Když je nenasytnost dobrá

13. 03. 2009 | 20:36
Přečteno 3662 krát
Blog o jedné skutečnosti, kdy je nenasytnost dobrá. Vraťme se k pátku březnového večera před třiceti lety.

Promítám film "Jahodová proklamace." Studenti univerzity nesouhlasí v jisté věci s vedením univerzity, obsadí univerzitu a začnou stávkovat. Entuziasmus studentů nemá hranice. Po skončení filmu zamířím na faru. Chodím tam často diskutovat s "Pánem fary," jak mu říkám. Do starobylé budovy uprostřed náměstí. Čeká na mě právě uvařený čaj z jitrocele od farní zdi, slazený medem z okolních lesů. Miluji ten čaj.

Pán fary říká, že byl dopoledne pozvaný na místní národní výbor (dnes obecní úřad), že na půlnoční mši bylo příliš mnoho lidí a kázání nebylo přizpůsobené potřebám doby. Navíc dnes dostal dopis od Pacem in terris (organizace části katolických kněží vstřícná tehdejšímu režimu), kde ho tlačí, aby tam vstoupil. Pijeme čaj a náš entuziasmus, že bude lépe, nemá hranice.

Poté přináší několik stránek cyklostylu. Jde o překlad z angličtiny o pokusech, kdy vědomí opouští lidské tělo. Pravděpodobně to byly úryvky z knihy "Život po životě" R.A. Moodyho. Nad těmi několika stránkami o tom, že víra může dostat nový rozměr, diskutujeme prakticky až do rána. Náš entuziasmus, že to tak je, nemá hranice.

Dnes, přesně po třiceti letech, se dívám na novou knihu filozofa z Univerzity v Berkeley "Proč nejsme náš mozek." Argumentuje, že mozek je pouze jednou částí vědomí, že k tomu současně potřebujeme také Vesmír. Můj entuziasmus, že je to právě tak, nemá hranice.

A je to snad právě nenasytný entuziasmus, který sděluje, že existuje řešení našich problémů. V každé situaci, na každém místě a v každém čase. Přeju Vám ho v hojné míře. V případě entuziasmu tak může být nenasytnost dobrá.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ben napsal(a):

Pane Kláne,
začetl jsem se do Vašeho článku a úplně jsem se viděl v té době před třiceti lety...neskutečně živě...díky Vám...no, a konec vašeho článku mne nesmírně povzbudil...moc velké díky.
Píšete nádherně.
13. 03. 2009 | 21:00

Ben napsal(a):

Pane Kláne,
začetl jsem se do Vašeho článku a úplně jsem se viděl v té době před třiceti lety...neskutečně živě...díky Vám...no, a konec vašeho článku mne nesmírně povzbudil...moc velké díky.
Píšete nádherně.
13. 03. 2009 | 21:01

Ben napsal(a):

A hned 2x, pardon!
13. 03. 2009 | 21:03

Al Jouda napsal(a):

Enthuziasmus - česky nadšení - je dobrá věc, ale nesmí přerůst ve fanatizmus, což se právě v případě víry často stává. Tak pozor na to !
13. 03. 2009 | 22:15

dříve ruda napsal(a):

V tom filmu byla písnička Neila Younga. Na jeden film to stačí samo o sobě.
Fanatismus ateistický je také vcelku odpudivá věc. Nezdá se mi, že by se váhy fanatismu klonily příliš na tu křesťanskou stranu.
13. 03. 2009 | 22:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jak málo mnohdy stačí k nadšení.
Ben:
A hned dvojnásobnému. :)))
13. 03. 2009 | 22:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

dříve ruda:
Fanatismus ateistický: Contradictio in adiecto.
13. 03. 2009 | 22:45

Ben napsal(a):

Někomu můžou snést modré z nebe a nebude mu to stačit.
13. 03. 2009 | 22:58

Ares napsal(a):

Představa, že bude lépe, je možná správná. Nikdo nám ovšem nezaručí, že se toho musíme dožít.

Při daných hodnotách a cílech, nemusí řešení našich problémů nutně vždy existovat. Vždy ale můžeme předefinovat naše cíle a tím naši situaci můžeme udělat bezproblémovou či řešitelnou. I když se mi zdá, že často je snazší věřit, že bude lépe, než přehodnotit své cíle.
14. 03. 2009 | 01:03

shipper napsal(a):

"V každé situaci, na každém místě a v každém čase existuje řešení našich problémů"
Ano a dodal bych, že doposud ho člověk vždy našel, a to posiluje mou víru, že žádný Armagedon nepřijde a žádná apokalypsa nenastane.
14. 03. 2009 | 05:36

Ládik napsal(a):

Entuziasmus ano, ale pro dobrou věc. Komouši mají taky entuziasmus, horují pro manifest. Ani Paroubkův entuziasmus bych moc nesdílel, může nás přivést do pekla. Velkých věcí nelze dosáhnout s malými lidmi....
14. 03. 2009 | 06:59

badatel napsal(a):

to shipper,
no ono řešení např. asteroidu řítícího se na naši Zemi teoreticky existuje, ale ne v našem čase. Přesto je entuziasmus krásný,a to nejenom ve vědě.
14. 03. 2009 | 07:20

KVS napsal(a):

Ale čaj z jitrocele od farní zdi a brdský med zůstávají... alespoň nějaké stálé hodnoty v životě. Zdravím, KLára
14. 03. 2009 | 08:01

zdenek napsal(a):

tak vidět katolického kněze jak v něm "vědomí opouštějící lidské tělo a podobné záležitosti"vzbuzují entuzisasmus to se zase tak často nestává...:-))
,ale chudá církev=dobrá církev
čili nedá se říci ,že by bolševici provedli katolické církvi medvědí službu zestátněním majetku -))
14. 03. 2009 | 10:00

shipper napsal(a):

badatel
Různé katastrofy se dají vymýšlet donekonečna, viz 2 poslední blogy pana Kurase. No já se raději dopředu nebudu bát a počkám až nějaká skutečná opravdu přijde.
14. 03. 2009 | 10:22

dříve ruda napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
sice jsem si to musel vygooglovat, ale pokud jsem to pochopil správně a vám se to jeví jako pitomost, pak mně ne..
14. 03. 2009 | 10:28

Jan Vaculík napsal(a):

dříve ruda:
naprostý souhlas.
"fanatismus = náboženský" ke myšlenkové schéma. Pominu-li Islám, pak se s náboženským fanatismem setkáváme minimálně.
14. 03. 2009 | 11:05

Jan Vaculík napsal(a):

oprava: -je-
14. 03. 2009 | 11:05

(Ms) MiŠ napsal(a):

Pane Kláne… Děkuji za pohlazení mládím a připomenutí podobných pocitů. Stejně jako Ben jsem se přenesla zpět do kina na Jahodovou proklamaci. A živě vidím závěr filmu. Studenti v aule klečí s čelem na podlaze. A buší dlaněmi do podlahy v rytmu Lennonovy „Give Peace a Chance“. Slyšíte to?
This-ism, That-ism, is-m, i-sm, is-m.
All we are saying is give peace a chance.
Někteří už začínají kašlat kvůli slznému plynu, ostatní stále zpívají. Kvůli víře ve správnou věc. A venku zapalují lidé svíčky a chtějí je skrze svou víru podpořit. Velmi silná scéna.

…mozek je pouze jednou částí vědomí, že k tomu současně potřebujeme také Vesmír… Ano, věřím tomu, snad jsem to někdy i pocítila. Samozřejmě ve svém životním prostoru a podmínkách.

Takže „give peace a chance“. Nejen tomu celosvětovému, ale i tomu v nás. Dopřejme si klidu, míru a vyrovnanosti. To všechno slovo „peace“ znamená.
14. 03. 2009 | 12:14

fudoshin napsal(a):

u vašeho blogu se zřídka zmohu na více než "díky".zůstanu u toho i tentokrát. díky
14. 03. 2009 | 12:41

Ares napsal(a):

Shipper: Pokud se různé katastrofy dají vymýšlet do nekonečna, pak má vaše pravidlo, že vždy existuje řešení, nekonečně výjimek :-).
14. 03. 2009 | 13:52

zdenek napsal(a):

(mš)MiŠ
Jak je v něčem Lennon.....
ale nakonec proč ne, v 70.letech byl člověk vděčný za každý svobodný prd
14. 03. 2009 | 15:49

shipper napsal(a):

Ares
Na do "nekonečna vymýšlené katastrofy" nemá (na rozdíl od katastrof skutečných) smysl řešení hledat.
14. 03. 2009 | 18:07

Ares napsal(a):

Shipper: Hledání řešení „do nekonečna vymyšlených katastrof“ se říká příprava krizového plánu :-). Ale v podstatě je to jedno. Rozhodně vám nechci brát přesvědčení, že řešení vždy existuje a nabourávat váš entuziasmus.
14. 03. 2009 | 18:20

(Ms) MiŠ napsal(a):

Pane Zdeňku, je to pravda. S tím svobodným. Dnes jsme svobodní a jak říká bývalý prezident ve svém spotu, je jen na nás, jak s tou svobodou naložíme. Nakládáme s ní dobře? Hlavně s tou osobní? Nejsme zase zajatci něčeho jiného?
A nedůležitá technická nakonec. Můj nick je (Ms)MiŠ.Díky.
14. 03. 2009 | 18:57

zdenek napsal(a):

(MS)MiŠ
Myslím že se Havel k Lennonovi náramně dobře hodí,dovolím si zde vypustit negativum,že ze srdce nemám rád jednoho víc než druhého za ty jejich hlubokomyslné povrchnosti...
Typičtí pčedstavitelé té naší západní popkultury velkých gest ,velkých základních pravd,mediálního života a přitom ve svém osobním životě se potáceli jeden jak druhý ve vleku svých(základních)pudů,tak toho mám tedy dost sám abych jen neukazoval na druhé...
...takže kladeli si náš bývalý prezident takovouto otázku neberu ji příliš vážně:-(
14. 03. 2009 | 21:01

Petr Klan napsal(a):

Pane Bene, mockrat Vam dekuju, za pochvalu. Mam radost, ze jsem Vas mohl potesit. Poteseni neni nikdy dost ...

Pane Al Joudo, mockrat Vam dekuju. Ano, souhlasim, zaniceni muze byt nekonecne, kdyz je snasenlive ...

Pane Drive Rudo, mockrat Vam dekuju. Souhlasim, muzika se mi taky libila. Od katolickych knezi taky znam jen pratelskou tvar ...

Pane Zbynku Matyasi, mockrat Vam dekuju. Ano, me staci ten caj ...

Pane Aresi, mockrat Vam dekuju. Verim tem kladnym tvorivym vazbam v nas, ty zaporne za nas zpravidla nekdo obstara. Nez prijdou, tak se muzeme tesit ...

Pane Shippere, mockrat Vam dekuju. Nenastane. To by byla krize i v nebi. Tolik IP adres najednou ...

Pane Ladiku, mockrat Vam dekuju. Souhlasim, ta dobra vec je zakodovana ve Vesmiru. Cloveci gradient je kladny ...

Pani Klaro, mockrat Vam dekuju. Dovolte pridat jeste jednu. V "Greed is good" (film Wall Street) blog zamenil pismenko na "Creed is good," avsak pro me nejmilejsi je "X is good." Kazdy za X dosadi to sve mile, pro me X=Mathematics.

Pane Zdenku, mockrat Vam dekuju. Ano, katolicky knez ma take sve nadeje, pochybnosti, predstavy, hrichy ...

Pani (Ms) MiS, mockrat Vam dekuju. Ano souhlasim, je to silny pribeh. Neco jako "diferencial" naseho roku 89. Vcetne silne muziky. Ano, vyrovnanosti v nas. Jak vystizne. Dekuju.

Pane Fudoshine, mockrat Vam dekuju za tu kratkou zpravu. Piju tady caj, ctu clanek "Fictional Money" a je to o paralelach mezi filmy a novelami ze sveta bankeru 80tych let a skutecnym chovanim bankeru v 90tych letech. Je mi dobre, verim, ze Vam take.
14. 03. 2009 | 21:42

(Ms) MiŠ napsal(a):

Zdeňku, ve vaší pravdě jsem trocha pravdy nalezla. Ale proč by v Jahodové proklamaci neměla Lennonova písnička znít silně, i když ji skládal s Yoko v posteli? A proč bychom nemohli prezidentovu otázku vzít za svou? Vždyť se přece ve finále rozhodneme každý sám za sebe a svobodně. Já jsem myslela svobodu jedince, spíš tu vnitřní, která není vlastně ani příliš závislá režimu.
A zase jste mi popletl nick :o)...
14. 03. 2009 | 21:46

Ben napsal(a):

(Ms)MiŠ,
nedivte se, ten Váš nick je o nervy :-), ale jinak jste to napsala pěkně.

PS: Já jsem ho opravoval třikrát :-)))
14. 03. 2009 | 22:20

zdenek napsal(a):

(Ms)MiŠ
Máte dosti složitý nick,omlouvám se
Nerad bych ve vás vzbudil dojem ,že bych zmíněné pány chtěl důsledně moralizovat,tak to ani náhodou.Výsledný obraz jsem si na ně udělal po mnoha a mnoha letech,ale není to vůbec důležité,stejně jako jsou málo důležité symboly proti obsahu,který u nich -na rozdíl od symbolů-nenacházím,pominu-li vágnost...pominuli také,že J.W.Lennon byl geniální hitmaker...
Fakt to není důležité a omlouvám se,že jsem to vypíchl,ale udělal jsem to jenom v zájmu své vnitřní svobody,kterou takto hloupě manifestuji-svoboda se má vůli manifestovat-nechtěl jsem ji kazit radost-

Já jenom chci říci,že jak se někde výše zmínění pánové objeví člověk hledající vnitřní svobodu musí se míti na pozoru,dokonce budu tak radikální, že budu tvrdit ,že oni ji v sobě neuskutečnili...
:-(((
přeji vám krásný večer
14. 03. 2009 | 22:51

(Ms) MiŠ napsal(a):

Bene a Zdenku, myslím že jste oba hezky zakončili.Nebo bude mít někdo noční? Dobrou noc. Nejen vám.
14. 03. 2009 | 23:14

Petr Klán napsal(a):

Paní (Ms) MiŠ, Vaše diskuze se Zdenkem a Benem mě oslovila pro svou hloubku. Děkuju. Vaše vnitřní svoboda, Zdenkova vnitřní promyšlenost a Benův cit pro naslouchání ... No, lahůdky. Mám co dohánět.
15. 03. 2009 | 09:48

Ben napsal(a):

Ne,ne, pane Kláne,
to já Vám musím poděkovat za Vaše blogy. I když jsem se v těch minulých do diskuzí nezapojil, četl jsem všechny a právě ty Vaše jsou mnohdy lahůdkou a pohlazením duše.

Přeji Vám i ostatním krásný sváteční den
15. 03. 2009 | 11:17

zdenek napsal(a):

Pane Klánomlouvám se že jsem z negativní pozice někdy příště se toho vyvaruji,přeji vám pohodu a entuziasmus
15. 03. 2009 | 14:39

MA-FU napsal(a):

Pane Kláne,tak se mi zase při čtení tají dech,vzpoměla jsem na své mládí i debaty a zrovna při knize" Život po životě"
a poté vzláštní okolnosi ,které nastaly v souvislosti se smrtí
mojí matky.Dodnes mi nikdo z filosofů nedovysvětlil.
15. 03. 2009 | 15:41

dříve ruda napsal(a):

zdenek:
nemáte se proč omlouvat, vyjádřil jste slušnou formou svůj názor. Módní pozitivní myšlení je často jen prázdná póza před světem. Máloco znamená míň, než když slyším v americkém filmu "I really appreciate that!".
15. 03. 2009 | 19:38

(Ms) MiŠ napsal(a):

Pane Kláne, vznáším se. Alespoň budu vidět dál... Děkuji.
15. 03. 2009 | 21:20

shipper napsal(a):

Pane Kláne prozradíte anglický název té knihy "Proč nejsme náš mozek"? Asi jsem špatný "guglista"
15. 03. 2009 | 21:23

(Ms) MiŠ napsal(a):

zdenek
Skutečně se nemáte zač omlouvat. Váš příspěvek se mi líbil. Dokonce mi stylem (ne obsahem) připomněl osobu mně blízkou. Které si vážím. Takže jste včera trochu suploval.

Ben
Bene, napadlo mě řešení s nickem:
1. odstraním závorku i s obsahem (račte si povšimnout té matematiky) a pak to bude znít: MiŠ dříve (Ms) MiŠ.
A nebo odstranit myšku a dále to samé.
Jedna věc mě mrzí, že jsem do závorky původně nedala pí jako paní (pí). To by byl na matematickém blogu hvězdný nick!
Tak to radši nechám, jak to je s vírou, že to přijmete s humorem jahodového dítěte :o).
15. 03. 2009 | 21:45

Petr Klán napsal(a):

Pane Shippere, děkuju Vám za zájem. Alva Noe, University of California, Berkeley: Out of our heads: Why you are not your brain, and other lessons from the biology of consciousness. Hill and Wang, 2009. Odkaz na Amazon je

http://www.amazon.com/s/ref...
15. 03. 2009 | 22:04

Ben napsal(a):

Dobrou noc,
krásně složitý nicku...
15. 03. 2009 | 23:05

shipper napsal(a):

Petr Klán
Díky, po prvním seznámení se mi představa vědomí pana profesora zdá kompatibilní s konceptem C.G.Junga: "...vědomí jsou jen roztroušené ostrůvky plující v oceánu nevědomí..."
http://www.thenation.com/do...
http://www.edge.org/3rd_cul...
16. 03. 2009 | 10:23

Petr Klán napsal(a):

Pane Shippere, děkuju. Přiznám, na debatu o "Jungovi" nemám. Věci, o kterých přemýšlím jsou pěkně naznačeny na druhém odkazu v myšlence, že mysl není "počítací stroj." Napadá mě, kolik zpětných vazeb vědomí potřebuje (pokud vůbec), aby vzniklo? Může vzniknout uměle?
Transplantace vědomí - děsná myšlenka. Může vzniknout v Internetu? Poznáme to vůbec? Lze s ním komunikovat? Možná je v "Jungovi" někde odpověď. Mně je bližší matematika a tak sahám tam ...
16. 03. 2009 | 12:16

shipper napsal(a):

Petr Klán
Komunikaci by Vám Jung asi odsouhlasil - zavedl pojem synchronicity (nezávislost psychických dějů na prostoru a čase)
http://cs.wikipedia.org/wik...
Ale transplantaci a umělý vznik vědomí určitě ne. Hezký den.
16. 03. 2009 | 14:39

VK-Can. napsal(a):

Srdecne zdravim pane Klan.

Rozvinula se zajimava debata. Jsem velmi rad.
Preji uspesne pokracovani.
17. 03. 2009 | 18:39

Petr Klán napsal(a):

Pane VK-Cane, dekuju, taky pozdravuju. Jsem rad za tu debatu, byt se topim v hloubce, v "Jungovi" a za nektere komentare jako pani MA-FU jen neme dekuju. Jeste ze existuje entuziasmus. Jsem rad, ze jste tu byl.
18. 03. 2009 | 10:20

(Ms) MiŠ napsal(a):

Pane Kláne, přemýšlela jsem o bankéřích, které jste tu zmiňoval. Už nějaký čas mám dojem, že obsahy, myšlenky některých knih, filmů se dost věrně vyplnily. Mohli bychom je tedy považovat za vizionářské. Ale už se přikláním k názoru, že naopak ona díla mohla být spouštěč. Prostě to létalo vzduchem a někde si to sedlo. Jako infekce. Takže jestli je pozitivní myšlení módní či ne, vyvarujme se černých myšlenek o čemkoli. Ne nadarmo se říká "nepřivolávejme to". Obávám se, že to funguje.
21. 03. 2009 | 22:58

Petr Klán napsal(a):

Paní (Ms) MiŠ, děkuju. Zmiňovaný článek přesvědčivě argumentuje, že filmy a novely světa fiktivních peněz oněch let předběhly dobu tak o deset let. Mohou se jevit jako "spouštěč." Byl jsem překvapený ...
22. 03. 2009 | 10:24

(Ms) MiŠ napsal(a):

Pane Kláne, i když si o tom myslím jen to, co jsem napsala výše, je zajímavé si s řekněme „bankovní sci-fi“ pohrávat. Víme jen prostředek a možná závěr. Ale proč se původní informace objevila na více místech (v novelách a filmech). Dobře, i téma se dá ukrást.
A proč pak v 90. letech nebyla informací zasažena třeba i uklízečka z Wall Street? Spouštěč je cílen na určitou skupinu nebo přijímá kdokoli, kdo je tématicky zainteresován?
Navečer jdu do lékárny pro běžné věci. Nemám si koupit i sedativa? :o)
22. 03. 2009 | 15:19

air jordan shoes napsal(a):

A hned dvojnásobnému. :)))
25. 05. 2009 | 05:53

basketball shoes napsal(a):

Ne nadarmo se říká "nepřivolávejme to". Obávám se, že to funguje.
25. 05. 2009 | 05:54

jordan shoes napsal(a):

. Dokonce mi stylem (ne obsahem) připomněl osobu mně blízkou. Které si vážím.
25. 05. 2009 | 05:55

Bisnis Online napsal(a):

thanks for this usefull informations..
now i find what i want to know..
thanks..
10. 06. 2009 | 13:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy