Loser friendly

14. 10. 2008 | 14:00
Přečteno 9370 krát
... aneb pár důvodů proč se nebát globální krize

Nadpis Loser friendly (volně: "přátelský k ztroskotancům") se mi tak líbil, že jsem si jej vypůjčil z obálky nového čísla časopisu Umělec. Ať si to jeho redaktoři uvědomili nebo ne, celkem věrně vystihli chování státu v současné situaci. Na rozdíl od velké deprese 30. let totiž americké i evropské vlády dělají, co mohou, aby pomohly.

Jedna ruka netleská

Ani trhy, ani stát nejsou samo-spásné. Potřebují se navzájem a je třeba, aby mezi nimi byl partnerský vztah. Tržní regulace, pokud je dobrá, existuje právě za tím účelem, aby trhy chránila tam, kde se trhy nedokážou chránit samy. V každé ekonomice hraje stát svou roli. Jedna ruka netleská: ta neviditelná potřebuje tu viditelnou a naopak. I v Americe - kde se zdá, že je stát minimalizován, jak to jen jde - je role státu (pokud ji budeme měřit pomocí toho, kolik daní státem proteče) značná. Zdanění je jen o osm procent nižší než třeba u nás.

Zužitkovat chaos

Současná situace na Západě vypadá jako chaos - a on to chaos skutečně je. Ale trhy přece jsou spontánním chaosem i v období růstu! V tom spočívá krása tržního kapitalismu: je to jediný systém, který spontaneitu dokáže zdravě využít. A že občas dojde ke krizi této spontaneity, to je holt součást balíčku. Jedinou alternativou je Plán - a ten už nikdo nechce.

Kdo řídí divoké a rychlé auto, musí počítat s tím, že se čas od času dostane do smyku. Nikdy tomu nebylo jinak, a dokud někdo nevymyslí něco zcela geniálního, tak ani nebude. Jedním z důvodů, proč je tato krize hlubší než obvykle, je možná právě v tomto: zapomněli jsme, že doby dobré pravidelně střídají doby horší. Krize je prostě katarze, která daný systém posouvá kupředu. Jinak to s námi asi nejde.

Krize? Svět pořád roste

Na vysoké škole jsme s kamarády ekonomy připíjeli: "na hladký ekonomický růst". Jenže on nebude hladký nikdy. Útěchou nám budiž historická skutečnost, že období růstu jsou několikanásobně delší a silnější než období krizí.

Při všem skuhrání na krizi je nutno připomenout, že svět čeká jen zpomalení růstu, nikoli propad. Růst Spojených států má zpomalit na procento, evropský na dvě.

Ano, veliký večírek kouzelného růstu je za námi, ale naše ekonomiky by měly podle všech předpovědí stále růst, byť pomalejším tempem. Zatím se všem zemím, které jsou sledovány Eurostatem (tedy včetně USA či Japonska), věští růst, a to jak na letošní, tak na příští rok.

back to basics

Bude jen dobře, pokud se Amerika vrátí k reálnějšímu tempu růstu a zpomalí ze svého až infarktního, přehřívacího tepu z let minulých. Po tak dlouhém a prudkém nárůstu HDP ani nic jiného než zpomalení nastat nemohlo. Co jiného bychom si představovali? Že bude ekonomika růst závratným tempem navěky věků, amen?

Zatím to vypadá, že právě našemu regionu se výrazný propad ekonomického růstu vyhne. Samotná bankovní krize by se nám měla vyhnout zcela, alespoň tomu nasvědčují veškerá čísla. Kdo nevěří českým analýzám ani eurostatu, ať si přečte článek v New York Times z minulého týdne (zde). Má nadpis Bank Crisis Is Bypassing Central and East Europe neboli Bankovní krize se Střední Evropě vyhýbá. Pokud se podíváte na nezávislé předpovědi, třeba na Eurostat (zde), uvidíte, že právě našemu regionu je prorokován jeden z nejstabilnějších růstů, byť by měl být nižší, než v uplynulých letech.

Kdo zpanikaří, prohrává

Česká republika si i nadále bude udržovat dvou- až třínásobné tempo růstu oproti západní Evropě. Pokud u nás nevznikne iracionální panika, můžeme z této krize vzejít posíleni. Do jisté míry se zde hraje podivný poker: země, které zpanikaří, vyvolají sebenaplňující proroctví a uvalí samy sebe do klatby zbytečného zpomalení růstu.


Že u nás k panice není důvod, demonstruje to, že minulý týden ČNB hravě a bez jakýchkoli následků - nikdo si toho vlastně ani pořádně nevšiml - stáhla 150 miliard korun z českého mezibankovního trhu. ČNB si to mohla dovolit. A demonstrovat tak, že situace u nás je zcela jiná než tam, kde národní banky vlévají peníze do ekonomiky po galonech.

Bratři v dluhu

Posledních sedm let, tedy doba od minulé americké krize v roce 2001, stojí za ohlédnutí: vypovídá mnohé o celé naší euroamerické civilizaci.

Posledních sedm let bylo obdobím sedmi tučných krav, skoro přesně jako ze snu, který se zdál faraonovi a Josef mu jej vykládal. Přestože to bylo jedno z nejbohatších období, výše našeho blahobytu nám nestačila. A byla to právě Amerika, která se zadlužovala mnohem víc než Evropa.

Zatímco eurozóna mírně snížila svou průměrnou zadluženost (o dva procentní body), v USA vzrostl veřejný dluh o deset procentních bodů. V roce 2007 tak měli tito dva ekonomičtí obři přesně stejnou úroveň zadluženosti, totiž 66 procent HDP. Už dávno neplatí, že by Amerika byla fiskálně konzervativnější a umírněnější než Evropa.


článek vyšel v HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Manek napsal(a):

Na stránkách ČSÚ je zmiňovaná tabulka Eurostatu (Real GDP growth rate) také v české verzi: http://dw.czso.cz/ode/tab/t...
14. 10. 2008 | 14:53

Spam napsal(a):

A bude hůř.. čte tohle vůbec někdo?
14. 10. 2008 | 15:08

Duroy napsal(a):

Takže autíčko se dostalo mírně do smyku, a teď se narovnalo a jede dál. Za jakých podmínek to již autor nezmiňuje, budiž mu tedy ke cti, že půlkou článku upozornul na ekonomický cyklus. Možná trošku zapomenul, že pokud záruky vlád nezaberou, čeká náz zhroucení tzv. západní civilizace.
O tom růstu v ČR nejsem až tak přesvědčen, propady prodejů automobilů v řádech desítek procent mne o tom nepřesvědčují a z tohoto vyplývá i obava o hospodářský růst. Ostatně odkaz na eurostat s jejich předpovědí je dnes více, než méně úsměvný.
U části týkající se zadluženosti jsem rád, že se socialistické Evropě daří snižovat deficity a s těmi polobohy volné ruky trhu za Atlantikem to není až tak divoké, ač budeme přesvědčování všelijak. Statistické údaje jsou neúprosné, stát, který má soukrommou i armádu se zadlužuje více, než "socialistická" Evropa.
Každopádně pevně věřím, že má pan Kohout pravdu a jedná se o pouhou cyklickou změnu v ekonomice, a né o fakt, že se dluhy musejí platiti...
14. 10. 2008 | 15:14

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Jednou v Hospodářkách a pak tady. A to se jeden těšil na nějaké novinky. Takhle se budu těšit alespoň na diskusi.
14. 10. 2008 | 15:18

Míval napsal(a):

Pane Sedláček, ekonomice nerozumím skoro vůbec, proto mne zajímají zjednodušující příklady. Ale ten Váš s autem ve smyku zrovna optimistický není. Zapomněl jste totiž, že ne každý smyk se podaří zvládnout a někdy je sebelépe zabezpečené auto zničeno i s osádkou. Viz pan Haider, který rozhodně necestoval v nekvalitní šunce. Proč by tedy, z pohledu Vašeho příkladu, nemohlo dojít k fatální destrukci růstového systému?
14. 10. 2008 | 15:21

Lukáš Bušina napsal(a):

Výborný blog pane Sedláčku jak je u Vás už zvykem.
14. 10. 2008 | 15:29

xaiver napsal(a):

Vůbec jste nezmínil krizi důvěry ve finančnictví jako takové, které bude nevyhnutelným následkem současných událostí. Jestliže vrcholní představitelé amerického bankovnictví trvale ujišťují, že všechno je v pořádku a potom žádají občany, aby zaplatili jejich večírek, tak bude asi něco zatraceně špatně. Akcie bank se staly nedůvěryhodnými na dlouhou dobu. Dalším aspektem je inflace dolaru, která postihne především obyčejné Američany, ale také státy s rezervní dolarovou měnou. Úvahy o konci dolaru jako rezervní měny jsou zcela na místě.
14. 10. 2008 | 15:39

Frant. Lukeš napsal(a):

Velmi zajímavý článek, s mnoha tvrzeními souhlasím. Mám však k autorovi jednu poznámku a jednu otázku.
1) Poznámka: pokud v USA je nebo se předpokládá růst HDP o 1%, tak to znamená vlastně stagnaci (alespoň vyjádřeno na 1 obyvatele), protože počet obyvatel v USA již řadu let roste pravidelně zhruba o 1% ročně.
2) otázka: k současné krizi v USA došlo mimo jiné proto, že se lidé zadlužovali více než jim to dovolovaly jejich zdroje. Za vypůjčené peníze ovšem nakupovali především zboží, případně služby. Protože produkce zboží i služeb generovaných v USA má v drtivé převaze svoje zdroje v USA, bude nutně šetření (resp. omezování zadlužení) občanů mít negativní dopad na konzumaci produktů či služeb, z čehož plyne omezování výroby. Nebo je snad možné jiné řešení?
14. 10. 2008 | 16:22

textilák napsal(a):

ono se vlastně dle analytiků nic neděje. Lidé zadlužení hypotékamio práci nepřijdou , všichni se budou dále zadlužovat , spotřeba resp. nestoudné plýtvání zdroji bude pokračovat, mzdy, odměny, porostou do stále nesmyslnějších řádů a peníze si natiskneme kdykoliv se někdo zmíní o recesi nedej bůh o nějaké krizi.
Pane řekněte nám prognózu a ne populistické keci.
Žití na dluh nebo na úkor třetího světa je neudržitelné. Co bude reálně dál.
Ekonomicky udržitelný stabilní rozvoj, před chamtivostí lichvou a hloupostí .
14. 10. 2008 | 16:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní pso,

jsem to já, kdo ponouká autory, aby texty pro jiná média publikovali i ve svých blozích. Většinou je to dost překvapí, ale já mám za to, že ne každý čte všechny tiskoviny a takto máme možnost seznámit se s úvahami, které by nám třeba jinak unikly. To jen na vysvětlenou. Jak pro autora, tak pro Vás.

Libor Stejskal
14. 10. 2008 | 17:04

Keff napsal(a):

"Jedinou alternativou je Plán - a ten už nikdo nechce." - Plán už tu dávno je, vždyť čím jiným je inflační cílování, či tisk nekrytých peněz? Současná krize je jen projevem toho, že systém kde tištěné nekryté peníze mají zajistit papírový věšný růst dle Keynese nefunguje - a žádná z vlád to nechce pochopit, a místo toho tiskne víc peněz, které jen oddálí skutečný a veliký pád.

"Krize je prostě katarze, která daný systém posouvá kupředu." - Katarzí by bylo kdyby špatně a rizikově hospodařící investiční banky prostě krachly, stejně tak jako podniky které přežívaly svou smrt díky levným úvěrům. Nic z toho se teď nestane a k žádnému očištění trhu nedojde, jen jsme odměnili riskující za jejich prohru.
14. 10. 2008 | 17:34

1234 napsal(a):

To Vlk, Rumcajs a další:
Vážení nickové, chtěla bych se zeptat, a co vy vlastně soudíte o nynějším oživení obchodů na burzách? Myslíte si, že krize se "rozpouští"?
Já jsem poněkud skeptická. Myslím, že pokud nyní burzy strmě stoupají, protože vlády se zaručily penězi, které evidentně nemají a protože se na trhu vypařily obrovské peníze, které nikdo nikdy nevydělal, že je to tím, že prodávající a nakupující budou nyní chtít rychle zpátky vydělat alespoň to, o co přišli, a pak rychle z kola ven, až na někoho zůstane Černý Petr.
A až se to stane, burzy se zase propadnou do mínusu. A ti, kteří se budou držet pohledávky, budou chtít, aby se naplnily sliby, takže vlády zaplatí, co slíbily, což se asi děje už teď, tím, že stávající peníze zmnoží, tudíž se stanou levnější, tudíž asi bude inflace, tudíž asi všechno hodně zdraží, tedy, že asi všichni následně upadneme do bídy.
Je to možné, a nebo jenom fantazíruju.
Zvláště pana Vlka bych chtěla poprosit o reakci, jeho příspěvky ráda čtu, připadají mi rozumné.
Děkuji za odpověď.
14. 10. 2008 | 17:36

badatel napsal(a):

to autor,
kdo spekulacemi odsává na min-max-min peníze z hodnotové křivky akcií, nevytváří hodnoty.
Je to pouze riziková hra (v současnosti urychlená aplikacemi IS/ICT technologií) s přesunem kapitálu mezi hráči.
To stejně končí krizí a válkami a la Marxův Kapitál. Cesta z toho je regulace spekulativního kapitálu ve prospěch kapitálu investičního - tedy socializující prvky, které se v současnosti v USA zavádějí v bankovnictví, včetně toho znárodňování, zavést celoplošně.
Jinak Vám doporučuji více si prostudovat ekonomické klasiky a matematiku, než slovíčky popisovat současný krizový scénář.
Nikdo nemá křišťálovou kouli, ale kapitalistismus ve starém pojetí končí nebo vede k cyklům konjuktura-krize-válka,konjuktura ....Podle zákona negace-negace však vždy na jiné vyšší úrovni v časovém vývoji, bohužel to platí i na míru ničení v těch válkách, aby jsme zase mohli vyrábět a měli tu konjukturu, že ano.
14. 10. 2008 | 17:45

Keff napsal(a):

Badatel: pokud spekulant nakoupí něčí akcie, poskytne mu tak v dobré víře v jeho růst peníze k rozvíjení firmy, a pokud situaci neodhadne, přijde o své vlastní peníze, a tedy je v jeho zájmu pomáhat nákupem akcií nadějným firmám. Ty jsou také rády protože bez toho spekulanta by nepřišly ke kapitálu.

Zákaz spekulací patří k názorovému proudu vámi zmíněného Karla Marxe, doufám že je vám jasné že ten nemá ve slušné společnosti co dělat, a jeho zřízení se v praxi neosvědčilo tolikrát, že by se z toho už lidstvo mohlo poučit.

PS: Než začnete příště mluvit, přečtěte si něco o ekonomice.
14. 10. 2008 | 18:01

čtenář napsal(a):

Něco z toho už jsem četl. Že by blogerské recykláty?
A všechno zapadá. /k badateli/
Mayský kalendář končí dnem 21.12.2012.
Války budou. - Přemnožili se lidi.

- Docházejí zdroje.

- A pár iluminátů má pocit , že z toho vyleze bez šrámu /-jako z finanční krize/, protože padat to bude na Prahu.
14. 10. 2008 | 18:01

fudoshin napsal(a):

je vidět co se dnes ekonomové učí.dříve nebo dnes demagogie.dříve kapitál a marxismus, dnes kapitál a "jemuvlezdoprdelizmus". jestli tomu rozumím dobře, heslo dne je: zisk je náš, o ztrátu se podělíme! tak mi řekněte potom čí je to heslo? s tím se asi volby nevyhrají,proto je potřeba nejspíše lhát a až potom se jím řídit...nejdříve křičet a všechno porušovat a ohánět se svobodou a když se mi to hodí, tak hájit nějaké prapodivné zákony a morálku,která mi přisypává do kapsy! "život je boj!" a o uplatnění tohoto principu se budou muset mocní poprat.já doufám,že lhostejnost a letargie skončí a s ním i všelijaké hybridy.buďto se dělíme o rizika i zisky nebo se nedělíme o zisky,ale ani ne o rizika a ztráty.řekněte mi,jak se krize dotkne většiny lidí? nijak, doktne se zejména horních deset tisíc a politikové zachraňují je a aby neztratili body a vlk se nažral a koza zůstala celá, snaží se to všelijakým zamlžováním maskovat.a takoví "svazáci" jako vy jim hrají do noty,psaním podobných neobhajitelných obhajob...jestliže se vlastně nic nestalo, proč taková panika? že by to byla umělá bublina? proč se nikde neřeší,že nějaké firmy se podržely a některé nechaly padnout? proč se nikde nepíše, že skoro kdykoliv dojde k odprodeji krachující firmy, skoupí to za babku morgan? o tom pište také bloky prosím...
14. 10. 2008 | 18:03

Keff napsal(a):

fudoshin: "zisk je náš, o ztrátu se podělíme" - to si kapitalisti nevymysleli, to jim dovolila vláda kterou jste volil i vy.

Rozumná vláda by řekla tady jsou zákony, kdo je poruší, bude tvrdě bez výjimek potrestán, a pak by na hřišti hráli kapitalisté s tím že když přijdou o peníze, krachnou stejně tak jako každý kdo utratí víc než vydělá. A dávali by si na investice své a svých klientů pořádný pozor.

S příměrem Alexandra Tomského - jak bude řídit mladík, kterému bohatý papá zaplatí každé nabourané auto?

Vzpoměňte si na to až budete volit.
14. 10. 2008 | 18:10

fudoshin napsal(a):

to keff: promiňte mi to,ale číst nestačí.je dobré i porozumět, nemíchat hrušky s jablky apd. kapitálem přispějete firmě při primární emisi akcií.pokud je koupíte od kohokoliv jiného, firma z toho nic nemá.pokud je koupíte jen pro uložení peněz, případně s vidinou dividendy u solidní a ziskové firmy,je to investice.pokud vás výše uvedené nezajímá a nakupujete, abyste později výhodně prodal, či výhodněji koupil je to spekulace.díky používání výpočetní techniky a specializovaného softwaru jsou změny velmi rychlé,ale stejně tak jsou obchody vratké,protože všechny firmy reagují podobně.pokud nemá někdo znalosti věcí pod povrchem nebo nejde o záměr a dohodu, skupování a přebírání firem atd.běžné obchody nahrávají víceméně největším hráčům podobně jako výměny v šachách prospívají materiálně silnějšímu hráči.tím se prakticky postupně vyautovávají drobní individuální i korporátní investoři,kteří maximálně paběrkují,ale spíše trhy opouští či zkrachují.pokud dojde ke globální krizi,když zbydou jenom hráči, kteří chtějí vydělávat a není dostatek dojných krav, dochází ke globálním krizím, snížení objemu obchodů i omezení likvidity trhu. a v tu chvíli spustí velké firmy humbuk.a páky na to mají...podle všeho na nynější krizi zase někdo pěkně vydělá.a zřejmě upevní pozice.někdo je ztratí.uvidíme, čas nám to postupně odhalí...
14. 10. 2008 | 18:14

fudoshin napsal(a):

promiňte já ji určitě nevolil :-) a bavíme se o globální krizi,takže čistě teoreticky, protože, jak psal pan sedláček a já s ním souhlasím, nás se to prakticky nedotkne.jedině změnou objektivních vnějších podmínek a změnou kondice obchodních partnerů apd.
14. 10. 2008 | 18:16

fudoshin napsal(a):

a ještě technická: problémem dnešní doby je propojení politiky, byznysu a bohužel i "crime industry" navzájem.takže, že tu bude nezávislá vláda a kapitalisté beránci budou pokorně čekat, jaké jim určí vláda mantinely, to by se mi sice líbilo, ale bohužel,už si to ani nedovedu představit.alespoň ne tuto změnu pokojnou cestou bohužel :-(
14. 10. 2008 | 18:20

badatel napsal(a):

to Keff,
píšete "pokud spekulant nakoupí něčí akcie, poskytne mu tak v dobré víře v jeho růst peníze k rozvíjení firmy, a pokud situaci neodhadne, přijde o své vlastní peníze,"
Ten spekulant dělá ty spekulativní nákupy v tak krátké době, aby pouze odsál kapitál z oscilující křivky dané akci, o těchto spekulacích je řeč. Pokud by je tam nechal déle samozřejmě, že pomáhá růstu a v tomto smyslu je spekulace na rozvoj daného směru prezentovaného akcií pozitivní.
Zřejmě nic nevíte o časových řadách a jejich matematickém modelování pro právě to rychlé nakupování a prodávání akcií a vydělávání na rozkmitání, tedy velkém rozdílu triády min-max-min.
V tomto by měla být ta regulace spekulací, tedy ve stanovení doby tak, aby nákup akcií nemohl být krátkodobě spekulativní.
Doporučuji doplnit si vzdělání. To znárodňování totiž v současnosti v bankovnictví frčí v USA i EU. Ten Marx neměl křišťálovou kouli, ale pokoušel se o vědecký ekonomický model na úrovni 19.století, a některé jeho prsdikce platí i v současnosti, že ano.
14. 10. 2008 | 18:39

Karelhá napsal(a):

Pane Sedláčku, díky za optimistický komentář z nadhledu, který má mít ale nezvládá ministr financí a který ani neočekávám od premiéra, který na to nemá. Sice s Vašimi logickými argumenty nesplývám, ale dobré jsou,.
14. 10. 2008 | 20:24

Kritik napsal(a):

Hlasatelé dobrých zpráv byli vždy žádaní. A to již v histoprických dobách starověku. Naopak ty, kdož neustále zdvihali prst a varovali, čekalo přinejmenším zostouzení, většinou však vyhnání, vězení, nebo dokonce smrt, převážně v krutých bolestech.

Pan autor však může být v klidu, jeho články budou všichni hltavě číst a periodika tisknout. Zapomněl však prozradit, zda uvěřil věštění z koule, jater, lógru, hvězd, či šlo o krásný sen.
14. 10. 2008 | 21:38

vlk napsal(a):

autorovi

ano, připojuji se plně, k Lukáši Bošinovi / jak taky jinak, že pane Bošina? ,-))/
Jn si myslím, že ten smyk byl poněkud větší a ještě úplně není zvládnutý....

pro 1234
vám s e prostě nedá odolat. Červenám s e. Zkusím svůj pohled.
Víte, ono je to trošku jinak. Píšete - burza stoupá, protože s evlády zaručily penězi, které nemají. Tdy nejspíš směšujete věci, které spolu souvisí jen velmi volni. Totiž záruky vlád za vklady a stoupající kurz akcií. Nelze a nenapíši, že to spolu nesouvisí, ale jen velmi málo. Na tohle by burzy nebyly reagovaly růstem. A už vůbec ne takhle raketovým. Burzyx reagovaly na jiné prohlášení vlád a centrálních bank. První prohlášení, které nastartvalo nákupy , bylo prohlášení vlád ,že žádnou pro systém důležitou banku nenechají padnout. To dodalo, minimálně pro teď jistotu, že ať má kterákoliv banka mizerných položek v bilanci,budou státem vyoprávkovány nebo pokryty dodatkovým kapitálem. Takež trh s e přestal bát bankovních akcií.
Druhý důležitý moment a pro veropu ještě důležitější, podle mého soudu - vládní garance za mezibankovní úvěry do konce roku 2009. To byl přesně ten impuls, který naprosto zamrzlý mezibankovní trh potřeboval, aby si banky zas e mohly mezi sebou půjčovat. A tím s e zajistil přísun likvidity a úvěrů do celého hospodářství. A vlády udělaly dobrý krok, když natáhly akciové podíly. Ty by měly , přii svémprodejigarantovat návratnost vložených prostředků. Byť možná jen z části.AAle není to celé na odpis.
Tyhle dvě zprávy byly rájem pro trh.
Protože trh byl po dlouhém poklesu a zejména po excesu a panice minulého čtvrtka a pátku totálně přeprodaný. Nejlepší akcie celého světa byly za cenu smetí. Kdo byl v pondělí ráno při penězích a měl dostatek odvahy,nakupoval. A kdo to dokázal v prvních 5-timinutách po otevření trhu / smutně přiznávám, že já bohužel ne/ je dneska absolutní king. A bylo jendo, do kterého titulu šel. Jen na určitých titulech byl king větší nebo menší a na jiných úplně největší.
Máte pravdu, že ti , kteří prodělai a prodávali s velikými ztrátami a/nebo v panice budou chtít rychle své ztráty zpět.
Což s e právě děje v USA. Tam už burza z drtivého růstu otočila a míří zas e na jih. Momentálně / je ještě hodina a půl do skončení obchodování, ztrácí proti včerejšku necelá 2%. Ztrácí je pro,že ti, kteří výhodně koupili včera,dne s reaizují zisky /Doufám, že mi neutekla nějaká jobovka za poslední hodinu/. Totéž s e podle mne odehraje zítra v Praze a Evropě. Takže kdo prodá po otevření, nejspíš bud e mít možnost během dne prodané dokoupit zpět, ale za daleko lepší cenu. Uvidíme. Ráno se kouknu jak to vna NYSE dopadlo, jak jededou Japonci.. Je to předpověď, teď, kdy ještě v NY zbývá dost času na radikální obrat. A nepochybně - jestli se netrefím, bud e dost těch, co mi to zítra připomenou.
Ale i kdybych byl úplně vedle a zítra Evropa i Praha zas e rostla jako z praku, čemuž nevěřím, tak dřív nebo později přijde korekce. tedy výprodeje těch, co usoudí, že si dost nahrabali /napříkald na takovém Orcuje to za dva dny skoro 100% - vy byste je nechtěla vytáhnout?/.
Na dlouhodobou předpověď si netroufnu. Nevím totiž, jestli oprvadu je už krize více méně , pod kontrolou. Pokud ano, pak bych si vsadil na opatrný růst po nějakou docel a příjemně dlouhou dobu s občasnými korekcemi. protože i po růstu posledních dvou dnů jsou ceny u většiny titulů hodně nízké.
Ale jakmile vypadne zase nějaký kostliveca zejména větší, může být hodně zle. Důvěra je velmi křehká.

A kdyby s e vrátila znovu panika, je nespíš odpískáno, protože vlád yi centrální banky do hry už daly, co měly k disposici. Nenapadá mne, jaké další trumfové eso by ještě mohly mít v rukávu.
Co by situaci řešilo dokonale, by bylo ,kdyby americká vlád a řekla ,že odkoupí toxická aktiva původu z USA nejen z amerických bank, ale z bank celého světa. Tím pádem by mimoamerický prostor byl za vodou.
Nevím, jestli jsem splnil vaše očekávání.A může být, že jsem přehnaný optimista.

Ale buď jak buď, dají s e teď vydělat hodně velké peníze a hodně rychle. Pokud někdo má hotovost, odvahu a správný odhad. A dokáže si včas říci dost.
14. 10. 2008 | 21:42

Keff napsal(a):

Pane fudoshine, pokud investor, či spekulant, chcete-li koupí akcie, koupí je proto, že mu je někdo prodal, z jakéhokoliv důvodu, má na to plné právo, a ten investor má plné právo koupit to, co někdo, nadto dobrovolně, prodává.
To, že velcí hráči posilují souvisí jednak trochu s economy of scale, a hlavně proto, že socialisticky chovající se vládou (či národní bankou pod jejím vlivem) vyrobené peníze se dostávají do společnosti přes ty velké hráče, ti tedy mají přístup k novým penězům první a bohatnou na tom. To by se nedělo například při zlatém standardu, či pokud by se bankám zakázalo půjčovat u ní uložené peníze někomu dalšímu (úvěrové expanzi), naopak inflační socialismus a keynesiánství takové bohatnutí bohatých přímo podporují.

S technickou poznámkou souhlasím, ale my občané ovce si necháme vše líbit, i to že člověk úzce vázaný na banky má volnou ruku při rozdělování státních peněz bankám. Naše chyba.
Badatel: Každý má právo prodat co vlastní a koupit co někdo prodává, a pokud je trh náchylný k panice, pak je to chyba panikařících kteří prodělají. Ti co manipulují se mají lépe, a tak to přece vždycky bylo ve všech oborech, takže nechápu proč byste to zakazoval zrovna ve finančnictví. Je volba každého zda se vzdělá a bude se chovat racionálně, nebo místo vzdělání investuje třeba do čokoládového dortu a při panice pak přijde o nějaký majetek.

Co byste dělal vy kdybyste měl klesající akcie, chtěl je rychle prodat, věděl že jsou kupci co je za tuto cenu koupí, a jediné co by vám bránilo by bylo právě vaše hloupé nařízení?

"To znárodňování totiž v současnosti v bankovnictví frčí v USA i EU." - všimnul jsem si a říkám že to je velmi, velmi špatně. Kdyby stát nereguloval, banky by utrpěly mnohem menší ztráty dříve, poučily se a nemuselo by dojít ani k tomuto znárodňování.

A na poslední otázku je odpověď NE, NEPLATÍ. Tohle není krize kapitalismu, to je krize marxova sociálního státu toužícího jet na vlně neustálé inflace a obírat skrz ni občany o jejich hodnoty.
14. 10. 2008 | 22:25

Stan napsal(a):

Vlku, to, co popisujete, bych přirovnal k tanci na palubě Titanicu v době, kdy podpalubí je již plné vody a čerpadla jsou vyřazena z provozu. Rád bych se mýlil, ale do konce týdne se ještě budou dít věci!
14. 10. 2008 | 22:32

badatel napsal(a):

to Keff,
vážený, jsou spekulanti typu Soroshe, kteří jso schopni uměle rozkmitat křivku a zaútočit.Jemu se to kdysi povedlo u anglické libry.
Toto je krize kapitalismu umocněná novými technologiemi IS/ICT, které jsou v krátkém čase manipolovat s virtuálnm e-kapitálem. Problém je ten, že v krátkém čase nejste v chaosu kmitání křivek predikovat, mimo jiné proto, že nezznáté řadu informací, skrytých parametrů a spekulativních dravců odsávajících pouze kapitál z trhu bez jakéhokoliv přínosu hodnot. Vytváří umělá očekávání, umělé likvidace toho co se jim do jejich hry nehodí. Burza se pak stává ruletou, ale jejími účastníky jsou masy lidí, kteří se vůbec hry nechtějí účastnit a přesto se hraje s jejich kapitálem (vklady, úvěry apod.)
Tento bezbřehý liberalismus je zločinný nejenom že vede k válkám, ale vede k ožebračování lidí metodou organizované loupeže v mezích zákona.
14. 10. 2008 | 22:44

im napsal(a):

@vlk

Nečervenejte se, lítá šelmo, jste panu TS důstojným protihráčem. Dokážete rychle analyzovat a vidět souvislosti i tam, kde je běžný pohled mine, a přitom píšete věcně a prakticky, mohu-li to tak říci.

@editor

Skvělý nápad, ponoukat bloggery, aby své články z tisku vyvěsili i na blog! Jen tak dál. V tom denním shonu často nění čas číst všechno.
14. 10. 2008 | 22:46

vlk napsal(a):

Stan

doufám, že nemáte pravdu. Ale klidně přiznám,že není nijak nepravděpodobné, že se trefujete lépe než já.

Milá paní im /kdybych měl víc e odvahy,napsal bych zmejmilejších paní im/

červenám s e. Už proto, že nejsme panu Sedláčkovi důstojným partnerem. Bez mučení přiznám, že v přímé diskusi by si men bezesporu dal lžičkou na kafe. Víte on patří ke generaci s bezvadným vzděláním, jazykovým vybavením , mezinárodní zkušeností a profesionalizací od ranných let. Navíc s velkým vějířem rychle přístupných informací.
A já tomu čelím jen selským rozumem a interpretací výrazně menšího penza ,navíc lokálních informací.
14. 10. 2008 | 22:55

RUMCAJS napsal(a):

Souhlas s článkem.
Je to ve stejném duchu, jako sem psali Kohout či Zelený.

Pokud bych měl zůstat u přirovnání k pacientu, které všichni používají, vidím to jako případ, kdy se pacient dozví, že neumře zítra, ale až za pět let.
No určitý důvod k radosti tu určitě je. Pacient nezpanikařil a neutekl z nemocnice. Léčba může začít.
Je otázkou, jestli opravdu začne, protože to bude léčba bolestivá.
Zatím neznám podmínky "neomezeného " přísunu peněz.

Budou se jenom tisknout papírky, nebo se budou omezovat státní výdaje , či
zvyšovat daně ?

Trochu se bojím, že politik v honbě za voličem bude volit tisknutí papírků.

Pak ještě dřív nastane pane Sedláčku to,na co jsem už upozorňoval, když jste zde mluvil odobrém základě naší ekonomiky ,a to, že stačí podlomit dvě věci a jdem ke dnu.
- krize automobilového průmyslu... to už pomalu nastává

- silná koruna...
Paradoxně tohle ek. zdraví může přilákat spekulanty kteří začnou kupovat naší měnu nejméně ohroženou inflací.

Na druhou stranu, pokud by to mělo znamenat oslabení eura vůči dolaru, byla by to asi dobrá zpráva.
15. 10. 2008 | 00:04

Jan Vaculík napsal(a):

Jestli je tahle krize především krizí důvěry ve finančnictví, tak pak máme naději, že by se nám to opravdu mohlo vyhnout. U nás totiž nikdy žádna důvěra v tento sektor moc nebyla - díky p.Tykačovi a podobným. Ale kořeny jsou ještě hloub: pro našince je "kapitálem" prase v chlívku, brambory ve sklepě a demižon na kredenci. Půjčovat na úroky je pro křesťana nemravné (proto tato činnost byla přenechána židům) a "makléř" je nadávka.
Že by nás tenhle přístup chránil před hlubším propadem?
15. 10. 2008 | 00:19

Lukáš Bušina napsal(a):

Jan Vaculík (ale i "análytik" Rumcajs):

Krize likvidity se nám vyhla/ne protože:

"Banky mají u ČNB uloženo stále více než 350 mld. Kč, takže banky mají v současné době likvidity více než dost"

http://finweb.ihned.cz/c1-2...

Což jsem Rumcajsovi a Martymu psal už skoro před týdnem - nevěřili (a to měli k dispozici výroční zprávy českých bank).
15. 10. 2008 | 01:55

Kakt napsal(a):

badatel:

vami popisovane chovani velkych spekulantu existuje, nejde ale o primarni jev burzam dominujici,duvod je prosty : i tech velkych je moc.
15. 10. 2008 | 03:08

Honza Český napsal(a):

Pane Sedláčku
to my jsme si na koleji připíjeli na „kvalitní život všech“
ač jsme věděli, že „všech“ nebude nikdy
a nadšení studentů ekonomie pro růst růstu jsme považovali za
projev jejich úzké specializace či profesní omezenosti
nic ve zlém …
15. 10. 2008 | 03:17

David Janovec napsal(a):

Karel Marx v ekonomii je totéž, co Jules Verne v technických vědách. Zatímco u Verneho nikdo nepochybuje o jeho věšteckých kvalitách, Marx svým otevřeným nadržováním ekonomicky slabší většině je trnem v oku mocným a vlivným kapitálovým skupinám. Proto se mu automaticky zavírají dveře do "lepší" společnosti. Chce to ještě nějaký čas a několik "krvavých cyklů", aby došel všeobecného uznámí.

To, co vidíme dnes, je jen typickým příkladem využití slabého postavení státu (USA), který všechny svoje (i sociální) aktivity musí směrovat přes soukromý sektor (finanční ústavy). Ty si uvědomily, jaký musí být ohromný kšeft z laciných peněz na trhu a celý průser dokázaly tajit tak dlouho, až se do toho namočil celý finanční svět. Stát a daňoví poplatníci to opět zaplatí. To, co státy dnes nalévají do bank, již dříve bylo zaplaceno a skončilo to v privátních kapsách makléřů, banksterů a taky spekulantů.

V tu chvíli se co nejvíce přimlouvám za progresívní zdanění příjmů, aby ti co mají největší příjmy, také více státu vraceli. Pro případ další ekonomické krize.
15. 10. 2008 | 09:10

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: nikdo nerozporoval, ze ceske banky nemaji likviditu. Slo o to, ze jste nepochopil potencionalni riziko, kteremu jsou nektere ceske banky vystaveny diky problemum svych matek.
15. 10. 2008 | 09:18

Marty napsal(a):

*maji likviditu
15. 10. 2008 | 09:19

Viktor napsal(a):

Mám problém s hodnocením pana Sedláčka a to v tom směru, že finanční krizi nepovažuji za příčinu, ale důsledek. Tzn. zabránění totální panice a katastrofě není řešení, ale pudem sebezáchovy vynucený krok. Ptám se, kdo bude v Americe utrácet - ti co nastartovali finanční krizi nesplácením svých hypoték? Ti už nedostanou ani dolar úvěru. Ti co přišli o spoustu peněz v akciích a fondech? Ti nejspíš budou nějakou dobu šetřit, aby se "zahojili" - navíc i proto, že výhled reálné ekonomiky není "nic moc". Že by utráceli ti, co byli propuštění z automobilek a dalších podniků také nelze předpokládat. V tomto období velké nejistoty velmi pravděpodobně omezí spotřebu všichni. Včetně státu, který se zadlužil odkupem akcií bank. Pokud je v USA HDP tažen ze 70% spotřebou domácností, tak mi vychází, že recese je neodvratná. Pokud si k tomu přidám pravděpodobný vzorec chování bank, které budou zřejmě "přeregulovány" příští admininistrativou - tzn. nepůjčí pokud možno nikomu + si přidám výdaje na mise v Iráku, Afghánistánu + přičtu slibované snížení (!) daní, tak mi vychází ne příliš optimistický scénář. Firmy nebudou utrácet za investice, protože buď jim poklesne odbyt, nebo jim nepůjčí banka. Stát nebude mít na utrácení, protože bude muset řešit nárůst deficitu + snížení příjmu daní + výdaje na války. Pokud USA spadnou do recese (někdo tvrdí, že už tam jsou), tak se to samozřejmě projeví ve zbytku světa, pro který je Amerika klíčový klient. Dopady to bude mít obdobné.
Druhá varianta - ta horší - je, že vláda utržená ze řetězu začne utrácet za dluhopisy firem, které by za normální situace zkrachovaly a tím je bude nepřímo financovat. Tím sice povzbudí investiční apetit, ale zadělá na problém daleko větších rozměrů než zažíváme dnes. Vzpomeňme na naše 90. leta - podporovaly se hutě na Kladně a Škodovka v Plzni, aby voliči měli práci a volili tu správnou stranu. Pokud demokraté v USA podlehnou stejnému lákadlu, tak to nemůže dopadnout jinak, než průšvihem - jen se oddálí (o to však bude horší). Jsem zvědav, jak to dopadne s GM - vypadá to, že jsou "zralí" na krach. Pokud budou vládou zachráněni a nestane se něco mimořádného (kompletní výměna managementu - změna sortimentu - zeštíhlení), tak oni mohou být tím dalším spouštěcím mechanismem ..
15. 10. 2008 | 09:32

vlk napsal(a):

No , včera jsem cosi předpovědl, ohledně ranní chování burzy a ono to tak skutečně dneska , minimálně v první půlhodinc e bylo. Kdo hned po otevření prodal, mohl v druhé čtvrthodine nakoupit to samé zpět s e zajímavým diskontem..

A pobavil mne analytik Rumcajs...
Máš rpavdu , ráno zas e vyšlo slunce.
15. 10. 2008 | 09:47

vodník Kebule napsal(a):

Vážený pane.
Připravované kroky narozdíl od vás nehodnotím jako lehkou a běžnou korekci přirozeného cyklického výkyvu v rámci normálního vývoje ze strany státu. Současný stav naopak považuji za bezohledný a surový útok nenažranejch hamounů (vedoucích představitelů globálního a z velké části i virtuálního Prachistánu)na celé státy, které jsou těmi posledními subjekty, vládnoucími nějakým podstatným kapitálem. Zkouší, jestli jim to vyjde a vypadá to, že ano. Prostě a jednoduše na základě uměle vyvolaného zděšení privatizují světový majetek a platí přitom jen sliby, kterým může věřit už snad jen ten největší zoufalec. Těm pár stům "lidí", kteří tohle řídí, jsme všichni naprosto ukradení a naše největší slabina je v tom, že tomu stále ještě (nechápu proč)odmítáme uvěřit. Brzy bude život a zdroje k němu na příděl, vše prostě bude patřit několika "bohům". Poslední šance je, že se ti šmejdi pozabíjejí navzájem. Ale i to bude pro ty ostatní znamenat pořádnou katastrofu. Na to zapíjení budoucího plynulého vývoje si vezměte raději větší sklenku. V mírném podroušení se vám snad věci příští nebudou zdát tak nesnesitelné.
15. 10. 2008 | 09:54

RUMCAJS napsal(a):

L.K.

Vy si pletete aktiva a zisk .
Vy si dokonce pletete pohledávky s hotovostí.

Vy si asi pletete i Mikuláše s Ježíškem.

Vůbec přece nešlo o likviditu (zřejmě opět vůbec netušíte o co jde) ale o Vaše tvrzení, že banka může vysolit na stůl celý svůj zisk matce, aniž omezí některé své projekty.
Navíc dokazovat Vaše šílené tvrzení tím, že odkážete na stránky, kde stát slibuje bankám peníze, jasně dokazuje, že jste pod vlivem drog.
15. 10. 2008 | 10:58

Marty napsal(a):

RUMCAJS: a zisk je jenom ten nejjednodussi zpusob jak vysavat dceru.
15. 10. 2008 | 11:28

vlk napsal(a):

Nehodlám komentovat Rumcajse, ale hlášku neoliberála, že zisk je nejjednodušší způsob jak vysávat dceru nemohu nechat jen tak bez povšimnutí! To je tedy perla! A ty dcery si matky kupovaly za jakým účelem, smím li se zeptat?
Pokud náhodou je odpoěvď probléme, doporučuji optat se v příští tramvaji vrátného z Komerčky...
15. 10. 2008 | 11:38

Jirka Hemzal napsal(a):

To Viktor:
Konečně se někdo pokusil nahlédnout za horizont současných trablů...
Zajímavé díky
15. 10. 2008 | 11:53

Karrel napsal(a):

Viktore, váš komentář má větší informační hodnotu a koeficient proniknutí do podstaty věci než páně Sedláčkův příspěvek plus všechny ostatní komentáře dohromady

Je neuvěřitelné, že dnes mohou být na těch nejvyšších státních a korporátních postech ekonomové, kteří dokáží s tak bezelstnou ignorancí plodit tak povrchní a scestná podobenství o rychlých autech a hladkých růstech. Poslední část blogu je už kompetentnější, ale příště by si pan Sedláček mohl to své "přehřívání" americké ekonomiky a extrémní zadlužování dát do souvislosti. Není přece zas tak těžké spojit si dva body.

Nejprve se rozplývá nad dosud úžasným růstem, aby pak jen tak mimochodem podotkl, že v posledních sedmi letech se Amerika brutálně zadlužila (a já jen za pana Sedláčka dodám - aniž by by měla na splácení, jelikož prachy místo investování prošustrovala na barácích a autech a plazmových TV a iPodech). Snad by mohl panu Sedláčkovi některý zdejší živnostník se zdravou dávkou selského rozumu vysvětlit, že vezme-li si začínající podnikatel půjčku 10 milionů a koupí si za to vilu, Mercedes a dovolenou na Seychelách, tak si na vyšší životní úroveň rozhodně nezadělal, třebaže některým hlavním makroekonomickým stratégům by se to mohlo jevit jako "růst".
15. 10. 2008 | 12:28

Marty napsal(a):

vlk: diskuse, na kterou se zde odkazuje, se vedla o vysavani zisku. To jest skoro 100%. Nikdo nemluvi o standardni situaci, kdy matka si vezme primerenou cast zisku dcery. Tyden starou diskusi byste si vazne mohl pamatovat.
15. 10. 2008 | 12:47

vlk napsal(a):

Mary

klídek, pamatuji s i ji velmi dobře. Vzhledem k vaší tradiční "argumentaci".

Nicméně, nemám co bych měnil na své předchozí replice.
Teď s e snažíte opět mlžit a schovávat za slova o přiměřené části zisku.
Neberu vám tuhle relativizaci vašeho valstního tvrzení o vysávání dcery.

A k novému tvrzení podotýkám, že bych docela rád viděl, jakbankovní matka si bere nepřiměřenou část zisku dcery.
Jestli vám to nikdo nesdělil, akcionář je oprávněn rozhodnout o způsobu užití zisku. Take jeho rozhodnutím oprávněného hospodáře, je , po zaplacení daní, oprávněn odebrat veškerý zisk.
Hlášky o rozvoji si laskavě nechte od cesty. Je jen na majiteli ,jak s e rozhodne. Není nikomu, ani nějakému státu ničím povinen.
A zcela nepochyběn jsouzahraniční vlastníci alespoň takoví bankéři, jako jste vy. A vědí, že když neposílí vlastní kapitál, nejspíš budou mít problém s kapitálvou přiměřeností.
enže oni mohu být lepší bankéři než vy / a pravděpodobností hraničící s jistotou také jsou/ takže vědí, že v nastupujícím hospodářském cyklu nejspíš dojdek určitému utlumení úvěrové expanze a místo toho přijd ekonsolidace úvěrů. Takže nároky na kapitál zas až tak růst nemusí.

Ae bud e stačit, když si budete pamatovat, že vlastník a jen vlastník rozhoduje,co to je přiměřená část ziskuna něco.Nikoliv váš názor.
Ale třeba nás někdo na SoGe v paříži u KBC v Bruselu nebo Erste ve Vídni čtea dotáže s e vás na to jakbyste to rozdělil vy. Neměl byste doplnit nick pro jistotu o mail?
15. 10. 2008 | 13:25

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Vy jste skutečně marný. Ne skutečně nešlo o žádné riziko. Vy jste uvedl nesmyslný případ, který v realitě neexistuje a my se pochopitelně museli ozvat na tento nesmysl.

Rumcajs: Vy jste taky skutečně marný. To milý Rumcajsku znamená, že během dvou týdnů mají české banky k dispozici 350mld z kterých mohou poskytovat úvěry (což popírá Martyho omezování úvěrů). Nebrání to ani úsporám z provozu. Na ty skutečně odčerpání celého zisku nemá vliv - to se projeví v nákladech a jak už jsme si řekli nedostatek likvidity banky netrpí. Být Vámi Rumcajsku do ekonomických debat se nezapojuju, pokud nechcete ze sebe dobrovolně dělat šaška.
15. 10. 2008 | 14:54

Marty napsal(a):

vlk: jakepak uhybani. Vlastniky nesoudim, za to vyuziji sveho prava. Nikdo tu nekrici, ze to je nemoralni zlodejna. Dejte si kaficko, uklidnete se a nepodlehejte sve latentni agresi.
15. 10. 2008 | 14:54

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: nesmysly jste hyril Vy. Ja pouze popisoval situaci, ke ktere muze dojit. Ze to nechapete, je uz Vas problem. Uprimne jsem byl trosku prekvapeny, ze nekdo ohanejici se ekonomickym vzdelanim nevi neco tak trivialniho, jako je vysavani dcery prostr. dividend.
15. 10. 2008 | 14:58

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: prostřednictvím divident se milý marty může vysávat pouze čistý zisk a ten skutečně s omezováním úvěru jak jste se snažil tvrdit nemá absolutně nic společného - nic jiného. Jsme upřímně překvapený, že stále jste nedošel do stádia, kdy ten svůj nesmyslný příklad odvrhnete jako nesmyslný.
15. 10. 2008 | 15:02

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: ja pouze rikal, ze to muze mit neblahy vliv na dceru v tom, ze bude muset omezit nejake sve operace, aby urychlene sehnala penize. Nacoz jste regoval tim, ze banka ma spousty penez v repo operacich a ty klidne posle matce. A pritom zrovna repo operace jsou jednim z nejlepsich a nejistejsich zdroju zisku banky a rozhodne je nebude omezovat s usmevem na rtech, jak jste se snazil naznacit. Proste k omezeni operaci dojde a to ma sve nasledky. A pokud by se k tomu pridaly dalsi zpusoby vysavani (pujcky, investovani do predem urcenych nastroju zajistujicich matce zisk atd.), tak uz se muze banka dostat do vaznyhc potizi.
15. 10. 2008 | 15:11

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Prosím nelhat. O tom, že ty peníze může urychleně poslat matce jste hovořil pouze a jenom Vy. my Vám s vlkem vysvětlili, že nemůže.

Mě skutečně debaty s lhářem nebaví...
15. 10. 2008 | 15:14

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: ja psal urychlene sehnat penize. Ctete pozorneji. Kdyz ma clovek na sehnani penez cas, je to docela v pohode. Urychlene sehnani penez uz zpusobuje potize.
15. 10. 2008 | 15:23

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Hovořil jste o obém. Čtěte sám sebe pozorněji. A ano minimálně měsíc je velmi dlouhá doba při dvoutydenní repo, což pochopitelně žádné potíže Vámi popsané nezpůsobí.
15. 10. 2008 | 15:29

Lukáš Bušina napsal(a):

A jen tak mimochodem. To Marty tvrdil, že české banky nemají dostatek likvidity. Přesně proto když nebyly z nějakého důvodu dostatečné výroční zprávy jednotlivých bank jsem poslal vyjádření z ČNB.
15. 10. 2008 | 15:34

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: kdyz uz ostatni obvinujete ze lzi, tak nelzete sam. Ja od pocatku psal o urychlenem shaneni penez a o repo operacich jste zacal mluvit Vy. A o nedostatku likvidity ceskych bank jsem nemluvil nikdy. Naopak jsem rikal, ze potencionalni riziko neni vysoke, ale narozdil od minulosti tu proste je.
15. 10. 2008 | 15:38

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Znovu...

Urychlené zajištění peněz je interval začínající časově na minimálně měsíci(doba do sjednaní valné hromady, která rozhodne o rozdělení zisku - abych vám nekřivdil 15 dnů uplně minimálně), což při dvoutýdenním repu znamená, že to riziko není skutečně takové jaké jste říkal Vy(omezení úvěrů, omezení aktivit banky a další nesmysly), ale takové jaké jsem říkal já.(tedy prakticky nulové - výčet si můžete přečíst pod blogem čtenáře)
15. 10. 2008 | 15:46

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: uz jsem psal, ze omezeni repo operaci neni pro banku nicim, co prijme s usmevem na rtech. Je to presne to omezeni operaci, o kterem jsem celou dobu psal. A k tomu riziku jsem take napsal, ze muze vyustit v paniku klientu. Dokud ma banka problemy s urychlenym sehnanim likvidity, tak to neni katastrofa. Problem by nastal, kdyby se to delo v nekolika bankach, zacalo by se o tom psat v novinach, slabsi banka by sla do vaznejsich problemu, klienti by zacali panikarit atd. Nikdy jsem nepsal, a ani tim nemel na mysli, ze ceskou banku polozi pouhy presun penez matce. To by bylo na delsi proces a ze strany matky hodne systematicky.
Ale Vy jste v podstate tvrdil, ze v ceskych bankach se vali penize pomalu po zemi a matce budou vesele posilat miliardy jako na bezicim pasu, aniz by to nejak zasahlo jejich business.
15. 10. 2008 | 15:55

1234 napsal(a):

Vlkovi:
ne, já přece netvrdím, že mám patent na všechno a jsem ráda, že jste mi to vysvětlil. Děkuji.
Ohledně Vaší předpovědi tedy
1) vlády se zaručily za to, že nenechají padnout žádnou důležitou banku - zároveň ale několikrát na jiných místech tvrdíte, že někdo musí nutně držet ty bezcenné papíry, to znamená, že když se nějaká banka ocitne v potížích, a bude dost důležitá, vlády budou solit. Může pak teoreticky následovat ten můj chmurný scénář (samozřejmě beru v úvahu fakt, že jedna, byť velká banka by ještě neměla zruinovat celý stát)?
A beru v úvahu fakt,že s tím souvisí i za 2)Vlády daly garance za mezibankovní úvěry, aby se banky nebály si půjčovat do konce roku 2009. Netuším jak ten koloběh peněz může v reálu kolotat, nicméně co může být po roce 2009? Znamená to snad, že vlády počítají, že se na to po roce 2009 zapomene? Třeba jako na virus Y2K po přelomu tisíciletí, kdy totálně vymřel, nebo povodně v Praze?
3) Znamená to že banky bez problémů si spolu s bankami v potenciálních problémech budou opět navzájem půjčovat, a co dál? Koukala jsem, že už ty obchody zase klesly. Nějak si neumím představit, hlavně z psychologického pohledu, že by měl někdo nervy na to, prostřednictvím takhle nestabilních nástrojů zhodnocovat své úspory. Ti, kteří se tím živí asi ano,ale co ti ostatní? Nebude jejich kapitál na burzách chybět?
A v neposlední řadě uvádíte (tedy uvádíte to někde na začátku), že vládní garance za to, že nezbankrotuje žádná důležitá banka, způsobí oživení obchodu s bankovními papíry. Znamená to tedy, že množstevně je právě těch bankovních cenných papírů na trhu nejvíc?
Děkuji za odpovědi a přeji hezké odpoledne.
15. 10. 2008 | 16:48

RUMCAJS napsal(a):

Marty:

Marty, já se Vám divím.

Vlkova rekce byla zcela mimo předmětný spor. Asi doufal, že když začne vyprávět o neolitické revoluci, tak nakonec zapomenete o čem se vedl spor.

No a Bušina ?
To je spíš případ pro psychiatra.
Tam vidím jedinou možnost. Nechat si ho na hraní a do vážných diskuzí se s ním nepouštět.
15. 10. 2008 | 17:07

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Kdo se tady baví o tom jestli to příjme s usměvem nebo bez úsměvu? Jste normální?

Celou dobu rozebíráme Váš nesmysl s dopady na banku ve formě omezení nových úvěrů a těch dalších dopadů, které jste pod blogem čtenáře napsal.

V podstatě jsem psal že české banky mají velmi velké přebytky likvidity a že vyplacení celého zisku v dividendách ji nikterak neohrozí, s čímž vy neustále máte problém i přes řadu argumentů. O peníze válející se na zemi píšete pouze Vy. Za to jak si interpretujete, to co Vám říkám neručím.

Rumcajs: Vidíte to je Vaše. Hlavně se držte od těch ekonomických dále. Jestli to zůstane jenom u těch urážek jsem pro. Hlavně nemusí neznalí lidé číst Vaše výplody z oblasti ekonomie a to je největší přínos tohoto tahu.
15. 10. 2008 | 17:26

vlk napsal(a):

1234
právě jsme vám odpověděl na Millerovi

Marty
a hele Martyho side step. Je li chycen při flagrantní hlouposti, nejdřív tvrdí, že to vlastěn říkal jinak. Je li opět chycen, i tentokrát, při další flagrantní blbosti, napíše, že nic neřekl.
Výborně s e bavím.
Jen tak dál. Kdy pojede zas tramvají, abyste si doplnil obzory?

Lukáši Bošinovi

přeji dobrou zábavu s oběma pány! Akoukám, že Rumcajs už přišel o jakýkoliv glanc. Smutné. No ovšem připomeňme si něco veselho. Třeba první a druhý Rukcajsův ekonomický teorém.
15. 10. 2008 | 18:05

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: Vy jste podaval situaci ceskych bank takovym stylem, ze mohou rozdavat desitky miliard a s nikym to nehne. Takze otazku normalnosti smerujte spise na sebe.

Nepsal jsem, ze to ceske banky ohrozi. Psal jsem, ze jim to zpusobi problemy, ktere mohou vyustit v jejich ohrozeni. Uz konecne ctete pozorneji.

vlk: ja se take dobre bavim, jak jste roztomily, kdyz Vas nekdo simra na Vasem virtualnim egu. Sice trochu pateticky, ale roztomily. Nekdo si uziva realneho zivota a nekdo se musi emociaonalne realizovat na internetu. Ale trochu si cvicte pamet. Zadne ukroky necinim, stale opakuji stejne.
15. 10. 2008 | 18:37

Marty napsal(a):

RUMCAJS: internet je plny pripadu jako vlk nebo LB. Na internetu se hlupak jako LB muze vydavat za fundovaneho ekonoma a snazit se ostatni oslnovat. A emocionalne nevyrovnani a nezrali lide jako vlk si zase mohou ukajet sve nenaplnene potreby. Ja bych to neresil. Nejlepsi je prijit, rict si svuj nazor, trochu se pobavit a pak zase jit dal.

Ale abychom vlkovi jen nekrivdili. Kdyz se drzi sveho kopyta a nefusuje do veci kterym nerozumi, maji jeho prispevky hlavu a patu. Napr. jeho prispevky pod timto blogem se daji cist. Skoda, ze tomu tak neni vzdy.
15. 10. 2008 | 18:43

vlk napsal(a):

Lukáši Bošinovi

komik je prostě komik,nemyslíte?
On prostě nejdřív trvrdí absolutní pitominu, pak menší pitominu, aby nakonec sdělil , že vlastěnnetvrdil nic, resp. že tvrdí pořád to samé.
Nemáte dojem, že mluvit do dubové skříně by by bylo přínosnější. než zkoušet rozšiřovat obzory někomu jako Marty. A to vás upozorňuji, že když přijd e opravdu na lámání chleba, zapře i vlastní nos mezi svým a očima. Stalo se mi to nejméně dvakrát.
U Rumcajs e lze konstatovat, že takhle daleko nikdy nešel. Je tedy důvěryhodnější. Ovšem pokud si nepráskne makového odvaru, co se m tam vaří Manka.Pak je jak z praku. Škoda.
15. 10. 2008 | 20:01

RUMCAJS napsal(a):

Marty:

Souhlasím.
Vlk mě nemile překvapil. Nebojuje za názor ale za sebe .
Snad ho to přejde.
15. 10. 2008 | 20:05

vlk napsal(a):

Rumcajs

vážně? Nebo jsi s e zas evlámal do špajzu?
15. 10. 2008 | 20:25

Pavel napsal(a):

Krize je důsledek fungování systému zvaný kapitalismus.Státní zásahy jsou vynucený krok,aby se ekonomika nesesypala.Doposud nikdo konkrétně neřekl kdo za krizi může jmenovitě a nikdo nebyl potrestán.Peníze vytvořené prací lidí jsou pro záchranu bank sypány jako rohlíky do nenasytného chřánu finančního draka.Pokud nebude kontrola státu nad bankami-jejich aktivitami,banky si budou dělat co chtějí pak tyto krize budou pořád.
I to,že státy budou musek regulovat ekonomiku.Éra trh vše vyřeší skončila.
15. 10. 2008 | 20:25

Lukáš Bušina napsal(a):

To lhaní se Vám Marty vzhledem k tomu, že zdejší historie tady je, hodně nevyplatí.

Marty napsal(a):
Lukáš Bušina: kdyz bude chtit matka dividendu ve vysi napr. 14 miliard, co si myslete, ze to s tou bankou udela? Myslite si snad, ze se tam ty penize jen tak vali po zemi? Banka zastavi projekty, zacne prodavat, co ji prijde po ruku, omezi nove uvery a investice a bude v podstate paralizovana a zavisla na externich zdrojich, a to je riskantni a v dnesni dobe skoro marne. Na takovou situaci pak zareaguji vkladatele panikou a banku to muze klidne polozit.
03.10.2008 13:29:20
15. 10. 2008 | 21:28

Lukáš Bušina napsal(a):

vlk: Neklesneme na stejnou úroveň jako oni. Urážet je pro jejich neznalosti nebudeme. :-) Vždyť na zemi je tolik lidí, co ví méně než my a další hromada ví více. Oni si myslí, že ví. Z toho jak Vás pozoruju usuzuji, že čím více víte(platí i o mě) tím více zjišťuje, že je mnohem více, co nevíte.

Jen tak pro abych vypointoval Martyho.

Moje reakce na výčet jeho nesmyslných projevů z původní diskuze :-)

Lukáš Bušina napsal(a):
Marty: Moc složité. Napíšu to rovnou, abychom ušetřili čas...

Pokud nerozděleného zisku je 14mld(tohoto i předchozích období) a mateřská banka ho bude chtít vyplatit na dividendách celý, nic se neděje. Banka skutečně nezačně prodávat co ji příjde pod ruku, ani omezovat nové úvěry. Nestane se prakticky nic. Jenom bance stoupnou náklady(na které si bude muset půjčit) a to pouze v případě, že bude chtít expandovat nad současný rámec. Jediný skutečný výsledek je krátkodobý nedostatek likvidity (u českých bank toto skutečně nehrozí vzhledem k faktu, že drží více peněz střadatelů než mají poskytnutých úvěrů) a krátkodobé podvázání rozvoje banky, který je právě financován ze zisku
15. 10. 2008 | 21:35

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Vážně Vlku!

Poctivě si projdi svou reakci a zjistíš, že ke sporu tam nemáš jediný bod.

....A k novému tvrzení podotýkám, že bych docela rád viděl, jakbankovní matka si bere nepřiměřenou část zisku dcery.... Snad toto ? Tvrdil někdo opak ?

...Jestli vám to nikdo nesdělil, akcionář je oprávněn rozhodnout o způsobu užití zisku. Take jeho rozhodnutím oprávněného hospodáře, je , po zaplacení daní, oprávněn odebrat veškerý zisk.... Nebo toto ?
Hlášky o rozvoji si laskavě nechte od cesty. Je jen na majiteli ,jak s e rozhodne. Není nikomu, ani nějakému státu ničím povinen.... nebo toto ?

....A zcela nepochyběn jsou zahraniční vlastníci alespoň takoví bankéři, jako jste vy. A vědí, že když neposílí vlastní kapitál, nejspíš budou mít problém s kapitálvou přiměřeností.
Jenže oni mohu být lepší bankéři než vy / a pravděpodobností hraničící s jistotou také jsou/ takže vědí, že v nastupujícím hospodářském cyklu nejspíš dojdek určitému utlumení úvěrové expanze a místo toho přijd ekonsolidace úvěrů.... nebo toto ?

...Ae bud e stačit, když si budete pamatovat, že vlastník a jen vlastník rozhoduje,co to je přiměřená část ziskuna něco.Nikoliv váš názor.
Ale třeba nás někdo na SoGe v paříži u KBC v Bruselu nebo Erste ve Vídni čtea dotáže s e vás na to jakbyste to rozdělil vy. Neměl byste doplnit nick pro jistotu o mail? ... nebo toto?

Co mají tvé jednotlivé body společného s tím, že Marty tvrdil, že předat celý zisk matce není zas taková prdel, jak tu tvrdí Bušina ?

Tlapu na srdce, já myslím že nic.
15. 10. 2008 | 21:53

RUMCAJS napsal(a):

Pane Sedláčku!

Docela bych uvítal pohled ekonoma na tuto situaci více z pohledu Evropy. Pan profesor Zelený to provedl skvěle, ale byl to pohled z Ameriky.

Na kolik si myslíte, že tato finanční krize byla způsobena pouze toxickými hypotékami ?
Nebyl to spíše jenom katalizátor procesu, který má hlubší kořeny v nezodpovědném chování nejenom bankéřů ale i politiků a to politiků evropských ?
Jakou roli v této krizi dostaly dluhy vlád ? Vedlejší či hlavní ?

Komu dluží vlády ? Kterým bankám ? Nejsou to náhodou ty, které znárodňují ?
Nestačilo by, kdyby státy nalily do bankovního sektoru pouze ty peníze, které dluží ?
Na kolik si myslíte, že se jedná o krizi vyvolanou panikou a na kolik má reálný podklad ?

A na kolik si myslíte, že zvolený způsob záchrany zabere ? Nebylo by lepší použít naší cestu? Vyvedení toxických úvěrů mimo banky a podlomené banky odprodat zdravým bankám ?
A toxické úvěry svěřit Tlustému. "Ten už má ty správný kontakty."
15. 10. 2008 | 22:07

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: "Psal jsem, ze jim to zpusobi problemy, ktere mohou vyustit v jejich ohrozeni."

"Na takovou situaci pak zareaguji vkladatele panikou a banku to muze klidne polozit."

S tou logikou jste mel vzdycky velky problem. Nechapete ani jednoduche priklady.

A uz si konecne skutecne nekoho v te bance zeptejte, jestli s nimi skutecne nepohne, kdyz matka bude chtit temer 100% zisku.
15. 10. 2008 | 23:12

Marty napsal(a):

RUMCAJS: kdysi byl na Neviditelnem Psu nick vlk a take tamni diskuse zahlcoval jako zdejsi vlk. Po case uz byl vsem pro smich a najednou se objevil nick na aktualne, kde v rudem panoptiku nasel vdecne poluchace. Nesmite ho brat moc vazne. On clovek duchodoveho veku s chovanim a agresi adolescenta ma vlastnich problemu dost.
15. 10. 2008 | 23:16

kolemjdoucí napsal(a):

15. 10. 2008 | 23:36

kolemjdoucí napsal(a):

RUMCAJS: Teda, ta vaše urputná snaha přišít to všechno státu a politikům je abnormálně komická. Jen tak dál, humoru není nikdy dost.
15. 10. 2008 | 23:40

RUMCAJS napsal(a):

Kolemjdoucí:

Koukám, počítač zapnutý.
Chci ho vypnout a co nevidím?
Sen nebo realita. Po tolika uveřejněných názorech ekonomů i politiků, se nejde někdo, kdo věří že za vším stojí trh?

Musím to vypnout a zlý sen zaspat!
16. 10. 2008 | 00:12

hv napsal(a):

Ptat se bankeru na priciny krize je jako ptat se kozla, proc je zahradnikem.

Prvotnim duvodem je nerovnovazne postaveni bank na trhu, protoze narozdil od vsech ostatnich mohou vytvaret penize z vakua. K cemu to pak vede? V priznivych dobach zavali timto kreditem firmy a spotrebitele. Spotrebitele, aby si koupili, co nepotrebuji za penize, ktere nemaji a firmy, aby jim to "harampadi" dodali. Vyssi kredit = vyssi zisk pro banku, vyssi HDP, vyssi mzdy, vyssi dane a vsichni jsou spokojeni. Jen blazen a politicky sebevrah by bankam radil, aby slaply na brzdu, kdyz vsechno tak krasne funguje. A zvlast, kdyz zaklinadlem je rust HDP. Navic banky maji vylucne postaveni na trhu a stat je podrzi.
Takze kdyz splaskla jedna akciova bublinka v roce 2000, tak je nutne "podporit trh" a zlevnit penize, aby si vsichni misto akcii na dluh mohli koupit tri nove domy a dve nova auta, nevadi, ze na to nemaji, protoze ceny prece rostou a se ziskem se proda. Kola se roztaci, letadlo se vzneslo, podvozek uz jsme zahodili.

A jednoho dne se zjisti, ze domy uz neni komu prodavat, ze ceny nerostou a ze dluznici si koupili predrazene baraky za castky, ktere nemohli splacet. Dluzni upisy techto nestastniku uz se ovsem podarilo figly rozeslat do sveta ruznym dalsim bankam po svete a ty ted zjistuji, ze maji jen hodnotu papiru. Dozvi se to nestastnici, kteri se do hry zapojili trochu nevinne a bankam svoje penize pujcovali na mrzky urok a ted si nejsou moc jisti, ze banka by jim vsechno vratila, kdyz cast tech jejich vkladu prosustrovala. Takze prichazi vlady, ktere se zaruci penezi tech stradatelu (ti dluznici totiz maji jen dluhy), ze se o penize bat nemusi.

Trh neselhal, trh proste stranil tem, kteri byli od zacatku zvyhodneni, tj. bankam a dluznikum. Jenze ti v systemu ztratili davno pud sebezachovy, nemeli zadnou korekci, naopak prislo posveceni bank i FEDu. No a ted ma sramy zacalovat kdo? Najdeme jeste dalsi hloupe veritele, ktery budou sponzorovat system, jez je stale znevyhodnuje?
16. 10. 2008 | 10:08

Kamila napsal(a):

Překvapuje mne, že se stále najde někdo, kdo skočí politikům na obvyklé "slibem nezarmoutíš". Copak opravdu nikdo nechápe, že dokud nedoje k opravdu velkým krachům nebo bankrotům trh se stále bude houpat jen nad propastí, kam dřív nebo později stejně spadne? Proč se najednou ze všeho a od všech dočkáme jen planých slibů a skutek utek´? Jasně, nikomu se nechce přijít s tou zprávou první, ale přiznejme si to, podvádělo se u nás při kuponové privatizaci, podvádělo se v USA při postupování a prodávání úvěrů ( o Islandu ani nemluvě ). Copak už opravdu nikdo nevidí, že případné plnění záruk stejně jako vždy půjde z kapes daňových poplatníků a všechno to stejně skončí díky spekulantům další krizí a dalšími korekcemi? Možná ne hned, ale v cyklech se přece taková skutečnost opakuje.

PS: Děkuji, že mi nikdo nebude odepisovat. Jsou to je někam napsané mé myšlenky.
16. 10. 2008 | 21:17

vlk napsal(a):

Rumcajs

víš co? Zkus si přečíst Martyho bláboly na které jsem reagoval. Aby s nemusl hledat tak:
Marty napsal(a):
RUMCAJS: a zisk je jenom ten nejjednodussi zpusob jak vysavat dceru.
15.10.2008 11:28:27
a
Marty napsal(a):
vlk: diskuse, na kterou se zde odkazuje, se vedla o vysavani zisku. To jest skoro 100%. Nikdo nemluvi o standardni situaci, kdy matka si vezme primerenou cast zisku dcery. Tyden starou diskusi byste si vazne mohl pamatovat.
15.10.2008 12:47:22
¨
Takže jsem zkomentoval oba tyhle nesmysly naprosto věcně. Pokud nejsi schopen pochopit oč běží, nic se neděje. Tvůj ne můj problém.
V prvém případě Maryt tvrdí, že dcera je vysávána, když si matka bere zisk, což je směšná blbina, v druhé hlášce, jak je jeho zyvkem, s e snaží své předchozí blábolení rozmělnit, plkem o nepřiměřeném odsátí zisku.
Já skutečně nevím, co je nepřiměřené užití ziskuz dcery majitelem. On je ten zisk jaksi jeho. Celý. Ne přiměřená část.
Kapišto?
Prostě Marty blábolí. Klidně blábol s ním.Ve dvou s e to lépe táhne.
A Lukáš Bošina přesvědčivě dokázal, že tuzemské banky skutečně na vyplacení zisku mají.
Pokud ČNB sdělila , že za posledních 14 dnů stáhla z bnak hotovost ve výši 150 miliard,není o co řešit. Pak nějakých 20-25 miliard zuisku není žádný problém. Ani dnes. A zdůvodnil, proč to účetně není problém. Marty nerozumí ani bankovní praxi, ani účetnictví. Nožná ,že něčemu rozumí. Zatím to tady neodhalil.

No a k tomu vlkovi z NP,kterého s emi snaží přišít - na NP jsme komentoval asi jen třikrát. Pak jsem byl upozorněn, že nick vlk tam už někdo má, takže jsme odešel. Marty prostě fabuluje a skro se mic hce říci, že lže, jako vždycky.
Nemám důvod s e skrývat. několikrát jsme tu uvedl nick pod kterým jsme jel například na kavárně, než zanikla. Což může potvrdit šebkomil, pokud by s e objevil nebo Zbyněk Matyáš.Anikdo men k tomu nenutil.
To jen abysme si byli na čisto.
A týpka jako Marty, kdybych na něj někd e narazil, bych si pamatival. Pro jeho nadutost a bigotnost.
16. 10. 2008 | 22:02

Marty napsal(a):

vlk: jasne jsem Vam odpovedel a Vy to stejne nechapete. To je ale skutecne jen Vas problem.

Vsak taky nikdo nerikal, ze ceske banky nemaji na vyplaceni. Ja rikal, ze rychle vyplaceni zpusobi prblemy, ktere mohou vyustit ve vaznejsi problemy. To jste Vy a ani LB diky vlastni neznalosti nebyli ochotni pochopit (schopen to je pochopen skutecne kazdy).

Vsak jsem nerekl, ze jste na NP byl Vy :) Jen jsem zminil podobu projevu obou nicku. Mozna jste to byl Vy a mozna ne.
16. 10. 2008 | 22:53

vlk napsal(a):

Marty
podívejte se, od samého začátku tad y tvrdíte, že české banky jsou v podstatě tunelovány matkami. a tvrdíte, že zejména přes zisk. A že jim to způsobí vážné potíže. Bylo vám exemplárně dokázáno, že věci naprosto neriozumííteNaposled vám bylo dokázáno, že dokonale blouzníte.Dokázáno tak, že vaši neudržitelnou pozici pochopil i Rumcajs.
A teď přijdete opět s modifikací,na kterou už jsem vám odpovídal, ale která je v jádru nesmyslná.
Abych vám neumožnil sebemenší další úhybné manévry , tak teď napastuji vaše mimořádně hloupé tvrzení:

Vsak taky nikdo nerikal, ze ceske banky nemaji na vyplaceni. Ja rikal, ze rychle vyplaceni zpusobi prblemy, ktere mohou vyustit ve vaznejsi problemy. To jste Vy a ani LB diky vlastni neznalosti nebyli ochotni pochopit (schopen to je pochopen skutecne kazdy).
To je vaše autentická citace. Bez vytržení zkontextu.

Takže Marty, už jsem vám sdělil, že banky velmi přesně vypracovávají plán likvidity. Zejména dnes. Takže si případný požadavek matky umí ošetřit. Ale to není nejdůležitější.

Nejdůležitější je naprostá demence vašeho tvrzení - rychlé vyplacení způsobí problémy, které mohou přerůst ve vážnější problémy.

Zřejmě předpokládáte, že zahraniční bankovní matka je hloupý rabiát, který prostě vyrabuje dceru, aniž by přihlížel sebeméně k jejím zájmům a potřebám. Takhle by se choval nanejvýš někdo s vaším rozhledem. Nikoliv člověk dlouhodobě investující , zkušený a mimořádně chytrý. Jak vetšinou boardi bankovních matek našich bank bývají. Takže tohle nebezpečí skutečně nehrozí. Tak jedině ve vaší fantasii.
A nehrozí ještě z jednohu důvodu. Případné potíže české dcery tím vaším rabováním by okamžitě reflektoval finanční trh. S dopadem na akciový trh, bonitu matky i dcery, ořezání mezbankovních rámců. ,vyloučením ze syndikací a halvně dnes tedy možným runem na českou dceru.
Marty, buďte klidný. žádný MArty není CEo aniv SoGe, aniv Erste, ani vGE, ani v Raifce,ani v Unicredito.

Kynu vám.
17. 10. 2008 | 18:07

NObody napsal(a):

Lidičky NEBLÁZNĚTE...

KDO NIC NEMÁ TEN O NIC NEPŘIJDE...

Už slavný Diogénes přeci Alexandru Velikému jasně ukázal jak málo může stačit jedinci ke štěstí, když jeho z nabídky čehokoliv vybral tu pro něj momentálně nejprospěšnější a požádal císaře, aby mu ustoupil ze slunce...

V době extrémního růstu ekonomiky a s ním spojeného výrazného bohatnutí omezené skupiny obyvatel této planety byly dopady tohoto MEGA růstu na početnější menšinu obyvatel mnohem negativnější než jsou nyní...
Když rostly akcie, ceny ropy a plynu rostly rodinám, které stěží dosahují výší svého úhrného příjmu onu pomyslnou tzv. "průměrnou mzdu" jen a pouze náklady...
Nyní když akcie padají, ceny a ropy a potravin je následují a zbohatlíci bojují o záchranu svých úspor tak rodiny, které díky jejich bohatnutí nedokázaly žádné úspory vytvořit paradoxně získávají...

Pokud tedy nebudou politici chránit jen "bohatství" a zájmy úzké skupiny občanů dojde ke korekci a srovnání podmínek a životní úrovně v globálním měřítku...

ONO JE TOTIŽ PODLE MĚ TISÍCŮM LIDÍ, KTEŘÍ NA TÉTO PLANETĚ DENNĚ UMÍRAJÍ HLADY HOUBY PLATNÉ, ŽE BUDOU STÁTY EU CHRÁNIT (a deformovat globální ekomiku) VKLADY DO VÝŠE 50.000...100.000 EUR nebo jak někteří populisté žádají v neomezené výši, když tisíce těchto lidí nemají nejen žádné úspory, ale ani dostatek toho základního - vody a potravin pro sebe a své děti...
17. 10. 2008 | 19:52

vlk napsal(a):

nobody

musím říci - zajímavý úhel pohledu, nad kterým rozhodně nelze mávnout rukou.

Jenže - jenže ti, kteří podle vás jsou paradoxně vítězi této krize, jimi za s až tak nejsou. Pokud litr benzinu spadne 32 na 30 ,nic zásadního s e u nižší s teřdní vrstvy nestane. A jinde ceny niak nepadají.
Spíš s e jich bude týkat utlumení konjunktury, se zvýšeným rizikem ztráty práce. A pokdu by následoval rozvrat bankovního s ystému, pak by s e jich nepochybně týkala i ztráta uspor typu železná rezerva. Bohatí by sice přišli o víc, ale při jejich diverzifikaci majetku by to pro většinu z nich nebylo fatální.
Svět je plný paradoxů. A jedne z nich osoběn vidím tak, že i chudým bude nejspíš pomoženo tím, že bude zažehnána krize. Jakkoliv opět platí, že bohatí na jejím zažehnání vyděljí neskonale více.

a teď k rozvojovým zemím. Jestliže země EU se dohodly na záchraném fondu ve výši 2bilionyeur - přiznám,že si takovou obrovskou částku neumím ani představit, a USA , zatím, vyčlenila na 700 miliard USD, pak je zřejmé, že ostrouhá spousta jiných vydání. ROzhodně v tom bude pomoc rozvojovým zemím.
krize fakt není dobrá pro nikoho. S vyjímkou velmi úzké vrstvy spekulantů, co včas přešli do peněz. Mají tyto peníze "na dlouho". Ti teď budou moci kupovat naprosto skvostné věci za směšné ceny. Jak tomu je v krizi obvyklé. A rozvojový svět ,ostrouhá nejen na nedodané pomoci a rozvojových programech, ale jako dodavatel surovin a spotřebního zboží a útlumu privátní poptávky.... Máme se na co těšit.

Ale dal jste s em rozhodně nový, podnětný pohled. K velkému zamyšlení.
Díky za tohle vyvedení z jednosměrné ulity.
17. 10. 2008 | 20:19

Marty napsal(a):

vlk: stale tvrdim to same a Vy stale tak zalostne selhavate v chapani psaneho textu. Kdyz mi neverite a diky sve naznalosti to sam nevite, tak si sezente kontakt na management ceske banky a zeptejte se, jak moc v klidu budou, kdyz se dostane matka do problemu a bude po nich chtit co nejrychleji penize.

Jelikoz se v dane problematice prilis neorientujete, tak Vas musim informovat, ze kdyz matce tece do bot (konretne tamnimu managementu), tak je ji ceska dcera ukradena. Ta proste poslechne, protoze cesky management kasle zase na sve klienty, chce si udrzet svoje kresla. A kdyz sefove zavolaji, cesky management se zepta, jak vysoko ma vyskocit. Proto take byl cesky management nervozni. Nyni po vselijakych garanci od statu je uz v pohode, sva mista si udrzi.

Kynte si dal, ale uz alespon chapejte psany text.
17. 10. 2008 | 22:38

Textilák napsal(a):

Tak po několika dnech kdy vlády sypou peníze bankám a zajišťují tak jejich stabilitu se situace na trhu nemění. Vzhledem k zpoždění se sitaace může vyvíjet i jinak, ale ekonomika se teprve začíná propadat. Virtuální peníze v jakémkoliv množství nejsou hodnotou. Kolik státních bankrotů nás čeká ?
Co řeknou liberální nebo snad literální ekonomové na nízké zdanění přijmů když nepřímé daně vlivem poklesu přijmů výrazně klesnou ? Místo investic konzumní spotřeba na dluh ! Bude to opravdu zlé !!! Předlužené státy byť mají mít silný ekonomický potenciál nebudou schopny pokles spotřeby a přijmů kompenzovat a padnou sociálně na s prominutím držku. Pak přicházi IDEOLOGIE - pravá či levá , NACIONALISMUS a ....... Proboha jen to ne ....... Tak chytří vzhůru k veslům .........
18. 10. 2008 | 10:13

Jirka K. napsal(a):

Autorovi, ale hlavně ostatním modrým komsomolcům, ikdyž ne všichni jsou vždy tak dogmatičtí jako Pavka Kohout. Dosud byli placeni a měli přístup k médiím aby opakovali své makro a jiné analýzy, zdá se i ve víře, že trhy jdou vždy nahoru, protože guru na Hradě a Lafferova křivka to říkají a oni sami si recesi, natožpak nějakou formu hospodářské deprese nepamatují.

Ikdyž se autor blogu chytře vyhýbá jakýmkoliv konkrétnějším prognozám na burzách, natožpak kam kdy investovat, přesto je dobré si připomenout, že jiní, zase jako Kohout, na těchto blozích od srpna radí, jak je je už tři měsíce výhodné nakupovat. Nejrůznější akcie, dokonce i láhev dobrého francouzského vína po úspěšném poradenském a komentátorském dni je levnější.

Právo dnes píše

Pražská burza zažila další černý pátek

Pražská burza začala včera opatrným růstem, ale odpoledne skončila druhým nejhorším propadákem v historii. Hlavní index PX, který se počítá z cen 14 elitních akcií, proti čtvrtku ztratil 10,2 procenta, když zakončil na 842,8 bodu.

A to nejen Kohout, Sedláček nebo Michl, ale i Kalousek tvrdí, jak je vše v pohodě.
18. 10. 2008 | 11:56

vlk napsal(a):

Marty

díky za doporučení. Věřte, že si informace umím obstarat.

A opět používáte stalý Martyho trik - formuluji o trošku jinak, než jsem , já Marty formulovat před tím. Zase vám to nedovolím.
Protože tahle větička je nekorektní:
zeptejte se, jak moc v klidu budou, kdyz se dostane matka do problemu a bude po nich chtit co nejrychleji penize.

Pokud byste od začátku formuloval takhle , nechal bych vás dýchat.
Jenže vy , ař di teď melete o tom,jaká katastrofa je , když matka si nechá do dcery vyplatit zisk! Což je úplně něco jiného. A problémem vyplacení zisku není. Ostatně drtivá část toho zisku byla místními bankami vyplacena hned začátkem července, po zaplacení daní. Udělejte to, co doporučujete mně a laskavě už s e konečně informujte.
Nejste nic jiného než namachrovaný nicinfo. Užijte si to.
Mně vaše zbytnělé a neinformované ego nijak nevadí.
A jen totálně hlupák může trvdit, že teď po všelijakých vládních zárukách už je klid. Pokud vám tohle ti vaši vrátní v tramvaji tvrdili, pak by měli opustit i tu vrátnici. Minimálně ve dvou vrátnicích je hodně velký šrumec. Právě teď.
18. 10. 2008 | 21:17

NObody napsal(a):

Vlku...

a co až se ty tisíce hladových "pohnout" když jim díky zbytnělým garancím na řekněme falešné peníze (jelikož půjčka na spotřebu není půjčka, ale znehodnocení peněz) "zdraží" rýži či obilí které už podražily díky (falšování peněz - dotování zemědělské produkce na výrobu paliv)...

Z dlouhodobého pohledu jsou a vedou veškerá tzv. podpůrná opatření v konečném důsledku "do pekel" a to přesto, nebo snad právě proto, že KAŽDÁ CESTA DO PEKEL JE DLÁŽDĚNA TĚMI NEJLEPŠÍMY ÚMYSLY...
18. 10. 2008 | 22:46

Marty napsal(a):

vlk: stale tvrdim to same. Neni mym problem, ze ze sameho zoufalstvi pocitate pismenka. Navic jsem rikal, ze pres zisk to je jen nejrychlejsi a jsou i mnohem vypecenjsi zpusoby. A prave ta rychlost dokaze zpusobit problemy. A toho zisku stale zbylo dost k rozdeleni. Uz si to konecne zjistete, kdyz mi neverite a Vase selska logika na to nestaci.

Moje ego je narozdil od toho Vaseho adoloscentniho v poradku a skutecne necitim potreba nad svym virtualnim egem masturbovat jako Vy.

A v bankach je samozrejme srumec (mame preci krizi), ale management uz se tolik neboji o sve zidle. Uz se konecne naucte cist pozorneji.
19. 10. 2008 | 10:22

Frank napsal(a):

Autorovi

Rádoby vtipné a lehké psaní o velice závažné krizi žádnému profesionálovi, zejména hlavnímu makroekonomickému stratégovi jedné z předních bank na našem domácím trhu zase ale vůbec nesluší. Divím se, že tento druh PR pro svojí banku GŘ Kavánek nebo i předseda dozorčí tady ČSOB, Švejnar, dovolují nebo tolerují.

Nebo že by doopravdy i pro Sedláčka byly finace jen lukrativní kariéra a když se věci, přes všechnu tu údajnou špičkovou odbornost, akademické tituly z údajně nejprestižnějších svatostánků byznisového a finačního vzdělání, zvrtnost v takovouto obrovskou krizi a neejdnou i tragédii, tak se najednou všichni ti přeplácení polobozi a experti změní ve vtipné satiriky a zase pohoda?

K tématu korupce, nadhozenému některými čtenáři jen příklad praxe v ČLR. Podvodníkúm z Wall Streetu nebo Klausovy privatizace pochopitelně takové tresty nehrozí. Ti mohou, jako autor blogu, vyčkat na další příležitost loupit s tím, že budou chvíli zticha nebo jen vtipkovat.

__________

Pekingský starosta bral úplatky, když rozděloval zakázky na stavby pro olympiádu.

Trest smrti s odkladem dostal u soudu v provincii Che-pej bývalý místostarosta Pekingu za to, že přijal úplatky ve výši miliónů jüanů. Oznámil to v neděli čínský tisk.

19. 10. 2008 09:12 - PEKING
Liou Č'-chua byl odpovědný za stavební projekty pro olympijské hry, které se v čínském hlavním městě konaly letos v srpnu a spadalo do nich i vylepšení infrastruktury s rozpočtem 40 miliard jüanů (109 miliard korun).

Podle žaloby přijímal úplatky za přidělování zakázek, podpisy smluv a povyšování podřízených. Než byl v roce 2006 sesazen a zatčen, přijal devětapadesátiletý Liou téměř sedm miliónů jüanů (téměř 20 miliónů korun). Ty mimo jiné použil i na vydržování své milenky Wang Ťien-žuej.

Trest smrti s odkladem je v Číně obvykle změněn na doživotní vězení v případě dobrého chování vězně.
19. 10. 2008 | 10:33

vlk napsal(a):

Nobody

na podobné filosofické co kdyby se nedá odpovídat

Mrty
už zas lžete.Nic víc. Konverzaces lhářem nemá žádný smysl.
19. 10. 2008 | 13:00

Marty napsal(a):

vlk: ja vsak take nerikam, ze diskuse s Vami ma nejaky smysl. Me staci to pobaveni nad figurkou Vaseho razeni :)
19. 10. 2008 | 18:18

jogín napsal(a):

Pan Sedláček tu plní úkol uklidnit veřejnost. Bohužel, situace ve finančním sektoru nebyla způsobena zbytečnou panikou. AIG vydala za 440 milionů $ CDS (credit-default swaps), které nepodléhají vůbec žádné kontrole a bez peněz z FEDu by se položila. Celkový objem CDS ve svétě je 55 bilionů $, víc, než je HDP všech států světa.
20. 10. 2008 | 10:31

jogín napsal(a):

Oprava- AIG vydala za 440 miliard $ CDS, ne milionů.
20. 10. 2008 | 10:37

Lukáš Bušina napsal(a):

vlk: Martyho je třeba komentovat jednou. On si to kluk nepřebere ani kdybyste do něho fakta a argumenty hustil horem dolem.

Takový je úděl všech fanatiků. Na ně argumenty a fakta neplatí. Když je zaženete do rohu začnou interpretovat to, co řekli jinak případně mění obsah celého sdělení a přitom si myslí, že říkají pořád to stejné. Když už jim vysvětlíte, co mají špatně tak se zase vrátí k původnímu vysvětlenému a ptají se znovu na to samé.

Je to smutný pohled.

Řešením je pouze jednou reagovat a pak si nevšímat. Pro občasné pobavení sem tam toto pravidlo porušit.
20. 10. 2008 | 23:37

bobix napsal(a):

Dobrý den,
myslím si, že ve Všech komentářích i oficiálních médií trochu uniká příčina krize. Nikdo neřeší, kde a odkud se berou horentní sumy, kterými se lidé a vlády zadlužují. Popravdě by mě i překvapilo, pokud by tyto věci chtěli představitelé vlád a finančních institucí otevírat. Myslím, že současná krize otvírá otázky pro zásadní změnu systému. otázky k zamyšlení např. na:
http://www.themoneymasters.com
http://www.freedom-force.org
http://video.google.com/vid...
22. 10. 2008 | 12:33

Štancl napsal(a):

Pane Sedláčku, závidím vám váš optimismus, zejména co se české ekonomiky týče. Jistě budete poradcem p. Kalouska, který také trvá na růstu 4,8 %. Proč ale někdo neudělá nějaký pesimistický scénář? ČR má otevřenou ekonomiku, růst byl založen z velké části na vývozu a růstu automobilového průmyslu. A už dnes vidíme jak se mu daří.A bude hůř.Tak si vypočtěte kolik lidí je na tom závislých/i nepřímo/. Přijdou o práci, mají nadprůměrné výdělky, jistě dost půjček. Kdo je bude splácet? Atd. Jestli si budeme pořád říkat jak jsme dobří, že nás se nějaká krize netýká,jestli vůbec nějaká je, dopadneme velice špatně.
27. 10. 2008 | 18:29

stan napsal(a):

Ony asi ty pesimistické scénáře existují, ale nezveřejňují se, aby lidé nezpanikařili nepřivedly banky k bankrotu.Proto milý občánku dál bohatni, utrácej, ukládej penízky do bank, my se už o ně postaráme.
28. 10. 2008 | 11:13

rasenatarase napsal(a):

Posun nastane, až se opravdu řekne o čem ta krire je. Podle mě to souvisí s krizí duchovních hodnot, hamižností, megalomanstvím a přemnožením psychopatických technokratů.
18. 11. 2008 | 14:41

jiribezak napsal(a):

Mám dojem, že tak jako dost čských politiků, tak i pan blogger zapomněl na to, že naši vlast do hospodářské krize táhne velká jednostrannost nasměrování českého průmyslu - automobilový průmysl! Za dané situace je naše ekonomika ve vleku velkých západních zemí, které se už těžce potýkají s globální krizí!!!
13. 12. 2008 | 13:52

rolex watches napsal(a):

If you don't konw about rolex watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 14:00

rolex watches napsal(a):

If you don't konw about rolex watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 14:03

replica handbags napsal(a):

Mám dojem, že tak jako dost čských politiků, tak i pan blogger zapomněl na to, že naši vlast do hospodářské krize táhne velká jednostrannost nasměrování českého průmyslu - automobilový průmysl! Za dané situace je naše ekonomika ve vleku velkých západních zemí, které se už těžce potýkají s globální krizí!!!
04. 07. 2009 | 04:31

szybkieodchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality content here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy