Někdy mám pocit, že jsem zažil jiný srpen 1968 než druzí

20. 08. 2008 | 08:10
Přečteno 3140 krát
Na jaře roku 1968 jsme byli s malou dcerkou na horách ve Sv. Petru. V hotelu tam s námi byl jeden starší právník - důchodce - s malým vnukem, se kterým si dcerka často venku hrála. Starý pán všeobecné euforii kolem Pražského jara 68 moc nevěřil.

Srovnával situaci s rokem 1938, kdy byla nejprve nadšená mobilizace a pak jsme to celé zabalili a potupně se vzdali. A to ještě tehdy žilo mnoho odvážných a zkušených frontových vojáků, důstojníků a generálů z 1.světové války. Jak se ukázalo, zkušený starý pán byl velmi prozíravý.

I když po bitvě je generálem skutečně každý, mě se to celé dění u nás od určité doby jevilo docela divné, neprofesionální, často naivní. Navštívil nás oficiálně Tito, Čaučesku a myslím, že v pátek 23. srpna měl na státní návštěvu přiletět U Thant, který byl v té době v čele OSN. Tušil jsem, že k tomu Rusové nemohou nechat dojít, protože jsem se naivně domníval, že když nás uzná OSN, bude s Pražským jarem těžko co dělat.

Jenom jsem netušil, že tento můj naivní názor Rusové nesdílejí. Kamarád Jiří se vrátil s manželkou ze svatební cesty z Anglie a oba byli vyděšení vším, co se tam o nás psalo ve všech novinách. Kolik že je vojáků a techniky ze všech stran na všech hranicích. Vojenský zásah jsem naivně nechtěl připustit, ale neuměl jsem si představit řešení situace. Já ale nejsem politik a ani jsem neměl pravdivé informace o skutečné situaci. Dubček a jeho nejbližší ale všechno věděli, i když potom tvrdili opak!!! Respektive věděli, že to tak může dopadnout a asi i dopadne a nebyli schopni z toho včas nějak šikovně vymanévrovat. Tak se na všechno vybodli a nechali tomu všemu zcela naprosto volný - pro národ fatální průběh.

A nakonec po 21. srpnu jen defétisticky brečeli mezi pauzami svých projevů v radiu. Proto se na rozdíl od mnohých nedomnívám, že by Dubček byl dobrý politik. Totálně selhal!!! Byl to podle mě naopak velice slabý politik, který přestože měl do srpna totální moc, tak od určité doby situaci vůbec neřídil a jen se vezl. To dovede opravdu každý! Když pak totálně prohrál, ani neměl odvahu do konce svého života svoji prohru přiznat. Je zajímavé, že neuskutečněnou misi U Thanta, respektive hrozbu jejího dopadu nikdo nikde zpětně nehodnotil, respektive jsem o tom dosud nic nečetl. Třeba by byl její význam nulový, asi ano, ale já jsem jí osobně tenkrát přikládal význam značný, rozhodující, který však zásah Rusů urychlil. Pamatuji si velmi přesně, jak jsme o tom v neděli 17. srpna s otcem diskutovali.

Ve středu brzy ráno dne 21. srpna jsem o invazi nejprve uslyšel podivné vysílání z radia, hlavně pauzy a šum. Dost mě to šokovalo, jako asi každého. V knihovně jsem při tom zrovna zahlédl hřbet knihy "Jeden den Ivana Denisoviče" a bylo mi jasné, že bude možné úplně všechno. Dopoledne jsem se na skútru jel podívat do centra k rozhlasu, jak to tam vypadá. Zastavil jsem se u kolegyně, která bydlela v Mánesově ulici. Naladili jsme Svobodnou Evropu, ale tam věděli jen to, co jim zatelefonovali z Prahy.

Při cestě k rozhlasu - asi v Italské - jsem narazil na malé tančíky, které obkličovaly z Italské a Mánesovy ulice rozhlas. Ruský voják s lehkým kulometem přes rameno mě zastavil s tím, abych se vrátil. Česky jsem mu velmi hrubě odpověděl, že si mohu v Praze chodit kde chci, že já jsem tady na rozdíl od něj doma. Bez další výzvy natáhl závěr a začal střílet ve výši mých kolen těsně přede mnou do zdi. Jestli měl ostré, nebo slepé jsem nebyl schopen v tu chvíli zjišťovat. Hbitě jsem se otočil a utíkal nahoru a za roh doprava do Mánesovy ulice. Voják mě určitě zabít nechtěl, to mi bylo jasné. To se dělá jinak! Jen jsem mu nesměl sám do rány padnout. Měl jsem jen jednu myšlenku, že manželku mám v jiném stavu a že proto nesmím upadnout.

Také mi velmi rychle došlo, že celá ruská akce je myšlena smrtelně vážně. V Mánesově ulici jsem vběhnul do prvního domu a po schodech dolů do sklepa. Asi 10 minut jsem stál opřený o zeď a čekal - pěkně vykulenej - co bude. Nebylo nic, nikdo za mnou neběžel. Pěkně jsem se ve sklepě zapotil. Celý můj úprk trval tak 10-15 vteřin, ani jsem se nestačil bát. Na to bylo příliš málo času!

Pak jsem se k rozhlasu přece jen nějak oklikou dostal. Na balkoně rozhlasu řečnil k davu Rudolf Pellar. Pak přijely tanky a viděl jsem tam, jak naši jeden ruský tank zapálili. Začalo tam být pěkně horko. Když jsem se vrátil domů, tak jsem uviděl naše sousedy, jak dávají věci do auta a chystají se k odjezdu. M.W. mi sdělil, že odjíždějí přes Vídeň do Izraele, protože to u nás nedopadne dobře. Že Rusy dobře znají. Od té doby jsem nikoho z jejich rodiny už neviděl. Odpoledne jsme chodili po ulicích a sbírali letáky, které Rusáci všude rozhazovali z helikoptér a na kraji chodníků je pálili. Z kolemjedoucích vojenských aut na nás vykulení vojáci mířili samopaly. Ale nestřílel nikdo.

Druhý den jsem jel na chatu k Vlašimi, kde byla naše čtyřletá dcera s babičkou. Tentýž den jsem dceru přivezl na skútru do Prahy. Seděla přede mnou mezi koleny, nožičky jsem jí dal do tašky. Bylo to z mé strany dost riskantní, ale chtěli jsme být všichni pohromadě.. Po silnicích v tu dobu nejezdil téměř nikdo, nic se nám nestalo.

Pamatuji se na dva detaily naší cesty. Nad Nespeky v zatáčkách byl silně rozrytý asfalt od tanků. A dále na bezzákluzové dělo, které bylo namířeno v Jesenici směrem Horní Jirčany. Když jsme jeli asi 1km proti kanónu, tak to nebyl zrovna příjemný pocit. Diskutovali jsme doma o emigraci, ale těhotenství ženy trochu situaci komplikovalo. Dceru jsme neměli v pase zapsanou a tak by nás přes hranice s ní stejně nepustili.

V práci bylo rozhodnuto, že budeme v naší budově držet v noci služby a budovu hlídat (???) Dostal jsem službu s kolegou P.K. z pátku 23.8.1968 na sobotu. V ten den bylo vyhlášeno něco jako stanné právo. Praha po 20:00 ztichla a bylo to tak celou noc. Občas se ozvala dávka ze samopalu, ale jinak takovou absolutně tichou noc v Praze už určitě nikdy nezažiji. Staré vrzavé parkety v budově mě názorně demonstrovaly, jak vznikaly pověsti o Bílé paní a dalších strašidlech ve starých zámcích. Postupné a hlasité uvolňování seschlých parket přesně v těch místech, kam jsem před chvílí šlápl bylo i pro mě velmi sugestivní. Byl jsem v tom hrobovém tichu, absolutní tmě a vypjaté atmosféře výjimečných dní dokonce ochoten okamžitě nezavrhnout úplně absurdní myšlenku, že se přímo za mnou někdo plíží.

V neděli 25/8 přijel otec vlakem z lázní v Poděbradech a rozčiloval se na mě, že jsem mu během týdne nevyzvedl čisté košile z prádelny v Perlové ulici. Vůbec netušil, co se v Praze děje. Vzal jsme skútr a jeli se spolu podívat do centra. Zrovna v té době všude vrcholily známé švejkovské žertovné nápisy a otec jen udiveně zíral. V Poděbradech o ničem neměl ani tušení, tam byl klid. Jen prý slyšel vzdálený hluk tanků snad z Milovic, ale nevěděli pořádně odkud to je a co to přesně znamená. Obyvatelé malých měst a vesnic tak svojí osobní neúčastí přicházejí o významné dějinné události. I když dnes, v době TV a foto-mobilů je to už zase úplně jiné.

Když jsem si dost demonstrativně před hlavní poštou v Jindřišské odplivl před jedním Rusem v důstojnické uniformě, tak se otec strašně lekl a úplně vyděšeně mě vynadal. Za podobné projevy "odvahy" se během Protektorátu končilo minimálně v koncentráku a někdy i s celým příbuzenstvem. Co ale znamená pro ruského frontového oficíra z prvního sledu určeného k odpisu pořádné chlapské odplivnutí?

Osobní prožití roku 1968 a hlavně pak 21. srpna ve mně dodnes vyvolává spoustu otázek a pochybností. Dějiny jsou jen výkladem historie. Jsou sepisovány většinou s vědeckou erudicí a s patřičným odstupem, ale často silně tendenčním a zaprodaným tomu, kdo to všechno sepisuje, proč a také za čí peníze. Když dnes čtu o tom, co jsem na vlastní kůži prožil, mám pocit, že jsem prožíval často trochu jiný příběh.

A to si ještě velká většina lidí může dobře vzpomenout, co sami viděli, zažili a tendenční bláboly je možné ještě trochu korigovat. Co takhle popisovat život na dvoře Karla IV ??? To už jsou jenom spekulace. I když z vědeckého nadhledu a určitě, alespoň většinou, s nejlepšími úmysly!!!

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy