22. 02.

Erdoğan, Putin, Trump a Sýrie

Tomáš Laně Přečteno 2818 krát Přidat komentář

Turecký vládce Erdoğan se do syrského konfliktu zamíchal hned na začátku. Podporoval či toleroval sunnitské opoziční frakce, a to i ty extrémistické včetně tzv. islámského státu, pro jednoduchost ho zkracujme po evropsku ISIL. Ti všichni mu mohli být nástrojem jeho mocenské politiky, když už dávno opustil zásadu Atatürkovy sekulární republiky mír doma, mír ve světě. Porušil tuto zásadu v Turecku i v „blízkém“ zahraničí. Koho mezi syrskou opozicí netoleroval, byli Kurdové. hlavní pozemní síla odporu proti ISILu.

Více »

04. 02.

Rusko a Turecko

Tomáš Laně Přečteno 2733 krát Přidat komentář

V poslední době dochází ke sbližování Ruska a Turecka, resp. Putina a Erdoğana. Mají k tomu své pragmatické ekonomické a politické důvody. Historicky byly obě země nesmiřitelnými nepřáteli, jedna pravoslavná křesťanská, druhá sunnitsko muslimská. V dobách, kdy byla Osmanská říše, předchůdkyně současné Turecké republiky, považována za nemocného muže na Bosporu a postupně ztrácela jednu državu za druhou, bylo Rusko jednou z velmocí, které se o skomírajícího obra přetahovaly. Své expanzionistické úmysly halilo do ochrany ortodoxních křesťanů v Osmanské říši. Po rozpadu Sovětského Svazu se naopak Turecko snažilo aktivně ovlivňovat muslimské republiky bývalého SSSR s etnicky tureckým obyvatelstvem.
Zdálo by se tedy, že nemohou být dvě odlišnější země než Rusko, kde se pravoslaví opět stalo součástí státní ideologie, a Turecko, kde dnes vládne sunnitský islám. Turecký diktátor Erdoğan se dokonce pasuje do role samozvaného ochránce muslimů.

Více »

06. 12.

Jak je to vlastně s pozicí Erdoğanova Turecka?

Tomáš Laně Přečteno 5354 krát Přidat komentář

Na první pohled to vypadá, že si Erdoğan dělá co chce. Vlastní zemi, kterou vyděsil údajný puč, válcuje k obrazu svému, Evropskou Unii straší obnovením proudu uprchlíků, každou chvíli si telefonuje s Putinem, za jásotu kremelských stratégů koketuje s tzv. šanghajskou pětkou, čili Organizací šanghajské spolupráce, sdružující Rusko, Čínu, středoasijské postsovětské republiky, ale například i Pákistán nebo Indii. Z povrchního pohledu na mapu tvoří toto uskupení rádoby protiváhu Evropské Unie, která Erdoğanovi pomalu zavírá dveře.Vypadá to hrozivě. Ukuchtí Erdoğan strategické partnerství s Putinem, vymění Evropskou Unii za onu euroasijskou organizaci?

Více »

29. 11.

Demokraticky zvolený prezident?

Tomáš Laně Přečteno 4227 krát Přidat komentář

O tom, zda byl Miloš Zeman zvolen demokraticky, panují pochybnosti od samého počátku. Zarážející údaje o ruském ovlivňování této volby i chmurné prognózy pro volbu příští přináší článek na serveru ura.ru, který citoval i Čro Plus.
http://ura.ru/articles/1036269626

22. 11.

Co přijde po americkém století?

Tomáš Laně Přečteno 6132 krát Přidat komentář

USA se obrátily k Evropě vstupem do 1. světové války v roce 1917. Zdá se, že v roce 2017 z Evropy vycouvají. Evropa od té doby sice zažila nejhorší válku ve své historii, která se rozšířila do celého světa, pak ovšem nejdelší období klidu a blahobytu ve svých dějinách. Také demokracii, jejíž příklad spatřovala v Americe. Na politické transformaci Německa má Amerika hlavní zásluhu. My jsme si z toho století užili všeho všudy necelou polovinu, mezi léty 1918-1938 a od roku 1990. Ale i těch posledních šestadvacet let nám stačilo, abychom pod americkým deštníkem a členstvím v Evropské unii dosáhli nejvyšší prosperity v naší historii.

Více »

25. 10.

Zatloukat, zatloukat, zatloukat …

Tomáš Laně Přečteno 11177 krát Přidat komentář

Zemanovi hradní lokajové byli případem politického kšeftování s řádem pro Jiřího Bradyho zaskočeni. Proti jasnému vyjádření manželky pana Bradyho i sdělení ministra Hermana postavili jen mlžení. Nemohli si dovolit obvinit pana Bradyho a jeho manželku, kteří nemají nic společného s naší vnitropolitickou situací, ze lži, sami se ale báli přiznat pravdu. (Forejt nejspíš pod hrozbou nevyslání jako ambasador do Vatikánu). Při tiskové konferenci, kterou oba lokajové svolali, protože skandál už začal eskalovat, Jiří Forejt, šéf hradního protokolu na všechny přímé otázky, zda s Bradyovými telefonoval, jak oni po příletu sdělili médiím, opakoval, že nebude nic sdělovat.. Jak jména oceněných, tak procedura předcházející udělování státních vyznamenání jsou prý tajné, i když na to žádný předpis ani sankce nejsou. Přitom i muzikálový zpěvák Hůlka už do médii řekl, že udělení státní ceny mu bylo sděleno telefonem. Forejtovo mlžení i Ovčáčkova pověstná arogance rozhodně věrohodnost jejich vystoupení neposílily.

Více »

01. 10.

Meze námluv dvou diktátorů

Tomáš Laně Přečteno 3406 krát Přidat komentář

Turecký diktátor Erdoğan splnil podmínky mnohem silnějšího diktátora Putina, aby se ten k němu milostivě sklonil. Omluvil se za sestřelení letadla a potrestal piloty stíhačky, která ruské letadlo sestřelila. Dopis s omluvou putoval dramaticky, aby došel v Putinem požadovaném termínu do Taškentu na summit zemí Šanghajské pětky. Za pošťáky posloužili Erdoğanovi diktátorští kamarádi Aliyev a Nazarbayev.
Piloti byli zase v rámci kolosálních čistek v armádě po nezdařeném puči označeni za stoupence Erdoğanova dřívějšího spojence, nyní arcišejtána Gülena a zatčeni. Dopis snad neobsahoval jen onu veřejnou, pro domácí konzumaci určenou posměšnou frázi, kterou Erdoğan rád používá při svých četných výpadech proti komukoliv, kdo mu zrovna nejde pod nos: „Ať se na mě nezlobí“. Za touto frází obvykle následuje …ale… Lid to tak alespoň lépe skousl. Však i my tu frázi známe.

Více »

30. 08.

O Turecku trochu jinak

Tomáš Laně Přečteno 3054 krát Přidat komentář

O Turecku se toho v poslední době napsalo a namluvilo hodně. Téměř výhradně v souvislosti se zmařeným pučem a represáliemi, které následovaly. Česko si také zvyklo nazírat Turecko prizmatem hysterického strachu z uprchlíků. Turecko je však i zemí s bohatou kulturou čerpající z domácích i západních tradic. Například jeho moderní, ale i klasická literatura zůstávají bohužel stranou zájmu českých nakladatelů, kteří dávají přednost reklamou prosazovaným literaturám euroatlantického kulturního okruhu, především anglojazyčným.

Více »

21. 08.

Ohlas Pražského jara a vpádu vojsk Varšavského paktu v neruské provincii SSSR

Tomáš Laně Přečteno 2988 krát Přidat komentář

Studoval jsem ve školním roce 1967-1968 místní jazyk a literaturu v ázerbájdžánském Baku. Bylo to hlavní město jedné z tzv. sovětských socialistických republik, které se tvářily jako samostatné. Měly svá ministerstva, dokonce i ministerstvo zahraničí. Chodíval jsem kolem jeho budovy na fakultu. K čemu ovšem sloužilo mi bylo záhadou. Ázerbájdžán neměl ani loutkovou reprezentaci v OSN jako Ukrajina a Bělorusko.

Více »

15. 08.

Válka islamistů v Turecku.

Tomáš Laně Přečteno 4829 krát Přidat komentář

Podle oficiální turecké verze se o zmařený vojenský puč z 15. července pokusila tzv. Teroristická organizace fethullahovců. (turecká zkratka FETÖ). Tuto nálepku začala vláda a jí poplatná média razit už od korupčního skandálu ve špičkách vládnoucí strany AKP a v samotné Erdoğanově rodině (jeho syn Bilal je momentálně v Itálii vyšetřován kvůli praní špinavých peněz) v prosinci 2013. Teď se však ujal ve všech tureckých médiích, těžko říct, zda ze strachu či z upřímného přesvědčení, že jen stoupenci Fethullaha Gülena stáli za pučem.

Fenomén sítě stoupenců F.G. není nová záležitost. Jejich pronikání do veřejného života a do státních struktur včetně armády se datuje už od vojenského převratu v roce 1980. Tehdejší vojenský režim, nesmiřitelný vůči krajní sekulární levici a v menší míře proti nacionalistické pravici, projevoval značnou toleranci vůči islamistickým elementům. Tehdy vznikla teze o turecko-islámské syntéze, tj.nerozlučného spojení tureckého etnika se (sunnitským) islámem. Tedy ve zkratce: co Turek, to muslim (I když to zdaleka není pravda. Možná víc než dvacet procent Turků jsou alevité, příslušníci synkretického vyznání pocházejícího z druhé hlavní větve islámu, ší´y.)

Více »

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin P Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy