Jak se stát zakázanou autorkou

10. 06. 2012 | 16:38
Přečteno 8791 krát
V předvečer tragického výročí vypálení obce Lidice (za které se v pátek bezprecedentním způsobem, tj. vyzvednutím hrdinství atentátníků na zastupujícího protektora Heydricha, omluvil německý prezident Gauck) by neměla zaniknout informace, která souvisí s otázkou, co s lidickou tragédií dnes. Občanské sdružení Sonosféra připravilo k tomuto výročí projekt Rozeznění, v němž chce volnou uměleckou formou (avšak na základě vzpomínek pamětníků) zmizelou vesnici „rozeznít“, tj. ukázat, jaká asi mohla být vesnice Lidice předtím, než padla za oběť tomuto válečnému zločinu. Návštěvníci místa, kde Lidice stály, měli chodit se smartphonem na uších po lidické pláni a na jednotlivých místech poslouchat její zmizelé ozvuky: štěkot psů, písničky, dialogy… Lidickým, resp. části těch, kteří dnes mluví za vyhlazené rodiny, se projekt znelíbil a napnuli všechny síly k tomu, aby ho zastavili, což se jim nakonec také podařilo.

Své argumenty pro zastavení projektu shrnuli „lidičtí“ v dopise, který poslali mj. Miroslavě Němcové, Milanu Štěchovi a Bohuslavu Svobodovi (viz pdf). Autorka audiodramatu Tereza Semotamová jim odpověděla v prohlášení rozeslaném novinám a zveřejněném na webu Sonosféry (ke stažení zde); kromě této výměny názorů vyšla o projektu také řada článků, mimo jiné na webu polské Gazety Wyborczej; autor se pozastavuje nad tím, že nejhlasitěji proti projektu protestuje strana Jany Bobošíkové Suverenita a Český svaz bojovníků za svobodu; šovinistický projev jeho bývalé předsedkyně Anděly Dvořákové je možné si poslechnout zde). Kromě kontroverze, kterou vyvolalo přijetí finančního daru Sudetoněmecké kanceláře v Praze (autoři projektu dar, podle mého nešťastně, pod tlakem vrátili) se „lidičtí“ ohrazují především proti tomu, že drama bagatelizuje lidickou tragédii. Autorka naproti tomu upozorňuje, že jejím záměrem nebylo tragédii bagatelizovat, nýbrž naopak v kontrastu s holou lidickou plání dojem zmizelé a ve zvuku přesto náhle přítomné vesnice umocnit.

To nejpodstatnější k věci podle mého zaznělo z úst Pavla Kosatíka v rozhovoru v Českém rozhlase: „Víte, já si nemyslím, že ten areál nebo Lidice jako takové, že jsou vlastnictvím jenom těch lidí, kteří se tam tím zabývají nebo těch pamětníků, nebo lidí, kteří zřejmě si k tomu vytvořili takový jakýsi mocenský vztah a myslí si, že oni sami se o tom rozhodujou. Já si myslím, že ty Lidice (...) jsou stejně tak vaše i moje, pokud jsme teda ochotný tule tu tradici do sebe pojmout a to myslím, že jsme.“ Bohužel, opak je pravdou: soustředěným tlakem, který „lidičtí“ vyvinuli, se jim podařilo – doufejme, že ne navždy – si takový nárok vynutit. Hysterická kampaň, která je proti projektu vedená („Jste Češka nebo Němka? Pro koho pracujete?“, ptá se v emailu autorce, zveřejněném na sociální síti Facebook, jedna z žen, které se v této kauze angažují), dokazuje, že „lidičtí“ se bojí jediného: že by se Rozeznění mohlo někomu líbit (viz například pokus o dehonestaci dosud neuvedeného díla v Literárních novinách). Právě urputnost, s jakou je usilováno o zastavení něčeho, co zatím nemohl slyšet nikdo než úzká skupina pozvaných, by však měla být varováním a také důvodem k tomu, aby bylo Rozeznění co nejdřív uvedeno a bylo možné si na něj udělat samostatný názor. Zakázaných uměleckých děl už, myslím, bylo v naší historii dost a není potřeba přidávat další.

Lubomír Sůva, Göttingen

V textu došlo k záměně jmen. Po upozornění ze strany poškozené osoby jsem příslušnou pasáž upravil. Libor Stejskal, editor blogů

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

resl napsal(a):

ano, Bobo a Anděla Dvořáková šly vždy ve stopách komoušů. tak proto, jen ne ani kapku usmíření, to by našim holkám a hradnímu zloději, nešlo pod fousy.
10. 06. 2012 | 16:56

francek napsal(a):

- dyk to byla provokace, sudetské oběti zločinných Čechounů věnovali závratných 8 000 Kč. Dostali to zpátky a k tomu navíc mediální kampaň, ve které se Lidičtí líčí jako nesnášenliví šovinisté.
10. 06. 2012 | 17:07

aga napsal(a):

Zajímavé přemety - zatímco "církevní" majetek patří výhradně církvi, Lidice patří "všem". A komu se to nelíbí, je šovinista, komouš, nacionalista.. A běda tomu, kdo se začne téhle demagogii vzpouzet, či se zajímá, komu to tedy vlastně prospívá...
10. 06. 2012 | 17:08

Vuvuzela napsal(a):

Oblíbený trik - odvolávka na zakázaná díla - otevírá spolehlivě vrátka všelijakým zastáncům jedině pravých názorů, od nichž autorka blogu nemá daleko.
10. 06. 2012 | 17:18

Merryman napsal(a):

Připustme, že soudruh Kosatík má pravdu a že Lidice patří všem, jako patřilo všechno všem za komunistů. Potom ale o tom, co se v Lidicích bude předvádět nemůže rozhodovat nějaká skupinka "umělců", ale my všichni. Nutno tedy uspořádat referendum, nebo něco takového.

Můj názor je, že poselstvím Lidic není způsob, jakým lidé žili před a za okupace. Poselstvím Lidic je právě bestiální a ničím neodůvodněný zákrok proti lidem. Pokud si "umělci" chtějí ukazovat, jak žili lidé za Protektorátu, to přece mohou i v jiných vesnicích a městech. Všude (a nejenom v Protektorátu) se lidé museli umývat, vařit, jíst, oblékat se atd. Není důvod toto nutit do Lidic. Autoři ovšem ví, že pokud nevyvolají kontroverzi, tak to nikoho zajímat nebude.
10. 06. 2012 | 17:20

aga napsal(a):

Ať paní autorka zkusí ozvučit třeba Terezín nebo Osvětim, schválně dovolí si také postupovat v nesouladu s přeživšími a potomky? A pokud ano, vyhrne se taky taková spousta hysterických sůvů, kteří z ní udělají disidentku a oběť nacionalistické perzekuce?
10. 06. 2012 | 17:23

český maloměšťák napsal(a):

Chodit se smartphonem můžete po veřejnosti přístupných místech klidně i bez publicity a povolení. Nebo možná že to je dokonce i snadnější.
Komu patří Lidice - to nevím. Ale myslím si, že existuje cosi jako obec a pokud tato obec dojde k názoru, že otázka " co s lidickou tragédií dnes" naráží na to, co si o životě v dnešních Lidicích myslí obec..že by se měl respektovat především názor obce.

Otázka komu patí obec Lidice asi bude složitá - nikdo z nás asi nezná přesně všechny příslušné LV ...ale obecně si myslím, že obec patří občanům. Obec athénská občanům athénským a obec lidická s největší pravděpodobností občanům lidickým.

Ale časy se mění - takže možná že patří i občanům gottingenským. Holt ta grantová a sponzorská politika je dost složitá...nic pro nás - české maloměšťáky.

Jednodušeji :
Občas je dobré se zamyslet nad tím , kdo je doma a kdo je host. Já vím - je to v globalizovaném světě někdy dost složité...ale to neznamená, že by jeden neměl uvažovat i v tomto kontextu.

/otázka autenticity tkzv. představitelů obce je již věcí jinou - ale ta je v článku zmíněna poněkud mlhavě a i trochu pejorativně....takže soudy ohledně tohoto jsou asi mimo mísu..../

P.S. Za umělecké dílo se dnes vydává tolik věcí, že z toho jde hlava kolem nejen grantovým komisím či sponzorům ....ale i lidem z " uměleckého provozu",
Ale dosud jsem se nesetkal s tím , že uměleckým dílem je i to, které dosud nevzniklo.
I když...možná že to je to to pravé abstraktní/imaginární???/ umění. Ona největší dokonalost - jak vytvořit skutečnou - čistou, ideální realitu - realitu nekontaminovanou přízemní skutečností.
10. 06. 2012 | 17:24

Drzá zrzka napsal(a):

Hřbitovy také patří všem. Bývá na nich ticho. Ticho jako úcta k zemřelým. Ticho k možnosti rozjímání. O životě a smrti. O rozjímání, které se odehrává v hlavě každého z nás. U každého probíhá jinak.
10. 06. 2012 | 17:31

aga napsal(a):

Proč se mi dere na mysl asociace jiného uměleckého díla?

http://www.youtube.com/watch?v=ypJm-zDwD5Y
10. 06. 2012 | 17:34

Jiří Lebeda napsal(a):

Děkujeme, pane Sůvo. Je dobré vidět, že se na obou stranách hranic se najdou lidi, kteří jsou ochotni hledat, co je spojuje, a ne se jen pořád utvrzovat v tom, co je rozděluje.
10. 06. 2012 | 17:37

Grőssling napsal(a):

Kdysi dávno, kolem roku 1978, jsem měl možnost mluvit s tehdejším ředitelem Památníku Terezín. Byla doba tvrdé normalizace, ale když jsem tehdejšímu panu řediteli řekl, že by bylo dobré tehdejší expozici "zmodernizovat", odpověděl mi, že pokud bude on ředitelem, nebude se vůbec nic měnit dokud bude žít poslední vězeň.
Přitom, tehdejší pan ředitel musel být členem KSČ a naprosto jasně vnímal pobyt malíře Jiřího Sozanského v roce 1976 v Malé pevnosti, kde tvořil známé figurální kompozice, zavřený v jedné z cel. Tehdejší ředitel dobře rozuměl oněm dílům, věděl, že jsou i protestem proti současným poměrů, ale za autora se postavil. Vůči žijícím vězňům udržoval hlubokou pokoru.

Pan Kosatík říká, že Lidice jsou také jeho. Ne pane Kosatíku, teprve, pokud byste si je prožil. Jinak bych doporučoval, abyste stejně jako onen komunistický ředitel Památníku z konce sedmdesátých let minulého století držel pokorně zásadu, Nic zásadního měnit nebudeme, dokud žije poslední pamětník.

Pro ty kteří nikdy v Terezíně nebyli je ještě třeba dodat, že Malá pevnost byla vězením pražského gestapa, zatímco židovské ghetto bylo něco úplně jiného, také místně odděleného.
10. 06. 2012 | 17:47

Pavel David napsal(a):

Moc pěkný článek, bohužel mě mrzí, že autor neumí česky! Soudím podle toho, že slovíčko dehonestace je počeštěný anglický výraz. Tento výraz slyším převážně od politiků a lidí, kteří se učí cizí slova v domění že čeština pořebuje vyšperkovat. Lidi přečtěte si Čapka, pak pochopíte, že anglické ekvivalenty nepotřebujeme. V opačném případě si budeme číst články se slovníkem cizích slov!!!!!
10. 06. 2012 | 17:51

Občan napsal(a):

Autoři onoho "projektu" vytahali vzpomínky z pamětníků a pozůstalých, ty "umělecky uchopili" (tedy vytrhali z kontextu, překroutili, upravili a jinak zpopřevraceli) a teď se strašně diví, že pamětníci a pozůstalí nemají pro jejich "umělecké uchopení" pochopení.
Já se naopak pamětníkům a pozůstalým vůbec nedivím. Jsou prostě témata, která NELZE "umělecky uchopit"; jsou témata, která lze buď zcela syrově zdokumetovat, nebo o nich mlčet. Protože jsou tak hrozná, že se stávají takřka nesdělitelnými. Pokud to "umělci" nejsou schopni pochopit a respektovat, ať to raději nechají být.

Agova poznámka je zcela namístě. Ať si to autorka "projektu" zkusí a pak se nám může pochlubit ohlasy.
10. 06. 2012 | 17:54

češka napsal(a):

Pokud vím, tak Lidice mají čilý styk s německými křesťanskými spolky, jsou zvyklé od nich přijímat návštěvy a dary, žijí svým vlastním kulturním a společenským životem, jehož základem a nedílnou součástí je hlavně poukaz na lidské oběti a osobní tragédii původního obyvatelstva.
Vesnic a měst - to znamená domů - bylo zničeno spousta. Všude žili lidé, štěkali psi, lidé se rodili a umírali. Pak přijely bagry nebo stoupla voda přehradních nádrží a vše zmizelo z povrchu zemského. V tomto rozměru jsou Lidice jedněmi z mnoha.
V současnosti je více takových míst, jejichž obyvatelstvo nemá kam jít, kde si na své bývalé domovy, hřbitovy, kde jsou pochováni jejich předci, vzpomenout.
S odchodem posledních aktérů lidické tragédie si bude muset společnost položit otázku, zdali se stanou Lidice jednou z mnoha vesnic , jejíž obyvatelstvo bylo ve válce vyvražděno a ona srovnána se zemí, nebo si budeme chtít vzpomínku i nadále uchovat v konkrétní formě. V opačném případě se Lidice zařadí někam mezi Tróju a Kartágo.
10. 06. 2012 | 17:55

aga napsal(a):

Češka

Tak Němci dodnes platí některým obětem války, kterou rozpoutali, velmi značné sumy. Bylo by malicherné vyčítat zrovna lidickým, že z minulé tragedie "těží". A už vůbec to není omluvou pro to, že se snaží přiživit a vytěžit z jejich tragedie něco pro sebe i nezúčastnění.
10. 06. 2012 | 18:04

Zora Karvánková napsal(a):

Pane Sůvo, váš článek je plný polopravd či dokonce nepravd.
Především:
1) dopis slečně Semotamové nepsala Klára Kalibová
2) jedná se o soukromou korespondenci, kterou slečna Semotamová zveřejnila na FB - jakých podlostí se ještě od autorů dočkáme?
3) článek v Literárních novinách, který označujete jako " dehonestaci dosud neuvedeného díla" je článkem renomovaného dramaturga, scénáristy a spisovatele pana Alexandra Lukeše, který dílo sám slyšel, bylo totiž předvedeno nejdřív novinářům. Nebo novináři směli psát jen pochvalné ohlasy jako reklamní kampaň?
4)A to nejpodstatnější - pan Kosatík si mylně vysvětluje ledasco - viz jeho výklad ve zmíněném rozhovoru o hesle Lidice musí žít. Nebylo heslem komunistické propagandy, ale heslem Lidice shall live!, pod kterým byla uspořádána sbírka, kterou iniciovali na obnovu Lidic britští horníci již v září 1942. Tak je to i s názorem pana Kosatíka, že Lidice patří všem. Nikoli - odkaz lidické tragédie je odkazem pro budoucí generace,tedy lze říci, že všech. Pietní území jsou zničené domovy a společný hrob umučených a zavražděných lidických obyvatel a tedy pohřebištěm. To, že je pietní území přístupné veřejnosti neznamená, že si tam každý rádoby umělec bude experimentovat a dělat z pietního území přírodní amfiteátr. Seznamte se nejdřív s historií a čtěte pečlivěji články než budete psát. Protože buď nevíte o čem píšete nebo vědomě lžete.
10. 06. 2012 | 18:07

češka napsal(a):

To aga
Nejsou to jen Němci, jezdí tam Holanďané, Belgičané.... všichni, kdo posílali růže do sadu, jejich děti se ptají, jak ty růže dopadly. Nevím jak teď, ale před pár lety ten sad byl dost poničený, ušetřili na zahradnících. Pak tam trčelo jakési nedostavěné železobetonové monstrum, které snad už zmizelo...
Ony totiž ty křesťanské spolky udržují jakousi kontinuitu, podívají se do 60 let staré kriniky a tu svojí růži si chtějí v zahradě najít.
10. 06. 2012 | 18:15

aga napsal(a):

Paní Karvánková

děkujeme za názor druhé strany.

Možná by mělo smysl požádat pana Stejskala, aby váš názor (či reakci lidických) uveřejnil podobně jako názor pana Sůvy.
10. 06. 2012 | 18:16

aga napsal(a):

Čeeška

Vy jste psal o německých křesťanských spolcích, a na to jsem reagoval. Zbývá jen doufat, že nezaloží spolek, který bude po lidických požadovat omluvu za špatné zacházení s jejich růžemi.
10. 06. 2012 | 18:18

aga napsal(a):

PS pan Češka

Ještě k tomu růžovému sadu - byl jsem tam viděl jsem to. Růže byly většinou nemocné a napadené parazity. Na místě plném duchů umučených mě to vůbec nepřekvapilo. Hned mě napadlo Suchého: ."..tulipán vadne, barva se ztrácí, i kytka pozná, že bitva hrozná, životu nesvědčí..."
10. 06. 2012 | 18:23

protonda napsal(a):

Nechce se mi věřit,že někdo,kdo si chce říkat SLUŠNÝ OBČAN ČR může několikrát napsat slovo "lidičtí" i s těmi uvozovkami.To už není snad ani člověk,natož Čech !!! Pane Sůvo (mimochodem,to je fakt Vaše jméno,nebo nadávka z dětství ?) ,já Vám něco poradím - až budete mít chvilku času a klidu,zajeďte naprosto inkognito do lidic a projděte se stávajícím památníkem.Hodně pozorně si vše přečtěte,prohlédněte si ty strašné hrůzné fotky popravených OBČANŮ LIDIC,shlédněte nějaký dokumentární i hraný film a PAK KECEJTE NĚCO O PRÁVU OBČANŮ LIDIC NA JEJICH POHLED NA ZPŮSOB UCTÍVÁNÍ PAMÁTKY POPRAVENÝCH,ZAVLEČENÝCH DO KONCENTRÁKŮ I PŘEŽIVŠÍCH. Je mi z Vás na blití !!!
10. 06. 2012 | 18:35

Občan napsal(a):

Tak jsem se podíval na web o.s. Sonosféra a jediné, co mi z toho leze je, že onen "projekt" (jediný, který sdružení vytvořilo) vznikl NA OBJEDNÁVKU německé strany. Autorka "projektu" Tereza Semotamová ostatně působí převážně v Rakousku, byť studuje v ČR :

http://www.sonosfera.cz/#!url=projekty
10. 06. 2012 | 18:37

dolton napsal(a):

protonda:
ano, to se vám velmi podařilo. Zejména ta závorka o jménu pana Sůvy ukazuje vaši touhu po věcné debatě. Bravo!
10. 06. 2012 | 18:45

Zora Karvánková napsal(a):

Premiéra se konala 8.6.2012 přes otevřený nesouhlas lidických obyvatel, Památníku Lidice i Ministerstva kultury.
Jak uvedla Lenka Faltýnková na literarky.cz dne 6.6.2012:
Projekt „Rozeznění – Lidice 2012" bude mít premiéru v původně plánovaném termínu.

V pátek 8. června si unikátní audiodrama vyslechne uzavřená skupina hostů především z řad osob, které se na jeho vzniku podílely, a sponzorů.

„Budeme samozřejmě rádi, když si dílo vyslechnou především místní a pamětníci. Dosud to totiž většina z nich odmítala," říká Lenka Faltýnková z o. s. Sonosféra, které projekt připravuje. „Je to škoda, jejich připomínky jsou velmi cenné a projekt by posunuly dál."

Na místě však pan Vilém Faltýnek odmítl nejmladšímu z lidických dětí panu Horešovskému umožnit náslech na pietním území s tím, že NENÍ ZVÁN.( TV Nova Televizní noviny 9.6.2012 minuta 23:36)
http://voyo.nova.cz/product/zpravy/29340-televizni-noviny-9-6-2012

Kdo je na pietním území hostem a kdo hostitelem?
kde je pokora, úcta a elementární lidská slušnost těchto autorů?
10. 06. 2012 | 18:58

češka napsal(a):

To aga
Za 2. světové zemřelo cca 250 000 protektorátních občanů, z toho cca 80 000 Židů.
Za 30-ti leté války "zmizelo" cca 1/2 obyvatelstva střední Evropy....
Po hrobech chodíme stále, aniž si to uvědomujeme.
Jíme obilné produkty z okolí Slavkova u Brna, od Hradce Králové i z okolí Terezína.
Problém je uvnitř každého z nás, některé oběti z paměti vytlačit, aby bylo místo pro jiné, je krátkozraké a oslabuje to pouze nás odobně.
I Belgičané si pochutnávají na výpěstcích od Waterloo a Francouzům chutná, co vyrostlo na pobřeží v Normaddii.
10. 06. 2012 | 19:03

Mungo napsal(a):

Víceméně OT, ale - jazykový projev a mluvená řeč by měla být kulturní, zejména pak v rozhlase. Citovaný řečník má ke spisovnému slovu opravdu daleko.
Citace článku:
---
zaznělo z úst Pavla Kosatíka v rozhovoru v Českém rozhlase: „Víte, já si nemyslím, že TEN areál nebo Lidice jako takové, že jsou vlastnictvím jenom TĚCH lidí, kteří se TAM TÍM zabývají nebo TĚCH pamětníků, nebo lidí, kteří zřejmě si k TOMU vytvořili TAKOVÝ jakýsi mocenský vztah a myslí si, že oni sami se o TOM rozhodujOU. Já si myslím, že TY Lidice (...) jsou stejně TAK vaše i moje, pokud jsme TEDA ochotnÝ TULE TU tradici do sebe pojmout a TO myslím, že jsme.
---
10. 06. 2012 | 19:05

Občan napsal(a):

A teď jsem zjistil, že onen "projekt" je dokonce "státní zakázkou"!!! Sdružení na něj totiž obdrželo státní dotaci od MK ČR ve výši 100 000.- Kč:
http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz (Stačí zadat Sonosféra)

Na to, že se jedná o subjekt vzniklý v lednu 2011, který má za sebou jedinou prokazatelnou aktivitu, docela slušný dotační fofr.
Sdružení navíc sídlí na adrese bydliště Viléma Faltýnka...
10. 06. 2012 | 19:07

Občan napsal(a):

To češka:

Však také nacisté na místě vyvražděné vesnice Lidice obratem zaseli obilí.
10. 06. 2012 | 19:10

Drzá zrzka napsal(a):

češka

Po hrobech chodíme. Chodili bychom, kdyby se z těch míst ozývaly zvuky života před bitvami?
10. 06. 2012 | 19:11

Občanka Občanovi napsal(a):

Sonosféra o.s. je malé - má pouze 3 členy ( z toho dva jsou manželé) Viléma Faltýnka,jeho ženu Lenku Faltýnkovou a Samuela Titěru.

viz předtočený rozhovor na Český rozhlas 6- manželů Faltýnkových s Adamem Drdou ze dne 17.5.2012
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2632557
10. 06. 2012 | 19:13

češka napsal(a):

To Drzá zrzka
samozřejmě že chodili, chodíme a chodit budene.
Nikdo z nás není jasnovidec a neví, co se za chvíli stane.
Josefa, když stavěl Terezín, ani ve snu ho nenapadlo, že se z kasáren stane Židovské getto. Přitom obzvláště v Josefově případě mi přitovnání připadá obzvláště trefné.
Hus a Žižka taky netušili, co za zrůdy se vyvine ze sekty Adamitů, kteří se budou odvolávat na Husovo učení.....
A my všichni, kteří jsme se těšili na okamžik, až komunisté zmizí v propadlišti dějin, jsme netušili v co se ta "demokracie" vyvine...., ve stejné situaci byli i Němci v r. 1933. Hitlera vždy volilo méně než 50% voličů...
10. 06. 2012 | 19:27

Občanka Češce napsal(a):

A myslíte si také, že by v Terezíně nebylo od věci ozvučení se zvuky kasáren? Mohli bychom tam vedle spalovacích pecí třeba poslouchat vojenské povely , ne?:-(((
10. 06. 2012 | 19:32

Drzá zrzka napsal(a):

My máme svůj projekt. Za něj dostanem zaplaceno. Ať se projekt nesponzorům líbí nebo ne. Co je nám do životů, vzpomínek a smrti druhých.

Anarchii, která zde nastala, bych neoznačila slovem demokracie ani s uvozovkami.

P.S. A co ozvučit životem nějaký grunt, ze kterého byli odsunuti sudetští Němci, jenž byl posléze vybydlen a pak srovnán se zemí?
10. 06. 2012 | 19:48

Olda napsal(a):

Všechny ty uvozovky a zpochybnění, ta rádobyzlehčení a ironie autora jsou hnus. Výrazy jako "vlastnění", "majetek" - to snad nemohl psát člověk s minimálními lidskými city! Samozřejmě, že i potomci obětí či jejich sousedů jsou lidičtí, ať žijí kdekoli. A bez uvozovek. A jen oni mají právo se rozhodovat v takové věci. Podobné trauma, pane autore, není záležitostí, která by "odezněla" - sem uvozovky patří. Navíc projekt sám, ať zamýšlen sebelíp, dělá z toho místa buď jak buď atrakci, to se nezlobte. Po mém soudu není nijak potřeba přibližovat dnešním lidem tehdejší vesnici... tehdejší tragédii, ten obludný zločin. Kdo má duši a srdce a stojí na tom místě, ten má husí kůži. A berličky nějakých promo-výpomocí nejsou nutné. Se sudeťáckou podporou (opravdu taktně vymyšlená forma smiřování) nebo bez ní.Neurážejte svými úvahami nejen lidické, ale nás všechny, koho se památka nacistických obětí dotýká. V tom smyslu jsme všichni lidičtí.
10. 06. 2012 | 19:49

češka napsal(a):

To Občan a Drzá zrzka
Po staletí se stavěly na místa tragedií křiže nebo kapličky, celá naše krajina je jimi poseta. Tak dostane pocestný možnost zastavit své kroky a věnovat obětem tichou vzpomínku. Aby se dojem umocnil, byl založen růžový sad.
Dle mého názoru je cokoli navíc zbytečný cirkus.
10. 06. 2012 | 19:59

Bestia Triumphans napsal(a):

Takže po lidické pláni budou chodit návštěvníci se sluchátky na uších a poslouchat zmizelé zvuky.
Proč by to proboha mělo vadit?
Koho tím budou rušit?
A vůbec, co je komu do toho?
To budete kontrolovat, co kdo poslouchá?

Bývalí soudruzi v diskusi by ovšem zase rádi zakazovali a přikazovali.
10. 06. 2012 | 20:01

Almo G™ napsal(a):

Občan napsal(a): "A teď jsem zjistil, že onen "projekt" je dokonce "státní zakázkou"!!! Sdružení na něj totiž obdrželo státní dotaci od MK ČR ve výši 100 000.- Kč"

Tak to je legrace. Brát dotaci na něco, co není organizačně dojednáno a vnucovat to někomu, kdo o to nestojí :-). 100 000,- je vždycky dobrých na zasmání. :-)
10. 06. 2012 | 20:03

aga napsal(a):

češka

Nějak vám nerozumím. Vaše kritika směřuje na Sonosféru, která se snaží ozvučením ausgerechnet Lidic vytlačit všechny ostatní oběti z naší paměti?
Nebo máte na mysli jiný okruh obětí, kterým se dostává daleko větší pozornosti a sluchu než jiným?
10. 06. 2012 | 20:03

češka napsal(a):

To Občan
V Terezíně je krematorium, ne spalovací pece.
Do okolních podzemních továren, kde se vyráběly rakety, se nedostaneme, neb je tam skladován jaderný odpad. Dědictví nelze nechat ladem.
10. 06. 2012 | 20:05

Drzá zrzka napsal(a):

češka

Smírčí kříže. Některé jsou hodně letité. Smír. Odpuštění.
10. 06. 2012 | 20:05

Občanka pro Bestia Triumphans napsal(a):

Kolikrát jste byl/a na pietním území Lidice, že mluvíte o pláni? To je reálné pohřebiště 173 mučených a zavražděných lidických mužů, symbolické pohřebiště 88 lidických dětí, které byly dlouhou a trýznivou smrtí udušeny v likvidačním autě na cestě do Chelmna a symbolické pohřebiště umučených či zavražděných 60 lidických žen. Komu vadí líčení vesnické selanky v době heydrichiády na pietním území? Vadí především přeživším lidickou tragédii. Vy byste si nechal/a na hrobě svých příbuzných produkovat vyfabulované rozhovory svých prarodičů, rodičů, dětí, nechat dupat po jejich hrobě a i vzpomínkách na ně?
10. 06. 2012 | 20:14

češka napsal(a):

to aga
Domnívám se, že všem obětem by se měla věnovat stejná pozornost.
Když osříkáváte abecedu, musíte ji odříkat celou.
Oběti byly různé - vojáci, civilisté zavraždění Němci, civilisté zavraždění spojeneckým bombardováním, totálně nasazení zabití Němci i spojenci při bombardování, Židé, geyové,...... jinak se jedná o diskriminaci.
V centru Prahy se objevují před domy, odkud navždy odešli jejich židovští obyvatelé, měděné destičky s jejich jmény....
10. 06. 2012 | 20:15

aga napsal(a):

češka

Na to, aby se měděná destička objevila na domech všech obětí, třeba v bývalém SSSR, snad ani není dost mědi - taky si to ne každý může finančně dovolit, ne všem obětem či jejich pozůstalým se dostalo stejné - i materiální - statisfakce. Ignorací tohoto faktu je váš požadavek poněkud ve vzduchu...
10. 06. 2012 | 20:22

Občan napsal(a):

To "češka":

Baví Vás hodně snaha vyprovokovat nějakou ostrou reakci?

Mimochodem - CO JINÉHO než spalovací pece je krematorium (byť Vaše odpověď měla být adresována Občance)?
10. 06. 2012 | 20:28

Občan napsal(a):

To aga:

Normální JE snažit se žít budoucností a hrůzy z minulosti odsunout do stínu (zapomenout na ně nelze).
Naopak NENÍ normální udělat si z hrůz minulosti dobře prosperující živnost. Proto ty rozdíly v "odestičkování". A proto ten odpor lidických občanů vč. pamětníků proti tomu, aby si z lidické piety KDOKOLI dělal zdroj příjmů.
10. 06. 2012 | 20:32

Občanka pro češku napsal(a):

Ve Velké pevnosti v Terezíně bylo krematorium. Zřejmě bez spalovacích pecí, ne? Doporučuji vám dokument Olgy Sommerové: Sedm světel
Třeba se dozvíte, jak to chodilo v Terezíně, od paní Zuzany Růžičkové, světové české cembalistky a klavírní virtuozky. Jak vyhladovělým židovským dětem hodní dozorci nabízeli cukrátka. Jenže druhý den už nikdo ty děti, které si vzali cukrátko, neviděl. Víte, co to bylo za trýznění pro rodiče, přesvědčit své hladové dítě, aby si nevzalo sladkost?
Poslední věta k vám. Kdo tohle neprožil,je snadno " nad věcí" a káže o usmíření. Usmíření se neá vynutit, usmíření respektive smířením se zničeným celým životem si musí každá oběť projít sama.
10. 06. 2012 | 20:37

pamětník napsal(a):

Škoda, "Slované", že jste dodal takovou prasečinu. Zprasil jste tak celou diskuzi.
10. 06. 2012 | 21:26

pamětník napsal(a):

Omlouvám se všem Němcům za prasácký výplod individua s nickem "Slované".
10. 06. 2012 | 21:28

pamětník napsal(a):

Spíš to však vypadá na provokatéra.
10. 06. 2012 | 21:34

češka napsal(a):

To Občanka
Budete se divit, ale Terezín znám dost dobře. Nepopírám existenci krematoria v Terezíně. Umístěno je stranou getta. Spalovací pece jsou ve všech krematoriích.

Mně na pohledu na oběti 2. světové války vadí, že poměr obětí je cca 170 000 : 80 000, což je cca 2 : 1, čemuž neodpovídá prostor ve sdělovacích prostředcích.
Dokonce president nevynechává pietní akt v Terezíně, zatím co Lidice opominul.
Druhá věc je to, že z pietního místa skupinka lidí dělá cirkusovou atrakci.
10. 06. 2012 | 22:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 06. 2012 | 22:22

Holubář napsal(a):

Tak jsem se práv teď dozvěděl na ČT 1 (a pořad působil celkem důvěryhodně a fundovaně), že ze všech německých katů a organizátorů likvidace Lidic byl německými soudy odsouzen jeden - na doživotí.
Tak ať jde se svými omluvami pan německý prezident do háje (rád bych ho nasměroval někam jinam, ale pan Stejskal by cítil povinnost mazat).
Stejně tak i sudeťácké příspěvkly do Lidic působí v tomto světle vrcholně trapně.
A Němci už zase (tentokrát prostřednictvím peněz) chtějí vládnout Evropě.
Nepoučitelní.
10. 06. 2012 | 22:34

Vladimir napsal(a):

Pan Kosatík mne docela překvapil. Je to opravdu Velký Učitel Lidstva !
Škoda číst, škoda poslouchat. Ten asi studoval práva v Plzni (míním symbolicky) nebo to jeho studium stálo jeho tatíka nejedno prase ...

A ještě k čtenářovu blogu : Anděla Dvořáková řekla docela jasně a srozumitelně problém morálky nynějšího českého člověka a také snad problém skoro dvoutisíciletého soužití Čechů (Slovanů) a Němců (Germánů) ... Je to problém konkurenční. Oba národy byly soupeři v tomto prostoru a pokud jen soupeřili v práci a v umění, bylo dobře, jenže často dovházelo v soupeření k velkým faulům a pohříchu častěji ze strany Němců.
Měli bysme mít na paměti, že ty 2 národy jsou pořád soupeři, ale měli bysme mít na zřeteli, aby to nepřešlo ve vyvražďování. Dobře to řekl E.Beneš po 2. válce, abysme si dobře pamatovali křivdy války, protože přijde doba, kdy Němci budou skutky převracet, kdy budou vinu házet na nás.
Takže buďme si co si buďme ; dluhy si plaťme, ale je třeba dávat pozor, abysme se přílkiš nezapletli a nezadali si se sousedy.
Dvořáková velmi dobře hodnotila také katastrofální vliv EU na naše hospodářství - vymizení celých oborů, rozprodání ekonomiky cizím investorům, kteří zisky odvádějí ven z republiky ... Co stát získal prodejem, prožrali politici a nemáme nic. Díry v kase teď chtějí zalátat od těch chudých.
Naši politici byli po celých 22 let slepá koťata , ovšem gaunerské povahy !

Věc "souznění" samozřejmě dělá z Lidic a z celé té tragédie pouťovou frašku - něco adreanlinového. A pieta místa vymizí, vymizá vzpomínka, celá tragédie se zrelativizuje ... A o to sudeťákům (a některým tzv. "umělcům") asi jde. Vše zrelativizovat
10. 06. 2012 | 22:35

gabriela napsal(a):

10. Červen den kdy byli vyhlazeny Lidice...
http://www.youtube.com/watch?v=DfQyWyZ-Vjg&feature=related

Dokument o Lidicích
http://www.youtube.com/watch?v=j-V-wUkgeQw&feature=related

Film o Lidicích? To je nesplacený dluh a výzva, říká režisér Petr Nikolaev
http://www.youtube.com/watch?v=2o1qpPoI5vA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=pNPyiPsLJzQ

http://www.youtube.com/watch?v=_wi923LITRo
10. 06. 2012 | 22:53

gabriela napsal(a):

sorry, oprava ...
10. Červen den kdy byly vyhlazeny Lidice...

http://www.youtube.com/watch?v=I7K92PXvU2g&feature=fvwrel
10. 06. 2012 | 22:55

Ing. Lucian PAPAZIAN napsal(a):

Projekt Rozeznění byl akorát postaven na tom, že bude čerpat 3 mega z veřejných peněz. O nějaké bohulibé činnosti zde může jít až na druhém místě. Projekt z mého pohledu zneužil výročí ke svým aktivitám, aby měl práci pro práci a tudíž výdělek na živobytí. Je to hezké, ale proč to máme platit a k tomu, když se to ani občanům nelíbí, no ta bene především těm, kterých by se to mělo nějak týkat. Připomenout se toto výročí dalo a dá i bez tohoto zbytečného a podle mne i předraženého projektu. Neproplatil bych ani korunu!
10. 06. 2012 | 22:59

Občanka napsal(a):

Tak mě napadá smutná paralela:
Lidičtí, nelíbí se vám nad hlavami vašich umučených blízkých Rozeznění, které je slepeno z vyfabulovaných rozhovorů vašich otců, matek, dětí, vytvářející idylickou atmosféru vesnické selanky v době heydrichiády? A že vzniklo zneužitím vašich vzpomínek, ke kterému jste nedali souhlas? Nevážíte si práce umělců? Tak na premiéru nesmíte a na pietním území Rozeznění bude, protože je to umělecké dílo a vy umění nerozumíte. Za pár let se možná dozví naši vnuci, že Lidičtí si za svou tragédii a vyhlazení mohli sami. Neměli mást správu protektorátu, že atentátníci mají cosi společného s Lidicemi. A hlavně - nevážili si a odmítali protektorátní ochranu Třetí říše a šli proti ní bojovat k RAF.
TOHLE PŘECI NE! Proto jasné NE Rozeznění.
10. 06. 2012 | 23:17

Občanka napsal(a):

Pro pana Sůvu
Ať si autoři Rozeznění produkují svoje umělecké dílo v této podobě kdekoli a kdykoli, ale NE na pietním území v Lidicích. Takže váš nadpis článku " Jak se stát zakázanou autorkou" je opět jen nechutnou manipulací s veřejností. Lidičtí se nikdy nebránili uměleckému zpracování odkazu Lidic. Ale fikce a fabulace do Památníku Lidice nepatří. Ani film Lidice si režisér a scénárista nevynucovali produkovat v Památníku,právě proto, že byl z části fikcí. Nepoužili z těchto důvodů ani pravá jména Lidických občanů.
10. 06. 2012 | 23:32

český maloměšťák napsal(a):

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10350893065-heydrich-konecne-reseni/5199-rozhovor-s-linou-heydrich/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lina_Heydrichov%C3%A1

Kdo z nás - z ČEZka, Moravy či Slezska zná byť jen jedno jméno a příjmení - přeživší oběti z Lidic...a to zpaměti...aniž by surfoval či použil smartphone ?

Dobrou noc.
10. 06. 2012 | 23:49

zdenek napsal(a):

To češka
Nepovažuji to za příliš vhodné dohadovat se o počtech obětí, ale vámi uváděné údaje jsou výrazně nadhodnocené. Počet obětí za 2.sv války pro území ČR se odhaduje na 130 tisíc, z toho asi 77 tisíc připadá na židovské oběti.
11. 06. 2012 | 00:03

Jan Vaculík napsal(a):

Zajímavé informace v úvodním článku, zajímavá diskuse. Pročetl jsem ji celou, a docela mi dalo práci se zorientovat.
Myslím, že kdyby se to podařilo, tak by mohlo jít o velice působivé dílo: tedy spíše o působivý zážitek; docela srdceryvný a v souladu s pietnosttí místa.
Nakonec se tedy přikláním k názoru, který výše napsal:

Bestia Triumphans napsal(a):
Takže po lidické pláni budou chodit návštěvníci se sluchátky na uších a poslouchat zmizelé zvuky.
Proč by to proboha mělo vadit?
Koho tím budou rušit?
A vůbec, co je komu do toho?
To budete kontrolovat, co kdo poslouchá?

Bývalí soudruzi v diskusi by ovšem zase rádi zakazovali a přikazovali.
10. 06. 2012 | 20:01
11. 06. 2012 | 01:42

Josef K. napsal(a):

češka. Máte špatné cifry, 120 tisíc československých občanů se stalo obětí války a z toho 80 tisíc Židů a 7 tisíc Romů. Tedy , prosím, mejme pokoru před archívy a necucejme si větší utrpení počtem osob. Je to zrůdné, vůči těm mrtvým za které chcete to hrdinství nosit na svých prswou.
11. 06. 2012 | 04:37

Josef K. napsal(a):

Jsem zmaten těmi komentáři zde. Kolik malicherných detailů! Základní otázka -nejen Lidic- je, k čemu a jak vnímáme historii. Vnímáme ji jako nás se netýkající sled čísel, dějinné události, které pomohou našemu sebevědomí (u těch bezvýznamných ve vlastním životě vždy více, neboť bezvýáznamnost začíná v malé úctě k sobě samému) nebo ji vnímáme v mravní rovině a cílem našich znalostí je poučení a změna paradigmat.
Je historie vlastnictví? Individuální? Je individuálním nebo kolektivním vědomím?
LV nemá s historií nic společného, jeho vlastník se nemusí chovat jinak než ty historické postavy, které odsuzujeme. V Lidicích dnes může žít mnoho lidí, kteří si nezadají s mužem, který nařídil jejich likvidaci a nese největší podíl na tragedii.
Pokud chápeme historii v mravní rovině a pokud rozumíme rozmanitosti naší společnosti, pak má každý právo o výklad historie a jejich událostí (dějiny si přisvojují jiní) pro ty, kteří mu rozumí. A nikdo, kdo jen trochu cítí úctu k sobě samému, mu v tom nebude bránit.
Zjevně v celém projektu nejde o překročení jakýchsi kotevních norem kulturních, na kterých stojí naše společnost (byť v Česko jen pohledat), jde o specifický projekt, který pouze nevyhovuje normám jedinců, kteří si je osobují vnucovat jiným. Je v tom falešnost jejich postojů.
Plést do projektu Německo je výraz barbarství. Lidice jsou součástí německé historie, ať se to někomu líbí či ne.
Povrchní mravní soud je vskutku hoden měšťáků, kteří v bílých značkových oblečcích obcházejí zuboženého důchodce, aby se cestou na golf neušpinili.
Jaký je základ českého mravního soudu? Oni mrtví , jejichž počet je nutné stále zveličovat a především z vlastních řad, aby se současník vyhnul pocitu trapnosti z vlastního selhání? Není normalizace a počátek padesátých let dosttečným důvodem, pro českého měšťáka, k skrývanému pocitu neptřičnosti, nedospělosti a vlastní špíny?
Komentáře ukazují problém sebevědomí a charakterové pevnosti. Nejsou, což je důsledkem absence kulturních rámců. Apatie rozumu? Apatie citu? Aktivismus falešnosti!
11. 06. 2012 | 04:51

Josef K. napsal(a):

Jen na okraj. Sledoval jsem, jak nám čeští umělci, kteří mluví o tragické roli Bílé Hory v našich dějinách, oslavují instalaci nové sochy sv. Jana z Nepomuku. Ona to nebude falš, ona tu bude prostá lidská blbost, vládnoucí kotlině.
11. 06. 2012 | 05:04

Občan napsal(a):

To Zdenek:

A tušíte alespoň, jak je to s tím "odhadem"?
Ten se totiž týká pouze osob zemřelých do 8. 5. 1945. VŠICHNI, kdo zemřeli po tomto datu, již nejsou považováni za oběti války přesto, že umírali prokazatelně na zranění, nemoci nebo útrapy způsobené právě válkou.
Nemluvě o tom, že všichni SKUTEČNÍ historici upozorňují, že odhady jsou jen velmi hrubé, protože nelze dohledat všechny oběti bombardování, hromadných poprav, věznění a dokonce ani nuceného nasazení (kde se přece jen zachovala nějaká evidence).
11. 06. 2012 | 07:01

gabriela napsal(a):

Josef K.

Lidice jsou součástí německé historie, ať se to někomu líbí nebo ne...

Ano. Tak tedy malý exkurz do historie...

http://www.youtube.com/watch?v=1akAp2eUS90
11. 06. 2012 | 07:17

modrý edvard napsal(a):

Souhlasím s Kosatíkem, Bestií a Janem Vaculíkem. Pokud chceme historii udržet živou, nesmíme ji zakonzervovat.
Většinou souhlasím i s Josefem K, až na ty Němce. 70 let po válce už bychom neměli hledat hodné a zlé národy.
11. 06. 2012 | 07:17

Drzá zrzka napsal(a):

Proč zrovna Lidice? Ležáky stihl stejný osud... a válka byla všude.
11. 06. 2012 | 07:35

gaia napsal(a):

proč si každý pseudoumělec v dnešní době myslí, že může zamořovat veřejný prostor svými prdy a ostatní to ještě povinně musí čuchat?
Viz minulý blog p. Tučkové, že by snad lidé měli kupovat umění povinně a hustit by se to mělo do dětí snad od mateřské školy.

Toto je podobný příklad. Takže 22:69 a příspěvek Ing. Lucian PAPAZIAN s tím souhlas
11. 06. 2012 | 07:55

Občan napsal(a):

To Drzá Zrzka:

Je to symbol - za všechny zmasakrované obce na území Československa.
A že jich bylo:
Lidice
Ležáky
Český Malín
Javoříčko
Ploština
Prlov
Zákřov
Ostrý Grúň
Kĺak
Kaliště
Lačnov
Kremnička
Nemecká
Leskovice
Vařákovy Paseky
Rymice
Třešť
Telgárt
Prasetín
Lejčkov
Životice
Morávka
Lipovec-Licoměřice
Krucemburk
Salaš
Vícov
Přestavlky
Polom
Olešnice
Leskovice
Holice
Sedlec
Němčice
Velké Popovice
Konětopy
Vranová Lhota
Strančice

Určitě jsem nedohledal všechny, z což se omlouvám.

Zajímavé také je podívat se KDY nacisté obce zmasakrovali:
http://www.fronta.cz/dotaz/masakry-v-ceskych-obcich
11. 06. 2012 | 07:56

šedá kůra mozková napsal(a):

modrý edvard

že nám umučili Němci dědečka v koncentráku hladem, zimou a bitím si budem pamatovat ještě nejméně 20 let, než umřem. A řekli jsme to také svým dětem, které budou žít ještě dalších 70 let.

Prostě to bude v nás, co dokáží , vždy ležet jako varovný prst.
11. 06. 2012 | 07:59

Luba napsal(a):

Stanovisko Sůvy z Reichu je pochopitelné.
Kolaboruje s Němci, a tak mu některé jemné detaily unikají.

Nápad s "rozezněním" Lidic je dobrý, provedení špatné.
I proto, že autorka zjevně projevila nedostatek pokory k názorům pozůstalých a ke stanoviskům dalších lidí, kteří mají k Lidicím nějaký vztah. A to je problém. I tzv. autorská licence má své meze.

Semotamová (je to vůbec občanské jméno nebo pseudonym?) užívá jména konkrétních lidí, po kterých nic nezbylo, krom jejího vyfabulovaného scénáře. Příměr s filmy o Mozartovi tedy kulhá na všechny nohy. Wolfiho osobnost cítíme v jeho hudebním díle, duši lidických občanů nám semo-tamo vytváří málo empatická v historických souvislostech slabá psavka.

Názor pana Kosatíka je ale případný, ovšem v širším kontextu. Lidice opravdu patří "nám všem". Tedy i sudeťákům a zvláště pak pozůstalým náckům v různých těch krajanských sdruženích.

Neboť,
nabízí se analogie s výrokem malíře Picassa k představiteli německé branné moci, jenž ho, ač nezván, navštívil v jeho ateliéru.
Uniformovaný ýbrmenš tehdá předstoupil před jednu z rozměrných maleb, na které Mistr zobrazil výjev z Němci vybombardovaného města Guernica, a zeptal se ho: "To je Vaše dílo?"
Načež mu Piccasso rázně odvětil: "Ne. Vaše!"

http://gogeometry.com/wonder_world/picasso_guernica_golden_rectangle.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Guernica
http://cs.wikipedia.org/wiki/Guernica_(obraz)
11. 06. 2012 | 08:25

pamětník napsal(a):

Jan Vaculík a ostatní obhájci projektu
zapomínají, že nejde o ne/vhodnost Rozezvučení z pietních důvodů, ale že původní otázka zní, zda lidičtí občané (bez uvozovek) mají právo projekt odmítnout. Osobně nemohu dospět k jednoznačnému závěru o únosnosti Rozezvučení pro Lidice, ale jednoznačně podporuji právo lidických obyvatel na uplatnění vlastního rozhodnutí. O tom je přímá demokracie.
11. 06. 2012 | 08:25

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

Právě proto, že jsou Lidice symbol... nechala bych na každém, jak se s jejich historií vyrovná sám.
Umělěcký záměr oživení symbolu, díky novodobým technologiím, je představa několika jedinců, která narazila na vzpomínky těch, kterých tragedie dotkla přímo. Vznikl konflikt. Konflikt, který se díky absenci některých morálních a etických pravidel ve společnosti bude těžko řešit.
11. 06. 2012 | 08:26

Občan napsal(a):

To modrý edvard:

Jak chcete nezakonzervovat hromadnou vraždu?
Jedině tak, že ji zdokumentujete v její syrovosti a také ji tak ukážete veřejnosti. Nikoli jako zromantizované dobrodružství, při němž jen trošku zalechtá u žaludku, ale v celé její hrůze.

Tvůrci "projektu" mohli téma zpracovat tak, jak jsem napsal výše.
S výstřely, pláčem vražděných kluků, s modlitbami kněze, který se snažil být do posledního okamžiku oporou svým sousedům a byl zavražděn jako poslední, s praskotem ohně, vytím hrůzou šílených psů, pláčem a křikem dětí násilně odebíraných matkám, se skřípotem lopat, kterými židovští vězni z Terezína hrabali hromadný hrob.
A nakonec s tichem, které se klenulo nad Lidicemi poté, co nacisté vyvražděnou obec srovnali se zemí, zorali a oseli obilím.
To by byla ŽIVÁ historie!

Jenže německá ÚČELOVÁ OBJEDNÁVKA zněla na idylu protektorátní vesnice. Cvrlikání ptáčků, smích dětí, zabučení krávy, plky hospodyň na návsi. Chybí jen rozprašovače vůně obilí a trávy rozpálených červnovým sluncem...
Z takového "oživování historie" je mi na blití.

Zkuste třeba vyrazit do Lodže a "oživte" historii tamního ghetta tím, že vyrobíte audioprojekt se zvuky restaurací, rodinné idyly zahrádek u rodinných vilek, kabaretu, obchodů pro vybranou klientelu, smích dobře živených dětí prominentů. Budete okamžitě roztrhán na kusy přesto, že to je nezvratný fakt, navíc velice pečlivě zdokumentovaný úředním fotografem lodžského ghetta Henrykem Rossem.
Dnes je však toto téma naprosté tabu a Rossovy fotografie jsou pro potřeby výstav selektovány (vyjímkou byla výstava v galerii Langhans v Praze; a ohlasy na ni byly VELMI podrážděné).
11. 06. 2012 | 08:32

gaia napsal(a):

Drzá zrzka

proč by se těžko řešil?

pamětník před vámi to vyřešil na 1
a Ing. Lucian PAPAZIAN také

proč lidem nutit něco, co nechtějí a ještě po nich chtít, aby to prostřednictvím daní financovali?
11. 06. 2012 | 08:32

Drzá zrzka napsal(a):

gaia

Protože mám v sobě téma válka, zbytečně zmařené životy, v sobě vyřešeno, bude nejlépe článek Jak se stát zakázanou autorkou, ignorovat.
11. 06. 2012 | 08:46

gaia napsal(a):

Drzá zrzka

ano váš příspěvek ze včera 17:31 je velmi rozumný a též se s ním ztotožňuji.

Umělkyně si bude muset vymyslet jiný projekt, kde by se mohla uplatnit.
11. 06. 2012 | 08:55

Občan napsal(a):

To Luba:

To není špatný nápad.
Měly by být takto pojmenovány všechny vesnice, které nacisté a jejich podržtaškové za WWII zmasakrovali. Němci (ale také Lotyši, Estonci, Ukrajinci, Chorvaté) by tak měli stále na očích zločiny svých předků, z nichž někteří ještě žijí.
11. 06. 2012 | 08:59

resl napsal(a):

"vlastenec" Klaus si bohužel neudělal čas přijet do Lidic, tak poslal náhradníky. sám je v LA.
11. 06. 2012 | 09:30

Přemysl Hnilička napsal(a):

Lidickým prostě jen vadí, že se v tom audiodramatu zmiňují Kubíkovi, o nichž si lidičtí dodnes myslí, že to byli kolaboranti a jimž vadilo, že se paní Kubíková uměla dobře oblékat. Faltýnek jim snesl důkazy o tom, že Kubík nebyl ve Vlajce, že byl v odboji - ale kdepak, nikdo je nepřesvědčí, protože Kubíkovi byli náplava, Kubíková dostala 20.000Kč a ještě - nastojte!! - si dovolila s dítětem z komunistického ráje emigrovat! Kdo se zastane jejich citů, když jejich sousedi je dodnes považují za zrádce? Více o tom zde, nahrávka je na stránkách ČRo dostupná i ve streamu... http://www.rozhlas.cz/informace/press/_zprava/vilem-faltynek-vyhlazeni-pameti-8-cervna-od-2145-na-vltave--904143
To, že lidičtí přežili otřesnou tragédii, ještě neznamená, že nemohou někomu křivdit.
11. 06. 2012 | 09:30

poznámka napsal(a):

Ale pánové a dámy,
žijeme přece v totalitě peněz. Já nevím proč se pořád divíte.
Autoři pilotního projektu si to jednoduše spočítali a vyšlo jim dostatečně kladné číslo.
A to je to podstatné.
11. 06. 2012 | 09:38

aga napsal(a):

Přemysl Hnilička

Kdo jsi bez viny, hoď kamenem. Přesvědčení, že mám právo soudit a kafrat někomu do jeho soukromých či sousedských věcí nakonec vyústí do humanitárního bombardování "zlého" Srbska v zájmu "hodných" kosovských Albánců, či v demokratickém rozvrácení Iránu pod lživými záminkami. Co je v "jejich domě" není pro vás. Ať si to vyřídí sami mezi sebou a svým svědomím.

A už vůbec nechápu, jak sousedské spory bývalých Lidičáků ospravedlňují neumětelský projekt, na němž se chce někdo napakovat a zviditelnit.
11. 06. 2012 | 09:49

aga napsal(a):

...eee zatím jenom rozvracení Iráku ...
11. 06. 2012 | 09:49

Rudi Koutek napsal(a):

Kdyby se narody chovali tak jako Cesi, tak nikdy k zadnemu usmireni nedojde. Takovych Lidic bylo v Evrope nekolik tisic. V Polsku, V Belorusku, na Ukrajine v Recku. Cesi se tvari jako pupek sveta. Cetl jsem co prohlasil Necas. To ten modry svazak nezna dejiny? Klaus je taky cislo. Radeji LA nez Lidice a to se ptacek nacionalisticky nestydi. Hlavne, ze tady vetsina nadava na Nemce, vubec je lidi neznate, pro vas zustanou porad zlocinci a fasisti(temi nikdy nebyli). To, ze se davno neustale za valku kaji a omlouvaji, pokouseji se s obetmi usmirit, to Cesi nevidi a ani videt nechteji.
Na Aktualne je pekny clanek o obraze nemeckeho malire, ktery je v lidickem vlastnictvi.
11. 06. 2012 | 10:12

gaia napsal(a):

Koutku kecáš

přečti si ve zprávách, jak vyvádějí Chilané dnes proti filmu o Pinochetovi, který se jim zdá, že zkresluje skutečnost.

Jsou demonstrace, musela zasahovat policie a vodní děla. jsou i zatční.

Češi jsou až moc mírumilovní a přizpůsobiví, to je jejich problém.Pak se jim každý pokouší kálet na hlavu
11. 06. 2012 | 10:21

Rudi Koutek napsal(a):

TO gaia:
Nekecam

Co ma film o Pinochetovi spolecneho s Cechy?
Zkresluje nekdo skutecnost o tom co se v Lidicich stalo?
Popira hra(kniha), to co se stalo v Lidicich?
Jsou vsechny filmy a knihy o skutecnych udalostech na 100% identicke ze skutecnou udalosti?
Proc lidem, kterym vadi hra(kniha) o Lidicich nemaji problem s komunistickym filmem o Lidicich?

To jak jsou Cesi mirumilovni ukazali svetu v roce 1918 a 1945. Prizbusobivi jsou, nechat se 40 let utiskovat komunisty a tvarit se, ze je vse v poradku, to jim slo.
11. 06. 2012 | 10:40

gaia napsal(a):

Rudi Koutek

no já viděla jen kousek ukázky v pořadu v TV , tam počítačem vytvořená krajina jak do nějaké PC střílečky a stylizované postavičky a k tomu nějaké zvuky, a pak toho potomka ani nepustili na promítání, ne nevím, nevím, pak také filmy a knihy se nepromítají a nečtou na hřbitovech, čímž symbolicky památník je.

Navíc i blog je docela arogantně napsán, autor si chce uzurpovat veřejný prostor pro sebe

a té poslední vaší větě už nerozumím vůbec.
11. 06. 2012 | 10:55

Skalder napsal(a):

To Drzá zrzka :
naprosto souhlasím.
Takovéto projekty patří spíš do Disneylandu, než na pietní místo. Jeho děsivá působivost spočívá právě v tom, že tam není nic. I ten památník se rozumně drží stranou.
To Bestia Triumphans :
Jestli chce někdo chodit po lidické pláni (Občanka promine) a pouštět si do sluchátek třeba metal, ať si poslouží. Nevidím ovšem důvod vycházet podobným potřebám vstříc.
To modrý edvard a Josef Vaculík :
Historii nám mohou s větším či menším úspěchem přiblížit dokumenty, hrané filmy (jako třeba Lidice), pomníky ... Pokud někomu nestačí tohle, pak mu nakašírované zvuky ve sluchátkách asi mnoho neřeknou. Pokud ano, pak je to natolik neúplné, že je těžké říci, zda to není ještě horší, než úplná neznalost.
11. 06. 2012 | 11:38

Josef K. napsal(a):

rudi koutek. Nemá smysl diskutovat s Občany. Lubami, gaiami, to je neprozřetelné, oni diskuse nejsou schopní. A propos, oni totiž taky nosí toho sv.Jana z Nepomuku jako báťušku cara a zároveň považují Bílou Horu za neštěstí národa. Pokud se do něčích střev vejde tolik tak bytostných protikladů a zhovadilostí, včetně přisouzení Českého Malína na území Československa, pak argumentujete hlupákům, kteří nic nevědí, ale přisoudili své nevzdělanosti právo velmi pokleslého mravního soudu. Zeptejte se těchto nebožáků, proč něco neudělají pro symboly české státnosti: třeba neshrabou listí na Budči, či ji neoznačí tabulemi od Prahy, anejen. Usmíření není český pojem, češství více zmíněných je stavem, kdy se sádrový trpaslík (oni nevědí, že trpaslík je německý produkt, protože stejně jako síťovku (Bauhasu) si všechno přisvojí a nic nevytvoří) snaží chovat jako Kličko (nevědí, že žijí v Německu). Mohu je urazit jen tím, že jim přisvojím obuv s vysokou gumovou podrážkou, což je pro mne esteticky hnus.
11. 06. 2012 | 11:45

Josef K. napsal(a):

gaia. Popište umění, které máte rád. Bude to vzácná konfrontace s tím pseudoumělce.
11. 06. 2012 | 11:48

gaia napsal(a):

Josef K.

právě bot s vysokou gumovou podrážkou v našich obličejích bylo za války dost a pamětníci ještě žijí.

Takže s vámi diskutovat nebudu, vím, jak by to dopadlo.
Agrese z vaší strany, ničeho jiného bych se nedočkala. Již vás odsud znám.
11. 06. 2012 | 11:54

Jan Vaculík napsal(a):

Pamětník (8:25)
Kdyby se jednalo o projekt, který by se nějakým způsobem vnucoval truchlícím pozůstalým a dehonestoval pietu, tak bych s vámi souhlasil. Umění holt nepromlouvá ke všem stejným jazykem. Jenže co je komu po tom, co má kdo puštěné do sluchátek?

Přemysl Hnilička (9:30)
Tady jde ovšem o věcný obsah a to je něco jiného. Nikdo by nemohl souhlasit,aby se touto cestou šířily pomluvy nebo věcné nepravdy. A tímto směrem by se taky měla ubírat případná kritika projektu. Jestli je tam něco, co někoho očerňuje nebo uráží, tak ať na to poukáže a v tom případě by neměl být problém obsah upravit.
11. 06. 2012 | 12:47

Pavla Boučková napsal(a):

Podle mého názoru se sluší názor lidických respektovat. Pokud někomu patří Lidice, tak potom jistě ne všem, ale především těm, kdo stáli u zdi Horákova statku a hleděli do hlavní pušek - šli byste si tam stoupnout s nimi? Patří těm, kdo se v zoufalství loučily se svými dětmi, které už nikdy neuvidí - vyměnily byste si svůj osud s nimi? Patří těm, kdo hladoví, špinaví a ponižovaní skončili v koncentračních táborech a mnozí tam zemřeli - šli byste tam dobrovolně s nimi? A pokud dnes potomci těchto lidí protestují proti tomu, aby se celá záležitost "popularizovala" pro současnou generaci tak, že se bude poslouchat se sluchátky na uších jak kejhají husy a štěkají psi, tak je to názor který se prostě nesluší zlehčovat, stejně tak jako názor kterýchkoliv pozůstalých. Mně osobně rovněž připadá, že ten nápad není úplně šťastný, nicméně především si myslím, že by jeho tvůrci měli ctít názor těch, kdo mají k této tragédii a lidem, kteří ji nesli, nejblíže.
11. 06. 2012 | 13:25

Ares napsal(a):

Je celkem zajímavé, že se autor ani nesnaží přesvědčit čtenáře, že je projekt kvalitní. Prostě jen útočí na kohokoliv kdo je proti, a tvrdí, že Lidice patří všem a není přeci možné zakazovat umělecká díla.
11. 06. 2012 | 13:25

Luba napsal(a):

Hele, Kopfrkingl,
alias Josef K. ...

Můžete nám donekonečna tvrdit, že jste byl za Protentokrátu jen workoholik, co věšel prádlo a pěstoval Kendó a budhismus ...

Každý milovník angažovaného umění z Klubu žehu dobře ví, a ve filmu Juraje Herze dobře viděl, že v těch šatech byla oblečena Vaše nedostatečně árijská manželka, a že ubít své děti tyčí je proti pravidlům.

Pravda ... Milosrdenství má mnoho podob.
A co jste si mohl udělat sám, nebudete přece nechávat necitelným amatérům. Že ano? Pořádek v rodině musí bejt. Vše rasově vyčištěno a dokonale vydesinfikováno. Plamenem.
No Ja, Alles in Ordnung.

http://www.youtube.com/watch?v=y5fw3YgXNgI
11. 06. 2012 | 14:02

dolton napsal(a):

Ten projekt hlavně skoro nikdo z diskutujících neslyšel, nic o něm neví, ale skoro každý má jasno, že do Lidic nepatří. Tvůrci jsou tady cejchováni jako "rádobyumělci", ačkoli nedostali vůbec příležitost svoje dílo prezentovat, kdekomu se tu chce zvracet, přitom jde jen o to, že pár mladých lidí po svém uchopilo jedno tragické téma z našich společných dějin, s využitím technologií 21. století, ve kterém mimochodem žijeme. Nezaznamenal jsem výtky, že by tragédii popírali, zlehčovali nebo jakkoliv poškozovali památku zavražděných. Tak proč ty agresivní výpady? Tristní debata...
11. 06. 2012 | 14:12

Josef K. napsal(a):

gaia. Luba. Že máte , soudruzi, zcela deviantní potřebu se ozvat a ještě tak hloupě, že i pampelišky zrudly studem. Ještě čekám na Občana a pamětníka z vašeho kruhu přátel tuposti.
11. 06. 2012 | 14:17

modrý edvard napsal(a):

Občan. Nevím, jestli se má památka lidických obětí uctívat zpěvem ptáčků nebo štkaním vdov. Ale spíš bych vsadil na ty ptáčky, drastických scén bylo už příliš (film Fantomas vs Predator, nebo tak něco), tak si myslím, že už to nepůsobí. Je otázka, komu patří Lidice, komu patří vzpomínka na Lidice a komu by měly patřit. Osobně se Lidicím vyhýbám, užil jsem si jich dost za bolševika a pokládám je za druh skansenu.
11. 06. 2012 | 14:49

Luba napsal(a):

Josefe K,
Vy stará záhnědo,
marně se snažíte o kontakt a slastné pohlazení důtkami.
I submisivní otrapa Vašich nízkých duševních obzorů a pohaněč nejnižších pudů by se mohl dovtípit, že exhibovat na úkor obětí nacistické zvůle jest zcela nevkusné.
11. 06. 2012 | 15:00

pamětník napsal(a):

Jene Vaculíku,
nepochopil jste, co jsem napsal, pokusím se tedy to zopakovat srozumitelněji: obyvatelé Lidic projekt Rozezvučení prostě si nepřejí. Pokud jim ho chcete nanutit, měl byste odůvodnit, proč a jakým právem vysvětlit postup, jak to chcete zařídit.
A nakonec by mě zajímalo, v čem vlastně se mnou nesouhlasíte, z vaší poněkud zmatené reakce to není jasné.
11. 06. 2012 | 15:05

pamětník napsal(a):

Josef K.
zdejší grafomanská skupina, zase perlí. Nutkání je silnější než schopnosti, takže daří se jenom nadávat.
11. 06. 2012 | 15:09

gaia napsal(a):

taky nechápu, co jsem napsala špatně.

Tvrdím, že veřejný prostor je všech a tak nechápu, proč si autor tak arogantně uzurpuje právo tam něco svého nacpat?

a ještě za peníze daňových poplatníků a landsmanšaftu navrch.
11. 06. 2012 | 15:28

Občan napsal(a):

A to si ještě Pépi neublinkl pod Urbanem.
Dnes má zřejmě ranní, tak se to dá ještě stihnout...
11. 06. 2012 | 15:43

Jan Vaculík napsal(a):

Pamětník
Co jim vadí na tom, že tam budou chodit lidi se sluchátkama na uších?
Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.
11. 06. 2012 | 15:45

Josef K. napsal(a):

pamětník. Luba. Vždyť vy si, hnědorudí normalizační soudruzi, nevzpomenete na jediné jméno z Lidic. Pro vás to je masa Vašeho falešného hrdinství. Paměštník by si měl opravdu přečíst, co to je grafomanství, obraz v zrcadle by ho však zjevně porazil. Byla by to Oidipova tragedie po "čezku".
11. 06. 2012 | 16:19

Jan Vaculík napsal(a):

gaia

"...a ještě za peníze daňových poplatníků a landsmanšaftu navrch. "

No to je skutečně průšvih: peníze daňových poplatníků jsou moc čisté, peníze landsmanšaftu moc špinavé. Je třeba najít nějaké mezitím.
A ze všeho nejhorší bude, když se ukáže, že landsmanšaft je taky daňový poplatník.
11. 06. 2012 | 16:28

Občan napsal(a):

To Josef K.:

Pépi, a kolikpak si vybaví jmen souvěrců padlých při povstání ve varšavském ghettu?

Dám mu minutu, jo?
11. 06. 2012 | 16:33

Josef K. napsal(a):

Hnědorudánormalizačnípartičko. Je podivné, kolik přévlastků jste mi dnes nadělili, ale k tématu jste se nevyjádřili.
11. 06. 2012 | 16:34

Občan napsal(a):

Tak kolik jich napsal, Pépi?
11. 06. 2012 | 16:34

Josef K. napsal(a):

Rudohnědánormalizačnípartičko. Ve 14:17 jsem se trefil. Tolik k vašemu halasnému vlastenčení.
11. 06. 2012 | 16:36

Občan napsal(a):

To modrý edvard (14:49):

"Humor" tohoto druhu v souvislosti s WWII těžko ocením. Na to zasáhla naši rodinu příliš citelně.

Než projektovat "bojovku" ve stylu paintballu, udělali by autoři lépe, kdyby za tu státní dotaci dali dohromady partu studentů SŠ a pomohli třeba zmladit lidické rosárium. A při tom klidně mohli mít na uších ta zážitková sluchátka (aby "umělkyně" nebyla škodná).
11. 06. 2012 | 16:49

Rudi Koutek napsal(a):

gaia napsala:
"Rudi Koutek
a té poslední vaší větě už nerozumím vůbec."

Ma posledni veta: "Prizbusobivi jsou, nechat se 40 let utiskovat komunisty a tvarit se, ze je vse v poradku, to jim slo." (pisu o Cesich)
Co je na posledni vete k nerozumeni?
11. 06. 2012 | 17:12

pamětník napsal(a):

Jan Vaculík:
To není otázka na mě, ale měl byste se zeptat těch lidických. Já jenom jejich názor respektuji.
www.obec-lidice.cz
11. 06. 2012 | 18:21

pamětník napsal(a):

Josefe K.,
vaše grafomanství jsem vám už vysvětloval, asi marně. Namísto k věci jenom nadáváte, pokud zřídka se snažíte vyjádřit k věci, vypluje na povrch vaše fatální neznalost historických reálií, pane pětiřečový dvojdoktore. Vaše otrlost a nutkavost je pravou příčinou vašeho grafomanství - kladení slov bez skutečného smyslu. Můžete se ve své zvrácenosti těšit nad tím, že jste mě přiměl k tak rozsáhlé reakci na vaše nesmyslné a drzé kydy, příště už vám takové potěšení neposkytnu.
11. 06. 2012 | 18:30

pamětník napsal(a):

Jene Vaculíku,
jinak jste si docela naběhl: svoboda lidických obyvatel končí tam, kde začíná svoboda všech ostatních. Katastr obce Lidice to rozhodně není, až za jeho hranicí.
11. 06. 2012 | 18:36

Polcikova Vera napsal(a):

Vsichni,kdo se navazite do p. Suvy ,nevite o projektu nic -necetli jste ho, urazite a osobujete si pravo hodnotit.Je to smutna bilance.
11. 06. 2012 | 19:54

Rudi Koutek napsal(a):

TO Polcikova Vera
To je takova klasika. Cesky diskuter nevi, nezna, nerozumi, ale za kazdou cenu se musi ke vsemu vyjadrovat.
11. 06. 2012 | 20:31

neurážej českého diskutéra napsal(a):

Polcikova Vera+Rudi Koutek

hlavně že vy dva jste všude byli, všechno znáte a odevšad máte klíče
11. 06. 2012 | 20:35

pamětník napsal(a):

Rudi Koutek,
kdo nevi, nezna, nerozumi, jste tady především vy.
http://www.obec-lidice.cz/rozezneni-reakce-komentare-fakta/
11. 06. 2012 | 20:57

náhodný čtenář napsal(a):

Nedivím se, že obyvatelé Lidic si takové "uctění" památky svých rodin nepřejí. Vyrovnat se se zážitky tohoto druhu trvá v některých případech bohužel celá desetiletí a přenáší se to i na další generace. Vím to z vlastní zkušenosti.
K jakýmkoli pietním místům by se mělo přistupovat maximálně citlivě a bez komerčních nebo i jen osobních zájmů.
11. 06. 2012 | 21:50

Josef K. napsal(a):

neurážej českého diskutéra. Komické je, že nikdo české diskutéry neuráží, oni prostě plodí hlouposti a byli všude a všechno znají, Vaše pořekadlo na dva uvedené diskutéry neplatí. \osdtatně v Česko je často znalost považována za urážku, vytahování atp., pak se divme čezkonacionálněrudohnědýmnormalizačnímpartičkám.
11. 06. 2012 | 21:52

Josef K. napsal(a):

Rudi Koutek. Nevím, čím to je, ale část tuzemského obyvatelstva jakoby žila pohádkami. Vliv 19. století?
Takže napišme fakt, například český sociální systém, kterému jsem se věnoval nedávno. První republika neposkytovala žádné ohromující sociální zajištění obyvatel, byla to taková postrakouská amerikanizace aby se neřeklo. Sociální opatření z dob protektorátu situaci velmi zlepšily a všechny zásady sociálního zabezpečení Československa do roku 89 jsou jakýmsi kopírováním, či jsou inspirovány německým protektorátním systémem. Od roku 1990 je to postupná změna na prvorepublikový systém, už ne ameriokanizovaný, ale sovětizovaný.
Sledujte reakce těch, kdo Vás a další napadají. Rozbouří se oceány (tuzemské, ve sklenici vody). Přitom nikdo z nich ty zákony, prováděcí předpisy atp. nečetl. Ale bude bouře, českonacionalistickáhnědorudánormalizačnípartička si to nenechá ujít.
11. 06. 2012 | 22:00

Josef K. napsal(a):

pamětník. Já jsem přesně ve svém příspěvku definoval, čím je dán vztah k lidické události. Vy však nečtete, Vy se hned rozparádíte jako ten podvodník český, šíbr, defraudant písař Michal de Causis, co hnal Husa na hranici tak, že se mu ani Zikmund neubránil. Problém nacionalistickočeskéhnědorudénormalizačnípartičky je, že nečtou než to, co jim vyhovuje. V opačném případě ztrácejí půdu pod nohama.
Jste slušná kreatura, milánku.
11. 06. 2012 | 22:07

Občan napsal(a):

To Josef K.:

Pépi, už vygooglil ty svoje souvěrce padlé ve varšavském ghettu?
Stále na to čekám. Takže nelenil a hledal. A památku vyvražděných československých obcí si nebral vůbec do klábosnice.
11. 06. 2012 | 22:21

Josef K. napsal(a):

Občane, to už není hulvátství z Tvojí strany. To je Tvoje podstata. Ty totiž rozděluješ i mezi mrtvými. Takže českonacionalistickohnědorudýnormalizační nácek. Piš, piš. Ukazuješ tady svůj ksichtík jak ve vitríně panoptika.
Hele,Ty jsi měl co dělat dokončit pátou třídu, že? A za normalizace jsi byl hned plukovník...Stb.
11. 06. 2012 | 22:26

modrý edvard napsal(a):

Občan: četl jsem a nechápu. Z mého pohledu, čím víc patosu, tím hůř.
11. 06. 2012 | 22:33

Jan Vaculík napsal(a):

pamětník
No dobře; ať si to tedy lidický oplotěj a nikoho tam nepouštěj!
Anebo - vlastně si to ani oplocovat nemusí. Já jim o ty jejich Lidice nestojím. Jsou jiná místa, kam si člověk může jít připomínat těžká místa naší historie.
11. 06. 2012 | 22:53

Jan Vaculík napsal(a):

opravuju: ... těžké chvíle naší historie.
11. 06. 2012 | 22:54

pamětník napsal(a):

Jene Vaculíku,
je vidět, že obsah pojmu demokracie, přesněji přímá demokracie, je vám cizí, vlastní ego nade vše.
11. 06. 2012 | 23:02

pamětník napsal(a):

Josef K.,
pětiřečový dvojdoktor-grafoman zase zaperlil. Vy tedy musíte mít těžký život, tak veliká porce nenávisti musí vás pěkně drtit, když se nezmůžete na pořádnou nadávku, prý "kreatura" :)).
Jste opravdový ubožák, je mi vás líto.
11. 06. 2012 | 23:09

Občan napsal(a):

Pépi K.,
když se tu tak sháněl po jménech lidických obětí, tak jistě dokáže vysypat z rukávu jména varšavských bojovníků.
A nebo tu jen tak machruje?

Může k tomu rovnou přihodit ty dvě zahraniční university, co na nich učiteluje, a seznam těch zahraničních publikací.
Zatím se identifikoval leda jako asistentský frustrát z MU Brno.
Vědí jeho nadřízení, že se jim tam producíruje kovanej nácek?
11. 06. 2012 | 23:45

Rudi Koutek napsal(a):

neurážej českého diskutéra napsal(a):
"Polcikova Vera+Rudi Koutek

hlavně že vy dva jste všude byli, všechno znáte a odevšad máte klíče"

Vsude jsem nebyl, vsechno neznam A PROTO SE VYJADRUJI POUZE K VECECH O KTERYCH NECO VIM, na rozdil od vetsiny diskutujicich. Takze me najdete pouze v par diskuzich. Kdyz neco neznam, nevim tak se k tomu nevyjadruji. Nemam cas ani chut travit muj volny cas nekonecnymi a casto zbytecnymi diskuzemi. Zjistil jsem, ze ma hodne lidi problem pochopit psany text, to je potom diskuze s nekym "velka legrace".
Ty klice, to jsem nepochopil, co ty s tim maji co spolecneho? Ale kdyz uz se ptate, klice nemam ode vsad, pouze od dvou bytu. Je to malo, hodne, anebo tak akorat?
12. 06. 2012 | 00:26

Rudi Koutek napsal(a):

Oprava:
A PROTO SE VYJADRUJI POUZE K VECEM O KTERYCH NECO VIM
12. 06. 2012 | 00:29

Myrek napsal(a):

Mám pocit, že tím hustým "heydrichováním" a "lidicováním" bude dosaženo u publika jistého stupně averze a podrážděnosti již při pouhé zmínce těchto historických témat. je to cílené nebo hlupsky nechtěné?
12. 06. 2012 | 08:35

český maloměšťák napsal(a):

Josef K.
Pokud od sebe oddělíte entitu zvanou "sociální systém za Heydricha" a dobovou konstelaci skutečnosti - přičemž vyzdvihnete to, že tento sociální systém byl dokonalejší a sociálnější než sociální systém za První republiky...vykonstruujete racionalizační zmetek.
Vždy je totiž nutno se ptát - co bylo motivací těch, kteří daný systém zavedli, jak byl financována a na čí úkor /včetně časového hlediska/ a zda tedy v konečném důsledku byl konstruován ve prospěch těch, kteří z něj tedy měli formální, časově však velmi podmíněný prospěch. (pominu národnostní roli - ve smyslu národa vymezeného ústavou opírající se o humanistické tradice...a další drobnosti jako je např. omezení svobody rozhodnout o svém osudu i tak, že emigruji a takový sociální systém nechám za svými zády....plus další podružnosti....). Jaký byl kulturní význam toho kterého systému v té které konstelaci skutečnosti - neb je málo věcí, které existují samy o sobě a v čisté podobě.

I ten dnešní pokus Kalouska a jeho drábků nelze chápat pouze jako snahu o reverz - návrat do "předheydrichovských dob". Oni se snaží reagovat na dnešní skutečnost. Ale bohužel to dělají tak marně, chaoticky a zoufale - že to vypadá, jako by se chtěli vrátit ne do První republiky - ale někam úplně ven ...ve smyslu jeskyně neandrtálcovy.
A to ještě prosím nendrtálce - ať mi prominou.

Heydrich - moudrý inovátor sociálního systému v protektorátu Čechy a MOrava - nevím , nevím...to se asi neujme nikdy, pane Josefe K.
Ale zkuste se zeptat potomků českých Židů.
Možná že ti by věděli více - o tomto .... a nejen o tomto.
/osobně mi pak připadá " systém" založený na financování pomocí spekulace na vítězství v Blietzkrieg na východě - spíše fantasmagorickým výplodem chorého mozku....než nějakým skutečně systémovým opatřením...ostatně systém financovaný tím, že budu snižovat koupěschopnost domácího obyvatelstva je výplodem mozku podobného charakteru/
12. 06. 2012 | 10:45

český maloměšťák napsal(a):

re : .....zracionalizovaný zmetek....
12. 06. 2012 | 10:46

JAHA napsal(a):

Ad: Protonda
",zajeďte naprosto inkognito do lidic..."

"Nechce se mi věřit,že někdo,kdo si chce říkat SLUŠNÝ OBČAN ČR může několikrát napsat slovo..."
Lidice s malym pismenom☺.

P. S.Ad: Bojovnikom za ciste "lidicke" bez kvapky cudzej krvi, ruze, tulipanu, ci nebodaj hry (slovensky ekvivalent - cudzie nechceme, svoje si nedame!: To ale mate zase ceskonemecke vzruso☺. Po nasich pamatnikoch skejtuje mladez (urcite zaskodnicka!). Mam pre nich pochopenie, lebo je tam dobry podkalad na tento sport - lesteny mramor. Na priek tomu, ked to vidim, tak sa s nimi porizpravam, aby zvazili, ci je to vhodne ma takom mieste, ako by im bolo, keby to bol pamatnich niekoho z ich rodiny a pod. Niktori pochopia, prestanu. Niektori sa pousmeju a skejtuju dalej. A ja sa z toho nepos....m, keby na opravu prispeli hoc i Sudetski Nemci, alebo keby sa tam konal nejaky koncert, ci predstavenie.
12. 06. 2012 | 10:58

Josef K. napsal(a):

český maloměšťák. Někdy je zajímavější fakta abstrahovat, vydělit z řádu věcí. To jsem učinil. Heydrich v té věci působí velmi provokativně a zdůrazňuje srovnání abstrahovaných skutečností. To, že nacistický režim (a zde stále tvrdím, že nacismus v podobě jeho základních postulátů měl stejné podhoubí v celém západním světě, o východním nemluvě) dbal na sociální zabezpečení svých občanů a následně i těch protektorovaných se zdá absurdní, ale je to logické. Opakem byl Sovětský svaz, který o sociálním zajištění svých občanů neuvažoval prakticky vůbec (pouhá fakta). Při znalosti zaváděných administrativních opatření v běžném životě například značně kultivoval sovětské poválečné byrokratické postupy, stejně jako ty československé. Vylučuje se to? Ne.
Stejně jako se nevylučuje, že nacismus velmi posílil německý korporativistický stát a způsob života, čehož využilo demokratické Německo ke svému rozvoji.
Bylo opatření Heydricha jeho osobním rozhodnutím, či bylo součástí něčeho jiného?
A ještě jedna věc: jaká byla česká protektorátní společnost, pokud sejmeme mýty hrdinství? Nebyla její realita zcela odlišná a ve zpětném pohledu jen málo pochopitelná současníkům.
Mluvme o antisemitismu české, polské a sovětské společnosti, který nebyl menší než nacistický. Smrt Židů nikoho moc nezajímala, řekněme si pravdu. Mám rodinnou zkušenost těch, co přežili.
Mluvme o rozumu, nikoliv o citech. City se nikam nedobereme. A mluvme o roli historie. Pokud nebude součástí naší přítomnosti očesána i na zlámané kosti, zázračně zahojené pozdějšími retušemi, pak smysl nedává.
Pokud jde o Kalouska a 1. republiku. Zde je důležitý princip jistých stereotypních postojů: česká společnost nějak vznikla a tyto principy jejího vzniku jako sociálního výtahu přístupného každému , kdo zachce, se logicky projevují ve vztahu ke komunitě a jedinci. Takže je zde jistý přetrvávající princip, o ten jde. Míra necivilizovanosti KalouskoDrábkovské jde za hranice evrospké civilizace, projevuje však lhostejnost, která byla i za 1. republiky.
Naše pohledy jsou poněkud odlišné, odlišná jsou východiska spěšně psané úvahy.
12. 06. 2012 | 11:20

mersfuc napsal(a):

Divím se, že Sůva (a Foltýnek a další) nechce, aby se se třeba oživovaly Olšanské hřbitovy.
No, K.J. Erben něco podobného provedl, (svatební košile) , ale Erben byl Umělec ... Tihle Sůvové a Foltýnci jsou prachobyčejní pa-polici .,..
13. 06. 2012 | 00:27

Bara napsal(a):

Mně se ten projekt taky nelíbil. Spíš mi to připadá, jako by se někteří lidé chtěli na lidické tragédii akorát zviditelnit.
13. 06. 2012 | 08:29

skeptik napsal(a):

Ani se nedivím. Dvacet let se na oběti typu Lidic, Ležáků či Javoříčka v zásadě kašlalo,(omlouvalo se Němcům, z odsunu se dělalo vyhnání, vyznamenávali se hrdinní Mašínové atd. ) a teď se z toho má stát atrakce ?! Česko je v tomto směru hrozná země - ode zdi ke zdi. Za socialismu se nemluvilo o našich pilotech z Británice a legionářích, teď se zas přes dvacet let nemluvilo o těch "druhých", případně si nějaký "vzdělanec" typu Marka Bendy pomohl nějakou tou jedovatou slinou. Jenže historie je jedno i druhé - letecká bitva o Anglii stejně jako Sokolovo, či Dukla. To co se dnes jeví jako bíle může být za padesát let opět černé. A zde bych řekl, že je nejvíce vidět naše národní malost, neustálé fňukání a vyčítání "bebíček", které nám reálně či domněle v historii učinili jiní. Obvykle při bližším zkoumání jsme si nejvíce škod zavinili sami, kdy se Češi, ve stylu poturččence, nejvíce pomstili na Češích samých a nemusíme chodit daleko do historie (kolaborace s Němci, padesátá léta, normalizace, americký radar). Nejlépe to mají "pořešené" Francouzi, ti jsou hrdí na revoluci i na krále i na Napoleona, na "revolucionáře" i "imperialisty" a když něco opravdu není moc "voňavé" např. jako režim ve Vichy, tak o tom prostě taktně pomlčí.
13. 06. 2012 | 11:39

hugs napsal(a):

Skeptiku, Vy jste to napsal tak úžasně, výstižně a stručně, že k tomu není co dodat.
13. 06. 2012 | 15:00

Vladimir napsal(a):

ad skeptik: myslím, že přeháníte s tou mizernou povahou Čechů. Němcům se omlouval Havel , asi 2 kvazihistorici a štáb redaktorů v Lidovkách a MFD.

Pokud půjdete mezi lidi, tak 80% je proti jakýmkoliv omluvám za odsuny, za vyvlastnění sudeťáků. A pokud se jedná o určité excesy v prvních měsících po válce , tak i tady to lidé berou střízlivě ...

Havel byl opilec s rodinným zázemím mezi kolaboranty a měl na své straně několik hudebníků a komediantů. Ti pomohli zblbnout lidi po listopadu. Vystřízlivění přišlo dost brzy.

Určitým neštěstím byli novináři, kteří za prachy dělali propagandu proti národu ...
13. 06. 2012 | 23:47

argun napsal(a):

Komu patří Lidice? Bože co je tohle za bizarní debatu? O čem vlastně?

O tom, jestli Rozeznění je blbý projekt (všichni diskutéři jej zajisté na místě vyslechli)? Nebo o tom, jestli se může chodit se sluchátky na uších po hřbitově? Nebo o sociálním systému v protektorátu Böhmen und Mähren? A nebo snad o psychiatrické diagnóze některých diskutérů?

Jediný reálný problém, který tu vidím, jsou ty veřejné peníze. Protože jejich přidělení je už vyjádřením jistého názoru na kvalitu tvůrce či povahu budoucího díla. Jestli by paní Semotámová zatoužila - za své - vyrobit blbý projekt, budiž jí spánembohem přáno. Je to jen a jen její věc. A pokud by náhodou vyrobila výborný - pak hosana!

Ovšem nejblbější ze všeho je zakazovat blbé umělecké projekty. Jediným korektivem tady musí být svědomí a hlavně vkus tvůrce. A ohlas konzumentů díla, přirozeně. Tedy skutečných konzumentů, nikoli blábolistů, kteří se o něm jen cosi myslí.

Jsme skutečně nepoučitelní?
15. 06. 2012 | 00:28

Vladimir napsal(a):

ad argun:
vaše argumenty jsou nerozumné, ohlupujete tady lidi ...
Chodit po hřbitově se sluchátky na uších (prý nikdo z diskutérů neví, co v těch sluchátkách je slyšet). Bylo přece řečeno autory a jejeich obhájci, že v těch sluchátkách mají být slyšeny hlasy lidických lidí - tedy pokud žili. Např. hovor sedláka s pacholkem, aby došel na seno pro krávy ... ,nebo plísnění děcek mámou ... nebo diskuze v obchodě o rohlíkách ...
Čili řeči , řeči, řeči ... bez hlubší myšlenky - všední řeči. Co na tomhle má být uměleckého ? Viditelným cílem je prostě vytcořit iluzi, že Lidice jsou obývané svými obyvateli ... nic se nestalo, k žádnému vraždění nedošlo ...

Tvrdíte, že o projektu mají rozhodnout "konzumenti", či uživatelé, zákazníci ...
Oni ti konzumenti tady právě diskutují, jestli jste to nepochopil ...

A tvrzení o svědomí tvůrce ?
Autoři v té taškařici použili vyprávění pžeživších lidí. A ti lidé nesouhlasí s takovýmto použitím svých vzpomínek. Co tady zdůvodnějete o jakémsi svědomí tvůrce ? Kdyby někdo nahrál vaše řeči a použil je v nějaké taškařici - třeba ve virtuálním vykřičeném domě, asi byste nemusel souhlasit s takovým nakládáním ...

Dvědomí tvůrce, který nepochopil myšlení a pocity přeživších lidí, nedokázal se vcítit, je svědomí naprd ... On prostě za prachy udělal nějakou taškařici ...
15. 06. 2012 | 00:44

Čtvrtobčan ze Starobince napsal(a):

Dnes se po malém pivu v Hospodě na Růžku ve Vodňanech, které nám koupil řidič náklaďáku, vracíme "domů" z Putimi. Na korbě přemýšíme u zastávky v Protivíně wi-fi. Jakmile se z propagace údajného uměleckého díla stane reklama (= přihřátí se na tragédii), což je "navoněná zdechlina", jak se praví, pak "umělci" vyprodukovali Kýč. Neříkáme vytvořili. Kýče se netvoří, ale produkují. Účelově. Nebo za peníze. Taky jsme byli v Lidicích. Stačí postát u sousoší zplynovaných dětí. Protože každý máme své mrtvé z té doby. Omluvy za K.Čapka, Vl.Vančuru, J.Fučíka, K.Poláčka, M.Jesenskou, B.Václavka, K.Konráda, J.Čapka, K.Hašlera atd. atd. jsme se nikdy nedočkali. A to se nedožili okupace čtyřicetiletí F.Kafka, J.Hašek a další. Aspoň že důstojný je film...
15. 06. 2012 | 12:34

argun napsal(a):

Vladimíre

ohlupovat lidi, to je moje... smile. Obávám se, že jste nepochopil jste vůbec nic, jen sem kladete slova.

Slyšel jste ten projekt? Ne? Ach tak. O čem tedy diskutujete?

Nezdá se mi, že by tady diskutovali konzumenti. Nevzpomínám si, že by tady někdo napsal, že ten projekt slyšel. Ani Vy ne.

Pokud autoři použili citace potomků lidické tragédie tím způsobem, že s nimi tito nesouhlasí, pak ten problém je skutečně jen a jen problémem svědomí autora, zda si něco takového dovolí. Případně občanského sporu dotyčných s autorem.

Ale ani neoprávněné použití autentických nahrávek automaticky neznamená, že ten projekt nutně musí být špatný. Možná je skvělý. Já to nevím, neslyšel jsem to.
15. 06. 2012 | 17:44

eM napsal(a):

Bohužel paní / slečna Kalibová škodí kde může. Krásy nepobrala a tak se stala aktivistkou.
16. 06. 2012 | 07:58

Vladimir napsal(a):

ad argun ..
Vy jste tedy povedený myslitel !
Tak použije -li "autor" vzpomínky přeživších lidí bez jejich souhlasu, tak je to jen a jen jeho svědomí a můžou se ti lidé s autorem soudit !
Milý pane, vy nemáte šajn o slušnosti, o etice. Tak lidé starší než 70 let - senioři, bez valných příjmů se mají soudit o svá práva s autorem, který nemá vychování, ale má sponzory ... Právo v této zemi, bohužel není stejné přístupné pro všechny . Ti, co mají peníze si sjednají snadněji u soudu glejt, že mají pravdu a nějaká etika, úcta ke starším, soucit s těmi co prožili tragédii je přetrumfnuto penězi a soudním glejtem. Vy byste asi byl schopen ublížit vlastní babičce ... - ať se s váma soudí, že ... !? A když nepřinese glejt od soudu, že jste darebák, tak jste bezvadný člověk... Lidi, kteří neuznávají slušnost, kteří se ohánějí fomrálním právem, papírem od soudu, jsou ubožáci, kterým s chutí nakopu do recta.
17. 06. 2012 | 02:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy