Americká armáda došla v květnu 1945 až do Prahy

17. 05. 2010 | 10:16
Přečteno 3848 krát
Alespoň tak si na to vzpomíná veterán Alan Cope. Podle jeho vyprávění nakreslil brilantní francouzský výtvarník Emmanuel Guibert grafický román Alanova válka, jehož druhý díl vyšel v češtině k 65. výročí konce války. Pološílený buldozer Patton hnal svoje jednotky, aby byl v hlavním městě dřív než Sověti, a teprve když se armáda začala rozhlížet po noční Praze, přišel k vojákům těžko pochopitelný rozkaz, aby ještě téže noci vyklidili město před příjezdem rudoarmějců. Stejně jako v prvním díle Alanovy války jsou však historické události pouze kulisami, v nichž se odvíjí příběh mladičkého amerického vojáka a jeho kamarádů, kteří postupně zjišťují, že na válce není zhola nic hrdinského.

Komiks, o kterém se mluví, je Kick-Ass: Nářez. Spolu s filmem se k zájemcům o pořádnou porci krvavé zábavy dostává v oficiálním překladu i dva roky starý komiks Marka Millara a Johna Romity, jr. Prachobyčejný americký puberťák Dave Lizewski si oblékne superhrdinský kostým a nechá se za jakýchkoliv okolností důsledně ztřískat od kohokoliv, kdo se mu zrovna připlete do cesty. I kdyby to měla být malá holka s přezdívkou Hit-Girl.

I Terminátor 2 ze série Omnibus láká na slavnou filmovou předlohu. Pět komiksů z 90. let v nové tlusté knížce odhalí další souvislosti příběhu o ovládnutí světa bezcitnými stroji. Terminátoři tentokrát úřadují v arizonské poušti, v silvestrovském New Yorku, v Rusku blízké budoucnosti nebo v porodnici, kde se právě dere na svět spasitel lidstva.

Sedmadvacáté číslo magazínu Crew2 je opět postavené hlavně na komiksech z britského časopisu 2000 AD. Opět se představí Slaine v boji proti nemrtvým, Sinister a Dexter vyrazí na klikaře, obrněný Gideon se pustí do vymítání zla, v Příbězích z Telguuthu dojde na oživování Uhurose Příšerného a série Future Shock dospěla k Poslední večeři. Opět narazíte i na Soudce Dredda, který tentokrát chrání nenáviděného televizního moderátora (v režii Peta Travise by se měl ještě letos začít točit 3D film s rozpočtem 45 milionů dolarů). Došlo i na česko-italskou spolupráci v podobě dvojice Kopřiva/Ceccarelli a vítězný příspěvek scenáristicko-kreslířské soutěže Třída smrti Josefa Blažka a Lenky Šimečkové.

Poněkud jinou poetiku nabízí Muminek 3 – komiksové příběhy, které Tove Jansson kreslila hlavně pro dospělé, přestože to tak na první pohled nevypadá. Ve třetí z pěti knížek sebraných komiksů z kouzelného světa finské autorky se Muminek mimo jiné potká s mořem i s Marťany, zamiluje se a provede nás společenským životem v muminím údolí.

Když už roztomile nešťastný sebevražedný králíček Andyho Rileyho vymyslel stovky originálních způsobů, jak ukončit svoji pozemskou existenci, přivádí britský provokatér na scénu Sobecké prasátko, které pro změnu dělá vše pro to, aby ho nikdo neměl rád. Autor si tentokrát občas vypomáhá i textovými bublinami, nicméně jeho svérázný humor se v albu krátkých komiksů i jednoobrázkových gagů nemění.

Humor kocoura Mourrisona důvěrně znají všichni čtenáři „ábíčka“ a dlužno dodat, že jde dlouhodobě o to nejlepší, co se v časopise stabilně objevuje. Po čtyřech letech od prvního dílu sebraných spisů právě vyšel Mourrison 2. Lukáš Fibrich si ve více než stovce nových stripů stále drží svou laťku nejen jako suverénní kreslíř, ale i jako svěží humorista.

Pro nejmenší vyšlo nové leporelo Snoopy a drak. Zatímco v prvním opusu Snoopy jde do školy slavil inteligentní bígl Charlese M. Schulze úspěch jako velký výtvarník, tentokrát si užije spoustu legrace s pouštěním draka a především s nezkrotným špagátem.

Poslední tip je nekomiksový. Knížka Simpsonovi a filozofie: Homer myslitel objevuje v kresleném seriálu nečekané filozofické podněty. Eseje se zabývají na příklad Homerovými aristotelskými ctnostmi, rozeberou Marginy morální zásady, Líza pomůže vyřešit vztah Američanů k intelektuálům, na Bartovi vám vyloží Nietzscheho a taky se dozvíme, jak je to doopravdy s láskou k bližnímu Neda Flanderse. Autoři proberou sexuální a atomickou politiku, Kanta i satana.

V Tokiu se už počtrnácté udělovaly ceny pojmenované po Osamu Tezukovi. Grand Prix a dva miliony yenů získal Yoshihiro Yamada za historickou mangu Hyouge Mono o životě válečníka a čajového mistra Furuty Oribeho (1544-1615). Cenu za originalitu pro mladé telenty si odnesla Haruko Ichikawa, nejlepší krátký příběh nakreslila Mari Yamazaki. Zvláštní cenou in memoriam uznali porotci dílo komiksového kritika Yoshihira Yonezawy (1953-2006).

V jedné z floridských nemocnic zemřel minulé pondělí dvaaosmdesátiletý výtvarník Frank Frazetta (1928-2010). Legendární komiksový tvůrce ovlivnil svým podmanivým uměním několik generací svých následovníků na poli sci-fi a fantasy.

Šedesátiny minulý týden oslavil Tom Armstrong z americké Indiany. V letech 1980-1984 kreslil novinový strip John Darling, od roku 1982 je však spjatý se seriálem Marvin. A když už jsme u výročí, neměl bych zapomenout, že pětasedmdesáti let se v motolské nemocnici dožil král českého komiksu Kája Saudek.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Historik napsal(a):

Takové debility může vykládat tak akorát svým dětem. Překrucuje historii. Amerikáni jsou asi patentovány na vše. A vyhráli celou druhou svetovou. A ti, kteří tomu věří, tak ty by měly zavřít do blázince a Plzeň nejraději přiradit ke SRN. A padlým ruským vojákům ať políbí prdel.
17. 05. 2010 | 10:37

Olga napsal(a):

Ameriku vidím pouze jako službu mamonu. Obdivovatelé mamonu jsou rovněž obdivovateli Ameriky. Připouštím. Jsou vyjímky. Ojedinělé.
17. 05. 2010 | 10:53

vojtěch napsal(a):

2 Historik:

Víte, co je to komiks?
17. 05. 2010 | 11:10

rintintin napsal(a):

Není to na začátek trochu těžká otázka, vojto?
17. 05. 2010 | 11:53

LEVAK napsal(a):

Do roku 1990 se na našich školách v dějepisu učilo,že Československo od německé okupace osvobodila Rudá armáda.Od té doby se učí v inovovaném dějepisu,že Československo v roce 1945 osvobodila USArmy.Je na tom něco divného?Není!Náš národ, aspoň jeho většina,vždy potřebuje nějakou modlu.
Jedině pořadným zpěvem můžeme vyjadřit, vyřešit a vyloudit svoji lásku k velkému ochranci:

Dobrý den, bankrote bank a dluhů
(na melodii písně Dobrý den prapore hvězd a pruhů, ta se zase zpivá na melodii Dobrý den majore Gagarine...)
1. Celý svět listoval denním tiskem,
celý svět zanechal hovorů,
já jsem Vás uvítal ruky stiskem
2. Dobrý den, bankrote bank a dluhů,
tak už ses rozvinul nad náma,
dobrý den, bankrote našich druhů,
co jsme je vítali s džípama.
3. Dobrý den, bankrote, prostě welcome,
tak jsme se konečně dočkali,
dobrý den, bankrote, já ti tleskám,
kámoši vlaječkou mávali.
4. Vyřiď tam prosím do vesmíru,
vyřiď tam mezi hvězdama,
že chcem dál hledat tu černou díru,
která nám vše odsává.
5.=3. Dobrý den, bankrote, prostě welcome...
6. Vyřiď tam prosím, že my víme,
kdo nám kdy přines svobodu,
kdy Brežněv s prezidentem Johnsonem
pomoh' našemu národu.
7.=2. Dobrý den, bankrote bank a dluhů...

To tenkrát v čtyřicátom pátom.
To tenkrát v čtyřicátom pátom,když Plzeň rozmlátil Patton letadly a děly jak na Walstritu chtěli.
Jak pestré krovky létaly trosky ze Škodovky a místní sládci plakali a lkali:"Škoda lásky..."
17. 05. 2010 | 12:13

Milan napsal(a):

A přehmaty osvoboditelů z SSSR v ČR Vám nic neříkají soudruzi????
17. 05. 2010 | 12:50

JC napsal(a):

Historik,
Pokud jste držel klapačku 40 let, kdy bolševik tvrdil, že Plzeň osvobodila RA,klidně v tom pokračujte.

LEVAK,
Ty máš také dost ohone.
Ono se učí, že nás osvobodili amíci ? A kde prosím tě ?
17. 05. 2010 | 12:55

ping napsal(a):

v takovych situacich jsou prehmaty mozne, viz muceni irackych veznu atd. Nejsou vsichni dobraci jako Milan, nekteri aj ulivaji dane z republiky, nekteri vyvazi jine bohatstvi. To je vsude, at je valka nebo ne, takze klidek
17. 05. 2010 | 12:55

JC napsal(a):

P.S.
Ty předsuné US hlídky do Prahy před RA samozřejmě dorazily a musely se stáhnout.
V "historických" publikacích sovětských poradců se o tom samozřejmě nedočtete.
17. 05. 2010 | 12:58

vojtěch napsal(a):

2 rintintin:

Ano, otázka je to těžká a zřejmě málokdo zná odpověď. Jak jinak si vysvětlit, že tolik lidí je při zmínce o nevinném komiksu ochotno vystartovat a třeba jako LEVAK s bujnou písní na rtech odsoudit válečné štváče z Wall street. Lobo na ně!!!
17. 05. 2010 | 13:02

realysta napsal(a):

Američani ani neví, kde Praha je. Asi hlavní město Vídně....

Eisenhower se hádal s Montgomerym o tom, zda úder na Berlín povedou Angličané (odnesli na svých bedrech určitě větší díl války s Německem, než Amíci, nebo Američané.
17. 05. 2010 | 13:17

rintintin napsal(a):

To je jen takovej folklór, vojto. Skoro bych se na ně vybodl.

Kdyby Vhrsti napsal něco o Čtyřlístku či rychlejch šípech, taky by potřebovali vyjádřit svůj postoj k roli Rudé armády při osvobozování Československa.

Ale jinak jsou docela zábavný, ne? ;-)
17. 05. 2010 | 13:17

vojtěch napsal(a):

2 rintintin:

Ale jo, zábavný jsou :-) Ovšem po volbách bych jim přál za ministra vnitra Soudce Dredda. I když Pecina možná bude ještě drsnější...
17. 05. 2010 | 13:32

krok napsal(a):

ad JC: jsem dost starý, ale nikdy v životě mě nikdo neučil, že nás osvobodila jen RA, vždy jsem se učil, že nás osvobodila RA až po demarkační čáru u Plzně, kterou osvodili Američané..a to jsem ročník 1948:-))..a LEVÁK má pravdu, v současné době se v dějepisu na ZŠ osvobození RA cudně opomíjí, výklad se zaměřuje jen na zásadní vliv USA na ukončení války...a k těm předsunutým hlídkám jen tolik, že to byl jeden, jediný jeep, a bylo to zmiňovánoi i v komunistickém tisku, trumbero...kecáš JC, moc kecáš:-))
17. 05. 2010 | 14:01

JenTak napsal(a):

Faktem je, že Američané se museli zastavit na demarkační čáře.
Dalším faktem je, že to soudruzi vykládali tak, jako že nás Američané ani osvobodit nechtěli. Pokud vůbec směrem k západním spojencům cudně nemlčeli.

Další pravdou je, že když mělo SSSR namále, pomoc z USA byla pro ně nenahraditelná. Stačí si prohlédnout archivní materiály, a kromě tanků, samopalů a uniforem bylo mnoho ze spojenecké válečné pomoci. Jenže to lidem jako Levak, a všudypřítomnému historiku z leknutí, kteří uvěřili stokrát opakované lži, nejde prostě vysvětlit. Oni to nemohou a nechtějí pochopit.
17. 05. 2010 | 14:20

LEVAK napsal(a):

Ad JC:měl by jste se trochu podívat okolo sebe a zeptat se matek co mají děti ve škole,dřív jsme tomu říkali "na měšťance".I tady v jedné diskuzi matka uvedla,že když její syn opravil paní učitelku tak obdržel poznámku,že je drzý.Jo holt měl by jste se trochu přiblížit lidu!Taky bych si dovolil Vám připomenout,že jsme spolu husy nepásli a ani koně nevyváďali.Slušné oslovení nás už učili pan řídící na národní škole.Masaryk učil,že facka není argument a z toho lze odvodit,že vulgarismus nemůže oprávnit naše tvrzení.Slušnost je základ "spolunažívání".V roce 1941 napsal Eduard Bass román Cirkus Humberto. Dovolím si z něho pro Vás ocitovat tuto pasáž:
„Všechno co má svůj sloh je hodno úcty a obdivu ušlechtilého člověka.Svět se teď rychle mění,kázají nám o vývoji a revoluci. Ale ani vývoj, ani revoluce nepřinesou nic cenného nedají-li tomu zároveň sloh. Ztratíme-li styl, jsme jen nevýznamné množství, kupa, hromada, chaos. Teprve forma, teprve sloh tvoří krásu života.“
PS:
"Něco se muselo ztratit,něco v nás,nějaký symbol,který v nás kdysi působil,takže věci nebyly,jak jsou nyní a my jsme byli v pořádku.
Nemůžeme tento smysl zase najít?
On se nejen ztratil,řekl jsem.Obávám se,že byl zničen a opustil nás.
Kdo jej zničil?
Naše myšlení,řekl jsem.To jest my sami.Svým myšlením jsme vyhnali a zničili něco,co je starší než my,co je tak staré jako věčnost.
Jak tedy o tom víme?
Ještě existují jeho stopy,lze je najít v mýtech a pohádkách.
Co je to tedy? zeptala se.
Nevinnost,řekl jsem."
Ernst Kreuder
17. 05. 2010 | 14:28

JC napsal(a):

krok,
Hele kroku, možná, že protože jsi ročník 48, možná už si kulový pamatuješ.-))
Ve škole ani náhodou nebyla o USA ani zmínka. Známého z Plzně za prohlášení před soudružkou učitelkou, že oslaví 20 výročí osvobození US-army, vylili ze školy.
Mno tak to byl jen jeden Jeep a co to mění na faktu, že tam amíci byli dřív než RA ?
17. 05. 2010 | 14:32

JC napsal(a):

LEVAK,
Hele levak, jedna paní povídala.
Bylo by potřeba přesně zjistit:
1. V čem konkrétně se paní učitelka mýlila.
2.Co konkrétně ji hoch opravoval.
3.Jestli náhodou interpretace maminky nebyla otočená o 180 st.jak je u maminek obvyklé.
17. 05. 2010 | 14:41

JC napsal(a):

krok,
P.S. Na to co psali bolševici z vysoka kálím.
Jestli mě chceš přesvědčit, dodej nějaké foto z oslav vítězatví v Plzni /48 - 98/, kde vlají US vlajky a nějakej oficiál z /UV se klaní a klade věnce u hrobu amerických vojáků.
17. 05. 2010 | 14:44

JC napsal(a):

48-89...toto letí
17. 05. 2010 | 14:50

Pepa 3 napsal(a):

JC: Jsem přibližně stejný ročník jako "krok". Mohu plně potvrdit jeho slova, že i v době padesátých let, to je v době nejtvrdšího "třídního boje" nás ve škole učili, že Plzeň osvobodili američané a že se zastavili kvůli dávno předem dohodnuté demarkační čáře. Naprosto není pravda, to co zpívá pan Vyčítal o tom, že se o osvobození Plzně nesmělo mluvil, nebo že nám ve škole vykládali, že nás osvobodila "jen Rudá armáda". Ten jen - podobně jako "Prozřivší antikomunista" Štětina potřebuje nějakým způsobem smýt svoji kolaboraci s předchozím režimem. (Patřil totiž mezi prominentní autory-kreslíře Dikobrazu, který stejně jaro Rudé právo byl orgánem UV KSČ.) Vaše projevovaná arogance a nadřazenost ve vašich příspěvcích, naprostá absence alespoň elementární slušnosti vůči těm, se kterými chcete diskutovat je pro určité lidi typická.
17. 05. 2010 | 15:16

fafnir napsal(a):

Leváku
to na co chcete zpívat bylo Dobrý den majore Gagarine.
17. 05. 2010 | 15:27

eL napsal(a):

Pepa 3

A my jsme se zase v Českých Budějovicích učili, že Plzeň osvobodila Rudá armáda převlečená za Američany. Dáte ruku do ohně, že všichni učitelé vysvětlovali látku stejným způsobem?
17. 05. 2010 | 15:48

Pepa 3 napsal(a):

eL: To sice nedám (tu ruku za učitele), ale pojďme na to jinak. Já Vám přivedu desítky, snad stovky svědků, kteří potvrdí moje slova. Můžete učinit něco podobného? Můžeme si ty seznamy vyměnit třeba prostřednictvím pana Stejskala.
17. 05. 2010 | 16:03

uráááá napsal(a):

i v sušici, bolševická soldateska sundala pamětní desku o osvobození města us-army.a rusové nás neosvobodili. když už, tak s povolením američanů to byli sověti, reprezentováni novým sovětským člověkem.ani rusové se ofico říkat nesmělo. pokud mi pamět slouží tak ten stát zanikl. dost neslavně zanikl.uráááá
17. 05. 2010 | 16:03

Pepa 3 napsal(a):

eL: Vaše vysvětlení je totiž tak absurdní, že si nedovedu představit učitele, který by se tak shodil, aby toto vykládal žákům z osmé nebo deváté třídy. A nedovedu si představit třicet puberťáků ve třídě, kteří mu to baští a mlčí. (neberte ty "puberťáky" jako urážku.) V tom případě bych si musel myslit něco nepříliš lichotivého o nich a jejich rodičích!
17. 05. 2010 | 16:07

JC napsal(a):

Pepa 3,
Mno začít byste měl snad u elementární slušnosti páně "historika",
Krokovo "kecáš trumbero" jste asi klasicky také přehledl.
Takže za mě, Na hrubý pytel hrubá záplata.
17. 05. 2010 | 17:07

Jan Vaculík napsal(a):

Připadá mi na hlavu padlé hádat se tu o několik plochých faktů, navíc celkem nepopiratelných, a ignorovat jejich pozadí, které teprve vnáší do poznávání dějin nějakou zajímavost a napětí.

(1) Učili jsme se sice o demarkační čáře, ale vysvětlovali nám ji jako "technickou záležitost", nikoliv jako dělení ukořistěného území.

(2) O tom, že Praha krvácela v povstání, ale Američani jí nesměli přijít na pomoc, ačkoliv stáli dvě hodiny cesty daleko, a hlavně PROČ nesměli přijít na pomoc, to se říci nesmělo.

(3) Také jsme se nesměli nic dozvědět o tom, že podstatné pomoci se Praze dostalo až od Vlasovců.

Nechce se mi věřit, že učitelé dneska dětem říkají nesmysly, když můžou říct pravdu, která je o mnoho zajímavější.
17. 05. 2010 | 18:29

Stařeček napsal(a):

myslím, že většina lidí zde ví co to je demarkační čára a k čemu slouží. Většina také ví kdo osvobodil Plzeň. Mnozí zde namítnou, že zatím co plzeňačky šly s amíky dobrovolně (ono by se našlo i nějaké to znásilnění, nějak se to ale zamázlo), rusáci ženské znásilňovaly (nejeden za to dostal kulku). Víme také proč to bylo. Zatím co amíci si plzeňské rádodajky koupily (měli k tomu účelu dolary a nilonky), rusáci měli prázdné kapsy. Víme také proč rusáci tvrdě požadovaly dodržení demarkační čáry. Němci věděli, že amíci je potřebují a rusáků se bály, že jim tvrdě oplatí jejich chování na Rusi. Tak nějak si to pamatuji a nebylo to v čítankách. Jsou ovšem i starší pamětníci než já a mýliti se je lidské. Ovšem je třeba nelhat záměrně.
17. 05. 2010 | 18:35

Jan Vaculík napsal(a):

Němci se hrnuli do zajetí k Američanům sami - pokud nemuseli sedět na zadku, tak na to neměla poloha demarkační čáry až takový vliv.
Tady šlo především o to, kdo ukořistí Prahu. A toho se Rusové nechtěli vzdát. Proto jim taky Pražské povstání nebylo po chuti, a Smrkovský a ostatní členové ČNR se stali pro Rusy nežádoucími; v novém režimu to pak schytali.
17. 05. 2010 | 19:38

Stařeček napsal(a):

mně se už tak nějak to oblbování začíná zajídat. Tím nemyslím Vás pane Vaculíku. Mladí jsou masírováni zjevnými nepravdami, v televizi se ji ukazuje hrdinná fašističká armáda s udatnými vojáky a nějak se zapomíná na to kam nás chtěli tito hrdinové dostat. Do plynu a do amerického kamení bez půdy. Nikdo už nechce přiznat, že nebýt Hitlera s největší pravděpodobností by se tu ruská kultura nikdy nezabydlela a nebyl by rok 48 ani rok 68, který jim ani já nikdy nezapomenu. Nemůžu však ani zapomenou na to kolik ruských mužiků i za nás zaplatilo životem. Chápu, že by se mnohým hodilo aby Rusové zahnali Němce jenom na své hranice a pokud možno jenom po ty Ukrajinské, Litevské a Estonské. Fašističká armáda ale potřebovala zničit totálně, jinak jsme si to možná ještě zopakovali. Pokud možno se nesnažím být zaujatý. Každému ale což jeho jest.
17. 05. 2010 | 21:15

krok napsal(a):

ad JC: a doma opravdu všichni zdrávi?:-))..na rozdíl od mnoha mladších si, ač ročník 1948, ještě pamatuju a,zaplať PánBůh, paměť mi slouží:-))..a asi i z toho důvodů mi žádný cucák nemůže vnucovat svá "historická" moudra:-))..říkám to, co jsem sám zažil a docela přesně si pamatuji, jak nám učitel Kuzník vyprávěl o konci II. SV..podíl RA i podíl armády USA a GB, o dohodě z Jalty i Postupimi, o tom, jak Rusové krváceli a západní spojenci otáleli s druhou frontou, o pomoci USA, která činila necelé 4% válečné výroby SSSR a byla placena zlatem, nikdo a nikdy nezatajoval vliv USA na chod války, ale nikdo taky jejich zásluhy nepřikrašloval..ostatně, najděte si díla západních autorů a porovnejte si ztráty Osy způsobené RA se ztrátami způsobenými západními spojenci..záměrně Vás odkazuji na západní autory, abyste nemohl tvrdit, že si to sověti vymysleli:-))..a na ukázku mé paměti jednu technickou:-)..při nástupu do 1. třídy ZŠ nás v hale školy vítal obrovský kříž s Kristem..v roce 1954, prosím:-))..co vítalo Vás, milý JC?:-))
17. 05. 2010 | 22:18

Jan Vaculík napsal(a):

V roce 1954 bylo, myslím, už asi po velkém tažení proti církvi: řády zrušené, kněží pozavíraní, řeholníci v lágrech.
To se nevylučuje s tím, že ve vaší vesnici byl rozumný ředitel a že se tam nenašel nikdo, kdop by hledal záminku, proč se po něm vozit.
Anebo neměli šroubovák, aby jej mohli demontovat, a bourat kvůli tomu školu se jim nechtělo.
17. 05. 2010 | 22:30

JC napsal(a):

krok,
Měl jste tedy asi štěstí na odvážného učitele.
Já jsem takového nezažil.
jsem ročník 54. takže je ten cucák na místě ?
18. 05. 2010 | 08:58

JC napsal(a):

krok,
Študovat vaše odkazy nemusím, na průběh II WW mám zajisté kompletně odlišný názor. Podíl obyvatel CCCP na válce nezpochybńuji, jen si myslím, že si spapali co jim tatíčk Stalin navařil.
18. 05. 2010 | 09:09

LEVAK napsal(a):

Ad JC:V noci 24. června 1812 se Napoleon se svou Velkou armádou začal přepravovat přes Němen, čímž začalo jeho Ruské tažení.
Kdo toto Rusům navařil ke spapání?
18. 05. 2010 | 11:37

LEVAK napsal(a):

Ad Jan Vaculík:člověče my jsme to zažili a prožili na vlastní kůži tak proč tady uplatňujete co Vám někdo napovídál.Pamatuji se když byl bráška na měšťance tak se táta moseli stavit v nedělu po hrubéj u farářa na fáře,který si mu na něho stěžovál,že vyrušuje na hodinách náboženství a neučí sa katechismus.To bylo prosím v roku 1954!Potom byly ustanoveny osmiletky a vyučování náboženství bylo zrušeno ale jen pro osmou třídu až v roce 1956.Náš panáček potom tady udělál na fáře náboženské kroužky a bráška tam chodil!
18. 05. 2010 | 11:50

JC napsal(a):

LEVAK,
Nevím,co s tím má společného Napoleon, ale zkuste toto :
14.12.1940 byl CCCP vyloučen ze Společnosti národů za nevyprovokovanou agresi proti Finsku.
To jste se také učil ve škole ?
18. 05. 2010 | 12:12

LEVAK napsal(a):

Ad JC:proč nebyly z OSN vyloučeny USA z nevyprovokovanou agresi proti Grenadě?
18. 05. 2010 | 12:47

LEVAK napsal(a):

Ad JC:píšete,že Rusové a další národy spapali to co jim Stalin navařil.Já se Vás ptám kdo v roce 1812 navařil Rusům vzniklé oběti včetně vypálené Moskvy?
18. 05. 2010 | 12:52

JC napsal(a):

LEVAK,
Ad 1. otázka,Na to se zeptejte v OSN, dnes už můžete.
Ad 2.Stále nechápu souvislost mezi Napoleonem a Stalinem.
P.S. Moskvu si Rusové zapálili sami.
18. 05. 2010 | 13:03

JC napsal(a):

LEVAK,
Na Ukrajině byli vojáci Wermacht vítáni jako osvoboditelé.
To vás také učili ve škole ?
18. 05. 2010 | 13:06

LEVAK napsal(a):

Ad JC:a potom Němci Banderu zavřeli do koncentráku!
18. 05. 2010 | 13:39

LEVAK napsal(a):

Ad JC:já se nemusím ptát.To byla reciprocita za invazi do ČSSR!
18. 05. 2010 | 13:40

LEVAK napsal(a):

Ad JC:Vy prakticky tvrdíte,že Stalin požádál Hitlera aby napadl CCCP.A tak se ptám kdo tedy požádál Napoleóna by napadl Rusko?
18. 05. 2010 | 13:43

JC napsal(a):

"Ad JC:Vy prakticky tvrdíte,že Stalin požádál Hitlera aby napadl CCCP"
LEVAKU, vaše schopnost "číst mezi řádky" mě doslova uvádí v úžas.:-)))
18. 05. 2010 | 13:54

LEVAK napsal(a):

Ad JC:Vážený pane promiňte.Nechci aby jste spadl na záda a vyrazil si dech!
PS:jak dlouho to těm Ukrajincům vydrželo?
18. 05. 2010 | 14:03

JC napsal(a):

LEVAK,
Mno než poznali, že Hitler je ještě větší svině než Stalin.
Mění to něco na faktu, že ho vítali ?
18. 05. 2010 | 14:24

LEVAK napsal(a):

Ad JC:Sudeťáci,Rakušáci,Litevci,Estonci,Lotyši také o dušu vítali Hitlera!
18. 05. 2010 | 14:54

JC napsal(a):

LEVAK,
Vaše nacvičená schopnost odbíhat od tématu tu k Napoleonovi, Grenadě, tu k církvi nebo Rakušákům je klasické "Vy zase bijete černoušky"
Mám dojem, že debata s vámi je pro mě ztráta času.
18. 05. 2010 | 16:22

Pepa 3 napsal(a):

JC: V jednom ze svých příspěvků píšete, že jste ročník 1954. Tak o čem jsou ty vaše další příspěvky? Do školy jste začal chodit v roce 1960, s dějepisem jste se setkal nejříve v roce 1966, v té době a zejména v roce 1967 začal takzvaný obrodný proces. Docházelo k hromadným rehabilitacím lidí odsouzených z politických důvodů v padesátých letech, výrazně se mněnil výklad novodobýh dějin. A vy zde chcete - viz vaše předchozí příspěvky - tvrdit, že vás ve škole učili, že Plzeň osvobodili rusové převlečení za američany? Než kolem sebe kopat za každou cenu by stálo za to, řádně se zamyslet nad tím, co píši a jestli to souhlasí s tím, co jsem napsal v předchozím příspěvku. Takhle nevypadate příliš věrohodně!
18. 05. 2010 | 16:53

JC napsal(a):

Pepa 3,
Mno než mě příště začnete kádrovat, bylo by dobré si ujasnit, co jsem psal a co ne-e.
Jinak bolševik mě osobně vtloukal jediný a správný názor na svět už od mateřské školky.
Nevím proč by musel začínat až s hodinami dějepisu.
18. 05. 2010 | 17:11

LEVAK napsal(a):

Ad JC:Vážený pane doufám,že jste už někdy slyšel "Všechno souvisí se vším!"?
18. 05. 2010 | 18:15

Online napsal(a):

Oficiální názory jsou vždy poplatné režimu, ve kterém jsou prezentovány a u novinářů vždy jejich chlebodárcům. Nejsou vůbec důležité, protože si každý může udělat vlastní názor a dojít k němu vlastním rozumem. Znám řadu expertů, kteří se ožrali a pak vykřikovali věci, které by nikdy ve střízlivém stavu neřekli, ale dnes jsou hrdinové. Tak je to se vším.
18. 05. 2010 | 23:11

ghtyu napsal(a):

Watch Anime, Online Anime Episodes. You can watch the best animes in the world, English dubbed Anime. <a href="http://www.watchcartoononli...">Watch Anime Online</a> . Watch Anime Episodes, our site to watch animes. Best online animes series here. English dubbed anime episodes. <a href="http://www.watchanimesub.com">Watch Animes</a>, watch english dubbed and subbed anime episodes. Free anime series and chapters online and free. Çizgi film izle, Online çizgi film izlemeye hazirmisiniz? <a href="http://www.cizgifilmlerizle...">ben 10 izle</a>, tom ve jerry izle, pokemon izle, <a href="http://www.cizgifilmlerizle...">caillou kayu izle</a>, <a href="http://www.cizgifilmlerizle...">kayu izle</a>, <a href="http://www.cizgifilmlerizle...">caillou izle</a> ve diger <a href="http://www.cizgifilmlerizle...">çizgi film izle</a>. En güzel çizgi filmleri seyret ve en yeni çizgi filmleri indir. Harika çizgi filmler, çizgi sinema ve çocuk filmleri izleyin. Turkey Holidays Guide, Holidays in Turkey, Turkey Guide, Turkey Holiday. <a href="http://www.turkeyholidaysgu...">Turkey Holidays</a> guide welcome. You find a lot of information about Turkey. All city and all historical place in Turkey. Barbie christmas game, Barbie Dresser, Barbie Hair, Barbie home under the sea christmas, doll game, cinderella games, Dress Up Dressup girls, Girls Hair Dresser, Prepare barbie room game, Pretty Girls. Welcome to <a href="http://www.barbiegamesonlin..." title=">Barbie Games</a> online. You can find best barbie room games, online doll games, online sue games and another barbie games online.
27. 05. 2010 | 20:20

arthur napsal(a):

I think it was a nice article.
Sevgili çocuklar e izleyebilirsiniz <a href="http://cizgi-film-izle-seyr..." title="çizgi

film izle">çizgi film</a>
kayu izlemek için ne duruyorsunuz <a href="http://cizgifilm1.blogspot...." title="Kayu izle">kayu</a>
pepe izlemek bir çocuk işi<a href="http://cizgifilm1.blogspot...." title="pepe

izle"> pepe izle</a>
vede radyo dinlemek için vakit çok geç değil <a href="http://radyocet.blogcu.com" title="radyo

dinle">radyolar</a>
sağlık personellerinin buluşma portalı <a href="http://saglikipersoneli.blo..." title="sağlık

personeli">Sağlık Memurları</a>
çizgi film izle cizgifilmi melekler okulu<a href="http://www.cizgifilmi.gen.tr/"

title="cizgifilmi.gen.tr">cizgifilmi</a>
09. 09. 2010 | 19:10

tabletkinaodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality articles here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:57

reputation management service napsal(a):

Děkujeme, že jste webmaster pro takovýsmysl blogu . Jsem ohromen váš názor na Vhrsti &raquo; Americka armada dosla v kvetnu 1945 az do Prahy.
09. 12. 2011 | 10:27

personal loans napsal(a):

freelance writer
09. 02. 2012 | 14:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy