Důchody v ČR: vláda předvídá nepředvídatelné

27. 05. 2011 | 14:55
Přečteno 11905 krát
Debatu o důchodech v Česku poznamenává zásadní paradox – pod záminkou solidnosti a racionality se předkládají návrhy, které na základě současných znalostí nelze absolutně obhájit.

Nesmrtelná společnost

Jedním z takových návrhů je i nekonečné mechanické prodlužovaní věku odchodu do penze. Jeho předpokladem, domyšleno do důsledků, je dosažení nesmrtelnosti. Pak by ovšem bylo v zásadě správné zrušit po dosažení tohoto stavu důchody úplně. Nesmrtelné bytosti přece něco takového nepotřebují.

Nutný respekt k demografii

Vláda se při zdůvodňování jmenovaného návrhu odvolává na autoritu demografických dat. Demografie je nepochybně jedním ze základních elementů plánovaní důchodových systémů. Při práci s ní je ale nutná opatrnost. Všechna ta fascinující čísla platí jenom za určitých předpokladů. Pokud se předpoklady změní, změní se i výsledky.
Výpočty na 100 let dopředu jsou dost nepřesné a využívat je k politickému rozhodování je bohapustá intelektuální arogance. Je to podobné, jako bychom v roce 1911, tedy před dvěma světovými válkami, autoritativně pronášeli soudy o roce 2011, tedy o čase za čtyři generace (generace je doba, kdy se děvčeti narodí 1 dítě – v našich poměrech zhruba 28 let). Pokud bychom takovou prognózu v roce 1911 dělali, vložili bychom do ní tehdejší hodnoty a trendy. A výsledek by samozřejmě byl úplně jiný.
Obecně lze říci, že demografické prognózy jsou spolehlivé na jednu generaci a do jisté míry spolehlivé na dvě generace. Pak už je to skutečně nepřesné věštění z křišťálové koule. Spolehlivost předpovědi na jednu generaci spočívá v tom, že už známe počet narozených děvčat, tedy potenciálních matek. A následující období jedné generace je ovlivněno převážně životem již existujících lidí. Pro druhou generaci je to obdobné. Předpoklady jsou nejistější, ale půda je přece jenom ještě dost pevná. Například jsme schopni odvodit počet budoucích důchodců. Jsou již na světě.

Za horizont nevidí nikdo

Velká společenská rozhodnutí lze přirovnat cestě neznámým terénem. Čas je zde rozhodujícím rozměrem. Tak jak při pohledu na vzdálený obzor se ztrácejí detaily, tak i naše znalost budoucnosti je s prodlužujícím se časem stále nepřesnější. Je iracionální tuto skutečnost nebrat v úvahu.
Dobrá výprava pečlivě prozkoumá krajinu až k obzoru a rozhodne o další etapě. A na konci etapy rozhodne o další a tímto tempem pokračuje v dlouhém řetězu. Pro důchodové systémy je úsekem jedna generace. Je správné pravidelně vyhodnocovat situaci řekněme po pěti letech a pak rozhodnout o dalším postupu. V případě České republiky by to znamenalo rozhodnutí nyní posoudit etapu do roku 2039. V roce 2016 situaci do roku 2044 atd. Jedna generace je přece dost času na reakci.

Do složité hry vstupuje mnohé

Podívejme se nyní blíže na jednotlivé předpoklady, které vstupují nejčastěji do demografických úvah.

Porodnost: Její hodnoty nejsou stabilní, mohou se měnit nahoru i dolů. Dobrá prorodinná opatření mohou věci změnit dost podstatně. Francie je velmi dobrým příkladem. Když maršál Pétain podepisoval příměří s nacistickým Německem řekl: „Málo zbraní, málo dětí, málo spojenců, jsme poraženi.“ Francouzská politika reagovala, a proto je Francie v současné době namísto demografického úpadku v rovnováze, a dá se předpokládat, že za cca 25 let bude mít víc obyvatel, než Německo.

Mimochodem v roce 1900 30 % Francouzek zemřelo bezdětných. V současné době je to 14 %.

Úmrtnost: Ani její vývoj není lineární. Někdy se snižuje, jindy stagnuje. Záleží to na mnoha okolnostech, které nelze zcela předvídat. Kdo si v roce 1911 mohl představit penicilínovou revoluci, která podstatně změnila úmrtnostní poměry celého lidstva.

Střední délka života nebo také naděje na dožití: Je údajem, který říká, na kolik roků života máme ještě naději v určitém věku, pokud se zásadně nepromění okolnosti. K jejímu velkému prodloužení došlo ve 2. polovině 20. století. V Evropě zejména kvůli snížení dětské a novorozenecké úmrtnosti.

Jenom pro představu, v českých zemích v posledních desetiletích 19. století byla dětská a novorozenecká úmrtnost podle okresů od cca 250 až 650 promile. Stručně řečeno, umíralo každé druhé dítě do jednoho roku. Nyní je u nás cca 3,5 promile.

Myslím, že ani Jan Neruda si nedovedl takovou změnu před sto lety představit. Demografické dějiny znají jak období prodlužování, tak i období stagnace střední délky života, jako tomu bylo např. v 70. a 80. letech v Československu.

Migrace: Je prakticky neprognózovatelná, protože ji ovlivňují velmi komplexní jevy jako války, ekologické katastrofy a ekonomický vývoj. Stojím si za tím, že obyvatelé české kotliny ve 3. a 4. století našeho letopočtu nepředpokládali, že cosi na východě přiměje kmen Čechů, aby se zvedl a vyrazil do střední Evropy a tím změnil podstatně demografické poměry v našich zemích.

Žádný demografický parametr navíc není homogenní. Velmi podstatně se liší podle socioekonomických skupin.

Malý příklad: Střední délka života vysokoškoláka starého 25 let je přibližně o 20 let delší, než střední délka života jeho vrstevníka, který má základní vzdělání. Navíc střední délka života vyučených bez maturity se v současné době zkracuje.

Nepředvídatelné předvídání

Co nám říkají prognózy pro další generaci, tj. do roku 2037, za předpokladu prodlužovaní věku odchodu do důchodu podle vládního návrhu? Stručně řečeno. Počet ekonomicky aktivních na jednoho důchodce se udrží nad číslem 2. Pokud prodloužíme dosud platné prognózy až do doby kolem roku 2055, kdy bude poměr mezi důchodci a ekonomicky aktivními nejméně výhodný, ani tehdy nedojdeme k číslu 1:1, jak často bez popsání předpokladů, ze kterých vychází, uvádí premiér Nečas. Nejsme tedy u zdi.
Demografický vývoj v moderní společnosti není zcela jistý. Při úvahách o něm bychom si toho měli být vědomi. I když na jednu generaci jsme schopni jej předvídat skoro spolehlivě. Demografové přece jenom stojí na pevnějších základech než ekonomové, pro které je těžké předvídat na příští měsíc, natož pak výnosnost kapitálu v průběhu více než jedné generace.
Jak svého času napsal Jan Kollár. Co z nás Slávů bude o sto roků?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

DAU napsal(a):

Inteligentně a vtipně napsané.
27. 05. 2011 | 15:05

Alibernet napsal(a):

Francie bude mít víc obyvatel díky muslimům, že nechápete demografii jste předvedl už jako ministr práce a socek.
27. 05. 2011 | 15:05

Student napsal(a):

Velmi pěkná argumentace. Když jsem viděl premiéra Nečase jak z rukávu vytáhl jeho poměr pracujících : důchodců v roce 2050, nejdřív jsem si myslel, že si dělá srandu. Poté jsem pochopil, že to naprosto demagogicky myslí vážně. Při představě, že někdo plánuje tak dlouho dopředu s použitím takových čísel jako pan premiér (s tak obrovskou nepřesností) tak závažnou věc jako důchodová reforma na mě jdou mdloby.
27. 05. 2011 | 15:09

Lukyn napsal(a):

Hezké, hezké a nějaké řešení by nebylo?
27. 05. 2011 | 15:12

Sladký napsal(a):

Inteligentně napsaný článek, doložený působivými argumenty.Zsnedlouho se sem ale slétne mračno pravicových primitivů, kteří budou pištět,vrčet,kdákat, kvičet a chrochtat...
27. 05. 2011 | 15:15

Tenco napsal(a):

autor
1. Velkou demografickou rezervou je několik set tisíc lidí nedobrovolně nezaměstnaných.
2. Do prostředí s takovouto demografickou rezervou, kdy je toto prostředí navíc v rukou Mafie - do takového prostředí zodpovědné matky rodit děti nebudou
3. Mafie má mnoho co společného s tkzv. socodesáctvím
4. Bojujte se socodesáctvím - tam je kořen všeho špatného

Maucta.

P.S : Delegováním socodesáckého ignoranta Kajnara do stínové vlády ĆSSD se ČSSD zkompromituje. Neví co vše a s kým vším je schopen tento pro ČSSD zařídit, ale věřte, že je to chyba.
Domnívám se, ža za stínového ministra hospodářství jej mohl vybrat pouze člověk postižený nějakou duševní chorobou.
Doporučuji tedy nechat u něj provést psychiatrické vyšetření.
Aby ten boj se socodesáctvím neztoskotal již na samém počátku.

Je to smutné.
Myslel jsem si , že už nic horšíhio, než je vláda psychopatů, zlodějů, alkoholiků a narkomanů přijít nemůže.
Asi jsem se zmýlil.
27. 05. 2011 | 15:18

nostalgie nekonečna napsal(a):

"Inteligentně napsaný článek, doložený působivými argumenty.Zsnedlouho se sem ale slétne mračno pravicových primitivů, kteří budou pištět,vrčet,kdákat, kvičet a chrochtat..."

Ano a a jako obvykle z pera pana Špidly také nenabízející žádné řešení.
Mimochodem s tou Francií autor malinko "ustřeli"
27. 05. 2011 | 15:19

ali napsal(a):

pane Špidlo, to je sice k zamyšlení, ba i krásně napsané, zvláště první odstavec o nesmrtelnosti se mi moc líbil. Ovšem je to plané. Opravdu jsou to jen plané řeči asi tak, jako byste se měl naráz stát gynekologem..
Co navrhujete k řešení? Neumírat? Nebo děvčátka dát na chov? Poraďte..hezký den :o)
27. 05. 2011 | 15:21

Sladký napsal(a):

ˇA opět nový hit modrých ptáků, houfně se inspirujícím tím velikým ptákem hradním-jestliže kritizuješ, musíš přijít s řešením.Nebo v silnější verzi- jestli nepřicházíš s řešením, nekritizuj.
Obě verze jsou idiotské a jen idiot je může schvalovat.Každý může upozornit na to, co je špatné, aniž by musel navrhovat nějaké řešení.
27. 05. 2011 | 15:24

nostalgie nekonečna napsal(a):

Sladky: Ano tímto hitem bude nahrazen původní oranžový hit známý pod názvem "Všechno je špatně, špatně, špatně" :-))
27. 05. 2011 | 15:28

s... napsal(a):

Myslím, že řešení pan Špidla nastínil v tomto blogu:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vladimir-spidla.php?itemid=12489
27. 05. 2011 | 15:30

nostalgie nekonečna napsal(a):

Sladky: Jinak Vy jste ten svůj první příspěvek myslel opravdu vážně?
27. 05. 2011 | 15:30

Sladký napsal(a):

Naprosto.Vychází z několikaleté zkušenosti, opakovaně potvrzované.Co je na něm nevážného?
27. 05. 2011 | 15:32

Rumcajs napsal(a):

Tak jste nám tady popsal problémy pane Špidlo a nýčko by to chtělo druhý díl, kde byste je řešil.
27. 05. 2011 | 15:32

Sladký napsal(a):

Nostalgie- buď začnete psát něco inteligentního,nebo na vás přestávám reagovat.Přiblblých příspěvků vašeho typu jsou zde mraky.
27. 05. 2011 | 15:34

s... napsal(a):

Rumcajs:

Nýčko si přečtěte odkaz na Špidlův blog, který jsem dal výše.

P. S.

To je nějaký argumentář ODS, to s tím řešením? Že to tu všichni papouškujete.
27. 05. 2011 | 15:36

nostalgie nekonečna napsal(a):

Sladký: No hlavně první věta...
27. 05. 2011 | 15:37

Sladký napsal(a):

Tak to jsem zde ještě nezažil.moje odpověď ali byla zcenzurována ještě předtím, než se zde zobrazila.:o))
27. 05. 2011 | 15:37

Sladký napsal(a):

Nostalgie- nestarej se o první,ani druhou větu,je to naprosto zbytečné.je evidentní,že na to nemáš hlavu.Protože jen bezmozek může brát vážně vládní koncepci "reformy" důchodů.
27. 05. 2011 | 15:39

Sladký napsal(a):

s- přesné.ty automaty byly naprogramovány aby kladly tyhle idiotské otázky a požadavky s vyustěním- pokud nenabízíš řešení, nemáš právo kritizovat.Precendens je u zloděje propisek.
27. 05. 2011 | 15:40

Koplkop napsal(a):

Sladký
"Každý může upozornit na to, co je špatné, aniž by musel navrhovat nějaké řešení. "
Ano to může. Kritizovat může každý. A obvykle nejvíce kritizují ti, co žádné řešení nemají. Ani o něm nepřemýšlejí. Jen kritizují a pomlouvají ty, co něco dělají.
Já si naopak myslím Sladký, že když nemáš řešení tak drž ústa.
27. 05. 2011 | 15:41

nostalgie nekonečna napsal(a):

Sladký: Jsem rád, že je mezi námi alespoň někdo, kdo na to hlavu má...Jinak nevím, jak jste vydedukoval, že beru vážně vládní koncepci reformy důchodu....hlavo
27. 05. 2011 | 15:43

Sladký napsal(a):

Jistě, koplkope, znám tě, tak mne nijak nepřekvapuješ.Jen skutečný hňup trvá na řešení, jehož slabiny a nedostatky jsou více než zřejmé. A to už vůbec nemluvím o tom, že pan Špidla už řešení mnohokrát navrhl.Když jsi blbý a nic nevíš, nestavěj se na odiv,koplkope.
27. 05. 2011 | 15:44

Sladký napsal(a):

:o)))) Řadíte se mezi bezmozky? No, to je vaše věc, já o vás nemluvil.nicméně díky, taková sebekritičnost není častá.
27. 05. 2011 | 15:46

ali napsal(a):

Sladký to bude asi tím, že jsem královsky placená a že jsem pana Stejskala chráněnec.. :o)
27. 05. 2011 | 15:49

Vlkodav napsal(a):

Spidla: "nedojdeme k číslu 1:1, .... Nejsme tedy u zdi."

Paráda, ale já nechci řešení, kdy na jednoho důchodce bude muset platit jeden a čtvrt nebo jeden a půl pracujícího. Spočtěte si ten odvod a jaký by z toho mohl být důchod. Bída, co?
27. 05. 2011 | 15:53

nostalgie nekonečna napsal(a):

s...:Tak jsem si ten Váš odkaz přečetl. Celý blog se tváří, že nabízí spoustu možností, jak tu zatracenou "reformu" vyřešit. Při blížším prozkoumání však vyjde najevo, že nabízí pouze jednu možnost v několika variantách. Tou možností je tzv. průběžný důchodový účet a je jedno jestli ho pan Špidla nazývá systémem rovných důchodů, systémem zdánlivých účtů, nebo jinak.
27. 05. 2011 | 15:53

Sladký napsal(a):

Ali, v první řadě vážně pochybuji o tom, že jsi opravdu žena.30% ženských nicků na netu jsou údajně chlapi a v tvém případě bych tuto možnost určitě nevylučoval.. Ale lze uvažovat i o tom, že jsi ta pověstná blondýna, o níž se vyprávějí vtipy. Opravdu, občas to tak vypadá.
Tady na diskusích k blogu jsi fakt rarita.Zde patří ženy k absolutní elitě.Ty jsi výjimkou.
27. 05. 2011 | 15:56

Xury napsal(a):

Osobně se domnívám, že i když autor v zásadě správně popisuje faktory, které mají vliv na demografický vývoj, tak dobrovolně (patrně účelově) vypouští některé okolnosti.
To nejdůležitější je , že skutečně významný vliv může mít jen nárůst porodnosti. Zdroje mezi nezaměstnanými sice do jisté míry jsou, ale není jich zase tolik, jak se zdá. Odhadem tak maximálně polovina současného stavu. Migrace patrně nebude hrát výraznější roli. Řada zemí je atraktivnějších nemluvě o tom, že výrzný nárůst přistěhovalců by mohl znamenat vedlejší efekty, které by mohli mít opačný dopad.
Co se porodnosti týče, tak Francie na tom sice není zle, ale ani ona není na úrovni čisté reprodukce (je těsně pod 2 dětmi na ženu, reprodukce je cca 2.2) a je otázka nakolik je to ovlivněno specifickými rysy francouzské společnosti. Mám na mysli hlavně národnostní strukturu.
Jinak ono tzv. "nekonečné" posunování věku odchodu do důchodu je jen technická záležitost i současná vláda předpokládá, že některá z jejích budoucích následovnic stanoví nějakou určitou mez.
27. 05. 2011 | 15:57

Sladký napsal(a):

Jen naprostý blb nebo darebák může hájit soukromé důchodové fondy, naprosto jasný,zcela zjevný TUNEL.Tento systém se NIKDE na světě neosvědčil a jeho fungování nemůže NIKDO ani minimálně zaručit.
27. 05. 2011 | 15:58

Sladký napsal(a):

Vedlejší efekty, které by MOHLI mít... xury, jestli chcete někoho poučovat, naučte se aspoň nejzákladnější pravidla českého jazyka.
27. 05. 2011 | 16:00

Xury napsal(a):

Pro Sladkého:
můžete dokázat, že se systém soukromých důchodových fondů nikde na světě neosvědčil? Také by nezaškodilo, abyste si zjistil kolik evropských zemí tento systém používá.
27. 05. 2011 | 16:01

ali napsal(a):

Sladký
jak ty jsi chytrý to se fakt nevidí..a nevíš, že výjimka potvrzuje pravidlo? jestli chceš, dáme si rande a uvidíš sám, zda-li patřím tam, kam patřím. To myslím vážně a zcela upřímně..
Jinak pssssst, raritou jsem ráda, schválně, a jsem na to náležitě pyšná. Ono být chytrý není žádný umění, ale být hloupý je machrovina. Taky jsi machr, neboj :o)
27. 05. 2011 | 16:01

Karel Kubrt napsal(a):

Honolulu,
měl jsi pravdu.
Tenco je nick, za kterým se skrývá více lidí, hlavně z redakce.
Stejskale, díky za smazání mého příspěvku.
Nebo vám mám rovnou říkat Tenco?
Tencomažeto, co mu nevoní?
27. 05. 2011 | 16:03

Xury napsal(a):

Pro Sladkého:
úžasné, jak skvělý postřeh. Ještě jste zapomněl na to "výrzný". Zjevný to doklad, že neumím češtinu :-DDDD
A teď třeba něco k věci, ano?
27. 05. 2011 | 16:03

Rumcajs napsal(a):

Já myslím Cukrouši, že ten, kdo tě pustil z klece by měl dostat doživotí.
27. 05. 2011 | 16:04

stále rebel napsal(a):

Já si půjčím text o nedostaku míst ve školkách a nepřímo taky důchodech a plánování.

„Jestlipak pan ministr alespoň ví, že podle demografické prognózy má předškoláků docela významně přibývat (zatímco ještě předloni jich bylo necelých 310 tisíc, v příštích 7 letech se jejich počet má zvýšit až na více než 360 tisíc), takže počet neumístitelných dětí bude narůstat tempem nevídaným. Ministři raději plánují na 100 let dopředu, ale pár let dopředu mají klapky na očích. „
http://rusy.blog.idnes.cz/c/193257/Skolkovne-mame-dekovat-nebo-nadavat-jako-obvykle.html
27. 05. 2011 | 16:06

Rumcajs napsal(a):

š...

To jsem už četl. Tam Špidla taky nic nenavrhuje.
I když mám pocit, že on je zastánce "parametrických " změn, což přeloženo do lidštiny je zvětšování daní. Už jsem to tady jednou počítal, že to parametrické doladění bude mít mnohem drastičtější dopad na aktivní generaci, než to co chystá tato vláda.
27. 05. 2011 | 16:10

nostalgie nekonečna napsal(a):

stale rebel: Z hlediska demografického vývoje to je zanedbatelné zvýšení. I když těm rodičům nezávidím.
27. 05. 2011 | 16:11

ld napsal(a):

Během několika let jsem zažil už 3.posunutí věku odchodu do starobní penze. To pokládám za zločin. Nejlépe to zde i jinde ilustruje exposlanec Krása: když poslancoval, ani neznal obsah slova sociální. Dnes, když má kapsu vysypanou, zřetelně poznává, jak žije většina obyvatel země. A sýpe.

Před nějakou dobou povídal v tv Škromach, že si neumí představit, že by šel do důchodu, aniž by pracoval déle. No, to by uměl každý za 240 000 Kč. Ovšem zapomněl, že se to týká i pokrývače, dlaždiče, neurochirurga, hasiče...

Nedávno zde byla zveřejněná klesající křivka dožití. Takže nežijeme lépe, déle, radostněji, ale zase to jde do háje. A to ještě k penzi nedorazily ročníky (od cca 1965 a více), které prožily svůj produktivní a utrápený život v tomto bordelu...
27. 05. 2011 | 16:14

camponotus napsal(a):

Slyšel jsem, že jako součást nového důchodového systému bude uzákoněna eutanázie, a každý občan, který překročí důchodový věk se nechá dobrovolně povinně eutanázovat s možností dočasného pobytu v nebi, dokud se hospodářská situace nezlepší. Mohla by to jedině zachránit další potopa světa, ale na Zemi nežije žádný slušný člověk, který by mohl být pověřen funkcí jako Noe.
27. 05. 2011 | 16:18

scientist napsal(a):

jedna paní, už umřela, dělala celý život v pojišťovně. Začala pracovat ještě před válkou. Když jako znalkyně vyjmenovala všechny otřesy (včetně různých úprav), které během 20. století znehodnotily důchodové úspory, pochopil jsem :)
27. 05. 2011 | 16:19

scientist napsal(a):

sry, myslel jsem úpravy parametrů nebo celého systému důchodů
27. 05. 2011 | 16:19

zdenekb napsal(a):

ali:

"Abych však neplatil za pouhého kritika, uvedu, jak by měla vypadat základní struktura reformy důchodů z pohledu sociální demokracie. Základní průběžný systém, kterému neoslabíme jeho příjmy například snížením odvodů nebo vyvedením peněz mimo něj, by měl zůstat v oněch mezích, které známe dnes. Druhým pilířem reformy důchodů by pak mohly být produktové systémy, které by byly vázány na jednotlivé obory a podniky. Takové systémy by pak zohledňovaly například náročnost konkrétního povolání, neboť si lze těžko představit, že hutníci, pokrývači nebo horníci budou pracovat do 65 let. Posledním, třetím pilířem by pak byl dobrovolný kapitálový systém. Podtrhuji slovo dobrovolný, neboť bude určen těm, kteří jsou ochotni podstoupit určité riziko ztráty svých úspor. To se mi zdá jako rozumné řešení." (blog z 1.12.2010)

Pokud p.Špidla dokládá, že p.Nečas s poměrem počtu produktivních a důchodců mystifikuje (dřív se říkalo lže, ale doba pokročila), pak to neznamená, že se nemusí dělat nic. Pouze, že se nemusí dělat cokoliv, zbrkle, a pod výhrůžkami, že teď nebo zkrachujeme.
27. 05. 2011 | 16:23

nostalgie nekonečna napsal(a):

zdenekb: co si má představit pod pojmem "produktové systémy, které by byly vázány na jednotlivé obory a podniky"
27. 05. 2011 | 16:26

zdenekb napsal(a):

nostalgie:

http://m.ceskapozice.cz/byznys/finance/nemci-vsadili-na-dobrovolne-penzijni-fondy
27. 05. 2011 | 16:34

Zbyněk napsal(a):

Pan Špidla úplně mimo není, bohužel pravdu nemá.Hlavně se to nedá ovlivnit.Asi před 20 lety jsem zaparkoval svoji Škodověnku v kempu u Königsse, vytáhl lihový vaříček a ohříval čabajku na haubně.Asi to vonělo, jak jinak,obzvláště když jsem měl mokrá kolena, jak jsem se pokoušel postavit áčko.Okolo mne samé obrovské karavany, každý měl volky-tolky a pak to přišlo.Byli to důchodci, 58 let od VW. Spokojený, miloučký, ráno po probuzení na nás čekala káva a hemenex a to vše jenom proto, že jsem večer dal Becherovku. Takoví jsou mněmečtí předčastní důchodci, takže neřešme v kolik do důchodu, nýbrž jak se v důchodu chovat a užívat si ho. Panu Špidlovi si dovolím poradit, makejte pouze na tom, aby i český důchodce mohl býti milý. Špidla: jak svého času napsal Jan Kolár: co z nás Slávů bude o sto roků.
Pane Špidlo tím se nenechte rozptylovati, neboť Slávů zde mnoho nežije, naším územím se převalilo tolik násilnických hord, že každý kdo se považuje za Sláva je snílek.
27. 05. 2011 | 16:34

Tenco napsal(a):

Xury
Jenže ty statisíce - pokud se z negativního daňového subjektu promění :))
v subjekt pozitivní - jde o jev v kontextu financování požitků nevýdělečné části obyvatelstva - v tomto případě skutečně si důchodu užívajících :(( občanů - jde o jev s multiplikačním efektem. Několikanásobně multiplikačním.
Protože ve stabilním prostředí nízké nedobrovolné nezaměstnanosti mají i matky menší strach povít své holátka, než když se strachují ne že o jejich, ale o svůj vlastní život.

Divil byste se pak, co to udělá s každou samičkou pokud má kolem dostatek potravy a za každým stromem nečíhá bubák.
Nebo dva bubáci.
Nebo celá vláda složená z bubáků.

:))
27. 05. 2011 | 16:35

Rumcajs napsal(a):

zdenekb:

-Spousta lidí tu tvrdí, že nemá z čeho spořit. Tož proto se část vyvádí. Bez tý 3% podpory to bude dle mého mít daleko menší efekt.

-přesouvání sociální zátěže na podniky ? A co ti, kteří nikde nedělají a nebo nedělají v dostatečně ekonomicky silném podniku ?
27. 05. 2011 | 16:37

Karel Kubrt napsal(a):

Ide,
Krása je jasnej, asociální reformy prosazuje jeho rodná ODS, to mu asi neva.
Odsouvat odchod do důchodu je nemorální, to že se prodlužuje průměrná délka dožití
(viděl jsi někdy průměrného člověka?), neznamená, že dnešní sedmdesátník může makat víc než sedmdesátník před padesáti lety. Ale to reformisty nezajímá.
Na druhou stranu i bez důchodů se dá žít, ale novodobé dějiny natolik narušily rodiné vazby, že vrátit se zpět k normálu nelze.
Ale co s důchody, které vyčerpávají rozpočty všech států? Nevím, ale chce to větší rozvahu, a ne že se parametry důchodové reformy mění za pochodu podle toho, jak se kdejaký ministr vyspí.

Cenzore Stejskale, jste trapnej.
27. 05. 2011 | 16:38

Rumcajs napsal(a):

Tenco :

Třeba černošky nebo muslimky. Ty se vyloženě klepou strachy.
27. 05. 2011 | 16:39

Koplkop napsal(a):

Sladký
Nadávat a urážet umíš skvěle. Ale nějak mně uniká co vlastně obhajuješ. Špidlu? Já přece netvrdím, že je nutné obhajovat něco co je špatné. Já tě říkám, že když něco kritizuješ, měl by jsi také umět říct, jak to udělat lépe. A pokud jsme u toho, co teda navrhl v tomto článku pan Špidla? Já tam nic neviděl. A pokud jde o dřívější varianty? Někde jsem četl, že pan Špidla navrhuje nedělat nic. Ostatně jako každý socialista. Ono už to po nás nějak dopadne. Teď si ještě někde půjčíme, aby jsme mohli trošku rozdat a tím se zalíbit.
Já tě také znám Sladký. Patříš k nim. :-)
27. 05. 2011 | 16:46

Sladký napsal(a):

Přesně tak zbyňku, nejsme žádní Slované a naše čeština je německý dialekt.Jste génius v rozměrech epochy.
27. 05. 2011 | 16:46

Sladký napsal(a):

KOPLKOPE, KONČÍM JAKÝKOLI DIALOG S TEBOU.KOMU konkrétně jsem vynadal, koho jsem urazil? Od nadávání a urážení CELÉ SKUPINY OBYVATEL jsou zde jiní.Od této chvíle na tvoje výlevy nereaguji, kapišto?

Xury, udělej přednášku na zvláštní škole, tam ty tvoje nesmysly možná budou brát vážně.
27. 05. 2011 | 16:50

Karel Kubrt napsal(a):

Ještě vysvětlení, Stejskale, proč jste trapnej.
Mimo toho, co jsem vám mockrát vyčítal, tu vaši selektivní svobodu slova,
jste mi vymazal názor na vašeho miláčka Tenca, /chudinka se ani nedoví, co si o něm myslím/ a ani jste se nenamáhal sdělit ostatním, že jste mi to vymazal s odůvodněním, že jsem jedním slovem porušil váš kodex, který vy porušujete neustále.
Většinou to oznamujete.
Nebo mi hodláte vymazat i tohle?
Víte, že bych se nedivil?
27. 05. 2011 | 16:52

Koplkop napsal(a):

Sladký
"KOPLKOPE, KONČÍM JAKÝKOLI DIALOG S TEBOU.KOMU konkrétně jsem vynadal, koho jsem urazil? Od nadávání a urážení CELÉ SKUPINY OBYVATEL jsou zde jiní.Od této chvíle na tvoje výlevy nereaguji, kapišto?"

"Když jsi blbý a nic nevíš, nestavěj se na odiv,koplkope. "
Přeber si to sám.
Jsem rád, že už na mně nebudeš reagovat.
27. 05. 2011 | 17:01

ld napsal(a):

Karel Kubrt,

jasné je, že není důležitá výška důchodu, ale délka užití. No, není to na palici? Ale na to by uměla lépe odpovědět vaše tchýně, lékařka :-) Že pozdravuju a že občas závidím jejím pacientům.
27. 05. 2011 | 17:11

Karel Kubrt napsal(a):

Ide,
má tchýně se léčí spolu s ostatníma ,,normálníma lidma´´, v léčebně dlouhodobě multikulturních. Hnedtak ji nepustí. Lektorem tam je Golgo, asistuje mu Tenco a na vše dohlíží Stejskal.
To mi Stejskal zase vymaže...
27. 05. 2011 | 17:18

Petr Hloch napsal(a):

Rumcajsi, občas si myslím, že jsi schopný se zamyslet. Pochopíš, že vyplácení důchodů je jedn z posledních faktorů, který může brzdit vládu dělat proinflační hospodářskou politiku? Povinnost valorizovat důchody a tím garantovat důchodcům alespoň nějakou kvalitu života (proti zvedání cen potravin, léků, energií a lékařské péče) je nejtíživější bříme, odpovědnost, které se všechny vlády na světě touží bez vyjimky zbavit.
Představ si, že budeš mít za 20 let nashromážděn v penzijním fondu nějaký majetek (konečný), který Ti má sloužit jako jediný zdroj pro zabezpečení důchodu. (nechávám stranou, jak bude velký a zda to bude v reálné hodnotě alespoň to, co jsi vložil). Penzijní fond Ti spočítá doživotní anuitu a tím to končí. Pokud by situace probíhala jako za období 2000-2010, měly by Tvé úspory po deseti letech hodnotu pouze 73,516% (kumulovaná inflace) a za 25 let, pokud se jich dožiješ, budeš šťastně žebrat.

A to jsem vynechal náklady penzijních fondů a finančních zprostředkovatelů, které Tě oberou o minimálně 3% dosaženého výnosu každý rok.

Můžeš prosím přinést nějaký argument pro výhodnost penzijní reformy?
27. 05. 2011 | 17:20

Tenco napsal(a):

Karel Kubrt
Vy jste měl nějaký "názor" ? :))
Eh -to je škoda, že už tu není...že jsem promeškal tak výjimečnou událost.:(

Kubrte - připomínáte mi Pavlovova psa.
/toho vypelichaného - co furt jen rezignovaně polehává v rohu a čeká, co na něj zbyde...toho, co Pavlov raději poslal rasovi, aby z něj byl alespoň nějaký užitek - ten ho následně poslal k čertu.../ :))

Stačí napsat "Tenco" - a Kubrt šílí./což je u něj ovšem napuosto noumání - běžný stav.../

Kubrte - udělej haf ! :)
------------------------
Ostatním slepoňům :
s... už tady 2 x napsal, kde jsou Špidlovy návrhy./stačí překonat svou vrozenou a hýčkanou duševní a fyzickou lenost.../ :))

Kdo chce vidět - vidí.
Kdo nechce - dopadne jak Kubr..eh - tedy Pavlovův pes.

:)))

Kubrte - nekňourejte. Pan Stejskal tu není kvůli tomu, aby vám foukal na bebínko. On přeci není žádný ras.:))
27. 05. 2011 | 17:22

hoven napsal(a):

zdroje jsou......řekl standa a prodal akcie za 100 milionů.
27. 05. 2011 | 17:24

ld napsal(a):

Karel Kubrt,

hned jsem klidnější, když vím, že se ten svět kutálí správným směrem.
Do dvou let to bude i v ČR móda. Akorát ženich nebude mít klobouk.

http://www.novinky.cz/koktejl/234626-rakusane-se-brali-nazi-novinaru-bylo-na-svatbe-skoro-vic-nez-hostu.html
27. 05. 2011 | 17:31

Karel Kubrt napsal(a):

Stejskale,
pokud máte kousek cti v těle, dáte vedle sebe můj příspěvek a příspěvek Tenca a vysvětlíte, proč můj mažete a příspěvek toho normálního člověka necháváte?
Jste toho schopen?
27. 05. 2011 | 17:34

Fanda napsal(a):

Stručně řečeno, vládě je každý, byť sebepochybnější, důvod dobrý k takovému nastavení penzijního systému, aby pokud možno žádný nárok na starobní penzi (nový) nevznikl. Na stávající penzisty připravují jiný fígl, 330,- Kč/den v LDN, to kdyby přece jenom selhaly připravované standardy ve zdravotnictví, když AIDS už nejspíš nechytnou.
27. 05. 2011 | 17:44

Karel Kubrt napsal(a):

Milý Ide,
mám pocit, že se svět kutálí trochu jinak. Co bylo dříve normální, dnes je nenormální.
Někdy mám strach, když jdu po ulici, že se mám stydět.
Stydět za to, že jsem Čech, že jsem heterosexuál, že si chci chránit majetek, že chci vychvávat děti a vnoučata jako křesťany, že mám říkat pravdu, že nemám nikomu někam lézt, že...
Když vstoupím na stránky extrémního cenzora, mazajícího vše normální, je mi na blití.
Vydalo by to na pár stránek, co mi ten pravdoláskovec smazal. A jeho zdůvodnění by vydalo na celou knihu.
Dříve, kdy se svět točil normálně, by šel do blázince.
Dnes, kdy bíle je černé a naopak, má Stejskal našlápnuto do vlády.
Jako ministr pro utiskované menšiny.
27. 05. 2011 | 17:51

pich napsal(a):

Rumcajs , vrátný u ODS se ptal na řešení. Stačilo by, kdyby všichni vrátní pomřeli do šedesátky. To by bylo peněz.
27. 05. 2011 | 17:52

Zbyněk napsal(a):

Pane Sladký...
Já to nemyslel ve zlém, je to prostě historie a když jste zmínil jazyk, tak to je úplně jasné.Třetina německá,třetina česká a třetina frncouzká a ta desetina všehochuť. Akdyž jedu v autobuse spolu s dětmi školou povinnými, neplatí již nic, ten jazyk je pro mne neznámý, ale ruština to není.......
27. 05. 2011 | 17:58

pich napsal(a):

Dnes jsem navštívil naši malou obvodní nemocnici. A těch třicetikaček co ti pokřivení, kulhající a třesoucí se dědové a hlavně babky nasypou do kasičky julínkovky.
Třicet sem, třicet tam, příjdete pozítří zase, je to nutné, musím vám změřit tlak, dáte třicet, za autobus týdně šedesát. Nelepší se to, musím vám napsat něco jiného, bude to sice s větším doplatkem ale pro vás je to nutné. A objednám vás do krajské, tady to neděláme. Buďte tam bábi na sedmou. Že vám nic nejede. Musíte někoho požádat aby vás tam odvezl. Ale když mám jen zeťáka a ten nedostane volno, kdyby nepřišel, dostane padáka. Můžu vám napsat sanitku ale budete to muset zaplatit. Nebo si vemte taxi, příjde to nastejno.
Bábi, co na to říkáte. Že bych už chtěla umřít. A co vy. Také o tom čím dál víc přemýšlím.
27. 05. 2011 | 18:08

Sladký napsal(a):

Xury, jsi ještě hloupější, než jsem si myslel.Srovnávat hrubou chybu s překlepem může jen skutečný vůl.
27. 05. 2011 | 18:23

Sladký napsal(a):

OK, Zbyňku, nejsem váš nepřítel.Dík za vysvětlení.
27. 05. 2011 | 18:37

pich napsal(a):

Patřím taky k té nežádoucí skupině poddaných současné vlády odpovědnosti, za svůj (jejich) blahobyt. Jsem "rentner".
Takže mě ty jejich hrátky, jak ten průběžák osekat k neživotnosti a pomoci tak svým modrokrvým k báječné pastvině, zvláště v časech kdy pastvin silně ubývá.
Mám sice jisté obavy z inovátorů Kaloska a malého Drába, že mě nenechají tak dožít, jak zatím žiju. Dnes je možné všechno. Naštěstí věk nezastavíš a tak je naděje že se inovace nedožiju. Je to trochu masochismus ale po dnešní návštěvě julínkova, to je realita. Musel jsem podepsat reverz, aby mě pustili na so a ne domů. Ptal jsem se proč po mě, zvláště před víkendem tak touží. Mnohokrát předtím, kdy mě bylo opravdu na smrt, tak záchranka jen radila, jak mě zabalit do studeného prostěradla. No, mají prý dost volných lůžek.

No a k věci, která se mě už netýká. Zhovadilost s pokusem oslabit průběžný důchodový systém, fungující několik generací, je systematicky haněn, vymýšlejí se stoleté prognozy jak to už zítra nepůjde. Lidé jsou otravování stále novými čísly, jednou 63, pak 65, dále 68, 70, 73, 80 ...
Jako by se podle proměnné ve věku dožití, natality, zaměstnanosti při oživení výroby či konečně vyšších příjmu obyvatelstva, nedalo manévrovat v čase. Jako by se nedalo měnit výši pojištění a hlavně důchodový účet osamostatnit zákonem, nejlíp ústavním.
Vždyť už dnes existuji penzíjní fondy s příspěvkem státu a každý bohatší občan se ho účastní. To, že příspěvek státu je malý, nemůže být pro zaměstnané či vyšší střední třídu problém. Jsou tady i jiné možnosti a nakonec i strožoky.
27. 05. 2011 | 18:45

Karel Kubrt napsal(a):

Tenco,
odpouštím ti.
27. 05. 2011 | 18:47

Karel Kubrt napsal(a):

Tak teď natvrdo.
Stejskale,tohle je přípustné?

Karel Kubrt
Vy jste měl nějaký "názor" ? :))
Eh -to je škoda, že už tu není...že jsem promeškal tak výjimečnou událost.:(

Kubrte - připomínáte mi Pavlovova psa.
/toho vypelichaného - co furt jen rezignovaně polehává v rohu a čeká, co na něj zbyde...toho, co Pavlov raději poslal rasovi, aby z něj byl alespoň nějaký užitek - ten ho následně poslal k čertu.../ :))

Stačí napsat "Tenco" - a Kubrt šílí./což je u něj ovšem napuosto noumání - běžný stav.../

Kubrte - udělej haf ! :)
------------------------
Ostatním slepoňům :
s... už tady 2 x napsal, kde jsou Špidlovy návrhy./stačí překonat svou vrozenou a hýčkanou duševní a fyzickou lenost.../ :))

Kdo chce vidět - vidí.
Kdo nechce - dopadne jak Kubr..eh - tedy Pavlovův pes.

:)))

Kubrte - nekňourejte. Pan Stejskal tu není kvůli tomu, aby vám foukal na bebínko. On přeci není žádný ras.:))

Stejskale,
dejte sem můj vymazaný příspěvek.
A srovnejte to.
Pokud si stojíte za svým.

Proč mám pocit, že házím hrách na zeď?
Proč ?

Honolulu, proč, co myslíš?
27. 05. 2011 | 18:52

Sladký napsal(a):

Nebyl by žádný velký problém upravit průběřný dúchodový systém tak, aby fungoval i ve ztížených podmínkách.To, co navrhuje souřasná vláda je obyčejný TUNEL. ničím racionálním nezdůvodnitelný.
Šetřit na důchod může už dnes každý, kdo chce a může.Soukromé důchodové fondy v našich poměrech ? Zhovadilost.
27. 05. 2011 | 18:55

jarpor napsal(a):

Pane ex-komisaři Špidlo,

ve speciálu Moravce se Vám snažil pan Rusnok mile vysvětlit, že demografické studie pracují s časovými horizonty 80 a i více let... Laskavě Vám sděloval, že možná se Vám to nezdá... ale prostě, že nezbývá, než tuto věc vzít na vědomí a smířit se s ní...

Z Vámi psaného vyplývá, že jste si jeho dobře míněná a pravdivá slova nevzal k srdci a... omluvte výraz, melete si stále svou... nevíme co bude, takže nejlépe je nedělat nic.

Rozumím... bývalý komisař EU přece není žádné ořezávátko... ON ví, na rozdíl od všech kolem, kteří prostě neví...

Škoda, že už tím komisařem nejste... patrně bychom byli Vašeho : "Klid, nic se dělat nemusí..." ušetřeni.
Myslím, že by byla spokojenost na obou stranách... na Vaší straně stran Vašeho postu... a zde stran toho, že nikdo by zde neprohlašoval, aby se vše dosud připraveného / od Bezděkových komisí až po politická stanoviska / zahodila, a začlo se "přemýšlet" znova, jak jste u Moravce navrhoval...

Hezký podvečer
P.S. Ti, kteří Vám vyčítají, že nemáte řešení se mýlí.
Máte řešení... Začít problém řešit znovu... od začátku, dalších patnáct let mluvit, mluvit, mluvit... a hlavně - nic neměnit.
27. 05. 2011 | 19:02

s... napsal(a):

jarpor:

Kde špidla říká, že se nemá nic dělat? Píše, že důchodová reforma se má dělat na nějakých podkladech a ty podklady jsou dostatečně přesné na jednu genereci, s rezervou na dvě. Čtěte pozorně a nevytahujte s textu to, co tam není.

Navíc nechápu, proč najednou púřijde všem samozřejmé, že se plánuje málem na sto let dopředu. Protože to řikal Rusnok, Drábek a Nečas? Není to přece naprostá kravina?
27. 05. 2011 | 19:20

sladký napsal(a):

s.Diskutovat můžete s člověkem, s jaklem je diskuse nemožná.:o))))
27. 05. 2011 | 19:29

jarpor napsal(a):

s...

Kolik let "počítáte" na generaci ? Řekněme, že 25.
A on někdo tvrdí, že prostě za 50 let to bude s odchodem do důchodu přesně tak, jak je počítáno, nebo že se výpočet může upravit podle skutečného vývoje "dožití" za 20, 30... let ?

Zkuste si nějakou demografickou studii přečíst, seznámit se se standardně používanou metodikou... včetně pravděpodobností úrovně platnosti podkladů... Není nad vlastní zkušenost. Možná pak pochopíte, zda to je či není kravina.

Hezký večer
27. 05. 2011 | 19:38

Pullmann napsal(a):

Táto věta říká o dlouhodobých prognózách všechno:
Výpočty na 100 let dopředu jsou dost nepřesné a využívat je k politickému rozhodování je bohapustá intelektuální arogance. Je to podobné, jako bychom v roce 1911, tedy před dvěma světovými válkami, autoritativně pronášeli soudy o roce 2011.
27. 05. 2011 | 19:49

tata napsal(a):

dobry večer

Někdo si zde plete pojmy a dojmy,planovat dopředu 80/100 let se da akoratjestli vyhledově bude třeba za 80let uhlí a jestli nebude tak ho 20let před koncem nahradit,stavět ale na tom duchodovou reformu je opravdu blbost,že to řekl Rusnok to je argument plno jinych zase řeknou že je to blbost,každej rozumně uvažujicích vy že tam je tolik neznamych,tolik vlad se vymění tolik krizí proběhne že je to logicky blbost,samozřejmě že tady někdo něco vytrhuje s kontextu nevim jak se menoval ten mlady politolok to bylo jeho zhodnocení a uplně naopak pan špidla jasně tam řekl jaka je představa jeho že stim někdo nemusí sohlasit je jedna věc napsat ale tuto nehorazně vytrženou věc,a jestli napiše že zase 15 let mluvit tak lže,pan špidla jasně řekl že než naprosto špatnou reformu tak nic,ale zaroven dodal jak to řešit v nastinu dalšich dvaceti let,konečně zde zminovany Rusnok konstatoval že vteto podobě je to špatné.

No hodně lidí zde ví jak tady někdo dokaže překrucovat ale toto už bylo moc,a lehko dohledatelny ten pořad,no manipulace není u toho pana nic noveho.OBČAS TO NEDA nereagovat akorat,je to stejně hazení hrachu na zed.

Mužeme hodnotit že to co navrhuje pan Špidla je nepřijatelne pro pravici,pak žadna,avšak kromě ideologicky zaměřenych a vlady jsou osamoceni že tato reforma ma cenu a řikaj to jak pravicovy tak levicový odbornici.........ovšem tato douška je nehorazne překroucení co vtomto pořadu pan špidla tvrdil a navrhoval............citace......

P.S. Ti, kteří Vám vyčítají, že nemáte řešení se mýlí.
Máte řešení... Začít problém řešit znovu... od začátku, dalších patnáct let mluvit, mluvit, mluvit... a hlavně - nic neměnit.
27. 05. 2011 | 19:56

evix napsal(a):

Pan Špidla má pravdu, jak může někdo vědět co bude za 10-20 let, když nevíme co bude za 2 roky.
Moje babička se dožila 82 let a její dcera- má matka 65 lety...má cenu pro mě nějaké penzijní spoření? NE
27. 05. 2011 | 20:09

tata napsal(a):

standartni metodika vyhledově je jedna věc, stavět a hrozit že už dnes je pozdě a udělat kvuli tomu ještě větší blbost je druha věc a natom bylo založeno špidlovo vystoupení.

To co tady je překladano za reformu nutnou k oživení většina odsuzuje i pan RUSNOK VTOM POŘADU TO PROHLASIL ,ŽE toto co překladaj nic nebude řešit spiš naopak,takže zase argumenty,a matení......metodika vyhledově je v pořadku ovšem založit stim blbost a dokladovat to vyhledovou metodikou je matení
27. 05. 2011 | 20:12

souz napsal(a):

Nářky Hradu okolo multikulturalismu neberou v úvahu chování cizinců po celém světě:jsou netýkaví,mimo,žijí pouze účelově.Tím nikde mnoho nezmění.Špidla, pokud by zůstal původním jihočeským archivářem by lidem připadal zemitý.Ale už v době přerodu v eurokomisaře jej stranický kolega psychiatr David veřejně označil psychopatem.Ovšem po návratu z EU je i patřičně uhlazený,ne ten dřívější divoch ze stranických fotek.Ale ruku na srdce:nanicovatost kterou zatím naše celovropské bytí sem vnáší je bolestná.Prakticky to zatím pro lidi představuje jediné:že se naučí pořádně anglicky.Ale ti nemocní,nezaměstnaní,důchodci kdyby chtěli mít jó život by museli o něj bojovat do sebezničení,až by o něj přišli.A tak s panem eurokomisařem jako kdysi s Bismarckem:S kanceláří vpřed! jedno levou či pravou.Proslovy,výjezdy,kanceláře a konference-pohyb společnosti.Té lepší části společnosti.
27. 05. 2011 | 20:20

jarpor napsal(a):

tata

Vážený pane tata,

rozumím tomu, že ze zásady oponujete mé postoje a píšete o mém matení...

Kdo má zájem, může si ověřit, zda ex-komisař prohlásil, že nejlepší by bylo, kdyby tato vláda odložila všechny dosud vypracované studie a materiály a začala znovu od začátku /včetně závěrů dvou nebo kolik jich bylo tzv. Bezděkových komisí/ což je to mé, Vámi citované :
"Začít problém řešit znovu... od začátku, dalších patnáct let mluvit, mluvit, mluvit... a hlavně - nic neměnit."

nebo zda to o odložení všeho neprohlásil.

Že toto své doporučení nezahrnul do blogu, který jinak dost přesně odráží panem Špidlou vyřčené v onom pořadu... to je mi vcelku jedno. Jeho problém, nikoliv můj, když není schopen do textu dát to, co prohlásil v přímém televizním přenosu.

Vyřčené slovo nedostaneš zpět ani párem koní... říká se.
A ani Vaše otírání se o mě na tom nic nezmění... dovolím si dodat, stejně jako na tom vyřčeném pranic nezmění Vaše "odborné" soudy, co je nebo není blbost...

Hezký večer
27. 05. 2011 | 21:31

Vlastimil Copko napsal(a):

Pouze administrativní prodlužování věkové hranice odchodu do důchodu je velmi necitlivé ke konkrétním lidem, kteří nejsou žádné stroje.

Myslím si, že rozdělení průměrného lidského života by mělo mít 3 etapy - 20 let mládí a přípravy na povolání, 40 let práce a 20 let čerpání penze, a že by to tak mělo ještě dlouho platit.

Smyslem lidského života přece není to, že budeme nuceni pracovat skoro až do konce svého života. Zvýšení hranice odchodu do důchodu na 65 let může zvýšit nejen počet nezaměstnaných, ale zejména zvýší růst počtu invalidních důchodů, čímž se tak celková situace ještě zhorší.

Pokud by se věk odchodu měl prodlužovat, tak jen na základě přímé úměrnosti ke zvyšování věku dožití. Pokud se věk dožití prodlouží o 1 rok, tak o jeden rok by se mohl prodloužit i odchod do důchodu. Tedy z 60ti let na 61 let atd.

K otázce demografického vývoje mám také zásadní výhrady. Pobízení lidí, aby měli více dětí, může být velmi, velmi kontraproduktivní. V situaci, kdy se celosvětově zvyšuje nezaměstnanost způsobená mj. i krizí z nadvýroby, může zvyšování počtu dětí vést jen do jisté pasti v tom smyslu, že si do budoucna zvýšíme i počty nezaměstnaných, kteří budou závislí na sociálních podporách ze státního rozpočtu, a tak krizi s financováním penzijního systému si ještě více prohloubíme. Navíc je všeobecně známé, že větší počty dětí mívají převážně ti méně vzdělaní.

Zatím nám žádná demografická krize nehrozí, když při cca 10% nezaměstnanosti máme cca 550 tisíc lidí bez práce. To je stále velká demografická rezerva, pro kterou je zapotřebí především zajistit nová pracovní místa.

To, co vláda prosazuje je reforma jen pro bohaté a ve prospěch soukromých penzijních fondů!

Dne 4.3.2011 ministr financí Miroslav Kalousek o důchodové reformě prohlásil v médiích, cituji:

„Alternativou není lepší model, alternativou je nic. A to nic by nás přišlo v budoucnu velmi draho.“

Tento výrok nepovažuji za pravdivý, protože existuje relevantní alternativní návrh penzijní reformy, který by mohl být kompromisem s opozicí a odbory.

Bylo by velmi nešťastné, kdyby se nyní reforma důchodů prosadila silou 118 hlasů a třeba za tři roky ji jiná vláda zase zrušila.

Dosáhnout dohody na kompromisním řešení s opozicí a odbory je za současné situace vůbec to nejdůležitější.

Zvýšení DPH je odůvodňováno potřebami financovat důchodovou reformu.

Existuje však řešení, kdy by se DPH nemusela zvyšovat.

Dvě sazby DPH je nutné zachovat. Dvě sazby DPH hrají důležitou roli při zajištění sociálních funkcí státu.

Proto nabízím k zamyšlení, veřejnosti dosud neznámý, kompromisní návrh důchodového systému - jen o dvou pilířích.

První pilíř

- dosavadní, státem garantovaný, povinný, solidární a průběžný systém by zůstal v podstatě beze změn.

Odvody na sociální pojištění by zůstaly na stávající úrovni 28%.

Zvyšovat DPH z 10% na 17,5% by tak nebylo nutné. Žádné vyvádění 3% do soukromých fondů.

Druhý pilíř

- nový, státem garantovaný, dobrovolný, zásluhový – spořící, podle nového systému České národní důchodové spořitelny (ČNDS).

Úspory by byly úročeny ve výši inflace a nebyly by zdaňovány.

Systém České národní důchodové spořitelny by byl velmi jednoduchý, s nízkými náklady a výhodný nejen pro stát, ale zejména i pro občany.

Podrobnosti o tomto novém systému, včetně odpovědí na oponentní názory jsou na

www.penzijni-reforma.nazory.cz
27. 05. 2011 | 23:21

s... napsal(a):

jarpor:

Vaše interpretace výroku p. Špidly je směšná.

Zde je jeden z příkladů, že není na co navazovat je zde:

http://www.novinky.cz/finance/229473-vlada-planuje-reformu-penzi-bez-klicovych-podkladu.html
28. 05. 2011 | 00:16

jarpor napsal(a):

s...

V tom Vašem odkazu je napsáno :
"Vyplývá to z vyjádření hned několika expertů a zjištění Práva."

Ptám se : Kterých expertů .. proč zůstali anonymní.. ?

S takovými odkazy jste opravdu "nesměšný"...

Hezký den
28. 05. 2011 | 07:01

Sladký napsal(a):

Jarpor není člověk,ale jakl.Jaklové k nám přilétli z planety Alfa a Omega,v žádném případě nepocházejí z opice.Podobnost mezi nimi a orangutany je čistě náhodná.
28. 05. 2011 | 07:57

Parabellum napsal(a):

Jednu veličinu nám ale pan Eurokomisař zatajil - ta veličina se nazývá plodností - což je hodnota počtu živě narozených dětí na jenu ženu. No, a finta je ta, že pokud je ta hodnota 1,5, pak to znamená to, že generace následující bude mít 1/1,5 jedinců, a ta následující 1/1,5**2 jedinců. V ČR byla ta plodnost za blahých vlád pana Špidly okolo hodnoty 1. Výsledek byl, že v roce 2000 se narodilo necelých 100 tisíc dětí, přičemž generaci před tím- ročník 1975 se narodilo přes 190 000 dětí.
Pokud budeme chtít, aby se v roce 2025 narodilo 195 000 dětí, a pan Špidla tvrdí, že to není nemožné, pak by to znamenalo, že 50 000 žen narozených v roce 2000 by muselo mít 195 000 dětí, což odpovídá téměř 4 narozeným dětem/ 1 ženu v průměru.

Pokládám otázku do diskuse, zda si tu někdo myslí, že hodnota plodnosti se zýší ze současných cca 1,3 na hodnotu 3,9, tedy na trojnásobek.

Demografie jako věda je mrcha:-))))
28. 05. 2011 | 08:38

tata napsal(a):

pane s....

marnost nad marnost tomu panovi se neda upřit rozhled a chytrost bohužel ji použiva velice zkresleně a jednostraně už je to par měsicu co jsem to vzdal snim debatovat,k čemu mě vedli i osobní kroky ale to sem nepatří,ovšem že chapu že jeho pohled a muj je rozdilny,co mě naněm vadí že jeho kritika je cilena jednostraně potud by to nebyl problem není nikoho povinost koho a jak kritizovat,potud i když ja osobně tento zpusob neuznavam není až tak co vyčitat.

Problem je že ve většině připadu ten problem nastiní aby vyzněl jako devastace toho nazoru,ale piše to tak když se někdo ohradí že on ne .Když už občas se mu to nepovede tak se chytne jednoho slovička a natom baziruje,přesně ve stylu tohoto a jeho reakcí,

ano ŠPIDLA PROHLASIL ŽE než tato nereforma ktera vubec nic neřeší spiše naopak tak nema cenu a je lepší ji nedelat,,,lepe řečeno když bude něco řešit nepatrně tak ve smyslu tech 20/30procent za vodou v neprospěch 70/80procent lidí a to doví jestli budu chtit vidět kolik bohaču pude do takoveho paskvilu.

Ale zaroven tam nastinil několik variant řešení,o kterych muže pravicovy člověk řic tak ne to je legitimní ale ne že nechce nic dělat to je to matení a slovičkaření.

A PAK VAM NAPIŠE že on vy že to řekl,ale že to Špidla nenapsal zde ,chapete tu logigu ,prostě slovičkařit nema cenu,mě jde vždy o debatu ne se přetahovat o slovička,nebo zpusob.

Jako že než tento paskvil ktery nic neřeší tak nic vyjde to na stejno,ba da se říc pro 70 procent lidí lepe,a když tak touží kdo to třeba řekl s odborniku tak v tom pořadu pan RUSNOK,ŽE TAKTO POSTAVENA REFORMA NIC NEŘEŠÍ,a to je to sdělení co řekl pan ŠPIDLA TA OMAČKA ,matení okolo je jen jeho hra a otu ja nemam zajem
28. 05. 2011 | 10:18

s... napsal(a):

tata:

Je to tak. Porozumění smyslu textu vyžaduje snahu jej pochopit. Pan Jarpor ale nechce nic pochopit. Vybírá fragment, který by se mu hodil do krámu, vytrhne jej z kontextu a dezinterpretuje. Polemizovat se dá se smyslem textu, ne pouze s jednou větou, která je doplněna něčím, co původní autor výroku vůbec neřekl.
Jedním slovem demagogie.

V rámci vášnivé diskuze se to může stát každému, ale pan Jarpor to dělá pravidelně. Je to jednen z místních demagogů, ale na rozdíl od hoven a spol. to dělá k kultivovaném rouše. I proto mnoho lidí irituje jeho "hezký den".

Přejí Vam tato hezký den. Doopravdy.
s...
28. 05. 2011 | 15:54

Marco napsal(a):

Pan Špidla má pravdu v tom, že se situace může změnit, ona se dokonce změnit musí.
Neříká ale důležitou věc - že on sám ze své politické pozice v podstatě nechce ani upustit od prvků které nízkou porodnsot udržují, natož pak aby jí nějak výrazně podpořil. Je např. zcela jasné že EU jako celek stále preferuje rovné příležitosti před natalitou. Za jeho komisařství bylo na jeho stránkách že rozhodně nedává jakýkoukoli výzvu aby ženy měly děti - prostě protože by to mohlo být chápáno jako omezení jejich rovných příležitostí.
Co je tedy prioritou pana Špidly je jasné - není to rozhodně zvyšování natality. Co nám tento člověk říká? Říká nám prostě že bude držet své ideové pozice a připouštět dál místo podpory natality spíš migraci a tím - po svém - stabilizovat systém.
Velmi zjednodušeně - oba hlavní způsoby reformy jsou nefér - jak pravicový který počítá s vymřením, tak levicový který počítá s tím že k němu nedojde ale současně dělá mnoho pro to aby k němu došlo.
Elity by měly přiznat barvu že současným způsobem neví jak vůbec zajistit aby společnost pokračovala jinak než sem pustit další imigranty aby zavedli svoje pořádky. No já bych věděl ještě o jiném řešení - přiznat že elity jsou neschopné a lživé a říct lidem pravdu. Ale to budou muset říct asi už jiné elity...
28. 05. 2011 | 18:37

Yosif K napsal(a):

Pane Spidla, jako cloveka Vas mam rad - poctioveho ponekud schizofrenniho introverta. Jako ekonom ci matematik jste ideologicky dinosaurus - takrikajic vul jako krava.

Chcete verit tomu cemu chcete verit - ze setreni na penze je zbytecne, vsechno co piste muze dopadnout tak ci onak, ale vy chcete dokazat, ze setreni na pezne je zbytecne tak melete dokola treba vsechnoi dopadne lepe nez se dnes pocita.

OK - treba jo a treba ne - slysel jste neco o predbezne opatrnosti? Neni lepsi si pro jistotu na penze nasetrit predem, i kdyz by se to nahodu ukazalo jako zbytecne?

V sopukromem zivoye snad take rad risknete ze budete mit na vsechno penize a vse co vydelate hned rozhazite a jeste se zadluzite?

Co povazujte za spatneho na tom, ze by narfod vice setril (treba i ve statem spravovanem fondu)? Jed Vam lito, ze by solvinaci nahodou vykourili mene cigarek a vyglgali mene pivca? O co Vam jde? Vidite snad v Ceske republice nekoho stradat hladomorem z duvodu zvyseni DPH?
28. 05. 2011 | 22:28

kočka šklíba napsal(a):

Yosife K mohl byste doložit, to jste zde napsal : "Chcete verit tomu cemu chcete verit - ze setreni na penze je zbytecne, vsechno co piste muze dopadnout tak ci onak, ale vy chcete dokazat, ze setreni na pezne je zbytecne" na adresu Špidly?

Já si z jeho blogu tenhle poznatek neodnesla, ani z jeho minulého blogu a ani z jeho vystoupení v OVM. Ale je možné, že mně to uniklo.
29. 05. 2011 | 01:41

Evrpoan napsal(a):

Je úplná hloupost zajímat se o důchody v ČR za padesát let! Při porodnost v EU 1,3 dítěte na rodinu to má Evropa v té době demograficky spočítané. V roce 2060 zde bude úplně jiná společnost než je dnes a když v té době bude existovat nějaká EU, tak to bude ve formě skanzenu, kam budou jezdit bohatí obyvatelé jiných kontinentů za poučením, kde vznikl již překonaný kapitalismus, který nastartoval jejich život v nové společnosti. Ze superdálnic budou pozorovat rozpadající se města s vymírajícím původním přestárlým obyvatelstvem. Pro jejich děti to bude poučení, kam by došel svět bez zásadní společenské změny a po vyčerpání všech přírodních zdrojů. Evropu nezachrání ani vlny přistěhovalců, neboť během příštích dvaceti let poklesne její životní úroveň pod úroveň států z nich přicházejících. Jen vychytralá vrstva současných evropských elitářů si ze zdejších reforem rychle nahrabe obrovský majetek a zachrání se na ostrovních rájích v Karibiku. Jak s nimi bude naloženo v budoucí době je otázkou, ale šanci na spokojený život v příštích padesáti letech mají dost vysokou
29. 05. 2011 | 06:47

kočka šklíba napsal(a):

Evropane Vaše tvrzení je vlastně hodně podobné příspěvku nicku an pod tímto blogem :
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/matej-spurny.php?itemid=13263 a mám velké obavy, že se vaše předpovědi naplní :(. Z tohohle marastu moc cest není.
29. 05. 2011 | 15:09

Anellus napsal(a):

Bohužel i vzdělaný Vladimír Špidla zaměňuje dva demografické pojmy a to "Střední délku života" a Naději dožití osob narozených v danném roce. Střední délka života je průměrný věk dožití osob zemřelých v danném roce (bez dětí do 1 roku věku). Tato délka života je přímo a jednoduše zjistitelná ze demografických dat. Je to validní údaj, který se nedá nijak okecat. Nijak výrazně v uplynulých 20-ti letech nerostl. Naděje na dožití osob narozených v danném roce oproti tomu predikuje něco, co má nastat za cca 75 let. Je to ryze spekulativní konstrukt, pro nějž platí všechny námitky které p.Špidla uvedl ve svém článku a ještě řada dalších. Tent pojišťovnický údaj je mimořádně vhodný pro účelové manipulace s veřejným míněním. Jednoduchou záměnou průměrné délky života a naděje dožití právě narozených ve sdělovadlech došlo k tomu famóznímu skokovému prodloužení života Čechů a Češek o 8 let. Cíl takových záměn je ovšem jasný, obrátit důchodový penězotok do soukromých důchodových fondů. Jde o stovky miliard ročně a tak tučné sousto holt stojí za nějakou tu lež nebo účelovou polopravdu. Kromě toho, každý rád slyší, jak se mu zvýšila naděje na dlouhý život, takže mu pak méně vadí, když zjistí, že dnes musí pracovat o téměř 3 roky déle než za socializmu, to platí pro dnešní 60-tníky, kterým současný kapitalizmus rozhodně o ty 3 roky život neprodloužil. O ženách, kde je prodloužení věku odchodu do důchodu ještě téměř 2x delší ani nemluvím, stejně jako o pracovnících náročných manuálních profesí, kteří odcházeli dříve do důchodu v 55 resp.57 letech.
29. 05. 2011 | 20:09

Valaška napsal(a):

Na jedno jste soudruhu Špidlo opomenul, že nejlepší si zajistit důchod být Europoslancem, kdy po složení funkce máte měsíční příjem 400 tisíc Kč. Pak vstoupíte do senátu, kde je dalších 200 tisíc a co dále povídat. V každém případě umíte lidi obalamutit.
30. 05. 2011 | 11:24

choche napsal(a):

Demografický vývoj? - ve znační míře účelový nesmysl!! Tzv. důchodová reforma je další z řady neúčinných pokusů o záchranu stavu, kdy skutečná cca 40-50%-ní nezaměstnanost (mnozí OSVČ jsou v podstatě nezaměstnaní s náhodnými fuškami a minimálními odvody) se musí na jediném možném průběžném důchodovém systému negativně projevit. A to ještě ze zbytku zaměstnaných lidí či prosperujících podnikatelů mnoho provádí zcela nepotřebnou činnost (různí analytici, právní a exekutorské, dealerské, propagační aj. služby...), které státu nic nepřinesou, jen odsávají koupěschopnost národa.
Možná by tyto vlády měly přejít k tomu co dělají šéfové ostatních zemí -tvrdě lobovat při bilaterárních jednáních za české výrobky (i stoupající počet okupačních válek je jim dobrý - nás ale stojí velké peníze). K tomu však musí zajistit podmínky pro výrobu tuzemských finálních výrobků, které Klausova tsunami zcela zlikvidovala. Ovšem při totální impotenci posledních vlád jde o oblast sci-fi.
Druhý, třetí a třeba osmý důchodový pilíř je jen další podvod na plátcích, kteří si za pár desítek let na svých hrobech mohou zaplakat.
30. 05. 2011 | 11:25

student napsal(a):

Všem kritikům:
Chceme budovat kapitalismus. K tomu je nutná existence privátních společností. Ty společnosti musí mít kapitál, jinak nic nevybudujeme.
A nevíte, kde by tak ty společnosti mohly ten kapitál získat ?
30. 05. 2011 | 11:28

J. napsal(a):

Někteří naši nemakačenkové - zejména tzv. odboráři by šli do důchodu nejraději ve 30ti letech a důchod by chtěli nejméně 100.000,-
30. 05. 2011 | 11:29

staska napsal(a):

Ale jací nesmrtelní,oni chtějí abychom byli smrtelní,nejdříve 1-a-nejpozději druhý den po přiznání důchodu.Jak vůbec může někdo plánovat a předpokládat něco co bude za padesát let,když neumíme naplánovat ani příští rok.
30. 05. 2011 | 11:37

Týdlodýdlo napsal(a):

modrý nebo oranžový to je fuk. perou se jen o koryta, střídavě si utahujou z lidí podle toho kdo tam zrovna sedí a jen na sebe navzájem házejí špínu...lidi volej jednou ty a podruhý zas ty. půlka z nich u obou jsou převlečení rudí kteří tady budou smrdět dokud nevymřou. a jistě odbory...starají se jen o sebe a kdo v nich není má smůlu..holt za to zaplatí, hlavně že oni si zvýší standard a dostanou něco navíc než mají. a co z toho mám já obyčejný průměrný občan platící daně? jsem jen ovce která má právo odvádět všemožné daně a poplatky a nesmí se ozvat? demokracie PCHE! v tomhle státě se na lidi kašle.
30. 05. 2011 | 11:47

No... napsal(a):

Mít Váš důchod 140 000, tak se uklidím někam mimo a nedráždím lidi !
30. 05. 2011 | 11:47

Krutina Karel napsal(a):

Pane Špidlo,já jsem celý svůj život poctivě platil daně,tak nevím,proč bych měl platit důchodovou reformu.Chápu,že je nutné nějakou udělat,ale náklady s ní spojené by měli zaplatit ti,co zapříčinili,že na důchodovém účtu nejsou peníze a pak teprve řešit to,aby na něm bylo neustále dost peněz,tak aby se každý,kdo poctivě pracoval celý život a odváděl státu daně nemusel bát,tak jak vyhrožuje pan Kalousek,že bude pobírat almužnu a nebo,že dokonce nabude brát žádný důchod.Obdobné je to i se schodkem l,4 bilionu korun. Ať ho zaplatí ti,kteří od roku 1996,vládli této zemi a schvalovali takové zákony,které vedly k tomuto schodku,protože nesou za to nejen politickou,ale i hmotnou odpovědnost.Nemuseli by potom takzvanými reformami dále ožebračovat většinu poctivých lidí a snižovat jejich životní úroveň.Už je třeba jak řekl exprezident Havel opět udělat další sametovou revoluci a zvolit do vedení tohoto státu takové lidi,kterým jde právě o všechny poctivé lidi v tomto státě,kterých je pořád ještě dost a ne takové,ať jsou zprava či zleva,kterým jde pouze o úzkou skupinu lidí,kteří hrabou peníze a majetky a o obyčejné lidi jim ve skutečnosti vůbec nejde.Rozkrádání majetku v kapitalisticém vlastnictví už bylo dost a co bylo ukradeno,musí být vráceno.
30. 05. 2011 | 12:01

yt napsal(a):

Sladký si myslí, že je vtipný, ale je to jen grafoman bez argumentů.
30. 05. 2011 | 12:06

aut napsal(a):

Tunel a zlodějna čiší z každého nového připravovaného zákona z dílny modrých prolhaných mastodontů z ODS-TOP-VV. Že jsou to "díla" z části jalová a z části zlodějská svědčí i to, že s těmito tzv.reformami nesouhlasí nejen odbory, levicové strany a zaměstbavatelé, ale také podstatná část obyvatel. A že existují i jiná smysluplná řešení o tom modré sračky nemusí pochybovat.
30. 05. 2011 | 12:13

Ebo napsal(a):

s takovým duchodem se to kecá..
30. 05. 2011 | 12:25

aut napsal(a):

Milý Edo, kdyby jsi se lépe učil, mohla tě modrá tunelářská mafie vyslat do brussellské trafiky. Takhle můžeš jenom prskat závistí na aktuálně.cz
30. 05. 2011 | 12:39

Ondra napsal(a):

Bych panu Drábkovi doporučl si do služební limuzíny značky Audi pořídit osumašedesátiletého řidiče. A ještě životní pojistku k tomu.
30. 05. 2011 | 13:06

Pepé napsal(a):

No tak schválně - jestli by Špidla totéž byl ochoten z očí do očí říct i fanklubu bojovníků proti Globálnímu oteplování?
:-)))

"Výpočty na 100 let dopředu jsou dost nepřesné a využívat je k politickému rozhodování je bohapustá intelektuální arogance."
30. 05. 2011 | 13:17

Pepé napsal(a):

to Ondra:

Kde se bere ve vás, intelektuálních gigantech to přesvědčení, že v době, kdy se bude chodit do penze v 68 letech ještě budou existovat lidští řidiči? :-)
30. 05. 2011 | 13:18

bp napsal(a):

Jedním z řešení, na které ale levice nikdy nepřistoupí, by bylo dobrovolné rozdělení občanů na dvě kategorie. Jedna část ("modří") by státu platila minimální daně a minimální poplatky, za což by od státu dostávala minimální služby. Se zbylými penězi by hospodařila podle svého. Čili taková "stará Amerika".

Druhá část ("červení") by státu odváděla ty ohromné částky, které se mu platí teď - a třeba i vyšší - ale bylo by o ně standardně postaráno, měli by své jistoty. Prostě takový "zlatý Husákův socialismus".

Po čase by vymřeli nezodpovědní modří a většina červených. Přeživší červení by postupně - přes fialovou - zmodrali. Pak by byl chvíli blankytný ráj na zemi, ale nějaký blahobytem znuděný člověk by ze staré zaprášené knihovny vytáhl jakýsi Kapitál od Marxe a zase by to začlo nanovo... ;-)
30. 05. 2011 | 13:26

Ondra napsal(a):

Pepé:
Nevím, co o mně a mém IQ víte (podobné poznámky říkejte své rodině, popř. přítelkyni), ale já třeba vím jak vypadají tabulky produktivity práce v závislosti na věku a v praxi se v řadě oborů bere produktivita člověka starého 55 let jako poloviční oproti člověku mladému. Panuje silná disproporce mezi zvyšováním produktivity práce a dožitým věkem. Člověka, kterému díky nejnovějším lékařským postupům prodloužíte život o 3 roky v práci o tři roky déle neuvidíte.
30. 05. 2011 | 13:32

majka napsal(a):

pane špidlo, kdo nám obyčeným lidem pomůže, asi nikdo
30. 05. 2011 | 13:39

Milan napsal(a):

Majko jestli hledáte "pomocnou ruku" začněte u svého ramene. Jenom naivní lidé si myslí, že vše vyřeší "stát". Špidla argumentuje jen tím co se mu hodí (např. že 30% Francouzek v roce 1900 bylo bezdětných, ale už neříká že ten zbytek měl běžně 7-9 děrí) ale chybí mi tam zásadní odpověď. Kdo to zaplatí ? Kde jsou ty Vaše zdroje pana Špidlo ? Důochody v této podobě jsou neudržitelné. Protože politici nechtějí říci, že výše důcohu bude nižší, tak vymýšlí jak to udělat "bezbolestně". Proto se prodlužuje věk odchodu do důchodu. Pokud by se řeklo, že úroveň důchodu bude v závislosti na tom co se vybere bylo by to jasné. Jenže pak by důchody nebyly fixní a šly by nahoru i dolů.
30. 05. 2011 | 14:25

Pepé napsal(a):

to Ondra:

Slovo IQ v mé reakci vůbec použito nebylo. Pokud jste pochopil můj příspě+vek jako sobní útok na vaši persónu, tak jste ho pochopil špatně.

Vaše představy o produktivitě a zaměstnatelnosti lidí ve věku 68 let plně odpovídají stavu a charakteru poptávky po pracovních silách z roku 1990 a ještě starším. Znám lidi, kteří ve svých 70 letech pracují daleko intenzívněji a kvalifikovaněji, než většina ostatních ve věku 20-40.

Mimo to jsem se vám snažil implantovat myšlenku, že představa člověka, který se celý život živí pouze v jedné profesi je překonaná nejméně 10 let, pochybnost o tom, zda některé profese za 50 let ještě budou existovat jste snad pobral, doufám.
30. 05. 2011 | 14:43

Marek Jirásek napsal(a):

Špidlo, ty jsi hnis naší společnosti. Jak se tak neschopej člověk mohl stát premiérem a nakonec eurokomisařem? Proč někam už nezalezeš ty hnuse
30. 05. 2011 | 15:23

KD napsal(a):

bohuzel nekteri ano
30. 05. 2011 | 16:06

Belzebub napsal(a):

Až já mít Špidlo vaši trafiku taky budu chytrý jako rádio. Zatím díky takovým jako jste vy, kteří se nestydí brát mzdu půl milionů měsíčně, odstupné a renty se musí dělat reformy.
30. 05. 2011 | 16:35

Vandal napsal(a):

marek jirásek
zavři nad sebou dekl a spláchni
30. 05. 2011 | 16:38

Ondra napsal(a):

2pepé
1. Slovo IQ v mé reakci vůbec použito nebylo.
---citace: Kde se bere ve vás, intelektuálních gigantech to přesvědčení ....
Snad mě nebudete buzerovat na slovíčkaření, že jsem slovo intelekt zaměnil za zkratku IQ.
2.
Znám lidi, kteří ve svých 70 letech pracují daleko intenzívněji a kvalifikovaněji, než většina ostatních ve věku 20-40.
---já znám inteligentní pracující Rómy. Moc jich není, ale jsou.

3.
Mimo to jsem se vám snažil implantovat myšlenku, že představa člověka, který se celý život živí pouze v jedné profesi je překonaná nejméně 10 let, pochybnost o tom, zda některé profese za 50 let ještě budou existovat jste snad pobral, doufám.
--- Takže bude přebytek vrátných (co 68ti). Ale ne, to budou dělat roboti. Idea, že za 50 let jindo nebude muset pracovat rukama a snad ani ne mozkem mi příjde opravdu sci-fi. Se budeme škrábat v uchu a bude nám chodit mzda. Cheche. Ono totiž za pár let zapomeňte na levnou energii jako dnes a klidně může dojít na použití té lidské.
30. 05. 2011 | 17:18

S.P. napsal(a):

Neschopnost narodniho (ceskeho) menazmentu (vsech barev) je pricinou toho ze dochazi k a) vymirani (vaakum vyplni emigranti z vychodu) b) k odchodu odborniku ze zeme. (popirana pisalky a politiky)
Cesky stat je jeden ze statu Rvropskeho kontinentu. Politici se chovaji jako by ten kontinent ovladali, vnitrni mysleni ceske spolecnosti v tom lita jako nudle v bande!
Pane Spidlo mel jste ponekud durazneji vystupovat v EU tam jste se nijak zvlast nepredvedl ... konec koncu pan Zahradil take ne!
30. 05. 2011 | 17:18

Ondra napsal(a):

S.P.
Ano, historie zná spousty případů, kdy byla jistá civilizace plna "lidí intelektuálně navýši" - tedy pisálků, filosofů a podobných, co si mysleli, že se z nich všichni můžou po*rát a produktivní invenční práci brali jako téma pro své seminárky či něco podřadného, pod jejich intelekt. Realita byla jiná a se zlou se potáceli....
P.S. Myslíte si snad, že ve Stádech zůstávají asijští PhD studenti i po studiích, jako tomu bylo dříve?
30. 05. 2011 | 17:31

kapo napsal(a):

Špidla patří mezi své budižkničemy v Bruselu. Ti si přihráli důchody 150 000 Kč měsíčně, protože pro ně " Zdroje jsou!" V kapsách hlupáků ochotných ještě platit daně. Špidlo , jděte škodit do EU. Tady jste již škody v rozpočtu státu udělal až moc velké.
30. 05. 2011 | 17:56

lisak napsal(a):

spidla si zase mysli, ze zdroje tu jsoiu. kazdej jsme nakej
30. 05. 2011 | 19:16

Az napsal(a):

Tak tak, "vzpomínám" na jeden ~60 let starý filmový týdeník, kde se strašilo úplně stejně jako nyní. Že prý máme nízkou porodnost a za chvíli vymřeme - touto dobou nás mělo být asi jen 7 miliónů a za dalších 40 let už jen asi 4 nebo 5.

A stalo se co? Stalo se .....
30. 05. 2011 | 20:09

Az napsal(a):

PS: Tady se zase sešla verbež. Umíte také diskutovat jinak než urážkami a tupými výkřiky? Očividně ne.
30. 05. 2011 | 20:12

arkadas napsal(a):

Čtivé, ale špatně. Jaksi z toho nic nevyplývá. Snad jen negativistická nezodpovědnost. Základní problém způsobující nerovnováhu je negativní demografický trend. Co to takhle stabilizovat bez tak, aby se vytratila citlivost na demografii? Stačilo by, aby platili víc ti, kteří neinvestují do dětí a jen se vezou. Bezdětní by měli platit dvojnásobek toho, co rodiče dvou dětí. Pokud by navíc důchod při daném počtu dětí byl přímo ůměrný zaplaceným přáspěvkům, měli bychom stabilizovaný systém na sto let.
30. 05. 2011 | 20:38

Alad napsal(a):

arkadas:vzdyt to je preci nesmysl-kdyz jsem bezdetny tak nemam dite ktere chodi neustale k lekari,nechodi do skoly,nedostava od statu prispevky..ale dane samozrejme platim stejne!podme zit opravdu kapitalisticky!
30. 05. 2011 | 20:51

Oldis napsal(a):

Vek odchodu do duchodu se zvysuje zejmena proto aby se pracovni trh vytvoril tlak, aby bylo stale hodne uchazecu na jedno pracovni misto a tim aby se udrzela cena prace stale tak nizka jaka je a nebo aby se jeste vice stlacila. To je jedinej duvod. Dalsi podstatnou veci, problemem, je ze z prvniho pilire, z toho prubezneho, kdy dnesni pracovne aktivni, plati duchody svych rodicu, plati duchody i tem, kri nemeli za zivot zadneho potomka. Splozeni potomka, tedy ve dvou lidech minimalne dvou potomku, je pojistenim a investici zaroven, a proto ti co meli dve a vice deti by z prvniho pilire meli dostavat mnohem vic nez ti kdo meli napriklad jen jedno a nebo zadne dite. Bezdetnym bych duchody zatrhnul zcela urcite. Toto opatreni by velmi silne podporilo spravny demograficky vyvoj, porodnost a vyresilo problem s nedostatkem penez na duchody ;-)
30. 05. 2011 | 21:44

Pepé napsal(a):

to Ondra:

ad 1. SKutečně IQ a intelektuální gigant není ani zdaleka úplně totéž ačkoliv ti to možná splývá. :-))

ad 2. Halt se každý pohybujeme v jiné části společnosti. Pokud na tvou penzi platí inteligentní pracující romové, tak nezbývá, než abych ti blahopřál, já ovšem dávám jednoznačně přednost tomu, abych si na svou penzi spořil sám a jediné co k tomu potřebuju, abych vedle toho soběspoření nemusel živit ty neinteligentní nepracující romy i neromy a ještě k tomu důchodce, kteří naši zemi dovedli ve svém slepém budovatelském nadšení tam, kde byla v listopadu 1989.

ad 3. Představa, že každý přes šedesát se hodí akorát na vrátného je komická a něco o vás vypovídá. Jen si nejsem jistý co.
30. 05. 2011 | 22:19

Pepé napsal(a):

to Oldis:

Věk pro odchod do důchodu se zvyšuje napříč celou EU protože všichni, včetně těch nejlevicovějších socialistů či komunistů dokážou pochopit, že pokud nemá systém dostatek příjmů, nemůže mít trvale přebytek výdajů. Zdroje jsou jenom pro někoho.

Mimochodem, věk pro důchod se zvyšuje i ve státech, kde tlak na pracovní místo je řádově vyšší než v ČR, třeba ve Španělsku, kdfe za vlády socialistů leze nezaměstnanost na 22% a mezi mladými na 50%.
30. 05. 2011 | 22:24

Pepé napsal(a):

to arkadas:

To čemu VY říkáte negativní demografický trend je:
1. přirozený následek populačních vln, které byly nastartovány už za Masaryka a ještě zvýrazněny (světe div se) za Heydricha a Novotného-Husáka.
2. jelikož je lehce prokazatelným faktem, že čím nižší má sociální standard která sociální a etnická skupina, tím větší má porodnost a více má dětí, je nejtriviálnějším postupem na zvýšení porodnosti snížení sociálního standardu průměrné rodiny na úroveň jejich etnicky handycapovaných spoluobčanů.
3. ten kdo si dítě pořizuje jenom v případě, že na něj má dost peněz a v opačném případě si radší pořídí psa (stačí se podívat) by rozhodně nemal být k plození dětí ekonomicky motivován. To je cesta do horoucích pekel.
30. 05. 2011 | 22:30

arkadas napsal(a):

Milý Alade,

daně platíš, ale sociální jenom za sebe. Máš dluh uživit generaci před sebou a sebe, ale platíš jenom za sebe. Daně platíš, ale ne dost, abys žil za své. Pomáhá ti zadlužování, které budou splácet děti, které nemáš. Debaty nad spravedlností jsou v zásadě nekonečné. Podívej se na to radši z praktického pohledu. Bezdětní vydělávají víc a nemusí tolik utrácet za děti. Jsou schopni svůj náklad pokrýt. Současné nastavení finančně děti demotivuje a tím dochází k positivní zpětné vazbě, situace se stále zhoršuje. Alternativou je jedině současná varianta likvidace systému starobní penze.
30. 05. 2011 | 22:32

Yossarian napsal(a):

Oldis: tohle tvrdím neustále, je třeba oddělit "přispěvatele" budoucím generacím (kteří byli tím, že vychovali děti, postiženi hmotně) a pouhé pijavice, které v životě neživily žádného potomka, tudíž nemusely investovat do jeho vzdělání etc..
30. 05. 2011 | 22:37

tree, ncewor napsal(a):

peepé
ad 1. SKutečně IQ a intelektuální gigant není ani zdaleka úplně totéž ačkoliv ti to možná splývá. :-))
---ano, to je o čem jsem mluvil. Zbabělé slovíčkačení. Pointu laskavý čtenář pochopil, snad krom Vás

-
ad 2. Halt se každý pohybujeme v jiné části společnosti. Pokud na tvou penzi platí inteligentní pracující romové, tak nezbývá, než abych ti blahopřál, já ovšem dávám jednoznačně přednost tomu, abych si na svou penzi spořil sám a jediné co k tomu potřebuju, abych vedle toho soběspoření nemusel živit ty neinteligentní nepracující romy i neromy a ještě k tomu důchodce, kteří naši zemi dovedli ve svém slepém budovatelském nadšení tam, kde byla v listopadu 1989.
---opět kličkování. Proboha, je rekordní nezaměsnanost mezi mladými(viz UK, Šp, USA, ČR....), jak chcete zaměstnat staré? Nějaká vize do budoucna? Vás bychchtěl představit po přistání člověka na Měsíci. To byli sebejistí věštci Vašeho charakteru, co si byli neodmyslitelně jisti tím, že člověk za 30 let bude na měsíci. Sakra, lehký skluz jsme nabrali.
Ad3
Napište mi spektrum profesí pro lidi 65+, co mají dělat. Já opravdu většinu prduchů vidím na vrátnicích. konkrétně, reálně. Žádne názorové bláboly prosím. Co znám akademiky 65+, tak ti jsou z 80 procent na svých místech jen ze cti. Honorovaní akademici, např. Douglas Osherhoffdotali nobelovku v pokročilém věku, přičemž své objevy učinili v mládí. Tento pán 33 let po svém objevu.
30. 05. 2011 | 22:43

arkadas napsal(a):

to Pepe

ekonomicky nechci nikoho motivovat k plození dětí, jen omezit tu existující demotivaci. Co se týče Vašich obav o důsledky ekonomické motivace, zkuste si přečíst i jak by se mělo postupovat. Myslím, že způsob, kdy diferenciace podle počtu dětí by byla dělána na straně placených částek do systému a zároveň benefit by byl na základě zaplacených vkladů, by měl Vaše obavy plně rozptýlit.
30. 05. 2011 | 22:56

Marco napsal(a):

Arkadas, Oldis, Yossarian,
máte pravdu a dejte to Pepemu!
Otázka je jediná - jestli počet Pepeho kamarádů už nepřevážil počet ostatních...
To by asi vyžadovalo jiné systémové řešení:-)
30. 05. 2011 | 23:39

Devalera napsal(a):

Ty vole, radši zalez. Jsi zkorumpovanej jak všichni ostatní!!!!
31. 05. 2011 | 00:33

Roman napsal(a):

Podle mě bude zaměstnavatelnost lidí přes 60let o dost lepší,až dorostou dnešní 30-níci do důch. věku, pač uměj s PC i jazyky narozdíl od důchodců současných, problém je jen, že jich bude hodně.Ale jak se píše v článku, současné strašení že nebudou peníze na důchody a že bude poměr 1:1 je jasná demagogie, nikdo nevidí tak daleko a není potřeba rušit co funguje dobře - je to vše totiž jen politické rozhodnutí vlády a potažmo státu, který je zodpovědný aby bylo vždy dost peněz - extra reforma ani změny DPH nejsou vůbec nutné, nechápu, že to někdo nechápe.O reformě se kafrá 15let a teď se něco narychlo a bez diskuze ušije-jsem zásadně proti!
31. 05. 2011 | 01:04

Dalibor napsal(a):

Argumentovat v tak vážné věci jako je budoucí vyplácení důchodů tím, že např. migrace je naprosto neprognózovatelná a tudíž se současné vlády mýlí, když s ní příliš nepočítají se mi zdá typicky socialisticky nezodpovědná. Ano, jako demograf vím, že je to fakt, ale opírat o to pozitiva současného průběžného systému se mi zdá již jako poněkud silná káva. Předchozí vládní garnitura nás naučila "zemírat" na rozkaz v 65 letech (proto byl současný systém finančně únosný) a její socialističtí nástupci nás opětovně "učí" nezodpovědnosti. Však ono to nějak dopadne. Vždy je lepší předpokládat ve věcech, které se týkají všech tu horší alternativu než pak být překvapený a lidem vysvětlovat, že náš předpoklad byl mylný, tudíž dostanete taky mnohem méně peněz. Přestaňte prosím lidem říkat, však ono to nějak dopadne, v nejhorším to my za Vás vyřešíme. Naučte lidi být zodpovědnými a solidárními a ne podle hesla: "Kudy chodil tudy krad, sociální demokrat." Pokud Vám vadí něco na sučasném návrhu, tak pouze sděluji svůj osobní názor, že radši budu tolerovat, když někdo ukrade milióny, než to, kdy socialisti na daních dlouhodobě kradou miliardy. Už se prosím vzpamatujte a nelžete lidem.
31. 05. 2011 | 08:40

Pavel Rusý napsal(a):

V podstatě je to napsané dobře, pouze postrádám návrh řešení (ale asi nebylo cílem). Nicméně dlouhodobá prognóza vývoje důchodového věku je vhodná např. proto, aby nebylo možné zneužít úpravy věku do důchodu na kratší dobu v kombinaci s prognózou struktury populace na 100 let dopředu k destrukci průběžného systému a jeho privatizaci. Takže z faktického pohledu má pan Špidla pravdu, z taktického a politického je to chyba.
Více o důchodech na rusy.blog.idnes.cz
31. 05. 2011 | 08:54

Lukas napsal(a):

Pravda je takova ze na socialni oblast jde v CR nejvice penez a pokud chce stat zkrachovat co nejpozdeji (coz se tak jako tak stane, nebot jsme narodem tupcu a zlodeju, a nase politicka reprezentace je dokonalym odrazem ceske spolecnosti), pak bohuzel nezbyva nez posunout vekovou hranici odchodu do duchodu.
Pan Spidla samozrejme zadne reseni nenavrhuje, nebot v ideologickych rovinach, ze kterych vychazi, ani zadne reseni nalezt nejde. Ale cilem tohoto clanku samozrejme neni cokoliv nalezat, nybrz rekrutovat co nejvetsi pocet volicu do dalsich voleb.
Demograficky vyvoj je samozrejme problem. Jako reseni vidim priliv inteligentnich imigrantu. Jenze inteligence, jak cisla dokladaji (pan Spidla by je samozrejme zpochybnil), voli pravicove strany. Pokud se podivame na Velkou Britanii, kde Labours z ciste utilitarnich duvodu otevreli hranice chudym imigrantum, nelze se divit, ze je na tom v soucasne chvili tak spatne. Naopak, Nemecko ci Rakousko, kteri sve hranice hajily dokud mohli a imigraci si vybiraji (treba ceske doktory), jsou na tom v Evrope dneska nejlepe.
Socialni politika je luxus, ktery si muze dovolit bohaty stat, jez si na ni umi vydelat. Kdyby mel pan Spidla moznost neomezene vlady, verim ze dneska jsme na tom hure nez Madarsko ci Recko.
A dulezite je rovnez pamatovat, ze kdyz Bismarck duchodovy system zakladal, byla hranice odchodu do duchodu 70 let, jichz se koncem 19. stoleti dozil jen malokdo. Ja mam babicku v duchodu jiz 32 let, coz mi prijde k faktu, ze ma odpracovano 31 let, docela paradoxni. Penize si k ni chodi pujcovat cela rodina.
A tak si rikam, ze nevim, kde nema Spidla pravdu.
31. 05. 2011 | 09:40

0100 napsal(a):

Jinými slovy, kdo zaručí, že sedmdesátník dostane práci, když není pro dnešní padesátníky? Vydrží jejich zdravotní stav, aby mohli pracovat ve svých původních profesích? Nesedl bych do letadla, které řídí 68 letý pilot, ani do vlaku a autobusu. Nenechal bych se ošetřit od 70 letého lékaře, kterému to už často méně myslí a za celý život obvoďáka vystačil s acylpyrinem.Vždyť je to celé nesmysl. Co ti chudáci před důchodem budou dělat? Snad stát u soustruhu celý den, nebo u mytí nádobí? Kdo je uživí od 55 let do 70? Budou se plácat po náměstích, vybírat popelnice, protože nebudou mít ani důchod, ani práci. Odchod do důchodu v po 62 letech je jen hloupým nesmyslem dnešních politiků, kteří si neuvědomují, že stárne nejen tělo člověka, ale i mozek. To, že se lidé dožívají vysokých věků, bylo nejen zdravější životosprávou z nedostatků za války a v pozdějších letech ,,komunismu", ale i současnými lepšími léčebnými metodami. Ano na důchody nebude při současném mrhání penězi na předražených zakázkách, rozkradení peněz z privatizací minulých, současných a budoucích, nebo zvyšování daní z DPH a promrhání jako za Sobotkova účinkování ve státním rozpočtu. Ještě je čas to vše zastavi! Důsledným zavíráním politických zlodějů, oddělením důchodového účtu od státního rozpočtu, na který půjdou všechny peníze z DPH, privatizací a nepromrhaných peněz na státní zakázky včetně peněz za budoucí prodaný uran a el.energii. Ještě je čas.....
31. 05. 2011 | 09:42

Petr napsal(a):

Pan Špidla popsal naprosto přesně to, co každý s hlavou na krku ví. Čísla o odchodu do důchodu po roce 2050 sice mohou existovat, jsou tu však jen proto, aby existovaly, nelze s nimi počítat jako s faktem a ani jako s předpokladem, jsou nesmyslná. V budoucnu se budou zpřesňovat a to na jakoukoliv stranu, budou se také měnit důchodové systémy, prorodinné opatření, migrace atd. Je to jako kdyby mi můj vedoucí řekl, že když budu dobře makat, tak za 20 let budu mít 100 tisíc...
31. 05. 2011 | 10:02

Oldis napsal(a):

to Marco:
principielne by to bylo spravne, a je treba o tom debatovat a ne to zavrhnout jednim argumentem, napriklad se to da resit tak ze pokud je potomek praceschopny, ale dlouhodobe nepracuje, narok na duchod za nej zanika.
31. 05. 2011 | 10:06

magistero napsal(a):

Článek není tak špatný,ale co řeknete p.Špidlo na to,že po vaší první důchodové reformě se věk mužů užívajících si důchodu dále nezvyšuje,ba naopak snížil se a tak to bude i dále pokračovat,takže důchodová reforma defakto ani cenu nemá,málokdo tu bude do sta let.
31. 05. 2011 | 18:18

Pavel2 napsal(a):

...nejdulezitejsi narizeni vrchnosti v novem duchodovem zakone je ze se smi odejit do duchodu az po smrti !!!!!
01. 06. 2011 | 09:17

Yosif K napsal(a):

Levicovym trumbelakum: pan Spidla predstira, ze je mozne ze se porodnost v CR prudce zvysi - napriklad na 4 deti na jednu zenu. Pak by nebylo na prubeznem systemu duchodu treba nic menit. To je vsak "dosti vzdalena moznost".

Jedine riziko toho, ze POMALU prejdeme na castecne fondove duchody je, ze - v pripade VELMI NEPRAVDEPODOBNEHO priznveho demografickeho vyvoje - duchodci budou mit o neco vyssi penze nez se pocitalo.

Co je na tom spatneho? Ze si dnesni lumpenproletariat bude muset odeprit par krabicek cigarek nebo flasku "zelene"???? To jsou evidentne JEDINI stabilni volici socdem a komancu..... a pan Spidla se snazi jim podkurovat.....
01. 06. 2011 | 09:22

Pavel2 napsal(a):

...dalsi dulezity zakon je zalozeny na tom ze vlada nevi co bude zitra ale vi presne co bude v r.2050
01. 06. 2011 | 09:29

pAVEL napsal(a):

...dalsim pilirem ducHodove reformy je ze vlada neumi odstranit korupci ve sve vlastni vlade ale umi odstranit duchody...zid Fisher z predchozi vlady nam kradl duchody aby se dostal do Bruselu.....navrh aby politici pobirALI DUCHODY JIZ OD SVEHO NAROZENI BUDE SCHVALEN JEDNOMYSLNE....
01. 06. 2011 | 09:37

Vašek napsal(a):

Kdo my zde může vysvětlit jak to naši politici myslí s posouváním odchodu do důchodu někam na 70-75 let.Je sice pravda ,že lidé se dožívají vyššího průměrného věku(možná)díky pokrokům v medicíně ale to přeci nutně neznamená,že jsou také v lepší zdravotní kondici a pracovně použitelní(alespoň určit ne pokud pracují fyzicky).Co s těmito pracujícími mezi 60-až x lety bude.Na důchod nedosáhnou a zaměstnání neseženou.Zkuste si dnes sehnat jakoukoliv práci třeba v 55 a zjistíte,že jste prakticky nezaměstnatelní.Možná,že stát ušetří něco na důchodech ale o to víc vyplatí na sociálních dávkách a podporách.Nebo všechny ty,kteří mají smůlu a nemají nějaké teplé místečko v kanceláři kde se nějak protlučou k vysněnému důchodu necháme pomřít hladem.
Tento problém by bylo nutno řešit od základu a možná i velmi neliberálními systémovými opatřeními jako jsou věkové kvoty pro zaměstnavatele ale to by se určitě spustil obrovský povyk o nekonkurenceschopnosti a omezování pracovního trhu ale tento základní problém nemá mnoho jiných řešení.Nebo má?
01. 06. 2011 | 22:22

Sláma napsal(a):

Vladimír Špidla je velice chytrý člověk, ale má jednu slabinu, kterou prokázal jako předseda vlády - je málo razantní, neumí bouchnout do stolu a přitlačit na pilu.
Pravdou je, že si tandem Kalousek - Nečas (v tomto pořadí) demografické prognózy bohapustě cucá z prstu tak, jak se jim momentálně hodí. Tzv. reformu nedělají proto, že hrozí nějaké reálné nebezpečí, nýbrž proto, že potřebují, aby v rozpočtu zbyl větší balík peněz, který by šlo rozdělit kmotrům.
Aby bylo možno např. 1 mil. Kč z rozpočtu ukrást, musí se zmařit nejméně 3x tolik, to je empirické pravidlo (jinak řečeno, když chce politik na úplatcích 1 mil.Kč, musí mít dodavatel "navrch" 3 mil.). Problém je v tom, že ne ze všech kapitol státního rozpočtu se dobře krade. Nejlépe se krade z investic, z Pandurů, sklápěcích mostů pro lodě atd. Proto je potřeba tam nalít co nejvíce peněz.
Představte si situaci, že rodina státního zaměstnance má letos místo loňských 11 tis. čistého 9,5 tis. čistého (skutečné číslo mého známého po Kalouskově Škrtformě č. 1) a tato rodina by si koupila na dluh nové BMW. Každý by si jistě klepal na čelo. Je zajímavé, když něco takového dělá vláda, nikdo si na čelo neklepe.
Pokud se týče demografie, je nutno si všimnout, že vláda nastavila poměry tak, že pro rodiny je velice výhodné nemít žádné dítě. Pokud by vláda nastavila poměry jinak, a nic tomu nebrání, je možno porodnost snadno zvýšit.
Další otázkou je pravděpodobnost dožití. Podle statistických výkazů v posledních letech je vidět, že se trend zastavuje. Je vysoce pravděpodobné, že následkem TOP09 zdravotnické reformy se bude pravděpodobnost dožití snižovat - kvalitní zdravotní péče bude (a v podstatě už je) pro střední třídu méně dostupná. Kromě toho bude hodně, zejména fyzicky pracujících dříve umírat na následky přílišné fyzické námahy v pozdnějším věku (po 60. roce života).
03. 06. 2011 | 09:51

oko za o boží mlýny melo pomalu a jistě napsal(a):

vždyť já tomu věřím ano ažumřu a ostatní tak též ,pak si to s těma kreténama vyřídíme pošleme je na biliony let do nejhoršího pekla ,za to jak nám všem škodí korupcí a lhaním zlodějnou a snaží se z nás sedřít kůži pro jejich hamižnost ,ano za to jim po smrti bude náležeti nejvišší trest věčné zatracení.
29. 08. 2011 | 23:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy