Nenastal čas vládnout si sami?

17. 07. 2013 | 09:56
Přečteno 2777 krát
Rozpory mezi psaným a nepsaným právem je třeba řešit novou Ústavou.

Nepsané právo sajeme s mateřským mlékem, kdy nás rodiče učí, co je a není správné. Jeho zdrojem jsou zvyky a tradice národa, které jsou ve zjednodušené podobě obsaženy v pohádkách tak, aby je dítě snadno pochopilo.

V dnešní praxi se čím dál tím častěji projevují rozpory mezi psaným a nepsaným právem. Naposledy se tak stalo včera rozhodnutím Nejvyššího soudu, který vyňal tři bývalé poslance ODS obviněné z korupce z pravomoci policistů, žalobců a soudců, protože jsou podle NS chráněni poslaneckou imunitou. Erudovanou kritiku rozhodnutí NS z pera ústavního soudce si laskavý čtenář může přečíst (zde). Podle nepsaného práva zůstává svinstvo svinstvem, ať bylo spácháno kdekoliv a co hůř - svinstvo, spáchané na půdě Sněmovny je dvojnásobné svinstvo.

Otázka zní: „co s tím“? Platí-li, že Ústava vychází z vůle lidu, neměl by lid začít uvažovat o tom, že moc zákonodárnou a volbu soudců bude vykonávat sám?

Pro potřeby tohoto pojednání si připomeňme základní pravidlo: čím je národ hloupější a nevzdělanější, tím je pro něj užitečnější zastupitelská demokracie a naopak, čím je chytřejší a vzdělanější, tím více vyžaduje samosprávní (přímou) demokracii, aby si mohl vládnout sám. Autoři, při koncipování první české ústavy vycházeli z poznání, že Češi nejsou ani dostatečně vzdělaný ani příliš chytrý národ na to, aby si mohl vládnout a stanovovat zákony sám a požadovali proto, aby mu vládla elita, vzešlá ze soutěže politických stran.

Od doby, kdy Vojtěch Cepl koncipoval svoji Ústavu, uplynulo už více než 20 let. Klíčovou otázkou pro změny v Ústavě lze formulovat takto: jsou už dnes Češi dostatečně vzdělaní na to, aby si mohli vládnout a vykonávat funkci zákonodárců sami, bez prostředníků (tj. politických stran, Parlamentu, Senátu)?

Většinovou odpověď na položenou otázku neznám. Pomohou mi ji formulovat laskaví čtenáři?

Pokračování: kvalita Ústavy a dalších zákonů se nejlépe pozná v krizové situaci. Taková nastává i při povodních, které jasně ukázaly, že funkce prezidenta, Parlamentu a Senátu jsou pro přežití státu naprosto nepodstatné. Uděláme s tím něco?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

DH napsal(a):

Viděl jsem do tváře všem třem nespravedlivě obviněným a vazebně stíhaným politickým vězňům, když opouštěli brány žaláře. Viděl jsem v těch očích odlesk Spravedlnosti, viděl jsem v nich morální sílu, viděl jsem v nich Pravdu a Lásku.

Velké zadostiučinění, které výrok a rozhodnutí nezávislého Nejvyššího soudu přinesl všem slušným, racionálním a politicky prozíravým lidem v této zemi, zejména těm, kterým ještě v současném levicovém policejním běsnění zůstala alespoň špetka smyslu pro skutečnou spravedlnost a právního citu, je těžko měřitelné.

Fatální ztrapnění a zostuzení, které nyní zažívají destruktivní levicové a intyelektuálsko-revoluční síly všeho druhu, dává naději, že v naší zemi bude opět obnovena ústavnost a zastupitelská demokracie. Není možné a nikdy nebylo, aby o složení vlády a její eventuální existenci rozhodovala nikým nevolená skupina policejních činovníků, jejichž morální kredit a politická neutralita byla již v minulosti mnohokrát poprávu zpochybněna.

Nyní je ještě třeba, aby Sněmovna projevila svou nezávislou, ale pevnou vůli, a jménem všeho lidu, který ji svobodně a demokraticky zvolil, vykázala takzvaného prezidenta i s jeho směšnou loutkovou rádobyvládou do patřičných mezí, tedy za záclony jeho hradního brlohu.

V této zemi chválabohu panuje ústavní pořádek a pevné ústavní zvyklosti, které nemohou a nesmí dovolit nikomu bořit pracně získanou mandátovou sněmovní stavbu, a zejména uprostřed krize.

Věřím, že společně se mnou, rozhodující většina voličů dá destruktivní a nekonstruktivní politické levici u parlamentních voleb pořádnou lekci z ústavního práva.
17. 07. 2013 | 10:21

Bavor napsal(a):

V této politické krizi, kdy nelegitimní parlamentní většina si stěžuje na údajné porušování"ústavních zvyklostí" prezidentem je konečně čas nastolit otázku OBECNÉHO REFERENDA. Současná situace je přímo ideálním případem, kdy by občané měli vyjádřit svoji vůli přímým hlasováním. A současně se také ukazuje, PROČ pravice dosud obecné referendum odmítala. Aby mohla co nejdéle udržet u moci vládu, která jedná PROTI VŮLI VĚTŠINY VOLIČŮ.
17. 07. 2013 | 10:22

Jana napsal(a):

Ano, je tady svinstvo, nespravedlnost, soudcovská
a politická mafie dokázala skoro nemožné - zastavit
stíhání obviněných poslanců a svést to na imunitu.
Z čího popudu ? Ale - co máme my, obyčejní lidé dělat?
Jak změnit tu špínu tady ? Jak to zařídit ?
Já nevím, co dělat a to je strašné.
A nechci už tady žít, ta nespravedlnost, korupce,
krádeže a naši nadlidi s imunitou, kteří se všem smějí
a dělají si co chtějí....a n i k d o je nezastaví.
Nebo ano ? Kdo je zastaví ?
17. 07. 2013 | 10:36

turista napsal(a):

Vážený DH pravici určitě volit nebudu! Už mi leze krkem to Nečasovo dělení lidí na nadlidi (ODS a příznivci pravice) a podlidi.
17. 07. 2013 | 10:38

Inci napsal(a):

Kalousek před chvílí prohlásil , že stačí suverénu parlamentní demokracii LIDU nechat pár hodin na volby ... a pak se na jeho vůli z vysoka vysra .....

Nikdo vlastně nemusí k volbám ... stačí si poslance dokoupit ... nějaká strana LIDEM se vždy nechá uplatit !!!
17. 07. 2013 | 10:49

šašek z Jihlavy napsal(a):

Zastupitelská demokracie se zdá být pořád nejvhodnějším nástrojem k snesitelnému vládnutí, jen se musíme naučit lépe vybírat z těch elit. Obávám se, že opravdové elity se do boje o politickou moc nepohrnou, kdo by si také chtěl pošpinit renomé mezi všehoschopnou sebrankou dobrodruhů, chamtivců a šíbrů. Referendum je pro výběr vlády v našich poměrech nebezpečné, demagogové a populisté všeho druhu se již třesou, jak by ho zneužili. Jako národ jsme ještě dost neuzráli na zavedení švýcarského modelu. Možná naši vnuci, pokud se poměry nezvrtnou v něco horšího, než máme dnes.
17. 07. 2013 | 10:50

Inci napsal(a):

Rozhodnutí nejvyššího soudu je na skok z Tarpejské skály ...

To je teda síla ... sebrat tituly , občanství a hnát za hranice našeho státu ... takové křiváky suverén demokratického státu lid musí v sebezáchovném pudu likvidovat !!!
17. 07. 2013 | 10:58

Inci napsal(a):

DH ... o složení vlády a její existenci rozhoduje nikým nevolená Nagyová , Rittig a nějakej Janoušek ... prej vládce Prahy ...

Volby vlastně ani nepotřebujeme ... stačí vládnoucí ptákostraně nasypat dost peněz ... ona si poslance dokoupí ...

Zeman nemusí hledat žádnou další vládu ... nepotřebuje ji ...

Vůlí lidu je jeho rozhodnutí ve volbách ... účelový rozkrádací slepenec VV jenž umožnil ty nejhorší rozkrádačky nemůže být legální součástí PS bešz voleb !!
17. 07. 2013 | 11:22

juvel napsal(a):

Pane DH, jsem velmi dojat Vaším příspěvkem. Napište, prosím, více o těch policejních samozvancích a ztroskotancích a o jejich fatálním ztrapnění a zostuzení. Přibližte nám na druhé straně více ty krásné, hrdé, poctivé a silné muže, kteří tak statečně vzdorovali policejnímu běsnění. To co jste spatřil v jejich očích musí pohnout s každým, kdo má srdce. Ano, tohle národ potřebuje, aby mohl dát nekonstruktivní a destruktivní levici lekci u parlamentních voleb. Věřte, že Vy sám a Vaše analýzy jsou tolik důležité pro vítězství Pravdy a Lásky nad lží a nenávistí.
17. 07. 2013 | 11:25

JC napsal(a):

Takže již po čtvrté
Není to ani týden, co tu levicoví blouznivci chrochtali blahem jak to má president Miloš Zeman ošéfované, a nyní už všichni jeho zásluhou určitě skončí v pruhovaném pyžamu.:-))
Levoši žádejte po Bimbovi ať dá okamžitě pozavírat všechny soudce nejvyššího soudu.:-))
P.S. Docela si vaše fňukání užívám.
17. 07. 2013 | 11:28

olga napsal(a):

Všelidový stát! To bude až v komunismu! Jestli to někdy bude! Tak nás to učili. Pokud budou třídy ...
17. 07. 2013 | 11:35

Miroslav Pivoda napsal(a):

"Většinovou odpověď na položenou otázku neznám. Pomohou mi ji formulovat laskaví čtenáři?"

Alternativ pro budoucnost je více, než jen přímá demokracie (tak jak ji známe ze Švýcarska). Nehleďte pro inspiraci jen do minulosti, zkuste se podívat do budoucnosti. Zde je alternativa, kterou si přejí dvě třetiny české populace:

https://sites.google.com/site/fmriliedetectors/vysledky-pruazkumu
17. 07. 2013 | 11:42

Judr. Plzeňák napsal(a):

Čemu se divíte,
když právníci studovali v Plzni ...
17. 07. 2013 | 11:44

DH napsal(a):

Vážený pane Inci,

zanechte planého levicového podezřívání a držte se prosím faktů, především těch, které můžete kdykoliv prokázat u nezávislého soudu jako pravdivé.

O složení vlády nerozhoduje ani Nagyová, ani Rittig, ale je to svobodné rozhodnutí premiéra, ústavně jmenovaného úřadujícím prezidentem republiky, vše přesně dle litery a ducha Ustavy.

Volby se, přesně dle Ustavy, konají jednou za čtyři roky, s výjimkou voleb mimořádných. Mandát poslance je čtyřletý a vykonává ho v souladu se svým svědomím.

rezident je oprávně v rámci ústavou definovaných pokusů jmenovat jakéhokoliv premiéra a jakoukoliv vládu, kterou uzná za vhodnou, je však v jeho zájmu nevystavit se potupnému neschválení vlády Sněmovnou. Ani Ústava, ani nikdo z nás nemohou občanu prezidentovi zakázat vlastní vinou se zesměšnit před národem a světem, což je bohužel situace, do které se populisticky zvolený prezident sám vmanévroval.

Vůle lidu se projevuje svobodným rozhodnutím u volební urny. V průběhu bolebního období, mezi volbami, může kterýkoliv občan svobodně vyjádřit svůj názor, může i významně ukazovat na oblouky pouličních lamp, ale nemůže a nesmí revolučně popírat své vlastní kolektivní, několik let staré, volební rozhodnutí. To by byla anarchie, to by byla nedemokratická destrukce, proti které by se jako jeden muž postavily všechny tři pilíře naší republikové demokratické moci.
17. 07. 2013 | 11:51

No name napsal(a):

Už jsme byly v minulosti svědky mnoha takovýchto případů, ale tento je velice průhledný, jasný a především je rozdílný v tom, že někdo (a tím myslím především Ištvána) měl konečně dostatečnou odbornost, suverenitu a především také přesvědčení o tom, co je je "dobré" (a tohle se už vidí velice málo v dnešní době) a dokázal tvrdě zasáhnout a nalomit politické ovliňování, které v našem státě významně ovlivňuje konání policie a soudů. Nejvyšší soud tomu včera zasadil velice tvrdou ránu a miska vah se opět obrátila směrem "zpět", tam, kde roky jsme a bohužel i nějakou dobu ještě pobudeme. V takovém případě ale (už poněkolikáté) vyvstává otázka, kdo nás z tohoto bahna vytáhne ven???? Podlě mého názoru jsme to jen my samy - v případě, že většina národa nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu, nenastává tady tedy prostor, aby jsme my, občaně ČR, vyšly konečně do ulic? Nejde mi v žádném případě o násilí, ale o podporu a projev občanské vůle.
17. 07. 2013 | 11:52

DH napsal(a):

Vážený pane juveli,

můžete levicově kritizovat, můžete lacino dehonestovat pocity zadostiučinění, které zažívali naši političtí vězni, můžete si tropit posměšky z každého, komu leží na srdci spravedlnost, právo a stabilita všech demokratických pilířů. To vše je jen vaše rozhodnutí, které si budete muset sám před sebou obhájit.

Ano, národ právních laiků, kterému uniká podstata a křehkost celého citlivě vyváženého ústavního systému, potřebuje edukativní lekci, a to čistě proto, aby tyto situace v budoucnu nenastávaly a politická práce mohla být vykonávána klidněji a bez nemístných obav z kreativní interpretace ištvánovských paragrafů.

Nejvyšší soud včera položil důležitý kámen do základů naší státnosti a ústavnosti. Je namístě mu za toto odvážné rozhodnutí poděkovat a popřát mnoho zdaru v další práci. Ekonomicky racionální pravda a politicky prozíravá láska musí konečně zvítězit na levicovou záští, nekonstruktivitou a nenávistí.
17. 07. 2013 | 11:56

JC napsal(a):

Autore, my si sami nevládneme ? Račte si přečíst ústavu.
17. 07. 2013 | 12:09

Baba napsal(a):

Laikovy činnosti detailní znalost Ústavy České republiky zpravidla nevyžadují. O tom, že každý z jejích čtenářů bude její text chápat jinak a především jinak aplikovat, je přesvědčen. Za státní správu se necítí odpovědný, jen rád, že se byrokratické záležitosti zjednodušují a zpřesňují.
17. 07. 2013 | 12:24

Jirka napsal(a):

"... a požadovali proto, aby mu vládla elita, vzešlá ze soutěže politických stran." To je prave ten problem, ze souteze politickych stran cim dal tim mene vzchazi elita. Naopak, cim dal tim vic mezi zvolenymi zastupci prevazuje spodina.
17. 07. 2013 | 12:31

Bakalův nezvaný host napsal(a):

„Expert: Imunita se nevztahuje na organizování trestné činnosti“

„Praha - Za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo v jejích orgánech nelze poslance podle ústavy trestně stíhat. Tato imunita se však vztahuje jen na slovní vyjadřování, a pokud by se ve Sněmovně dohadovalo podplácení, není to projev, který má ústava při ochraně poslanců na mysli. ČTK to dnes řekl expert na ústavní právo Václav Pavlíček „
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/expert-imunita-se-nevztahuje-na-organizovani-trestne-cinnosti/962626

Výklad poslanecké imunity expertem na ústavní právo je logický a srozumitelný. Výklad justiční mafie je hodně scestný a doufám, že jej dokáže společnost revidovat a napravit, jinak je konec s demokracií, protože tam, kde vládne organizovaný zločin, tam občan nemá šanci na účast při správě věcí veřejných.
17. 07. 2013 | 12:40

knedlik napsal(a):

Ruku na srdce, kolik lidí četlo Ústavu, současnou nebo nějakou předchozí?
Aby ze soutěže politických stran vzešla elita vhodná k vládnutí, se ukazuje posledních 100 let jako toužebná iluze.
Pokud chtějí Češi skutečně přímou demokracii, snad by se tentokrát měli vyvarovat havloklausovského pokusného huráflikování a látání děr na koleně za pochodu a potmě (vždy deset minut po dvanácté) a proboha to celé rovnou a předem obšlehnou třeba od těch Švýcarů a jen nechají nějakými experty doladit. A přílepky nebrat.
17. 07. 2013 | 13:24

Křemílek napsal(a):

Komunisti ovšem ti praví a poctivý kteří to skutečně s pracujícími lidmi mysleli dobře si neměli v roce 1989 nechat sebrat Havlem a jeho západem pomatenými disidenty taktovku z rukou ! Na podzim toho roku byla Praha plná lidových milicí ! Určitě by zde sjednali pořádek !Stačil jeden rozkaz ! Proč to Husák neudělal mi není dodnes jasné ! To jsem jej považoval za toho správného normalizačního prezidenta ! Zklamal mne slovák Husák ! Mohl být zachován socialismus který byl ve své podstatě přece jen kulturnější a inteligentnější jak tahle zvůle co existuje v součastné době ! Takový stát nestojí za nic když ozbrojené složky policie a justiční aparát netáhnou za jeden provaz a některá z nich selže natolik že se nechá řídit mafiány a politickými korupčníky ! Nedivým se že tenhle systém již dávno ztratil důvěru většiny slušných lidí !
17. 07. 2013 | 13:50

Mac napsal(a):

JC

pravoši, vy se fakt domníváte, že tady vládnete? A jak se to projevuje? Źe s písní na rtech volíte Šnajdry a oni pak hájí vaše zájmy?

Tak to potom jo ...
17. 07. 2013 | 14:38

JC napsal(a):

Mac napsal(a):

Jo tak tak nějak se to domnívám. Vím že od toho vašeho "hurá do ulic" a"kdo nejde s náma tomu rozbijeme hubu" je to na hony vzdálené.
17. 07. 2013 | 14:58

Fialenka napsal(a):

Myslím, že je čas začít si vládnout sami. Mluví se o tom a spěje to k tomu i v jiných zemích.
Asi by to chtělo větší důvěru v lidi (ne jen ve vládu, jak teď píše Zaorálek) a nebát se.
17. 07. 2013 | 20:13

Petr Jihlava napsal(a):

Vážený pane Klíma!
Ve svém textu Vašeho blogu správně předkládáte k debatě téma: PŘÍMÁ DEMOKRACIE.
Patřím mezi občany,který zatím marně usilují občanskou cestou(petice apod.) na zvolených zákonodárcích důležitý zákon o obecném referendu.
Zesnulý mluvčí Hnutí za Přímou demokracii Dr. Milan Valach patřil mezi naše největší odborníky a znalce PD. Škoda pro veřejnost,že mu nebylo umožněno za jeho života ve veřejnoprávní televizi v některém sledovaném diskuzním pořadu na téma PD vystoupit.Účelová neinformovatelnost především ze strany veřejnoprávních médií většina veřejnosti nemá dostatečně objektivní informace o významném nástroji občanů. PD za určitých podmínek může zkvalitnit stav naší demokracie a chování pol.stran ve prospěch většiny občanů. PD má být téma pro stranickou levici u nás.Ta se bohužel tématu brání.Prvky Přímá a ekonomické demokracie jako jedna z alternativ řešení naší politické a ekonomické krize mají další občanské iniciativy(ProAlt,Alternativa Zdola,Ne-základnám)a Klíčové politické hnutí Táňi Fischerové.
Nové pol.strany (Okamurův Úsvit,Babišovo Ano)veřejnosti předkládají PD,ale jejich smysl má jiný účel.Přímá volba není PD.
Debatu o PD by měla ve veřejném prostoru konečně začít naše největší levicová politická strana(ČSSD).
Minulý rok pořádal v Jihlavě mítink HzPD. Na moji otázku:Jak PD prosadit(např.zákon o obecném referendu,odvolatelnost politika na závažné podezření z korupce,nedodržení voleb.programu a slibů)? Mluvčí HzPD Milan Valach odpověděl:Lidé si na zvolených poslancích a senátorech prvky PD vynutí pouze masivními protesty a demonstracemi.Cíl to bude dlouhodobí,ale já věřím tomu,že tohoto cíle na senátorech a poslancích lidé jednou stejně dosáhnou.
17. 07. 2013 | 23:26

xyzy napsal(a):

Češi a vládnout si sami? nestačila přímá volba prezidenta coby odstrašující příklad?
18. 07. 2013 | 08:00

Aktiv napsal(a):

Pane Klíma, proč nefunguje v Čechách právní stát, protože mafiánští politikové zastupující své kmotry si nepřejí blaho pro občany....

Ano opravdu nastal čas, celou tuto zkorumpovanou partu ODSČSSDTOP,APOD. poslat do horoucích pekel....
Ani nevíte jak lidi už mají dost celé této porevoluční politiky, její konec přichází, a vězeňské cely čekají(pro kmotry a jejich loutky)!!!!
xyzy
Zeman nebyl volen PŘÍMOU VOLBOU, ale pouhými volbami jako jakýkoliv jinými!!!!
Přímá volba musí být i s přímou odvolatelností kandidáta, a ta u volby"přímé"u Zemana se nenaplňuje!!!

PŘÍMÁ DEMOKRACIE, JE PROTO PŘÍMÁ, ŽE SE PŘÍMO VOLÍ A PŘÍMO ODVOLÁVÁ!!!K TOMU JE TŘEBA PŘIHLÍŽET....
18. 07. 2013 | 09:37

Petr Jihlava napsal(a):

Poslední příspěvky na téma PŘÍMÁ DEMOKRACIE dokazují,že řada občanů nemá správné informace a fakta o přímé a ekonomické demokracii.
Stále si pletou přímou volbu s přímou demokracií.
Vít Klíma správně proto navrhuje téma PD dostat mezi širokou veřejnou debatu.
18. 07. 2013 | 11:50

Aktiv napsal(a):

Ekonomická demokracie, demokracie pro peníze:-)

Jihlaváku, pokud vím, tak přímo volíme vždycky, i u zastupitelské demokracie...

U přímé demokracie má občan větší pravomoce, tedy možnost zasahovat do ukončení smlouvy s kandidátem, kterého občané přímo volili...
Tak by to mělo být správně, v zastupitelské demoracii akorát přihlížíte, jak vám ten volený kandidát(třeba Kalousek), rozhazuje prachy z vaší portmonky, nemůžete s tím nic dělat...To je ta geniální zastupitelské demokracie, a pak ten Kalousek se vám ještě vysměje!!!

Viva PARLAMENTNÍ NEDEMOKRACIE(SPÍŠE TOTALITA)!!!
18. 07. 2013 | 20:09

Petr Jihlava napsal(a):

Pro Aktiva uvádím některé základní informace a fata.
Co to vlastně je PŘÍMÁ DEMOKRACIE(Hnutí za Přímou Demokracii)
Přímá demokracie představuje radikální změnu politického systému, a to tím, že rozhodující moc berou občané jejím prostřednictvím z rukou politických stran a politiků. Konečné rozhodnutí je v systému přímé demokracie vždy právem občanů samotných. Občané mohou přímo rozhodnout kdykoliv si to budou přát.
Přímá demokracie je nástroj dávající občanům právo rozhodovat přímo svým hlasováním všechny otázky, o nichž mají právo rozhodovat jimi volení politikové, a to od úrovně obce, až po úroveň státu.
V systému přímé demokracie mohou občané navrhovat a schvalovat zákony, včetně ústavních, příp. zamítat zákony schválené poslanci.
Přímá demokracie navíc umožňuje občanům odvolat jimi volené politiky kdykoliv! Tedy nikoliv jen jednou za čtyři roky ve volbách, ale vždy, když si to občané budou přát a toto své přání dají najevo formou petice žádající vypsání referenda o odvolání daného politika. Takto mohou např. rozhodnout o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb.
Základními nástroji přímé demokracie jsou:
I – právo na iniciativu, tj. na vyvolání závazného referenda prostřednictvím petice
R - právo občanů na referendum
O – právo na odvolání kteréhokoliv voleného zástupce občanů prostřednictvím petice a referenda.
Slovní spojení "přímá demokracie" používáme jako zavedenou "obchodní značku", která má současně tu výhodu, že ihned sděluje, o co nám jde: tj. o přímé rozhodování občanů. Ve skutečnosti si ale nepředstavujeme, že by stávající systém zastupitelské demokracie měl být zrušen a občané by měli přímo rozhodovat o všem. To je technicky neproveditelné, a navíc téměř nikdo z občanů nemá zájem stále o něčem hlasovat. Je také mnoho jiných a zajímavých aktivit. Proto kdykoliv zde budeme hovořit o přímé demokracii, máme na mysli demokracii polopřímou.
EKONOMICKÁ DEMOKRACIE je založena na podniky vlastněné zaměstnanci.Zaměstnanecká družstva apod.Příklady fungování přímé a ekonomické demokracie najdeme např. ve Švýcarsku, USA,ŠPANĚLSKO(MONDRAGONSKÝ COOPERATIV),RAKOUSKO,NĚMECKO,SKANDINÁVIE a některé státy jížní Ameriky.
Řadu dalších informací o přímé a ekonomické demokracii lze najít na web.stránkách HzPD, Alternativa Zdola,Socialistická solidarita nebo Klíčové hnutí Táńi Fischerové.
18. 07. 2013 | 22:10

Aktiv napsal(a):

Jihlaváku,
tak jste mě asi špatně četl,z textem o PŘÍMÉ D. nejem v rozporu...
A posledně jmenované jsem volil...
19. 07. 2013 | 09:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy