Kvadratura kruhu v syrské válce

11. 04. 2018 | 22:32
Přečteno 11118 krát
Chemický útok, jehož terčem se v sobotu stalo město Dúmá v syrské východní Ghútě, představuje mimořádně odpudivý a zavrženíhodný válečný zločin. Zároveň šlo o další z mnoha článků v dlouhém řetězci hrůzných válečných zločinů páchaných po léta Asadovým režimem a jeho spojenci v Sýrii. Syrský režim s podporou svých spojenců: Ruska, Íránu a teroristické organizace Hizballah denně provádí masakry civilního obyvatelstva jak na běžícím pásu. Z této koalice se stal vraždící stroj zcela utržený ze řetězu jakýchkoli lidských zábran a norem civilizovaného světa. Jen za posledních několik týdnů zahynuly ve východní Ghútě v důsledku brutálního bombardování asi dva tisíce civilistů včetně stovek dětí. Letadla syrské a ruské armády provedla i několik útoků zakázanými napalmovými bombami, při nichž byly desítky civilistů včetně mnoha malých dětí upáleny za živa. Pro ty, kdo neodvraceli zrak od toho, co se v Sýrii děje, se pohled na zem posetou dětskými mrtvolkami zabalenými v prostěradlech stal každodenní noční můrou. V poslední době k nim navíc přibyla těla zuhelnatělá po útocích napalmem. Nejnovější záběry z Dúmy nám prostředkují apokalyptické obrazy celých rodin včetně malých dětí udušených ve sklepích, kde se skrývaly před každodenními nálety.

V ideálním světě by bylo jistě na místě tento obludný zločin řádně a důkladně vyšetřit, nežli bude jeho pachatel čelit trestu. Území Sýrie a zejména východní Ghúty obléhané a postupně dobývané Asadovou armádou má však k ideálnímu světu hodně daleko. Daleko má k němu ovšem i svět, v němž jeden z členů Rady bezpečnosti OSN, který je shodou okolností spolupachatelem výše popsaných zločinů, má právo veta, a blokuje nezávislé vyšetření chemického útoku v Dúmě, stejně jako již jedenáctkrát předtím zablokoval svým vetem veškeré návrhy na účinné řešení humanitární katastrofy v Sýrii. Kdyby náhodou někdo trpěl pocitem důkazní nouze a nestačilo mu více než půl milionu lidských obětí, včetně více než 60 000 žen a dětí, a 16 000 umučených lidí v nechvalně proslulých syrských věznicích a mučírnách, které má na svědomí Asadův režim za sedm let války, pak stačí připomenout útok zakázaným bojovým plynem sarin v syrském městečku Chán Šajchún v provincii Idlib před rokem, který zabil přes sto lidí a v jehož důsledku nejméně čtyři stovky dalších lidí utrpěly vážné zdravotní problémy. Již 21. srpna 2013 na území východní Ghúty dopadly rakety naplněné 350 litry sarinu. Podle některých zdrojů tehdy zemřelo více než tisíc lidí, většinou civilistů, další tři tisíce utrpěly zranění. Podle syrsko–americké lékařské společnosti (SAMS) došlo od roku 2015 na syrském území k desítkám chemických útoků, zejména s použitím chloru. Jen sérií útoků zakázanými chemickými zbraněmi syrský režim opakovaně závažně porušil mezinárodní právo i rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Zločiny posledních týdnů navíc byly páchány v jedné z tzv. „deeskalačních zón“ zřízených podle dohod, které uzavřely Rusko, Sýrie, Turecko a Írán v květnu minulého roku v kazašské Astaně. Nedosti na tom: 24. února Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci požadující okamžité příměří v Sýrii. Tuto rezoluci nakonec podpořilo i Rusko. Totéž Rusko, které od té doby nadále intenzivně bombardovalo cíle ve východní Ghútě i jinde v Sýrii. Jeden plivanec do tváře civilizovanému světu za druhým, mnohem vážnější a hrozivější než útok nervovým plynem na bývalého agenta a jeho dceru. Putinovské Rusko tím dává jasně na srozuměnou, že ho v páchání válečných zločinů a podpoře zločinných režimů nyní ani v budoucnu nic nezastaví, a že má poněkud jiné představy o budoucím světovém řádu, než zakládající dokumenty OSN, které se jednoznačně přihlásily k respektu k lidským právům, v důstojnosti a hodnotě lidské osobnosti. Západ dělal osudovou chybu, když po léta nechával událostem v Sýrii volný průchod nebo dokonce cudně odvracel tvář od těchto zločinů: Není pochyb, že v budoucím světovém (ne)řádu, jehož obrysy v současnosti črtají strůjci obludného státního terorismu v Sýrii, se nikdo kdekoli na světě nebude cítit bezpečněji a svobodněji.

Bohužel se potvrzuje dávno známá, avšak v poslední době povážlivě zapomínaná pravda, že politika „appeasementu“ a ústupků vůči gangsterským a zločinným režimům se nevyplácí a vposled vede k jen k další eskalaci konfliktů, které stejně jednou budou muset být řešeny za použití vojenské síly a za mnohem vyšší cenu. Z tohoto hlediska je rozhodnutí USA a dalších zemí o razantnějším zásahu proti syrskému režimu, k němuž se patrně schyluje, principiálně správné. Jeho zásadní chybou ovšem je, že pokud k němu dojde, přijde zoufale pozdě a ve velmi nebezpečné konstelaci. USA a jeho spojenci musí řešit situaci, která se podobá kvadratuře kruhu: Další nečinnost se jeví jako neospravedlnitelná, jakýkoli zásah, který nebude pouhým teatrálním bouchnutím rukou do stolu, resp. raketami na nějakou leteckou základnu v Sýrii, však – zejména vzhledem k vojenské přítomnosti Ruska – hrozí velmi nebezpečným vyhrocením konfliktu. Snad od dob Karibské krize jsme nikdy nestáli tak blízko možnosti přímé vojenské konfrontace mezi oběma velmocemi, do níž snadno mohou být vtaženy i další země NATO. Nemluvě o tom, že raketové útoky mohou vést k dalším obětem na civilním obyvatelstvu a samy o sobě rovnováhu sil na zemi nezvrátí, a tedy ani nezastaví vražednou mašinerii syrského režimu a jeho spojenců.

Zbývá jen doufat, že kromě siláckých Trumpových slov a střel s plochou dráhou letu mají v Pentagonu a Bílém domě v záloze nějakou dlouhodobější a promyšlenou vojensko-politickou strategii, jak napomoci k řešení bezvýchodné situace v této těžce zkoušené zemi. Lehkovážné tweety Donalda Trumpa o „krásných, nových a chytrých raketách“ zatím příliš důvěry nevzbuzují. Současná situace v Sýrii každopádně vyjevuje slepou uličku, do níž dospěl svět, který rezignoval na budování nějakého funkčního systému mezinárodního práva. Současný svět připomíná jakýsi globální Divoký západ, kde na řadě míst – byť v tomto případě jde o Blízký východ – beztrestně a bez zábran řádí nejrůznější klany a gangy. Do této situace nyní přichází Donald Trump jako šerif, který namísto koltů tasí Tomahawky, aby zde zjednal pořádek. Jenže novodobým šerifům se nechce příliš s kůží na trh, a hlavně nemají dost trpělivosti a obratnosti, aby po případné divoké přestřelce dokázali nastolit ve městě zákonné a stabilní poměry. Doufejme tedy, že přestřelka, která nás možná čeká v následujících dnech, neučiní náš globální Divoký západ - ani Blízký východ - ještě divočejším.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy