2010: Život je čím dál tím lepší...

01. 01. 2010 | 02:15
Přečteno 33984 krát
... Až se to nedá vydržet

První rekord nového roku padne hned 4. ledna, kdy mají otevřít mrakodrap Burdž Dubaj. Kvůli konkurenci je zatím tajné, kolik přesně měří, ale osm set metrů nejmíň. Jde o další div světa, tisk bude vzrušen a lidstvo s ním. Z toho, co dovede a co si může dovolit. Sto let po Titanicu nic nového. Když před měsícem vyplula Oasis of the Seas, asi pětkrát větší než Titanic, taky všichni žasli, že na palubě se dá surfovat na umělých vlnách a korzovat parkem s dvanácti tisíci živými rostlinami.

"Slovo roku" se sice vyhlašuje až na jeho konci, ale jeden silný kandidát už je jasný teď: totiž "limity". Limity jako něco, co provokuje k překonání. Co tu je od toho, aby se překračovalo - protože to umíme a máme na to. Postavit nejvyšší mrakodrap, pořídit si velké auto, klidně Hummera, sešlápnout plyn k podlaze, skočit salto s pěti vruty, mít otevřeno 24 hodin sedm dní v týdnu. A pokořit i ty nejvzpurnější limity, uhelné severočeské. Kdo chce vidět, jak vypadá "můžeme si to dovolit" v praxi, ať vyleze na kopec nad zámkem Jezeří a prohlédne si odtud krajinu s velkolomem Československé armády.

2010, to bude těžký rok. Uměle přerušená volební kampaň se vrátí s ještě větší silou, jen proložená olympiádou a mistrovstvím světa ve fotbale. Billboardy (jiný kandidát na slovo roku) budou pršet zdánlivě bez limitu, stejně jako jejich tupost. Politici si to přece mohou dovolit. Mimochodem, propagace kartičky opencard stála podle auditu (další slovo roku!) 132 milionů, čili asi tolik, jako - podle oficiálních čísel - docela slušná volební kampaň. Tady něco nehraje. Je očividné, že jeden údaj by měl být nižší a druhý naopak vyšší.Masáž

Lepší život pro obyčejné lidi, slibovali vloni oranžoví. Pěkné, kluzké heslo, jako od pojišťovny. Co asi myslí volební kreativci tím "lepším životem"? Uskromněte se, mírněte se, zpomalte, neplýtvejte, nespotřebovávejte? Samozřejmě, že ne. Ačkoli tři čtvrtiny Čechů se v průzkumu podepsaly pod uvědomělé tvrzení, že "reklama podporuje zbytečný konzum", lepšímu životu z reklamních sloganů limity jedině překážejí (zpomalit, když jinak nedáte, můžete o víkendu na chalupě). Není sníh? To nás nezastaví, uděláme přece umělý, bez lyžování nemůže být život lepší. Za den tak středně velké lyžařské středisko spotřebuje asi desetkrát tolik elektřiny, co jedna domácnost za celý rok. Ale dokážeme to. Když prolomíme limity a zvětšíme Temelín, tak určitě.

Hlavním symbolem lepšího života je stavění. Růst, který je vidět. Nové nemovitosti se světáckými názvy v angličtině. Dálnice posetá exity, logistický park a průmyslová zóna přinesou víc hlasů, než kolik jich ubere kus ztracené země. Kdyby se tunel Blanka otevřel ještě před volbami, nemuseli by si v pražské ODS vůbec lámat hlavu s nějakými aférami.

Většina voličů, jako v supermarketu, čeká na akční slevy. (Ódu na radost si naposledy přivlastnila reklama na vánoční výprodeje, ale Devátá dobře poslouží i v předvolebních videích.) Když nás koupíte, dostanete třináctý důchod anebo jedno balení navíc, dárek zdarma. Pak ho klidně vyhoďte, můžeme si to společně dovolit. Teleshopping uměla levice vždycky líp, proto letos vyhraje. Nechá nařezat půl milionu růží a objede republiku v těžkotonážním trucku. Až bude kázat o ekologii, přesedne na volební vlak nebo na tramvaj. Může si to dovolit.Absurdní daň

Typická zpráva z loňského roku: Dálnici D1 zatarasil kamion, který vezl devět set dánských selat na výkrm do Rumunska. A na Vysočině se nad ránem převrátil na bok. Většina nebohých čuníků zahynula, navzdory rutinní informaci médií, že nehoda se obešla bez zranění. Nad tím, proč je potřeba vepře trápit transportem napříč Evropou, kolik takových nezbytných kamionů s pětadvacetitunovým nákladem vůbec jezdí, obtěžuje a hrozí, a jak je možné, že se to všem - zdánlivě - vyplácí, se jako obvykle téměř nikdo nepozastavil.

Je to celé absurdní i normální zároveň. Daň za lepší život pro obyčejné lidi. Asi jako když se na stromečku houpou ozdoby Made in China, co na nich na pohled nepoznáte, že jsou z umělé hmoty. Radši byste si připlatili za ty české, skleněné, ale nějak nevíte, kde je koupit. Nemáte čas je shánět. A kdoví, jestli se ještě vůbec dostanou. A vlastně vám na tom přestává záležet. Nebo ne?

Jan Lipold, Aktuálně.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

daja napsal(a):

Smutná pravda. Čas nám utíká stejně jako nutnost něco udělat. Hlasujte na Britských Listech.
01. 01. 2010 | 04:06

annubis napsal(a):

Pravda až z toho mrazí.
01. 01. 2010 | 04:08

Poblijón napsal(a):

Limit: otevřeno 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu podle mne už asi překonat nelze. Holt všechno má svůj strop.
01. 01. 2010 | 06:32

Světlana napsal(a):

S článkem lze souhlasit jen částečně. Šetřit ano- měli bychom všichni, ale ne na životě nejskromnějších.Kdo žije nad poměry? Využívá vychytávky, ať to stojí co to stojí.Obouváte se do oranžových a já hlavně nevěřím v jediný dobrý úmysl modrých.K tomu zmatku s volbami by nedošlo, kdyby modří mysleli na obyčejného pracujícího člověka a ne na korýtka. Stále mě pálí zdravotnictví.Blbé 30 Kš poplatky - protiústavní ale to nevadí - jdou nekontrolovaně do kapsy lékařům,doteď není jasné kdy a proč platit ale nemocnice pořídili drahé stroje na tiskopisy, měnítka peněz jednu pracovnici která to kontroluje - to je nám úspora.A takových to blbých záležitosti vymysleli modří neúrekom. V čase prasečí chřipky onemocnění přechází 90 % národa - nemocné děti dávají do školek a škol. Kdyby fungovala legislativa podala bych obvinění na neznámého pachatele, který ohrožuje zdraví a životy čs. národy. Ať žijí tedy modří
01. 01. 2010 | 06:47

Jan napsal(a):

Jste mimo, páni redaktoři. Blábolíte jako Máňa z Dolní Lhoty. Co má společného globalizace s lepším životem pro obyčejné lidi? Tu naopak prosazuje ten váš zkur*ený kapitalismus, který přinesl HORŠÍ život pro obyčejné lidi. A množina nás obyčejných lidí je hodně široká! Zahrnuje i podmnožinu vysokoškolsky kvalifikovaný odborníků ze zanikajícího českého průmyslu, do níž patřím. Asi se vede líp propagandistům dnešního režimu, než těm minulým. Redaktoři Aktuálně jsou rozhodně lépe placení, než redaktoři Rudého práva za socialismu. Mám návrh: odejděte se uskrovňovat k pásu do některé automobilky! Až dostanete první výplatu, budete věci vidět jinak. Nevěřím, že by se nenašli schopnější lidé za váš tupý spolek.
01. 01. 2010 | 07:37

Styx napsal(a):

Nechci, po prohýřením večeru plýtvat optimismem, ale s tím novoročním editorialem mám problém. Mohl bych se stejným zaujetím napsat úvod inverzní a prokázat, že život v mnoha ohledech opravdu lepší je. Být konkrétní je zbytečné protože to, co bylo napsáno implicitně vykresluje, že existují možnosti mnoha nepředstavitelných voleb a to takových které nikdy před tím nebyly možné. Jistě by se nám vedlo lépe, kdybychom je dokázali rozumněji využít.
A o tom to je. Zřejmě existují nějací důležití druzí, kteří se rozhodli náš lepší život pokazit. Dokud se diskuse povede v tomto duchu nemá řešení. Na světě neexistuje silnější motivace než kolektivní paranoia k těm druhým. Navzdory tomu, že život je hluboce individuální záležitost a za jeho kvalitu nese v sobě vnitřní odpovědnost každý člověk vůči sobě i druhým sám..Nikoli ti druzí. Já vím, že to není žádný objev, jenom to leží pod stolem. Ano lidé by si obecně zasloužili něco lepšího, než sami sebe. Asi se s tím i v novém roce, budeme muset znovu naučit žít. Pokud by mi to drzost dovolila, asi bych tu obtížnou schopnost v tomto roce všem přál.
01. 01. 2010 | 08:08

Johny napsal(a):

Ano, naše společnost je utopena v konzumu a bohužel rychle zapomíná na nějakou alternativu. Nezapojoval bych do toho ale politiku - populismus oranžových samozřejmě s konzumem dokonale rezonuje, nicméně modří nejsou ve skutečnosti o nic lepší (ani žádná jiná, přinejmenším parlamentní, strana).
01. 01. 2010 | 08:16

Johny napsal(a):

Problém totiž není ve stranách, nýbrž v lidech, kterými je tvořena společnost a tedy i politické strany.
01. 01. 2010 | 08:19

schlimbach napsal(a):

Alternativa existuje, ale sama se neprosadí, pokud má někdo zájem se zapojit, neváhejte mne kontaktovat na emailu.
Zároveň všem přeji v roce 2010 vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí a osobní pohody.
01. 01. 2010 | 08:29

Karel III napsal(a):

Četl jsem zde nedávno na jednom blogu slohové cvičení na téma "Jak by měl vypadat novoroční projev prezidenta republiky." Chtěl jsem jeho autorovi doporučit, aby se v prezidentské kanceláři ucházel alespoň o smlouvu o dílo. Ironicky, aby všichni věděli. Vždyť zdejší prostor je uváděn jako "blogy osobností" a tak by úvodníkáři (pokus česky opsat blogger - nic proti angličtině a přejímání) neměli mít problém psát sami za sebe. Dotyčný autor podle mě zvolil nešťastnou formu polemiky s postoji o kterých se domnívá nebo které skutečně jsou postoji prezidenta republiky...
Tento redakční úvodník mě naopak neumožňuje novoroční předsevzetí "vynechat zdejší médium" nebo je (ještě blběji napsáno) "vyřadit z portfolia svých volnočasových aktivit".
Inu, skvělý marketinkový tah :-)

P.S.
K jednotlivostem úvodníku souhrně: Ano, mám po zběžném přečtení dojem, že i takhle (tady) žijeme.

P.P.S.
K mezičtenářské diskusi:
Ach, Světlano, Světlano. Proč tvé jméno tak nahořkle klame...
Madame, asi jsme si neměli možnost potykat a tak opouštím básnicky bezstarostný tón, abych Vás vážně upozornil, že pan autor to podle mého názoru, když už mydlí, tak barva nebarva.
01. 01. 2010 | 08:35

Baba napsal(a):

Pro některé lidi jsou limity omezením, pro jiné výzvou k překročení, pro další jen nezbytností. Limit dává tvar. Rozšířit letos své obzory třeba jen o zkušenost s thajskou masáží, tím snad nikoho nevytunelujeme.
01. 01. 2010 | 08:43

vlk napsal(a):

Mně daleko více, bež autorův článek zaujal příspěvek nicku Světlana... Použiji svo Lčivka, pane autore, Léčivka. Kednak vs pokud si to přečtete by mohl skutečně vyléčit a mížná , že existuje malá pravděpodobnost, že na tu Léčivku slyší.
01. 01. 2010 | 08:49

Muk napsal(a):

Kdyby si všichni lidé mohli určit svůj život sami, byl by to dokonalý svět. V dnešním společenském systému to nelze učinit na úkor jiných. Velké většině zbývá protlouci se životem, jak se dá.
01. 01. 2010 | 09:01

člověk napsal(a):

Světlano,zřejmě toužíte po vrácení se do období socialismu, aspoň to z Vašich řádek přímo čiší.Jste zřejmě chytřejší, než odborníci-viz termín "blbé poplatky..."...nemůžeme za to svým způsobem všichni? Totiž to, že všechno " těm nahoře" projde?....

Jane, dtto - navíc přidáváte porcičku nadutosti a omezenosti...novinářům nadávat, to přece patří k bontonu, že...kdyby někdo se takto obul do též vyskokoškolsky vzdělaných lidí působících v průmyslu, to by bylo nemístné, že....(nepíši do novin)...zkuste napsat do novin příspěvek, a nechejte se pak urážet od omezenců, uvidíte, jak Vám bude...
01. 01. 2010 | 09:16

JirkaB napsal(a):

Je tady pár příspěvků lehce a více opěvující
"spravedlivý společenský systém". Co to je, jak si to představujete a hlavně jak to chcete provést? Hlavně ne fráze typu zavřít tuneláře, zbohatlíky, poctiví lidé do politiky apod. Konkrétně, jak chcete přesvědčit milióny snů, osudů, osobních dramata, osobních štěstí na jednom jediném řešení. To je přece bláhové a to nelze. Že je možno řešit spousty konkrétních problémů, které se neřeší, je jasné. Viz převoz prasat přes celou Evropu, likvidace domácího průmyslu apod.
Jenomže i ten převoz prasat někomu vyhovuje (viz zemědělská politika EU).Nebudou se zase bouřit zemědělci ?
Likvidace průmyslu ? Číně, jak je uvedeno v příspěvku, lze asi čelit zase jenom tlakem celé EU. Co je to pro Čínu 10 miliónu lidí. Bohužel nejsou jednoduchá řešení. Ale aspoň v tom nejbližším okolí jsme přece jenom schopni něco změnit a určitě to jde i na celostátní úrovni. Bohužel denně jsme více konfrontování v médiích s vulgaritou, sobectvím, pokrytectvím, aroganstvím apod. než s pozitivním přístupem k životu. A nikdo neříkejte, že neznáte desítky případů, kdy lidé pomáhají, řeší problémy, posouvají naše životy kupředu.
Proto milá redakce, v novém roce více informujte o tom co se podařilo, jací báječní lidé žijí kolem nás, kolik z nich se dokáže rozdat pro toho "svého bližního"
Hodně pohody, zdraví a optimismu v následujícím roce přeji Všem.
01. 01. 2010 | 09:28

Muk napsal(a):

Člověče, to myslíš do toho "reálného" socialismu? Čím dále poznávám, že tento mezistupeň ve vývoji lidstva je zbytečný a nereálný. Vše co tady bylo na "věčné časy" to má dávno za sebou. Kapitalismus se bude řadit mezi ty s nejkratším trváním. S tím nic nenaděláš, ty síly vývoje nezastavitelně silné. Zastavit je může jedině celoplanetární katastrofa.
01. 01. 2010 | 09:28

Béda napsal(a):

Záleží na tom kdo a podle jakých kritérií hodnotí. Obecně (v průměru) platí, že život budoucích generací je vždy o něco lepší (alespoň pokud jde o materiální stránku věci) než život generací předešlých.

Něco jiného je, když půjdeme do jednotlivostí. Jiné to bude u bezdomovce anebo u nezaměstnaného pod exekučním výměrem, jiné důchodce, jiné u zaměstnance, kterému klesá (stoupá mzda), jiné u multimionáře (miliardáře)...

Jiné to bude, když budeme hodnotit úroveň nezaměstnanosti, jiné, když budeme hodnotit věci prizmatem vývoje státního a veřejných dluhů, jiné, když budeme posuzovat stav a vyhlídky ČESKÉ ekonomiky, vědy, vzdělávací soustavy...
01. 01. 2010 | 09:31

arne69 napsal(a):

Autor chtěl zřejmě naznačit, že obecná všudypřítomná demagogie dosahuje (opět) vysokých hodnot. A má pravdu.

Mimochodem o tom, že většina národa je tupé médii ovládané stádo, netřeba polemizovat, či dlouhosáhle diskutovat.

Když se mě někdo zeptá koho budu volit, zda Losnu nebo Mažňáka, s klidem odpovím třeba Bahňáka. Současný válečný a naprosto nekonstruktivní stav v naší politice (pro nás krize 10x horší než ta světová), který produkuje jeden ústavní zmetek za druhým, je až okouzlující a to i tím, jak jsme si dokázali na naši hloupost a malost (opět) rychle zvyknout. Takže je možné, aby se nějaký normální rozumný člověk dobrovolně nechal zvolit, mezi toto stádo paviánů?
01. 01. 2010 | 09:35

Krupa Václav napsal(a):

Teleshopping uměla levice vždy lépe,proto letos vyhraje volby? Proto? Jenom proto? Pane Lipolde,ještě je cítit ze stromků vánoční atmosféra,lidé se pomalu probouzí ze silvestrovského veselí a už je tu provokace.Žádná tolerance,naopak ještě větší polarizace.To jste nám chtěl povědět? Jen houšť, možná pak pochopíte proč jste skutečně volby prohráli.
01. 01. 2010 | 09:44

Vladimír napsal(a):

Exkardinál Vlk by mohl dodat: "Svět byl stvořen z ničeho a proto nestojí za nic!"
01. 01. 2010 | 09:49

Jolly napsal(a):

Že žijeme konzumem je jistá věc. Že lidé nemají peníze je hloupost. Podívejte se do Supermárketů před kterýmkoliv svátkem-nakupujeme jako o život,cokoliv je se slevou!! Pak zjistíme, my s tím už počítáme,je spousta toho nakoupeného je k ničemu. Takže doslovně: v Konzumu - konzum.A to jsem psal o těch nejchudších. O rozmazlenostech bohatých je škoda ztrácet slova. Politika je věc veřejná. A my jsme národem hospodských žvanilů. Pan Růžička,jistě výborný znalec hokeje je blbec,protože nominoval na OH-koho nominoval,aniž bychom vůbec tušili,jak to tam dopadne.Pan ministr financí Janota je blbec, protože chtěl co nejúspornější rozpočet ale my na to máme,rozdávejme, když to není z našeho(osobně).Položil si někdo otázku: Kdo nám na ty dluhy půjčuje??? Ale když přijde na lámání chleba, nechce se do voleb nikomu, nikdo nechce nastavit své tričko proti těm karieristům,co se nechají volit pro slávu a peníze.Začíná to v různých malých odborových organizacích,a končí to parlamentem. Veliká většina velice rozumných lidí, se nenechá ani napsat na kandidátku. Ale výborně umíme remcat, že nám to ostatní modrají,oranžoví či červenají a zelenají. Pak je tu takové svinstvo jako 30,-Kč poplatek u lékaře,kde nikdo neví proč platit,komu platit,a proč to někdo chce a jiný NE! ALE POKUD BUDETE SEDĚT VŠICHNI V HOSPODÁCH A ŽVANIT, I KDYŽ MÁTE VĚTŠINOU PRAVDU, POJEDE TO DÁL....JAK TO JEDE.ZAK ZVEDNĚTE TY zadky...A K TOMU HODNĚ ŠTĚSTÍ!!!!
01. 01. 2010 | 10:00

Cubatieur napsal(a):

Takové kecy jsem dlouho nečetl, loni každý den, letos už to začíná zase. Dobře se mají jen jednotlivci, politici a jiní zloději a paraziti. Jinak velké skupiny lidí, žijí pod hranicí existenčního minima, celé kraje hladoví. Ale o tom se nepíše...chléb a hry -základní zákrm ovčanstva
01. 01. 2010 | 10:02

pája Sokolovsko napsal(a):

modří zase slibovali lepší kvalitu života, zřejmě tím mysleli jen tu svojí kvalitu života, autor nemá rád oranžovou a já zase modrou /chce se mi zvracet/, článek plný žvástů /zvratků/ nemá cenu ani komentovat....
01. 01. 2010 | 10:06

Míla 2 napsal(a):

Do voleb zachovat klid,potom se ukáže k čemu dojde.Zatím to vypadá tak,že na obzoru začíná vykukovat nová opoziční smlouva.Hradní pán to bere jako jednu z možných alternativ v patové situaci a proto začínají přátelské pracovní návštěvy lídrů předních demokratických stran.Strany zbývající jsou do počtu a voliči jako potřebné křoví.
01. 01. 2010 | 10:06

Tonda napsal(a):

Život je čím dál tím lepší...
Co je to za kecy ???
Spíš bych napsal : Stojí to za ho*vno ale snášíme to vcelku dobře !!!
01. 01. 2010 | 10:09

marie napsal(a):

mě by zajímalo kdo je to obyčejný člověk (ten kdo nemá peníze?nebo co nic nedělá?nebo řadně pracuje?nebo je alkoholyk? nebo cestuje?študuje....)
01. 01. 2010 | 10:13

Frant. Lukeš napsal(a):

Autorovi článku pár poznámek:
1) Z oficiální dokumentu MPSV k valorizaci důchodů pro r. 2007: od 1.1. 2007 starobní důchody v průměru vzrostou o 500 Kč, t.j. o 6.2%. Poměr ke mzdě se zlepší z 40.9% na 41.2%, průměr důchodu z 8190 Kč (r. 2006) na 8690 (r. 2007). Reálná hodnota důchodu v r. 2007 bude 109.1% hodnoty v r. 1989 (!). A teď dodatek: v r. 2008 se (podle mých výpočtů, ovšem potvrzených v diskuzi s MSPV) "díky" vysoké inflaci a zavedení zdravotnických poplatků, které se dotkly převážně důchodců (ač představují asi 20% populace, konzumují kolem 80% zdravotnických služeb) se reálná hodnota důchodu ve skutečnosti snížila asi o 2%. V r. 2009 vzhledem k nižší inflaci se - podle mého odhadu - reálná hodnota důchodů zvýšila možná o 2%. Takže souhrně: reálná hodnota starobního důchodu (průměrného) byla v r. 2009 asi 109% hodnoty důchodu z r. 1989. Pokud se někomu zdá, že zvýšení reálné hodnoty důchodu o 9% ve srovnání s dobou před 20 lety v období komunismu je vynikající výsledek, ať se přihlásí.
Jsem zvědav co nám letos řekne pan president. Loni nám sdělil, že se máme tak dobře jako nikdy předtím, jsem tedy zvědav s čím přijde letos. Jenom na okraj uvedeného tvrzení p. presidenta: popravdě řečeno totéž mohl prohlási i president Husák 1. ledna 1989 a měl by pravdu.
Pokud by se autorovi zdálo, že moje tvrzení nesjsou správná či jsou demagogická, ať mi to dá vědět
01. 01. 2010 | 10:19

RubyCeline napsal(a):

...vážený autore blogu, a vzdal byste se toho? To svého "lepšího života"? Jak sám efektivně bráníte zvyšování konzumu? - Bohužel s fakty okolo konzumní logistiky nelze než souhlasit. Politiku bych do toho netahala. Politici lidem nediktují, jak se mají chovat - i když se pokoušejí je blbnout (někde možná i úspěšně). To my, druh zvaný člověk, jsme nenasytní, rozpínaví, a zoufale, zoufale pohodlní.
Ono se nám to vrátí....jelikož my se vrátit na stromy už nemůžeme. není jich totiž dost -
01. 01. 2010 | 10:20

dalimil napsal(a):

Dobrý den paní Světlano a celý národe ! Probudili jsme se všichni do mlhavého oparu prvního dne Nového roku s optimismem a nadějí snad v lepší zítřky! Paní Světlano napsala jste to hezky a já sdílím stejný názor jako má pan Vlk! Nemám rád brutalitu a bezohlednost v politice , doplácíme na to pak všichni ! Politika ODS a jejich pochlebovačů je neslučitelná s představou lepších zítřků a to by si měli všichni rozumní lidé uvědomit ! Do Nového roku všem hodně zdraví Dalimil.
01. 01. 2010 | 10:29

Ironik napsal(a):

Absurdní logika ,s cílem nestabilizace,nesobědostatečnosti, a tím umožnění co možná největší přerozdělování statků, to vše je cílem všech politických etablementů ,a že jich je,následek :korupce, prosazování vlastních zájmů ,ovšem vždy lehce obhajitelné u mas že je to v zájmu celé společnosti a teď i EU.
01. 01. 2010 | 10:30

Vico napsal(a):

S článkem Lipolda problém nemám. Neutrální však není, levici tedy rozhodně nefandí, jak tu napsal Václav Krupa, nicméně to samo o sobě hříchem není.

Přesto, být pravičákem, tak by mně redakční komentář spíše přinutil dopít láhev ze Silvestra a prodloužit útěšný rauš.

Pokud levice umí dělat lépe teleshopping, je to na pováženou. Reklama by měla být součástí podnikatelských dovedností. Jestli ty třicetikorunové poplatky, které svým významem/prý/nestojí absolutně za řeč, prohrály pravici volby, tak jimi hloupě neměla zahajovat zdravotnickou reformu.

Evropské předsednictví bylo, co si budeme povídat, absolutním fiaskem. Modrý tisk sice psal, jak to bylo všechno dobrý, ale v době internetu nakonec stejně musel s barvou ven/a modrá to nebyla/.

Levice, která nezvítězila ve volbách, ovládá parlament. Další důkaz totálního politického neumětelství pravice, která v krátkém časovém úseku své vlády prokaučovala snad i vlastní kalhoty.

Takhle vypadá managerské selhání.
01. 01. 2010 | 10:33

Jozef napsal(a):

Uz se to neda vydrzet.
Kampane reklamne a politicke,prachy - agentury - masaze.Propagace karticky 132 milionu,perfidna US-agenturna politicka kampan...

Napriek medialnej masazi vacsina volicav hlasi sa k lavicovym hodnotam,vladne pravica,v mediach absolutne.
Neco tady nehraje.
Po dvadsatrocnej amerikanizacii zivota,po dvadsatrocnej jemnej adoracii americkej demokracie spojenej s denonizovanim a debilizovanim oponentov - uz sa to neda vydrzat.Ten zivot cim dal lepsi.

Priemerne realne dochodky dosiahli uroven r.1989 az v r.2006.Uz je sanca,aby sa to uverejnilo aj v mediach.Republika je odpredana,zadlzena,dochodcov rychlo pripuda.

Media registruju symptomy,prejavy,uz se to neda neregistrovat. Media neregistruju vsak procesy, priciny.Nepracuju s oponenturou,nie su seriozne, demokraticke.Su v sluzbe civilizacie Wall Streetu,ale uz sa to neda vydrzat.
01. 01. 2010 | 10:54

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,..napsáno dobře."Zahrabte" ještě hlouběji,tam se toho ještě najde,ať se další najdou v odrazu "zrcadla pravdy".Jako "motto" do nového roku opravdu dobré.Tužka.
01. 01. 2010 | 11:03

Béda napsal(a):

Nikdy jsme se neměli lépe. Řekl
hladě si panděro blahobytně vyhlížející pán domu a hodil pod stůl ohlodanou kost smečce vyhladovělých nejlepších přátel.

Šetřit se musí, nikoliv ale na reklamě, která vybízí k útratě.

Utáhnout opasky, zavelili bankéři a spokojeně nakoupili další státní dluhopisy. Šetřit se musí, zavelily politické špičky, tisknouce další státní dluhopisy nalévaje peníze z jejich prodeje a utažených opasků k sanaci bank a blahobytu benkéřských elit.
01. 01. 2010 | 11:05

Ráďa napsal(a):

Jak tak čtu nenávistné reakce levičáků - "obyčejných lidí", přístí světová válka bude OBČANSKÁ.
01. 01. 2010 | 11:14

george napsal(a):

Nedejte se a jděte do toho, nejste přece leví! Dlouho, ale jistě i pomalu se pohne svět.
http://niniveskal.blogspot.com
01. 01. 2010 | 11:23

mudryki napsal(a):

Vždy, když byla u moci pravicová vláda, mohli jsme slýchat tři nejčastěji opakované věty.
1) Máme se v současnosti nejlíp v historii.
2) Ekonomika stabilně a plynule roste.
3) Musíme si utáhnout opasky.
01. 01. 2010 | 11:24

Karlos. napsal(a):

Smutné, pravdivé. Lidský život už neutíká, mám spíš pocit, že sjíždí na skluzavce do ...
01. 01. 2010 | 11:28

džajár napsal(a):

To Ráďa: Už aby to bylo!!! Včera bylo pozdě - bohužel!
01. 01. 2010 | 11:32

mudryki napsal(a):

• STÁTNÍ DLUH
Státní dluh ČR započal už na začátku 90. let. Majetek ČR který měl být privatizován byl odhadnut nezavislými anglickými ekonomy na 4 000 miliard. Pán Klaus se svým týmem jej odhadl na 550 miliard. Přesto všechno se panu Klausovi podařilo ke konci své vlády přivést rozpočet do mínusu (pravicové vlády 1990 - 1998), nějakých 14 miliard, a dalších 500 miliard se podařilo nenápadně v černých fondech předat dalším vládám ( ČSSD 1998 - 2006, ale v létech 1998 - 2002 byla opoziční smlouva a ČSSD prakticky nevládla). Tyto vlády začaly pouze tento dluh splácet, a je jim lživě přisuzován.
Od roku 2001 (viz graf na "státní dluh Česka wikipedie")začal postupně schodek klesat ( bohužel v roce 2002 přišly povodně a stát se znovu zadlužil), a to nemohla ODS dovolit, aby socani přivedli republiku do "kladných čísel", proto museli za každou cenu (podvodem- kubiceho zpráva, a korupcí - Melčák a Pohanka) vyhrát volby........
Nereaguji na vulgarismy, posměšky a urážky. Reaguji pouze na věcné příspěvky s argumenty.
01. 01. 2010 | 11:39

yara napsal(a):

Jsme malá nevýznamná zemička se šikovnými, inteligentními a i pořád ještě pracovitými lidmi,
žijícími ovšem v deformovaném společenském prostředí. Většina majetku byla prodána cizím společnostem, který ročně vyváží
z ČR cca 500 mld.Kč což by hravě zaplatilo za 2,5 roku náš státní dluh. Ano některé prodeje byly určitě strávné jako např. VW apod. Ale spousta peněz zmizelo a mizí v černé díře a občané ČR jsou při několikanásobně nižším platům námezní pracovní levnou silou. O další naší budoucnosti
rozhoduje parta nezodpovědných a nezodpovědných, samolibých a vypočítavých politiků, kteří myslí hlavně na sebě a svoje výhody a prebendy. Svědčí o tom např., že si sami nikdy nešáhli na svoje nezasloužené výhody (výše platů, nemocenská,náhrady, podivné cesty po celém světě atd.) Od nich nemůže čekat změnu k pozitivnímu obratu.V pořádku nejsou všechny důležité části společnosti:právo,soudy,policie, školství, armáda, zdravotnictví atd.) a táhne se to celou státní správou, ale je to vidět i v ostatních segmentech státu. Zatím nejvíce odolává různým tlakům a podrazům kupodivu nejvíce drobný a malý soukromý sektor, ale státní úředníci se velmi snaží jak to soukromníkům různými změnami předpisů a pravidel hry osladit. Budoucnost nevidím růžově, protože chybí mezi lidmi, kteří rozhodují o této zemi kvalitní lídři s vysokým vzděláním, morálkou, a o kterých se dá říci, že jsou také moudří. Dopadne to stejně jako
v historii ČR a to tak, že o nás zase rozhodnou jiní, mocní a silnější. Možná, že si to zasloužíme.
01. 01. 2010 | 11:58

rass napsal(a):

Za vše je odpovědná pravice.
Když byla poprvé u moci, tak zavinila pád.
Podruhé u moci a jsme zase na dně.
Nelze obyčejným lidem ztěžovat život donekonečma.
Zatímco se jiní pakují královskými platy, příjmy z dozorčích rad, tak jiní nemají co do úst.
Sdělení, že každý dluží cca 115000Kč je nehoráznost. Běžící, vteřinově se zvyšující dluh by měl běžet tam, kde byl způsoben a informovat lidi o řešení blížícího se bankrotu.
01. 01. 2010 | 12:08

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, především by bylo dobré okamžitě skoncovat se všemi samozvanými kazateli a jinými biči božími a napravovateli tohoto ne zrovna ideálního, ale nádherného světa.
A hned by bylo líp. Tož tak. PF 2010.
JInak samozřejmě jako obvykle veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://i2.korzik.net/2009-1...
01. 01. 2010 | 12:35

Tina napsal(a):

Dobrá, je to pravda, ale mám z toho pocit, jako by se s tím nedalo nic dělat, jako by to bylo dáno. Myslím, že není, prostě s tím něco udělejme!
01. 01. 2010 | 12:35

M.Š. napsal(a):

Pro yara,
píšete,že jsme nevýznamná zemička se šikovnými,inteligentními a zatím ještě pracovitými lidmi.
Avšak žijícími v deformované společnosti,což je svým způsobem paradox.
Tak nevím,jestli zájmem šikovných,pracovitých a inteligentních lidiček je žít v deformované společnosti.A nebo,což je zřejmě pravděpodobnější,již dávno nejsme a možná jsme ani nikdy nebyli,bezvýznamná zemička s pracovitými,šikovnými a inteligentními lidičkami.
Prostě a jednoduše,šikovní,pracovití a inteligentní lidičkové si nenechají kálet na hlavu od sprostých buranů a především a také,nechce žít v deformované společnosti.
Pracovití a inteligentní tedy ne,zato v šikovnosti pro lumpárny a sviňárny všeho druhu jsme "šikovně" udělaní.

Doufjme,že se to v r.2010 změní a nebude se čekat na rok s osmičkou na konci,přeje M.Š.
01. 01. 2010 | 12:36

Pavel napsal(a):

Je tu rok 2010 - to opravdu (kdo pamatuje léta před 89) na současné době nenajde nic pozitivního? Už jenom to bezvýznamné nic - že se můžeme o svoje názory podělit a nikdo je skrytě necenzuruje, nekontroluje a dodatečně nedělá problémy v práci, škole, místě bydliště? Co se "nebohé, chudé, ufňukané" většiny týče - narvané obchody zbožím rok co rok hlásící vyšší obraty - to je vykupují TI z horních 10.000??? Porovnejte nákupní sílu z r.89 a 09 (budeme-li se věnovat konzumu). Nakonec se odhalím - jsem smýšlením pravicový - přesto si vážím přesvědčených soc.dem. - to ale není Paroubek (kdo z vás to má!!!), Dryml, Rath, Gross, Kraus, apod. - Ti skutečně myslí jen na moc a ne na proklamované lidi. Využívají k tomu bohužel ty z nejnižčších lidských vlastností - závist, lenost, škodolibost. Všem pozitivně smýšlejícím lidem (modrým, oranžovým, zeleným, čer .. ne, těm ne) pevné zdraví a mnoho úspěchů, těm ostatním navíc pevné nervy v r. 2010
01. 01. 2010 | 12:43

ředitel planety napsal(a):

Vše nejlepší v novém roce.
Nebojte, nebylo nic a bude hůř, i s úrokama se nám vrátí to co naše a předchozí generace udělala, nebo spíš neudělala. Proto popřeji všem zůčastněním, aby se s tím nějak vypořádali.
01. 01. 2010 | 12:59

Béda napsal(a):

Pavel,

ano, to je vskutku otázka kdo, co a za jakou cenu si co veme z toho bohatě prostřeného konzumního stolu.

Někdo nakupuje na půjčku (a ta se musí jednou splatit), někdo nakupuje pouze potraviny a to nejnutnější, někdo nakupuje u Vietnamců a vetešníků... Otázkou jest, kdo dnes nakupuje značkové zboží a kdo "blešáky" - jaký je podíl konzumentů na jednotlivých druzích konzumu.

Samozřejmě internet je velkým úspěchem moderní doby. Jedině v diskusích na této informační řece vládne skutečná demokracie. Otázkou jest dokdy?
01. 01. 2010 | 13:05

Béda napsal(a):

V TV právě proběhl novoroční monolog prezidenta na téma "Po nás potopa", čili nestarejme se o to, co bude po nás (co nás nepálí) - hlavně, že nám se bude vést dobře.

P. Klaus jistě ví o čem mluví.
01. 01. 2010 | 13:13

Marcus napsal(a):

to autor:
k poslednimu odstavci - kdyz na podzim 2008 (na pocatku krize) prohlasil predstavitel Vami nenavidenych oranzovych, aby lide kupovali ceske zbozi a tim podporovali domaci vyrobce, snesla se na nej medialni kampan - dovolil si tehdy dost.
Moje zkusenost z letosnich Vanoc - musel jsem koupit dansky balici papir a rakouske sadlo - diky globalizaci a nakupni strategii "nasich"
prodejnich retezcu.
Jinak do noveho roku preji hlavne zdravi a vice objektivity (protoze Vas clanek mi bohuzel pripada opet nevyvazeny).
01. 01. 2010 | 13:30

stále rebel napsal(a):

To je zase žvanec pro konzumenty hlouposti a duševní prázdnoty.

Vždycky mne pobaví, když český pravičák nabádá ty, kteří bojují o přežití ,aby se uskromnili. Pro mne není symbolem konzumu bezdomovec celé dny postávající před supermarketem nebo důchodce běhající po obchodech a hledající nejnižší ceny, aby mohl zaplatit nájem a nepřidal se k armádě bezdomovců, ale tato skupina:
http://respekt.ihned.cz/glo...
Osobní bilance roku 2009 z pohledu ceských obcanu a
výhled do roku príštího
http://www.cvvm.cas.cz/upl/...
Bilance uplynulého roku, výhledy do roku nadcházejícího
http://www.cvvm.cas.cz/upl/...
01. 01. 2010 | 13:49

Líný černý pes napsal(a):

Autor má pravdu, máme se tak dobře, že přestáváme myslet na zadní kolečka. Máme se totiž velmi dobře na dluh.

A jestli se dokážeme vzdát konzumu? Ono by stačilo na 48 hodin vypnout proud a po pár hodinách nářků bychom se naučili chodit po schodech, rozdělat oheň a žít. Jednoduše - ono by to totiž jinak nešlo. Jak jde o nutnost, musí zpovykanost stranou.

Tak nenaříkejme a snažme se, ani letos nebudou pečení holubi padat do hub.
01. 01. 2010 | 13:55

Lena napsal(a):

Pane autore, svatá pravda!!!
01. 01. 2010 | 14:40

Stan napsal(a):

Trochu jiný pohled na loňský rok:

http://www.outsidermedia.cz...
01. 01. 2010 | 15:29

Vico napsal(a):

Béda : Novoroční projev byl opravdu "soda". Fakt pana Pehe lituji. Co mu zbude, než na tu zhůvěřilost reagovat. Diskuze bude pak zas klasický világoš.Ani se netěším.
01. 01. 2010 | 16:17

Ben napsal(a):

Ale my bychom byli nespokojeni, i kdyby nám ti pečení holubi do huby padali. Čím víc máme, tím chceme ještě víc. Jak uvedeno: ...Až se to nedá vydržet.

Ale kdo se uskrovní?

Ti, co mají s prominutím plnou prdel všeho?
Pochybuji.

Myslím, že zase jen a jen ti skromější.
01. 01. 2010 | 17:16

prirodovedec napsal(a):

Vico, Stan, vlk, Beda, Lena,rebel a dalsi stari znami: Preji Vam uspesny a psavy rok 2010. At je co cist. :)

Rada aktualne: Nechte uz konecne prosim psat editorialy tem, kteri to tu znaji (editory) a jeste jsou novinari temer vyhynuleho typu, jinak je to vzdy takova vesela agitka "neceho" bez hloubky riznuta "chlupem" stylu RedDomu a RedZahu.
01. 01. 2010 | 17:33

jirka napsal(a):

máš pravdu,všecko stojí dnes za hovno..morálka,zboží,umění...já tím strašně trpím a je mi na chcípnutí..ale není kam utýct.. ale jinak,co si pamatuju,takhle naříkali i babička s dědou( narození přibližně 1898) tak nevím.. je to schýza ta dekadence na jedný,technický pokrok na druhý a laciný šmejd na třetí..
01. 01. 2010 | 17:44

Vico napsal(a):

přírodovědec : Díky za přání. Já rovněž přeji úspěšný rok 2010. Doufám, že se tu objevíte častěji a nejen jako čtenář! :)
01. 01. 2010 | 17:59

Lena napsal(a):

Ha, vynořil se přírodovědec!
Taky přeju všechno nejlepší a úspěšný rok 2010. A zdraví a štěstí.
01. 01. 2010 | 18:01

Ben napsal(a):

Paní Leno, Vy také tady! A Vám nepopřát klidný a pohodový letošek bych si vyčítal pokaždé, když bych četl Vaše moudré věty. Tak omluvte opožděné přání a věřte, že je myšleno a vysloveno upřímně, i když jen několika písmeny.
01. 01. 2010 | 18:20

Lena napsal(a):

Bene, zdravím.
Mějte se taky moc fajn po celý rok 2010. Ať Vás mine krize, zůstanete zdráv a máte štěstí a pohodičku.
01. 01. 2010 | 18:30

Ben napsal(a):

Leno,
díky! Nejsem úplně zdráv, tak jen doufám, že to letos zůstane alespoň na stejné úrovni a nebude se to zhoršovat. Ale protože mám velké starosti o někoho jiného, tak si své nemoci nemohu moc připouštět.
I já jsem byl kdysi bloud a myslel jsem si, že zdraví je skoro samozřejmost. Není. Je to vzácnost, které si mnohdy nevážíme, a o které začneme pečovat někdy až příliš pozdě.
01. 01. 2010 | 18:40

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, všech odstínů rudé a zelené propagčíci a pomlouvači země české opět zde. Že by autsajdr přestal táhnout nebo snad nové duchovní úkoly od politruků ?
Bude ale líp kucí a holky i kdybyste se nakrásně po...
Sám nejlíp vím, jak dlouho už tady opakuji - veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://www.ateo.cz/f/images...
01. 01. 2010 | 18:43

Lena napsal(a):

No jo, Bene, bohužel si člověk často váží důležitých věcí, až když o ně přijde.
No dobrá, budeme si tedy přát, aby nebylo hůř.
01. 01. 2010 | 19:00

Stan napsal(a):

wbgarden: Bude vám všem líp, kluci a holky rudozelený, i kdybych to do vás měl natlouct motykou a rýčem!

Jo, a od politruků tady dostává úkoly někdo jiný, za těch pár štěků, co tady lidi z OM napíšou, by moc škváry nebylo, na to jsou tady jiní kadeti, kteří to asi mají od řádku...

Přeji všem pevné zdraví, pevné nervy a trošičku toho posranýho štěstíčka.
01. 01. 2010 | 20:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane přírodovědče,

přeji hezký nový rok Vám a sobě více Vašich návštěv na těchto stránkách.

Nikdo v redakci nikomu nebrání psát editorialy, naopak každý má takový prostor, o jaký sám stojí. Osobně považuji texty kolegy Lipolda (do Aktuálně.cz přichází právě nyní, ale už jsme spolu dělali ve dvou deníkových redakcích) za to nejlepší, co může česká žurnalistika nabídnout. Tento nevyjímaje.

Ještě jednou co nejhezčí nový rok Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal
01. 01. 2010 | 20:57

stále rebel napsal(a):

Pro prirodovedec.
Zdravím a přejí Vám úspěšný rok 2010.
Vaše vstupy do diskusí budou nepochybně přínosem a tedy vítány.
01. 01. 2010 | 21:40

stále rebel napsal(a):

Často se diskutuje o výši sociálních výdajů našeho státu a tak je dobré vědět jak jsou na tom jiné státy EU.

Celkové sociální výdaje z HDP
http://www.czso.cz/csu/2008...$File/1607080322.pdf

Výdaje na důchody v % z HDP
http://www.czso.cz/csu/2008...$File/1607080323.pdf
01. 01. 2010 | 21:40

Oldis napsal(a):

Ano ano, jezdete vice, kupujte vice, budete stastnejsi. Nesmime zapominat a je treba se nad tim vzdy zamyslet, kdo nam tento blu tvrdi, zpravidla ti co na tom nejvice vydelaji :-D
01. 01. 2010 | 23:50

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den, i já přeji všem zde přítomným vše dobré v roce 2010. Hodně sil i štěstí.
Zdeněk Mihalco
02. 01. 2010 | 08:25

Danda napsal(a):

Dobrý den. Pokud nejsme spokojeni s tím, co se tady děje, měli bychom se asi poohlédnout po tom, jestli se tu neformuje nějaká nová naděje. Vznikají nové strany a hnutí, kterým další osud našich lidí není lhostejný a mají návrhy a nápady, které stojí za povšimnutí.Třeba Hnutí za přímou demokracii, občanská iniciativa Trojčlenný sociální organismus, Strana pro reformu společnosti nebo studentská iniciativa Inventura demokracie. A u voleb pak volit kohokoliv, jen ne ty současně vládnoucí.
02. 01. 2010 | 09:15

Dáda napsal(a):

Nebyli to vepři, ale prasata.
Proč se Pražáci toho slova bojej stejně jako obezity?
02. 01. 2010 | 10:18

Alan napsal(a):

Zdejší cenzoři se opakovaně pokoušejí vytvořit zdání objektivity a nezávislosti tohoto média a pak vždy přijde někdo z redakce a takovouto slátaninou - agitkou tu pracně budovanou PR stavbu šmahem zboří. Jak smutné.
02. 01. 2010 | 11:40

jo jo jo napsal(a):

"protože to umíme a máme na to" ........ to je dobrý! něco jako Babylonská věž ;-)
02. 01. 2010 | 15:40

swat napsal(a):

Lepší život pro obyčejné lidi, slibovali vloni oranžoví...když napíšete "A",napište i "B"!Co slibovali modří?Chudobu?!Podporu rodin,nezvyšování spoluúčasti pacienta na zdr.pojištění,jednostr.daň.přiznání....bla,bla,bla...co z toho splnili?
02. 01. 2010 | 20:11

owner napsal(a):

Článek kritizuje řadu absurdních nesmyslů, které jsou vlastní pouze kapitalistickému systému. Článek se jaksi nelogicky vyhýbá byť náznaku toho, co by každý čekal - KDO ZA TO MŮŽE !!??!!Je nepochybné, že za to vše může ten nejodpornější systém, který zde naoktrojovali soudruzi disidenti a jejich poskoci, počínaje Havlem a konče Klausem .. Bohužel lze snadno dokázat na všem , co kolem sebe myslící člověk vidí, že to, co zde ničí životy většiny lidí ve zbytku státu se jmenuje madoffský kapitalismus , samozřejmě nutno dodat,že ten nemadoffský není o nic lepší. Do tří let je zde oficiální přiznání státního bankrotu a potom jsem zvědavý na soudruha Klause , co bude zpívat na Nový státní bankrot na Nový rok... Hnus, který zde panuje již dvacet let zdaleka nedosáhl svého dna , to nejlepší v historii máme pořád ještě před sebou.
02. 01. 2010 | 20:45

SuP napsal(a):

Danda -
Nejhorší jsou prodavači nadějí.
Jako příklad by mohl posloužit prodavač dámských nadějí pan doktor Leoš Středa.
02. 01. 2010 | 21:05

Anba napsal(a):

Jsem obyčejný člověk.České skleněné ozdoby na stromeček jsem už dávno předala mladým, místo stromku mi stačí odříznutá větvička z jejich stromku. Plný nákupní koš jsem sice vezla, ale pozvala jsem oboje mladé a něco zmrazila na další dny, kdy se nebude moci jít nakoupit (pěšky a hromadnou dopravou), vyhazovat nic nebudem. Darovali jsme peníze ať si mladí koupí placaté TV a podpoří obrat, dětem hračky a oblečení. Na oplátku jsme také od dětí dostali, chudí nejsou, když bude nadále práce, tak není strach. Pokud nebude, přijdou o dům, protože hypotéka je vysoká. Ani naše úspory by zdaleka nepomohly, stačí leda tak na splacení státního dluhu, kdyby pan president to chtěl najednou. Ale asi ne, prý se má každý starat sám o sebe, za nic nikomu nevděčíme a na budoucnost se máme vykašlat, kdoví co bude za 1OO let. Tak jestli on není skrytý levičák, jen "oranžády" nemyslí přece na naše děti a vnuky.
Nějak mu nerozumím, nechce aby silná vláda zvyšovala daně (tak proč má být silná?), o korupci ve státních zakázkách se nezmínil, kde tedy vzít? Z důchodů to prý nebude (no bodejť jsou nás již miliony - co to kecám před volbama), ale žádný recept co dál, jsem neslyšela. Byl to takový projev, asi na úrovni blogu shora p. autora.Pelmel. Tak jsem si troufla taky něco podobného napsat.
Ale na rozdíl od těch dvou, já mám o svém hospodaření v roce 2010 zcela jasnou představu, takovou šetrnou, ekologickou (místo plynu dřevěné brikety), vyváženě rodinnou (naučím mladé péct, ať nekupují hotové šmejdy), budu pokračovat v pěstování některých zelenin a ovoce, nebudu lyžovat na prodřených sjezdovkách a neobnovím si řidičák. Jo a ještě půjdu k volbám, miláčkové.
Hodně zdraví všem v roce 2010.
02. 01. 2010 | 22:38

Vico napsal(a):

Anba : V jedné reklamě na kávu Jihlavanku se říká : Voní pěkně.
K vašemu příspěvku říkám : Čte se pěkně.

Taky vám přeji vše nejlepší v roce 2010.
02. 01. 2010 | 23:11

klassik napsal(a):

Smutny trefny clanek. Panu Janovi doporucuju pracovat, treba zjisti, ze tenhle kapitalistickej system mu dovoli ziskat vic nez za totalitni vlady.
03. 01. 2010 | 10:55

Konservativec napsal(a):

Dánská prasátka na výkrm přes Evropu do Rumunska. Evropské firmy od Nike po Adidas vyrábějící v Číně za tamní žold 2 euro denně pro dělnice, pak prodej zboží v Evropě. Louky trávu místo obilí, s podporou EU a kontrolou přes satelit.
Nová auta VW a Opel dovážená nejprve nákla%dáky do Čech a pak vozená zpátky do Německa, protože lze ušetřit dva tisíce euro na ceně..Volný trh nebo pomatený?
Mražené jahody z Chile atd..Inu rok 2012 se blíží a pak dojde ke korekturám.
To je ta lepší zpráva.
03. 01. 2010 | 11:25

Ekolog napsal(a):

Samozřejmě,21.12.2012 to rozetne, podle Nostradama tsunami, díky padlému ateroidu, který bude viditelný pouhým okem už v květnu 2011, zahubí 2/3 obyvatel Země, nebude zapotřebí kalendář ani peníze. Tak proč se vzrušovat. A bude to dobře. Nesmyslný svět několika miliardářů, co si hrajou někde na vojáky a stamilionů hladovějících skončí.Nevěřili byste kolik lidí se na Nový rok dívalo ve vyspělých zemích na tohle sdělení na You Tube.
03. 01. 2010 | 13:07

K.H.Borovsky napsal(a):

Kapitalisti vozi po Evrope nejenom prasatka ale i miliony lidi na vykrm do jiznich kraju.
03. 01. 2010 | 13:10

prirodovedec napsal(a):

stejskal: Dekuji, take prani. Vase a Mihalcovy texty se mi libi vice. Tento rozviji byt zajimave jednu vetu: "Nebudme (nebudte) tak rozezrani."

Mozna podprahova predvolebni poselstvi z textu asi kuchat nebudeme. Ja (i pro autora novinare), mam jinou vetu, kterou ale rozvijet nebud: "Podporujeme soulad slov a cinu a vnimejme situace, kdy nekdo kaze vodu a pije vino."

Uz asi tusite, proc ctu rad editory a ne tolik Vase rude ci nove Domy. :)
03. 01. 2010 | 15:45

Zet napsal(a):

V roce 89 po takzvané ,,sametové revoluci" nás modří , oranžoví, zelení i černokabátníci strašili, že komunisti nám projedli budoucnost i když jsme měli mnohamiliardové zahraniční aktiva.Po dvaceti létech jejich tzv. vlády jsme se konečně k omu propracovali!!! Ovšem též díky celému prohnilému kapitalismu. Tak už konečně pusťte kounisty do vlády ať to konečně napraví!!!!
03. 01. 2010 | 19:47

Zet napsal(a):

Po roce 89 po takzvané ,,sametové revoluci" nám modří, oranžoví, zelení a také černokabátníci tvrdili , že nám komunisti projedli budoucnost i když jme měli mnoha miliardová aktiva. Po dvaceti létech jejich tzv, vlády a také díky prohnilému světovému kapitalismu konečně dostali!!!! Pusťme konečně komunisty do vlády, aby jsme se s těch sr.ček konečně dostali.
03. 01. 2010 | 19:57

Jirka napsal(a):

Naprosto souhlasím, víc není třeba dodávat
03. 01. 2010 | 20:06

Jirka napsal(a):

Vlastně musím dodat, že souhlasím s autorem, s tím nesmyslem od "Zet" samozřejmě nesouhlasím.
03. 01. 2010 | 20:08

Emil XX napsal(a):

Milá "třicetikorunová" Světlano.
Jaksi Vám uniklo, že mladí lékaři stále více utíkají do ciziny. Před hodinou to bylo v TV.
Příjmy lékařů dnes nejsou "nekontrolované." Nekontrolované byly za komunistů, kdy se dávaly obálky do kapsy.
Doktor Vám byl přidělen a k jinému jste oficiálně NEMOHLA.
03. 01. 2010 | 21:02

Emil XX napsal(a):

Milý ZET.
Vám osobně bych přál soudruha Stalina, abyste si ten komunismus užil.
Mimochodem, kolik je Vám let? Já toho supergeniálního Generalissima pamatuji, Klému taky. A samozřejmě i "měnovou reformu 1953."
03. 01. 2010 | 21:08

Máme nařebíčkováno.... napsal(a):

...život je čím dál lepší!
03. 01. 2010 | 21:15

Ferda Brablenec napsal(a):

Dvojí ceny ? Pane ekonome Peychle, tak ty zavedl především Havlův samet, kdy naši poslanci mají tak nízké platy, že potřebují poslanecké kantýny a dopravu zdarma, podniatelé pak mají možnost buď neplatit DPH, nebo naopak dát si ho do nákladů, a to stojí za povšimnutí fakt, že dnes za třicet let starý třípokoják dáte tři miliony na vzdory faktu, že jste ho pořídil před třiceti lety za 3O tisíc a pak směšnou částkou (řádově stokorun) dalších třicet let bezúročně splácel. A srovnejte to s cenami dnešních novostaveb, mimochodem horší kvality, ale lepšího vzezření. O vás lékařích mám v poslední době nevalné mínění. Přesněji vy a vaše starost o platby na místo starostí o pacienty, to jen dokresluje. Dnes sice máte spoustu lékařského a mnohdy hodně drahého vybavení, které na straně jedné umožňuje poskytovat velmi kvalitní péči, na straně druhé vám však mnohdy chybí schopnost stanovit bez nich vůbec diaknózu. A co hospodaření nemocnic ? Dobře si pamatuji, jak zejména lékaři, se nechali uplácet dovozci zahraničních předražených střepů a likvidovali tak český průmysl zdravotnické techniky, zažívající právě boom. Mnozí výrobci zkrachovali, nebo se dodnes potácejí v agonii, protože jsou sice kvalitnější, ale na západě nepotřebují konkurenci. Takže sorry, ale dobře vám v lecjakém ohledu tak !! A ještě něco... Máte také starost o jiná odvětví ? Ppochybuji, na jejich stesky často slýchám, nikdo je nenutí, moho si vybrat a jít jinam. Platí to i pro vás. A pokud se hodláte domnívat, že právě vy jste nepostradatelní, pak vězte, že v ekonomika nestojí na doktorech.
03. 01. 2010 | 21:52

Alfons napsal(a):

Kecy, kecy, kecy, dříve v hospodě, teď u počítače, ale zvednout zadek a o volbách jim to spočítat, to néé, musím na chatu, kam utíkáte stejně jako v rozvinuté socialistické společnosti a nějací blbci za vás a o vás, budou rozhodovat.
03. 01. 2010 | 21:59

Max napsal(a):

Všichni si tady můžou huby utlouct a oči vyplakat...Kdejaký čecháčkovský zasmrádlý Jan a podobní tady skučí jako děvčata na E55 v mrazech-a přitom supermarkety jsou stále plné,na slevněné zboží stojí fronty...Běžte do háje.Prožrali jsme roky,po které bylo možné ušetřit.A nemůžou za to ani poslanci a další politici,ale nenažraný čecháček s umaštěnou hubou od jitrnice,takový ten blbec,který prosazuje pomník Janu Žižkovi na státní útraty a přitom se chová hůř,než kdejaký zhovadilý husita.
03. 01. 2010 | 22:00

rezek napsal(a):

Sametová revoluce ? Fraška a divadlo pro důvěřivce, komanči to nikdy z ruk nepustili, mají to pod kontrolou, ti co naši republiku zničili, dělají vše pro to, aby se k veslu zase dostali. Tak to vnímám už 20 let.
03. 01. 2010 | 22:00

Max napsal(a):

Jo.Řvěte tady.Hlavně o tom,jak vám "za komunistů bylo líp".Jak jste si odflákali svých 8 hodin,drželi hubu a krok a pak prochlemtali výpltu v putyce.Nějaká možnost sami se vzdělávat a sami myslet-to by vás obtěžovalo.Takže vám ten komunistický hnůj vyhovoval,jelikož prasata hnůj rády.
03. 01. 2010 | 22:03

Sarlát napsal(a):

Rád bych poznamenal že srírle jerláta není zcela neurgrádní problém nýbrž zadostiučinění věroslavic sobě samých, tímto vyzdvihuji nutnou potřebu novoročního (upozorňuji ovšem každoročního) rlátění přeslic a nedobrovolné hnětí vyrlic... Pakliže však dněšní člověk nepochopí otázku teorie undic, nemá to jedinej rozumnej důvod pokračovat v přemýšlení nad nezbytností jepic !!!!!! Toto ožehavě nemístné téma mě tak rozhořčilo, že nad všemi příspěvky dnes zveřejněnými lámu hlavu a půjdu raději špeluňovat do své uňky než abych se dále těmito vymydlenými mozky zabýval.. Mohlo by mi to totiž vlézt ,,jak se říká,, na mozek, a kdo by potom měl zde nějaké inteligentní příspěvky hm?? Tímto bych svůj novoroční hnětel zakončil a popřeji Vám pouze mnoho výrlí, přeslic a hnětelí, a samozřejmě ať Vám přestanou vředlit výrlnatce a hlavně- to nejdůležitější- at vám nezkypí hnidec z krupic!!!!!! Váš Jarmil Vředel
03. 01. 2010 | 22:33

Josefinadruhá napsal(a):

Vážení,co se vzrušujete???Vždyť to je to,co jsme chtěli!!!!Komunisti to dělali poctivě od dělnického ponku bez reklam,s budovatelskými hesly,kterým se dneska všichni smějeme-to pravé ořechové je přece konzum,mlaskání u plných koryt,ale nesmýte si opřipouštět původ a způsob výroby daného zboží-a média se snaží seč mohou,aby nás to nikoho nenapadlo....kdo nezná dějiny lidstva alespoň 1500 let nazpět ke kristu,tak bude velice překvapen..kod je zná,ví,co tím myslím-bude veselo na planetě Zemi,to mi věřte!!Ale doplatí na to zase jenti dole,bohužel!!!Přeji pokud možno celý rok 2010 bez kolizí a doufejme,že to nějakou dobu ještě naše civilizace vydrží!!!Tu hrůzů techniky a údajného tvyšování úrovně lidí-nevím ale jaké a čeho!!!??Morálky,fyzického stavu,mravnosti nebo spíše arogance mocných???
03. 01. 2010 | 22:55

vašekk napsal(a):

Především děkuji redakci za prostor, který tu máme, a za všechnu práci v uplynulém roce. Ten článek dýchá smutkem, i já marně hledám povzbudivé perspektivy. Ale jak napsal Puškin, můj druhu věř, vzejde ona hvězda plenitelnovo štěstí... a lidé si zase porozumí a začnou spolu budovat velké věci. Puškin pokračuje: A na troskách samovlády napíší naše imená... To ale věru nutné není, jen ať nás potomci neproklejí.
03. 01. 2010 | 23:15

Jean napsal(a):

Jo, jo šetřit, že pane redaktore - ale ne já, to ti druzí - obyčejní lidi, že?!
04. 01. 2010 | 02:51

Jirka napsal(a):

Maxi, když kapitalista mluví o lidských právech tak je to stejný jako by Áda mluvil o lásce k Židům. Asi takhle se dá shrnout dnešní doba!! V tomhle mixu socialismu, kapitalismu, anarchie, demokracie a především demagogie se nediv, že jsou někteří zklamaní a rozčarovaní!!
04. 01. 2010 | 04:55

Karton napsal(a):

Ani jsem elou diskuzi nestačil číst a tak se možná bbudu opakovat.
Za totality jsme žili jako zvířata v ZOO. Všichni jsme si byli rovni a dostávali jsme stejně. Jenom ti rovnější dostávali mnohem více, ale o tom se normální člověk nedozvěděl. Jaký byl život na západ od nás, nás informovali velmi kuse, lživě a vesměs negativně. Normální lidé si to nmohli ověřit, protože je tam nepustili. V obchodech to bylo k pláči a kdo mohl, pašoval léky a další zboží z nenáviděné ciziny, nebo vyvexloval bony a nakoupil v TUZEXu. Po roce 1989 se chováme jako zvířata propuštěná ze ZOO na svobodu. Nejednou není spravedlnost, protože všichni nemají stejně, každý se musí o sebe sám postarat, aby nechcípl hlady, jako zvěř vypuštěná do volné přírody.
Nejhůř jsou na tom důchodci, protože ti si už svoje odpracovali a jejich důchody se valorizují podle inflace se spotřebním košem celkové populace; ale ve spotřebním koši důchodců nejsou ani auta, ani elektronika, ani luxusní věci, ale téměř výhradně bydlení a jídlo. Měl by existovat koeficient inflace pro spotřební koš důchodců.
04. 01. 2010 | 13:38

sunflair napsal(a):

Ani jsem elou diskuzi nestačil číst a tak se možná bbudu opakovat.
08. 01. 2010 | 20:17

šaman napsal(a):

P.T. pan JL a ostatní "špičkoví novináři " nechte si projít hlavou názory Světlany, Jana, Bédy a dalších. A neberte jen šmoulíky a jejich šmolku. P.F.2010
10. 01. 2010 | 11:43

evening dresses napsal(a):

Nejhůř jsou na tom důchodci, protože ti si už svoje odpracovali a jejich důchody se valorizují podle inflace se spotřebním košem celkové populace; ale ve spotřebním koši důchodců nejsou ani auta, ani elektronika, ani luxusní věci, ale téměř výhradně bydlení a jídlo. Měl by existovat koeficient inflace pro spotřební koš
10. 01. 2010 | 18:31

Abercrombie Fitch napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
13. 01. 2010 | 06:01

Cheap Air Force one napsal(a):

Pane Nováku,
je vidět, že to byl pro vás obrovský zážitek, stejně tak cesta vlakem přes Bělorusko... "By the way"... s Georgem W. Bushem jsem dělala ve Washingtonu pro HN rozhovor. Ale to bylo v době, kdy jste tam vy a vaše parta, (která už tam zase není), ještě nebyl.
28. 01. 2010 | 01:31

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

nice article
29. 01. 2010 | 12:14

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 02:28

tiffany napsal(a):

Pane Nováku,
je vidět, že to byl pro vás obrovský zážitek, stejně tak cesta vlakem přes Bělorusko... "By the way"... s Georgem W. Bushem jsem dělala ve Washingtonu pro HN rozhovor. Ale to bylo v době, kdy jste tam vy a vaše parta, (která už tam zase není), ještě nebyl.
01. 02. 2010 | 08:52

Marie Řeháková napsal(a):

Vážení moji spoluobčané. Možná, že jsem celou diskuzi nepřečetla na 100 procent.Mám potřebu spíše něco říci tak obecně.Je nás určitě hodně, co jsme byli nadšeni (a v euforii) v r.1989.A také je nás dost, co jsme si mysleli, či přímo věděli, že není možné, aby bylo vše růžové hned za týden, měsíc,rok.Předesílám, že nejsem fanda komunistů. Naopak, v jejich socialistickém systému jsem si pěkně odpykala, že jsem k nim nevstoupila. Měla jsem práci která mě bavila a byla jsem v ní spokojená. Ze všech sil jsem byla poctivá, spolehlivá, atd.To však brzo poznala moje šéfka, žena, která byla straně a vládě oddaná. Jakmile jsem na její návrh, totiž rozšířit stranickou skupinu nepřikývla, nastalo pro mně peklo. Nejen, že se mi mstila,ale moji kolegové měli o sebe takový strach, že jsem se v jejich očích rázem stala potížistkou, a raději se mnou přestali mluvit.No, vyštípali mě a hotovo. A já se blbec tolik naplakala.Jsem obyčejná ženská, ale pracovala jsem 35 let poctivě a slovo "výhoda" v práci prostě neznám. Dnes jsem v důchodu a jakého myslíte jsem se dočkala? Na dnešní dobu je to žebračenka.Nikdy jsem si nenakradla, my jsme neměli možnost si třeba připlácet na důchody a šetřit také nebylo z čeho.Ale vnímám, že mnoho lidí na tom bylo hůř.Ale daleko horší pro mně je fakt, že jako důchodkyně jsem se de facto ocitla na okraji naší společnosti. Mladí považují seniory za blbce a že jsme "mimo mísu", nechápeme, apod.No budiž. I my byli v mládí všelijací. Ale že se dočkám námi zvolených politiků takové devastace naší země, to mně vskutku ani ve snu nenapadlo. Jakoby ti politici, ať jsou nalevo, napravo,či před Bohem a přírodou - ZVLČILI.Nic o nich nevím z doby, kdy nebyli politiky. Ale co jimi jsou, je to čím dál horší. Totálně ztratili sebereflexi,soudnost,morálku. Jsou do sebe tak zahledění, jsou požitkáři na cizí účty, jejich ješitnost a narcismus jsou již tak bezbřehé,že už je to k nevydržení. Na celé to panoptikum se dívat je opravdu hrozné.Někdy mi přijde, že si o sobě myslí, že mají moc jako římští císaři, egypští faraoni...Jak může takový Kalousek, který se zove dobrým ekonomem a křesťanem "vyhrožovat" lidem dluhem ČR. On přeci ví, jaké jsou zde mzdy a důchody. Vždyť on si snad může z jednoho platu pořídit i menší nové auto, zatímco důchodce si už v mrazech pomalu nemůže zatopit,udržet střechu nad hlavou, nebýt hladový a nahý.....Ten už sakra musí v těchto dobách šetřit. A jak má šetřit více? Je schopen někdo to vysvětlit?Já se ptám, ve které dimenzi vlastně tito představitelé národa žijí? No, žijeme v ranném kapitalismu, rozhodně podle mého soudu nejsme právní stát, jak nám s hrdostí tvrdí.Co se děje křivd a lidi se nemají na koho obrátit. Já bych mohla pokračovat dlouze a věřím, že spousta z Vás má stejný pohled na věc jako já. Chci ale říci jedno. Bojím se, že ač budeme diskutovat až do zbláznění a my, zodpovědní se k volbám dostavíme, nebude nám to stejně nic platné.Hodně se píše o tom, abychom změnili politiky. Ale já se s obavou ptám, jestlipak nám ti noví také tak nezvlčí? Neboť mám 20ti letou zkušenost s naší politickou scénou - napříč všemi stranami.
Ano, člověk nesmí být pesimista, ale pro nás všechny je to opravdu černá zkušenost.Já nevím jak vy, ale já mám problém.Totiž,chci volit, ale KOHO?????????? Všechny srdečně zdravím.Marie
20. 05. 2010 | 22:18

Marie Řeháková napsal(a):

A ještě dovolte: ke komentáři "karton".Děkuji Vám za celou obec seniorů, tedy za sebe rozhodně. Jste totiž jeden z mála diskutujících, který vůbec zmiňuje situaci důchodců.Velmi trefně jste poukázal na valorizace důchodů vzhledem k spotřebnímu koši.Pod toto se podepisuji.Už to je krásný příklad, jak na nás politici kašlou, neříkají pravdu. A všimněme si, jak stále opakují své omáčky dokola a dokola a oblbují lidi.A ještě jedna má pesimistická myšlenka. Dělá na mě dojem i to, že oni to jsou, kteří rozdělují od sebe generace mladých a starých.Lidi, mějte se dobře, hlavně zdraví.
20. 05. 2010 | 22:34

Josef napsal(a):

Jsem přesvědčen , že pan KLAUS a celá vláda je mimo mísu. NE oktoři, policisté a další státní zaměstnanci svími odchody vidírají vládu, ale že vláda s panem Klauzem vidírá v teto zemi všechny pracovité a poctivé lidi. V ždytˇto vlády zadlužily tento stát ,kde korupce je především ve vládě, viz prohrané soudy v státních kauzách. Vždytˇje to výsměch poctivým lidem ,to co sesmolil pan Klaus v Novoročním projevu. Kdyby pan Kaus a celá vláda měla trochu cti a charakter, nesníží si své příjmy o 5 procent ale o 50procent.Itak by tito kverulanti žili vysoko nad poměry nás pracujících??????
01. 01. 2011 | 14:18

Loretta35Pena napsal(a):

freelance writer
16. 11. 2011 | 10:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy