Degradace olympijských medailí. Z bazénu na stupně vítězů a hup zpátky

03. 08. 2012 | 13:50
Přečteno 37659 krát
Americký plavec Michael Phelps získal v polohovce 20. olympijskou medaili, 16. olympijské zlato. Zdá se vám to také tak úžasné? Anebo vám to trochu připadá jako degradace olympijských vavřínů?

Co když budu fenomenální oštěpařka, výškařka, moderní pětibojařka, judistka či já nevím kdo, a protáhnu svou kariéru na úctyhodných 20 let, dostanu se na pět olympiád a v každé vybojuji zlato? Neskutečné, jedinečné, úctyhodné, chtělo by se říct. Jenže z tohoto husarského kousku "vytřískám" jen pět olympijských zlatých.

A to nemluvím o tom, co má říkat chudák nadějný fotbalista, který se buď nestihne účastnit do svých 23 let žádné olympiády, popřípadě to zvládne jednou a vypadne v semifinále v penaltovém rozstřelu, popřípadě po heroických výkonech v celém turnaji a po stovkách minut na pažitu vypotí stříbro či zlato. Za čtyři roky už bude příliš starý, a tak mu nezbude než doufat, že se ocitne mezi oněmi třemi vyvolenými seniory, kteří mohou být k týmu povoláni a že možná k té své jedné užmoulané a omakané jedné medaili z olympiády přidá ještě jednu…

Řeči o tom, kterak je Michael Phelps úžasně všestranný trochu berou za své, když se podíváme na všestrannost moderního pětibojaře (ten kromě Phelpsova plavání zvládá i jízdu na koni, střelbu, šerm a běh) či když sledujeme královskou dřinu atletických desetibojařů, kteří musí obstát v bězích, skocích i hodech či vrzích. Mimochodem, Phelps se na všechny své medaile za olympiádu nenadřel tak jako desetibojař třeba i na jedinou bronzovou medaili. Desetibojaře po závěrečné patnáctistovce kolikrát odnášejí zcela vyčerpané, to plavci si nasadí sluchátka a v pohodě v rytmu hudby zase "dorapují" k bazénu…

Být desetibojařem či fotbalistou, třískám do stolu při tom trapném divadle, které mnozí nevímproč obdivují. Plavec dorazí do cíle, pak se na něj čeká s ceremoniálem, aby se stihnul převléknout z plavek, ještě s mokrou hlavou šup na stupně vítězů a za chvíli zase hurá do vody vylovit zase nějakou tu medaili (kromě Phelpse třeba Ryan Lochte)….

Opravdu je tak velký rozdíl ve stovce a dvoustovce a v tom, jak tam u toho zrovna komíhám rukama a nohama? A je to fér vůči ostatním olympijským sportům, že z plavání může prvotřídní plavec získat tolik medailí, zatímco prvotřídní judista či koulař nemá šanci na víc jak jednu? Proč je Phelps ve výsledku nejlepší a nejfenomenálnější olympionik všech dob?

A proč se vlastně musí soutěžit v tolika plaveckých disciplínách? Proč nelze omezit styly, tratě či počty startů? (Co takhle mít třeba 50, 200 a 800 m, co takhle vynechat motýlek i znak?)

A proč vlastně běžci nezávodí v běhání popředu, pozadu, po straně, pozadu, poskoky, cvalem… A to vše samozřejmě na stovce i dvoustovce a nezapomínejme na polohový závod, tedy 4x tu samou trať akorát jednou popředu, jednou pozadu, jednou cvalem a jednou poskoky…

Zdá se vám to uhozené? Nic si z toho nedělejte, mně taky. Protože si myslím, že mám-li na souši bod A (start) a B (cíl) a potřebuji se dostat co nejrychleji do cíle za pomoci svých nohou, prostě budu běžet popředu bez přískoků, poskoků a kmitání rukou nad hlavou či za zády, co to dá nejrychleji. Budu-li mít stejný úkol ve vodě, nasadím kraula, protože je nejrychlejší, a hurá do cíle. Proč do toho někdo plete nějaké motýlky či znaky, opravdu netuším. Pochopitelně, plavci budou mít jiný názor, ať si to klidně na svých šampionátech plavou. Ale olympiáda je společenství sportů, ne nadarmo se vyvoleným sportům pod pěti kruhy říká "olympijská rodina sportů", takže ta rodina by se měla chovat podle nějakých společných a pokud možno podobných pravidel…

A co třeba kajakáři či kanoisté na divoké vodě? Nemohli by jet jednou půlkilometrovou trať a podruhé třeba kilometrovou? Nebo výškaři v atletice, že by se soutěžilo ve flopu i stredlu? Proč by to dělali? No a proč to dělají plavci, a ve velkém?

Olympijský vavřín má být něco výjimečného, vzácného, jedinečného. Plavecká divadla "šup z bazénu na stupně vítězů a hup zas rychle do vody" tuto hodnotu zcela devalvují. Plavecká lobby v olympijském výboru je asi mocná, ostatně když se člověk podívá na země, které z těch plaveckých žní těží, není divu – USA, Japonsko, Čína, Austrálie, Rusko… Být to sport, kde notoricky vyhrávají Češi, Slováci, Rakušané a třeba Keňané, bylo by asi všechno jinak.

Zuzana Hronová, Aktuálně.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

hezky napsáno. K tomu přidejte ještě štafety.

Třeba běžci mají taky více disciplín, ale pochybuji, že by Bolt mohl běžet 400, 1500, 5000 nebo maraton. Odběhne si 100, 200 a štafetu a má dost a totéž by mělo být u plavců.

šance na medaile, ale i rekordy jsou v některých sportech velmi omezené, zvláště v těch kolektivních. OK, USA vypráskala Nigérii či co to bylo a padl rekord, no to je něco. Ale co dál? Tady se dá vlastně překonat rekord jen při souboji s nejslabšími nikoli těmi nejlepšími. Plavec má mnoho možností, jak dokázat zvítězit a je to nespravedlivé vůči ostatním, kteří mají naději jen na jednu max 2 medaile.
03. 08. 2012 | 13:59

Ládik!!! napsal(a):

Nejde přece o vítězství, ale o účast. Nebo alespoň spoluúčast.
03. 08. 2012 | 14:07

Viola napsal(a):

POlavání je potřeba, jednak už jedna potopa byla a jednak jsme obklopeni vodou ze dvou třetin a ty povodně skoro každý rok, je to dobře, že plavci vedou. Ploutvičky nám v budoucnu budou asi potřeba.
03. 08. 2012 | 14:07

Viola napsal(a):

A proč jsou celkově v plavání nejlepší Asiaté, no protože tam jsou povodně větší a častější, oni ví, na co se mají soustředit. No my jsme zas na ty peřeje v kánoích, to je také dobré.
03. 08. 2012 | 14:09

dříve čtenář napsal(a):

Naši plavci nemají šanci na žádnou medaili...
03. 08. 2012 | 14:09

Kala napsal(a):

Čerstvý televizní zážitek: britský veslař Alan Campbell byl přemožen pláčem, když si uvědomil, že má bronzovou medaili a nebyl k utišení. Zato na Phelpse už další medaile asi nepůsobí a to je trest za devalvaci. Včera čekal na svou další zlatou s nohou nedbale položenou na nejvyšší stupeň vítězů ještě chvíli předtím, než byl vyhlášen, což vypadalo dost divně, ba neslušně.

Jinak zbývá jen rada pro všechny, kterým by ten nepoměr byl líto - nechoďte na stadion běhat, skákat a vrhat a skočte do bazénu, když už je to tak nespravedlivě zařízeno.
03. 08. 2012 | 14:15

gaia napsal(a):

to tedy psala nějaká slepice.
03. 08. 2012 | 14:25

Petra napsal(a):

Nevím co si o tomto článku myslet...zkoušela jste někdy závodně plavat? Zkoušela jste se někdy na nějaké plavecké závody připravovat (ba i na nejnižší krajské úrovni)???...Myslím si, že je to stejná dřina (ba možná větší) než u jiných sportů..a ač to vypadá, že si plavec jen odplave sem a tam a tím to končí...tak si vlezte do toho bazénu a zkuste to!!!Až tuto zkušenost mít budete, napište tento článek ještě jednou...
03. 08. 2012 | 14:28

šutr od vody napsal(a):

Poienta je velice hezká, leč bohužel pravdivá. Mimo již uvedené, řečené disciplíny by se tam dala ale i zařadit např. střelba, gymnastika apod.! Nicméně "plavecký desetiboj" by velice rychle eliminoval, chcete-li zlikvidoval onu tak rozšířenou plaveckou masu snaživců."

Přeložte onen článek do AJ a "hoďte" to na "zakázaný" twitter, či facebook! Uvidíte hned, jakou to má, bude mít odezvu!
03. 08. 2012 | 14:32

ctenar napsal(a):

Nezlobte se na me, ale to je opravdu velice trapne napsany clanek. Prej "co takhle vynechat znak a motylek". Autor clanku asi neni normalni :]. Kazdy rozumny clovek pozna rozdil mezi 5 zlatymi v plavani a peti zlatymi napriklad v behu na 5 000m, ale jenom a pouze lide, kteri se ridi informacemi z hloupych medii a autoru clanku{jako treba ocividne neznalym autorem tohoto clanku maji potrebu neco menit.
03. 08. 2012 | 14:32

TP napsal(a):

boze na nevi to je ale dilo! Kdyby autorka nekdy provozovala jakykoliv sport, vedela by, jak je nesmirne obtizne dosahnout v kteremkoliv sportu jakehokoliv uspechu. V ramci plavani je temer nemozne byt univerzalnim plavcem na nekolik disciplin (sam jsem kdysi zavodne plaval). A prave proto, ze je to tak¨to nesmirne obtizne, je v podstate nepochopitelne, jak je mozne, ze Phelps je schopen obsahnout kraularske, motylkarske a polohove discipliny a v ramci nich jeste sprinty a stredni trate.

Pani redaktorko, pokud jste svuj blabol myslela jako plivnuti jedovate sliny, tak se vam to povedlo, pokud jste to myslela vazne, tak vratte novinarsky prukaz a najdete si jine zamestnani, na novinarinu skutecne nemate :)
03. 08. 2012 | 14:42

JAHA napsal(a):

Ad: autorka

Velmi dobry komentar. A pozoruhodne nezmysly su i v dalsich veciach. Napr. v plavani a mnoho dalsich sportoch mozete nasadit az troch sportovcov, v niektorych iba jedneho (napr. tak sa stalo, ze olympijska vitazka z Pekingu na divokej vode Kaliska nemohla startovat aj v Londyne).
03. 08. 2012 | 14:44

Jana Pechová napsal(a):

Já bych asi nebyla tak nekompromisní.
Tak proč ten pěti či desetibojař zvolil tělesné mučení, sdružené z tolika sportů? Vždyť taky mohl jen plavat...
Nebo bychom třeba mohli naopak vymyslet nějaký kompilát z míčových her - od fotbalu přes nohejbal po plážový volejbal - a pak kritizovat fotbalisty, že to mají jednoduché.
Stejně jako umění se dokáže prosadit, najde-li si svoje obdivovatele, má smysl každý sport, v němž lidé najdou zálibu. A dostane-li se na seznam olympijských sportů, ještě lépe - co je větší motivací?
03. 08. 2012 | 14:45

Agent W4C napsal(a):

Takže ať desetibojařům dají vždy jednu malou medaili za každou disciplínu a celkovému vítězi tu normální,velikou.Lidé prostě jdou po rekordech,jako slepice po flusu.Jen si vzpomeňme,kolik desítek a možná i stovek rekordů a statistik je např.vedeno v NHL...Tam se snad zapisujou rekordy,kolikrát za zápas šel fanoušek na záchod a jestli to stihl vícekrát za třetinu a kolik gólů padlo,když fanda zrovna tlačil...atd.atd.To samé v NBA a v jiných sportech.Výkony v atletice jsou už prakticky na samé hranici.Metodikou či výživou a životosprávou už výkony závratně neporostou.Pamatuji,kdy na konci šedesátých let na olympiádě v Mexicu v 68.byly zaběhnuty a skočen jeden fantastický rekord...100m.9,95,200m.19,83,400m.43,86, a konečně ta fantastická Beamonova dálka-8,90m.V sedmdesátých letech se k těmto výkonům atleti ani nepřiblížili.Zdálo se,že limity lidských schopností došly až na sám okraj možností.Ale od poloviny 80.let se výkony opět začaly hýbat.Žeby to bylo novými tréningovými metodami ??? Já se bojím,že tomu tak nebude.Sport už bohužel dávno není sportem,ale tvrdým byznysem,který je tím atletem či atletkou zaštítěn.Doby bojovníků,kteří závodili srdcem jsou v nenávratnu a jen laik či úplný hlupák si myslí,že ne.
03. 08. 2012 | 14:51

mirda napsal(a):

Autorce opravdu doporučuji intenzivní léčbu. A pak nastoupit třeba do zeleniny v marketu, na to by její myšlenkové pochody mohly stačit. Snad.
03. 08. 2012 | 14:53

Agent W4C napsal(a):

Jana Pechová
Vy si Myslíte,že plavání je nějaký med ??? Ano,to rekreační zcela určitě.Ale to vrcholové-sakra bolí...
03. 08. 2012 | 14:54

zk napsal(a):

Mně osobně se ta rozmanitost plaveckých disciplín naopak líbí, třeba polohový závod nebo štafeta, to jsou vyložené lahůdky. Taky se díky tomu mohou prosadit i závodníci menších postav (prsaři), kraula plavou jen obři ke dvěma metrům.

"Protože si myslím, že mám-li na souši bod A (start) a B (cíl) a potřebuji se dostat co nejrychleji do cíle za pomoci svých nohou, prostě budu běžet popředu bez přískoků, poskoků a kmitání rukou nad hlavou či za zády, co to dá nejrychleji. Budu-li mít stejný úkol ve vodě, nasadím kraula, protože je nejrychlejší, a hurá do cíle. Proč do toho někdo plete nějaké motýlky či znaky, opravdu netuším."

Kraul není vždy nejrychlejší. Nejrychlejší je na klidné vodě, ale třeba na rozbouřeném moři je motýlek efektivnější.
03. 08. 2012 | 14:55

Jana Pechová napsal(a):

Agent W4C
Nemyslím, to 'jen' mělo být v uvozovkách :-)
03. 08. 2012 | 14:57

Mark Spitz napsal(a):

To byla dřina, přečíst ten hloupoučký komentář až do konce. Nesportovní duch -
To byla ale dřina, přečíst ten hloupoučký komentář až do konce. Autorka závodně plave, běhá - nebo jen tak z nudy sportovce provokuje?
03. 08. 2012 | 15:17

Jokles napsal(a):

Je zajímavé, ale ne ojedinělé, že na tak pozoruhodný článek, který konečně poukázal otevřeně na základní problém, spíše nešvár, olympijských soutěží, reaguje množství příspěvků, jako by byli vypuštěny z uzavřeného pavilonu psychiatrické léčebny. Ano, máme svobodu názorů, ale přece jenom převaha zcela neuvážených, až zcestných, názorů je katastrofální. Poukaz na problém plaveckých soutěží je dlouhodobě žádoucí a dotýká se i celé řady dalších disciplin, zařazených do olympijských soutěží. Námátkou lze poukázat třeba na veškeré kolektivní hry, např. fotbal, košíková, házená, či třeba na adekvátní "plavecký" problém v gymnastice (medaile za každý druh nářadí), vítězství družstev a v neposlední řadě třeba i oblast sportovní střelby a s korunním olympijským sportem s názvem "plážový volejbal". Pokud to takhle ponecháme neni daleko doba, kdy se na Olympiadu dostanou sportovní perly typu poštovní holuby, upoutané modely, šachy či sudoku, nebo gorodky... A tohle asi nepošlu, neboť to "ochranné heslo", údajně proti spamu, je naprosto nečitelné... To je spíše ochrana proti psaní vůbec...
03. 08. 2012 | 15:17

ja napsal(a):

Lidi. Jste tak hloupy? Opravdu nechapete o cem je desetiboj? Desetiboj neznamena, ze jste v 10ti dispiplinach nejlepsi na svete, tak proc 10 medaili? Ale naopak phelps na minulych OH se stal nejlepsim v 8 disciplinach, tak mel 8 medaili.
03. 08. 2012 | 15:19

Jokles napsal(a):

Při tom jsem zapoměl na to, co se mi na článku paní Hronové zalíbilo nejvíc: " Být to sport, kde notoricky vyhrávají Češi, Slováci, Rakušané a třeba Keňané, bylo by asi všechno jinak." Tak to je na absolutní souhlas !
P.S: Předchozí příspěvek se podařilo odeslat až na 6. pokus...
03. 08. 2012 | 15:22

Mark Spitz napsal(a):

Omlouvám se, i počítač se mi po přečtení komentáře nějak rozhodil. Platí poslední 2 řádky...
03. 08. 2012 | 15:22

Pavel L napsal(a):

Vážená paní Hronová, právě se mi z Vaší úvahy zvedl žaludek. Předpokládám, že jste neplavec, jelikož pokud by jste si někdy tento sport vyzkoušela tak by jste nikdy nemohla napsat snůšku takovýchto nesmyslů.
03. 08. 2012 | 15:22

Mark Spitz napsal(a):

Jokles

Medaile za každý druh nářadí se ve sportovní gymnastice udělují od nepaměti. Věra Čáslavská je toho zářným příkladem. Boj o medaile přece sportovnímu zápolení dává tu správnou šťávu - a přitahuje i publikum. Kdyby se výsledky ze všech gymnastických disciplín nejprve sčítaly - a teprve potom udělovaly medaile, tak připravíte spoustu lidí o radost a motivaci. Pokud jste závodně nesportoval, tak to asi těžko pochopíte...
03. 08. 2012 | 15:35

Ivo Peterka napsal(a):

Když bude někdo všestranným sprinterem, může zabodovat ve stovce, 110 přes překážky, čtyřstovce, čtyřstovce přes překážky, štafetě 4x100, štafetě 4x400, a osmistovce, která se považuje za nejdelší sprint. To máme potenciálně sedm medailí.
03. 08. 2012 | 15:36

Lookin napsal(a):

S dovolením paní autorko vy jste někdy aktivně sportovala nebo jste se připravovala na nějaký vrcholový sportovní cíl? Z mého pohledu je Váš příspěvek zapšklý a závistivý. Jak si vůbec můžete dovolit napsat, že se "Phelps nenadřel tak jako desetibojař třeba i na jedinou bronzovou medaili"? Sám jsem minulý rok absolvoval plavecké tréninky pod člověkem, který aktivně plaval a vyprávěl mi o neskutečné dřině včetně zvracení do bazénu z totální únavy. A neporvonávejte hrušky s jablkama, však například běžci na 100m nebrání nic v tom aby se přihlásil a kvalifikoval na 200m, 400m, 800m .... Z Vašeho článku mi přijde že jste se snažila spíš lidi vyprovokovat anebo jste zapšklý, obézní a závistivý člověk krmící se s brambůrkama před monitorem, ale to doufám že se jedná o první variantu
03. 08. 2012 | 15:38

Je to jasné napsal(a):

Závidíte Phelpsovi?
03. 08. 2012 | 15:44

Batman napsal(a):

Naprostý souhlas!
03. 08. 2012 | 15:46

Mar napsal(a):

Kolik soutěží v běhu? Mám pocit, že víc než těch plaveckých.

100 m
200 m
400 m
800 m
1500 m
5000 m
10 000 m
100 m překážek
400 m překážek
3 000 m překážek
Maratón

Člověk závodící v běhu by teoreticky mohl za jednu olympijádu pozbírat třeba i 10 medajlí (pokud je rychlý i vytrvalý,což se stává jen málo). Nestačilo by v běhu mít jen 100 m,1500 m a 5000 m, jednu překážkářskou soutěž a maratón? Proč musíme dělat i závody v něčem tak podivném jako chůze?
03. 08. 2012 | 15:53

Překladatel napsal(a):

Mar
že pozbírat :D:D:D:D:D píše se poSbírat. Nauč se češtinu lemple.
03. 08. 2012 | 16:02

Utsukushii Tenka napsal(a):

Tak nevím, ale žehrat na to, že kolektivní sport, jako například fotbal, nemá více disciplín a porovnávat ho s plaváním... nad tím mi zůstává rozum stát. V některých kolektivních sportech se oceňují i nejproduktivnější či nejužitečnější hráči, nejlepší střelci, nejlepší brankaři, nejlepší hráči turnaje a podobně..., že by to byl vývojový předstupeň dalších disciplýn daných kolektivních sportů plně v duchu článku paní autorky? Paní autorka zapomněla ve svém žalozpěvu volat po zrušení závodů v chůzi, vždyť přeci z bodu A do bodu B se po souši pěšmo dostanu rychleji, když prostě poběžím, a to pěkně popředu. Možná bych nakonec zrušil i ten běh, a z bodu A do bodu B bych jezdil autem. Řečnické otázky, proč běžci nezávodí v poklusu, cvalu, vysokém zdvihání kolen, kopání se do zadnice a dalších zábavných disciplínách asi není otázkou na plavce, ale na běžce.
03. 08. 2012 | 16:03

mb napsal(a):

v počtu medailí mohou s plavci pravděpodobně soutěžit jen fenomenální gymnasté ...

ti mohou teoreticky získat 8 zlatých medailí ...

: družstva, jednotlivci a finále jednotlivých nářadí ...

no a co že má plavání hodně disciplín ... mně to neva ...

s pozdravem ...
03. 08. 2012 | 16:03

Osvícený napsal(a):

jsem asi jediný kdo to chápe

mb
ty si plavec?
03. 08. 2012 | 16:06

JaTa napsal(a):

Dobrý den,
souhlasím s příspěvkem Mar a jen pro ilustraci toho, jak paní redaktorka neví o čem mluví, přidávám citaci ze studijní práce (Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií):
"I když 50 metrů trvá ve vodě kolem 22 – 23 vteřin a 100 metrová trať trvá cca 50 vteřin, je to v plavání považováno za sprint. Z fyziologického hlediska trvá sprint maximálně 6 – 7 vteřin. Například, když porovnáme sprint v atletice a sprint v plavání, tak za 50 vteřin běžec uběhne 400 metrů a plavec uplave pouze 100 metrů. Také když porovnáme kolik musí plavec naplavat kilometrů a kolik atlet naběhat. Sprinter plavec v tréninku uplave za den cca 10 km, když má dvoufázový plavecký trénink, takže tím pádem by měl atlet sprinter naběhat za den teoreticky cca 40 km. Ale to neabsolvuje ani atlet maratonec."
Zdá se Vám pořád plavání jako "ulejvárna"? Mě tedy ne...
03. 08. 2012 | 16:08

mb napsal(a):

osvícený: gymnasta ... ( :-))

Hronová vzpomen na čáslavskou ... zda ti vadilo že má gymnastika víc disciplín ...
03. 08. 2012 | 16:11

Jane napsal(a):

Phelp je pěkně "vyčůraný". Emil Zátopek mohl mít také mnohem více zlatých, kdyby závodil i ve sprintu. Naštěstí to byl seriózní atlet.
03. 08. 2012 | 16:19

Osvícený napsal(a):

mb
tak to sedí, tvá slovní gymnastika je tady pověstná :D:D
03. 08. 2012 | 16:26

Pavel napsal(a):

Nevím, co by autorka psala, kdyby Phelps byl čechem..., asi oslavnou ódu a ne tenhle paskvil.
03. 08. 2012 | 16:31

gaia napsal(a):

ale že si čutálista nebo hokejka, i když má třeba jen jednu medaili z olympiády může vydělat třeba 42 miliard jako Jágr, to nikomu nevadí ani nezávidí.

Plavci si mohou vydělat maximálně několik miliónů i když připočtem zisky z reklam.

Každý sport má něco. A nebýt Phelpse, o plavání by nikdo ani nevěděl, že to je na olympiádě.

Ale kdo ho sledoval od roku 2003 a MS v barceloně, pak jasně musí uznat, že to je tedy tedy borec nad borce.

V jednom rozhovoru mu reportér řekl

Michael Phelps is partly dolfin.( Michael Phelps je částečně delfín)

a druhá reportérka odpověděla

no dolphin is partly Michael Phels (ne delfín je částečně Michael Phelps)
03. 08. 2012 | 16:31

vlk napsal(a):

a co drahova cyklistika, nerkuli cyklistika obecne? nemelo by se to take eliminovat?
03. 08. 2012 | 16:42

Rosťa napsal(a):

Souhlas s gaiem. Hokejisté a nejen Jágr, ale v NHL, KHL uá neví, kolik by vydělávali a paní Hronová tady pitvá génia Phelpse. Asi má nějaký komplex, že by neuměla plavat...?
03. 08. 2012 | 16:42

Někdojen napsal(a):

Tak, Zuzanko, šup do vody a šup pro medaily, máte možnost, Vaší iniciativě se meze nekladou. Nebo raději šup ke klávesnici, to je jednodušší.
03. 08. 2012 | 16:44

Agent W4C napsal(a):

Jana Pechová
Pak Přijmněte mou omluvu.Děkuji.
03. 08. 2012 | 16:54

Agent W4C napsal(a):

Mar
Ale tu stovku,dvoustovku a všechny ostatní běhy by mohli atleti rozšířit o běh pozpátku,či běh do boku...Phelbs také neplave od padesátky po 1500 metrů.Ale stovka v plavání individuálně je např.4krát.100 metrů volný způsob,motýlek,prsa,znak...potom dvoustovka,čtyřstovka,různé polohovky,štafet,více,než dost...
03. 08. 2012 | 17:02

Just swim napsal(a):

Autorce bych doporučil zkusit rok tréninku vrcholového plavce. Kromě té pro mnohé těžko představitelné dřiny by poznala, že existuje velký rozdíl mezi "jednou popředu, jednou pozadu, jednou cvalem a jednou poskoky…". Jedna věc je dávat najevo svou nespokojenost s institucionálním nastavením, druhá je devalvovat hodnotu vloženého úsilí, zvláště je-li tato devalvace selektivní (co jiné sporty, jako např. střelba?).
03. 08. 2012 | 17:03

Kraulař napsal(a):

Příspěvek považuji za nesmyslný. Autorka (Zuzana Hronová) si zřejmě myslí, že na plaveckém stylu a délce tratě vůbec nezáleží. Zřejmě nikdy neplavala na čas. To rekreační plavání se s tím závodním skutečně srovnávat nedá. Jako bývalý závodní plavec však vím, jaký je propastný rozdíl jak mezi jednotlivými plaveckými styly, tak i délkou tratí. Ti, kteří plavou sprinty nejsou dobří jako vytrvalci a naopak. Michael Phelps je skutečně fenomenální plavec, i když já osobně považuji za toho nejlepšího plavce v historii Marka Spitze, který nevyholený, v textilních plavkách, s bujnou hřívou na hlavě a knírem dokázal získat 7 zlatých medailí v Mnichově 1972 - v době, kdy si ostatní plavci holili celé tělo a dokonce i hlavu ve snaze minimalizovat tření a získat nějakou tu desetinu sekundy k dobru. A to měl Spitz dalších několik medailí už z Mexika 1968, o kterých se dnes už vůbec nemluví - už tehdy byl "zklamán", že jich nezískal tolik, kolik si původně představoval.
Mimochodem jednoho dne bude pravděpodobně nejrychlejším plaveckým stylem motýlek.
Příspěvek je podle mne neuvěřitelně hloupý...

Děkuji za příspěvky gaie, petry, ctenare, TP, mirdy, agenta W4C, zk, Marka Spitze, Pavla L. Doufám, že jsem žádného nevynechal.
03. 08. 2012 | 17:06

Agent W4C napsal(a):

Ivo Peterka
Máte trochu zkreslené představy o sprintu.Tak za prvé:nejdelším sprintem je čtvrtka,tedy čtyřstovka,půlka už patří ke středním tratím i když uznávám,že půlkaři umí stovku i hluboko pod jedenáct sekund a taky to umí i v závěru půlky,kdy jsou schpni tuto stovku běžet pod 11...A co se týče 110metrů překážek,mísíte knedlíky s bramborami.Tyto běhy jsou technicky natolik odlišné,že to už ta osmistovka je bližší té stovce.A ve štafetách si to každá parta hlídá jako oko v hlavě.Jen když je opravdu moc zle,zastoupí někdo někoho na čtvrtce či stovce.
03. 08. 2012 | 17:16

Jana Hermanova napsal(a):

Zuzana Hromova je TOTALNE mimo! Jeji uvazovani je typicky ceske, brebtajici a zavistive. Absolutni nezkusenost, neinformovanost a rychly usudek. Pohroma ceske zurnalistiky. Fuj. Styd se.Shame on you!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jsem primo vytocena timto clankem.... Humus
03. 08. 2012 | 17:22

gaia napsal(a):

Kraulař

plavání bychom nakonec měli spíš poděkovat, že to není ještě tak zkomercionalizovaný sport, jako třeba další autorkou jmenované.

Plavání se nedá dělat pro peníze, tudíž to odpovídá olympijským ideím barona Coubertina a spíš by měly být takové sporty oslavovány, a ne psát takové slepičí blogy a montovat do toho fotbal, nejzkomercionalizovanější sport, který bych zas kvůli tomu spíš navrhovala z olympiády odstranit já.
Stejně jako basket a hokej.
03. 08. 2012 | 17:22

Drzá zrzka napsal(a):

7 zlatých medailí Věry Čáslavské (sportovní gymnastika) má menší hodnotu než 3 zlaté medaile Jana Železného(oštěp)?
03. 08. 2012 | 17:32

anticom napsal(a):

Jak by řekli Cimrmani - Nedobře se na to díváte, Zuzano. Tady přece nejde o to, kterej sport je náročnější, nebo kterej méně. Srovnáváte hrušky a jabka. Phelps je prostě fenomén mezi plavci. Jejich příprava je stejně náročná jako každého sportovce na vrcholové úrovni. To rovnou můžete říct, že sprinteři jsou oproti maratóncům flákači. Odběhnou si svejch 10 vteřin a mají medaili a maratónci se dřou 2 hodiny. To je prostě nesmysl. Nebo oštěpaři párkrát švihnou rukou a je to. Jde vážně jen o to, že v málokterém sportu se někdy objeví takový fenomén jako v plavání Phelps, který vyniká nad ostatními ve všech disciplínách tohoto sportu. Tak jak třeba dřív Zátopek ve vytrvalostních bězích. Přejte jim tu slávu a radost z toho, že dokáží být lepší než ostatní v jejich oboru. A nemusí to být jen sport.
03. 08. 2012 | 17:47

Kraulař napsal(a):

gaio

v plavání je to vlastně neustálý a ubíjející mnohahodinový trénink denně a pouze pár závodů za sezónu. To mne na tom nejvíc štvalo. Ve srovnání s jinými sporty je u plavání příliš mnoho ubíjející dřiny a příliš málo euforie (kvůli té se sport přece dělá). Navíc chlorovaná voda, permanentně podrážděné oči, protože plavecké brýle nebyly za komančů prakticky k sehnání a když se konečně dostaly na pulty, tak jich nebylo dost a stály za h...o.
Pamatuji si to jako dnes, když jsem ze Švédska přivezl pro sebe a nejlepšího kamaráda z oddílu "brejličky", jaký to byl skvělý pocit dát mu je jako dárek.
Skvělý pocit je vyhrát závod a ještě lepší vyhrát jich víc. Taky se mi jednou podařilo mít 4 zlaté v jednom dni a to je něco úžasného... A peníze ani věcné ceny za to žádné nebyly - kromě těch medailí, které mám dodnes schované v krabici. Stejně jako moje žena, která jich má podstaně víc, ale z úplně jiného sportu - badmintonu.
03. 08. 2012 | 18:05

Honza napsal(a):

Podstatné je, že VUBEC nemá sebemenší smysl srovnávat počty zlatých medailí z jednotlivých sportovních disciplín. Zrovna tak jsou různé žebříčky "pořadí národů" podle počtu medailí úplně nesmyslné. Zlatá medaile na trampolíně nebo ženském vzpírání se prostě vůbec nedá srovnávat se zlatou medailí z basketbalového turnaje nebo sprintu mužů na 100 m (nemluvím o náročnosti, mluvím o nesrovnatelné konkurenci v těchto disciplínách). 20 medailí M. Phelpse je úžasný výkon, ale je prostě nesmysl je srovnávat s medailemi Čáslavské, Železného nebo Carla Lewise.
03. 08. 2012 | 18:07

kesouf napsal(a):

momentálně vám přesně neumím odpovědět, ale zeptám se jenom jestli jste někdy závodně plavala ? já ano a je to neskutečná dřina, každý den polykat kilometry bez kterých to prostě nejde...jenom to obrovské kvantum kilometrů vás trochu přiblíží tomu, čemu se mezi plavci říká : cítit vodu . laicky řečeno - když má plavec natrénováno, plave se mu jakoby pocitově jinak, než když skočí poprvé do bazénu po zranění třeba za dva měsíce
03. 08. 2012 | 18:33

Zuzana Hronová napsal(a):

Jen pro doplnění pro všechny rýpaly v diskusích, spekulující o mé obezitě a nesportovní povaze: Vážím 50 Kg, od 9 let se závodně věnuji atletice, k tomu jsem na pár let přidala i závodně florbal, dva roky jsem chodila na tenis. Od malička celkem dobře běžkuji, ucházejcně sjezduji, jezdím stokilometrové fláky na kole, kromě běžných "rekreačních pinkacích" sportů hraji i fotbal a hokej. Jo a plavat umím:-) Prsa, kraul, znak, motýla ne, to přiznávám, ale spíš proto, že mě to nikdy nějak nenapadlo, se takto ve vodě pohybovat:-) Všem slušně diskutujícím děkuji za jejich podnětné komentáře.
03. 08. 2012 | 18:46

MK napsal(a):

Slečno nebo paní Hronová,
sportovní povaha se nepozná jen podle toho jak sportovní máte tělo, ale jak sportovního máte ducha. Takže Váš popis vlasntí osoby coby sportovního univerzála z Vás dělá fyzicky zdatného člověka, ale nikoliv pravého sportovce. Sportovec totiž výkon svých kolegů ocení, místo toho, aby jej shazoval.
Pro mě byste nebyla sportovec ani kdybyste byla v atletice lepší než Bolt, v tenise než Lendl, na lyžích překonala Björna Daehlieho a na kole si utřela zadek s Wigginsem...
a to Vám říkám jako průměrný čech s počínajícím pivním pupkem co tak maximálně v dřevní lize kopne do míče a trefí leda vrata od stodoly..
03. 08. 2012 | 19:55

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

Tak to je docela rodeo, do blogů se tu už dá psát kdeco, ať je tu alespoň prča, ☺ a někdo jen přidá i "medaily"...
Uááá, nojo, pro autorku, sežeňte si fotografii vítěze z Mexika, Jim Hines při vrcholném výkonu a před psaním se zeptejte při pohledu na atletovu muskulaturu - Hrome, Jime, stojí mi ty kydy za to? Trénujte v bazénu jako Don Schollander nebo Mark Spitz, budeme poté v bazénu vidět. Salnikov?
*
Jim Hines in full action - najdete v tomto odkazu a uvidíte, jak se běží 36 km/h... na vzdálenosti 100 m, jako gepard...
**
Pěkný večer, takovéto negativní blogy za nic nestojí, tož tak.
03. 08. 2012 | 20:29

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

Hrome, Jime ten odkaz sakra,

http://billo.net/pagina_web_0002c1.htm

a je to,,☺
03. 08. 2012 | 20:31

olouch napsal(a):

Zuzano, jste doslova sportovni vseumel, o tom zadna, ale zkuste jeste zapracovat na uvaze o vyvoji a dlouhe historii sportovnich disciplin, roli jednotlivych narodnich svazu a mezinarodnich federaci... Protoze Vy svym clankem praxi zavedenou odborniky z branze(NASTESTI) nezmenite!!! Osobne si myslim, ze skutecni sportovci moc neresi medailove rozdily mezi jednotlivymi sporty a s moznostmi uspechu v tom jejich sportu jsou o.k.
Jinak good luck ve Vasi dalsi novinarine, jen doporucuji ubrat na snaze prvoplanove provokovat ctenare a burcovat je k plamennym a kontroverznim diskusim - o tom to fakt neni...
P.S. S 50 kg budete asi kocka - pripiste telefon a naucim Vas na oplatku motyla - uvidite, ze tomu divnymu pohybu ve vode prijdete na chut!
03. 08. 2012 | 20:34

modrý edvard napsal(a):

S detaily (co je náročnější nebo míň náročné) nesouhlasím, ale obecně má autorka pravdu - disciplíny by měly být vzájemně různé, ané aby člověk mohl získávat medaile v několika podobných disciplínách. Kromě toho vidím tenhle efekt taky ve střelbě a v gymnastice.
03. 08. 2012 | 20:56

tomm napsal(a):

Jak běžec tak i plavec stejně tvrdě trénují, běžec má však jen jednu disciplínu ke zdolání vzdálenosti 1OO m, ale plavci jich mají tři... takže Bolt má možnost na 100 distanci získat pouze jednu zlatou medaili, Phelps má možnost jich získat 3 a to autorce příspěvku připadá nefér...
03. 08. 2012 | 21:50

Někdojen napsal(a):

Nebudu daleko od pravdy, že už Olouch myslí i na jiný pohyby než jen na toho motýlka.
03. 08. 2012 | 22:04

mb napsal(a):

pozdrav buddhovi ... ostatně soudím že článek Z. Hronové jest hloupým ...
03. 08. 2012 | 22:06

Niky napsal(a):

Slecna spisovatelka evidentne nevi o cem pise!!! Nechapu jak nekdo muze neco takoveho vubec vypustit!!! Take jsem zavodne plavala a to 200m motylka a opravdu to sranda neni bych ji prala trenovat denne dvoufazovy trenink...Phelps je opravdu fenomen a verim ze vetsina z vas co tady pise tak vi jak je plavani narocny sport....slecno radeji zabalte vase spisovani a delejte redaktorku pro blesk kde verim ze se uzivite vice...
03. 08. 2012 | 22:56

dis napsal(a):

Závodní plavání je zatraceně namáhavá záležitost. Moji přítelkyni, tehdy nadějnou dorostenku, stálo zdraví (závažné poškození páteře).
Jakýkoliv sport, ba jakákoliv činnost, která se vykonává poctivě a se snahou dosáhnout co nejlepších výsledků, stojí maximum námahy, a je proto pošetilé je vůbec porovnávat.
03. 08. 2012 | 23:22

Kat napsal(a):

Tak tohle je opravdu neskutečný blábol. Víte, kolik je za Phelpsovým úspěchem dřiny? Desetibojaři své disciplíny sice ovládají skvěle, ale až na pár výjimek ne natolik dobře, aby dokázali uspět mezi specialisty. Phelps na "svých" tratích soutěží pokaždé s těmi nejlepšími. To je ten rozdíl. A jak byste chtěla osekat plavecké disciplíny? To byste těm plavcům, kteří se specializují na motýlka nebo znak řekla: "sorry, nauč se jinej styl, jinak na olympiádě nebudeš?" To je fakt hloupost.
03. 08. 2012 | 23:45

Jiřrí Velek napsal(a):

Sportovní gymnastika je totéž, hup tam, pár salt na žíněnce a navíc medaile za družstvo. Prostě olympiáda je trochu megalomanskej projekt a tak není divu, že dochází k velkým nespravedlnostem.
04. 08. 2012 | 00:01

iva napsal(a):

Pane jo.. tak tohle muselo dát dřinu vymyslet takovou snůšku keců.. paní/slečna asi nikdy v ničem nesportovala, neví kolik je potřeba toho natrénovat, aby mohl závodit v tolika disciplínách, prostě být všestanným... každý má možnost, pokud na to má vůli a výkonnost závodit v čem chce...a pokud někdo chce mít nespočet medailí, tak si může zvolit daný sport sobě vlastní.. nemusí dělat 10boj, ale může jít plavat... paní/slečno, četla jste ten blábol, co jste zde zpodila? Asi ne, protože, kdyby jo, tak by jste ho nemohla nikde publikovat.
04. 08. 2012 | 00:02

Jiří Velek napsal(a):

Jen aby bylo jasno, nekritizuju jakýkoliv sport ale debilní vyhodnocování kolik kdo sehnal medailí bez ohledu na specifika těchto sportů, na historii těch zemí, na velikost (je blbost hodnotit počet medailí státu, když malý stát má výborného desetibojaře a velký stát má třeba dva skvělé plavce - jak asi ta statistika dopadne ???) Plně stojím za autorkou a věřím, že až se ti ublížení plavci zamyslí dojdou ke stejným závěrům. Nejde o plavce (gymnasty a jakékoliv sporty s více disciplinami) ale o debilní vyhodnocování států a diskriminaci sportovců kvůli blbě nastaveným organizačním klíčům (viz diskvalifikace v ženských čtyřhrách v badmintonu)
04. 08. 2012 | 00:13

zizkovak49 napsal(a):

Paní Zuzano,
kolik Vy máte olymijských medailí? V životě nebudu mít žádnou - pokud nevypíší skok do urny - ale každá by měla svou váhu. Jsem - li vzpěrač, závodím ve své hmotnostní kategorii a asi získám jednu medaili. Ale mohl bych také běhat a mít medaile od stovky po maraton. Ale musel bych být moc dobrý.. A to oni vesměs jsou..
Dobrou noc, a přemýšlejte
04. 08. 2012 | 00:19

pedro napsal(a):

Chvíli jsem uvažoval, zda článek není blábol. Autorka jistě nechtěla říct, že plavání je jednoduché, že to není sport nebo práce. Porovnejme si světového šampióna Phelpse a naše domácí plavce. Na mistrovství ČR v plavání 2011 máme jakéhosi Šefla (5x první), pak jsou tam další Baďura (1x první, 4x druhý), Rubáček (ten je ve výsledcích také asi 4x), alespoň 2x je tam těch plavců mnohem víc. Takže blábol to není. Ve vší úctě vyhrát v plavání několik medailí zřejmě opravdu není až takový problém, pokud jde o špičkového sportovce na danou úroveň.
04. 08. 2012 | 00:20

Jiří Radosta napsal(a):

Koukám že to tu spoustu lidí absolutně nepochopilo, Autorka dle mého nezávidí plavcům, ale poukazuje na to jak je nespravedlivé že v jednom sportu může sportovec získat až 8 medailí a v jiném může dostat maximálně 1. ( hod oštěpem, hod diskem, ...) Jde prostě o to že olimpiáda by měla být o sportu a ne o nahánění medailí. Tak že by každý sportovec měl jasně říct v tomto sportuji a tady se pokoušim o medaili. A každej jen jednu disciplínu a hotovo. A je jedno jestli se jedná o tenic, plavání, běh nebo třeba kajak.)
04. 08. 2012 | 00:21

paul Pospichal napsal(a):

plavani je neco jako honit si ptaka a dostat za to zlato.Clanek je pravdivy!misto plavani by bylo lepsi splhani na komin nebo palmu, strikani semenem na dalku nebo do vysky ,skakani pres latrinu /pass over/ a pcet orgasmu za hodinu
04. 08. 2012 | 00:29

kolikkk napsal(a):

ja spis nechapu, co na olympiade delaj takovy pseudosporty jako pozemni hokej nebo mixy v tenise.
04. 08. 2012 | 00:59

ley napsal(a):

Uzasny prizpevek. Zkuste obratit svuj zivot naruby a prubnete nejaky sport, pak se nad svou blbosti zacervenate sam...
04. 08. 2012 | 01:01

Jana napsal(a):

Pani/slecno autorko, tak podle vasich uvah by mela byt i nespravedliva Tour de France,kde se vyhlasuje vitez kazde etapy a jede se na stejnem kole a po silnici... Na pristi olympiade by se mohly zrusit sporty jako je jizda na koni, strelba ap(tam se sportovci take nepredrou, ze?) To, ze umite 3 ze 4 stylu plavani z vas dela zrovna takovou obornici, jako kdyz ja se podivam na film a bude ze me filmovy kritik. Nez jste zacala kritizovat, jestli jste si zjistila, jak dlouho odolaly rekordy plavce a gymnastky nez prisel M. Phelps? Kdyby to bylo tak jednoduche, proc se tyto rekordy nelamou casteji? A to, ze R. Lohtie si "odskocil" a zaplaval po dvaceti minutach dalsi zavod je MINUS? Asi jste nikdy nedelala zadny sport tak, aby vas bolelo cele telo, jinak byste takovou (napada me sproste slovo)blbost nenapsala. Pak byste OBDIVOVALA atleta, ktery vybojuje bronz a za dvacet minut stribro. Priste, pokud budete chtit navazat na vas clanek o olympiade, mohla byste napsat, proc se stanovily jednotlive discipliny. Nas tady to bude zajimat. Proc tam treba zaradili toho motylka, kdo ho vymyslel ap. Radeji to opiste z Google, protoze to, co jste vypotila, to je opravdu vec! (nestudovala jste v PlzniÉ)
04. 08. 2012 | 01:15

jorbl2 napsal(a):

Dobrý článek. Jako divák bych taky ocenil, kdyby se olympijské hry modernizovaly radikálněji - nejenom vyřazením sportů, které oslovují čím dál tím míň lidí, ale i v tomto ohledu. Množství variací u plavání je k uzoufání.
04. 08. 2012 | 01:18

Pablo Rice napsal(a):

Dávno tomu jsem plaval závodně, byla to dřina...
Synek má 13 roků a mimo jiné i on se dal na plavání.
Tréninková dávka 2x týdně dělá zhruba 80 25-ti metrových bazénů. To vše během hodiny a půl, tam a zpět, sprintem a pomalu na vydýchání a neustále dokola. Plavání je prostě dřina a vrcholoví sportovci to určitě nemají zadarmo.
A že jeden získává medaile jak na běžícím pásu?
No, je to na zamyšlení a možná i na změnu pravidel. Ale zadarmo to určitě nemá. Kdo nevěří, ať jsi jde do bazénu vyzkoušet co to obnáší a myslím, že bude po debatě :-)
04. 08. 2012 | 01:23

mil hurikán napsal(a):

lidi, ten článek je provokace, to nemůže nikdo se zdravým rozumem vyplodit, autorka si z nás chce utahovat
04. 08. 2012 | 01:50

Mirek P napsal(a):

Přečetl jsem x komentářů a utvrdil si, že každá liška chválí svůj ocas. I nejuniverzálnější atlet nevyhraje 100m a zároveň 800m, k tomu výšku a třeba kouli. Ten souběh medailí se nedá porovnávat mezi sporty. Některé sporty jsou lukrativnější, proč by měl být lepší vítěz v běhu na 100 m než basketbalistky? Bavíte se, vážení, většinou o "prdu", ne o sportu
04. 08. 2012 | 02:03

skeptický napsal(a):

Není třeba závidět.Ty medajle jsou jenom pozlacené.A jestli jeden medajlista pak dostane zaplaceno za reklamu na fidorky,nebo bude tvrdit,že ten čaj o kterém v životě neslyšel Češi milují,budiž mu přáno.
Špičkový šport je neskutečná řehole.A každý dělá,co mu jde.
A ten ,co hraje fotbal dostane zaplaceno miliony týdně,a má tucet pomocníků.Plaváním si vyděláte leda jako plavčík na plovce.
04. 08. 2012 | 02:35

MV napsal(a):

tak to snad neni ani mozny!! Proc vzdy Cesi musi mit nejakou trapnou pripominku. Zavist?
04. 08. 2012 | 03:49

josef napsal(a):

je videt ze se novinari nudi a rozebiraji nesmysly
04. 08. 2012 | 04:24

Luděk Kál napsal(a):

Zuzko, Zuzko! Ty už nikdy a nikam nic nepiš!!!
04. 08. 2012 | 05:49

Alena napsal(a):

Ježíšikriste,paní autorko! Už hodně dlouho jsem nečetla nic tak nepřejícího,závistivého a přízemního. To jste myslela vážně a nebo si teď v koutku pěkně mnete ruce,jak vám to vyšlo a my se chytli? Protože jen člověk ,který nikdy nedělal vrcholový sport mohl napsat něco tak "inteligentního"!
04. 08. 2012 | 06:26

oh napsal(a):

Zuzana Hronová: Jak píšete, sama aktivně sportujete a plavat prý umíte. Tak si vezměte plavky, najděte si bazén a zkuste si to máchání rukama a nohama sama. A žádné rekreační tempo, každým stylem si dejte stovku hezky naplno, jako by šlo o život (váš). No a pak můžete psát o tom, jaká je to sranda a jak jde vlastně o stejnou disciplínu, jen pokaždé s různým mácháním rukama a nohama.
04. 08. 2012 | 06:46

Marian napsal(a):

Jsem přesvědčen,madam Hronová,že kdyby tyhle medaile měl na svědomí reprezentant naší země,tak mu polezete do zadku a budete žadonit o reportáž.Tak neskutečný blábol,co jste napsala,jsem četl naposledy za komunistů,když hanili kapitalistické sportovce.Je vidět,že jste zřejmě nikdy nenavlékla tepláky.Pro mně je tento plavec vzorem neskutečné dřiny,tak jako je pro mně vzorem Emil Zátopek,který vyhrál na jedné olympiádě všechny dlouhé tratě,tedy 5000,10000 a Maraton,není to plavec a už to nikdy nikdo nedokáže.Takže si navlečte plavky a běžte trénovat a nepište bláboly.
04. 08. 2012 | 06:47

Martina K napsal(a):

Autorko, slo napsat 3 slova: "Nemam rada Phelpse" a nemusela jste se ztrapnovat. Ale klid, muzete si oddychnout, jeste jednou stafeta a uz ho pry neuvidite. Jenze prijdou dalsi. Uz ted ma USA Franklinovou a Cina Ye Shiwen, a to jen namatkou, takze se asi po...Vite co, zkuste zaplavat 2 bazeny (50 m) pod minutu. Jedno jak, proste jak nejlepe umite. A az to dokazete, uvedomte si, ze k tomu, abyste se na olympiadu dostala, musite dvojnasobek (100 m) zaplavat pod 56s a jeste v 50 m bazenu. Jsem si jista, ze vas prejdou roupy.
04. 08. 2012 | 06:57

Caroll napsal(a):

Paní autorka je asi současně zarytou antiamerikaniskou. Čekal jsem kdy se něco podobného objeví. Sama asi nikdy žádný sport nedělala a tak si myslí že to je něco jako sedět za stolem a vymýšlet si nesmysly. Všichni tito různí levicoví radilové (podotýkám že nejsem žádný stoupenec t.zv. "pravice", spíše naopak) co radili jak co dělat NIKDY sami nepracovali. Marx, Lenin a tak dále NIKDY nezkusili doopravdy pracovat a pokud se taková výjimka našla tak to skončilo trapným debaklem. Mohla také přijít s myšlenkou Spojené státy z olympijských soutěží vyřadit, třeba proto, aby soutěž byla vyrovnanější...Nebo jednoduše začít nadávat...třeba tak, že to je důkaz americké podlosti a ďábelské vychytralosti že toho tolik dokázali...Inu na fotce má místo hlavy míč..na myšlení tam moc místa nezbylo..
04. 08. 2012 | 06:58

Joe rejpal napsal(a):

Tak, tak. Ta Hronová nebo jak se jmenuje podala důkaz vlastní hlouposti. Veřejně. Měla by začít dvoufázově trénovat skoky hlavou proti betonové zdi, třeba by se jí v hlavě po prvním skoku trochu rozsvítilo, že. Jsou dva typy hloupých lidí-ti první si svojí určitou nedostatečnost uvědomují a dají si obvykle trochu říct a ti druzí si naopak myslí že jsou chytřejší než všichni ostatní dohromady a vydávají svou hloupost za genialitu. Inu, jak napsal p. Hašek ...blbost může být někdy oslňjící.
04. 08. 2012 | 07:12

Sportovec napsal(a):

Zajímalo by mě,proč ta paní píše tyhle sračky o plavání? Vypadá to že nemá ani ponětí o tom sportu a o tom jaká je to dřina. Když si myslí že je to tak jednoduché,skočit do bazénu a plavat jak o život a pak si se sluchátky ,,do repovat,, pro medaili či k bazénu,tak by si mihla dát pár temp třeba motýlka,je to totiž podle ní náramě jednoduché!?! Je to sport jako každy jiny! Mohla už přeba napadnout i vzpírání ne? Závodník přijde,za pár vteřin nadhodí činku ,,třikrát těžší,,než je sám a jde v klidu v podia. Dvakrát to z opakuje a cca za minnutu a dvacet vteřin má medaili. Je to na hlavu,asi by se příště měla zamyslet víc nad sebou!!!
04. 08. 2012 | 07:34

pajko napsal(a):

Tak jsem se zase jednou pěkně zasmál.Vrcholový sport je tvrdá makačka a nevidím důvod v plavání něco měnit!!! Ale co třeba takhle 100m ,500m, 1000m, 5000m a ve všech stylech.To by pak teprve byla sranda. Ráno rozplavba na 100m motýlek,odpoledne rozplavba na 5000m prsa a večer finále na 1000m znak a v zápětí semifinále na 1000m v.způsob.To by fakt asi nešlo,stejně jako v atletice.
04. 08. 2012 | 07:39

mp napsal(a):

jseš trapnej,atleti také můžou běžet všechny tratě!Ale nemaj na to!..............trapné závidění,či snad mindrák?
04. 08. 2012 | 07:41

delfin napsal(a):

řešení jaké sporty ponechat, ať už kdekoli mě připadá poněkud divné, když v dnešní době se to, co se děje kolem tak zvaných sportovců a sportu samotného, nemá se sportem nic společného. sport jako takový skončil se Zátopkem a ostatními sportovci. dnes je to vše tom co nejvíce vydělat, a to na čemkoliv, i na lidskosti. 21. století a ten úpadek je neuvěřitelný.
04. 08. 2012 | 08:01

pajko napsal(a):

Závist a mindrák v žádném případě.Jak jsem již jednou napsal mě se to takhle líbí jak to je.Zisk více medailí je však v plavání jednodušší než v atletice.
04. 08. 2012 | 08:06

gaia napsal(a):

pajko

atleti zas víc vydělají a atletika prý královna sportů je víc protěžovaná a víc na obrazovkách

taky mají víc závodů, takže v atletice mohou získat daleko víc medailí, než v plavání

to vaše .Zisk více medailí je však v plavání jednodušší než v atletice.

je kravina
04. 08. 2012 | 08:09

zidoniusek napsal(a):

To je snůška absolutních kydů,komentář je celkem zbytečný!!!!
04. 08. 2012 | 08:12

Ládik!!! napsal(a):

To já bych vypsal soutěže ve sprintu na 100, 120, 140, 160 , 180 a 200m, hod diskem na sever, V, J, a západ a hod oštěpem do písku, hlíny, škváry, tartanu a na beton. Maraton samozřejmě na 41,2, 41,3, 41,4 a 41,5km. Aby všichni měli podobný přístup k medailím, jako plavci.
04. 08. 2012 | 08:16

at napsal(a):

Tak toto je názor pr názor. Už dlouho jsem nečetl podobnou slátaninu.
04. 08. 2012 | 08:23

gaia napsal(a):

Ládiku

atleti mají 2 mistrovství, normální a halové, mohou získávat medaile v létě, v zimě,

ale MS v plavání je jen 1x za 2 roky!

A proč tedy třeba Bolt neodběhá vše od stovky po maraton a štafety?

Navíc koho dnes zajímají nějaké medaile?

Bolt má na kontě určitě víc než Phelps.

Proč někdo nezávidí Phelpsovi toto?
04. 08. 2012 | 08:25

Růženka Steinerová napsal(a):

Celým vaším článkem se prolíná pach vaší vlastní sportovní a osobní neúspěšnosti a nedoceněnosti smíchaný se zbytky levičácké výchovy.Je sice hezké, jak se níže v diskuzi zmiňujete,že vážíte 50kg a vyzkoušela jste nebo provozujete mnoho sportovních disciplin-ovšem bez výsledků v evropském nebo světovém měřítku-nebo jste snad získala nějakou olympijskou medaili? Ne. A to je tem problém-problém zneuznané a dle fotky na Aktuálně.cz velmi nehezké obrýlené ženy s uhrovitou pletí,která si svou nepřejícnou zhrzenost musí vylít alespoň při psaní.
04. 08. 2012 | 08:34

Ládik!!! napsal(a):

gaio -
pletete si olymijské medaile a prachy.
04. 08. 2012 | 08:35

Firedrw napsal(a):

NESOUHLASIM. Plavci jako jedni z mala musi do toho bazenu vlezt kazdy den. V podstate jejich sezona nikdy nekonci. Uz vidim, jak mi oponujete, ale k te lehkosti, kterou vetsinu v plavani maji se propracuji dlouholetou drinou. To, ze to neni stejne jako ostep nebo fotbal. No neni, ale kolik noci takovy fotbalista propari a venuje se jinym aktivitam, kolik fotbalistu vystuduje behem jejich kariery jako plavci, ne nadarmo se rika, ze je to sport lidi s vyssim IQ (Phelps je rekneme mozna vyjimka, ale nic nevime, jak je chytry). Vetsinou si za svou drinu nic nevydelaji krome mozna par jedincu na celem svete. Plavani neni reklamni sport. A o vsestrannosti plavcu, oni vetsinou skonci velmi mladi 25-30 let, ale jsou to take vyborni bezci, jenom nemaji potrebu pokrocovat v kariere jako bezci. Znam nektere, kteri bez atletickeho treninku, jsou v behu schopni porozit i trenovane bezce a ti se pak jen divi. A jsou to schopni zopakovat. Mnohdy u mladeze je to lepsi zacatek sportovni kariery, nez zacit v 6 letech s atletikou nebo fotbalem. Maji mene zraneni. A mnozstvi disciplin v plavani, no to je asi jako v gymnastice, tam taky jeden clovek muze mit 5 medaili za jednu olympiadu a kdyz mu forma vydrzi 12 let, tak jich muze mit 20, ale bohuzel gymnaste se sedrou drive a ty jejich pohybove problemy, dik nechci. Atleti a nekteri jini tady jsou mnohem dele a zkouseji to a zkouseji. Na druhou stranu nikdo nikomu nebrani plavat. Ranni treninky zacinaji casto pred 6 hodinou, tak vzhuru do toho.
04. 08. 2012 | 08:40

Drzá zrzka napsal(a):

Ládik!!!

nositeli olympijské medaile se lépe otevírají vrátka k dalším příjmům... třeba z reklamy
04. 08. 2012 | 08:41

gaia napsal(a):

Ládiku

ale náš pan prezident říkal, že jsou jen jedny prachy.

Proč tedy nesrovnávat je, když jsou jen jednoho druhu a jednoho původu.

Medaile se srovnávat nedají.

Stejně tak nemůžeme my nikdy mít tolik medailí kolik Čína , když je nás 100x méně a ani teď nemáme ten růst.

a přesto se to srovnává.

Navíc lidi víc prahnou po prachách než po penězích.

Takže jsem reagovala na váš další tupý příspěvek reálnými fakty.
04. 08. 2012 | 08:44

strato napsal(a):

Tento váš "článek" snad ani nemůžete myslet vážně!! Každý sport ať vrcholový na světové úrovni nebo krajské soutěže, představuje dřinu a odříkání. A je úplně jedno jestli dotyčný plave, jezdí na kole, na lyžích nebo hraje fotbal. Pokud se sportu věnuje odmalička znamená to i jistou ztrátu dětství. Myslíte si snad, že mr. Phelps jde po závodech do hospody na pivo? Ne, jde zase trénovat, plavat, posilovat atd. Aby byl opět nejlepší. Takže madam, zkuste zvednout zadek od počítače a jít taky něco dělat, abyste věděla o čem je řeč. Protože kecat umí každej!!
04. 08. 2012 | 08:45

ilonsana napsal(a):

Plavání závodní je velká dřina je vidět, že jste to nezkoušeli jinak by jste nemohli napsat takové bláboli a hlavně je to závist.že nemáme nikoho solidního moc to Phelpsovi přeji je to kaknon
04. 08. 2012 | 08:56

Václav napsal(a):

Paní Hronová, asi jen jedno ... vlezte si do toho bazénu a zaplavte alespoň jeden styl slušně? Že Vám to nepůjde? Nevadí, ale už nepište takový haluz.
04. 08. 2012 | 09:00

roman havrlant napsal(a):

A zase se zde projevilo to naše čecháčství. Jedna skupina tvrdě kritizuje něco, co ani neví, jak funguje; druhá skupina, která sport miluje z jeho podstaty kritizuje první skupinu; a třetí skupina, která ten sport provozuje, se obhajuje.
Je mi 37 let. Plavání se věnuji prakticky celý svůj život (10 let reprezentace, nyní v roli trenéra). Chtěl bych se na věc podívat trochu komplexněji, spíše pohledem člověka, který si v klidu na divanu vychutnává své oblíbené disciplíny (s ohledem na to, že jej sport baví). Autorka článku zde poukázala na něco, co napadlo snad každého z nás. Z pohledu plavce lze pouze konstatovat, že vzhledem k podstatě jednotlivých plaveckých způsobů a specifické náročnosti jednotlivých plaveckých disciplín je opravdu neskutečné, že jeden člověk je schopen se prosadit na více tratích a v tak dlouhém období (3 olympiádách) - vezmeme-li v potaz neuvěřitelnou vyrovnanost a světovou konkurenci, která se žene za medailemi jako chrt po lyščím ocase. Phelpsovu vyjímečnost snad lze přirovnat k už zmiňovaným desetibojařům, jejichž výkony v některých jednotlivých disciplínách jsou konkureceschopné s výkony specialistů (např. skok do dálky). Nikdo (ani já) nechápu, jak jeden člověk může při tak neskutečně náročném olympijském programu (systém rozplaveb, semifinále, finále) dosáhnout během 9 dní 8 zlatých medailí! Nad tím znalému člověku zůstává rozum stát. A v tom tkví ta fenomenálnost Phelpse. Nikomu jinému se to prostě nepodařilo - tak je to třeba chápat.
A co se týče počtu plaveckých disciplín zařazených do programu OH? K tomu snad jen tolik, že plavání je součástí OH od jejich znovuobnovení. Historii vývoje plaveckých způsobů nechť si každý nastuduje. V současné době plavci například považují za nespravedlivé, že v programu nejsou zařazeny také sprinty na 50m prsa, znak a motýlek - velmi atraktivní disciplíny (tedy usilují o další rozšíření počtu disciplín). Vzhledem k ostatním sportovním odvětvím cítím určitou nespravedlnost v možnosti zisku většího počtu medailí, ale jak už jsem zmínil, každá ta disciplína je nepopsatelně jiná, i když běžnému divákovi může připadat stejná nebo podobná. Každopádně nevylučuji, že by stálo za to se zabývat myšlenkou redukce plaveckých medailí (např. za kompilaci sprinterských disciplín, nebo středních tratí apod.) Už by to ale nebyla jedna disciplína, ale víceboj, a ten je vždy hodnocen jinak, takže to považuji téměř za vyloučené.
Myslím, že bychom se měli se současným stavem počtu medailí v jednotlivých sportech smířit. Každý nachť si na určitého sportovce udělá svůj názor. Garantuji ale všem nezasvěceným, že kdyby dostali možnost si zkusit trénink těch nejlepších světových plavců třeba za tučný honorář, ukončili by svou snahu v lepším případě po několika týdnech. Nikdo nemá nic zadarmo. Domnívám se, že po odchodu Phelpse se dlouho neobjeví tak vyjímečný plavec, který by dosáhl více než 4 zlatých medailí z jedné olympiády.
Autorka svým článkem zastupuje poměrně širokou skupinu lidí stejného názoru, není tedy důvod ji kamenovat.
Úkolem zaintersovaných je více propagovat nepopulární sporty a zasadit se o to, aby nejsledovanější sportovní zpravodajství nezačínalo vždy prudce inteligentním nagelovaným čutálistou, který si chudák na tréninku udělal bebí na noze.
04. 08. 2012 | 09:26

Sláva napsal(a):

Ono kdybychom měli nějakého českého plavce, který by vyplaval x medailí, tak by takovej článek nikdy nikdo nezplodil.

Je xxx sportovních odvětvích, kde jeden sportovec posbírá xxx medailí. Je to tím, že je prostě dobrej. Obětoval tomu víc jak kdo jiný , má talent který nikdo jiný nemá a možná má i víc štěstí.

Těch sportovců je mnoho jen tak namátkově - Věra Čáslavská, Emil Zátopek, už je a bude na tom ještě líp i Martina Sáblíková. Z cizích luhú a hájů Ole Einar Bjørndalen, Magdalena Neunerová, Bjørn Dæhlie, Marit Bjørgenová, Peter Northug, Saimon Ammann. Mám pokračovat?? Těch sportovců co vlastní více olympijských medailí je strašně moc.
Je mi líto, že někdo nechápe, nebo závidí někomu něco a sám nic nedokázal.A dokáže jen blbě štvát lidi.
04. 08. 2012 | 09:28

Michal napsal(a):

Dobrý článek!!! Jen chudák co nedělal žádný sport to nepochopí!
Je to sice pro někoho skandální, ale je to fakt! Phelps je fenomén, to mu nikdo nebere. Nejde však porovnávat nejúspěšnější olympioniky všech dob podle počtu medailí!!! Je to stupidita na druhou.
Někdo se tady ohání tím, že atleti taky můžou závodit od 100m až do maratónu. To ano, ale pořád běží jedním stylem. A ty tratě jsou opravdu velmi, velmi rozdílné! Když se porovnají například jen atletické sprinty, tak nám moc medailí nevyjde. Fenomenální atlet může získat medaile na 100m, 200m, štafeta 4x100m .... když bude hodně dobrý a všestranný tak teoreticky ještě 400m a 4x400m ... ale to už by musel být nadčlověk! Navíc sama historie ukazuje jak jsou to specifické disciplíny, které nemůže jeden atlet vyhrát! Navíc doby Carla Lewise, kdy každý sprinter byl navíc dobrý dálkař jsou dávno pryč!!! Co nám ukazuje historie plavání??? Jen to, že všechny styly a tratě v plavání jsou velmi podobné a čím dál více plavců dosahuje na více medailí. To je prostě fakt. Jsem rád že to někdo vidí a že se to nebojí napsat. Gratuluji autorce!
04. 08. 2012 | 09:54

Vera napsal(a):

Phelps v USA neskutečně zpopularizoval plavání, stal se inspirací pro tisíce dětí, kteří chtějí sportovat a být jako on. Je to pro ně hrdina. Koho jste inspirovala vy, autorko?
04. 08. 2012 | 09:57

skeptický napsal(a):

Ještě by to chtělo napsat,že jsou lidi ,kteří umějí,a taky medajli nedostanou.Jeden Nor uměl střílet,a místo na Olympiádě je zavřenej.Určitě nějaké spiknutí.Jako kdysi při volbách presidenta.
04. 08. 2012 | 10:38

Pavel napsal(a):

Plavci mi nevadí. Když už někdo někde postaví plavecký stadion, tak se holt musí pořádně využít, tři disciplíny by byly málo .-) .

Co osobně nesnáším, je plážový volejbal v TV - ten na olympiádu opravdu nepatří, je to zoufale nudné na sledování (některé sporty je prostě lepší dělat, než se na ně dívat). To je zoufalství, proti tomu jsou plavecké závody skvělá show.

Jinak kolik bylo v historii plavců, kteří bodovali v tolika kategoriích? Asi jako Zátopků v běhu?
04. 08. 2012 | 11:48

Iggy napsal(a):

Už konečně už chápu, proč si tolik Čechů kupuje bazény. Co Čech, to plavec. A nebo cyklista.
04. 08. 2012 | 12:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dvan hrubě urážlivé a nadávky obsahující texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 08. 2012 | 12:21

Martina K napsal(a):

blog ma naprosto chybnou premisu a to, ze je Phelps nebo plavani nespravedlive staveno nad ostatni sporty. Nevim kde se to bere, ale mohu posoudit co rikaji na NBC, kde k nadsazkam maji duvod. Nevsimla jsem si, ze by zpochybnovali vykony ostatnich fenomenalnich sportovcu. Netvrdi, ze Phelps je prekonal, ale ze se diky svym vykonum zaradil mezi nejlepsi atlety v historii. Me, jako Cecha mimoradne tesi, ze nikdy mezi ty fenomenalni atlety nezapomenou zaradit Emila Zatopka. Dokonce pri uvodnim ceremonialu krom zaberu na holinky komentovali CR jako zemi, ze ktere pochazi legendarni Emil Zatopek. Vetsina lidi si proste povsimla, ze plavani neni hod kouli, mozna, ze k tomuto poznani jednoho krasneho dne dojde i autorka. Drzme ji v tom palce.
04. 08. 2012 | 13:03

ld napsal(a):

Velmi hloupý článek, který degraduje výkony např. C.Lewise, Věry Čáslavské.
Jestli dále někdo vidí výkony moderních gymnastek(tů) jako hupky-dupky a forem pro medaili a komentuje někde sport, pak není na svém místě.
04. 08. 2012 | 13:47

traven napsal(a):

hmm myslím ,že není problém z tohoto hlediska vyvodit závěr a směrovat naše mladé naděje do bazenu,6x týdně dvoufázově (když budu čínan na bázi-tak 7x týdně 3fázově..)přesná kontrola jídelníčku přísná životospráva,naprosto stejný přesný denní režim a začne se někdy ve věku 5-6 let a po 8 letech se uvidí....tedy může se začít lovit medailové kovy,,,a nebo taky né...
04. 08. 2012 | 14:07

Pavel.Redmill napsal(a):

1) kde je psáno, že to musí být "spravedlivé"? to je pozůstatek komunismu, že vše musí být stejné, spravedlivé. pro všechny stejný počet medailí, pro všechny stejné výhry. je spravedlivé, že pan Bakala vlastní OKD, má za ženu bývalou Miss a peněz mraky? Určitě ne. ale prostě to má. přejme mu je. má cenu proti tomu psát blog, nebo demosntrovat? Ne. stejně tak tady. Plavání je jeden z nejstarších olympijských sportů, žádný ze čtyř plaveckých stylů není obsolentní, existují tratě o různých distancích. když je někdo tak dobrý, aby se po dobu 3 (!) olympijských sezon udržel na absolutní světové špičce a dokonce mohl závodit i v několika stylech a disciplinách, je dobrej a nezmění to ani stesk blogerů, jejichž maximum je 100m prsa s hlavou nad vodou.
2) je čistě volba judistů, skifařů či střelců a boxerů, že jejich závod "vynese" toliko jednu medaili. jejich volba dělat ten či onen sport, věděli, do čeho jdou.
3) ví někdo, kolik úsilí musel Phelps do přípravy vložit? on "si asi jen tak do vody" neskočí, on celoročně dře, aby byl na špičce. plavání není odpočinkový sport. a nemyslím, že ekvivalent vyčerpání je pouze padnout po závodu na zem a být odnesen...
4) je pouze otázkou hodnocení kategorie, co je úspěšný sporetovec. zda počet kovů (Phelps), počet startů (u nás třeba Petr Urban), nebo cokoli jiného... pro někoho je úspěšný ten, kdo sestřelí hodně slečen, někdo ten kdo má peníze, pro někoho ten, kdo umí jazyky. kritérium úspěšnosti neni výlučně na počtu medailí...

Až se přestaneme zaštiťovat slovíčkem "fér", dospějeme jako národ. Já taky nemam porsche, ministerský plat před svými třicátinami, či hodinky za 100 tisíc ("Mazánek", Dobeš, šéfodborář), ale není to nefér. nemůžeme mít všichni všechno. ženská taky nemůže bejt papež. je to nefér? Ne.
04. 08. 2012 | 15:12

Ivan Růžička napsal(a):

Zuzaně Hronové musel nějaký plavec strašně ublížit :-o
jinak si to nedovedu vysvětlit...
04. 08. 2012 | 15:12

Anker napsal(a):

Jakkoliv se disciplíny plaveckých závodů mohou zdát autorce postejnavé a tudíž vyvozuje, že kdo má předpoklad vyhrát jednu, může snadno vyhrát i jinou, spíše opak je pravdou. V jistém smyslu toto může platit o závodech na 100 a 200 m ve stejných způsobech, ale dále to rozhodně neplatí. Pokud někdo posbírá více medailí z různých disciplín, je to dáno pouze mimořádným nadáním. I hráč na housle může někdy hrát virtuosně na víc nástrojů. Ale platí to tak vždycky? O plavání autorka článku evidentně nemá ponětí a podléhá jen svým dojmům. Proč vůbec srovnávat třeba plavce s atlety. Je to potřeba? Nesmysl.
04. 08. 2012 | 15:15

Radek napsal(a):

Pani Hronova,
unierzálnost Phlepse je právě tak vyjmečná, jako Vaše podprůměrnost u nás běžná.
04. 08. 2012 | 15:18

Ivan Růžička napsal(a):

aha, tak to jo:
http://aktualne.centrum.cz/autori/profil.phtml?slug=zuzana-hronova
04. 08. 2012 | 15:19

Petr napsal(a):

Proč je to tak?
Protože se to přestárlým, sklerotickým dědkům a babám ve vedení MOV líbí.
04. 08. 2012 | 15:46

Kanalnik napsal(a):

Media nafukuji vse kvuli ctenosti a zisku z reklam. Nesamostatni jedinci jim to navic papaji. Proto ten tyatr kolem x medaili z plavani. Ja si osobne myslim to, co autorka. Medaile na Olympiade je vyjimecny pocin, seriove vyhravani v x podobnych disciplinach tuto vyjimecnost ponekud degraduje. Ale pokud to nekomu vyhovuje, neberu mu to.
04. 08. 2012 | 16:18

modrý edvard napsal(a):

Počet medajlí by se měl odvozovat od počtu lidí, kteří daný sport provozují (kupř 1 medajle na 100.000 lidí).
04. 08. 2012 | 17:55

Kala napsal(a):

Takový Phelps se vyskytne jeden za deset, dvacet let. Dnes asi plave naposledy, a až odejde, tak se uvidí. S rozšiřujícím se počtem vrcholových plavců bude pak každý rád, když si uzobne jednu či dvě medaile. A větší počet disciplin a tratí je atraktivní jak pro sportovce, tak pro diváky.
04. 08. 2012 | 18:17

dust napsal(a):

Na první pohled je vidět, že komentář psal někdo, kdo chtěl jenom provokovat a o sportu nic neví, nebo radši nechce vědět. Každý sport má svou historickou genezi, svoje pravidla, členskou základnu, finanční stránku atd. Namítat, že by se měly zrušit plavecné styly a zachovat jenom ten nejrychlejší je stejné jako říkat že nemá cenu běh (natož pak chůze) protože na kole, motorce, v autě je to přece rychlejší. Namítat, že plavecnký trénink je pohoda, je druhý nesmysl - víte, že plavci za jeden den závodů jenom v rámci rozplavání a vyplavání naplavou i 5 a víc kiláků? Tušíte, jakou si musí projít kvalifikací, aby vůbec na olympiádu jeli?

Jako článek blogu budiž, ale proč tohle aktuálně procpalo až na titulní stránku, ro nepochopím...
04. 08. 2012 | 18:41

Jaxi napsal(a):

Dlouho jsem uvažovala, co k tomu to tématu napsat. Omezím se na minimum. Článků od různých individuí a s různě kontrovezním až blbým obsahem je plný internet. To, že autorkou jednoho z nich je redaktorka Aktuálně je smutné, nicméně to podává jasný vzkaz - raději si půjdu (z tohohle závistivě nepřejícího hororu typu "chcípla mi koza, musí i sousedovi" znechuceně) počíst jinam, bye.
04. 08. 2012 | 22:52

Jan Vybíral napsal(a):

Vážení,
paní či slečna - autorka tohoto článku neví o co GO! Smekám před výkonem Michaela Phelpse, který je nepřekonatelným v tom, co dělá. Smekám před těmi, kteří obětují svému snu vše. Kdo byl sportovcem ví, jaká je dřina být světovým v čemkoliv. Vnímal jsem tento server jako seriózní plátek, ale nyní přehodnocuji svůj pohled. Pokud zde kdokoliv a jakkoliv hodnotí cokoliv, aniž by měl mandát k tomuto - pak dávám přednost Blesku a jemu podobným, kteří si nehrají na "serióznost" a valí to pod tlakem. Milá paní či slečno Hronová, běžte k šípku s Vašimi názory. Jste mimo mísu a to dobrých pár kilometrů. S pozdravem J. Vybíral
05. 08. 2012 | 00:44

Jan Buček napsal(a):

Jeden z nejhorších článku, které jsem kdy četl. Měl jsem co dělat, abych jej dočetl do konce. Je očividné, že člověk, který toto napsal nemá o přípravě plavců a její náročnosti ani tušení a tím pádem by se měl zdržet jakýchkoliv komentářů a špatných postřehů.
05. 08. 2012 | 04:38

Eva M. napsal(a):

ježišmarjá, nežerte to tak. tak má hodně medailí, no. kromě toho - myslím, že hlavní obdivuhodnost tkví v tom, na kolika olympiádách za sebou je schopen vyhrát; musel se na to dost nadřít. V době, kdy jsme měli Jarmilu Kratochvílovou, bychom se nad medailemi z běhu také nevztekali.
05. 08. 2012 | 06:35

tuantsel was napsal(a):

Tak takovou neobjektivni a naprosto tupe napsanou snusku nesmyslu jsem opravdu hodne dlouho necetl! Mam pro vas jediny navrh pani Hronova. Co kdybyste o plavani a o sportu vubec uz nikde a nikdy nepsala? Bude to tak lepsi pro nas pro vsecnhy. Zvednete radeji svou sadelnatou zadnici a zajdete si na bazen. Treba si tam poopravite sve zcestne nazory.
05. 08. 2012 | 07:23

tdk napsal(a):

Pani je od pohledu sportovni genius http://aktualne.centrum.cz/autori/profil.phtml?slug=zuzana-hronova
05. 08. 2012 | 07:31

Jeníček ten od Mařenky napsal(a):

Bežci jsou na tom skutečně o dost hůře... jedna běží jen jednu stovku, druhák když je někdo dobrý sprinter, tak nemůže být z principu dobrý ve vytrvalostním běhu, respektive může být dobrý, ale ne nejlepší.

plavání má jednak 3 stovky a i vytrvalostní plavání je otázka pár bazenů. takže když je někdo supr čupr plavec, tak má slušnou možnost vysbírat hromadu zlatých, což je upřímně řečeno proti supr čupr běžcům trošku nefér.

Všehovšudy kdyby se plavala 100, 200, 1000, 5000, 10000 m tak 100m a 10 km těžko ovládne jeden a ten samý plavec.

Což samozřejmě nic nemění na tom, že je to dřina jako každý jiný vrcholový sport, jen je v něm dost disciplín, které může vyhrát jeden a tentýž člověk. Phelps je machr na stoprvní o tom žádná, ale kdyby byl machr i třeba na stodruhou v běhu, tak toho zlata tolik domů nenaveze.
05. 08. 2012 | 08:34

realita s TV napsal(a):

ale atletika je pořád v lesku kiamer. Plavci tolik slávy nemají.

Názorně jsme viděli včera v TV, kdy vrchol a závěrečný večer plaveckého klání byl odsunut až k půlnoci a ještě mimo avizovaný program v novinách a předveden jen ze záznamu a krácen.

Zato atletika celý večer a zde i bezvýznamné vyřazovací závody s nám úplně neznámými lidmi.
Plavání je mezi sporty Popelkou, tak nezáviďte pár kovových placiček.

Nebýt skutečně tak mimořádných Phelpsových výsledků, ani bychom nevěděli, že se něco podobného na olympiádě vůbec děje.
05. 08. 2012 | 08:53

H. Holman napsal(a):

Dlouho jsem uvažovala zda vůbec na tuhle slátaninu plnou keců reagovat..
Jde vidět paní nebo slečno Hronová, že vůbec nevíte o čem je řeč, zkuste si měsíc v kuse den po dni s plavcem. Jak po trénincích málem nedoběhnou ani na záchod a zvracejí přímo do bazénu, zkuste si zaplavat denně 10-15km....
A nejvíce mě zaráží že nadáváte právě tímto směrem, když olympijský rekord v držení medailí měla právě tak dlouhou dobu gymnastka Larisa Latyninová... měla jich 18 tuším... no nevím kde jste nechala mozek jak jste to psala, ale v hlavě jste ho určitě neměla, protože by jste toto nevypotila...
05. 08. 2012 | 10:16

Pavel napsal(a):

Pro Zuzanu Hronovou

No prosím, běžkuje, atletiku dělala a váží 50 kg. Ideální žena. Tak proč Phelpsovi závidí to, co dokázal... Asi neměla tu výdrž, aby se dostala na samotný vrchol a teď ve skrytu duše závidí. To je ta naše a Zuzanina povaha česká - závist a nepřejnictví !!!!!
05. 08. 2012 | 10:49

pepan napsal(a):

Pro Zuzanu Hronovou

Vy svým "slušným" blogem zde degradujete všechny sporty a sportovce, protože to není podle vašeho gusta, když "nějakej" plavec a to i génius jako Phelps vyhrává... Tak pak kritizujte ty gymnasty, co mají více jako jedno zlato, atleta, cyklisty, lyžaře a co já vím ještě koho, protože vy, Zuzana Hronová jste ta, podle které to tak je ne jinak. Připadá mě to jako za totalita článek z Rudého Práva, které mělo vždy pravdu a když to nebylo tak tak ji mělo pořád...
Zde jste načala diskusi, která se vám také nepozdává a děkujete těm "slušným". A|la já zde nečetl neslušnou diskusi. Vás asi štve, že jste narazila. S tím se ale musí počítat, když se pustíte na tenký led a blogujete na téma plavci a Phelps. Zkuste napsat, že Čáslavská nebo Zátopek degraduji sport, protože získali tolik zlatých...Do toho se vám nechtělo, že, tak jste vytáhla Phelpse, toho amíka, tomu to vadit nebude. Jak vidíte hodně lidem to vadí a tí jsou podle vás "neslušní",,,
Škoda, že jste v životě nezískala nějekou tu medajily na ME, MS nebo OH, měla by jste alespoň nějaký kredit. Takto nemáte ale zbla nic.
05. 08. 2012 | 11:29

Aleš napsal(a):

Já mám podobný názor jako autorka. Sice bych nesrovnával tréninkovou dřinu plavců a jiných sportovců, ale závodění v různých stylech na olympiádě je nesmysl.
Měla by existovat jen jedna kategorie - volný způsob. Pokud někdo plave motýlkem rychleji než kraulem, ať si závodí motýlkem. Umělé disciplíny pomalými technikami jsou nonsens. Plave snad někdo s ambicemi na výhru při moderním pětiboji nebo triatlonu prsa? Existuje v nějakém jiném sportu, kde se hodnotí "nejrychleji, nejvýše, nejdál" kategorie méně efektivních technik? To je úplně relevantní otázka, na kterou samozřejmě existuje jediná odpověď: ne.
Druhý problém - množství tratí. Typicky 200 metrů v atletice. Na to neexisují specialisti. Výherci jsou často stovkaři a čtyřstovkaři. Je to vzdálenost, která nevyžaduje speciální trénink, když jsem nejrychlejší na stovce, budu i jeden z nejrychlejších na dvoustovce, aniž bych ji kdy předtím zkusil. V plavání obdobně.
FINA uznává 50,100,200,400,800,1500 metrů - co to je? Minimálně 50 (velké procento tratě se ani tradičně neplave, ale probíhá ve vzduchu či pod vodou) a 200 metrů je tam jaksi navíc.
Další problém jsou štafety, které podle mě taky na olympiádě nemají co dělat. Individuální sporty mají být individuální a ne dávat šanci sportovcům méně výkonným, a hlavně z velmi omezeného počtu zemí na dodatečné triumfy. Atletické běžecké štafety má reálnou šanci vyhrát asi tak 5 zemí. Hypotetický famozní sprinter z Dánska nebo z Malajsie nikdy ve štafetě medaili nezíská. Stejně tak v plavání. Zatímco Australan ze širší špičky, který ovšem nemá šanci získat individuální stupně vítězů si klidně může doplavat pro nějaký kov ve štafetě. To je další hloupost. Být olympijský vítěz by mělo něco znamenat. Když někde získá zlatých medailí víc, tak by měl být buď stabilní borec (několik olympiád po sobě) nebo výjimečný univerzál (výhra v různých disciplínách, nebo distancích, na které se ovšem lidé specializují). Kdyby Phelps na dvou olympidádách vyhrál 100, 400 a 800 metrů volným způsobem, a získal tak 6x zlato, smekal bych až na zem, to by byl o řád famóznější výkon než těch cca 16 co má teď.
05. 08. 2012 | 12:31

H. Holman napsal(a):

pro Aleš.. jste nějak mimo ne??? Phelps už startoval na olympiádě v Sydney.. má to ze 3 olympiád... :D :D :D je k zasmání že reagujete a nevíte :D
05. 08. 2012 | 12:43

patrik napsal(a):

přesně jak píše H. Holman Phelps startoval už v 15ti letech na olympiádě, tam získal 5. místo, od té doby na dalších 3 olympiádách získal všechny medaile. pro mě je to borec nad borce!!!!! a paní autorko jděte se zahrabat, jde vidět že jste všeuměl ale nic jste nedokázala
05. 08. 2012 | 12:56

Joula napsal(a):

Prosím autorku článku, aby nepasala o něčem co sleduje pouze v televizi. Pokud by jste si zkusila zaplavat třeba jenom padesátku motýlkem, tak možná pochopíte co to obnáší. Potom srovnejte svůj čas a ejhle o kolik budte zaostávat za Phelpsem :-) Navíc on bojuje proti specialistů na určité trati. To znamená, že poráží lidi, kteří plavou třeba pouze dvě distance a 4 roky trénují pouze na tyto tratě. Srovnávat plavání s atletikou nejde. Pokud mluvíte o desetibojařích, tak opět prosím srovnejte jejich časy se specialisty a poznáte ten rozdíl v časech nebo výkonech. Teprve když desetibojař bude mít srovnatelný čas s olympijským vítězem mohla by jste napsat podobný článek, ale to se nestane. Doufám, že si to uvědomíte a nebudete znevažovat výkon nejlepšího sportovce v olympijské historii.
05. 08. 2012 | 13:47

oh napsal(a):

Libor Stejskal, editor blogů: Když už tak pilně mažete, příspěvek individua honosícího se nickem paul Pospichal z 04.08.2012 | 00:29 se vám jako hrubě urážlivý a tudíž odporující záměru poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu nejeví? Je pravda, že ten kretén (tohle je nadávka, nikoli diagnóza) se zastydlou pubertou nepoužil jedinou nadávku nebo sprosté slovo, ale že by povzbuzoval zrovna ke korektní a věcné diskuzi? Ale teď máte alespoň důvod smáznout mě.
05. 08. 2012 | 13:53

modrý edvard napsal(a):

aleš: dvě kategorie jsou v bězích na lyžích . naopak nejsou, ač by snadno mohly býti, ve vzpírání.
05. 08. 2012 | 15:41

Kala napsal(a):

Aleši, lituju Vás, že např. plavecká štafeta Vám nic neříká a brojíte proti ní. Dřív jsem se na plavání nedívala, až letos, a právě štafety obdivuju nejvíc, je to krásná disciplína a úžasné podívání a napětí pro diváky. Právě v té kolektivní odpovědnosti, i v tom, že třeba někdo silnější to vytáhne za toho slabšího a pak se společně všichni čtyři radují z úspěchu, je krása sportu.

Samozřejmě, je to jen pro země, které mají širší základnu a mohou postavit nejen jednotlivce, ale "mužstvo". A v tom už zase Vy vidíte další nespravedlnost. Vy všichni šťouralové v čele s blogerkou, být po Vašem, to by toho ze sportu zbylo a to by toho diváci viděli ... Ještě že se producírujete jen tady.
05. 08. 2012 | 15:47

Ládik!!! napsal(a):

Článek není o felpsovi, ale o počtu medajlí v plavání. Proč se neplave třeba jen volný styl? Běhá se taky jen volný styl, nikoliv ještě po levé noze, po pravé noze, pozpátku a v pytli.
05. 08. 2012 | 15:52

Pavel.Redmill napsal(a):

autorka je zhrzená rádobysportovkyně, která neměla vůli, chuť či cokoli jiného se věnovat sportu na profesionální úrovni. tak radši píše tu do toho deníku, tu do toho a v jednom se určitě nějaký žblebt, který zplodí, uchytne. bohužel se tomu tak stalo na aktualne.cz. nechápu (jako bývalý plavec), jak může někdo napsat, že by zrušil 3 styly a nechal jen kraul. to zrušte chůzi a překážkový běh (nejrychlejší je přece jen běh) a zruště i třeba skoky do vody z 1, 3 a 5 metrů ne? koneckonců, když umim skákat z 10m, umim i z ostatních a hrozilo by, že bych mohl mít více medailí než ostatní a TO BY NEBYLO FÉR!!! pisatelka toho žvástu asi zažila nějakou nefér nepříjemnost, která z ní učinila bdící strážkyni férovosti (nechápu proč zrovna ve sportu!!!)
05. 08. 2012 | 16:01

Petr napsal(a):

Myslím, že sportovní veřejnost sama dokáže rozlišit váhu olympijské medaile v jedné plavecké disciplíně oproti té třeba v desetiboji. Pokud plavec získá jednu zlatou medaili v jednom plaveckém stylu na jedné distanci, tak po něm za chvíli neštěkne pes. Zato vítěz olympijského desetiboje bude navždy považován za jednoho z nejlepších atletů - myslím, že jména Clay, Šebrle, Nool a O´Brien mluví za vše. Každý z nich má jednu či dvě medaile, ale už se na ně nezapomene. Oproti tomu plavec s jednou medailí je okamžitě zapomenut. Michael Phelps je ovšem naprostý fenomén, který až neskutečným způsobem opanoval plavání jako takové - především krátkou i dlouhou polohovku. A tuto dominanci prokázal na třech olympiádách za sebou. To už je jiný kalibr i oproti výše zmíněným desetibojařům. Nejde přeci o počet medailí, nýbrž o to, jak dotyčný dominoval ve své disciplíně. A to Michael Phelps dokazoval v uplynulé dekádě jako nikdo před ním. A nikde není psáno, že jeho pozice největšího olympionika historie není ohrožena. Pokud např. Usain Bolt získá i letos 3 zlaté medaile ve svých disciplínách, pak má velmi dobře našlápnuto k tomu, aby Phelpse na této pozici ohrozil. A to bez ohledu na to, že nikdy nezíská 20 medailí. A co se týče fotbalistů, tak ti (ať se nám to líbí nebo ne) olympiádu za svůj kariérní vrchol rozhodně nepovažují. Svůj vrchol spatřují v mistrovství světa či Evropy, popřípade v Lize mistrů. Na závěr zdůrazním, že sportovní fanoušek není natvrdlý a sám dokáže posoudit hodnotu jednotlivých výkonů na základě jiných kritérií, než je počet medailí.
05. 08. 2012 | 17:15

mb napsal(a):

ten článek je prostě blbej a aktuálně by se mělo stydět že jej má v topu po dlouhou dobu ...

snaha být kontroverzní za každou cenu / klaus, hronová /

je myslím dost hnusná ...

... njn ... stane se ... čtenost nade vše ...
05. 08. 2012 | 17:20

Martin napsal(a):

Panebože co to je za nánu, která tohle psala??

Tento příspěve je naprosto mimo mísu a očividně pochází od člověka, co neví naprosto nic o plavaní, o plavecké přípravě a vlastně o sportu obecně...pryč s tím
05. 08. 2012 | 17:34

Kudrna napsal(a):

No myslím, že plavci se zase nadržou fyzicky více než střelci z malorážky :-)
05. 08. 2012 | 17:39

trebor napsal(a):

Všichni, podotýkám všichni se můžou dát na ten dril plavání a získávat "laciné medaile".
Potom bysme mohli diskutovat o tom, jestli medaile za běh na 100m a tatáž medaile na 10.000m mají stejnou hodnotu.
05. 08. 2012 | 17:41

Jakub napsal(a):

Trochu by mě zajímalo, zda paní redaktorka, dáli se to vůbec říct zkusila někdy plavat. Rozhodně nejsem nějaký fanatický příznivec plavání, ale myslím že na souši je také dost způsobu jak se dostat z bodu A do B. Chůze, běh, překážkový běh, štafeta, a vzdáleností je určitě víc než v plavání. Takže myslím že opravdu odborný a věcný článek. Pokud jeden atlet dokáže vyhrát 100m,200m,400m,800m normálně i překážky, může těch medailí mít klidně i víc a taky se bude říkat že je fenomenální.....
05. 08. 2012 | 17:45

Palomino napsal(a):

Souhlas s autorem. Phelps je fenomén jen a výhradně mezi plavci, nikoliv napříč sportovními odvětvími. Nelze srovnávat nesrovnatelné. Bohužel takových paradoxů je ve sportu více, např. platy fotbalistů, hokejistů apod. Převedeno na odměnu za výkony je fenomenální Phelps vedle těchto "rádoby" ikon šampionem okresního přeboru v Horní Dolní.
05. 08. 2012 | 17:49

J.K. napsal(a):

Názor hodný trouby...
Kolik je nebo bylo na světě plavců, kteří dokázali vítězit ve více plaveckých disciplínách ??
Podobně, kolik bylo nebo je atletů, kteří dokáží získat na jedné olympiádě tolik medailí, jako Carl Lewis ve svých atletických disciplínách ?
Co tak omezit gymnastiku ? Tam je to podobné... :-)))
Zkuste nejprve myslet a potom psát. O sport se evidentně nezajímáte, ale rozumujete jedna radost...
05. 08. 2012 | 17:58

Karel (taky) napsal(a):

Nezáviďme Phelpsovi - je úplně vypatlaný, radši funkční mozek než vitrínu medailí...
05. 08. 2012 | 18:00

Jakub napsal(a):

Článek je úplný nesmysl!
05. 08. 2012 | 18:10

Vítek napsal(a):

Víte vy vůbec jaká je plavání dřina? Tvrzení, že plavec se nenadřel tolik jako desetibojař na jednu medaili je blbost. Navíc nikdo tomu desetibojaři, fotbalistovi, tenistovi atd... nebránil, aby taky dělal plavání a mohl mít taky medailí 21. Bohužel se ale nepočítají ty fiktivní medaile (měl bych je, kdybych se tomu věnoval). Jenže oni se tomu nevěnují a tak má ty medaile Phelps. Počítají se jen ty skutečné medaile.
05. 08. 2012 | 18:10

strýc virus H3N1 napsal(a):

Phelps samozrejme je vypatlany blbecek. Krom toho se nikdy nevyrovna delfinovi, natoz zralokovi, pres vsechny ty kecy vyse uvedene.
Konecne, plavec, clovek plavajici ve vode vypada strasne krecovite ve srovnani s vetsinou ryb, kytovcu i plotvounozcu. S behem uz je to lepsi. Clovek se stal clovek diky vzprimene chuzi (behu po dvou), nikoliv diky triskani sebou ve vode, jedne z nejkrecovitejsich aktivit, pri ktere lze homo sapiens videt. Timto se stavim za nazory autora/autorky blogu.
05. 08. 2012 | 18:14

Palomino napsal(a):

Komentář k J.K.: Právě, že takových sportovců bylo v historii více... plavci, atleti, gymnasté, běžci na lyžích. Jenže autor článku nepíše o tom, kolik jaký vyjímečný sportovec získal medailí (i díky své všestranosti). Článek je o tom, že jednotlivé sporty nelze srovnávat a tudíž jejich protagonisté, i přes svoje nesporné sportovní kvality, nemůžou získat tolik medialí, potažmo fiktivní punc nejlepšího olympionika všech dob. Když už Vám tedy "jde" myšlení, zkuste se taky naučit číst! :)
05. 08. 2012 | 18:17

bohouš napsal(a):

Tak tenhle elaborát je tak na úrovni "mouder" o tom, že Picasso nebyl žádný malíř, ale mazal. No, pro paní (slečnu?) Hronovou platí staré známé: Kdybyste bývala mlčela, zůstala byste filozofkou. Takhle jste ze sebe udělala trotla na kvadrát.
05. 08. 2012 | 18:23

mb napsal(a):

Hronovou by mělo aktuálně nejprve degradovat, a pak za úsvitu v tichosti zastřelit ...
05. 08. 2012 | 18:25

Karel napsal(a):

"Mimochodem, Phelps se na všechny své medaile za olympiádu nenadřel tak jako desetibojař třeba i na jedinou bronzovou medaili."
A na to jste přišla jak ?
Než něco takovéhoto zplodíte, jděte si zaplavat, dejte si od každého stylu 200m a zjistíte, jaká je to pohoda a sranda. Můžete si u toho klidně i dát do sluchátek nějaký rap a ono se vám třeba následně rozsvítí. Pokud se ovšem náhodou, z toho nenadření se, vyčerpáním neutopíte.
Hezký den
05. 08. 2012 | 18:37

Vlasťa napsal(a):

Slečno či paní Zuzano,
nemám ve zvyku komukoliv upírat právo na vlastní názor, byť by mohl být sebestupidnější. Takže se zdržím komentáře a jdu se v tichosti vyblejt ...
05. 08. 2012 | 18:43

Pavel Tomi napsal(a):

Bože, ta baba je úplně mimo...
Jde vidět že nikdy žádný sport nedělala, leda mletí hubou....
05. 08. 2012 | 18:45

J.K. napsal(a):

to Palomino :
Ten článek je naprostá pitomost, jak vidno z drtivé většiny komentářů a diskutovat s Vámi o věcech, o kterých nic nevíte, je ztráta času...na rozdíl od Vás jsem plavání dělal závodně dlouhá léta.
No, hlavně, že umíte dobře číst, chápat něco můžete ale pouze tehdy, když o problému něco víte...a to vám zjevně nehrozí.
05. 08. 2012 | 18:49

Swimmer napsal(a):

Kazdy mame pravo rict svuj nazor, nezlobte se vsak na mne, ale vetsi nesmysl jsem jeste nikdy neslysela! To musel vypustit uplny sportovni barbar. Ne nadarmo se rika mluviti stribro, mlceti zlato.
05. 08. 2012 | 18:51

SJ napsal(a):

Paní Hronová je určitě spokojena a už jste jí zajistili růst platu i kariéru. Ještě jsem nezažila tak emocionální a rozporuplné reakce. Dobře napsaný článek. Gratuluji.
05. 08. 2012 | 18:53

nebuďte závistivá napsal(a):

nic tak odpudivého a sprostého jsem už dlouho nečetl, naprostá ztráta soudnosti
05. 08. 2012 | 18:58

Martin napsal(a):

Za tento článek bych paní či slečně Hronové zakázal publikovat, dokud se neprobere ze své sportovní nevzdělanosti. Autorka by měla spíše psát o něčem čemu rozumí, ale sport to určitě není...
05. 08. 2012 | 19:01

Honza napsal(a):

Jako úvaha je to dobré, ale v důsledku je to k ničemu. Podobně je zbytečný i žebříček států, které mají medaily, tady spíš záleží na velikosti reprezentace dané země.

Problém je v tom, proč ty medaile nemá kdokoli jiný, proč je má právě Phelps, když je to tak jednoduché...? Také by ho mohl někdo přeplavat v růyných stylech. Ale holt je všestranný.
Žádný systém není dokonalý a Phleps to právě ukazuje, ale v této oblasti to snad tolik nevadí, za pár let bude doba po Phelpsovi a může být zase všechno jinak.
05. 08. 2012 | 19:07

Ares napsal(a):

Z 20 sportovců s největším množství zlatých medailí je 6 gymnastů a 4 plavci. Běžci tam jsou dva. Paavo Nurmi ovšem závodil ještě v dvacátých letech a Carl Lewis má polovinu medailí ze skoku do dálky.

Takže se dá s autorkou do jisté míry souhlasit. Plavání je sport kde sportovec může získat hodně medailí. Existence více stylů a i menší rozpil délky tratí, plavce zvýhodňuje i oproti běžcům. Je pro ně snazší dominovat ve větším množství disciplín.

Na druhou stranu Michael Phelps je prostě anomálie. Ti nejlepší (ať už plavci či kdokoliv jiný), dokázali získat 7, 8 či 9 zlatých medailí. On jich má 18. Takže tohle není problém plavání a jeho disciplín. To by se k těm číslům museli přiblížit už ti nejlepší plavci před ním.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_multiple_Olympic_gold_medalists

Je ale pravda, že plavání se celkem rozrostlo, co do počtu disciplín. U běhu jsou disciplíny už 100 let v podstatě stejné. Zatímco u plavání bylo ještě po válce jen 6 disciplín (většinou ve volném stylu). Zařazením různých stylů se to ale rozrostlo na 16 v 80. letech. A to se drží dosud (přidali už jen 10 km).

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Swimming_at_the_Summer_Olympics

Takže se tu musel setkat mimořádný talent, sport a doba. A pak z toho může být 18 zlatých medailí (zatím).
05. 08. 2012 | 19:18

S. Vochmelík napsal(a):

Myslím, že bych na jedněch olympijských hrách získal tak 35-40 zlatých. Snažil bych se soutěžit v různých sportech, aby to bylo pestřejší. Ale na druhou stranu bych musel omezit časově náročnější soutěže, abych všechno stihl.
05. 08. 2012 | 19:21

Tomáš napsal(a):

Takový Carl Lewis závodil 18 let a má "jen" 10 olympijských medailí a to závodil ve 100 200 100štafeta a dálka Trochu rozdíl oproti Phelpsovi Nesnižuji Phelpsovi výkony ale nelze ho brát jako nejlepšího olympionika jen podle počtu medailí Když a tak i b a říct že je nejlepší v bazénu né všeobecně
05. 08. 2012 | 19:52

DU napsal(a):

Paní redaktorka očividně neví co to je plavat 12 měsíců v kuse dvakrát denně 6km ale někdy aji víc..... K tomu ještě minimálně 3krát týdnně suchá příprava a to mluvím o českých poměrech :) v Americe plavou dvakrát tolik jste pěkná K....A když jste v životě neplavala a napíšete tohle!!!!
05. 08. 2012 | 19:55

já! napsal(a):

S prominutím....hodila bych vás do bazénu a sledovala jak se utopíte!! A ano! Phelps JE opravdu všestraný, a právě proto má Bolt jen 2 medaile, on totiž maraton neumí, překážky neumí, vytrvalost neumí...a jelikož Phelps dokáže zajet jak motýlkové sprinty, střední krauly a vytrvalostní polohovky, tak se na mě nezlobte, ale on je NĚKDO a vám by měl osobně přijít dát pár facek!
05. 08. 2012 | 20:04

Vobo napsal(a):

"Desetibojaře po závěrečné patnáctistovce kolikrát odnášejí zcela vyčerpané ..." a co teprve lukostřelci nebo koulaři případně oštěp, ti jsou úplně na odstřel jak jsou vyčerpání, když dokončí svůj pokus. Za jedním sportovním výkonem jsou měsíce dřiny. Možná by si to mohla paní redaktorka uvědomit. Tenhle článek je úplně mimo... Škoda těchto 5 minut života :-(
05. 08. 2012 | 20:08

Ivan Růžička napsal(a):

Asi nějaká úchylka autorky, dlouholetá, koukám:
http://aktualne.centrum.cz/sportplus/oh2008/cinska-stopa/clanek.phtml?id=614741
05. 08. 2012 | 20:42

Dan napsal(a):

Díky autorce.
Konečně někdo napsal, jak to opravdu je. I když je těžké jít proti názorům davu.
05. 08. 2012 | 20:58

ld napsal(a):

Ještě, že je autorka tak mladinká, protože bráši Pospíšilové, Bubka, Jean Béliveau (10x Stanley cup), Šumachr...ti by to od ní pěkně schytali...
Inu, odbornice na sport každým coulem. Ale i jí jistě patří světový primát, neboť takový blábol nikdo jiný než ona, nenapsal.
05. 08. 2012 | 21:37

Eles napsal(a):

Fanatičtí fanoušči, kteří tu píšete o utopení a fackách pro autorku: vždyť ona má pravdu. I když některé argumenty nejsou zrovna povedené.
Ale ta základní myšlenka: proč plavat styly, které nejsou nejrychlejší? Jaký to má smysl? Proč se neplave jen volný styl (do důsledku: plav jakým stylem chceš, ale buď nejrychlejší). O tom přeci to zápolení je. Nejrychleji, nejvýš, nejdál. Umělé navršení disciplín v plavání je nesmysl, a v tom má autorka pravdu. Samozřejmě i v jiných sportech se udržuje závodění i v neefektivních stylech (běh na lyžích), ale nic se ani vzdáleně neblíží plavání. Phelps by jistě získal řádku medailí i kdyby existoval jen volný způsob, určitě by se neztratil, ale útočit na jedné olympiádě třeba na 8...to je opravdu výsměch dalším sportovcům, kteří mají šanci jen v té své jedné disciplíně jednou za 4 roky.
05. 08. 2012 | 21:44

Boban napsal(a):

No Zuzano, to jste šlápla do vosího hnízda... Je to zde jako při blogu politiků, nebo kritiků filmů. Každý mí svůj názor, v ČR jsme na to mistři - názor máme na všechno a hlavně ten náš je ten správný. To se týká taky vás Zuzano...Televizi můžu vypnout, na film nejít a blog také vyhodit... Jak jsem již řekl, názory máme všichni a ten správný je vždy ten "můj"...
05. 08. 2012 | 22:55

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Já nějak nesleduju, kolik má kterej gladiátor - pardon - profesionální sportovec zářezů.
05. 08. 2012 | 23:01

Míra napsal(a):

Sám to nechápu, ale většinu komentářů jsem si přečetl :-) Urážejícím komentářům ale nerozumím, vždyť je to jen autorčin názor. Sakra, proč by měla autorka článku kvůli svému názoru zkoušet trénink plavců?! Proč se tu neustále dočítám, jak jediné plavání je neskutečná dřina, že si to nikdo neumíme vlastně ani představit?? Myslím si, že většina atletů, lyžařů, cyklistů, boxerů, veslařů, ale i třeba hokejistů aj. by určitě nesouhlasila... Phelps je hlavně PLAVECKÝ fenomén, osobně ho velmi uznávám jako velký sportovní talent, ale souhlasím s důvodem, proč tento trochu netaktní článek vznikl a to, že systém v počtu možných získaných medailí v plavání je trochu nefér vůči ostatním fenomenálním sportovcům na OH. Nicméně musím uznat, že mě sledování plavání na OH strašně baví, jen škoda, že nemáme nikoho v úplné světové špičce.
05. 08. 2012 | 23:13

mezek napsal(a):

Vase uvaha ma hned dve chyby - za prve srovnavat individualni a kolektivni sporty muze jen diletant. Za druhe srovnani narocnosti plavani - fotbal - desetiboj to je zase hrube mimo misu. Desetiboj je vskutku kralovskou disciplinou, kterou by dle meho nazoru nedokoncila ani tretina dnesnich 20-30 let starych muzu. Naopak fotbal zvladaji hrat i pani v duchodovem veku, bohuzel casto lepe nez ti tvrde placeni tzv. profesionalni sportovci.
Takze o co vam jde? Nemate rad vodu a potazmo pak i plavce, to tezko, ze.
06. 08. 2012 | 00:05

Alain napsal(a):

Omlouvam se za hacky, pisu ze zahranici...
Je to jeste 10-15 let , co patrila zurnalistika mezi nejvazenejsi zamestnani, na univerzitach byl prijiman jeden uchazec ze ctrnacti a jsem vazne rad, ze sem se nakonec rozhodl pro jinou karieru. Dnes je novinarina svou urovni bliz k prostituci, nez cemukoliv jinemu. Ctenar je vlastne jen nebetycny debil , kteremu se naserviruje cokoliv v honbe za senzaci a za co se nenese vubec zadna odpovednost.
Je pravda, ze autorka svym nazorem reprezentuje sirokou cast populace, ale svym urazlivym a nepromyslenym pohledem na vec popudila nejem plavce, ale i jejich fanousky. Dalo se to napsat stylem, ze je to chyba systemu a ne ze Phelps zdegradoval olympijske vavriny.
To je tezky nepodlozeny utok, za ktery bych ji vyhodil na hodinu , kdybych mel to nestesti ji zamestnavat, protoze zaplatit za takovy novinarsky kyc muze jen sefredaktor, kteremu je jedno, co se pise, hlavne ze to vzbuzuje hodne reakci. Zijeme ve zkazenem medialnim svete , kde stavnate braky vystridaly seriozni zpravy a pani Hronova je na samem vrcholu meho shitlistu spatnych novinaru, ktere uz nikdy, ale nikdy nebudu cist!!!
06. 08. 2012 | 00:13

bohouš napsal(a):

Eles napsal: "Proč se neplave jen volný styl (do důsledku: plav jakým stylem chceš, ale buď nejrychlejší). O tom přeci to zápolení je."

Takže zrušit vzduchové pistole/ sportovní pistole/vzduchovky/malorážky atd. a všechno kropit samopalem? Proč nezrušit disk, kladivo, kouli, oštěp, když to je jen "umělé navršení neefektivních disciplín"? A co cyklistika - šlapou na kole stejně a takových disciplín:-)

Eles napsal: "ale útočit na jedné olympiádě třeba na 8...to je opravdu výsměch dalším sportovcům, kteří mají šanci jen v té své jedné disciplíně jednou za 4 roky."

To je právě autorčina ignorance, že si toto myslí (a píše o tom směšný článek). Jenže jiní sportovci to jako výsměch vůbec neberou...
06. 08. 2012 | 08:27

JAHA napsal(a):

Nieco k olympijskym hram:
"Súťažne disciplíny – pravidlá a prax
Beh na vzdialenosť jedného štádia bol pôvodne jedinou súťažnou disciplínou na olympijských hrách a aj neskôr sa považoval za hlavné preteky. Behal sa ako šprint. Pravidlá bežeckých pretekov boli jednoduché: ich účastníci museli vybehnúť na dané znamenie zo štartového prahu a po predpísanej trati dobehnúť do cieľa. Pritom dĺžka pretekárskej trate bola na rozličných miestach rôzna., čas sa meral, záležalo len na tom, kto dobehol prvý. Povel na štart sa dával zatrúbením. Pretekári behali vždy bosí. V starších časoch nosili bederné rúška., na 15. hrách roku 720 p. n. l. ho vraj odhodil Orsippos z Megary a od tých čias pretekali nahí. Nahí museli byť počas pretekov i tréneri., pravda, len vtedy, ak sa zdržiavali na osobitne vyhradenom mieste, z ktorého mohli pozbudzovať svojich zverencov a dávať im pokyny. Smeli sa obliecť až po vyhlásení víťaza a jeho ovenčení farebnou stuhou. Pripustenie bežcov na hry ich oprávňovalo k účasti na všetkých disciplínách. Vynikajúci šprintéri nastupovali zvyčajne na jednoduchí i dvojitý beh a často aj na beh ťažkoodencov. Z ťažkoatletických disciplín sa na olympijských hrách súťažilo iba v zápasení, boxe a pankrátiu.

Na 96. hrách sa zaviedli preteky trubačov a hlásateľov o právo oznamovať pretekárov a víťazov."

☺☺☺
06. 08. 2012 | 08:51

Petra , Nový Jičín napsal(a):

Kdo by chtěl souhlasit s tímto článkem tak ať si zkusí odplavat všechny tyto disciplíny!!!Ale hlavně co vede k těm medailím? To, že plavec během měsíce tréninkové jednotky uplave 300 km, je 15 krat v posilovně a ještě maká navíc? Bože lidi měsíčně 300km ani na kole neujedete!V plavání sportovec bojuje nejen s nejvetším odporem okolí, s psychikou že 5 hodin denně je v bazéně (jen on, chlór, kachličky, bolest svalů), ale také s tím že když příjde vrchol sezóny musí si tu dvoustovku motýlem odplavat třikrát aby měl medaily a ještě rozhodují setiny!!!

S tímto článkem rozhodně nesouhlasím a to, že tady paní "redaktorka" spojuje kolektivní sport s individuálním jde vidět´, že sport ji nic neříká.
06. 08. 2012 | 09:19

vlk napsal(a):

vážená paní Hronová
Píšete, že běžkujete. Nemělo by se to na zimní olympiádě také eliminovat? Prož běhat klasiku, když bruslení je rychlejší? A pak těch tratí, štafet, dokonce i skiatlon, v poslední době také ty sprinty... no prostě je toho moc, stejně jako plavání :)

Jdu si skočit do bazénu a večer zkontroluju běžky...
06. 08. 2012 | 09:40

Pavel13 napsal(a):

:autorka
Mějte na paměti, že ta firma s pětikruhovým logem musí nějak vydělávat. Něčím musí lidi v hledišti i u obrazovek zaujmout. My to, naštěstí, platíme jen zprostředkovaně.

Vy však neházejte flintu do žita a věnujte se nadále psaní. Nobelovka je sice jen jedna, zato každý rok. Co mají říkat malíři, herci, tanečníci, zpěváci, ..., florbalisti, horolezci, ... ?
06. 08. 2012 | 10:55

modrý edvard napsal(a):

Jaha: s tím měřením času to je nejspíš překlep. A trenéři museli být nazí od té doby, co se mezi ně pokusila vloudit maminka jakéhosi závodníka (takhle si to pamatuju podle Zamarovského).
06. 08. 2012 | 11:56

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dv příspěvekky, kterýé neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 08. 2012 | 12:27

martin bobík napsal(a):

SKVĚLE NAPSÁNO, ABSOLUTNÍ SOUHLAS. NIC NETŘEBA DODÁVAT.
06. 08. 2012 | 12:31

martin bob napsal(a):

PS těm chytráků, kteří se snaží oponovat ve stylu "plavání hrozně bolí, není to žádný med" a podobné stesky, tak dodávám. "Vážně ? Atletika nebolí ? Maraton nebolí ? Cyklistika není dřina ? " To jsou zcela nesmyslné plky. Je to totiž úplně jedno, jde o princip, že nikdo jiný kromě plavců nemá šanci nasbírat tolik medailí. NEMÁ tu šanci, nemůže, byť by byl/a sebelepší. Chápete ? Zaveďte tedy běh na 80m, 90m, 100m, 120m, 130m, 150m a 175m. Ať to může Phelps vyrovnat, co vy na to ?
06. 08. 2012 | 12:35

koala napsal(a):

nejaky trouba tady pise, ze bezci maji dokonce vice sanci na medaili nez plavci, 100m, 400m, 10000m, maraton. :-DD to snad nemysli ten jaryn vazne?
06. 08. 2012 | 12:36

Pavel napsal(a):

Paní nebo slečna se evidentně zabývá trollingem a jednoznačne se jí to povedlo! Gratuluji! Nevím proč se hádáte a urážíte. Pro každého je borec někdo jiný pokud je špička v tom co umí a každý ať si dělá co chce. Nekonečná debata s žádným výsledkem. Stejně tak bychom se mohli hádat, jestli je větší bore Jágr, Jordan apod. Každý je borec!!! Jestli se tu chcete hádat, mějte se už nikdy sem nepřijdu. A neposlat mi ten odkaz, ani bych o tom nevěděl (mimochodem, fakt to není pro rozumného člověka k dočtení).
06. 08. 2012 | 13:18

gaia napsal(a):

martin bob

kdyby se spočetlo, kolik a kolikrát překonal Phelps světové rekordy ve svém sportu, když vezmeme od roku 2003 a MS v Barceloně a mohli vidět do budoucna, jak dlouho odolají(já myslím, že hodně dlouho)

tak srovnání mezi atlety nenajdeme.

Tady těch rekordů zas moc nepadá, vidíme to v běhu, např u Bolta, zde se zdá, že je hranice lidských možností již dosažena.

Ale v tom plavání vidíme, ja to jde dopředu, že rekordy pořád padají.
A Phelps jich má jako nikdo jiný
06. 08. 2012 | 13:23

skeptický napsal(a):

Mamííí! Ten pán mi řek feno menální.
06. 08. 2012 | 14:07

JAHA napsal(a):

Ad:modry edvard

Mate pravdu. Preklep+ ja som nechcel pisat cele traktaty, ako sa to postupne vyvijalo (dalsie discipliny a tiez okolnosti) podla jednotlivych olympiad od jednoducheho behu, az po zaprahy oslov...
Chcel som len trochu osviezit "tazke" argumenty bojovnikov proti autorke textu, tak som tam dal este na zaver i olympijsku sutaz v trubeni a oznamovani. Spolieham sa totiz vacsinou na inteligenciu citatelov, ze ten inotaj tam najdu☺.

Re Captcha : into, idardata☺
06. 08. 2012 | 14:17

Eles napsal(a):

bohouš napsal(a):
Takže zrušit vzduchové pistole/ sportovní pistole/vzduchovky/malorážky atd. ...Proč nezrušit disk, kladivo, kouli, oštěp, když to je jen "umělé navršení neefektivních disciplín"?

No když by se to vzalo do důsledku, tak plno disciplín by se klidně zrušit mohlo. Podle mě by se na olympiádě mělo rozdělovat tak 30-40 sad medailí každému pohlaví. Ta příšerná expanze tratí/kategorií/čtyřher/kolektivních sportů - to je akorát hnusnej hon za penězi. Víc sportů, víc diváků, delší hry, dražší reklama.
OH by měly vyhrát jen ty nejlepší individuality v měřitelných individuálních sportech.
Jinak vrhačské disciplíny mají tradici - o disku a oštěpu vůbec nemluvím, to jsou klasické antické disciplíny. Koule a kladivo zase variace na dávné severské zápolení.
Ale vzduchové pistole/vzduchovky bych vyhodil hned. Stejně jako dalších 80 procent přebujelých tratí a kategorií. Když to vyženu ještě do většího extrému, tak ono ani nemá smysl používat váhové kategorie v zápasu, judu, vzpírání, boxu apod. Olympijský vítěz by měl být jenom a pouze ten jeden nejlepší. Pokud někdo váží 60kg, tak nemůže být olympijským vítězem ve vzpírání, ale ať si klidně získává triumfy ve svojí kategorii na MS svého sportu.
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale taky nejsou vrhači koulí kategorie do 72 kg, nebo skokani do výšky do 165 cm.
06. 08. 2012 | 14:20

JAHA napsal(a):

Ad: Ales
"Podle mě by se na olympiádě mělo rozdělovat tak 30-40 sad medailí každému pohlaví."

Suhlasim, len by som ziadal dodrziavat vsetky multikulti a gender predpisy. Takze pokial kazdemu pohlaviu, tak to je asi 5 sad. 2x hetero, 2x homo a jedno bez pohlavia (pokial som nieco nezabudol). No a potom turbany- bez, jarmulky- bez, burky- bez...No a hlavne, to rozhodne, rovnake podmienky, ziadne ponizovanie inych pohlavi. T. j. rovnake discipliny, na (s) rovnakych(mi) naradiach(iami). Ziadne ponizovanie - napr. lahsie gule☺.
06. 08. 2012 | 14:28

Pavel.Redmill napsal(a):

Jak už sem někdo dával, předchozí žvejk autorky:
http://aktualne.centrum.cz/sportplus/oh2008/cinska-stopa/clanek.phtml?id=614741
jestli chce autorka zrušit sporty, které jsou uměle navýšené a nejsou nejrychleji/nejdále/nejvýše, tak tady mam stručný seznam, co zrušit (aby to bylo zku*veně FÉR) - pan Stejskal ať chrání svou kolegyni a smaže to:

překážkový běh, skok vysoký (skok o tyči výš), biatlon (střílení zdržuje), snowboard U rampa (sjezd rychlejší), všechny slalomy (speciál, obří a super-G), parkur, skoky z můstků K90, K120 (nechme jen lety na lyžích - dál), osekat klasiku (klasicky/volně a tratě sprinty, 5, 7,5, 10, 15, 30 a 50km a ještě štafety a stíhací závody?? nene...), skok do dálky (trojskok dál), vrh koulí a hod diskem (oštěp dál)... a tak dál. ptákovina? jistěže, protože autorka žije ve svám uměle vytvořeném světě, který nám podsouvá, jaký bychom ho všichni chtěli. chtěli, ale tak to neni. svět neni fér, discipliny nejsou fér, olympijský výbor neni fér. tady nejde o to, kdo se nadře při přípravě. nadřou se všichni. i Bolt. i Phelps. tady jde o to samozvanou soudcovskou roli pisatelky. nechápu, že ji v Aktualne.cz pustí ke klávesnici.... Zuzano, jestli se Vám to nelíbí, hoďte to na papír a pošlete na olympijský výbor. ale publikovat takovej žvást... člověk si už fakt v tejhle zemi nemá jakýho povolání vážit
06. 08. 2012 | 16:17

bohouš napsal(a):

Eles napsal: "Ta příšerná expanze tratí/kategorií/čtyřher/kolektivních sportů - to je akorát hnusnej hon za penězi. Víc sportů, víc diváků, delší hry, dražší reklama."

No samozřejmě. Ale taky víc zábavy. Vy si nevychutnáte třeba triumf Bryanů ve čtyřhře nebo drama lehkých dvojskifů, ale to ještě neznamená, že by tyto kategorie neměly spokojené diváky. Á propos olympiáda by mj. měla motivovat mladé ke sportování. Kdyby viděli jen souboje "těžkých vah", jaký by to mělo účinek? A v neposlední řadě, v úpolových sportech je z hlediska divácké atraktivity leckdy lepší zápas nižších vah.

Eles napsal: "Když to vyženu ještě do většího extrému, tak ono ani nemá smysl používat váhové kategorie v zápasu, judu, vzpírání, boxu apod. Olympijský vítěz by měl být jenom a pouze ten jeden nejlepší."

Proč troškařit. Když nejlepší, tak společná kategorie mužů i žen, ne? Vidíte, že tohle je trochu krátkozraké hledisko...
A nepřeceňujete trochu význam olympiády? Mně fakt nedělá problém zatleskat vítězům čtyřhry-mixu v takovém badmintonu stejně jako výhře v atletickém desetiboji...

Eles: "Jinak vrhačské disciplíny mají tradici - o disku a oštěpu vůbec nemluvím, to jsou klasické antické disciplíny."

Takže pro vás je rozhodující kritérium tradice? Zavedeme klání dvoj/čtyřspřeží, popř. trubačů?:-). Vždyť by to byla hloupost, některé disciplíny zmizí, jiné nové zase přibydou. Já už se těším na golf:-)
06. 08. 2012 | 16:25

martin bob napsal(a):

GAIA:
Phelps nema uz zase tolik rekordu, zbyvaji mu jen tri a ty za par let padnou.
06. 08. 2012 | 18:12

gaia napsal(a):

překonal rekord ve své kariéře 31x a to jen do srpna 2008 (Peking), dál jsem to nedohledávala.

rekord na 100m motýlek z Říma 2009, 49.82 vydrží dle mého hodně dlpouho.
07. 08. 2012 | 07:42

bobby martin napsal(a):

gaio, nedávno měl Phelpsík ještě dnes zakázané plavky, padlé rekordy se fakt nepočítají, těch má každý desítky :-) zbývají mu pouze tři a v plavání se to ještě překonat dá (jak jsme viděli např. u biedermanna, lochteho atd.), to není atletika, překonat bolta nebude tak těžké jako phelpse..každopádně škoda, že to phelps vzdal, evidentně se bojí prohry na příštích hrách, protože už tentokrát to dost drhlo a pokud vyhrál, tak s minimálním náskokem, končí včas ps mimochodem má od přírody dlouhé ručičky a krátké nožičky, to je výhoda ! :D
07. 08. 2012 | 08:44

gaia napsal(a):

ty plavky měl jen do Pekingu a krátce před tím a mělo je i spousta jiných, další rok je zakázali.

A v nejlepším je nejlepší přestat. Pro něj to byly již čtvrté OH, ani se mu nedivím, že ho to už nebaví.

To Thorpe vyhořel daleko dřív, i když měl též talent, zabalil to dřív, než se skutečně mohl rozvinout.
07. 08. 2012 | 09:00

Eles napsal(a):

bohouš:
To je právě ten rozdíl v pohledech. Já se taky rád kouknu na čtyřhru v pinpongu, na gymnastiku apod. Ale klidně bych je oželel na olympiádě, kdyby se stala kláním o toho indiduálně nej., což by víc odpovídalo jejímu významu a tradici. Všechny sporty mají vlastní soutěže, MS, ligy. není důvod, aby byly všechny na olympiádě.
Jinak bude expandovat donekonečna. Zábavné je všechno, lidi se určitě pobaví i u skoků do vody placákem, milióny budou napjatě sledovat šachy a poker, přijde kulturistika? Olympiáda nemá dávno žádnou vizi. Je to nesourodý konglomerát všeho možného - desítky tratí v plavání, koně, jachty, sporty, které skoro nikdo nedělá, sporty, ve kterých dominuje leta jediná země, protože jinde nejsou populární atd. Polikaření, prachy, hlavně že se vždycky najdou ti, co se dobře baví. Asi význam olympiády fakt přeceňuju, po té době jejího zneužívání pro propagandu je to dnes jenom běžný komerční podnik a většině lidí to vyhovuje.
07. 08. 2012 | 10:45

volný styl napsal(a):

fuj, fuj. američan má nejvíc olympijských medailí.prsa nebo znak , žádný rozdíl. stejně jako bradla nebo kruhy, sprint a skok do dálky. to přece dokáže každý. možná by nebylo od věci začít plavat, ale hlavně vidět věci z poza perspektivy malého člověka z malého národa nadále hlavně nacionalisticky a ideologicky správně. někde se tomu říká calimero efekt.gratuluji čr k jediné zlaté medaili.
07. 08. 2012 | 13:19

volný styl napsal(a):

fuj, fuj. američan má nejvíc olympijských medailí.prsa nebo znak , žádný rozdíl. stejně jako bradla nebo kruhy, sprint a skok do dálky. to přece dokáže každý. možná by nebylo od věci začít plavat, ale hlavně vidět věci z poza perspektivy malého člověka z malého národa nadále hlavně nacionalisticky a ideologicky správně. někde se tomu říká calimero efekt.gratuluji čr k jediné zlaté medaili.
07. 08. 2012 | 13:20

bob napsal(a):

to Eles
Vaše příspěvky mi přijdou nejlepší. Protože to vidím stejně:-)
A protože je nás takovejch málo a lidí blbců plno, bude olympiáda za nedlouho trvat 3 měsíce.Někomu možná nepřijde divné, že některé sporty byly zahájené ještě před úvodním ceremoniálem, ale mě jo:-)
07. 08. 2012 | 13:32

bohouš napsal(a):

Eles: "Ale klidně bych je oželel na olympiádě, kdyby se stala kláním o toho indiduálně nej., což by víc odpovídalo jejímu významu a tradici."

Já mám dojem, že tady se právě naprosto míjíte s myšlenkou olympiád, jak ji formuloval baron Coubertin. Jemu přece primárně nešlo o nej nej nej, ale o něco jiného. Heslo "není důležité zvítězit, ale zúčastnit se" je malinko špatně vykládáno, ona "účast" je spíš myšlena ve smyslu pokusit se, bojovat. Takže redukcí smyslu olympiád na hledání jen toho nejlepšího se dostáváte do rozporu s jejími stanovami...

Eles: "Všechny sporty mají vlastní soutěže, MS, ligy. není důvod, aby byly všechny na olympiádě."

Také tam zdaleka všechny nejsou (např. ragby, kriket, baseball, cyklokros atd.), ale když mají diváky, proč by tam nebyly?

Eles: "Polikaření, prachy, hlavně že se vždycky najdou ti, co se dobře baví."

No a co byste chtěl víc? To přece není tak málo dobře se bavit...Mně to přijde přínosnější než případné boje pár elitních jedinců v několika (podle těžko určitelného klíče) vyselektovaných disciplínách.
07. 08. 2012 | 14:13

peterka napsal(a):

Jeden treningový den špičkového plavce by 90 procent sportovců vůbec nepřežilo.Článek od autorky zavání neznalostí náročnosti plaveckého sportu.rovněž i gaučových komentářů pod ním.J Peterka,Dvákrát mistr republiky na 100 A 200 m prsa.
07. 08. 2012 | 18:07

peterka napsal(a):

Jeden treningový den špičkového plavce by 90 procent sportovců vůbec nepřežilo.Článek od autorky zavání neznalostí náročnosti plaveckého sportu.rovněž i gaučových komentářů pod ním.J Peterka,Dvákrát mistr republiky na 100 A 200 m prsa.
07. 08. 2012 | 18:13

bobby m napsal(a):

peterka

panebože tady ale nikdo nezpochybňuje, že je to námaha, ale na Olympiádě se opravdu nepoměřují sporty podle náročnosti, o čem to mluvíte ?
Phelps by zase nepřežil trénink na maraton, nebo na skoky do vody, čili jsme off topic. Jde o to, že v plavání se rozdávají medaile jako na běžícím pásu. Žádný jiný sportovec NEMÁ ŠANCI jich tolik získat. Už o tom byla řeč, paralela je jako by Bolt běhal po slepu, po zpátku, hopsal na jedné noze, přes překážky atd atd. Myslím, že celkem 36 medailí (ze 350) šlo získat v plavání. Prostě to zlato z OH značně degraduje, kolik jich asi může mít ten tenista nebo desetibojař, který se notabene i více nadře (o námahu jde vám) ?
07. 08. 2012 | 20:26

Karel Vonásek napsal(a):

Peterka bude spíše další sportovec - teoretik (jméno mi fakt nic neříká), nebo neúspěšný plavec, který si zoufale hájí svůj píseček ;o) Nic proti tomu, děláme to všichni.
Já jsem plaval vytrvalostně, k tomu dělal závodně cyklistiku a kdysi lehkou atletiku a je opravdu mimo srovnávat hrušky s jabkama.
07. 08. 2012 | 20:29

patrik napsal(a):

žádný plavec ale tolik medailí nezískal neb se nedokázali připravit na tolik co Phelps... a navíc gymnastika má stejné šance na medaile... myslim že tahle debata je celkem o ničem a jde k šípkům, nicméně paní či slečna ,, žurnalistka ,, je totálně mimo mísu.. to jak srovnává slepice a kachny je vážně humus, novinařina byla vždy na úrovni a co se týče aktualne.cz jsem si to také myslel, ale po tomto článku bych dal místo paní Zuzaně v blesku tam by se pěkně zazobala....
07. 08. 2012 | 21:02

Kafr napsal(a):

Podle místních odborníků na všechno, plavání je univerzální a nemělo by se dělit na styly a vzdálenosti.Prostě bud čubou nebo mlejnkem na jeden bazen. Zvláště když jim plavání tradičně nejde.Ale co jim vlastně jde? Aha, kafrání.
07. 08. 2012 | 21:36

skeptický napsal(a):

Hlavně by měli zakázat ženám běhat.Zaprvé je to nezdravé,hází jim to s interním i externím nádobíčkem,a navíc se z toho oškliví.
Taky jsem se pozastavil,co se tam na start sešlo za ošklivinec,a milostvá na to,že to je stará věc.
08. 08. 2012 | 16:04

skeptický napsal(a):

Kafr
Přimluvil bych se ještě za ouško a taky za znovuvýrobu adamek.Moc by mi slušely.Pokud bych na ně viděl...
09. 08. 2012 | 00:54

gaia napsal(a):

skeptický

to máte pravdu a pěkně ilustruje rozdíl mezi muži a ženami.

Zatímco atletika mužům prospívá a koukat na vypracovaná svalnatá těla běžců je požitek, koukat na atletky, které se 100% rekrutují z té podmnožiny žen, kterým nevyrostla prsa, je děs.
Navíc běhy ovládly bezprsatky černé pleti, tudíž věřím, že to pro našince je obzvlášť těžké koukání.

To plavání, to je jiná, to je k ženám sparvedlivější a mnohé plavkyně jsou žádanými modelkami pro předvádění plavek a spodního prádla.
A vyrostlá prsa v tomto oboru nijak nevadí k dosahování špičkových výkonů v tomto oboru, tkaže si myslím, že by se plavání mělo jen doporučovat a nikoli zatracovat.
09. 08. 2012 | 09:52

Jarle H. napsal(a):

Podotkl bych tu jen jedno. Phelps je skvělý. Fenomenální. Dokonalý. Phelpsoidní (na minulých OH komentovala plavání nějaká paní, která nadšeně volala: "tpo je phelpsovina!!!"). PLAVEC. Nic víc. Prostě plavání je takové, že je možné, aby jeden člověk vyhrál hromadu závodů. V atletice to, byť v menším rozměru, také jde: Výborný sprinter (jako je v současnosti Bolt, dříve třeba Carl Lewis) nemá problém vyhrát 100 i 200m a když má kliku na schopné kolegy, je tu šance na 4x100. A fenomén formátu Lewise přidal i skok daleký. Maratónec holt tuhle možnost nemá. Ale také to šlo, vzpomeňte Zátopka, jenže běžet 5km a maratón v jednom dnu nejde, takže si Mirus Yifter, který to v Moskvě mohl zopakovat, musel vybrat buď jedno, nebo druhé - přidal tedy k výhře na 10km vítězství na 5km.
Já problém vidím jinde: nesmyslné omezení počtu sportovců z jedné země (že by se na Jamajce po Boltovi, Blakeovi a Weirovi nenašel čtvrý, aspoň o fous lepší, než poslední z rozběhů?), že by se v Keni nenašlo víc vytrvalců (např. v jednom roce ze 100 nejlepších borců jich bylo z Keni 60). Na OH by mělo v prvé řadě startovat aspoň 16 nejlepších podle aktuálního žebříčku a teprve zbytek by se mohl doobsazovat podle nějakých tabulek. Hlavně u vytrvalců by to výrazně zkvalitnilo závod a dalo naději, že vítěz zaběhne čas aspoň trochu k světu.
A počtem medailí se nemá cenu zabývat, to jen pitomí novináři, domnívajíc se, že jde o nějakou senzaci, která jim zvedne sledovanost a usnadní práci píší o ní, místo kloudného sporovního zpravodajství. Takže plavcům zdar, blbým novinářům zmar.
10. 08. 2012 | 12:03

Jarle H. napsal(a):

Gaio, neposla byste fotku? Já jen, že bych vyzkoušel, co vydržím.
Mně se černé holky líbí (asi že nejsem blbý rasista jako Vy)
10. 08. 2012 | 12:10

gaia napsal(a):

Jarle

snad nechcete říci, že ve finále na ženskou stovku byla nějaká hezká ženská?

Skeptickému se nelíbila žádná, mně také ne ani mému manželovi.

Hezká je akorát tyčkařka Isimbajevová a ta Suhrová, co to vyhrála taky docela, pak ty oštěpařky se Špotákovou také docela dobré, ale ty běžkyně, to tedy souhlasím se skeptickým.

Ostatně i včera v Mf je článek o kráse sportovkyň, nejhezčí jsou prý plavkyně, plážové volejbalistky, krasobruslařky, skokanky o tyči a oštěpařky a tenistky.
Takže v souladu s mým názorem

Časopis Playboy prý byl za celou existenci vyprodán zcela jen 2x.

Jednou byla na obálce Marylin Monroe a podruhé plavkyně Christine Caronová.

Takže to plavání zas v něčem vede.
10. 08. 2012 | 13:36

skeptický napsal(a):

Rasisté mohou být jak chytří,tak blbí.O antirasistech se dá říci
jen jedno.Nedělají to zadarmo.Asi budou chytří.
10. 08. 2012 | 20:53

eM Gee napsal(a):

Ptám se, co brání nadějnému fotbalistovi, aby se kvalifikoval na hod oštěpem, 100 metrů běhu, maraton, nasadil si sluchátka a "odrapoval" si kopnout do míče?
Raději si odpovím: Protože kdyby měl skloubit všechny tyto tréninky na vrcholové úrovni, musel by trénovat 24 hodin denně, pokaždé na jiném sportovišti, s jiným specializovaným trenérem, zkolaboval by. Kdyby to ovšem zvládl a podařilo se mu umístit se ve všech těchto sportech na stupních vítězů, napsala byste, že si má ten sobec vybrat jen jeden ze svých sportů, protože je to přece nefér, když vyhraje tolik medailí, zatímco nikdo jiný ne?
No a co, že může plavec vyhrát docela dost. Je prostě dobrý. Mezi jednotlivými styly je takový rozdíl, jako ve vrhu oštěpem, kladivem, koulí... Pokaždé je to na dálku, vždycky se něčím hodí, jenže trénink každé jednotlivé z těchto disciplín je-odvažuji se říct i jako laik-úplně jiný.
Jediné, v čem mají plavci výhodu, je fakt, že pokaždé plavou v bazénu a trenér je může naučit všechny čtyři styly (ačkoliv ten, který plave jen kraul, bude ve své disciplíně lepší než někdo, kdo plave všechny styly a ten druhý ho potom předplave v prsou). Plavec si nemusí tvořit vazbu na více trenérů a může se tak lépe soustředit.
A jestli chcete skrouhnout tu hromadu tratí a způsobů? OK, ale nejdřív si sama zakažte psát dvaceti písmeny abecedy a dýchat častěji než třikrát za den.
Zavrhnout plavecké způsoby a tratě a nahradit je jedním závodem, to je jako fouknout do flétny a vědět, že kdyby mi to nějaký nehudebník nezakázal, mohla bych zahrát nějakou hezkou melodii, jako učit se jen sčítat a odčítat, protože rovnice jsou prostě nadpočet, zbytečné a nudné.
Ha ha ha. Říkám na tento článek. Ha ha ha. Kdybych se nesmála, musela bych brečet. A kvůli vám brečet nebudu. Akorát, až se mi zase bude motat hlava, nebudu cítit ruce ani nohy a přede mnou bude čekat dalších dvě stě metrů motýlkem, vzpomenu si na vás a najdu v sobě sílu pokračovat, neboť, kdo ví, třeba se jednou setkáme na potápějící se lodi, a zatímco vy budete mluvit o tom, jak skvěle zvládáte atletiku a florbal, já už budu kilometr daleko a v bezpečí, klouzat vodou jako ryba, vznášet se na hladině, dělat neomylná tempa a nebudu cítit potřebu zastavit se a plavat něčím jiným jenom proto, že jsem toho schopna plavat víc a lépe.
A jestli vám vadí, že má plavání hodně prostoru na olympiádě? A kdy jste prosím naposledy viděla ve zprávách něco jiného než fotbal? Kde jinde máte nějakou zmínku o plavání? Je to jednou za čtyři roky, dívat se na to nemusíte, každý sport a disciplína dostane svůj prostor, tak nám to prosím nechte.
10. 08. 2012 | 23:36

Moncler Outlet napsal(a):

If you have not buy any <a href="http://www.cheapmoncleroutlet4u.com">Moncler down</a> Coats from <a href="http://www.cheapmoncleroutlet4u.com">Moncler online</a> stores, we suggest you trying to get something from <a href="http://www.cheapmoncleroutlet4u.com">Moncler Outlet</a>, because the prices are really reasonable.
16. 10. 2012 | 09:13

Akrapovič napsal(a):

Všechno je jenom závist :)
13. 11. 2012 | 11:48

DennisKr napsal(a):

Everything else is ultimately simply details -- important details, but variants on this theme. index.php is the control, the menu program determins what the "existing page" is, and lots of events get fired in the act of building that page. Plugin modules can hook in to those events and alter the workflow/provide additional information/etc. That is also part of the reason so many Drupal resources focus on making modules. Without modules, Drupal does maybe not really DO something other than say, 'Someone asked for a page! Does this exist? No? OK, I will serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 23:00

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 15:53

QXpDBho napsal(a):

<a href=http://gp.org/site/#ec7z>order tramadol online</a> long does tramadol overdose take - tramadol 100mg vs vicodin
13. 06. 2014 | 16:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy