Hrdinové pro Haiti

25. 01. 2010 | 07:35
Přečteno 2529 krát
Spontánní reakce na haitské zemětřesení zazněla i z komiksové komunity. V rámci projektu Heroes 4 Haiti nabízejí komiksoví autoři svá díla na eBay, přičemž výtěžek z prodeje věnují na konta organizací zajišťujících pomoc postižené zemi. Zapojili se už třeba Ben Templesmith, výtvarník i u nás populárních komiksů 30 dní dlouhá noc nebo Fell 1 – Kruté město, Tim Hamilton, od něhož si můžete v češtině přečíst komiksovou adaptaci 451 stupňů Fahrenheita, nebo Paul Karasik.

A nyní trocha bulváru: Neil Gaiman se bude ženit! Zbožňovaný komiksový i filmový scénárista a spisovatel, autor Sandmana, Nikdykde, Amerických bohů, Hvězdného prachu či Koralíny, to oznámil na svém blogu. Jeho druhou manželkou se stane temperamentní americká hudebnice Amanda Palmer, která se už 1. ledna přiznala na Twitteru, že by si Neila po půlroční známosti ráda vzala. Gaiman má z prvního manželství tři dcery.

Jinak se všude, kam se podíváte, udílejí komiksové ceny. Letošní cenu France Info – Le Prix de la bande dessinée d’actualité et de reportage – dostal komiks L'Affaire des affaires, pod nějž se podepsal spisovatel a bývalý novinář Denis Robert a výtvarníci Yann Lindingre a Laurent Astier. Politicko-finanční thriller vysvětluje mechanismy daňových rájů, pozadí ekonomických blokád i toleranci organizovaného zločinu v rámci pomoci novým ekonomikám. První díl vyšel před rokem, druhý se plánuje na první pololetí roku letošního.

Další cenou, která se váže k blížícímu se komiksovému festivalu v Angoulême, je Prix Artemisia pro nejlepší ženskou komiksovou autorku. Ta se letos uděluje potřetí a získá ji Laureline Mattiussi za první album dvojdílného pirátského eposu L’île au poulailler. Jde o teprve druhý počin mladé autorky přirovnávaný k slavnější sérii jejího krajana Christopha Blaina Isaac le pirate. V prvním ročníku uspěla rodačka z Tchaj-wanu Johanna Schipper, vloni si ocenění porotců vysloužila Lisa Mandel.

Americká knihovnická asociace udělila v Bostonu cenu Theodor Seuss Geisel Award dětskému komiksu Geoffreyho Hayese Benny and Penny – The Big No-No! Podle jejich názoru jde o nejlepší knížku pro začínající čtenáře. Knížka Little Mouse Gets Ready Jeffa Smithe, jinak hlavně autora slavné série Bone, zíkala cenu Geisel Honor Book. Alex Award udělili američtí knihovníci mimo jiné i komiksu Stitches: A Memoir od Davida Smalla coby nejlepší knize pro dospělé, která oslovuje i dospívající čtenáře.

Antologie esejů a vědeckých prací na komiksová témata A Comics Studies Reader vyhrála Peter C. Rollins Book Award. Tu každoročně udělují nejlepší knize kulturních a/nebo amerických studií. A Comics Studies Reader editovali Jeet Heer a Kent Worcester, přispěl do něj mimo jiné i legendární Art Spiegelman.

Přistála mi v mailu prosba o zveřejnění podmínek soutěže Velká výzva. Hnutí Duha chce, aby studenti středních a vysokých škol vytvořili jednostránkový komiks na téma moderních zelených technologií. Uzávěrka je 19. února a vítěz si vydělá pět tisíc korun. Vše důležité se dozvíte na stránkách Velké výzvy.

Nevábný podchod pod třídou Karla IV v Hradci Králové obsadil komiks. Netradiční galerijní prostor Walk Thru Gallery tam s podporou města zřídilo občanské sdružení Poco a poco animato, aby zútulnilo a oživilo pochmurnou podzemní chodbu, jíž denně prochází stovky lidí. Komiks Podchod Zuzany aza Vízkové na osmi velkoformátových panelech pojednává o tom, co se může přihodit, jestliže sestoupíme do podzemí, co s pocitem všeobecného ohrožení a kudy z toho ven… Zuzana aza Vízková se ještě pod jménem Andělová zapsala do historie českého komiksu jako autorka poetických příhod dvou kamarádů veverky a zajíce a komiksovou knížečkou z roku 2008 Život je prostý. Její nejnovější komiksový počin bude v královéhradeckém podchodu k vidění do konce března.

Vyšlo druhé pokračování černobílé mangy Každá jsme jiná o začínající módní návrhářce a její nové spolubydlící, která se věnuje moderním bojovým uměním. Maju okouzlená zápalem své kamarádky se hodlá vrhnout do návrhářství s ještě větší vervou, což podpoří náhodné setkání s jejím idolem Harutem. Juka pak debutuje v profesionálním ringu a je otázkou, jestli dokáže udržet nasazené tempo.

Zemřel další z klasiků francouzského komiksu Jacques Martin (1921-2010), jeden z autorů magazínu Le Journal de Tintin. Úzce spolupracoval mimo jiné i s Hergém na několika albech Tintina (např. Tintin v Tibetu). V roce 1948 začal tvořit svůj nejznámnější seriál Alix, který po padesáti letech kvůli svým potížím se zrakem předal Rafaelu Moralesovi.

Šedesátku oslavil Američan Keith Pollard, který na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let kreslil Fantastic Four nebo The Amazing Spider-Man, v roce 1990 vytvořil kresby všech komiksových postav v knize Official Handbook of the Marvel Universe Master Edition a v roce 1994 se komiksu přestal aktivně věnovat.

Čerstvý padesátník Frédéric Boilet debutoval v roce 1983 albem La Nuit des Archées. V osmdesátých letech proslul experimentálními počiny na hranici komiksu, fotografie a videa a v letech devadesátých částečně autobiografickými humornými příběhy. V současnosti žije v Japonsku, kde se snaží o syntézu mangy s klasickým franko-belgickým komiksem.

Padesátiny oslavil i Clint Hollingsworth z Washingtonu. Na internetu můžete číst jeho webkomiksy BlahBlahDooWah (2005), válečný komiks Shin Kage (2003-2006) a Wandering Ones z postapokalyptické budoucnosti, který publikuje dvakrát týdně od roku 2000 dodnes.

Teprve čtyřicet bylo 22. ledna komiksové hvězdě první velikosti Alexi Rossovi. Brilantní hyperrealista je i zdejšímu čtenářstvu dobře známý díky komiksovým klenotům Zázraky – Marvels (česky 2002) a Království tvé (česky 2006).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

a dostavi se na svatbu pana Gaimana take panove Croup a Vandemar???
25. 01. 2010 | 08:47

vhrsti napsal(a):

Nevím, jestli by zrovna tihle dva byli vítanými hosty...
25. 01. 2010 | 08:57

Karel napsal(a):

A co komunita miliardářů? Překvapí ještě?
25. 01. 2010 | 18:58

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting, i like it thanks
05. 03. 2010 | 15:13

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 05:03

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
http://www.yuregininsesi.com
30. 03. 2010 | 12:30

sesli chat napsal(a):

Thank you for your sharing.!
30. 03. 2010 | 12:30

CHURCHMARY napsal(a):

I had got a desire to start my own organization, nevertheless I did not earn enough amount of cash to do that. Thank God my close mate told to take the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">business loans</a>. Therefore I took the car loan and made real my old dream.
26. 05. 2010 | 17:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy