27. 10.

(Česko)slovensko a Turecko

Tomáš Laně Přečteno 1340 krát Přidat komentář

„Mladší“ bratříček, Turecko slaví o den později než my, 29. října 95 let založení republiky. Mezi našimi zeměmi povstalými z trosek dvou poražených impérií existují pak od roku 1924 diplomatické styky. Obě země se od té doby navzájem respektují, mají korektní vztahy. Od bývalých říší, z nichž povstaly, se vědomě odstřihly. Československo zrušilo šlechtické tituly, Turecko nejvyšší sunnitskomuslimskou náboženskou autoritu, chalífát. Ke zrušení sultanátu došlo ještě před vyhlášením republiky. Později zcela sekularizovalo veřejnou sféru, odkázalo islám jako znak osmanské identity a příčinu zaostalosti země do soukromé sféry. zakázalo náboženská sdružení, tituly a oděv.

Více »

19. 10.

Pax russica v Sýrii?

Tomáš Laně Přečteno 2085 krát Přidat komentář

Sýrie je fakticky rozdělená na čtyři zóny. Režimní pod kuratelou Ruska, kurdskou pod ochranou Američanů, povstaleckou ovládanou džihádistickými skupinami a zónu okupovanou Tureckem.
Teritoriálně se jedná o západní část země až k řece Eufratu protékající prostředkem Sýrie, kterou ovládá režim Bašára Asada, oblast na východ od Eufratu fakticky ovládanou Kurdy ve spolupráci s místními Araby, provincii Idlíb přiléhající k západní části hranic s Tureckem, kde se má podle dohody s Ruskem Turecko snažit získat kontrolu nad vládnoucími džihádistickými skupinami, a konečně Turky de facto anektované severozápadní příhraničí. Tam už Turci v podstatě zavádějí vlastní správu.

Více »

24. 08.

Karta se obrací

Tomáš Laně Přečteno 5547 krát Přidat komentář

Řecko a Turecko, dva kohouti na jednom smetišti, kontinentálním šelfu Egejského moře. Na politické úrovni spolu vycházejí, jak by se mělo od sousedů očekávat, ale u současného vládce Turecka Erdoğana člověk nikdy neví. Před několika lety bylo Řecko nemocným mužem Evropy. Léčba však byla podle posledních zpráv úspěšná, země už není na kapačkách a zotavuje se. Řecká vláda ovšem není populistická, k léčbě přistupovala odpovědně.

Nemoc se teď přesunula na východní břeh Egejského moře. Evropa má zase co do činění s nemocným mužem na Bosporu.

Více »

16. 07.

Skutečná pomoc a populistické blábolení

Tomáš Laně Přečteno 2206 krát Přidat komentář

Babiš v populistické hrůze ze ztráty preferencí před komunálními vytrvale odmítá solidárně přijmout byť jen symbolické množství migrantů a omílá pořád stejné argumenty. Například ono nesmyslné, že (naše) přijetí několika desítek migrantů pobídne pašeráky k dalšímu kšeftování s lidmi nebo udílí knížecí rady, co by se mělo dělat. Jestliže ho současně Okamura obviňuje z přijímání migrantů a podléhání tlaku „Bruselu“, pak se mu v jeho bezmezném korouhvičkářství ani není co divit.
Česko je v zajetí bezzásadových populistů, jejichž jediným motivem je hrabat pro sebe. Z Babiše a Okamury čouhá jejich chamtivost jako sláma z bot.

Více »

01. 05.

Jsou předčasné volby opravdu Erdoganovou životní šancí?

Tomáš Laně Přečteno 2102 krát Přidat komentář

Erdoğan není člověk, který spoléhá na životní šance. Svoji moc buduje systematicky od chvíle, kdy ho frustrovaní voliči vynesli k moci. V první fázi potřeboval vypadat proevropsky. Západ podlehl mylnému dojmu, že emancipací islámu a nábožensky založených konzervativních vrstev v dosud rigidně sekulární zemi ovládané armádou dojde k demokratizaci tureckého politického systému. Erdoğanova partaj byla dokonce někdy označována jako islámská demokratická co by obdoba západních křesťanských demokracií. Pamatuji se na živé diskuze v tomto směru. Sympaticky z evropského hlediska také vypadalo zlomení moci armády. Bylo to ostatně podmínkou plnění politických kritérií. To vše vzbuzovalo dojem, že Turecko se může přiblížit politickým evropským standardů.

Více »

10. 04.

Divīde et imperā!

Tomáš Laně Přečteno 1902 krát Přidat komentář

Rozděl a panuj! Klasická politika Velké Británie v době její koloniální expanze. Stalinský Sovětský Svaz postupoval přesně ve stejném duchu. Administrativní rozdělení země po tzv. stalinské ústavě z roku 1937 tomu odpovídalo. Systém rozeznával čtyři stupně autonomie – tzv. sovětskou socialistickou republiku (SSR), autonomní sovětskou socialistickou republiku (ASSR), autonomní oblast (AO) a národnostní okruh (NO). Všechny byly samozřejmě podřízeny centrální moci Komunistické strany Sovětského Svazu, ačkoliv ve všech byla příslušná regionální partajní uskupení. KSSS měla „vedoucí“ úlohu ve státě, byť formálními exekutivními orgány byly centrální a regionální vlády a nejvyšší resp.regionální sověty.

Více »

10. 03.

Čeští a visegrádští pekelníci

Tomáš Laně Přečteno 2998 krát Přidat komentář

Ďáblů a arciďáblů se nám v poslední době vyrojilo velké množství. Náš babišovský mainstream si dlouho vystačil s ďáblem Kalouskem. Ten byl původcem všeho zla, které velký Andrej usilovným makáním napraví.

Se Zemanem se objevil ďábel Sobotka, ten ale byl přece jen o třídu níž než Kalousek.

Více »

31. 01.

Dva milióny sedm set tisíc

Tomáš Laně Přečteno 4260 krát Přidat komentář

voličů nesnáší Zemana. Prezidentské volby poprvé jasně, statisticky v číslech ukázaly jak široký odpor k hradnímu pánovi v Česku panuje. Ovčáčkova pražská kavárna se rozšířila do dalších měst a oblastí. Máme už kavárnu středočeskou, brněnskou, plzeňskou, libereckou, hradeckou, olomouckou, budějovickou, pardubickou a zlínskou. A to by možná ještě podrobné výsledky voleb ukázaly i kavárny v menších než krajských městech.

Více »

25. 01.

Hrdý prezident, který mluví cizími jazyky

Tomáš Laně Přečteno 3732 krát Přidat komentář

Takto nám režisér Troška představuje ve svém klipu Miloše Zemana. V USA prý mluví anglicky, v Rusku rusky, před nikým se nehrbí. To jsme všichni poznali dokonce v přímém přenosu. Trapná českoruská hatmatilka z povinné školní výuky padesátých let v předklonu před Putinem opravdu ukázala hrdost a jazykovou vybavenost Miloše Zemana.

Více »

23. 01.

Syndrom rozpadu

Tomáš Laně Přečteno 1948 krát Přidat komentář

Nemocný muž na Bosporu, jak se říkalo Osmanské říši od 19. století, kdy správu jeho oblřímího státního dluhu převzaly evropské mocnosti, zemřel na konci 1. světové války v říjnu 1918. Pozůstalí, vítězné velmoci se pak v roce 1920 rozdělily o dědictví, zbytek území po druhdy nejmocnější říši Starého světa. Jejímu sultánovi vykázaly vyprahlé pláně centrální Anatolie bez přístupu k moři. Řecku pak daly volnou ruku k invazi na tureckou pevninu s k historické odplatě za porážku Byzance. Samy si prsty pálit nechtěly.
Situaci změnil ozbrojený odpor Turků pod vedením generála Mustafy Kemala, později prvního tureckého prezidenta Kemala Atatürka. Řekové byli poraženi, vyhnáni z Anatólie a velmoci přijaly požadavky vítězné strany na revizi původního dělení poražené říše. Mustafa Kemal byl realista, chtěl ubránit jen národní území, nedělal si a proti mocnostem ani nemohl dělat nároky na jiná teritoria. Ztratil tak na ropu bohaté okolí Mosulu v severním Iráku, zároveň však musel provést výměnu obyvatelstva s Řeckem, kdy z Istanbulu a Anatólie odešlo mnohonásobně víc Řeků, než bylo přesunuto Turků z Řecka.
V Lausanne v roce 1923 získalo Turecko zpět Istanbul s úžinami Bosporem a Dardanelami, jeho evropské předpolí a celou pevninskou Anatolii. K ní přilehlé egejské ostrovy zůstaly Řecku.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy