Posunuté prázdniny

29. 08. 2007 | 23:26
Přečteno 7009 krát
Klimatologie může být i zábavná věda. Před mnoha lety jsem společně s prof. Arnoštem Wahlou z Ostravské university připravil návrh na posunutí termínu letních školních prázdnin o jeden týden zpět. Návrh vyšel v Učitelských novinách a já už dnes nevím, jak byl školní veřejností přijat. Bylo to v „dřevních“ dobách internetu a psát dopisy do redakcí se příliš nenosilo.

V čem spočíval náš návrh? Určitě si všichni kdo byli někdy školou povinní vzpomenou na poslední týden školního roku. Klasifikace uzavřena, školní výlet dávno ve vzpomínkách a nekonečná školní nuda doprovázena krásným, slunečným počasím. A konec prázdnin v posledním týdnu srpna? Zpravidla se počasí pokazí, hlásí se podzim a z prázdnin už téměř nic není. Tyto pocity umí klimatologie doložit čísly.

Průměrná srážka
Průměrná srážka


Modré sloupečky na grafu ukazují průměrný úhrn srážek v Česku (v milimetrech) v jednotlivých dekádách (6-3 poslední červnová, 7-1 první červencová, 8-2 druhá srpnová, 8-3 třetí srpnová a 9-1 první zářijová). Vidíme, že i v průměrných hodnotách jsou rozdíly ve prospěch posunutí prázdnin do termínu 21.6. – 20.8. viditelné. Suchá první zářijová dekáda by sváděla i k případnému prodloužení prázdnin :-).

Průměrná teplota
Průměrná teplota


Na červených teplotních sloupečcích (opět průměr pro Česko) není rozdíl mezi koncem června a začátkem července patrný – zde převládá klasický roční chod. Ovšem rychlost ochlazení na konci srpna už případný posun opět podporuje.
Obdobné závěry můžeme dělat při analýze oblačnosti, počtu dní se srážkou, maximálních a minimálních teplot i dalších charakteristik. Zkrátka a dobře – počasí nám říká, že ideální pro prázdninové radovánky je zpravidla v období od 21. června do 20. srpna.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mila napsal(a):

A co takhle skoncit skolu v puli cervna a zacit znovu kolem 5 zari? je to tak na zapade a nic se nedeje. V CR ve skole v cervnu se stejne uz vubec neuci!!!! A to uz od meho mladi. (vysla jsem ze skoly 1958 zakladni, pak 4 roky a na stredni to bylo totez. kdyz chodila dcera na skolu a pak na Ekonomku, bylo to jeste horsi, ucitele chodili v Resslovce do tridy jen nazapis do knihy. No a za 10 let pozdeji, kdyz chodil syn do skoly to nebylo lepsi. takze spoelhlive to takto chdilo od r. 1951 az do 1988. Ted nevim, ale pochybuji,ze doslo k zlepseni. Takze prazdniny od 10-15 crvna (jak to vyjde) a nastup kolem 3-5 zari. A blbejsi deti stejne nebudou!
30. 08. 2007 | 00:16

Tino napsal(a):

Patrně máte pravdu, když už jste si dal tu práci s grafy a čísly. Jenže zaběhlý systém zvrátit proti byrokratickému aparátu, proti návyku společnosti ve vžitém stereotypu, to je nadlidský úkon. Musela by to pojat za své některá politická strana, ale proč by to zase dělala? Musela by v tom najít nějaký populistický moment, popřípadě by to musel být nějaký komerční zájem.
Takže bude jednodušší počkat na to globální oteplení a pak bude jedno, jestli prázdniny jsou posunuté či ne. :-))
30. 08. 2007 | 07:17

J. Švorčík napsal(a):

Termín prázdnin je u nás zažitý snad již dob Rakousko-Uherska. Určitě bych nepokládal za dobré prodlužovat prázdniny. Rodiče mají již tak dost problémů, jak zajistit program pro dítě na 2 měsíce. Rozumné by snad bylo posunout začátek prázdnin u poloviny škol do poloviny června, aby se dopravní kolaps při začátku a konci prázdnin poněkud rozmělnil. Globální oteplování bych do toho netahal. Samozřejmě by to muselo být rozděleno po oblastech, aby nakonec nemělo každé dítě v rodině prázdniny v rozdílném termínu. Na tomto principu jsou ostatně stanoveny jarní prázdniny.
30. 08. 2007 | 07:37

jana napsal(a):

To co píše pan Švorčík je absolutní mesmysl.Bydlím na rozhraní tří krajů a mám dvě děti,které jsou od sebe šest let.Starší dcera navštěvuje školu v jiném kraji a nikdy se nám nestalo,abychom odjeli na jarní prázdniny společně.
30. 08. 2007 | 08:15

Jen666 napsal(a):

to jana: co mají společného jarní prázdniny s letními o kterých píše p.Švorčík????
30. 08. 2007 | 08:26

Karel napsal(a):

to Jen666
Pan Svorčík píše, aby se začátky letních prázdnin stanovovali po oblastech stejně jako jarní prázdniny. A pokud děti navštěvují školy v jiných krajích, tak se může stát co popisuje jana.
Ale dětem bych týden přidal, i rodiče mají někdy dodatkový týden navíc.
30. 08. 2007 | 09:03

Skeptik napsal(a):

Prakticky presne stejne terminy, o kterych se pise v clanku, funguji ve Svedsku. Myslim, ze by stalo zato srovnat svedske duvody a zkusenosti s autorovymi argumenty - vecnou diskusi na toto tema velmi vitam.
30. 08. 2007 | 09:20

Olga napsal(a):

Ano, plně souhlasím, aby prázdniny začínaly alespoň 21.června. Mám dvě děti ve školním věku a je mi jich vždycky líto, když v červnu za toho nejlepšího počasí, jaké teď obvykle v červnu bývá, musí sedět v lavicích. Začátek již koncem pošmourného srpna by nevadil.
30. 08. 2007 | 09:24

Honza napsal(a):

Plne souhlasim s Tinem ci Tinou:-) Myslim, ze neco takoveho je dopredu naprosto vyloucene. Opravdu by se toho v nasi spolecnosti musela chytnout nejaka politicka strana, ktera by z upravy terminu prazdnin uslechtile vykoumala populisticke tema. Ale i kdyby nakonec vyhrala ve volbach, bud by na to jaksi zapomnela ci opozice by jiz z principu s necim takovym preci souhlasit nemohla. A i v tabore vladnouci strany ci stran by se nasel nejaky ten clovicek, ktery by takovou zasadni :-) vec neprenesl pres sve ciste srdce. Ale jinak naprosty souhlas se zmenou terminu. Pulka cervna optimalni, s koncem se da diskutovat.
30. 08. 2007 | 11:41

jouda napsal(a):

Já bych viděl i víc důvodů, proč poupravit termín hlavních školních prázdnin. Počasí je jistě jedním z hlavních, ale kdyby ty prázdniny byly v červnu a červenci, tak by potom pololetí vycházelo na vánoce.
Pololetní prázdniny kolem vánoc a přechodu roku by potom byly takovým logickým pololetním odpočinkem.
V současném systému vánoce první půlrok roztrhají a v lednu se pak uměle vytváří pololetní volno...
30. 08. 2007 | 14:49

Bochi napsal(a):

2 Mila: Posunutí prázdnin by tento problém neřešil. V dnešní době končí školní rok na konci června a od cca 15.-20. června se na většině škol již neučí. Kdyby ale byl začátek prázdnin posunut na 15. června, naučilo by se už od 1.-5. Prostě už z organizačních důvodů není možné učit a zkoušet do posledního dne, i když těch obvyklých 10-15 dnů by se snad dalo zkrátit (moje zkušenost z dětství je spíše týden, takže na všech šklách to není stejně).
Řešení bych viděl spíše v rozumném a užitečném nestudijním programu na ty poslední dny, aby děti nechodily do školy jen kvůli docházce samotné. Co si pamatuji, část času jsme vždycky využili na odevzdávání učebnic, úklid třídy apod., ale i tak jsme spoustu času jen tak proseděli (resp. většinou jsme měli povoleny společenské hry, takže až tak marné to nebylo).
30. 08. 2007 | 17:03

David KONEČNÝ napsal(a):

Velmi zajímavá myšlenka na analýzu klimatologických dat - opravdu - co se týče popularizace vědy a užití dat pro přímý kontakt s veřejností. V článku akorát chybí údaj o tom, ze kterých let statistiky vycházejí. Zajímavé jsou určitě i grafy ostatních charakteristik, které jste naznačil - škoda, že nejsou přiloženy - asi zkusím vypátrat Učitelské noviny :) . Nevím, do jaké hloubky šla vaše analýza s prof. Wahlou - analyticky je to určitě zajímavé a bohaté téma např. pro vysokoškolský seminář, možná dokonce jako téma pro bakalářskou práci - já to vědět dříve :) ... Zajímavé by bylo provést analýzu i pro ostatní evropské státy a srovnat výsledky.
02. 09. 2007 | 21:57

Radim Tolasz napsal(a):

Davide,
nachytal jsi mě na hruškách. Jakékoliv zpracování dat (a nejen klimatických) bez uvedeného období považuji za neúplné. Výše jsem zpracoval období 1951 - 2006, pro které je v databázi ČHMÚ dostatečný počet stanic i plošné pokrytí. RT
03. 09. 2007 | 17:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy