Rozpočet brzdí až po havárii

14. 11. 2011 | 16:11
Přečteno 7355 krát
Shodou okolností ten samý den, kdy Řecko zaskočilo svět vyhlášením referenda o přijetí zahraniční pomoci, jsem byl v Bratislavě. Slovenská média byla zděšena, když se ptala: „Co by to znamenalo, kdyby Řekové v referendu pomoc odmítli?“ A ještě zděšeněji se zatvářili nad mou odpovědí: „Nic – to přece není podstatné.“

Opravdu to není podstatné. Irsko v referendu o Lisabonské smlouvě řeklo „Ne“. A Evropa mu dala novou šanci. Irsko se „polepšilo“ a opravilo se na „Ano“. Netrvalo dlouho – a měli jsme tu znovu totéž v bledě modrém v Řecku: Už druhý den Řekové otočili. Žádné referendum nevyhlásí. Že by pochopili, že je to zbytečné? Některé věci jsou prostě už předem rozhodnuty. Některé věci tudíž nejsou tak důležité, jak se na první pohled zdá. To jen média krouží po povrchu a kladou si zbytečné otázky, na které je předem nadiktována „politicky korektní“ odpověď. A zrovínka tak to je i s českým státním rozpočtem. Anebo s predikcí hospodářského růstu.

Domácí média propadala hrůze: Ministerstvo financí (MF) prohlásilo, že čeká příští rok skoro třikrát pomalejší růst, než očekávalo ještě v létě. Jako by to nebylo tak trochu jedno, jaká ona predikce je. (Vážně, nedělám si legraci.) Důležité totiž je, aby stát nehospodařil hůř, než si naplánoval – to proto se predikce dělá. A pokud státu jde o to, aby byl dobrý hospodář (o co jiného by mu mělo jít?), měl by vždy vycházet z pesimistického scénáře. Takže v případě, že predikce nevyjde a realita bude lepší, najde v kase nečekaně víc peněz. A pokud bude realita opravdu tvrdá, najde v kase to, co si naplánoval. Nehrozí nepříjemné překvapení - pouze příjemné.

Prý dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Hm, mně se zdá, že ČR do stejné řeky vstupuje. V říjnu 2008 si tehdejší premiér Mirek Topolánek pozval na konzultaci pár ekonomů (mezi nimi i mě). Zajímal ho ekonomický výhled. Tehdy jsme byli proti státu pesimističtí; čekali jsme, že ekonomika zpomalí. (Realita přitom byla ještě mnohem horší.) Nicméně stát varovný názor ekonomů ignoroval a v rozpočtu počítal s rychlým růstem. A byl z toho průšvih. Už počátkem roku 2009 peníze státu chyběly. Ekonomům sice prognózy tak docela nevyšly, byly proti realitě ještě optimistické, ovšem pořád byly nesrovnatelně lepší než očekávání státu. Kdyby se jich stát držel, vyšlo by nás to mnohem levněji.

A nyní se situace opakuje. Už v létě se zachraňovalo Řecko, USA se zhoršil rating a akcie prudce klesaly. Mohl se snad někdo domnívat, že ekonomika v roce 2012 poroste rychleji než v roce 2011? Ne, žene se na nás smršť. Už 17. srpna jsem napsal článek „Ekonomika ztrácí dech. Nezačíná takto krize?“, kde jsem varoval, že očekávání MF o 2,5% růstu je nerealistické. Teprve až dva a půl měsíce nato MF svou prognózu růstu změnilo. Až o dva a půl měsíce později! Místo 2,5 % v roce 2012 nyní čeká jen 1,0 %. Zdá se to jako dramatická změna? Tak to tedy není. S růstem o 1 % mělo MF počítat už v létě. Nyní by mělo být ještě pesimističtější.

Varování číslo jedna: Predikce stále očekává růžovější vývoj v zahraničí, než jaký bude. Například pro Německo počítá s růstem kolem 1,2 %. Nicméně samy německé ekonomické instituty už počítají s německým růstem jen o 0,8 %. A to přitom v poslední době stále rosteme pomaleji než Německo. Už jen touto triviální optikou by tedy ČR neměla růst dokonce ani o 0,8 %. A kde je pak nějaká rezerva pro dobrého hospodáře?

Druhé varování: Nezaměstnanost by měla v příštím roce podle MF poklesnout. Jenomže jestli ekonomika zpomalí, nezaměstnanost spíš vzroste. To by znamenalo i nižší objem vyplácených mezd a platů. Ale MF počítá s úplným opakem!

Třetí varování: Výhled inflace. Pokud ekonomika neporoste ani o 1,0 %, které očekává ministerstvo, státní pokladně bude chybět víc než 20 miliard Kč. Pokud bude chtít stát naplnit sliby o „dobrém“ hospodaření, bude muset peníze narychlo sehnat. Jak to půjde nejrychleji? Zvýšením DPH. (Jasně, že to je pro ekonomiku další podpásová rána, ale to přeci stát nezajímá.) Nechtěl snad stát 19% sazbu DPH už dávno? Nejdříve to mělo být kvůli důchodové reformě – to mu veřejnost nespolkla. Tak se téhož docílí kvůli krizi. Důvod se vždy najde. Pokud ale dojde ke zvýšení DPH, znamená to růst cen. Jinými slovy, inflace bude vyšší, než MF očekává.

Takže tu máme už řadu varování, že predikce nemusí vyjít. A to jsme ještě nemluvili o vývoji koruny. Považte sami: Například pro čtvrtý kvartál 2011 počítá MF s průměrným kurzem 24,30 CZK/EUR. Dnes máme už více než třetinu kvartálu za sebou a průměr za něj zatím činí 24,88 CZK/EUR. Aby se tedy očekávaný vývoj naplnil, musela by koruna v příštích dnech dramaticky posílit. A to se vzhledem k vývoji ve světě stane hodně těžko. Vlastně je vůbec podivuhodné, proč MF čeká, že koruna bude dlouhodobě posilovat, když bude ekonomika strádat. Spíš k pobavení je pak fakt, že v roce 2014 čeká průměrný kurz 22,90 CZK/EUR – a přitom vzhledem k tomu, co se děje v eurozóně, tu v roce 2014 euro už možná ani nebude. Nezapomínejme, že 74 % Němců už nechce půjčovat Řecku a 51 % Němců chce návrat k marce…

MF sice ve své predikci správně poukazuje na rizika, dokonce nevylučuje ani recesi. Jenomže k čemu to je, když se na ni současně nepřipravuje a čeká, až zahřmí?

Podle premiéra Petra Nečase vláda prý v reakci na novou predikci připraví v příštím roce několik variant úprav rozpočtu. Ke které z nich se nakonec přikloní, rozhodne prý podle něho až v lednu. To je asi takové jako říct, že nevíme, co je za zatáčkou, a proto je zbytečné brzdit předem – zda použít brzdy se rozhodneme až při nárazu do kamionu.


Napsáno 4. listopadu pro server Česká pozice
http://www.ceskapozice.cz/byznys/ekonomika/vlada-si-rozpoctem-opet-koleduje-o-drsny-naraz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

L.B. napsal(a):

Nějak mi u tohodle chybí důvod napsaní. Podle mě se to dá shrnout jednou větou "Já jsem si to myslel a teď se mi to potvrdilo a chci abyste to věděli i Vy čtenáři, že jsem si to myslel správně", ale jiný účel článku v tom pane Pikoro nevidím.
14. 11. 2011 | 16:32

Realista napsal(a):

L.B. : Já s tím nemám problém, pokud si někdo dělá sebepropagaci - marketing. A proč se taky zdravě nepochlubit, když mi vyjde predikce, že ano ? -:) Třeba takový Kohout se svými predikcemi moc chlubit nemůže. Rozlišuju mezi tím, když si někdo podniká na vlastní triko (případ pana Pikory), pokud je bankovní analytik a/nebo pokud je navíc člen vládního NERVu. No pak jsou ještě případy, kdy je dotyčný přímo zainteresovaný prosazení penzijní reformy (Rusnok).
14. 11. 2011 | 16:39

kelt napsal(a):

Je to jenom potvrzení toho,že nám vládnou pologramotní ideologové,kteří,jak se opakovaně potvrzuje nejsou ochotni ani naslouchat svému poradnímu orgánu/NERV/,který si sami najmenovali.
Tipuji ,že ministrem průmyslu bude jmenován ekonomický expert ODS Doktor,který vynalezl spolu s dalším expertem ODS Tlustým ekonomické perpetum mobile a to definicí že:"čím menší sazba daní,tím větší jejich absolutní výběr".
Dovedeno ad absurdum při nulových sazbách se může suma vybraných daní blížit nekonečnu.
Ona naše trojkolka má takových ekonomických expertů přehršel:
ODS-Tlustý,Doktor,
TOP09-Kalousek,Gazdík
VV-Babák
Všechno absolventi" prestižních vysokých škol" zaměřených na všechno možné,jenom ne na ekonomii.
Vede to nejepší MF Balkánu a okolí,který čerpal ekonomické poznatky s každou vypitou vodkou v poslanecké nálevně.
14. 11. 2011 | 16:48

L.B. napsal(a):

Realista: Já neříkám, že s tím mám problém. Jenom jsem čekal víc.
14. 11. 2011 | 16:56

Kuchař napsal(a):

kelt:

Chtělo by to pane Kelte, aby to už konečně chytli do rukou inteligenti jako je Pehe, nebo Papandreus.

To to HDP poletí nahoru jak Řecké dluhy.
14. 11. 2011 | 16:59

Taoiseach napsal(a):

Vladimír Pikora

Dlužíte nám vysvětlení, co se rozumí slovesem "brzdit" v titulku i v poslední větě. Podezřívám Vás, že tím míníte omezování výdajů. To ovšem bude mít za následek pokles domácí poptávky, růst nezaměstnanosti, a tedy další pokles příjmů a nárůst výdajů. A pokles ekonomiky. Takže bude třeba znovu brzdit, tedy omezit výdaje, což ovšem bude mít za následek... A jestli neumřeli, brzdí dodnes. A pohádky je konec.
14. 11. 2011 | 17:07

kelt napsal(a):

Kuchař,
co kdybyste se pokusil o nějaký věcný komentář k tomu,co napsal
autor blogu?Pokud se nemýlím,tak jména Pehe,ani Papandreus nebyla uvedena.
Mohlo by to být přínosem do diskuse,než nějaká rádoby vtipná zkratka,která nevypovídá o ničem jiném,než o tom, že momentálně nemáte na víc.
14. 11. 2011 | 17:13

Sal napsal(a):

Pane kelte, dovolil bych si nesouhlasit s tím, že nám vládnou pologramotní ideologové. Oni ti panáčci moc dobře vědí, co činí. Politici jsou jediný případ, kdy je nutné hledat zlý úmysl i tam, kde by se to dalo vysvětlit pouhou hloupostí.
14. 11. 2011 | 17:28

stehno napsal(a):

Zvyšovat daně umí každý pitomec, skutečně hospodařit málokdo. Neustálé "klausovské utahování opasků" už je obehraná písnička, zvláště, když si ho utahují jen ti nejchudší. Neustále zvyšování daní povede jen ke sniřování spotřeby, jak se ukázalo už v odborníky připravené a realizované zlodějně při zvýšení spotřební daně na PHM.
14. 11. 2011 | 17:33

Jiří napsal(a):

to kelt:
To, že "čím menší sazba daní, tím větší jejich absolutní výběr" samozřejmě platí - od určitého procenta daně, viz Lafferova křivka:
http://en.wikipedia.org/wiki/Laffer_curve
na jejíž platnosti se shodují ekonomové zleva doprava.
14. 11. 2011 | 17:34

Carlos V. napsal(a):

Taoiseach : Vaše logika platí pro USA. ČR má otevřenou ekonomiku.

Poklesem vnitřní spotřeby nedojde k poklesu velké části výroby, určené na vývoz. Poklesne rentabilita firem dovozců, která nám ovšem může být vcelku jedno.
14. 11. 2011 | 17:35

Občan napsal(a):

Hm...

Nezaměstnanost neklesá (tím nemyslím zfixlované statistiky), stoupají ceny komodit nezbytných pro přežití, stoupají nepřímé daně, klesají platy.
Tudíž obyvatelstvo snižuje spotřebu, jak to jde. Což vede k poklesu tržeb a tím pádem i výběru nepřímých daní.

Klesají daně ze zisku a z příjmu vybraným subjektům - přesto se výběr daní nezlepšil.

Snižování spotřeby vede k dalšímu propouštění a to znovu snižuje jak spotřebu, tak výběr daní. Ergo kladívko - ekonomické subjekty snížení daní podnikatelským PO a FO ignorovaly a samy dál přispívají k utlumení ekonomiky jak tím, že dál propouštějí, tak tím, že dál "optimalizují" daně.
Nevidím tudíž vůbec žádný důvod pro to, aby byly ze strany státu jakkoli šanovány.
14. 11. 2011 | 17:37

stehno napsal(a):

Druhý příklad:
znám již dost lidí - kuřáků, kteří si přestali z důvodu ceny kupovat cigarety a balí si sami doma - úspora 50% ( tj. snížení výběru daní).
14. 11. 2011 | 17:42

kelt napsal(a):

Pane Sale,
do určité míry bych s Vámi mohl souhlasit,ale pokud při neustálem poklesu růstu HDP a výběru daní jako jediný recept "ordinuje"vláda další omezení kupní síly obyvatelstva a tím akceleruje spirálu dalšího poklesu HDP a příjmů SR,tak by jediným možným závěrem odpovídajícím Vašemu názoru bylo:tato vláda chce dosáhnout totálního rozvratu státních financí s cílem uskutečnit privatizaci/rozkradení/všech doposud veřejných zdrojů-sociálního a zdr.pojištění.
Bohužel i tento scénář je možný,i když si ještě zatím myslím,že v dané situaci obtížně realizovatelný.Člověk nikdy neví.
14. 11. 2011 | 17:43

kelt napsal(a):

To:Jiří,
tak prosím o sdělení kde je v případě ČR bod zlomu Lafferovy křivky,anebo jak je pro danou ekonomiku definován.
Pokud by to bylo doplněno na praktickém příkladu třeba ČR,velmi bych to uvítal.
Děkuji
14. 11. 2011 | 17:50

vico napsal(a):

Nic proti Pikorovi, který se chlubí, že ve svých odhadech ekonomického vývoje minul cíl, ale na rozdíl od chemika Kalouska alespoň netrefil kozla.

Žijeme ve světě ratingových velekněží, kteří dokáží jedinou věštbou ze sedliny jakýchsi počítačových modelů přivodit pády celých říší.

Spojené státy ztratily v srpnu špičkové hodnocení AAA úvěrového ratingu od společnosti Standard & Poor’s (S&P)a co se vzápětí nestalo:

Akcie po snížení ratingu USA výrazně klesaly. Světoví lídři i "Bildeberg" žhavili telefony, sloužící za studené války jako horké linky, sloužící k odvrácení jaderné apokalypsy. Obamovi během vteřiny shořel sen o jeho znovuzvolení.

Lehman Brothers měla těsně před krachem vynikající ratingové hodnocení a to už v době, kdy se hypotékový trh hroutil.

Anebo odjinud :

Německo našlo účetní chybu za 55,5 miliardy eur což odpovídá asi 1,4 bilionu korun.Co když ,Pikoro, i náš dluh zhruba ve stejné výši je jen účetní chybou respektive účetní masařkou v hantýrce obrejlených "cifršpiónů"?

Co to je za reálnou hodnotu, která napřed není a potom je?

Pikoro, nechte se najmout Kalouskem a najděte účetní chybu...a bude po problémech.
Jinak navrhuji, a to platí obecně pro všechny ekonomické věrozvěsty, aby při zveřejňování svých ratingových úradků si vypůjčili od katolíků roucha,kadidla a vše ostatní, co k mši svaté náleží. Zneužívané ministranty by mohli hrát ministři financí...
14. 11. 2011 | 17:51

Jedla napsal(a):

Pan Pikora v půli listopadu napsal, že to už v létě říkal.
Neříká ale, ani v tom listopadu, co s tím.

Pan Fassman v půli září napsal to, co ve stejné době i říkal (jen naše skvělá média to ignorovala a pak byla zaskočena Kalouskovým obratem), a navíc konzistentně i navrhuje, co dál. Ergo, Fassmann, ne Kalousek, ale ani Pikora. Fassmann for Premier!

http://www.cmkos.cz/studie-ekonomicke-analyzy-prognozy/3165-3/stanovisko-cmkos-k-navrhu-statniho-rozpoctu-na-rok-2012-a-vyhled-ekonomiky-na-pristi-rok
14. 11. 2011 | 18:00

Jedla napsal(a):

P.S. Pane Stejskal, toho Fassmanna považujte za můj návrh na rozšíření portfolia blogerů. Zatraceně chytrej chlap.
14. 11. 2011 | 18:01

Taoiseach napsal(a):

Carlos V.

Já uznávám, že každá mince má dvě strany - ekonomové typu pana Pikory to neuznávají.

Konkrétně vnitřní spotřeba uchránila před krizí např. Polsko, i když samozřejmě uznávám, že je čtyřikrát větší a že není tolik orientované na export.

S poklesem domácí poptávky neklesnou jenom dovozy, ale i prodej tuzemských výrobců např. potravin a spotřebního zboží.

Celkem chápu Kalouskovu cynickou kalkulaci, že náš stát bude škrtit výdaje, a přesto nás potáhne německá konjunktura. Jenže to tak docela nefunguje. Tvrdím, že naše zpomalení je DO ZNAČNÉ MÍRY dané právě politikou naší vlády.

Samozřejmě na čem a jakým způsobem šetřit a do čeho ty omezené peníze přednostně dávat - to by bylo na dlouhou a složitou diskusi. Do ní se ovšem panu Pikorovi asi nechce, takže jenom říká "brzdit". To by ovšem uměla cvičená opice taky...
14. 11. 2011 | 18:04

Barney napsal(a):

Tohle Kalousek nikdy nedokáže:

Zákon o státním rozpočtu československé federace na rok 1989
Předpis č. 195/1988 Sb.

§ 1

(1) Celkové příjmy státního rozpočtu federace se stanoví částkou 223 640 800 000 Kčs.

Celkové výdaje státního rozpočtu federace se stanoví částkou 223 640 800 000 Kčs.

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1988-195
14. 11. 2011 | 18:05

Joe Ratata napsal(a):

Jiří
U Lafferovy křivky je potíž určit její tvar a v které části křivky se naše ekonomika nachází.Vlastík Tlustík,který byl jejím hlavním mediálním propagátorem,jaksi samozřejmě předpokládal,ze jsme na její zadní sestupné části.Nejúsměvnější ovšem bylo,kdy se nám snažil vsugerovat,že se rázem přestane daňově optimalizovat a všichni budou radostně plnit svou daňovou povinnost.
14. 11. 2011 | 18:57

Jiří napsal(a):

to kelt a další:
Lafferova křivka pro ČR je např. zde (byť data už jsou starší).
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-kohout.php?itemid=1745
Jinak - já nedokážu posoudit, na které straně křivky jsme, ale, při vší úctě, nedokážete to ani vy...
14. 11. 2011 | 19:08

prigogine napsal(a):

Mistral má samozřejmě pravdu, Lafferova křivka používaná ideology a spinmastery je blbost na entou.
Tak po 10 letech se vybralo na snížené dani asi 1,8x tolik?
A jakou kupní sílu měly moje peníze v roce 1997 a jakou v roce 2007? To už pan Kohout nesrovnává, neb se to nehodí do krámu.
Cirkus s čísly je nejpodřadnější disciplína propagandy vůbec.
14. 11. 2011 | 19:37

Cech napsal(a):

Ta hra na růst je podmíněna:
"Zákon o rozpočtových pravidlech upravuje tvorbu, funkce a obsah střednědobého výhledu státního rozpočtu; příjmy a výdaje státního rozpočtu; státní finanční aktiva a pasiva; finanční hospodaření organizačních složek státu; finanční kontrolu; podmínky zřizování státních fondů; způsob řízení státní pokladny a řízení státního dluhu; hospodaření s prostředky soustředěnými v Národním fondu".

Kdyby MF přiznalo skutečnost tj.max +0,25 spíše -0,5 a více potom by nemohlo realizovat řadu navrhovaných reforem a to by byla velká škoda.

Takováto příležitost,která se podařila u nás bude tak za 20 let a pokud toho koalice nevyužije tak od roku 2014 se jí to již pravděpodobně nepodaří.
Pokud si pan Pikora myslí,že MF neumí provést reálnou kalkulaci tak se hluboce mýlí.

Podstatným jejich úspěchem je:
Souhrn nevratných změn zakotvených v již prosazených "reformách" do budoucna tj. i po roce 2014 obrátit v nemožnost zabránění vyvedení veřejných peněz do soukromých rukou.

Ta nutnost dokončení dle všech indicií vychází na rok 2013,potom se na mediální scéně překlopí reformátoři v oběti reformy.
14. 11. 2011 | 20:02

Alex napsal(a):

Já se jen zeptám kolik takových sum jako těch 12 mld Kč v Švajcu. A tou nejlepší přípravou nanějakou apokalypsu jepostoj našich ctihodných vládních špiček, kde každý ukazuje na každého, kdože za to může. Hradní pán k tomu mlčí, páč ví, že holt propadnou-li ty peníze ev. Švajcu, budou v rukou, jež je zjevně použijí smysluplněji než ruce těch našich Drobilů.
smějící se smajlík
14. 11. 2011 | 20:22

Antonín Hrbek napsal(a):

Většina ekonomů si neuvědomuje, že L křivka popisuje spíše chování spotřebitelů, než chování výrobců. Cílem výrobců není minimalizovat vybranou daň z příjmu, ale maximalizovat zisk.

Výběr daně VD se rovná součinu daňového základu DZ a sazby daně SD
VD = DZ * SD
Podle Laffera by výrobce měl při růstu sazby daně lineárně snižovat daňový základ, (snižováním výroby), tj.
DZ = (1 - SD)
Potom výběr daně
VD = SD - SD * SD
což je kvadratická funkce.
Pro SD = 0 je VD = 0; pro SD = 1 je VD = 0; pro SD = 0,5 je VD 0,25
Ale výrobce je zainteresován na zisku ZI
ZI = ZD - VD
a tak
ZI = (1 - SD) * (1 -SD)
takže s lineárním snižováním výroby se kvadraticky snižuje zisk
Pro SD = 0 je ZI = 1; pro SD = 1 je ZI = 0; pro SD = 0,5 je ZI = 0,25

Podstatně lepší strategii výrobce je při zvyšování sazby daně alespoň udržet výrobu a tím i základ daně (tj. K = 1) nebo se dokonce snažit objem výroby zvýšit (tj. K > 1).
Potom pro
DZ = 1 * SD
a
ZI = 1 - SD
Pro SD = 0 je VD = 0; pro SD = 1 je VD = 1; pro SD = 0,5 je VD = 0,5
ale
Pro SD = 0 je ZI = 1; pro SD = 1 je ZI = 0, ale pro SD = 0,5 je ZI = 0,5!

Tato strategie je tedy pro výrobce rozhodně výhodnější.

Snadno se lze přesvědčit, že L křivka mnohem lépe popisuje chování spotřebitele, který při zvýšení například spotřební daně nebo DPH, zcela logicky snižuje spotřebu. Je zajímavé, že tato skutečnost je současnými vládními ekonomy zamlčována. Mohli se o tom snadno přesvědčit při zvýšení sazby daně u pohonných hmot.

BTW: Vztah mezi daňovým základem a sazbou daně lze modelovat i jinými způsoby, ale podstata zůstane stejná.
14. 11. 2011 | 20:24

Alex napsal(a):

Jo pane Hrbku, ale prostřednictvím ministra ta vláda obdržíla metál. Ta dajle je holt víc než selskej rozum.
usmívající se smajlík
14. 11. 2011 | 20:36

stejskal napsal(a):

Díky za tip, pane Jedlo.

Hezký večer.

Libor Stejskal
14. 11. 2011 | 20:42

stále rebel napsal(a):

Pro Jiří.
Lafferova křivka může diagnostikovat blba, pro ekonoma je k ničemu.
14. 11. 2011 | 21:32

Antonín Hrbek napsal(a):

to stálý rebel

Pan Kohout konstruoval křivku pro DPFO na základě maximálních a nikoliv průměrných sazeb daně. Podobně značně diskutabilním způsobem postupoval u DPPO. Jiný postup má ve své knize. Pokud by se pan Tlustý a spol. řídili podle pana Kohouta, pak by neměla sazba DPPO klesnout pod 28 %. To jim ale nevonělo.

V mých pracích na ekonomice ČR jsem prokázal, že výběr daně příjmů právnických osob je ve skutečnosti dvoufaktorovou funkcí a závisí jednak na daňové sazbě, jednak na ukazateli typu DPH. Laffer nakreslil na papírovém ubrousku tuto křivku jako názornou pedagogickou pomůcku bez jakéhokoliv ověření a to pro konstantní podmínky. Většina pokusů o kvantifikaci v různých zemích neměla valný úspěch.

K zajímavému závěru jsem dospěl u DPFO. Pokud výrazně roste příjem, jsou lidé ochotni se smířit i s mírným nárůstem sazby daně, protože jim toho ještě dost zbude.

S pozdravem
14. 11. 2011 | 21:49

JC napsal(a):

Antonín Hrbek,
Mno výpočty vypadají interesantně, ale nějak vám tam chybí úprk do šedé zóny ekonomiky a do daňových rájů.

Ani vám nebudu popisovat, jak se s tím dá "čarovat" protože to byste se nedopočítal.
14. 11. 2011 | 21:50

stále rebel napsal(a):

Pro Antonín Hrbek.
Kohout je propagandista a lobista, ne ekonom.

Soudný člověk by se k něčemu podobnému, jako pokoušet se určit kde pro kterou daň leží bod zvratu, nepropůjčil. Závisí to na mnoha faktorech a navíc co platilo včera, dnes už platit nemusí. Ochota platit daně, možnost uniku, je to komplex faktorů a pokud politikové nerozloží společnost, tak daňové sazby jsou zpravidla daleko před bodem a nemá cenu se tím zabývat.
14. 11. 2011 | 22:05

Pípa napsal(a):

Občan, 17.37,
pane máte problém s logikou. A nejste v tom sám. Jsou v tom všichni "ekonomové".
Když zdražuje zboží, lidé neutratí méně, ale dostanou za stejné peníze méně zboží a zaplatí ze stejné sumy stejné daně.
14. 11. 2011 | 23:29

Občan napsal(a):

To Pípa:

Samozřejmě, že utratí méně. Protože po zaplacení nutných závazků - inkaso, hypotéka, úvěr, pojištění a další, které také zdražují (zejména energie a voda), jim na zdražené zboží zůstane nižší suma.
Utrácejí méně, protože jim méně zbývá. Tudíž mají nižší disponibilní částku. A z té ještě nakou dražší zboží. A protože toho zboží celkově koupí méně, daní pouze z té snížené částky.
Ergo kladívko - objem vybraných daní klesne.

A když k tomu ještě přidáte sníženou mzdu, objem disponibilních, tedy ZNOVU zdanitelných prostředků, se ještě více sníží. A výběr daní ještě poklesne.
14. 11. 2011 | 23:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pípa:
Nikoliv, lidé utrácejí méně a vyšší výdaje odkládají na budoucnost, např. výdaje domácností v r. 2009 oproti r. 2008 klesly o 0,3 %.
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/analyzy-statistiky/hlavni-makroekonomicke-ukazatele-cr/1000431/49089/#vydajespotr
14. 11. 2011 | 23:42

Občan napsal(a):

Nepřímé daně jsou totiž pěkné (cenzura).
Je to DALŠÍ danění JIŽ ZDANĚNÝCH příjmů.
Což znamená, že čím chudší zaměstnanec, tím vyšší platí daně. Žaludek má totiž člověk jenom jedne a základní potraviny stojí stejně jak pro bohaté, tak pro chudé. Jenže ten bohatý člověk sežere stejně rohlíků jako chudý; víc se jich do něho nevejde.
Daní ovšem z daleko menšího objemu disponibilních prostředků než ten chudý.
14. 11. 2011 | 23:44

Pípa napsal(a):

Občan,
počítám zjednodušeně. Disponibilní částka je stejná. Zboží denní spotřeby, energie, voda a teplo zdražuje (na energii, vodu, atd. se také platí DPH), lidé ušetří méně , protože všechno utratí za tyto životně důležité věci. Výběr DPH se paradoxně zvýší.
To je taková hříčka s logikou. Samozřejmě, nízko příjmoví lidé nebudou mít na zbytné věci, jako auta, dovolené, nové hypotéky, atd., takže ve finále bude výběr daní nižší. Dobrou.
15. 11. 2011 | 00:04

prigogine napsal(a):

Pane Hrbku,
politici při zvyšování DPH a spotřební daně obvykle počítají s tím, že spotřebitel nemá kam uhnout.
Tj. může nějakou chvíli jezdit méně autem, nebo pokud je v té situaci, jezdit tankovat do Polska.
Také může přestat kouřit, ale politik se závisláctvím tvrdě kalkuluje a má recht.
Spotřebitel také může pít méněstupňové pivo, ale následné průjmy ho z toho vyléčí.
Topit a vařit bude spotřebitel pořád a bez rohlíků nebo alespoň těstovin se také neobejde.
A, což je myslím to s čím Kalousci počítají nejvíc, střední vrstvy se budou snažit, dokud to půjde, zahánět chmury z čela nekoukáním na cenovky.
Zvýšená DPH sice nevynese o delta novDPH - stDPH víc, ale o něco víc to podle jednoduchého Kalouska bude. Nedovedu si představit ministra financí, který chce položit národní hospodářství během svého funkčního období. Možná jsem naivní.

Mohl byste nějak přiblížit jak vypadá výběr daně příjmů právnických osob jako dvoufaktorová funkce závislá na daňové sazbě a DPH?
15. 11. 2011 | 00:12

Pípa napsal(a):

Občan,
promiňte, mně to přišlo trochu absurdní, když se píše, lidé šetří. Když víme, že většinou žijí z ruky do huby. Oni nešetří, oni nemají jiné východisko. To vy samozřejmě dobře víte. Mám z toho nepříjemný pocit a mrzí mě, že zrovna my jsme se toho dočkali.
15. 11. 2011 | 00:18

Anba napsal(a):

Pípa: problém s logikou máte Vy, pane. Protože pochybuji, že nakupujete a hospodaříte s domácím rozpočtem, tak Vám musím sdělit, že při zdražení zboží vlivem daně či jakýmkoliv jiným vlivem a nezměněném příjmu domácnosti, zakoupí hospodář méně zboží, některé nákupy zcela odloží (vybavení domácnosti a její obnovu), nakoupí menší množství potravin, nakupí dle možnosti laciněji v zahraničí, využije domácí zdroje (zahrada) ve větší míře, a tu buď proto, že NEMÁ na to, aby nakoupil stejně jako před zdražením, nebo si vytváří REZERVU na to, že bude ještě hůř. Tak se chová hospodář v krizi.
Od našeho státu ovšem můžeme očekávat zcela jiná řešení krize. Zvýší nám DPH, omezí řadu sociálních dávek a podpor občanů, umožní obcím zvýšit poplatky za odpady, nájmy a domovní daň, poplatky ze stravování dětí ve školách a školkách, zvýší poplatky na zdraví. Při tom spoléhá, těžko říct proč, na to že růst DPH utlumí snížením zisku kupříkladu obchod - musím Vám prozradit, že obchod již dopředu před zvýšením DPH zvyšuje ceny - kupříkladu kakao, kokos o 30 a více %,u smetany snižuje % tuku při stejné ceně, cena pečiva roste závratně. Důvod se vždy najde a stát na to žádný vliv nemá.
Zato je nám již naznačováno, že při déletrvající krizi budou kráceny i důchody (bankám a firmám ani Kocourkům ne, prý by to moc nevydalo). Takhle hospodařit by uměl i obecní b.b.
15. 11. 2011 | 00:18

prigogine napsal(a):

Anba
Prostě svou závislost na kokosu a kakau potlačíte, tak to bude.
Co jste, nejspíš z obav aby se vyslovené tabu nestalo skutečností nejmenovala, je ten sprostý kopanec do podbřišku, který Ušatec zcela jistě nevynechá. Daň dědická a daň z nemovitostí. Bez prahových hodnot a bez progrese. Kdo nebude mít dostatečné cash flow, bude vyvlastněn.
15. 11. 2011 | 00:33

Anba napsal(a):

Závislá nejsem, prostě peču pro rodinu, tak jsem to zaregistrovala v těchto dnech. Daň domovní (z nemovitostí) jsem jmenovala, daň dědická a z převodu nemovitostí mne nenapadla,protože ji nedávno částečně omezili, asi aby mohli své haciendy převést bez daně na potomky. Já jsem se už majetku zbavila, jsem pouhým věcným břemenem.:)
15. 11. 2011 | 01:05

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený prigogine

Pro léta 1997 až 2005 jsem našel regresní vztah

VD = 0,5391 * HDP - 968,73 * SD

s koeficientem korelace 0,9744

Tato rovnice popisuje, že s rostoucím HDP roste výběr roste a s rostoucí sazbou klesá.

Mezikrokem bylo konstatování, že daňový základ velmi těsně koreluje s HDP, což je obvyklejší ekonomická veličina.

S pozdravem

BTW: Vy se zabýváte termodynamikou? Já jsem ji již opustil.
15. 11. 2011 | 06:11

Antonín Hrbek napsal(a):

Omluva

Má být

VD = 0,5391 * HDP * SD - 968,73 * SD
15. 11. 2011 | 07:07

Občan napsal(a):

To Anba:

Velmi přesné.
Jenže to je "prostej selskej" a ten, jak známo, většina "ekonomů" nepoužívá.

Doplňující poznatek ke kulišení obchodníků s cenami:
V sobotu jsme byli na nákupu a objevili "osminky" másla za 13.- Kč/ks. I zaradovali jsme se a hotovili se zakoupit 10 kousků na cukroví. Jenže má podezřívavá choť znaleckým okem pohlédla na kostičku a popisky, pronesla "(cenzura) jedny zlodějský" a hodila kostičku zpět do regálu. "Osminka" totiž nebyla osminou kilogramu, ale pouhou desetinou kilogramu. Pochopitelně za stejnou cenu jako osmina.
15. 11. 2011 | 07:24

Petr napsal(a):

Stačí se podívat jak vypadala hospodářsky Afrika před 20ti lety, tak bude vypadat Evropa za 10 let.
Stačí se podívat jak vypadá hospodářsky Bangladéš, tak bude vypadat Česká republika do r.2020.

Jen Eurokomisaři (slavná prognóza Šidovo Eurokomise: "Do r.2010 předežene EU v HDP a v životní úrovni a v HDP USA" která zahájila hospodářskou krizi), euroúředníci a Nadlidi s členských států budou dál bohatnout. Viz např: Gross, Kadlec, Špidla, Papandreu a pod.
15. 11. 2011 | 07:25

Občan napsal(a):

To Pípa:

Nojo, já jsem si toho všiml, že počítáte v oblasti spíš ideálních hodnot. Já teoretické úvahy hlavně v oblasti hospodaření hodně nemám rád, proto uvažuji spíš v oblasti "prostého selského" a zkušeností z reálu.

Je to přesně tak, jak popsala Anba. A čím menší, skromnější hospodářství, tím víc člověk počítá, omezuje všechny zbytné výdaje a tvoří zásoby prostředků pro přežití (finance, potraviny, topivo). Pak je už úplně jedno, jestli to je zaměstnanec nebo živnostník.
Vidím to u známých, kteří podnikají - všichni v oblasti řemesel. Většina z nich už vůbec nevyrábí "na sklad", naopak se snaží všech zásob zbavit, spotřebovávají zásoby materiálu a nekupují nový, berou stále víc pouze zakázky, které objednatel zaplatí celé předem a jak to jen jde, nabízejí i opravy a údržbu toho, co již prodali. Ta úzkost z nich ční jak bodliny z dikobraza.
15. 11. 2011 | 07:36

Yosif K napsal(a):

Taoiseach napsal(a):
Vladimír Pikora
Dlužíte nám vysvětlení, co se rozumí slovesem "brzdit" v titulku i v poslední větě. Podezřívám Vás, že tím míníte omezování výdajů. To ovšem bude mít za následek pokles domácí poptávky, růst nezaměstnanosti, a tedy další pokles příjmů a nárůst výdajů. A pokles ekonomiky.

Pane Taoiseach - povera ze rozprach penez mezi proletyariat a lumpenproletariat nezbytne priense OHROMNOU propsperitu a ohromny pocit stesti mezi "hladovejci davy" je jen povera.

A) zrovna tak lze tvrdit, ze tvorba pracovnich mist je podminena ivesticemi a inovacemi. Pro oboji potrebuji podnikatele aspon nejaky zapujcni kapital. Pokud si na financnim trhu masivne pujcuje stat (aby mohl provest rozprach penez mezi proletose, kteri si pak kupuji ouzo a cinskou spotrebni elektroniku), zapujcni kapital nezbyva na investice a inovace.
Takze je velmi dobre mozne (v zavislosti na nakupnich prefrencich proletosu) ze rozprach penez mezi proletose podpori prosperitu vyrobcu elektroniky v Cine a zadusi investice v domaci zemi, a naopak snizeni dluhu zvysi dostupnost kapitalu pro investice nove investice zpusobi pokles nezamestnanosti.

Zavisi na tom, zda ekonomika je otevrena ci relativne uzavrena. Jelikoz uvnitr EU jsou ekonomiky VELMI ortewvrene, snahy o podporeni hospodarskeho rustu rozprachem draze pujcenych penez mezi proletose jsou absolutne kontraproduktivni a priveldy ku krachu Recko, dtto hrozi navic Italii, Spanelsku a Portugalsku.

Rozprach penez mezi proletariat je mnohem mene ucinny nez si pratel;e proletariatu predstavuji - v pripade recka uz nezle aplikovat vubec - nikdo jim nechce pujcit, vy kdybyste mel nejake penize, tak byste jim take nepujcil.

Pokud nejake penize mate a chcete si koupit recke riziko - muzete. Vetsina bankovnich skupin vam to promptne zridi pres sve fondy nebo assets managery v Lucembursku. Muzete na tom ohromne vydelat a v Lucembursku jsou navic nizke dane......

Myslim ze muzxete investovat uz od deseti tisic euro - podporte preckle proletare - Vase penize se jim budou ohromne hodit. Zraloci z Wall Streetu se od reckych socanu odvratili, ale pokud kazdy oranzovy mudrak v CR koupi recke dluhopisy za deset tisic EUR - tak to na par dnu reckym soudruhum pomuze k udrzeni nadprumerne zivotni urovne...... riskujte sam - nekteri riskuji, jine presla chut.......

Jo a pokud se bojite reckych dluhopisu, muzete si koupiot italske - italie je na tom prece jen o neco lepe..... Avanti Popolo!!!!
15. 11. 2011 | 08:38

Yosif K napsal(a):

Pane Obcane - a jak si jinak predstavujete prubeh krize? To jest jinak nez jste popsal?
Pokud nechcete obcas snaset krizi, odstehujte se do zemi realneho sociku.
Pokud se smirite ze obcas najaka krize musi byt, jak si jeji prubeh predstavujete? Ze akcni komise znarodni majetek Bakaly a Babise, rozdeli se to mezi 10 milionu obcanu a kazdy obcan ze behem krize ohromne zbohatne?
15. 11. 2011 | 08:45

Vašek napsal(a):

Já bych jen dodal otázku: Komu to slouží?
15. 11. 2011 | 08:57

Maximus napsal(a):

Yosif K
Vy musíte mít opravdu pěkný a vyvážený vztah k obyčejným lidem neb se Vaše příspěvky množí výrazy lumpenproletariát
atp. Že by Vám nějaký dělník dal kdysi přes hubu nebo si myslíte, že Vaše ho.no nesmrdí? Já jsem poznal všechny vrstvy společnosti a věřte tomu, že pitomci jsou rozprostřeni horizontálně i verikálně všude kam se podíváte. Nejhorší jsou však učení pitomci, kteří třeba umí nějaký jazyk a udělali si nějakou VŠ a jsou třeba nějakými důležitými úředníky, ale třeba sociální inteligence, morálních vlastností apod. se jim jaksi nedostává, to se také nedá většinou ve škole získat. Někteří třeba proniknou až na vrchol st.funkcí a kradou tužky, kupují si tituly doc., prof., popř. sbírají honoris causa atd.
Mám jednu životní zkušenost, že většinou ten kdo se naparuje a uráží jiné lidi anebo se vůči nějaké skupině lidí vymezuje, bývá pěkný pitomec popř. zakrývá nějaký duševní defekt. Ale třeba to není Váš případ a jste jenom na "trávě" nebo jste dostal v restituci nějaký majetek a teď jste velký rentiér a znalec světa zejména jen toho správného pravicového vidění.
P.S.
Abych předešel případným invektivám, tak jsem si tu VŠ také udělal a jsem i někdy v třetihorách vyučen a mohu Vám říci, že v lumpenproletariátu, abych použil Váš výraz, je spousta inteligentních a velmi šikovných lidí.
Také jsem znal jakéhosi pana ing.Š.arch., který neustále o dělníkách mluvil jako o němých tvářích apod. výrazivo.
Až když mu doslova zachránil v jedné vážné životní situaci obyčejný dělník, tak trochu zklidnil hormony.
15. 11. 2011 | 08:59

Maximus napsal(a):

Oprava... vypadlo mi tam v poslední větě, když mu doslova zachránil život.
15. 11. 2011 | 09:02

VP napsal(a):

A. Hrbek

Mám dojem, že tady s odhady "Lafferovy" křivky neexhibujete poprvé. Lafferova křivka v podobě křivky tak, jak se maluje v základních učebnicích ekonomie je pouze ryze teoretický nástroj pro zachycení té úvahy, že mezi sazbou daně a výnosem daně nemusí být jednoznačný vztah.
Empiricky nemá smysl v této podobě Lafferovu křivku vůbec odhadovat. Snad má smysl si podobné otázky pokládat v rozvinutějších strukturálních modelech jako simulační cvičení. Takto odhadnuté regrese jsou ale k ničemu a rozhodně nic nedokazují.
15. 11. 2011 | 09:10

Pípa napsal(a):

Ještě jednou, tím, že si lidé při zdražování koupí méně zboží za stejnou částku při omezeném domácím rozpočtu nešetří, ale uskromňují se. Objem DPH ze stejné utracené částky je stejný, pokud se tato nezmění, pokud se zvýší, bude vyšší. Může se třeba změnit skladba zboží s různým přínosem, např. na místo cigaret si koupí potraviny, ale to myslím nehrozí.
15. 11. 2011 | 09:37

franky napsal(a):

Pane Pikora, pár poznámek.
1.Je otázkou zda stát s omezenými kompetencemi (část jich převzal nadnárodní kapitál, část převzal Brusel)má prostředky na to, aby byl dobrým hospodářem v pravém významu slova.
2.Politici dostali EU (spolek)do situace, ze které jsou velmi nervózní, neboť mnozí vědí to, co nevědí občané a bojí se toho, aby se to občané nedověděli, tedy alespoň v době než jim skončí funkční období.Proto často ani nemohou naslouchat hlasům ekonomů.
3.Problémem dosaženého stupně rozvoje společnosti je, že ani rostoucí ekonomika není schopna v podmínkách globalizující se ekonomiky a dosažené technicko-technologické úrovni zajistit v rozvinutých zemích nejen růst, ale i udržení dosažených pracovních a podnikatelských příležitostí v reálné ekonomice.
4.Inflace je politicky nejprůchodnějším způsobem nutného skrytého snížení¨životní úrovně. Je to historicky ověřený způsob řešení důsledků velkých krizí.
5.Nedivím se vládě, že lže. Lež je součástí dnešní politiky.Divím se však tomu, že lžou média a někteří odborníci členy NERVu nevyjímaje. Možná, že to nejsou odborníci (NERV) a nebo neví co povídají (novinářská elita).
15. 11. 2011 | 09:41

v + f = s + 2 napsal(a):

Lafferova křivka může vypadat třeba tak, jak ji vymyslel americký matematik Martin Gardner a jež se nazývá Neo-Laffer Curve.
“The neo-Laffer curve matches the original curve near the two extremes of 0% and 100%, but rapidly collapses into an incomprehensible snarl of chaos at the middle. Gardner based his curve on actual US economic data collected in a fifty year period by statistician Persi Diaconis.”
http://healthcare-economist.com/2007/09/25/neo-laffer-curve/
obrázek zde
http://gapersblock.com/mechanics/663px-Neo-Laffer-Curve.svg.png
15. 11. 2011 | 09:48

neo napsal(a):

Občan:

proč "..... zlodějský" ? Copak na tom másle nebyla ta hmotnost napsána?
15. 11. 2011 | 09:48

slunečnice napsal(a):

Vico:

Kéž vás ochraňuje Rating strážný a všichni svatí ekonomové! Dluh s vámi! Až na věky věkův. Amen! ;-)

P. S. Nezapomeňte, že Kalousek je náš Spasitel, který nás obětuje a s kterým je kříž. Denně se k němu modlím:

Otče náš, jenž jsi na Ministerstvu,
posvěť se jméno tvé,
přijď bohatství tvé,
buď vůle tvá
jako v Čechách, tak i v Evropě.
Prachy tvoje vezdejší dej nám dnes
a odpusť nám naše plýtvání,
jako i my odpouštíme našim zlodějům
a neuveď nás v krizi,
ale zbav nás od Řecka.

No nic, spěchám do peněžního chrámu ke svatému vydávání. Mějte se! :)
15. 11. 2011 | 09:53

Xury napsal(a):

Pro Jedlu:
upřímě řečeno pan Fassman tam moc neříká co s veřejnými financemi. Jediné co by bylo možné považovat za návrh je zvýšení složené daňové kvóty o cca 4% tj. asi o 150 mld. Z kontextu víceméně plyne, že by zrušil stropy na pojištění (co na tom, že je má prakticky celá Evropy na kterou se jinak odvolává), zavedl progresivní zdanění a zvýšil sazby pro podniky. O kolik by to všechno mělo být, to už nepíše. Nicméně pokud srovnáme současné výnosy jednotlivých daní s navrhovanou částkou získanou zvýšením tak se dá nějaká hrubá představa asi udělat: v roce 2010 byl výnos DPPO cca 86 mld, DPFO cca 88 mld a DPH cca 188 mld. K těm 150 mld je potřeba připočítat nezvyšování azeb DPH a navýšení mzdových prostředků pro veřejnou sféru. Odhaduji, že ono zvýšení výnosu z přímých daní by muselo činit alespoň 200 mld. Takže ztrojnásobíme sazbu daně pro firmy?
15. 11. 2011 | 10:16

Občan napsal(a):

To Neo:

Samozřejmě, že tam je hmotnost napsána. proto také manželka hbitě zjistila, co to je za lupárnu. Ale staré babky, dědkové tím spíš, ale ani běžně nakupující lidé nebývají tak obezřetní, aby studovali každou cedulku a popisek.
Zejména, pokud zboží tvarem a grafickou úpravou PŘEDSTÍRÁ vyšší hmotnost. Kostička je totiž SKORO stejně velká a vysoká jako poctivá osminka. Ale právě že jen SKORO.
TO je ta zlodějna - bez prostudování popisků na to pouhým pohledem nepřijdete. Je to to samé jako poloprázdné jogurty, tvarohy, pomazánková másla a další podvody na zákaznících. zákazník má chodit do obchodu nakupovat a ne hystericky studovat veškeré popisy na každém zboží. Zejména do hypáčů chodí nakupovat proto, aby ušetřil čas; ale místo časové úspory při týdenním nákupu tráví desítky minut pročítáním cedulí.
15. 11. 2011 | 10:23

Yosif K napsal(a):

Pane Hrbku Antonine - vlamujete se do otevrenych dveri. Jediny "experti" kteri kdy tvrdili, ze behem krize lze zvysit vyber neprimych dani jsou socdemacti politici. kteri vycitaji ze vyber dani behem krize klesa.

Jinak kazdy clovek chape, ze behem krize vyber neprimych dani klesa - tedy pokud se neujme moci nejaky vitazny jaguar ktery by provedl 100% zdaneni vseho a odlifrovani bohatsich vrtsev obyvatelstva do gulagu a PTP taboru.
15. 11. 2011 | 10:25

Yosif K napsal(a):

Pane Maximusi, pouzivam terminusy technicusy od stareho Karla Marxe s nadhledem - a jeho dilo se temito terminy jen hemzi. Dle KM je lumpenrpoletariat ta cast obyvatelstva, ktera nejsou kapitaliste, ale presto POTVORY nechodi na schuze socialisticke internacionaly anobrz se vesele bavi, piji, obcas i kradou a na revolucni boj delnicke trisy zhusta kaslou. Takovi lide pili Karlovi Marxovi krev a takovi lide jsou i nyni - na rozdil od doby Karla Marxe mohou navic i zneuzivat socialni davky. A je dokonce mozne ze takovi lide kaslou na vpolby, nechodi colit docenta Havla nebo Spidlu (atp) tedy pokud je nejaky velrybar neuplati gulasem a Emou Destinovou a nedoveze rovnou k volbnimu stredisku Mercedesem.

Ja jsem take s delniky vychazel dobre, i kdyz jsme se navzajem titulovali jako "proletari" vs "pi...ujici studaci". Nebo take "zapi...eni studaci". Haha...

Rekl bych ze nejhure placenym proletasrem nyni byva zenska sedici za kasou v Kauflandu nebo tamtez tahajici bedny se zbozim ze skladu do regalu. Delnici ocelarsti, topici elektrarensti si proti dobe KM prece jen trochu polepsili.
15. 11. 2011 | 10:44

neo napsal(a):

Občan:

pokud je tam hmotnost napsána, tak to v žádném případě není lumpárna. Lumpárna by byla, kdyby tam bylo napsáno 250g a vážilo to 150g (například)

hmotnost je podstatná a to i u těch jogurtů, pribiňáků ale i masa, chleba, těstovin...

A zrovna hmotnost bývá uváděna na obalu velkým písmem a většinou je i na cedulce s cenou a u toho přepočet na 100gram apod. A to převážně v těch supermarketech.
15. 11. 2011 | 10:46

Občan napsal(a):

Pépi Kohnů,
je košer bejt takhle zhulenej hned po ránu?
Není mi totiž nic známo o tom, že by Kalousek nebo Nečas vstoupili do ČSSD. Ale třeba jste lépe informován než my...
15. 11. 2011 | 10:49

Alexandra Alvarová napsal(a):

slunecnice: tak tohle si zapisu, ten Otcenas nema chybu!!!
15. 11. 2011 | 10:54

Yosif K napsal(a):

Pane XURY - mate satou pravdu:
Pro Jedlu:
upřímě řečeno pan Fassman tam moc neříká co s veřejnými financemi. Jediné co by bylo možné považovat za návrh je zvýšení složené daňové kvóty o cca 4% tj. asi o 150 mld. Z kontextu víceméně plyne, že by zrušil stropy na pojištění (co na tom, že je má prakticky celá Evropy na kterou se jinak odvolává), zavedl progresivní zdanění a zvýšil sazby pro podniky

Pane Xury, pane Jedla - navrhy Fassmana jsou dobre minenou odborarskou paranoiou. Italie ma take tvrdsi sazby danei ze zisku a z prijmu. Take ma relativne vyssi penze (mnohem). Tato opatreni ve prospech proletariatu privedla Italii na okraj krachu. Proletari samozrejme v Italii cerpaji vse co mohou, bohaci vsak radeji dani ve Svycarsku (nekteri dokonce v Cesku!!!!!) Timto zpusobem Italie vystvala bohatsi lidi do Svycarska a zvbavila se casti svych prijmu. Jelikoz na Svycarska konta niokdo nevidi, socdemaky to neboli.

Ve Svycarsku vsak jiz nyni dani cast prijmu i cesti socdemaci (Jansta, Mladek) a velkopodnikatele - bojovnici proti korupci (Babis). Takze POZOR odborarsti soudruzi, POZOR!!!!
15. 11. 2011 | 10:57

Prachař napsal(a):

Pane Pikoro - nazýváte se ekonom ale neuřídil by jste ani trafiku.
Evropský a zejména český srab je způsoben tímto:
- platíme lidem za to že nepracují, těm se relativně daří a proto se přemnožují
¨- i ti co pracují se přesunuli do oborů kde netvoří hodnoty. ale jsou kupodivu výnosné. Pokud se chcete o něčem bavit, udělejte analýzu kolik lidí PRACUJE ve smysluplné činnosti a v jakých oborech. Zjistíte že u nás přidává nějakoui hodnotu sotva milion lidí, zbytek jsou obory neproduktivní nebo vysloveně parazitující či překážející /zbytečná administrativa
Neumíme si už ani vypěstovat brambory, vše dovážíme na dluh
- třetí složkou je rozkrádání, které je u nás v desítkách až stovkách miliard ročně.
.
Toto prostě nemůžeme uživit a vláda se ani nepokouší cokoliv řešit- jen zvyšuje daně a poplatky, což je stále větší lití do děravé nádoby. Tím zničí i ty poslední zbytky poctivě pracujících
15. 11. 2011 | 10:58

zdenekb napsal(a):

autor:

Upřímně řečeno - žádné ministerstvo, ani žádný stát jsem do kamer hovořit neviděl... vždy to byl konkrétní (a furt ten samý), věčně se pletoucí, nicméně proklatě nařvaný človíček.

vico, slunečnice: :o)))

Maximus: 1* ! Taky soudím, že pohrdavý tón pana Yosifa vůči ostatním se zakládá na něčem hodně malém. Ať už je to sebevědomí nebo cokoliv jiného.
15. 11. 2011 | 11:19

BK napsal(a):

Chybné predikce rozpočtů mají společného jmenovatele, a tím je mág Kalousek.
Že výběr daní nekopíruje jakýsi náčrtek pana Laffera?
Není problém podle jeho hypotetické křivky naohýbat naše životy.
Důležitá je ta pokřivenost. Ta je potřebná pro odkloňování financí správným směrem. Do kapes těch odpovědných, na konta ve Švýcarsku, jakož i na různých malebných ostrůvcích.
15. 11. 2011 | 11:35

vico napsal(a):

Slunečnice: :-)
15. 11. 2011 | 11:57

učitel napsal(a):

Neřekl bych, pane Pikoro, že vláda čeká až na havárii a nepřipravuje se na ní. Vy hodnotíte přípravu z pohledu ekonomického. Nicméně globalizované ekonomice nepomůže už v prostředí Evropy a USA nic.
Pokud však sledujete i jiné weby než jen ekonomické, zjistíte, že BIS hledá analytiky pro vyhodnocování "nálad", zdrojů odporu, potencionálních vůdců, kteří začnou vést davy v ulicích.
Zjistíte, že v rámci Evropy se připravují ozbrojené struktury, které zmasakrují odpor. Podobně jako se za doby Československa alokovali slovenští vojáci do Čech a čeští na Slovensko - aby byli snáze nasaditelní proti obyvatelstvu jiné národnosti, podobně jsou dnes připravovány plány na podobné nasazení ozbrojených složek jiných zemí na cizím území.
Příští změna nebude o kosmetické úpravě daní, cel, o stimulačních balíčcích, či škrtech. Příští opatření budou o potření revoluce. Protože na majetky si vyvolení sahnout nedají.
15. 11. 2011 | 12:32

slunečnice napsal(a):

Paní Alvarová,
tak srandičky by nám, Čechům a Moravanům, šly, to je ta naše kulturní identita a o tu nás nikdo na světě nepřipraví, ani ratingová agentura, proklínaný multikulturalismus či globalizace. S naším humorem přežijeme i ten katastrofický rok 2012.
Jinak za všechno může Vico, ten si začal. On je má múza ... sakra, to slovo je jen v ženském rodě, měla bych to pohlavně narovnat, aby se s tím i Pepa Řepa srovnal. Takže ještě jednou, Vico je můj múz. :)

Jinak zdravím a přeji usměvavý den!
15. 11. 2011 | 12:47

Brnčidlo napsal(a):

slunečnice

ještě se párkrát pomodlete k tomu vašemu božstvu a za chvíli se budem všichni pětkrát denně povinně modlit čelem k MMF.
15. 11. 2011 | 13:01

XC napsal(a):

Co dotoho furt rejete s nějakou aritmetikou a připomínáním kdovíčeho ? :-)
Jediné co se řeší je zametení problémů pod koberec tak hluboko,
aby se znovu nevyvalily dokud budou současní politici (a spříznění) ve funkcích,
a něco ta politika stačila “kopnout”, né?.
Přitom s každým dalším průserem Vám rádi a zvesela přitáhnem integrační šrouby,
a pak taky nás musí být vidět vTV v BOJI o zachranu dobra, a to nejlíp akčně z Brusele, zachráníme vás, at chcete nebo nechcete.
Jo, a slíbili jsme vám modré z nebe. Tak si ho zaplaťte
15. 11. 2011 | 13:15

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený Yosife K

na vlastní uši jsem slyšel sociálně-demokratického ekonoma pana Kalouska, jak tvrdil, že ze zvýšeného výběru DPH bude sanovat propad prvního pilíře důchodového systému-
15. 11. 2011 | 13:31

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený Yosife K

na vlastní uši jsem slyšel sociálně-demokratického ekonoma pana Kalouska, jak tvrdil, že ze zvýšeného výběru DPH bude sanovat propad prvního pilíře důchodového systému-
15. 11. 2011 | 13:32

Občan napsal(a):

To brnčidlo:

Ale místo koberečků budem fasovat tak leda kus kartonu. Vlastně ne fasovat - povinně si ho koupíme u vybraných prodejců...
15. 11. 2011 | 13:58

Občan napsal(a):

Médii se spíš mihla zpráva o tom, jak se Chemický Míra pečlivě postaral o to, aby se z 12 giga ulitých ve Švýcarsku nevrátila do ČR ani koruna.
Pro kohopak tam má ty chechtáky asi připravené?

Na, to, jak to je velká suma a za jak divných okolností se do Švýcarska dostala, je kolem ní zajímavé ticho.
15. 11. 2011 | 14:02

SansLogique napsal(a):

Občane, Chemický Alí by těch 12 mld klidně rozkradl i tady, problém je, že kdyby se k nim ČR přihlásila, muselo by se rozjet vyšetřování, kdo a kdy je vlastně ulil a muselo by se dobrat k nějakým výsledkům, nikoliv jak je u nás tradicí a jak do naprostého bezvědomí opakuje premiér Papoušek Rozhodný "padni komu padni (pod koberec)".
15. 11. 2011 | 14:30

Taoiseach napsal(a):

Yosif K

Napsal jsem, že každá mince má dvě strany. Na všem, co píšete, něco je, ale neplatí to absolutně, každé opatření má vždycky i vedlejší účinky. Trvám na tom, že říkat jako pan Pikora jenom "škrtat" je primitivní.

Zkuste tedy Vy - místo Pikory - říct, kde se má přednostně škrtat a do čeho se mají dát prostředky (ty, co nejsou mandatorně vázané).
15. 11. 2011 | 14:40

Duroy napsal(a):

To Občan: K těm změnám hmotnosti, či změnou slazení (aspartaman místo drahého cukru). Vzpomínám si, že toto bylo jedním z témat k socialistické ekonomice v diskusích v letech 1990 a 1991, kdy se toto bralo jako podraz vůči občanům, který používali socialističtí soudruzi, aby zakryli zvyšování cen. Předpokladem bylo, že tato skutečnost již nebude možná v tržním prostředí, kdy na kartelové dohody bude dohlížet nezávislý antimonopolní úřad. :-)
Ejhle, uplyne 20 let a máme to v bleděmodrém. Ostatně, o víkendu jsem si koupil Magnezii (pár let jsem ji nepil) a doma koukám, to už není minerálka, to je dle popisků mineralizovaná voda, 3 x dražší, než ve své době voda z minerálního pramene. :-)

Mimochodem, je smutné, kolik slovutných ekonomů radí, fušuje, rozhoduje, a přitom si posledních pět let stačí přečíst predikcí vývoje ekonomiky od ekonomů z ČMKOS.
15. 11. 2011 | 14:45

neo napsal(a):

Duroy:

ovšem není nad to označit obchodníka či výrobce za "zku*****o zloděje" a léčit si tak mindrák z vlastní hlouposti. Přitom se stačí podívat na složení a hmotnost.
15. 11. 2011 | 15:02

Yosif K napsal(a):

Pane Taoiseach,
samozrejme je rozdil v cem skrtat, jak brzy skrtat, zda zacit skrtat uprostred krize mene ci vice. Samozrejme v rozhodovani o tom zda skrtat uprostred krize mene ci vice lze tezko odhlednout od socialnich ohledu.

Na druhe strane - na juhu Evropy vyvrely jiz 4 priklady (Recko Italie, Spanelsko a Portugalsko) kdy se musi zacit skrtat chte nechte - protoze uz proste neni ani na chleba - a realisticky receno - jenom zvysovanim dani pro bohate uz se ta dira zalepit neda.

V jejich pripade evidentne plati to, ze se zacalo skrtat moc pozde a ze to bude o to vice bolet a to hodne.

Irsko a Portugalsko maji kliku - obe zeme jsou male, v Irsku se navic stale leccos uzitecneho vyrabi. Nicmene jsou tam zajimave ceny nemovistosti - slysel jsem ze uplne novy primestsky 2+1 75m2 (kousek od more) lze koupit uz za 40 tisic EUR (Kc 1 milion). Takze nekdo na tom zase vydela - kdyz koupi nemovitosti za cash a vydrzi chvili cekat.
15. 11. 2011 | 15:03

Yosif K napsal(a):

Pane Hrbku Antonine - to Kalousek rict mohl - a mohl a nemusel mit tehdy pravdu. A v necem ma pravdu i ted.

Jak jiste sam vite, vyber DPH je mnohem mene cyklicky nez nez vyber dani ze zisky. Zvysenim dani ze zisku se uprostred krize nedocili zvyseny vyber dane - pokud tedy firmam klesly zisky. U zvyseni DPH ze zakladnich potravin se nejakeho vyssiho vyberu dosahne - spotreba zakladnich potravin je silne neelasticka vec.

Samozrejme muzete namitat, ze je to asocialni, ze to postihuje chude, ze to omezi jinou poptavku atd. Ale vybere se vice penez - v Evrope temer nikdo nehladovi.
15. 11. 2011 | 15:10

Yosif K napsal(a):

SansLogique - mate pravdu - lidi z Appianu a kolem Romana si dokazali ziskat podporu ci alespon toleranci "napric politickym spektrem".

Jediny kdo by jim slapl na kuri oka by mohli byt svycarska policie - ta ale by potrebovala alespon nejakou podporu ze strany "ceskych organu".
15. 11. 2011 | 15:13

Taoiseach napsal(a):

Yosif K

Souhlasím, ale spíš jsem myslel, kam se mají dát peníze, aby to mělo multiplikační efekt a podpořilo růst. "Rozprach mezi proletariát" to není, ale myslím, že třeba ani výstavba dálnic žádné zázraky nepřinese.

Pokud jde o jižní státy, myslím, že hlavní příčinou nebyla ani tak rozmařilost státu, ale korupce a neplacení daní. V Řecku neplatí daně nejen bohatí, ale ani drobní podnikatelé. Kdyby platili, prý by byli na nule...

My jsme měli štěstí, že Praha to pořádání olympijských her nedostala, kdežto oni ano - :)))

Irsko je úplně jiný případ - bylo tam vysoké SOUKROMÉ zadlužení, a když bublina splaskla (jako v USA nebo na Islandu), musel to stát zatáhnout.

Nevadí mi, když někdo vydělá na levné koupi nemovitostí, ale štve mě, když vydělávají ty zku***né banky.
15. 11. 2011 | 15:24

eda napsal(a):

chichichi
Politici, centrální bankéři, komerční bankéři a korporace jsou vlastně jedna a tatáž entita.

Vytvořila si systém, ve kterém má prakticky neomezenou moc a zároveň v něm dokáže získávát ohromné benefity a bohatství na úkor zbylých eurovčanů).
Budou se za každou cenu snažit si svoji moc a bohatství udržet, takže se bude tisknout a tisknout a tisknout.
Druhou variantou je totiž totální kolaps, změna režimu, válka, sociální nepokoje a nástup nových vůdců.
Ruling class takovou změnu nepřipustí, proto se bude tisknout
udela se agentura kam se dluh presune, zamrazi a inflace ho rozpusti.
15. 11. 2011 | 16:05

xs napsal(a):

a mičudu má Andělka v Berlinu,

kdypak asi rozehraje ...... ?
před svátky?
po svátcích?
?
15. 11. 2011 | 16:08

jogín napsal(a):

Realita současného stavu ekonomiky: Ačkoliv vývoz stoupl a dovoz klesl, je růst ve HDP ve třetím čtvrdletí 0 a maloobchodní tržby se propadly. Díky škrtům.
15. 11. 2011 | 16:13

Jirka napsal(a):

Škrtat umí každý blb!!!
15. 11. 2011 | 17:30

Ing. N. napsal(a):

(Občan)
píšete:

"Na, to, jak to je velká suma a za jak divných okolností se do Švýcarska dostala, je kolem ní zajímavé ticho."

Samozřejmě, že je kolem 12 miliard ticho, protože v tom kšeftu jede mnoho politiků jak z ODS, tak i z ČSSD. Kalousek tam bude jistě figurovat také, jinak by jako rozpočtově zodpovědný politik musel o ty peníze bojovat jako lev.
15. 11. 2011 | 20:15

Vašek napsal(a):

V. Pikora a Markéta Šichtářová jsou jedni z mála CZ analytiků co to mají v hlavě srovnaný. Nejsou to na rozdíl od analytiků bank žádný dementi co si ráno přečtou WSJ a pak začnou svým cvičeným opicím blejt voloviny, jak je všechno OK a že je potřeba kupovat irský a řecký dluhopisy protože mají skvělý výnosy a těch pár rizikových bodů je vlastně skvělá prémie navíc. Do stejnýho pytle bych hodil třeba i Sedláčka, který sice občas napíše něco dobrýho, ale pak v bance bleje takový hovadiny... Viz jeho výroky z prosince 2008 kdy blil, že CZ ekonomika poroste 2-4% a za 14 dní udělala ČSOB revizi takovou, že prostě natvrdo všem klientům zarazili financování s odůvodněním že se musí přenastavit risk. I úvěry před podpisem byly zaražený. Když pak ta smečka mladejch dementů z Belgie v dubnu 2009 zjistila, že by se mělo začít půjčovat, že klienti utíkají houfně do Rajfky, tak pak teprve otevřily trochu kohoutky. Jinak za tyhle poslední 2 krize mohou 100% pouze banky, protože jejich nenažranost a touha po zisku a pak zaklínadlo "market share" vede k bublinám, že je najednou na trhu obrovský přebytek levných peněz a když pak banky najednou zjistí, že to fakt posraly a přehnaly a měli by přibrzdit tak oni nepřibrzdí, oni rovnou zavřou kohoutky (půjčování peněz) a tím krizi ještě prohloubí. Teď to bude daleko větší průser než si kdokoliv umí představit. Matky našich největších bank jsou v prdeli, totálně. KBC (majitel KBC) už měla dávno zmizet z povrchu stejně jako DEXIA, Societe Generale - prohlášená nedávno za systémovou banku, při problémech Španělska a Itálie lehne a bude ji zachrańovat vláda nebo bůh ví. Erste to samý ale není systémová. Unicredit ukázal včera hezký výsledky -10 mld EUR je fakt odvaz... Tak že nás asi čeká hodně brzo nekontrolovatelná monetizace všech dluhů, tzn. tisk a tisk peněz...
15. 11. 2011 | 20:57

Občan napsal(a):

To Vašek:

Ono se něco děje i v GE Money Bank, protože začala stahovat nepoužívané kreditky s plným (nečerpaným) úvěrem; a to tak že pěkným fofrem.
Což je docela zvláštní, protože jsou jištěné jak pojištěním proti nezaměstnanosti, tak životním pojištěním. Takže za ně klienti bance platí, i když na vlastní úvěr ani nesáhnou a mají je jenom "pro strejčka Příhodu".
15. 11. 2011 | 21:31

Pavel napsal(a):

Při pohledu do Poslanecké sněmovny a Senátu, při vědomí, že náměstci na ministerstvech jsou po každé změně ministra také vyměněni (neexistence zákona o státní službě a narušená kontinuita rozhodování) mi slovní spojení "dobrý hospodář" přijde nepatřičné.

Od té bandy nelze čekat, že by řídili státní finance s péčí dobrého hospodáře, viz poslední případ se zdaněním hazardu.
15. 11. 2011 | 23:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy