Kalendář Světové meteorologické organizace

11. 01. 2011 | 18:54
Přečteno 3829 krát
Jsem znám tím, že Světovou meteorologickou organizaci (SMO) považuji za důležitou součást světové meteorologie a klimatologie. Jsem znám jako amatérský fotograf, který rád a často fotí, který však není v této kategorii vyhlášeným znalcem. Jsem znám jako člověk kulturou nepolíbený. Přesto si dovolím komentovat kalendář Světové meteorologické organizace, který jsem měl tu čest dostat. Nástěnný kalendář má (logicky) 13 stran:

Strana první, úvodní: Administrativní budova SMO stylově umístěna v bouřlivém mořském příboji. Možná v Ženevském jezeře, k jehož břehům má dnes několik málo stovek metrů. Snímek má symbolizovat jeden z důsledků změny klimatu. Osobně mi to připomíná známý vědecko-fantastický film Den poté …

Strana druhá, lednová: Hornatá, skoro mrtvá krajina je doplněna několika jezdci na saních tažených psy. Symbolika mi není jasná. Snad návrat do doby ledové …

Strana třetí, únorová: Ledová kra vyplavená na pláž u nějakého velkého města, které nepoznávám. Nebo zbytek antarktického ledu v nově obydlené Antarktidě? Kdo ví …

Strana čtvrtá, březnová: Záchrana ledního medvěda před kavárnou. Asi šel na kafe a bylo zavřeno. Nevydržel …

Strana pátá, dubnová: Známý pohled na Materhorn, doplněný brigádou natěračů vracejících tomuto panoramatu zimní odstín. Asi dlouho nesněžilo …

Strana šestá, květnová: Kontejnerová přeprava přírody. Bez komentáře …

Strana sedmá, červnová: Poslední zelená oáza uprostřed velkoměsta. Realita dnešních dní …

Strana osmá, červencová: Písečné duny postupně zasypávající jednotlivá obydlí. Nebo snad symbol vítězství člověka nad pouští? Snad jenom symbol …

Strana devátá, srpnová: Odlet tučňáků do chladných krajin. Tak nevím, tučňák je pták. Nebo není …

Strana desátá, zářijová: Poslední večeře v amazonském deštném pralese. Mrož u stolu je pro mě nečitelný …

Strana jedenáctá, říjnová: Londýn s osudem Benátek. Asi studenější voda …

Strana dvanáctá, listopadová: Svět ve skleníku. Nebo poušť pro člověka a příroda sama pro sebe …

Strana třináctá, prosincová: Modrá planeta hledá stín …

Kalendář je řemeslně (rozuměj fotograficky) skvěle připravený. Fotky jsou kvalitně zpracovány jak kompozičně tak i barevně. Netroufl bych si cokoliv kritizovat a fotografa s grafikem obdivuji. Oficiální tematický popis kalendáře jsem nehledal, výše uvedeno je pouze shrnutí mých pocitů, názorů a myšlenek.

Ale kladu si otázku. Co tím chtěl autor říct? Má to být další varování lidstvu? Je to pouze umělecká alegorie? Můžete se podívat sami a zkuste sami hodnotit (http://www.wmo.int/artgallery/calend011/). Nejvtipnější slušný a logický komentář (dle mého vlastního hodnocení diskuse, která snad bude následovat) umím ocenit zasláním tohoto kalendáře na adresu, kterou mi "vítěz" snad prozradí. Sám si ho asi nikde vystavovat nebudu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Honza napsal(a):

Co takhle zkusit vytvořit podobný kalendář v ČHMÚ? :)
11. 01. 2011 | 19:04

radimtolasz napsal(a):

Honza: Pro rok 2009 a 2010 jsem měli. Z vlastních fotek. Loni nás zasáhly úspory, tak nemáme. Ale je připraven pro 2012 :-)
11. 01. 2011 | 19:07

moby dick napsal(a):

Umělecké ztvárnění klimatických změn... umění pracuje s nadsázkou, ironií, absurdnem, tak nevím proč v tom chcete hledat exaktno. Pro klausův fanklub jste stejně ekoterorista, tak nevím o co se snažíte.
11. 01. 2011 | 19:48

radimtolasz napsal(a):

moby dick: Snažím se zjistit, co si o tom myslí moby dick :-).
11. 01. 2011 | 19:57

Evžena napsal(a):

Kam se podělo globální oteplování? Schovalo se do listů kalendáře.

Přestože si kalendář vystavovat nemíníte, jsem pro jeho zachování ve Vašich rukou... za 30-40 let bude pro Vás zajímavé porovnat, jak se naplnily vize páně umělcovy. :o)
11. 01. 2011 | 20:13

David napsal(a):

Jestli bojí WMO mořského příboje v Ženevě, tak mi to trochu připomíná Čapkovu Válku s mloky. Ale to bylo taky varování, jen místo oteplování se do toho obulo obojživelníci. Čapek by si to od pána Hradu asi taky pěkně užil. Škoda že prales je nedotažený, mohla to býta alegorie na Poslední večeři, jen by to nesmělo být v prosinci, ale v dubnu...
11. 01. 2011 | 20:29

rip napsal(a):

1. Můstek atomové ponorky Světové meteorologické organizace. Právě se vynořila, aby se mohli nalodit v nemilost upadnuvší meteorologové. Vystoupí ti na které se už zapomělo. Meteorologové ji familiárně říkají SOS.
2. Zkušební provoz nového ropovodu na Aljašce.
3. Nekryté lyžařské centrum v Abú Dhabí.
4. Výcvik českých záchranářů prováděný na méně agresivním pacientovi.
5. Stavba kulis na Letné pro natáčení nového českého filmu: "Jak se dostat nahoru!" (pozn. to bude super)
6. Šetrná likvidace biologického odpadu.
7. Temně zelená skvrna na tváři velkoměsta.
8. "Pouštní apartmán", budoucí hit jihoevropských středisek.
9. Moderní pojatá evoluční přeměna tučňáka v albatrosa.
10. Český svaz ochránců přírody na výjezdním zasedání.
11. Geniálně vyřešený problém nekvalitních předražených silnic. A sníh máme na háku.
12. Kouzlo Davida Copperfielda. Diváci a korporace tleskají.
13. Jak se pomocí komunikačních prostředků mění rudá planeta v modrou. V pravém dolním rohu vidíme planetku Deimos (česky Hrůza).
11. 01. 2011 | 20:38

Inci napsal(a):

Pane Tolazsi ... děláte si z nás legraci ... :-)

Je to jen jedna z podob starého studentského rčení ... " vím , že nic nevím " ... :-)))
11. 01. 2011 | 20:44

Inci napsal(a):

Omlouvám se za překlep ve Vašem jméně ...

Začínáte nějak Klánovatět ... to je dobře ... :-)
11. 01. 2011 | 20:47

moby dick napsal(a):

radimtolasz: moby dick si myslí, že WMO si myslí, že se děje něco nenormálního a chce na to upozornit i tímto kalendářem. Můžu se též zeptat? Myslí si Radim Tolasz, že je s klimatem vše v pořádku? nebo si myslí že ne? Nikdy jste přímo nenapsal, co vám z těch dat vyplývá....
11. 01. 2011 | 21:03

hoven napsal(a):

pane tolazsi,
jak vysvětlíte fakt, že ačkoliv během posledních deseti let došlo k prudkemu nárustu emisí CO2, zejmena díky prudkemu průmyslovému rozvoji v číně, globální teplota se vubec nezměnila.
pro srovnání zde uvádím naměřená data, ze kterých si každý může třeba v excelu jednoduše spočítat, že průměrná globální teplota se během posledních deseti let vubec neměńí:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata/GLB.Ts+dSST.txt
a zde je odkaz na fantasmagorické předpovědi zelených kazatelů:
http://knc.czu.cz/~vachm/che_pro/o_at_tepl2.html
11. 01. 2011 | 21:34

Inci napsal(a):

moby dick

Pan Tolasz moc dobře ví , že na klima mají vliv nejen jevy fyzikální (rotace , vzdálenost od slunce a sklon osy ) , ale i chemické ... náhlé uvolnění dlouhodobě ukládaných zásob uhlíku zpět do atmosféry prostě něco musí vyvolat ... jenže co ... ???

Golfský proud přestane proudit a ... napadne sníh ... kterej už neroztaje ...
Pan Tolasz nás vlastně varuje , náš národ se bude muset probít na jih !!! Jenže totálně rozkradená armáda diponující jednou polní nemocnicí , čtrnácti letadly , třiceti tanky a padesáti generály uvázne hned na podhůří Alp ...

Navrhuji toto základní preventivní opatření pro případ nouze a zároveň úkol pro všechna vědecká pracoviště :

1. - Musíme donutit tučňáka snášet víc než jedno vajíčko za rok !
2. - Musíme podojit pižmoně ...
3. - Bez kombajnu na sobí lišejník se neobejdeme ...
11. 01. 2011 | 21:34

radimtolasz napsal(a):

moby dick: Co je normální? Počasí v oblasti s normálním klimatem se někdy chová nenormálně (výskyt podnormálních teplot, nadnormálních srážek, extrémního sněžení, silné vichřice, rychlé změny, ...). Klimatologové normální klima popisují průměrnými charakteristikami za posledních minimálně 30 let. Čím delší období zvolíme, tím "normálnější" klima dostaneme. Jinými slovy řečeno - klima je v každém období normální. Můžeme však srovnávat klima v různých "30ti letých" obdobích a spekulovat o příčinách a významu změn, které probíhaly, probíhají a probíhat budou. Dnes jsou klimatologové přesvědčeni, že změny jsou rychlé (rychlejší než dříve), neshodnou se na příčinách a těžko (a nepřesně) predikují význam těchto změn v dalším období.
11. 01. 2011 | 21:46

moby dick napsal(a):

hoven:
odkázal jste na data z NASA podle kterých se dle vás nic neděje... tak si projděte jak ty data interpretuje samotná NASA
http://www.giss.nasa.gov/research/
ten druhý odkaz je predikce na dalších 100 let... s tím že oteplení bude globálně o 1 až 3.5°C v parabolické křivce, takže za dalších 50 let odhadem vyčteno oteplení 0,2 - 1°C ... opravdu těžká fantasmagorie :)
11. 01. 2011 | 22:04

hoven napsal(a):

moby dick,
mluvím o posledních deseti letech.
11. 01. 2011 | 22:05

moby dick napsal(a):

radimtolazs: díky za odpověď
11. 01. 2011 | 22:08

radimtolasz napsal(a):

hoven: Všetečná otázka - proč posledních deset let? Protože se to hodí? A co tak období cca 1935-1975, které vypadá stejně jako vámi doporučovaných posledních 10 let? Bylo by správné z toho v roce 1975 vyvozovat totéž, co vyvozujete dnes? Asi ne, přestože v tom období také rostla koncentrace CO2. Dalo by se z toho vyvozovat, že příčinná souvislost mezi teplotou a koncentrací CO2 není tak "přímoúměrná" a není jedinou příčinou změn. Ale to pro klimatology není nic nového.
11. 01. 2011 | 22:10

moby dick napsal(a):

hoven:
no tak odkažte na dle vás fantasmagorickou predikci posledních deseti let...
11. 01. 2011 | 22:11

radimtolasz napsal(a):

hoven: Jedno z grafických zpracování souboru, který doporučujete k analýze posledních deseti let najdete zde: http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/Fig.A2.lrg.gif
11. 01. 2011 | 22:23

mud.. napsal(a):

Víte pane, termín klimatolog ve mě vzbuzuje stejné pocity nechutenství, jako termín pedofil či homosexuál. Prostě ten alarmik neměl být. Prostě jste ztratili důvěryhodnost. S tím se nic nenadělá. Nyní musíme čekat až pan Kremlík také ztratí důvěryhodnost. On zatím velmi správně pojmy doplňuje přísně logickými dojmy. Počasí je aj pojem, aj dojem. Viz: Austrálie. Odborníci na počasí si opět neviděli ani na nos!
11. 01. 2011 | 22:35

radimtolasz napsal(a):

mud: Ale no tak ...
11. 01. 2011 | 22:41

hoven napsal(a):

radim tolasz,
když se podívám na ten graf, spojitost s vypouštením emisí nevidím. je tam nárust teploty během světové deprese kolem roku 1930, naopak poválečný průmyslový boom doprovází pokles teploty. a to necham stranou názory některých vědců, že data mezi rokem 1940-1970 byly prostě a jednoduše sfalšovaný a to ochlazení bylo daleko prudší než ukazuje ten graf. ale i pokud vycházim z toho grafu, tak teplota v žadnym případě neodpovídá emisim CO2.
11. 01. 2011 | 22:44

radimtolasz napsal(a):

hoven: viz můj předcházející 11. 01. 2011 | 22:10
11. 01. 2011 | 22:46

hoven napsal(a):

radim tolasz,
odpovídám na něco, na co jste si už odpověděl sám, přehledl jsem jedan vaš vzkaz. dobře, klimatologové vědí, že změna teplot není přímo uměrná vypouštění emisí, ale je to jedna z příčin...ale čeho??? oteplování nebo ochlazování??? chvíli je tam přímá uměra, chvíli je tam nepřímá uměra. moje logika mi řiká, že vliv vypouštění CO2 na teplotu by se měla uplně přestat uvažovat, pokud bysme postupovali vědecky . nedavá to smysl.
11. 01. 2011 | 22:54

L.Metelka napsal(a):

hoven: Opravdu musí teplota monotónně růst? Nebyla tady už v minulosti období, kdy teplota nerostla, ale koncentrace skleníkových plynů ano? Co třeba 1940-1970? A co následovalo potom? A když se podíváte na teplotní řady - co když se tady přes celkem jasný dlouhodobý trend překládá kvaziperiodická oscilace s periodou kolem 60 let? A co když tahle oscilace vždycky cca 30 let oteplování urychluje a pak cca 30 let brzdí? A co když je to PDO?
11. 01. 2011 | 23:14

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane autore, neodolám, dovolím si napsat, co mne napadlo.

1. Meteobudova v bouři a komentář racka chechtavého.

2. Skličující.

3. Most z Antarktidy k břehům Austrálie.

4. Příliš pozdě pro ledního medvěda.

5. Taje,...ten je,...

6. A Noe nikde.

7. Londýnská monáda.

8. Pozdrav Slunci pro třetí tisíciletí.

9. Co dokáže radost z krásného teplého počasí.

10. Dokonalé propojení alegorie soužití.

11. Neomezená, nebo omezená fantazie.

12. Flóro, zachraň se levitací.

13. A lidi nikde, doufám, že to jejich harampádí taky zmizí.

Tak asi tolik, děkuji, že jste se podělil i o tyto obrázky. Tužka.
11. 01. 2011 | 23:25

hoven napsal(a):

l metelka,
a co když a co když a co když. a co když v roce 2012 přijedou na planetu anunaci a bude konec světa? budto má vypouštění CO2 souvislost s oteplováním, která se dá něčím prokázat anebo je to ....."a co když". já si myslím, že je to od začátku to druhé. věda má sve tvrde zákony. vyslovím hypotezu a provedu dukaz, pak to teprve platí. to je to, co vědu odlišuje od náboženství. globální oteplování způsobené činností člověka přimoníná náboženství.
12. 01. 2011 | 00:09

Kanalnik napsal(a):

hmm, fotky jsem shledl - nektere mi pripadaji originalni, o nekterych nemam tuseni, co tim chtel basnik rici

Libi se mi:
-Titulni Foto (priroda je mocnejsi nez meteorologove)
-FEB (ledova atrakce pro nezamestnane domorodce, Murcia, Spain)
-JUN (vynalezavy obyvatel Londyna si zaridil chaticku se zahradkou a dobytkem na strese domu)
-OCT (po poklesnuti casti UK nasledkem zemetreseni (viz nedavno) doslo k relativnimu zvyseni hladiny Temze)

Rozpaky:
-JAN (zavody psich sprezeni v Egypte v horach Sinajskeho poloostrova po dovezeni globalniho snehu)
-MAR (osetreni uprchleho ledniho medveda ze ZOO v Tel Avivu)
-MAY (BP se vrhla misto vrtu na prepravu kontejneru, evidentne se objevuje problem s uzaviranim dveri, unika fauna i flora))
-JUL (pisecny park pro turisty v Marseille, sponzorovano Evropskou komisi a ECB)
-AUG (Cinsti astronauti maleho vzrustu pri utajovanem zkusebnim letu v samovznasecich specialnich kombinezach 4. generace)
-SEP (Lost - 7th season)
-NOV (neoliberalni sen)

Bez pointy:
-APR (novy megaobraz Milana Knizaka na Prazskem hrade?)
-DEC (sen Deda Vseveda o Modre Planete? Tu plachtu jiste vlastni a do vesmiru vyslala soukroma firma)
12. 01. 2011 | 00:49

olga napsal(a):

Smutné. To bych si nepřála. Ani na obrázku.
12. 01. 2011 | 06:47

Viola napsal(a):

Škoda pane Tolaszi, že jste tu soutěž neudělal dříve,

já už bych neměnila, jsem obklopena krásnými kalendáři, jeden jsou golfová hřiště, to je pokoukáníčko, druhý je zahrádkářův rok, třetí je Bůh je láska a čtvrtý je katolický kalendář s pěknými svatými obrázky, duše má být potěšena, když se koukne do nového dne alespoň na kalendáři.
12. 01. 2011 | 11:07

Viola napsal(a):

A musím vám říci, že máte hezky udělané stránky i s odkazy na jiné zajímavé tituly, jako Science world, kde jsem našla toto: Nádherná fotografie Pavla Pecha, na které je mezihvězdná mlhovina, která získala prestižní cenu je to hlava čarodějnice, aktuálně to myslím neuvedlo, ale jinde ano, je to vlastně také Boží důkaz.
12. 01. 2011 | 12:08

Mickeymouse napsal(a):

Skvělý kalendář.
Velmi mi připomíná křesťanské pojetí apokalypsy. Že by narážka na rok 2012? Musím říci, že pokud ano, je velmi kvalitně a originálně zpracovaná. Ženeva zaplavena, obrovské přívaly vody - to je neobvyklá představa.
Je zajímavé sledovat svět fantazie SMO.
Musím říct, že jsem trochu smutný z toho, jak často jsou tyto obrázky a představy realistické.
Moc rád bych si tenhle kalendář prohlédl zblízka.
PS: Pokud bych náhodou vyhrál, posílejte prosím kalendář na adresu:
třída sekunda, První obnovené reálné gymnázium, Lindnerova 3, Praha 8 - Libeň,
180 00
12. 01. 2011 | 13:21

gaia napsal(a):

Viola

zahrádkářův rok mám také, ale nevím, co je krásného na golfovém hřišti, pěkně neekologická zábava, kdo to myslí s přírodou opravdově by golf měl ignorovat!
12. 01. 2011 | 16:06

Viola napsal(a):

Gaio,

jsou to nádherné snímky jako z pohádky, nebo z ráje. Jsou to hřiště v udržované krajině, samozřejmě s pěkným stříhaným a zavlažovaným trávníkem, ale i místy s holinami, okolo různé druhy stromů, rozhodně golf není neekologická zábva, tedy pokud se jen nehraje, ale čas se věnuje i tvorbě krajiny a hřiště. Snímky jsou z Irska na plochém útesu, Mexika - tam jsou vidět palmy, ze Skotska- ten je jen takový zvlněný terén pokrytý je trávou a sem tam křoví, ale barevně úžasný se zapadajícím sluncem v červáncích, obrázek z USA z Princeville s vysokou horou v pozadí, no mohla bych pokračovat, prostě krása oproti tomu ze SMO, jak nám jej pan Tolasz ukázal.
12. 01. 2011 | 16:56

Pája napsal(a):

Létající tučňáci - že by je, díky oteplení, pálila půda pod nohami...?
12. 01. 2011 | 17:21

Roman lkmt napsal(a):

Mě osobně se kalendář líbí. Je zde velice profesionálně ztvárněno globální oteplování. Bez servítků a přímočaře. Obrázky jsou skvělé.
12. 01. 2011 | 17:32

radimtolasz napsal(a):

Diskutující: Vím, že někteří z Vás se mnou nebudou souhlasit (jsem na to zvyklý). Hodně se mi líbí komentáře Evžena (Kam se podělo globální oteplování? Schovalo se do listů kalendáře.), Inci (... děláte si z nás legraci ... a Začínáte nějak Klánovatět ...) a Pája (že by je, díky oteplení, pálila půda pod nohami...). Ale kalendářem ocením Tužku a její (Most z Antarktidy k břehům Austrálie), (Taje,...ten je,...) a (Flóro, zachraň se levitací). Má-li zájem a pokud mi dá vědět, jak jí mohu kalendář doručit :-). Druhý pošlu na Reálné gymnázium do Prahy-Libně v naději, že si kalendář prohlédnou zblízka i studenti. Děkuji všem. Radim
12. 01. 2011 | 23:17

gaia napsal(a):

Viola

no nejprve museli zničit tu původní přírodu co tam byla, tedy biodiversitu a pak tam uměle něco zasadit, potom to polévat chemikáliemi, aby zas nezačalo bujet původní býlí, přivézt vodovod na zavlažování(voda pak chybí jinde), a jinde zas meliorovat atd. Čili golfové hřiště je asi tak příroda, jako je android člověk a tak krásná, jako silikonová Barbie.
13. 01. 2011 | 15:16

Martin Halama napsal(a):

Průměrná stagnace světové teploty v období cca 1940 až 1975 má jednoduché vysvětlení. Na klima mají vedle skleníkových plynů značný vliv i aerosoly, různé částice v ovzduší, které mají stínící účinek na sluneční záření. 1. září 1939 vypukla II. světová válka, největší válečný konflikt historie. Vedle nesmírného lidského utrpení to znamenalo ohromné znečištění atmosféry dýmem z požárů,továren, parních lokomotiv a dalších vozidel, z letadel a plavidel, z výstřelů palných zbraní, dýmem a prachem z výbuchů, prachem ze sesuvů budov či z provozu vozidel na prašných silnicích a v terénu atd. Po válce znečištění pokračovalo mohutným rozvojem průmyslu a pokračováním parní trakce na železnicích. Do sedmdesátých let pak ve vyspělých zemích spadá začátek masivnějších ekotechnických a úsporných opatření v energetice, dopravě i domácnostech, jako odlučování popílku u velkých zdrojů, utěsňování oken pro úsporu tepelné energie, rozšiřování dieselových a elektrických lokomotiv atd. Samozřejmě vždy spolupůsobí i přirozené cykly. V debatách o klimatických změnách se až na výjimky zapomíná také na odpadní teplo z lidské činnosti a na odpadní vodní páru, která je rovněž skleníkovým plynem.
13. 01. 2011 | 21:31

camponotus napsal(a):

Celá ta naše civilizace začíná být absurdní, ten kalendář by bylo to poslední, co by mě překvapilo. Možná, že se dožiji doby, kdy tornáda budou srovnávat katedrálu Sv. Víta a Hrad se zemí a pan prezident to bude znovu a znovu stavět. Teprve pak to bude mít šmrnc v klimatologickém kalendáři, až na pravé straně Nuselského mostu se na ledových pláních budou prohánět polární lišky a na levé si budou ministři vlády s kyblíčkem a lopatičkou hrát na nejvyšší pouštní duně v Evropě. Možná, že se autor kalendáře zhlédnul v televizní reklamě Toyoty, kde na autě sedí opice a říká "nic není nemožné!". Je všeobecně známo, že vědci, kteří mají smysl pro humor jsou nejproduktivnější, ať vám to vydrží, apropo - proč bychom se měli na těchto stránkách jen dohadovat co bude a ne také o tom, co je. Bylo by zajímavé, kdyby některý meteorolog napsal blog "ještě bude co dýchat i příští týden" nebo "když se půjdu utopit do řeky, mám šanci, že se rozpusím v kyselém koncentrátu a pozůstalí nebudou muset plati pohřebné". Mám rád změnu počasí a tak ve mě vyvolává pocit neskonalého uspokojení, když sousedovi na ulici bubnují na jeho naleštěný mercedes pěticentimetrové kroupy nebo když to radnici odnese střechu. Práce živlů mě přímo fascinuje, celé hodiny se na ni vydržím dívat. Příroda je moudrá ničitelka.
13. 01. 2011 | 21:33

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana autora Radima Tolasze, děkuji, udělal jste mi radost tím, že jste napsal které moje glosy se Vám líbily. Bylo by škoda, aby obrázky, které jsou v kalendáři, skončily zavěšené u mne na zdi a dívalo se na ně jen několik párů očí za měsíc. Co takhle poslat je pracovníkům Aktuálně.cz, ???, ať je provokuji, ať jim evokují nápady, aby do svých zpráv zařazovali stále a průběžně informace z oblasti životního prostředí a ekologie. A mohli by také odpovědět na Vámi danou otázku a udělat z toho blog. Těšila jsem se, jak budou odpovídat jiní, pro mne byl Váš blog velice inspirativní, nejvíc se mi líbili létající tučňáci nad hladinou fjordu, vzala jsem to jako alegorii síly vůle a touhy dokázat nemožné. Zprošťuji Vás tímto Vašeho slibu, zaslat mi kalendář, nechám na Vaší vůli, jak s ním naložíte, mně opravdu stačí jen ta radost z toho, že se Vám líbilo co jsem napsala.
Ještě napíšu, v minulých dnech jsem viděla ojedinělé snímky zamrzlých Niagarských vodopádů. Snímky STO let staré. Na zamrzlé a zasněžené hraně vodopádu se prochází lidé, pod vodopádem desítky lidí,... Naposled zamrzly v roce 1911 v lednu, takže výročí. Podle dochovaných zpráv, zamrzly v devatenáctém století několikrát, od roku 1911 už ani jednou, že by opravdu náznak globálního oteplování.? Díky za tento blog, Tužka.
13. 01. 2011 | 22:13

gaia napsal(a):

camponotus

Příroda není moudrá ničitelka.

Jen se moudře stará o svou pokožku a snaží se zbavovat všeho , co je na ní nepatřičného!
Země je totiž živá bytost nadaná vesmírnou inteligencí a vždy nutila člověka (kterého zatím milostivě trpěla jako součást živých tvorů na sobě nosících) dodržovat určité mantinely. Pokud je člověk překročí, hned ho odkáže do patřičných mezí.
14. 01. 2011 | 09:14

radimtolasz napsal(a):

Tužka: To jsi mě, tužko, prokoukla. Byla to záminka Vás poznat osobně, kalendář bych Vám donesl :-) Ale takto uposlechnu Vaši radu a zašlu Aktuálně, jmenovitě neřeknu komu, aby to tady také neodmítl. To bych se toho kalendáře nezbavil ...
14. 01. 2011 | 18:14

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Radima Tolasze, no tohle, tak jsem se připravila o návštěvu šikovného muže a ještě jsem si s ním mohla povídat o počasí. To jsem to zas jednou "prokormidlovala". Díky, pane, přeji krásné a šťastné dny, Tužka.
14. 01. 2011 | 20:54

Viola napsal(a):

gaio,

rozhodně je golfové hřiště lepší než hřiště na motokros, nebo jiný kros, nebo lepší než sjezdovky na zimní lyžování, někde dokonce i letní lyžování. Většina těch golfových hřišť na tom kalenáři (jsem o tom přesvědčena) vznikla na jakémsi úhoru, kde by možná byla jiná různorodost třeba roští, nebo různých sukulentů. Na tom útesu ve skotsku by možná bylo jen kamení. Určitě tam našlo svůj domov spousta živočichů, což o jiných sportovištích nemůžeme říci. Jo a silikon se tam nikde nepoužívá. Byla jste někdy na golfovém hřišti? Je to jako v pohádce, nebo v obraze od dávného mistra.
16. 01. 2011 | 00:31

Petr napsal(a):

Pane Tolasz, evidentně si dělají kluci z WMO z lidí dobrý den, bohužel důsledky doporučení IPCC (jako odnože WMO) nás budou provázet desítky let. Proč nedali do svého kalendáře solární pole v čechách? Jako absurdní důsledek jejich zjištění? V ženevě je krásně, bohužel nikdy odtamtud nevzešlo nic zajímavého pro lidstvo...
23. 01. 2011 | 11:07

Radim Tolasz napsal(a):

Petr: Nesouhlasím. Zrovna pro meteorologii a klimatologii se v Ženevě udělalo hodně - například sjednocování metodik měření a zpracování dat, výměna informací a budování datových (telekomunikačních) sítí už v době, kdy standardní výměna dat probíhala "papírem v obálce".
24. 01. 2011 | 22:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy