04. 10.

Letošní volby - absence témat, kauz, plytkost i ustrašenost. Někde ale přece jen někomu o něco jde

Čtenářův blog Přečteno 849 krát Přidat komentář

Končí měsíc lovu, začíná období padajícího listí. A volby jsou přede dveřmi...

Více »

03. 10.

Volte budoucnost!

Čtenářův blog Přečteno 742 krát Přidat komentář

Carl Clausewitz vyslovil velkou větu, že válka nemá svou vlastní logiku, válka je jen pokračováním politiky jinými prostředky. Větu stačí lehce obměnit, aby sedla na současnou předvolení situaci v Česku: Babišovo hnutí ANO 2011 je pokračováním ODS jinými prostředky. ANO a obecně populisté nepřicházejí s ničím vlastním, jen pokračují v tom, co dělali jejich političtí předchůdci, kteří po jejich nástupu najednou zjistili, že jsou anti populisté. Nejenže se svým velkým odmítnutím populismu přicházejí s křížkem po funuse, ale navíc právě jím dělají populistům lví službu. Jen ze všech stran znějící „NE“ populismu vytváří dojem, že populisté jsou něčím originální. Populisté i anti populisté se vzájemně nesnáší, a to je baví. Pravdou je však říci rozhodné „NE“ této jejich nesnášenlivosti. Pravdou je, že Babiš pokračuje v Kalouskových šlépějích jinými prostředky, že je Kalouskovým enfant terrible. Kdyby měl Kalousek alespoň trochu cti a reflexe, tak by se k Babišovi přiznal a lživě ho od sebe neodstrkával. Až bude Babiš Kalouskovi zase nadávat do „Kalousků“, měl by se mu Kalousek postavit čelem, jako čestný chlap, jak to má jistě rád, a říci svému Babišovi: poznávám se v Tobě můj synu.

Více »

30. 08.

Blouznění o uprchlících

Čtenářův blog Přečteno 2994 krát Přidat komentář

Na fotkách s italským premiérem se Andrej Babiš tváří jako pašák, který, když odmítl přijmout byť jen jednoho uprchlíka, zachránil republiku před jakousi jejich invazí. Dovolte ale, abych těm, co jim ještě nedošlo, jak se věci mají, vysvětlil, že je vše jinak. Žádní uprchlíci k nám totiž nechtějí, téměř žádní tu nejsou a problém s utečenci u nás tedy neexistuje a v dohledné době ani existovat nebude.

Více »

03. 08.

Nejasná zpráva o stavu migrace v Itálii

Čtenářův blog Přečteno 4180 krát Přidat komentář

Pobývá-li někdo delší dobu v Itálii a sleduje-li při tom česká média, nemůže se ubránit dojmu, že tu existuje silná diskrepance mezi tím, jak se o uprchlících píše u nás a tím, jak situace v Itálii reálně vypadá. Tedy ne, že by místní situace byla nějak jednoduchá na posouzení, to spíše naopak, jde ale o plochost informací, které se k nám dostanou a které pak vytváří naprosto jednoznačný obraz, jehož analogií by snad mohlo být burzovní zpravodajství, které informuje jen o akciových propadech. Tento text nevzniká na podporu migrační politiky, ale na doplnění velmi složitého obrazu, který jen málokdo chce vidět.

Více »

09. 07.

ODS je zpět aneb What is dead may never die…

Čtenářův blog Přečteno 1742 krát Přidat komentář

Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít. Co je mrtvé, tu bude pořád s námi a bude v nás probouzet touhu po minulosti. Není to tak dávno, co zemřel pan Jonák, zakladatel Discolandu Sylvia, král pražského podsvětí, který nejspíše nechal zabít svou ženu a s dalšími bossy podsvětí objížděl v kabrioletu osazeném prostitutkami Prahu volící ODS. S jeho smrtí symbolicky odešla i devadesátá léta. Stala se minulostí – objektem nostalgické touhy, stejně tak jako se jím v posledních letech stalo předešlé období komunismu. Jestliže politicky znamenají devadesátky především ODS, pak volit ODS musí znamenat asi podobné retro jako volit komunisty.

Více »

10. 06.

Na shledanou, pane Bourdaine

Čtenářův blog Přečteno 2697 krát Přidat komentář

Skoro přesně před pěti lety jsem ležel večer po vědecké konferenci v malém pokoji hotýlku ve Štýrském Hradci. V televizi jsem tehdy poprvé uviděl cestovatelsko-gastronomický pořad, v němž šedovlasý, vytáhlý elegán zaplouvá do života místních společností, aby s nimi ochutnal jejich běžné i neběžné pokrmy v domácí a nestrojené atmosféře. Bylo pro mne tehdy šok, jak vysoký Američan dokáže popsat kouzlo lidských kultur, mnohem lépe než příspěvky na vědecké konferenci, které jsem se tehdy účastnil.

Více »

08. 06.

Nacionalismus slabochů

Čtenářův blog Přečteno 2025 krát Přidat komentář

Na římském letišti se vítá italský kněz s japonským knězem a jeho družinou. Při čekání na odvoz jeden mladík z japonské křesťanské družiny hraje na kytaru rokenrol. Japonský kněz mluví italsky, používá italskou gestikulaci a já se na tu scénu dívám fascinovaně a s údivem. Toto je jedna z podob světa roku 2018.

Více »

17. 05.

Odešel Jirka Jahoda, náš festivalový fotograf a autor největší skupinové fotografie s náčelníkem Václavem Havlem

Čtenářův blog Přečteno 1645 krát Přidat komentář

Je to další šok, a těch je v posledních dnech už moc. Po jadrném náčelníkovu pomocníkovi a pozdějším hradním ochránci Tondovi Maněnovi, Miloši Formanovi či Jardovi „Prdelínovi“ Havelkovi z undergroundového kmene, v pondělí večer odešel náš festivalový fotograf Jiří Jahoda. Pozemskou planetu opustil v klidu domova, s rodinou a synem Martinem koštovali rumy, dopřával si vše dobré a do posledních chvil s ním prý byla legrace.

Více »

16. 05.

Piráti! Zachraň se kdo můžeš

Čtenářův blog Přečteno 1844 krát Přidat komentář

Pokud je mi známo, tak v žádné jiné evropské zemi s výjimkou Islandu a České republiky se pirátské hnutí zatím nedostalo do parlamentu. Co si o tom myslet? Osobně se domnívám, že jsme s nimi Evropu nepředběhli, spíše naopak. Jejich provokativní název je zřejmě mnohoznačný, ale když se řekne pirát, tak mně osobně se vybaví hlavně lidé, kteří loupí a vraždí. Každý si z nich samozřejmě vezme to své, já ale vnímám piráty hlavně jako poněkud samoúčelné rebely. Ano, loď jménem Česká republika najela na mělčinu a piráti byli poblíž a trochu toho zneužili. Sice nejsou chamtiví a zákeřní jako jejich silnější konkurent plující a drancující pod vlajkou Agrofertu, ale v něčem jsou nebezpeční také.

Více »

14. 05.

Potkal jsem ji u sv. Petra

Čtenářův blog Přečteno 1722 krát Přidat komentář

Když poprvé vejdete do Baziliky svatého Petra v Římě, stavba vás ohromí svou velkorysostí. Na první dojem vás praští mezi oči, zatají se vám dech. Můžete tady strávit hodiny. Zaklonit hlavu a nechat se unášet monumentální architekturou nebo tiše postát před Michalangelovou pietou. Až, nakonec jako vždy, začnete sledovat lidi. Jak vcházejí do chrámu, jejich první reakce a výrazy ve tváři. Otevřou se dveře a vchází mladá žena s latinskoamerickými rysy. Ve tváři směs úžasu a dojetí. Zavzlyká. Pokřižuje se. Náhle začne pracovat vaše fantazie. Odkud asi je? Z Mexika? Argentiny? Nebo už se narodila v Texasu v rodině přistěhovalců? Každopádně je z křesťanské věřící rodiny a návštěva Říma pro ní hodně znamená. Nejspíš je tady poprvé. V dlouhé paměti její rodiny je první generace, které se to podařilo. Bude hodně fotit. Její rodiče si takovou cestu ještě dovolit nemohli, ale našetřili jí na studia. Teď pracuje jako advokátka v nějakém velkém městě někde mezi Ohňovou zemí a Aljaškou. Je jedno kde. Vždyť cestování je tak snadné. Jednou možná koupí letenku do Říma i svým rodičům. I pro ně bude návštěva svatého města životní zážitek.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy