Goree girl

23. 07. 2008 | 17:36
Přečteno 4207 krát
„Jé, vy máte hezký oči,“ prohlíží si mě se zalíbením sestřička v islamábádské nemocnici Al Shifa. Měla bych jí kompliment vrátit, zdvořilost mi, ale na vedlejší kolej odsouvá svíravá bolest zad. „Děkuji a jak dlouho tu, prosím, musím čekat?“ „Jděte si zaplatit za vyšetření a my vás pak zavoláme.“ Pohledem sklouznu na plnou čekárnu a je mi jasné, že dřív než za dvě hodiny to nebude.


Není kam spěchat. Po cestě od pokladny si počkám na výtah a šourám se zpátky k recepci. „Jdete na ultrazvuk?“ osloví mě slečna v šátku, která do prvního patra vyjela se mnou. Až teď si všimnu bílého pláště, její visačky a souhlasně přikývnu. „Já Vám ho udělám,“ bere mi z rukou potřebné dokumenty. Jediným gestem naznačí recepční, že odteď patřím k ní a mizíme za skleněnými dveřmi k ordinacím. „To mám ale štěstí,“ jásám v duchu nad nečekaným vývojem událostí. Pak mi ale dojde, že jestli při mě, v souvislosti s touto situací, stála štěstěna, pak to bylo už při mém narození – jsem cizinka a navíc světlé pleti!

Je to stav mysli

Po několika měsících strávených v Pákistánu musím přiznat, jakkoliv je to nespravedlivé, fakt, že jsem „odjinud“ mi pomohl nejednou. Ano, jako běloška sice vyčnívám z davu a nutně neuniknu zkoumavým pohledům okolí, ano, na tržišti pravidelně „nakoupím“ za minimálně dvounásobek běžné ceny. Pak ale přijdou momenty, jako ten v nemocnici nebo jakými jsou pravidelné zastávky na kontrolních stanovištích ve městě a v těch se můj obličej stává bonusem, jakousi šťastnou kartou.

Opakovaně jsem si kladla otázku: Čím to je? Pákistánci jsou v převažující většině k cizincům a hostům velmi milí, vstřícní. Jejich přirozená pohostinnost mi, ale jako odpověď přesto připadala nedostačující. Za tím je něco víc než jen úcta k cizinci.

„Za tím je mindrák, stav mysli,“ vybafnul na mě kamarád, před kterým jsem jednou zauvažovala nahlas. „Mindrák, ale z čeho? Z doby kolonialismu?“ To mi přišlo podivné. Kdyby se cizinci prodávali na trhu, za Brity by člověk rozhodně utržil nejvíc. Na pomyslném žebříčku popularity zabírají, navzdory své historii v oblasti, s přehledem první místo. Za nimi se, připadá mi, šplhají Němci a po pár vypadaných šprušlích pak zbytek Evropy. „Přesto,“ argumentuji „koloniaslimus a tehdejší „bílá nadřazenost“ možná zanechaly stopy..“ „Nevím,“ kaboní se můj známý, “prostě je to něco v nás. Stačí mít světlou tvář a máš vyhráno.“

Svým komentářem mi připomněl podobně zamlžené odpovědi mých studentek v debatě o představách mužů ohledně jejich budoucích manželek. Kritérium číslo jedna – světlá pleť. Alespoň podle dívek. Nahlédla jsem proto na stránky několika seznamek a skutečně. V kolonce „barva pleti“ jako přes kopírák „světlá, světlá, hodně světlá, světlá.“

„Ty bys jako „goree girl“ (dívka světlé pleti) neměla problém sehnat manžela. Pro muže bys byla ztělesněním všech kvalit - čistoty, nevinnosti a v souvislosti s tím, že jsi cizinka i bohatství a vzdělanosti,“ vyznává se mi Sana, pohledná dívka se záviděníhodně velkýma černýma očima. Postěžuje si, jak média reklamami na bělící krémy a prezentací světlých a ještě světlejších hereček, srážejí běžným Pákistánkám sebevědomí. Jak spoluvytvářejí ve společnosti dojem, že barva pleti je něco, na čem záleží. „A ty by sis takový krém koupila? Stačí přeci takovou hloupost nepodporovat,“ argumentuji. Asi špatně.„Nesouhlasím s tím, ale koupila. Prostě, ten tlak je příliš velký. Už odmalička od svých babiček slýcháme ´shakal jaisee wi ho, rung gora honna chaida see – nezáleží na rysech, hlavně když je pleť světlá.´ Je to v nás, dědí se to z generace na generaci. Buď šťastná za svou barvu.“

Nevím, co na to říct. Že jsem odjakživa záviděla brunetkám jejich tmavá kukadla a lesklé pevné hřívy? Že jako starší jsem nad tím přestala přemýšlet? Že nad svou barvou kůže jsem vlastně nepřemýšlela nikdy, protože nebyl důvod? Nebyl, až doteď. Je to až pákistánská realita, ve které zjišťuji, co to je diskriminace, i když v mém případě pozitivní. A jsem bezradná. Ať už jsou kořeny této diskriminace jakkékoliv, jak správně řekl můj kamarád, jde o stav mysli. A s tou může pohnout jen její majitel sám.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Amarook napsal(a):

To: Tereza Engelova
Jen mala uvaha. Co kdyz ten obdiv k bile pleti zakorenil jeste pred prichodem Britu? Nemohl by to byt nasledek vpadu arijskych kmenu nebo armad Alexandra Velikeho?
Preji Vam hodne stesti a plno zajimavych zazitku!
23. 07. 2008 | 19:09

Okurka napsal(a):

OKURKA: Orientace na světlejší pleť kvůli "zlým" kolonialistům je samozřejmě nesmysl.

AMAROOK: "Nemohl by to byt nasledek vpadu arijskych kmenu nebo armad Alexandra Velikeho?"

OKURKA: A jak to vysvětluje fakt, že lidé světlejší pleti mezi Číňany, starými Aztéky nebo Indy vždy tradičně okupali vyšší vrstvy společnosti?

"Běloši" údajně nejsou jako skupina starší než poslední doba ledová. Pokud je tomu tak - musel vzniknout velmi silný popud ve výběru partnerů, kdy světlá pleť/vlasy/oči byly považovány za atraktivní. K tomuto procesu došlo NEZÁVISLE v různých částech světa.

Vyjímkou zůstávají rovníkové oblasti (mj. subsaharská Afrika), kde enviromentální tlaky takovému vývoji zabránili. Alespoň zatím.

Tedy evropský kolonializmus téměř určitě není zodpovědný za tíhnutí většiny etnik k jistým charakteristikám, podobně jako ho nemůžeme vinit z odlišností mezi dnešními Čechy a Etiopany.
23. 07. 2008 | 21:54

Iva2 napsal(a):

Tereza

Jednou jsme pozvali na lyžování svého rodinného přítele,vzdělaného, mladého a sebevědomého Pakistánce.....nezapomenu na jeho větu: Máma mě zabije, ....při pohledu do zrcadla, opálilo ho sluníčko když se ho snažil instruktor naučit lyžovat :)) pro mě to byl osobně dost šok, nikdy předtím nic o své touze být bílý neříkal :)A my ostatní se tak snažili trochu opálit :))
23. 07. 2008 | 22:01

milo napsal(a):

On je ten vkusový trend z mnoha důvodů příznakem, že se ty společnosti (Indie je stejná) ještě nevychýlily k etnicko kulturnímu fundamentalismu. A to je dobré. V USA se tento fundamentalismus vynořil v 60. letech a manifestoval se na módě vlasů. Když si černí Američané rovnali vlasy, označovali je stoupenci Malcolm A BLACK POWER za přisluhovače bílých a lidi bez hrdosti.
24. 07. 2008 | 12:52

Iva2 napsal(a):

milo

Byl by jste schopný připustit, že nejde o rasový předsudek,, pokud někdo chce být víc bílý? Je možné že je to jen nějaká všeobecná a víceméně objektivní zálib ve světlejší pokožce? Ono to totiž zasahuje ne jenom takové ty bývalé kolonie.....v Japonsku jsou bielící krémy v nesmírné oblibě taky...Četla jsem zajímavý názor, že než o rasu kde o prastarou snahu ukázat movitost.....a to zanmená nepracovat fyzicky, třeba jako rolník na čerstvém vzduchu....u čeho se nevyhnutně opálíte. Tudíž nejde o to aby jste se podobal bílé rase, ale o to aby jste ukázal, že máte na to nepracovat fyzicky :)
24. 07. 2008 | 14:07

Iva2 napsal(a):

oprava: ..než o rasu, jde o parstarou snahu....
24. 07. 2008 | 14:08

Iva2 napsal(a):

můj bože, nejsem schopná napsat to bez překlepů :))) prominte
24. 07. 2008 | 14:09

milo napsal(a):

To: Iva 2

Jistě bych to byl schopen připustit. Neodvažuji se spekulovat, proč je ta obliba tak rozšířena. Důvodem proč jsem zmínil onen etnicko kulturní fundamentalismus je to, že jsem ho zažíval. Děti ze smíšeného manželství se obracely proti matce, protože byla běloška. Byly to velice dobré právničky. Bratranci mého syna nechtěli s malým bílým klukem na ulici. Já si od té doby myslím, že takové to vypjaté zdůrazňování etnické identity je prostě nemocné nebo je výrazem poruchy v tom, jak člověk žije, jak je do života připraven a vpraven.
24. 07. 2008 | 15:33

Iva2 napsal(a):

milo

Tak tohle ráda čtu, už dávno se snažím na debaty o bílých rasistech reagovat oponováním, že těch barevných rasistů je podle mého názoru stejné množství....Každý by byl rád vyvoleným :) Skutečnými vyvolenými jsou lidi s Rh mínus :))))))) JE jich zatraceně málo...žertuji, pochopitelně.
24. 07. 2008 | 15:44

milo napsal(a):

to : Eva 2

Pak jsme spřízněné duše. hezký den přeju. M
25. 07. 2008 | 09:07

Petr Havelka napsal(a):

Ano ano, dříve šlechta chtěla mít bílou barvu pleti, byla to "visačka" kvality :)
25. 07. 2008 | 19:28

Mila napsal(a):

jeste v 19. stoleti zeny nosili paraplatka aby se neopalili. Totez v Japonsku. Opaleni lide totiz byli rolnici, cili nizka vrstva.
Dnes se opalujeme jelikoz to DNES znaci bohatstvi, muzeme jezdit k mori, na hory, atd.
A prednost belejsi barvy pokozky se objevuje v zemich bez kolonialni minulosti.
27. 07. 2008 | 04:51

replica watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, omega watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 07:00

tiffany jewelry napsal(a):

On je ten vkusový trend z mnoha důvodů příznakem, že se ty společnosti (Indie je stejná) ještě nevychýlily k etnicko kulturnímu fundamentalismu. A to je dobré. V USA se tento fundamentalismus vynořil v 60. letech a manifestoval se na módě vlasů. Když si černí Američané rovnali vlasy, označovali je stoupenci Malcolm A BLACK POWER za přisluhovače bílých a lidi bez hrdosti.
31. 07. 2009 | 11:15

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 21:01

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 20:11

pleťová kosmetika napsal(a):

Dnes se opalujeme jelikoz to DNES znaci bohatstvi, muzeme jezdit k mori, na hory, atd.
19. 03. 2010 | 17:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy