Proč by Putna měl být prezidentovi putna

20. 05. 2013 | 07:30
Přečteno 24468 krát
Martin C. Putna mě učil. Je to už dávno. On byl tenkrát odborným asistentem (nebo jak se tomu říkalo), já posluchačkou rusistiky (pardon Ústavu východoslovanských studií). Přednášky bývaly v úterý večer a posluchárna vždy narvaná. Zdaleka tam nebyli jen studenti rusistiky. Byla tam směs mladých lidí, které Martin Putna uchvátil. Jeho přednášky o staré ruské literatuře byly kulturně teologickým výkladem, do kterého sám přednášející zapojoval posluchače. Občas pronesl něco starořecky (tenkrát mne velmi těšilo, že se tu a tam zeptal, zda by jeho přízvuk byl dle mých znalostí novořečtiny správný), jiné jazyky nepočítám. Jeho slova jsme hltali. Já dokonce tak moc, že se mi vybavila při státnici a na otázku o opričnících a jejich literatuře jsem ho dokázala téměř citovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aga napsal(a):

No, oceňuji osobní, emocionální a neakademický přístup.
20. 05. 2013 | 07:43

ld napsal(a):

Co znamená to C. v Putnově jméně?
20. 05. 2013 | 07:47

Midori napsal(a):

Paní Paroubková,
máte na pana Putnu hezké vzpomínky, ok. Jenomže život není jenom o jazycích. Život je také o chlebu a jeho těžkém vydělávání. V této souvislosti bychom se měli chovat slušně k potencionálním partnerům a ne je odhánět. Myslím tím Rusko a Čínu. Pan Putna jede jako kůň s klapkami na očích ve stopách Havla a Schwarzenberga - silně škodí svým hloupým protirusismem.
Víte, jazyky jsou krásná věc, každý občan by se měl umět domluvit nějakým světovým jazykem, ale lépe je umět počítat, tvořit a hlavně se chovat slušně.
20. 05. 2013 | 07:52

gaia napsal(a):

dělník ze šroubárny si už nemůže číst Vergilia v originále. Nejsou šroubárny.

K čemu se učit rusistiku, když Rusko je fuj?

Může existovat stát, který má víc akademiků a literátů, než dělníků?

Kdo na ty profesorské platy vydělá?
20. 05. 2013 | 07:57

vasja napsal(a):

ld napsal(a):
Co znamená to C. v Putnově jméně?
--------------
Ceremonies.
20. 05. 2013 | 07:59

Baba Jaga napsal(a):

To: Midori
On pan Putna ovlivňuje i obchody našich podnikatelů? Jak asi? Většina z nás o něm do jeho popularizace panem Zemanem asi nic nevěděla.
20. 05. 2013 | 08:01

Grőssling napsal(a):

Paní Paroubková, prezident Miloš Zeman není vzdělanec, on je sečtělý. Podobně jako Váš manžel.
Podobě etalonu dokonalého prezidentství, kterou nám zachoval TGM nikdo v současné ČR dostát nemůže, ani MZ ne, natož ochrápal Schw..
A v tom to právě je. Od dob TGM je profesorská nátura spojena nejen s nutností splňovat odborné předpoklady, jak to požaduje zákon o VŠ, ale také kvalitami morálními a v případě profesora české veřejné vysoké školy také předpoklady státně loajálními. Také proto není jmenování profesora věcí čistě akademickou. Stát prostě oprávněně může požadovat, aby lidé vyučující na VŠ nešli proti jeho základním zájmům.
20. 05. 2013 | 08:07

Midori napsal(a):

Baba Jaga
Nemá se to, ale odpovím protiotázkou. Ovlivňoval Havel a Schwarzenberg export a kooperace se zahraničím? Pokud budete umět zodpovědět tuto mou otázku, zodpovíte si potom lehce i tu svou.
Putin je státník, před níž je nutno smeknout:
http://www.youtube.com/watch?v=07Z5yuM7RS4
20. 05. 2013 | 08:07

dotaz napsal(a):

zastydlá puberťačka Paroubková bude radit druhým, jak se chovat dospěle a na co mají a na co ne?
20. 05. 2013 | 08:11

Občan napsal(a):

Paní Paroubková,

odborní asistenti fungují na školách stále.

Chápu, že tehdy se Vám i jiným studentkám mladičký extravagantní asistent líbil. To je normální. Stejně tak je normální, že vám asi byllo vcelku jedno co vykládá, protože důležité bylo, že byl stejný frikulín jako vy.
A, ano - asáci radá dělají ramena na studenty. Na nikoho jiného si to totiž nemohou dovolit.

Jenže asák je asák a profesor, to už by MĚLA BÝT sakra jiná liga.

O Putnově habilitaci se mi jaksi nedaří najít ani písmenko. Asi máte nějaké speciální zdroje, protože web UK o ní mlčí.
No, a udělení profesury má na UK svá pravidla, kterým Putna nevyhověl. Pokud se přesto Jan Sokol s komisí rozhodli, že si ji zaslouží, vede mě to k pochybám o Janu Sokolovi. Což mě docela mrzí; měl jsem o něm vyšší mínění.

Svým blogem prokazujete svému choti medvědí službu. Zapomínáte totiž, že on je politik, nikoli Vy.
Vstupte do politiky a pak v ní jednejte sama za sebe. Dokud tak neučiníte, pak raději k některým tématům mlčte. Nebo alespoň svůj záměr konzultujte s manželem. Ono jde totiž o mnohem víc než o jednoho vlahého exhibicionistu.
20. 05. 2013 | 08:16

Saltzman napsal(a):

Podle mně pan profesor Putna vstoupil do politického děje a výsledek jeho snahy se ukázal. Prostě si naběhl vůči Zemanovi. To se tak stává, když se někdo politicky angažuje. Když chtěl zůstat bez rizika, pak mu stačilo se nemíchat do předvolební šarády a měl by klid pro další kariérní postup, či existenci. Vstoupil do politiky? Tak dobře mu tak. Teď ať si ten souboj s pro něj překvapivě zvoleným Zemanem vychutná do důsledků. Může zajít za Schwarcenbergem a ten ho jistě utěší, když se tak namáhal s natáčení tak pitomě amatérského videa.

Jestli Zeman jedná správně, či ne, vůči Putnovi, je úplně putna! Prostě politika. A v té se musí počítat i s prohrami a se všemi důsledky. Zeman vyhrál a pojede jako buldozer stejně, jako dříve válcoval v politice Paroubek. Jsou si tak podobní...
20. 05. 2013 | 08:18

Občan napsal(a):

Pane Grösslingu,
Masaryk byl schopný politik, ale nebyl dokonalý prezident.
I tehdy uměli marketing a PR a Masaryk obojího velice zručně využil do mrtě.
Přispěl k tomu i jeho vzhled a sportovní založení, takže dámy omdlévaly a pánové tiše záviděli.

Se zbytkem souhlas.
20. 05. 2013 | 08:20

Občan napsal(a):

Pane Saltzmanne,
Putna nikam chodit nemusí, protože trojské putny a barely jsou kolegy ve společném usilování ruku v ruce se SdL, Collegiem Carolinem a BdV.

Což je možná to, co Zemanovi vadí.
20. 05. 2013 | 08:25

zemedelec napsal(a):

Pane Grössling.08:07
Také souhlasím s Vaším názorem.
20. 05. 2013 | 08:26

Anna Česká napsal(a):

Grőssling :
"Stát prostě oprávněně může požadovat, aby lidé vyučující na VŠ nešli proti jeho základním zájmům."
Může, může. Navrhněte svému poslanci změnu zákona o VŠ. Neměla by na to být nějaká komis ? Mohl byste v ní zasedat, taky třeba kočka šklíba, pametnik, aga, Maximus, občan a český maloměšťák. To by tak hrálo, aby byli škůdci státu jmenováni profesory, kampak by to vedla okna !

Občan : Máte recht, ať mlčí !! Správný názor musí být jenom jeden. Ostatní dostanou po kebuli.
20. 05. 2013 | 08:27

Názory se různí napsal(a):

p. Proubková,

pan Putna učil "rusistiku"? Podle jeho "ruštiny" v klipu bych soudil že je spíš esperantista.

Jinak vědecká rada UK se rozhodla mezi své ctihodné profesory vybrat velice zajímavou osobnost, která je její vizitkou. Jak v oblasti odbornosti (viz plnění náročných měřitelných kriterií) , tak v oblasti reprezentativnosti a morálky. Podle mého subjektivního hodnocení, člověk s vystupováním jako MCP by s neměl učit ani na základní škole.
20. 05. 2013 | 08:30

vico napsal(a):

Od Petry Paroubkové zatím asi nejlepší článek, byť se nestane bestsellerem /tím je variace na dávný hit Včera neděle byla - Óda na manžela/.

Paní Petra svým pěkným článkem dokumentuje, jak prostředí ČEZké politiky je toxické. Autentické vzpomínky na tehdy odborného asistenta Putnu, vyráží argumentační sofistika všem těm bratrům Jemnickým, kteří tu už od včerejška zaplevelují prostor citačními indexy a poukazy na neblahou úroveň profesorského sboru, který by měl být naším prezidentským tatíčkem/jehož ruka je sice přísná, ale někdy zase laskavá/ humánně alespoň částečně eliminován. Čekám, kdy tu paní gaia nebo aga napíše pojednání - Konečné řešení profesorské otázky -.

Náš prezident spravedlivý a slitovný tu s námi, jak naznačuje Groessling, za naše prachy daňových poplatníků hraje jakousi strategickou hru, aby zjistil, jak velcí blbci jsme. Tu v jeho avizovaném stylu hodného moderátora pustí pokusný balonek, že kdykoliv bude chtít, tak odvolá premiéra, jindy, že jmenuje Otlemenou na post velvyslankyně, kamufluje těžkou alkoholickou ebrietu s kyselým "lečem" málem až v ústech anebo poškádlí rektora UK Hampla, že nejmenuje Putnu.

Ze strategické hry se však může stát, pane G. přece jen nakonec absurdní drama. Název?

Na Putina spadla Putna.
20. 05. 2013 | 08:35

NO vida napsal(a):

takže Putna jde prostě s dobou. A pokud je potřeba dovede poutavě přednášet o Světském svazu a až se změní poměry tak třeba o homosexuálech...
A kdyby tu spadli Marťani, tak taky o nich.
Takový člověk nemůže být z morálních důvodů profesorem.
20. 05. 2013 | 08:37

Grőssling napsal(a):

Občan napsal(a):
Pane Grösslingu,
Masaryk byl schopný politik, ale nebyl dokonalý prezident.

Ano, máte pravdu, měl jsem napsat, podobě etalonu dokonalosti se blížícího prezidentství...

Anna Česká napsal(a):
Grőssling :
"Stát prostě oprávněně může požadovat, aby lidé vyučující na VŠ nešli proti jeho základním zájmům."
Může, může. Navrhněte svému poslanci změnu zákona o VŠ. Neměla by na to být nějaká komis ?

Bový zákon není třeba, starý nemusí být měněn, komis také netřeba, tuto roli zastává při jmenování ( nikoliv ve vlastním řízení )dle zákona vláda ( která nese hlavní díl odpovědnosti za stát ) cestou ministerstva a prezident.

Celý problém je v tom, že příznivci ochrápala a zemského škůdce se ještě neprobudili z hrůzného snu neúspěšné volby.
20. 05. 2013 | 08:40

Milan napsal(a):

pan Grőssling:
"Od dob TGM je profesorská nátura spojena nejen s nutností splňovat odborné předpoklady, jak to požaduje zákon o VŠ, ale také kvalitami morálními a v případě profesora české veřejné vysoké školy také předpoklady státně loajálními."

A kdo rozhodne, co je/není projevem loajality ke státu? Á propos Masaryk coby profesor za Rakouska-Uherska nakonec bojoval za jeho rozpad...
20. 05. 2013 | 08:43

Josef Ondrouch napsal(a):

Proč by Putna neměl být profesorem:
Panu Putnovi nebere nikdo právo na jeho militantní názory. Ale že se nejen svým jménem takto manifestačně solidarizuje s Bátorou – synonymem extrémní pravice - to není přijatelná vizitka. Transparent v rukou na jmenování navrženého profesora Univerzity Karlovy „Katolická buzna zdraví Bátoru“ osmdesát let poté, kdy katolická strana uvolnila hlasováním v Reichstagu cestu k moci Hitlerovi, by mohl budit odpudivé pocity i u gayů. Vždyť ti byli po komunistech a Židech likvidováni ještě před ostatními. Prezident má zákonem dané, nesporné právo pana Putnu nejmenovat. Chvála mu, že své právo hodlá využít. A nejde mimochodem o relikt komunismu.
20. 05. 2013 | 08:45

Viola napsal(a):

Není nad velmi chytrého a vzdělaného podvratníka a to si pan preziden zcela uvědomuje. Vzpomínky nějaké žáby, kterou kdysi učil ještě mlaďoch Putna nic nedokazují o jeho morálních kvalitách a ty musí mít dnešní profesoři, neboť co je dnes tak nutné, no přeci morálka, všichni po ní voláme a pak by prezizent do sboru profesorů zařadil podvratníka morálky? Není ta mládež už dost podvrácená a uznávání autorit vniveč?
Kdo jiný, než profesor by měl být morální autoritou, vedle autority vědomostní? Co to byl ten strom poznání? Byl to úkryt hada, který ví všechno ještě lépe než Bůh, ale vede do pekla.
20. 05. 2013 | 08:45

Ládik!!! napsal(a):

Óda na Putnu.
20. 05. 2013 | 08:45

Milan napsal(a):

panu Ondrouchovi:
Putna svým transparentem naopak protestoval proti Bátorovi, on totiž (Bátora) vedle svého antisemitismu mj. nazval homosexuály devianty.
20. 05. 2013 | 08:48

Mararyk - kdoví? napsal(a):

Milan,

myslíte, že by prezident Masaryk jmenoval člověka s kvalitami p. Putny - jeho prezentace na veřejnosti (viz gay Pride), cílevědomého antirusistu a prosudeťáka, který dělá politickou propagandu pohrobkovi šlechty rádným profesorem na Karlově unicerzitě?
20. 05. 2013 | 08:48

Viola napsal(a):

Milan

velmi dobře
20. 05. 2013 | 08:48

Vladimír Ptáček napsal(a):

Paní Paroubková, ačkoliv s Vašimi názory často nesouhlasím, tak tento Váš text je skvělý. Opět jednou vidím, že člověk se nesmí unáhlit s hodnocením jiných. Nikdo není jen černý nebo bílý. Děkuji!
20. 05. 2013 | 08:49

Viola napsal(a):

Tedy velmi dobrá otázka Milane

Kdo je nejvyšší autorita, která rozhoduje o morálce?
20. 05. 2013 | 08:49

Twist napsal(a):

Milá paní milého pána, který nasekal v politice tolik chyb, že to Zemanovo klopýtání okolo Putny je proti tomu legrácka, to poslední šťouchnutí do Zemanovy dcery jste si mohla odpustit, vidím Vás kvůli tomu z trochu jiného pohledu než byste si možná přála.
20. 05. 2013 | 08:52

Viola napsal(a):

Milane

někteří homosexuálové jsou skutečně devianti.
20. 05. 2013 | 08:53

Grőssling napsal(a):

Milan také napsal,

A kdo rozhodne, co je/není projevem loajality ke státu?

V konečné instanci dle zákona prezident.
Selským rozumem, neloajální je ten, kdo se spolčuje s otevřenými nepřáteli státu a národa. Lidé jsou nedokonalí, rovněž jejich instituce. Někoho ale pověřit oním rozhodováním musíme ( a poté jeho rozhodnutí respektovat ). Nekonečný relativismus si mohou dovolit teoretici na Palachově náměstí, politik musí řešit praktické věci často v podmínkách časového stresu a s vědomím odpovědnosti za osudy státu.
20. 05. 2013 | 08:55

Viola napsal(a):

Paní Paroubková napsala

" Na intelektuální debatu s ním totiž bezpochyby nemá… "

A proč si myslíte, že tu pan Putna zrušil blogy? On totiž nemá vůbec na debaty talent a ani trpělivost. Je výbušný až agresivní.
20. 05. 2013 | 08:57

Karel Matousek napsal(a):

Moc pekny clanek. Jiri Zlatuska ho sdilel na fb, coz je myslim zaslouzena pocta z obce akademicke.
20. 05. 2013 | 08:57

Kdoví? napsal(a):

Karel Matoušek,

třeba se panu Zlatuškovi nelíbil trend ověřování předpokladů (odborných a morálních) pro jmenování profesorem.
20. 05. 2013 | 09:02

Viola napsal(a):

názory se různí

" neměl učit ani na základní škole." No to vůbec ne.
20. 05. 2013 | 09:04

Pavel13 napsal(a):

Profesor nemusí být občanským vzorem. Literatura a filmy jsou plné postaviček výstředních profesorů. Kupříkladu Albert Einstein také nebyl vzorem společenského chování.
Pan prezident ještě má šanci zahrát věc do autu. Prostě vyhlásit, že udělá vše pro změnu procesu jmenování proferorů, aby jeho podpis neovlivňoval výsledek a on se nemusel rozhodovat proti svému svědomí. Označit to za přežitek, který nesouvisí s fungováním státu.
Jinak se naplní černé předpoklady, dle kterých namísto vyhnnutí se excesů V.K. si bude vychutnávat moc jako jeho věčný polický souPutník.
20. 05. 2013 | 09:06

Milan napsal(a):

panu Grősslingovi:

Nesouhlasím. O tom, zda j někdo (ne)loajální ke státu, nemůže rozhodovat prezident, ale soud.
20. 05. 2013 | 09:10

Fofrdědek napsal(a):

to autorka: Cituji: "Možná by se pan prezident měl začít chovat dospěle."

Myslím, že nejen prezident, ale všichni občané by se už konečně měli chovat dospěle a nenechat si s**t na hlavu od pitomců, co si myslí, že narcismus je ochranná známka.

P.S. Jinak děkuji za hezký článek i postřeh, který jsem učinil na VŠ také: Ti, co doopravdy VĚDÍ, nemají zapotřebí drtit druhé a vychytávat jejich nedostatky, spíše NAOPAK - VYZVEDÁVAJÍ JEJICH PŘEDNOSTI. A to je přece (nebo by mělo být, dle tun publikací ke vzdělávání) prvořadým úkolem nejen ve školství. Opak je pravdou. Zakomplexovaní primitivové rozdávají rozumy po celém světě.
20. 05. 2013 | 09:10

Milan napsal(a):

Viola
"někteří homosexuálové jsou skutečně devianti."

To ano, ovšem někteří heterosexuálové taky...
20. 05. 2013 | 09:12

lar napsal(a):

id:
To "C" v Putnově jménu znamená "Christos" - Putna se jako mladý a pošahaný katolík cítil být následovníkem Ježíše. Aspoň tak se o tom před lety mluvívalo.
Přestože Putna nakonec musel z FF UK s ostudou odejít (resp. byl odejit) a přestože s většinou jeho názorů hluboce nesouhlasím, resp. jimi pohrdám, myslím si, že by mu profesorský titul právem patřil. Je pracovitý a originální a má ty ambice.
ALE: neznáme skutečné důvody jeho nejmenování, pan prezident a pan ministr školství, kteří je jako jediní znají, mlčí. Takže bych počkal.
20. 05. 2013 | 09:12

potatoe napsal(a):

Je mesmysl předpokládat,že škůdce kůrovec bude rozhodovat o škůdci mandelince bramborové -bojem druhů o život.Tyto dva druhy se na stejné louce nepasou.
Proto nechť o škůdci kůrovci rozhoduje M.Zeman.
20. 05. 2013 | 09:14

Viola napsal(a):

A kromě toho

Pan Putna je zcela zvrácený člověk. Nemá rád Rusko a šel studovat susistiku, je homosexuál a šel studovat teologii.
20. 05. 2013 | 09:14

potatoe napsal(a):

sorry má být "Je nesmysl ..
20. 05. 2013 | 09:16

Viola napsal(a):

Milane

ale na rozdíl od některých homosexuálů svou deviaci nepředkládají světu na oči, ale ukrývají se s ní, nedej Bože, aby s ní šli učit maldé lidi.
20. 05. 2013 | 09:16

Milan napsal(a):

Masaryk-kdoví?:
"myslíte, že by prezident Masaryk jmenoval člověka s kvalitami p. Putny"

Pan Putna ostře vystupoval proti antisemitovi Bátorovi - v tom by Masaryk souhlasil. Masaryk také nebyl žádný němcožrout, mezi sudetskými Němci měl celkem respekt; k Rusku (na rozdíl od takového Kramáře) neprojevoval nijak zvláštní příchylnost - tady by taky žádný problém asi nebyl.
20. 05. 2013 | 09:16

Bunga, bunga napsal(a):

Grőssling, 20. 05. 2013 | 08:40
Čim dál tím líp. Profesor není profesorem České republiky, nýbrž profesorem příslušné univerzity, chytráku.
Státní moc by v takto navýsost akademické otázce neměla figurovat vůbec. Zeman totiž není žádný císař, je to jen Zeman.

Paní Paroubková, bravissimo !
20. 05. 2013 | 09:17

matů napsal(a):

Opravdu neumím zasáhnout do diskuze odborně,ale ukázka jednání prezidenta se mi líbí.Nenechá si mluvit do svého názoru.Mnoho názorů je k ničemu,doklad jednání PS.Co schváli je paskvil a nikdo nenese odpovědnost.Za jednání p. prezidenta nese odpovědnost on sám a určitě to ustojí.Slavní novnáři maji o čem psát,alespoň nejsou na nic a diskutéří si můžou pustit uzdu fantazie.Daleko horší je,že dcera chtěla svého otce vyfackovat,může dcera bít své rodiče?Toje uroveň naše mládeže.
Cti otce svého a matku svou,i když se jím nedaří,mlč a šoupej nohama.Je sice plnoletá,ale stále ji živí rodiče,nebo si už vydělává?
20. 05. 2013 | 09:18

Milan napsal(a):

Viola:
"ale na rozdíl od některých homosexuálů svou deviaci nepředkládají světu na oči, ale ukrývají se s ní, nedej Bože, aby s ní šli učit maldé lidi."

Já znám plno učitelů - leváků, kteří se se svou deviací vůbec neskrývají:-)
20. 05. 2013 | 09:19

Bavor V. napsal(a):

Existují dvě úsloví:
Hic Rhodos - Hic salta
Staré zásluhy je nutné oživovat novými skurky.
A to co jste napsala, možná platilo tehdy. Jenže dnes je dnes.
20. 05. 2013 | 09:19

Viola napsal(a):

Milane

soudy nemají ducha, ale jen paragrafy a ty jsou mnohdy značně pokroucené až šroubované, natož aby byly morální.
20. 05. 2013 | 09:20

Viola napsal(a):

Milane

leváctví není deviace, právě naopak levorucí učitelé by měli učit, neboť jsou nadanější, ovládají lépe obě ruce, což je známkou, že lépe ovládají i levou a pravou mozkovou hemisféru.
20. 05. 2013 | 09:22

Milan napsal(a):

Viola: "soudy nemají ducha, ale jen paragrafy a ty jsou mnohdy značně pokroucené až šroubované, natož aby byly morální."

Pořád je to ale lepší varianta než libovůle jedince či nějaké vládnoucí skupiny.
20. 05. 2013 | 09:23

Milan napsal(a):

Viole:
Leváctví, zrzavé vlasy atd. je ta samá deviace jako homosexualita. Člověk si ji svobodnou vůlí nevybere.
20. 05. 2013 | 09:25

Masaryk - kdoví? napsal(a):

Milan,

Masarykovo Československo vyrostlo na rozbití Rakousko-Uherského mocnářství a jeho čechoslovakismus byl principem slovanské vzájemnosti proti rozpínavosti německého živlu - proti separatistickým tendencím národnostních menšin se snažil využít prvku vzájemného sjednocení "těsných" slovanských majorit. Masaryk byl národním socialistou.

Možná by se ti, kteří se odvolávají na princip "státy prý stojí na tradicích na kterých vznikly" divili, kdyby Masaryk náhodou obživnul. Podle mého mínění by jej okamžitě trefil šlak, kdyby zjistil co z jím budovaného Československa jako suverénního nezávislého státu Čechů a Slováků s prestiží morálních osobností udělali jeho následovníci.
20. 05. 2013 | 09:25

Viola napsal(a):

Milane

vy evidentně nevíte, co je deviace.
20. 05. 2013 | 09:31

Stela napsal(a):

skvěle napsané !
20. 05. 2013 | 09:36

Baba Jaga napsal(a):

To: Midori
Srovnávat vliv Vámi jmenovaných pánů Havla a Schwarzenberga s vlivem učitele na VŠ pana Putny na cokoliv je zvláštní.
Nicméně si myslím, že tito dva pánové nijak export a kooperaci našich soukromých podnikatelů se zahraničím neovlivnili - víte-li o nějakém konkrétním případu, kdy ano, napište.
V onom půlhodinovém videu se snad pan Putin o neblahém vlivu pana Putny zmiňuje?
Tady na Aktuálně to téměř vypadá, že by se o profesuře pana Putny mělo vyhlásit referendum. Já o něm jako osobě nic nevím, jeho knihy jsem nečetla a číst nebudu - takže bych se nezúčastnila. Ale o důvodech jeho případného nejmenování si počtu ráda.
20. 05. 2013 | 09:44

Eva napsal(a):

O kauze nic moc nevím ani mě moc nezajímá, ale s chutí jsem si přečetla Váš článek. Věřím tomu, že pan Putna je odborník, jenže mám podobnou zkušenost jako Vy. Na střední škole jsem měla vynikajícího učitele z jednoho technického předmětu. Jeho hodiny byly vtipné a natolik kvalitní, že probíranou látku pochopil úplně každý (jsem humanitní typ, takže to pro mě bylo důležité). Mnoho let jsem pak žila s pocitem, že to byl nejlepší učitel, jakého jsem kdy poznala. O několik let později jsem nastoupila do školy jako jeho kolegyně a šok to byl obrovský. Pan kolega sice uměl naučit, ale donášel na učitele vedení, pomlouval učitele před studenty, šmíroval studenty na sociálních sítích a dopouštěl se dalším nemorálních věcí, kvůli kterým ležel většině vyučujících v žaludku. Zkrátka to, co se odehrávalo v hodinách nemělo nic společného s tím, jak se pan učitel choval mimo výuku. Pro mě z toho plyne poučení, že spousta lidí je "odborníky" v určitém oboru, aniž by přitom mělo odpovídající morální kvality. A ty jsou neméně důležité, protože učitel nepředává jen ty vědomosti...
20. 05. 2013 | 09:49

P. Kalaš napsal(a):

Vážená Petro,

děkuji za Váš příspěvek. Přes 30% oprávněných voličů si zvolilo hulváta, lháře a alkoholika za presidenta. Ten bude postupně předvádět putinizaci naší rozpolcené politické scény, které chybí napravo i nalevo pokora, úcta a respekt. Bohužel zde nerespektuje akademickou obec, to málo, kde se nekrade a uznávají skutečné hodnoty.
Mimnochodem jsem odpůrcem politiky Vašeho manžela, přesto umím být objektivní.
20. 05. 2013 | 09:50

Silvie napsal(a):

"dovolte, abych citoval z dopisu, který jsem dostal z akademické obce:

Je zde ale ještě další hledisko, a to vědecká úroveň pana Putny. Nemám zprávy o jeho pedagogické činnosti, ale na Web of Science má u svého jména celkem 12 článků (nepochybuji, že má ještě něco dalšího, co tam není), z toho ale pouze jednu citaci. Toto zohledňuje tzv. Hirschův index (h-index), který u pana Putny činí 1. To je více než slabé, slabounké, slaboulinké – domnívám se, že na tak slavné univerzitě jako je UK a Filozofické fakultě, která jako artistická existovala již od samého založení univerzity v roce 1348, by lidé s tak chabým vědeckým výsledkem do tak vysokých pedagogických funkcí, jako je profesor, jmenováni neměli být. Na celé řadě VŠ toto nestačí ani na docenturu. Např. na ČZU (Česká zemědělská univerzita) na docenturu musí mít budoucí docent podle mých informací nejméně 15 prací ve WoS a Hirschův index nejméně 5, k tomu jsou další kvalifikační předpoklady."
LN (Aston)
20. 05. 2013 | 09:50

Radka napsal(a):

Napadá mě jeden citát nebo spíš zvolání doktora Štrosmajera z Nemocnice na kraji města, ale protože mám ráda editora blogů pana Stejskala a nechci ho zlobit, psát to sem nebudu.... :-)
20. 05. 2013 | 09:55

D.J. napsal(a):

Příliš mnoho pláče na špatném hrobě.
Tak znovu- zákon praví že president jmenuje velvyslance, generály, členy bankovní rady, ústavní soudce, velvyslance, premiéry a ministry, schvaluje zákony. Také uděluje amnestie a má právo dávat milosti, zrušit rozsudky soudu
Diskuse o tom zda jsou tyto pravomoci vhodné je správná, ale mělo by se DISKUTOVAT O VĚCI SAMÉ, nikoliv o Putnovi.
.
ZA SOUČASNÉHO STaVU LEGISLATIVY MÁ PRESIDENT PRÁVO NEjmenovat , naprosto samozřejmé, celá diskuse na aktuálně je tedy hodně mimo mísu. Jediné co se stalo že milosti a amnestie dávali presidenti často, občas i nejmenovali soudce, neschválili nebo vetovali zákon, ale u profesora to bylo po dlouhé době poprvé. Nic víc, nic méně.
Není ohrožena akademická svoboda, stejně jako milost a amnestie neruší nezávislost soudů.Stejně jako veto u zákona není pohrdání demokracií. Celá Putnovština je vlastně bouře ve sklenici vody, o ničem.
Zkušenosti s plzeňskými právy i stav našeho školství mne utvrzují v pocitu, že nad školami MUSí být kontrolní a opravné mechanismy. Školy jsou placeny z našich daní, kdo platí, ten poroučí, kontroluje a řídí, to snad je normální.
.
Celá akce opravdu hodně zavání neukojenými příznivci Kááárla číro. Pravdoláskaři, hurá antikomunisti a "disidenti" si našli místečko jak okopat řádně zvolenému presidentovi uboze kotníky.
.
K osobě Putny- Karlova universita by měla opravdu dost zvážit zda Putna je profesor který zvyšuje vážnost a ctihodnost universty. Někomu se Putna líbí, i paní Paroubkové dokonce, jiní po shlédnutí jeho předvolebních "rusky" pronášených klipů i vystupování v Gay parade pocit ctihodnosti, důstojnosti, vzdělanosti a kultivovanosti rozhodně a právem nemají.
.
V neposlední řadě- "pravdoláskaři", "disidenti", " elity a intelektuálové", a také "umělci a novináři" postupně získávají na veřejnosti pohrdání větší než kdysi komunisté nebo STBáci. Nelze se divit. Minulý týden jsme se dozvěděli děsivé informace o tom, že ekonomika naší republiky se propadá nejvíce v Evropě spolu s Itálií a Řeckem. Na blogu Aktuálně ani slovo. Naše elity nemají co říci, je jim to jedno nebo dokonce jásají. Nicotná kauza Putna vyvolala v uvedených kruzích obrovský poprask, již cca osmý blog jenom zde, desetitisíce čtenářů a již tisíce diskutujících. Asi je to hodně divné. A potom se nedivte že lidé po zkušenosti s vámi volí komunisty
20. 05. 2013 | 09:56

Grőssling napsal(a):

Milan napsal(a):
panu Grősslingovi:
Nesouhlasím. O tom, zda j někdo (ne)loajální ke státu, nemůže rozhodovat prezident, ale soud.
20. 05. 2013 | 09:10

No pravda, v konečné instanci určitě. Však také prezident řekl, že pokud má Putna výhrady, může se na soud obrátit. Ano, souhlasím s Vámi.
20. 05. 2013 | 09:58

Grőssling napsal(a):

Bunga, bunga napsal(a):
Grőssling, 20. 05. 2013 | 08:40
Čim dál tím líp. Profesor není profesorem České republiky, nýbrž profesorem příslušné univerzity, chytráku.
Státní moc by v takto navýsost akademické otázce neměla figurovat vůbec. Zeman totiž není žádný císař, je to jen Zeman.

Berlusconi, to platí částečně pro soukromé VŠ, u veřejných, které jsou přisáté na struky státního rozpočtu musí mít stát nějaký vliv na to zda nejdou proti zájmům státu. Nejsou žádný izolovaný akademický ostrov uprostřed společnosti, žijí z peněz nás daňových poplatníků.
20. 05. 2013 | 10:02

Jaroslav napsal(a):

Pomalu začíná přetékat pohár trpělivosti starší generace a nedivím se jim (Zemanovi).Za posledních padesát let došlo k tak velké devastaci morálky (Gross), uměleckého cítění (Knížák) až k toleranci toho, co by asi mělo být brzy (nedej Bože)povoleno (zoofilie,nekrofilie, pedofilie...). Takže se nedivím Zemanovi, že chce mít profesora a to s morálním a profesním kreditem na úrovni. Což v tomto případně není splněno odborně (lidsky možná ano)a o morálce v souvislosti s producírováním se na PraguePride lze též pochybovat, jako o vhodné k následování a k výchově studentů. Někdo má "šuplíček" a úplatků se "nedotkne", někdo má morální zásady. Přeberte si to, jak chcete. Manžela nepozdravujte, tak silnou ruku nemáte ...
20. 05. 2013 | 10:08

Dattelhein napsal(a):

Stejně mi přijde divné, proč tak kvalitního kandidáta profesorského titulu někdo navrhl až teď, když je prezidentem Miloš Zeman. Copak jeho kvality nebyly dostatečně prokázány už za Václava Klause?
20. 05. 2013 | 10:12

Lila napsal(a):

Paní Paroubková,

Vy ale dovede překvapit! Tentokrát příjemně. :-)
20. 05. 2013 | 10:17

Luba napsal(a):

Paní Paroubková,
díky za tento článek.

Prezident Zeman jako zdůvodnějí svého postoje ke jmenování/nejmenování docenta Putny profesorem uvedl, že ho prý nechce ponižovat.

Ve skutečnosti se tímto svým krokem zesměšnil daleko více, než svou "virózou".

Taková "viróza" ještě nemusí být vadou charakteru. Zato jednání z mocenské pozice a snaha potrestat člověka, který se provinil "urážkou majestátu" už ukazuje na vladařovu domýšlivost, pomstychtivost, malost, snahu svého odpůrce deklasovat jen proto, že má k tomu prostředky a možnosti, atd.

Navíc je hanebné, že se tak děje člověku, který otevřeně projevil svou příslušnost k dříve všemi totalitními režimy proskribované menšině lidí s jinou sexuální orientací, než je ta většinová. A tím i projevil svou občanskou statečnost.

Ano - homosexuály nacisté vraždili, fašisté je izolovali a pro komunisty prostě neexistovali. V tolik prezidentem kritizovaném Ahmadínedžádově Iránu mají gayové a lesby "na výběr" - buď se nechají přeoperovat na muže či ženu, nebo budou fyzicky zlikvidováni.

Podobně uvažují protofašisté Klausova fanklubu D.O.S.T. a pan Bátora, proti kterému docent Putna povznesl svůj transparent: "Katolické buzny zdraví Bátoru"

http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_domov&foto1=JZL4b4ad2_profimedia_0156014012.jpg

http://hassan.blog.idnes.cz/c/205298/Katolicke-buzny-zdravi-Batoru-aneb-Prague-Pride-mym-objektivem.html

Tady není o čem diskutovat, a není jak a čím našeho prvního přímo zvoleného prezidenta omlouvat.

Zeman se projevil jako nízký člověk, a to mu nesmíme tolerovat!

Především my, kteří mají smysl pro demokracii a rovnost všech lidí, bez ohledu na pohlaví a jiné marginálie.

Především my, kteří jsme si nepřáli mít na Hradě elitáře s monarchistickými "knížecími" manýry, ale člověka, který má pochopení pro všechny lidi.

Pro lidi různě znevýhodněné a většinovou společností opomíjené či odmítané.
20. 05. 2013 | 10:17

Lila napsal(a):

Oprava: dovedete
20. 05. 2013 | 10:19

D.J. napsal(a):

Grösslingu, myslím že Putna se ani nemusí obracet na soud. President má podle zákonů právo podepsat a jmenovat, samozřejmě s tím i právo nepodepsat a nejmenovat. Putna, vědecká rada i ministr školství podepsali před ním a mají právo se zeptat proč jejich stanovisko nebylo přijato. Ministr školství to pokud vím udělal, dostal vysvětlení a dál k věci mlčí.
.
Je otázka zda poslední podpis musí být zrovna presidentův, ale školství je placené z našich daní ( i to soukromé) a stát a lid MUSÍ mít právo kontroly, kdo platí -poroučí, a MUSÍ mít i právo kontroly a opravných prostředků. Plzenská práva i stav školství u nás jasně ukazují že si ve školství nemohou dělat co chtějí a jen požadovat bezedné finance.
20. 05. 2013 | 10:20

Ale no tak napsal(a):

Luba,

pan prezident nemá přece nic proti Putnově homosexualitě ale proti Putnově veřejné prezentaci své homosexuality (sám uráží svou sexuální orientaci - "katolické buzny".) a proti veřejnéímu vystupování p. Putny, které je neslučitelné s funkcí kantora vychovávajícího mládež, natožpak kantorské "autority".
20. 05. 2013 | 10:25

D.J. napsal(a):

Lubo, nelžete. A nešpiňte našeho presidenta svojí sprostotou. Homosexualitu Putnovi nikdo nebere, jeho politické názory také ne.
President má ze zákona právo jmenovat a podepsat, nebo nejmenovat a nepodepsat. Nic nezákonného se nestalo, o důvodech nejmenování nic nevíte. Jediný kdo se zeptal byl ministr školství, dostal odpověď a dál ji nekomentuje. Stejně se může zeptat i Putna a vědecká rada UK, všem ostatním je po tom prd.
20. 05. 2013 | 10:25

pgjed napsal(a):

O tom, že MCP má nehynoucí zásluhu na rehabilitaci naší, bolševikem do země zadupávané, katolické literatury, jako unikátního fenomenu a na rehabilitaci rusistiky, jako studia a poznávání ruštiny a ruské literatury, o tom není nejmenších pochyb. Kdekoliv jinde by byl profesorem dávno. A několikanásobným. Že to vše, v kombinaci s tím, že se vždy nebojácně profiloval, jako praktikující katolík, hrubě kontrastuje s opileckým hulvátstvím a prokomunistickým postsovětofilstvím stávajícího administrátora prezidentské funkce, kterého nám pod laskavým nabádáním myslitelů, jako paní Bohdalová, pan Dejdar, atd. nadělili naši laskaví spoluobčané, je rovněž zřetelné. A že Zeman váhá, aby pan Doc. Putna nebyl dehonestovám tím, že jej profesorem jmenuje někdo takový, jako on sám? Žeby záblesk sebereflexe a pokory?
20. 05. 2013 | 10:26

Milan napsal(a):

pan Grőssling:
"No pravda, v konečné instanci určitě. Však také prezident řekl, že pokud má Putna výhrady, může se na soud obrátit."

Ne, to jste pochopil špatně. Zeman řekl: "Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil". Což je mimochodem perfidnost nejhrubšího zrna, naznačit o někom, že je darebák, a pak mlčet; ale abychom se vrátili k debatě o posouzení loajality: Zemanovi nejde o to, aby soud určil, zda Putna je, či není loajální ke státu, ale jen aby on (coby prezident) zveřejnil jisté udaje.
20. 05. 2013 | 10:29

TomášL napsal(a):

ale no tak

Prvně na vysokou chodí již dospělí lidi s vyšší inetligenci k populaci.

Když bude jiná doba, kde se bude požadovat mávaní mávátky a "kantor" to neudělá, tak nemá právo na hodnocení své erudovanosti, neboť se chováním protiví společenské normě?
Čas od času chodím kolem Velvyslanectví KLDR a dívám se na jejích vitrínku, jak všichni šťastní chodi s mávátky po ulici...
20. 05. 2013 | 10:32

volic napsal(a):

ten radoby prezident jednoduse chce mluvit do vseho.chce se priblizit co nejvic svemu diktatorskemu vzoru,putinovi. je to nemocny clovek,nemocny moci. na takovou uchylku jsou uz davno vedecke studie.tento typ lidi skodi spolecnosti.a lide kteri touto uchylkou netrpi a jsou odbornici,dobri politici a mysli to s cechama dobre jsou v podstate neviditelni.proc? protoze tito mastodonti a prajesteri politiky jako je zeman je prevalcujou svojim populismem a neudrzitelnou touhou po moci.ani po 10 letech v lese to z nej nevyprchalo. zeman je skodna v nasi politice.zene nas zpet do naruce okupantu z ruska. ale jednou uz to tu bylo a ja rikam , stacilo. zemane zalez odkud jsi prisel,do lesa a holinek.
20. 05. 2013 | 10:34

Milan napsal(a):

Masaryk-kdoví?:
"Podle mého mínění by jej okamžitě trefil šlak, kdyby zjistil co z jím budovaného Československa jako suverénního nezávislého státu Čechů a Slováků s prestiží morálních osobností udělali jeho následovníci."

Nedělejte z první republiky oázu počestnosti - skandály, korupce, politikaření - to všechno patřilo k tehdejší době taky. A Masaryk nebyl v praktické politice nějaký idealista, který by se štítil nestandardních prostředků.
20. 05. 2013 | 10:35

Alis Vulgo napsal(a):

Mám k vám a především k vašemu manželovi tisíc výhrad, ale za tohle palec nahorů
20. 05. 2013 | 10:39

resl napsal(a):

autorka :
Dle zákona prezident profesory "jmenuje". Ne "může jmenovat". Je to vlastně akt prvního úředníka této země.
....................
Jednoduše a správně zdůvodněno. Manžel si vybral dobře, nevytáčíte se a nejdete hrobaři socanů na ruku.
Jen ho musíte naučit kultuře projevu, ta je strašná. Zdraví r.
20. 05. 2013 | 10:41

Jaroslav napsal(a):

Trochu polopaticky, co za morální zásady a chování má Zeman na mysli při odmítání pana Putny: Dědeček a vnuk
Jednou večer si dědeček s vnukem povídali o současném životě.
Najednou se vnuk zeptá svého dědečka: "Dědečku, kolik je ti vlastně let?"
Dědeček odpovídá: "Nech mě chvíli přemýšlet..."
Narodil jsem se před televizí, kopírkou, kontaktními čočkami a antikoncepčními pilulkami.
Nebyly policejní radary, kreditní karty, laserové paprsky.
Ještě nevynalezli klimatizaci, pračky ani sušičky, oblečení se prostě vypralo a pověsilo na čerstvý vzduch, aby uschlo. Člověk nebyl na Měsíci, neexistovala trysková letadla.Oženil jsem se s tvou babičkou a žili jsme spolu, v každé rodině byla matka a otec.Slovo "gay" bylo respektované anglické slovo, označovalo veselého, laskavého,
spokojeného muže, a ne homosexuála.O lesbičkách jsme ani neslyšeli, a muži nenosili náušnice.
Narodil jsem se před počítači, paralelním studiem a skupinovou terapií.Lidé nechodili na preventivní prohlídky, nýbrž je lékař dle potřeby posílal na krev a moč.Dokud mi nebylo 25 let, oslovoval jsem každého muže "Pane" a ženu "Paní" nebo "Slečno". Když v té době žena nastoupila do tramvaje nebo do autobusu, děti a mladí lidé spěchali, aby jí uvolnili místo. Pokud byla těhotná, doprovázeli ji k sedadlu, a pokud bylo třeba, šli jí koupit jízdenku, kterou jí přinesli. Muži chodili u okraje chodníku, ženy podél domů. Na schodech se ženám přenechávala strana u zábradlí, nastupovaly do výtahu jako první a muži jim vždy přisunuli židli, když si sedaly.
Muži nikdy nezdravili ženu, aniž by přitom vstali, pokud v okamžiku, když vstoupila, seděli.
Vstávali od stolu pokaždé, když vstala žena, i kdyby to bylo pouze na okamžik.
Muži ženám otevírali dveře auta nebo jiné dveře a pomáhali jim při odkládání kabátů.
V mé době panenství nezpůsobovalo rakovinu, a takové dívky znamenaly pro svou rodinu čest a pro svého manžela čistotu. Náš život se řídil Desaterem, střízlivým uvažováním, úctou ke starším lidem, chováním dle zákona,naplňovalo ho plodné soužití s ostatními a odpovědná svoboda. Učili nás rozlišovat dobré a špatné a odpovědnosti za své činy i jejich důsledky.O rychlém občerstvení jsme si mysleli, že je určeno pro lidi ve spěchu. Vážný vztah znamenal, že máme dobré vztahy s našimi bratry a sestrami a dalšími
vzdálenými a blízkými příbuznými a přáteli. "Time sharing" znamenalo, že rodina je na dovolené s jinými známými rodinami, a ne že sdílí prostor s cizími lidmi.
Neznali jsme bezdrátové telefony, nemluvě o mobilech. Neposlouchali jsme stereo nahrávky, FM rádio, kazety, CD, DVD, a neměli jsme elektronické psací stroje, počítače, notebooky. Notebook znamenalo sešit.
Hodinky jsme natahovali každý den. Nic nebylo digitální, ani hodinky, a domácí spotřebiče neměly světelné displeje. Když už mluvíme o strojích, nebyly ani bankomaty, mikrovlnné trouby, budíky s rádiem. Nemluvě o videorekordérech a videokamerách apod...
Neexistovaly digitální ani barevné fotografie, jen černobílé, a na jejich vyvolání se čekalo
nejméně tři dny. Pokud bylo na výrobku uvedeno "Made in Japan", znamenalo to, že je špatné kvality,
a zboží označené "Made in Korea" či "Vyrobeno v Číně" nebo v Thajsku ani neexistovalo.
Neslyšeli jsme o Pizza go home, McDonaldu nebo o instantní kávě.
V obchodě bylo možné koupit něco za 5 až 10 centů. Zmrzlina, jízdenka nebo osvěžující nápoj stál 10 centů. Nové auto stálo 1000 dolarů, ale kdo měl tolik peněz?
V mé době byla tráva něčím, co jsme kosili, a ne kouřili.
My byli poslední, kdo byli přesvědčeni, že žena potřebuje muže, aby mohla mít dítě.
Teď mi řekni, kolik si myslíš, že je mi let?"
"Ach dědo... více než 200!" odpověděl vnuk.
"Ne, miláčku, pouze šedesát!"
20. 05. 2013 | 10:45

resl napsal(a):

občan : Vstupte do politiky a pak v ní jednejte sama za sebe. Dokud tak neučiníte, pak raději k některým tématům mlčte. Nebo alespoň svůj záměr konzultujte s manželem.
..................
Neskutečná drzost, občane. Blog tu můžete mít i vy a nikdo vás k vašim pitomostem nenutí.
20. 05. 2013 | 10:46

pgjed napsal(a):

To Milan: Dovolím si vás drobně poopravit. Masaryk žádný svobodný stát Čechů a Slováků nebudoval. Budoval stát jakýchsi Čechoslováků, které si vyfabuloval s Benešem. Jimi byli všichni bez ohledu na to zda se zrovna cítili Moravyny, Slováky, Slezany, Čechy, Němci, Poláky, Rusíny, Maďary... Ti mu byli dobří, hlavně Slováci a Moraváci, když potřeboval v Americe jejich podporu, aby se dostal k Wilsonovi. A Jakmile seděl na Hradě, tak je všechny podvedl. Hlinku nechal bez soudu na dva roky zavřít, aby nezasahoval do mírové konference, Moravu a Slezsko rozpustil na župy a když to nešlo, tak podřídil jejich správu druhotnému úředníkovi vnitra... Proto to i dopadlo v r. 38 a 48 tak, jak to dopadlo. Ztatíčkoval to, jak zákon káže!
20. 05. 2013 | 10:48

Witt napsal(a):

Opravdu bych nečekal, že se zrovna s Petrou Paroubkovou na něčem shodnu, ale světe div se, stalo se. Ze svých univerzitních studií si Martina Putna pamatuji jako erudovaného odborníka i brilantního přednášejího (dokázal přednášet dvě hodiny bez jediné psané poznámky. A jeho knihy mají vybroušený styl, není to žádná akademická drť. Jestli si někdo profesuru zaslouží, tak je to právě MCP.

Ä ještě PS pro nick Občan: naučte se googlovat. Habilitační práce MCP se jmenuje "Česká katolická literatura 1848-1918", a kdybyste se třeba chtěl připovzdělat, což mimochodem nepředpokládám, tak můžete sáhnout po její knižní verzi: http://www.kosmas.cz/knihy/5360/ceska-katolicka-literatura-v-evropskem-kontextu/
20. 05. 2013 | 10:48

žák Z. Nejedlého napsal(a):

Pozor, pozor! Breaking News! Prolamuvšijasja novosť!

Pan prezident neodemkne kapli, ze které mají být vyzvednuty korunovační klenoty za účelem jejich vystavení na Pražském Hradě. Miloš Zeman uvedl, že je to jeho právo a nic mu nikde neukládá, aby je odemkl. Pokud se to někomu, třeba Karlovi IV., nelíbí, může ho dát k soudu. V TV pak naznačil, že nemá rád lidi, kterým je v učebnicích věnováno více místa než jemu, nemluvě o tom, že Otce vlasti důvodně podezírá ze sympatií k sudeťákům a katolické církvi (to, že byl homosexuál, se zatím neprokázalo, ale to neznamená, že nebyl).

Děkujeme, pane prezidente. Čechy Čechům! Pryč s aristokracií a jejími šmuky, o něž stejně okradla (za pomoci proradných intelektuálů) pracující lid. Tvůj věrný národ.
20. 05. 2013 | 10:54

ld napsal(a):

lar,

to je docela troufalé, připojit si ke jménu Christos. Dalo by se to interpretovat jako velikášství. Moc se s tím nepáře.
Představte si například fotbalistu Jiří Maradona Pehe. Nebo Libor Jágr Stejskal. :-)
20. 05. 2013 | 10:54

D.J. napsal(a):

Milane, nelžete a neděste nás. Od presidenta by naopak bylo hanebné kdyby důvody svého odmítnutí vykřikoval do médií. Zachoval se taktně a správně. Putna si může důvody vyžádat i osobním dopisem , nikoliv jen u soudu. A věřím že by je dostal.
Resle- president jmenuje znamená že MŮŽE A NEMUSÍ. Podpis pod jakýkoliv dokument znamená PRO KaŽDÉHO že s podepsaným souhlasí a nese za to zodpovědnost. Podpis nejde vynutit proti vůli ani u řadového občana , natož u presidenta.
Stejně jako president uděluje amnestie a milosti, MŮŽE A NEMUSÍ, a rozhodně nebude každému kriminálníkovi vysvětlovat proč mu milost nedal, už vůbec ne přes média a před celým národem.
Stejně jako president zákony schvaluje, neschvaluje nebo vetuje, na vše má právo a není to rozhodně zásah proti demokracii.
O pravomocech presidenta je legitmní diskutovat, ale dokud platí přijaté zákony a ústava, president se dosud choval v souladu s nimi. U Putny není o čerm diskutovat.Důvody odmítnutí má právo vědět Putna, vědecká rada UK a ministr školství / ten si je vyžádal, dostal vysvětlení a dál to nekomentuje./
Pokud chcete změnu zákonů, obraťte se na poslance a senátory, ale neplácejte na blogu nesmysly
20. 05. 2013 | 10:56

resl napsal(a):

Viola :
někteří homosexuálové jsou skutečně devianti.
...............
někteří heterosexuálové taky, někteří černoši taky a někteří občané z tohoto blogu též.
20. 05. 2013 | 10:56

fedor napsal(a):

Vážená autorko,
je velice hezké, že se zastáváte kandidáta na profesúru, ale vězte, že mne, člověka postranního, jenž je dříve narozený a vychovaný v trochu jiné době a majícího trochu odlišnější stupnici morálních hodnot, než má dnešní mládež, či dětičky posrpnových hochštaplerů, ochotných za kus žvance zradit ideály třeba i Palacha, po shlédnutí předvolebního videa, kde vystupuje rádobytendenčně a líbivě se snahou zesměšnit Klause, Zemana a představitele státu a národa, jemuž většina z nás a dokonce větší část Evropy vděčí za to, že dnes žijeme, představuje pro mne obyčejného hulváta. Proč? Třeba jen tím, že přirovnává Putina k Stalinovi. Dám Vám otázku. Dovolil by si podobné hulvátství projevit vůči prezidentovi USA Obamovi, jenž sice neposílá nikoho na Aljašku, ale jeho soldateska je rozlezlá tisíce kilometrů od domova, jeho poskoci dávají příkazy bezpilotním letounům likvidovat hloučky lidí, z nichž se ve výsledku vyklubou většinou zabité ženy a děti a dnes je těchto nevinných obětí za poslední 3 roky kolem 5 tisíc? Nebude od věci ještě pár let počkat, až tento nedomrlý učitýlek dospěje a pak ho znovu na profesůru navrhnout.
20. 05. 2013 | 11:00

Milan napsal(a):

pgjed:

To jsem nepsal já, jen jsem na to reagoval.
Já bych zas Masaryka tak neodsuzoval - on potřeboval ideu československého národa, aby vůbec samostatný stát vzniknul. Nakonec Beneš v Paříži také silně podhodnocoval počet Němců...Souhlas s tím, že se Slováky byla sehrána dost podlá hra, na druhou stranu, kdyby se jim povolila autonomie, zřejmě by o totéž žádali Němci - a těžko říct, zda by vůbec stát vydržel. A Hlinka, mám dojem, byl ve vězení "jen" kolem půl roku.
20. 05. 2013 | 11:07

čert }:o) napsal(a):

Putna si dovolil Zemanovi nastavit zrcadlo
Kdo je Putna se veřejnost dozvídá až teď
Doposud o něm neměla většina ani tušení
a přesto si dovoluje ho kritizovat jako
odborník na slovo vzatý
Co o Putnovi osobně znám mám z PC informací
a médií za posledních pouhých pár dní Je to
hodně na kritiku?
Putna mě ani neohromuje ani neprovokuje
na rozdíl od Zemana kterého známe všichni už
desetiletí a víme co od něj zhruba očekávat
Nejde ani tak o Putnu v této hloupé a zbytečné
kauze kterou považuji za krycí něčeho někde a
odvádění pozornosti od jiných třeba virózních věcí
Vzpomeňte jak dlouho se bavil národ klipem Klausova
pera! Zemanův virózní klip zatím v tichosti zapadá
Přitom v obou klipech bylo evidentní o co jde =o)
Prostě Putna nastavuje zrcadlo nejen MZ ale všem
A to se mi líbí
20. 05. 2013 | 11:08

resl napsal(a):

D.J. : Resle- president jmenuje znamená že MŮŽE A NEMUSÍ
.................
Proč není v Ústavě napsáno "jmenuje," nebo "nejmenuje" na návrh atd. ?
Proč je tam pouze "jmenuje " na návrh atd. ?
20. 05. 2013 | 11:09

Viola napsal(a):

resl

ano a někteří občané z tohoto blogu též a to ti, kteří se zastávají deviantů homosexuálních. Prostudujte si, co je deviant.
20. 05. 2013 | 11:11

Milan napsal(a):

D.J.: "Milane, nelžete a neděste nás. Od presidenta by naopak bylo hanebné kdyby důvody svého odmítnutí vykřikoval do médií. Zachoval se taktně a správně."

Správně a taktně by se prezident zachoval, kdyby neřekl, že důvody pro nejmenování by Putnu ponížily. Tím, že toto prezident výslovně uvedl, se zachoval jako křupan non plus ultra.
20. 05. 2013 | 11:11

Viola napsal(a):

nO TOTO a mám samé jedničky, to jsem opravdu nečekala :-)
20. 05. 2013 | 11:11

ld napsal(a):

resl napsal(a):

D.J. : Resle- president jmenuje znamená že MŮŽE A NEMUSÍ
.................
Proč není v Ústavě napsáno "jmenuje," nebo "nejmenuje" na návrh atd. ?
Proč je tam pouze "jmenuje " na návrh atd. ?
20. 05. 2013 | 11:09
***

Protože Ústavu ČR napsal advokát bytového družstva.
20. 05. 2013 | 11:12

Luba napsal(a):

Bratře Gabrieli,
díky Masarykovi jsme byli jediným demokratickým státem a vpravdě otevřenou společností v Evropě.

Jistě! Černoprdelným dogmatikům a rudoprdelným komunistům byl Masaryk vždy trnem v oku, jakož i všem fašounům - jak těm českým, tak těm německým.

Vy prostě nechápete, že Masaryk nebudoval ten mnohonárodnostní stát na principu národního sebeurčení, nacionalismu, autonomizace - to by prostě nešlo - ale že budoval politický národ - po vzoru USA. Němci, Poláci, Maďaři, Češi, Slováci, Rusíni - všichni byli občany Čekoslovenska, čili Čechoslováky, se všemi občanskými právy a povinnostmi, včetně možnosti vzdělávat se ve své rodné řeči.

Já jsem Čechoslovákem stále a vždy jím budu.

Pravda - za Masaryka by k odtržení Slovenska nedošlo. Mečiar by byl pravděpodobně uvržen do šatlavy, kam právem patří.

"Dopadlo to, jak to dopadlo", protože První republice nebylo dopřáno oněch potřebný padesát let na konsolidaci poměrů, a byla vystavena jí nezaviněné ekonomické krizi, které využili němečtí a slovenští demagogové a šovinisté.
20. 05. 2013 | 11:15

Zdeněk napsal(a):

Paní PAroubková mne velmi mile překvapila. Toto jyem od ní nečekal a jsem rád mile překvapován. Ovšem ta snůška hulvátství, pochlebnosti moci a obyčejné české hovadské blbosti, co se tu rozpoutala v diskusi mi ukazuje že nic zlého v naší historii nebyl až tak osud, ale spíše jsme si za to mohli sami. A naopak vše dobré, co se nám přihodilo bylo jaksi Čechům navzdory. I převrat v roce 1989. Jsme ve své většině hloupý, nevzdělaný, nevzdělavatelný a moci pochlebný národ. Rusko se už těší na znovuzískání kontroly nad tímto územím. Ona lidská hovada, co se tu zastávala Putina a kritizovala Obamu mohou být klidná. Obama dal od nás ruce pryč již před časem, protože pochopil co jsme zač a Putin už jen vyčkává. My mu do obojku vlezeme sami a dobrovolně. Ostatně jeho agenta jsme si také dobrovolně zvolili.
20. 05. 2013 | 11:15

resl napsal(a):

fedor :
se snahou zesměšnit Klause, Zemana a představitele státu a národa, jemuž většina z nás a dokonce větší část Evropy vděčí za to, že dnes žijeme
..............
jak chcete žít s s fedory v jednom státě ? jde to, jen si je třeba zakrýt v tomto případě oči. obě. což jsem zapomněl udělat.
20. 05. 2013 | 11:18

Ctirad napsal(a):

Byl s váma v Řecku?
20. 05. 2013 | 11:20

J. napsal(a):

Uvede-li president Zeman jako důvod "nevhodné chování......" a tedy homosexualitu, vé, že se toto zdůvodnění bude jeho voličům líbit. Chyb se do na něm nalézt mnoho ( nemoc = závislost na alkoholu je určitě ta nejproblematičtější), ale homofob top určitě není. Uvádět jako důvod uraženou ješitnost a mstu ( tu ostatně osnoval po celou dobu svého vyhnanství) není tak nějak možné.Lituji jen těch ( ze všech stran a zákoutí politického spěktra - a především z ČSSD), kteří teď jen čekají, kdy žada přijde na ně.
P.S. Snad jen na vysvětlenou uvádím, že ani jeden z kandidátů na fukci presidenta nebyl dobrou volbou. Šanci na slušnou hlavu státu jsme zkrátka na toto volební období nevyužili.
20. 05. 2013 | 11:20

resl napsal(a):

Viola : Prostudujte si, co je deviant.
...............
deviant je člověk, trpící nesnesitelnou úchylkou o tom, že všichni, mimo něj, jsou devianti.
prof. Antup
20. 05. 2013 | 11:22

resl napsal(a):

Id : Protože Ústavu ČR napsal advokát bytového družstva.
..............
na to se ale pane Ide nikdo neptal. chcete přece dodržovat ústavu, nebo ne ?
20. 05. 2013 | 11:26

Pepan napsal(a):

"Pokud si někdo zaslouží nejvyšší akademický titul, tak Martin C. Putna určitě. Je to rozený akademik a pedagog."
To je výborná myšlenka. Kdyby se profesoři jmenovali podle toho, že jsou k tomu jaksi předurčeni, ušetřila by se jim i společnosti spousta práce a papírování. Mohlo by se to dovést i k větší dokonalosti třeba tím, že by se budoucí profesoři rodili s flekem na hlavě, jako nesmrtelní jedinci v Gulliverových cestách. Nebo by je mohla v porodnicích vytipovávat přímo paní Paroubková.
20. 05. 2013 | 11:28

resl napsal(a):

Luba : Vy prostě nechápete, že Masaryk nebudoval ten mnohonárodnostní stát na principu národního sebeurčení, nacionalismu, autonomizace - to by prostě nešlo - ale že budoval politický národ - po vzoru USA. Němci, Poláci, Maďaři, Češi, Slováci, Rusíni - všichni byli občany Čekoslovenska
..................
proč jste proti spojené Evropě v EU ?
20. 05. 2013 | 11:29

fedor napsal(a):

Paní Paroubková,
tak se mi připomělo v souvislosti s videem pana kandidáta ještě jiné video, jež lze hodnotit co do morálních kvalit zcela stejně. Je to video dvou hereckých puberťáků Mádla a Issové "Navštiv bábu". Pro Vaši informaci sděluji, že mám tu čest pracovat s lidmi dříve narozenými a mnozí z nich do dnešního dne tyto dva umělecké "puberťáky" ignorují a pořady, v nichž vystupují prostě vypnou.
Kromě toho, jestliže měl tento člověk ruštinu jako jeden z vyvolených jazyků, neměl by tent jazyk Gogola, Puškina či Turgeněva prznit. Jestliže je znalost ruštiny či dalších jazyků u absolventů filologické fakulty UK obdobná po ukončení studia jako u PUTNY, pak se ptám, za co získávají své profesorské tituly a oprávnění tyto jazyky vyučovat. Vystoupit jako rusista s tak "kvalitní" ruštinou jako tato morálně dutá putna, chodil bych po Praze výhradně kanálama.
20. 05. 2013 | 11:29

ld napsal(a):

resl,

ptal jste se na jedno z úskalí Ústavy ČR: "Proč je tam pouze "jmenuje " na návrh atd. ?"
Já dodal vysvětlení. O otázkách jejího dodržování nebyla řeč. Ale pokud se na to ptáte, tak já ano. A co by bylo ještě lepší, kdyby tento nejvyšší zákon nebyl v podstatě zmetek.
20. 05. 2013 | 11:30

marxík napsal(a):

Kolegové, těšme se, že není pan docent katolickým pedofilem, a usmiřme se.
20. 05. 2013 | 11:31

D.J. napsal(a):

Lubo, běžte už s tím Masaykem někam. Za Masaryka jsme možná měli jako jedni z mála formální demokracii, Masařík s Čapkem si o tom báječně povídali, ale celkový život ve státě byl hodně špatný, hladOvé demonstrace dělníků, střílení do nich a mnoho zastřelených, ekonomický úpadek a krize i morální jsou nepopiratelné.
Kramářova vláda byla 20. v pořadí během 20 let, rozval byl i politický a morální. Převzetí Hilerem byla pro republiku rána z milosti.
To že jsme si pod Hitlerem udělali z Masaryka legendu a pohádku na věci moc nemění. Neumíme si vládnout ČECHÁČCI
20. 05. 2013 | 11:43

Viola napsal(a):

Pepane

Pan Putna má skutečně na hlavě flek. Je to znamení? Je dobré si přečíst i Bibli, co se tam píše o znameních na čele.
20. 05. 2013 | 11:43

Karl IV. napsal(a):

Pamatuji pana Huňáčka, podobně jako generace lingvistů. Také nebyl profesorem, nebo jím nebyl velmi dlouho. Id, marxíkové, fedorové, Občané atp. jezdívali se svými tituly a netituly na zájezdy, na kterých je pan Huňáček doprovázel jako průvodce, neboť jinak, jako akademik, vyjet nesměl, tedy jako pracovník CK. Nutno podotknout, že znalosti průvodce, historické, jazykové, sociologické, literární atp. převyšovaly znalosti turistů z akademickými tituly mnohonásobně.
Tolik i o Putnovi a jisté trosce na Hradě.
Staré dobré časy normalizace se se Zemanem vracejí v nové postklausovské podobě: vozím kolečko a kdo je víc. Nebo snad buranství národovolců okořenené huskákovskými bylinkami?
Pokud by někdo hledal důvod toho, že Česko je Čečenskem, pro většinu obyvatel Země, pak ho tato kasta lidí najde u sebe.
20. 05. 2013 | 11:44

Viola napsal(a):

resl

"deviant je člověk, trpící nesnesitelnou úchylkou o tom, že všichni, mimo něj, jsou devianti."

přesně a takoví jsou ti, co tu píšou proti prezidentu Zemanovi a to s kde čím, mimo jiné i s Putnou.
20. 05. 2013 | 11:46

ld napsal(a):

d.j. v 11.43 hod.,

se vším souhlas.
20. 05. 2013 | 11:48

Ludmila napsal(a):

Paní paroubková , která si vybírá partnera pro život podle sexy mozku....
20. 05. 2013 | 11:49

Luba napsal(a):

D.J.,
píšete úplné hlouposti.
Možná sám potřebujete, aby Vám někdo vládnul. Nejlépe karabáčem.
20. 05. 2013 | 11:50

Pavel napsal(a):

Já bych především rád slyšel ten důvod od pana prezidenta, do té doby je vše kolem jen tlachání. Je dobře, že ho předem sdělil ministrovi školství, je tu jistota, že nebude měněn.

Pak se uvidí, kdo má máslo na hlavě a proč.
20. 05. 2013 | 11:54

F.S. napsal(a):

Paní Paroubková, velice příjemně jste mě překvapila... Je vidět, že jste kultivovaná žena, na což jsem při pohledu na Vašeho muže občas zapomínal...
20. 05. 2013 | 11:54

ld napsal(a):

Luba,

posuďte sám, kam jsme se bez toho karabáče dostali.
Oháníte se Masarykem a jeho zničené největší dílo, totiž Československo, zničili nýmandi typu Klaus, Havel, Mečiar...A vy byste ty důtky chtěl zahodit...
20. 05. 2013 | 11:57

D.J. napsal(a):

Lubo, tak nám ty "úspěchy" Masarykovy republiky doložte, ale fakty, ne urážkami.
20 vlád během 20 let hovoří o politické nestabilitě. Stejně tak ekonomický propad Masarykovi republiky nejde popřít. Hladomory,potraviny na příděl který se nedařilo plnit, střílení do hladových dělnických demonstrací s mnoha mrtvými jsou nepopiratelná fakta.
20. 05. 2013 | 11:58

Honza napsal(a):

Paní Paroubková moudře vyčkala na komentáře a přidala se na potenciálně vítěznou stranu. Je to dobrá žačka souruha přítele bratra Paroubka.
20. 05. 2013 | 12:05

Občan napsal(a):

To Karl IV.:

Polyhistor doc. Dr. Huňáček je dodnes docentem. Zřejmě se tedy něčím znelíbil i současnému režimu.

Tomuto vpravdě renesančnímu člověku nesahá Putna ani po tkaničky u bot.
A že by byl v neoblibě předchozího režimu, to z jeho publikačního a odborného profilu rozhodně nevyplývá.
20. 05. 2013 | 12:08

Občan napsal(a):

Pavel napsal(a):
"Já bych především rád slyšel ten důvod od pana prezidenta, do té doby je vše kolem jen tlachání. Je dobře, že ho předem sdělil ministrovi školství, je tu jistota, že nebude měněn.
Pak se uvidí, kdo má máslo na hlavě a proč. 20. 05. 2013 | 11:54"

Vám to Zeman vykládat nebude.
Fialovi už to řekl a Fiala sklapnul. Je to tedy vážný důvod.
Pokud se pochlapí Hampl a vypraví se k Zemanovi, tak se to také dozví. A sklapne také.
Já to, na rozdíl do Vás, pravděpodobně vím (a Putnova vlahost tím důvodem NENÍ). Ale neřeknu :o)
20. 05. 2013 | 12:12

Špatenka napsal(a):

Tím debilním videem Putna zbytečně urazil představitele jiného státu i obyčejné Rusy, kteří ho zvolili. Putna zřejmě není Slovan, proto ho vyhlídky na lepší vztahy se slovanským Ruskem rozčilují a neovládá se. Nikdo mu nebere sečtělost a z uší sršící inteligenci, ale ať s tím jde do háje, je to dobré leda pro jeho sebeukájení.
20. 05. 2013 | 12:13

Pompeius Magnus napsal(a):

Paní Petro, chápu, Putna Vás učil, Vy jste ho obdivovala, tak jak to, že ještě není profesor. Zeman, honem, koukej to škrábnout, dyť, člověče, Putna umí i starořecky!!!
20. 05. 2013 | 12:26

blondyna z Londyna napsal(a):

pro midori:

Kdyz dovolite, tak pani Paroubkova napsala jake ma vzpominky na M.Putnu, ktery ji ucil a jeji vzpominky na nej byly kladne! Vam se to samozrejme nehodi do kramu, tak pindate o zivote a tezkem vydelavani na chleba a o slusnem chovani ( boze boze, do koho jsi dusi dal).
20. 05. 2013 | 12:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem text obsahující hrubou nadávku ("duševní kripl"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 05. 2013 | 12:29

Ladislav napsal(a):

No, alespoň neměla strach ,že jí Putna oš--á (jako ostatně všichni okolo)
20. 05. 2013 | 12:32

J. FIŠER, TŘEBÍČ napsal(a):

takže konečně to pravé, odborné
klíčem ke jmenování putny jsou erotické zkušenosti madam paroubkové
úžasné :D
20. 05. 2013 | 12:33

frank.la napsal(a):

Výraz slova:duševní, ani slovo:kripl, nejsou nadávka- jsou významově správná, a správná i dle českého pravopisu.CsRd L.F.
20. 05. 2013 | 12:38

fedor napsal(a):

To resl
Vážený pane, měl jsem tu čest pracovat pro naše podnikatele na území Ruska v době, kdy se jim ze strany státu nedostávalo nejmenší podpory, spíše házení klacků pod nohy. Tato situace se nezměnila ani po nástupu pana Putina. Vy se jen vznášíte na tsunami českého antirusismu, bez ohledu na to, že v Rusku za posledních 25 let došlo k tak rozsáhlému posunu k demokracii, o němž se našim politiků ani nesnilo a to i přes to, že je západním světem až na světlé výjimky dehonestováno. Asi je pro Vás naprostou neznámou vazba německé a ruské ekonomiky v oblasti těžby ropy a plynu, kde jsme my ztratili, díky postoji Havla a jeho poskoků na ministerstvu zahraničí, veškeré myslitelné pozice. Bohužel, ani Klaus jako premiér či poté prezident v tomto směru nepřekročil ani svůj, ani Havlův stín. Jediný, kdo se snažil situaci jako ministr průmyslu situaci změnit byl pan V. Dlouhý. Jak skončil, víme všichni. Pokud chcete Rusko hodnotit, měl byste sledovat jeho vývoj alespoň posledních 50 let, abyste pochopil, že to, čím Vás 23 roky krmí vyznavači Jelcina /většina dnešních m o s k e v s k ý c h disidentů/ nenávistní vůči Putinovi a jejich pozorní čeští posluchači, je stejně hloupé a zavádějící jako video duté Putny či video Mádla a Issové "Navšiv bábu". Rusko je hodně jiné než Česko, to je sice pravda, ale pokud jste tam nežil střídavě a dlouhodobě jak v Moskvě, tak mimo ni, včetně venkova a to i včetně Severního Kavkazu tak jako já, tak máte právo tak nejvýš držet pysk. Poznamenám ještě, že jsem se s větším křiváctvím a podrazáctvím než je v Čechách /a to i v podnikání/ za posledních 55 let nesetkal, dokonce ani v samotném Rusku, včetně Tatarstánu a Severního Kavkazu.
20. 05. 2013 | 12:38

blondyna z Londyna napsal(a):

dotaz napsal(a):
zastydlá puberťačka Paroubková bude radit druhým, jak se chovat dospěle a na co mají a na co ne?
20. 05. 2013 | 08:11

No, nevim ale do zastydle pubertacky ma pani Paroubkova daleko, ale na rozdil od vas,zna prednasejiciho osobne a pokud se rozhodla ho podporit, je to jeji pravo. Vy jste sem na rozdil od pani Paroubkove prisel si pofoukat vase nevzdelane a zakrnele ego.
Navic se za Martina Putnu dnes postavili a studenti, coz je vynikajici zprava!!!
Studentská iniciativa vyzvala v otevřeném dopise kandidáty na profesuru, aby nepřijímali od prezidenta titul, dokud se nevyřeší spor ohledně jmenování akademika Martina C. Putny.
20. 05. 2013 | 12:40

pgjed napsal(a):

To Luba:

Když vynechám invektivy, tak toho moc nepíšete. Navíc si lžete do kapsy. Myslíte, že státy, jako Británie, Francie, skandinávské a pobaltské zermě, Holandsko, Dánsko, nebyly demokraciemi? To co tvrdíte, je bolševický výklad historie masarykovské RČS dle s. Nejedlého. Že byla bída, která lidi naháněla do náručí bolševiků, to je holý fakt. Že tzv politický národ byl jen dalším důvodem, proč se úplně svobodně a doma necítili ani ti, kteří se cítit mohli je rovněž fakt. tžak co na tom chcete ulhat?! Přečtěte si někdy vánoční projev J.A. Bati z r. 38.
20. 05. 2013 | 12:43

dotaz napsal(a):

blondyna z Londyna

kdo to jsou ti studenti?

Mádl s Isovou nebo Heller a jeho parta?

Víme jací studenti nejvíc cinkali klíči v 89.

např. Mejstřík ukázal činy, jaký je looser

studenti, to už nemá takovou údernou sílu jako v době 99 Pragováků
20. 05. 2013 | 12:47

isomm napsal(a):

Paní Petro,
po letmém přečtení diskuse,která se rozpoutala na téma "Putna a profesura..?" jsem nucena reagovat na výše uvedené příspěvky. Doc. Putnu neznám osobně a ani nejsem členem lingvistické akademické obce-čili jeho odborné či personální kvality posuzovat nemohu.Potvrzují se nepřímo Vaše slova: čím méně toho o dané problamatice víme, tím více máme potřebu to "odborně komentovat, ba co hůře- dokonce hodnotit". Pominu-li základní neznalosti habilitačního řízení většiny účastníků této diskuse, přinejmenším mě udivuje fakt jak se bez znalosti jeho pedagogické či vědecké práce diskutéři zaníceně pouští do debaty o tom,zda-li má být jmenován či nemá. Připusťme fakt, že důvody Miloše Zemana pro nejmenování Putny profesorem nejsou čistě odborné.Chce-li být Miloš Zeman i nadále prezidentem horních deseti milionů... tedy i mým, pak bych očekávala jistou státnickou noblesu, nadhled a respekt. Nerada to říkám, ale i já jsem minulý týden musela vynaložit dost úsilí a sebekontroly při pohledu na Miloše Zemana, kterak při jednom z nejdůležitějších státnických aktů zavrávoral tak,že se v celém světě mohli umlátit smíchy. Oproti této mezinárodní ostudě bylo vystoupení doc.Putny na Pride parade nevýznamným dětinským protestem.
Váš článek na toto téma je zdravým vhledem do této záležitosti. Nenechte se otrávit některými arogantními a agresivními přípspěvky na Vaši adresu- kdo je frustrován vlastní nedokonalostí má prostě potřebu křičet do světa. Je to Váš blog (přiznám se,že jsem ho nečetla) a Vy si sem opravdu můžete psát, co Vás napadá. Ostatním diskutujícím přeji hezký den... is
20. 05. 2013 | 13:06

resl napsal(a):

fedor 12:38.
Vše, co píšete je mně známo, až na to, že můj pohled je jiný. Vy, jako komunista, jste samozřejmě tyl z tohoto bolševického soudku a proto je zřejmé, že mluvíte, jednáte a chováte se jinak, než já. Jelikož historie dala za pravdu mně, musíte se omluvit za své vlastizrádné chování, když jste dlouho podporoval okupaci vlastní republiky. Jinak byste u "prověrek" letěl jinam, ale určitě ne do SSSR. Přiznávat se nemusíte, jen sdělte proč jste podporoval vojenský zásah v r. 68 a proč myslíte, že se lidi z východního bloku rozhodli pro západ a ne pro mužika.
20. 05. 2013 | 13:15

resl napsal(a):

fedor :
se snahou zesměšnit Klause, Zemana a představitele státu a národa, jemuž většina z nás a dokonce větší část Evropy vděčí za to, že dnes žijeme

fedor :
Bohužel, ani Klaus jako premiér či poté prezident v tomto směru nepřekročil ani svůj, ani Havlův stín. Jediný, kdo se snažil situaci jako ministr průmyslu situaci změnit byl pan V. Dlouhý. Jak skončil, víme všichni.
...........
Ano, jen komouš to myslel ze státem dobře, tak byl Klaus ten, komu vděčíme za to, že dnes žijeme, nebo ne ? Dnes už nejste mezi svými, kde si můžete plácat jeden nesmysl za druhým.
20. 05. 2013 | 13:21

Putnička napsal(a):

Co to je za člověka Putna,který potřebuje protesty studentů aby si vydupal titul profesora.Osovbně si nepřeji aby člověk jako je Putna učil moje děti.Vystudoval Teologickou fakultu v ČB ale chování má řeznického psa(viz.video,pres.volby).Jakou úctu studentů by měl tento exot co drží při homoakcích transparent z heslem neco o katolických buznách.Slušný homosexuál nikomu nevadí(nikdo nemůže za své geny)ale takto by se neměl chovat budoucí profesor.Takto se chová pouze čuně utržené z řetězu co cití ,že má silného ochránce (Schwarzenberga).
20. 05. 2013 | 13:21

Karl IV. napsal(a):

Občan, jistě se pohledně pana Putny mýlíte, ono žít v rozmanitém světě bez načalstva není jednoduché a Vy , soudě podle Vašich komentářů, nepatříte se svou potřebou nejvyšších autorit k těm, kdo takovou schopnost projevují.
20. 05. 2013 | 13:35

Karl IV. napsal(a):

Fedor.
Bohužel, obávám se, že tu zemi, o které píšete , znám nesouměřitelně lépe než Vy. Z Vašeho textu jasně vyplývá, že jste takový normalizační pohrobek, měl i pochybnost o Vaší ruštině, jistě je v ní mnoho čechismů. Váš příklon k Putinovi a tvrzení o ruském posunu demokracie je jistě pohledem prorežimního člověka, do znečné míry poožadujícího nejvyšší autority, v tom se nebudete lišit od průměrného ruského úředníčka. S podplácením Vám to, jak z Ruska znám, taky půjde.
Máte kliku, že normalizace pokračuje.
Jinak technologická zaostalost Česko a naúprostá kulturní devastace jako důsledek normalizace a postnormalizace jsou nepřekonatelnou překážkou pro to, abyste srovnával česko situaci s německou. Toto srovnání napíše jen člověk opravdu opjíněný kavkazkými větry, resp. věřící v ruský původ Etrusků (jistě ta tvrzení dobře znáte).
20. 05. 2013 | 13:40

nedbalka napsal(a):

Přestože Vás a vašeho muže nemusím, tento blog ocenit musím.Je to výborně napsáno. Také s Vámi mohu jen souhlasit, když píšete, že Zeman na pana Putnu intelektuálně nemá. Zeman postupně proměnil chlastem mozek v něco, co se asi spíše podobá něčemu jinému. Jeho charakterové vlastnosti netřeba zdůrazňovat. On se o to stará s úspěchem sám.
20. 05. 2013 | 13:43

Alfonz 11 napsal(a):

Paní Paroubková, podle Vás, se pan Putna v případě parodie před prezidentskou volbou ( mimochodem velmi přiblblé) choval dětinsky a na druhou stranu doporučujete panu prezidentovi, cituji " Možná by se pan prezident měl začít chovat dospěle". Řekl bych, si si maalinko protiřečíte.
20. 05. 2013 | 13:46

blondyna z Londyna napsal(a):

nedbalka, do posledniho pismene souhlas!!!!
20. 05. 2013 | 14:10

BublinkaB napsal(a):

Nevím, proč na sebe chce Zeman za každou cenu upozorňovat?Aby svým voličům dokázal,jak to bude "oslazovat" nejen vládě, ale nám všem? Chce nás skutečně připravit o svobodu projevu? Chce nás stále jen před celým světem zesměšňovat?Opravu vyžaduje, aby mu ústava doslovně předepisovala, co se musí a co se nemusí?Pak ať je tedy ústava rozšířena o kapitolu: Prezident MUSÍ, pokud chce přežít, dýchat. A to takto: nádech, výdech, nádech...Jinak je to jen slovíčkaření a dokazování si sám sobě, jakou že to mám moc, já Miloš I. zvůle "většiny"prezident!
20. 05. 2013 | 14:13

blondyna z Londyna napsal(a):

dotaz napsal(a):
blondyna z Londyna

kdo to jsou ti studenti?

Mádl s Isovou nebo Heller a jeho parta?

Víme jací studenti nejvíc cinkali klíči v 89.

např. Mejstřík ukázal činy, jaký je looser

studenti, to už nemá takovou údernou sílu jako v době 99 Pragováků
Co vy vite, je mne u nekde "dotaz". Pokud nebudete sedet 24/7 na diskuzich, prevlekat nicky v zajmu obhajoby pana prezidenta a budete cist i jina periodika, tak si napsiklad otevrete Hospodarske noviny a tam se neco o tom dozvite. Doufam, ze Hospodarske noviny povazujete za solidni noviny, ktere sice pan prezident Zeman neuznal za hodne prezentovat jeho myslenky, ale v Pravu a nebo v Parlamentnich listech se o tom mlci.
20. 05. 2013 | 14:17

Občan napsal(a):

Pépi, Pépi,

i když si dal nový nick, Josef K. z něho leze jak sláma z bot. Dokud nezmění slovník, bude pořád jen za šaška.
A jak se mají mirgorodská?
20. 05. 2013 | 14:33

Luba napsal(a):

Bratře Gabrieli,
jistě jste schopen doložit svá tvrzení i příslušnými citacemi.

Tak sem tedy dejte "vánoční projev J.A. Bati z r. 38", ať je jasno, co míníte tím "proč se úplně svobodně a doma necítili ani ti, kteří se cítit mohli".

Za zcela nesmyslnou považuji Vaši větu, cituji: "To co tvrdíte, je bolševický výklad historie masarykovské RČS dle s. Nejedlého."

Spojovat Masaryka s bolševismem a soudruhem Nejedlým je skutečně nápad hodný černoprdelného génia :)

Ani váš guru Msgr. Šrámek by s tímto Vaším hodnocením velmi pravděpodobně nesouhlasil.
20. 05. 2013 | 14:45

blondyna z Londyna napsal(a):

Zeman o Putnovi: Respektuji právo na sexuální orientaci, vadí mi účast na pochodu


Tak ten pan prezident to neustale vylepsuje :-)))) Co je nejakemu prezidentovi do toho, co dela profesor na Gay Pride, ktera zaprve byla zakonne povolena, takze se nejednalo o zadny protispolecensky protest, za druhe, pan Putna nese transparent s timto oslovenim "buzny" proto, aby kazdy videl jaky ma pan Batora pohled na lidi s jinou sexualni orientaci a jak je to videt i na teto diskuzi, jak mnozi diskutujici se ohaneji slusnym chovanim a buzny se samozrejme slusne nechovaji a my je nemame radi a za treti,kazdy obcan teto republiky ma pravo mit svuj vlastni politicky nazor a za ten by nemel byt zesmesnovam, ponizovam jak se deje v Ceske republice ceskym prezidentem. Doufam, ze se tahle "kauza" dostane do svetovych periodik at si to tuto moralni ostudu vyzere tento lidovy prezident az do dna!
20. 05. 2013 | 14:47

blondyna z Londyna napsal(a):

Ctirad napsal(a):
Byl s váma v Řecku?
20. 05. 2013 | 11:20
A s vama Ctirade nebyl? Ze by nemistna zarlivost?
20. 05. 2013 | 14:50

blondyna z Londyna napsal(a):

dotaz napsal(a):
zastydlá puberťačka Paroubková bude radit druhým, jak se chovat dospěle a na co mají a na co ne?
20. 05. 2013 | 08:11

zatimco zakrnele ego nicku "dotaz", ktery chovanim diskutera z bulvarniho Blesku, predvadi a diskutuje jako typicky volic Zemana.
20. 05. 2013 | 14:57

resl napsal(a):

Zeman má paměť solidní na to, jak chlastá a jeho slovní zásoba je proti Klausovi hojivý balzám. Lže sice stejně, ale není zbabělec a nebojí se dialogu, ani dotazů ve veřejném prostoru. Škoda, že zůstává ješitou s arogancí vůči všem, kteří s ním nesouhlasí. Je ale určitě lepší prezident, než ta zlodějská, zbabělá hromádka neštěstí z Proseka.
20. 05. 2013 | 15:02

mb napsal(a):

dobře petro !!! :-))
20. 05. 2013 | 15:04

čert }:o) napsal(a):

nedbalka
20. 05. 2013 | 13:43
bingo

dle vzoru Violy jste deviant
Vítejte v klubu =o)
20. 05. 2013 | 15:04

Karel napsal(a):

Jmenovat někoho profesorem jen za to, že okouzloval postpubertální studentky se mi zdá málo. Stejně jako to, že Schwarzenberg pobláznil pankáče a ženy po přechodu, které si myslely, že Karel s nimi rád využije právo první noci, jen aby se stal presidentem.
U profesora si představuji vyšší nároky nejen na odbornost, ale i na morálku a lidské vlastnosti.
Pokud C. Putna je tak skvělý a geniální, tak se jistě najde nějaká Universita v cizině, která jej navrhne na profesora. Třeba ta Zakarpatská.
Jinak mi připadá ta hysterie kolem Putny, jako pokračování předvolebního boje jinými prostředky.
20. 05. 2013 | 15:11

čert }:o) napsal(a):

Karel
Ještě udejte čím pobláznil Zeman ženský po přechodu
jako třeba Bohdalku a zbylé voliče a bude to dokonalý =o)
Slivovicí bonmoty o blbcích a Kačenkou?
20. 05. 2013 | 15:22

xixo napsal(a):

Akorát pozor na ty odborné termity... habitace je asi něco jiného, než jste měla na mysli.
20. 05. 2013 | 15:23

Jim Devon napsal(a):

Tak paní Paroubková nejprve pár postřehů:
... A takový byl i Martin Putna. Jeho způsob zkoušení mi připomínal docenta Huňáčka, který k nám se svou znalostí 22 jazyků při zkoušce ze staroslověnštiny ...
22 jazyků znal pan Huňáček no pan Putna. Mám pravdu?

Zkuste dát svému textu do budoucna jasnější rámec a řád.

Nechci, aby to vypadalo, že Martina Putnu adoruji ... ale opravdu se Vám to nedaří příliš zastírat - nejste objektivní a nepřete se o tom.

... Spíš by měl dohlédnout na vzdělání své dcery, tedy ať alespoň dokončí maturitu. Vlastně ani na to nemá ze zákona právo. Jeho dcera je totiž už plnoletá. ...

Už se těším na to, paní Paroubková, jak vy dohlédnete na vzdělání dcery své. To bychom mohli i nechat na Zemanově dceři samotné, je to přece jen její vzdělání a jak jste řekla, je dospělá, tak ať se o sebe stará trošku samostatně a bez rad z okolí. Nemyslíte?

... Možná by si pan prezident měl doplnit své vzdělání a přečíst pár knížek M. C. Putny. Na intelektuální debatu s ním totiž bezpochyby nemá ... Že jsem tak smělý, ale například Vy na kolokvium s profesory vzdělání máte? Já celkem ani ne a to již mám také nějaké studium za sebou.

Ale abych byl i inspirativní, znáte mezinárodní repozitář akademických děl Web Of Science? Odhadoval bych, že celkem ani ne, protože kdybyste se tam podívala, tak byste si celý článek možná jinak uvážila.

Tedy v tomto repozitáři má pan Putna představte si celých 12 knih a celou 1 citaci VŠECH jeho děl, která jsou tam evidována. A navíc 6 z evidovaných publikací, které napsal vychází z méně než 7mi zdrojů. To mi osobně o "kvalitách" tohoto člověka říká dost na to, abych se Zemanem v názoru na pana Putnu souhlasil. Toto množství děl totiž mnohým nestačí ani na titul Docent.

Odkaz: http://apps.webofknowledge.com/summary.do?product=WOS&parentProduct=WOS&search_mode=OneClickSearch&parentQid=&qid=7&SID=Y2COmgm89fbN4daMmjF&&page=1
20. 05. 2013 | 15:26

Karel napsal(a):

Nechce se mně všechno číst, ale nejprve mně zarazilo také to C. A pak jsem viděl v televizi klip, kde se ne naváží ale mluví o p. Klausovi, Zemanovi a Putinovy. Tak to je tedy něco. Jak se může člověk který usiluje o profesůru k něčemu takovému snížit. Já bych ho také profesorem nejmenoval a vůbec bych to nekomentoval, protože stačí ukázat tento klip ať národ vidí co máme za profesory.
20. 05. 2013 | 15:39

von kulak napsal(a):

Midori napsal(a):
"Pan Putna jede jako kůň s klapkami na očích ve stopách Havla a Schwarzenberga - silně škodí svým hloupým protirusismem."

Čili se nám snaží intenzívně vtlouct do hlavy, že se nejedná o vlastní názor Miloše Zemana, ale že Putna nebude jmenován profesorem na základě svých nevhodných "protiruských" (jak se to proboha u přednášejícího p mj staroruské literatuře projevuje?) postojů.

Tak nevím, to jste to chtěla vylepšít? Mně to přijde jako docela hotrší alternativa, než že je Zemanem dehonestován kvůli odporu proti Bátorovi. Gratuluju.
20. 05. 2013 | 15:42

konec hry na slepou bábu napsal(a):

Hezky napsáno.
Až na poslední odstavec, který mi trochu zavání rodinnými zájmy.

Bohužel, stadium, do kterého obě strany věc dostrkaly vyžaduje, aby Zeman přednesl své argumenty.
Možná tím někomu ublíží, konec hry na slepou bábunebo možná ublíží především sám sobě.

Ale mělo by být jasno.
20. 05. 2013 | 15:43

Petr Havelka napsal(a):

Paní Paroubková,

hezky jste to napsala, snad jen tu Zemanovu dcerku nebylo třeba zmiňovat, po tom, jak prospívá by nám všem mohlo být putna.
20. 05. 2013 | 15:56

resl napsal(a):

Nejlepší profesoři se do politiky nemíchají, řeknou mamince už v embryonálním stavu, aby z něj neudělala gaye a že chtějí být, aspoň po otci, příznivcem Ruska a jeho prezidentů. Po narození už v době dospělosti, by neměl natáčet žádné klipy ve kterých by zesměšňoval občany s nacionálním charakterem. Těch by si měl spíš vážit. Klobouk, dýmku a hůlku, by mu rodiče měli koupit už ve 3 třídě ZDŠ, aby si okolí zvyklo na vážnost takového člověka, který se stane profesorem v době, kdy ho má ještě jmenovat prezident. Tento prezident může a nemusí pocházet z rozvráceného manželství, ale je bezpodmínečně nutné, aby to byl alkoholik, aby dovedl lhát a jeho spolupracovníci aby vynikali analfabetismem, spojeným s láskou k SSSR. Jen tak se mohou stát v Česku profesory občané, kteří dodržují morálku našeho prezidenta. Už to není, co bývalo dřív, kdy i budoucí soudce musel pochválit minulého prezidenta za vypůjčení drahého pera, které z roztržitosti zapomněl vrátit ze své kapsy na stůl. Jsou ty naše zákony čím dál přísnější, takže z Česka vycházejí profesoři opravdu připraveni na život, jak v zemljance, tak na hnojišti.
20. 05. 2013 | 16:13

dělá kouřící hromádky napsal(a):

resl
Váš přerod v Josefa K. mi připomíná jednu Kafkovu povídku.
Kolik toho ještě v trávicím traktu máte?
20. 05. 2013 | 16:42

resl napsal(a):

U vás "hromádko" taky nevím, jaký nickáč zrovna používáte, ale nedělá se to. Trávicí trakt by to mohlo poškodit. Můj.
20. 05. 2013 | 16:58

S.Š. napsal(a):

Lila :
To je rozdíl oproti předchozím blogům, co ? Už to tady někdo v diskusi napsal : nic není černobílé. Týká se i pana Paroubka.
20. 05. 2013 | 17:57

Maštera napsal(a):

Paní Paroubková - článek v duchu toho, že váš manžel má mindrák ze Zemana, protože jemu se povedlo to , co jemu ne. No a závěr je typicky paroubkovský - prostě si plivnout na někoho, o kom není řeč a těžko se bude bránit - prostě paroubkovina. Vy musíte být ale famílie. Zloba a zášť z vás jenom sálají!
20. 05. 2013 | 19:42

stařenka napsal(a):

Paní Paroubková,
dobrý blog.
20. 05. 2013 | 22:27

L.B. napsal(a):

devon: to jsou citace z odborných časopisů - považte... Někdo píše přímo knihy... Tak se jaksi na web, který shromažďuje citace z časopisů nedostane... Zvláštní co, devone?

Občan: Myslím, že víš houby. A jelikož nechceš ani to houby říct, tak se můžeš tvářit jak chceš. Postupuješ, ale jako Zeman - nechci nic říkát, ale je to pro putnu trapné, což je trapné samo o sobě - pro tebe. Jedna paní povídala dost ubližuje zvlášt, když povídala, že tamten je divnéj, ale nemůžu ti nic říct, ale je divnéj - nejhorší forma házení bláta.
20. 05. 2013 | 22:27

Karel napsal(a):

Chápu autorku a její vzpomínky na mládí. Ale od vysokoškolského profesora bych očekával trochu více než bláznění postpubertálních studentek. Nedovedu si představit jak Putna zvýší věhlas Karlovy university a hlavně čím.
20. 05. 2013 | 22:39

fedor napsal(a):

To resl a to Kar IV
Vážení znalci, od r. 1968 jsem, ač maje vysokoškolské vzdělání i praxi v oboru, byl nucen vykonávat dělnická povolání. Kromě ja do zemí východního bloku jsem nesměl. Tak jsem si tedy dovolil toho řdně v mezích možností využít. Rusky znám na úrovni ruského mluvčího z leningradské oblasti. Proto nebyl problém se dostat i tam, kam noha českého turisty nevkročila. Proto píši tak, jak píši. Vaše argumentace jsou na úrovni rádobyprófy putny. Vím s jakým obdivem se sezkávaly v SSSR naše strojírenské výrobky. Rusové o ně měli po rozpadu SSSR i v usku s velkým obdivem a vysokým hodnocením. O to překvapivější byl absolutní nezájem našich politiků v průběhu těch nejméně 20 let o obchod s Ruskem, vyklizení absolutně všech léty vybudovaných pozic na jejich trhu a přenechání jich západním velmocem. Můžete mne řadit mezi komunisty, mezi socany a i mezi nestraníky, ale nedonutíte mne změnit můj názor na Rusko, získaný i v jeho nejtěžším období vlády Jelcina a Jazova. S Vaší nenávistí vůči dnešnímu Rusku se můžete nechat jít vycpat. Je vidět, že jste skuteční "znalci", obzvláště posledních tamních 26 let ruské reality. Jen tak mimochodem, mohu Vám prokomentovat i vývoj na Ukrajině od 80. let, kdy jsem tam prožil celý rok a od r. 90 do r. 2006 jsem ji v rámci hledání obchodních příležitostí projel křížem krážem.
20. 05. 2013 | 23:58

Milano46 napsal(a):

Necht pi.Paroubkova se zamysli nad svym vytvorem a zacne se stydet za to ,co napsala
nebot to vypada,ze si dela srandu ze ctenaru a nemysli to vazne.A rozhodne at nepli-
va po lidech a jeste verejne, nebot ty plivance dopadnou na jeji velice vzdelanou
hlavu, z druhe strany vysoce vzdelany clovek se nesnizi k vyrokum, jako ona. To dela
pouze stara Blazkova z pavlace a ne ona vysoce vzdelana dama, ale asi ona ji neni.
21. 05. 2013 | 02:48

Luba napsal(a):

Pro bratra Gabriela, činovníka KDU-ČSL (pseudonym "pgjed")

Martin C. Putna: Katolická prosba Karlu Čapkovi o odpuštění

Štvanice na Karla Čapka se na podzim 1938 účastnili různí lidé. Bylo mezi nimi spousta ctižádostivé chátry, která se za druhé republiky prostě drala nahoru, na místa elity prvorepublikové. Byli mezi nimi čeští „národní“, protiněmečtí fašisté i proněmečtí agitátoři.

Ale byli mezi nimi i přední literáti katolické orientace, jejichž odedávná nelibost vůči Čapkovi měla své ideové důvody a svou logiku.

Katolíci ještě za dob rozkvětu Československé republiky vyčítali Čapkovi, že hlásá relativismus hodnot ve stylu „každý má svou pravdu“; že hledí na katolicismus se shovívavou bohorovností toho, kdo „ví lépe“; a hlavně, že dal své umění tak bezvýhradně do služeb Masarykova ideového konceptu, který oni pokládali za nepevný a nerealistický základ česk(oslovensk)ého státu.

Když pak nastal Mnichov – neměli žádnou radost. Měli hořký pocit satisfakce, že došlo na jejich slova. A o to více se vrhli na Karla Čapka coby spoluviníka katastrofy.

Jakub Deml a Jaroslav Durych, Václav Renč a Zdeněk Kalista, Oldřich Králík a Timotheus Vodička, spisovatelé a vědci prvořadého významu, jali se po Mnichovu rozebírat Čapkovo dílo, hledajíce v něm „ideové chyby“, jež dovedly národ na scestí.

Činili tak se vší ostrostí a vyhroceností, jaké byli schopni právě coby skvělí literáti. A tím pomohli dovést zlomeného Čapka do předčasného hrobu.

Literární život Karla Čapka započal knihou Boží muka – a symbolicky skončil na „božích mukách“ této štvanice.

Co se dá učinit po sedmdesáti letech od těchto smutných událostí, kromě připomínání fakt? Něco málo přece.
Je možné a je třeba poprosit o odpuštění.

Poprosit Karla Čapka jménem katolické větve národní kultury. Kvůli Karlu Čapkovi samému – ale ještě více kvůli uzdravení paměti národa, kvůli smíření jeho ideových „stran“. Kvůli víře, že nepatrné symbolické akty mohou mít metafyzický dosah.
Prosba může zaznít například takto:

Vážený pane Karle Čapku, chtěl bych Vás zde, na stránkách druhdy Vašeho listu, poprosit o odpuštění křivd, jichž se Vám dostalo od českých katolických spisovatelů.

Ne o odpuštění toho, že s Vámi vedli spory – ale toho, že vůči Vám nebyli ani slušní, ani spravedliví.

Nebyli slušní, kdyžtě se na Vás nejvíce vrhli tehdy, když Vám bylo nejhůře, a kdyby křesťanštější bylo se člověka napadaného zastat. A nebyli spravedliví, kdyžtě Vašemu dílu vyčítali, že je málo křesťanské.

Všímali si pohoršeně toho, že nepřijímáte římskokatolickou církev za jedinou držitelku pravdy. Avšak nevšimli si toho, jak hluboce je Vaše pojetí člověka křesťanské.

Nedocenili, jak přesně popisujete limity lidské přirozenosti, která chce zpupně překonat sebe samu, kdyžtě si osobuje roli Boha-stvořitele v R. U. R. nebo kdyžtě se chce domoci nesmrtelnosti ve Věci Makropulos.

Nenašli porozumění pro to, jak odhalujete v podloží všeho zločinu věc tak prostou a teologickou, jako je hřích – konkrétně hřích cizoložství a hřích lakoty v Hordubalovi.

Nebylo jim dost, když jste se občas, tiše a skromně, zmínil o vlastní zbožnosti; nebyla pro ně důvěryhodná tato Vaše zbožnost, která si nelibuje ve velkých gestech a prohlášeních a která se nevejde do církevních formulí, ale která tím neméně spoluvytváří podloží celého Vašeho života a tvorby.

Nerozpoznali ve Vás člověka náboženského, svého spojence v zápasu o to, aby literatura i celý národní život byly založeny na křesťanské etice a tradici, byť její konkrétní projevy mohou být tak různé.

Vážený pane Karle Čapku, čeští katolíci Vaší doby se proti Vám provinili. Jejich duchovním potomkům je to líto. Prosí Vás tímto o odpuštění.

Nerozpoznali ve Vás člověka náboženského, svého spojence v zápasu o to, aby literatura i celý národní život byly založeny na křesťanské etice a tradici.

Zdroj:
http://www.cesky-dialog.net/clanek/3918-katolicka-prosba-karlu-capkovi-o-odpusteni/
21. 05. 2013 | 08:42

Manka napsal(a):

Nastala zbytečná vřava kolem pana Putny. On sám si naběhl na vidle a teď se diví. Prezident má pochybnosti o panu Putnovi ohledně profesury. Nastala mediální masáž, která má prezidenta znevěrohodnit. Pokud by ale prezident jmenoval pana Putnu, co by nastalo? Ta samá vřava s argumenty, jak je možné, že prezident jmenuje člověka, který neznaje inteligentnější formu protestu, či zviditelnění se, než tak, jak učinil. To samé video proti kandidátovi na prezidenta. Profesor by měl být osobou váženou, odborně zdatnou, ale především vzorem svým studentům. A to pan Putna není. A protestující studenti? No, nezralí mladí lidé, kteří hodlají využít každou příležitost k tomu, aby, sic neznaje dokonale ani ústavu, se zviditelnili. Ono je lákavé stát s mikrofonem za přítomnosti kamer před fakultou, že?
21. 05. 2013 | 09:44

Luba napsal(a):

Manko,
prezident by měl být zase vzorem svým spoluobčanům.
A to věru není!

Tedy,
není tím dobrým vzorem.

Není jím ten současný, a nebyl jím ani ten minulý.
21. 05. 2013 | 09:57

Karel napsal(a):

Zajímavé názory, po jejich přečtení jsem se jen upevnil v názoru, že Zeman zasahuje do věcí do kterých mu nic není. Jak někdo může napsat, že by se Putna neměl stát profesorem, protože sympatizuje s pravicí. Koukám, že se po vládě strany, která jasně určuje směr myšlení lidí a jiné názory nepřipouští, některým diskutujícím opravdu hodně stýská. Prostě jsem si zvolili špatného prezidenta, který svou oranžovou rukou umetá rudé cestičky.
21. 05. 2013 | 10:21

juras napsal(a):

Cit.:" V poměrně nízkém věku prošel habitací, ..."

Doplňuji "... poté se stal bezdomovcem"

Proč jenom tato paní cítí potřebu se neustále k něčemu vyjadřovat?
21. 05. 2013 | 12:52

resl napsal(a):

fedor 23:58,
kdyby byla pravda to, co říkáte, pamatoval byste si rok vyhazovu dobře. V r. 68 prověrky komoušů a vedoucích pracovníků, nebyly.
21. 05. 2013 | 12:55

juras napsal(a):

to Manka: Když jsem viděl putnovo video, kde se snažil přesvědčit, že je Zeman řízený zahraniční centrálou, vrátil mě tento kašpar do dob, kdy to o kdekom prohlašovali komouši. Je to trochu humorné a trochu smutné
21. 05. 2013 | 13:07

Jim Devon napsal(a):

L.B. napsal(a):
devon: to jsou citace z odborných časopisů - považte... Někdo píše přímo knihy... Tak se jaksi na web, který shromažďuje citace z časopisů nedostane... Zvláštní co, devone?
20. 05. 2013 | 22:27

Opravdu? Jsem ochoten připustit maximálně to, že Putna tedy necituje, když tvoří z vlastní hlavy a proto má málo citací na cizí zdroje. Ale opravdu si myslíte, že kdyby jeho knihy byly tak dobré, jak tvrdíte, že by je nikdo necitoval nebo z nich jinou formou nečerpal?

Tím si podle mě sám odporujete, na jedné straně říkáte, že tvoří sám o sobě (zajímavé) myšlenky, na druhé straně ale neřešíte, že jeho tvorba zůstává povětšinou bez povšimnutí mezinárodních odborných kruhů.

Tímto jste mé pochyby okolo pana Putny nevyvrátil, ale v zásadě podpořil.

http://apps.webofknowledge.com/summary.do?SID=W1bCIEe4OAMo7Fjae38&product=WOS&page=1&qid=5&search_mode=CitationReport&doc=2
21. 05. 2013 | 13:26

ach jo napsal(a):

Ivan Štampach k aféře:

"Umím si ovšem představit, že programově plebejský a sekulární politik Miloš Zeman chtěl ze spíše pragmatických důvodů vyhovět současným českým černosotněncům. Politika je bohužel někdy pragmatická.
Audience opata strahovské premonstrátské kanonie Michaela Jozefa Pojezdného u prezidenta krátce před zveřejněním první zprávy hovořící o odmítnutí profesury prezidentem, je vysoce podezřelá. Pojezdný je nenápadným vůdcem ultrakonzervativního křídla římské církve v České republice. Myslím, že se Jeho opatská Milost dokonale odkopala, když se nespokojila s prezidentovou ochotou vyhovět, a prezidenta za údajné rozhodnutí pochválila.

Martin Putna totiž některé církevníky nevýslovně zlobí tím, že oceňuje (nebo donedávna oceňoval) tradiční katolickou kulturu a jedním dechem se veřejně hlásí ke svým homoerotickým preferencím. Tato a některé další církve totiž mají na sexuální minority spadeno. Orientace spíše na lidi stejného pohlaví je podle Katechismu katolické církve velká mravní spoušť, takové úkony jsou vnitřně nezřízené a odporují přirozenému zákonu (srov. čl. 2357).
Církevní konzervativci zuří nad Putnou, který ostentativně nosí na svém krku svou vlastní hlavu a používá ji spíše na myšlení než na přikyvování. Putna v listopadu loňského roku nepodpořil zákon, který přiděluje církvím desítky miliard korun jako odměnu za jejich podporu současným vládním stranám. Nebylo by divu, kdyby u prezidenta udělali zákrok proti Putnově profesuře.

Není jasné, jaké je či bude definitivní a oficiální stanovisko prezidenta. Pokud by se stalo, že by tento programově plebejský a sekulární politik vyhověl klerikální objednávce, byla by to po několika počátečních sympatických krocích v úřadu jeho první vážná politická chyba. Hlásí-li se Miloš Zeman k levicové orientaci, je nepřijatelné, aby zpochybňoval něčí osobní integritu nebo odbornou způsobilost na základě sexuálních preferencí."
21. 05. 2013 | 13:52

juras napsal(a):

ach jo: není poznat, jestli se Štampachem souhlasíte či nikoliv.
21. 05. 2013 | 15:19

Marwell napsal(a):

Imho mu vadí, že je na profesuru příliš mladý, což chápu, máme profesorů už tolik, že hodnost poněkud devalvuje.
21. 05. 2013 | 16:03

Andy napsal(a):

Paní Paroubková, klobouk dolu a palec nahoru! :-)
21. 05. 2013 | 17:33

Pavel Říha napsal(a):

Problém je jinde. Karlova univerzita, ač nejstarší ve střední Evropě není považovaná za špičkovou univerzitu (ČVUT je na tom lépe) a je otázkou, zda profesura Putny by ji polepšila, nebo přitížila, domnívám se, že pohoršila. Pana prezidenta chápu, svým podpisem by se zařadil mezi obdobná čuňata. Prezident, může a nemusí univerzitní profesory jmenovat je mu to dáno zákonem. O plebejství pana prezidenta nemůžeme psát. Protože jsme národ bez nobility, tedy plebejský komplexně. V cizině jsme považováni za spodinu. Matematický mozek a logické myšlení může panu prezidentovi závidět mnoho univerzitních profesorů.
21. 05. 2013 | 17:52

pgjed napsal(a):

To Luba:
No a? Co tím hodláte říci? Má to nějaký vliv na to, zda má být MCP jmenován profesorem, či ne? Nebo na to, že asi Zeman nebude ten pravý, kdo by mohl někoho moralizovat? Navíc bych si vás dovolil ve vaší účelově jednostranné vybíravosti argumentů upozornit, že tento velmi rozšířený názor, (pochází ostatně z okruhu Z. Nejedlého) publikovaný u příležitosti výročí Čapkova úmrtí MCP v LN, podrobil, mimo jiné podrobnému zkoumání jiný věhlasný katolický literární historik, Jaroslav Med. Ostatně ve stejnou dobu, jako MCP uveřejnil i on podobný, daleko ostřejší text v příloze KT Perspektivy. A o nějaký čásek pak vydal úžasnou studii "Literární život ve stínu Mnichova" a tam po pečlivém bádání dospívá k poznání, že to, z čeho jsou katoličtí literáti obviňováni, není pravda. Víte, je třeba totiž znát celý průběh diskuse o směřování RČS, která probíhala prakticky nepřetržitě od vzniku v r. 1918. Na jedné straně liberálové, často velmi levicoví, Masaryk, Beneš, Čapek,... Na druhé straně konzervativně orientovaní intelektuálové, Pekař a celé spektrum katolických literátů, ale i osobnosti praktického života, např. bratři Baťové. Dnes málokdo pochybuje, že historie, bohužel, dala za pravdu konzervativcům, ale moc se o tom nemluví. Vyžadovalo by to přiznání chyb.
21. 05. 2013 | 18:07

pgjed napsal(a):

To achjo:
Ten Štampach se svou neutuchající hořkostí trápí a trápí, až se utrápí. Kdyby byl měl více trpělivosti, mohl být u obnovy KTF UK. Místo toho předčasně prchnul a svou netrpělivost vyčítá jiným. A léčí ji tím, že hledá sebemenší příležitost kopat do katolíků. Škoda. Utrácí tím zbytečně svůj intelektuální potenciál.
21. 05. 2013 | 18:13

pgjed napsal(a):

To Pavel Říha: Buďte tak dobrý a objasněte mně, v čem by mohla pohoršit KU profesura MCP, jednoho z předních, světově uznávaných bohemistů?
21. 05. 2013 | 18:16

Pavel Říha napsal(a):

To pgjed
Nejsem bohemista, mimochodem bohemistice se mimo českou kotlinu moc neholduje. Jsem strojní inženýr a moji profesoři, docenti a asistenti měli vystupování na veřejnosti prosto odlišné. O jeho odborném díle zde bylo napsáno dost, nebudu opisovat. Podstatné je hodnoceni Silvie 20. 05. 2013 | 09:50. Mým zájmem krom termodynamiky je antika a na exponování se v problematice pozdní antiky se Putna odvolává. Bohužel jsem zde na toto jméno nenarazil a to ani v tak úzce specializovaném úseku jako je Studie o křesťanství a řecké filozofii (Kratochvil), nebo Amstrong Filozofie pozdní antiky. Mimochodem jsem světovou proslulost bohemisty Putna konzultoval s moji známou bohemistkou a ta mi se smíchem sdělila, že ten bude nyní známý svoji homosexualitou nikoli bohemistikou. Dávám na vědomí.
21. 05. 2013 | 19:44

fedor napsal(a):

to resl
"kdyby byla pravda to, co říkáte, pamatoval byste si rok vyhazovu dobře. V r. 68 prověrky komoušů a vedoucích pracovníků"
Vážený pane, pracoval jsem s kolektivem spolupracovníků na odloučeném pracovišti a neuposlechl ráno 21. srpna 68 výzvy svého nadřízeného okamžitě zastavit činnost. Neposlechl jsem, protože na mne nemířily samopaly a dohodl s kolegy, že budeme v činnosti, dále pokračovat v práci. Téměř 14 dnů jsme se střídali po 12 hodinách v naší činnosti. Jídlo nám manželky nosily na pracoviště a některé, když bylo třeba, neváhaly i zaskakovat. Zatím, co jsem od prezidenta republiky Ludvíka Svobody obdržel osobní poděkování, od svého nadřízeného jsem začal mít peklo, jež skončilo dělnickými činnostmi v okamžiku zahájení prověrek, jež se na mém pracovišti a jemu podobných týkaly všech, dokonce i nestraníků. Proto vím, co je to za verbeš, s hlavou dutou jako dřevěná putna. Po boji jsou vždy generály. Jo, a nebýt činnosti mé a činnosti mnoha dalších na pracovištích s obdobnou činností, kteří rovněž odmítli prásknout dveřmi a jít domů /asi 300 spolupracovníků/, tato země by byla tehdy skončila v chaosu a zmatcích. Takže si prosím nedělejte z úst anální otvor a místo toho můžete zaplnit některé bílé stránky událostí z roku 1968. Snad by Vám v tom mohla pomoci tak zvaná "Bílá kniha" vydaná v jednom české vydavatelství, kde mne titulují i s plným mým jménem. Možná, že mají výtisk této knihy v ÚSTRu. Moc se ale s jejím obsahem nejspíš nebudou chlubit pokud jsou tam lidé typu mladého vysokoškolského nedouka Bendy.
21. 05. 2013 | 23:13

pgjed napsal(a):

To Pavel Říha:
Ani já nejsem bohemista. Jsem chemik a strojař. Mezi mé koníčky patří mimo jiné historie a křesťanská literatura. Pokud vaší známé unikla např. Putnova trojdílná monografie o české katolické literatuře, tak ji to z odborného hlediska moc nectí. Ale je zbytečné se takto přebíjet. Doporučuji vaší pozornosti vyjádření T. Halíka v této záležitosti. http://www.novinky.cz/domaci/302589-halik-putna-je-provokater-ale-podpora-zemana-z-rad-cirkve-je-podlezani-moci.html
Přesně odpovídá mému názoru, včetně toho, že jsem Putnovi i já sdělil svůj názor na jeho účast v Prag-parádách. Nechci tvrdit, že si kritiku vzal k srdci, ale na druhé již nešel s transparentem s více-méně vtipnou reakcí na hloupá vyjádření pana Báthory, ale se státní vlajkou. Jinak nevím, kromě těchto excesů, se kterými sice nesouhlasím, ale Putna na ně má plné právo ve svobodné společnosti, že by jeho vystupování na veřejnosti bylo jakkoliv diskvalifikující.
22. 05. 2013 | 07:56

Luba napsal(a):

Bratře Gabrieli,
mohl byste se trochu více namáhat, a dát sem ten text J.A.Bati z r. 1938? A co má znamenat Vaše věta: "historie, bohužel, dala za pravdu konzervativcům, ale moc se o tom nemluví."

Ráčíte být protofašistou?

Jelikož pan Štampach, kterého si vážím, je skutečným křesťanem -nikoliv autoritářským dogmatikem, jako ste Vy - upřednostnil možnost svobodně hlásat své názory před funkcionařením na půdě Katolické teologické fakulty.

Ale to člověk Vašeho založení asi nebude schopen pochopit.
Je to záležitost svědomí.
22. 05. 2013 | 08:53

MoU napsal(a):

Přestože si jinak obvykle názorů paní Paroubkové převážně vážím, tady se zbytečně opět snižuje k tomu, aby si kopla do pana Zemana.
Pan Cé. Putna již není asistentem, ale aspiruje na Professora. Pokud musí pan Cé. Putna provokovat zuby nehty, znamená to, že si není sám sebou a svým hlasem/váhou svého hlasu - nejen v akademické obci - jistý. Cé. Putnův primitivní antirussismus, vkovaný mu ve Fullbrightově "nadaci" a dalších trénincích C.I.A. a Vatikánu, rovněž nezavdává důvod si pana Cé. Putny, coby akademika vážit.
Pan Cé. Putna může explodovat účelovou "učeností" i nadržováním krásné a moUdré Petře Paroubkové u zkoušek - avšak coby pedagog a veřejná osoba by měl být pan Cé. Putna vždy náležitě na veřejnosti obalen toaletním papírem. A svlažován účinným detergentem.
Pro blaho českého národa:-)
22. 05. 2013 | 09:21

CFebruSociety napsal(a):

MoU

Petra, které si převážně vážíte že se snižuje, aby si kopla do pana Zemana ?? No tak mu to bebí pěkně pofoukejte, můžete se pěkně ohřát i v jeho přízni možná. Ale třeba vás i pohladí, brouku.
Pročpak ale pak kopete s gustem, a nejen do toho pána, jehož navíc nazýváte pan Cé, ha?
Ten slizkej úsměv si příště odpusťte, když jen kopete.
A pozdravujte toho drahouška, svého Miloše.
22. 05. 2013 | 19:15

Pavel Říha napsal(a):

To Pgjed
Poukazoval jsem na skutečnost, že Karlova univerzita není považovaná za špičkovou a „profesor“ Putna ji v tomto neprospěje. Ostatní diskuse je navíc. Osobně kdybych jako vědecký pracovník měl jít na konzultaci k profesorovi s takovým imagem jako má Putna tak bych se štítil, obdobně jako se bude štítit mnoho akademických funkcionářů renomovaných univerzit. Putna má plné právo ve svobodné společnosti atd…. Tato akce práva vyvolala reakci u prezidenta a ten nemá nikde psáno, že musí podepsat. Svým podpisem by možná vyjádřil, že s takovou čuňárnou má cosi společného. Prezident není žádný popisovací panák, nebo snad ano? Naštěstí to snad Pan prezident již za svoji osobu vyřešil. Pgjed se rozhořčuje nad domnělým omezováním práva Putny, ale právo prezidenta nepodepsat zpochybňuje.
Co není zakázáno, je dovoleno, ale existuje zde něco jako etika a ta by se měla zejména u nobility, a tou univerzitní profesor je, nějak s mírnými tolerancemi dodržovat. Jestli se takový Putna ukájí s nějakým plnoletým chlapečkem, není to zakázáno, etické ale je, nechodit s tím na veřejnost. Strážce paláce souložil s princeznou Dianou, bylo to O.K. až do okamžiku kdy o tom promluvil. Neskončil sice na popravišti v Toweru, ale kolegové se ho zřekli a odmítli s ním sloužit, tím jeho kariera skončila. Tedy zjednodušeně, svinstvo by neblo, kdybych píchál manželku svého známého, svinstvo by bylo kdybych s tím chlubil, chápe Pgjed?
22. 05. 2013 | 20:08

santawizard napsal(a):

1)Bible není proti marijuáně ,ale je proti homosexualitě a ne naopak,tak jak nám to chcou vykládat páni profesoři na Karlové univerzitě.
2)V každé hospodě je jenom samá k++va a samý žoldnéř ,ale žádný tabákový mági či hospodský kaplan neexistuje.
3)Ježíš Kristus ve svém evangeliu léčil nemocné,vymetal ďábla,odpouštěl hříchy,kříšil mrtvé,kázal království boží a modlil se otčenáš.My jsme však takového léčitele pro naše hříchy ukřižovali ,aby se raději stal mučedníkem v těle a válečníkem duchem.Proto jsou dodnes čajové ceremonie,kávové rituály,tabákový mági,opiový farář,hospodský kaplan , a marijuána guru více méně zakazovány jako primitivní náboženství na drogách a dovoluje se jenom moderní náboženství na 3.světové válce ,kde Satan je náš vrah a sebevrah, ale Ježíš Kristus je náš mučedník a válečník.
23. 05. 2013 | 14:47

Panenheim napsal(a):

santawizarde nehul, nebo blbě skončíš.
23. 05. 2013 | 15:40

santawizard napsal(a):

Panenheim:
Já nehulím ani nepiju.Já jenom poukazuji na to ,že je na světě přebytečné množství somráků a feťáků,ale nedostatečné množství marijuána guru či hospodských kaplanů.
23. 05. 2013 | 16:21

Panenheim napsal(a):

Santawizarde,když nehujíš,ani nepiješ a takto diskutuješ, tak všeho nechej a hned spěchej k psychiatrovi.
24. 05. 2013 | 06:02

santawizard napsal(a):

Panenheim:
Neurážej a raději napiš něco pro změnu ty sám. Nadávat si do blbců a zlodějů umí tady každý.
24. 05. 2013 | 12:15

ex-nemo napsal(a):

Paroubek by byl v tomto případě možná spíš podpořil Zemana; ale teď už holt nesmí. Měl by u své sexy paničky utrum.
25. 05. 2013 | 12:54

Rozina Brlicova napsal(a):

Jak by se asi M.C.Putna cítil, kdydyby přebíral profesuru a blahopřání od Zemana, kterého tak pošpinil v tom videu, nehledě k tomu, co o věci pronesl jeho podporovatel K.Schwarzenberg? Takové žvásty! Zase by se mu vysmívali do očí?
Já být Putnou, tak jsem rádá, že mám papír a zalezu.
25. 05. 2013 | 14:38

Liška napsal(a):

Toto už je šaškárna k neuvěření, ale bylo to jasné, Zemanovi se musí jít po krku, jenže z principu má pravdu Zeman. Lidé mravně nezralí nemají co být profesory a ten tlak který protlačil jmenování je nesmyslný. Český národ je ekonomicky a teď již i mravně v totálním úpadku. No hlavně že je to možno psát "svobodně". Polívčičku si přihřívá kdejaký(á) nýmand(ka).
25. 05. 2013 | 22:02

Onassis napsal(a):

?? 2001 Atheny, Hotylek Theseus ??
27. 05. 2013 | 00:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy