Tomáš Němeček: Proč volby dopadly dobře a jak to bude dál

22. 10. 2017 | 21:13
Přečteno 43459 krát
Právník a publicista Tomáš Němeček na svém facebookovém profilu hodnotí výsledky parlamentních voleb. Úvahu publikujeme na blogu Aktuálně.cz s jeho svolením.

Moji přátelé se chmuří nad výsledky voleb, ale upřímně nerozumím proč. Podle mě dopadly dobře. Vystavily všechny do těžkých rozhodování, ve kterých se tříbí charaktery.

ANO vyhrálo tak, že je nelze obejít, ale zároveň ne dost na to, aby dokázalo měnit pravidla hry. Mělké hnutí bez hodnot má i mělkou podporu: jako lehko nabylo, může i lehko pozbýt.

(Kdo nevěří, nechť ve studii Medianu vyhledá přelivy voličů mezi lety 2013 až 2017: ANO si udrželo 72 % tehdejších stoupenců, nadto přitáhlo vlažné nevoliče a mnohé tehdejší podporovatele ČSSD.) Jeho příznivci očekávají slíbený instantní blahobyt. Teď se ANO nemůže vymluvit, že mu zlí lidé brání, ale ať kouká zařídit viditelné "líp".

K ANO se během let připojila spousta více či méně sympatických technokratů, kteří nechtějí nad věcmi moc přemýšlet a mají touhu něco konkrétního udělat; v jiných stranách by trávili večery na partajních schůzích, v ANO se ale ještě pořád dá udělat kariéra přes noc.

Výsledky voleb je však nutí k morálnímu rozhodování. Andrej Babiš totiž nutně potřebuje, aby kvůli Čapímu hnízdu nešel do vězení nejen on a ing. Faltýnek (k tomu by stačila imunita), ale ani členové jeho rodiny a jeho věrní spolupracovníci. Tudíž se poslanci ANO vystavují situaci, kdy se budou svým jménem podílet na čemsi hodně odporném, a my budeme se zájmem sledovat, jak se v tom budou kroutit.

Jistému dilematu jsou vystaveni i lidé z ČSSD a KDU-ČSL: jako první dostali nabídku, aby zavřeli oči, mysleli na vlast a kývli na pokračování koalice (103 hlasů), protože jim to třeba voliči odpustí…

Ne, neodpustí. Střízlivý pohled ukazuje, co s nimi provedly čtyři roky vládnutí, kdy ještě byli silní a mohli jednat s Babišem jako rovní s rovným. Teď by byli čtyři roky v postavení juniorních přívěšků, které lze kdykoli převézt ad hoc hlasováním s Okamurou nebo ODS. Pro obě nejstarší tuzemské strany by to byly čtyři roky posledního mejdanu (a to v dost potupné roli, kterou jako gentleman nechci pojmenovat nahlas).

Pokušení pro ODS


Značnému pokušení bude vystavena ODS. Jakožto druhá na pásce by mohla sehrát vyrovnanou vyjednávací partii. Dvoučlenná koalice (také 103 hlasů) by dávala perfektní smysl z pohledu moci a síly. ODS by mohla dostat klidně polovinu ministerstev a dosáhnout splnění všech svých "12 nepodkročitelných požadavků": nižší daně, euroatlantická orientace, zrušení EET....

Na to vše jim Babiš kývne a ještě na mnohem víc, pokud nebude muset on ani jeho dcera jít do kriminálu. ODS má pro tuto chvíli v dějinách zcela ideálního lídra: Petr Fiala strávil velkou část své akademické kariéry přemýšlením nad principiálností v politice. Teď musí za všechna ta slova ručit činem, ví to a je to na něm znát. Zároveň má ve straně lidi, kteří takové skrupule nemají, vyznávají vlčí individualismus a ochotně skolí vůdce (samozřejmě myslím Juniora).

Jenže mandáty jsou rozděleny tak krásně, že záleží na každém hlasu včetně Fialova. Navíc za ODS budou v parlamentu lidé, kteří věnovali pro změnu část svého života vyrovnání s minulostí a pro které by bylo poněkud žinantní podpořit vládu vedenou evidovaným donašečem komunistické tajné policie (samozřejmě myslím Pavla Žáčka).

Devět životů Šér Chána

Pak jsou tu Piráti, kteří tak dlouho proháněli tlusté kocoury a žádali zveřejňování všeho, až je za to osud spravedlivě potrestal tím, že dostanou za volby a mandáty 173 839 300,- Kč. To je částka, která může zlomit každého, kdo není dost pevně ukotvený; může se z ní stát karibské prokleté zlato. Anebo z té zkoušky vyjdou se ctí; zatím si vedou v této situaci s osvěžující drzostí.

TOP 09 také dostala zprávu, ale nevím, zda jí správně rozuměla: toto bylo naposledy, čistě ze soucitu a kvůli knížeti, příště se to už nebude opakovat. Miroslav Kalousek jako pravý Šér Chán má devět životů, ale tohle je vážně poslední šance čestně odejít. Žádné příště už nebude, je třeba vymyslet hladké přistání celého končícího projektu.

Naopak STAN má zjevně zdravé kořeny, roste pomalu a organicky, není zdaleka odkázaný jen na Prahu a okolí. Teď byli po právu oceněni za to, že prokázali samurajské ctnosti, nerozbrečeli se, ale vyrazili na zteč se sebevražednou odvahou. Zároveň je volby hodily do situace, kdy se ve sněmovně budou přetahovat s dalšími bojovnými trpaslíky o to, kdo je tu největší opozice.

A ano, je tu další obchodní projekt Tomia Okamury, který pokaždé nabídne, po čem je poptávka. Kdyby se okolnosti změnily, bude za čtyři roky nabízet třeba boj proti palmovému oleji nebo právo jeho užívání v každé domácnosti, zákaz dovozu nebo vývozu plyšáků, bude pro levné hrnce Zepter nebo proti nim, dokud se dobrým lidem neomrzí. Ani on ale neví, jakou skupinu magorů si vyvezl na zádech tentokrát a jestli ho časem opět nevyloučí z jeho klubu.

Magické datum 7. listopadu

Do toho je tu prezident, který si přeje být znovu zvolen (s ohledem na obtížnou zaměstnatelnost svých spolupracovníků v případě náhlého ukončení mandátu). Proto potřebuje, aby do 7. listopadu, kdy je uzávěrka kandidátů do voleb, nepostavilo ANO žádného vyzývatele (konkrétně Martina Stropnického).

Prezidentské volby jsou ovšem načasovány tak akorát - ani příliš daleko, ani příliš blízko. Zeman si potřebuje držet ANO v přízni, ale zároveň se s nimi nemůže úplně obejmout a jmenovat jejich menšinovou vládu. Protože je tu 70 % voličů, kteří pro ANO nehlasovali.

Miloš Zeman i Andrej Babiš by potřebovali stabilní většinovou vládu. Nejbezpečnější by byla varianta s ODS, o něco horší s ČSSD a KDU-ČSL a nejméně bezpečná s panem Okamurou a KSČM (z pohledu Miloše Zemana a Andreje Babiše není pochopitelně problém v amorálnosti pana Okamury, ale v nespolehlivosti jeho klubu). Na variantu s ODS by mohl vyvíjet tlak kdekdo včetně Klause otce a Klause syna.

To se ale začne týkat i nás okolo. Mí přátelé, kteří zůstali v médiích Mafry, budou nyní pracovat pro vládní tisk. Už tak bylo dost obtížné nést spoluzodpovědnost za noviny, jejichž názorovou linii razí různí Glumové české žurnalistiky.

Naopak mí přátelé, kteří strávili nejproduktivnější léta svého života tepáním Babiše, Zemana a Evropské unie a obranou ODS (zejména proti zlým státním zástupcům), se mohou ocitnout v situaci, kdy vznikne euroskeptická vláda ANO-ODS s podporou prezidenta Zemana.

Ale život bez těžkých morálních rozhodování by nebyl důstojný a pěkný.

Tomáš Němeček
Autor je členem zastupitelstva Prahy 8 za Osmičku sobě a nezávislé

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy