Jsme odsouzeni k svobodě volit

27. 05. 2010 | 08:20
Přečteno 22950 krát
Tak překvapení: volbám se nelze vyhnout. Představa, že neúčastí u uren vyšlu jakýsi trucsignál, je zcela chimérická a pomýlená. Každý z vás volí. I když hlasovací lístek vhodit nepřijde. Jen svůj hlas svým způsobem věnuje těm, kteří volit jdou.

Kdo prostě nejde k volbám, nechává za sebe rozhodovat nikoli politiky, ale zcela neznámé spoluobčany. Ještě lapidárněji řečeno: kdo nejde k urnám, podporuje tím politiky, které volí jiní - tedy efektivně často podpoří, ano podpoří, politiky a političky, které nechce, aby mu vládli.

Jsme, slovy francouzského filozofa Jeana-Paula Sartra, odsouzeni ke svobodě. Volbám se zkrátka nelze vyhnout. Ani útěkem do zdánlivého bezpečí chalupy.

Racionální ignoranti

A že jste nespokojeni s politikou? S její kulturou, s jejími výsledky? Trpíte deziluzí, vadí vám korupce atd? To asi každý, protože opak nebude tvrdit nikdo. Nespokojenost totiž k politice patří. Politika je - skoro z podstaty - hospodaření s nespokojeností.

Jen ta témata se stávají politickými, o kterých se vede spor, jenž některé obyvatele naštve. A to i v zemi s vysokou politickou kulturou, nulovou korupcí a stoprocentní transparentností.

Kdo od voleb uteče, sám tím politickou kulturu snižuje a činí ji méně průhlednou, méně reprezentativní. Kdo nepřijde k volbám, nemá pak právo čtyři roky mlátit půllitrem do stolu a tvrdit, jak by to on(a) dělal(a) jinak. Kdo nepřišel ani k volbám, ani to málo energie pro prosazení svých pohledů neučinil, jak může u piva slibovat a tvrdit více?

V ekonomii dané chování popisujeme "racionální ignorancí". Na první poslech to sice zní jako oxymóron, ale argumentace je následující: Pravděpodobnost, že můj hlasovací lístek něco změní, je tak malá, že nemá cenu "investovat" chození k volbám nebo starání se o věci kolem.

Tolik teorie: mohli bychom si říci: ještě že lidé nejsou stále racionální, to bychom se nikam nedostali, respektive vláda by se určovala podle toho, kdo "zrovna jde kolem" urny. Což jistě vede k paradoxu: pokud by se všichni lidé chovali ryze racionálně, důležité věci (politika) by byly určovány těmi nejmalichernějšími (kdo jde zrovna kolem).

Volte za mne!

Ve skutečnosti lidé svobodným volbám přikládají velkou váhu: zkuste nám volby vzít a zítra bude "lid" v ulicích. A za druhé: každý volí, i když k urně nejde. Každý hlas má váhu jednoho hlasu, není zde žádný silnější než ten váš. Tedy oprava. Pokud volit nepůjdete, činíte hlasy těch, kteří volí, silnějším o ten váš - dáváte jim ho.

Kdyby k volbám nešla polovina voličů váha hlasů zbývajících je dvojnásobná. Zvláštní - když dávám právo za sebe hlasovat někomu v jedné ze správních rad, musím to mít často písmeně a hezky u notáře ověřené. Pokud tak činíme s politickými volbami, lidé nad tímto principem mají tendenci prostě mávnout rukou.

Čeho se tedy při volbách držet, koho volit? Tak za prvé není pravda, že není z čeho vybírat, existuje zde mnoho sympatických stran a politiků či političek. Osobně se například na volební víkend těším, děláme z toho rodinnou událost. Stačí si vybrat.

Jak? Pokud stále nevíte, vyškrtněte si strany, které volit nechcete a u zbývajících si třeba hoďte kostkou. Ale volit jděte protože svou neúčastí podporujete právě strany, které byste za nic na světě nechtěli.

Za třetí volte spíše podle minulosti (jak se chovali) než budoucnosti (jak horem dolem slibují, že se chovat budou). Má to tu nezanedbatelnou výhodu, že nemusíte číst volební programy, pokud vás to nebaví. Ale nejít k volbám, to je mimo diskusi.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr napsal(a):

VOLME!
Ano pojďme k volbám. Máme naději, malinkou naději na změnu. Volme v pátek 4 poslední kandidáty a v sobotu 4 předposlední kandidáty námi vybrané politické strany. Hůř už být nemůže, ale je naděje, že noví lidé mohou českou politiku změnit.
27. 05. 2010 | 08:30

JQ napsal(a):

Ja myslel, ze "racionalni ignorance" popisuje rozhodnuti neshanet si informace, protoze je to nakladnejsi nez prinos informaci. Rozhodnuti nevolit popisuje spis "paradox of voting". Nebo ne?

Kazdopadne chapu nevolice, protoze volit neparlamentni strany je ztrata casu (a navic clovek nema dostatek informaci o jejich programu a duveryhodnosti), a volit parlamentni strany je tezke, kdyz si clovek pamatuje, delaly minule volebni obdobi (pripadne co delali jejich vyznamni clenove, jako v pripade TOP09).
27. 05. 2010 | 08:35

JF napsal(a):

Velice pěkně napsané - rozhodně vyžaduje zamyšlení.

Svobodou rozumím i svobodu nevolit a respekt k rozhodnutí svobodného občana - tedy respekt i k rozhodnutí nevoliče.

Pokud strany budou respektovat i rozhodnutí "strany" nevoličů (tato imaginární strana má 40% )mohou se ucházet o její hlasy - a třeba se prakticky sníží i obecná míra korupce (korupce upřednostnění vlastního zájmu nad zájmem obecným).

Která parlamentní strana ji vědomně nepodléhá ??? Rozhodně lze naslouchat i straně nevoličů.

Osobně jsem spíše pro "stranu" voličů. ;-) Je to diskuzi.
27. 05. 2010 | 08:52

Terry napsal(a):

Máme sice možnost svobodně a "demokraticky" volit, ale strany nám povětšině nabízejí stále stejné, zprofanované, "odporné" (i když na bilboardech usmívající se) ksichty, které za současný mizerný stav (ekonomický, a hlavně morální) státu mají přímou odpovědnost (a hle - najednou, před volbami všichni "vědí", jak krizi řešit, "znají cestu"..),

takže

NENÍ KOHO VOLIT

Tento stav české politiky (a v jejích důsledcích ekonomiky) nemohou "demokratické" volby se stejnými kandidáty vyřešit.

Politici nám stále jen ukazují vztyčený prostředník

"Kalousku, jsi jednička."

Jak říká sociolog Jan Keller:

"...v čem je rozdíl mezi nedemokratickými a demokratickými systémy. Že nedemokratický systém je takový, kde občané mají strach z mocných. Demokratický systém je takový, kde vláda a mocní mají obavu a strach z občanů.

My dnes žijeme v systému, kde vláda má z občanů jenom velkou srandu."

citováno z
Jan Keller: Dva druhy pravicových voličů
(http://www.blisty.cz/2010/3...)
27. 05. 2010 | 08:54

zk napsal(a):

Terry:
Nic ve zlém, ale pokaždé mě překvapí, když někdo cituje Jana Kellera a chápe to jako argument na obhajobu vlastní politické pasivity. Keller by byl přece ten poslední, kdo by někoho nabádal nejít k volbám.
27. 05. 2010 | 09:06

Kometa napsal(a):

...pane Tomáši Sedláčku,chci inteligentního,mladého schopného prezidenta ,ochránce přírody,kultury a morálky,dobrého ekonoma ,pro-Evropana proto Vás budu volit přímo!!!
...aby nám nevládnul Paroubek s Klausem a komunisty,proto volte Zelené /Lišky/,budeme žít zdravěji a lépe aspoň prozatím ve vyčistěném voňavém chlévě od demagogických a nenažraných zlodějských politiků !!!
27. 05. 2010 | 09:06

Terry napsal(a):

Cyril Svoboda: Jedině KDU-ČSL může zabránit triumfu levice
(http://www.tyden.cz/rubriky...):

Současně s tím se pokaždé vynořují spekulace, zda se KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny dostane, a věštby, že tomu tak poprvé nemusí být. Nebudu Vás napínat. KDU-ČSL se do sněmovny dostane. A nyní vysvětlím, co mě k této jistotě vede.

Prvním důvodem je, že pokud by se KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny nedostala, bude mít ČSSD a KSČM ve sněmovně většinu. To by znamenalo pro naši zemi katastrofu a toho si jsou voliči vědomi. Netěší mě sice, že nás někteří lidé budou volit jenom proto, aby zabránili nástupu komunistů k moci, a ne kvůli našemu programu, ale taková je realita. Triumfu ČSSD a KSČM může zabránit jenom úspěch KDU-ČSL.
(konec citace)

Krédo "nekomunistických" stran:

"Chováme se hnusně, prvotně nás zajímá vlastní kapsa, politickou kulturu a morálku jsme vnořili do bahna, korupci jsme povýšili na státní systém, ale přece nebudete, vážení voliči, volit komunisty!!"

Taky "program"...

Werich: "A jede se dál močálem černým kolem bílých skal."
27. 05. 2010 | 09:18

pgjed napsal(a):

MALÁ FAKTOGRAFICKÁ POMŮCKA PRO VOLIČE:

Ze včerejší hádanice Nečas - Paroubek na Radiožurnálu vyplynul jeden základní fakt. Není žádná vůle ke skutečným hlubokým úsporám ve výdajích státní administrativy. Ani u jedněch, ani u druhých. Zato je naprostá shoda na dalším projídání zbytků vlastnictví státu. ODS mluví o prodeji, socdem o dlouhodobých pronájmech, což je prakticky totéž. O co se hraje? O ČEZ, o Lesy ČR, o Budvar, o ČSA, o Pozemkový fond... a taky o Kalouskovu ekozakázku.

Proč nechtějí škrtat v rozpočtech státní administrativy? To lze vysledovat třeba na kauze VZP / Oraprint. O tom, že šlo o tunel řádově nejméně v desítkách milionů ze zdravotního pojištění občanů dnes nikdo nepochybuje. Průběh zasahuje jak do období ministrování Dr. Ratha, tak Dr. Julínka. Nikdo z nich, byť mají VZP metodicky vést a jmenují řídící orgány, nezásáhnul. Proč? Inu oposmlouva fičí dál a my všichni ji platíme. Že se u toho jaksi zapletl i šéf VV? To je jenom kolorit, ze kterého je vidět, kdo s kým o čem a pro koho?

Zakázky bez výběrového řízení, předražené projekty, zakázky špatně suplující práci neschopných, ale dobře placených státních byrokratů, předražené projekty bez nákladových limitů. To všechno jsou penězovody, kterými nám všem oranžovo-modrá oposmlouva pouští žilou. A kolem se pletou mlsní oportunisti z korábů a dinoparků. Kdo je s tím spokojen, nechť je volí.
A může si při tom zanadávat na lidovce, aby uchlácholil své svědomí. PLATIT ALE BUDE NAKONEC KAŽDÝ SÁM A ZE SVÉHO, PODLE TOHO CO ZVOLIL.
27. 05. 2010 | 09:20

David napsal(a):

Petr:

„Volme v pátek 4 poslední kandidáty a v sobotu 4 předposlední kandidáty námi vybrané politické strany. Hůř už být nemůže, ale je naděje, že noví lidé mohou českou politiku změnit.“

Vím, že to myslíte dobře, ale Váš návrh je špatný, i když jej začal prosazovat, přes Cimrmana, pan Janouch. Mám jisté zkušenosti a mohu Vám říci, že hůř by být mohlo, kdyby volby dopadly podle Vašeho návrhu.

Smysl kroužkovat má jen ty kandidáty, které znáte. Politické strany však o kandidátech na nevolitelných místech neposkytují podrobnější informace proto, aby nemohly při kroužkování konkurovat těm na předních místech. Na konci kandidátek většinou bývají jen ti „do počtu“.

Vím, že ta bezradnost ve společnosti je veliká. Proto návrh pana Sedláčka považuji za dané situace za nejlepší, a to je :

„Jak? Pokud stále nevíte, vyškrtněte si strany, které volit nechcete a u zbývajících si třeba hoďte kostkou. Ale volit jděte protože svou neúčastí podporujete právě strany, které byste za nic na světě nechtěli.

Za třetí volte spíše podle minulosti (jak se chovali) než budoucnosti (jak horem dolem slibují, že se chovat budou). Má to tu nezanedbatelnou výhodu, že nemusíte číst volební programy, pokud vás to nebaví. Ale nejít k volbám, to je mimo diskusi.“

Jinak souhlasím s Vaší nadějí, že českou politiku mohou změnit jen noví lidé.

Jak se říká - podle skutků poznáte je a starého psa novým kouskům nenaučíš.
27. 05. 2010 | 09:22

Terry napsal(a):

Imunitu neomezíme, vzkazují budoucí poslanci
(http://www.tyden.cz/rubriky...)

Dříve to poslanci opakovaně "slibovali", i když to v hlasování nikdy neprošlo.

Teď už nám to hrdě (cynicky?, arogantně?) "oznamují" před volbami.

Ale volte nás....
27. 05. 2010 | 09:22

Terry napsal(a):

Politika vyžaduje lidi čestné, skromné, poctivé, nehrabivé, pracovité...

Ale právě takové politika nepřitahuje....
27. 05. 2010 | 09:23

Likeke napsal(a):

Pane Sedláčku, trošku jste mě zklamal. Jste si jistý, že kdybyste byl ve správní radě se 7 miliony členů, tak byste, při nějaké absenci, honem běžel k notáři, aby za Vás někdo hlasoval? Já myslím, že byste klidně jel na tu chatu a nechal hlasovat těch zbylých 6.999.999 členů správní rady. On ten Váš hlas by tam totiž (při Vašem vzdělání) byl houby platný.
27. 05. 2010 | 09:30

Dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Terry vás lidovce volit? Za nic na světě !!! To raději ty komunisty !!! Dal.@
27. 05. 2010 | 09:34

Terry napsal(a):

to Dalimír:

Potěšilo mě, jak jste mě "pochopil".

Takže vy opravdu raději ty komunisty...
27. 05. 2010 | 09:43

veverka napsal(a):

pgjed
Lidovci?
Vždyť ti byli ve vládě jak za toho Ratha,tak za toho Julínka.Krom Hovorky kterého teď šoupli na nevolitelné místo kandidátky jim bylo všechno jedno a poslušně zvedali pacičky.Děkuji nechci.
Já ti odpovím tvou vlastní logikou a změním ve tvé větě jen název strany.

A může si při tom zanadávat na komunisty, aby uchlácholil své svědomí. PLATIT ALE BUDE NAKONEC KAŽDÝ SÁM A ZE SVÉHO, PODLE TOHO CO ZVOLIL.
27. 05. 2010 | 09:47

alarm napsal(a):

Vy jste chytrý až jste b.bý! Šoupněte každý do urny co chcete. Nenechte se oblbovat. Všechno co ublíží Sedláčkovi je ta správná volba.
27. 05. 2010 | 09:48

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,pane autore,sedmá,nebo devátá předvolební vlna, ta nejsilnější přichází, tak to už dokonale spláchne, zítra to vypukne, Vy se těšíte, dobře Vám tak, těšte se,těšte, já se netěším na ten povolební ******guláš.Tužka,volit půjdu.
27. 05. 2010 | 09:53

Čochtan napsal(a):

Pane Sedláčku,
moc hezky a rozumně napsané !
Já volit půjdu, i když mě to "stojí" 800 km. Můj hlas nedostane žádná parlamentní strana.
27. 05. 2010 | 09:56

pgjed napsal(a):

To veverka:

To je přímo na řád VÚ. Gratuluji. Ale jinak komunisti jsou rovněž zdatní tuneláři. Jen když se podívám u nás po okrese, které fabriky zařízli a jak se chovají k zaměstnancům. Opravdu gratuluji k volbě. Jen tak dále.

Jinak lidovci sice v obou vládách byli, ale na MinZdrav neměli za Ratha nikoho a za Julínka tam byl Dr. Plíšek, který nás všechny přesvědčoval, jak je Julínek nejlepší, tak dlouho, až se dal k topenářům.
27. 05. 2010 | 10:05

Terry napsal(a):

to zk:
V listopadu 1989 jsem ve fabrice zakládal OF.
Od roku 1990 jsem opravdu pravidelně chodil k volbám.
Vždy jsem se snažil volit tu "nejlepší" stranu: nejdříve OF, pak ODS, pak ODA (to ještě byla dobrá, pak šla do kytek), pak ČSSD, pak Zelené ....

A stále to jde s polickou kulturou a se státem do pr..., hlavně po stránce morální (ekonomika je pouze důsledkem možnosti amorálního tunelování, korupce..).

Není to již o "stranách". Je to o tom, že jistí jedinci se specifickým žaludkem se za dvacet let přesvědčili, že nejrychlejší a nejbezpečnější cesta k vlastnímu obohacení a doživotnímu zajištění, je POLITIKA. S tímto cílem do politiky vstupují, o to se celou dobu svého mandátu snaží.
A protože namají jistotu, že budou v následujícím období opět ve funkcích, musí to "zvládnout" za jedno volební období.

A je jedno, jaké barvy je stranická knížka; nejdůležitější je dostat se na volitelná místa kandidátel. O to je také ve stranách ten největší boj, větší než o program strany.

Takže hurá k volbám!
Dejte jim svůj hlas...

Když Nečas dá na předbolebním mítingu párek a pivo za 5 Kč, tak ČSSD je přece "lepší" - ta to dá za 2 kačky.

Stejně si to obě strany od "voličů" vyinkasují po volbách ve volebních příspěvcích.

Takže hurá k volbám!
Dejte jim svůj hlas...

Když Svoboda prohlásí, že

"Netěší mě sice, že nás někteří lidé budou volit jenom proto, aby zabránili nástupu komunistů k moci, a ne kvůli našemu programu, ale taková je realita."

je to také "vypovídající".

Ve volbách nevybíráme nejlepšího, ale nejpřijatelnějšího z NEJHORŠÍCH, a proto bez naděje na zlepšení.

Smutné konstatování po dvaceti letech "demokracie", či spíše toho, co nám "demokratičtí" politici za demokracii předkládají.

Proto jsem taky citoval pana Kellera.
27. 05. 2010 | 10:05

pgjed napsal(a):

To Terry:

"Krédo "nekomunistických" stran..."

Ne všech a na mnohé komunisty to platí 2x!
27. 05. 2010 | 10:09

pgjed napsal(a):

To Terry:

Samozřejmě že je to velmi vypovídající, jak jste se právě vyznal. Nevíte, čí jste, nemáte žádné přesvědčení, volíte nahodile od leva doprava a zpět. Nejste schopen uznat, že nic není jenom černé, nebo jenom bílé a vybrat si to co je vám nejblíž a zkusit to alespoň trochu kultivovat ke svému obrazu.
A tak místo, abyste si přiznal svou míru nezodpovědnosti a nevyhraněnosti, paušalizujete a kopete do všech a do všeho. Co to řeší a čemu to pomůže? Na to si jistě odpovíte sám.
27. 05. 2010 | 10:16

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden urážlivý výkřik, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou debatu.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
27. 05. 2010 | 10:18

Sladký napsal(a):

Vznik ODS a její působení na naší politické scéně představuje největší tragédii našeho polistopadového vývoje.
27. 05. 2010 | 10:32

Čochtan napsal(a):

Pane Mihalco,
když alarm napíše o autorovi, že je blbý, tak to necháte stát. To proto, že to napsal s tečkou ? " b.bý! "
Když já napíši o alarmovi, že je hlupák, tak to smažete.
To je objektivní ?

Tak tedy:
Alarme, jsi h.oupý !
27. 05. 2010 | 10:36

Čochtan napsal(a):

P.S.
Pane Mihalco,
konstatování faktu (alternativní inteligence alarma) není "výkřik" !
27. 05. 2010 | 10:38

Sladký napsal(a):

Je to strana,která není ani občanská,ani demokratická.Vznikla proto,aby hájila a prosazovala politické a ekonomické zájmy nové "elity" která vznikla počátkem 90 let z bývalé komunistické elity a která se díky informacím a známostem dostala v "privatizaci" k obrovským majetkům.
27. 05. 2010 | 10:38

vizour napsal(a):

pane Sedláčku, s Vašimi úvahami naprosto souhlasím. Nicméně, kdo volí na základě jednoho mítinku , za pivo a guláš, je neodpovědné individuum, které pak mlátí v hospodě s pulitrem o stůl a ví, co a jak je třeba. Kdo politiku, třeba se zacpaným nosem , sleduje a orientuje se, většinou to světýlko na konci tunelu uvidí.
27. 05. 2010 | 10:38

Sladký napsal(a):

Jednoduchý člověk nutně potřebuje jednoduchý pohled na svět,pokud možno černobílý. Levice je zlo,pravice je dobro. To je základ dnes masivně prosazované ideologie.
27. 05. 2010 | 10:40

Milan napsal(a):

Nevidím důvod k volbám jít. Kdo mi zaručí, že např. ODS neuzavře koaliční smlouvu s ČSSD. Např. nemám rád Kalouska a díky koalicím se do vlády dostane i když jsem ho tam nechtěl. Já nechci volit menší zlo. Já chci volit stranu, která mi bude vyhovovat. Jenže taková tady není. Vůbec celý náš volební systém by si zasloužil radikální změny. Abychom zvolili poslance do Parlamentu, na to jsme dobří, ale abychom si sami mohli zvolit prezidenta, na to už asi máme hloupoučké mozky. Takže milí politici, mžete mi "štastné a veselé".
27. 05. 2010 | 10:46

Milan Kovár napsal(a):

Autor nemá tak docela pravdu: v případě odsouzení přece nelze hovořit o svobodě. Svoboda je v této souvislosti vědomá volba; pokud má někdo o svobodě volby jinou představu, než autor, je to snad špatně? Volební systém je postaven tak: voličský hlas se ze zákona počítá, chceš-nechceš. Pokud o svém hlasu, voliči, nerozhodneš sám, bude o něm rozhodnuto kontumačně.

Blahoslaveni, kteří jste uvěřili.
27. 05. 2010 | 10:52

Imro napsal(a):

Ale,ale pan Sedlacek.Preco by sa nemohli vymysliet nove pravidla hry.Je jasne,ze volba politickych stran je prezitok.A minut na takzvanu volebnu kampan,rozumej vymyvanie mozgov,viac ako pol miliardy v dnesnej dobe je prinajmensom cinizmus.
27. 05. 2010 | 10:54

Čochtan napsal(a):

"..kdo volí na základě jednoho mítinku , za pivo a guláš, je neodpovědné individuum,.." a nemělo by mít volební právo.
27. 05. 2010 | 10:56

skeptický napsal(a):

Výběr asi následující : chcete vplést do kola,nebo pověsit na hák za žebro.

Prosaďte povinné volby.Pak půjdu volit proti straně,která to navrhla.

V téhle zemi by mělo být zveřejňováno jak který poslanec hlasuje.
27. 05. 2010 | 11:19

Apeoffice napsal(a):

Sartr byl pošuk.

Vzhledem k tomu že nomlátím v hospodě naštvaně půllitrem, nenadávám na poměry v týhle zemi, korupce se neúčastním a účastnit nechci a je mi jedno, jestli soused krade jako straka, je mi jedno co slibují politici, protože vím, že lžou jak tiskne a už se to ani nesnaží zastírat, vím, že co se týče peněz budu se mít hůř a hůř a jediné co mi zbývá je smířit se s tím, vím, že důchodu se nedožiji a pokud ano tak na hadičkách v nemocnici a účtem za péči, že pozůstalí budou valit oči.

Nemám koho volit, můj hlas je natolik drahocený, že si jej ponechám. Ať si stát vezme na mne co chce, ale můj hlas nedostane.

A že za mne rozhodli jiní? Dobře jim tak, politika mne nazajímá, je mi ukradené, kam se řítí tento stát, protože světlé zítřky to nebudou a bude hůř, s mým hlasem nebo i beze mne.

Jestliže mám právo rozhodnout se zda volit či nevolit, využívám plně tohoto práva. Stejně tak ale potom mlčím a nevykřikuji že to či ono je špatně, neúčastnil jsem se a proto držím hubu a krok a dívám se pod nohy abych v lejnech šlapal co nejmíň.

Uvědomte si pane Sedláček, že jsou i takovíto lidé, ne jen lenoši, kterým se prostě nechce jít k volbám.

A Váš blog je vyloženě výplodem, který mi upírá právo se rozhodnout, stejně jako mi upírá právo, aby mé rozhodnutí bylo respektováno. Já osobně respektuji Vaše rozhodnutí účastnit se voleb a Vy respektujte to mé, voleb se neúčastnit.
27. 05. 2010 | 11:46

Čochtan napsal(a):

"..V téhle zemi by mělo být zveřejňováno jak který poslanec hlasuje. .."

To zní rozumně.
Chtělo by to veřejně přístupný server, na kterém by to bylo přehledně zveřejněno.
27. 05. 2010 | 11:49

Jan napsal(a):

pan sladký
hluboký souhlas.
Pointu vidím v tom, že situace u nás a jinde v "demokratickém "světě se nijak zásadně neliší. Platí to i na cestu do minulosti.
Elita vždy vládne prostřednictvím nějaké ideologie, a vždy se najdou hlupáčci co jim uvěří.
Takže nelze jinak než volit menší zlo.
Všiml jste si, že na pravici se znovu objevují touhy po omezení volebního práva?
27. 05. 2010 | 11:54

Pepa Řepa napsal(a):

Sedláček je jeden z mála, kteří jdou mimo volební nalejvárnu.
Říká běžte volit a neříká koho.

Ostatní přijdou, ukloní se -jako pionýrka před komisí- a odříkají plamenné vyznání:
Volím ty a ty.

Doufám, že vyjde zase knížka a děda se dožije stovky. Jste z dobrého vrhu, hanbu neděkáte.
27. 05. 2010 | 12:00

volouš napsal(a):

Pokud někdo nechce u vlády obdobnou měrou nikoho z kandidujích (není to můj případ), tak nevím proč by měl kohokoliv volit. A není to žádný trucsignál.
27. 05. 2010 | 12:01

Xman napsal(a):

To preto, ze system je nastaveny tak, aby vyhovoval politikom. Ak nechcem volit, tak nejdem, a nepresvedci ma nikto, ani blogger. U nas na Slovensku nie je koho volit, je to tam sama pravica, vratane SMERu. Preto nech za mna kludne rozhodnu spoluobcania. To mi vobec nevadi, ktory turbokapitalista tam bude. Ale u Vas v Cechach alternativa je, je tu hviezdna zostava CSSD, na cele s Jiri Paroubkom, a bolo by skoda ich nevolit. Keby som bol Cech volim Jiriho Paroubka. A asi prave toto nam chcel blogger povedat.
27. 05. 2010 | 12:03

nespokojený volič napsal(a):

Lidi, přemýšlejte:
1) jakto, že skoro denně ve zprávách, v "Moravcových speciálech" jsou TAK ČASTO TOP 09 a VV, ale NE například Suverenita, Svobodní, Pravý blok, Občanecz, ... ???
2) případný argument, že PODLE PRŮZKUMŮ mají nad 5%, prosím, vás, NENECHTE SE "OPÍJET ROHLÍKEM" - PROČ NEJSOU většinou zobrazovány výsledky průzkumů i POD 5% ??? - protože (podle mne) se SNAŽÍ OVLIVNIT vaše myšlení ve smyslu, že ty ostatní strany (kromě už jimi vyvolených) "nemají šanci" ... !!! ---
NEPOVAŽUJI ZA SVOBODNOU VOLBU TO, že NEMŮŽU SI SVOBODNĚ VYBRAT-ZAKROUŽKOVAT třeba 50, 100, nebo i 200 jednotlivých kandidátů Z VÍCE volebních lístků ??? Jsem pro patřičnou změnu volebního zákona (...) ---
Vy to nevidíte doslova jako VÝSMĚCH, že vám "DOVOLÍ" si zakroužkovat JEN 4 kandidáty ??? --- Tedy já (navrhuji i vám) JEDNOZNAČNĚ ODMÍTÁM znovu volit TY DOSAVADNÍ "**...**" za to, KAM to JAK "DOVEDLI" (ti slušnější mezi nimi jen přihlíželi), akorát si nemůžu pořád vybrat mezi Suverenita, Svobodni, STOP, DSSS, Pravý blok, protože každý navrhuje jen část toho, co by podle mne bylo třeba ... Je na nás všech, JAK budeme volit a pak HLAVNĚ VYŽADOVAT plnění slibů a NE JEN NADÁVAT třeba U PŮLLITRŮ !!!
CO VY NA TO?
27. 05. 2010 | 12:10

skeptický napsal(a):

Je dokázáno,že nadpoloviční většina každého národa je blbá.
Zdržením se hlasování snažím se tento národní hendykep snížit.

ČLOVĚK BY SI MĚL VZPOMENOUT,JAK POKAŽDÉ,CO JEDNI JDOU OD VÁLU SI ZEMĚ NA CHVÍLI VYDECHNE.
27. 05. 2010 | 12:14

Paroubek4 napsal(a):

Jako literat toho naplacal Sartre pozehnane. Vykradat by se mely hlavne myslenky.
Ostatne Sartr rikal jako ostatni existencionaliste, ze volba je vsechno, tedy i nejit k volbam. Za to, aby obcan sel k volbam lze akorat politicky presvedcovat. Agitator i nevolic ovsem na to maji pravo zarucene ustavou stejne jako na tisice jinych politickych postoju.
27. 05. 2010 | 12:21

skeptický napsal(a):

Navrhoval bych,aby si dvě nejsilnější strany ve volbách rozdělily čtyřleté období vládnutí v alikvotním poměru hlasů,aby neměly tolik času se zabydlet a nadělat škody.
27. 05. 2010 | 12:23

veverka napsal(a):

OK,vezmu to vylučovací medodou,kterou pan Sedláček doporučuje.

Strana kterou jsem ochoten volit musí být

1) pro referendum

2)proti cizím vojenským základnám na území ČR

3) proti naší účasti na okupaci Afghánistánu a dalších zemí

4)pro agenta provokatéra a majetková přiznání

5)proti Kalouskově zlodějské ekozakázce

6)proti věnování miliard církvím

Vylučovací metodou tedy škrtám ČSSD,ODS,TOP 09,KDU-ČSL,VV,SZ,Zemanovce a ze stran které mají reálnou šanci dostat se do sněmovny mi už zbývá jen jedna možnost.Hádejte která to je?
27. 05. 2010 | 12:24

argun napsal(a):

skeptický
Máte svatou pravdu, pane kolego.
27. 05. 2010 | 12:24

Sladký napsal(a):

Tzv. "výzkumy volebních preferencí" nejsou ničím jiným,než snahou "legálně" zmanipulovat výsledky voleb.. Politická scéna by určitě vypadala jinak,kdyby se lidé rozhodovali bez jakéhokoli ohledu na tyto více než pochybné údaje.
27. 05. 2010 | 12:25

Paroubek4 napsal(a):

skepticky Je dokazano, ze kazdy ma dve babicky. Je tedy dvakrat vic babicek nez lidi?
27. 05. 2010 | 12:26

Paroubek4 napsal(a):

Sladky Kazdy okamzik zivota jsme neustalne manipulovani. Vetsinou daleko silneji nez v politice. Clovek si pak vetsinou mysli "ze je to zkratka tak" a vubec, ze na to prisel uplne sam.
27. 05. 2010 | 12:34

Mc Cali napsal(a):

pgjed:
Pan Hovorka byl jediný, ale silný argument pro zvolení KDU. Dokonce jsem to i nějakou dobu zvažoval. Potom, co byl odstaven není co řešit.
27. 05. 2010 | 12:35

Paroubek4 napsal(a):

pepa Řepa Volby jsou sice tajne, ale to neznamena, ze jsou tajnosnubne. Prirovnani voleb, ke komunistickym volbam s pionyrkami je jako jako hledat podobu mezi volbami a volem. Vsichni tady nejak agitujeme, opylujeme ostatni svymi pronikavymi ideami, ale nakonec uz je na to za plentou, kazdej sam.
27. 05. 2010 | 13:07

Takahashi napsal(a):

hezky napsáno, Sedláčka je radost číst i poslouchat. Jen tak mimochodem, pár se Vás (např. nějaký Pepa Řepka) tady v diskusi vyjádřilo, že Sedláček je snad neutrální. Není. Napsal ekonomický program straně zelených, objížděl s Liškou a Zámečníkem republiku.
27. 05. 2010 | 13:17

barborka napsal(a):

To by se např.měl každý oženit do minuty,každý přestat kouřit ze dne na den,každý si najít práci do týdne? Politika může ale nemusí i ničím konkrétní voliče oslovit.Každý je jiný,nejsme stádo a tlupa s davovými instinkty.
27. 05. 2010 | 13:32

Pepa Řepa napsal(a):

To Kakahashi
to vím. Přesto se nesnížil k laciné nalejvárně a to ho šlechtí.
27. 05. 2010 | 13:37

Pepa Řepa napsal(a):

To Takahashi
Pardon za překlep.

Ostatně ani to, že vytvoříte někomu program v jednom oboru, neznamená, že se s tou partají ve všem shodujete.
Za kým měli zelináři jít? Za Kocábem, Džamilou, Biomasou, Justem? Jedno ekonomické eso za druhým.
"Neutrální" ostatně neexistuje i když se za ně někteří-jako občas Pehe-vydávají.
Neutrální je ten, kdo nevolí a před nevolbou autor varuje. Ale Sedláček Vám nedělá díru do hlavy.Vol toho a toho.
27. 05. 2010 | 13:53

CIM napsal(a):

Já bych navrhoval, aby politici dostali jen tolik procent křesel, kolik procent dostali hlasů od všech volebschopných lidi, tzn. při šedesátiprocentní účasti by zbývajících 40% křesel zustalo pro úřednickou vládu. A nebo rovnou mít možnost volit úředníky do vlády a parlamentu - tzn. nepoliticky angažované vedení.
27. 05. 2010 | 14:05

Takahashi napsal(a):

to Pepa Řepa
Ano, na tom se shodnem. mě je taky Sedláček sympatický právě tím, že neagituje. Nicméně své preference každý nejlépe ukazujeme činy, ne slovy. A u Sedláčka celkem není pochyb - jeho styky s Havlem a jeho role ve vytváření programu u Zelených je celkem zřejmá.
Nicméně, ne že bych chtěl poučovat, ale dopouštíte se několika nekorektností ve svém příspěvku - jednak docela ponižujete ženy - jen se podívejte, jak popisujete muže (Kocáb, Just) a jak ženy (Džamila, Biomasa) - můžete nesouhlasit, taky s nimi v lecčems nesouhlasím, ale respekt a slušnost by mohla být normální... A jedna, že výše jmenovaným připisujete pochybné ekonomické vzdělání. No a? CO čekáte u hudebníka, psychiatričky a kulturního kritika? Ekonomii mají u zelených na starosti Sedláček, Zámečník, Švejnar...
27. 05. 2010 | 14:19

vizour napsal(a):

to: veverka....asi Balbínova poetická strana
27. 05. 2010 | 14:32

pgjed napsal(a):

Mc Cali:

Hovorku nikdo neodstavil. Pořadí kandidátů je výsledek demokratických primárek. Navíc v kraji, kde lze předpokádat zvolení více kandidátů. I tak mohou voliči zásadně změnit svými preferencemi pořadí zvolených, proti pořadí kandidátů. V těchto volbách stačí 5% preferencí z počtu hlasů pro kandidátku k posunu nahoru. Mohu-li vás požádat, neváhejte a svůj hlas Ludvovi dejte.
27. 05. 2010 | 14:33

Ivo Kaipr napsal(a):

Ať volíte, koho chcete, příště bychom měli volit lépe. Nepřemýšlet nad propadnutím hlasu, ale mít možnost zvolit tři kandidátky a napsat k nim pořadí. Když neprojde přes 5% 1.pořadí, projde 2.pořadí, když ani to ne, platí 3.pořadí. Tímto hlasováním bychom odblokovali politiku a lidi by začalo bavit volit.

viz http://vicehlas.blog.cz/100...
27. 05. 2010 | 14:45

mirda napsal(a):

mluví mě z duše,nejvíc mě s.... lidi co nejdou k volbám a pak nadávaj
27. 05. 2010 | 14:47

pgjed napsal(a):

To Takahashi:

Pan Sedláček se podílel i na zpracování erkonomické části lidoveckého programu ještě vloni. Je tam řada styčných bodů především v protikorupční části. Na druhé straně v kapitole o promarněném desetiletí se cudně mlčí omiliardách na přípravu státních maturit, které se jaksi vykouřily paní Kuchtové a panu Liškovi pod rukama bez viditelného výsledku. Případně o fotovoltaickém tunelu do energetiky.
27. 05. 2010 | 14:49

mirda napsal(a):

ano jeden z mála poslanců kteří si to jméno zasloužili byl pan HOVORKA
27. 05. 2010 | 14:50

Takahashi napsal(a):

pgjed

citím z Vaší strany útok, ale je to plácnutí vedle: nejsem voliš strany zelených. Nevyznám se ani ve školství, o státních maturitách nic nevím. Snad jen že se začaly připravovat už dávno před zelenými a zajímavé věci se tam děly za dob paní Buzkové. Víc nevím. A ty fotovoltanické články - pokud vím, nebyli to zelení kdo prosadil zvýšení výkupní ceny elektřiny z nich...

Že se Sedláček podílel dříve na jiných ekonomických programech nevylučuji. Ostatně, i Zámečník dříve dělal nějaké věci pro ODS. Nicméně, Sedláček v této Kampani jezdil se Zelenými a podporoval je...
27. 05. 2010 | 15:06

mb napsal(a):

prostředky k environmentálnímu obrácení pepy řepy ....Zeleným jsou předhazovány nejrůznější nesmysly a každý případný renonc nějak spojený s ochranou přírody (zato její ničení a plundrování se obejde bez chyb, v tom se ostatně mýlit nelze) je jí nejen připisován na vrub a je jím okamžitě vyvracen smysl ochrany přírody. Najednou každý hrozně rozumí problému fotovoltaik, zelené nafty a alternativních zdrojů. To je skutečná hrůza naší země a naší doby: zplundrovaná, rozežraná, vylágrovaná krajina pod mými Krušnými horami, tak to je proto tomu detail, schramstnutý Horní Jiřetín, to je ta drobnůstka, o tom se bavit není třeba, ale fotovoltaika a žárovky, to je cesta do pekel a do nové totality. Je vůbec zvláštní, jak se v českých zemích se ujal ten prazvláštní nonsens považovat Zelené za ideologické dědice komunismu, za nové totalitáře, ekoteroristy etc. Myslím, že se to mohlo zjevit jen v hlavách buď paranoidních, neupřímných nebo zlostných. Myslím si, že kromě specificky české anomálie (výskyt a role Václava Klause v českých dějinách) má tato zelenofobie (ale spíš než strach je to nenávist) původ v tom, že je to strana vyvolávající špatné svědomí. Protože pocit, že je nutné brzdit a mírnit se v požírání země a Země skutečně existuje a je reálně založený.

(autor J. Peňás)

Řepa ... vy v hloubi duše víte / cítíte, že to těm zeleným stejně hodíte .... 20 20 20 20 20 ... číslo 20 vás magicky přitahuje ... 20 je kulaté ... 20 je zelené .... 20 nekrade .... 20 je rovné ....

to by v tom byl čert aby Pepa nezvolil správnou stranu .....
27. 05. 2010 | 15:25

ro napsal(a):

A co ta varianta, že opravdu nízkou volební účastí se dá politikům najevo, jakou váhu mají? Protože nic jinýho s nima nehne a je úplně jedno, jestli další 4 roky boucháte půllitrem do stolu.
27. 05. 2010 | 15:31

Pepa Řepa napsal(a):

To embéčko
vy strach mít nemusíte. I když zelináři neprojdou, můžete se živit sugescí a hypnosou.

Vstaň řepo, oblékni šat svůj, vezmi lístek s číslem 20 do ruky své a jdi-řepo-jdi.
:-)
27. 05. 2010 | 15:41

moron napsal(a):

Beztak volit nepůjdu.
27. 05. 2010 | 15:56

Vosavbotě napsal(a):

Díky pane Sedláčku,

neřekl bych to lépe. Doufejme že bude pršet, že lidi neodjedou na víkend pryč, zkrátka, že půjdou napřed k volbám a až potom do hospody.

Ikdyž - vzhledem k obecné beznaději z politiky by ani opačné pořadí nebylo od věci...
27. 05. 2010 | 16:05

SuP napsal(a):

ro -
Nízká, až nulová volební účast jim je ještě víc jedno. Nezapomínejte na to.
27. 05. 2010 | 16:06

Skogen napsal(a):

Ačkoliv jsou chybějící hlasy rozděleny poměrem ve druhém skutiniu, i rozhodnutí nevolit je svobodnou volbou. Kromě vhozených hlasů se totiž sleduje ještě jeden podstatný parametr a tím je volební účast. Z nízkého čísla lze lecos vyvodit. Není pak pravdou, že neúčastí podporuji zrovna stranu, kterou volit nechci, co když nepatrně více sympatizuji s tou, která je v preferencích nejsilnější (jak to víte, že ne?), i kdybychom můj hlas rozdělili na teoretické části podle poměru skutečného zisku hlasů ve volbách, stále bych tu nejsilnější stranu i svou NEvolbou posunul o něco více vpřed než jinou.
27. 05. 2010 | 16:08

Skogen napsal(a):

SuPe, to je nesmysl. Nežijete v uzavřeném systému. Mizerná volební účast je vždy pro stát nelichotivou vizitkou, od které se odvíjí postoj zahraničí. Já vím, že nejste "eurohujer", ale skutečně vaše záležitosti nekončí za humny.
27. 05. 2010 | 16:10

Petr z Tábora napsal(a):

to veverka:
Stále jsem se domníval, že veverčák je oranžový a dnes ho vidím rudě.Hlavně, že není bezbarvý.

to ro, moron:
Politikovi stačí, když ho zvolí každý třeba tisící volič a 999 jich zůstane doma. Hroší kůži má každý politik. Doma nic nevyřešíte, zvedněte zadele a jděte volit, ať pak máte na koho nadávat. Pokud chcete změnu, tak přeci máte zánovní strany na pravici i levici.
27. 05. 2010 | 16:12

Pavel napsal(a):

Hmm, koukám jak jsou tyhle volby dobrá propaganda, že ten kdo nejde volit, způsobí jenom trable. Nadává se na politiky, ale bez hlasu voličů by se tam nikdy nedostali. Takže málokdo chce slyšet skutečnou, jednoduchou pravdu. Že ten, kdo jde volit a volí, je spoluzodpovědný za to, kdo tam je. A tím pádem i za to, co ten jím volený politik dělá či nedělá. Takže pan Paroubek, pan Topolánek, pan Kalusek, atd. atd., by nikdy nebyli tam, kdyby nebyli nikdy voleni a ne jak se to teďka rádoby prosazuje, že jsou tam díky těm, kdo nejdou volit. Prostě úspěch politiků jde na vrub volících lidí a nezdary těch samých politiků jdou na vrub těch, co nejdou volit. ALE. I kdyby všichni co mají právo volit šli k volbám, je nad slunce jasné a naivní si myslet, že se něco změní k lepšímu. Bude jenom a jenom a jenom hůř. Víc než si dokážeme představit. Jsou před námi otřesné události, které budou opravdu strašné a nebude kam utéct. To jsou spolehlivé prognózy a dostihnou každého. Bez ohledu na to, kdo vzejde z voleb. Je to mimo nás abychom tyto události změnili, ačkoli silně ovlivní kažého z nás. Závěr věcí tedy je: je jedno koho zvolíte, nebo koho nezvolíte. K těm otřesným událostem dojde ať vyhraje ten nebo ten. Ti, kdo se hádají o politice, o to kdo je lepší a kdo ne a pitvaj se v tom, jsou mimo opravdový obraz, jak se vše na tomto světě má. Přeji vám hodně štěstí.
27. 05. 2010 | 16:17

Taoiseach napsal(a):

Tomáš Sedláček

"Kdyby k volbám nešla polovina voličů,, váha hlasů zbývajících je dvojnásobná."

Takže když k volbám jdu, měl bych mít z nízké účasti spíš radost. Ve skutečnosti ovšem přesně naopak...
27. 05. 2010 | 16:20

qwert napsal(a):

Naprosto nechápu, proč tu někteří permanentně opakují mýtus o tom že volit neparlamentní strany je stráta hlasu, času atd.
TO rozhodně není, protože na základě hlasů se přerozdělují nejen křesla v Parlamentu, ale finanční prostředky na podporu politických stran. Jinými slovy: ačkoli váš hlas možná nedokáže dotlačit vašeho favorita do parlamentního křesla, dokáže přihodit na stranický účet pár korun.
27. 05. 2010 | 16:22

hejkal napsal(a):

Na to abych sel k volbam jsem prilis inteligentni a prilis moralni. Sance ze muj hlas nejak ovlivni vysledek volem se limitne blizi nule a je mensi nez pravdepodobnost nahodneho zasazeni bleskem v prubehu bourky. Jit k volbam je zcela iracionalni mrhani drahocenym ATP, navic si usetrim pozdejsi vytrhane vlasy, ktere bych si pravdepodobne vyrval nad tim, co jsem to proboha volil za neuzitecne parazity a skudce.
http://nevolte.cz/
27. 05. 2010 | 16:59

Skogen napsal(a):

qwert polemika je o tom, že pan Sedláček zřejmě variantu nejít volit nepovažuje za občansky legitimní.

K vašemu postřehu - já se domnívám, že jestliže nemám v úmylu jít k volbám, pak nemám v úmyslu ani komukoliv úmyslně přihrávat finanční prostředky...
27. 05. 2010 | 17:01

ZM napsal(a):

Jako kluk jsem se díval na seriál rychlé šípy. Myslím že volba velkého vonta byla v 6. díle. Podobně je to v těchto volbách.Losna nebo Mažňák? :)
Co kdyby byl premiérem ten,kdo dokáže vyndat ježka z klece ? :)
27. 05. 2010 | 17:01

eva napsal(a):

Četla jsem pozorně, pořád je nejlepší volba jít k volbám a volit stranu zelených, 20.
27. 05. 2010 | 17:10

Krátkodobá paměť napsal(a):

Pro ty, co zde pláčou, že neví, jak kdo volil, a že by to někde někdo měl zveřejňovat, mám dobrou zprávu. Stránky mají URL http://www.psp.cz

Například dnes se volilo o biopalivech takto:

http://www.psp.cz/sqw/hlasy...

ReCaptcha: angina our
27. 05. 2010 | 17:17

Smir napsal(a):

To so píśe Tomáš Sedláček, samozřejmě není pravda. A styl argumentace který v tomto přispěvku použivá (a který je napřič komentaři, blogy, novinami a společností použiván často) se nazývá manipulativním.

Ačkoliv asi rozumím tomu proč to asi dělá, nemůžu souhlasit.

Argumentační manipulací je to, že jste na základě vašeho rozhodnutí a činu autorem obviněni a z nějakého jiného jednání, kterého jste se nedopustil.

Jen z období které si pamtujeme byla podobná argumentace používaná komunisty, nyní jí použivají obě velké strany, použivájí ji politologové a použivá ji nyní v tomto přispěvku i Tomáš Sedláček.

Do roku osmdesát devět to bylo:
Ten kdo nepodporuje vládu národní fronty je automaticky agentem západu, nebo dokonce fašista ;-)

Velké strany řikají: Buď volíš nás, a když ne: Tak TY OSOBNĚ JSI ZVOLIL
a) Bankrot
b) Tunelování země

Novináři a politologové řikají:
Pokud budeš volit malou stranu TY JSI OSOBNĚ ZVOLIL: dosaďte si jméno Satana :0) z kterékoliv vítězné strany.

Ovšem všimněte si, že aktuální Satan v čele pravé strany je v této souvislosti citován minimálně, nebo vůbec, vždy jen ten zleva.

No a nakonec politologové a Tomáš Sedláček nyní říkají:
Pokud nevolíš (přitom pomíjí důvody takového rozhodnut) TY OSOBNĚ JSI ZODPOVĚDNÝ za výsledek voleb.

Veškerá výše uvedená argumentace samozřejmě není platná.
vítěze voleb
27. 05. 2010 | 17:20

Petr z Tábora napsal(a):

to Hejkal 16:59:
Asi jsem dnes volebním agitátorem. Ano, chce to pokoru a uznat, že můj hlas je pouze jedním z několika milionů, kteří jdou k volbám. Jenže vemte, že minule vlastně zbývající hlasy pro poslední mandát ODS přisypali zahraniční voliči započítávaní v Jihočeském kraji a šlo řádově o stovky. To že sem píšete a má to hlavu i patu dokazuje, že jste inteligentní angažovaný člověk. Přeci si snad myslíte, že nějaká strana je přeci jenom menším zlem než ty ostatní a mohl byste ji podpořit.
Já mám také dilema - ekonomicky jsem liberál, společensky konzervativec a mám silné sociální cítění (ne pro lemply) = taková strana neexistuje.
27. 05. 2010 | 17:21

SuP napsal(a):

Skogen -
Že nízká volební účast staví stát do blbého světla vůči světu naprosto nezpochybňuju.
Ale kolega "ro" se ptal, jestli nízká volební účast přiměje NAŠE politiky k zamyšlení. A tam tvrdím -NE! Jsouť to hroši.
27. 05. 2010 | 17:25

Frante napsal(a):

Autor

"pokud by se všichni lidé chovali ryze racionálně, důležité věci (politika) by byly určovány těmi nejmalichernějšími (kdo jde zrovna kolem)."

A myslíte že by to bylo horší? Ve skutečnosti, pokud by se všichni lidé chovali ryze racionálně, chodilo by k volbám tak málo lidí, že už by stálo za to tam jít, protože ten hlas by spíš něco ovlivnil. Nadávat v hospodě může volič i nevolič, to s tím nesouvisí.
27. 05. 2010 | 17:25

SuP napsal(a):

Skogen -
Myslíte snad, že se styděli, shazujíce vládu uprostřed předsednictví EU?
27. 05. 2010 | 17:27

Skogen napsal(a):

Zbývající hlasy, Táborito? To mi připomíná argumentaci, že ten poslední, který hlasuje, má odpovědnost za všechno. Nebýt úniku z Kubiceho bezcenných materiálů do médií tři dny před volbama, které vhodně ovlivnily nerozhodnuté, mohli pogermanizovaní Češi volit jak chtěli a rozhodující mandát by nepřišel.
27. 05. 2010 | 17:30

Petr z Tábora napsal(a):

to Smir:
Já bych neřekl, že novináři fandí jen velkým stranám.
A k těm Satanům. Také patřím k těm, kteří nechápou jak může být pan Paroubek někomu sympatický, opět mě v tom utvrdil v té rozhlasové diskusi, kde podle svých slov "převálcoval p.Nečase", arogantní.
Pan Nečas působí dojmem normálního relativně slušného člověka. Na jeho ministrování se mi lecos nelíbilo a ODS nevolím.
27. 05. 2010 | 17:30

Napravovatel napsal(a):

Nepovinne tajne volby nejsou demokracie ... demokracie muze byt pouze povinna ucast u voleb pro kazdeho s moznosti zdrzet se hlasovani ( kdyz uz tam ale nekdo prijde je neco jineho kdyz se proste nekomu nechce)a registrace jak kazdy volil s moznosti overeni v budoucnu aby se u voleb nedalo podvadet.
27. 05. 2010 | 17:34

Skogen napsal(a):

Trochu ano SuPe, jinak by Topolánkovi opakovaně nebyl nabízen po dobu předsednictví smír. Jenže ODS, vědoma si vzrůstajícího chaosu v koalici, nutně potřebovala protlačit zdravotnickou reformu a spoléhala, že kvůli probíhajícímu předsednictví se ČSSD bude držet zpátky, srovnejte události v časové řadě. A s tím předpokladem se ODS přepočítala. ODS používala předsednictví jako štít, kdyby měla zájem na jeho kvalitním průběhu, na kompromis by přistoupila.

Jsou to staré věci, vytahujeme je znovu, ale připouštím, že není od věci si něco z toho zopakovat.
27. 05. 2010 | 17:39

riojpioůahru napsal(a):

kdo jde k volbám, je zodpovědný za vše, co provede strana, kterou zvolil :-P
27. 05. 2010 | 17:51

Smir napsal(a):

Pokračování:

Tato argumentační manipulace, totiž pomíjí a vůbec nezkoumá přičinu toho proč člověk nevolil a zda to bylo rozhodnutí uvážené a vědomé nebo rozhdonutí z nezájmu a lenosti.

Každopádně rozhodnutí nevolit je taky volba, je to voba právoplatná a rozhodně není pravdou, že by člověka činila zodpovědným za povolební stava a uspořádńi.
Stejně jako volba malé strany není hlasem pro velké a je hlasem hozeným do koše.

Úsměvné (a zároveň děsivé) je to že Vám je připisována zodpovědnost, kterou reálně nemáte a to zodpovědnost za nastavení Volebního sytému.

Stejně jako můj otec narozený těsně po válce nebyl zodpovědný za Volební systém v Socialistickém ČS, ani já narozený v sedmdesátých jsem za něj nebyl zodpovědný.

Použijme dnešní argumentaci Tomáše Sedláčka (a všech ostatních kdo tak argumentují) v tehdejšim systému. Ten kdo nevolí - volí hodil vlastně svůj hlas vítězi voleb. Tedy volí komunisty.
Úžasné.
Ve skutečnosti ten kdo nevolil nesouhlasí s vládou Komunistů a tím, že nevolil projevil svůj aktivní nesouhlas.
Ale samozřejmě volební systém je nastaven tak, že ač se nezůčastní voleb třeba dvacet procent, vždy vyhraje KSČ (kandidátka národní fronty).

Změňme pro přiklad systém: Kandidovat můžou jenom dvě strany.
Řekněme Sládkovci, nebo jiní náckové a Stalinisti. Máš přece možnost volby.
Pokud zodpovědný občan zjistí, že nemůže hodit hlas ani jedné z těchto stran, tak samozřejmě nevolit je aktivní projev vůle.
Se stejnou argumentací jakou použivá Sedláček, je pak možno na tyto (ne)voliče poukázat po volbách prstem a řict: Hle! Ty jsi zodpovědný za to že vládou Stalinisti (protže ji nehlasoval proti nim), nebo jsi zodpovědný za to že vládnou náckové (protože jsi nevolil pro ti nim a tak zahodil svůj hlas)

Možnost více voleb:
Místní referendum:
Chcete na krásné louce u města Hnusný Hypermarket, Chemičku, nebo skládku Odpadu?
Nehlasoval jsi? Jsi zodpovědný za výsledek.
Samozřejmě že neúčast je aktivní bojkot a VYJÁDŘENÍ NÁZORU. (nechci tam nic a doufám že referendum bude neplatné)

I naše Parlamentní volby jsou jen jednou z variant na výše uvedené přiklady.

A stejně jako jsem nebyl zodpovědný za většinový volební systém zavedený v Socialismu, kdy pokaždé vyhrála KSČ, nejsem ani nyní zodpovědný za d'Hondtovu metodu a můj hlas malé straně NENÍ hlasem PRO velkou stranu co pak seství koalici ale PROTI, ať se to snaži manipulativní komentáře občanům čtenárům
vnutit, že nevyjadřují názor, ale lístek hází do odpadkového koše, nebo v zásadě jedné z velkých stran.

A stejně tak pokud se občan rozhodne nevolit, může to být stejně právoplatným hlasem jako kdykoliv v naši historii předtím kdy nehlasováni znamenalo vyjádřeni nesouhlasu a odporu.

Komentáře které tvrdí opak se snaži řict: Ok volební systém je nastavený takhle, takźe se v tom musíme naučit chodit a přizpůsobit se mu. Takže když deš hlasovat buď vol velké, protože pak má tvůj hlas větši váhu, nebo se podívej do průzkumů a vol jen ty kdo mají reálnou šanci se přehounout přes pět procent.
Řikají to samé jako za volebního systému KSČ. Prostě se přizpůsob a drž hubu. A pokud nevolíš a nebo volís blbě tak TY JSI VYBRAL tu vládu TAKY a tu rozhádanou politiku a neschopnost dosáhnout slušného konsensu TAKY,tak se nesnaž tvářit že za to nemůžeš a někam utýct.

Všechny tyto komentáře ovšem lžou. Stále tu máme vyjádřit svůj názor svobodu nevolit. pokuď neshledáme mezi reprezentatyu nikoho komu jsem ochotní svěřit moc.

Za přepočet hlasů občan (ne)volič není zopovědný, stejně jako není zodpovědný za to, že politici nejsou schponí po volbách dosáhnout slušně konsensus a kompromis.

P.S. osobně volit budu :) A to už ve čtvrtek, žiju v zahraniči.
27. 05. 2010 | 18:03

Erika Bajgar napsal(a):

Dalimír jedině ty komunisty vždycky volil,
dnes z toho chce dělat alternativu! Je to
zkrátka socialistický vlastenec!
27. 05. 2010 | 18:12

michal napsal(a):

Dnes byl velký den p. Paroubka, ODS a TOP09 mu výrazně pomohli k cestě na Hrad, hlasovali totiž proti přímé volbě prezidenta:
http://kohovolit.eu/api/psp...
27. 05. 2010 | 18:15

Smir napsal(a):

Petr z Tábora: Nemyslel jsem to absolutně na Paroubka a Nečase, proto jsem tam jména neuvedl.
Šlo mi tu předvolební argumentaci, která se opakuje už mimálně třetí volby. Během těch trojích voleb, měly ty strany různé lídry.
Argument pokud budete volit malé strany nebo nevolit , tak Váš hlas propadne vy tak volíte tuneláře, zrušení současného zdravotnictví a provatizaci důlchodů, používá SocDem, aby v lidech vyvolala strach a oni hodili hlas jí a ne malým stranám.
Tento argument ovšem novináři nikdy nepouživají.

Argument, pokud volíte malés strany. nebo nevolíte, defacto volíte ČSSD, použivá nejenom ODS, ale pokud bychom udělali mediální analyzu, na základě četnosti, výskytu najdeme ho často, minimálně ve třech českých denícich.
A to nejenom v těchto volbách, ale i v předchozích.

To je prostě fakt a konstatováni.

Jinak duo Paroubek Nečas vnímám stejně jako vy.
27. 05. 2010 | 18:29

mb napsal(a):

dik za uznani PŘ a zitra(pozitři) šťastnou ruku ...
27. 05. 2010 | 18:42

Skogen napsal(a):

Táborito, na mne zas Nečas působí dojmem úlisného jedince a pokud pronáší škodolibosti navenek s úsměvem, sympaticky to na mě určitě nepůsobí.

Současný Nečas je recyklát z Klausovy éry, který se vždy v pravý čas dokázal zdekovat do pozadí, aby ho jeho šéf nevzal s sebou cestou po politické skluzavce. Vytratil se jak od Klause, tak od Topolánka, jakmile Titanic začal nabírat vodu. Nečas není nic nového, ODS se neobrodila, zůstává zcela stejná.
27. 05. 2010 | 19:03

Pindurik napsal(a):

Moje volba VV má jedinej důvod a to: ODS a ČSSD už tento stát tak do..bali, že není od věci dát šanci také někomu jinému...
27. 05. 2010 | 19:06

Smir napsal(a):

Pakliže jsem výše napsal s čim a proč v tomto přispěvku nesouhlasím. (právo nevolit), rád bych to nyní ještě doplnil o to s čim naopak s panem Sedláčkem souhlasím a co se mi líbilo.

Souhlasím s tím, že není pravda že není z čeho vybírat, existuje zde mnoho sympatických stran a politiků či političek.
Situace je dokonce lepši než kdykoliv předtím, neboť množství alternativ, které mají reálnou šanci se dostat do sněmovny výrazné vzrostlo a tím i možnosti našeho výběru a pocitu zněj, že se do sněmovny opravdu dostala alternativa. I když se na ty alterativy nedívejme růžovými brýlemi, nečekejm přehnané zázraky a buďme skeptičtí a předvídaví k tomu jak se strany budou chovat za rok, za dva ve sněmovně.
Stále to Alterenativy jsou a výběr z těch kteři mají reálnou šanci se dostat do sněmovny je nejširši v dosavadní historii ČR.

Dále pak souhlasím s tím, že pasivní nihilistické nevolení (stejně stojí všecko za h..., je to všechno jedno, atd.) je neproduktivní a špatné.
Naopak ovšem nesouhlasím s tím, že by kdo nevolil si nemohl stěžovat dalši čtyři roky.

Každý má právo volit i nevolit a každý má právo se vyjadřovat ke společnosti ve které žije.

Smutným faktem je jak pan Sedláček poznamelnal, že to je maximum čeho je nepominutelná část našich spoluobčanů schopná.

Taktéž souhlasím s výběrem více podle práce v minulosti, než podle slibů.

A stejně jako Tomáš Sedláček se na dlouhý volební víkend velmi těšim a dělám z toho sváteční událost též. Je to umocněno tím, že zde v Americe kde nyní žiju, volby začinají už dnes ve čtvrtek, kdy jdu volit (za hodinu vyrážim...) a víkend konči až v pondělí večer. Zrovna to vyšlo na státní svátek, je Memorial Day, takže v pondělí je volno.

Přeji všem pěkný volební víkend.
27. 05. 2010 | 19:10

skeptický napsal(a):

KP

Dík,to jsem byl líný hledat.
Krátkodobá paměť je to,co mi začíná vynechávat.Kde se toulaj?
27. 05. 2010 | 20:05

Maris napsal(a):

Hezky clanek, ale volit nepujdu. V techto volbach o nic podstatne nejde. Vysledek se me dotkne asi jako vysledek dvou predposlednich fotbalovych klubu ve ctvrte kolumbijske lize a tak v duchu tohoto clanku svuj hlas prenecham jinym, kterym o neco jde. Tim podstatnym pro me je jen to, ze za 4 roky se budou volby opakovat a to zarucuji vsechny strany.
27. 05. 2010 | 20:17

Tencokida Hnuj napsal(a):

Nevolit jako forma protestu je asi stejné kvality, že sedíte v hospodě a jeden tam huláká, že místní pivo stojí za ....., druhý, že ví o lepším dvěstě metrů za rohem, třetí se vám snaží vysvětlit, že za bývalého hospodského se zdejší pivo pít dalo, další pak tvrdí, že kdyby byl hospodský on, tak by nám všem ukázal, jak se správně pivo má ošetřovat, jiný řve, že stejně na to pivo za chvíli nebudete mít, na čež mu jiný opáčí, že na něj nebudeme mít právě díky takovým jako je on, jiný chce do piva přimíchávat to či ono a další vás tím pivem poleje, protože stejně pivu nerozumíte.

No a vy se seberete a jdete dom, kde sušíte hubu.

P.S. Jo, pak tam je ještě jeden týpek, který pět roků šetřil, utrhoval si od huby to či ono, studoval vaření na dva rmuty i dekokční metodu a z obecní pastoušky udělal mikropivovar. Jenže o tom pivovaru zatím nikdo nic neví, protože ten chlápehk nemá peníze na reklamu. Ale to jen takový místní blázen, tak co.
27. 05. 2010 | 20:27

Hyperbola napsal(a):

Podivné argumenty. Pokud se mi nezamlouvá např.ČSSD, nebudu ji volit vůbec, žádné poslední čtyři. I oni totiž pak budou hlasovat podle dohod klubu. Je to prostě nesmysl. Ani nebudu volit poslední čtyři z vybrané Pirátské strany. I první čtyři jsou dobří.
V.Veřejné? Slibují konec politických dinosaurů, ale vsadím se, že právě oni tyto dinosaury (z ODS) podrží a umožní jim sestavit další gangsterskou vládu. Dále VV jakož i top09 slibují přímou demokracii, ale to, že budu moci volit některé další politiky přímo není přímou demokracií. To by muselo být též uzákoněno, že tyto politiky bude možno stejnou cestou kdykoliv odvolat. Stejně jako ve Švýcarsku, nebo např. v Kalifornii. Přímá demokracie znamená, že by také bylo možno jakýkoliv zákon navrhnout či zrušit na základě referenda vyvolaného peticí občanů. Takže sliby o přímé demokracii v jejich podání jsou jen předvolební kecy. Opravdu platí: není možné volit podle toho, co politik říká, ale podle toho co dělá!!
27. 05. 2010 | 20:52

skeptický napsal(a):

Paroubek4

Jsou-li dvě babičky,a každá má vnuka,pak je zde 2 x 1 = 2 vnuci.
No problem.

Jinak :
Ženy(kdyby se množily jak mají,tj.2 děti):

0-25 : (10)2 pravnučky 10 vnuček 10 dětí
25-50: (10)2 vnučky 10 dětí a 10 matek
50-75: (10)2 děti 10 matek a 10 babiček
75-80: (2)2 matky 2 babičky a 2 prababičky

Čili suma ženské populace je 32 jako karet v mariáši,suma podčeledí je 78 jako tarokových karet.

Všechno už bylo dávno vymyšleno.
To nás je,co?

U mužů to nevychází,protože ženy žijí déle než muži,antož si nemusí brát ženy.
27. 05. 2010 | 20:57

skeptický napsal(a):

P.S.
Těch šest co tam chybí je šest dnů stvoření.
27. 05. 2010 | 21:00

rejpal napsal(a):

TKH
Jen malé upřesnění - dvourmutový postup je dekokční. Ale jinak jsem se skvěle pobavil. A zaplaťpánbů za mikropivovary.
27. 05. 2010 | 21:10

skeptický napsal(a):

Z výsledků hlasování o biopalivech bych usuzoval,že poslanci mohou volit dle svého přesvědčení jen tam,kde není totalitní vůdce.

To mi říká o demokratičnosti poměrů jen to,že končí odvolením,t.j. trvá jen dva dny ze 4 let.A to ještě zavřou hospody.
27. 05. 2010 | 21:11

rejpal napsal(a):

Skeptický:
Nevím, kde můžou poslanci volit podle svého přesvědčení. Ale od včera vím, kde rozhodně nemůžou. A kde o svobodné volbě pod sankcí rozhoduje stranický orgán a ne poslanecký klub. V soutěži o nejnedemokratičtější stranu bych tuhle nominoval na zlatou medaili.
27. 05. 2010 | 21:21

jeden hlas napsal(a):

před 30 lety byli lidi ochotni chcípnout kvůli tomu jednomu svojemu zbytečnému hlasu do voleb.
// http://www.stream.cz/video/...

video má 6 minut - zábavné *
27. 05. 2010 | 21:30

skeptický napsal(a):

Rejpal

To potom mohou lobyisti chodit s bomboniérou přímo za předsedou.Tím se to zjednodušuje.
27. 05. 2010 | 21:31

rejpal napsal(a):

Skeptický
Kdyby za předsedou. To by byla ještě ta lepší varianta
27. 05. 2010 | 21:33

Tencokida Hnuj napsal(a):

rejpal
O.K. Tři rmuty. Ojíněn takto výsledkem tohoto trojrmutování, posléze vyslazení o mladině, hlavním kvašení a ležení tam či onde a ani nemluvě , hloupý smaurajský synek, navíc odložený, se omlouvá.
27. 05. 2010 | 21:33

Tonda napsal(a):

Velký problém této země je, že si spousta lidí není schopná připustit, že nic není černé a nic není bílé. Jsou lidé, kteří pořád žijí v bludu, že když něco nebude přesně podle nich, že to je špatně. Že když nějaká strana zastupuje jejich zájmy jen třeba z 50%, tak že prostě nemá smysl ji volit atd... Pak je spousta takových, kteří lžou sami sobě. Jsou lidi, kteří tu nechtějí cizí základnu nebo nechtějí být v EU, ale když se jim řekne, aby volili KSČM, tak se hrozně brání, že oni by přece nevolili komunisty. Ale proč ne, když s nimi mají zcela stejné názory? Lidi, kteří tvrdí, že tu není žádná strana, která by hájila jejich zájmy jsou podobný případ - rozdíly mezi stranami jsou tak rozmanité, že to skoro není možné. Jde tak jen o to že a) buď chtějí něco nereálného a nesplnitelného b) je to jen výmluva c) jsou líní hledat, s kým se názorově shodnou. d) nejsou si schopni připustit realitu, že nikdy nikdo je nebude zastupovat stoprocentně. Politici jsou samozřejmě úplně stejní jako kdokoliv ostatní. Není to tak, že by kradli jen politici a ostatní lidi ne. Není to tak, že by lhali a podváděli jen politici a ostatní ne. Navíc má samozřejmě možnost jít do politiky každý a dokázat, že on bude lepší.
Osobně si myslím, že kdo nevolí, jasně tím říká, že mu jde jen o jeho zájmy a že ho ta společnost vlastně nezajímá. A doufám, že takový člověk se bude mít jen hůř, protože nic jiného si kvůli tomu, že zahodil možnost podílet se na změně, nezaslouží .
27. 05. 2010 | 22:28

skeptický napsal(a):

Ta mediální masáž běžte volit je podezřelá.Co tím sledují.
28. 05. 2010 | 00:19

Smir napsal(a):

Chicago Čtvrtek 18 hodin. Odvoleno. Jak jsem psal už jinde registrovalo se tu 120 voličů plus tak maximáĺně dvacet přijde na průkazy.

Tak a můžu si jít stěžvat do hospody..., když jsem teda volil. :0)

Stálo to tři hodiny času, je tu krásný jaro, tak jsem si udělal výlet do downtownu a po vhození lístku jse zašel na večeři a chhlazenou točenou Plzeň kousek od Milenium parku na předzahrádku

Jak řikám slavnostní okamžik ;-)
28. 05. 2010 | 04:50

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
inu milý kolego, vidím jen dvě možnosti.

1.P.Stejskal to má tady hezky vybalancovaný. Podle svého.

2. Zelináři jsou rozenými agitátory. Vyskakují jeden po druhém.

Inu, není nad nepolitickou politiku.
Vstaň ,skeptický, vstaň. Vezmi hlasovací lístek č.2O a zalez do urny.
28. 05. 2010 | 07:13

Ládik napsal(a):

soudruzi, a všichni!!!
http://www.youtube.com/watc...
28. 05. 2010 | 07:19

Hana napsal(a):

Je to pravda - zapomeňte na sliby - nikdo Vám nemůže dát tolik, co politici slíbit před volbami. V klidu se posaďte a zavzpomínejte. Vzpomínejte na činy, vzpomínejte na výstupy v parlamentu, vzpomínejte na nenápadné zprávy, které zapadly. Zavzpomínejte na podivné vazby, ještě podivnější zakázky a pak se rozhodnete. Je pravdou, že pokud to uděláte takto - na konci Vám vypadnou komunisti.
28. 05. 2010 | 07:24

Ládik napsal(a):

soudruzi, a všichni!!!
http://www.youtube.com/watc...
28. 05. 2010 | 07:26

skeptický napsal(a):

Pan Pepa

Balbíne,Balbí.
Pamatuji hezký film pro děti cesta do pralesa.
28. 05. 2010 | 09:16

JosefB napsal(a):

Lidé i volí na základě zkušenosti se stálým státním podlézáním jedné etnické skupině, která je placena jen a pouze za svoji existenci. Chudáci lidé, kteří je mají ve svém okolí. Nepořádek, krádeže, neprodejné byty, nemovitosti........................
28. 05. 2010 | 09:49

WWW.sikora.blog.respekt.cz napsal(a):

Milane Kováre, hlavně nezapomeň, žes mi svůj hlas prodal. Kupní smlouva platí pouze v případě, že (za mě) volit půjdeš. Já jim dám rovné volební právo, hajzlům rovnostářským!
28. 05. 2010 | 11:48

Skogen napsal(a):

Že v těchto volbách o nic zvláštního nejde?

Můjtysvěte!!?

Četl někdo z vás program TOP09? Jmenovitě kapitolu o zdravotnictví? TOP09 recykluje písmeno od písmene Hroboňovu vizi, kterou měla realizovat ODS za své poslední vlády, pokud by na to byla dost pevná v kolenou. Udělala pro to hodně.

Ta vize? Řízená péče, dvěstěpadesát miliard ročně do hospodaření privátních pojišťoven.. Dopady? O léčbě rozhoduje pojišťovna, zdravotní péče je zastropovaná pojistným programem, zdravotnictví vydělává majitelům (akcionáři, vlastníci, dle právní formy). Pozor na slovo vydělává. Stát totiž bude mít náklady vyšší a klient pojišťovny v souhrnu také. Přímo explicitně se hovoří o 25% spoluúčasti. Máte na to? Mnozí ne. Už dnes jich není málo, stačí kouknout na exekuce.

Například tedy s tím jde do voleb TOP09 nepokrytě. Je to daleko víc.

Pochybuje zde někdo o tom, že TOP09 je béčkem (v neokonzervativních hodnotách nesrovnatelně áčkem) ODS, že jsou tyto strany připraveny být v koalici, že tedy cíle TOP jsou ve značné míře stále cílem ODS?

Když o nic nejde, tak prosím...
28. 05. 2010 | 11:52

GII napsal(a):

Pane, Sedláčku dobvolte mi glosovat vaše vejžmoly:

(Představa, že neúčastí u uren vyšlu jakýsi trucsignál, je zcela chimérická a pomýlená) … my, co jsme opravdoví racionální ignoranti (Genuine Intellectual Ignorants) netrucujeme, chimérou je myslet si, že účastí vůbec nějaký signál v tomto bandustánu vyšlu. Následující roky to jen potvrdí.

(Ještě lapidárněji řečeno: kdo nejde k urnám, podporuje tím politiky, které volí jiní - tedy efektivně často podpoří, ano podpoří, politiky a političky, které nechce, aby mu vládli). … to máte z vlastní hlavy?

(A že jste nespokojeni s politikou? S její kulturou, s jejími výsledky? Trpíte deziluzí, vadí vám korupce atd? To asi každý, protože opak nebude tvrdit nikdo. Nespokojenost totiž k politice patří). … neskutečný žvást - záleží přece na míře, u nás je zatím na úrovni Surinamu a Kambodži (viz Global competitiveness report), stádo stejně naběhne…

(Kdo od voleb uteče, sám tím politickou kulturu snižuje a činí ji méně průhlednou, méně reprezentativní)… podívejte se pane filozofe do GCR, kde je naše politická „kultura“. O kolik jde ještě snížit?

(Kdo nepřijde k volbám, nemá pak právo čtyři roky mlátit půllitrem do stolu a tvrdit, jak by to on(a) dělal(a) jinak) … trapný, prvoplánový pohled na stádo, které teď napomáháte nahnat k urnám (jak výstižné a symbolické slovo!),a které během následujících 4. let učiní velký „objev“ …. nic se nezměnilo…pak teprve budou bouchat půllitry!

(Tak za prvé není pravda, že není z čeho vybírat, existuje zde mnoho sympatických stran a politiků či političek). … jste na kandidátce? Kde? Zvolím vás, ať je sranda.

(Jak? Pokud stále nevíte, vyškrtněte si strany, které volit nechcete a u zbývajících si třeba hoďte kostkou) … to bych musel sebou opovrhovat! Zatím díky této „radě“ opovrhují jen vámi.

K dalším „radám“ a lá doporučení skupiny NERV se nestojí za to vyjadřovat.
28. 05. 2010 | 12:31

Jaroslav napsal(a):

Obyčejný občan,který nechce být po volbách žebrákem jde volit levici(CSSD nebo KSČM !)Nevolte malé strany,protože vaše hlasy se rozmělní !Pravici vyhovuje pokud přijde k volbám málo lidí !Očekávám rozkvět komunistů !
28. 05. 2010 | 12:39

patriot napsal(a):

Sedláček:

Tentokrát jste napsal pěkné pitomosti.

Politika přitahuje darebáky jako rozsvícená lampa noční můry. Nejde o žádné ideje ani programy, nejde o občany. Jde o moc, koryta a prebendy, o peníze daňových poplatníků a jejich rozkrádání.

A dále – copak jste si nevšiml, jak je postaven volební systém do PS? O konkrétních lidech voliči prakticky nerozhodují, rozhoduje pořadí na kandidátce. A tak všechny ty „jedničky“ nebo „dvojky“ některých stran mají „zvolení“ jisté předem! Znovu a znovu stejné držky. Co je to za volby?

Celý tento způsob „demokracie“ slouží pouze úzké skupince těch největších gaunerů.

Přemýšlivý člověk si tyto okolnosti uvědomuje a PROTO k „volbám“ nechodí.
28. 05. 2010 | 12:44

Baba napsal(a):

Myslím, že výsledky studentských voleb víc než situaci v zemi reflektují situaci v rodinách.
28. 05. 2010 | 12:47

Dalimír napsal(a):

Eriko Bajgar vždy jsem volil socdemáky , ale křištálový mašínfíra Standa mě otevřel oči a ukázal jak to v té jejich straně chodí ,takže jsem se rozhodl raděj volit zatím menší zlo ,komunisty ! Vím že některým při vyslovení tohohle názvu se ježí chlupy ale to mě nevadí ! Uvidíte lidé oni nás překvapí ! Volte všichni komunisty !!! Dalimír.
28. 05. 2010 | 12:48

otonejde napsal(a):

patriot: "přemýšlivý člověk", jak jej tady prezentujete, je člověk malého rozhledu a mdlého rozumu. Dejte jiné řešení účasti všech občanů na vládě než jsou demokratické volby, jiné a lepší řešení. Máte ho? Ne.
A jen glosa k přitahování prevítů do politiky. Není to tak, na politiky se lepí prevíti a korumpují je. I jedinci vstupující do politiky s nejčistšími ideály se mohou umazat, protože teprve v politice jsou vystaveni poprvé korupčním impulsům. Dost psychologických studií už prokázalo, že běžný slušný člověk, když dostane moc, stane se v X procentech diktátorem či zkorumpovaným prevítem, který naprosto opustí dosud dodržované zásady, slušnost, morálku. V politice je tolik prevítů, protože prakticky všichni politici prošli skutečným ostrým testem zda jsou či nejsou zkorumpovatelní. Zatímco v běžné populaci takovým zátěžovým testem projde pár procent.
Abych jen nekonstatoval: řešení je samozřejmě v pravidelné obrátce politických elit pomocí voleb, nejlépe se střídající se vládnoucí elitou - tak aby odstupující elita po dobu své vlády měla jistotu, že jejich případné neplechy budou odhaleny, nikoli přáteli zameteny pod koberec. Z toho pohledu dosud nejstrašnějším zásahem demokracii a právu u nás dle mého soudu byla opoziční smlouva, která zaručila jak podíl na moci, tak v podstatě beztrestnost na principu ruka ruku myje. Pěkný den.
28. 05. 2010 | 15:18

JF napsal(a):

Opoziční smlouva ODS + ČSSD trvá nadále skrytě - např. výsledek volby prezidenta, polarizace kampaně, přetahování poslanců.

Důležitý je ten efekt pro voliče - že to vypadá "jako že demokracie" - ale je to jen divadlo a ještě loutkové.

Jedna (myslím že je jedna) strana se tohoto divadla účastní nejméně ... proto jsem ještě zatím volič.

Je na každém toto poznat.
28. 05. 2010 | 15:33

já napsal(a):

Mě je třeba úplně jedno, kdo tuhle zemi bude řídit, žít v ní nechci, proto nevolím.
Chvála, že ji mohu svobodně opustit :) Ještě pár tejdnů a jsem v čudu :)
28. 05. 2010 | 15:36

stále rebel napsal(a):

Pro Babu.
Studentské volby především odráží úroveň českých médii.
28. 05. 2010 | 16:39

Zbyněk napsal(a):

Skvělý článek, výborně nápsáno a výborně pojmenováno!
28. 05. 2010 | 16:58

pAVEL mICHAL napsal(a):

třeba jsme ODSOUZENI I JINAK, A TO NEJDE O TU CIZOJAZYČNOU KLAKU ODMÍTAJÍCÍ MLUVIT A REAGUJÍCÍ JEN NA NĚMČINU A RUŠTINU:

http://www.rozhlas.cz/zprav...
Ne zoufalství Palachovo, ale zodpovědnost plukovníka Claus Schenk von Stauffenberga!
28. 05. 2010 | 17:22

Růža napsal(a):

Mít možnost volit svého zástupce je právo nikoli povinnost.
Ráda bych, aby budoucnost přinesla více práv a méně povinností.
Tak uvidíme!
28. 05. 2010 | 20:45

JKP napsal(a):

Podobně lze říci i to, že ač mnozí se nechají zlákat volit pravé či levé křídlo, vždy bude existovat nějaký ten střed, také ho nelze zrušit, jen jeho důležitou vyrovnávací úlohu zkomplikovat.
Takže je patrně dobré volit zlatou střední cestu rovnou. Tím spíš těmi, kdo vyhraněný názor nemají!
Co nám umožňuje žít spolu? Co nás dobře spojuje do celistvosti, ač jsme každý/á jiný/á, jedineční? Výdyť je to přece jednoduché: láska, přátelství, vnímavost, úcta, přejícnost, soucit, pokora, odvaha, slušnost apod. Vždy nějaký takový duchovní prostředník. Podpora ze strany tohoto duchovna usnadňuje nacházet a přijímat dobré konkrétní závěry a jít dobrou cestou. Co víc si přát?
V politice je to někdy spíš víc potenciál než jeho naplňování, hlavně když chybí aktuálně dobré vize, anebo když silnou pohodlnou vládu k nim ani nic netlačí, to ale na věci jako takové nic nemění.
I dobrý tah na branku, neotálet, je dobrá cesta jak neztrácet dobrou mušku, tj. jak se v dobrých příležitostech dobře trefit do kýženého středu.
Na druhé straně jako méně zasvěcení mnohdy nevíme v jednotlivostech vše potřebné k spravedlivému závěru, ne vše si dokážeme správně přeložit. Vyplatí se v mnohém nepospíchat s rychlými soudy, což je též dobrá tendence k vyrovnanosti, stabilitě, ke středu.
Okolo středu se tedy točí také vše. Jsme odsouzeni k středovosti, i když v historii je to často nejdřív s velkými výchylkami na všechny strany.
Hezký den všem.
28. 05. 2010 | 21:16

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jaroslav
Já, pokud si to normální lidi sami neposerou, naopak čekám v budoucnu hluboký úpadek komunistů.

A to Vaše rozmělňování ? Můžete říct koho a co rozmělňuji, když volím malou stranu ?

Díky za kvalifikovanou odpověď.
28. 05. 2010 | 21:19

jirak napsal(a):

Pro všechny kdo nechtějí volit:

Je to vaše právo, pochopitelně. Stejně jako spousta dalších lidí sice nemáte koho volit, ale kdyby byla možnost volit PROTI NEKOMU.. no tak to si myslím, že byste určitě hlasovat šli.. nebo ne? :))

no a takovou možnost máte tím, že odevzdáte NEPLATNY hlasovací lístek, nebo třeba prázdnou obálku:

A) při rozpočítání na jednotlivá procenta váš nehlas ubere všem stranám nějakou tu tisícinu procenta (protože sice volilo 70 % lidí, ale platných bylo pouze 60 % hlasů)

b) za takový nehlas straně ani nedostane daná strana státní příspěvěk.

ale vy jste byli volit a řekli svůj názor.. A komu je zatěžko učinit i toto, tak opravdu, ten ať drží ústa a nestěžuje si, že nemá koho volit..
29. 05. 2010 | 02:38

Pravice bylo dost napsal(a):

Ja volil prvně v životě 18 let.
Dal jsem hlas komunistum. Asi dost možná i na popud toho co se děje ze strany ods. A pak mě taky rozhodla ta recese od Mádla.
Ale pravda je že mě zaujal program komunistické strany. Ještě strana zemana. ale tam moc sanci na uspech nevidim.
29. 05. 2010 | 06:42

Vláďa Švec napsal(a):

Absolutně nesouhlasím s tím, že jít nevolit je takzvaně mimo mísu. Nejsem jeden z těch, kdo když nejdou volit, pak bouchají do stolu prázdným půllitrem a nadávají. Je mi to totiž putna. Politika totiž vytváří iluzi, že máme osud této země v rukou a jdeme po cestě, která nás nakonec někam dovede, ne-li k utopii, pak alespoň k demokracii. Pokud si někdo myslí, že tenhle prohnilý systém se změní tím, že tam dosadí nové lidi, tak se šeredně plete. Nic kromě úplně nového systému ho nemůže změnit, protože ten systém je sám o sobě na prohnilost nastavený tak, aby ho pár jedinců, kteří opravdu mají zájem na změně, nemohlo významněji ovlivnit. A řešení? Nesnažit se ho změnit, ale zničit. Kdo se bojí převzít zodpovědnost do svých rukou, zůstane jen kravičkou ve stádu, která jde za tím prvním volem s velkým znoncem na krku. Ale jinak jsou celé tyhle volby a politika sranda - asi jako nedělní kreslené seriály pro děti. I když ty jsou vlastně mnohem zábavnější...
29. 05. 2010 | 10:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

Vléďa Švec
A jak si předastavujete systém nový ? Tedy až zničíme ten starý./Jak ho zničíme, to asi také nevíte, ale via Váš půllitr asi tuším../

Ušetřete mě obecných blábolů a propagandistických hesel.

Díky za kvalifikovanou odpověď.
29. 05. 2010 | 10:52

Skogen napsal(a):

V jistém smyslu máte pravdu, Vláďo Šveci. Ono je naivní představovat si, že politici budou těmi, kteří budou kultivovat společnost. Jistěže politici by měli vystupovat kulturně a eticky, ale ta norma vychází z obecné kultury a už fungující etiky. Takže společnost by měly kultivovat elity. Tím však nemyslím ani tak šlechtice a multimilionáře, ale především střední vrstvu (chcete-li vyšší střední vrstvu), ty, kteří se v rámci společnosti realizují a nikoliv se z ní vydělují. Oni udávají tón. Je to postupná cesta, zatím jsme mnoho nepokročili.

Zejména jsem nesmírně zklamán z novinářů, kteří příliš často participují na dílčích zájmech a ohnou v jejich prospěch skutečnost jakkoliv je možné. Dokud budeme klást na první místo úzce vymezený prospěch, nepokročíme dál.
29. 05. 2010 | 10:52

Martin Živkov napsal(a):

PERFEKTNI CLANEK, diky za nej..
29. 05. 2010 | 12:00

Dan Horalík napsal(a):

Myslím, že někteří lidé ne úplně dobře chápou volební neúčast. Nabízím vysvětlení, jak to doopravdy funguje.
1. Pokud člověk nepřijde k volbám, znamená to, že ztrácí šanci na snížení počtu mandátů všech ostatních sněmovních stran, kromě té sněmovní strany, kterou volí on. Nutná podmínka: Vědět, které strany se dostanou do sněmovny a jednu z nich volit.
2. Pokud chce člověk volit stranu, která se do sněmovny nedostane, sněmovním stranám tím vůbec neuškodí. Volbou nesněmovní strany může uškodit pouze nesněmovním stranám - a to tím, že sníží jejich procentuální podíl hlasů. Pokud jejich podíl sníží pod 3%, přijdou o státní příspěvek na svůj provoz.
Závěr: Neúčastí ve volbách komunisty (ODS, ČSSD, ...) nepodpořím, ale pouze ztratím možnost jim uškodit - a to jen za podmínky, že volím stranu, která se do sněmovny dostane.
29. 05. 2010 | 23:51

clotheswholesale napsal(a):

we enjoy the <a href="http://www.wholesalehandbag..."><strong>cheap designer handbags</strong></a> online. there are many <a href="http://www.wholesalehandbag..."><strong>discount designer handbags</strong></a> with free shipping, lots of people like to <a href="http://www.wholesalehandbag..."><strong>wholesale designer handbags</strong></a> here.
16. 11. 2010 | 16:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy