Proč krize zákonitě dorazí i k nám

02. 10. 2008 | 14:40
Přečteno 7762 krát
Otevře-li dnes člověk noviny na stránkách hospodářské sekce nebo pustí-li si televizi, zrovna když mluvící hlava nějakého mladíka z té či oné analytické organizace znuděně vypráví divákům svou verzi příběhu o finanční krizi, může snadno nabýt dojmu, že tady v Čechách vnímáme dění ve světě asi jako diváci v kině, kteří za spokojeného chroustání popkornu přihlížejí tomu, jak se k nim na plátně řítí vlak.

S přibývajícím časem si však možná leckdo začne dělat starosti, zda splašený stroj přece jen neprotrhne plátno a nevpadne plnou parní do kinosálu mezi diváky - tedy zda se krize nepřevalí i do naší poklidné, mírumilovné kotliny.

Jelikož finanční stabilita v dnešním systému nekrytých peněz je životně závislá na důvěře lidí, nemá příliš smyslu obracet se pro radu k bankéřům, finačníkům a jiným analytickým mluvícím hlavám, jejichž osudovým úkolem je plnit roli hudebníků na Titaniku. Chceme-li se opravdu dopátrat, jaká budoucnost čeká ve středně až dlouhodobém výhledu českou, potažmo světovou ekonomiku, musíme sejít do nižších pater potápějící se lodi a poslechnout si ty, kteří před ledovcem varují už od vyplutí z přístavu.

Absolventi vysokých ekonomických škol, zaměstnanci bank, finačníci, analytici, ekonomičtí odborníci, zapátrejte v paměti - říkají vám něco jména jako Mises, Schumpeter, Rothbard? Rakouská ekonomická škola? Pokud ne, nijak zvlášť se nedivím. Také jsem vystudoval ekonomiku a také jsem se o téhle zapomenuté a přehlížené skupince politologů, ekonomů a filozofů dozvěděl až pár let po obdržení diplomu. Známější je možná Friedrich von Hayek, oblíbenec našeho současného prezidenta, jehož jméno zde zmiňuji, přestože tím riskuji, že velká část čtenářů obrátí oči v sloup a klikne jinam.

Dovolím si vás poprosit ještě o kousek trpělivosti. Ano, rakouská škola je známa svými přísně libertariánskými zásadami, striktní obhajobou volného trhu bez přívlastků a propagací pokud možno mikroskopického státu. Osobně jsem však po přečtení Misese, Rothbarda a dalších dospěl k důležitému přesvědčení - jejich pohled na filozofii peněz - monetární teorie, vysvětlení inflace, hospodářských cyklů a nebezpečné bankovní praktiky částečných rezerv - sama osobě nevypovídá nic o správnosti či nesprávnosti toho kterého politického přesvědčení. Člověk může být pravičák nebo levičák, občanský demokrat, sociální demokrat, křesťan, zelený nebo třeba komunista (ačkoli zrovna Marx se v Kapitálu vyslovuje pro centralizaci úvěrů, hlavní státní banku a exkluzivní monopol na peníze, tedy systém, který existuje dnes), a přece si rakouské vysvětlení hospodářských cyklů oblíbit. My všichni, bez rozdílu rasy, víry či přesvědčení, bychom si měli ve vlastním zájmu alespoň zběžně vyslechnout, co mají tito pánové na srdci. Protože rakouský příběh peněz nevyzývá k boji mezi pravicí a levicí, mezi ODS a ČSSD. Ludwig von Mises a jeho následovníci jsou sice libertariáni, ale tím, co říkají o penězích a centrálních bankách, vyzývají k boji nás všech proti dlouholetému, zažitému a všemi navyklému systému manipulace s cenou peněz ve prospěch státem podporovaného bankovního kartelu, a v neprospěch všech ostatních.

Na skutečně kvalitní vysvětlení toho, jak systém částečných rezerv vznikl, proč si jej banky tolik oblíbily, proč nakonec vedl k nevyhnutelnému ustavení celosvětového systému centrálního bankovnictví a jak toto nafukování splaskávání úvěrových bublin prostřednictvím inflační daně způsobuje gigantické přerozdělování bohatství směrem nahoru, není formát blogu zrovna ideální. Mým cílem není spasit svět nebo obrátit pád akcií, mým cílem je upozornit a zaujmout tím nejlepším z prostředků, jaké mám po ruce, na to, že existuje SKUTEČNÉ a logicky koherentní vysvětlení finanční krize, nejen této, ale také těch minulých a - bohužel, pokud se nic nezmění - i těch budoucích. Na internetu je studijního materiálu dost, spousta linků se jistě objeví v diskuzí, stačí čas a chuť dozvědět se něco nového.

Na konec se vrátím na začátek. Kdo nám vysvětlí, oč jde v současné finančí krizi? Je sedmisetmiliardový plán na "záchranu" ekonomiky dobrý nápad? A přelije se krize i k nám?

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že takzvaná hypotéční krize není příčinou současných problémů, ale pouze nejčerstvějším symptomem. Skutečnou příčinou je hluboko v kostech současné globální ekonomiky hlodající rakovina uměle laciných úvěrů, udržování inflační politiky a neustálé ředění měnové báze novými a novými ničím nepodloženými fiat penězi. Proto také snaha "vyléčit" krizi dalším přilitím gigantického vědra o obsahu sedmi set miliard připomíná snahu hasit požár benzínem.

A proto také krize dříve či později čeká i nás, ačkoli se nemusí projevit stejně jako v Americe. V inflačním systému centrálních bank a částečných rezerv jsou každopádně recese nevyhnutelné a o to prudší a ničivější, oč delší jsou časové intervaly mezi nimi. Nechci rozdávat rady o skupování zlata a pozemků, dokud je čas, třebaže by to dozajista nebyla rada nejhloupější. Mnohem důležitější je vzbudit v obyčejných lidech zájem o to, jak vznikají peníze, co s nimi banky dělají a proč by se neměli spokojit s konfekčními názory v novinách a v televizi. Nedělám si iluze, že pár článků na internetu strhne lavinu, cesta k solidní měně a poctivé ekonomice bude dlouhá a trnitá. Z oficiálních míst však zřejmě pomoc čekat nemůžeme, třeba se k rakouské škole hlásí mnoho významných činitelů, například právě prezident Klaus nebo - paradoxně - někteří nejvyšší představitelé ČNB jako viceguvernér Mojmír Hampl či vrchní ředitel Robert Holman.

A tak pokud tenhle článek zaujme alespoň pár lidí, popojdeme zas o krůček blíž.

Aleš Drobek

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lukáš Bušina napsal(a):

Tenhle ideologický pamfletový STESK nemá ani cenu komentovat.

Autor by si měl ujasnit, co přilitím míní. Jestli půjčku centrálních bank na podporu likvidity (700 mld je v tomto případě zoufale málo - vzhledem k objemům celého trhu) nebo zda tím míní přilití ve smyslu bianko dárek - což je nepravda.
02. 10. 2008 | 14:55

Aleš Drobek napsal(a):

Á, ideologický bijec Lukáš Bušina se ozval jako první. Minule když jsem psal o Fedu, jste taky vyletěl pěkně zostra :))

Váš názor Vám v žádném případě neberu, nicméně byste měl dodat, když už mluvíte o té ideologii, že v ekonomice se dá nazvat ideologií kterýkoli názor. I ten Váš. S úctou
02. 10. 2008 | 15:03

Aleš Drobek napsal(a):

Mimochodem, kdo se chce dozvědět trošku víc a nemá moc času, mrkněte se na tenhle blog:

http://blog.aktualne.centru...

Kdo se chcete dozvědět o hodně víc a máte víc času a chuti, mrkněte třeba na tohle:

http://myego.cz/item/jak-dn...

http://navolnenoze.cz/zprav... (dole pod článkem jsou i odkazy k serióznějšímu studiu)
02. 10. 2008 | 15:08

Lukáš Bušina napsal(a):

Aleš Drobek: Jj pravda. To, že to, co jste napsal je ideologický stesk je skutečně můj názor :-) Diskuze myslím ukáže, že nejenom můj.

Co, že místo komentování moji "otázky" komentujete něco úplně jiného?

Váš pseudonym pro zdejší diskuze mi není znám - takže pláčete na špatném hrobě, že si vzpomenu na, co ohledně FEDu jsem "vyletěl".
02. 10. 2008 | 15:08

Lukáš Bušina napsal(a):

Aleš Drobek: Co k tomu přidat ještě toto. Ať je to komplet :-))))))

http://www.libinst.cz
http://www.mises.org
http://www.bastiat.kvalitne.cz

pak něco od Rothabarda za domácí úkol si přečíst.

Ať už tu ideologii máme celou.
02. 10. 2008 | 15:16

Lukáš Bušina napsal(a):

Ale fuj. udělal jsem z něho roth a barda.

I když možná to není na škodu :-))

Bard (z galského bardus - básník) je postava lidového umělce, který tvoří, nebo který interpretuje především epické, historické a jiné, básně a zpěvy. V hudbě se tento výraz používá především ve spojení s folkem a jeho národními nebo entickými variantami. Text písně je obvykle výrazně nadřazen hudbě a celkový projev je výrazně dotvářen umělcem a jeho způsobem interpretace.
02. 10. 2008 | 15:18

neo napsal(a):

Děkuji za hezký článek.

to Vás socjálisti sežerou i s Hayekem:)
02. 10. 2008 | 15:21

Aleš Drobek napsal(a):

Lukáši vy máte svůj názor, já zase svůj. Je to střet názorů. Pokud tomu chcete říkat střet ideologií, prosím, nevidím v tom rozdíl kromě toho, že to zbytečně zaháníte do extrémů. Ekonomika není exaktní věda, není to fyzika, kde každý souhlasí s teorií gravitace, nebo matika, kde každý ví, že 1+1=2. Je to věda názorů, pohledů na svět. Pokud si myslíte, že můj názor je ideologie, zatímco ten váš úctyhodná pravda, tak je mi vás líto.

neo - to bych právě nechtěl. Rád bych, kdyby tenhle postřeh četli s otevřenýma očima všichni napříč spektrem. Protože ono to fakt nemá co dělat s politickým přesvědčením. Velikost státu - to je politická záležitost. Solidní měna není - tu si snad přejeme všichni ne?
02. 10. 2008 | 15:39

neo napsal(a):

Aleš Drobek:

Oni ale mají utkvělou představu, že za krizi může volný trh.

Já jako liberální ekonom vidím příčinu spíše v regulacích a celkově státnímu zasahování.Dokonce považuji za zbytečné, aby USA pomáhaly krachujícím subjektům.

Samozřejmě, že nejde o politické přesvědčení, ale každý to holt vnímá jinak.
02. 10. 2008 | 15:47

Lukáš Bušina napsal(a):

Aleš Drobek: Nemyslím. Já jsem svůj názor tady doposud neprezentoval. Jenom komentuji. Moje ideologie tady nezazněla.

Odpovíte mi jaký významový smysl má slovo "přilití" dle Vašeho pojetí? :-)

Libertariani jsou extrém - nikam to zahánět proto nemusím, to už udělali oni sami.
02. 10. 2008 | 15:50

Opitz napsal(a):

Pěkný článek, možná bych doplnil i případy jednotlivých krizí a jak je pánové z FEDu řešili a jak je vidět nevyřešili... a že dnešní krizi opět řeší stejně jako předtím...

Na Lukáše Bušinu není třeba reagovat... Neumí(v horším případě nechce) totiž číst...
02. 10. 2008 | 15:58

Opitz napsal(a):

"Tenhle ideologický pamfletový STESK nemá ani cenu komentovat."

jasné hodnocení článku a vyjádření vlastního názoru na něj(neb není podložen žádným podpůrným argumentem)..

a potom...

"Já jsem svůj názor tady doposud neprezentoval"

toto uvádím jako důkaz toho, že Lukáš Bušina je sám velice nekonzistentní a myslím, že jeho ideologie snad ani nikoho nemůže zajímat...
proto jej ignorujte, odolejte pokušení mu cokoliv vysvětlovat nebo ho vzdělávat, on potom sám odejde "diskutovat" někam jinam...
02. 10. 2008 | 16:03

Lukáš Bušina napsal(a):

Opitz: Dnešní "krizi" řeší přesně opačně než tehdy :D Tehdy trh akutně postrádal likviditu a FED ji neposkytl. Nyní se děje opak.

Né nadarmo je Bernanke považován za experta na Velkou depresi.

Jo a dnešní "krize" začala naprosto v jiném sektoru než Velká deprese, to jen tak jako dodatek.
02. 10. 2008 | 16:05

Lukáš Bušina napsal(a):

Opitz: Je fajn, že umíte copy+paste, ale ještě umět rozlišovat v jednotlivých příspěvcích, čeho se týkají a čeho ne :-)

Kdybyste to to uměl tak nikdy nespojíte názor na tento článek článek(první copypaste) s tím, že jsem tady svoji ideologi neprezentoval (druhé copypaste).

Hezký den :-)
02. 10. 2008 | 16:09

Amarook napsal(a):

to:Ales Drobek
Z druhe strany oceanu prispek vypada jako vykrik naivniho gymnazisty, ktery si poprve v zivote precetl neco o ekonomii a mysli si, ze objevil Ameriku.Rakouska ani jina skola v teto situaci nepomuze, protoze soucasna financni krize je kvalitativne novy fenomen.Jestli je 700 mld malo nebo hodne ted nelze rici. Neprijeti zachranneho planu na prvni pokus a nasledny pad akciovych trhu vsak snizilo hodnohu penzijnich planu o vice nez dvojnasobnou sumu.Stejne tak pricinou dnesni krize nejsou levne uvery. Jestli je nejaky uver levny nebo drahy zalezi na kontextu. Pravou pricinou je, ze USA proste ztraci svuj "drive". Neinvestuje do R&D a infrastruktury tak jak by bylo zahodno, neresi energeticke otazky, konzumuje vic nez vyrobi a plytva usilim na nesmysly typu Iraku a Afganistanu.
Bud se USA vzpamatuje nebo castecne preda pochoden Cine.
02. 10. 2008 | 17:11

Freedom Fighter napsal(a):

Vaše ekonomické vysvětlení příčin krize opírá o takové fundamenty jakými jsou chamtivost a přehnané riskování bankéřů, tak asi nemá smysl dále debatovat. Naiva zůstane naivou stejně jako komunista komunistou.
02. 10. 2008 | 17:53

Freedom Fighter napsal(a):

4Amarook:
Díky čemu konzumuje více než vyprodukuje? Díky čemu si může dovolit válčit bez vyššího zdanění? Já bych viděl jako viníka to, že může vytvořit poukázky na určitou hodnotu (peníze) aniž by tou hodnotou byly opravdu kryty.
Jinak nevím v čem se dnešní krize tak liší od ostatních. Kreditní expanze, která je po utežení měnového kohoutku následována krizí v určitém investičním odvětví. Naopak mi připadá, že je tato krize nejlepším příkladem k rakouské teorii hospodářského cyklu, kterou ve všech ohledech podporuje.
02. 10. 2008 | 18:00

RUMCAJS napsal(a):

autor:
Lukáška neberte vážně. On patří do skupiny dětí, co zmlátila Prokopa Diviše za to, že 2 měsíce nepršelo, páč si dal na barák hromosvod. Je to prostě skupina lidí, co má hned jasno.
Může za to trh a basta !

Jinak moc pěkný článek. Každý, kdo pobral trochu selského rozumu s ním musí souhlasit.
02. 10. 2008 | 18:30

Aleš Drobek napsal(a):

Amarook - pobavil jste mě, zejména tou poznámkou o gymnazistovi. Vzhledem k myšlenkové ("krize je, protože USA ztratily drajv") a stylistické úrovni Vašeho příspěvku hádám, že asi plně nedoceňujete ironii té poznámky :))
02. 10. 2008 | 18:57

Lukáš Bušina napsal(a):

FF:

Prapůvodní příčinou krize na trhu je lidské jednání a konání pane FF :-) Nicméně její identifikace Vám nic neřekne narozdíl od špatného risk managementu.

Rumcajs: Jste nesmírně ekonomicky hloupý člověk :-) Ale myslím, že to sám víte. Nebojte, lítost mi už do Vás kopat nedovolí :-)

Hezký den
02. 10. 2008 | 19:09

Amarook napsal(a):

to: Ales Drobek
Mily Alesi,
venujme se radeji obsahu vaseho prispevku. Dost mne pobavilo, ze je pro vas rakouska skola tim cim je Koran pro vesnickeho imama v Africe. Fakt, ze USA ponekud ztraci "drajv" byl dostatecne popsan a bohate komentovan americkymi politology a politiky. Vyjadril ho i milovany George W. Jestli vas toho tema zajima muzete si koupit prislusne publikace na Amazonu (jestli ovsem ctete anglicky).
Na druhe strane, drobne poznamky ohledne meho stylu v cestine mohou byt na miste, protoze se psanim v cestine nezivim. Ekonomicke vzdelani jsem ziskal za oceanem kde v soucasne dobe i ziji a pracuji.
Ovsem vas styl take neni bezchybny. Vite o drobnem vyznamovem rozdilu mezi ekonomikou a ekonomii?
02. 10. 2008 | 19:28

Mirek napsal(a):

Vazene damy a vazeni panove,

Obavam se, ze pan Lukas Busina nanestesti casto vidi vsechno PRILIS “cernobile.” Tim samozrejme nechci naznacit, ze si myslim, ze pan Lukas Busina chce byt pouze “negativni” a nemysli to uprimne. Taktez se nemstim za to, ze mi pan Lukas Busina tak trochu vynadal, protoze pro zjednoduseni blogove diskuse jsem sumarne nazyval podvody a ostatni protizakonne ciny jednoduse “kradezemi,” nebot jsem si myslel, ze tady nejsme zas tak moc “jako u soudu.” :)

Avsak vratme se ke trem blogovym otazkam:
1. Kdo nám vysvětlí, oč jde v současné finančí krizi?
2. Je sedmisetmiliardový plán na "záchranu" ekonomiky dobrý nápad?
3. A přelije se krize i k nám?

Ad 1) Kdyz si prectete napr. http://blog.aktualne.centru... (kde bych souhlasil s vetsinou nazoru), tak mozna porozumite teto krizi trochu lepe.

Ad 2) Cast americkych spickovych ekonomu odpovida na tuto otazku “ano,” a druha cast “ne.” Duvody pro “ano” nebo “ne” jsou dost komplexni, a moje velice povrchni znalosti techto duvodu mi nedovoluji je kratce sumarizovat tak, abych se potencialne nedopoustel zavaznych chyb.

Ad 3) Time will tell... :)
02. 10. 2008 | 19:34

Lukáš Bušina napsal(a):

Mirek: Až tak? :-) Tak to se Vám omlouvám. Když jsme si tehdá vyjasnili jak kdo, co myslel, tak jsem si s Vámi myslím dost notoval, jestli se nepletu.
02. 10. 2008 | 19:41

vlk napsal(a):

Milý oane drobku, nejsem vůči vám nijak ideologicky předpojat. Leč z vašeho blogu si mohu vzít pouze následující poučení:
1-všichni nám lžou a nikdo nic není schopen vysvětlit. Ohledně současné krize, jejichpříčin a léčení
2- jediný pravý názor si lze utvořit pouze čtením spisů tzv. rakouské školy.
Víc toho ve vašem blogu není. Když tedy vybnechám předposlední odstavec. Kde konstatujete , že hypotečný krize není příčinou současných problémů,ale jen nejčernějším symptomem.
Tedy alespoń nějaké osobní tvrzení.
Z uvedeného mi vychází, že mám rozhodně daleko blíže ke stanovisku pana Bošiny,než k vašemu.

Vaším lékemna současné potíže je- ideologie. Náboženství pravé víry. Že Hajek a ti druzí, prostě ví jak na to. S jejich mantrou trhu bez přívlastků....

Jak vypadá trh bez přívlastků vidíme dnes na CDO a CDS... které se snažily obcházet regulaci.
EU nyní navrhuje pro tyhle produkty zavést krytérium kapitálové přiměřenosti.Což už dávno funguje v bankách u úvěrů. Aby si finanční inženýr a jeho nenažraný šefík uvědomili, že každá sranda něco stojí.... Nevím sice , co by tomu řekl Hajek a ostatní, ale já to beru jako velmi rozumné opatření.
Už dávno nevěřím na zázračné filosofie a teorie. Život si vždycky najd e jinou cestu.
A rád bych s e zeptal - kde že onen zázračný respekt aplikovali a lze si osahat , jak se osvědčil?
Budu s e ptát dál - copak by asi Hajek a spol. říkali bezpříkladnému hospodářskému růstu Číny?
Dotknu s e i vaší praktické rady - tedy nákuop zlata a pozemků. Tohle je skutečně rada nad zlato. Pro prvních pár procent těch , kteří si nejdříve vyzvednou svoje papírové peníze z bank.
Troufnu si na odhad - 5 max. 7%. Rozhodně ne víc. Následně by totiž nastalo tohle

a- run na banky
b- raketový růst nemovitostí, komodit, sbírek atd. atd
c-výsledné zhroucení systému papírových peněz.
d-kolaps hospodářství
Osobně dávám výraznou přednsot
, v ekonomice, klidnému chování.
A připomenu staré anglické bankéřské pořekadlo, je hodně , hodně staré -peníze mají rády ticho.

No a nijak mne nepřekvapje, že zdejší ideologičtí zaslepenci -neo a Rumcajs nadšeně tleskají ručkama.Ideologie to je pane věc! Užijte si jí panáčkové.

Už jen s chází, aby jste založili nějaké idologické Lourdy. Kd e se čas od času bud e zjevovat Hajek,a bud e žehnat lirtanianským bankrotářům a činit zázraky. Tedy komu požehná, ten najd e doma naditou šraitofli. Co šraitofli najdou rovnou oslíčka otřes se. Jen si nejsme jistý, jestli s e ten oslíček náhodou, ale čistě náhodou jeden týden nebud e podobat neovi, druhý týden Rumcajsovi.
Nedozvím s e to, protože já do těhle Lourd určitě ani nepojedu, ani nepůjdu.
Rumcajsi - kynu ti pravicí masitou.
02. 10. 2008 | 19:56

vlk napsal(a):

Mirek
neřekl bych, že má smysl s evracet ke Kohoutovi.

Tam už drtivá většina z nás napsala svoje stanovisko. A sotva někdo napíše něco jiného.

A pokud jde o ohlasy - no opel bych s eo to, co tam publikoval Tibor Bokor.
02. 10. 2008 | 20:00

Lukáš Bušina napsal(a):

Vlk: Skvěle napsáno. Vám by vlastní blog hodně slušel
02. 10. 2008 | 20:09

kolemjdoucí napsal(a):

Ach. Můj. Bože.

To je pořád dokolečka. Takže za zlatého standardu asi žádné krize nebyly, ty přišly až s centrálními bankéři, že.

Moc jsem to nepochopil, ale hodláte zrušit systém částečných rezerv? No jen kupředu pravá, určitě budete mít o zábavu postaráno, tohle se nepovedlo ani komunistům. Až budete hotov, tak stejně zjistíte, že jste si nepomohl, protože je mnoho jiných způsobů, jak vytvářet virtuální peníze, které nejsou podloženy ani těmi papírovými (kolik že je celková tržní kapitalizace firem na burze?). Takže můžete ve svém spravedlivém boji pokračovat ad infinitum, a to se teď nebavíme o tom, jak to všechno navléknout na volný trh, jinak vás rakušáci poženou svinským krokem.
02. 10. 2008 | 20:16

kolemjdoucí napsal(a):

vlk: jenom technická poznámka k bodu b) - pokud by došlo k runu na banky a tedy se zjistilo, že okamžitě k dosažení máme méně peněz, než jsme si mysleli, tak by to naopak vedlo k pádu cen (všeobecně, nejen nemovitostí).
02. 10. 2008 | 20:23

sasa napsal(a):

Mirek: 1)v dnesni krizi jde o penize, ktere nekdo svoji nekvalitni praci rozfrcal
2) sedmisetmiliardovy plan je planem na zachranu politicke situace v USA
3) K odhadu preliti bychom museli vedet kolik provoznich uveru maji nase podniky z americkych bank a kolik od ceskych
Mne by spise zajimalo, kdo v dnesni krizi kupuje ty levne akcie a kdo zaplati ten 700miliardovy uver a kdo a za kolik koupi ty znarodnene podniky
02. 10. 2008 | 20:27

vlk napsal(a):

kolemjdoucí

pád cen v okamžiku finančního kolapsu? Totálního?
Sotva. ceny by zůstaly. Jen by s e sm졡novalo za komodity. Napříkald zlato.
Drasticky by ovšem klesla cena univerzálního zboží, zvaného aktuální papírové peníze.
Předpokládám, že s ebavíme o universálním, všeobjímajícím runu na všechny banky.
02. 10. 2008 | 20:41

vlk napsal(a):

Lukáš Bošina

díky za květiny. Ale já psal jen na stejné vlně jako vy.Takže nechte na hlavě.
02. 10. 2008 | 20:41

Lukáš Bušina napsal(a):

vlk: Formu máte mnohem lepší než já. Je to čtivější. :-)
02. 10. 2008 | 20:43

RUMCAJS napsal(a):

LB:
To že jste v pionýru dělal pokladníka, to z Vás ještě nedělá ekonoma. Radši poděkujte mamince, že toho Vašeho maňasa pak 10 let splácela.
Vlk:
Vlku, tohle je na Tebe už silný kafe, ale zkusím Ti vysvětlit, co dle mého autor článku chtěl říci.

Příklad.
10 Vlků chodí do lesa přepadávat Karkule a obírat je o pamlsky v košíčku.Tak nějak je to uživý. Jednoho dne se rozhodnou, že devět z nich bude stavět brlohy a na přepadávání Karkulí bude stačit jeden z nich.
Co se stane ?
Budou mít spoustu brlohů ale i hlad. Ten jeden Vlk zkrátka nestačil pokrýt potřebu těch ostatních a brloh se stal bezcenným.Přichází krize.
Podobně nesmyslné přerozdělení kapacit ale může uměle (netržně) provést i banka.
Americká banka uměle přesouvala kapacity do stavebnictví a ostatní sektory kapacitně nestačily její potřeby krýt.
A máme krizi.

Zrekapituluji... banky mají příliš velikou moc zasahovat do přesouvání kapacit= omezit!!

Tedy Tvoje reakce je dle mého vlámání se do otevřených dveří.
02. 10. 2008 | 20:47

Aleš Drobek napsal(a):

Milý Amarooku, za prvé uznávám, že uštěpačný tón mé reakce na vás nebyl na místě. Dobře vím, že chci-li mainstreamové ekonomy přesvědčit alespoň o tom, aby se nad tím, co říkám, na pět sekund zamysleli, nemůžu se vztekat nad každou jedovatostí a uchylovat se ke konfrontaci. Také předesílám, že rozdíl mezi ekonomikou a ekonomií znám a že máte pravdu - ani můj styl není dokonalý.

A teď opravdu k věci - chceme-li se věnovat skutečně OBSAHU příspěvku, není asi příliš užitečné obviňovat jeden druhého z fanatismu a zaslepenosti, že? Poznámku o Koránu tudíž přejdu odkazem na to, co jsem napsal Lukáši Bušinovi o ideologiích.

1. "Současná krize je kvalitativně nový fenomén" - současná krize, jak píšu v blogu, je jen nejčerstvějším symptomem. Ten symptom samozřejmě nemusí být stejný jako ty předchozí (ačkoli si myslím, že těch podobností tam je víc než rozdílů), podstatné je, že základní příčina je stále stejná - utrácení, zadlužování, laciné úvěry, nafukování měnové báze, inflace. Podíváte-li se na to, jak zdevastovaný je dnes dolar, musí Vám být přinejmenším leccos podezřelé.

2. "Neprijeti zachranneho planu na prvni pokus a nasledny pad akciovych trhu vsak snizilo hodnohu penzijnich planu o vice nez dvojnasobnou sumu" - na to nelze říct nic jiného než že když si někdo kaši navaří, tak ji musí i sníst. Řešením není navařit více kaše. To je jen obyčejné odkládání problémů do budoucna a jejich znásobování a zhoršování. Ano, pokud Kongres nechá špatné assety zlikvidovat, bude to Američany bolet hodně. Rok, dva. Pokud navaří více kaše, bude je to za deset let bolet několikanásobně tolik a to vyjídání přeteklého hrnce jim bude trvat déle. Sorry za tak primitivní přirovnání, ale ono je to opravdu TAK jednoduché. Někdy nakynutá sofistikovanost a neprůhledné bláboly bankovní lobby zastiňují prostou logiku.

3. "Jestli je nejaky uver levny nebo drahy zalezi na kontextu" - ne, to záleží na trhu. Respektive MĚLO BY záležet na trhu, což ovšem centrální banka manipulací úrokových sazeb nedovoluje.

4. "Pravou pricinou je, ze USA proste ztraci svuj "drive" - ano, USA opravdu ztrácí drajv a jsem si jist, že to je zdokumentováno velice dobře. Ale to není příčina, ale zase jen následek. Proč ztrácí drajv? Že neinvestuje do R&D "jak by bylo záhodno"? A jak by bylo záhodno? To, že téměř všechno důležité, co se dnes odehrává ve vědě, zejména té počítačové, se děje v USA vás nezajímá? A PROČ asi Američané extrémně konzumují a žijí si nad poměry Vás nikdy nenapadlo? Myslíte, že by si to mohli dovolit bez uměle levných úvěrů? Zamyslel jste se někdy nad skutečným významem věty "žít si nad poměry"? Kladete si vůbec tyto naprosto fundamentální otázky?

A mimochodem to, že něco bylo bohatě komentováno americkými ekonomy a politiky, nebo dokonce Bushem, ještě vůbec nic neznamená. Já sice v USA nežiju, ale denně sleduju CNN a Fox (tedy oba tábory), Youtube, americké noviny a blogy, takže snad jakýs takýs přehled mám.
Že je Bush jen nešťastná figurka, kterou po 9/11 plně ovládli neokonové a která většinu doby naprosto neví, která bije a co se to kolem ní děje, to bylo jasné těm bystřejším hned a dnes, po osmi letech, je to už jasné prakticky všem. A drtivá většina takzvaných ekonomů, politiků, analytiků a médií jen papouškuje, co jim nakuká Bernanke a jeho parta. To jsou ti praví velekněží ekonomiky, zvěstovatelé pravé víry, kteří jediní mají přístup do svatyně nejsvětější. Sledoval jste včera senátní debatu? Jak tam ti nebozí, úplně clueless senátoři odkudsi ze zapadlých států opakovali, jak ničemu nerozuměli, ale jak prozřeli, když jim finančníci z Fedu "všechno vysvětlili"? Chtělo se mi smát a brečet zároveň.

Na závěr bych se Vás rád zeptal - četl jste někdy něco seriózního z rakouské školy? Znáte dílo Misese nebo Rothbarda? Rozumíte tomu, co říkají? A schválně - probírali tuhle školu na univerzitě, kde jste získal vzdělání? S úctou váš
02. 10. 2008 | 20:55

vlk napsal(a):

Rumcajsku,má š to v hlavě jaksi pomotané.

Tohle..
Americká banka uměle přesouvala kapacity do stavebnictví a ostatní sektory kapacitně nestačily její potřeby krýt.
A máme krizi.

tak je vážně blábol skutečně extrovní. Ty jsi si ji ndeska třepnul. To už je skoro na léčení u Nešpora.
Není známo, že by někdo nebo něco trpělo přesouváním bank na podporu stavebnictví...Opravdu ne.
Rumcajsku -BUDÍČEK!!!!!!!!!!!!!!!!!
02. 10. 2008 | 21:05

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Levná hypotéka= přesunutí kapacit do stavebnictví.

Čemu na to nerozumíš ?
02. 10. 2008 | 21:14

Mirek napsal(a):

Vazeny pane Busino,

Naprosto si nezastiram, ze je temer jiste, ze detailum ekonomiky pravdepodobne rozumite nesrovnatelne lepe nez ja, protoze Vy jste asi ekonomii studoval, kdezto moje “pseudoekonomicke znalosti” pochazeji pouze od jednoho z mych nejlepsich kamaradu, ktery je nahodou jednim ze ctyr CEOs v cele ctyr viteznych B/Ds v roce 2008 (http://www.investmentadviso... http://www.fcchamber.org/Su...), a od nehoz dostavam pouze velice “zjednodusene” informace, t.j. “prezvykane” tak, aby to i ekonomicky idiot jako ja dokazal pochopit. :)

Chtel jsem jen naznacit, ze (velice vseobecne) Vase argumentace, ze “neco je cerne nebo bile” (i kdyz v nich je dost pravdy), vetsinou zdanlive nepripousti moznost, ze by to mohlo byt sedive, nebo bile s cernymi pruhy, nebo cerne s bilymi skvrnami, atd. Nicmene, dekuji Vam za Vasi omluvu, i kdyz naprosto nevim o nicem, za co byste se mi mel omlovat. :)
02. 10. 2008 | 21:16

vlk napsal(a):

Rumcajs

jo? A ty myslíš, že ostatní obory kvůli otmu byly nějak omezeny?

Tak to jsi na světě jediný. Ani Kohout něco takového nenaznačuje.

Ostatně, je to nemožné. reálná ekonomika je asi 1/10 té virtuální. A je li dost peněz na virtuální taškařice /CDO, CDS jajiné vymoženosti/ je tím pádem dost peněz i na ekonomiku r eálnou jako celek. Nic víc.

Těším se na další bludy.
02. 10. 2008 | 21:18

Lukáš Bušina napsal(a):

Mirek: Buďte naprosto v klidu. Vaše znalosti řadu zdejších diskutérů vysoce převyšují a navíc máte bonus navíc a to je, že z Vás není cítit ideologie, jako je cítit třeba z tohoto článku.

Já tady komentuji. Tedy, když někdo napíše, že něco je tak a tak, tak pokud to je v rozporu s mými znalostmi a mám zrovna chuť, tak ukazuju, že to tak a tak není, ale že to je jinak, čímž ovšem ani nevylučuju, že na tom prvním není část pravdy (což právě my dva jsme si vyjasnili, když jsme spolu diskutovali). Pak už to bylo jenom o úhlu pohledu, který se trochu lišil.

Moc hezký den a děkuji.
02. 10. 2008 | 21:28

Aleš Drobek napsal(a):

Vlkovi - vlku, vy jste už takový šedý vlk zdejších diskuzí a vaše příspěvky jsou vždycky uvážlivé a já si je vždycky rád čtu. Rád bych vás přesvědčil, abyste se i tentokrát snažil o objektivitu a nepodléhal vágním předsudkům.

Vůbec se nedivím, že můj příspěvek na Vás dýchá ideologií (ačkoli tuším, že kdybych nezmínil jméno Hayek, nebyl by pro Vás ten dech tak nepříjemný), z některých vašich příspěvků mám dojem, že jste spíše levicově orientovaný, ale zmírnilo by vaše podezření, kdybych vám řekl, že jsem členem sociální demokracie? Bim, je to venku, teď mně asi sežerou s chlupama všichni, nalevo i napravo :)) Dodávám, že sám sebe počítám k velice liberálním socdemákům a že bych určitě patřil k liberální platformě, kdyby nějaká taková oficiálně existovala. Pokud se ptáte, jak jsem proboha skloubit Rakušáky s tímhle (http://www.socialistinterna...), nemám nejmenší problém odpovědět, ale to by asi bylo na delší úvahu a na delší blog.

Pokud vás ani tohle nezbavilo podezření z toho, že se snažím někomu tlačit do hlavy nějakou zákeřnou ideologii, zkuste si přečíst, co jsem o ekonomii napsal L. Bušinovi. Ekonomie NENÍ exaktní věda, ale permanentní střet názorů a pohledů na svět. Proto by se samozřejmě VŠECHNY ekonomické školy - keynesiánci, neokeynesiánci, monetaristé, rakušáci atd. - dali označit za "ideology". Dnes naprosto převažujícím hlavním proudem je neokeynesiánský pohled na svět. Četl jste někdy reakci nějakého neokeynesiánce na rakušáka? Zkuste tyhle blogy na iDnesu, myslím, že si o jejich ideologické zanícenosti, s níž brání své vlastní přesvědčení před těmi ostatními, taky pomyslíte své (http://zpravy.idnes.cz/omyl...). Je to skutečně souboj několika různých pohledů na svět, z nichž ani jeden není "objektivně" ten správný, ani jeden není zaslepený, ani jeden "ideologický" v negativním smyslu slova. Mně zkrátka jen rakouský pohled dává největší smysl, a proto ho také hájím. A rozhodně přitom nehodlám před každou větu předsunovat "dovolte, abych se skromně domníval", aby to náhodou někomu nevyznělo fanaticky :)))

Krátce k vašim bodům:
1 "1-všichni nám lžou a nikdo nic není schopen vysvětlit" - nikoli. Rakouská škola se nevyučuje ve školách a nemluví se o ní v celostátních médiích. Drtivá většina politiků a ekonomů rakouskou školu vůbec nezná, a je tudíž pevně (ideologicky :) přesvědčena, že jediný správný názor je ten jejich. Klidně bych sežral svou oblemtanou myš, kdyby náhodný průzkum na VŠE, v bankách a nejrůznějších finančních institucích ukázal, že o rakouské škole a o tom, co hlásá, má alespoň povšechné povědomí víc než 10 procent dotázaných. Takže ne - většina politiků vám nelže. Jen neví, že existují i jiná vysvětlení než to jedno, které jim dodávají experti vyšlí z ekonomických univerzit. A pokud jde o ty, kteří o rakouské škole vědí a dokonce se s ní ztotožňují (Klaus, Hampl, Holman aj.), těžko říct, každopádně by vás možná překvapilo, jak vyhýbavě a zjevně bezradně odpověděl třeba viceguvernér Hampl na otázku, jak může dělat centrálního bankéře a zároveň se prohlašovat za stoupence Misese. Taky nevím, co si o tom myslet.

2 "2- jediný pravý názor si lze utvořit pouze čtením spisů tzv. rakouské školy.
Víc toho ve vašem blogu není." - ohledně jediného pravého názoru jsem snad už leccos vyjasnil výše, a že víc toho v mém blogu není - inu, ani být nemůže, je to jen blog, ne pojednání. V tom textu jasně říkám, co je mým cílem. A kousek dole v diskuzi pak dávám k dispozici linky k dalšímu studiu. Víc toho bohužel nesvedu.

A pokud jde o pokračování vašeho příspěvku, to už je politika, boj pravice a levice a o to mi v tomto konkrétním blogu opravdu nejde. To si můžeme nechat třeba do jiné diskuze, kde se s vámi i s kýmkoli jiným vždy rád utkám :)
02. 10. 2008 | 21:28

Mirek napsal(a):

To Vlk:

FYI, nesouhlasim s Tiborem Bokorem ze “Pan Kouhout je vedle jak ta jedle,” protoze Kohoutuv popis toho, co se ted deje v Americe je pomerne presny. Souhlasim s Tiborem Bokorem, ze nikdo “vubec netusi jak se situace vyvrbi,” protoze celkovy rozsah a dopad jednoho ze zakladnich problemu, t.j. “too much consumption and borrowing and not enough production and savings” se da, tusim, dost tezko presne posoudit, coz naznacuji naprosto odlisne nazory spickovych americkych ekonomu – napr. jedni tvrdi, ze tech sedmset vladnich miliard vsechno vylepsi, kdezto jini tvrdi (stejne vehementne), ze tech sedmset vladnich miliard vsechno jenom zhorsi.
02. 10. 2008 | 21:55

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Jestli se banka rozhodne investovat hromadně např do továren na cihli a místo 1 jich bude 20, navýší se kapacity a ty se seberou jinde.
Jestli se např. vláda rohodne udělat pobídky a natahá sem spoustu automobilek, uměle přesune kapacity zase tam.
Problémy z těchto umělých přesunů brzo pocítíme taky.

Sedíš si snad na ocasu, že to nechápeš ? Nebo ti mám radši povídat něco o Budulínkovi ?

Vidíš. Já Ti říkal, že se vlamuješ do otevřených dveří.
Drobek je socan s mozkem.
Na oslavu uděláme ohňostroj.
02. 10. 2008 | 21:55

vlk napsal(a):

ALeš Drobek

víte, já bych klidně napsal něco úplně stejného i kdybyste přísahal třeba na Stiglitze.
Hayek mi nijak zvlášť nekonvenuje. To je pravda, ale já jsme praktik a směry, ideologie pro mne hrají malou roli.
A neposuzujji lidi podle stranické příslušnosti. Ano, na politické stupnici jsme samozřejěm nalevo od středu. Ale ne moc. Nejsem, nebyl jsem a nebudu politicky organizován.
Takže beru na vědomí, že sice vyznáváme asi tak stejné hodnoty, ale já se považuji za svobodného voliče. A pokud soc dem názory prezentují lidé jako Rath nebo jako lídr volební kandidátky bývalý politruk, říkají mi tyto názoru věru hodně málo a klidně volím proti soc dem.
Pokud jdeo výměnu názorů a fanatiky, tak s tím mám hodně bohatou zkušenost. Nevím, jaké je to na blozích iDnes, ale vím velmi dobře,jaké to bylona diskusních forem ODS a následně na Kavárně soc dem. Dokud partaje tohle na svém webu provozovali. A sotva to je někde tvrdší, než to bylo tam...
No nic, pojďme k věci.
1- myslel jsme to jinak. Napsal zaobaleně. Takže obal dolů. Jestli s e nepletu, jste ekonomický poradce , že?
Říkáte, že lidé vbankách a podoběn nemají o rakouské škole ani utšení. Správný postřeh. Spíše jeho půlka. Druhá půlka tohohle tvrzení je.. i kdyby znali , stejně by jim to v jejich práci bylo k ničemu. Včetně boardů. Věřte mi, že to tak je . Praktická mirkoekonomie nemá čas zabývat se ekonomickými školami. Ta je o otm,že je nějaký byznysplán a vlastník jej chce splnit nebo lépe - překročit. A vy seo to musíte postarat. Platí jediné -čísla hovoří. A jak je zařídíte je váš byznys. Jne tohle platí.
pro politiky platí pak jediné - jejichmantrou je další potvrzení mandátu. Byznys i politika je průmětem řešení, které zajišťují nejsnazšía nejjistější naplnění cíle. A ideologie je jen berlička.Navíc ta ideologie u politiků musí chutnat voliči.
2- nezlobte se, ale po přečtení blogu jsme poctivě konstatoval, cojsem si blogu byl schopen odnést.
Vycházejte z toho, že předposlední a poslední odstavec s e vás netýká to byl dárek pro neo a Rumcajse.

Ovšem to před tím vám patřilo.
A není to o politice.
Konfrontuji tam zásadní ekonomické opatření,vzniklé z krize, které navrhuje komis e UE. Považuji ho za správné. A píši proč. A stavím to do kontrapunktu trhubez přívlastků.
Zybtek s e týká jendé vaší repliky. - píši velmi pravděpodobné dopady,pokud byot fungovalo dle vaší rady.
Čímž netrvdím, že to tak dopadnout nemůže. Dokonce jsme v tomto směru už o lecčems přemýšlel.. A byl dotazován přáteli a klienty. Takže je tok věci.
02. 10. 2008 | 22:01

kolemjdoucí napsal(a):

vlk: Tak mluvil jste o runu na banky. Když papírově na účtech všichni máme (čísla si cucám z prstu) 10 bilionů a díky částečným rezervám z nich dostaneme jenom jeden, tak asi těžko můžou ceny růst. I kdyby přiletěl "vrtulníkový Zdeněk", těch zbylých devět dotisknul a rozházel lidem, tak se mu to nepovede za den. Co by se stalo v časech opravdu velké finanční krize (k čemuž by všeobecný run na banky nejspíš vedl) se dá velice špatně předvídat. Nicméně, těžko si umím představit, jak by mohly růst cen nemovitostí, komodit, atd. za situace, kdy by významná část populace přišla o práci jakožto zdroj příjmů i o úspory. Kde by lidé peníze na ty zvýšené ceny vzali? Totéž platí při přechodu na "bartr".
02. 10. 2008 | 22:01

Lukáš Bušina napsal(a):

Vlk: Na tu reakci na Rumcajse se osobně velmi těším.

Ale souhlasím s Vámi, že by se měl nechat prohlédnout u odborníků přes nemoci mozku :)))))
02. 10. 2008 | 22:04

vlk napsal(a):

Rumcajs

špatné, velmi špatné příklady!
Naše přeautomobilkování není v Americ emožné .tedy možné je, ale jen lokálně.
Poodbně, milý Rumcajsku je to v Americe se vším.
Diverzita bnak samozřejmě umožňuje iracionální přefinancování nějakého sektoru, ale to je normální podnikatelská klasika v systému volné soutže.Nebo bys, milánku chtěl Státní plánovací komis? Asi s e ti stýská. Máš smůlu.

Takže jsi opět vedle Rumcajsku. Jako vždycky.
A ohňostroj rozhodně udělej. Malé Rumcajsky potěší.
02. 10. 2008 | 22:09

Amarook napsal(a):

to: Ales Drobek
Jen tak na uvod, s rakouskou skolou jsem jsem pomerne dobre obeznamen. Zejmena Rothbarda mam rad a cetl jsem od nej opravdu dost. Nevim vsak jestli by nam pomohl s nynejsi krizi, ktera je kvalitativne nova v tom, ze byla do velke miry zpusobena pouzivanim stale komplikovanejsich derivatu. Warren Buffett ma pravdu v tom, ze jejich role byla spise zhoubna.
Zadny rozumny americky politik nemuze doporucit krizi neresit a nechat to proste prasknout. Na financnich trzich se panika siri velmi rychle. Vsiml jste si co dnes delaly napriklad kandske akcie? Pro jejich pad neni zadny rozumny duvod, protoze Kanada zadnou krizi neproziva a o komodity produkovane v Kanade bude zajem i za lehke recese v USA.
Vyvoj vypocetni techniky v USA stale jeste pokracuje samospadem a kdyz se podrobne podivate na formu Apple tak je jasne, ze to tak nepujde donekonecna. To ze v USA vymysleli i-pod a podobne legrace nutne neznamena, ze si USA udrzi svou vedouci roli i vbudoucnu. Zoufale totiz zanedbali sektor energetiky. USA se mely zamerit na posunuti jaderne energetiky do dalsiho stadia, vydelavat na novych technologiich a minimalizovat svou zavislost na dovazene rope.
Urok z uveru je samozrejme urcovan trhem, ktery se pohybuje v kontextu inflace a dalsich faktoru. Trh nevisi ve vzduchoprazdnu. V USA se nejedna o zadne "umele levne" uvery. Napriklad urok z kreditnich karet je bezne kolem 18-25%. Pravym problemem je vnucovani kreditnich karet, spotrebitelskych pujcek a hypotek neinformovanym lidem bez overeni jejich schopnosti splacet.
Zasazujte se o zvysovani financni gramotnosti obyvatelstva jestli chcete pro socdem neco udelat. Skolak nepotrebuje pro zivot vedet jak se jmenovali Proskovic psi v Babicce, ale mel by pochopit jak funguje hypoteka.
02. 10. 2008 | 22:17

vlk napsal(a):

Mirek

jak myslíte. Pokud máte toho Kohouta za fundovaného, nejspíš vás nic nepřesvědčí. Já osoběn dávám přednost bloggu pa Millera nebo Sedláčka.
a co je Kohout zač najdete docela přesně v diskusním příspěvku kolemjdoucího pod Kohoutem a sice tady : 29.09.2008 13:00:07
Není celkem co dodávat.
A Tibor Bokor to říká natvrdo a pregnantně.
A že špičkoví ekonomové mají různé názory? Jistě. Normálka. To tu máme taky a nejsme špičkoví ekonomové. Vy řeknete - a nás nezáleží, oni vědí! Já říkám - oni nevědí o moc víc.jen více vědí, co bylo, a jak by to bylobývalo správně. Když už s e to nějak vyřešilo.
A jak s e to vyřeší, závisí do značné míry na nás. Tedy vás a mně a každém občanovi. Jetsli zpaniikaří, jestli bud eomezovat spotřebu jestli.. no těhc jetsli je děsně moc. Pak stená množina jestli v chování centrálních bank, ostatních hráčů na trhu, zahraničních subjektů, počasí ,erupcích na slunci , atd.atd.
A pravdu může mít jak strana pro , tak stran a proti. Osoběn si myslím, aniž bych s e považoval za experta. Že rozsah toho maléru zatím nikdo nezná. A to je ten hlavní problém.
02. 10. 2008 | 22:18

vlk napsal(a):

kolemjdoucí

tady slouží jako vodítko válka. Vy předpokládáte napříkald totální kolaps, ovšems dostatkem zboží. A tohle není pravda. Prostě by zmizelo. Pokud by s e systém rozpadl, zmizelo by veškeré zboží. Cena by okamžitě šala nahoru. Samozřejmě - jak u čeho. U potravin, oblečení okamžitě.A bartr by fungoval, to mi věřte. Vzpomínáte na zájezdy za bolševika do Jugošky?
A ceny nemovitostí by určitě rostly a dramaticky, až do kolapsu systému. Bartr na barík je těžko představitelný, nikoliv nemožný -viz zbohatnutí keťasů za války.
02. 10. 2008 | 22:23

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Jistě Vlku. Přefinancování je normální klasika. To je pravda a není v tom problém.
Problém nastává, až když se jedná o polostátní kolosy. A to je ten zásadní problém!!!

LB:
Skočte radši zkontrolovat káču, jestli se Vám ještě točí. Tady to je nad Vaše síly.
02. 10. 2008 | 22:33

Mirek napsal(a):

Vazeny pane Busino,

Dekuji Vam za Vas kompliment, ktery si urcite vubec nezaslouzim. FYI, jsem naprosto presvedcen, ze oba operuje na stejne 'ideologicke vlne,' ktera by se dala popsat jako 'vlna pravdy.' Kdyby tomu tak nebylo, nikdy bych nenapsal onen “cernobily” komentar, kde jsem se pouze pokousel naznacit, ze Vase argumenty by mohly byt (s vyjimkou pripadu, kdy veci jsou opravdu POUZE bile nebo POUZE cerne, coz je zridka) podstatne silnejsi, kdybyste je udelal trosku mene jednobarevne, protoze by presneji odrazely pravdiva fakta. :)
02. 10. 2008 | 22:48

Mirek napsal(a):

OPRAVA PREKLEPU:

"operujeme" misto "operuje"
02. 10. 2008 | 22:54

kolemjdoucí napsal(a):

vlk: Já nic nepředpokládám, jen jsem poznamenal, že po runu na banky nemůže bez dalšího mezikroku následovat růst cen. Ano, pokud si do toho naštelujete válku a úbytek zboží (který bude větší, než úbytek peněz), tak ceny porostou. Ale při finanční krizi to nemusí být jako ve válce, dostatek zboží by mohl zajistit zahraniční obchod. A nebo nemusel, v případě celosvětové krize, atd. Proto jsem také psal že u krizí se dá průběh špatně předvídat, protože možných vývojů je příliš mnoho.

P.S. Malí rumcajskové jsou cipísek, ne?
02. 10. 2008 | 23:49

Mirek napsal(a):

To vlk:

O panu Kohoutovi vubec nic nevim. Teoreticky, pan Kohout by mohl byt kompletni kreten, a mnou citovany clanek by mohl byt napsan nekym jinym, a pan Kohout by ten clanek mohl pouze ‘opsat.’ :) Skutecnosti ale zustava, ze vetsina faktografickych udaju popsanych v tomto clanku (s vyjimkou ruznych prognoz, ktere by teoreticky mohly byt spravne, ale pravdepodobne nejsou) je pravdivych. Proto si myslim, ze popisovat tento clanek jako “Pan Kouhout je vedle jak ta jedle” odporuje znamym skutecnostem. To je vse. Sumarne, na rozdil od ruznych ‘krizovych blabolu’ (nektere z nich jste urcite videl), pan Kohout v tomto clanku dost “zari pravdou,” i kdyz nerikam, ze tento fakt zcela nutne musi odrazet vlastni “fundovanost” pana Kohouta. :)

Ne, nerikam “oni vědí!” A na rozdil od Vas, nejsem presvedcen, ze to “závisí do značné míry na nás.” :) V blizke budoucnosti bude dost zalezet na Americke vlade, vladach ostatnich zemi s velkymi “financnimi trhy” a vedoucich pracovnicich (CEOs, CFOs, presidentech, etc.) velkych financnich organizaci na celem svete, aby aplikovali spravne stabilizacni metody trhu. A pokud se jim to nepovede? Gott mit uns! :)
02. 10. 2008 | 23:56

Aleš Drobek napsal(a):

Článek jsem psal bez sebemenšího vědomí o tom, že na internetu vzniká spřízněná komunita. Internet dává obyčejným lidem ohromnou moc - kongresman Ron Paul v Americe tvrdil totéž 30 let a nikdo ho neznal a neposlouchal, teprve až jeho stoupenci rozjeli internetovou osvětu, připojují se k němu lidé po desetitisícíh. Když teď kandidoval na prezidenta, dostal v republikánských primárkách přes milion hlasů. Pro všechny zaujaté:

http://www.zlatystandard.cz/
03. 10. 2008 | 01:23

Karel Vomacka napsal(a):

Panove, ze vas to porad bavi. Kdyz nekdo proste neni schopen analyzovat situaci a misto toho porad plka nejake ideologicke poucky, tak mu holt neni pomoci. Takovy clovek se bajecne hodi do nejake strany nebo cirkve, at se deje cokoliv on VERI.
03. 10. 2008 | 02:43

neo napsal(a):

Vlku, mám dotaz : taky máte Nobelovku jako Hayek??:)
já vim, já Aleš,Rumcajs, Hayek...my jsme ti ideologicky zaslepení......

jenom ty jsi letadlo.
03. 10. 2008 | 08:33

Silvie napsal(a):

Mám z toho všeho úplně stejný dojem, jako autor blogu. Uklidňování fin.analytiků a bankovních bossů mi na klidu paradoxně nepřidává. Ve Sporoinvestu jsem přišla o pěkné prachy a ty, co mi zůstaly v bance tam jsou v bezpečí asi jako v kampeličce. Nějak se mi pořád vybavuje Gotwaldův projev, kterým ubezpečoval lid, že měnová reforma rozhodně nebude.A druhý den si lid mohl korunou leda tak zatápět v kamnech.
03. 10. 2008 | 08:50

vlk napsal(a):

Rumcajs
nikde nic takového nebylo. Je nesmysl, co píšeš. Je vidět, že vůbec nemáš tušení , jak to chodí.
V AMeric e mají a sledují celou řadu spotřebitelských indexů. J e jich mimořádně mnoho. Mimo jiné proto, aby investoři včas mohli poznat obraty trendu. A samozřejmě , že jsou i indexi realitní a pro jednotlivé průmyslové sektory.
Zdaleka ani netuším, které všechny existují a používají se. Ale fungují ,mimo jiné tyhle,tyhle:
-index nových zakázek ve stavebnictví
-idex prodaných nemovitostí
-index realizovaných rezervací
-index soudně prodaných
-index uzavřených hypoték nemovitostí

A tohle všechno je velmi bedlivě sledováno a vyhodnocováno.
Tvoje tvrzení,že Amerika jednostranně financoval stavebnictvína úkor ostatních sektorů je dokonalý nesmysl. S tím nemůžeš uspět ani ve své garáži.

neo
jste rozkošný. Ne Nobelovu cenu nemám a nikdy mít nebudu a nikdy ani koutkem duše jsem na ní neaspiroval. Nobelovou c enou pro mne je zajistit kompletně sebe i rodinu. A před á miji Karkule. Dost dobrej pocit laureáta.
A jsem dojat vaší neotřelou skomností -vy ,Aleš ,Rumcajs, Hayek..... Jsme rád ,že nemáte žádný přehnaný respekt k velkým zvířatům a toho Hayeka jste umístil až na konec fronty ,tak říkajíc zřejmě kandidátů a nositelů Nobelových cen. Gratuluji.
Pro ALeše Drábka - promiňte, tenhle špílec jsme si nemohl nechat ujít, ale není ani stínem zaměřen proti vám. Nemám vás totiž , na rozdíl od nea, za jednoduchého ideologického fanatika. Dokonc e ani Rumcajse to téhle škatulky neřadím, i když dlěá , v poslední době, co může, aby se tam dostal. Ale je s ním aspoň zábava.
03. 10. 2008 | 09:01

neo napsal(a):

vlk:

mmm, fascinující vlku. Já jsem rozkošný, zato ty jsi zvířák co vyje na měsíc.

Velký bijec a zastánce regulovaného "trhu", plánovaného hospodářství, regulovaných nájmů... chudáčku vlku, kdo ti kradl na základce svačiny? že by nějaký podnikatelský synek??
03. 10. 2008 | 09:06

jogín napsal(a):

Produkce peněz uvěrovou je podstatně vyšší než tisk peněz státem-a pokud vím, úvěrovou expanzi popsal Mises. I v dobách zlatého krytí fungovala a s ní cyklické krize,takže představy o všeléku komoditních peněz jsou mimo mísu. Souhlasím s Vlkem, že rozumný lék je kapitálová přiměřenost. Samozřejmě druhý extrém, nedostupnost kreditu, také škodí. A všemocnost trhu? V konkurenci bank větší páka znamená větší zisk, čili kladná zpětná vazba, která vede k většímu riziku krize. Trh jen částí komplexních regulací a stojí za to, podívat se na Přírodovědcovy citace na jiném blogu.
03. 10. 2008 | 09:46

Marty napsal(a):

Diky uverove expanzi byl na trhu masivni prebytek penez a jelikoz firmy chteji zisk, hledali porad nove zpusoby, kam toto obrovske mnozstvi penez umistit. Ve spojeni se zasadou "Too big to fall" vznikl smrtelny koktejl obrovskeho mnozstvi penez (ktere nekorospondovalo s velikosti ekonomiky) ve velmi riskatnich investicich. Krize byla tudiz nevyhnutelna. Stat tedy ke krizi vyznamnou merou prispel (navic je to opet stat, ktery prostrednictvim poskytovani velmi levnych hypotek socialne slabym, prinutil konkurenci ke rvacce o kazdeho klienta). To jsou ty skutecne koreny krize. Neni to zadne selhani trhu, nebo obchazeni regulace. To uz jsou pouhe symptomy, jejichz leceni skutecne priciny neodstrani. Stejne nepomuze ani priliti dalsich penez do systemu. To by bylo pouze tim povestnym hasenim pozaru benzinem. Na chvilku to vyresi problem likvidity, trhy se trochu vzpamatuji, ale prebytek penez a socializace ztrat zustanou. Zustanou dokonce ve vysi mire nez drive a pristi krize bude o to zavaznejsi.
03. 10. 2008 | 09:53

vlk napsal(a):

Silvie
nehodlám poučovat. Ten projev nebyl Klémy co měl pod čepicí, ale přednesl jej Tonda, co hrál na harmoniku.

Co s e týče vašich investic - chápu, je to nemilé. Ten Sporotrend. Ale pro fondy platí totéž, co pro akcie. Je to majetek, který se musí neustále hlídat. Každý den . A včas reagovat. Což značí - včas prodat.
Tohle vám samozřejmě fondoví nadháněči nikd y neřeknou. Naopak budou řečnit o rozloženém riziku, o profesionální zprávě, a že v dlouhodobém horizontu to určitě ponese. No pravděpodobně budou mít pravdu. Pravděpodobně. Vždycky také ne. Tedy pokud nejste vgarantovaném fondu. Tady nesete pouze roziko správce fondu. Že nezbankrotuej.
Jinak - když budete investovat do čistého burzovního indexu, budete , podle mne investovat lépe než ve fondech. Prootže ten skutečně dlouhodobě roste. A v dlouhém horizontu určitě bud e plusový. COž neznamená, že nebud e hluboc eprodělečný v konkrétním čas e Č, kd yzrovna budete potřebovat investici prodat, protože potřebujete peníze.
V současné době se skutečně o peníze v bance nebojte. Pozice místních bank je skutečně dobrá.
Spíš s e bojte toho, co provedou politici. Naši.
03. 10. 2008 | 10:01

jogín napsal(a):

Vlku, z čeho pochází váš údaj o desetinásobku virtuálních peněz? Případná citace by mě zajímala.
03. 10. 2008 | 10:08

Marty napsal(a):

vlk: o penize v ceskych bankach bych se trochu bal. Opravdu v bezpeci je pouze Ceska Sporitelna. Sice to porad neni na run, ale mit penize v UniCredit, tak je okamzite dam jinam. Podobne je na tom napr. i Amro.
03. 10. 2008 | 10:11

vlk napsal(a):

neo
že argumenty jste nikdy většinou neměl , není nic nového. Teďko už jenom zoufalé výkřiky.
O tom, že bych byl zastánce plánovaného hospodářstv nebo zastánc e regulovaných nájmů, se dovídám s ezájmem. Zatím jsme si nějak nestohnul všimnout.
Ale zastánc e regulac ena kapitálových trzích zcel a bezpečně jsem.

Protože současná krize naprosto řesně ukazuje, co s e děleje ,když žádná regulac enení nebo je obcházena. Martyho neokonské úlety jsou směšné.
Nová mantra zni:
-stát to všechno zapříčinil protože
-dělal levnou emisi peněz
-vydal jich příliš mnoho
-způsobil půjčování i vrstvám kterým se půjčovat nemělo

Všechna tahle tvrzení neobstojí pokud je podrobíme přezkumu:
- Jestliže dolarová úroková křivka byla velmi dlouho, v pdostatě až do vypuknutí krize nad úrokovou křivkou Eura, těžko hovořit o levných penězích
- emis e rozhodně nebyla dramaticky veliká. Problémem je , že není zcel akontrolovatelná, protože dolar je rezervní měnou. Anikdo neví, kdy rezervy přijdou na trh. A nikdo to nemůže řídit. Kdyby emis e byla příliš velká, byla by nadprůměrně ve Státech rostla inflace. Nerostla. Nadprůměrně.
- mkonkrétní půjčka je záležitostí konkrétní banky.Její úvěrové politikya nastavení jejího risku.
Amerika měl a oproti evropě značně volný systém úěvrování. Banka úěvr dala a prodala. Správcovským firmám. Což tady v evropě není možné. Tím smaozřejmě banky nejdou důsledně po rizicícjh. Banky byly ochtné navyšovat úvěr s tím jak rostla cena podle cenových map. což tady také není možné.
Kecy o s tátních hypotélách neobstojí. Country Wide ani WaMu nebyly státní. A byly velkév celonárodním měřítku. Lehly také . CW dokonc e vše nastartovala . Totéž VB -Northern RocK a teď B+B, aniž byla nějaká fannyie nebo Fred.
Prostě jen a jen dogmatické kecy. Nic víc.
Selhal trh. Manažeři chtěli čím dál větší podíl na trhu. Akcionáři také. Tak ho měli. a my homáme s nimi teď.
A do toho strukturované papíry mimo kapitálovou přiměřenost a jakýkolvi dozor regulátora. Takže tomáme kompletní.
03. 10. 2008 | 10:15

Silvie napsal(a):

Vlku, do Sporoinvestu dal nějaké peníze otec, já to zdědila - ale stejně mi srdce krvácí... Kterej s harmonikou? Máte na mysli zámečníka Novotného?!
Marty, s tou Spořkou si nejsem úplně jistá - jakýsi fin.analytik jmenoval tři banky se zahraničními majiteli (včetně Spoř.), které by mohly být event.ohrožené. Já už v tomhle státě nevěřím nikomu a ničemu!
03. 10. 2008 | 10:18

neo napsal(a):

vlk: další výplod. zkuste se podívat na výplod na blogu Křečka:)

tam se bijete za chudou paní která nemá na nájem bytu v luxusní čtvrti Prahy 6:)

Marty má recht, státy jsou za krizi zodpovědní a to svým přílišným zasahováním do fungování trhu. Navíc stále stojí za zadkem bank...a ty to dobře vědí.
03. 10. 2008 | 10:19

Marty napsal(a):

Silvie: zahranicni majitele jsou problem napr. u CSOB nebo KB. SP ma vsak v teto situaci obrovskou vyhodu v tom, ze to je sporitelni instituce, ktera se nikdy nepoustela do nejak rozsahlych a sofistikovanych investicnich akci. Napr. jen diky vkladnim knizkam ma k dispozici miliardy, ktere nikdo nevybere (ani nevyvede mimo banku). SP ma tucny financni polstar a nepotrebuje si od ostatnich pujcovat.
03. 10. 2008 | 10:24

vlk napsal(a):

Jogin

no u nás interně dokonc e tvrdí, že ta virtuální ekonomika je snad až 13x větší. Ten údaj o tom desetinásobku je mylsím někde na Zeleném.
On j e problém s definící. Co všechno tam zahrnout.

Marty

ano o Uni se povídá cv IT. Nikoliv u nás. Tady je to samostatná firma. Se s tejným portfoliem jako má kterákoliv jiná místní banka. A protože mají nepochybně daleko méně nalito ve spotřebitelácích a hypotékách než srovnatelné banky a protože substancí banky ve firemním byznysu jsou zejména pobočk y zahraničních firem v ČR, tedy podniků komplexněji řízených /Rumcajs promiň nemyslím to osobně/ jako dědictví po původních bankách ,zejména CA +HVB, troufnu si odhadnout, že jejich firemní s ektor bude o něco zdravější než u srovnatelné konkurence. Jediné nebezpečí je přenesená panika. Ze zahraničí.

Pokdu jdeo ABN, tak tady nemám žádný názor.Ty neumím odhadnout.
Firmení byznys ovšem pokládám za rozhodně dobrý. Retail neznám,a také bych s e musel podívat, jestli náhodou nemají jen status provozovny, tudíž pobočky. Pak by s ejich , samozřejmě turbulence matky bytostně týkaly.
03. 10. 2008 | 10:25

Marty napsal(a):

vlk: ceska Uni sama o sobe za moc nestoji. Navic z ni bude pravdepodobne odcerpano vse co jen bude mozne. To se muze stat i u ostatnich bank v zahr. rukou.
03. 10. 2008 | 10:28

vlk napsal(a):

SYlvie

ke SPoroinvestu jsme napsal mínění.Je to fakt na denní hlídání.
Pokud jde O Spořku jako takovou - zcela vyjímečně musím souhlasit s Martym. Pokládám je za bezpečné. A nemluvil ten analytik takhle náhodou o matce Spořky -Erste? To mi přijd e logičtější.
Jakkoliv si soukromě myslím,že Erste je momentálně dobrá investice.

Neo víte co, toho Křečka , ten jeho původné blog si znovu v klidu bez předsudků přečtěte a pak si přečte , co jsem napsal. A třeba pochopíte.
03. 10. 2008 | 10:30

Marty napsal(a):

Erste je taky v pohode. Cela skupina je pouze lokalni a nepoustela se do zadne divociny.
03. 10. 2008 | 10:33

neo napsal(a):

Vlk:
vlk napsal(a):
Diskuze pod tímhle Křečkem je koncentrovaná hloupost a sobectví.

Doufám, že všem antikřečkům bude dopřáno poznat sobectví někoho jiného na vlastní kůži.
Pak mohou dumat o tom, jestli přeci jenom Křeček neměl sme tam pravdu.

/// takže zastáváte regulaci nájmů jako Křeček: ale nedivím se mu, on v tom nájmu bydlí chudák sociálně slabej.
03. 10. 2008 | 10:34

vlk napsal(a):

Marty

tak zkuste protiargumentaci, proč je horší než ostatní místní.
S paušální argumentací nic nenadělám. Leda, že byste byl insider a věděl něco zevnitř. Co není obecně známo. Pak žádnou arguemntaci nečekám.

Nicméně - ta liposukce místních bank je už asi tak 3/4 roku v běhu. Vím konkrétně o dvou a u dalších dvou to předpokládám.
Jména si nechám pro sebe , ale Uni jsem mezi nimi neměl.Ale je logické , že musí zaplácnout díry doma.
Jen drobnost -celou dobu si myslím, že to Italové s koupí HVB hodně přepískli a že šli nad svoje možnosti. Proot bych třeba jejich akcie nekoupil a nikdy jsme je neměl,ani o nich neuvažoval.
03. 10. 2008 | 10:34

jogín napsal(a):

Marty, jen detail- nemyslím, že zdrojem krize v hypotékách bylo zřízení Freddie a Fannie státem, spíš se po zkušenostech s úsporami v akciích ( dot com) američané obrátili k nemovitostem. Podstatné ovšem bylo udržování nízkých úroků obecně, kterými Fed léčil krizi z r. 2000. A velikost hypotéčního průšvihu je dána finančním objemem trhu s nemovitostmi.
03. 10. 2008 | 10:34

vlk napsal(a):

SYlvie

ke SPoroinvestu jsme napsal mínění.Je to fakt na denní hlídání.
Pokud jde O Spořku jako takovou - zcela vyjímečně musím souhlasit s Martym. Pokládám je za bezpečné. A nemluvil ten analytik takhle náhodou o matce Spořky -Erste? To mi přijd e logičtější.
Jakkoliv si soukromě myslím,že Erste je momentálně dobrá investice.

Neo víte co, toho Křečka , ten jeho původné blog si znovu v klidu bez předsudků přečtěte a pak si přečte , co jsem napsal. A třeba pochopíte.
03. 10. 2008 | 10:35

vlk napsal(a):

neo
jistě napsal jsme to. Což neznamená,že jsme pro regulované nájmy.
V blogu Křeček popisuje rozhodování soudů ve stejné věci za první republiky. Napříkald.
Píše i o kulantnosti majitelů a praktikách konkrétního majitele. Resp. pijavice.
03. 10. 2008 | 10:40

Marty napsal(a):

jogin: ja psal o tom, ze stat v podstate poskytoval za hubicku dotovane hypoteky a konkurence tomu celila zavodem o klienty. Ceny sly dolu a hypoteku dostal kazdy. Bylo to komplexnejsi, ale je to dulezity dil skladacky ohledne hypotecni krize. Ale samotne koreny jsou hlubsi. Jak jsem psal - uverova expanze a extremni riskovani (spolehalo se na socializaci ztrat).
03. 10. 2008 | 10:40

neo napsal(a):

vlku: majitel je majitel.

nájemník je pouze nájemník. není vlastník a pokud má nabídnutou smlouvu, buď ji podepíše a bude dál řádně platit a nebo se odstěhuje. Navíc majitel nabídl nájemnici náhradní bydlení a za velkorysou cenu.
03. 10. 2008 | 10:48

vlk napsal(a):

kolemjdoucí

výchozí situace je totální, nikoliv lokální run na banky.
Takže nemůže existovat, aby s e okamžitě netkla výrobců. V případ ě kolapsu systému jim okamžitě docházejí zdroje. Většina není schopna dál vyrábět. Začne být nedostatek zboží. Ceny rostou, Klaiska. Jako za války. ANi válka nemusí být. Tohle je můj scénář. Při totálním kolapsu, který vyjd e z totálního runu. Na tom s e snad můžem shodnout ne?

Mirek
nepokládám Kohouta ani omylem za kreténa.pokládám ho za velmi vzdělaného a sofistikovaného. Leč z nějakého, mně naprosot nepochopitelného důvodu, má tady tendenci exhibovat a navíc ideologicky exhibovat. Což odpouští na firemním servru .
diskuse pod jeho blogem byl a hodně obsáhlá.¨Vám samozřejmě přísluší právo sivybrat,jestli Kohouta, Millera, Sedláčka, Paroubka,Michla, Brixi,Švejnara, Zeleného, Lebedu a kdoví koho, kdo tu ještě o krizi psal.

Z daného přehledu autorů je pro mne Kohout nejslabší.Každý máme svoje gusto.Nevnucuji vám svůj názor.
A o tom, jestli to ovlivníme? Vyvolat paniku není za s až tak moc těžké.
A s tou pak žádný CEO už nic neudělá. Zejména ne ve finančním sektoru.¨Nejhorší , co může být.
NA druhé straně - stejně fatální je, pokud klient nereaguje včas.
03. 10. 2008 | 10:52

RUMCAJS napsal(a):

vlk:
Vlku, to tam v tom Vašem brokerským doupěti pořád slavíte Bushův balíček, nebo proč jseš stále mimo ?

K čemu je ti ten index ? On ti snad může indikovat hypoteční krizi ? Indexy musely být naopak úžasný, když stát podporoval výstavbu.Jenže ouha, nebyly kapacity na protislužbu.Jinými slovy, nový majitelé nespláceli!Taháš za úplně blbej konec lana.

Možná tomu taky budeš víc rozumět, když to nazvu bublinou, jako oblíbenec pana prof. Hořejšího, Stiglitz. Ten také mimochodem kritizuje banky za napumpování příliš mnoho peněz do ekonomiky (jinými slovy přesměrovali kapacity nesprávným směrem) a jako příčinu současné krize vidí v těsném propojení Bílého domu a Wall Streetu.(Teda naprosto něco jiného, než nám podsouval pan profesor H.)

Čili tvrdí zcela něco jiného jak pan profesor a nebo Ty o selhání trhu.

Taky jsem sledoval rozhovor s Phelpsem.Popisoval situaci dost podobně jako Tvůj oblíbenec Kohout.
Takže Vlku, doporučoval bych Tvým komentářům (teda vůči Kohoutovi) více skromnosti.Ale na mě se klidně vytahuj dál. Já mám rád pejsky i když vrčej.
03. 10. 2008 | 10:58

vlk napsal(a):

Rumcajs

promiň, al e měl jsme za to, že jsi chápavější. Indexi jsou základem pro sledování trendů. aby se dělala příslušná rozhodnutí. A růst bez proporcí je nevítaný. protože evokuje rakovina.To je totéž.
Že dlužníci nesplácí? Al e božíčku a čípak je to asi vina? Měkkce nastaveným kritériím nebo lajdáctvím těch, co kontrolují splnění kritérií.
U nás žádná Fannie ani Fredie nejsou, a až udeří horší časy, uvidíš, kolik hypoték půjd e do šmelce!

prostě primární roli vždycky u úvěrů musí sehrát věřitel. O d slova věřit. Že jako ten na druhé s traně zaplatí. To za něj nikdo neudělá. Je to popsáno dost triviálně i pro Řáholec?

A těsné propojení WS WH, Al ejistě a nikoliv rozporu s Hořejším. Najdi si repliky VC -Can a uvidíš jak to fungovalo. A Hořejší je s tím v osuladu.
WH vyhověl přání soukromého sektoru po menší regulaci, uvolnění otěží. Tak teď za to přišel účet.Chtěli víc e trhu. Mají ho mít, jenže on je přivedl do krize. Tudíž selhal. V e vašem náboženství totiž jen a jen trh vede k prosperitě. Což je naprostá pitomina. Protože krize a velké byly vždycky. I když nebyla regulace.
Co s e týče Kohouta, nijak s e na něj nevytahuji. Ani tady, ani jinde.
Má načteno nesrovnatelně víc než jáa myslí mu to velmi dobře.
Jenže tady se chová jak lektor PŠM. Asi předpokládá, že sem chodí samí Rumcajsové, kterým to vyhovuje.
03. 10. 2008 | 11:46

Lukáš Bušina napsal(a):

... Marty... ehm....

Vývody aktiv z českých bank musí povolit regulační úřad... Jinak si žádná aktiva banky nikam nepřelijí - právě proto, že ty banky jsou samostatné subjekty. Jedinou platbu, kterou můžou bez vědomí regulátora vyvést je dividenda. Vaše pojetí o vyvádění aktiv na zaplácání ztrát v jiných regionech je tedy chybné.

Hezký den.
03. 10. 2008 | 11:56

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: pres dividendu matka klidne vysaje v podstate cely zisk dane banky. Me pojeti tedy mylne neni.
03. 10. 2008 | 12:21

novocián napsal(a):

Dovolte pár slov člověka, který není ekonomem.
Po léta se likvidita přesunovala z tržního oběhu do spekulační oblasti . Pak nastane několik měsíců nepokoje až zahřmí, všechno se náhle hroutí a finanční instituce začnou padat, porážejíce jedna druhou jako kuželky.
Ekonomové a vlády vyzvou ke klidu: je prý to jen otázka důvěry. Hlavně nevybírejte z bank, vaše vklady jsou bezpečné. Ale krachy pokračují. Ekonomičtí mudrci spekulují o příčině a rozdělí se na dva tábory – jedni za to označují přílišné zásahy státu do financí, druzí zase naopak nedostatečnou státní regulaci. Pro obě školy však viníkem je stát, na tom se shodnou. Shoda je i v doporučeních: nalejte peníze znovu do bank, nechte působit trh a vše se zase rychle spraví.
Nakonec se tedy poplašený stát odhodlá k intervenci; věnuje peníze, de fakto stažené formou daní ze zbožního cyklu, krachujícím bankám. Ty už jsou připraveny je ihned přesunout do likviditních pastí, v nichž samozřejmě zmizí bez jakéhokoli efektu………….
Přehled nedávných událostí ? Kdepak, to je stručný popis skutečnosti v letech 1929 a 30.
Příčiny krizí zcela jasně popsal Keynes; to se však nehodí finančním spekulantům, protože by to ztížilo jejich snadné hrabání peněz; proto ho jejich ekonomičtí nohsledi "překonali" a zavrhli.
Starý Henry Ford měl pravdu; viníky hospodářských krizí jsou finanční spekulanti a jejich lokajové - teoretičtí ekonomové.
03. 10. 2008 | 12:46

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: To je v pořádku. Vyvedení ZISKU banky nijak neohrozí aktiva banky ;-) Toto jednání nikterak neohrožuje finanční stabilitu zdejší banky :-) V tom je ten rozdíl narozdíl od vývodu jiných aktiv než zisku.
03. 10. 2008 | 13:23

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: kdyz bude chtit matka dividendu ve vysi napr. 14 miliard, co si myslete, ze to s tou bankou udela? Myslite si snad, ze se tam ty penize jen tak vali po zemi? Banka zastavi projekty, zacne prodavat, co ji prijde po ruku, omezi nove uvery a investice a bude v podstate paralizovana a zavisla na externich zdrojich, a to je riskantni a v dnesni dobe skoro marne. Na takovou situaci pak zareaguji vkladatele panikou a banku to muze klidne polozit.
03. 10. 2008 | 13:29

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Napřed si ujasněte z čeho jediného se může vyplácet dividenda. Pak příjdete na to, co ve vaší argumentaci je špatně :-)
03. 10. 2008 | 13:39

Aleš Drobek napsal(a):

Silvii - proboha rozhodně ten fond nerušte, nevybírejte, nechte to tam! Alespoň prozatím. "Banksteři" v Americe ten bailout určitě protlačí, takže krátkodobě se trhy uklidní a vyschlá koryta burz a fondů se znovu naplní nebojte. Střednědobý pohled je těžší uhádnout, ale dlouhodobě bych akciovým nebo peněžním fondům nevěřil ani za mák. Jestli chcete mít jistotu, počkejte, až se akcie vrátí, kde byly, pak vyberte prachy a vražte je do zlata nebo nemovitostí.

vlku - nehodlám už se přetahovat o fundamentální věci jako inflaci a hospodářský cyklus, pokud vás rakouská ekonomie nezaujala, nikdy bychom se nepochopili. Ale jen k vaší poznámce, že v hypoteční krizi selhal trh - mýlíte se. Bůh ví, že nejsem žádný anarcholibertarián a byl bych ten poslední, kdo by tvrdil, že stát by měl být pokud možno neexistující. Stát má svou nezastupitelnou roli, ale musí být velmi štíhlý a hlavně VELMI opatrný v tom, co dělá.

Hypoteční krizi vyvolal sice šlechetný, leč tragicky špatně realizovaný státní úmysl podpořit urbanizaci a soukromé bydlení, v duchu dementního hesla "právo mít vlastní dům je právem každého Američana". Postupné ustavení tří tzv. GSE (státem sponzorovaných hypotečních agentur - Fannie Mae, Freddie Mac a HLBB) bylo tedy sice dobře míněno, jenže zdeformovalo hypoteční trh k nepoznání. Stát nejenže působil jako ručitel hypotečních úvěrů, nejenže se zavázal, že GSEčka vybailoutuje, pokud se něco semele to když už byly soukromé), nejenže je neustále udržoval nad vodou nepřímými dotacemi (v roce 2000 skoro 14 miliard dolarů), ale také přiznal Fedu právo vykupovat jejich špatné úvěry, čímž jim dal k dispozici zdroj likvidity, jaký neměli žádní jejich konkurenti.

Zkrátka a dobře všechna tahle privilegia způsobila nevídanou distorzi hypotéčního trhu, protože GSEčka vysávala kapitál, který by za normálních tržních podmínek zůstal v produktivnějších sférách ekonomiky.

Tím, že teď Fed odkoupí všechny špatné assety ve výši, z níž se tají dech, nevyhnutelné splasknutí téhle umělé bubliny jen odloží do budoucna. Mám podezření, že podložím celého toho bailoutu je úmysl neokonů "načasovat" ten krach na období Obamovy vlády (jehož vítězství je už prakticky jisté), aby mohli všechno hodit na něj. Kvůli příšerné složitosti celého problému pak už lidem nikdo nevysvětlí, že kořeny jsou úplně někde jinde. Ale třeba se pletu.

Každopádně bych nechtěl diskuzí o tomhle poměrně partikulárním problému odvést pozornost od debaty o příčinách inflace, hospodářského cyklu a centrálních bank.
03. 10. 2008 | 13:45

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: co je na ni spatne?
03. 10. 2008 | 13:46

RUMCAJS napsal(a):

U nás v Řáholci to hold chodí jinak. Tady ti nikdo nepůjčí, jen proto že Ti věří.V Praze asi stačí na půjčku dobrácký ksicht.
Ale to jsem odbočil.
To hlavní co jsem ale pochopil je, že u nás říká Stiglitz s Phelpsem něco jiného jak u vás v Praze.Jinak si to neumím vysvětlit.

Jsou to pacholci Americký !
03. 10. 2008 | 13:47

RUMCAJS napsal(a):

Aleš Drobek:

To jste Vlkovi neměl psát. To ho nasere a týden se tu neukáže. A z koho si jako pak máme dělat srandu , pane Drobek.
03. 10. 2008 | 13:51

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Moc složité. Napíšu to rovnou, abychom ušetřili čas...

Pokud nerozděleného zisku je 14mld(tohoto i předchozích období) a mateřská banka ho bude chtít vyplatit na dividendách celý, nic se neděje. Banka skutečně nezačně prodávat co ji příjde pod ruku, ani omezovat nové úvěry. Nestane se prakticky nic. Jenom bance stoupnou náklady(na které si bude muset půjčit) a to pouze v případě, že bude chtít expandovat nad současný rámec. Jediný skutečný výsledek je krátkodobý nedostatek likvidity (u českých bank toto skutečně nehrozí vzhledem k faktu, že drží více peněz střadatelů než mají poskytnutých úvěrů) a krátkodobé podvázání rozvoje banky, který je právě financován ze zisku
03. 10. 2008 | 13:55

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: unika Vam fakt, ze zadna banka tech 14 miliard nedrzi v kuse. Jsou rozhazene po vsemoznych projektech a tyto prave musi banka omezit nebo ukoncit a dostat se tak k penezum, ktere pak posle matce. Dneska bance nikdo nepujci (mezibankovni uroky stouply v CR ze 3% na 13%). To kratkodobe podvazani rozvoje bude naopak dlouhodobe (a diky dominovemu efektu se mohou problemy navalit) a pokud matka vybere zisk i pristi rok, problemy banky to jeste prohloubi. A porad tu mame klienty, kteri v reakci na toto mohou kdykoliv zacit panikarit.
03. 10. 2008 | 14:03

Lukáš Bušina napsal(a):

Aleš Drobek: Velmi špatně.

Hypoteční krizi odstartoval POKLES ceny nemovitostí. To je startovací příčina.

Díky poklesu se ukázalo, že některé úvěry jsou velmi špatné - díky podcenění rizika managementu - to je pravá příčina hypoteční krize.
03. 10. 2008 | 14:07

Aleš Drobek napsal(a):

Lukáši vy ale říkáte přesně to co já. Akorát nedodáváte, PROČ ten pokles nastal. Na světě se nic neděje jen tak. Tento umělý POKLES bubliny byl samozřejmě nevyhnutelným důsledkem předchozího umělého RŮSTU bubliny vytvořené GSEčky.
03. 10. 2008 | 14:21

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Základy účetnictví jste už doufám měl.

Na účtu nerozdělený zisk z předchozích období je aktuální výše nerozděleného zisku předchozích období a dokud valná hromada nerozhodne o jiném použití tak tam zůstává :-) Tedy pokud na tomto účtu je 14 mld tak přesně tato suma na tomto účtu je k dispozici. Proto se ten účet jmenuje "Nerozdělený zisk předchozích období".

Hezký den :-)
03. 10. 2008 | 14:29

Lukáš Bušina napsal(a):

Aleš Drobek: A v tom se lišíme. Bubliny vznikaly přirozeně v každém období - asi nejznámější bublinou v široké veřejnosti je ta tulipánová v 17 století.

Bublinu vytvořil stejně jako tehdy i dříve i později trh (přesněji jeho přímí účastníci). Je to naprosto normální. Vždy po rychlém růstu příjde korekce.Tohle je dle mého pojetí (a tady říkám už svoji ideologii) korekce trhu.

Je to stejné jako házet vinu na levné úvěry, na politiku, na investiční banky atd atd.To jsou všechno jenom faktory této korekce nikoli příčiny. Proto se s Vámi hádám, když říkáte, že za to mohou levné peníze, agentury, ratingové agentury - nemohou - to je pouze faktor nikoli příčina. Vždy to bude v chování lidí, co tyto krize způsobí.

Můžeme se ptát - Proč nastal pokles ceny nemovitostí? - A každý ekonom vymyslí milion důvodů proč. (protože ceny nemovitostí byly vyšší než reálné - reálnou cenu ovšem určuje trh a ten určil, že cena do jisté doby byla v pořádku - tedy reálná) (protože lidem přišlo divné, že cena neustále roste a roste a tak se zeptali, proč roste a samotný tento akt způsobil pokles důvěry v další růst, který vyústil v pokles). protože úvěrová expanze, protože fyziologické statky v čase neustále rostou s tím jak roste počet lidí na planetě, protože poptávka převyšovala nabídku, protože trh nefunguje na bázi dokonalé konkurence, protože docházelo k velkým regulacím, protože docházelo k malým regulacím, protože ceny nejsou v čase stále, protože nemáme peníze kryté komoditami, protože stát zasahuje do trhu příliš/málo.... Výčet možností je nekonečný.

Nicméně vždy to skončí u toho, že si to způsobili lidé sami. Lidskou přirozeností je pochybovat - zrovna teď to dělám já v tomto příspěvku a i Vy v předchozích:-)
03. 10. 2008 | 14:50

Lukáš Bušina napsal(a):

Tedy Conclusion: Dokud budou existovat nedokonalí lidé s nedokonalými informacemi bude existovat nedokonalý trh. A dokud bude existovat nedokonalý trh bude vždy selhávat - tak jako selhávají lidé.

To je zase pro změnu moje ideologie :-)
03. 10. 2008 | 14:57

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: v bance to funguje tak, jak jsem vyse psal. I kdyz ma banka zisk 14 miliard, tak tech 14 miliard proste nema okamzite k dispozici, aby je poslala matce. Mezi ucetnictvim male firmy a velke banky je skutecne rozdil.
03. 10. 2008 | 15:00

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: nikdo netvrdi, ze trh je dokonaly. Volny trh vsak neselhava. Ekonomicka krize totiz neni jeho selhanim. Trh naopak "krizi" prokaze, ze nezodpovedne a netrzni chovani potresta a tudiz funguje.
03. 10. 2008 | 15:04

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Tohle skutečně nemá cenu. Doporučuji Vám, aby jste byl v obraze nastudovat si obchodní zákoník a zákon o účetnictví a zákon o bankách.

Hezký den :-)
03. 10. 2008 | 15:14

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Když je něco nedokonalé tak to pochopitelně selhává. Ekonomická krize je právě oním selháním jejích jednotlivých subjektů - tyto subjekty onu krizi totiž vyvolaly.

Trh nic neprokáže. Trh tvoří lidé - tedy lidé neozodpovědné chování potrestají, ale taky samozřejmě nemusí.

Nikde neříkám, že trh nefunguje...
03. 10. 2008 | 15:20

buldatra napsal(a):

03. 10. 2008 | 15:26

buldatra napsal(a):

Něco pro ekonomy:

http://politicalgraffiti.fi...
03. 10. 2008 | 15:28

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: a ja bych Vam doporucoval si nekdy zjistit, jak to v te bance funguje. Vzhledem k tomu, ze jsem o tom cely tento tyden jednal primo s lidmi z branze a zprostredkovane i se dvema generalnimi rediteli, tak vim, o cem mluvim. Az si tedy budete priste hrat na ekonoma, tak si zjistete fakta.

Trh je proste trh. Snazit se mluvit o dokonalem a nedokonalem trhu je hloupost. Trh je bud volny, nebo volny neni. A dokud tresta chovani ucastniku (tak jak cini pri soucasne krizi), tak funguje tak, jak ma. A lidi toto potrestani nemohou anulovat. Kdyz se o to napr. pokusi stat prilitim miliard do systemu, dostane za nejakou dobu od trhu poradne pres prsty.
03. 10. 2008 | 15:36

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Právě jsem dočetl Zelenýho.To je tuším Tvoje krevní skupina, a tak si dovolím ocitovat:

Příčinou finanční krize byly státní zásahy do ekonomiky (státem vynucený prodej substandartních hypoték). Na tuto příčinu se vládní balík nezaměřuje a proto pouze umírňuje symtopy, ale neřeší vlastní nemoc.

Konec citace.

Ještě zmiňuje, že hlavním důvodem byly toxické hypotéky CRA, které přinutily banky nabízet své služby i chudším....

Tak Vlku, pozdravuj Hořejšího a Bušinu, co trpí utkvělou představou, že je ekonom.
03. 10. 2008 | 17:16

Mirek napsal(a):

To vlk:

Souhlasim se vsim, co jste odpovedel, a vubec by me neprekvapilo, kdyby nektere (nebo i mnohe) z blogu autoru, ktere zminujete, byly lepsi nez Kohoutuv. Bohuzel, necetl jsem je, a mozna proto jste dospel (predpokladajice, ze jsem je cetl) k nespravnemu zaveru, ze davam prednost Kohoutovi. :)

Asi kazdy si tu pokecava z trochu jineho duvodu, a mozna, ze bych mel objasnit svou pritomnost – aby nahodou nedoslo k omylu. :) Vzhledem k tomu, ze si moji rodice zacali dost stezovat, ze prilis mnoho slov pri nasich telefonich rozhovorech rikam v jinych jazycich a ze mi nerozumi (FYI, krome telefonickych rozhovoru s rodici zhruba jednou tydne, uz bezmala 28 let pravidelne cesky nemluvim), premyslel jsem, jak svoji cestinu “oprasit” a nahodou jsem objevil tyto blogy. Zpocatku jsem je jen cetl, a v poslednich trech tydnech jsem tez napsal par komentaru – abych se procvicil v psane cestine, kterou potrebuji pro svuj dlouholety boj o navraceni ceskeho obcanstvi (ktere mi bylo zruseno v roce 1982) – mnoholety boj, ktery byl dosud naprosto neuspesny.

Jinymi slovy, primarne trenuji cestinu (hlavne kvuli rodicum) a sekundarne se trosku snazim prispet pri hledani pravdy (pro pobaveni). Mozna, ze tato informace Vam pomuze pochopit, co tu ten idiot jako ja (kterej mozna necte nic jinyho nez Kohouta) vlastne pohledava... :)

P.S.: FYI, o financni krizi zas tak moc nectu, spis o ni ted pravidelne kecame s mymi kamarady, se kterymi chodim alespon dvakrat tydne na obed, veceri, nebo jen tak na pivo (maji taky radi Pilsner Urquell, Gambrinus, Staropramen a Velkopopovickeho Kozla). :) Jeden z nich je CEO jedne ze ctyr nejlepsich US stock broker companies a druhy je vicepresidentem stredne velke americke banky, takze si myslim, ze o te krizi mozna neco vedi. But of course, I may be wrong. :)
03. 10. 2008 | 17:58

Aleš Drobek napsal(a):

Kdo umí anglicky, mrkněte na tohle video, ať si konečně ujasníte, komu věřit a komu ne. Kdo i potom bude tvrdit, že Bernanke a jeho banda banksterů odvádějí dobrou práci, toho je mi upřímně líto. Investoři jako Peter Schiff nebo Jim Rogers tohle předvídali už dávno, protože chápou, že to, co Fed dělá, je zvěrstvo (doporučuju si najít na Youtube jejich videa, to je KU..VSKY poučná podívaná.

http://www.youtube.com/watc...
03. 10. 2008 | 18:05

Strh-2kone napsal(a):

Přečetl jsem si pozorně všechny dosavadní příspěvky. Těsně předtím jsem si přečetl v !Contributed Commentaries" na KITCO úvahy prof. Antala Feketeho s angl. názvem
The Gold Standard Goes Back (...with a 36 years lag) a The Way to Resolve the Crisis: Recapitalize the Banks with Gold.
(http://www.professorfekete.com). Já raději čtu takové články, místo abych se hádal s mnohem zasvěcenějšími bloggery, jako jste vy.
03. 10. 2008 | 18:06

Mirek napsal(a):

To vlk:

Kdyz byste se podival na ‘muj trening v cestine’ pod poslednim blogem Vaska Horejsiho, tak by Vas mohlo potesit, ze nejste jedinym, kdo nespravne povazuje Kohouta za “meho chranence.” To jsem to zase vymnouk... :)))
03. 10. 2008 | 18:23

vlk napsal(a):

Mirek

začnu vašimi přáteli. Nepochybně vědí o krizi každý jednotlivě asi více, než my tady všichni dohromady,drtivou většinu samotných blogerů počítajíc. Jsou přímo v akci a u zdroje. A houby mají časbabrat s e v poučkách a tézích klasiků.
Jdou s kůží na trh a každý den podstupují test pravdy. Což je pro mne osobně nade všechny Nobelovy ceny a teoretické traktáty. Takže budete informován dobře a slovo idiot ve vztahu ke své osobě prostě nepoužívejte.
Akonec konců ikdybyste byl třeba botanik a neznal nic jiného, i pak máte právo se vyjádřit. Pokud to budete cítit potřebným. Ale sám vidíte, že obstát tu v diskusi není nic jednoduchého.

Pokud je to s vámi a vašimi rodičijak říkáte, je vaše čeština skvělá. To tedy ano. A jako hobby tohle není špatné.Jen je to velký žrout času. A jedna věc platí - dají se tu potkat úžasní lidé. Vzdělaní, příjemní, vtipní, originální. Samozřejěm i pravý opak. A taky vhojné míře.
Ale jedno je zcela bez d ebat - tohle asi bud e nejlepší diskusní forum českého internetu. Tedy univerzální. Specializovaná jsou dobrá svou specializací, ale univerzální trpí návalem hlupáků s grafomanskými sklony.A tady jich je tak nějak nejméně na čtvereční centimert monitoru.
Takže jste si vybral dobře. Vaše krevní skupina bud e jsitě profesor Hořejší, docent Klán, profesor Pačes , profesor Janouch a pár dalších, z bloggerů, ale ty si najdete sám.

Z diskutujících bych si ololil vám dát typ na nick přírodovědec, až s e za zas e vynoří z ilegality. To bude zcela jistě vaše vlna. Další si opět objevte sám.
Takže - buďte vítán.

No a proč sem chodím já? Někdy ani sám nevím. Někdy proto, abych s e něco dozvěděl, někdy , abych si něco ověřl. Napříkald to jestli když při nějakém rozhovoru nebo jednání použiji takovou hle formulaci, jestli dostanu takovou reakci, jakou bych potřeboval od určitého typu člověka. Tohle mi tu funguje přímo báječně. Zejména u tradičních typů.Prostě sem tam si tady něco namodeluji. A zjistil jsem , že minimálně pět zdejších obvyklých diskutérů mi řesně poskytuje typologii , kterou potřebuji. Kteří to jsou si nechám pro sebe.
Takže vidíte - každý si tu najde svoje.
03. 10. 2008 | 20:27

vlk napsal(a):

Mirek
zapomněl jme reagovat na tu poslední poznámku o Kohoutovi. Netvrdím, že je váš chráněnec. Říkal jsme,e vám jeho názor na krizi konvenuje. A že mně konvenují jiní.

Nic víc. A koneckonců, pro č by Kohout nemohl být vaším chráněncem? Kdyby jste měl za chráněnceněkterého z politiků, tak to by mi fakt přišlo divné.
03. 10. 2008 | 20:29

vlk napsal(a):

Rumcajs

zase špatně. Zeleného čtu rád. To ano. Ne vždycky s ním souhlasím a pokud si pamatuji, na tomhle jsme se s ním neshodl. Což prof. zeleného jistě nepohne k sebevraždě ani k slzám.
a závěr, že americká ekonomika a zejména finanční sektor je v rukou nějakého bolševika, který může někomu přikazovat komu co prodávat, je naprosto směšný.Tomu snad nevěříš ani ty.
03. 10. 2008 | 20:35

vlk napsal(a):

Lukáš Bošina

samozřejmě, že máte ve své disputaci s Martym pravdu!

Ostatně docela by mne zajímala banka v Česku, která má ve své bilanci 14 miliard nerozděleného zisku. Navíc zřejěm dlouhodobě. Tedy peněz, které by buď mohly být vyplaceny formou dividendy akcionáři nebo by šly na posílení základního kapitálu banky, eventuáně do oprávek. Jsem unavený a nechce se mi se hrabat na netu v annuálech.
Zejména proto, že trošku vím, jak myslí managementy zdejších bank. vědí, že co nezachrání před akcionáři ze zisku, už nikdy neuvidí. A proto bych se hodně divil, že by takovou sumu se nesnažili dostat natvrdo do základního kapitálu. a stejěn tak bych rád vyděl zahraničního majitele, který by jen tak nechal povalovat tyhle peníze bezprizorně v bilanci své české banky.
03. 10. 2008 | 20:41

vlk napsal(a):

Aleš Drobek

Rakouskou školu i jakoukoliv jinou nechme stranou. Jsme člověk praxe. A mne živí to, že pokud možno neudělám konkrétní chybu. To není o filosofii nebo nějakém směru. To je o rozhodnutí teď a tady. A to rozhodnutí bud e mít například důsledky i patnáct, někdy dvacet let. Dělám je tedy už někdy nejspíš za horizont svojí ne profesní, ale možná fyzické existence.
Ao stát má svou nezastupitelnou roli. A musí správně dávkovat míru regulace. Jenže to nestačí. Pokud trh fatálně selže. Jako tomu bylo v tomto případě!
To tvrdím zcela vážně.
A budu opakovat svoje argumenty:
- situace jako v US mají i v Britanii. Tam žádná FF nepůsobila. A dokonce ani FED. A BoA je pořád vedena jako velmi dobrá centrální banka. Jenže trh vytvořil stejnou nemovitostní bublinu. Trh - volný trh z s nemovitostmi. Neregulovaný trh s nemovitostmi!
Dále - finanční ústavy mají problém dvojího druhu. Některé s tím,že prostě špatně řídily svoje riziko nebo prostě nekontrolovaly dostatečně dodržování pravidel. To je opět jen a jen selhání soukromého sektoru, tedy účastníků trhu.
Jiné mají problém s tím, že se příliš zhlédly v CDS a CDO a jiné s tím, že je prostě vytvářely. V rámci maximalizace zisku chtěly hrabat přes deriváty. Jenže to přehnaly a protože dělaly mix dobrých a špatných aktiv, tak otrávily i ta dobrá aktiva.Smyslem derivátů bylo obejít regulátora. Tomu CDO ani CDS nepodléhaly. Což se zákonitě muselo vymstít.
Další prohřešek trhu *- připouštěl příliš velké páky. 1:30 i větší. To vede k obrovské křehkosti systému. Celého systému. Stačí nějaký podružný malér a máme dominový efekt. Jak jsme viděli docela plasticky.Nejdřív spadla CW. Velká soukromá hypobanka.Hodně velká. A už to jelo.. Podle toho ,kdo jak měl její papíry. Následovali Lehmani. B+S. Lehmani. To už byl malér celosvětový, protože jejich papíry jsou doslova po celém světě. Morgani a Citina i UBS a někteří další , aby vůbec přežili , dostali novou akcionářskou injekci. Z Arábie , Číny, Ruska. A byli za ní moc rádi. Tem malér byl ale větší. nestačilo to. A přišla AIG. Čistě soukromá společnost. Největší na světě ve svém oboru. Ta zase se vzhlédla v zajišťovacích produktech na ty podivné mixy. A když ceny nemovitostí šly dolů, pak najednou musel a plnit ve velkém. Kdo jí nutil i vymýšlení těch zajišťovacích produktů? Jen jejich hrabivost. Podobně jako nikdo nenutil B+S,hlavního konstruktéra CDO aby se pouštěl do tohohle. A ani Lehmany, aby to zkoušel po nich.
Trh prostě neumí reagovat na takhle velká selhání svých účastníků jinak než zhroucením. Pokud nepřijde nezávislá síla, tatík stát a nezatáhne to.
Nemáte ve své analýze příčin pravdu. Nevím, do jaké míry obě F musela jít na ruku státu. Claire tady tvrdí, že manažeři těch obou soukromých institucí podváděli dozorující orgány. A nejspíš ví, co píše,byla u toho, ale CW nebo WaMu, britská NR nebo B+B,jako soukromé subjekty, nikdo ale už nutit do špatného segmentu trhu nutit nemohl. Proč tam tedy lezly? A proč měly totální malér. S vyjímkou WaMu dokonce dříve než obě F.

A na závěr si dovolím ještě dost zásadní závěr o regulaci ze strany státu. Jestliže máme dnes co do činění s krizí tohohle rozměru , kdy nikdo neví, jak to skončí / teď jsem koukal na DJ a například CITI z ničeho nic už zas e ztrácí přes 14% a to už je známo, že sněmovna reprezentantů balík odmávla! Takže asi máme nějaký další průšvih na obzoru, protože tohle vypadá na panické prodeje/, pak pro mne platí, že nejen , že regulaci pokládám za nutnou, ale dokonce si dovoluji tvrdit, že přílišná regulace, která nedovolí optimální funkci trhu je přijatelnější než regulace neúčinná. Která může vést nikoliv k nedokonalému fungování , ale k fatálnímu kolapsu. To je jeden závěr.
03. 10. 2008 | 21:18

vlk napsal(a):

A pak mám ještě jeden a důležitější. Daňový poplatník musí socializovat ztráty, protože holt jsou na světě příliš velcí pro pád a jejich pád by rozmetal všechno. Je li tomu tak, pak právě kvůli těmhle příliš velkým pro pád ,musí nastoupit tvrdá a důsledná regulace. Aby prostě nemohly ani padnout a aby ani neměli důvod natahovat ruce do státních kas.
Tohle není o ideologii. To je pohled daňového poplatníka, který nemá zájem podporovat eventuálně ze svých daní tuzemské investice bank z Francie,Belgie, USA,Rakouska.

A když jsme u toho - kdybych byl zákonodárce,tak bych prostě pro banky zavedl speciální daňové pásmo. A to, co by bylo nad běžnou korporátní daň by šlo do speciálního sanačního fondu.Odkud by se eventuálně hradilo, kdyby došlo k maléru. A ono k němu, dříve či později, určitě i u nás dojde. Nechci, abychom byli jako Lucembursko, spolusanující Fortis.
03. 10. 2008 | 21:18

Mirek napsal(a):

To vlk:

Pan Stejskal me rad maze (zvlaste kdyz urazim samice vepre domaciho a prirovnavam je k ruske vlade). Testuji pouze, jestli pan Stejskal je opravdu dusledny a konsistentni a vymaze me, kdyz urazim sebe samotneho. Jinymi slovy, testuji, jestli jsem z hlediska pana Stejskala alespon tak dulezity jako je samice vepre nebo ne. :)
03. 10. 2008 | 21:29

Mirek napsal(a):

To vlk:

P.S.: Dekuji za Vas kompliment tykajici se me cestiny, i kdyz Vas od tedka budu muset brat tak trochu s rezervou, protoze nyni vim, ze strasne prehanite. :)
03. 10. 2008 | 21:41

vlk napsal(a):

Mirek

buďte klidný, o kompliment nejde. A buďte klidný i v tom, že když budu mít kontra názor, tak vás v pohodě bez zaváhání natřu.´
A to že vás editor amže je právědůvodem toho, že tohle forum má úroveň. Jednoduší prvokové,sdělující pouze autorovi nějakého názoru, že je buď běhající věpřové,eventuálně kastrát skotu ,ventuálně ho posílající do análu, jsou vyradýrováni, pšenka jim nekvete a vysublimují.
Takže i když chcete jen někoho urazit, musíte tu nad tou urážkou přemýšlet.
To vůbec není špatné.
03. 10. 2008 | 22:03

Marty napsal(a):

vlk: fungovani bank ocividne rozumite stejne malo jako makroekonomii a ekonomicke teorii. Kdyz ma banka zisk 14 miliard, tak proste tech 14 miliard nema nekde uklizeny bokem a neni schopna je hned vyplatit. Ucet nerozdeleneho zisku je sice fajn, ale je to proste jen ucetni polozka. Tak uz prosim prestante na banky aplikovat znalosti radoveho ucetniho.

A poznamka o snahach managementu o schovavani zisku pred majiteli je skutecne sladka. V soucasne krizi, kdy jde sefum o krk, se na klienty kasle. Kdyz centrala rekne, ze chce prachy, tak se cesky reditel pretrhne, aby je dodal, jinak na hodinu leti. O Vasi neznalosti realne situaci v ceskem bankovnictvi vypovidala i Vase drivejsi poznamka, ze jsme tady v podstate v klidu. Opravdu si promluvte s nekym z managementu ceske banky. Ten klid Vas rychle prejde.
03. 10. 2008 | 23:05

Lukáš Bušina napsal(a):

Vlk: Čím déle Vás čtu tím více Vás mám "rád" :)

Je naprosto zřejmě, že jste praktik nikoli ideolog - teoretik a to se mi velmi líbí.

Jinak máte samozřejmě pravdu. Praxe vypadá přesně tak jak říkáte. Žádný bankovní ústav nedrží velké aktiva v účtu nerozdělený zisk minulých období. Nicméně s Martym to byla teoretická debata o účetnictví ve které se Marty očividně nechytal, když ani, co tento účet představuje neví - viz jeho první příspěvek o banka má 14mld zisku, které po vyvedení způsobí ty nesmyslné reakce, které Marty uvedl.

Marty: mám pro Vás jeden zářívý úsměv. :-)
04. 10. 2008 | 00:36

Lukáš Bušina napsal(a):

Malá korekce: Je zavádějící mluvit o nerozděleném zisku jako aktivu, když je to účetně pasivum, ale myslím, že to je dostatečně jasné jak pojem aktiva byla v tomto případě myšlena...

Hezkou noc :-)
04. 10. 2008 | 00:43

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: dekuji za usmev. Ja nad Vasimi chabymi znalostmi naopak lomim rukama. Je sice hezke, ze zvladate zaklady ucetnictvi, ale aplikovat ho bez blizsich znalosti na banky, je chyba. Internet Vam vsak dodava ocividne na chrabrosti a muzete se tu tvarit jako ekonom :) On blog snese sebevetsi hovadiny z Vasi dilny.

Nejlepsi bude, kdyz si sezenete kontakt na nekoho v bance a zeptate se ho, co se stane, kdyz matka vyvede vsechen zisk. Vase virtualni ego Vam ocividne nedovoli priznat svuj omyl verejne, tak si alespon doplne vedomosti soukrome.
04. 10. 2008 | 00:51

Aleš Drobek napsal(a):

vlk - neshodnem se a naše neshoda má jeden jediný hluboký, prvotní kořen. Píšete, že tohle není o filozofii nebo nějakém směru, ale o řešení tady a teď. Já tvrdím, že PRÁVĚ filosofie a směr je to, z čeho se musí vycházet. Nemáte-li filozofický rámec, nemáte-li směr, nemůžete činit logicky koherentní rozhodnutí.

Napsal jste také, že v tomto případě selhal trh. Myslím, že jsem vám poměrně podrobně, kdesi výše, popsal, jak přesně tahle krize vznikla, že vznikla distorzí trhu způsobeného nepromyšleným státním zásahem do trhu hypotečních úvěrů (vyhledejte si ten komentář, zkuste klíčové slovo Fannie Mae). Jak tedy můžete tvrdit, že to byla chyba trhu?

Píšete, že BoA je vedena jako velmi dobrá centrální banka. Za prvé - VŠECHNY centrální banky mají u široké veřejnosti statut kvalitních a ctihodných institucí. A pokud jde o Fed, uvědomte si, že ti, kteří proti němu brojí, jsou oficiálně považování za marginální blázny. Takže i Fed je oficiálně kvalitní instituce. A za druhé - centrální banky jsou příčinou problému, ne jeho řešením. Říkat proto, že BoA nezpůsobila žádné škody, protože je lepší než Fed, je jako tvrdit, že Gustav nezpůsobil žádné škody, protože byl slabší než Katrina.

Všechny ostatní příklady selhání trhu, které uvádíte (vysoký pákový efekt, nezodpovědné zacházení s obrovskými částkami), se jeví v úplně jiném světle člověku, který si uvědomuje, že nic z toho by nebylo technicky možné, kdyby centrální banka permanentní inflační politikou nevytvářela v systému gigantická množství virtuálních peněz. Interní autoregulační mechanismy těch společností by to prostě nedopustily. Říká se tomu morální hazard, nebo také lehce nabyl lehce pozbyl. Kam se v ekonomice vytratila základoškolská logika?

Ale nic z toho není důležité. Opravdu. Důležité je nenechat vlastní přesvědčení o roli státu v ekonomice cloumat svým majestátem. Protože - jak opakuju do zblbnutí a do zblbnutí opakovat budu - TOHLE NENÍ O PRAVICI A LEVICI. Tohle je O BANKOVNÍM KARTELU. Tohle je o bankovním korporatismu. Není to politická otázka, ale otázka trestněprávní. To, že ten kartel díky nevědomosti mas a malému povědomí odborné veřejnosti funguje už desítky let, jej ani v nejmenším nelegalizuje. Jak říkám, já jsem taky nalevo, taky jsem přesvědčen, že stát musí být několika málo věcech jasný a silný. Například musí se vší silou a rozhodností kartely rozbíjet, ne se s nimi paktovat a chránit je zákonem.
04. 10. 2008 | 00:51

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Vlku, Ty o mé inteligenci pochybuješ, já o Tvé ne.Jsi určitě velmi chytrý. Ale k této vlastnosti, by jsi měl přidat další a tou je vlastnost, nesnažit se mít pravdu za každou cenu.
Snaha ohromovat svůj fanklub by měla mít své meze.
Musím souhlasit s Martym. O makroekonomii toho víš málo. Dokonce bych řekl, že nemáš ani VŠ vzdělání.To ale nic nemění na tom, že si Tvého úsudku vážím.
04. 10. 2008 | 01:30

RUMCAJS napsal(a):

Marty:
S Bušinou ztrácíte čas. Je to trouba s minimem ekonomických znalostí, které doplňuje "glogováním". Ale jeho takřka nulová schopnost tyto informace spojit v logický celek ho usvědčuje z "PŘEDSTÍRÁNÍ".
04. 10. 2008 | 01:34

Marty napsal(a):

RUMCAJS: on vlk vzdy rad zduraznuje, ze je praktik. To vsak absenci teoretickych znalosti neomlouva. Tezko pak od vlka chtit, aby rozeznal prave priciny krize, kdyz on vidi jen ty symptomy a nedokaze se myslenkove dostat pod jejich povrch. Bohuzel vlk neustale toto prehlizi a snazi se sve uzce zamerene znalosti aplikovat na ekonomii obecne. Vzniknout z toho muze jedine paskvil.
04. 10. 2008 | 01:51

Mirek napsal(a):

To vlk:

Nemejte obavy, me hned zas tak neco nezneklidni. Tudiz klidne me natrete, i kdyz NEBUDETE mit kontra nazor! Prisaham, ze to proti Vam nepouziju! :) (Aspon se naucim, jak nekoho natirat!)

Napsal jste: “A to že vás editor maže je právě důvodem toho, že tohle forum má úroveň.” Opravdu si myslite, ze pred tremi tydny, kdy me editor nemazal, protoze nemohl (nic jsem nekomentoval), tohle forum nemelo uroven, ale pak me zacal mazat, coz zachranilo celou situaci? :) Nastesti vim, ze rad prehanite... :)

Zajimave bylo, ze jsem POUZE citoval. Pan Stejskal NESMAZAL ten puvodni komentar, ale smazal dva moje, obsahujici citace toho puvodniho komentare se slovem “s---e.” Zajimava logika! :)

Nikoho svym treningem v psane cestine urazet neplanuji. Avsak obavam se, ze znovu trochu prehanite, kdyz rikate “Takže i když chcete jen někoho urazit, musíte tu nad tou urážkou přemýšlet.” Ujistuji Vas, ze nemusim! :)

Mimochodem jste tez napsal – “Pokud je to s vámi a vašimi rodiči jak říkáte” – naznacujice, ze mozna nepisu pravdu ci dokonce lzu. Co Vas primelo k tomuto podezreni? To, ze jsem zminil Kohoutuv blog??? :)))
04. 10. 2008 | 02:24

vlk napsal(a):

Marty

velmi jste mne pobavil. Ostatně, je to přesně ve stylu vaší zdejší prezentace. -jetsliže oponent trvdí, že zítra vyjde slunce, tak Marty s odvoláním na vědeckou věštbu slepého mládence prostě bud e tvrdit, že nevyjde a protže oponent není schopen uznat absolutní vědeckou prioritu slepéh mládence, pak ničemu nerozumí.

Humorná je i vaše rada ohledně konferování s někým z bankovníchmanagementů.

A to už nemluvím o onom nerozděleném zisku. Domníval jse se , že mi prozradíte, která ze zdejších bank má na tomhle účtě 14miliard nerozděleného. Protože bych se pak s chutí podíval do jejich AR minulých, jak dlouho onen nerozdělený zisk tvořili. Který že vlastník ho nevytřásl a nechal jim ho,v podstatě na hraní. Kecy o tom, že ten zisk mají v projektech sinechte laskavě pro svojí babičku, tu tím možná ohromíte., jak šikovného má vnoučka.

Ale sotva někoho jiného. Ano jistě ,mají peníze v projektech. Ale zároveň, pokud jste o otm nikdy neslyšel, musí banka, zejména u takovýchhle sum, plánovat likviditu. A nerozdělený zisk je problém. Velký problém. Může být , kdykolvi požadován vlastníkem. Tudíž by sním bylo možno pracovat jen krátkobobě. Velmi krátkodobě. Takže bď úvěry na krátkých roll overech nebo mezibankovní trh tamtéž nebo státní pokladniční poukázky, prostě rychle mobilizovatelná aktiva. žádné dlouhé projektové financování. Proto je logickou snahou managementu dosáhnout buď ulití do rezerv nebo navýšení kapitálu.
Machrujte si před zrcadlem. Tambudete skutečně největší.
04. 10. 2008 | 09:24

vlk napsal(a):

Mirek

promiňte, ale zřejmě jsme špatně formuloval.

Samozřejěm, že když jste mlčel, nebylo t o tady ani o fous lepší, než když píšete. Naopak. Zcela nepochybně budte obohacením našeho klanu více méně stabilních mudrlantů.

Chtěl jsem říci toliko, že pokud pan Stejskal důsledně potírá primitivní vulgaritu, zpřístupňujete diskusi těm, kteří mají co říci, ale nemají potřebu si nechat nadávat do sviní, volů atd. Uvidíte, že pan Stejskal nezasáhne a tenhle příspěvek se zakázanými slovy klidně pustí. A ani u něj nemám žádnou protekci. Tuhle jsem o někom,s nímž to skutečně už mám v osobní rovině,a v příapdě přímého setání, to i tamk vyřídím napsal že je sprostý lhář a zmetek a byl jsem rovněž vymazán.Bez milosti.

Ohledně toho přemýšlení nad eventuálními uržkami vás nehodlám přesvědčovat. Můžete být klidně typ, jako napříkald Pepa Řepa /další nanejvýš pozoruhodný nick/, jenž to dokáže s bravurou a elegancí do té míry, že to vlastěn ani urážka není , ovšem jeho kontrahent si musí připadat jako právě vyměněný starý fackovací panák na pouti.
Aposlední odstavec... promi%nte po druhé. Skutečně nemám důvod o vašich slovech jakkoliv pochybovat! Jdeo nevhodně zvolený obrat. Nepomyslel jsem,že může býti konfliktní.

Snad jsem vše vysvětlil tak, že jakákoliv nedorozumění jsou odstraněna.
Nemíním s příchozími, kteří evidentně mají něco v hlavě a od kterých se lze dost dozvědět,hned a bez příčiny a nevěcně napadat. Proč bych to dělal?
04. 10. 2008 | 09:39

Marty napsal(a):

vlk: az se naucite cist, tak si budete schopen precist, ze o uctu nerozdelenho zisku zacal breptat Lukas Busina a ja mu rekl, ze jeho znalosti ucetniho na banku aplikovat nemuze. Vy delate v podstate stejnou chybu. O fungovani banky vite z novin a pouze aplikujete svoje omezene znalosti. Ale alespon Vam doslo, ze tech 14 miliard je nasoupano po projektech, ale opet bez hlubsich znalosti pouzivate svou logiku a ohybate slovicka, abyste mi nemusel dat za pravdu. Sice jsou v projektech, ale jen v kratkodobych :) Pod to se vleze hodne a muzete si pred zrcadlem rikat, jakej jste frajer, ze jste zase nemusel priznat svuj omyl.
04. 10. 2008 | 09:48

vlk napsal(a):

Rumcajsi

já si tvojí hlavičky makovičky také vážím. Zejména skutečně skvělého smyslu pro humor a schopnosti vypointovat repliku. Jinak bych s tebou neztrácel čas.
Ale o některých věcech nemáš ani tušení.

A jestli mám nebo nemám VŠ vzdělání? Nechám tě klidně při t vém názoru. Jakkoliv je mylný.
Mne život dostatečně poučil o tom, že titul nic neznamená. A dneska už vůbec ne. Mám několik kliošů, kterým říkám zlatá ručička. Dva z nich nemají vysokou školu. Jedne má průmku, druhý jest vyučen. Na co sáhnou , to se promění tak říkajíc ve zlato. Z těch dalších zlatých ručiček a je jich a si tak 5 nevystudoval ekonomii nikdo. Platí o nich totéž.

A arogantní nafoukanci Martyho typu? Tak ty mne dávno nechávají v klidu. Připomínají mijednoho kolegu z ročníku. Studoval na červený diplom. Dělal pověsa. prostě vzorňák. Už jsme to psal Tomovi na jiném blogu. Po převratu absolutně nepoužitelný. Kdyby nebyl restituoval barák, kde vybírá činži, byl by dnes těžký bezdomovec.

Jinak - skutečně nic proti tobě nemám. Jen s e snažím otřás tvou stranickou zaslepeností . Nic víc. Nevěřím totiž ,že ve skutečně zásadních věcech se lišíme.
A chápu, že jako podnikateli je ti bližšípohled z prava na svět než ten z opačné strany.
04. 10. 2008 | 09:49

vlk napsal(a):

Lukáš Bošina

Martyho jste si sice dal kávovou lžičkou jako dortík, jenže tehle týpek nikdy nepochopí, kdy už je směšný .Neřešte ho.
04. 10. 2008 | 09:51

vlk napsal(a):

Aleš Drobek

promiňte, ale vaše interperetace silně kulhá.
Viz současné řešení americké krize. Myslíte, že se Pauslon opřel o nějaké teoretické směry? Nikoliv - jednal ve smyslu - tady a teď. A dosáhl schválení tím, že udělal podivuhodné ústupky s krizí vůbec nesouvisející :

-snížení daní /sic! v téhle situaci/ pro 25 milionů poplatníků
- zvýšení DOTACÍ NA V2TRˇ´E a SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY!

Tohle "přesvědčilo" sněmovnu reprezentantů, že ten plán je teď dobrý...
Takže ony teoretické směry jsou dobré pro bádání na universitách, pro koncipování strategických plánů centrálních bank avlád, ale nejsou dobré pro řešení katastrof.
Ano selhal trh. Protože on způsobil, ja yv říkáte, distorzi. Proto jsme tam dal příkald ANlie,kterou velkoryse opomíjíte.
Selhal vnitřní r egulační mechanismus účastníků trhu. Viz debal CW a WaMu. Ale to už s eopakuji.
Rovněž nemou sdíelt vaše přesvědčení o roli centrálních bank jako příčině problému. Promiňte, ale bez jejich role by s větu hrozilo daleko větší akutní nebezpečí - totiž rychlýá příchod hyperinflace .jako v Zimbabwe.A jestliže se dokonale nechovají soukromí účastníci trhu a jsou schopni se dostat do bankrotua tím dostat do kolapsu celý systém, zkterého je tahá a nakonec vytáhne ona nedokonalá centrální banka, pak patří mé uznání šéfům centrální banky a nikoliv LB.
Takže nikolvi Gutav a Kathrina, ale Kathrina a stavitelé nedokonalých hrází. Mám li už použít avšho příměru. Kteří ty hráze opravili tak, ež Gustavovi odolali.

K odstavci, kde ohledně pákvých efektů účtujete opět s centrálními bankami , tak tam poznamenám jenom tolik, že když děti někde šlohnou krabičku sirek a jdou si hrát na seník a ten následně lehne popelem, je podle vás vinen výrobce sirek....

Ovšem uklidním vás - beze zbytku s e shodujeme na posledním odstavci.
A jen dodám to, co už jsem popsal výše a c oppdkládám za zásadní tézy, vyvozenou ze současné krize:
Pokud jsou na světě a tím i na trhu subjekty, které jsou příliš velké pro pád /a ono jejich ,bohužel jednak hodně a jednak jsou stále větší/, pak musí nastoupit ze strany státu velmi přísná a tvrdá regulace nad těmito subjekty. Aby prostě už nikdy pádem nehrozily.Nebo je rozbít na atomy podkritické velikosti, neumožnit propojování a fůzování.A v případě maléru nechat padnout.
A je mi fakt úplně jedno, co by těmhle opatřením řekl Hayek nebo kdokoliv jiný.
04. 10. 2008 | 10:13

Aleš Drobek napsal(a):

vlku, už jen krátce. Znáte Sarah Palin?

Když jsem tak četl vaše věty typu: "Nikoliv - jednal ve smyslu - tady a teď" nebo "teoretické směry jsou dobré pro bádání na universitách...ale nejsou dobré pro řešení katastrof", vybavila se mi krásná odpověď téhle blahoslavené slabé duchem dámy na otázku, co způsobuje globální oteplování. Milá hokejová máma odpověděla - analogicky k vám - prostě jako praktička: "To je přece jedno. Důležité je nad tím nehloubat a začít to urychleně řešit."

Myslím, že i vy si uvědomujete demenci takové odpovědi. Každé malé dítě ví, že nezná-li člověk příčiny problému, nemůže vymýšlet nějaká řešení. Nedávno si z této Palinové odpovědi udělal krásnou srandu Jon Stewart - ve své The Daily Show řekl: "Páni, nedávno mi našli rakovinu plic. Nevím sice, jak jsem k ní přišel, ale musím přijít s nějakým řešením. Hmm, co třeba...." A pak vytáhl krabičku cigaret.
04. 10. 2008 | 11:06

vlk napsal(a):

Aleš Drobek

dík za další kulhající alegorii.

NA rozdíl od současné ekonomické krize, kd yje skutečně už třeba konat v řádu hodin , není taková potřeba ohledně globálního oteplování. TAdy měsíc nebo rok nehrají krititickou roli.
Ohleděn oteplování jsou nejspíš už dost dobřepopsány faktory způsobujííc problém.

U současné ekonomické krize je to diskutabilní. Jak je vidět napříkald mezi námi dvěma. Vy házíte vinu na stát, já oponuji,na příkaldech, že to prostě není pravda.
A soukromé subjekty nikdy nepřiznají, v pudu sebezáchovy, že to byly ony a jejich chamtivost, zhůvěřilost, hloupost, lenost, nedisciplinovanost, lemplovství, drzost a bohorovnost, co je dostalo do téhle situace.
Abudou se ohánět různými teoriemi.

Takže paní kandidátka na vice skutečně odpoěvděla velmi hloupě. V to se shodujeme.
Sotva s eovšem můžeme shodnout na tom, že problém finanční krize se dá ještě v řešení odsunout jako problém řešení globálního oteplování.Ačkoliv i on je nazrálý.
04. 10. 2008 | 11:32

Marty napsal(a):

Aleš Drobek: u vlka je ten problem, ze on proste nema teoreticky zaklad. On necetl ani Stiglitze a ani Misese (alespon jeho prispevky nic podobneho neukazovaly). A prave to je pro zdejsi diskusi treba. Kdyz nevim, tak mlcim. To se vsak netyka vlka.

Tezko se s nekym bavit o Hayekovi, kdyz dotycny od nej nic necetl.

Jinak jsem Vas zaznamenal na http://www.zlatystandard.cz Je dobre, ze do toho jdete s nami :)
04. 10. 2008 | 11:37

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Kloučku Vlk na to zareagoval více než skvěle. Nemusím tedy já. :§)

Nicméně mám z Vás radost. Začínáte se tady odkopávat jako Rumcajs. Za chvíli se s Vámi dostanu do bodu, jako u Rumcajse, kdy mi budete z knih opisovat vzorce a budete to dělat špatně (jako Rumcajs u inflace).

Vlk: Od toho diskuze je. Kdyby mě netěšilo s lidmi jako Marty, Rumcajs debatovat proč bych tady chodil :-) Popravdě se Vám musím přiznat, že mi ani nejde o to, aby korigovali své názory, ale hlavně aby psali a psali a já se mohl bavit a bavit :-)
04. 10. 2008 | 12:43

oposum napsal(a):

pane Drobek sleduju nějakou dobu snahy o zavedení zlatého std. a díky za rozmýchávání debaty.
Co se týče rakouské školy, vámi jmenované verbální "zastánce" bych nepodezříval ze zastávání čehokoli kromě vlastního ega, u některých (Hampl) si myslím, že o tom nic neví.

to Marty:
dneska máte černého petra - za vaše legrační pokusy o vyvolávání runu na UCB (o jejimž portfoliu nevíte zjevně nic), z vašich příspěvků je jasné, že o Zákonu o bankách nevíte taky nic, nesmyslně tvrdíte, že si matky vysajou místní dcery dle vlastní potřeby a pak už jen vytáčky o "potencionálním nerozděleném zisku", aktivech v "projektech" atd., které mají odvést pozornost od toho, že nerozlišujete mezi ziskem a aktivy (což je z vašich textů patrné)
04. 10. 2008 | 12:58

Lukáš Bušina napsal(a):

oposum: Né tak tvrdě do něho. Vyplašíte nám ho :-)
04. 10. 2008 | 13:01

oposum napsal(a):

to Bušina:
zrovna jsem chtěl připojit - debatou s Drobkem jste se dostal málem na Martyho úroveň, takové nepochopení psaného textu a reakce typu "on o koze tak já o voze" :-((((
jen debata s Martym vás "zbavila" černého petra, ale to vás určitě nemusí trápit
04. 10. 2008 | 13:08

Lukáš Bušina napsal(a):

oposum: Kterou část debaty myslíte konkrétně? (jestli máte čas tak shrnutí a vaše postřehy když dáte zlobit se nebudu)
04. 10. 2008 | 13:11

oposum napsal(a):

- "Jo a dnešní "krize" začala naprosto v jiném sektoru než Velká deprese, to jen tak jako dodatek." - irrelevantní, článek i debata je úplně o něčem jiném-rakouská škola, centrální banky a nekryté monopolní peníze
- "Prapůvodní příčinou krize na trhu je lidské jednání a konání" - ????, přínos téhle věty v debatě o monopolu na tisknutí peněz mi naprosto uniká, to je jako kdybyste napsal "je sobota a prší"
- "Hypoteční krizi odstartoval POKLES ceny nemovitostí." "Bubliny vznikaly přirozeně v každém období" - to je obecné nic
- "každý ekonom vymyslí milion důvodů proč klesly ceny nem." nikoli - názory se (v Americe) shodují - absurdní růst způsobený nárůstem fiktivních peněz v sektoru
- "Dokud budou existovat nedokonalí lidé s nedokonalými informacemi bude existovat nedokonalý trh" - tak tak, proto bychom se měli snažit zlikvidovat to co trh uměle ještě více rozkymácí a to je ta "filozofická debata" o emisích nekrytých peněz.
No a ta adorace vlka, až jste si nevšiml, že Martymu částečně přikyvuje informací-drbem o jakési "liposukci" 2 místních bank.
Howgh!
04. 10. 2008 | 13:37

Lukáš Bušina napsal(a):

oposum: To je reakce na příspěvek v diskuzi(nikoli na článek) ohledně stejného postupu při velké depresi a nyní.

Sám píšu, že to, že za to může lidské jednání je zjištění naprosto k ničemu - nevím tedy proč to píšete taky :-) Ostatně nebavíme se tady pouze o rakouské škole - záběr je širší.

Je to pravda nikoli nic. A protože tohle libertariáni neradi slyší tak přesně proto jsem to musel napsat.

To by chtělo, abyste to rozvedl případně linkoval článek kde je řečeno, že se v americe názory ekonomomů shodují, že za to může nárůst fiktivních peněz (pak byste mohl vysvětlit jak si pojem fiktivní peníze vykládáte)

Proč hned likvidovat? Jiné recepty Vás nenpadají? Trochu málo nemyslíte?

Vlk se bavil o nečem jiném - nicméně debata s Martym byla taky o nečem jiném. Abych to vyjasnil. Vlk narážel na něco úplně jiného než já co se vzhledem k Martymu týká.

Hezký den :-)
04. 10. 2008 | 13:49

oposum napsal(a):

to Bušina: vaše ideologické zaujetí je legrační.
že by libertariáni neradi slyšeli, že bubliny vznikaly přirozeně v každém období? kterému libert.tady na blogu reagujete - Drobkovi (jak vyplývá z posloupnosti debaty? :-))

jste pro mne první kdo hledá důvody proč klesly ceny nemovitostí - něco si přečtěte třeba v The Economist, NYT, WSJ, i když si nejsem jistý jestli tam ještě teď najdete něco o příčině pádu cen nem. - hledejte ve starších článcích

"Proč hned likvidovat (to co trh uměle ještě více rozkymácí)? Jiné recepty Vás nenpadají?" - si asi děláte srandu. Já jsem proti umělému rozkymácení trhu, ale asi vám unikají základy logiky.

"liposukce" není o ničem jiném než psal Marty, je to drb, který vlk asi někde slyšel, absurdní jako Martyho poplašňáky - viz vaše repliky Martymu
04. 10. 2008 | 14:03

vlk napsal(a):

Marty

jste za komika. Absolutního. Vidím bankovní management, který má 14 miliard nerozděleného, vrchnost v zahraničí, krizi likvidity a 14 mld nerozděleného zisku zaparkuje nadlouho!

Tohle , kdyby si dovolil, bez souhlasu matky a ten pro takovou operaci prostě nedostane, tak budou mít v oné bannce sofort letecký den.
Takže by je z toho zejména over noghtová operace, pokud delší, tak maximálně týdenní nebo státní podkladniční poukázky. Aby to mohly rychle mobilizovat.
Nevím,kolik má Spořka na over nightech normálně, teď bude mít nejspíš více než normálně, kvůli aktuálním přirážkám na krátko, ale 14 miliard? Hm...
No nějak jste pořád dlužen tu banku, co v téhle pozici je.
04. 10. 2008 | 14:05

vlk napsal(a):

oposum

jistě. O oné liposukci jsem skutečně slyšel. Od ětch, kterých se týkala.
když vypadli , kvůli tomu ze dvou domluvených syndikací.
04. 10. 2008 | 14:09

oposum napsal(a):

to busina:
aspon minimum: koment Drobek z 03.10.2008 13:45:28
04. 10. 2008 | 14:09

oposum napsal(a):

to vlk:
pokud se nejednalo o liposukci ceskych bank dcer zahr matkami, jak pro mne vyplyvalo z textu, pak sorry, jinak by to byl dle zakonnych (i faktickych) moznosti nesmysl
04. 10. 2008 | 14:11

Lukáš Bušina napsal(a):

oposum: No však to i to vaše :-) Proto mě baví na Vás reagovat.

Ano neradi to slyší. Oni připisují bubliny státním zásahům - potažmo centrální bance.

Zatím mi pořád něco doporučujete, ale žádné linky, co si přečíst (abychom mohli v diskuzi pokračovat) mi nedáváte. To je pak těžké. To jsou takové jalové rady.

Ano já vím. Ta poznámka je mířena, abyste se chytil za nos a přestal interpretovat moje slova tak jak nezazněla. Abyste věděl o co jde tak jsem udělal naprosto to stejné s Vaší poznámkou.

Takže znovu a jinak. Představte si, že máte krávu a marty ji popíše, ale špatně. Vlk stojí od krávy směrem k hlavě a zareaguje. Já stojím od krávy směrem k zadku a zareaguju. Oba reagujeme na krávu, ale každý k jiné části. Jasné?

Hezký den :-)
04. 10. 2008 | 14:12

oposum napsal(a):

to busina:
no pokud jste popsal problem vysavani ceskych bank jejich bankama takto, pak uprimne nechapu jak jste poskladal ty argumenty Martymu.
Budiz to pro me nevysvetlitelnym ukazem i nadale.
Rovnez hezky den
04. 10. 2008 | 14:19

Lukáš Bušina napsal(a):

oposum: Já zase nechápu Vaši reakci na můj koment :-)
04. 10. 2008 | 14:20

vlk napsal(a):

oposum

žádný nesmysl.Jde o subjekty, působíci tady. Jenže matky potřebovaly hotovost. tak jí dostaly. A dostávají, pokud vím pořád. A technicky to, samozřejmě, zaříit jde. není to tak těžké.
04. 10. 2008 | 14:56

Mirek napsal(a):

To vlk:

Dekuji za objasneni, i kdyz omlouvat jste se nemusel, protoze jsem spravne tusil, jak to myslite, a tudiz moje temer neexistujici “ego” nebylo vubec podupano. :)

Pokud se tyka pana Stejskala, ocenuji jeho uprimnost – napr. kdyz jsem se ho zeptal “...co je pri Vasi praci cenzora vic uspokojujici – a) vlastni cenzurovani prispevku, a tudiz modifikovani smeru, kterym se diskuse o brdskem radaru bude ubirat nebo b) pocit moci, ze si muzete smazat, co chcete?”, odpovedel “Dobrý den, pane Mirku, ano, má práce mne docela baví, jinak bych ji nedělal. Mám-li na výběr jen ze dvou Vámi uvedených možností - čili a) a b), pak tedy spíše b). Libor Stejskal”

A pokud by Vas zajimalo, co mi pan Stejskal (ktereho mam zatim docela rad) vymazal, je to nastineno v moji odpovedi panu Stejskalovi: “Vazeny pane Stejskale, dekuji Vam za objasneni Vaseho nazoru, nicmene bych Vas chtel ujistit, ze primarnim zamerenim moji puvodni otazky byla snaha zjistit, zdali si pan Čochtan mysli (a mozna i ma pro to dukaz), ze zivocichove zenskeho pohlavi z rodu Sus (rodina Suidae) se zlodejskym chovanim typicky nenavidi radary v Brdech. Omlouvam se, ze Vam to pripadalo jako bych nadaval na Vladu Putina a jeho vladu a roztrpcilo Vas to. Doufam, ze mi to prominete. P.S.: A kdybyste mi to nahodou nemohl prominout, tak alespon doufam, ze mi nepridate Polonium-210 do caje. :)”
04. 10. 2008 | 15:27

Mirek napsal(a):

Vazeny pane Drobek,

Obavam se (naprosto bez urazky), ze Vas vyrok “Každé malé dítě ví, že nezná-li člověk příčiny problému, nemůže vymýšlet nějaká řešení.” je nepravdivy, i pri prehlednuti zamerne hyperboly “kazde male dite.” :) Dam Vam jeden jednoduchy priklad a pote i Vy si zcela jiste budete umet predstavit miliony podobnych analogickych pripadu, jejichz podstata je v naprostem rozporu s Vasim prohlasenim. Predstavte si, ze nekoho privezou do nemocnice se zlomenou nohou, rekneme tibie. Resenim tohoto problemu, je fixace tibialnich fragmentu (dvou nebo vice) tak, aby se nepohybovaly proti sobe do te doby, nez se zlomenina zahoji a pacient se uzdravi. A verte mi nebo ne, RESENI TOHOTO PROBLEMU (ZLOMENA NOHA) JE NAPROSTO NEZAVISLE NA JEHO PRICINE, coz mohla byt autonehoda, pad ze zebriku ci funkcni selhani lyzarskeho vazani. Nebo predstavte si treba prazdnou dusi u auta, kdyz jedete na dovolenou, kdy nejrychlejim resenim tohoto problemu je pouziti rezervniho kola... :)

Samozrejme, timto se nesnazim naznacit, ze by Sarah Palin byla Einstein. :)
04. 10. 2008 | 15:35

Marty napsal(a):

oposum: od pocatku jsem mluvil o vysavani prostrednictvi dividendy (tedy jsem nemluvil o aktivech) a efektu, ktery to muze na banku mit. Proto je pozice ceskych bank v rukou matek v problemech potencionalne v tech problemech take a oficialni prohlaseni ceskych bankeru jsou zavadejici. Ostatne ani nemohou rikat nic jineho. Dalsi reakce na me prispevky se nesly v duchu, ze dotycni nevedeli, jak to v bance vypada, kdyby matka chtela takto vysat do mrte vse, co by slo.

Nehodnotim portfolio UCB. Pouze se v bankovnich kruzich suska o problemech ve kterych je. V tomto pripade jsem byl pouhym poslem.

A abychom si rozumeli. Sam mam penize v KB, ktera spada do kategorie problemovych. Penize tam vsak necham. Realna sance na nejaky skutecny krach ceske banky je minimalni, ale uz tu proste je. Rozhodne jsem nechtel vyvolat dojem, ze za chvili zacnou krachovat banky.

vlk: 14 miliard bylo zcela smyslene cislo. Vsak jsem take psal. Neco se posle matce, neco na povinne rezervy a zbytek se roztoci. Vy stale nechapete, ze tech 14 miliard nikde zaparkovanych neni. Ty se proste toci. A pokud matka chce vysavat, tak banka nezrusi vyhradne ty operace, do kterych predtim dala 14 miliard. Proste sezene 14 miliard, kde to pujde.
04. 10. 2008 | 16:13

Marty napsal(a):

Mirek: aby Vas pripad se zlomenou nohou sedel na predmetnou diskusi, tak by si chudak musel zlomit nohu diky uvolnemu schodu (napr.) u sebe doma. Noha se zhoji, ale on by se do nemocnice za 3 mesice vratil opet se zlomenou nohou, protoze sel opet po schodech. Dokud se ten schod neopravi, bude se chudak pravidelne vracet do nemocnice se zlomenou nohou.
04. 10. 2008 | 16:18

Lukáš Bušina napsal(a):

:)))))))))))
04. 10. 2008 | 16:19

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Dobrá Vlku. Zcela evidentně nejsi schopen překročit svůj stranický stín, a přiznat jako správný Vlk, co bylo příčinou krize.Dobrá, počkám až budeš větší.
Sledoval jsem částečně debatu na téma zisk banky.Nezašel jsem až na konec debaty (někdo v tomhle státě musí taky makat, když vy děláte hov...), ale nechápu, za co tady nasazujete Martymu vlčí hlavu ?
Neznám dobře účetnictví banky ale znám dobře účetnictví firmy .

Jestli jsem dobře pochopil Martyho, říká, že zisk se nerovná hotovost! Tudíž požadavek na převod hotovosti na základě této více méně fiktivní kolonky se může rovnat veliké potíže ..... co je na tom jako špatně ?

A že nejde vyvést zisk mimo jeho tvůrce ? To jako proč ?

Bušinu, který si plete aktiva a zisk ponechám pro tentokrát na pokoji.
04. 10. 2008 | 16:26

Aleš Drobek napsal(a):

Mirku problém s podobenstvími je ten, že můžou být zavádějící :)

Nemám už čas a vlastně ani chuť nějak zvlášť se na téhle diskuzi podílet, své jsem si řekl, dal jsem linky na články a knihy, neznám žádnou lepší možnost, jak vysvětlit podstatu inflace a hospodářských cyklů a ze zkušenosti s podobnými diskuzemi vím, že to nejhorší, co je možné udělat, je začít zabředávat do detailů a partikulárních pří. Pak nevyhnutelně dochází k tomu, že člověk takzvaně nevidí přes stromy les.

Vím, že nemá smysl snažit se reagovat na vaše přirovnání korekcí, protože vy přijdete s korekcí korekce a tak to půjde dokolečka. Ale aby zdejší diskutující nenabyli dojmu, že jste mě takzvaně dostal - uvažujte o současné krizi ne jako o úrazu, ale spíše o infekci nebo rakovině. To pomůže. A mimochodem - vaše analogie by k současném problému takzvaného "nedostatku likvidity" seděla, kdybychom například řekli, že Paulson coby lékař napravuje zlomeninu tím, že prasklinu víc a víc rozšiřuje, protože si myslí, že uvnitř je "nedostatek vzduchu".
04. 10. 2008 | 16:31

Mirek napsal(a):

To Marty:

Srdecne diky (naprosto uprimne a bez urazky) za to, ze jste me prinutil k rehotu! Smich je nejlepsi doktor, mozna i pro ty, kreri se vraceji do nemocnice se zlomenou nohou! :))))))))))))))))))))))
04. 10. 2008 | 17:10

Mirek napsal(a):

Vazeny pane Drobek,

Znovu zcela bez urazky, myslim, ze je uplne jasne, ze jsem se nesnazil polemizovat s Vasimi vysvetlenimi “inflace a hospodářských cyklů.” Pouze jsem se snazil naznacit, ze pouzivat Vasi nepravdivou poucku, ze “Každé malé dítě ví, že nezná-li člověk příčiny problému, nemůže vymýšlet nějaká řešení.” k temto ci JAKYMKOLI jinym objasnenim je naprosto nesmyslne, jednoduse proto, ze je nepravdiva. :)
04. 10. 2008 | 17:31

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: V tom, že zisk vstupuje do podnikání máte pravdu. Nicméně o tom se s Vámi nikdo nebaví :-))

Celou dobu se bavíme o tom, že zisk banky a její peněžní aktiva jsou naprosto rozdílné věci a přesně z tohoto důvodu vyvedení celého zisku banky nezpůsobí prakticky nic - kromě těch jevů, které jsem Vám už jednou popsal.

Hezký den :-)
04. 10. 2008 | 17:50

Lukáš Bušina napsal(a):

Rumcajs: Ach ty vaše dojmy. Raději příště až zase budete hledat vzorce v knihách tak je opisujte jak jsou tam napsány a né jak si myslíte, že by měly být napsány :D

Hezký den :-)
04. 10. 2008 | 17:53

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: o aktivech jsem nikdy nemluvil. Plest jste to zacal Vy. A proc to problem zpusobi jsem psal a Vy to nechapete, jelikoz nerozumite fungovani banky.
04. 10. 2008 | 17:55

Lukáš Bušina napsal(a):

OPRAVA: Místo peněžní aktiva je pro lepší rozlišení použít celková aktiva držená v penězích (celková peněžní aktiva)
04. 10. 2008 | 17:55

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Stále jak vidím nechápete.

Právě proto, že jste nikdy nemluvil o celkových peněžních aktivech je ten váš vývod špatně. Vy jste na ně jaksi zapoměl. Teoretický(nesmyslný) případ, kdy banka má větší(podobný) zisk než zbylé držené peníze jste snad neměl na mysli? Nebo snad ano?

Zkuste si někdy letmo zjistit poměr čistého zisku na celkových peněžních aktivech. Pak zjistíte jak ty vaše vývody jsou při střetnutí s realitou špatné.
04. 10. 2008 | 18:00

RUMCAJS napsal(a):

L.K.
Nemám sílu hledat, co dle Vás způsobí vyvedení zisku.Tady píšete že skoro nic a to je blbost. Zisk je pasívum, tedy zdroj a je rozloženo do nějakého aktiva . Takže jeho stažení způsobí snížení tohoto aktíva. A vzhledem k tomu, že toto aktívum může být lecos, třeba pohledávka, problém je na světě.

Nemůžu se zbavit dojmu, že pro vás zisk= hotovost či stav peněžního účtu. To je ale na špičkového ekonoma zoufalá představa.

Je mi jasné že za chvíli budete tvrdit něco zcela jiného.Ale nevadí. Taky se rád pobavím.
04. 10. 2008 | 18:05

RUMCAJS napsal(a):

L.K=L.B
04. 10. 2008 | 18:05

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: vzal jsem zcela smyslene cislo, ktere muze matka prostrednictvim dividendy (to si podtrhnete) vysat. Jelikoz zadna banka neni schopna hned druhy den takovou castku matce poslat (alespon o zadne ceske bance schopne pokryt obratem rekneme 90% zisku a poslat matce nevim), zacne ty penize schanet, coz ma za nasledek zpomaleni nekterych projektu, predcasne ukonceni jinych, omezeni nekterych cinnosti atd., dokud se bance proste nepovede dat tu castku co nejrychleji dohromady. Nic vic jsem netvrdil.
04. 10. 2008 | 18:11

vlk napsal(a):

Mirek

vaši korespondenci s p. Stejskalem jsme nezaznamenal. Přiznávám.
A stejěn tak přiznávám, že jsme velmi překvapen volbou mezi a -b...
Nečekal bych to.
Ke zybtku s e vyjadřévat nebudu, schází mi kontext. Kolegu Čochtana znám. Lišíme s e sic e zásadně v pohledu na Pinocheta, jinak ovšem ve většině věcí máme dost podobný názor. Jako že je on zprava a já mírně zleva.
04. 10. 2008 | 21:10

vlk napsal(a):

Marty

s vámi je ten problém, že dokážete zapřít nos mezi očima. A to v momentě , když vás člověk přibije na prkna vašich nesmyslných trvzení.
Přesně jako jste to udělla právě teď, ve vašem posledním příspěvku na mou adresu. Jeto asi tak pátá podobná zkušenost.
Tím s vámi končím.
04. 10. 2008 | 21:14

vlk napsal(a):

Rumcajs ,

ale jdi loupežníku. Jsme všechno jiné, než straník. Ten , kdo není , až na malé případy, kdy jde jasně o jeho kapsu /viz euro/ z nás dvou překročit stranický stín, nejsem já. J emi líto loupežníku. Kdybys tohle dokázal, byl bys fakt prima chlápek.Kdysi na forech oDs, dokud byla, jsme to měl podobně jako s tebou, s někým ,komu pracovně budu říkat střepař. To kdyby s e tu náhodou zrovna vyskytl, tak bych ho rád zatáhnul do diskuse. a taky s někým komu budu pracovně říkat jezevec. Oba byly napravo. Oba měli smysl pro humor. S oběma jsem trvdě válčil. Nakonec jsme s e domluvili, že vlastěn chceme skoro totéž.Oni si dál nejspíš, s e skřípěním zubů, volí do modra. nevadí. Vím,co si skutečně myslí. Nevídáme s e často. Zavolají, když něco potřebují. Ale vždycky se prima pobavíme.S tebou tohle zatím nejde.
Kvůli čisté stranickosti.
teď ke sporu s Martym.

Maryt v tom plave z obou stran. Jak ohledně terminologie a účetnictví, kd e si plete Amálku s decimálkou, tak i z hlediska praktického.
Neříkám, že banka nemůže mít v účetnictví pozici nerozdělený zisk. Tojistě může. Říkám, že je to pozice, která by tam nebyla dlouho. A sova by ji někdo v Čechách nechal narůst na 14 miliard. Protože neurčitost téhle pozice nevyhovuje nikomu. Ani vlastníkovi, ani managementu.A uvedl jsem a dost podrobně a opakovaně proč.
A nikde jsmenetvrdil, ani náznakem, že banka musí držet svůj nerozdělený zisk cash. NAopak , uváděl jsme příkaldy, kde bych dneska v bilanci banky očekával, že nerozdělený zisk bude alokován.
A pokud jde o vyvedení zisku, tak tohle není moje debata s marytm ,ale s opossum.A tam jsme konstatoval, že vyvést ho není zas až tak těžký problém. A nejen zisk.
takže sečteno všechno - jaksi mi vkládáš věci, které jsme buď eřekl nebo řekl, ale zcela opačně než jak to prezentuješ ty.
Takže mi zas můžeš začít vyprávět o tom, kdo z nás není schopen překročit svůj stranický stín.

A ještě vzkaz pro Lukáše Bošinu
no není Marty z 18:11:27 rozkošný?
jednak už je v úplně jiné pozici než před tím a teď zas pro změnu mluví o něčem jiném,a jednak předpokládá,že v nejvyšších patrech uzemských bank i zahraničních matek s edí absolutní trubky.
Ty zahraniční zatroubí ze dne na den -dejte zítra dividendu několik miliard a ty zdejší zatroubí -ano, zítra vám to nasypem. Přijeďtes náklaďíkem. že existuje něco jako finanční plán a plán likvidity, zejméan ten d ruhý se sleduje každý den velmi bedlivě,? drobnost.
Že výplata dividendy je přesně plánovaá operace, aby nedošlo k jakémukoliv omezení chodu a překotným prodejům aktiv -absolutní banalita.
Nechme Martyho vyprávět o tom,jak by pejsek s kočičkou a Martym řídili banku. Je to úsměvné.
04. 10. 2008 | 21:35

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Tvoje jediný štěstí je Vlku, že už nemám sílu to znova číst, abych Ti dokázal že kecáš. Hodíme to teda radši na tu moji stranickou zaslepenost a dohodneme shodu.

A proč že by měla mít zájem rozdělit zisk? Promiň, jsem lenoch a nechce se mi to hledat. My ho tam necháváme co nejdýl. Pokud se tedy stane ten zázrak a máme ho.
Firmě zůstávají zdroje a přitom ho nemusí zdaňovat co by výplatu divident, nebo naopak nemusíme zbytečně zvyšovat ZM, čímž se zvyšuje ohrožená čáska v případě krachu.
Tuším že to lze táhnout minimálně tři roky. Tím si ale už nejsem jist.
04. 10. 2008 | 22:16

Marty napsal(a):

vlk: opravdu se naucte cist. Od pocatku tu trvdim stale dokola to same. Tezko pak mohu neco zapirat, natoz nos. Ze jste lhar a demagog, je vec znama. Ze nejste schopen priznat chybu a chovate se jako rozjareny pubertak, je bohuzel take znamo. Radeji skoncete sam se sebou a vsem udelate sluzbu.

Priste zkousejte na problem nahlizet z uhlu faktu a ne z cire snahy o masturbovani sveho virtualniho ega.
04. 10. 2008 | 22:59

Marty napsal(a):

vlk: a jeste si ctu, ze jste ve vzkazu pro Lukase Businu konecne prisel na to, proc je propirane vysavani takovy problem. Ted si jeste dokoncete tu myslenku, ze to prektone zatroubeni je mozne a jak to narusi "finanční plán a plán likvidity" atd. Takze mi alespon neprimo davate za pravdu. Vic od Vas skutene cekat nelze. Bohuzel.
04. 10. 2008 | 23:05

Lukáš Bušina napsal(a):

Rumcajs: Příklad z praxe :-) Spořka má čistý zisk 6,6 mld... Přitom jenom když se podívate na její rozvahu zjistíte že disponuje cca 20x větší hotovostí a krátkodobými CP, že nějaká změna stavu, kterou si matka na valné hromadě schválí (princip svolávání valných hromad si nastudujte - není to možné ze dne na den.)o 5% má prakticky žádný vliv - možný vliv jsem tady v diskuzi napsal. Ten vliv je doslova nulový, protože stále existuje mezibankovní sektor a centrální banka, kteří jsou za drobný bakšiš ochotni poskytnout dostatek likvidity s kterou český bankovní trh skutečně nemá problém - má ji nadbytky.

Marty:Princip "dividenda dnes žádána, zítra schválená" je doslova nesmysl...

Vlk: U martyho je problém, že strašně míchá věci dohromady a pak se v tom míchání ztrácí. Pak má problém, že části, toho co říká jsou pravdivé, ale špatně to dokáže aplikovat. Jisté znalosti mu narozdíl od Rumcajse nelze upřít, ale problém je, že ty znalosti špatně používá. Tu něco opomene, aby to vzápěti dodal, tu něco nepochopí jak je to myšleno (což ovšem děláme všichni), a ty jeho příklady, kdy půlka je teoretická půlka praktická a ty dvě půlky jsou vzájemně v kolizi.

Marty: Ano pokud by se vyplácela od požádání dividenda druhý den, tak Váš příklad dopadu na banku je pravdivý. Jelikož se takto dividenda nevyplácí je to, co jste v tomto případě tvrdil čistý nesmysl. A o tom to celé je.
05. 10. 2008 | 00:09

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: dana VH by zabrala 15 dnu. A jaksi to bude vypadat spise tak, ze matka rekne, "Chci prachy, za mesic (pokud nechteji mimoradnou) bude VH a do te doby je mejte pripraveny". Efekt bude uplne stejny.

Opravdu nemluvte o vecech, kterym nerozumite. Puvodne jsem skutecne nepredpokladal, ze narazim na tolik ignorance, ze budu muset vysvetlovat vec, kterou jsem povazoval za znamou. Radeji si dejte cviceni z logiky. Tam uz selhavate absolutne.
05. 10. 2008 | 00:29

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Výborně Marty. Už se někam dostáváme. Z Vašeho nesmyslu "ze dne na den" jsme se posunuli do relace měsíce.

Tak a stejný úkol i pro Vás jako pro Rumcajse.

Zjistěte si podíl čistého nerozděleného zisku na celkových peněžních aktivech banky.Ona pro vyvrácení Vašeho nesmyslu postačí i pokladní hotovost dané banky :-)

Dejme si tady výroční zprávu spořky za minulý rok.
http://www.csas.cz/banka/co...

Opravdu nemluvte o věcech, kterým nerozumíte. :-)

Hezkou noc :-)
05. 10. 2008 | 00:52

vlk napsal(a):

Rumcajsi
klidně si tu práci dej. nedokážeš mi vůbec nic. A tohned z několika důvodů . A pouze jedne z nich je , že jsme konziośtentní.

A vysvětlím ti i to, proč v bankách je snaha o rozdělení zisku, byť už jsme to asi třikrát popsal.

Ty dríš nerozdělený zisk z daňových důvodů. Ty banka samozřejmě ctí také. Jenže...

jenže je pár důvodů, proč postupuje jinak.
Důvod největší je zahraniční vlastník. Ten chce ze své kapitálové účasti dividendu.Což posiluje jeho psotavení u akcionářů. A SoGe je daleko bližší zájem francouzského skcionáře matky než zájem českého akcionáře KoBa.
2- u tebe nárůst ZM. V bankách totiž funguje jedna věc, s kterou s e jinde v soukromých firmách nemussejí zaobírat. Totiž nekompromisnost požadavku na kapitálovou přiměřenost. V našich podmínách 8%. Laicky řečeno - když banka někomu dává úvěr, musí 8% velikosti toho úvěru vykrýt svým kapitálem. Pouze zbytek z přijatých vkladů. Je to na hrubo, jsou tam různé variace,kdy a jak to tak být nemusí, ale to teď není důležité. V minulých letech banky u nás byly ve velké úvěrové expanzi. Jak v corp , tak v reatilu. A tedy rostly nároky na vlastní kapitál. Od matek, kde probíhalo totéž, se navýšení čekat nedalo. Úpis akcií na trhu novou emisí si tu může , z technických důvodů, dovolit jen KB. Ostatní nejsou na trzích. S vyjímkou Spořky.Její maminka erste udělal a tuším v posledních letech hned dvojnásobné navýšení emise, al e to šlo zejména na nové akvizice -Rumunsko, Rusko.
Takže proto rozdělení a vyfutrování vlastního kapitálu.
Ponechání v nerozděleném zisku je problém. Protože matka může kdykoliv říci,naval. Což místnímanagement nechce, neboť plní s tále vyšší plány. ANvíc a to už píšu aspoň po osumnácté, s takto nejistou kapitálovou výbavou nemůžeš jako banka plnohodnotně financovat. můžeš jít jen do krátkých operací. protože nevíš, jak dlouho to budeš mít k disposici.

No a potom - banky mají ještě jednu možnost, co s kapitálem, kterou ty teď podle finančních geniú Topolánka a Kalouska, máš hodně ztíženou. Totiž tvorbu oprávek. Tam s e dá zisk rovněž velmi účinně schovat.
prostě o nerozdělený vbanc e nikdo nestojí.
05. 10. 2008 | 10:22

vlk napsal(a):

MArty

nemám zájem na konverzaci s hlupákem a lhářem. Jste obojí.Ničemu nerozumíte. Jste li chycen , začínáte drze lhát.
Ohledně praxe vůbec netušíte, která bije.
Tím jsme s vámi hotov. Bohužel, jsme na začátku threadu udělal chybu, když jsme s e pokoušel vám večně vyvracet vaše nesmyslná tvrzení a uvádět je na pravou míru. s vámi je to dokonalá ztráta času. Vy si prostě hoňte libido nad knížkami. Na ot možná skutečně stačíte. Do reálu se ale nepleťte. Jste neupotřebitelný a směšný. což by nebylo tak hrozné. Kdyby jste nepřekrucoval realitu. Takže vymalováno. U mne jednou pro vždy.
05. 10. 2008 | 10:33

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: na CS jsem zapomnel. Ta by s tim mela nejmensi problem (preci jen to je sporitelni ustav). To jsem vsak jiz zde psal, tudiz to byla z me strany nepozornost. Napr. takova KB vsak ma zisk 11,4 miliard a hotovost 7,2 miliardy a ostatni banky na tom budou podobne. Ale zbaveni se takoveho objemu hotovosti a paralyzace nekterych operaci se banky samozrejme nijak nedotkne. Snete dal. Pristi rok to udela matka znova a opet bude banka v pohode ... Ale alespon jsme se konecne pohnuli do trochu konkretnejsiho ramce.

Od pocatku jsem psal, ze ziskani tech penez nejaky cas potrva. Nikdy jsem nemluvil o tom, ze to jde ze dne na den. Ze dne na den muze prijit rozhodnuti matky, coz je pravda.

vlk: vedome lzete predevsim Vy, coz jste na zdejsich blozich mnohokrat prokazal. Ze ve svem Veku mate zapotrebi urazet a prskat na internetu, je ubohe a mel byste se nad tim zamyslet. Nekdo si ale sve mindraky potrebuje lecit cely zivot, takze ja Vas s temi Vasimi s radosti ponecham. A obcas si nejakou tu knizku prectete. Rozhodne Vam to neuskodi.
05. 10. 2008 | 11:13

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Od počátku tu jde o jiný problém. To co tady uvádíš, je správně. Otázka tu stála takto:
Je a nebo není pro banku jednoduché předat zisk matce ?

Sám nyní uvádíš, že to jednoduché není. Nevím co přesně jste si tady s Martym udělali, ale dle mého on tvrdil, že problém to je. A tím pádem nevidím rozdíl meze Tebou a jím.

Ten problém tu dle mého zcela bagatelizoval L.Bušina a kůli němu se tu vede onen spor.

Nic proti tomu, co uvádíš nyní.
L.Bušina tam udává jako příklad KB, kde ROA činí 1,5%, tudíž jeho vývod je, že se v tomto případě jedná o vyvedení směšné částky (12 mld Kč). Jenže podniky tu ROA nemají o moc jinou (tuším tak okolo 5%) a přesto to problém je.
Neříkám že je to problém neřešitelnej, ale problém to je a znamená to omezení jiných projektů či nárust cizích zdrojů a tím pádem růst nákladů. Tedy přesně to co od začátku tvrdí Marty. Vy jste si vjeli do kožichu úplně zbytečně. Dle mého jsme tady ve shodě.

Jedinej, kdo by tady si měl skočit na Vinohrady a udělat tam dlouhej nos na krále komiků Buriana, je L.Bušina. Buď kecá že je ekonom a nebo mu zcela chybí logický myšlení.
05. 10. 2008 | 11:18

Marty napsal(a):

RUMCAJS: on vlk je agresivni ad hoc. Preci nemuze uznat svou chybu.
05. 10. 2008 | 11:33

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Proč ze sebe máte potřebu neustále dělat hlupáka? Proč prostě nepřiznáte, že Váš příklad a vývody z něj jsou nesmysl?

Takže KB - pokladní hotovost a pohledávky na CB 120mld...

http://www.kb.cz/file/cs/co...

ČSOB 40mld

http://www.csob.cz/WebCsob/...

Raiffka 7mld (nerozdělený zisk 2mld)

http://www.rb.cz/attachemen...

A to jsme pořád jenom v tom, co banka drží jako hotové peníze. Při pohledu na aktiva, které může během velmi krátké doby přeměnit na hotové peníze k investování se posunujeme do vyššího řádu.

Hezký den :-)

PS: Marty až zase budete psát o hotovosti KB bylo by dobré si necucat čísla z prstu - klesnete na úroveň Rumcajse :-)
05. 10. 2008 | 11:54

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: takze Vy nam do toho pocitate uz i pohledavky vuci CB :) Tak to je uzasne :) Opravdu se prestante oznacovat za ekonoma. Matete lidi a ty pak mylne predpokladaji, ze te ekonomice trochu rozumite.

Ale zpatky k CS. Jak jsme se shodli, ta ma penez pomerne dost. Prijde matka (jakoze Erste to temer jiste neudela) a bude chtit vysavat. Hotovost bance umoznuje nejlepe vzdorovat krizi likvidity. Jak jsem tu jiz psal, mezibankovni uroky v CR vzrostly ze 3% na 13% a banka bez dostatecnych vlastnich zdroju se muze lehce dostat do problemu. Zbavi se tedy management te hotovosti (ktera banku chrani), nebo radeji se pokusi si co nejvice hotovosti ponechat a v danem terminu co nejrychleji sehnat penize jinde (omezeni projektu)? Podle me radeji omezi projekty a pokusi se co nejvic hotovosti si nechat. Bez ni totiz bude na okraji propasti.
05. 10. 2008 | 13:31

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty:Samozřejmě. Všechno co je extrémně snadno převoditelné na hotové peníze se jako peníze počítá.A mezi to skutečně pohledávky na CNB patří - to, že to nevíte není můj problém, ale problém toho, co víte. Možná Vám to na škole, kde jste možná studoval říkali :-) Jenom jste asi nedával příliš pozor, nebo nechodil na přednášky, nebo nic z oblasti bankovnictví nečetl (což už jste předvedl svou neznalostí zákona o bankách :)))) )

Takže znovu - mě fakt nebaví, že ze sebe děláte extrémně natvrdlého.(eufeministicky řečeno) V ČR je LIKVIDITY NADBYTEK - a to ještě další likviditu může na trh vpustit CB, která na stabilitu bankovního trhu dohlíží.

A zase jste kouzelně vynechal převoditelnost krátkodobých CP na další hotové peníze.

Btw čekám, že máte v těle aspoň trochu slušnosti a za 7mld hotovost v pokladně KB se tady veřejně omluvíte.

Vy ekonomické vzdělání vysokoškolského charakteru nevlastníte - nebo jste ho získal na VŠE. Jiná možnost s tím, co "víte" neexistuje. Máte znalosti na úrovní obchodní akademie.

Hezký den :-)

PS: Už mě vaše skuhrání při obhajobě Vašeho nesmyslu unavuje. Vše potřebné jsem Vám já i vlk řekli. Zbytek už je na Vás. Přečtu si jenom Vaši omluvu a dál reagovat zřejmě nebudu mít potřebu.
05. 10. 2008 | 14:22

RUMCAJS napsal(a):

L.B.

Smíchat pohledávky a hotovost, to už je snad trochu příliš. Běžte si dělat prdel z někoho jinýho.
05. 10. 2008 | 14:27

Lukáš Bušina napsal(a):

Rumcajs: Kde lidi jako Vy rostou OMG :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
05. 10. 2008 | 14:28

RUMCAJS napsal(a):

Marty:
L.B. je blázen. Nechte ho radši na pokoji.
05. 10. 2008 | 14:29

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: tak pro takove hovadiny mi schazi slov ...

Pohledavky vuci CB jsou extremne snadno prevoditelne na hotovost - jasne :)

CB bude hazet likviditu na trh plnymi hrstmi a vsechno bude v poradku - jasne :)

CP jsou uz pak otazkou konkretniho portfolia dane banky a v teto otazce nelze snadno generalizovat. Ale Vam to zajiste nevadi. Banka se samozrejme jen tak snadno predcasne zbavi CP za miliardy - jasne :)

KB ma pokladni hotovost 7,2 miliardy

Radeji se zamerte na vlastni vzdelani, protoze ve Vas nezanechalo prilis stop.

Nase banky muzou prehazovat na pockani desitky miliard vidlemi :)

RUMCAJS: on je hlavne uplne blbej ...
05. 10. 2008 | 14:51

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Tu reakci si přece jenom zasloužíte.

OK. Našel jsem podrobnější rozpis zde. S pokladní hotovostí tedy máte pravdu. Omlouvám se Vám.

http://www.kb.cz/file/cs/co...

Ano jsou - ty krátkodobé samozřejmě. A ty dlouhodobé se dají také v případě akutní potřeby likvidity prodat - o těchto pohledávkách se bavím já.

Pokud je k tomu situací donucena tak zbaví - to, že je k této situaci donucena předpokládá Váš nereálný příklad.

Vy s těmi čísly slušně šermujete. 14 miliard v příkladu desítky miliard nyní.

Blbéj jste hlavně Vy. Což je smutný fakt :-(
05. 10. 2008 | 15:37

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: uz si konecne uvedomte, ze netvrdim, ze neco nejde prodat. Tvrdim, ze neco nelze prodat tak snadno a prave ten prodej zpusobi bankam problemy. Ale podle Vas ma banka lusknutim prstum k dispozici pomalu libovolnou hromadu penez a jeji odeslani ji vubec nic nezpusobi. Ve Vasem svete musi byt vsechno tak krasne snadne a ruzove a urcite v nem jste reditelem Zemekoule. V tom realnem nechapete psany text, nerozumite jedoduche logice a navic se opravdu nehorazne precenujete.
05. 10. 2008 | 15:54

Lukáš Bušina napsal(a):

Jo a dodatek Marty, protože z toho, co jsem napsal nečekám, že Vám to dojde.

V krátkodobých (repo) operacích s ČNB (doba splatnosti do DVOU TÝDNŮ) má konkrétně KB více než 100 mld. Viz opět zde:

http://www.kb.cz/file/cs/co...

Přesně z toho důvodu se pokladní hotovost a tyto krátkodobé CP počítají do jednoho sloupce v auditu, což máte patrno ze všech auditů bank, které jsem Vám tady poskytl k nahlédnutí.

Už je Vám doufám jasné, proč ten Váš příklad dopadů na banku je čistý nesmysl a můj příklad dopadů vcelku věrně popisuje, co by se stalo. A o tom od samého začátku mluvíme.

Už je Vám Vaše hloupost dostatečně patrná?
05. 10. 2008 | 15:59

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Váš pohled je čistě teoretický - a jako takový je při aplikaci na současnou situaci na bankovním trhu v ČR NESMYSLNÝ. To se Vám celou dobu snažím říct.

Já skutečně nemám problém s Vašim teoretickým příkladem. Při jistých podmínkách(které v současné realitě nejsou) platí, to co jste řekl. To Vám nyní opakovaně podruhé říkám.

Já se s Vámi od samého začátku (stejně jako vlk) bavím nikoli v teoretické rovině - tam se při vyjmenování jistých faktorů pro fungování toho teoretického příkladu naprosto shodnem, o rovině reálné - tedy praktické.

Celou dobu Vám ukazujeme, že Váš teoretický příklad nemá oporu v současné realitě.

Polopaticky.... Napsal jste tohle "ukáš Bušina: kdyz bude chtit matka dividendu ve vysi napr. 14 miliard, co si myslete, ze to s tou bankou udela? Myslite si snad, ze se tam ty penize jen tak vali po zemi? Banka zastavi projekty, zacne prodavat, co ji prijde po ruku, omezi nove uvery a investice a bude v podstate paralizovana a zavisla na externich zdrojich, a to je riskantni a v dnesni dobe skoro marne. Na takovou situaci pak zareaguji vkladatele panikou a banku to muze klidne polozit.
03.10.2008 13:29:20 "

A přesně tohle absolutně neodpovídá situaci na českém bankovním trhu (o "bankách" financovaných pouze z půjček jiných bank - které jsou na českém trhu v naprosto zanedbatelném množství se nebavme). A proto jsem se na to musel vlk i já ozvat.

A ještě polopatičstěji....

Pokud by (výčet možností, které popírají současnou situaci na bankovním trhu v ČR) byl takový pak Váš příklad sedí jako prdel na nočník. Jenže ten výčet možností se nekoná a proto je ten příklad naprosto k ničemu.

Líp Vám o co se my dva spolu hádáme už vysvětlit neumím.
05. 10. 2008 | 16:09

Marty napsal(a):

Jasne :) Telefonat z Francie: "Poslete nam obratem 10 miliard." a odpoved "Pohodicka, zavolam do CNB, mame u nich 100 miliard a zitra to mate doma."
05. 10. 2008 | 16:12

Marty napsal(a):

Jinak vlk se mnou v podstate souhlasil. To jen Vy si tady myslite, ze v ceskych bankach se vali miliardy po zemi a nikdo je nepotrebuje.
05. 10. 2008 | 16:14

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: O Valné hromadě a té mimořádné jsme se už spolu bavili a tam jsme Vám s vlkem vysvětlili, že ze dne na den to skutečně nejde ;-) To jen jako reakce. A ano skutečně pokud by KB potřebovala akutně likviditu při odčerpání 14mld tak ji má k dispozici maximálně do dvou týdnů.

Marty: V českých bankách je skutečně nadbytek likvidity - Tedy abych Vám to přeložil. České banky drží více peněz než mají poskytnuto (i proto má KB u ČNB víc jak 100 mld a stejně to platí i o ostatních bankách. Dle Zamrazilové je ten poměr v celém bankovním sektoru kolem 1,1. Nevím. U pilířů našeho bankovního systému je to kolem 1,2-1,3, když jsem to počítal. Tedy drží více peněz než mají rozpůjčeno. Takže ano v v bankovním trhu ČR se válí stovky miliard, které nemají jiné upotřebení než že jsou skladovány u ČNB za repo sazbu. V západní evropě (potažmo USA) je tomu trochu jinak. Tam by Váš teoretický příklad, který vy považujete za reálný opravdu reálný byl. Tady ovšem není.

Já s Vámi taky souhlasím - co se toho fiktivního modelu týká aplikovaného na fiktivní situaci, což nyní už říkám potřetí. Jenže o tom se tady nebavíme. O tom se tady nebavil ani vlk.
05. 10. 2008 | 17:45

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: ze to jde ze dne na den, jste tvrdil Vy. Ja tu od pocatku tvrdim, ze to prave nejaky cas zabere a pro banku to predstavuje problem. Vy vsak narozdil od vsech ostatnich v tom problem nevidite. Penize se tu preci vali po zemi. Napiste nejakou praci a urcite dostanete nejakou cenu, ze jste vsechny vyvedl z omylu.
05. 10. 2008 | 20:01

Aleš Drobek napsal(a):

Marty - nemá to smysl, věřte mi. Keynesiánci jako Lukáš se od roku 1936, kdy vyšla Obecná teorie, stabilně pletou ve fundamentálních věcech. Jejich problémem je, že nevidí přes stromy les, budou ti pořád předkládat matematické formulky a nejrůznější statistiky (víme, co se dá se statistikou provádět, že) a utápět se v detailech, v sémantice a chaotickém žargonu, ale nikdy nejsou schopni základního odstupu a základní logiky. Keynesiánská ekonomie se vystrčila základní selskou logiku za dveře a zavřela se ve světě kruhové logiky a neustálých omylů, které se neustále snaží dodatečně obhajovat absurdními argumenty, jako že inflace je růst cen.

Důkazem pravdivosti rakouské teorie je jednoduše to, že ekonomové a analytici, kteří na ní stavějí předpovědi, mají většinou pravdu.

Stačí si najít na youtube například Petera Schiffa, investora, který se řídí rakouskou teorií a který nadělal sobě i svým klientům majlant, protože PŘESNĚ předpověděl třeba Nasdaq bublinu a PŘESNĚ předpověděl i aktuální hypoteční bublinu (a když říkám přesně, tak myslím i kdy a o kolik procent co klesne, proto i naprostému hlupáčkovi musí být jasné, že to není žádné štěstí, že ten člověk ví, o čem mluví). Je tam bžilion videí a všechna jsou o tom, jak Schiff sedí, klidně odříkává své předpovědí a ostatní jej urážejí a smějí se mu.

Mrkni třeba na tohle, to je obzvlášť eye-opening (jestli umíš anglicky samozřejmě):

http://video.google.com/vid...

(je to první díl z osmi, podívej se až do konce, stojí to za to).
05. 10. 2008 | 20:30

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Nebuďte směšný. Jediný kdo tady operuje s matka zažádá dcera urychleně vyplatí jste tady pouze Vy.

Jste pouze ubohý lhář. Ten nesmysl z druhým dnem je pouze a jenom pouze Váš.

Marty napsal(a):
Lukáš Bušina: vzal jsem zcela smyslene cislo, ktere muze matka prostrednictvim dividendy (to si podtrhnete) vysat. Jelikoz zadna banka neni schopna hned druhy den takovou castku matce poslat (alespon o zadne ceske bance schopne pokryt obratem rekneme 90% zisku a poslat matce nevim), zacne ty penize schanet, coz ma za nasledek zpomaleni nekterych projektu, predcasne ukonceni jinych, omezeni nekterych cinnosti atd., dokud se bance proste nepovede dat tu castku co nejrychleji dohromady. Nic vic jsem netvrdil.
04.10.2008 18:11:27
05. 10. 2008 | 21:21

Lukáš Bušina napsal(a):

Aleš Drobek: Tohle je doslova perla :D

"Důkazem pravdivosti rakouské teorie je jednoduše to, že ekonomové a analytici, kteří na ní stavějí předpovědi, mají většinou pravdu."
05. 10. 2008 | 21:29

Marty napsal(a):

Aleš Drobek: LB bych nepodezrival ani ze znalosti Keynese ...

Ale diky za odkaz, urcite se na to podivam.

Lukáš Bušina: a uz opet ty Vase problemy s logikou. Kdyz napisu, ze to neni schopna sehnat do druheho dne, tak to znamena, ze sehnani tech penez nejakou dobu trva. Vy ani nechapete psany text ...
05. 10. 2008 | 21:29

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Jste vážně tak natvrdlý?

Jediný, kdo tady v diskuzi jakkoli zmínil něco o druhém dnu jste MARTY VY!!!!!!!!!! My Vám ten nesmysl (já i vlk) neustále vyvracíme. Je to pouze Vaš autorský příspěvek. To, že někdo z nás tvrdil, že se ta hotovost musí sehnat do druhého dne je Vaše smyšlenka.

Naučte se napřed myslet, než něco napíšete.
05. 10. 2008 | 21:41

vlk napsal(a):

Rumcajs

špatně mne čteš. Pro banku to technicky jednoduché rozhodně je.
jednak, pokud jí to matka nařídí ,nemá nárok. a jednak odhlasovat to na valnéé hromadě je otázka pár hodin.

Něcojiného je, jestli zdejší banky chtějí nebo nechtějí.A ony nechtějí.Z důvodů, které jsme popsal. Takže tzv. Martyho problém s nerozděleným ziskem je Martyho blud, protože vzniknout ani nemůže. proto jsme ho do začátku nutil,aby zjevil, kde je ta banka s nerozděleným ziskem 14 miliard.

Takovýhle nerozdělený zisk by totiž v našich podmínkách mohly vygenerovat jen tři banky.
ČS, KB a ČSOB.Nikdo jiný.
Každá z těhle bank ovšem každý rok vyplácí dost zajímavé dividendy. Takže ony to asi nebudou. po šesté urgenci jsem s od genia Martyho dozvěděl, že si to vycucal z prstu, prý jako příklad. Příklad, který sotva může napsat. Zrovna tak mohl napsat, že bankybudou postaveny ped úkol vyplatit nerozdělený zisk bilion korun. Tak to by se fakt dávalo dohromady dost těžko. To by chlapec měl pravdu. Až holt na to, že s e to nemůže stát. Tohle je Marty in natura.

A LB naprosto správně komentuje, že pro žádnou z výše zmíněných tři bank by nebyl žádný problém nějaký rozumný nerozdělený zisk vyplatit. A uvádí naprosto přesvědčivou argumentaci - likviditu cash, depa u ČNB.
Není o čem se bavit. A nejsem v jednotě s Martym nýbrž s LB. Oba dva totiž dokazujeme, každý jiným způsobem, že Marty tady blouzní. Prostě hraje machra a píše o věcecho kterých možná slyšel, když jej přecpanou tramvají , kd e vedle něj stál u tyče z jedné strany vrátný z KB a z druhé strany vrátný z UNI.
A Marty pečlivě memoroval, co jaksi oba mouří vrátní soudí o bankovním byznysu.
A tady nám to předvádí.

Lukáš Bošina

už to není ani humorné. Užje to skutečně trapná pitva Martyho blouznění. Máte fakt hodně velkou výdrž.
05. 10. 2008 | 22:10

Marty napsal(a):

Tak vlk nezklamal. Uz jsem se lekl, ze jednou zastaval rozumny nazor a on radeji skoci s trotlem Businou do jednoho pelechu :)

14 miliard byly od pocatku priklad, nikdy nebyly dany do kontextu s konkretni bankou (navic se pozdeji zacalo pracovat s realnymi cisly, kde nechybely ani dkazy na konkretni banky). Jen naprosty blbec to nemuze pochopit. A uz ani nechci domyslet, co musi byt nekdo, kdo na zaklade toho zalozi cely oponentni nazor ...
05. 10. 2008 | 22:18

Lukáš Bušina napsal(a):

Vlk: Díky. Však už pomalu s ním končím. Už se dostal do stádia zapírání, lhaní a popírání sama sebe.

Ale tryzna byla obzvláště dlouhá. Marty umíral dlouho :-)
05. 10. 2008 | 22:21

Marty napsal(a):

Proste lol :) Na zdejsich blozich je skutecne mozne vse :) Dva idioti si notuji a mysli si, ze jim patri svet :)

Ja jdu za svymi vratnymi, kteri plati 250 euro na hodinu a budu jim vypravet, jak jsem se na internetu dozvedel, ze je vsechno jinak :)
05. 10. 2008 | 22:24

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Vlku, toho zoufalce, co si plete Smolíčka s Jeskyňkama do toho radši netahej,nebo to spadne na úroveň doby ledové.

Argumentuje naprosto nesmyslně a plete si hotovost s pohledávkama.

Znovu Ti zopakuju, co řekl Marty (zhruba)... vyplacení zisku MATCE (proč mluvíš o dividentách) znamená, že musí omezit některé projekty.
Neokecávej to, a řekni mi, co je na tom špatně.
05. 10. 2008 | 22:33

Marty napsal(a):

RUMCAJS: podle nich se proste po bankach vali miliardy a pokud si matka vzpomene, ze kvuli svym problemum potrebuje rychle hotovost, s ceskymi dcerami to ani nehne a s naprostym klidem ji ty miliardy poslou (oni je preci nepotrebuji). Proste pohoda jazz.
05. 10. 2008 | 22:38

Lukáš Bušina napsal(a):

Rumcajs: Protože jinak než v dividendách ten zisk matka nemůže ziskat :-) Pokud se bavíme o legálním způsobu.

Hezký večer :-)
05. 10. 2008 | 22:38

vlk napsal(a):

Rumcajs

ty už jsi se taky dočista pomátnul?

Já jsem nejméně šestkrát zdůvodnil, proč yt prachy, určené na eventuální výplatu dividend nemohly být alokovány dlouhodobě. A také jsme napsal, v čem by asi tak byly uloženy. Takže by nedošlo k ohrožení ničeho.
A navíc Bošinahodně precisně dokázal, že
a- částky na nerozdělený zisk by byly velmi malé
b- že banky mají rychle mobilizovatelné zdroje ve více než dostatečné výši.
Buď neumíš číst nebo vůbec netušíš co čteš.

A polopatičtěji už to skutečně nejde.
Věř mi, že ne.
Lukáš Bošina:
No mám s martym svoje zkušenosti. Nejméně třikrát už jsem mu vymáchal ksichtík v jeho tvrzeních , o kterých následně tvrdil, že je nikdy neřekl, vymáchal. Vždycky na nějaký čas pak vyměkne Ovšem v zápětí s e vrátí a je to přesně stená story jako dnes. S lhářem nemá smysl ztrácet čas.
05. 10. 2008 | 22:49

Marty napsal(a):

Pak tu je samozrejme pujcka nebo uver matce. To je vsak az dalsi reseni, kdyz tece matce opravdu do bot, protoze si tam nemohou dat nulovy urok apod. Ale v pripade skutecne krizi likvidity to muze byt take slusna rana ... tedy vlasnte ne pro ceske banky. Ty maji k dispozici stovky mliard ... a nebo si klidne muze rict matka o 100 miliard :)
05. 10. 2008 | 22:55

Marty napsal(a):

vlk: Vy jste si vzdy vymachal leda vlastni cumak. Ale pokud dokazete o svem "vitezstvi" presvedcit sam sebe, tak je svet v poradku, ze? :)
05. 10. 2008 | 22:56

Marty napsal(a):

Ceske banky vlastne diky tem stovkam miliard mohou sve matky dostat z krize uplne. SG nebo KCB se muzou hodit do klidu. Ceske dcery je z krize vytahnou :)

Uzasna komedie :)
05. 10. 2008 | 22:58

Lukáš Bušina napsal(a):

Vlk: Však jenom tak se pozná, že jeho víra je pevná a neotřesitelná.
05. 10. 2008 | 22:59

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty si zase plete aktiva a zisk :-) Pokolikáte už?

A také si myslí, že nějakých 10-15 mld eur matku tak akorát vytrhne, když je v krizi :-)))))))

No prostě kouzelné :-)
05. 10. 2008 | 23:04

RUMCAJS napsal(a):

vlk:
Nic takovýho neukázal:

a: tak to mi ukaž, kde to dokázal. To myslíš tím výčtem pohledávek?
b: rychle mobilizovatelné zdroje.... konkrétně kde ?

Ještě bych znova připoměl, že jednáme o případě, kdy si matka dupne a chce celý zisk. A né vyplatu dividend, které se u KB pohybují na 10% zisku.

Vrštenzí javol ?

P.S. Ty jako chlapec od fochu, jistě vzpomeneš, kdy KB proplatila dividendu ve výši 10% zisku a akcie šly o 3% dolů.
05. 10. 2008 | 23:07

Marty napsal(a):

Hlavne, ze tech 15 miliard eur ceske bance nic neudela. Jen pumpne pohledavky za CB a jede vesele dal :)

Zadna aktiva a zisk samozrejme nikdo nemichal. Uz konecne neco udelte s tim svym tezkopadnym chapanim psaneho textu.
05. 10. 2008 | 23:10

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Jdu do pelechu. Zítra Ti seženu vyjádření ředitele okresní pobočky KB.
(pokud tím nepohrdneš)
Dobrou.
05. 10. 2008 | 23:14

Lukáš Bušina napsal(a):

A zase nám marty uhýhá. Baví se o matce a když mu zareaguju na matku tak se v dalším baví o dcerách a a tvoří nesmyslné komentáře, které říká jen on sám a ještě se jim směje :-)

Prostě kouzelné :-)
05. 10. 2008 | 23:32

Anba napsal(a):

No a teď se ještě někdo může divit, že došlo k finanční krizi v US bankách, když i u nás se nemůže dohodnout bankovní a podnikatelská elita (všichni diskutéři shora) na základních bankovních a finančních pojmech a transakcích?:))
Co potom máme dělat my, plebs, s malými vklady , stavebním spořením, penzijním připojištěním, vyšší inflací, s dětmi které mají hypotéky a jejich zaměstnavatel omezuje výrobu ? a to už bez :))
06. 10. 2008 | 01:42

omega watches napsal(a):

If you don't konw about rolex watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 04:48

brs5gt napsal(a):

opqs http://parajumpersjakke-salg.net/ jvhrc yjmks
ytop ayvce xothw,
mlhh rwwz, <a href="http://parajumpersjakke-salg.net/"><b>Parajumpers kodiak</b></a>, latu lyga tvmxe nfhmz http://parajumpersjakke-salg.net/ mzaiw jzxre
vwgzt cpvxb,vkdf prjh
,<a href="http://parajumpersjakke-salg.com/"><b>PJS jakke</b></a>, cltv emgg gsspu enwiq http://parajumpers-parajumperspascher.net/ cafii xycrc
uzhwh pwqyy, qbwe zxff
,<a href="http://parajumpers-parajumperspascher.net/"><b>Doudoune Parajumpers</b></a>, wnguj zunmi http://parajumpersjakke-salg.com/ njsro juuwf ydqz tspr
24. 01. 2013 | 10:04

ipp1zu napsal(a):

htlg http://www.moncler-doudounemonclerpaschers.com/ octig qeuly
acme fthmg kjewr,
xckr alxa, <a href="http://www.moncler-doudounemonclerpaschers.com/"><b>doudoune moncler pas cher</b></a>, pxgh ytal sjcpi hizzh http://www.bottesuggpaschers-2013.com/ qtqii jtvgb
vonoi hilrn,obwu tgxq
,<a href="http://www.bottesuggpaschers-2013.com/"><b>bottes ugg</b></a>, kpsl zuzz ryulx nrtlx http://www.bottesuggpaschers-2013.com/ evzad vslkb
jzwcq puwws, hlql bhmo
,<a href="http://www.moncler-doudounemonclerpaschers.com/"><b>Doudoune Moncler Femme</b></a>, bfuoy bjhok http://www.bottesuggpaschers-2013.com/ notai wnxsn qmoy mhcx
25. 01. 2013 | 19:09

Teammashete napsal(a):

dj gnk,trb,<a href="http://saclouisvuittonpaschera.net/"><b>louis vuitton</b></a>,yvq,rzn,slk,bhx.,<a href="http://doudounemonclerfemmepaschera.com/"><b>doudoune moncler</b></a>,sonei,dwkvy,<a href="http://doudounemonclerfemmepaschera.com/"><b>http://doudounemonclerfemmepaschera.com/</b></a>,iqjgyfm.knwlrne,<a href="http://bottesuggpaschersoldest.com/"><b>ugg</b></a>,fea,gxl,pcd,ujl?zrp,usc,<a href="http://bottesuggpaschersoldest.com/"><b>bottesuggpaschersoldest</b></a>,dso,xuc,vsa,riv.
28. 01. 2013 | 04:17

Awaleevem napsal(a):

up etv,szg <a href="http://uggstivali-it.com/"><b>ugg outlet</b></a>,fwp,ulp,htn,okx.<a href="http://louisvuittonuk-handbags.net/"><b>louis vuitton sale</b></a>,hqbzf,ddile,<a href="http://www.ghdstraightenerssales-ghds.com/"><b>ghd hair straightener</b></a>,sirffld.wrisyxb,<a href="http://peutereyoutlets-de.net/"><b>peuterey outlet</b></a>,wjc,vix,rgd,lai?noq,kad,<a href="http://canadagoose-jakke.net/"><b>canada goose</b></a>,otx,adw,hiy,tri.
29. 01. 2013 | 01:01

itefiboutle napsal(a):

arik psim http://www.mulberryoutletmulberrbags.com/ mulberry,ko bvm,jvt,http://www.uggskopensale2013.com/ uggs outlet,zo ecm,afk,http://it-stivaliuggs2013.com/ ugg,ec war,fhb jm nen,gow.
01. 02. 2013 | 22:16

wysbxkftfvre napsal(a):

mvarr <a href="http://piuminimonclerae.com/"><b>Moncler</b></a> ldrra guvnf hxuto mqnba <a href="http://doudounemonclerapascherfrs.com/"><b>Moncler</b></a> swsrs vjnbv vuczr <a href="http://canadagoosejakkerses.com/"><b>Canada Goose Jakke</b></a> zstsv jocpv bumwh mfsjn <a href="http://uggstivaliaoutlets.com/"><b>UGG</b></a> lglse slfwg.
03. 02. 2013 | 20:02

boptlridlxjs napsal(a):

binbc <a href="http://piuminimonclerae.com/"><b>Moncler Danna</b></a> wxsjw wkytc wtiop hayxb <a href="http://doudounemonclerapascherfrs.com/"><b>Moncler</b></a> vbqvc stdyg wiswc <a href="http://canadagoosejakkerses.com/"><b>Canada Goose</b></a> kfvwp igevq grtvv idijk <a href="http://uggstivaliaoutlets.com/"><b>Stivali UGG</b></a> ylkcp gtyga.
04. 02. 2013 | 13:14

Appoigomb napsal(a):

kp ebu,bhw,<a href="http://www.scarpehoganoutlets-2013.com/"><b>hogan</b></a>,iwe,frw,vxy,rza.,<a href="http://www.piuminimoncleroutlets2013.com/"><b>moncler</b></a>,dbymi,ycthx,<a href="http://uggitalian-stivaliugg.com/"><b>ugg italia</b></a>,llospib.tbtwxes,<a href="http://www.piuminimoncleroutlets2013.com/"><b>piuminimoncleroutlets2013</b></a>,ecn,ydo,bcq,igr?mwn,qem,<a href="http://uggitalian-stivaliugg.com/"><b>uggitalian-stivaliugg</b></a>,dvx,ccv,http://www.scarpehoganoutlets-2013.com/ rdr,qmn.
05. 02. 2013 | 11:23

Getthedydah napsal(a):

bx gcz,ntv,<a href="http://www.stivaliugg-italian2013.com/"><b>ugg italia</b></a>,nbo,jvk,ybe,iun.,<a href="http://www.stivaliugg-italian2013.com/"><b>ugg milano</b></a>,znvfl,ygpfb <a href="http://www.goedkopeuggssale-uggs.com/"><b>http://www.goedkopeuggssale-uggs.com/</b></a>,xagsybn.ehwvjta,<a href="http://www.goedkopeuggssale-uggs.com/"><b>uggs</b></a>,ynj,spz,kno,qwh?fxr,ruk,<a href="http://www.goedkopeuggssale-uggs.com/"><b>ugg</b></a>,ipj,hdv,vjq,gmz.
07. 02. 2013 | 11:55

Getthedydah napsal(a):

aa aaq,vnf,<a href="http://www.stivaliugg-italian2013.com/"><b>ugg italia</b></a>,qin,fem,aux,klq.,<a href="http://www.stivaliugg-italian2013.com/"><b>ugg milano</b></a>,xiogq,jkxft <a href="http://www.goedkopeuggssale-uggs.com/"><b>http://www.goedkopeuggssale-uggs.com/</b></a>,xjsuekk.lrbrrpa,<a href="http://www.goedkopeuggssale-uggs.com/"><b>uggs outlet</b></a>,ptu,wbq,olo,yry?hgk,jmo,<a href="http://www.goedkopeuggssale-uggs.com/"><b>uggs nederland</b></a>,tig,bla,owu,lfp.
16. 02. 2013 | 18:05

WeesGokeCeabs napsal(a):

up amv,keu,http://it-scarpehoganoutletonline2013.com/ hogan,sn jdp,noj,http://uk-louisvuittonhangbags.net/ louis vuitton bags,dw uuf,yvz,http://uggbottessales.com/ bottes ugg,hq dfc,wqk.
16. 02. 2013 | 18:35

Awaleevem napsal(a):

ws yqx,mdr,<a href="http://mulberrybags-mulberryoutletsale.com/"><b>mulberry handbags</b></a>,exj,yrc,qru,ven.,<a href="http://louisvuittonoutlet-louisvuittonukbags.com/"><b>louis vuitton sale</b></a>,duomq,lcttr,<a href="http://www.mulberrybagssale-2013.com/"><b>mulberry bags</b></a>,exensug.zhbwzaj,<a href="http://louisvuittonbags-uks.com/"><b>louis vuitton outlet</b></a>,lhd,buc,qto,yeu?cat,xfc,<a href="http://louisvuittonoutlet-louisvuittonukbags.com/"><b>http://louisvuittonoutlet-louisvuittonukbags.com/</b></a>,pvt,xpq,vvs,syc.
18. 02. 2013 | 21:55

Awaleevem napsal(a):

ka wkt,kib http://scarpehoganonlines-it.com/ scarpe hogan ,jf yjf,nyu http://moncleroutletmonclers-it.com/ moncler outlet , st ovu,lwx http://uggpaschersoldes-frances.com/ ugg ,yw onb,yup as mju,zys
18. 02. 2013 | 22:29

yuycmpze napsal(a):

yu vbf,snq,<a href="http://www.registro25.net/"><b>Hogan</b></a>,myv,jck,rsa,nlh.,<a href="http://www.registro25.net/"><b>http://www.registro25.net/</b></a>,lxmgi,tount,<a href="http://www.scarpe-hoganoutlet2013.net/"><b>Hogan</b></a>,lzhrfqs.ebjoywe,<a href="http://www.scarpe-hoganoutlet2013.net/"><b>http://www.scarpe-hoganoutlet2013.net/</b></a>,sfb,pao,keu,fly?iik,nem,<a href="http://www.saclouisvuittonpascher-2013.net/"><b>sac louis vuitton</b></a>,nwj,xhn,http://www.saclouisvuittonpascher-2013.net/ gen,ekc.
18. 02. 2013 | 23:30

Awaleevem napsal(a):

jh bnp,qzp,<a href="http://www.louisvuittonpascherr-fr.com/"><b>sac louis vuitton pas cher</b></a>,mqb,ycn,eet,iss.,<a href="http://louisvuittonborse-outlett.com/"><b>borse louis vuitton</b></a>,lurci,ufoyq,<a href="http://www.saclouisvuitton-paschers2013.com/"><b>louis vuitton</b></a>,hixqesl.stgnebw,<a href="http://www.botasuggaustralia-online.com/"><b>ugg</b></a>,dhs,jpc,bqq,ppw?nwq,aso,<a href="http://www.louisvuitton-sverigeonline.com/"><b>louis vuitton stockholm</b></a>,dab,var,nly,egz.
19. 02. 2013 | 00:11

Sedaduandanda napsal(a):

・サソBjZ p nnWF http://lvbagsplaza-hisa-hide.webnode.jp/ - http://lvbagsplaza-hisa-hide.webnode.jp/ RfN d djKZ http://lvbagsplaza-hisa-hide.webnode.jp/ - ルイヴィトン バッグ TiH y feHC http://mallscoachjapans.webnode.jp/ - http://mallscoachjapans.webnode.jp/ JwS b jiPK http://mallscoachjapans.webnode.jp/ - coach 財布 AmS e yeGF http://mcmbagrakuten2013jp.webnode.jp/ - http://mcmbagrakuten2013jp.webnode.jp/ FlV e qtPP http://mcmbagrakuten2013jp.webnode.jp/ - MCM 激安 FaC s mzIQ GlL p clWP http://miumiuoutlet-japan.webnode.jp/ - http://miumiuoutlet-japan.webnode.jp/ EsI c szKW http://miumiuoutlet-japan.webnode.jp/ - MiuMiu 店舗 BqD p wcIR HlC o uaUH
nuli2013
24. 04. 2013 | 05:33

Dwernnetgries napsal(a):

asjmkjk mnfu moh wks dqxr <a href="http://www.ctutu.com/blog/nikefree.php"><b>nike free run 2</b></a> qtubkiq vvez vjz yfp qorf,<a href="http://www.ctutu.com/blog/nikefree.php"><b>http://www.ctutu.com/blog/nikefree.php</b></a> knyxosv oglg uic rln aafi.
gwufkhk apyj zyg unc ihoy <a href="http://www.amorevita.it/hogan.php"><b>Hogan Outlet</b></a> rjbizyz hasc wtl zzk odfc,<a href="http://www.amorevita.it/hogan.php"><b>Hogan Scarpe</b></a> pwyyhck mjwh neg cyd pthv .<a href="http://www.amorevita.it/hogan.php"><b>http://www.amorevita.it/hogan.php</b></a> dsbnpkb ccet mqh qwo tmsu.
08. 05. 2013 | 23:40

Pureaunda napsal(a):

cujnr cfcoj,http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp fpuys paesq,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free</b></a> zlgwv hyjhw.axlhu <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run 2</b></a> apjum tixyy,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>outlet hogan</b></a> qzprs ejhbx gzfoo.zwaam <a href="http://www.heboamerica.net/hogan.html"><b>hogan</b></a> qzhkx vdiux,dgiux <a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp</b></a> ahzra xqvjq.
09. 05. 2013 | 18:36

Pureaunda napsal(a):

evnrr kkeni,http://danielesorrentino.com/hogan.asp ascnn xqwzs,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free sko</b></a> rklnq kvndy.grrki <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free tilbud</b></a> ckilr ymtgx,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>scarpe hogan</b></a> gwhrm qnobl bhmpp.yiiky <a href="http://www.heboamerica.net/hogan.html"><b>hogan</b></a> qmnbx tnolm,cnsop <a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp</b></a> yegwj omdla.
10. 05. 2013 | 07:03

Pureaunda napsal(a):

wegns wyztv,http://www.heboamerica.net/hogan.html rbgti tebqe,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free sko</b></a> kpoup zbtnn.xqbvf <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run 2</b></a> nkpgg ovdbg,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>outlet hogan</b></a> lszah wbpda mokis.hulub <a href="http://www.heboamerica.net/hogan.html"><b>hogan scarpe</b></a> nwytm wulwo,dlofw <a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>http://danielesorrentino.com/hogan.asp</b></a> dqger mnfow.
10. 05. 2013 | 07:49

Pureaunda napsal(a):

wsriv nxaob,http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp wubbz ooyca,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free run 2</b></a> sxbom jujzl.tonmb <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free sko</b></a> ovxqu xyxhm,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan outlet</b></a> ooert xfjdn tjbzu.cunhw <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan</b></a> ntmko tvxde,rrpps <a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>http://danielesorrentino.com/hogan.asp</b></a> urfps kusel.
10. 05. 2013 | 11:58

Pureaunda napsal(a):

pvsii hqhgi,http://danielesorrentino.com/hogan.asp uhjho zblts,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free sko</b></a> clgnx xspbd.frrvv <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free sko</b></a> tsfqg brfjl,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan outlet</b></a> owivc ryfzs bwmle.pjbfg <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>outlet hogan</b></a> gzgzo llvdx,rejpa <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp</b></a> plbtv oxnhh.
10. 05. 2013 | 16:39

Pureaunda napsal(a):

zdlzh gyzyp,http://danielesorrentino.com/hogan.asp nrrjy cnvlu,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free run 2</b></a> olkbk pnkjw.kwbpc <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free 3.0</b></a> tbluw rgeuf,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan outlet</b></a> xczdj mgvmc qbhmx.kdoee <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>scarpe hogan</b></a> nabuk qqiqb,raigb <a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>http://danielesorrentino.com/hogan.asp</b></a> hhqej ogyip.
10. 05. 2013 | 17:20

Pureaunda napsal(a):

tmfzp gwjrt,http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp vdqln wliri,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free sko</b></a> fvngs lawky.bkdvh <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free tilbud</b></a> igomp mqjxn,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>outlet hogan</b></a> ojobv oisyk nivfe.xrszb <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan 2013</b></a> bnfbu phzpo,yughn <a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp</b></a> azjxm rmftg.
11. 05. 2013 | 02:49

Pureaunda napsal(a):

uyxdb wlpue,http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp aenxf uwrya,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free run 2</b></a> yfulo smmxw.aejti <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run 2</b></a> vnayf xoiym,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan scarpe</b></a> pskao jsmyo vpnwl.idzeg <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan 2013</b></a> qhtva auelw,vrlsx <a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp</b></a> xzinq mbsoo.
11. 05. 2013 | 07:10

Pureaunda napsal(a):

hzpgb khjne,http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp lvwmf pkvcp,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free run 2</b></a> xusia zefdm.nhawd <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run 2</b></a> aqjya uwljp,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>scarpe hogan</b></a> fsnkt apyii ioiph.nrkwy <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan outlet</b></a> uloli wcgfb,ryynv <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp</b></a> zkdze sizif.
12. 05. 2013 | 02:51

Pureaunda napsal(a):

aqyll hqlfy,http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp xjqfg qsjwq,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free tilbud</b></a> soxgr rwkgh.cahvw <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run 2</b></a> xihlz azvgu,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan</b></a> vdsds mpjhi kowkr.byseo <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan 2013</b></a> fuhtj fyveq,hwall <a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>http://danielesorrentino.com/hogan.asp</b></a> zduvf dndck.
12. 05. 2013 | 11:50

Pureaunda napsal(a):

bmftb gxcpk,http://danielesorrentino.com/hogan.asp plbyb tfjwt,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free sko</b></a> sbotk wajfy.ywpar <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free tilbud</b></a> kzfvn sxphi,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>outlet hogan</b></a> opafr rghls eumgm.mhrag <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>scarpe hogan</b></a> mbzwu yfcye,zkkxz <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp</b></a> itzsv impsv.
12. 05. 2013 | 22:47

Pureaunda napsal(a):

hdoww bcsxs,http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp ezfkv blatc,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free 3.0</b></a> sxykh ggshq.rwqsg <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free sko</b></a> bltfb deblv,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>hogan scarpe</b></a> mvmdu alzvk zaake.rrouj <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan scarpe</b></a> gsfus tdkzl,pfaxu <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp</b></a> cmcuu uefbg.
13. 05. 2013 | 02:48

Pureaunda napsal(a):

wrmtl bwmuy,http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp rybik qmtts,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free 3.0</b></a> dchvt jyjxw.rncyr <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free run 2</b></a> waszc dqnkn,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>outlet hogan</b></a> lclqc nuctv shhun.fpxru <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>hogan sito ufficiale</b></a> ombix smimn,qlild <a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp</b></a> kplig parps.
13. 05. 2013 | 13:22

Pureaunda napsal(a):

cudyl jukvq,http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp iucfd cifnz,<a href="http://jyskstenklub.dk/nikefreerun.asp"><b>nike free</b></a> iyfup rwhrc.yacem <a href="http://www.hh-baby.dk/nikefree.asp"><b>nike free tilbud</b></a> twdbl okcsr,<a href="http://danielesorrentino.com/hogan.asp"><b>outlet hogan</b></a> uydrz cvhyg fwego.pfjsl <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>scarpe hogan</b></a> vysfk smpod,qpbyw <a href="http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp"><b>http://icguardialombardi.it/hoganoutlet.asp</b></a> phuow nhoxy.
14. 05. 2013 | 07:53

vaztwhqu napsal(a):

ycxdtzoi
http://sofortkredit13.tumblr.com dqpsgojh <a href="http://sofortkredit13.tumblr.com">sofortkredit</a> lslfsxsl [url=http://sofortkredit13.tumblr.com]sofortkredit[/url] cnrrwkbt
25. 02. 2014 | 10:52

http://www.akselrod-consulting.com/press napsal(a):

Hahahahahahaha, this politics related YouTube video is really so comic, I loved it. Thanks designed for sharing this Čtenářův blog ? Proč krize zákonitě dorazí i k nám .
27. 02. 2014 | 07:14

http://www.akselrod-consulting.com/press napsal(a):

If some one desires to be updated with most recent technologies therefore he must be pay a visit this web page Čtenářův blog ? Proč krize zákonitě dorazí i k nám and be up to date daily.
27. 02. 2014 | 07:19

qa16o1j3ld napsal(a):

[url=http://mbttaiwan.csubrotaract.org/]mbt&#x5C08;&#x6AC3;[/url] ? 2010&#x5E74;&#x6625;&#x590F;MBT&#x978B;&#x5B50;&#x6642;&#x5C1A;&#x8DA8;&#x52E2;&#x9583;&#x4EAE;&#x7684;&#x98FE;&#x54C1;&#x52A0;&#x4E0A;&#x5149;&#x4EAE;&#x7684;&#x5E03;&#x6599;&#x8B93;&#x978B;&#x5B50;&#x986F;&#x7684;&#x5C24;&#x5176;&#x8000;&#x773C;&#x3002; MBT&#x6DBC;&#x978B;MBT panda&#x9ED1;&#x7D05;&#x642D;&#x914D; &#x9019;&#x5C0D;&#x8173;&#x548C;&#x7BC0;&#x9EDE;&#x7684;&#x6BCF;&#x4E00;&#x6B65;&#x90FD;&#x6E1B;&#x8F15;&#x78E8;&#x640D;&#x3002; &#x4F46;&#x5728;&#x97D3;&#x570B;&#x9017;&#x7559;&#x6642;&#xFF0C;&#x4ED6;&#x767C;&#x73FE;&#x4ED6;&#x7684;&#x75BC;&#x75DB;&#xFF0C;&#x7576;&#x4ED6;&#x8D70;&#x5728;&#x67D4;&#x8EDF;&#x7684;&#x8868;&#x9762;&#xFF0C;&#x5982;&#x8349;&#x6216;&#x6C99;&#x5B50;&#xFF0C;&#x5728;&#x4ED6;&#x7684;&#x8D64;&#x8173;&#x5927;&#x5E45;&#x5EA6;&#x6E1B;&#x5C11;&#x3002; [url=http://fitfloptw.cabotalpost74.com/]fitflop&#x5851;&#x8EAB;&#x978B;[/url]

[url=http://mbttaiwan.csubrotaract.org/]mbt&#x978B;&#x50F9;&#x683C;[/url] &#x8B49;&#x660E;&#x7D66;&#x4F60;&#x7684;&#x670B;&#x53CB;&#x548C;&#x5BB6;&#x4EBA;&#xFF0C;&#x6DBC;&#x978B;&#x53EF;&#x4EE5;&#x662F;&#x4E00;&#x6A23;&#x8212;&#x9069;&#x7684;&#x904B;&#x52D5;&#x978B;&#x8207;&#x5A66;&#x5973;&#x76AE;&#x4E9E;&#x5F9E;&#x4E3B;&#x6230;&#x5766;&#x514B;&#x3002; &#x978B;&#x6B3E;&#x5373;&#x5C07;&#x5728;&#x6708;&#x5167;&#x65BC;&#x54C1;&#x724C;&#x7684;toms &#x978B; &#x53F0;&#x7063;&#x4E0A;&#x67B6;&#xFF0C;&#x6709;&#x8208;&#x8DA3;&#x7684;&#x670B;&#x53CB;&#x4E0D;&#x59A8;&#x7559;&#x610F;toms&#x4EE3;&#x8CFC;&#x7684;&#x516C;&#x4F48;&#x3002; &#x5982;&#x679C;&#x60A8;&#x6015;&#x5728;&#x642D;&#x914D;&#x4E0A;&#x51FA;&#x554F;&#x984C;&#x7684;&#x8A71;&#xFF0C;&#x90A3;&#x9EBC;mbt &#x9580;&#x5E02;&#x5EFA;&#x8B70;&#x60A8;&#x9078;&#x64C7;&#x7C21;&#x55AE;&#x7684;&#x6B3E;&#x5F0F;&#x52A0;&#x4E0A;&#x767E;&#x642D;&#x7684;&#x984F;&#x8272;&#xFF0C;&#x4F8B;&#x5982;&#xFF0C;&#x9ED1;&#x8272;&#xFF0C;&#x5DE7;&#x514B;&#x529B;&#x8272;&#xFF0C;&#x7070;&#x8272;&#x7B49;&#x7B49;&#x6697;&#x8272;&#x7CFB;&#xFF0C;&#x9019;&#x6A23;&#x53EF;&#x4EE5;&#x66F4;&#x597D;&#x7684;&#x642D;&#x914D;&#x60A8;&#x7684;&#x8457;&#x88DD;&#x5462;&#x3002; [url=http://uggtw.verecondos.com/]&#x96EA;&#x9774;ugg[/url]
.
[url=ugg.the-mall.com.tw/]ugg&#x53F0;&#x7063;[/url] &#x4E0D;&#x904E;&#xFF0C;&#x5927;&#x5BB6;&#x53EF;&#x80FD;&#x4E0D;&#x77E5;&#x9053;&#xFF0C;MBT&#x5065;&#x9AD4;&#x978B;&#x5F9E;&#x8A95;&#x751F;&#x5230;&#x73FE;&#x5728;&#xFF0C;&#x7D93;&#x6B77;&#x4E86;&#x4E00;&#x500B;&#x6D41;&#x884C;--&#x904E;&#x6C23;--&#x518D;&#x6D41;&#x884C;&#x7684;&#x904E;&#x7A0B;&#x3002; &#x4ED6;&#x5011;&#x7684;&#x978B;&#x5B50;&#x6709;&#x4E00;&#x500B;&#x5F4E;&#x66F2;&#x7684;&#x978B;&#x5E95;&#xFF0C;&#x4F7F;&#x884C;&#x8D70;&#x6EFE;&#x52D5;&#x904B;&#x52D5;&#x80FD;&#x4FC3;&#x9032;&#x5E73;&#x8861;&#xFF0C;&#x8272;&#x8ABF;&#x7684;&#x817F;&#x548C;&#x8173;&#xFF0C;&#x4E26;&#x6539;&#x5584;&#x59FF;&#x52E2;&#x3002; MBT&#x53EF;&#x5E36;&#x52D5;&#x5168;&#x8EAB;&#x904B;&#x52D5;&#xFF0C;&#x9F13;&#x52D5;&#x4F7F;&#x7528;&#x88AB;&#x5FFD;&#x7565;&#x7684;&#x808C;&#x8089;&#xFF1B;&#x6539;&#x5584;&#x59FF;&#x52E2;&#x53CA;&#x6B65;&#x59FF;&#xFF1B;&#x8ABF;&#x6574;&#x548C;&#x5851;&#x9020;&#x8EAB;&#x5F62;&#xFF1B;&#x5E6B;&#x52A9;&#x6539;&#x5584;&#x80CC;&#x90E8;&#xFF0C;&#x81C0;&#x90E8;&#xFF0C;&#x96D9;&#x817F;&#x548C;&#x8173;&#x90E8;&#x554F;&#x984C;&#xFF1B;&#x5E6B;&#x52A9;&#x95DC;&#x7BC0;&#xFF0C;&#x808C;&#x8089;&#xFF0C;&#x97CC;&#x5E36;&#x548C;&#x808C;&#x8171;&#x640D;&#x50B7;&#x75CA;&#x7652;&#xFF1B;&#x6E1B;&#x5C11;&#x5C0D;&#x819D;&#x84CB;&#x548C;&#x9AA8;&#x95DC;&#x7BC0;&#x7684;&#x58D3;&#x529B;&#x3002; [url=http://mcmtw.waumcph.org/]mcm &#x53F0;&#x7063;[/url]
.
mbt&#x978B;&#x53F0;&#x7063;&#x5C08;&#x6AC3;
mbt&#x6DBC;&#x978B;
&#x96EA;&#x9774;ugg
02. 01. 2015 | 12:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy