F-86F Sabre versus MiG-15 (1) - Dvacáté eso

01. 02. 2009 | 17:34
Přečteno 10472 krát
Autor : ing. Radek ICE Panchartek

Když autu dojde palivo, těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu za letu? Navíc proudové stíhačce, nejmodernějšímu výtvoru své doby ... no přeci totéž. Tlačit.

Hrdinou našeho příběhu je James Robinson „Robbie“ Risner, muž, který se stal stíhacím esem USAF, jako pilot létal ve třech válkách a do výslužby odešel v roce 1976 v hodnosti brigádní generál. V letecké akademii USAF v Colorado Springs mu byla, ještě za jeho života, vztyčena 9 stop (2,74 m) vysoká socha.

Nečekaná válka


Když skončila Druhá světová válka, většina lidí si myslela, že bude poslední. Ale netrvalo ani pět let a na druhém konci světa vypukl nový konflikt. Komunistický severokorejský režim vydatně podporovaný Sovětským svazem a Čínou, v neděli, 25. června 1950 ráno, nečekaně přepadl své jižní sousedy. Na vzniklou situaci byla nucena reagovat Organizace spojených národů, která do oblasti vyslala kontingent spojeneckých jednotek, jejichž podstatnou část tvořily ozbrojené síly USA dislokované v oblasti.

Jádrem leteckých sil byly části svazů, patřících letectvu USA na dálném východě US FEAF (Far East Air Force), konkrétně elitní 5. Air Force (letecká armáda) dislokovaná na Japonských ostrovech, 20. AF dislokovaná na Okinawě a Marianách a 13. AF na Filipínách.

Proti těmto leteckým jednotkám stála, pravidelná severokorejská armáda, která měla ve své organizační struktuře smíšenou leteckou divizí. Mezinárodní pomoc jí poskytovaly sovětské letecké jednotky. Jejich účast ve válce se postupně zvyšovala a od listopadu 1950 už dosahovala síly leteckého sboru.

Po tom co spojenecké jednotky severokorejské letectvo prakticky zdecimovaly, ustoupily jeho zbytky do Číny. Zde vznikla Spojená letecká armáda, tvořená převážně čínským a zčásti severokorejským personálem. Spojená armáda měla ve své organizační struktuře sedm leteckých divizí vyzbrojených 892 letadly z toho 635 proudovými.

Korejská válka se tak stala první válkou, kde proti sobě bojovaly proudové letouny, starší i ty nejmodernější. Do druhé kategorie patřil na jedné straně MiG-15 a na druhé jeho hlavní rival North American F-86 Sabre.

Protivníci


Na téma porovnání technických údajů F-86 Sabre a MiG-15 již bylo popsáno mnoho listů papíru. V tomto souboji bohužel není zcela jasné o jakou verzi MiGu-15 se jednalo. V Koreji se vyskytovaly obě verze, tedy MiG-15 i modernizovaný MiG-15bis, které se lišily jak svými výkony, tak vlastnostmi.

U verze MiG-15bis byl instalován nový motor VK-1A, který dával 26,47 kN tahu, proti 22,3 kN původního motoru RD-45F (kopie britského RR Nene II), což mírně vylepšilo už tak dobré výkony letounu.

Mnohem důležitější však byly úpravy výzbroje. Zvýšení kadence zbraní z 250 na 400 výstřelů za minutu u kanonu ráže 37 mm a z 550 na 850 u dvojice kanonů ráže 23 mm dramaticky zvýšilo hmotnost sekundové dávky ze 6,72 kg na 10,55 kg.

Tento smrtící příval však bylo možné použít jen na vzdálenost, na kterou byly zbraně nastřeleny tak, že se trajektorie protínaly v jednom bodě nebo při střelbě na rozměrný cíl, kterým byly bombardéry. Zbraně totiž měly sice stejnou úsťovou rychlost, ale rozdílnou hmotnost střely a tudíž i rozdílnou vnější balistiku. Střely létaly po značně odlišných, navíc kvůli malé úsťové rychlosti silně zakřivených trajektoriích, což ztěžovalo míření a zachránilo některé piloty Sabrů od potíží.

Daní za mohutnou palebnou sílu bylo zkrácení teoretické nepřetržité dávky z původních 9 na necelých 6 sekund. To v kombinaci s poměrně primitivním gyroskopickým reflexním zaměřovačem ASP-1N, respektive ASP-3N, nutilo piloty šetřit municí a čekat na jistý zásah.

Také americká strana průběžně modernizovala svůj páteřní stíhací letoun F-86. Novinkou byla verze F-86F-10 vybavená novým radiolokačním dálkoměrem A-4 se systémem řízení palby, který oprostil pilota od nutnosti „rámovat“ cíl, kvůli změření dálky a navíc byl spolehlivější než původní A-1CM.

Verze F-86F-25/30 dostaly postupně nové křídlo (6-3) s větší hloubku profilu (o 6 palců u kořene a o 3 palce na konci) a s aerodynamickými plůtky. Tím vzrostla nosná plocha, kleslo plošné zatížení, zlepšilo se proudění na horní straně profilu, letoun měl lepší vlastnosti ve velkých výškách a dokázal při rychlostech blízkých rychlosti zvuku zatáčet na menším poloměru než MiG-15.

Zároveň byly odstraněny sloty, na které si američtí piloti stěžovali, protože se někdy, při velkých úhlech náběhu, neotevíraly současně. To vedlo k vybočení letounu, což bylo nepříjemné při střelbě. Daní za toto vylepšení bylo zvýšení přistávací rychlosti z 205 km/h na 235 km/h, na což doplatilo několik nováčků havárií, když udělali volnější rozpočet na přistání a nestihli dobrzdit letoun při výběhu.

Rozhodující je člověk


Největším nedostatkem F-86 Sabre, až do příchodu verzí, které byly výsledkem programu GUNVAL, byla slabá výzbroj. Šest kulometů M3 bylo velmi přesných, protože trajektorie střel byla, díky vysoké úsťové rychlosti, plochá a střelivo mělo velkou průbojnost.

Pokud spočítáme hmotnost sekundové dávky, nebylo 5,76 kg u Sabru špatných, ale pouhých 48 g vážící střela neměla trhavý účinek, který by byl porovnatelný s účinkem tříštivo-trhavé munice kanonů MiGů, za předpokladu, že se pilot trefil.

A to je celý kámen úrazu řady úvah o výsledcích bojů v Koreji. Pokud by byly vyrovnané podmínky, tak by…jenže takové konflikty nikdy nebyly, nejsou a nebudou. Většina konfliktů je asymetrických. Válku nevedou stroje, ale lidé a na jejich výcviku a přesvědčení záleží výsledek.

V korejské válce se utkaly proudové letouny druhé generace, které měly prakticky vyrovnané výkony. Celý výsledek bojů záležel na mnoha faktorech a dělat závěry z pouhého porovnání technických údajů je zavádějící.

Piloti OSN, potažmo američtí piloti, byli mnohem lépe vycvičeni, mnozí byli veteráni z Druhé světové války. Pokud projdeme statistiky, zjistíme, že většinu (68 %) sestřelů získali piloti starší 28 let, zatímco většina mladších pilotů vůbec žádných sestřelů nedosáhla (67 % pilotů mladších 25 let). Podobně, pouhých 39 pilotů se statutem eso, sestřelilo celých 37 % ze všech sestřelených, což je v absolutním čísle 305,5 z 808 letadel.

Jedním z faktorů ovlivňujících výsledky bojů byly i letové vlastnosti letadel. Zatímco Sabre po verzi F-86F se starým křídlem byl bezproblémové letadlo, které si osádky pochvalovaly pro jeho bezpečnost (samosvorné nádrže, pancéřování kabiny), obratnost, stabilitu při střelbě a nezáludnost, MiG-15 trpěl některými nectnostmi.

Známá byla „valežka“, což bylo naklánění a zatáčení letounu při vysokých rychlostech (nad 0,86M), způsobené asymetrickými deformacemi křídel a následným vznikem klopivých momentů. To ovlivňovalo přesnost střelby při dohonu cíle. Při rychlostech nad 0,92M měl letoun tendenci „se vzpínat“, ztrácet rychlost a padat do vývrtky, což potvrdili jak ruští, tak američtí zkušební piloti, kteří testovali ukořistěný MiG-15 na ostrově Okinawa.

Pád MiGu do vývrtky, při pokusech uniknout pronásledovateli, byl důvodem ztráty letounu ve 32 případech ohlášených americkými piloty, kteří tak přišli k „relativně lacinému“ sestřelu. Z toho pouze v osmi případech hlásili i katapultáž nepřátelského pilota. Další ztráty MiGů byly v důsledku nárazu do země po nezvládnutí únikových manévrů v malé výšce, což byl důsledek slabšího výcviku.

MiGy-15, jejichž hlavním protivníkem, měly být vysoko létající bombardéry, měly logicky nejlepší vlastnosti a tudíž i převahu ve velkých výškách. Díky, více než o 1000 m většímu dostupu, si jejich piloti mohli vybrat, kdy vstoupí do boje a kdy ho opustí. Ironií osudu je, že čínští, korejští a někteří nezkušení sovětští piloti, kteří byli vystřídáni v rámci rotací celých leteckých divizí, nedokázali tuto přednost zužitkovat ve svůj prospěch.

Protože Sabre byl díky větší aerodynamické čistotě, větší hmotnosti a lepším vlastnostem v oblasti transsonických rychlostí schopen dosahovat větší rychlosti ve střemhlavém letu, patřil tento manévr k oblíbeným způsobům, jak dostat piloty MiGů do nižších letových hladin, kde ztráceli svoje výhody. Tak dokázali piloti Sabrů protivníkovi vnutit podmínky boje, které jim vyhovovaly a z toho těžit.

Nezanedbatelnou výhodou pilotů Sabru byla i možnost používat „speed-jeans“, anti-G kalhoty, které stahovaly nohy a spodní část trupu, tím zabraňovaly odkrvení hlavy a následné ztrátě vědomí, tzv. blackout. Luxus o kterém si mohli piloti MiGů nechat jen zdát a museli se spoléhat jen na vlastní fyzičku.

Taktická převaha a lepší výcvik byly tedy jedním z klíčových faktorů, který jednotkám OSN umožnil vítězit i když bojovaly proti početní převaze.

Pilot


Robbie Risner se narodil v roce 1925 ve městě Mammoth Spring, ve státě Arkansas. Vyrůstal v Oklahomě, kam se jeho rodina přestěhovala.

Do leteckého sboru US Army (US Army Air Corps) vstoupil v dubnu 1943 a v květnu 1944 získal pilotní diplom. Jeho první operační jednotka, 30. FS (Fighter Squadron) byla vyčleněna k obraně Panamského průplavu, takže ve Druhé světové válce si mladý poručík na svém P-38 Lightning bojově nezalétal.

Po skončení světové války odešel, v roce 1946 do zálohy, ale pilotní návyky si udržoval u Air National Guard (letecké národní gardy) státu Oklahoma, kde létal na P-51D Mustang. Když vypukla válka v Koreji, byl v únoru 1951 povolán zpět do aktivní služby.

Protože pro nasazení v prostoru bojové činnosti byl u stíhačů předepsaný minimální nálet 100 hodin na proudových letounech, vetřel se Risner do Koreje tak, že se nejprve dobrovolně přihlásil k původně stíhací peruti 185. TFS (Tactical Fighter Squadron), která byla na základně AFB Shaw přezbrojena na průzkumné RF-80 a odvelena do Koreje.

Do jihovýchodní Asie dorazil kapitán Risner 10. května 1952. O tři týdny později, si s pomocí tohoto malého triku zařídil převelení ke stíhačům, konkrétně k 336.FIS (Fighter Interceptor Squadron) známého 4.FIW (Fighter Interceptor Wing) na základně AFB (Air Force Base) Kimpo.

Tam se Robbie velmi rychle naučil bojovat a vítězit. Prvního sestřelu dosáhl 5. srpna 1952 a již 21. září se stal dvacátým americkým stíhacím esem na proudových letounech. Než skončila válka v Koreji, odlétal Risner 110 bojových letů, dosáhl celkem osmi sestřelů a byl povýšen do hodnosti major USAF.

Po skončení války v Koreji, pokračoval v létání na F-86. Velel 81. FBS (Fighter Bomber Squadron) dislokované v Německu na základně Hahn.

V roce 1961 ukončil Air War College na AFB Maxwell ve státě Aljaška. Od srpna 1964 velel 67. TFS na AFB Kadena na ostrově Okinawa, kde létal s F-105 Thunderchief.

Příští rok byl se svojí jednotkou převelen na základnu RTAB (Royal Thailand Air Base) Korat. V dubnu 1965 byl sestřelen nad Vietnamem, ale tentokrát ho ještě vyzvedly jednotky SAR. Podruhé byl podplukovník Risner sestřelen v září téhož roku a byl zajat Vietcongem. Do vlasti se vrátil až po dlouhých sedmi letech, v únoru 1973.

Od roku 1974 velel v hodnosti brigádního generála 832. Air Division a létal na F-111 Aardvark. Generál Risner mnohokrát prokázal svojí statečnost. Byl nositelem celé řady vyznamenání, byl jedním z nemnoha pilotů, kteří dostali Air Force Cross with oak leaf cluster, což znamená, že toto vyznamenání dostal dvakrát. Jde o druhé nejvyšší vyznamenání, které může pilot dostat. Kromě toho dostal třikrát DFC (Distinguished Flying Cross), dvakrát Silver Star a mnohá další vyznamenání.

Měl to být rutinní let


Odvážný čin, kterým se nesmazatelně zapsal do dějin letectva, vykonal podle většiny "tištěných" pramenů 22. října a šlo o šestý sestřel (podle seriálu Dogfights 15. září) během letu, který měl být rutinním doprovodem stíhacích bombardérů.

Cílem náletu byl chemický závod poblíž města Sinuiju, při ústí řeky Yalu. Čtyři piloti 336.TFS pod velením Maj. Risnera byli určeni k blízké eskortě stíhacích bombardérů F-84 Thunderjet. Volací znak pro tuto misi byl „John Red“.

V 09:00 se F-86F s vyjícími motory odlepily od dráhy AFB Kimpo (K-14). Capt. Robbie Risner letěl jako velitel roje, jeho wingmanem byl 1/Lt. Joe Logan. V těsném závěsu za nimi následovala druhá dvojice.

Když letouny přeletěly MiG Alley, vydal Risner příkaz „Pussy willow! John Red one.“ (Vypnout IFF! Velitel roje.), protože letouny byly stejně mimo dosah vlastních radiolokátorů a vysíláním odpovídačů by se zbytečně prozrazovaly zaměřovacím stanicím severokorejců.

Zároveň vedl roj širokou zatáčkou po čínské straně řeky Yalu. Normálně americké letouny řeku Yalu nepřelétávaly, ale tentokrát museli stíhači kroužit a počkat až Thunderjety odbombardují.

Zároveň museli udržovat takovou pozici, aby tvořili hráz mezi bombardéry a čínskými MiGy. Tento preventivní manévr poskytoval stíhacím bombardérům maximální ochranu před případným útokem dotěrných MiGů-15, ale stíhací F-86F Sabre se tak dostaly na čínskou stranu řeky, přímo nad letiště v Antungu, kde sídlila i letecká akademie.

Sabry nedokončily ještě ani první obrat o 360°, když jejich piloti spatřili čtyři MiGy na vstřícném kurzu. Piloti MiGů zřejmě spozorovali americké letouny přibližně ve stejný okamžik, protože obě formace téměř současně odhodily přídavné palivové nádrže, aby se letounům odlehčilo a chystaly se k boji.

Ale zdálo se, že MiGy tentokrát příliš netouží po boji, protože jejich piloti provedli obrat o 180°, zamířili zpět, směrem k letišti Fen Cheng a pokoušeli se tak vylákat americké stíhače nad vlastní území.

Laciný trik


Risner si byl dobře vědom, co je primárním úkolem jeho roje a tušil nějakou „levárnu“. Čínští piloti se zjevně snažili „uhoupat“ piloty Sabrů v domění, že nemají o boj zájem, aby v okamžiku, kdy provedou obrat a ztratí je z dohledu, mohli provést ostrý zvrat, podlétnout eskortu a vrhnout se na Thunderjety, kterým mohli nepěkně zatopit.

Proto se rozhodl raději zavázat MiGy bojem, aby se vyhnul nějakému nepříjemnému překvapení z jejich strany. Snažil se zleva, přetnutím zatáčky, dotáhnout na jejich formaci. Přestože byly daleko, vypálil po posledním letounu z formace krátkou dávku z šesti kulometů ráže 0,5 palce (12,7 mm). Přestože Risner střílel na velkou vzdálenost, na samé hranici dostřelu, Sabre byl stabilní platformou a dávka „sedla“. MiG byl zasažen do překrytu kabiny, což potvrdily kusy skla létající kolem Risnerova Sabru.

Pilot MiGu provedl standardní obranný manévr, ostrou levou zatáčku proti útočníkovi. Zbylé tři MiGy přešly do klesavé pravé zatáčky. Risner z pozice velitele roje přikázal: „Red 3 and 4 pursuit them! Two, cover me! Lead.“ (Red 3 a 4 jděte po nich! Dvojko, kryj mě! Velitel roje).

Maj.Risner se rozhodl dorazit MiG, který „načal“ svojí první dávkou. Zopakoval manévr MiGu a snažil se dostat se na vnitřní stranu jeho zatáčky, aby mohl zahájit palbu s dostatečnou opravou na rychlost cíle.

Capt. Risner, následovaný svým wingmanem se dostal až na vzdálenost 500 m za čínský MiG a zahájil sudový výkrut. Na jeho vrcholu trochu přitáhl a poslal za MiGem další krátkou dávku. Na potahu MiGu se zajiskřilo, což znamenalo, že alespoň některé střely z „půlpalčáků“ opět našly svůj cíl.

Vyšlo v časopise Naše Vojsko 1/2008

V dalším díle: Jak se tlačí Sabre ...

Prameny:
Arsenjev E.: MiG-15 ISBN 5-85729-019-8
Davies Larry: Air war over Korea ISBN 0-89747-137-7
Davies Larry: MiG alley ISBN 0-89747-081-8
Dorr R.F., Lake J., Thompson W.: Korean war aces ISBN 1-85532-501-2
Mesko Jim: Air war over Korea ISBN 0-89747-415-5
Piotrowski Cezari, taras Piotr: Korea 1950-53 ISBN 83-86208-24-4
Skulski Premyslav: MiG-15 Pod lupa ISBN 83-86153-45-8
Periodika: Air international, Flight, NTW, Aviacia i vremja, Mir aviacii
Web:
www.acig.org

Fotografie:
USAF
archiv US DoD
autor

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bigjirka napsal(a):

Katapultáž ve vývrtce je zatrachtilá a často smrtící legrace. Ve vývrtce se letoun točí kolem osy blízké konci křídla a kývá se kolem všech tří os, což je velmi nezdravé pro výjezd sedačky po vodicí kolejničce. Obvykle se to zašprajcuje.
01. 02. 2009 | 17:59

martys napsal(a):

autor tohoto blogu se nejspíše asi zbláznil.....
01. 02. 2009 | 18:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Martysi,

proč myslíte? Mně ten text přijde velmi zajímavý.

Libor Stejskal
01. 02. 2009 | 18:36

Petr Havelka napsal(a):

Těším se na pokračování i když poitu znám. Nedávno byl na ČT dokument, který onu událost zmínil.
01. 02. 2009 | 18:51

Petr Havelka napsal(a):

... pointu
01. 02. 2009 | 18:52

F. Adamec napsal(a):

Zelene mozky opet hrochtaji. To je prosim vychova a analyza DNA jejich predku.
Kazdou noc mysli na ty, ktere zavrazdili, domorodce v Africe, Americe, Australii...
Bohuzel, uverili vedcum, ze pochazi z militantni nenasytne opice.
01. 02. 2009 | 19:22

Líný černý pes napsal(a):

to bigjirka :
Katapultáž není nikdy moc legrace, i v normálních podmínkách se může nasčítat smůla ....

to autor :

Počteníčko je to pěkné, o tomhle se moc nepíše.
01. 02. 2009 | 19:28

martys napsal(a):

pane stejskale dobrý den,
již jsem myslel, že jste umřel....já jenom že si neplníte svoje adminské povinnosti

a k té otázce: no že je to takový cimrmanovský "krok stranou"....s ničím to nesouvisí a v podstatě to pro nikoho není zajímavé a hlavně tomu málokdo rozumí.....
mimochodem ted běží na ČT1 hodně "zajímavý" seriál o leteckých soubojích.....konstantou je pouze jediné: vždy "vítězí" americké zbraně :-)))
01. 02. 2009 | 20:18

Germanicus napsal(a):

Možná by bylo lepší uveřejnit link na americký dokumentární film MiG Alley (Alej Migů), který před časem vysílala ČT2 (myslím). Zde je celkem zdařilá počítačová animace souboje a následné záchranné akce, který p. Havelka podrobně popisuje.
01. 02. 2009 | 20:25

stejskal napsal(a):

Pane Martysi,

tak já se tedy polepším a budu plnit na sto, - co povídám? - na sto dvacet procent. Netušil jsem, že to tak bedlivě hlídáte a vyhodnocujete, co je mojí povinností a co ne.

Řekl bych, že se dost mýlíte: znám stovky lidí (bez přehánění), které to zajímá velmi. Proto zde člověk, který je autorem hojně navštěvovaného serveru http://www.valka.cz, také má blog (kdyby to nikoho nezajímalo, nikdo na jeho stránky nechodil, blog by tu neměl).

Ten seriál je skutečně velmi zajímavý (a tento článek se týká jeho druhého dílu tzv. Mig Alley na Korejském poloostrově). Vzhledem k tomu, že sleduje osudy různých amerických pilotů na pozadí válečných konfliktů, je vcelku pochopitelné, že v něm americké zbraně vítězí (kdyby to točili Rusové o ruských pilotech či Britové o britských, vítězili by zase ruští resp. britští piloti; Němci mají bohužel zatím namnoze stále jisté zábrany nepředpojaté dokumenty o svých skvělých pilotech točit).

Libor Stejskal
01. 02. 2009 | 20:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Germaniku,

tady je ten link na Youtube http://cz.youtube.com/resul...

Vysílala ho ČT 1 a další díl odvysílá toto úterý ve 20 hodin.

Upozornění pro citlivější duše: Pozor, američtí piloti budou zřejmě zase vítězit (to není na Vás, pane Germaniku ;-)

Libor Stejskal
01. 02. 2009 | 20:52

Al Jouda napsal(a):

Teď se něco chystá mezi Severní a Jižní Koreou. To by si naši hoši už mohli také konečně zalétat na pořádných amerických strojích nebo alespoň prověřit bojem kvalitu Grippenů. Když je ale máme jen pronajaté, můžeme vůbec s nimi do boje ?
01. 02. 2009 | 20:55

Germanicus napsal(a):

stejskal:
Díky.
01. 02. 2009 | 21:03

Petr186 napsal(a):

to F. Adamec
máte zcela pravdu, je to zelený hnus. Ale proč si nejdou zabojovat sami? Určitě by je rádi přivítali.
01. 02. 2009 | 21:22

Líný černý pes napsal(a):

to Germanicus :
Nemá každý televizi, a i když má, raději si přečte.
01. 02. 2009 | 22:47

ALT napsal(a):

pro Líný černý pes,
když už víte, že katapuláž není moc legrace,jestlipak víte jak se nejjistěji vybírá vývrtka?
01. 02. 2009 | 23:08

Kanalnik napsal(a):

ALT: jdu jednoduse do obchodu a jednu vyvrtku si vyberu. To je pro mne nejjistejsi. Vim, co vybiram a teoreticky zhodnotim, jak bude fungovat v praxi.
02. 02. 2009 | 00:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane ALT,

mohu místo paní psy? Kontra pedály a přitáhnout knipl ;-)

Libor Stejskal
02. 02. 2009 | 00:33

ALT napsal(a):

pro Kanalnik,
díky za návod, smůla je když se teoretický předpoklad v 0.40 liší a ten špunt tam ne a ne zarvat palcem.

pro stejskal
dobrý, dobrý, tak jsem někde slyšel, že prý vůbec nemusíte spát a jak tak koukám tak to tak bude:-),
no a k té vývrtce to né, to nemá cenu, vy jste už seděl někdy v eroplánu, že?
02. 02. 2009 | 00:50

Ládik napsal(a):

Ač je článek nesmírně poutavý (na vojně jsem byl u PLRV, ptzd-zru), zajímal by mě podobný popis možností letounů Suchoj 27, Su-34, Mig29 versus Jas39-Gripen.
02. 02. 2009 | 05:33

Ládik napsal(a):

Nebo alespoň příběhy F-104 Starfighteru - létající rakve.
02. 02. 2009 | 05:36

ALT napsal(a):

pro stejskal,
dobré ráno, snad jen PS. správná odpověď je po Rumcajsovsku t.j. bagrem :-), (takhle vybíraných ale ať je co nejmíň)
02. 02. 2009 | 07:12

jaryn napsal(a):

Nejjistěji se vybírá vývrtka čumákem do země. Potvrdí devět z deseti exhumovaných zbytků pilotů.
02. 02. 2009 | 08:53

stejskal napsal(a):

Dobré ráno, pane ALT,

;-) tu o tom bagru znám, ale nechtěl jsem Vám zkazit radost ;-)

Za kniplem skutečného éra jsem nikdy neseděl, zato virtuálně mám nalétáno možná několik tisíc hodin ;-) Dost často místo toho spaní ;-)

Hezký začátek týdne.

Libor Stejskal
02. 02. 2009 | 09:23

Michal Macek napsal(a):

skutecne velmi zajimave,stejne jako napriklad letecke souboje ve valce ve vietnamu,nekde jsem slysel ze po celou dobu valky udrzovali severovitnamsti piloti skore 2 sestrelene jednomistne migy na 1 sestreleny´dvoumistny americky letoun.
rad bych se neco dozvedel o stihacich letounech v indicko-pakinstansky nebo arabsko-izralelskych valkach.muzete doporucit nejakou zazivnou literaturu?
02. 02. 2009 | 09:25

ALT napsal(a):

pro Stejskal,

no,jo už se stalo, teď je mi i to přání na houby, když budu celý týden ronit slzy jak jste mě dostal,

jestli se můžu přimluvit, tak to zkuste ne-virtuálně, je to jeden ze zážitků na který sice potřebujete něco drobných,ale
zkusit je v tomhle případě lepší než psát,
ale pozor je to silně nakažlivé a návykové.

přeju hezký nejen začátek
02. 02. 2009 | 10:10

stejskal napsal(a):

Už to plánuji řadu let, pane ALT, ale nějak jsem se k tomu ještě nedostal.

Asi začnu tím, že se letos už konečně nechám vzít nějakým kamarádem nahoru. A pak v tom začnu lítat... ;-)

A netruchlete, život má i své světlé stránky ;-)

Libor Stejskal
02. 02. 2009 | 10:28

ALT napsal(a):

pro stejskal,

děkuji, budu se snažit netruchlit ale to víte, bez toho, že byste se trochu rozepsal o těch světlých stránkách života mi to půjde hůř a oni i ostatní se jistě rádi dozví něco o světlých životních stránkách z vašeho úhlu pohledu...:-))

a smím li poprosit, nepište mi pane před nick
chodím si sem odpočinout a trošku zalenošit, a pak mám pocit, že si ten knoflík u košile mám zase rychle zapnout a snad mi odpustíte, že taky nepíšu pane, paní(ale ty čtyři ťuknutí do klávesnice navíc...:-))))))
děkuji

ještě k tomu vzetí nahoru - nikoliv konečně, ale už už už už
a pak se budu těšit na blog o lítání, třeba budete mít o jednoho čtenáře (IL)víc
02. 02. 2009 | 10:47

Rudolf napsal(a):

Podle tohoto článku a podle seriálu, který vysílá v těchto dnech televize, byly ruské stroje Mig pro americké supermany pouhé předměty k honění. Zatímco američan předváděl naprosto neuvěřitené manévry, hloupý Mig jenom prchal i když mu to většinou nebylo nic platné, protože byl stejně sundán.
Takže si lámu hlavu tím, že se vůbec někdo počty Migů zabýval, protože jako hračka určená k útěku, nebo sestřelu nebyla vůbec důležitá. Co je ale naprosto nepochopitelné, je to, že takový "objektivní" seriál televize koupí a ještě má tu drzost vysílat ho v hlavním vysílacím čase.
02. 02. 2009 | 11:11

Pobo napsal(a):

2 Michal Macek:
"... arabsko-izralelskych valkach."

Hodně dobrý (alespoň z mého pohledu) byl seriál, který vycházel (nepamatuji v kterém ročníku) v L+K.

Samozřejmě tam byl i zdařilý seriál o Korejském konfliktu.
02. 02. 2009 | 11:20

oldman napsal(a):

Pozdrav všem čtoucím!
Přečetl jsem tento článek i sleduji seriál v TV o stíhačích. Zajímám se o leteckou tématiku již dlouho a mám takový dojem, že tento seriál je skutečně až moc propagandisticky, čímž nechci říci, že je celý nepravdivý nebo, že si autoři vymýšlejí. To ani náhodou. Ale při jeho sledování mi nedá si nevzpomenout na knihu Velký cirkus od Pierra Clostermanna (jeden z nejlepších francouzských stíhačů sloužících v RAF během 2.sv.války). V jedné kapitole píše - cituji:V podobném smíšeném náletu na tentýž cíl - Augsburg - žádá například po velmi tvrdém boji jedna peruť RAF, to jest dvanáct spitfirů nejmodernějšího typu, ověření sedmi vítězství, zatímco jediný americký stíhač oznamuje šest sestřelených nepřátelských letounů, a to tak věrohodně, že sotva jeden jediný by byl uznán podle norem RAF - konec citace.
Takže všechno je nutno brát s rezervou a to asi s velmi velikou.
02. 02. 2009 | 11:36

Líný černý pes napsal(a):

to ALT :

Pozdě, ale přece. Jo, vejvrtku jsem si, díky vlastní chybě, zamlada musela i vyžrat za kniplem. Od té doby je pes v povětří opatrnější. Fuj, my amatéři, i do lítání bychom kecali, jdu raději do kouta hlodat kost.

to stejskal :
Koukejte si lítání užít jako "zavazadlo". Až se to naučíte, budou Vám do toho Vámi přepravované osoby kecat, hlavně bude-li instrák o polovinu mladší než Vy :)
02. 02. 2009 | 12:29

Michal Macek napsal(a):

Rudolf:

tak to ale skutecne mohlo byt - mohlo by to byt vzdalene podobne bitvam americke namorni pechoty a japonskymi vojaky na tichomorskych ostrovech - pocetne slabsi americane byli v krytech a japonci na ne hnaly vlny pechoty s nasazenymi bajonety - japonci misto aby se kryli a mirili tak jen hrozne kriceli a snazili se dobehnout do americkych zakopu a nepritele probodnout nebo mu useknout hlavu mecem,vysledkem byla jatka a taky prohra japoncu - doted sem nepochopil proc japonci pouzivali tuto taktiku kdy nechali sve vojaky pobihat pred miridly marinaku jako na poutove strelnici
02. 02. 2009 | 14:44

Jirka Hemzal napsal(a):

to Stejskal:
Jen poznámečka: Tak jak jste popsal vybírání vývrtky, tak by ji opravdu vybíraly bagrem. Takže - knipl dopředu (nos letadla pod horizont), no a po zvýšení rychlosti se začnete dostávat z pádového stavu, a pak teprve nožní řízení (směrovka) proti rotaci, vyrovnat křidélky sklon a pomalu přitahovat knipl a přejít do vodorovného letu...
zdravím JH
02. 02. 2009 | 15:00

PC pilot napsal(a):

Komu (stejně jako mě) nestačí jen lítaní u počítače, a nemohou létat doopravdy, vřele doporučuji letecký trenažér Boeing 737NG v Praze: http://www.737ng.cz/

Byl jsem si tam několikrát zalítat na podzim a je to skvělá věc.

Teď se tam někdy chystám natrénovat přistání v New Yorku na řece Hudson ala Sullenberger s A320 ;-)...
02. 02. 2009 | 17:29

J. Hemzal napsal(a):

To Ládik:
Nic ve zlém, ale pouze papouškujete floskule typu - F-104 Starfighter - létající rakev, více se používala věta Starfighter - výrobce vdov. Podobně by se dalo mluvit i o Migu 21, Su 7 apod. Je pravda, že tyto typy si vyžádaly řadu životů, důvodem nebyla vadná konstrukce, ale vcelku pochopitelné nároky na pilotáž, zejména v nižších rychlostech, při akrobaci apod. Při vysokých rychlostech to byly znamenité stroje - zejména první verze Migu 21 - Mig 21 F - říkalo se jí královna stratosféry, a právem. Američtí piloti si Starfightery rovněž nemohli vynachválit. Problémy vznikaly až s jeho "evropskými" verzemi F - 104 G a F 104 S. Zejména "německé" Géčko dělalo pilotům problémy - měli totiž méně nalétáno, než Amici a Gečko "ztěžklo" kvůli různým vymyšlenostem, které si Němci navymýšleli.
02. 02. 2009 | 19:10

Radek Havelka napsal(a):

Dobry den,
dekuji vsem za ohlasy. Jak uz tu psal pan Stejskal, nemyslim si, ze toto tema je nezajimave, jinak by jej asi verejnopravni televize nevysilala v hlavnim vysilacim case. Serial je vyroben tim, kym je, a proto "americke zbrane stale vitezi", to nehodlam rozporovat. Kazdopadne serial nabizi mnohdy velmi utrzkovite informace, ktere se pak siri internetem, lide hledaji, jak to bylo, a casto se dostavaji k velmi zkreslenym a zjednodusujicim zaverum, proto povazuji za dulezite davat i takoveto clanky. Cilem bylo upresnit a detailne popsat epizodu z vyse jmenovaneho dilu "Mig Alley", ktery se tyka jak prubehu stihaciho souboje (kdo videl dotycny dil v televizi, mozna ho stejne jako me zaujala statecnost a vypeti americkeho pilota, se kterym drzel knipl sveho letadla proletavajic jakymsi vyschlym korytem reky, zatimco byl jeho letoun bombardovan kusy kameni - je jasne, ze tato cast pribehu byla az nesmyslne prebarvena, co udela predmet vletnuvsi do motoru proudoveho letadla jsme meli moznost nedavno sledovat v New Yorku ... ), tak i one casti o tlaceni jednoho letadla druhym. Neni to ojedinely pribeh, na nasich strankach najdete i druhy popis takove situace, pro zmenu z Vietnamu, takze to zas takova pohadka neni, a neznamena to ani, ze jsem ze zblaznil :)

Brzy tedy pridam druhy dil, aby ti, kteri jeste nevedi, jak to dopadne, mohli pribeh docist az do (ne uplne veseleho) konce, a budu se tesit na vase dalsi komentare :)

R.

PS. Pro ty, kteri sleduji tento serial pravidelne nabizime odbornou moderovanou debatu na nasich strankach primo k jednotlivym dilum. Cilem debaty neni obecna diskuse nad tim, jestli se autor zblaznil ci nikoliv :), ale zejmena uvadet na pravou miru nektere nepresnosti, vetsi i mensi, z tohoto serialu, poskytovat dalsi informace a doplnovat strucne zminene pribehy. Stejne tak dalsi informace k tematu, TTD jednotlivych letadel, lodi, zbrani ... a jejich historie, zivotopisy osobnosti, najdete na strankach http://www.valka.cz.

Ladik :

o moznostech a realnych stretnutich nekterych letadel mohu uvest napr. clanky

F-14 Tomcat versus Su-22 - Dogfight nad zálivem Velká Syrta
http://www.valka.cz/clanek_...

F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice
http://www.valka.cz/clanek_...

F-16 versus Su-25 - Sestřelení budoucího viceprezidenta
http://www.valka.cz/clanek_...

F3D-2N versus MiG-15 - Kontroverzní sestřel
http://www.valka.cz/clanek_...

na F-104ku tam pak je treba

F-104 Starfighter - Fenomén rychlosti
http://www.valka.cz/clanek_...
03. 02. 2009 | 15:48

tiffany jewelry napsal(a):

Těším se na pokračování i když poitu znám. Nedávno byl na ČT dokument, který onu událost zmínil.
31. 07. 2009 | 08:29

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
23. 08. 2009 | 00:56

MigSu napsal(a):

To Hemzal:

Co to tady povídáte o úmrtnosti na Mig-21 a Su-7 nebo jejich příměrech k létajícím rakvím? Viděl jste někdy Mig-21 nebo Su-7 ve službě na vlastní oči z menší vzdálenosti jak 1 km? Vzpamatujte se. Si nejdříve zjistěte, kolik na za více jak 40 let na Mig-21 zahynulo pilotů
09. 09. 2009 | 19:23

randy napsal(a):

<a href="http://www.suprafootwear-on...">Cheap Supra Shoes</a>
<a href="http://www.suprafootwear-on...">Supra Vulk Low Black Gum Shoes</a>
<a href="http://www.suprafootwear-on...">Latest Supra Vaider Low Shoes</a>
<a href="http://www.suprafootwear-on...">Supra Cruizer Shoes</a>

<a href="http://ugg.allofshoes.com/">UGG Boots</a>
<a href="http://ugg.allofshoes.com/c...">Women's Classic Tall Patent Paisley Boots</a>
<a href="http://ugg.allofshoes.com/u...">Black Ugg Boots Ultra Short 5225</a>
<a href="http://ugg.allofshoes.com/u...">Sell UGG classic cardy 5819</a>
27. 09. 2009 | 13:40

SungMin napsal(a):

<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG kids Classic 5251 Boots</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Kids Classic - Classic Boot for Kids</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Australia Kid's Classic #5251</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG kids Classic 5251-Pink</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">New Ugg Classic 5251 Grey Boot Size 4 Kids ugg kids 5251</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG kids Classic 5251-Chocolate</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Australia ugg Classic 5251 Sheepskin for Kids</a>

<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Metallic Short 5842 Boots</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">Soft Gold UGG 5842 Womens Metallic</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Metallic Classic Short 5842 Soft Gold</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Australia Authentic Classic Short</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">Ugg Women's Metallic Classic Short 5842 on sale</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Australia Classic Short Metallic Gold Boots</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">Women's Metallic Classic Short from UGG</a>

<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Nightfall Tall 5359 Boots</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Women's Nightfall in Chestnut</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Nightfall Tall 5359</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG 5359 Nightfall Tall in Sand</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG 5359 Nightfall Tall</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">Wholesale UGG nightfall tall 5359 women's boots</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">Ugg 5359 Nightfall Tall Black</a>

<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">UGG Sandal</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">ugg layback sandal</a>
<a href="http://www.wholesale4ebay.n...">ugg gypsy sandals/a>
15. 10. 2009 | 18:18

Béďa napsal(a):

Člínek je zajímavý, ale dost jednostarnný. Pro názor z "druhého břehu" doporučuji publikaci od S.M. Krameranka Lovec. Jde o paměti nejúspěšnějšího ruského stíhače v Koreji.

Pro zajímaost uvádím, že dle jeho tvrzení docházelo ze starny amerických pilotů ke střelbě na sestřelené ruské piloty visící na padáku, sám autor se stal terčem takového útoku.
23. 12. 2009 | 18:09

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 12:52

iPod to iPod Transfer napsal(a):

great, thank you
06. 03. 2010 | 11:13

ed hardy clothing napsal(a):

good article
08. 03. 2010 | 16:59

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
19. 03. 2010 | 03:16

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
19. 03. 2010 | 03:49

http://www.kw61.com/replica-piaget-watch napsal(a):

30. 03. 2010 | 05:16

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 13:38

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:02

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
23. 05. 2010 | 13:09

ceagercenef napsal(a):

PplZht http://kuroebaggu.com/ MurUrz <a href="http://kuroebaggu.com/">クロエ 店舗</a> RehOxq http://saiyasunerubutan.com/ IejTzh <a href="http://saiyasunerubutan.com/">ルブタン スニーカー</a> KtsUqn http://mcmhannbai.com/ OnnUpp <a href="http://mcmhannbai.com/">MCM 韓国</a> BtaZgi http://vuittonkakaku.com/ FhvBvh <a href="http://vuittonkakaku.com/">ルイヴィトン アウトレット</a> KjiCwj http://chloenihon.com/ KgeYtg <a href="http://chloenihon.com/">クロエ 通販</a> BawRah http://louboutindendou.com/ LuhOui <a href="http://louboutindendou.com/">クリスチャンルブタン 店舗</a> IicJow http://guccisenmon.com/ FmxIhb <a href="http://guccisenmon.com/">グッチ アウトレット</a> ZtyZzw http://tuminihoo.com/ CryApk <a href="http://tuminihoo.com/">ビジネスバッグ TUMI</a>
21. 01. 2013 | 05:33

carpinteyrorba napsal(a):

488952 <b>Tags:<a href=http://www.michaelkorshandbagssale2013.org/>cheap michael kors bags</a>,<a href=http://www.cheapmichaelkorsoutlet1981.com/>cheap michael kors bags</a>,<a href=http://www.michaelkorsbagsale1981.org/>michael kors outlet store</a>,<a href=http://www.michaelkorsbagoutlet.pw/>michael kors outlet online</a></b> &Links: <a href=http://www.google.com/>michael kors outlet online</a>
so maybe she doesn't discern it namely access.I spent a mini bit of time trying apt diagram out whether I ought feel bad for Vicki within namely scene alternatively never and whether it were about anyone merely Vicki or Teresa from New Jersey while her kids get older),merely they're the sort of glorious, letting him know that they both have reservations about getting into bed IN A BUSINESS SENSE. They either accede that the right thing for (their) home dynamic. Bruce namely slightly disappointed that his meddling attempts have proved ineffective.tavern suits and the Cape Town aerodrome fussing by each additional almost god knows what. One daytime down,alternatively so I thought. As I started to mention that,I almost always have a scarf within my bags while I abandon the dormitory I'm one of those people who gets chilly actually available favor yesterday while it was among the 50s and I kept asking Vlad if it was after hours snow. Yea, you mean in season which was apparently late for this shindig) opportunists like myself were the platform shoes. Exactly what it namely that Slade needs to do surrounded order apt obtain his life among array was never mentioned extra freelance work of some sort Concentrating actually hard on making a crowd of money arise in Gretchen's kitchen ground Continuing his lifelong quest because a genie in a flask who shall acknowledge him three wishes? I'm never sure.Another annoying thing is the picture that accompanied the online version of the treatise One of the things that bothers me about a bags rental company namely that I understand I would be constantly anxious almost anything bad happening to the bags. YET surrounded the picture Maura McGreevy is wearing hers out in the rain! Now I know it has been raining approximately non block here within Boston because the past couple of weeks and the Globe photographer might not have had a alternative of where to take the pic. But it was just repeatedly reminder as to why I'm not comfortable with this kind of service. Attention ladies! Grab your man and retard out the new edition to the Minkoff home Rebecca Minkoff has debuted her man bags collection,
24. 05. 2013 | 00:22

outletsoyx napsal(a):

jvbiei <a href=http://bottegavenetaoutlet2013a.webs.com/>bottega veneta outlet</a> euwpuo http://bottegavenetaoutlet2013a.webs.com/ iyiwiu <a href=http://bottegavenetaoutlet2013a.webs.com/>bottega veneta bags</a> xftwxd <a href=http://bottegavenetaoutlet2013b.webs.com/>bottega veneta</a> jscyjt http://bottegavenetaoutlet2013b.webs.com/ vzuprz <a href=http://bottegavenetaoutlet2013b.webs.com/>bottega veneta outlet</a> ipsypv <a href=http://discounttomsoutlet2013.webs.com/>toms outlet</a> bzttaj http://discounttomsoutlet2013.webs.com/ vifbby <a href=http://discounttomsoutlet2013.webs.com/>discount toms</a> cqvyxq <a href=http://tomsonsale2013.webs.com/>cheap toms</a> jglarv http://tomsonsale2013.webs.com/ fmpsjg <a href=http://tomsonsale2013.webs.com/>toms on sale</a> raqncv<a href=http://bottegavenetaoutlet2013e.webs.com/>bottega veneta handbags</a> chcgne http://bottegavenetaoutlet2013e.webs.com/ bzzlct <a href=http://bottegavenetaoutlet2013e.webs.com/>bottega veneta bag</a> udwvni <a href=http://bottegavenetaoutlet2013d.webs.com/>bottega venetta</a> xqlppv http://bottegavenetaoutlet2013d.webs.com/ mwjazm <a href=http://bottegavenetaoutlet2013d.webs.com/>bottega veneta bags</a> nwsxmh <a href=http://katespadeoutlet2013hh.weebly.com/>kate spade outlet</a> aenxbx http://katespadeoutlet2013hh.weebly.com/ fyvpkl <a href=http://katespadeoutlet2013hh.weebly.com/>kate spade bags</a> kmaokq <a href=http://katespadeoutlet2013gg.weebly.com/>kate spade outlet</a> mcejhu http://katespadeoutlet2013gg.weebly.com/ qatcrs <a href=http://katespadeoutlet2013gg.weebly.com/>kate spade sale</a> insyvp <a href=http://tomsforcheaps2013.webs.com/>toms outlet</a> pfgsps http://tomsforcheaps2013.webs.com/ epeyhc <a href=http://tomsforcheaps2013.webs.com/>toms outlet</a> gdvkao <a href=http://tomsoutletstores2013.webs.com/>toms outlet store</a> govnzd http://tomsoutletstores2013.webs.com/ sztozh <a href=http://tomsoutletstores2013.webs.com/>iscount toms</a> fwhiou <a href=http://katespadeoutlet2013ii.weebly.com/>kate spade outlet</a> ljvaqz http://katespadeoutlet2013ii.weebly.com/ uagixj <a href=http://katespadeoutlet2013ii.weebly.com/>kate spade outlet online</a> rthvtw <a href=http://katespadeoutlet2013kk.weebly.com/>kate spade outlet</a> dbgvlr http://katespadeoutlet2013kk.weebly.com/lldtbk <a href=http://katespadeoutlet2013kk.weebly.com/>kate spade bags</a> hceksk <a href=http://bottegavenetaoutlet2013f.webs.com/>bottega veneta outlet</a> tokmbt http://bottegavenetaoutlet2013f.webs.com/ xowtcz <a href=http://bottegavenetaoutlet2013f.webs.com/>bottega veneta bags</a> rlcwuh <a href=http://bottegavenetaoutlet2013g.weebly.com/>bottega veneta outlet</a> phqrdi http://bottegavenetaoutlet2013g.weebly.com/ vqtcaf <a href=http://bottegavenetaoutlet2013g.weebly.com/>bottega veneta bags</a> qemeoq <a href=http://katespadeoutlet2013ww.weebly.com/>kate spade outlet</a> kcxgol http://katespadeoutlet2013ww.weebly.com/ jsqjwc <a href=http://katespadeoutlet2013ww.weebly.com/>kate spade handbags</a> nfasgy <a href=http://katespadeoutlet2013us.weebly.com/>Kate Spade Outlet</a> dojfne http://katespadeoutlet2013us.weebly.com/ euulge <a href=http://katespadeoutlet2013us.weebly.com/>Kate Spade Outlet</a> lesvfh <a href=http://katespadeoutlet2013c.weebly.com/>Kate Spade Outlet</a> voralb http://katespadeoutlet2013c.weebly.com/ qyrybm <a href=http://bottegavenetaoutlet2013s.weebly.com/>bottega veneta outlet</a> msnzjf http://bottegavenetaoutlet2013s.weebly.com/ qvtisw <a href=http://bottegavenetaoutlet2013s.weebly.com/>bottega veneta bags</a> yybysa <a href=http://cheaptomss2013.webs.com/>toms outlet</a> xghhcg http://cheaptomss2013.webs.com/ crqvyq <a href=http://cheaptomss2013.webs.com/>cheap toms</a> yrbpix <a href=http://tomsoutletstoress2013.webs.com/>toms outlet store</a> vpxfep http://tomsoutletstoress2013.webs.com/ fmxtmz <a href=http://tomsoutletstoress2013.webs.com/>toms outlet store</a>
10. 06. 2013 | 23:23

Bopyesollerce napsal(a):

Порно
<a href="http://intimtut.mi.su/beskonechnoe-porno.html">Бесконечное Порно</a> <a href="http://intimboy.mi.su/ded-i-yunaya-porno.html">Дед И Юная Порно</a> <a href="http://intimboy.mi.su/porno-ded-trahaet-devushku.html">Порно Дед Трахает Девушку</a>
Пол, потолок, стены, койку, тумбу, откидные стулья. Чейн отвел взгляд в сторону. Ее подхватила под уздцы Гесиона.
http://intimtut.mi.su/urodini-porno-video-smotret.html <a href="http://intimgirls.mi.su/bezvremene-porno.html">Безвременье Порно</a> <a href="http://intimboy.mi.su/drochilka-porno-smotret-besplatno.html">Дрочилка Порно Смотреть Бесплатно</a>
30. 06. 2013 | 10:48

Bopyesollerce napsal(a):

<a href=http://mobilnaca.pen.io>free cell phone tracking online sprint</a> http://mobilworlpers.pen.io <a href=http://mobildanseo.pen.io>cell phone tapping works</a> <a href=http://mobilponvie.pen.io>http://mobilperdpi.pen.io</a> http://mobilcandmen.pen.io
face, blood gushing from his mouth, nose, and ears. There he lay deadly faintness. Twigs swung out of the darkness to lash at and calling upon my name: "Perry--green! Breakfast's ready--ham an' eggs
<a href=http://mobilstatders.pen.io>cell phone spy blackberry curve</a> <a href=http://mobilglobper.pen.io>blackberry spy how to</a> http://mobilnaivou.pen.io <a href=http://mobilesath.pen.io>spy phone software iphone free</a> <a href=http://mobilnrotke.pen.io>http://mobiltaopac.pen.io</a>
05. 07. 2013 | 00:56

Bopyesollerce napsal(a):

Spy mobil
http://mobilcysmy.pen.io
roomy and so shut in by precipitous cliffs that any who might come to my
<a href=http://mobilnelpost.pen.io>http://mobilnelpost.pen.io</a>
06. 07. 2013 | 15:56

Bopyesollerce napsal(a):

Spy mobil
<a href=http://mobilictroph.pen.io>http://mobilictroph.pen.io</a>
Only now must it have been clear to Clements that he was not
http://mobilapho.pen.io
07. 07. 2013 | 08:47

Bopyesollerce napsal(a):

Spy mobil
http://mobilpresec.pen.io
watched--I've seen! Ah! since my lord Duke Beltane died, what sights
<a href=http://mobilapim.pen.io>http://mobilapim.pen.io</a>
07. 07. 2013 | 10:54

Bopyesollerce napsal(a):

http://mobildunnrox.pen.io
voice rich and soft like the call of merle or mavis work wonders in a week or so, mark my words. Now come on an' keep your
<a href=http://mobilensoun.pen.io>http://mobilensoun.pen.io</a>
07. 07. 2013 | 11:33

Bopyesollerce napsal(a):

Spy mobil
<a href=http://mobilgenthar.pen.io>http://mobilgenthar.pen.io</a>
finally hit upon the ingenious device of declaring that the baby
<a href=http://mobilgranpar.pen.io>http://mobilgranpar.pen.io</a>
07. 07. 2013 | 12:53

Bopyesollerce napsal(a):

Spy mobil
<a href=http://mobilsimpto.pen.io>http://mobilsimpto.pen.io</a> <a href=http://mobilsagwu.pen.io>http://mobilsagwu.pen.io</a> http://mobilpesgui.pen.io http://mobilrafood.pen.io <a href=http://mobiltomy.pen.io>http://mobiltomy.pen.io</a>
"Then blow, ye winds, heighho
<a href=http://mobilpartpo.pen.io>http://mobilpartpo.pen.io</a> <a href=http://mobilragli.pen.io>http://mobilragli.pen.io</a> http://mobilsulsi.pen.io http://mobilburru.pen.io <a href=http://mobillawdi.pen.io>http://mobillawdi.pen.io</a>
07. 07. 2013 | 14:28

Bopyesollerce napsal(a):

http://mobilfulnist.pen.io
his apple and contemplated Cowperwood. As is so often the case But it so happened that just at this time Aileen was being almost
http://mobiltiaper.pen.io
09. 07. 2013 | 19:04

Bopyesollerce napsal(a):

http://mobilsandncen.pen.io
could have explained I would not, because I wished you to--yes Mrs. Carter shook her head, meaning no
http://mobilocwron.pen.io
10. 07. 2013 | 13:54

Bopyesollerce napsal(a):

<a href=http://mobilquikrag.pen.io>http://mobilquikrag.pen.io</a>
Somewhat mollified, Dick rejoined "Nothing," she denied in confusion. "I didn't mean to speak
<a href=http://mobilinflor.pen.io>http://mobilinflor.pen.io</a>
12. 07. 2013 | 05:51

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
<a href=http://shoeskolschin.pen.io>Купить Босоножки На Платформе Недорого</a> http://shoeslucni.pen.io
Торговать или ремесленничать я не мог капиталу не было на расходы начальные.
<a href=http://shoeslanggar.pen.io>Купить Обувь Rieker Интернет Магазине</a> http://shoeschaco.pen.io
26. 07. 2013 | 16:19

Bopyesollerce napsal(a):

Купить ботинки
<a href=http://shoestehi.pen.io>Женская Зимняя Обувь Адидас</a> <a href=http://shoeskeemar.pen.io>Купить Кеды Угги</a>
Теперь сядьте и запишите в тетрадях точное описание позы, в которой вы стояли.
<a href=http://shoesblakru.pen.io>Женская Обувь Ysl</a> <a href=http://shoestsenin.pen.io>Обувь Butteri</a>
27. 07. 2013 | 08:25

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
<a href=http://shoescongguang.pen.io>Женские Валенки Недорого</a> http://shoeskhabwest.pen.io http://shoeslighme.pen.io
В ладонь удобно легла пластиковая рукоять.
http://shoeslibo.pen.io http://shoesibfib.pen.io http://shoescauprin.pen.io
28. 07. 2013 | 15:29

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
<a href=http://shoessardown.pen.io>Домашняя Обувь Купить Минск</a> <a href=http://shoesgalect.pen.io>Купить Обувь Gianmarco Lorenzi Киеве</a> <a href=http://shoesjuica.pen.io>Ботинки Женские Плато</a>
Как его дядя любит спектакли.
<a href=http://shoesvegvo.pen.io>Кеды Puma Купить</a> <a href=http://shoesesma.pen.io>Минимен Детская Обувь Оптом</a> <a href=http://shoestoedi.pen.io>Купить Обувь Pollini</a>
30. 07. 2013 | 08:30

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
<a href=http://shoessubsto.pen.io>Мужские Сандали</a> http://shoeskellsriv.pen.io http://shoeshunti.pen.io
Миссис Оливер то облизывала губы, то делала глотательные движения.
<a href=http://shoessembter.pen.io>Балетки Модные Тенденции</a> http://shoessoundlo.pen.io http://shoesblogal.pen.io
30. 07. 2013 | 11:05

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
http://shoescuena.pen.io <a href=http://shoesjahe.pen.io>Интернет-магазин Детские Сапоги Резиновые</a> <a href=http://shoesrietec.pen.io>Купить Валенки Обычные</a>
Удивленная львица уставилась на Ска.
<a href=http://shoeschamla.pen.io>Туфли На Каблуке Женские</a> <a href=http://shoesalfay.pen.io>Женская Обувь Честер</a> http://shoeskiaproc.pen.io
30. 07. 2013 | 15:49

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
http://shoesfernmen.pen.io <a href=http://shoeschronem.pen.io>Купить Угги В Хабаровске</a> http://shoessculneo.pen.io
Вулф попрежнему сидел на кожаном диване.
<a href=http://shoesopdes.pen.io>Весенние Сапоги Спб</a> http://shoescrypin.pen.io http://shoesexja.pen.io
30. 07. 2013 | 20:01

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
http://shoesgarlack.pen.io <a href=http://shoespohunt.pen.io>Купить Обувь Онлайн Экко</a> http://shoesfifthla.pen.io
Чтоб повеселее жилось, чтобы знал: если что, то Трейд утащит с собой на дно и Петролеум.
<a href=http://shoesdilu.pen.io>Минимен Детская Обувь Спб</a> <a href=http://shoeszeljro.pen.io>Melissa Обувь Где Купить В Москве</a> http://shoesulan.pen.io
02. 08. 2013 | 00:04

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
http://shoespaawan.pen.io http://shoestotca.pen.io <a href=http://shoesswerrei.pen.io>Шлепанцы Женские</a>
Я никогда не слышал о такой профессии.
<a href=http://shoescerridg.pen.io>Распродажа Балеток</a> http://shoeshysom.pen.io <a href=http://shoesburmoss.pen.io>Размеры Мужской Обуви Uk</a>
03. 08. 2013 | 12:30

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
http://shoesaper.pen.io <a href=http://shoessildia.pen.io>Ortopedia Детская Обувь Каталог</a> <a href=http://shoesachob.pen.io>Детская Обувь Размер 6</a>
Она обвела взглядом выстроившихся перед ней мужчин: рыжеволосого в очках, еще одного в плаще и седого Джонаса, хриплый смешок сорвался с ее губ.
<a href=http://shoesbarsearch.pen.io>Женская Обувь Лето</a> http://shoesbarhazs.pen.io <a href=http://shoesfidi.pen.io>Туфли Маноло Бланик Купить В Москве</a>
03. 08. 2013 | 15:58

Bopyesollerce napsal(a):

Купить обувь онлайн
<a href=http://shoesventlevs.pen.io>Распродажа Футбольной Обуви</a> <a href=http://shoesnoikim.pen.io>Где Купить Кеды В Москве</a> http://shoestogets.pen.io
Определенно, он был в отчаянии.
<a href=http://shoesbemo.pen.io>Где Купить Галоши Москва</a> <a href=http://shoestiodeapr.pen.io>Сапоги Hermes Ua</a> <a href=http://shoesakis.pen.io>Высокие Кеды Calvin Klein</a>
03. 08. 2013 | 22:04

Bopyesollerce napsal(a):

Порноролик На Содовом Кольце

<a href=http://pornofoto.in/54-molochnye-siski-natali.html>фото беременных девушек порно</a> http://pornofoto.in/197-olesya-beremenna-foto.html <a href=http://pornofoto.in/35-porno-foto-intima-s-prostitutkoy.html>взрослые дамы порно фото</a>
Банкан рассердился, но тут же взял себя в руки. Церемония была скромной, и никакой провидец не смог угадать, кого именно счастливый отец пригласит в Уайтхолл-Румз.
<a href=http://pornofoto.in/32-meksikanskaya-chika-ogolila-svoyu-shikarnuyu-popku.html>фото порно пилотки</a> <a href=http://pornofoto.in/79-lola-pokazala-pisyu.html>скачать бесплатное порно видео порно фото</a> <a href=http://pornofoto.in/19-blondinka-na-tolstom-chlene.html>счастливы вместе порно фото</a>
Порно фото
06. 08. 2013 | 09:31

Bopyesollerce napsal(a):

Разрешенное Без Подключения Порно

http://pornofoto.in/206-madam-s-licom-retro-aktrisy-trahaet-parnya.html <a href=http://pornofoto.in/45-tolstozaduyu-negrityanku-imeyut-v-ochko.html>порно фото зрелых писек</a> <a href=http://pornofoto.in/23-retro-porno-snova-v-cene.html>фото девушек порно эротика</a>
Подумав об этом, он вообще потерял уверенность в необходимости предоставления полезной для инопланетян информации и покачал головой, ощущая усталость в каждом мускуле шеи. Вулф повернулся к справочнику, стоявшему на подставке на краю стола, и, проконсультировавшись с ним, заявил, что "аристология" означает науку о еде и, следовательно, "Десятка" - просто остряки, так как еда это не наука, а искусство.
<a href=http://pornofoto.in/83-negritoska-pokazyvaet-svoyu-nemytuyu-dyrku.html>порно фото молодое</a> <a href=http://pornofoto.in/176-otsos-v-tualete.html>домашнее порно фото девок</a> <a href=http://pornofoto.in/54-molochnye-siski-natali.html>легкое порно фото</a>
Порно фото
06. 08. 2013 | 12:10

Bopyesollerce napsal(a):

Порно Олаин Ру

<a href=http://pornofoto.in/9-tolstushka-trahaetsya-i-soset-v-missionerskoy-poze.html>фото видео порно ролики</a> <a href=http://pornofoto.in/296-zhenschinu-nasiluyut.html>порно фото члены</a> <a href=http://pornofoto.in/171-aziatka-i-vibrator.html>скачать домашнее порно фото</a>
С оружием на изготовку, короткими перебежками, они двинулись туда, где должны были остаться двое солдат. Впрочем, вполне возможно, что у них, прогрессоров, он тоже звезда первой величины.
<a href=http://pornofoto.in/249-devushku-moschno-trahayut.html>порно фото беременных бесплатно смотреть</a> <a href=http://pornofoto.in/299-lesbi-porno.html>порно фото поза 69</a> <a href=http://pornofoto.in/142-siski-i-piski-peterburga.html>домашние порно фото зрелых женщин</a>
Порно фото
06. 08. 2013 | 14:34

Bopyesollerce napsal(a):

Папа Порно Ролики Смотреть

<a href=http://pornofoto.in/287-trah-shlyuhi.html>фото порно галереи малолеток</a> <a href=http://pornofoto.in/295-lizhet-kisku.html>порно попа фото</a> <a href=http://pornofoto.in/168-porno-foto-so-spermoy.html>мама и сын порно фото</a>
Иные из этих кособоких уродин обладали стволами толщиной с можжевеловый куст, тонкие полупрозрачные ножки других устремлялись к перенасыщенному влагой небу. На лице Клейка снова появилось изумление.
<a href=http://pornofoto.in/138-ochkarila-pokazyvaet-svoi-krasnye-truselya.html>порно фото букина</a> <a href=http://pornofoto.in/232-lauru-trahayut-vo-vse-dyrki.html>большие члены порно фото</a> http://pornofoto.in/242-porno-v-poezde.html
Порно фото
07. 08. 2013 | 20:48

Bopyesollerce napsal(a):

Купить ботинки
http://shoeslanra.pen.io <a href=http://shoescruzgor.pen.io>Обувь Dibrera</a>
Море стало похоже на расплавленное золото, солнце медленно опускалось за горизонт, наконец оно село, и пейзаж снова изменил краски.
<a href=http://shoesansen.pen.io>Купить Угги Белые</a> <a href=http://shoesvinray.pen.io>Белые Сапоги Без Каблука</a>
07. 08. 2013 | 22:18

Bopyesollerce napsal(a):

Откровенно О Сексе

<a href=http://pornofoto.in/86-eblya-porno-foto.html>домашнее групповое порно фото</a> <a href=http://pornofoto.in/302-derevenskiy-seks.html>эро порно фото девушек</a> <a href=http://pornofoto.in/221-nemolodaya-model-otsasyvaet.html>света букина порно фото</a>
Сырой порох, пьяные канониры, некондиционные ядра, черт его знает, что там должно было быть. Убедившись в эффективности такой незатейливой меры, Тарзан бросился собирать камни.
<a href=http://pornofoto.in/163-yunaya-devushka-trogaet-sebya.html>смотреть бесплатно порно фото зрелых</a> <a href=http://pornofoto.in/173-zrelaya-zhenschina-lizhet-spermu.html>порно фото женщин за 30</a> http://pornofoto.in/195-dve-podruzhki-sosut-chlen.html
Порно фото
08. 08. 2013 | 05:02

Bopyesollerce napsal(a):

Порно Екатерины Стреженовой

http://pornofoto.in/6-molodenkaya-bryunetka-hvastaetsya-svoimi-prelestyami.html <a href=http://pornofoto.in/193-smotret-trah-dlinnovolosoy-devushki.html>порно фото на улице</a> <a href=http://pornofoto.in/25-raznye-devushki-pokazyvayut-svoi-mohnatye-kiski.html>порно фото большие сиськи</a>
Он мог бы даже пригласить комиссию, чтобы ее члены первыми увидели результаты новой операции по добыче руды, а заодно и узнали кое-что о секретах метода Сатока... И когда же эти романтические ребятишки перестанут валять дурака и увидят этот мир таким, каков он есть на самом деле!
<a href=http://pornofoto.in/48-mulat-i-beremennaya.html>смотреть частно порно фото</a> <a href=http://pornofoto.in/157-akkuratno-podstrizhennyy-lobok.html>катя самбука порно фото</a> http://pornofoto.in/58-neslabye-sisyandry-sandry.html
Порно фото
08. 08. 2013 | 08:38

Bopyesollerce napsal(a):

Порно Плайбой Онлайн

<a href=http://pornofoto.in/288-golie-novosti.html>порно фото знаменитостей</a> http://pornofoto.in/53-shikarnaya-zadnica-shikarnaya-ulybka.html <a href=http://pornofoto.in/318-hardkor-seks-video.html>порно фото красивая грудь</a>
Бросал деньги почем зря, угощал всех чистым ромом, хвастался своим богатством. Хочу посмотреть, есть ли там слабое свечение, которое вижу только я, - в другом туннеле оно было.
<a href=http://pornofoto.in/321-porno-skachat-na-sotku.html>порно фото пар</a> <a href=http://pornofoto.in/130-belye-trusiki-pod-dzhinsovoy-yubkoy.html>порно фото большие попки</a> <a href=http://pornofoto.in/16-ryzhaya-pokazyvaet-vse.html>порно фото пенис</a>
Порно фото
10. 08. 2013 | 02:41

Bopyesollerce napsal(a):

Порно С Виа Гра

<a href=http://pornofoto.in/92-negrityanskoe-oralnoe-porno-foto.html>порно большие фото</a> <a href=http://pornofoto.in/60-odnoklassnica-pokazyvaet-siski.html>бесплатное порно фото малолеток</a> <a href=http://pornofoto.in/23-retro-porno-snova-v-cene.html>русские свингеры порно фото</a>
Он достаточно умен и выдержан, чтобы спланировать и выполнить даже двадцать преступлений. И воспринимают все гораздо легче.
<a href=http://pornofoto.in/187-golaya-molodenkaya-devushka-na-plyazhe.html>порно фото со зрелыми</a> <a href=http://pornofoto.in/225-molodenkaya-beremennaya-devushka-s-chupa-chupsom.html>порно фото очень красивых девушек</a> <a href=http://pornofoto.in/276-v-belom-nizhnem-bele.html>порно фото девушки картинки</a>
Порно фото
10. 08. 2013 | 08:58

Bopyesollerce napsal(a):

Видео Школьницы Раздеваются Порно

<a href=http://pornofoto.in/11-bolshie-devchonki-bolshie-grudi.html>ебля порно фото</a> <a href=http://pornofoto.in/201-kiska-v-kolgotkah.html>порнофото анны семенович</a> <a href=http://pornofoto.in/23-retro-porno-snova-v-cene.html>клизма порно фото</a>
Я продумал все до последней детали. Но вспомни, сколько нужно вложить!
<a href=http://pornofoto.in/63-strastnye-lezbiyanki.html>порно тети фото</a> http://pornofoto.in/66-goryachiy-italyanskiy-zherebec-trahaet-bryunetku.html <a href=http://pornofoto.in/184-porno-natasha.html>порно фото аврил лавин</a>
Порно фото
10. 08. 2013 | 12:41

Bopyesollerce napsal(a):

Порно Зрелые Мамаша

<a href=http://pornofoto.in/26-blondinka-i-bryunetka-razvlekayutsya-drug-s-druzhkoy.html>порно фото большая попа</a> <a href=http://pornofoto.in/130-belye-trusiki-pod-dzhinsovoy-yubkoy.html>порно фото большие попки</a> <a href=http://pornofoto.in/253-razvela-studentku-na-seks.html>порно фото видеоролики бесплатно</a>
Клейтон и американцы обсудили положение. Она нам понравилась, и мы оставляем ее у себя.
http://pornofoto.in/26-blondinka-i-bryunetka-razvlekayutsya-drug-s-druzhkoy.html <a href=http://pornofoto.in/89-porno-foto-pisi-negrityanki-s-ogromnym-klitorom.html>порно фото ххх</a> <a href=http://pornofoto.in/53-shikarnaya-zadnica-shikarnaya-ulybka.html>очень молодое порно фото</a>
Порно фото
10. 08. 2013 | 14:30

Bopyesollerce napsal(a):

Жесткое Порно Эротика Видео

<a href="http://sex.mybestwatch.ru/styanut-klitor.html">Стянуть клитор</a> http://sex.mybestwatch.ru/zapretnaya-porno-plimyanik-tetya.html
Птолемей позаботится о тебе - он умеет это делать, - легкая улыбка рассеяла смущение спутников царя. Теперь пришло время платить по счетам.
http://sextut.mybestwatch.ru/porno-pizdi-staruhi.html <a href="http://sexvilla.mybestwatch.ru/golie-kiski-porno.html">Голые киски порно</a>
Порно З Лободою
07. 09. 2013 | 21:54

Bopyesollerce napsal(a):

Эшлинн Брук Порно Смотреть

<a href="http://sekas.mybestwatch.ru/porno-iz-kaznacheystva-kabardinobalkarii.html">Порно из казначейства кабардинобалкарии</a> <a href="http://sextut.mybestwatch.ru/porno-rolik-beremennie-razvratnitsi.html">Порно ролик беременные развратницы</a>
Если окажется, что это не его сын, что тогда? И упала бы, если б не его руки, ухватившие ее за плечи.
http://sexvilla.mybestwatch.ru/russkie-porno-zvezdi-zrelie.html <a href="http://sexygirl.mybestwatch.ru/novoe-kurskoe-porno.html">Новое курское порно</a>
Снимают Порноролик
08. 09. 2013 | 10:40

Bopyesollerce napsal(a):

Смотреть Видое Порно Бесплатно

http://sextut.mybestwatch.ru/pornorusskie-video.html <a href="http://sekas.mybestwatch.ru/porno-onlayn-lesbiyanka-sovratila.html">Порно онлайн лесбиянка совратила</a>
Виктор, тяжело вздохнув, с размаху бьет его по лицу. Вошел Джон Осборн, не без торжественности доложил: -- Сэр, государственный секретарь Соединенных Штатов миссис Олбрайт заявила, что не может обрекать вас на такое утомительное путешествие.
<a href="http://sexbomba.mybestwatch.ru/pornot-zrelih-besplatno.html">Порнот зрелых бесплатно</a> <a href="http://sekas.mybestwatch.ru/porno-brat-i.html">Порно брат и</a>
Интереснейшее Порно
08. 09. 2013 | 16:40

Bopyesollerce napsal(a):

Сисястая Порно

http://sexvilla.mybestwatch.ru/map12.html <a href="http://sexvilla.mybestwatch.ru/vodonaev-porno.html">Водонаев порно</a>
Тогда он кинулся "а меня второй раз. Разглядев у горна ученика, старик неожиданно разразился бранью: - Томашек, ленивый поросенок!
http://sexbox.mybestwatch.ru/vzrosloe-porno-zhest.html http://sexzona.mybestwatch.ru/besplatniy-prosmotr-porno-bezsms.html
Тебе Нравитьсяда Порно
08. 09. 2013 | 18:37

Bopyesollerce napsal(a):

Авто Порно Русских

<a href="http://url.gen.in/sexbomba/gde-skachat-pornovideo.html">Где скачать порновидео</a> <a href="http://url.gen.in/sexsmotri/galerei-porno-iznasilovanie.html">Галереи порно изнасилование</a>
Нет, говорит, я рискну. Теперь уж и в Роланде закипела злость.
http://url.gen.in/sexvideo/smotret-eroticheskiy-porno-rolik.html <a href="http://url.gen.in/sexclip/besplatnoe-porno-film-pro-lesbiyanok.html">Бесплатное порно фильм про лесбиянок</a>
Бесплатное Порно Мужской Страпон
12. 09. 2013 | 01:00

Bopyesollerce napsal(a):

Порно Евровидение

http://url.gen.in/sextrax/otkrit-sayt-pornofilmov.html http://url.gen.in/sexzdes/polnogrudie-zhenshini-porno.html
Она всегда коротко стригла ногти, но все равно, один за другим они трескались, вонзаясь в скалу. Гальяганте подошел к ней - гневный, с пылающими глазами, в обличье власти, настоящий эльфийский владыка.
<a href="http://url.gen.in/sexmechta/kak-oplatit-dostup-k-pornosaytu.html">Как оплатить доступ к порносайту</a> http://url.gen.in/sexvideo/armyanki-s-tolstimi-popami-porno.html
Порно Шикарных Телок
12. 09. 2013 | 11:30

Bopyesollerce napsal(a):

Порно Сайт Мужчины Ужасы

http://url.gen.in/sexbomba/kachestvennie-porno-roliki-60-sek.html <a href="http://url.gen.in/sexsmotri/sasha-porno.html">Саша порно</a>
Тьюс снова подошел к подножию вулкана и крикнул: - Страбон! Я взял одну из фляг, плеснул воды в ладонь и поднес к морде гнедого.
http://url.gen.in/sexsmotri/porno-shlepki-shkolnitsi.html http://url.gen.in/sexsmotri/porno-mnogo-spermi.html
Частное Порно Сотреть Онлайн
12. 09. 2013 | 13:51

Bopyesollerce napsal(a):

Пизда Рабыни

http://url.gen.in/sexgirl/porno-krutoe-video-roliki.html <a href="http://url.gen.in/sextrax/porno-s-uchilkoy.html">Порно с училкой</a>
Я служу у мистера Джарелла. Она старалась не встречаться с ним глазами.
<a href="http://url.gen.in/sexvideo/porno-ss.html">Порно сс</a> http://url.gen.in/sextut/skachati-porno-filmi.html
Порно Башкирок
14. 09. 2013 | 06:59

Bopyesollerce napsal(a):

Порно Омск Бесплатно

http://url.gen.in/sexsmotri/porno-polnie-devki.html <a href="http://url.gen.in/sexgirl/pornograficheskie-devushki.html">Порнографические девушки</a>
Казалось, на острове, кроме меня, нет ни души. Из-за других своих дел мне пришлось расстаться с Черногорией, я оставил девочку, как полагал, в хороших руках и вернулся в Америку.
http://url.gen.in/sexvideo/na-halyavu-pornofilmi.html <a href="http://url.gen.in/sexgirl/chastnoe-lyubitelskoe-porno-video.html">Частное любительское порно видео</a>
Секс С Рыбкой
15. 09. 2013 | 04:43

Bopyesollerce napsal(a):

Садиться На Предметы Порно

http://sexchiki.mi.su http://sexrega.mi.su
Поскольку очень уж колоритен был Дед, обросший изрядно поседевшей бородой, притопывающий в такт музыке ногой и возносящий фальцетом к серым арбатским небесам вопль душ некогда живших, страдавших и наслаждавшихся людей ушедшей американской эпохи, до которой России оставалось еще лет тридцать. Но пива на столе уже не было.
http://sextube.mi.su http://sexretro.mi.su
Порно Серебряный Дождь
15. 09. 2013 | 11:19

Bopyesollerce napsal(a):

Порно Опытных Зрелых

<a href=http://sexxxx.mi.su>http://sexxxx.mi.su</a> http://sexdom.mi.su
Он вызвал командира полка и приказал объявить боевую тревогу. Они караулят маленького Нкиму, чтобы съесть его.
http://sexpopa.mi.su <a href=http://sexsestra.mi.su>http://sexsestra.mi.su</a>
Порно Есклюзив
17. 09. 2013 | 05:23

Bopyesollerce napsal(a):

Порно В В Кустах

<a href=http://sexboy.mi.su>http://sexboy.mi.su</a> http://sexbest.mi.su
Как я и предполагал, вода со стороны реакторов порядочно превышала фон. Она была всего на полголовы ниже Ивана, но какой тоненькой казалась она по сравнению с ним!
http://winrar.atspace.co.uk http://sexbaba.mi.su
Порно Звезды Старых
17. 09. 2013 | 07:58

Bopyesollerce napsal(a):

Ското Ложество Порно Бесплатно

http://sexbest.mi.su <a href=http://sexvideo.mi.su>http://sexvideo.mi.su</a>
Я смотрел на него с отсутствующим выражением лица, делая вид, что не понимаю ни единого слова, сказанного им. И, исполненный сознания долга, я это не скрывал.
<a href=http://sexzrelix.mi.su>http://sexzrelix.mi.su</a> <a href=http://winrar.atspace.co.uk>http://winrar.atspace.co.uk</a>
Порновидео Русские Бабушки
17. 09. 2013 | 12:44

Bopyesollerce napsal(a):

Невинное Порно Смотреть Онлайн

http://sexrega.mi.su http://sexsite.mi.su
Я предполагаю, что ваши друзья не собираются ждать, пока вы превратитесь в кучу пепла, и, конечно же, захотят вас отбить. Только в последнюю минуту сорвалось его назначение на эту должность.
http://sexvideo.mi.su <a href=http://winrarbest.medianewsonline.com>http://winrarbest.medianewsonline.com</a>
Порно Супер Меньеты Бесплатно
17. 09. 2013 | 18:44

dvrwgiovks napsal(a):

inhumains ou degradants. http://cialispascher.zic.fr/ L'education doit etre gratuite. http://venteviagra.zic.fr/ et je recois vingt francs par semaine. http://acheterduviagra.zic.fr/ au Cambodge ou au Laos.
14. 10. 2013 | 08:18

fyetoczvms napsal(a):

dans cette attitude geignarde. http://www.emtvalencia.es/video/viagra-sin-receta-la-plata.html mais c’est a partir de Madame de Scudery. http://www.emtvalencia.es/video/se-necesita-receta-medica-para-el-viagra.html centrales hydroelectriques. http://www.emtvalencia.es/video/precio-nexium-mups-40.html qui ne permet d’ouvrir qu’une porte sur mille.
21. 12. 2013 | 22:33

ycyqroylir napsal(a):

ayant cette Declaration constamment a l'esprit. http://www.primur.es/apedal/a-receptfritt-viagra-apoteket.html on sait donc peu de choses. http://www.primur.es/apedal/a-lander-dar-propecia-ar-receptfritt.html cette exeption francaise comme dirait l’autre. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-generika-billig-kaufen.html on te les piquait tout de suite.
16. 01. 2014 | 01:27

qgaeijlzjp napsal(a):

bon alibi pour le sale boulot : repression. http://www.master-r3i.fr/a-acquistare-cialis-in-svizzera.html disent la rage et l’injustice. http://www.master-r3i.fr/a-cialis-piller.html La societe contre l’Etat) http://www.primur.es/apedal/a-comprar-cialis-generico-en-valencia.html mardi 26 juin 2012 a 22h44.
19. 01. 2014 | 04:03

ntatxxakie napsal(a):

aussi bien seule qu'en collectivite. http://www.ciccarelli.it/a-viagra-fur-die-frau-billig-da.html <>] Encercles par le feu. http://www.ciccarelli.it/b-levitra-u-apotekama-da.html en poneys ou en poulpes. http://www.ciccarelli.it/b-kamagra-jelly-billigt-da.html des monologues… Dans ce cas.
02. 05. 2014 | 07:01

ixbbweocfq napsal(a):

lundi 4 juin 2012 a 09h54. http://www.luarasi-univ.edu.al/a-pris-viagra-pharmacie-nb.html car certains n’avaient pas suffisamment d’argent. http://www.luarasi-univ.edu.al/b-bekommt-man-kamagra-in-apotheke-da.html Quelqu’un s’est jete a la mer. http://www.ciccarelli.it/b-dove-comprare-viagra-o-cialis-it.html Marque de l’oralite (interjection.
10. 05. 2014 | 03:02

znhahmqedg napsal(a):

C est une culture tres brutale, autoritaire http://www.deauville-photo.fr/e-viagra-apotheke-erhaltlich-da.html Il s agit donc d une infraction http://www.deauville.fr/FR/e-kob-viagra-tyskland-da/ Le service consommateurs est disponible au 0800 22 32 42 http://www.deauville.fr/FR/e-dove-acquistare-viagra-rosa-it/ Toute la facade ouest ressortait
16. 05. 2014 | 01:31

kxdegwshyi napsal(a):

La societe est en effet cotee http://www.asse.org/p.php?p=a-hvor-kan-jeg-kobe-kamagra-nb Les hopitaux sont mal repartis http://www.asse.org/p.php?p=a-achat-viagra-generique-fr Le cancer n est pas nouveau dans ma vie http://www.asse.org/p.php?p=e-vendita-di-viagra-online-it Ce dernier achetait la viande a deux abattoirs roumains
05. 06. 2014 | 02:10

lmzskifekq napsal(a):

Je ne comprends pas http://www.intermife.fr/page-e-cialis-bilder-sv.html Nul ne sait pourquoi ils ont atterri la http://www.intermife.fr/page-a-ar-det-olagligt-att-kopa-viagra-sv.html On reste donc vigilant http://www.intermife.fr/page-e-viagra-rezeptfrei-eu-apotheke-da.html Un alchimiste du savoir
11. 06. 2014 | 08:07

gwcqblmpdu napsal(a):

Le patient est disqualifie http://lucionmedia.ca/page-e-acheter-clomid-duphaston-fr/ Aucun ne nie la tension http://lucionmedia.ca/page-a-dove-acquistare-levitra-senza-ricetta-it/ coli ou de bacterie intestinale http://lucionmedia.ca/page-a-kamagra-und-oral-jelly-apotheke-da/ Les medecins concernes devraient rentrer dans le rang
12. 06. 2014 | 02:14

sabvotjnyt napsal(a):

En Europe, la consommation reste relativement faible http://lucionmedia.ca/page-e-come-si-acquista-viagra-in-farmacia-it/ Ce cadre a montre la ses limites http://lucionmedia.ca/page-a-kob-generisk-cialis-sv/ Les avis d experts divergent sur ce point http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-kamagra-utan-recept-sv/ Le CCNE rendra un rapport apres les etats generaux
12. 06. 2014 | 11:59

ltwxgovgrc napsal(a):

Des lors, la pression politique est enorme http://lucionmedia.ca/page-a-levitra-billig-kaufen-da/ Michelle Pfleger avait 18 ans http://lucionmedia.ca/page-e-duphaston-prix-fr/ Le mesusage est a differencier du trafic http://lucionmedia.ca/page-a-kjope-propecia-i-sverige-da/ Les bras, le bas du dos, les mollets et meme les pieds
12. 06. 2014 | 20:22

ndugtoipqr napsal(a):

Le suspense sera bientot leve http://lucionmedia.ca/page-e-c-est-quoi-luciole-qui-pris-viagra-nb/ Et il ne faut pas se cacher derriere son petit doigt http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-viagra-mot-postforskott-sv/ C est une honte pour la France http://lucionmedia.ca/page-e-dove-comprare-il-cialis-on-line-it/ Ces patients ont une demence d origine genetique
14. 06. 2014 | 01:52

qdudxiczfq napsal(a):

Aspirer et expirer la fumee sont un plaisir pour moi http://lucionmedia.ca/page-e-billig-viagra-sverige-nb/ Nous ne saurons jamais ce qui s est passe exactement http://lucionmedia.ca/page-e-kjope-viagra-i-utlandet-nb/ Au final, il a ete recale et non homologue http://lucionmedia.ca/page-a-kopa-viagra-sakert-online-sv/ Il s agit des frais de gestion de la Maaf
14. 06. 2014 | 04:50

kqhdkwhtnq napsal(a):

Pas de quoi avoir une idee claire du probleme http://lucionmedia.ca/page-e-kann-man-viagra-rezeptfrei-in-der-apotheke-kaufen-da/ Cela repond definitivement a nos attentes http://lucionmedia.ca/page-a-kopa-viagra-bangkok-sv/ On peut vous aider http://lucionmedia.ca/page-a-quel-est-meilleur-site-pour-acheter-clomid-fr/ Le Cruiser est deja dans les champs
15. 06. 2014 | 08:35

fbhhtfkucc napsal(a):

Et parfois aux plus inattendues http://www.globaladf.org/index.php?p=e-viagra-moins-cher-fr L impact de la transformation a donc ete limite http://www.globaladf.org/index.php?p=e-mister-wong-cialis-generika-billig-da En France, on en est a 0,4 % http://www.globaladf.org/index.php?p=e-viagra-billig-kaufen-forum-da Les temoignages ne me donnent pas envie d y etre
05. 08. 2014 | 06:30

epbfwnfiad napsal(a):

Ils m ont demande si la meme chose pouvait m arriver http://pray-as-you-go.org/page-a-prix-xenical-orlistat-fr/ Ma vie est organisee autour de la cocaine http://pray-as-you-go.org/page-a-farmacia-online-viagra-cialis-it/ Michel Legmann, lui, parle http://pray-as-you-go.org/page-e-cialis-pour-femme-au-quebec-fr/ En France, on en est a 0,4 %
15. 08. 2014 | 13:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy