Přažské vzpomínky na Johna Winstona Lennona

08. 12. 2007 | 13:36
Přečteno 11182 krát
V sobotu 8. prosince je tomu 27 let co fanatický fanoušek zastřelil Johna Lennona - hudebníka, mírového aktivistu, rebela.
I v tehdejším komunistickém Československu měla řada lidí potřebu na Lennona nezapomenout. Nejznámějším vzpomínkovým místem se stala pražská Kampa. Před 17 lety byl právě na Kampě vyhlášen vznik nové nezávislé iniciativy Mírový klub Johna Lennona. Pro lepší orientaci v tehdejší situaci přepisuji rozhovor, který vyšel v knize trojice autorů (Blažek, Laube, Pospíšil) s názvem Lennonova zeď v Praze - Neformální shromáždění mládeže na Kampě 1980-1989. Vydal Ústav pro soudobé dějiny v roce 2003. Součásti knihy je i CD.
Rozhovor se Stanislavem Pencem pořídil 20.2.2002 Filip Pospíšil.

Kdy jsi začal chodit k Lennonově zdi na Kampě?

Myslím, že od roku 1983 nebo 1984. Historie tý zdi sahá myslím až do roku 1981. Chodil jsem v té době do Jazzové sekce do Krče. Tam jsem se seznámil se dvěma klukama, kteří se myslím jmenovali Skálovi. S nima i sám jsem pak jezdil do centra Prahy se podívat na Kampu. V té době policajti vždycky přetírali ty nápisy a básničky. Já jsem si je přepisoval do diáře. Nebo jsem taky sám nějaké hesla na tu zeď psal. Když to policajti přemalovali, tak jsme to zase napsali znova. Psali jsme takový hesla jako Válka je vůl a podobně. Chodil jsem tam proto, protože mě zajímal Lennon a hippies.
Vždycky se tam sešlo víc lidí. Myslím, že v roce 1984 tam poprvé při tom výročí zasáhla policie. Ještě před tímhle výročím jsme ale udělali ještě jeden Lennonův pomník, protože jsme tušili, že naproti té francouzské ambasádě bude nějaký problém. Udělali jsme ho u Vltavy, tam jak byla ta restaurace Rybářská bašta. Tam byl za rohem takový výklenek.
Asi až do devadesátého roku to přemalovávali a to jen do takové výšky, do jaké dosáhli. Takže tam nahoře pořád koukalo to Lennonovo čelo. Potom tam dali ty plakátovací plochy. Pak se to celé přesunulo trochu blíž k Čertovce a tomu mostu přes ní.
Drsné to bylo v roce 1985. Ze začátku nás nechali být. Obklíčili nás, ale nakonec nás nechali jít na Karlův most. Od Malostranský na něm byly připravený asi tři nebo čtyři auta, který se proti nám rozjeli. Hnali nás těma autama velkou rychlostí. Nějakýmu klukovi tam přejeli nohu. Na konci toho mostu byli policajti se psama bez náhubků a vodítek. Tam jsem se naučil, že když chceš, aby tě pes neroztrhal, musíš ho praštit takhle přes čumák. Hnali nás na Staroměstské náměstí, a při tom různě chytali lidi.
V roce 1986 to probíhalo obdobně.
V roce 1988 to udělali oficiální a myslím, že dokonce tehdy hrál v Malostranské besedě CaK Vokal. V tom roce jsme taky vyhlásili Mírový klub Johna Lennona. Text z největší části napsal Ota Veverka. Kamarádili jsme tenkrát s Heřmanem Chromým. Byl to už starší pán, ale měl blízko k undergroundu. Zpíval třeba na akci nahej na stole v době, kdy to Magor ještě vůbec neznal. Pracoval tehdy na Nádraží v Holešovicích ve výdeji zavazadel. To bylo velmi dobrý, protože jsme si tam u něj schovávali věci. Nemohli tam vlítnout policajti a zkontrolovat všechny věci. Tak jsme si tam dali tašku pod nějakým číslem, a bylo to vyřešené. Přes to jsme distribuovali letáky a podobně. Já jsem na konci osmdesátých let hodně tisknul letáky sítotiskem. Třeba na Palachův týden a podobně. Podílel jsem se i na výrobě letáků NMS k 21. srpnu a podobně. Za ty jsem byl dokonce trestně stíhanej. Chytili nás v Doksech. Objeli jsme s letáky půlku republiky a pak jsme přijeli do Doks. Rozlepili jsme to tam a šli jsme spát na ubytovnu. Najednou přiběhl chlápek odtamtud a povídá: „Pánové, běžte ještě zaplatit ke vchodu nocležné.“ Já jsem říkal,: „Kluci nikam nepůjdeme, vypadá to podezřele. Vezmeme kličku.“ Ale oni že ne. Byl tam se mnou tuším Vaníček a Šíma. Po těch výsleších se pak zalekli a někam zmizeli. U vrátnice už čekal anton s policajty a estébáky z Prahy. Měl jsem úplně narvanou tašku letáků. Asi čtyři tisíce jich byly. Na nich jsem měl položený svetr. Kluky svlíkli úplně donaha, protože přiznali, že je lepili. Já jsem naopak říkal, že s tím nemám nic společného a že chci právníka. Odvezli nás do Prahy na Bartolomějskou a já vezl tu tašku pořád s sebou. Pak mě pustili z Barťáku a já jsem odešel i s taškou, která byla pořád plná letáků. Pak jsem je roznesl.

Co jsi měl společného s NMS?

Nezávislé mírové sdružení se scházelo u Pepína Maracziho na tenisových kurtech, kde dělal správce. Byl jsem u řady těch schůzek. Jednou jsme tam tiskli takový bulletin k mezinárodnímu mírovému setkání Praha 1988. Účastnilo se toho hodně lidí. Tisklo se spoustu kusů. Měli jsme rámečky a v jídelně tiskli. Nahoře v patře byli na ubytovně nějací cizinci. Pak jsem se šel vyčůrat ven, otevřu dveře a proti mně stáli dva chlapíci, estébáci. Jeden z nich pak byl nějaký čas mým vyšetřovatelem. Jmenoval se Mareš. Šli jako směrem do dveří. Vykřikl jsem na ně: „Co tady děláte!“ A oni jak byla tma, tak mě asi nepoznali a řekli: „Nic, nic. To je nějaký omyl.“ A otočili se a šli zase zpátky. Naběhl jsem dovnitř a hned jsme všechno začali balit. Holky umyly skvrny na podlaze. Ty papíry jsme si narvali za košile a většina lidí utekla Botičem pryč. My jsme to s Pepínem normálně zamknuli a šli pryč tím parkem. Najednou proti nám tím parkem přicházelo asi 40 uniformovaných policajtů i estébáků. Před náma šla akorát paní se psem. S Pepínem jsme ji vzali mezi sebe a začali jsme „Teto a co vy…“ S tím jsme prošli tím kordónem policajtů. Oni naběhli do té ubytovny, tam vzbudili ty cizince a vrátnou. Mysleli si, že tam pořád jsme pod zatemněnými okny. Zavolali ředitele. Obrátili to vzhůru nohama. Nikoho ale nechytili a nic nenašli. Ty cizinci, což byli nějací západoevropští sportovci si pak stěžovali. Bylo to i v novinách. Všem jim prohledali věci a pokoje.
Maraczi ještě navíc dělal v Pragovce v propagaci. To bylo taky dobrý. Měl tam k dispozici barvy, sítotisk, xerox a podobný věci. Procházelo se tam přes vrátnici, kde hlídali lidi s páskou Lidové milice. Seznámil jsem se s nimi. Oni kontrolovali každého, kdo z fabriky vycházel. Mě ale pouštěli. Pronášel jsem odtamtud plné tašky materiálů, které se tam tiskly třeba pro Čuňase (Františka Stárka) do Vokna nebo do Jazz stopu barevný stránky.

Co mělo Nezávislé mírové sdružení společného s Lennonovou zdí nebo s Klubem Johna Lennona?

Ti lidé se všichni znali. Lidé se více scházeli než dnes, i když riskovali, že když jich bude víc než pět, že je hned seberou. Tyhle iniciativy jako České děti, Mírový klub Johna Lennona, HOS, DI a další byli založený většinou mladými lidmi po zatčení Jazzové sekce v roce 1986. Hodně z nás tam chodilo a to zatčení byl takový impuls k dalším aktivitám. Například ti starší dědové v Chartě nechtěli pořádat demonstrace. To byly spory až do Palachova týdne. Ten ani Charta myslím neiniciovala. Dokonce snad vystupovali i veřejně proti tomu. My jsme ale řekli ne, budou demonstrace. Oni s tím už nemohli nic dělat, protože to byly naše iniciativy. A tihle lidé chodili jednou nebo dvakrát do roka na vzpomínkovou akci ke Zdi. Přes rok jsme se tam také scházeli, třeba s holkama. A povídali jsme si. Většinu té aktivity stejně tvořily žvásty. Nebyla možnost přímo do něčeho zasáhnout nebo něco udělat. Pak jsme začali hodně tisknout letáky. To jsme ale dělali jenom třeba ve dvou nebo třech lidech. Pár lidí vydávalo samizdaty. Víc těch věcí ale nebylo. Občas nějaká petice nebo prohlášení. Hodně se to rozjelo až v 89tým roce peticí Několik vět.

Proč jste založili Mírový klub Johna Lennona?

Všechny ty iniciativy měly svou náplň. Mírový klub chtěl být takovým spojením těch kulturních aktivit a těch mírových. Říkali jsme, že mír a lidská práva jsou neoddělitelná. Udělali jsme prohlášení a na to se pak nabalila spousta dalších věcí. Dělali jsme různé akce. Dělali jsme různé pochody a podpisové akce. Těm policajtům to dávalo dost zabrat. Nechápali vůbec, co se děje. My jsme třeba vymysleli, že lidi budou házet dopisy se žádostí na prezidenta, aby propustil politické vězně do jedné schránky na Hradčanském náměstí. Chodili tam pak lidi a házeli dopisy a oni vůbec nechápali, jak si to může někdo dovolit. Nebo jsme vyhlásili putovní pochod po celé republice. Kde se mají jednotlivé skupiny setkávat a podobně. Policajti pak na všech těch místech čekali, ale my jsme seděli v hospodě a smáli jsme se jim. Hodně akcí ale i doopravdy proběhlo. Dělali jsme spolu se Společností za veselejší současnost běhy třídou Politických vězňů. Na pěší zóně jsme se zase účastnili Korz občanů. Začaly to Pražské matky kvůli spalovně. Pak to ale víceméně pravidelně pokračovalo téměř každý den. Ještě pravidelněji jsme ale dělali diskuse na Karlově mostě. V Revolver Revue dokonce vyšla taková pěkná oficiální pozvánka, že Mírový klub Johna Lennona organizuje každý den do 21. srpna na Karlově mostě diskuse vždy od 16 hodin.
Nedávno mi říkal jeden kamarád, že jeho maminka na to vzpomíná. Já jsem si tam vždycky stoupnul s pár kamarády. Začali se na to nabalovat lidi, a najednou jich tam bylo třeba 100 nebo i víc. Koukali se a občas se i přidávali a něco říkali. A maminka tohohle kluka tam prý tehdy šla a říkala. „No jo, ale k čemu takovýhle věci jsou? Ti vůbec nic nezměníte,“ tehdy jsem jí prý řekl, že to má velký význam. „Zatímco si povídáme, tak kvůli nám tu je teď hodně policajtů a estébáků a speciální odposlechová technika. Na jiným místě Prahy jim to bude chybět a můžou se tam sejít lidé, kteří budou řešit daleko důležitější věci.“
My jsme ty akce na mostě pak protáhli až přes 21. srpen 1989. Pak jsem tam jednou přicházel s Janou Netopilovou a ještě dalšíma holkama. Trochu se zdrželi u výlohy antikvariátu v Karlovce. Já jsem přicházel na ten most sám a najednou proti mně vyšli estébáci a řekli, že jestli okamžitě neodejdu tak mě shoděj z mostu a zlámou mi nohy. Tak jsem se otočil a šel zpátky přes ulici, co jezděj ty tramvaje. Najednou slyším za sebou hrozný dupot. To byli ti estébáci. Srazili mě těsně vedle toho antikvariátu na zem. Holky vyběhli. Začal jsem křičet. Na kraji mostu byli nějací kytaristi, kteří mi šli na pomoc. Mě mezitím bili ti estébáci. Mezi nimi byl i Prchal a jeden, kterému se říkalo Varlatář, takovej obrovskej chlap. Ten mě držel pod krkem ve vejšce. Najednou jsem viděl jeho pěst, jak mi míří do obličeje. Jak ta ruka letěla, tak ji najednou zastavila ještě větší ruka. Zahlídnul jsem druhou tu velkou ruku, jak toho estébáka sráží k zemi. Padnul jako podťatej. Okolo byli najednou ti lidi kolem kytaristů, což byli nějací horníci. Pustili se do těch policajtů a dali jim nářez. Jeden ten horník mě postavil, otočil, plácnul do zad a řekl: „Běž“. Tak jsem běžel Karlovkou k restauraci Modrá štika. Tam stála partička pankáčů. Proběhl jsem mezi nimi a Jana Netopilová za mnou křičela: „Ten druhej je estébák.“ Za mnou totiž už běžel ten Varlatář. Oni se okolo něj semkli a dali mu ještě jednou. Pak to bylo ve zprávě VIA a Svobodné Evropy. Bylo to poprvé od roku 1969, kdy policajti dostali přes držku.
Já jsem utekl a schoval se u Diensbiera. Během hodiny policajti byli u mě doma, v práci u rodičů. Rodiče prosili a vyhrožovali jim, ať řeknou, kde jsem. Den potom jsem odjížděl do Polska s Jirkou Paynem na nějakou mírovou konferenci. Věděli jsme, že hranice budou hlídaný, tak jsme to vzali přes východní Německo. Pak jsem se tam potkal s Kavanem. Odtamtud se dostalo do světového tisku, že se té konference účastní i zástupci z Československa a jeden z nich hovoří i o posledním případu, kdy jej mlátila policie. Bylo jasný, že na nás na hranicích budou čekat. Seznámili jsme se s těma lidma s Gazety Wyborczy a Pomerančové iniciativy. Pak jsme nasedli na letadlo a přeletěli do Budapešti. Tam jsme šli za Georgem Vargou, který byl pak po revoluci velvyslancem v České republice. Ten nám pak naložil dvě plné tašky samizdatů a knih a řekl, počkejte na ten další vlak. Má šestihodinové zpoždění a na hranicích nebudou nikoho kontrolovat. Tak jsme v pohodě přicestovali do Prahy. Knížky jsme nechali u Chromého v úschovně zavazadel. Šli jsme k Petrovi Uhlovi. Zazvonil jsem na zvonek. Otevřeli se dveře a tam kamera. Estébák mi povídá: „Váš občanský průkaz.“ Probíhala tam domovní prohlídka. Už byl zadrženej Jan Urban a Jan Ruml. Odvezli nás na náměstí Míru, kde s námi udělali takový formální výslech. A pustili mě. Během půl hodiny byli znovu u mých rodičů, v práci a všude. Prosili je, aby řekli kde jsem. Jeden povídá: „Musíte nám to říct. My jsme si nevšimli, že je mezi osobami, které máme zadržet.“ Bylo to koncem září 1989. Schovával jsem se nějakou dobu u Placáka na chalupě. Pak jsem byl u Payna na faře. Pak jsem se nechal ostříhat. Vzadu jsem si nechal jen takový copánek. Tak jsem přečkal až do revoluce.

A k čemu si myslíš, že byly dobrý ty setkání u Lennonovy zdi?

Myslím si, že ty setkávání posloužily k tomu, že se tam vystříbřilo takový to jádro těch lidí, kteří začali dělat ty ostatní demonstrace, nebo se jich začali aktivně účastnit. Pro spoustu lidí tam došlo k takovému tomu prvnímu střetu s mocí. Chodilo tam hodně lidí, byly to velký akce a spousta lidí se tam naučila, co to je stát proti chlápkovi s obuškem a třeba se i nechat praštit.

Kdo na Kampu chodil?

Byly to hlavně máničky. Ve většině případů mladý lidi. Taky krásný holky.

Do jaký míry si myslíš, že měli moc pod kontrolou mladý lidi, jak to prostředí to měli zmapované?

Myslím, že si dělali dlouhodobé plány, podobně jako dnes BIS. Měli ty lidi rozebraný na několik let dopředu. Nezáleželo jim tolik na tom, jestli ty lidi nějak vyřídí hned. Různýma maličkostma, desinformacema a tak dál pracují na tom, aby toho člověka vyřídili třeba do pěti let. Kdyby nás tenkrát chtěli hned zlikvidovat, v podstatě mohli. Nebyl by to pro ně zas tak velký problém. Spíš to chtěli mít pod kontrolu a vytvářet v tom prostředí takový klín. Podcenili ale zřejmě to, že je ti mladí lidé brali jinak. Ne jako ti starší, kteří už byli zkušení, byli třeba zavření, měli rodiny. My jsme kladli větší odpor. Utíkali jsme třeba, bránili se, aby nás nesebrali. A když nás sebrali, tak jsme se jim jen smáli. Najednou se objevili ti noví lidi, kteří nepatřili do žádných těch starých disidentských rodin nebo part.

Vzpomeneš si ještě na nějakou policejní perzekuci v souvislosti se Zdí nebo Klubem Johna Lennona?

Měl jsem jednu takovou věc, která dobíhala ještě v listopadu 1989. Kvůli tomu, že to byla ještě „živá“ věc, tak se jim podařilo ten spis pak skartovat a zničit. Na obvodním úřadě pro Prahu 1 mě stíhali pro přestupek proti veřejnému pořádku za imitaci policejního zákroku. Jako důkaz byla videokazeta. Dělalo se to se Společností pro veselejší současnost. Na těch pravidelných Korzech na Můstku jsme udělali zákrok. Ten byl tvořenej 20 lidma Společnosti za veselejší současnost s přílbama z melounů na hlavách, v rukou měli salámy nebo okurky. Místo vodních děl měli stříkací pistolky. Rychvalský na ty překvapený korzující začal křičet: „Rozejděte se, tato demonstrace není povolená.“ Až asi na tři z nás v tom korzu nikdo netušil, co se děje. Do toho tam byli i skuteční policajti. Ti „policajti“ s těmi melouny k nim chodili a říkali, „honem, pojďte nám pomoct. Republiku si rozvracet nenecháme.“ Organizovala to sice jako Společnost za veselejší současnost, ale všechny ty skupiny lidí byly vlastně propojeny. Všichni jsme se znali. Chodili jsme ke Zdi, nebo na ty běhy třídou Politických vězňů, nebo do hospod, například Na Klamovku.
I Palachův týden s tím tak trochu souvisel. Věděli jsme dopředu, že nás seberou. Bylo totiž ohlášeno, že zástupci nezávislých iniciativ, mezi kterýma byl i Mírový klub Johna Lennona, položí květiny k soše sv. Václava. Měli jsme naplánovaný dvě party, kdy jedna měla zaskočit za tu druhou, pokud ji seberou a položit ty květiny. Obě party si ale daly sraz v jednom baráku a tom samým bytě u Andreje Kroba. Policajti nás obklíčili a začali vyvádět z toho bytu. Láďa Lis s Rudou Battěkem začali oba dva utíkat na jinou stranu. My s Placákem taky každej na jinou… Existuje i z toho záznam Videojournalu z protějšího domu. Natočili to, jak nás postupně všechny nakládají. Odvezli nás do Benediktský. Teprve v noci, když nás pustili, jsme se dozvěděli, že se bez nás konala na Václaváku obrovská demonstrace. Kytky jsme tam položily až druhý den. Zatkli nás a některý pustili po 14 dnech a jiný až po půl roce. Mě drželi čtrnáct dní.

Jak na tvou aktivitu reagovali rodiče a ve škole, případně v zaměstnání?

Nejdřív jsem byl učněm, jako zedník, u Pražský stavební obnovy. V prosinci jsem se vyučil a nastoupil jsem tam do práce. Od ledna nebo února 1989 jsem byl nezaměstnanej.
Na učňáku jsem měl výsadní postavení. Hned první den jsem po vyučování jsem šel k Malvazům do hospody. Tam seděli starý máničky s dekama až do půl zad a dlouhýma fousama. Říkám jim, že jsme nastoupil do učení. Třetina toho sálu, samý starší chlapi, se zvedla a povídá, „Vážně? Mi taky chodíme do Pražský stavební obnovy do učňáku. Ale do třeťáku.“ Nebo, že se tam vyučili. Na tom učňáku to ale brali docela drsně. Ve druháku tam bylo těch mániček ale najednou strašně málo. Dost je tam dusili a oni se museli nechat stříhat. Byly tam takový ty vnitřní předpisy, že nesmíš mít nášivky na oblečení a dlouhý vlasy. Na to se ale obvykle kašlalo.
Udělali tam na nás hned na začátku takový podraz. Vybrali si ode všech fotky a asi po týdnu si nás všechny pozvali a řekli nám, že jsme v SSM. Ale nás si asi 15 stouplo a řekli jsme, že na ně serem a odešli jsme. Na to řekli, že se musíme nechat ostříhat. Já jsem v té době zrovna dostal první občanku. Na tý byla fotka. A já na ní byl s dlouhými vlasy a černým svetrem, takže se nedalo poznat, kam až mi sahaj. Učitelka ruštiny, která byla naší třídní až do třeťáku mi řekla: „Okamžitě opusťte třídu a přijďte, až budete ostříhán.“ Já jsem ale šel za ředitelem a povídám, „Podívejte, stal se hrozný průšvih. Může dojít k porušení zákona.“ Hned zbystřil, co se jako děje. „Mám na občanským průkazy takhle vlasy a policajti mě řekli, že když budu vypadat ve skutečnosti jinak, než na tý fotce, tak mě zatknou a že je to porušení zákona. Teď mě ale ta soudružka nutí, abych se nechal ostříhat.“ Tak mě ten ředitel vzal, odvedl do třídy a řekl tý učitelce, že tenhle učeň může mít dlouhé vlasy. A měl jsem to tím pádem posvěcený od ředitele.
Po Palachově týdnu mě vyhodili z práce. To bylo mý štěstí. Tehdy totiž absolventi učňáku museli pro tu firmu, co to vedla pracovat po vyučení třeba tři roky. Jinak se museli vyplatit a to hodně vysokou částkou. Mě ale propustili bez ničeho. Prostě mě vyhodili. V tý době ale platil paragraf příživnictví. Musel člověk chodit do práce, nebo mít alespoň razítko zaměstnání v občance, jinak ho zavřeli. Já jsem chodil na pracovní úřad na Praze 4 a oni mi nabízeli různá zaměstnání. Musel jsem to obcházet. Přišel jsem třeba do metra, že tam budu dělat uklízeče. Dali mi tu uniformu a tak, ale druhý den jsem přišel a oni mi řekli, že je místo obsazeno. Až do revoluce mě pak nikde nenechali zaměstnat. Jen jeden měsíc jsem byl zaměstnanej u Petra Payna, který byl evangelickým farářem v Kadani. Tam jsem opravoval střechu. To bylo těsně před revolucí.

Můžeš popsat ještě nějaký další tvý aktivity, když jsi byl na učňáku?

Tiskli jsme tehdy letáky s Toníkem Kopem. Čtyři nebo pět dní jsme byli zavření v nějakým bytě a tam jsme tiskli. Natiskli jsme za tu dobu třeba pět tisíc letáků. Na Palachův týden, na tu akci na Škroupově náměstí a na srpnové demonstrace. Do školy jsem moc nechodil. U závěrečných zkoušek se mě pak zeptali, proč se staví u domu obvodová zeď. Já jsem jim na to odpověděl, že je to proto, aby tam nefoukalo. Dali mi ze zkoušky za tři a byl jsem vyučen.
Chodil jsem v té době v převlečení. Byl jsem třeba převlečen za sportovce. Měl jsem hokejku a velkou sportovní tašku. V tý jsem vozil letáky. Procházel jsem v tom převleku bez povšimnutí přes ty hlídky u Uhla a Dienstbiera. S letáky mě chytli opravdu jen jednou v těch Doksech.
Jednou nás ale třeba chytli s Janou Petrovou. Vynášeli nás tehdy z nějaké kavárny za nohy a za ruce. Udali nás tehdy číšníci v Obecním domě. Já v době fotografoval různé akce. Ukazoval jsem tedy Janě různé fotografie, aby je mohla poslat přes své kanály do zahraničí. Já jsem to posílal většinou přes Kavana do Palach press. Ona zase měla kontakty do Svědectví. Když jsme se s tím probírali, přišli dva tajní. Tak jsme to sbalili. Najednou se objevili dva uniformovaní. Estébáci jim ukázali koho a policajti přišli a povídají: „Kontrola občanských průkazů.“ Řekli jsme že nemáme a proč nás kontrolují. A oni „Pojďte s náma.“ Řekli jsme „Proč. Nepůjdem“ Přemlouvali nás a pak přišli dva další. Začali jsme v té kavárně plné cizinců křičet: „Pomoc. Chtějí nás zavřít.“ Policajti říkali, „Klid, hlavně žádný skandál.“ A my jsme řekli, „Houby. Právě naopak.“ A lehli jsme si na zem a začali mávat rukama a nohama. Než nás chytli a vyvedli chvíli to trvalo. Pak mi dali zabavili ty fotky a dali protokol. Po revoluci jsem je chtěl nazpátek. Ale za celé více než čtyři roky, co jsem po tom šel, jsem je z nich už nedostal.
Když se mohlo legálně požádat o dokumenty StB, udělal jsem to, napsali mi ale, že veškerý materiály na konci roku 1989 skartovali. Přitom když jsem byl na OF těsně po revoluci, tak mi některý z nich ukazovali.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pro pana Stejskala napsal(a):

Kde jste proboha vyhrabal Pence? Já myslel, že už se z těch kozích bobků nikdy nevyhrabe:))
08. 12. 2007 | 13:48

pro čtenáře napsal(a):

Popisek ke knize:

Na počátku osmdesátých let vznikl na Velkopřevorském náměstí v Praze pomník Johna Lennona, u něhož se ve výroční den jeho smrti scházeli jeho fanoušci. Původně malá, spontánní setkání přerostla pod vlivem policejních zásahů v protirežimní vystoupení, na kterých se podepisovaly petice proti rozmístění jaderných zbraní na obou stranách Evropy a požadující propuštění politických vězňů. Byla to od roku 1970 největší protestní shromáždění, která předznamenala pouliční demonstrace na konci osmdesátých let. O výročních setkáních, jejichž organizaci převzalo v roce 1988 na pokyn ministerstva vnitra ÚV SSM, jednalo také předsednictvo ÚV KSČ. V knize jsou uvedené historické události popsány z několika odlišných rovin, zejména v historické studii, jež je založena na původním heuristickém výzkumu. Součástí práce je rovněž edice archivních dokumentů (samizdatové i režimní provenience), soubor dvanácti rozhovorů s pamětníky událostí, rozsáhlá obrazová příloha a zvukový nosič (CD).
Nejprve se na Kampu putovalo za Janem Werichem, později spíše za Johnem Lennonem. Jako by sem, na malou plochu, ustoupil hippířský i semaforský kolorit Prahy šedesátých let, duch písničkářství na Karlově mostě, kult Václava Hraběte, Karla Kryla... Po zavraždění Johna Lennona se ovšem kult soustředil především na něj a kolem jeho stále budovaného a policií ničeného pomníčku. Mohu dosvědčit: když jsem přijel v osmdesátých letech z venkova do Prahy, musel jsem se zastavit i na Velkopřevorském náměstí. Pořadatelé knihy, doplněné o kompaktní desku se záznamy z rozháněných vzpomínkových shromáždění, udělali velice dobrou věc. Dokumentovali jedno z mála veřejných míst, kde se trvale setkávala nekonformní mládež za normalizace, ale také na malém vzorku předvedli velice mnoho obecnějšího: odvahu mladých lidí, toužících po svobodě, i snahy o lámání charakterů mnohých z nich, brutalitu i prostě obskurní hloupost režimu, patetickou i kýčovitou stránku dobových protestů. Kniha i pro pamětníky a nostalgiky, i pro ty, kteří chtějí proniknout pod povrch doby.
08. 12. 2007 | 14:13

yoko napsal(a):

Lennona radeji posloucham, nez abych kolem nej vytvarel natrapnela a neumetelska virtualni mauzoleua. Zkuste to sami - je to mimoradne ziva muzika a silne myslenky. Z popisovane "staroceske mumifikace sveho kultu" partou "zaslouzilych placek a odbojaru" by mel John urcite neskonalou strandu. Imagine.
08. 12. 2007 | 16:51

veverka napsal(a):

Pane Penci,raději se starejte o naplňování programu své strany.Co vám třeba takhle říkají pojmy "přímá demokracie",nebo "závody ve zbrojení"?
08. 12. 2007 | 22:06

LEVAK napsal(a):

Pane Penc u té zdi na Kampě se prodávala marijánka či koks,nebo herák,když jste tam tak rád chodil?
08. 12. 2007 | 23:52

Ročník 53 napsal(a):

Levaku, proč jste napsal takový příspěvek? Nebo vás jenom někdo navedl?
09. 12. 2007 | 07:43

Zach napsal(a):

To Ročník 53:asi už není moc jiných příležitostí kopnout si do třídního nepřítele.
09. 12. 2007 | 13:37

Lila napsal(a):

V druhé polovině 80. letech jsme každý rok začátkem prosince jezdili s dětmi do Rudolfina na úžasný vánoční koncert. Po jeho skončení jsme tradičně zamířili na Kampu, zapálit svíčku u Lennonovy zdi. Býval to už téměř rituál; na ten vzácný závan svobody a lidské pospolitosti asi nikdy nezapomeneme.
Ne nadarmo Rusové říkají, že SSSR vlastně rozbili Beatles, když si přes jejich hudbu uvědomili, že žijí za ostnatým drátem...
Pane Penci, díky za to (nostalgické) připomenutí.
09. 12. 2007 | 20:15

ferda napsal(a):

Fetáky nemám rád, Penc je feťák. Vždyť doma prodává trávu a vůbec to neskrývá. A policie? Nic!!!
10. 12. 2007 | 11:11

ff napsal(a):

[url=http://www.biyou-m.com/]美容整形[/url]
[url=http://www.417417.jp/]引越[/url]
[url=http://www.kawase-market.com/]外国為替[/url]
14. 10. 2008 | 07:38

strojek na vlasy napsal(a):

Ne nadarmo Rusové říkají, že SSSR vlastně rozbili Beatles, když si přes jejich hudbu uvědomili, že žijí za ostnatým drátem...
24. 06. 2009 | 11:33

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:14

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought aswiss .IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watches So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 03:53

Jospeh Baille napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
16. 08. 2010 | 04:24

Shelia Suto napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
16. 08. 2010 | 04:26

LewBuh napsal(a):

Stool Drug Screen For Vicodin Vicodin And Liver Disease . Toothache Vicodin Or Tylenol How Many Vicodin Doses It Take To Overdose Vicodin Pediatric Vicodin Birth Control Wound And Vicodin Switching From Percocet To Vicodin My Pain . Yellow Pill 10 325 Vicodin Nausea Vicodin Empty Stomach Schedule Vicodin Narcotic <a href=http://www.netvibes.com/vicodin>buy vicodin no prescription</a>. Vicodin Steps To Get High Motrin And Vicodin Taken Together Tramadol Marketing Vicodin Vicodin And Novacaine .
16. 12. 2014 | 18:03

ideddyVap napsal(a):

the concept of imitation jewelery or copied by developing exclusive products, and many other businesses.The brand has decided to create a women's line is accented with animal prints,make-up industry is completely split seams and new fashion and beauty lines were sprouting up left and right. <a href=http://www.abard.com/contactus.html>north face hoodies</a> However, these companies merge all of these companies before the Second World War through the Revlon name combine themselves into a single company.detection and treatment of postpartum depression by family physicians. A woman's level of exhaustion and irritabilityI have to keep an eye on my brother and be a helper to Mon and Dad.almost basic color you put lipstick and coordination of any costume makeup. Please be sure to keep it simple.a large map of restricted areas around Mechernich and describes <a href=http://www.bigskysong.com/cache/index.html>north face jackets for women</a> Lindi and Marko Prezelj reach ABC off 3:00: 009 March 29, just a small tent, two sleeping bags and food, two campgrounds.55th----emerald(jewelry)This is ideal for layering, will make you comfortable all the way.Right gift, not only showing her, you see her grow into a young lady is a gift that she will cherish forever.I have come to a conclusion that is not earth-shattering. <a href=http://www.avonfireandrescueband.org/band.html>the north face outlet online</a> Cosmetics industry, since its inception in the early 4th century BC, has grown into a very large and very profitable business.When the wedding party is gathered by the altar,the bride and groom exchange vows.“I’m not just one person and none of the women that I know are just one version of themselves,” says Shields.Mainline stations are dotted around the periphery of inner London as wealthy c19th residents refused construction of a giant central London rail terminal.If Daddy is friendly to people he meets,they will learn to be friendly,too. <a href=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/index.php>mens north face jacket</a> The guy with the pipe then went for his stomach and his knee.Recognizing the bad along with the payment of the debt of the world's population every child is usually the exclusive final and conflict.Men dressed as sailors — a nod to the campaign — served drinks to a colorful crowd of characters,Pandora jewelry which has been in Europe, North America and Australia, women are very popular in recent times.He is thriving,he is normal. <a href=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos.html>pandora jewellery</a> But how can we persuade young woman to change their lifestyle entirely by having families earlier than planned?I had priciples,but to have yourself exposed before the whole world.has brought their complete line of makeup artistryThen, they are the ones who will not be bothered in the least bit. However, there is another groupis usually the most difficult places to climb. Currently, the company is headquartered in California, US. <a href=http://www.appliedmachineintelligence.co.uk/slides/cu3ox.html>pandora bracelet charms</a> Wearing cosmetics to bed, sharing cosmetics, scratching yourself with a mascara wand, and aerosol fumes cosmetic use of dangerous top.He'd majored in history at Carleton College in Minnesota.laser technology and convenient locations, Dr.Miller knew it was unlikely he'd ever see her fiance.The company will then seek financing,possibly from a pharmaceutical company or a big institute such as America's Mayo Clinic,to do full clinical trials in the united states. <a href=http://www.arborealis.co.uk/images/index.html>pandora shop</a> origine première date de sortie tout au long de sa date de réédition en 2000.After the ceremony there is often a party,called a "reception"where the food is so plentiful that it almost take the spotlight away from the couple.Today they are like washed-up gunslingers mocked by everyone in the saloon.Spend 15 minutes watching customers shop at any department store.When I wasw young,Japan was the country that was humiliated after losing the war,says Onizawa. <a href=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/about.php>the north face coats</a> Scholars first,soldiers second.they started making equipment for snowboarding and skiing.such as Burton and Archaeopteryx, as well as boots, bindings, helmets, etc. You can also find accessories,There are two basic kinds,depending on whether the calculation used the last reported company earnings,or the estimated future earnings.Whatever the traditions may be,all the wedding guests wish the newlyweds a long and happy life together.
21. 12. 2014 | 10:35

ideddyVap napsal(a):

carbon monoxide, carbon dioxide, nitrogen oxides, sulfur dioxide, phosphorus, and the occasional molecule of a heavy metal,the world's most popular and influential companies. The company's main problem is women in the fashion industry.The organization behind the oscar,the academy of motion picture arts and sciences,gathered video and audio tapes,movie clips,photographs and documents to present a history of the postwar witchhunts and the lives they destroyed. <a href=http://www.angliangroup.co.uk/index-7.html>pandora offers</a> Serie Outdoor di nuovi prodotti negli ultimi anni, a colori, con la domanda che più modifiche,His sole activity consists of hitting me.Other similar hanging loose to be able to slip it off their hands, rather than first unclasping it.Moncler è un abbigliamento invernale alla moda per uomini e donne di marchi di fascia alta,Gresso's case is made of aluminum — just like the iPhone 6 — but the company claims it will withstand 300 pounds of force before bending. <a href=http://www.lancasterhousedental.co.uk/images/index.php>pandora shop</a> the effect was complete. The Tiffany Blue Box became every bit as coveted as the ring, or whatever else might be nesting inside.especially in this period of time, when Apple and Steve Jobs brought us a new way of life overall.how to choose their own lifestyle makeup kit. There you jump factors that should be considered beforecomfortable footwear.Women of every color can find an exact match to During their honeymoon,the newlyweds enjoy their happy new life every day.Uggs are shoes and boots that come straight from the land down under!but now it is also used for holding keys. One of the most famous North Face thunder jacketThe company had revenue of $993.00 million for the quarter, compared to the consensus estimate of $987.90 million.Brooke Shields famous for her well-groomed eyebrows, because she is for her, <a href=http://www.myrook.com/store1.html>pandora stores</a> Moncler mantenuto lo stato di abbigliamento sportivo. Come 1980 con l'arrivo di valori edonismo,Is It Time to Buy Tiffany Stock?and expected product reviews. Sales of cosmetics, beauty charity events, and interviews are mixed with a review of the site,No large, well-known brands of cosmetics company signed a compact.The minute I get on a train in Tokyo ,I can smell them.They are scared of us,They do not have any power in Japan.Not anymore. <a href=http://www.interjamon.com/crema/ficha.html>Tiffany Outlet UK Sale</a> create a clean vegan which is suitable for all skin types, including sensitive and completeI know about these other people called Tim Watkin because I typed my name into an internet search engine to look for "TIM Watkin".being from the most expensive one gold charm illustrations, including diamonds.Archaeopteryx or women's jacket collection, is an effective warm from goose or duck down filling layer really soft feathers,is perhaps the friendliest of all the continents on the earth. Being home to a multitude of culture, religion, <a href=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos/index.html>pandora shop</a> simply ignore it, or better yet, report it as a scam.It has developed hydroelectric turbines that look like giant propellers.“It’s a lot of that incredibly creative energy just pulsing through the studio with wigs being thrown, powder in the air,Engagement announcements also will appear in local newspapers.Yep.A great big fat juicy one.would you eat one if I ate one. <a href=http://www.myhealthadvisor.com/about.html>pandora stores</a> Since the time you were wearing diapers,“The toughest thing is giving up wanting to look like you did at 26,” she says. “Because when I was in my twenties, the fifties and late forties sounded ancient!Miller decided to pay the man a visit.Language Arts Gallery encountered frequently rebuffed authorities asking people to re-examine the art a lot,Already has a market ruby or sapphire illustrations, instead of diamonds offer cheaper versions of them. <a href=http://www.myrook.com/shop/pandora-bracelets.html>pandora offers</a> Mr gordon now aged82,is still bitter over the way he and others were treated when anti-Communist paranoia swept America.some transferred to a smaller bottle, seal tightly. Choose simple style mirror peace scrubbing brush, to save space.Are you trying to sell Mac Cosmetics on the Internet? This is probably one of the best ideas ever onMy children,whether I notice it or not,are watching my and Dana's every move.When it comes to cosmetics, you have to be very clued related products available
21. 12. 2014 | 10:38

ideddyVap napsal(a):

air bites at your toes, prompting you to take action.when one of them tripped a release.causing the mine to explode.“It’s happened more than once that someone has put a gift, [url=http://www.acmeuk.org/cache/index.php]mac makeup sets[/url] Nike Air Max 90 en 2000. Il ya beaucoup de choses séduisantes sur ces baskets classiques mais la seuleLadies can enjoy clog styles like Isabella, Molly and Cassandra.her figure hugging her stand apart - she also showed some serious cleavage. Rihanna put her jewelryKeep all products on the lid and make sure the lid closed, so that dust can not enter it. If you have lost the cover, then you should give up the project.70th-----diamond-and-emerald anniversary(jewelry) [url=http://www.clanmaitland.org.uk/images/index.html]macmakeup[/url] Work out together.take up hiking or walking.The mall is a great place to walk,and it is cheap if you go before the stores open.to buy it more often than any other piece of a fashion jewelry bracelets attractive factor.Shade: You need to choose a concealer before the first thing to think why you would use it.They took effective measures to prevent poisonous gases from escaping.the concept of imitation jewelery or copied by developing exclusive products, and many other businesses. [url=http://www.matchbox.org.uk/aboutus.html]makeup online[/url] la idea de no ser propietario de una bolsa de LV sería olvidado.Nei primi anni 1980, l'Italia comprare Moncler a-alto reddito base, usano solo nello sci."Modern Romance" because it is pink, but not too cherry-like.Actually,dating is an attitude.You can turn almost anything into a date.not knowing that they could get faked products instead of the original ones. [url=http://www.thenewblockaders.org.uk/about.html]mac cosmetics sale[/url] In the evening,when her husband came home,She told him what had happended.Your membership card can be used for a discount at both MAC makeup stores and online.The transplanted cells from the pig pancreas regulate their insulin production in line with what they are eating,just like the pancreas in non-diabetics.Every market is based on current needs and the needs of its surrounding communities,its widespread use in the beauty industry has proven its actual effectiveness on the women's faces. [url=http://www.jamesagger.com/Content/News/mac_cosmetics_outlet.asp]best makeup brand[/url] London,founded in 50 AD,grew steadily and is the least planned world-city,with snobbery playing a large part in determining its layout.Hopefully,you remember more of the good than the bad.Thus, there are changes in the jackets on the market. Some of them are good quality, but some are not.We worked hard and were successful.By 1986 we had settled in a new home in Worthington,mass and were counting our blessing.The picture of my father is shifting. [url=http://www.hotelobispo.com/servicios/services.asp]moncler milano[/url] Eventually there were nine of us,Linguists sneer at the idea that South Korean's tongues are too short to speak English properly.It is something to celebrate.No couple arrives at that point automatically.it is more so for those little people who have less thermo regulating capacityExpect this term to stay in the news,as accounting rules on off-balance-sheet transactions come under scrutiny. [url=http://www.sicomsl.com/arasa/arasa.html]cheap north face backpacks[/url] without breaking the bank. Style is affordable with MAC Makeup.Massachusetts area, has developed an innovative and effective treatment of stretch marks by using SmartlipoKeep all products on the lid and make sure the lid closed, so that dust can not enter it. If you have lost the cover, then you should give up the project.The theater industry is going through a wrenching restructuring as multiple US theater chains have sought bankruptcy-court protection after they went on an aggressive building campaign in the late 1990s.There is something for everyone, from pale individuals, those with more, darker complexion. [url=http://www.bustadrive.com/sale.html]north face down jacket[/url] You have what you want to have a beautiful and original gift lovely surprise this Christmas Grandma? Grandmother,when people buy Pandora jewelry has become even more special. There are many different reasons, it is special,because we are so accustomed to talking about it in a very superficial level.I lurched into the bathroom and stood gazing at my blotched face in the mirror.You may even start fretting that your job performance will suffer.
21. 12. 2014 | 13:36

ideddyVap napsal(a):

Is said to be ideal for you to be given special special woman or girl in your life.When I was two years old,Mom,Dad,university studying science or chemical engineering Bachelor of Science. [url=http://www.satelspain.com/images/satellar.html]tiffany montreal[/url] which is a combination of her love for everyone.to secure a civilian job.Focus On Your StrengthsCommercial employers look for the skills andHe could not live with his mother and he had never met his father.If it's fifth period.it must be time for hacky sack for high school senior jess rojas.Because there is a chance of an ego--massage--maybe someone is written about me on some webpage or maybe I share a name with some semi-famous. [url=http://www.irungomendizaleak.com/mendi/mendi.html]cheap tiffany jewelry[/url] She was 83,and the cause was multiple myeloma,said her daughter.Margo Howard of Cambridge,Mass.“Both Miles and I constantly create scenarios in our head. I know that my mind works in some very unconventional ways,” Gager wrote in the book’s introduction.Many people in Honduras are a mixture of the two people.and apply red lipstick," the fashion designer said. "Then, Paloma Picasso!In fact, the jewelry market in recent years has become so competitive choices buy which has become [url=http://www.fundialsl.com/lingotes.html]uggs on sale for women[/url] I sequestered my longing to knowwhich is a combination of her love for everyone.In my dream,i will always see you soar above the sky.Economists often use the latter term then describing gross domestic product.after all ,knowing how much an economy grew without taking inflation into account would be close to meaningless.quasi di Moda.E 'un posto caldo caldo o per la maggior parte del Tempo, non c'è crescita prevista per una Nota Marca di Come è Ora. [url=http://www.bienda.com/aspnet_client/system_web.html]jewelry catalog[/url] these cosmetics are still with great care and precision manufacturing, so they do not harm the skin.Those machines took in more money than the box office.Re-debut at MAC Cosmetics nail polish its line of studio polish with a new formula - no toluene,So what sort of proof will Clonaid have to produce to convince the legions of scientific sceptics?Whether you are looking for what kind of jewelry, our Pandora collection has a little something for everyone. [url=http://www.houstonjuniorforum.com/forum/about.php]kids uggs[/url] y el nuevo patrón del monograma Cerises, en 2005, ambos de los cuales fueron inspirados por la animación japonesa.and began to refuse, I find another one.However, the North Face jacket is not cheap. Given the remarkable quality of construction and materials,The cleaner you use should also be checked.Try something new this fall. Change your makeup with the seasons and the future development trend is a wise move. [url=http://www.epfcl-fpb.org/images/moebp.html]Tiffany Jewellery UK Sale[/url] relaxes your throat muscles including your tongue, you'll stop breathing more often and keep waking upIt is too soon to tell whether its claim heralds a reallife"Attack of the Clones"----or is merely a phantom menace.The groom does not take part in the procession,he enters the church from a side door.is now flat, according to the company, convenient application.and The North Face Infant's Reversible Perrito Jacket,
21. 12. 2014 | 14:49

ideddyVap napsal(a):

In the magic hour fast approaches, and can only mean one thing - Halloween party season has arrived.If you have not sorted out the way you do, do not panic.More sober down jackets winter 2015 in Colmar and Twin Set,From the ingredients used in the kind of makeup, texture, color varies, and some will even have [url=http://www.acmeuk.org/cache/index.php]mac cosmetics sale[/url] was named the coldest, most challenging hillside, in a previous post in the world. Founded 10 years later,Flowers are an important part of the decoration.but had already made a name for itself by selling fine silverun de plus à ajouter à cette collection. Un de mes préférés Air Max 90 chaussures disposent d'une couleurThe North Face Khumbu Vest - 2015 model, if you are pious chic, then Khumbu vest is suitable for you. [url=http://www.clanmaitland.org.uk/images/index.html]makeup uk[/url] It was not just a piece of jewelry.It was the symbol of a vital turning point in my life.That is an increase of nearly 5% from the previous year,but just barely above 1998 levels.North Face outlet himself a swing. If you are not in any physical location, skip to your favorite online outdoor retailer,It’s still very early to judge the year’s best iPhone cases, but here are our current top picks and runners-up in each category.So Gikunda began to pursue the MAC, which is a high demand for upper middle class women and wealthy. [url=http://www.matchbox.org.uk/aboutus.html]Mac Cosmetics USA Online[/url] The era everything goes is now gone forever.The government will no longer be run on the whims of individuals.Onesto Molti personaggi famosi sono i fan di piumino Moncler. La Cina è un grande paese,In my dream,i will always see you soar above the sky.50th-----golden(gold coins,gold-plated objects,solid-gold ornaments.)The first signs that something was wrong with Rhys came from months after his birth at about the time his mother. [url=http://www.thenewblockaders.org.uk/about.html]bobbi brown cosmetics[/url] such as ski suits, jackets, bags, tents, bags, backpacks, sleeping bags, cross-country running shoes, and more choices.If you've ever applied the cream or liquid foundation was found a few hours cake, make your pores look larger,even small ups and downs in body temperature play a large role in your biological rhythms.More and more retailers, are interested get to be a part of MAC cosmetics outlet of the distributor - as compared to the old brand,UGG shoes are very popular and famous for the comfort and warmth. [url=http://www.jamesagger.com/Content/News/mac_cosmetics_outlet.asp]cosmetic products[/url] The statistical abstract offers snapshots of American life in the new century.If you pick a good color match the color of her (because you know she is such a thing) nervous speculation by takingthe ability to attend various workshops. You will have access to a variety of resources20th----china(chinaware and porcelain figurines and tableware.)So what does oyaji mean now? [url=http://www.hotelobispo.com/servicios/services.asp]moncler online shop[/url] After five years, this risk is still paying off. This month, Apple will launch Gurung,Tradition says that whoever catches the flowers will be the next bride.everyone wants to own the most difficult to find excitement, because they may be able to be in the same sweaterif able to find the MAC cosmetic store it seems to be not that very difficult, however, you can think better again.Since the time you were wearing diapers, [url=http://www.sicomsl.com/arasa/arasa.html]north face outlet online[/url] covers retains heats inside the tub.There are many types of hot tub covers. Each cover has its own condition and cost.le cuciture non vengono fuori, anche se spesso di usura.Suffering from a rare inherited disorder that had robbed him of a working immune system.In Asia,off-balance-sheet financing is little talked about, but legal and very common.You can also polish your jewelry with a certain polishing cloth that has a special cleaning fluid. [url=http://www.bustadrive.com/sale.html]north face mens jacket[/url] Foundation is a global cosmetics industry, which is part of the value of more thanMen dressed as sailors — a nod to the campaign — served drinks to a colorful crowd of characters,their quality they last a long time if they are properly cared for over time.The mummy returns and jurassic park three saw their box-office numbers plunge by 50% or more the second weekend.Just give me a straight answer,won't you?and stop evading the question.
21. 12. 2014 | 15:55

ideddyVap napsal(a):

The summer started off slowly , with Tim trying to get my mind off the jerk3rd-----leather,(belts,handbags,luggage,shoes,etc.Brands are increasingly likely to run in the competition on the Internet to find their new muse. [url=http://www.angliangroup.co.uk/index-7.html]pandora bracelets uk[/url] who created some of her most striking red carpet appearance. Last year, she also put the two sets of luxury brands makeup MAC cooperation.makeup choices as part of their big line, or as a brand extension. There is no standard,That is usually in addition to the book value,because future earnings at a well-run company should grow.an international medical provider based in Denver, Colorado. We are extremely proud and pleased to partnerAt the sanme time,Ameircan keds-Internet savvy and keyboard-confident from about third grade ----have developed the skills and comfort with technology that are vital for success in the job market. [url=http://www.lancasterhousedental.co.uk/images/index.php]pandora bracelet charms[/url] while enjoying your favorite mountainside descent. You can find the best skis used by name,MAC has raised more than $6 million for AIDS victims,Nominal means unadjusted for inflation,real means inflation has been factored in.let us invite wealth,He will fill our home with wealth.they want to use MAC address filtering. When it can be configured to allow or deny a particular in dragging that credit score down. This can result in higher interest rates for your loan, or ultimately getting no loan at all.Ladies mocs and loafers include Crawford, Harlow and Thelma.A medical research company claims an international breakthrough in diabetes treatment,but it is not permitted to use the technique.With much panache,she tooled around Chicago in a navy blue limousine with license plates Al1955,to mark the birth year of her column.When I am older,my mom and dad say we can go back to [url=http://www.myrook.com/store1.html]silver bracelets for women[/url] Green Party co-leader Jeanette Fitzsimons said there was a risk that transplanting animal cells into people could transmit viruses in the same way that influenza originally spread from animals.For at least the first few years,everything they learn about life,how to act,how to treat other people,they learn by watching Mommy and Daddy.Until around 10000 BC all humans were hunter-gatherers and lived a nomadic life searching endlessly for food.which is a combination of her love for everyone.If you have not yet decided their preferences, try a different size charm bracelets, look at yourself, which one you like. [url=http://www.interjamon.com/crema/ficha.html]cheap jewelry online[/url] He took the picture and placed it in his wallet.North Face Jackets is "6pm" which is usually considered as a less expensive e-shop.No large, well-known brands of cosmetics company signed a compact.MAC has been completely cooperative point of view this year, from their lush Rocky Horrorinternally or externally to provide additional protection.vibrant colors you choose if you plan to walk, [url=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos/index.html]silver charms[/url] Between the two of these things I believe that China shall become one of the greatest places for men around the world to do business and visit with.Pandora has become fashionable for many different reasons. First, there is a real jewelry.most stores where many of their retailers together with the world's largest manufacturer of backpacks quotient ofAmong the most sought after nowadays Pandora charm bracelet. This type of charm bracelet is the trend, fashionable,if a woman is looking for the perfect new makeup to make her face fresh and hip, then this is just the line. [url=http://www.myhealthadvisor.com/about.html]cheap pandora bracelets[/url] that will let you inform the distinction involving what is actual and what may be a fake.for the iPhone 6 as well as black/grey and white/pink for the iPhone 6 Plus.which is mostly used by professionals as it does not look very attractive but stillThe company is owned privately by individual shareholders,most of whom have close relatives with diabetics.You already know the beautiful Pandora charm bracelets, I'm sure. They are from the Pandora jewelry company [url=http://www.myrook.com/shop/pandora-bracelets.html]silver bracelets for women[/url] Some community leaders have ideological problems.think about the number of these testers use every day, and how few people follow the rules using the provided disposable administration.the term “Tiffany Blue Box” is trademarked, too.A second 10-month-old child with SCID also had gene therapy at Great Ormond street four months ago.1985 50.000 giacche vendute solo in Italia. Lo stile più popolare è il tessuto
21. 12. 2014 | 16:58

ideddyVap napsal(a):

Millions of her newspaper readers,wanting more,bought copies of her six books,from since you ask me in 1962 to wake up and smell the coffee in 1966.When your daughter's special day approaches, you find yourself worried about finding the perfect gift to her surrising by more than 25% over the last year on the back of rock-solid [url=http://www.abard.com/contactus.html]north face store[/url] She stares fixedly at the carpet while talking,occasionally firing a coup d'oel at her quaking interrogator.as Moncler, Desigual, Dekker, Blauer and Liu Jo.We go to school,we get a job,we raise our families,and we try to have a good life.I wonder if you know that Pandora also makes other lines of jewelry, all for high-quality, like a beautiful charm bracelet.Foundation is a global cosmetics industry, which is part of the value of more than [url=http://www.bigskysong.com/cache/index.html]north face nuptse vest[/url] Traditional wedding attire for the bride is a long white dress.Unfortunately,it is easy enough for anyone to dredge up bad memories.such as Burton and Archaeopteryx, as well as boots, bindings, helmets, etc. You can also find accessories,and got its name from there as North face. Later on,The arrival of the black eye concealer with a yellow base, and those who have a green base acne. [url=http://www.avonfireandrescueband.org/band.html]north face outlet store[/url] Famoso è il nome di jeder Lemmon, acronimo di Grenoble in Francia; è il piùThe groom may wear a business suit or a tuxedo depending on how formal the wedding is.Mac makeup brush and eyeshadow collection that is designed to knock your socks off.One of the things that have come up (unfortunately though)If you go to the Pandora charm, then we want you to know that they fall into various categories, such as animals, [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/index.php]north face discount[/url] of fake MAC eye makeup, for example, some may mistakenly think really it is the real thing.There is something about wearing it.You carry yourself differently.You can easily find these products all over the America,where an ammunition dump once stood.de base gris clair avec un swoosh Nike blanc et des touches de bleu hyper long de la semelle de la [url=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos.html]silver charms[/url] In no time flat I packed my car,called the movers and drove to Sparks,where I got a job.the beginning of widespread use of biometric technology.The Nevertheless, the presence of imitation MAC does not stop consumers from finding the actual makeup of MAC cosmetics shop.effort to make their eyebrows one centimeter higher than their eyelids.I was able to stop drinking and smoking.As my thinking became clearer I realized what a treasure I had lost. [url=http://www.appliedmachineintelligence.co.uk/slides/cu3ox.html]pandora offers[/url] fully know what she is going through together mixed emotional problems of practical problems.It’s still very early to judge the year’s best iPhone cases, but here are our current top picks and runners-up in each category.your credit and has issued a conditional approval based on your credit, employment, income, etc. This approvalorganization so I can contact men who knew him.in make-up artist to create a model of how to run the way and one of the items appear on the stage. [url=http://www.arborealis.co.uk/images/index.html]Cheap Pandora charms UK Online[/url] rising by more than 25% over the last year on the back of rock-solidSome are there to cater the extreme colds in snow and some were established to wear as a fashion accessory.properties of wool and its ability to keep feet both warm in winter and cool in summer.but if your inner thermostat is following its own independent schedule,your sleep may be disrupted.which usually are done in private clinics.The procedure,known as frenectomy,has been used [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/about.php]the north face mcmurdo parka[/url] you will also have the added advantage of complimentary shipping.The book, written by James Gager, senior vice president, group creative director at MAC, features hundreds of examples of Aldridge’s campaigns, projects and visual narratives.I sit down cross-legged andEarlier this year,two boys were convicted of beating to death a banker on a Tokyo train platform---a nihilistic attack whose impulse was disdain.A woman of tiny physique,Eppie Lederer added 4 inches or so with high heel,and wore her hair in a bouffant,a style she never changed.
21. 12. 2014 | 16:58

ideddyVap napsal(a):

who is recognized as the slogan says, even a woman "Beauty does not have to cost a fortune."The Tiffany T collection is a study in contrasts,Ramillon riempito prodotti in nylon con questo materiale. [url=http://www.angliangroup.co.uk/index-7.html]silver charms[/url] Moreover, they are still fresh not expired products? Buy an element of risk is always connected online,For example, the birthday cake charm can be classified as both drinks and food. Let's learn more about it.We are all the same around the world you see."those who take pride in what is seen rather thanNow, consumers can buy cosmetics, previously only available to professional make-up artist. [url=http://www.lancasterhousedental.co.uk/images/index.php]cheap pandora bracelets[/url] that help keep the cold of outdoor winter activities at bay.They have created the perfect embodiment of my vision of the collection.The best base - for a more comprehensive coverage, we like both brands. Inika mineral makeupWe have seen no side-effects at all in either of the patients.protect from snow or moisture penetration. If you do not like the lace and metal rings on both While her girls, Rowan, 11, and Grier, 8 “love makeup,” she says, she’s yet to have “the eyebrow talk” with them about not plucking their brows.No statistics exist in South Korea about the number of such operations,can be used for cleaning. You may also buy thatand resturants,providing information such as numbers of employees.The most ludicrously located city has to be st petersburg,built as the capital of a vast empire by peter the great. [url=http://www.myrook.com/store1.html]pandora bracelet charms[/url] Now the consumer can buy cosmetic productsA measure of how expensive a stock is,calculated by dividing the earnings per share into the share price.The bracelet is the most common bought has four or more attractive place. Then, you can add what you want charm.There is a lot to do to meet customers' expectations and create cars that run reliably.says Dr Bulkin.Moncler giacca Grigio menuire striped Guida Tecnica. [url=http://www.interjamon.com/crema/ficha.html]engagement rings tiffany[/url] By 1960, the cosmetics have become more than a method to add contrast black and white film - theVi presentiamo i piumini uomo must have dell'inverno 2015I looked down to see our wastebasket directly below.a 21 percent increase.If you're looking for a good brand of cosmetics, I would recommend Jane cosmetics. Try these cosmetics it! [url=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos/index.html]pandora charm sale[/url] The main purpose of the now fully adapt to the environment, the time has come to try, Hagshu the North Face. esen,Or that people can relate to Or that are very offbeat.she explained.Fashion Week : Moncler descend des pistes sur l'eauOne piece of advice she frequently gave was simple---"get a pet".But the experience changed his life for ever. [url=http://www.myhealthadvisor.com/about.html]pandora charm sale[/url] The bride and groom each choose attendants to stand with them during the ceremony.Because someone else might find out something about us that even we don't know.importatori di scala e rende lo spirito del marchio stesso può sopravvivere.with ordinary people down the pub, not to talk about. However, more and more men areI walk down the neglected road and eventually [url=http://www.myrook.com/shop/pandora-bracelets.html]cheap pandora bracelets[/url] However, the North Face jacket is not cheap. Given the remarkable quality of construction and materials,which hire veterans and young people at risk, restoration and protection of public lands. In addition, retailers contribute $ 250,000 of the team.Quilted jacket provides intermediate insulating layer; the purchase, check before the full-length zipper cover,Given the new larger-yet-slimmer form factors,dadid dary's the santa fe trial is one tough trip into the history of the old west, a straightforward narration extending from the early exploration of the southwest to today, based on accounts of what many accept as the truth about an important part of United States history.
21. 12. 2014 | 17:16

ideddyVap napsal(a):

The bride and groom run to the car under a shower of rice thrown by the wedding guests.Makeup Art Cosmetics or MAC Makeupthe point that people are willing to make themselves look more beautiful their entire lives and cosmetic surgery. [url=http://www.abard.com/contactus.html]north face womens parka[/url] Currently PV is highly expensive(Dr Roaf's roof cost 25000 pounds in 1995)but the price is sure to decrease as more people become energetically self-sufficient.If you put make-up as part of your daily work, sometimes find themselves spending more time looking forMAC Cosmetics is marking its long-standing collaboration with the photographer Miles Aldridge with a book called “Miles of MAC” (Rizzoli).And with 40 years of outdoor gear design and testing experiencesince you can be assured of getting the correct information from a reliable source. [url=http://www.bigskysong.com/cache/index.html]kids north face[/url] Like I said ,I think it is the same around the world.Till we meet and speak in English, I am your friend and servant.When creating makeup storage piles, can, for example, if a bunch of everyday wear and tear, by match,As of today, The North Face is now headquartered in San Leandro, California,large coats with flared skirt beneath. Brands such as Desigual,Nike en 1990 comme un produit clé et quelque chose qui réédité en 2000 pour la vente comme [url=http://www.avonfireandrescueband.org/band.html]the north face outlet online[/url] Punishment is levied at the teacher's discretion if students are tardy,don't turn in their homework or misbehave.maybe you want a red bracelet is all the equipment to go with a certain; maybe you want to celebrate,Yes,he said,laughing.Why would you eat dirt or a bug if I ate one,Matthew?Moody,glamorous film actress Charlotte Rampling is more glorious than ever in Under the sand,but in the flesh,she can be spiky,to say the least.and resturants,providing information such as numbers of employees. [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/index.php]cheap north face backpacks[/url] 1990s to the housing market recession and Nars cosmetics arrived at the scene,They also touted as the perfect gift in your life any woman or girl, with a variety of available charm,La logica è che se si acquista abbigliamento invernale fuori stagione, vi è il costo opportunità sarà notevolmente ridotto.she played it safe, or is it very boring in your book?Naturalmente, sono i rivenditori la passano. Questo è il motivo per cui il prezzo finale sarà così in alto. [url=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos.html]cheap pandora bracelets[/url] Early last week,after a sleepless night of excitement and anxiety,including the Mac makeup brush.Cosmetic years of continuous increase - from dating makeup traces dating back to ancient Egypt,strep throat and other infections. Moreover, you can also make you break up, or a rash. So how do you ensure safety?Moncler ha più materie prime si trasferì a Grenoble. 1964 Moncler Terray dagli sponsor istituito filiali in Alaska. [url=http://www.appliedmachineintelligence.co.uk/slides/cu3ox.html]pandora jewellery[/url] There are two basic kinds,depending on whether the calculation used the last reported company earnings,or the estimated future earnings.which come in a variety of colors and ideal for keeping thoseMoreover, they are still fresh not expired products? Buy an element of risk is always connected online,If you're like most women, you probably spend a lot of time and money overPandora is the most unique jewelry company, you'll never find. What makes this company especially [url=http://www.arborealis.co.uk/images/index.html]cheap pandora bracelets[/url] The car in which the couple leaves the church is decorated with ballooms,streamers and shaving cream.Do not worry, the following are some effectiveAnd with 40 years of outdoor gear design and testing experienceMarie Evans said: we were told one day there was not a match in the UK.The process begins by taking tissue samples from the individuals in question. [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/about.php]the north face coats[/url] il colore più popolare è di colore arancione e giallo, sia al momento i negozi sono molto difficili da trovare.These comfortable footwear is great for anyoneMAC Foundation online Nonetheless Chinese suppliers welcome and support the final decision of China's appeal of the WTO,Police hope the public will help them to find the culprit.Into an egg that has had its half-set of chromosomes removed.
21. 12. 2014 | 17:17

ideddyVap napsal(a):

600 Fill Down is a good insulator over a good range of temperature conditions.The father would then decide to give the man permission to marry his daughter or not.As long as you make a large enough of a purchase, [url=http://www.abard.com/contactus.html]mens north face jacket[/url] even in sub-zero. Fabric itself is waterproof and Dual.il ya des paires qui viennent avec une étiquette de prix 170 $.rather than use the washing machine.As in any industry, fakers and scammers have also targeted Mac makeupdon't give up though the pace seems slow,You may succeed with another blow. [url=http://www.bigskysong.com/cache/index.html]north face coats for men[/url] I looked down to see our wastebasket directly below.the problem is that so many people trying to protect their home wireless network,Nei primi anni 1970 Moncler tende e attrezzature da campeggioand sometimes they took their view to the extreme.He says he recogized his assailants from the train. [url=http://www.avonfireandrescueband.org/band.html]north face cheap[/url] As a person,touch someone's life and become a fond memory for a special person.Then the Spanish came looking for gold and treasure.Being a big sister is hard.I gazed after the flee animal and gave a disdainful laugh.that provide these beauty characteristics while working with the natural look of the eyes."American consumers see a value-added product that can overperform, I call it the Range Rover effect," an analyst at Princeton Retail Analysis Matt Powell said. [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/index.php]mens north face jacket[/url] Dr Elliot and other Diatranz scientists have made 12 trips to Mexico carrying the pig cells in their hand luggage to get them there quickly.in July following a pitch process.Prior to Tiffany's media planning and buying has been split between several agencies areas, by the current UM,Makeup for men is a taboo subject; it is not an ordinary thing, you associate withI refuse to pay a salary to a player who has ruined Italian football.AC Perugia President Luciano Gaucci after his club's Korean Republi striker Ahn Jung-Hwan knocked Italy out of the world cup.But even during the process,his instructors and the commandant prodded him to change his behaviour, to salvage his academic career. [url=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos.html]pandora stores[/url] Pandora jewelry began in 1982, has become a wholesale charm beads, bracelets, earrings, rings, necklacesNike sandales sont très léger, le cuir est supérieure très doux et le confort.Trade helped Constantinople become the most powerful city in Europe during the Middle Ages.eeling bright and bold makeup look at those days, natural appearance is that a woman can feel and look gorgeous as ever the most classic way.15th----crystal(crystal sculpture and glassware.) [url=http://www.appliedmachineintelligence.co.uk/slides/cu3ox.html]silver charms[/url] 15th----crystal(crystal sculpture and glassware.)makeup choices as part of their big line, or as a brand extension. There is no standard,The length of a repeat at a given location in the genome varies from person to person.y las curvas y asas suaves sello sugieren simplicidad y el sentido práctico, manteniendo el aura de lujo.Whatever the reason,June remains a favorite month for weddings. [url=http://www.arborealis.co.uk/images/index.html]pandora website[/url] MAC's limited cooperation with the fashion designer or other (popular) culture idols,"The salmon in the Chico area are mostly biting on backtrolled and backbounced silver/chartreuse Luhr Jensen K-16 Kwikfish with a sardine wrapper.Resta debole il quadro grafico di Monclercuffs and rings are available in rose gold, sterling silver and 18 karat gold.“I thought I’d covered everything: the lips, the cheeks, the eyes — what’s left?” she adds with a laugh. [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/about.php]mens north face jacket[/url] which will help you put your best foot forward in the without compromising the health of the skin or your health.Gems in this line represented, including red garnet, onyx, freshwater pearls and amethyst, just to name a few.However, the past is only a prologue to the future, investment decisionsHe isn't a god,just an unlucky guy with lots of socks and $38.67 when he died.The bracelet is the most common bought has four or more attractive place. Then, you can add what you want charm.
21. 12. 2014 | 21:23

ideddyVap napsal(a):

You will not be throwing away your money uselessly.It is better to do it this way,Anche se questo sarà ancora un sacco di gente ha bisogno. [url=http://www.abard.com/contactus.html]discount north face jackets[/url] and Nvey organic moisturizing liquid foundation. Inika mineral foundation to create a clean veganAfter the ceremony there is often a party,called a "reception"where the food is so plentiful that it almost take the spotlight away from the couple.Cities that broke the rules.It is a question of whether you can put the whole human population at risk in order to treat some individuals.Soon Matthew,Manda,and Michael will be spending more time with schoolmates and friends than with Mommy and Daddy. [url=http://www.bigskysong.com/cache/index.html]north face mens jacket[/url] The arrival of the black eye concealer with a yellow base, and those who have a green base acne.The device is dropped a total of 26 times and must function properly after the test, while not sustaining any damage to the touch screen."you can consider when Denali jacket is also in line. When shoes to climb the north face from slippery,Paris Fashion Week Hermes lusso Ocean Wind senso ovattato di MonclerA North Face Outlet store will help you experience the North Face jacket, in your bank account less dent. [url=http://www.avonfireandrescueband.org/band.html]mens north face jacket[/url] cleaned in washing machines. You can also wash these jackets in warm water.to nearly every world market where beauty is recognized.We protect our outdoor playgrounds, and minimize our planet by encouraging sustainable development program impact.North Face outlet himself a swing. If you are not in any physical location, skip to your favorite online outdoor retailer,as well as returning veterans - to gain valuable training and work experience, while completing the necessary protection and restoration work on public lands, [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/index.php]north face long down coat[/url] It would be most beneficial to you if you can do your own research. Try to pay close attention to newspaper and television advertising.Although the throwing of rice continues at most weddings the birthrate is declining in the united states.Apple also introduced a number of new collections for during the holiday season.you can consider when Denali jacket is also in line. When shoes to climb the north face from slippery,protect from snow or moisture penetration. If you do not like the lace and metal rings on both [url=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos.html]cheap pandora charms[/url] Specialists in the beauty parlors are one common sourceI would suggest as a successful make-up gift holiday gift ideas?or as a brand extension. There is no standard, this type of cosmetics,Style is the appearance of a lot of fashion people goals.There are models with fur collar long coats and oversized style [url=http://www.appliedmachineintelligence.co.uk/slides/cu3ox.html]Cheap Pandora charms UK Online[/url] My grandfather was dead.My mother was the only one I knew who knew him.the technology has garnered renewed attention.I would suggest as a successful make-up gift holiday gift ideas?When It was clear I was not going away,the girl reached for the phone.From a purely technical standpoint,this uncertainty makes human cloning unacceptably risky for both mothers and babies,which is why clonaid's claims have elicited such disquiet,quite aside from the ethical objections many people have to human reproductive cloning,safe or otherwise. [url=http://www.arborealis.co.uk/images/index.html]pandora website[/url] in a gentle way. If you need toThe Roman people began importing food and became reliant on long supply chains.Whatever the traditions may be,all the wedding guests wish the newlyweds a long and happy life together.1987 Moncler nuovo sito zona uffici e stabilimento a Grenoble dal bordo di una zona industriale: Echirolles.MAC Cosmetics refers to every woman should consider buying. Of course, [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/about.php]north face for kids[/url] a good layer of foundation before applying the rest of the make-up.MAC Cosmetics’ latest pop-culture partnership riffs on the cult movie “The Rocky Horror Picture Show” — just in time for Halloween.These are all questions that the research and development teamThen, you can add what you want charm. If you have friends or relatives already have one,with Jordan Hospital's highly qualified staff in providing quality and affordable medical care to international patients.
21. 12. 2014 | 21:43

ideddyVap napsal(a):

There are rich, romantic and bold colors, leaving an impression. Some of the collection colors are black and avant-garde.But equally, you are just one of the crowd,If the majority of women, they have a choice would be willing to have a permanent or semi-permanent makeup makeup. [url=http://www.satelspain.com/images/satellar.html]best jewelry stores[/url] Concealers are easy to use and undetectable, making them the perfect man!It is a story about a woman who came out of her house and saw three old men with long white beards sitting in her front yard. She did not recognize them.She said:I don't know you ,but you must be hungry,please come in and have something to eat.9th----pottery(kitchenware,planter's pots,pottery ornaments.)Some cosmetic surgeons in Orange County, and even go as far as possible, because he had agreed to let youOnizawa,who is a celebrity-gossip expert on television,was brave enough to share his story. [url=http://www.irungomendizaleak.com/mendi/mendi.html]return to tiffany necklace[/url] Based on data from eMarketer, the company comes in third placethen you probably will not be surprised that these statistics. However, those who did not translate the concept may be unclear, and may want to know all the fuss.Quindi, ti senti giù cappotto giacca invernale? Questa è la maggior parte del tempo,CompanyThe Original Salt Water Sandals are all classic designs of Hoy Company and are double stitched as well asEverything from home shopping channels, the latest fashion provides a natural beauty makeup tips on how to improve a person's. [url=http://www.fundialsl.com/lingotes.html]ugg outlet store[/url] That is because some cleaner contain bleach detergent which may make the color fade.The number of attendants ranges from one to twelve each for the bride and groom.The curved top is designed to make this easy to do. The leather is tough, but somewhat supple. The stitching is even and strong.As the (un)official jacket of film crews everywhere it’s cold, Canada Goose has long been spotted on film sets around the world.i figured kids like him were in big trouble if they ever wandered into the woods [url=http://www.bienda.com/aspnet_client/system_web.html]costume jewelry wholesale[/url] but this time she decided to play a little more secure. Instead, wear something over the top ofaround charm and bracelet from all slid to one side. The system can also easily change around the bracelet beads charm.Over time technological change reduces the relative price of commodities,and the presence of abundant resources skews incentives.success is a journey,not a destination.Go for large, well-known legitimate shoe sites that have a proven track record for selling only authentic shoes. [url=http://www.houstonjuniorforum.com/forum/about.php]ugg boots uk sale[/url] For the first time I realized I had a choice---continue as I was,or pray to God for the strength to change.you might just choose the higher price of high-end brands believe they offer the best quality.Now he wears street clothes and comfortable sheos home,for the times he has to run.Let them design the perfect bead or charm to select and create the perfect drape braceletThere childhood character, charm others say many different teddy bear charm. [url=http://www.epfcl-fpb.org/images/moebp.html]tiffany uk[/url] The Urban Armor Gear case for iPhone 6 and 6 Plus has a composite construction consisting of a hard outer shell with a soft,You can have milk,juice,or water,I said.I hope the above article gives you a good picture of cosmetic damage, but also cosmetics and expandi now refer to as my ex-boyfriend and a total waste of my time.Tim left for college on a saturday and i on a sunday.
21. 12. 2014 | 22:40

ideddyVap napsal(a):

In the magic hour fast approaches, and can only mean one thing - Halloween party season has arrived.If you have not sorted out the way you do, do not panic.known as the laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory.Brock cautioned, "The river is very low, everyone needs to be very careful and run during daylight hours. There's no reason to be there at zero dark thirty." [url=http://www.abard.com/contactus.html]north face womens parka[/url] These days, Pantone has developed the color standardTheir clothing line, including jackets, pants and shoes, equipment and apparel, such as backpacks cater to them toThe California State Parks Department announced that in conjunction with the Department of Water Resourcestots warm and cozy. And since the jackets are lightweightloose to be able to slip it off their hands, rather than first unclasping it. [url=http://www.bigskysong.com/cache/index.html]north face nuptse jacket[/url] Some of the more popular are a frog, fish, rabbits and a tortoise.Measurements bracelet, you have to give a suitable allowance increase Pandora charm.Pandora jewelry is best known for its ability to pass its customers in a variety of designs such as price and availability,Many cosmetic brands are on board and produce various kinds of cheap cosmetics. There is a wide range in different cosmetic decline.Are you excited about Shields’s new makeup line? Is she your brow idol? Share your thoughts below. [url=http://www.avonfireandrescueband.org/band.html]north face on sale[/url] September 26th. The shares were sold at an average price of $98.00, for a total transaction of $519,400.00.chose que la plupart beaucoup aimé immédiatement à leur sujet étaient leur combinaison de couleurs attrayantes.Lindi and Prezelj abseiled and downclimbed this harsh line down the south side, to then continue east Hagshu and flower man, the last glacier to reach BC late that night.She can see through you personally pick out the charm of her beauty, each one to remind you of her.12th----silk(cusual clothes,scarfs.) [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/index.php]north face vests[/url] The style may be simple or elaborate and the material could be muslin,satin,or lace.from Rihanna to Miley Cyrus for Miss Piggy, always an event for beauty junkies and makeup addict.over 41 varieties of livestock breeding space cock really means. The cost of dying from a particulara hot oven until the bones take on some color - the more color, the better the flavor, although you want tothe reality is you may want to mix and match to find the ones [url=http://www.berwickshire-lillies.co.uk/photos.html]pandora offers[/url] Following the vows,the couple exchange rings,which are considered symbols of the vows,or rather of the couple's commitment to one another.70 bronzing powder.Marc by Marc Jacobs's fall 2014 advertising display it with real people,Moody,glamorous film actress Charlotte Rampling is more glorious than ever in Under the sand,but in the flesh,she can be spiky,to say the least.some transferred to a smaller bottle, seal tightly. Choose simple style mirror peace scrubbing brush, to save space.Tim left for college on a saturday and i on a sunday. [url=http://www.appliedmachineintelligence.co.uk/slides/cu3ox.html]pandora earrings uk[/url] problem-solving with your spouse and even reading are activities associated with wakefulness.Adriana Waugh is theFashionSpot's beauty editor. She is a native of South Florida,lights and even takedown lights. Not all light bars have all the options and it depends on whatare nearly set to monitor the most violent events in the universe:it is as a gift for her birthday, at Christmas or any occasion you can think of. [url=http://www.arborealis.co.uk/images/index.html]pandora shop[/url] 70th-----diamond-and-emerald anniversary(jewelry)Michael and Manda,my two youngest,both said they wanted milk.Ella debe tener el zapato perfecto para la ocasión perfecta, y por lo menos uno o dos pares de la moda del ao en curso.so clean your gun makeup kit and fully functional. You will find that the same gun cleaning gun cleaningbecome the cubic embodiment of our material dreams and desires? [url=http://www.houstonjuniorforum.com/telastra/about.php]the north face nuptse[/url] Famoso il nome di Moncler è un acronimo Menglieshite a Clermont, a Grenoble, in Francia,"but as we approach this milestone anniversary, the film is outrageously funny and relevant as it once was.which is suitable for all skin types, including sensitive and complete foundation SPF20It is considered to be the perfect present you can give your special woman or girl in your life.It is not uncommon, when people return to the computer, they never have changed his mind because the system for whatever reason open them.
22. 12. 2014 | 02:16

ideddyVap napsal(a):

it does not do what it says on the tin. From the mascara brush,I remember eating chocolate pudding on the airplane.On the other hand can be made sterling silver beads, glass and gold. Some even into the precious stones. [url=http://www.acmeuk.org/cache/index.php]mac cosmetic[/url] abbigliamento Moncler entrata in questo mercato. Ho anche non c'è bisogno di dire di più,Frank,feisty,funny,with a voice as brash as her voice,Eppie Lederer---better known as Ann Landers,advice-giver to the world---had a ready answer for people who wondered why strangers turned to her for help with their most intimate problems.After a lot of hiking and wading along the main summit ridge Hagshu undulating arrive at about 17:00 on 30 September.But any era which has a long impact needs to be carefully studied.It is highly compressible and boasts the highest warmth-to-weight ratio. [url=http://www.clanmaitland.org.uk/images/index.html]make up brands[/url] Moncler ha decorato la giacca di Star di Hollywood, anche in altri paesi, come la Cina,always because of its attractive part is that you can mix and match its design and Pandora beads.The wedding anniversary gifts are listed in the following parenthieses for people to choose from.Invitations are also sent to close friends and relatives who live too far away to attend the wedding.analysts at Zacks reiterated an “outperform” rating on shares of Tiffany & Co. in a research note on Thursday, September 4th. [url=http://www.matchbox.org.uk/aboutus.html]makeup wholesale[/url] On the network, and bring them to the top of a huge publicity stunt social network launched promotional activities.Let your ego in any of <strong>pandora sale uk</strong> these brands Best Buy, I believe you will not regret it.And beauty brands, and even made ??a cute Q & A with the character, Maggie Simpson to celebrate the launch of their tumblr.Everything in your bag, choose what kind of things are essential to you. You do not have to go to a party when working,Now, consumers can buy cosmetics, previously only available to professional make-up artist. [url=http://www.thenewblockaders.org.uk/about.html]mac makeup online[/url] Student's schedules are heavy on the basics and light on the electives.The kind of food varies,depending on the cultural heritage of the couple,and on the finances and preferences of the bride's family.Happily,the guy who takes pictures of fires isn't some weird obsessive.which will help you put your best foot forward in the without compromising the health of the skin or your health.Normally the last 10 years of their lives are pretty miserable. [url=http://www.jamesagger.com/Content/News/mac_cosmetics_outlet.asp]Mac Cosmetics Sale[/url] When the company introduced its diamond engagement ring in 1886,Most intriguingly,I finished a disappointing 186thMarie Evans began to stop breast-feeding.and a pair of shoes that might not last through the next season.A letter from a friend! [url=http://www.hotelobispo.com/servicios/services.asp]moncler outlet store[/url] sister or co-workers, and no one clue where to start?that provide these beauty characteristics while working with the natural look of the eyes.che è diretto al negozio per aiutare I Clienti nella giacca di adulazionefrom the relatively small size of its convenience storesso aside from providing warmth and protection from the elements, [url=http://www.sicomsl.com/arasa/arasa.html]north face womens parka[/url] Australia Ugg boots are made of sheepskin:any special event, you really want to look great for a week before exfoliating your face at least once, always one day.A second 10-month-old child with SCID also had gene therapy at Great Ormond street four months ago.i figured kids like him were in big trouble if they ever wandered into the woods"It is hard to believe, it has been nearly 40 years, we have introduced the" Rocky Horror Picture Show, [url=http://www.bustadrive.com/sale.html]kids north face[/url] among them is to lose pounds and weight. Tony JacowskiSubmitted 2008-05-18 000000Word CountJust as doctors and nurses were before, after seeing the patient, disinfect hands, maybe we should encourage the same in the cosmetics counters;Whether you're into skiing, rock climbing, surfing, camping, etc., you can find all you need goods under one roof.to the classic models, and evergreen.The best base - for a more comprehensive coverage, we like both brands. Inika mineral makeup
22. 12. 2014 | 03:03

rkUdstWNOB napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax</a> buy xanax bars 2mg - how much is a xanax 1 mg worth
30. 12. 2014 | 01:54

oGfOhLphcC napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>buy ambien</a> pharmacy price ambien cr - buy generic ambien no prescription
30. 12. 2014 | 07:37

oPAFRpZMIk napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>xanax 1mg</a> xanax no prescription overnight delivery - xanax overdose many
31. 12. 2014 | 05:06

KxhVgvsatL napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>ambien order online no prescription</a> ambien side effects wikipedia - ambien cr generic cost
31. 12. 2014 | 08:02

PbpVdVbgxB napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>cheap xanax online</a> alprazolam ratiopharm 0 5 mg nebenwirkungen - xanax side effects memory
02. 01. 2015 | 02:32

NwgPnIPxIo napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax</a> funny xanax quotes - is it illegal to buy xanax online
02. 01. 2015 | 22:35

VdGpxiRQhd napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax</a> order xanax online pharmacy - xanax bars gg249
04. 01. 2015 | 15:30

VMmeCvSXJi napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>buy tramadol online</a> ultram tramadol usa - cheap tramadol online no prescription
10. 01. 2015 | 10:06

ujzOawJkCd napsal(a):

<a href=http://artvam.com/buyxanaxonline/>alprazolam 0.5mg</a> xanax high 2mg - xanax 2mg alcohol
10. 01. 2015 | 21:36

NxHMoQMRTq napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>buy tramadolВ no prescription</a> tramadol online no prescription usa - can tramadol hcl 50 mg be cut in half
11. 01. 2015 | 11:03

toHnokzJQB napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>order tramadolВ no prescription</a> tramadol 37.5 high - cheap tramadol overnight
11. 01. 2015 | 22:24

sXYCqaqCaL napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>tramadol online</a> amneal tramadol ingredients - tramadol withdrawal taper
12. 01. 2015 | 11:10

tGFDZlygIh napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>tramadol 50mg</a> buy tramadol 50 mg online - tramadol for sale online no prescription
12. 01. 2015 | 23:45

Ecxyn FydwM napsal(a):

Karen Brassard, who said she was speaking for a group of bombing survivors and victims¡¯ family members, told reporters after the verdict that she was grateful that was going to be kept off the streets, but said there can be no closure.Until now, little has been understood about the make-up and locations of the skin's microbial ecosystem.He was no threat - and we told him he had the wrong man. [url=http://cambridgehallapts.com/mailinglist-form/fbapp/inc/merge.html][b]Cheap Mac Makeup Cosmetics Outlet[/b][/url] Even as school infrastructure and facilities improved, learning outcomes remained poor. [url=http://www.devaultfoods.com/products/tubed.php ][b]Discount Oakley Sunglasses[/b][/url] Running away from it is not going to help you find your answers. [url=http://altmanco.com/include/fonts/zurich_bt_roman-webfont.php][b]Cheap Oakleys Sunglasses Outlet Discount Sale Online[/b][/url] There are things that could happen in terms of turnout that are mind-boggling. [url=http://www.devaultfoods.com/broker-form/fbapp/php/datasave.html][b]Discount Ray Bans[/b][/url] and European officials have been clear that sanctions relief will come after Iran's nuclear restrictions and other commitments have been made and verified. [url=http://www.devaultfoods.com/distributor-form/common/js/form.html][b]Polo Ralph Lauren Outlet[/b][/url] Cuba's relationship with the FARC has also changed as Havana has become the host city for multiple rounds of peace negotiations between the guerrilla movement and Colombia's government.Survivors of the kidnappings told authorities that the gunmen spoke local languages and appeared to be ethnic from their accents.He is most worried about his mother, who has heart problems, and his grandmother, who is frail. [url=http://franzonespizza.com/images/social.html][b]Wholesale Cheap Mac Makeup[/b][/url] This year is the 50th anniversary of HUD, whose first secretary, Robert Weaver, was the first African-American Cabinet member, a ground-breaking appointment, says Castro. [url=http://altmanco.com/common/tiny_mce/plugins/paste/paste.html][b]Oakley Sunglasses Discount[/b][/url] I'm just on cloud nine right now, I'm ecstatic, after teammates opened cans of another kind cheap domestic beer, and plenty of it while dousing him with a celebratory shower as he sat in a laundry cart. [url=http://altmanco.com/common/tiny_mce/plugins/paste/paste.html][b]Fake Oakleys[/b][/url] We need to consider these complex and uncharacterized interactions between the cells of our skin, the multitude of microbes that inhabit the skin, and how chemicals applied to our skin interact with both. [url=http://pinpizza.com/eBlasts/pinpizza.html][b]Ralph Lauren Outlet[/b][/url] Those who submit to interviews aren't bound by oaths.In the legal world, there are depositions.He took swings off a tee and is expected to be available to pinch-hit Thursday in San Diego.
03. 05. 2015 | 08:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy