Klimatologie v Senátu

08. 09. 2010 | 20:04
Přečteno 3222 krát
Dnes proběhla v horní komoře Českého parlamentu (Senát) diskuse na téma „Výstupy a data poskytovaná Mezivládním panelem pro změnu klimatu“. Diskuse byla součástí jednání Výboru pro záležitosti EU (pozvánka)

Jednání řídli a zorganizoval senátor Miroslav Škaloud. Jednalo se o první z řady diskusí na toto téma, v jehož úvodu měli jednotliví pozvaní diskutující (Kutílek, Kremlík, Metelka, Tolasz) možnost vystoupit s úvodním pohledem na dané téma. Rozhodl jsem se nezačínat s grafy a poznámkami, protože jsem očekával, že odbornými argumenty budeme na závěr diskuse přesyceni dost. Níže uvádím svůj úvodní proslov, který byl koncipován jako mluvené slovo a takto ho zde i předkládám (ne zcela 100% jsem se textu držel). Obsah následné diskuse a její hodnocení nechávám na jiných. Celá diskuse byla přístupna veřejnosti.

Vážené senátorky, senátoři, vážení hosté,
dovolte mi využít své úvodní slovo k této diskusi k malému zamyšlení. Téma této diskuse je jasné a na první pohled jednoznačné „Výstupy a data poskytovaná Mezivládním panelem pro změnu klimatu“. Já jsem zde jako představitel ČHMÚ, státního ústavu pro meteorologii, klimatologii a čistotu ovzduší - slovy vládního nařízení z roku 1953 o Hydrometeorologickém ústavu.

Jsem si vědom toho, že když se řekne ČHMÚ, tak si většina veřejnosti představí večerní relaci o počasí na ČT1, věřím však, že si mnoho z Vás vzpomene i na naši roli v předpovědní a výstražné službě. Letos jsme už 3x předpověděli významnější povodňovou situaci – můžeme samozřejmě diskutovat, zda byla naše předpověď přesná dostatečně, zda nemohla být třeba i přesnější nebo včasnější. Tato část naší práce je asi nejviditelnější a přiznejme si, že i nejkomplikovanější a nejkomplexnější.

Kromě spousty dalších činností, je však ČHMÚ zodpovědný za jednu významnou drobnost – udržuje tzv. klimatický záznam. Zkusme se zamyslet znovu nad tématem dnešní diskuse – Výstupy a data … Kde je původ těchto dat? Jednoduchá odpověď – v národních meteorologických službách a jejich mnohaleté práci. Měření a pozorování je základem meteorologie i klimatologie. Měříme teď, měřili jsme před týdnem, loni, před „listopadem“, před „únorem“, za Hitlera i před Hitlerem. Pravidelně měřit na území Česka začali jezuité ve své koleji v Klementinu v roce 1775. Měřili jsme jednou denně, dvakrát denně, postupně dokonce i třikrát denně. Měřili jsem teplotu, srážky, vítr, vlhkost, … a měřili jsme vždy ve stanovených časech, stanovených podmínkách, stanoveným způsobem (podmínky umístění stanice nesplňuje právě uvedené Klementinum). Dnes měříme základní prvky v intervalu 10 minut na 100 stanicích v ČR, třikrát denně na dalších 50 stanicích v ČR a k tomu přistupují stanice srážkoměrné, které nejsou předmětem dnešní diskuse (700 stanic).

Všechna tato data musíme zkontrolovat, posoudit jejich správnost a využitelnost a případně doladit umístění a kalibraci čidel. Data před rokem 1983 postupně digitalizujeme, už se tomu věnujeme skoro 20 let. Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Data máme uložené v databázi CLIDATA, což je aplikace nad Oraclem, kterou jsme u nás vyvinuli a používáme ji od roku 2000, postupně je tato aplikace používána ve více než 20 zemích po světě. Je to náš drobný příspěvek ke standardizaci klimatologie ve světě.

To co jsem teď popsal je základ klimatického záznamu ČR. Jeho vedení je zodpovědností ČHMÚ. V poslední době se objevuje stále více názorů, že jsou někde ve světě někým klimatologická data špatně zpracovávána. Že ke zpracování by měly být použity jiné metody, měl být jinak připraven výběr stanic pro zpracování, měla být data jinak homogenizována nebo neměla být homogenizována vůbec. Tyto výhrady lze vznášet téměř vždy – klimatologie je totiž komplikovaná věda a pro téměř všechny kroky od umístění čidla, přes kontrolu dat, výpočet průměrné hodnoty až k prostorové interpolaci lze použít různé metody, různé postupy. To je realita. (Přičemž klimatologové nejsou Těmi, kdož vybírají metodu podle požadovaného výsledku - doplněno po diskusi).

O výstupech IPCC diskutujeme nejen zde, snažíme se dle svých možností a sil tyto výstupy ovlivnit a snažili jsme se o to i v minulosti. I já osobně cítím jistý díl zodpovědnosti za první část 4AR (The Physical Science Basis). Zcela zásadně však odmítám nést jakoukoliv odpovědnost za způsob, jakým s touto zprávou pracují média, úředníci a politici. To je jejich (a tedy i Vaše) zodpovědnost a tato diskuse by mohla být dobrým modelem, jak by „zodpovědný laik“ měl přistupovat k odborným podkladům.

Proto děkuji za pozvání. Věřím, že bude dnešní a případně i další diskuse nejen pro Vás, ale i pro nás, přínosem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Onderka napsal(a):

Jasné, stručné a výstižné.
08. 09. 2010 | 20:33

Ládik!!! napsal(a):

Už vidím, jak ti senátníci přitom jedli nebo spali. Tedy ta polovina, co byla přítomna. Obdivuji Vaše pevné nervy.
08. 09. 2010 | 20:43

radimtolasz napsal(a):

Ládík: Nejedli, nespali a byla větší polovina výboru.
08. 09. 2010 | 20:57

Ládik!!! napsal(a):

Tak to čekali, že jim někdo něco přinese....
08. 09. 2010 | 21:42

L.Metelka napsal(a):

Ládík:
Ne, seděli a poslouchali a někteří se i zapojili do diskuse.
08. 09. 2010 | 22:39

Ládik!!! napsal(a):

Díky za odpovědi, ještě mi namluvíte, že tam seděly Rychlé šípy.
09. 09. 2010 | 05:51

L.Metelka napsal(a):

Ládík:
Ne, ty tam fakt nebyly. Toho bych si všiml... :-)
09. 09. 2010 | 08:45

Martin napsal(a):

Dost dobrá legrace. Nic takového jako IPCC už neexistuje, protože to bylo zrušeno po Climategate a Sněmovna by se tedy ničím takovým neměla zabývat, zvláště teď v krizi.
09. 09. 2010 | 09:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, jehož autor se vydával za veřejně známou osobu, což je na těchto stránkách v rozporu s Kodexem diskutujících http://blog.aktualne.centru... )

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 09. 2010 | 11:54

Petr napsal(a):

A co bylo dál? Přece nechcete, abychom čekali na Kremlika :)
09. 09. 2010 | 12:31

L.Metelka napsal(a):

Petr:
Dál? Dál byla diskuse, celkem v pohodě, slušná, neprali jsme se, nenadávali jsme si,...
09. 09. 2010 | 21:08

Karlos napsal(a):

Ten projev ukazuje zcela jednoznačně, že Radim Tolasz není v žádném případě poctivý vědec. "Zcela zásadně však odmítám nést jakoukoliv odpovědnost za způsob, jakým s touto zprávou pracují média, úředníci a politici. To je jejich (a tedy i Vaše) zodpovědnost..."
Lepší důkaz pokrytectví už pan Tolasz nemohl předvést. Jak to napsal Michael Crichton ve svém sci-fi románu Příští v souvislosti s jiným vědeckým tématem: "Co tedy můžeme s takovými mediálně nafouknutými bublinami dělat? Stačil by týden a bylo by po nich, kdyby to tak chtěly vědecké instituce. Jenže ony nechtějí. Ony jsou z toho humbuku nadšené. Vědí, že přináší granty.Tohle se tedy nezmění. Yale, Stanford a Johns Hopkins podobné kampaně ještě povzbuzují, stejně jako třeba Exxon nebo Ford. A jednotliví vědci v těchto institucích dělají přesně totéž. Kdykoli tedy slyšíte nějakého vědce tvrdit, že novináři jeho tvrzení nadsadili nebo vytrhli z kontextu, schválně se ho zeptejte, jestli napsal dopis šéfredaktorovi a protestoval. V devětadevadesáti případech ze sta to neudělal." Ptám se tedy pana Tolasze. Poslal jste nějaký dopis nebo e-mail politikům, úředníkům a novinářům a vyčetl jste jim, že nadsazují? Stěžoval jste si někdy v televizi (jste tam docela často) na přehánění ze strany novinářů, úředníků a politiků? Protestoval jste někdy otevřeně proti nekalým praktikám IPCC a CRU (vyhrožování editorům vědeckých časopisů a dokonce i novinářům z BBC; střety zájmů, viz např. Judith Lean; používání novinových článků, tiskových zpráv aktivistických organizací; neochota poskytovat data ke kontrole - viz např. Phil Jones, který ztratil data, do kterých prý investoval 20 let práce; atd.)?
12. 09. 2010 | 11:45

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:53

jonáš napsal(a):

Karlos: IMHO tady pan Tolas naopak zcela otevřeně řekl, že osud zpráv či dat, které jednou vypustí z ruky, či jejich interpretaci až ke zneužití nemůže už nijak ovlivnit. Což je zcela fér a poctivé vyjádření, týkající se toho, kde končí role vědy, a o tom dalším se holt musíte příležitostně pobavit s novináři a politiky .. třeba i s publicistou Kremlíkem.

Jak to bylo dál, to se dočtete ze stenozáznamu. http://www.senat.cz/xqw/xer...
20. 09. 2010 | 16:53

jonáš napsal(a):

Teda nedočtete .. dočtete se, jak to bylo v roce 2007, od té doby jsou asi záznamy z veřejných slyšení tajný ;-)
20. 09. 2010 | 17:07

Karlos napsal(a):

Jonáš: IMHO jste nijak nic nevyvrátil. Vy mluvíte o voze a já o koze. Citace z Tolaszova projevu je zcela jasná. "Osud zpráv či dat, které jednou vypustí z ruky, či jejich interpretaci až ke zneužití nemůže už nijak ovlivnit." Je v jednom kuse v televizi, tak to teda ovlivnit může. Poslat dopis redaktorům novin může taky. Napsat nesouhlasnou reakci na svůj blog může taky. To není fér poctivé vyjádření, to je pokrytectví. Patrick Michaels, Fred Singer, Timothy Ball, Richard Lindzen, atd. - ti otevřeně protestují, píší do novin, píší redaktorům, atd. Ti odpovědnost za zneužívání výstupů vědců nenesou. Ale Tolasz, který jenom řekne, "zcela zásadně však odmítám nést jakoukoliv odpovědnost za způsob, jakým s touto zprávou pracují média, úředníci a politici. To je jejich (a tedy i Vaše) zodpovědnost...", to je obyčejný pokrytec, který tu odpovědnost teda nese.
23. 09. 2010 | 13:57

Michigan No Fault Insurance napsal(a):

Thank you, I have just been searching for info about this subject for a while and yours is the greatest I've discovered so far. But, what about the conclusion? Are you positive in regards to the source? <a href="http://michiganautoinsurance.org/">car insurance quotes michigan</a>
08. 11. 2011 | 13:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy