Tibet, stádo a komunismus

03. 04. 2008 | 14:34
Přečteno 15647 krát
Víceméně přeji Tibeťanům, aby dosáhli nezávislosti (od roku 1751 jsou součástí Číny), a zcela jim přeji, aby mohli užívat lidských svobod a tak dále. Přesto mě každoročně fascinuje hromadné vyvěšování vlajek, přijímání rezolucí a další mediální počinky našich hrdinných bojovníků (především z řad osob, které živí politika nebo zájem médií). Vůbec mi přitom nevadí poměrně slabý vliv, který má na politiku čínského politbyra vyvěšení vlajky Tibetu v Horních Bukvičkách. Vadí mi stádnost, podbízivost a zatemňování podstaty věci.

Být pro Tibet je „in“, nic se tím neriskuje, je to dostatečně daleko a ještě se může prstem ukazovat na lidi, kteří se na podobných exhibicích nechtějí moc podílet anebo se na nich nechtějí podílet v jednom stádě s některými zvlášť vypečenými aktivisty, kteří by v dnešní Číně působili coby funkcionáři celopekingského aktivu Komunistického svazu mládeže Číny (podobnou pozici zastával tady před Listopadem pan senátor Mejstřík).

Takže k podstatě věci. I kdyby čínská armáda vyvraždila úplně všechny žijící Tibeťany, pořád se jedná o slabou desetinu zmařených a utýraných lidských životů, které má v posledních šedesáti letech na svědomí čínská komunistická diktatura a Mao Ce-tung. Dnešní vládci Číny jsou nejen ideovými pokračovateli tohoto díla, ale řada z nich i přímými organizátory masakru prodemokratických studentů z roku 1989. Koneckonců dodnes (19 let) jsou někteří účastníci tehdejších protestů ve vězení.

Čína není špatná proto, že ovládá Tibet (již 257 let). Je špatná proto, že je to krutá komunistická diktatura.

Aby „protičínské“ postoje měly alespoň nějakou váhu, musí kritik něco riskovat a něco ztratit. Například bránit vlastním tělem odletu olympijské výpravy. To pochopitelně nikdo z našich politiků-Tibeťanů neudělá, protože to nebude populární. Těšíme se (i já) jak bude Špotáková házet oštěpem a Šebrlemu to bude slušet na stupních vítězů. Přitom si u televize čínské výroby otevřeme pivečko (láhev, zátka a chmel možná taky čínské výroby) a zamáváme tibetskou vlaječkou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

cempírek napsal(a):

mezi roky 1913 a 1951 (1950 vpochodovala do tibetu čínská armáda) byl tibet nezávislým státem..... to jen k faktům
a nechápu co má znamenat "pořád se jedná o slabou desetinu zmařených a utýraných lidských životů, které má v posledních šedesáti letech na svědomí čínská komunistická diktatura"... jako, že kdyby jich tedy zabili víc nebo ve zbytku číny míň, tak pak už lze protestovat?
03. 04. 2008 | 14:57

David napsal(a):

Bojkotovat olympijské hry 2008 a přitom v krámech kupovat třetinu zboží z čínské produkce je prostě fenomén a zároveň paradox dnešní doby. Tibet Netibet, pane Václave.
03. 04. 2008 | 14:57

Jiří Vostuda napsal(a):

No jó no. Vy zase tvoříte jen jednu desetimilióntinu obyvatel ČR ... prostě bezvýznamné číslo. Vždyť lidí je na světě jako sra*ek. Hezky jste jim to nandal :)
03. 04. 2008 | 15:02

Realtoltek napsal(a):

Ikdyz vaseho pana otce nemam moc v lasce tak ste me svym clankem prekvapil a soulasim s nim :). Jaky je vas nazor na globalni oteplovani ? Nejnovejsi poznatky jsou proti skeptikum.
03. 04. 2008 | 15:05

Jiří Vostuda napsal(a):

Máte pravdu,
proč by mělo někoho znepokojovat nějaké násilí.
A proč proti násilí vystupovat. To je jen honění trika ... Ale nerozčilujte se. Možná jste poslední dobou prostě pod tlakem ;)

http://www.youtube.com/watc...

to chce klid a nohy v teple :D
03. 04. 2008 | 15:10

Jiří Vostuda napsal(a):

No do ptáka, pane Václave! A co jako mají čeští sportovci společného s tím že nějaká obrovská země potlačuje základní lidské svobody nějakého bezvýznamného národa, no co? Čeští sportovci si chtějí jen zasoupeřit, tak co je do toho taháte vy, vy ... teď jsem se rozčílil. Vy jeden :D
03. 04. 2008 | 15:17

badatel napsal(a):

to autor,
miliony mrtvých jsou důsledkem diktatury Mao Ce-tunga a jeho tzv. kulturní revoluce. Z komunismu si vzala především název a klasikové by se divili, k jakým modelům lze původní myšlenky ( v nichž o vraždění milionů není ani slovo) dovést.
Máte pravdu, že v Číně je jakási diktatura, realizovaná především za účelem celkové prosperity země.
Tu uznává i USA a j známo množina čínských globálních podnikatelů má průnik i s ÚV KS Číny.
Čína má rovněž prvky imperiální velmoci s definovanou sférou vlivu, vlastními jadernými zbraněmi, kosmickým výzkumem apod.
Pozitivem reformy a způsobu vlády je především ekonomická úspěšnost, na rozdíl od USA,kde hospodářství může skončit v recesi, a také vnitřní nezávislost Číny, které vnější pozorovatel těžko porozumí tak, jako Číňan.
Je otázkou času, než i v Číně začnou více fungovat demokratické západní hodnoty, které jsou závislé právě na úspěchu ekonomie, toku informací a kontaktu se světem.
Pevně doufám, že Váš příspěvek nechce se připojit k trendům zhacení úspěchu OH v Číně, protože ten jejich ekonomický přínos a možnost kontaktu masy Číňanů se světem, přinese i více demokracie pro čínský lid.
03. 04. 2008 | 15:23

Aleš napsal(a):

Pane KLausi , po soudružsku házet všechny starosty , kteří vyvěšují tibetskou vlajku do jedonoho pytle je hodně laciné. Mnoho z nich to chápe jako symbol a vědí, že s tím příliš nezmohou.
Jen bych chtěl pochopit tu logiku bránit tělem odjezdu olympijské výpravy. O olympiádě 2008 rozhodl MOV, který ve svobodném hlasování rozhodl, že OH 2008 budou v Pekingu, v komunistické Číně. Stejně tak kdysi rozhodl, že bude v komunistické Moskvě.
Každý bojkot těchto her je podle mne projevem vnášení politiky kam nepatří.

OH jsou už řadu desetiletí sportovním byznysem, tu svobodně tu korupčně přidělovaným jednotlivým metropolím a ne politikum
03. 04. 2008 | 15:24

Lama napsal(a):

Mluvil jste vůbec někdy s nějakým tibeťanem? Nebo snad vycházíte ze statistik? Víte, co je to genocida? V tibetu bylo od invaze ćínské rudé armády zavražděno 1 500 000 lidí, což je 25% obyvatelstva. To je jako kdyby zavraždili 300 milionů příslušníků vlastního národa. Znásilňování budhistických jeptišek, zbourání 80% lamaserií v rámci kulturní revoluce, bída, maovo oblečení. Viděl jste někdy tibetské kroje? Víte kolik druhů krojů "mají". Zcela bagatelizujete hodnotu lidského života. Nechápu souvislost této genocidy s televizí Made in PRC. A nějaký šebrle mě vůbec nezajímá. Sport je v dnešní době jen jeden velký byznys.
Vy musíte být dobrák od kosti.
03. 04. 2008 | 15:31

Martin napsal(a):

Jdete na to ze spatne strany, k cemu bude bojkot olympiady, kdyz nasi politici v mezicase podpori podnikatelske aktivity a nase firmy tam otevrou desitky dalsich montoven. A predpokladam ze ze svymi velmi liberalnimi nazory byste nechtel zasahovat do svobody podnikani, i kdyby byla oprena na polootrocke praci. Na cinu by platilo vyhodit uz konecne liberalismus do smeti a regulovat veskere podnikatelske kontakty s timto statem. My mame na to nakupovat trochu draze, oni bez nas nemaji komu prodavat.
03. 04. 2008 | 15:39

Lila napsal(a):

Pro Vás, pane Klausi, je lidská solidarita projevem stádnosti?
03. 04. 2008 | 15:44

Dee21 napsal(a):

Pane Klausi.
Jestliže vy nic nehodláte dělat ve věci Tibetu a budete držet palčky sportovcům, pak se za vás stydím. Ne, jako za člověka, ale jako za Čecha, který zažil komunismus. Kdyby nebylo morální podpory západu, tak kde bysme teď byli ? Ve statistickém úřadu ?
03. 04. 2008 | 15:46

Štěpka napsal(a):

Pane Klaus, nic si z těch přechytralých diskutujících nedělejte. Takový blogista, který by jim plně vyhovoval se ještě nenarodil. Náhodou jste to vyhmátl dobře. Podporovat Tibet a špinit Čínu je prostě in a stádisti a snobisti se mají jak ukázat. Hyeny skvrnitý, zbabělý. Nemáte to lehké jako VK junior, ale brousíte si pěstičky snaživě. Tak jen dál, ať se víc uvidí co jste zač.
03. 04. 2008 | 15:51

Stan napsal(a):

Milý Václave, hluboce jsem se zamyslel, co jste chtěl svým příspěvkem říci, ale k jednoznačnému závěru jsem nedošel. Má to být kritika pravdoláskovních švejnaristů a havlistů, kteří bojují proti komunismu ve vzdálené cizině a doma se s nimi chtějí paktovat? Má to být kritika Číňanů za to, že v Tibetu ještě nechali nějaké živé Tibeťany? Má to být kritika sportovců, že chtějí do té ošklivé komunistické Číny jet házet gulama, kopat do mičudy a podobné nesmysly? Má to být kritika Západu, který není schopen konkurovat levným čínským výrobkům? Chybí mi tam nějaký závěr, nějaké doporučení pro nás hlupáky, co tedy máme vlastně (kromě blokování letadel v Ruzyni před OH) dělat.
03. 04. 2008 | 16:30

Strejda napsal(a):

Pane Klausi,stydím se za Vás. Když v dobách naší totality protestovali nějací lidé třeba v Australii nebo Japonsku proti věznění z politických důvodů někde v malé zemičce někde v Evropě zřejmě to nepovažovali za stádnost.Zřejmě je to Vaší výchovou i Váš otec řekl,že komunismus ve střední Evropě neporazila Solidarita,Charta a jiné aktivity ale šedá zóna obyčejných občanů kteří každý víkend odjeli na chalupu sem tam v práci ukradli nějakou cihlu.Přeji Vám příjemný pobyt v šedé zóně a nesuďte ostatní,kteří mají ještě nějaké svědomí.
03. 04. 2008 | 16:34

Imhotep napsal(a):

Tak tenhle článek je hodně smutné čtení. Výplod člověka, který je zvyklý stát za bukem a pak se hezky přizpůsobit a sem tam napsat nějaký článeček.
Ano, Martin Mestřík se nyní chová jako ..., ale před listopadem 89 vydával zajímavý studentský časopis a v listopadových dnech svoji roli sehrál. Co jste dělal Vy?
Ano, tibetská vlajka v Horních Bukvičkách na Čínu má pramalý vliv, ale je obrovskou psychickou posilou pro mnoho lidí, kteří jsou v Tibetu vězněni, mučeni, případně museli odejít do exilu. V tu chvíli je pro psychiku těchto lidí každý projev solidarity otázkou života a smrti.
Ano, i pobití všech Tibeťanů je zlomkem v oceánu všech v Číně zmařených životů. Zkuste si ale představit situaci, že Vám Vaše dítě policie vrátí zmasakrované v dřevěné bedně... a pak si řekněte, že co je to přece proti tomu oceánu.
Ano, mnoho politiků bere podporu Tibetu jako svou sebepropagaci, ale od Vás jsem také zatím zásadní protičínský krok neviděl, neslyšel a nečetl. Nevyčítejte tedy druhým něco, čeho sám nejste schopen.
Pokud chcete těm, které kritizujete ukázat, jak na to, stačí pro začátek např. napsat otevřený dopis s výzvou k propuštění studentů z roku 1989. Dokážete to?
03. 04. 2008 | 16:52

Taoiseach napsal(a):

Václav Klaus napsal(a):

"Čína není špatná proto, že ovládá Tibet (již 257 let). Je špatná proto, že je to krutá komunistická diktatura. Aby „protičínské“ postoje měly alespoň nějakou váhu, musí kritik něco riskovat a něco ztratit."

Takže kritizujete celkem dobře. Jakou má ale Váš postoj váhu, co riskujete Vy? Jste snad připraven ztratit přízeň senátora Mejstříka? Tomu tedy říkám odvaha!

Taoiseach
03. 04. 2008 | 16:53

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
nejsem si vůbec jist, že lidé jsou k vyvěšováni tibetské vlajky motivováni zrovna tím, co uvádíte - býti "in", dělat to, co se zdá být momentálně populární.
Možná je to poněkud dětinský protest, ale díky alespoň za to málo. Nejde o hromadně organizovanou, ale o spontánní záležitost. Jde o demonstrativní vyjádření názoru, že se svým obchodním partnerem, "Říší Středu", v něčem nesouhlasíme.
Stádnost nevidím ve vyvěšování vlajek Tibetu jakoby na povel v jeden konkrétní den. Vidím v tom podobnou symboliku, jakou je štědrovečerní zapalování svíček za okny. Nejde přece jen o Tibet. Jde o násilnou expanzivní politiku a utlačování malých národů, jako takové. Hned vedle vlajky Tibetu by měla viset vlajka Kurdistánu.
Je ovšem pravda, že tato aktivita by slušela více angažovaným a přemýšlivým občanům, nikoli nejvyšším stranickým a státním politikům. U nich bych to chápal jako výraz bezmoci. Oni jsou přece těmi, kteří mohou pro autonomii Tibetu a občanská práva ve světě něco konkrétního udělat.
Ještě horší však je, když se politici hádají, zda smí jistá skupinka politiků vyvěsit z oken svého kanclu onu pestrou vlaječku, nebo ne. Ukazuje to, že páni kritikáři nezelených partají pravděpodobně nemají důležitější starosti a na tuto buzeraci spontánně se projevivších členů Sněmovny, navíc ze strany, jejíž členové a sympatizanti právě tuto záležitost vzhledem ke svému "přírodnímu" založení a sympatiím k buddhismu sledují, že na tuto buzeraci mentálně stačí. Možná jste měl více protestovat proti ekonomicky zajímavé výstavě "Bodies" (když už protestujete proti "nástěnkářství"), kde byli vystavováni popravení a plastinovaní čínští političtí vězni, a to v roztodivných pozicích.
Není hezčího důkazu provázanosti obou kultur, maoistické kruté diktatury a demokratického volně-tržního Západu. Nakonec to vypadá tak, že spolu sdílíme "tradiční hodnoty".
Kromě tibeťanofilních fanglíčkářů, samozřejmě.
03. 04. 2008 | 16:54

grőssling napsal(a):

Ano, kritik by měl něco riskovat. Tak například místo nesmyslného lehání si před letadla s odlétajícími sportovci demonstrovat před těmi ambasádami, jejichž firmy jsou největšími sponzory OH. Jenže myslíte, že si pan Ruml ( Olympic watch, či jak se ta firma jmenuje ) půjde lehnout před dveře ambasády USA, jejichž GE ( General Electric a Coca Cola ) investuje do OH v Číně nejvíce ze zahraničí ? Jednak by to nebylo in a jednak se nehodí o tom mluvit vždyť oni tak kritizují každého kdo obchoduje s nespolehlivými zeměmi.......................... aby tam sami mohli obsadit trh.
03. 04. 2008 | 16:56

Vico napsal(a):

Luba : pěkně napsáno
03. 04. 2008 | 17:12

West napsal(a):

Tibet je jenom taková zástěrka-ukázat jací že nejsou ti radní, poslanci atd demokrati! Ukázat na ty "zlé" a ukázat jak že nejsou oni "dobří"! A v klidu porušují lidská práva a zákona jako Číně! Například u nás: radní v klidu mají na radnici vlajku Tibetu, ale na hlavním náměstí lidé proti radnici, proti jejíž zvůli se bouří čím dál tím více lidí, neboť si ho před organizátory protiradniční demonstrace zamluvili hokejisté(samozřejmě, že ti jsou v majetku města)a to tak, že zavolali tajemníku magistrátu v neděli domů a ten nebožak-hlava děravá si na to vzpoměla až den před demonstrací! Přes noc na naměstí vzniklo umělé kluziště a s demonstrací bylo utrum, soudru... pardon demokrati!

A na závěr: Jeden pěkný filmeček z našeho nedostižného vzoru- tedy SSS... pardon USA jak tam to chodí, když se demonstruje za svodu Tibetu! Najdi deset rozdílů mezi tímhle a tím co se děje v Tibetu! http://uk.youtube.com/watch...

Americká demokracie-náš vzor!
03. 04. 2008 | 17:14

m&m napsal(a):

West: dobrý odkaz. Vše je relativní :-(
03. 04. 2008 | 17:36

skeptik napsal(a):

Pane Klausi, kdyz uz chcete psat na blog, tak byste si mel zjistit alespon zakladni fakta o tematu, ktere hodlate rozebirat. To jste bohuzel neudelal.

Snad si alespon pripada jeho infividuum .-(
03. 04. 2008 | 17:43

vaclavklaus napsal(a):

Opravdu jsem svým příspěvkem nevyzýval k bojkotu olympiády. Byl to příklad akce, kterou se něco riskuje, protože to hodně lidí naštve (konečně i tady na webu).
Jinak jsem názoru, že blog je od toho, aby byl lehce kontroverzní (psát to, co si myslí všichni - je nanic).
Prosím také, aby si tu účastníci nevyřizovali své politické antipatie vůči V.K. seniorovi (diskutující "strejda" a možná i jiní), neboť to s tímto blogem nesouvisí. Děkuji. V.K.
03. 04. 2008 | 17:44

Aiax napsal(a):

Jsem rád, že Klaus ml. vstoupil mezi zdejší blogery, dobrý příspěvek, především skvělý postřeh, že "Být pro Tibet je „in“, nic se tím neriskuje, je to dostatečně daleko", to už se mi taky nějakou dobu honí hlavou - málokdo na to poukazuje. Obzvlášť mě to trklo u Pavla Béma, který se obvykle podobně pevných názorů nedopouští.

Rád bych tu viděl i příspěvky o školství, připadá mi, že pan Klaus podědil po otci inteligenci a racionalitu bez zhoubně přebujelé ctižádosti a demagogie.
03. 04. 2008 | 17:47

Třebakarel napsal(a):

Zkuste třeba přijít příště před tu Čínskou ambasádu . Asi jste tam nebyl .Víte ty maloměstský kydy / vadí mi stádnost ,podbízivost / by člověk pochopil - snad rád šokujete , ale tam zabíjejí lidi , víme ? Mohl
byste teda třeba jednou větou napsat CO LEPŠÍHO navrhujete ? A vrhání se pod kola letadla s olympioniky prosím vynechte .
03. 04. 2008 | 17:57

Strejda napsal(a):

Pane Klausi.Pokud jste můj názor vyhodnotil jako politickou antipatii tak se za zřejmě moje špatné vyjádření omlouvám. Chtěl jsem jen vyjádřit fakt ,že myšlení a postoje Vaše i moje,se nejdříve formují v rodině ať jste synem kohokoliv.Mně to tak nějak vyplinulo a pokud Vás to urazilo,tak se ještě jednou omlovám.
03. 04. 2008 | 18:00

vlk napsal(a):

Uložil jsem si sám sobě týdenní moratorium, kdy aktivně nevstoupím na blogy a nebudu je glosovat. Správně to moratorium mělo uplynout až zítra... Mno prostě jsem slabá povaha a stydím se.
Na druhé straně - panu Stejskalovi se získáním Václava Klause ml. povedl skvělý kousek.Bez jakékoliv ironie.

Mám osoběn vleké problémy akceptovat Klause st. jako presidenta a činím ho odpoěvdmým za mnohý neřád v této republice.
Ale nikdy jsem neměl sebemnší problém s tím, když jsem někde v mediích narazil na názory Václava Klause ml. Více méně mi mluvil z duše.
Nejinak je tomu i tentokrát.
Velmi trefné.
A všem , kteří autora kritizují, odkazuji na blog jistého Béma, píšíci o tomtéž.
Srovnejte si prosím dva postoje. Jeden, ketrý se na věc dívá realisticky, druhý který je in.Anechť zkusí porovnat osobní věrohodnost autora onoho inblogu, který rtolik souzní s tím, co vyčítají Václavu Klausovi ml.
A teď pár řádek osobních.

Nejprve Václavu Klausovi ml.
Jsme rád, že jste přišel na Aktuálně blogovat. Jakkoliv asi sem tam budu ostře na druhé straně. Ale prosím,jukněte na stránky a zejména pod diskusi u blogů pí. Petry Paroubkové. To proto, abyste věděl, co Vás tady také může čekat od diskutujících.

A nyní p. Stejskalovi:
Gratuluji k novému bloggerovi.
03. 04. 2008 | 18:01

Petr Havelka napsal(a):

Vážený pane Klausi,

vadí Vám stádnost, podbízivost a zatemňování podstaty věci, ale berete to šmahem:)

Kupříkladu "nejvyšší" vyvěšovatel ministr Bursík, se o Tibet zajímá drahnou dobu. Dále,že tehdy Tibet vyhlásil samostatnost na rudé Číně bych Tibetu nevyčítal. Vámi zmiňovaná stádnost, je spíše zapříčiněna mediálním zájmem o osobnost Dalajlámy. V "podstatě věci" ohledně vyvražďování se shodnem. Kurtovat se k letadlu olympijské výpravy nebudu. Mám dost své práce. Od toho bych měl mít zvolené politiky, pokud jsou schopní dělat politiku a ne to co dosud. Takže se nakonec někde budu muset přikurtovat.
03. 04. 2008 | 18:09

West napsal(a):

m&m: Ano vše je relativní! A proto o tomhle informováni nejsme zatímco o každem vrznutí koholiv jiného jsme! Kdyby se to stalo v Rusku, Íránu atd jsou toho plné noviny!
03. 04. 2008 | 18:22

pgjed napsal(a):

Jistá míra cynismu, zřejmě po otci, se nezapře.
03. 04. 2008 | 18:40

Ročník 53 napsal(a):

Pane bývalý řediteli gymnázia. Oslovuji vás tak jen kvůli logice. Když dokážete napsat, že Tibet je od roku 1751 součástí Číny, vraťte se do školy jako žák, nikoli jako ředitel.

Země Koruny české byly součástí habsburské dynastie od roku 1620, po bitvě na Bílé hoře. Po staletích nadvlády byl Tibet samostatný od roku 1913, České země až od roku 1918.

Váš diletantský názor na Tibet, podle kterého jsou Tibeťané vlastně Číňané a Češi zase Rakušané, neodpovídá naprosto právu národů na sebeurčení. Vy jste celý tatínek, kam šlápnete, tam zanecháte jen pocit nadutého poučování, bez opravdových znalostí. Najděte si historii Tibetu, také ji přečtěte, a pokud nemám pravdu, tak mi ji vyvraťte!
Pochybuji, že bych se dočkal reakce. O vyvrácení argumentů ani nemluvím.
03. 04. 2008 | 18:41

Martin B. napsal(a):

Pane Klausi, správně píšete: "Aby „protičínské“ postoje měly alespoň nějakou váhu, musí kritik něco riskovat a něco ztratit." Co jste riskoval a ztratil tímto "protiaktivistickým" textem? Pakliže nic, smiřte se s tím, že jeho váha, v souladu s vaším výměrem, je nepatrná.
03. 04. 2008 | 18:51

HeyyRup napsal(a):

nechapu, ze vsichni na autora soptite a z meho uhlu pohledu, zcela neopravnene. Predce problem v Tibetu nikterak nebagatelizuje a ani v nejmensim mne pri cteni nenapadlo, ze by V. Klaus ospravedlnoval zavrazdeni co len jednoho tibetana. Akorat velice trefne poukazuje na populisticke (temer) zneuziti konfliktu jistymi lidmi a na jejich pokrytectvy v teto otazce. Ze pouze vyuzivaji popularni temy, ale s pricinou vubec nic nedelaji, resp. se ani nijak zvlast nesnazi angazovat v boji proti nedomkratickemu rezimu, protoze to by naopak mohlo vyvolat opacny efekt - ztratu preferenci.

Nu, nerad bych se nekoho dotkl, ale neodpustim si rici, ze vetsina zde diskutujicich pouze potvrdila trefnost autorova clanku, protoze vetsina z Vas opravdu patri do toho pomyslneho stada ...
03. 04. 2008 | 19:02

Jákl napsal(a):

Tak jak je vidět na mnoha protagonistech v politice, dnes i v ředitelských postech platí heslo - křivá huba t.j. křivý charakter.
03. 04. 2008 | 19:23

Ročník 53 napsal(a):

Jákle, máte ode mně bod. Za hloupost a nevychovanost, jak jinak...
03. 04. 2008 | 19:27

RUMCAJS napsal(a):

Pane Klausi, nechte je vykřičet. Pořád lepší, než kdyby se zase ožrali, a začali střílet z Aurory.
03. 04. 2008 | 19:30

vlk napsal(a):

Rumcajsi

jsikouzelný. Copakbys asi taknapsal, kdyby stejný blogsem dal třeba Paorubek?
03. 04. 2008 | 19:37

Imhotep napsal(a):

Pro Jákla:
S touto rétorikou a urážením jděte laskavě do háje.
03. 04. 2008 | 19:38

Loch Lomond napsal(a):

Myslím si, že vyjádřit jakoukoliv solidaritu s utlačovanými je dobré. A mimochodem, zrovna slečna Špotáková vyjadřila svůj názor na čínskou okupaci Tibetu poměrně jasně. A neblekotala jako např. paní nutella nic o tom, že do Pekingu jede sportovat, a že politika ji nezajímá.
03. 04. 2008 | 20:11

Pumprlidentlich napsal(a):

vlk, Paroubek oznámil, že Tibet je integrální součástí Číny. Socialisté mají pro své voliče jiné informace.

West, moc pěkné. Můžou za to kapitalisti a USA. Jako obvykle.
03. 04. 2008 | 20:16

Rastanda napsal(a):

Ano, máte pravdu... Takže: když Dalajláma ze své pozice vzhledem k nauce, praktikování nenásilí jako odporu nemůže dělat nic více, než trpět se "svým" lidem a vyjadřovat se k situaci, pojďme mu tedy, společně s Vámi pane Václave Klausi a dalšími, kterým není tato situace lhostejná pomoci: bojkotovat čínské výrobky a postavit se do cesty českému olympijskému týmu do cesty, až bude odlétat!!! Doufám jen, že se na letišti společně setkáme a vyjádříme tak nesouhlas s nedodržováním původní myšlenky olympijských her, co Vy na to? Máte chuť, jako já, pro to tedy něco SKUTEČNĚ DĚLAT?
03. 04. 2008 | 20:22

Saliven napsal(a):

Shledávám blog pana ředitele Klause jako poměrně zajímavým. Já jsem podobného názoru - být pro Tibet je prostě in. Vyvěsí se jeden den vlajka a druhej se jde nakupovat čínský šmuky. Těch, co to myslí s Tibetem vážně je hrstka. Hrstka nadšenců, kteří alespoň demonstrují podporu, když už se nemůžou aktivně podílet. Nesouhlasil bych jen v tom, že se v případě číny jedná o komunistickou diktaturu. Tam totiž není komunistická diktatura, ale kapitalismus 19. století s autoritativní vládou jedné strany.
03. 04. 2008 | 20:31

Rastanda napsal(a):

Dodatek: nebo považujete utlačování a vyvražďování nevinných lidí jako samozřejmost a krutou daň doby nebo přírody nebo bůhvíčeho ještě? A co takhle naoplátku (a to je jen logický důsledek vyplývající ze situace, než můj vlastní názor) třeba, když je tedy planeta přelidněná, nevyvraždit devět desetin Číny, když je to nejpočetnější národ na zeměkouli a chovají se jako kukačky? Jestli budete brát můj názor jako extremistický - má odpověď je, že taková je prostě doba. Když si země, která provádí jednu z největších kulturních genocid dovoluje pořádat olympiádu, která byla vždy mírumilovným řešením konfliktů mezi zeměmi, no nemám pravdu? Kam se tedy poděla původní myšlenka? Nebo jsem pouhý idealista, když odsuzuji násilí? Jo, asi je to fajn, když se postavíme za Tibet a budeme se dívat na přímý přenos z olympiády (jako Vy) a obdivovat výkony našich sportovců s čínským pivem, brambůrkami a ženšenovými bonbóny... Tak pokrytectví zdar!!! Já si raději budu číst v mahájánské nauce a společně s Dalajlámou přemýšlet, kam jsem se to narodil...
03. 04. 2008 | 20:36

vlk napsal(a):

Mno,budeš si muset vybrat. Buď budeš souhlasits tím, že součástí Číny je integrálně Hong Kong a Macao a pak má Paroubeka autor tohto blogu pravdu nebo holt budeš tvrdit, že Čína připojila Tibet až v roce 1950. Tibet připojil k Číně jedne z císařů dynastie Čhing, jakpíše VK jr.

Tibet byl tedy integrální součástí Číny daleko dříve, než vznikly vůbec Spojené státy. A jistě nepochybuješ, že Aljaška je jejich integrální součástí.
A že jej čína ztrtaila pro absolutní slabost centrální vlády v r. 1912? Ano, před tím ztratila onen zmíněný Hong Konga Macao. Z téhož důvodu. Z téhož důvodu ztratila Formosu vůči Japonsku.
Ale necítím s ena školení o Tibetu. Jen ych byl velmi opatrný ve formulacích.
03. 04. 2008 | 20:39

Rastanda napsal(a):

dodatek II.: nejsem nijak proti Vám, také si myslím, že je Váš článek zajímavý, jen jsem vyjádřil souhlas s Těmi, kteří se na to pokrytectví v TV dívat raději nebudou :-)
03. 04. 2008 | 20:39

West napsal(a):

Pumprlidentlich: Ty jsi ten odkaz neviděl a zase jako obvikle kážeš, viď? No jo! Tak už to chodí! Kdo nic neví, nejvíc kaže!
03. 04. 2008 | 20:46

Rastanda napsal(a):

to vlk: a mění to něco na tom, že dochází k vyvražďování lidí, tedy k NÁSILÍ!!!????
03. 04. 2008 | 20:54

West napsal(a):

pardo obvykle!
Rastanda: Někdo tě nutí se na to koukat? Máš přeci ovládač a svobodnou vůli! Btw kulturní genocida: kde jsi byl když kosovští albánci strhávali a rozprodávali stovky let staré srbské kulturní památky? co říkáš na to že indiáni v USA už neumí ani žbleptnout vlastním jazykem a stát je uplácí licencemí na výrobu levných cigaret, alkoholu a provozování kasín! Co Turecký Kurdistán kde je zakázáno mmluvit a učit se kurdštinu? Ty jsi prostě takový mediální opakovač! Co se v tv moc neprobírá jako by nebylo!
03. 04. 2008 | 21:04

vlk napsal(a):

Rastanda

cítíte se kvalifikován soudit Číňany? Máte tušení napříkald o masakru v Nankingu? Máte tušení o opiové válce, Máte tušení o povstání boxerů?

Tyto události měly k roku 1950 a masakrům Rudé Číny daleko blíže než náš dnešní soud o anexi v r1950 komunistickou Čínou.

Mimochodem, pokud náhodou mluvíte o událostech v Tibetu z minulého měsíce - vřele dororučují Lidovky z předposlední soboty.Je tam velký rozhovor paní Kalenské s českým tibetologem, který byl OČITˇYM svědkem poslendích událostí ve Lhase. Jako jeden z nemnoha cizinců. Čtěte pozorně. Budet velmi překvapen.
Jinak - nejsem s vámi v žádném sporu. A nechystám se na to.

protže se necítím,ohledně Čínyani Tibetu býti dostatečně informován a seznámen s reáliemi. Jestli vás to ovšem uklidní , kdybych já to mohl rozhodnout, tak na žádnou olympiádu do Pekinu nejedem.
03. 04. 2008 | 21:07

Rastanda napsal(a):

A nakonec... když nad tím tak přemýšlím: nejvíce "in" mně přijde, že je všem Tibet úplně jedno, hlavně když si u Číňanů zaběhají, zahází, najedí a zakalí, protože kdyby byl Tibet fakt "in", tak je dávno svobodný nebo alespoň na olympiádu nikdo nejede!!! Nebo se k tomu většina zemí, politiků nebo lidí alespoň vyjádří tak, že by to mělo mezinárodní dopad... Takhle je v našich, tedy pardon, ve Vašich srdcích spíše ta Čína i s jejím komunismem, násilím, ačkoliv navenek se o tom nikdo nebaví!!! Protože činy mluví více než slova, no nemám pravdu?
03. 04. 2008 | 21:16

Rastanda napsal(a):

vlk
Nikoho nesoudím!!! Jen komentuji, co vidím... A samozřejmě to není jen Tibet. Bavím se o současné situaci a reaguji na TENTO článek - v dnešním století, která je důležitější, než nějaké haraburdí z minulých let či tisíciletí... Dokonce vím a nevím, jestli Vy to víte, že Tibet si v hluboké minulosti společně s Mongolskem podrobil i samotnou Čínu... To je už potom ten pohled jiný, že? Ale omlouvat tím současné násilí...no nevím, nevím... A je mi jasné, že to peklo ve Lhase rozpoutali sami Tibeťané, i když ve snaze upozornit na svou situaci ve vlastní zemi. Jinak děkuji za reakce!!! :-)
p.s. A ten článek jsem nečetl - díky za upozornění - rád tak dodatečně učiním!!!
03. 04. 2008 | 21:26

Fakír napsal(a):

Vše co se děje kolem Číny je jen zástěrkou k tomu, aby se OH v Číně znemožnily. To samé kolem Tibetu. Vždyť na druhé straně, kolik je takových otřesných příkladů vraždění a kolonizace Afriky, ve stejné době, kdy se dostal Tibet pod křídla Číny. Kolik otroků vyvezli USA na své plantáže, kolik jich zahynulo atd. A už vůbec se divím panu Klausovi, jestli, že jeho manželka je dcerou soudruha Šalgoviče, tajemníka KSČ pro bezpečnost, tedy i pro StB, že se pouští na tak tenký led. A nebo nejhorší vrah planety Bush, to nikomu nic neříká? ČT ale i ostatní mediální žumpy ČR se předhánějív informacích jak jednoho chudáka Číňana z celkového počtu 1,3 mld lidí zavřeli za protičínskou a proamerickou propagandu. Vždyť u nás se připravuje zákon aby se za podvracení republiky zavíralo jako před převratem To všechno je pokrytecké a stupidní. Je strach z toho, že se Čína OH proslaví tak, že normální lidé budou na Čínu hledět nikoliv dle propagandy USA a jejich ratlíků, ale podle toho co tam vidí. Toho se pravičáci bojí.
03. 04. 2008 | 21:30

vlk napsal(a):

vlk

budete přímým svědectvím velmi překvapen.

Noa i já bych přál Tibeťanům samostatnost. Když jí chtějí. Jen sijaksi neumím představit,jak ji asi tak získají. Humanitární bombardování tentokrát asi fungovat nebude.....A jinak je nevynutitelná.

Tohle všechno je mezi řádky blogup. VKjr.
03. 04. 2008 | 21:31

Rastanda napsal(a):

West
Nejsem mediální opakovač - napsal jsem, že reaguji na tento článek, kde o indiánech, Srbsku, Kosovu atd. nic není!!! O Indiánech & Co. samozřejmě vím... A jak to, že Vy soudíte mě ("viz "mediální opakovač")? Já jsem si toho vědom, dočeho jsem se narodil!!! A také toho, že tady v Čechách se mám narozdíl od VŠECH TĚCH, KTEŘÍ TRPÍ pomalu jako pán Bůh.
A ovladač, děkuji, mám - spíše jsem tím chtěl vyjádřit názor, proč podporovat takovouhle absurdní šaškárnu, když ty ideje, na kterých byla vystavená celá olympijská minulost jsou evidentně plácání zbytečných slov. To už je lepší mlčet, ne?
03. 04. 2008 | 21:35

West napsal(a):

Rastanda: Ne, nemáš, protože o tom nic nevíš! Samozřejmě, že je Tibet všem úplně u análního otvoru! Je to díra světa v horách! Dalajlma je sice hodný člověk, ale pokud jeho poddaní uspořádají hon na chudé čínské obchodníky jsou u mne obyčejní zločinci! Jak je možné že Tibeťané mají některé výhody o kterých si číńané mohou jenom zdát? Jak je možné, že když se vede tak strašlivá "vyvražďovací" kampaň, že se do země dostanou turisté a žurnalisté? a pokud dělají "nenásilní" Tibeťané to co popisuje tento pán http://www.lidovky.cz/tibet...
pak nejsou o moc lepší než kosovští albánci! Btw komunismus v Číně už dávno není!
03. 04. 2008 | 21:51

West napsal(a):

Rastale Jsi mediální opakovač! In je nadávat na čínu a využívá se k tomu všech prostředků! Pokud někdo z nacionalistických důvodů vraždí nevinné lidi je u mne lump!
03. 04. 2008 | 21:58

Rastanda napsal(a):

Možná snad jen dodat to poslední, že je lepší se starat o to, aby jsme zachránili alespoň těch pár původních kultur, které zde ještě zbyli a které nám mají stále co říci!!! A hlavně mít možnost je vidět v realitě ještě v současné době a naslouchat jim. A s tím se také pojí (alespoň) snaha zastat se slabších a trpících (je jedno jestli je to Aboriginec, Kubánec, obyvatel Zimbabwe nebo Tibeťan..., každý zasluhuje stejnou pozornost) - tedy alespoň slovem, když už ne přímo činem. Vyjímám z toho ty (a s tím s panem Václavem Klausem souhlasím), kteří (zdánlivě) podporují dobrou věc jen kvůli tomu, že je to zrovna módní trend ve společnosti. Tak přeji co nejvíce objektivní informovanost Vám všem, stejně jako sobě (viz vlk, díky!!!) a přání, aby jsme neopakovali násilí a nemoci z minulosti a učili to i své děti!!!
03. 04. 2008 | 22:13

Rastanda napsal(a):

West
NO COMMENT!!! NO ANSWER!!! Pak jsi to nepochopila... a nemám se s tebou o čem bavit!!!
03. 04. 2008 | 22:15

Rastanda napsal(a):

nebo nepochopil...:-)
03. 04. 2008 | 22:16

Rastanda napsal(a):

West
A pokud se týká těch mladých Tibeťanů, kterým je Dalajlámova nauka, obecně řečeno, ukradená a kteří zneužívají tyto akce k ještě většímu násilí - pak s nimi nemohu souhlasit, to je snad jasné, ne? A zdá se mi, že Tvé slovní odsuzování nemá k násilí (verbálnímu) o mnoho dále. Ve svém rozhořčení zapomínáš o čem jsem psal... A to je z Tvé strany velmi trapné!!! :-(
03. 04. 2008 | 22:28

XXX napsal(a):

Máte bohužel kus pravdy. Ale na druhou stranu je to výrazně lepší činnost, než např. čumění na večerní program televize Nova, nebo ne?
03. 04. 2008 | 22:33

Rastanda napsal(a):

Pokud by byl naučný film na TV Nova, pak se na něj rád podívám... Mimochodem jsem si ten článek přečetl ( http://www.lidovky.cz/tibet...
), ale názor si musí udělat každý sám. Je vidět, že je to s otázkou Tibet vs Čína nebo Čína vs Tibet, jak chcete, potřeba už OPRAVDU něco dělat, protože nastává ta chvíle, kdy už se v budoucnu bude těžko rozlišovat, kdo má vlastně pravdu... Je to násilí na násilí a já jen věřím, že Dalajláma do Pekingu pojede a společně to vyřeší - i když nechci, i ze svého pohledu musím říci - že je to asi velmi naivní. Bohužel čínským politikům nevěřím, jakkoliv soucítím (i) s čínským lidem. Protože násilí je strašné, ať je to Číňan nebo Tibeťan - je to stejné svinstvo... Pravda je, že Číňané jsou na Tibetském území, ale nelze to brát tak, že budu jako Tibeťan brutální a násilný vůči lidským bytostem, tedy odpovídat ještě větším násilím! To už je potom lepší vypnout Novu i Internet a jít se někam projít a srovnat si myšlenky... MÍR A LÁSKU!!! :-)
03. 04. 2008 | 22:51

hugo napsal(a):

Pane Klausi,
zajimave myslenky. Kazdopadne Vas nazor, ze vyvesovani tibetskych vlajek souvisi s tim byt in plne sdilim.
Jinak Vas muzu ujistit, ze to, jak kdo bude hazet ostepem, anebo behat, anebo provadet jine zhuverilosti je mi docela srdecne jedno.
03. 04. 2008 | 22:55

xiluodu napsal(a):

Tibeťané nedávno zorganizovali "kříšťálovou noc" , kde vraždili nevinné Číňany . My jsme jim tleskali - jsme tedy spoluviníci tohoto masakru, jsme tak trochu nacisti roku 1934 , kdy bojůvky nacistů rabovaly židovské obchody. Současné nepokoje v Tibetu mají sociální podtext, Tibeťané nedokáží pracovitým a inteligentním Číňanům absolutně konkurovat, vidí, že jsou neschopní a že prostě neobstojí v konkurenci, nemají prostě co nabídnout !! Jsou vůči Číňanům v roli našich tzv. "Nepřizpůsobivých občanů" , všichni víme o koho jde = lidé, kteří po nocích vytrhávají před bankou ze silnice železná víka kanálů, aby je pak prodali v Kovošrotu , zatímco Češi v této bance pracují. Někdo holt "sbírá " po nocích rezavé železo a někdo holt zase dělá v bance - ten, kdo v Tibetu sbírá železo jsou ovšem Tibeťané- za 1000 let svých dějin se naučili jenom modlit a nadávat sprostě na úspěšnější sousedy. Kdyby se mí předkové 20 generací jenom modlili , musel bych se dnes buď zastřelit a nebo ze sebe udělat oběť komunistů, aby mi někdo poslal kus žvance na přežití. Ať žije Lidová Čína a její pevná součást - Tibet ! Tibet nikdy nebyl samostatný, jsou to kecy našich propagandistů, kteří tak musí psát, aby nebyli vyhozeni na ulici !! Podívejte se do map z roku 1932 /já je mám/ a ukažte mi na na nich samostatný "Stát Tibet" - asi se podivíte, není tam !! Tak co, vy chytrolíni proameričtí ! Kde je pravda ??
03. 04. 2008 | 23:00

m b napsal(a):

Váš článek je demagogický a manipulativní ... spojuje hypotézy a v závěru se vyrovnává s neexistujícím protivníkem
03. 04. 2008 | 23:07

xiluodu napsal(a):

Před rokem skončila občanská válka v Kongu, mrtvých za 10 let bylo přes 5 milionů !! kdo z vás o ní věděl podrobnosti a nebo vůbec ???Málokdo něco věděl, protože je to záměr naší státní propagandy !!! O 20 mrtvých v Tibetu se kecá tak intenzivně, že pár desítek lidí u nás už skončilo na psychiatrii nebo vyhodili z okna televize na chodník , ale o 5 milinech mrtvých v Kongu nikdo neví nic !! Já vám řeknu proč !! USA nařídily , že kecat se musí jenom o Číně a o Rusku ! A to pořádně ! A tak víme, že mnich Losos ve Lhase si včera omylem koupil o dvě čísla menší boty, že koza mnicha Flaksuse z kláštera Fusekle porodila nečekaně dvojčata, že mnichovi Plackovi omrzlo ucho, když čekal na autobus u nádraží ve Lhase, že si mnich Aceton koupil nové kalhoty na zip za 28 Juanů v obchodě u jednoho Žida, že letos ve výšce přes 4500 metrů "nějak divně smrdí hnůj" a to by mohlo znamenat novou čínskou invazi ,... atd. Prostě je nutné za všech okolností poplivat Rusy a Číňany , i kdybychom si všechno měli vymyslet !!, tak to nařídily USA a tak to také naše státní propaganda také ráda dělá !! Prostě , i když je v Africe už tolik mrtvých, že z nich už začali vařit mýdlo a vy se s ním právě myjte ve vaně , tak se musíte dnes večer dozvědět, že mnicha Tenziga v noci rozbolelo břicho a mnichovi Norkejovi bude zítra dentista přeléčovat čtyřku vpravo dole !! Koncentrační tábory v Africe , to , že tam stahují z lidí kůži za živa a balí do ní slabikáře pro vaše děti v první třídě, to je pro naší prpagandu "vzduch" !! Vy musíte vzít prapor USA vyvěsit ho z okna a začít hulákat :"Svobodu Tibetu, naši kamarádi z USA si na to "posvítí" jako v Iráku.!! Mimochodem, když hovoříte o Iráku, pan G.W.Bush tam právě zavraždil 105 000 lidí, není to víc jak Číňané v Tibetu ?? Myslím, že ano !
03. 04. 2008 | 23:22

jojo napsal(a):

Blbých je na tom problému právě 257 let. Blbých (ale asi míň) je 40 let pod Sovětským svazem. Lepších je pak těch 19 let svobody, na konci kterých píšete blog o 257 letech útlaku a považujete to za legraci. To je ignorace nebo diletantství?
04. 04. 2008 | 00:31

West napsal(a):

Rastando: Jsi bohužel naiva! Není řešení které by vyhovovalo všem a vždy bude na někom činěna křivda a násilí! Mír a láska je jen pro někoho, naivko!
04. 04. 2008 | 01:59

Jiraak napsal(a):

hmm... hmmm... no nevím.. proč to vytahovat teď, když tradice vyvěšování Tibetské vlajky trvá už od masakru na Rudém náměstí? Jestli on se nám tady někdo nechce zviditelnit na tématu, o kterém si myslí, že je in..
04. 04. 2008 | 06:01

Mlok napsal(a):

Pan ředitel znovu prokázal, jaký je morální invalida. Poprvé mane zaujal tím, že by v Praze zrušil tramvaje, aby mu nepřekážely ve svobodné cestě jeho autem.Humanismus z PORG dávno odešel.
04. 04. 2008 | 08:00

j. napsal(a):

Ekologičtí aktivisté se zviditelňují tím, že se snaží zabránit devastaci přírody, lidé vyjadřující podporu Tibetu se zviditelňují, protože je to in.
Vy to máte v rodině.
04. 04. 2008 | 08:02

Karel napsal(a):

Kolem Tibetu je umělevyvolaná bublina, protože Cína roste hospodářsky a tím i vlivově v celém světě.
Kupodivu žádná radnice nevyvěšuje čínskou vlajku na ptost proti nedodržování sociálních práv a slušných pracovních podmínek v Cíně
04. 04. 2008 | 08:12

Kmet napsal(a):

Prumerne vzdelany clovek by si mohl zjistit, ze neni pravda, ze Cina ovlada Tibet od roku 1751. Od cloveka, ktery ma i universitu bych cekal vic, nez tuto chybu ... v pripade zameru lez. Hned v roce 1788 a pak 1791 ovladal Tiben sousedni Nepal (a nikoli Cina), takto se pretahovali az do roku 1912, kdy vstoupila do hry Evropa (Anglie apod.) a Tibet byl do brutalniho obsazeni Cinskou armadou v letech 1950/1 samostatnym statem se vsemy atributy statu - byt stale teokracii. Pane Klausi, zkuste si priste najit fakta a nelhat.
04. 04. 2008 | 08:39

Jiraak napsal(a):

to Mlok: nerad se k tomu vyjadřuji, ale musím.. je toho mnohem více, co z PORGu odešlo s nástupem V.K. jr.. a většina PORGařů to hodnotí ne zrovna kladně..
04. 04. 2008 | 08:39

Al Jouda napsal(a):

Čtu tento blog poprvé, čtu něco o autorovi, prohlížím fotografii a říkám si, je to von, není to von ? Pak si přečtu, že by vlastním tělem bránil odjezdu sportovců na olympiádu - a je to von ! Opět se potvrdilo, že jablko nepadá daleko od stromu. Jeho otec by také vlastním tělem chtěl bránit výstavbě lidové knihovny na Letné.
04. 04. 2008 | 08:39

norbert napsal(a):

Dovedete si představit, že Čína s 1,3 miliardami občanů je řízena demokrackými praktikami Česka, kde každý do všeho kecá a nic se nedá rozhodnout ??? Že událost v Tibetě jsou načasovanou akcí na diskreditaci Číny, není nic nového. Známe to i z nedávných událostí v Česku a jinde.
04. 04. 2008 | 09:02

milo napsal(a):

A pánové, kdo kritizujete toho mladého muže, proč je ta Vaše solidarita tak selektivní ? Což jinde nenajdete podobné příklady ? Což kolem sebe nenajdete živé obdobných přístupů ?
04. 04. 2008 | 10:15

MS napsal(a):

Jsou lidé, kteří obchodují s Čínou, protože jim to vynáší zisky, jsou lidé, kteří kupují čínské výrobky, protože jsou levnější, jsou lidé, kteří kupují čínské výrobky a ani to nevědí, jsou lidé - politici, kteří vedou politické diskuze s Čínou, protože vědí, že když se jen "otočí" z boku na bok, ovlivní to světovou politiku, kulturu a hospodářství neskutečným způsobem, jsou lidé - politici, kteří s Čínou diskutují, protože z toho mají třeba jen osobní prospěch, jsou lidé, kteří rozhodli, že bude v r. 2008 olympiáda v Číně. Jsou lidé, které diktatura v Číně nebo kdekoliv jinde nezajímá, jsou lidé, pro které je vyvěšování vlajky Tibetu prázdné gesto a jen chtějí být "in". Ale věřím tomu, že jsou lidé, kteří odvážně vystupují z davu a křičí o "nespravedlivostech". Je jen věcí "obchodu", že využívají Tibetu "jako módního prvku", a tím naší většinu zabedněnců uvádějí do reality útlaku a nedodržování lidských práv.
Nevím co je či není správné, ale myslím si, že jsou potřeba lidé, kteří dělají a budou dělat gesta a poukazovat na to, že bychom se měli chovat jinak, než se chováme, abychom si byli vůbec schopni problémy uvědomit. Je pak věcí "obchodníků", pro který názor většinu přesvědčí, kdo vyhraje, zda morálka, rozum či něco jiného.
Svým blogem vyvoláte diskuzi a upozorňujete na věc, stejně jako starosta vyvěsí vlajku Tibetu. Vám se jen nelíbí forma, ale obsah je stejný a patříte k té části lidí, kteří se snaží upozorňovat. Proto, prosím, dělejte to dále.
04. 04. 2008 | 10:32

xiluodu napsal(a):

Čína je země, kde je tvrdý režim nutností. my ještě na svoji demokracii dojedeme !! Vždyť jsme tak slabí, že nedokážeme zvládnout ani fotbalové grázly, kteří zapalují na stadionech lavice a pak převracejí auta a třískají do výloh !! Všichni na to čumíme, lomíme rukama a voláme :"Kdo nám pomůže ? Kdo nám pomůže ?? " Za pár let nás tvrdý čínský režim převálcuje se vším všudy a bude to tak správné , kdo nedokáže srovnat do latě ani ožralýho fotbalovýho troubu, tak nemá právo na místo na slunci !! Ať žije lidová Čína !!
04. 04. 2008 | 10:32

tomas napsal(a):

jestlize vyvesi tibetske vlajky v dolni lhote, nema na politiku cinskeho politbyra zadny vliv, proc to tak Cine a jejim velvyslancum, tak vadi?
04. 04. 2008 | 12:27

tomas napsal(a):

jestlize vyvesi tibetske vlajky v dolni lhote, nema na politiku cinskeho politbyra zadny vliv, proc to tak Cine a jejim velvyslancum, tak vadi?
04. 04. 2008 | 12:28

Aleš Jakeš napsal(a):

Snad rozumím myšlence blogu pana Klause, že hlavním problémem není Tibet, ale komunistická diktatura v Číně, kterou podporujeme všichni tím, že kupujeme čínské výrobky a akceptujeme třeba Olympiádu v Číně. Akce jako vyvěšování tibetských vlajek je pak kontraproduktivní, protože soustřeďují pozornost všech špatným směrem a hlavní problém zůstává.
Souhlasím, přesto si myslím, že i podobné akce mají svůj význam nejen pro život ve vlastním Tibetu, kterému snad mohou díky tlaku mezinárodní veřejnosti i vlád vymoci lepší kulturní a životní podmínky, zároveň ale vytvářejí i určitý tlak na čínskou veřejnost i vedení a snad mohou v budoucnosti přispět k pádu komunistického režimu. Mnohem významnější by ale samozřejmě byl třeba bojkot čínských výrobků běžnými spotřebiteli, což je mnohem obtížnější než vyvěšování tibetských vlajek.
P.S. ale pořád nemůžu úplně pochopit to připomínání dlouholeté čínské nadvlády nad Tibetem, navíc, jak psali někteří diskutující - značně nepřesný a zpochybnitelný údaj.
04. 04. 2008 | 13:33

majolenka@volny.cz napsal(a):

pane klausi, s vaším postojem bychom byli nejspíše stále součástáí rakouska Uherska, nebýt součástá . světové a následných emancipačních hnutí celé Evropy, ještě štestí že jste na místě T.G. Masaryka nebyl ani vy ani váš otec. K argument vypečených aktivistů, se VELICE pletete, ne všichni mají politické ambice, představte si, že tu stále ještě žijí lidi, kterým zaleží i na svobodě ostatních a nemají politické nýbrže zcela obyčejné lidské důvody. Je to pro vás tak těžké pochopit??????
Ano spotřebováváme čínské zboží, díky politických dohodám následovaných dohodama obchodním. Také si to vždy politická scéna neopomenene oslavit před celým národem v TV, kdy se bijou v prasa svojí velikou schopností. To že čínská TV je levnější než česká, OK komu by se to nelíbilo, ale že si v závěru pošleme svoji ekonomiku do kopru (ten slušnější výraz) takže po náís potopa, skutečně nedohlédneme dále než za náš malý roh??????
Klidně si sedte doma na pr.... a pojídej te si čínské brambůrky plné DDT a jiných "dobrůtek" před čínskou TV popřeji Vám k tomu dobrou chut. Ale neurážejte svým "malomyslným názorem" ostatní lidi, o jejichž pohnutkách ambiciozní politici nemají bohužel ani páru (a nikdy mít nebudou, kde není schopnost sociální inteligence, schopnost empatie, sociálního cítění, ani smrt nepobere ;-((((.
04. 04. 2008 | 13:39

Ondra napsal(a):

Tibet byl v letech 1913-1951 zcela samostantný, i když z našeho evropského pohledu nám Tibeťani a Číňani mohou splývat, jedná se o naprosto kulturně a jazykově odlišná etnika. Argumentovat, že byl dříve součástí Číny je nesmyslné, to je jako kdyby nás v roce 1956 zabralo Rakousko o někdo to komentoval, že jsme stejně byly vždycky součástí Rakouska-Uherska. Doporučuji si přečíst knihy od H. Harrera "7 let v Tibetu" (nezaměňovat se stupidním hollywodským filmem točeným na námět této knihy) a "Návrat do Tibetu", pak možná více porozumíte o co tady jde.
04. 04. 2008 | 14:26

xiluodu napsal(a):

Každý , kdo tvrdí, že Tibet byl v období 1913 až 1950 samostatný stát je trouba ! Laskavě mi prosím tento "samostatný stát" ukažte na nějaké starší mapě !, budete se asi divit přítelíčkové, ale taková mapa neexistuje ! Prohlédl jsem jich celou řadu a nic ! Podlehli jste propagandě a žvanění takových kolaborantů, jako jsou Vondra nebo Schwarzenberk ! Oba jsou členové CIA , Vondra už od roku 1986 - své úkoly se snaží plnit vzorně , podle pokynů z Washingtonu ,kam blekotá své hlášení o splnění úkolů každý den v 19.30 večer. Fuj, je to svinstvo !
04. 04. 2008 | 23:04

LEVAK napsal(a):

Ad Lama:představte si,že v roce 1915 provedli Turci vyvraždění 1 miliónu 200 tisíc Arménů.Do dnešního dne se ani neomluvili.Jsou teď váženými členy NATO a uvažuje se o jejich vstupu do EU.Vraždění bylo zdokumentováno zejména podrobnými depešemi amerických diplomatů v Ankaře; fotografické záznamy pořídil s nasazením vlastního života jeden německý fotograf.
Turecko dodnes celou genocidu absolutně popírá. Existují však o ní nesporné důkazy, zejména právě v amerických vládních archivech, jde o zprávy a dokumenty vypracované v roce 1915 americkými diplomaty v Turecku. Existuje také množství dobových svědectví pamětníků; některé z nich televizní film BBC interviewoval.(arménský katolický kněz:) Na jedné straně hovoří Američané o lidských právech, že podporují lidská práva, na druhé straně však odmítají z politických důvodů uznat tuto genocidu.
(bývalá turecká poslankyně Tayyibe Guleková:) Chytřejší země a chytřejší lidé v těchto zemích si uvědomují, že spolupráce s Tureckem a dosažení stability a rovnováhy v tomto regionu je důležité pro společné dobro nás všech. Bohužel, jiní lidé mají úzkoprsé zájmy a neuvědomují si to.
04. 04. 2008 | 23:47

im napsal(a):

@autorovi blogu

Stručné, jasné výstižné, provokující k zamyšlení nad manipulátorskou rolí vše(ho)mocných médií a snadnou ovlivnitelností nás, konzumentů zpráv. Ano, stádo dává (často falešný) pocit bezpečí.

Diskuse pod článkem svědčí o tom, že jste ťal do živého.

Pište, nenechte se odradit.
05. 04. 2008 | 09:51

Jochim napsal(a):

Jestli to Bém četl, tak se poškrábal na bradě a možná ten svůj článek i doplní. Jsem zvědavý.
05. 04. 2008 | 11:33

Jaromír Máša napsal(a):

Ano, nejde jen o Tibetany, ale i o Čínany, kteří zase dřou za půl misky rýže. Doporučil bych knížku o laogaích od Čínana, který tam ztrávil 19 let a pak už ani neměl vlastně kam jít. Jenže už ji marně nabízím nakladatelstvím deset let. Prostě a jednoduše před čínskými komunisty jsou všichni podělaní. Mimochodem, že nevidíte nikde Tibet jinou barvou, bude asi tím, že se díváte jen do českých atlasů po r. 1948. Smutno je z článku, smutno je z debaty. Každé stádo má svůj pozitiv i negativ, abychom viděli individua, musíme k nim blíž a nesmíme z nich DĚLAT top stádo.
05. 04. 2008 | 19:52

čecháček napsal(a):

Málo inteligentní Klaus mladší, kecy o komunistické diktatuře, to jo, ale krvavá kapitalistická diktatura, otroctví dětí a obchod s bílým masem, to je nezajímavé, že? A už vůbec je nezajímavé téma proč šéf ČEZ dal sto milionů škole synka Václava Klause a ten se nestyděl po nich hrábnout. Když demokracie a dobré mravy, tak vždycky začít u sebe.
05. 04. 2008 | 20:26

aachen napsal(a):

Výborně!!!!!
05. 04. 2008 | 20:28

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Al Joudo, chtěl bych se zeptat na dvě věci.

1.Máte děti?

2.Pokud ano, jsou jejich názory totožné s vašimi?
05. 04. 2008 | 21:10

doktor napsal(a):

Pane Klausi, s prvou půlkou článku souhlasím, s druhou je to horší. Zastáncům samostatnosti Tibetu (kterou už 250 let neměl, protože od roku 1912 do 1951 byl jen protektorátem britských tajných služeb)bych přál, aby uspěli. Zírali by. Lamaistický Tibet by se tak stal druhým Kosovem, s genocidou Netibeťanů, s obnovením feudalismu, ba otrokářství, s drastickými tresty lenních pánů a klášterů nad neposlušnými otroky (třeba vylupování očí), což vše se dělo až do tak zvané okupace Čínou ještě ve 20. století. Zajímalo by mne pak, zda by se zajímali o lidská práva lidí, utlačovaných v Tibetu Tibeťany. Dnes je jim to šumafuk. Pokud jde o druhou část článku, oběti Maovy kulturní revoluce jsou něco jako oběti českých Husitů. Je to už dávno. Čína je dnes úplně jiná.Co se skutečně událo před 19 lety na náměstí Tien An Men, nikdo pořádně nevíme. Olympiáda je jen kasovní podnik profesionálů, která má se skutečným sportem jen málo společného. Když by se nekonala, nic by se nestalo.
05. 04. 2008 | 21:20

Milan napsal(a):

Buďme rádi, že je v Čině to co je a až se Čína otevře světu a otevře hranice, tak nás zaplaví žlutý národ a už aby jsme se učili Čínsky ,
Jinak pisatel Doktor předemnou to napsal přesně a není co dodat.
A to ,že kdejaký ňouma se chce u nás zviditelnit tibetskou vlajkou vyvěšenou z okna ,což je opravdu bezpečné ,proto že Čina je daleko , tak to je taky dobrý a pravdivý postřeh .
05. 04. 2008 | 22:40

Bartoňová napsal(a):

Článek pana Klause je velmi povrchní a nepřesný.
Čiší z něj velká lhostejnost.
05. 04. 2008 | 22:44

xiluodu napsal(a):

Většina lidí má vytvořen názor na Čínu z dílny naší státní propagandy - bohužel je zcela falešný. Nelze se dívat na Čínu očima Evropana. Běžný Číňan má vryto v mysli následující schéma dějin své země :1. Před Mao ce - tungem = za císařů , 2. Za Mao Ce-tunga a 3. Po Mao Ce-tungovi = nyní. Za císařů vypadala Čína tak, že tam zvůlí císařů, hladomory, válkami, útoky interventů /i evropských/ umíraly miliony lidí ročně a ještě k tomu si s Čínou takové "pidizemičky" jako Anglie dělaly co chtěly, Čína byla ubohá troska se kterou si každý dělal co chtěl. Za Mao ce-tunga stále hynuly miliony lidí při jeho nepovedených experimentech , tak jako dříve za císařů, ale prosím pozor !!! Mao Čínu r.1949 sjednotil a dodal jí mezinárodní respekt = Čína se svět opět začal bát !! a nikdo si proti ní už nic nedovolil !! / 1951= Čína porazila USA v Koreji, hnala vojska USa asi 200 km od svých hranic, 1964 = Čína odpálila A-bombu, 1966 = vyzkoušela raketu středního doletu, 1967 = odpálila vodíkovou pumu, napadla SSSR vojensky v prostoru ostrova Damanskij na řece Ussuri, Rusy porazila, ostrov získala, 1970 = vypustila družici , ...... = na světě nebyl nikdo, SSSR a USA nevyjímaje, komu by se nepotily brýle při představě, že by se měl vylodit vojensky v Číně a nastoupit proti Mao Ce-tungově armádě vybavené atomovými hlavicemi. Tedy běžný Číňan řekne, ano umírali jsme jako za císařů po milionech každý rok, ale Mao nám vrátil národní hrdost a samostatnost a to není málo i při těch zbytečných obětech !! A nynější = třetí čínská etapa ??? Nedávno jsem četl reportáž jednoho našeho zpravodaje z Pekingu , zastavoval tam mladé Číňany na ulici a ptal se jich asi takto : "Vy asi toužíte po demokracii, jako máme my na západě, chtěli by jste výběr z více politických stran a více svobody, co říkáte "?? A jakých se mu dostalo odpovědí ?? Většinou toto :"Máme rádi naši komunistickou stranu, nechceme jiné strany, náš národ bohatne obřím tempem, jsme stále bohatší a bohatší a to pávě díky KSČ. To by se s více politickými stranami mohlo pokazit",.... Tito lidé to cítí správně - v Číně letos bude 600 milionů mobilů = každý druhý má mobil, 200 milionů přípojek internetu = po USa nejvíc na světě, v posledních 30 letech byl průměrný roční růst HDP + 10 % = to nedosáhla žádná z dalších 210 zemí světa, každý rok stoupne v Číně maloobchodní prodej o + 16 % , přímo drasticky stoupá počet soukromých majitelů aut, lidé kupují byty a domy, Číňané začínají masově vyjíždět za hranice /během několika let má počet čínských turistů činit 100 milionů ročně, v Číně se nyní buduje - 1700 kilometrů metra /pražské metro měří 55 km/,....atd. atd.
05. 04. 2008 | 22:54

Jochim napsal(a):

Bartoňová
Jak se liší velká lhostejnost od malé lhostejnosti?
06. 04. 2008 | 02:01

objektivní napsal(a):

Situace se v metropoli Lhase vyhrotila v pátek 14. března. Z výpovědí svědků vyplývá, že demonstrace se zvrhly až v násilnosti, při kterých Tibeťané náhodně bili i zabíjeli etnické Číňany a zapalovali jejich obchody a domy, a to jen na základě jejich etnické příslušnosti.
Populace etnických Číňanů v původně Tibeťany osídlené oblasti nyní po kolonizačních programech čínské vlády převládá.
Svědci například popsali, jak rozzuřený dav bezdůvodně lynčoval čínského motocyklistu - podle svědků pravděpodobně zemřel. Ne všichni Tibeťané se však účastnili násilností, naopak někteří ukrývali své čínské přátele.
"Tibeťané jsou obvykle tak klidní a přátelští, ale najednou byli jak pomatení," řekl deníku Los Angeles Times švýcarský turista Claude Balsiger. "Kvíleli jak vlci. Bylo to brutální, plné násilí."
06. 04. 2008 | 04:02

mart napsal(a):

pane profesore,je hezké,že se angažujete v závažné věci,ale sned by bylo pro nás užitečnější,kdybyste uhlídal vašeho nestydatého a hlavně a podvodného tatínka,který tak zesměšníl pro většínu z nás posvátnou osobnost prezidenta našeho státu.Dělá prý co každý-ALE ON NEMUŽE.teď dávali jakýsi film,kdy tatínek kárá syna a řekne-ne ty to dělat nemůžeš-jsi kapitán můžstva a ten je pro ostatí chlapce příkladem.
A hlava státu snad není?je to odporné,jak se zachoval ten náš vzor v souvislosti s volební rétorikou atd.Děti jsou velmi mocné-tak něco udělejte.předem dík.
Ovšem jště skandálnější jsou naše media-v této situaci zcela selhali-toto je totiž diktatura-když jediná ochranna zbraň demokracie zcela se lže
06. 04. 2008 | 11:10

Tazatel napsal(a):

Pane Krausi, ptal jste se obyčejných Číňanů, zda si také jako vy myslí, že doma mají krutou komunistickou diktaturu? Je od vás nefér, že neuvádíte, kde se vaše názory vzaly. To je nepoctivé!
06. 04. 2008 | 12:10

Bartoňová napsal(a):

to Jochim:

To je dobrá otevřená otázka.
06. 04. 2008 | 17:22

Vocode napsal(a):

Nemohu pořádně vyladit Radio Jerevan,můžete mi říci, co si máme vybrat?
-cempírek: mezi roky 1913-1950 byl Tibet nezávislým státem
-Ročník 53: Tibet samostatný od r. 1913
-Vlk: Tibet připojil k Číně jeden z císařů dynastie Čhing
-Kmet: V r. 1788 a pak 1791 ovládal Tibet sousední Nepál a ne Čína
- Ondra: Tibet byl v letech 1913-1951 zcela samostatný
-Xilnodu: Každý, kdo tvrdí, že Tibet byl v období 1913-1951 samostatný stát je trouba
-Doktor: Samostatnost Tibetu (kterou neměl už 250 let) protože od r. 1912 do r. 1951 byl jen protektorátem britských tajných služeb.
Jak je vidět, historie Tibetu bude asi velmi bohatá a informace, co a jak se všechno konkrétně a kdy událo, bude asi složitá. Nicméně je vidět, kolik "chytrých"lidí na historii Tibetu máme.
A závěrem chci dodat, všimněte si tu angažovanost našich občanů stran Tibetu.Když pár starostů (vesměs ODS) nevyvěsí tibetskou vlajku,tak nikdo o Tibetu ani neštěkne. A to ty vlajky vyvěšují jenom proto, že, jak bylo řečeno, je to ze strany ODS "in". A neposlušnost se nevyplácí, někdy!
06. 04. 2008 | 19:41

Lulanek napsal(a):

Pravdu ma ten pan z Vyboru Lidove Kontroly (Myslim ze ma znacku VLK). Takovi lide, kteri nemaji nastudovany dejiny Ciny do posledni mrte se nemaji vyjadrovat k politickym otazkam. Z ceho si takovy clovek vlastne utvari sve nazory. Vsadim se, ze nevi prakticky nic. Nejenze nic nevi o povstani boxeru, ale ani starsi dejiny Ciny mu nic nerikaji.Takovy clovek si plete Konfucia s povidly, ale to mu nezabrani aby se vyjadroval k otazkam soucasnosti. Clovek, ktery nezna zadne souvislosti se citi volny jako ptak. Kdo to ma ovsem po nem cist. V blogu plnem vzdelancu pak zazni bezobsazne fraze a postoje zavisi slusne receno pouze na okamzitem vnuknuti povrchni mysli.
07. 04. 2008 | 13:36

opl. napsal(a):

Pravda o energetice způsobí pád Klause a Topolánka: Česko dostane nové, Boží pastýře, kteří budou pást Česko obezřetně a prozíravě tím, že prozíravými se stanou pouze ti, kdo budou mít schránu Hospodinovy smlouvy ve svém srdci tím, že pochopí, na základě textů Písma a textů POSLEDNÍHO SOUDU, že např. „prvorozený“ Jan Švejnar a Václav Klaus, či ministr Říman a rektor ČVUT Havlíček, pro své protikladné energetické a ekologické koncepce, jsou, bez Božího rozumu, v říši mrtvých, „pobití“. Jsou stejně Duchem chudí, jako kněží v liteře Písma. POSLEDNÍ SOUD bude ukončen, až s celou svou technickou moudrostí bude v koncích vedoucí vládní energetické komise, předseda AVČR Pačes, pověřený vládou Topolánka vypracovat dlouhodobou energetickou koncepci Česka na 50 let, pro všechny energie. Pokud komise přizná, že Česko, v říši mrtvých, je Bohem pokořené, že je paseno smrtí litery Písma trojiční Kristologie, že se žene do podsvětí, že dospělo, svým zvířecím rozumem techniků, až k branám energetické smrti, bude spaseno, z Boží milosti, Božím rozumem. Každá kapitola je trestním oznámením podávaným orgánům Česka, činných v trestním řízení, shromážděných do elektronického adresáře, k mlácení pravdou Písma: Na ministra Římana, ministra Bursíka, předsedu AVČR Pačesa a rektora ČVUT Havlíčka. Česko nemůže mít čtyři protikladné a naprosto nesmyslné energetické koncepce těchto čtyř pomatenců. Stejně tak nemůže mít čtyři Bohy. Boha pro bibli, pro tóru, bhagavadgítu a korán. Dle které energetické koncepce chce stavět ČEZ dvě paro–plynové elektrárny? Dle energetické koncepce Paroubka? Vždyť Topolánek bude mít energetickou koncepci až v létě, vypracovanou skupinou energetiků z AVČR, vedenou Pačesem! Pokud nadále bude ČEZ nesmyslně tvrdit, že vyřeší energetiku Česka výstavbou elektráren na plyn, Česko zahyne. Duchem chudému lži lidu Česka se každá energetická koncepce, jakkoli nesmyslná, líbí. Bůh svůj rozum dá, při svém navštívení, pouze těm, kdo pochopí, že vládnoucí technická elita, pro své protikladné a nesmyslné energetické koncepce, je Duchem chudá. K Bohu se navrátí pouze prozíraví SYNOVÉ, ochotní pravdu Písma studovat. Ti kdo POSLEDNÍ SOUD studovat nebudou, ti se nepoučí, k Bohu nikdy nepřijdou. Více na http://www.oplatek.webpark.cz.
07. 04. 2008 | 14:10

akiba napsal(a):

Kdo vás měl, prosimvás, na dějepis? Tatínek?
07. 04. 2008 | 22:52

danny66 napsal(a):

zdravim xiluodu, pracovnika cinske ambasady, odbor kultura a propagace....
08. 04. 2008 | 05:52

Stan napsal(a):

Václave, tak pojďte trochu do té mely, nebo máte strach, že Vám tady pocucháme modrá křidýlka?
08. 04. 2008 | 07:57

Jan napsal(a):

Já bych tam nejel. Čínskému zboží se vyhýbám, ale je to sakra těžký...
To, že dřív se Olympiády bojkotovaly a teď to žádného "sportovce" ani nenapadne mi přijde docela charakteristický pro dobu, kterou žijem, ne? Tak i tak.
08. 04. 2008 | 22:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den všem,

smazal jsem jeden urážlivý text, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
10. 04. 2008 | 09:38

J.Martin J. napsal(a):

Doporučení pana Václava Klause juniora ve věci protestů proti diktaturám, jež potlačují lidská práva a provádějí genocidu národů, jejichž zemi vojensky obsadily, zní takto: Dříve, než vás vaše svědomí přiměje k veřejnému protestu proti výše uvedené vražedné zvůli, zvažte, zda vaše politické angažmá neodporuje dobrému vkusu, zda nepodléháte nevkusné politické módní vlně. Proveďte hlubinný sebezpyt a v případě, že je váš protest veden touhou být "in", tedy nebýt zpozdile "démódé", neprotestujte. Pokud si svou motivací, nebo rozpoznáním, o jaký druh protestu se jedná, nejste příliš jisti, zdržte se protestů proti bezpráví do té doby, dokud vám lidé s vytříbeným politickým vkusem - jakým je například Václav Klaus junior - takové protesty nedoporučí jako oprávněné a nikoli povrchně módní, či zmanipulované bratrstvím "pravdy a lásky", Zelenými a dalšími levičáky. Protože "pravicový gentleman" se angažuje a protestuje výhradně korektně, tj. vkusně a neavanturisticky pouze vůči takové zemi, v níž může stav věcí opravdu změnit. Jako tak učinil juniuorův tatínek, Václav Klaus senior, při návštěvě Putina v Rusku.
10. 04. 2008 | 15:07

Sandra napsal(a):

Co můžeme udělat pro Tibet? Když je to tak daleko a netýká se nás to? Momentálně chystáme návštěvu tibetských buddhistických mnichů, kteří by rádi přijeli do ČR prezentovat svoji kulturu a setkat se s lidmi, kteří tuto kulturu a Tibeťany chtějí poznat osobně. (Součástí vystoupení je tanec v maskách, hra na tradiční nástroje apod.) Jejich návštěva je ve stádiu příprav a podílet se na její realizaci můžete i vy. Kromě otevření pivečka můžete umožnit lidem v ČR, aby se seznámili s tibetskou kulturou a lidmi přímo, nejen prostřednitcvím zpráv, a aby se mniši sami mohli seznámit s námi. Pokud máte zájem nám pomoci a podílet se, kontaktujte nás emailem. Věřím, že kromě blogování o Tibetu se najde i dost těch, kteří mají kromě psaní příspěvků a mluvení chuť něco udělat. Návštěva je projektem určeným k prezentaci tibetské kultury a rovněž podporou pro její uchování. Je též jedinečnou příležitostí pro nás v České republice.
11. 04. 2008 | 23:57

Jan Krejčí napsal(a):

Jistota desetinásobku

Domnívám se, že se v mnohém mýlíte. (Především proto, aby to znělo pěkně břitce.) V té poslední větě však každopádně ne!

Slyšel jsem, že když přijedete na Aljašku, můžete si koupit dva typy indiánských suvenýrů. Čínskou napodobeninu, za desetinu, nebo pravý, rukou dělaný indiánský výrobek (amulet, čelenku, dýmku…), za desetinásobek. Té napodobeniny samozřejmě.Oba typy jsou prý k nerozeznání.

A o to tu jde. Chce-li být člověk na Číně nezávislý - svobodný, musí být připraven něco investovat. Cca desetinásobek.

Co si myslíte o bojkotu Čínského zboží kvůli Tibetu?
12. 04. 2008 | 00:08

Rokurota Makabe napsal(a):

"Čína není špatná proto, že ovládá Tibet (již 257 let). Je špatná proto, že je to krutá komunistická diktatura."
Nemohl byste tohle, prosím, někdy vysvětlit tatínkovi? Vím, že za své rodiče nemůžeme, ale třeba to od vás vezme lépe než od jiných.
Jeho jistě autentický údiv, že "v Číně jsou političtí vězni" při odletu na státní návštěvu v devadesátých letech je snad minulostí, ale jeho trvající tolerance k čínskému režimu a neochota "zasahovat do jeho vnitřních věcí" (i.e. porušování lidských práv chráněných Deklarací základních práv a svobod, jíž je ČLR signatářem) je nesporná a pověstná... Stačí si přečíst zápisky z jeho poslední čínské cesty...
21. 04. 2008 | 00:20

Neo napsal(a):

Add Rokurota Makabe:

Verte ,ze synek hraje stejnou ČEZ ligu jako jeho papik.
To ze by se ohradil proti postavicce na Hrade je stejne naivni predstava, jako verit ze by napsal prispevek "Tradice a krestanske hodnoty rodiny Klausu" :-)))

njn...pravdepodobne budu zcenzurovan :-)
23. 04. 2008 | 18:04

alef_bejt napsal(a):

Absolutně pravdivá slova. Pragmatický pohled. Sice to dost lidí dráždí, jak je vidět z reakcí, ale bohužel je to tak. Je to přesně jako v přírodě. Jen ten silnější vítězí. Ať je silou míněno bohatství či moc. Nikdo to nezmění. :-)) Změnit se snad může něco absolutním bijkotem, ale to se přeci nedá zvládnout. Vždy tu bude někdo, kdo toho využije. Byznys je byznys. :-))
Hezké dny.
24. 04. 2008 | 12:33

Jenda Vančura napsal(a):

Jsem přesvědčen, že Tibetská vlajka je vhodným, uchopitelným symbolem protestu proti Čínské opresi obecně. Např. Tiananmen vlajku nemá, natožpak desetitisíce uvězněných politických vězňů.
Dávat najevo podporu Tibetu je v mých očích naprosto vhodný způsob, jak dávat najevo odpor proti Čínskému režimu. Takže vlajky vyvěšujte, a nezapomeňte si 4. června dát za okno svíčku: http://www.tiananmenvigil.org/
Možná všechny svíčky na světě nezachrání jediného Číňana a všechny vlajky jediného Tibeťana, ale pasivní odpor je lepší, než nedělat nic.
J.V.
27. 04. 2008 | 15:56

Realista napsal(a):

Já Vás pane Klausi lituji, jak jste nízký. Srovnávat tisíce a milióny mrtvých... Ani historii jste se nenaučil, v 50. letech Čína Tibet skutečně okupovala, tak si to zvopákněte, pane řediteli... A navíc: Mejstřík leží hodně v žaludku, co, má při prezidentské volbě blbé kecy.
27. 04. 2008 | 18:22

Rastanda napsal(a):

To West (4.4.2008) - SPRÁVNĚ!!! Já mír a lásku a Ty to utrpení, jo??? Když není pro všechny, tak vyselektuji TEBE!!! Wow!!!
29. 05. 2008 | 17:05

Filip Turek napsal(a):

Martin Mejstřík: 1977 – z politických důvodů nepřijat na gymnasium v Liberci, jeden rok odborné učiliště (LOU Hejnice), povinné členství v SSM. 1978 - 1982 – gymnasium ve Frýdlantě, členství v SSM ruší. 1980 zakládají se spolužákem studentskou platformu „TADING“. Mimo SSM vydávají časopis, hrají divadlo, zajímají se o ekologii, politiku. Konflikty s vedením gymnasia. 1982 - 1984 – pedagogická fakulta UK Praha, se spolužáky se opět pokouší organisovat divadlo, studentský časopis, klub, vývěsky, výstavy (mimo rámec SSM). Tlak děkanátu na podřazení těchto aktivit pod SSM, M. Mejstřík nakonec ve čtvrtém semestru z politických důvodů vyhozen. 1985 – konkurs do Naivního divadla, zůstává v Praze a pracuje jako kulisák. 1986 – přijat na DAMU. Od roku 1987 do listopadu 1989 vede studentský časopis Kavárna A.F.F.A. - pod hlavičkou SSM, avšak díky podpoře rektora AMU bez censurních zásahů. Kvůli časopisu se stává členem SSM a Celoškolského výboru SSM na AMU. Od roku 1988 snaha o distribuci časopisu na více vysokých škol - MV SSM a MV KSČ nepovoluje. Kavárna pomáhá se zakládáním studentských časopisů na jiných fakultách a vysokých školách. 1987 listopad – kriticky vystupuje na Celostátní vysokoškolské konferenci SSM v Praze, poprvé na sebe upoutá pozornost ÚV SSM a MV KSČ. 21. srpna 1988 – účast na první demonstraci od r. 1969, Václavské náměstí. 28. října 1988 – účast na demonstraci, Staré Město, zadržen, Bartolomějská ulice. 17. listopadu 1988 – první úvahy o zorganisování studentské demonstrace, redakci Kavárny předkládá nápad na založení Studentského tiskového a informačního střediska (STIS). 10. prosince 1988 – účast na demonstraci, Škroupovo náměstí, první (a jediná) povolená. 1988 - 89 zima – jednání s MV SSM o STISu - svazáci jeho existenci podmíní členstvím Mejstříka v Městské vysokoškolské radě SSM (MVR). Chtějí mít aktivity STISu pod kontrolou. Leden 1989 – Palachův týden, účast na demonstracích. 1989 leden – s přáteli organisuje oficiální petici proti policejní brutalitě během Palachova týdne, podepisuje ji nadpoloviční většina členů SSM na AMU. Petice předána Štěpánovi, Mohoritovi. Mladá fronta ji odmítá otisknout. Kavárna zajišťuje odvysílání na Svobodné Evropě. 1989 březen – STIS zahajuje činnost v klubu U bílého koníčka v Praze. Začínají vznikat studentská diskusní fóra na fakultách (pod záštitou SSM), ale objevují se i první fóra „ilegální“. Mejstřík kooptován do MVR SSM. Mejstřík pracuje s přáteli na odtržení vysokých škol od SSM - obnovení nezávislého Vysokoškolského svazu a jeho Akademických (Studentských) listů. 1989 duben – „DIALOG“ - Kavárna A.F.F.A. a CŠV SSM pořádají studentské diskusní fórum na téma Palachova týdne. Komunističtí funkcionáři odmítají účast. 1989 jaro – Mejstříkovi zakázáno vystoupit na Městské konferenci SSM v Praze. Předvolán do Bartolomějské ulice k „podání vysvětlení“. 1. května 1989 – účast na demonstraci, zadržen. 1989 květen – kvůli aktivitám studentů nutí MV KSČ k resignaci rektora AMU, studenti AMU na jeho podporu vyhlašují stávkovou pohotovost. 1989 květen - červen – rektor zůstává, tlak MV KSČ pokračuje. Škola přestává financovat Kavárnu. Mejstřík a jeho časopis pořádají v Lucerně koncert Kavárna sobě. Rektorát zakazuje Mejstříkovi na koncertu vystoupit. Rektor jej ale odmítá vyhodit z fakulty. 1989 léto – STIS a na něj navázaní studenti pomáhají distribuovat petici Několik vět. 21. srpna 1989 – účast na demonstraci. 1989 podzim – intensivně se podílí na organisaci studentské demonstrace. Podaří se mu přesvědčit MVR SSM, aby se přípravy mohli účastnit i zástupci tzv. nezávislých studentů, STIS kontaktuje jejich představitele Martina Klímu a Marka Bendu. 28. října 1988 – účast na demonstraci. 6. listopadu 1989 – díky iniciativě Mejstříka se koná v Praze na Ořechovce první politické diskusní fórum studentů všech pražských vysokých škol (pod hlavičkou MVR). Mejstřík zde zve na demonstraci 17. listopadu. 1989 začátek listopadu – M. Mejstříkovi zakázáno vystoupit na Celostátní konferenci SSM v Lucerně. DAMU, FAMU, HAMU a UMPRUM ruší SSM na fakultách, tvoří se studentské samosprávy (FF UK). 17. listopadu 1989 – spolupořadatel studentské demonstrace. Po zmasakrování studentů iniciuje (spolu s Pavlem Lagnerem) vstup DAMU do stávky.
06. 08. 2008 | 00:27

Andrea91 napsal(a):

Tak trochu zírám.
Padlo tu velice pravd a velice omylů.
Tibet je více svázán s čínou a Čina s Tibetem už od 9 století.
A mě osobně připadá a to tu nikdo neřekl že tak zvaná svoboda nezávislost Tibetu režírovaná z evropského a amerického tlaku by byla spíše paralelou s odtržením sudet u nás v roce 1938.
Rozhodně sice nesouhlasím s komumistickým režimem v Čině ale zpětně musím uznat i pozitiva která komunisté v Tibetu provedli:Zrušení otroctví a podanství v roce 1959...
A zároven nemůžeme vývoj historický srovnávat sdějinami v Evropě ...určité paralely jsou... Ale nejsou to schémata pro Státo tvorby...
Tak jak budu protestovat proti násilí čínanů vůdči tibetanům tak stejně se ozvu při násilí tibetanů proti čínanům...
Pravdou je a bylo to tu krasně podáno pro běžného čínana je čína dějině rozdělena 1. před císarstvím 2.občanská válka a okupace Japonskem.3.Vláda komunistické strany...což je velikost sjednocené číny...
Ale vývoj nelze předběhnout je vždy daný... i když vnějšími vlivy ovlivnovaný.
Jednoznačně nelze nám evropanům toto posoudit nebot asijská a obvzláště čínská ale i tibetská mentalita nám je cizí a nerozumíme jí.
Také jsme všichni po roce 1989 očekavali něco jiného a ne nekolik politických stran které se počty nomenklaturních kádrů nijak neliší jen názvy,takže v každém případě jsou voleni komunisté jen z jiné politické strany...
Asi bychom měli opět začít doma a ne v Tibetu...
21. 09. 2008 | 18:40

Sirocco napsal(a):

Staří Římané měli pravdu - Cavete signatos!
Mladý Klaus je produkt komunistické rodiny
Klausovy, je to znát! Jinak - no comment!
20. 01. 2009 | 22:27

ed hardy shoes napsal(a):

It was a very nice idea! Just wanna say thank you for the information you have shared. Just continue writing this kind of post. I will be your loyal reader. Thanks again.
01. 12. 2009 | 09:08

VickyHolden23 napsal(a):

I will recommend not to hold off until you earn big sum of money to buy different goods! You can just get the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">mortgage loans</a> or just car loan and feel yourself comfortable
27. 02. 2010 | 03:14

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 03:08

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
30. 03. 2010 | 00:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy