Pověste ji vejš ... nebo radši ne!?

10. 03. 2010 | 15:45
Přečteno 15256 krát
Vyvěšování tibetské státní vlajky je spojeno vždy s mnoha emocemi. Zkusme se na to podívat i jinak.

„Pověsíme ji!“
„Nepověsíme ji!“

.... toť již téměř tradiční otázka spojená s 10. březnem. Jedná se samozřejmě o vyvěšení tibetské vlajky, která se v tento den, kdy začalo r. 1959 v Tibetu povstání proti čínské nadvládě, vyvěšuje jako symbol solidarity s utiskovaným státem.

Zní to hezky a vypadá logicky. Nicméně historie je potvůrka, která ráda pozlobí. Kdo zná historii Tibetu nejen z ideologických doktrín, ten se určitě zeptá:

„Proč se tibetská vlajka nevyvěšuje až 31. března?“

Toto datum by také obstálo. 31. března 1904 zmasakrovali britští vojáci palbou do zad prchající tibetské vesničany v horském průsmyku u osady Guru. Podle knihy Charlese Allena: Duel in the Snows. The True Story of the Younghusband Mission to Lhasa. John Murray, Londýn 2004, měl plukovník Francis Younghusband následně referovat svým nadřízeným: „Věřím, že tento obrovský trest bude prevencí pro budoucnost a přiměje je podrobit se.“ Cílem mise plukovníka bylo vynutit si otevření Tibetu pro obchodní záležitosti a zamezit kontaktům Tibetu s Ruskem. I před Brity musel uprchnout dalajlama – předchůdce toho dnešního.

Historie dokáže ale ještě větší poťouchlosti.

Existuje krásná kniha Heinricha Harrera: Sedm let v Tibetu, která byla následně zfilmována. Heinrich Harrer byl německý horolezec, který byl po vypuknutí II. světové války internován Angličany v Indii, odkud uprchnul do Tibetu, kde strávil válečná léta.

Kdo by si nepamatoval Brada Pitta, který ztělesnil postavu Heinricha Harrera, coby vnímavého přítele dalajlámy. Co se ale v knize nedočteme a ve filmu nedozvíme, je to, že Heinrich Harrer byl od r. 1933 člen SA a od roku 1938 SS. Členství v NSDAP bylo jaksi samozřejmostí. Harrer se do konce života za svoji příslušnost k těmto organizacím ani náznakem slova neomluvil, natož aby vyslovil nějakou lítost. Přesto s ním čtrnáctý dalajláma do konce života udržoval vřelé přátelství. Mimochodem, nacisté se o Tibet velice živě zajímali a uskutečnili na jeho území několik expedic.

Zakážeme tedy vstup čtrnáctému dalajlámovi do naší země, protože se dlouhodobě veřejně přátelil s nacistou? Není tedy vyvěšování tibetské vlajky i skrytou propagací nacismu? Zatrachtilá historie...

Patová situace vládne i ohledně onoho práva na samostatnost Tibetu. Dějiny Tibetu a Číny jsou tak provázané, že pro samostatnost i proti samostatnosti Tibetu lze nalézt mnoho pádných historických argumentů.

A teď mudrujte, drazí političtí aktivisté.

Čína v Tibetu provádí politiku, která budí averze především necitlivým přístupem k tibetským tradicím a domorodým obyvatelům. Západní „demokratičtí“ politici často nešetří silnými slovy vůči tomuto čínskému počínání. Je ale zvláštní, jak ostří slov lehce otupí, ledva zachrastí čínské peníze.

Klasickou ukázkou byla olympiáda v Číně roku 2008. Velký „prosazovatel“ lidských práv G.W. Bush Čínu sice stále káral za stav lidských práv, ale posléze do Pekingu poslušně přijel a k tamním politickým celebritám se měl velmi vstřícně. Inu, dluh USA není malý a kdože nám to na živobytí půjčuje? A je snad v Tibetu nafta? Tak co.

Tibetská vlajka tedy někde zavlála a někde ne. Někteří ji vyvěsili, protože věří, že pomáhají dobré věci, jiní hráli politické divadlo. Obvyklou frází správce blogů pana Libora Stejskala je věta: „Poučme se z historie.“ Hmmm, to by bylo možné, ale jak se máme poučit z něčeho, co je zčásti překroucené, zčásti zamlčované a zčásti politickým divadlem na pokračování. Známe skutečně celou tibetskou historii a disponujeme dostatečnými znalostmi o dějinách a podstatě tibetského náboženství? O spletitosti tibetského náboženství se lze dočíst např. ZDE.

Nebylo by skoro lepší respektovat onu složitou historii a nemontovat se do něčeho, čemu rozumíme jen tak málo? Nebylo by lepší oddělit politu a ideologii od historie, která je spíše jen zástěrkou pro skutečné cíle? A upřímně řečeno: „Je pomoc Tibetu skutečně cílem nebo politickým nástrojem k něčemu jinému?"

Vlajku věšet nebudu, spíše si večer několikrát zopakuji nejznámější buddhistickou mantru Óm mani padmé húm – mantru soucitu. Nejprve tibetsky a pak čínsky:

Om mani peme hung

An Mání Bāmī Hōng

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Holubář napsal(a):

Nu, pane Brome,
podle vašich dosavadních textů zde soudím, že si nevymýšlíte.
V tom případě je to dnes velmi zajímavé čtení.
Díky.
10. 03. 2010 | 15:57

Ládik napsal(a):

Nebyl jsem v Tibetu, ale chodil jsem do školy... "Tento datum by také obstál" - tak jsme se o datumovi neučili.
10. 03. 2010 | 15:57

Bara napsal(a):

Taky mě zarazil "tento datum" :-)
Ale jinak je článek zajímavý a nabízí trochu jiný, než ten oficiální pohled, což je pro mě vždycky osvěžením. Ze zásady totiž odmítám, co je mi neustále vnucováno jako "to jediné správné!"
10. 03. 2010 | 16:02

Ládik napsal(a):

Samozřejmě ale Tibeťanům přeji svobodu a nezávislost. Jako nám.
10. 03. 2010 | 16:07

Bara napsal(a):

Ládík - já bych nám taky moc přála svobodu a nezávislost :-)))
10. 03. 2010 | 16:10

pumprlidentlich napsal(a):

Přesné. Evropa už mohla být bez židů a ostatních parazitů, doprava do škol zdarma, všechno zdarma. Nejlépe nedělat nic a kecat. Tak nějak kulturně politicky je nutné se ukázat.

Učitelé musí být pyšný
10. 03. 2010 | 16:13

zdenekbrom napsal(a):

Ládík:

Omlouvám se za přehlédnutí a díky panu Mihalcovi jsme zjednali nápravu. Původní verze pracovala s pojetím oživení toho slova, ale pak jsem to předělal a toto neopravil :)
10. 03. 2010 | 16:15

Michal Macek napsal(a):

ahoj

harrer byl clen nsdap ale zadny valecny zlocinec- byl to nacista stejne jako u nas byli statitisice lidi v KSC.

o neco kompilokovanejsi je to s expedicemi SS do tibetu - zajemcum doporucuji podle me skvelou knihu "Himmlerova krizova vyprava" nakladatelstvi Columbus 2005 autor Christopher Hale

nicmene tibet byl vzdy samostatne kralovstvi a vicemene uspesne odolaval snaham cinanu britu a rusu si ho podmanit - hodne mu v tom ale pomohla jeho nedostupnost

nejhorsi je ze cinane se dopousteji kulturni genocidy - chteji znicit kulturu naroda
10. 03. 2010 | 16:16

zdenekbrom napsal(a):

Bara Ládík

Tibetu bych přál především mír a pokoj.
10. 03. 2010 | 16:16

Pípa napsal(a):

Vyvěšování tibetské vlajky našimi "bojovníky za spravedlnost" je šaškárna a pokrytectví.
Nedávno jsem o Tibetu a jeho problémech, četl v Geograficu. Myslím, že to Tibeťané, kteří by si přáli samostatnost, nemají a nebudou mít lehké. Čínský živel je prostě vitálnější a ani historie není zdaleka jednoznačná.
10. 03. 2010 | 16:23

zdenekbrom napsal(a):

Michal Macek:

Také jsem ho neoznačil jako válečného zločince. Pouze jsem uvedl k A i B. Toť vše. Vámi uvedenou knihu mohu doporučit. Dobré čtení.

O to samostatné království bych se dost spořil. To je skutečně velmi složitá historie, za které lze zvýrazněním některých faktů, udělak cokoli. Navíc tu máme dobu před královstvím a původní náboženství.
10. 03. 2010 | 16:23

Michal Macek napsal(a):

zdenek brom:

myslim ale ze nejde rict ze by Tibet byl historicky casti Ciny.podobny pripad je Tchajwan - jen jich vic ,sou bohatsi a podobne neli jeste lepe izolovani - na ostrove.navic maji strategickou polohu ktera interesuje USA v tomk je podporovat - tak si aspon zachovali jakousi samostatnost (kterou ale peking samozrejme neuznava).osobne sem taky zvedavy na pokracovani vyvoje v hong kongu....
10. 03. 2010 | 16:29

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Brome, mně Váš příspěvek připadá alibistický, měl jste nést kůži na trh a napsat "Vyvěsit - nevyvěsit".
Český národ má dějinné zkušenosti s velkými sousedy a proto budu podporovat ty malé národy. Takže "vyvěsit".
Jestliže se tím bude cítit ukřivděný aktuální utlačovatel, tak by to neměl být náš problém, my přeci neubližujeme ani jednomu z nich.Pokud se rozhodnu nevyvěsit, aby se ten velký nezlobil, tak nejsem svobodný člověk.
10. 03. 2010 | 16:31

Roman napsal(a):

Tibet je čínský, tak jako je ruská Litva, jako je německá Česká republika a třeba Slovensko maďarské...
Čína Tibet obsadila vojensky proti vůli tamních obyvatel a tibetskou kulturu systematicky ničí! Vyvěšení tibetské vlajky ukazuje Komunistické straně Číny, že jsou lidé, kteří se z historie poučují.
PS: Já Tibetskou vlajku vyvěsím.
10. 03. 2010 | 16:42

dříve ruda napsal(a):

dobrý blog.

měl jsem strach, že to bude jen další článek o nutnosti podporovat svatý boj Tibetu za nezávislost na Číně. Mám pocit, že čím míň o tom kdo ví, tím je mu to jasnější.
Je dobré připomínat to, co je obsahem předposledního odstavce. On ten svět je sice malý, ale přitom je zatraceně veliký...
Ale na druhou stranu, za Tibet se bojuje dobře. Nic to nestojí a je to jaksi in.
10. 03. 2010 | 16:43

Michal Macek napsal(a):

drive ruda:

jestli si myslite ze boj za Tibet je bez rizika tak podcenujete cinskou vojenskou rozvedku....
10. 03. 2010 | 16:47

zdenekbrom napsal(a):

Petr z Tábora:

Dříve jsem byl vždy pro vyvěšení. Potom jsem potkal lidi, kteří mi ukázali pohled na tuto tématiku i z jiného úhlu. Dnes se proto kloním raději k oněm mantrám a přání míru na zemi.
10. 03. 2010 | 16:49

zdenekbrom napsal(a):

Petr z Tábora:

Dříve jsem byl vždy pro vyvěšení. Potom jsem potkal lidi, kteří mi ukázali pohled na tuto tématiku i z jiného úhlu. Dnes se proto kloním raději k oněm mantrám a přání míru na zemi.
10. 03. 2010 | 16:49

Olga napsal(a):

Můj názor je, že se až příliš moc staráme o věci, kterým ani nerozumíme. Hrajeme si na spasitele a přitom podněcujeme národy k nenávisti. I v Bibli je psáno: "Běda tomu skrze koho pohoršení pochází." Hledejme chyby na sobě a snažme se je odstranit.
10. 03. 2010 | 16:49

Občan napsal(a):

Tady na tom je vidět, která strana je opravdu demokratická : ODS třeba to podporuje. Proto ji budu zase volit. Má sice občas mouchy občas se jim něco nepovede, ale aspoň podporuje svobodu vyjadřování.
10. 03. 2010 | 16:50

juvel napsal(a):

Tibeťanům bych přál dostatek moudrosti, rozvahy a síly, aby danou situaci v pokoji zvládli a prokázali se jako národ, který si zaslouží úctu a obdiv, ať už ve spojení s Čínou nebo nebo ne. Nebyli by jediným národem, který to dokázal, v opačném případě by rovněž nebyli jediným národem, který zmizel z povrchu země.
10. 03. 2010 | 16:52

jazyk napsal(a):

Myslíte si, že by Češi vyvěšovali vlajku, kdy jim hrozil výprask? Všichni ti hrdinové si hrají na virtuální disidenty. V.Havel aspoň si vybojoval ohromný majetek. A lid si rve vlasy? Kdybych to věděl, nikdy bych necinkal klíči!
10. 03. 2010 | 16:52

Čochtan napsal(a):

Tento datum,.... gentlemen, i mistr tesař se někdy utne. Pan Brom mistr je.
10. 03. 2010 | 16:54

zdenekbrom napsal(a):

Roman:
Roman:

Konejte podle svého rozhodnutí. Plně ho respketuji.
Nicméně s Vašimi dalšími tvrzeními nemohu zcela souhlasit. Zkuste nahlédnout alespoň sem: http://cs.wikipedia.org/wik...
10. 03. 2010 | 16:55

zdenekbrom napsal(a):

dříve ruda:

Cituji: "Mám pocit, že čím míň o tom kdo ví, tím je mu to jasnější."

To je naprosto přesné.
10. 03. 2010 | 16:56

zdenekbrom napsal(a):

Michal Macek:

Myslíte, že si z toho něco tato organizace dělá? Zrovna z těch vlajek?
10. 03. 2010 | 16:58

Čochtan napsal(a):

Souhlas s Romanem.
Kdybych tibetskou vlajku měl, vyvěsil bych ji. Já můžu vytáhnout akorát vlajku rebelů. Ale to by číňani nepochopili.
10. 03. 2010 | 16:58

zdenekbrom napsal(a):

Olga:

Dobrá připomínka.
10. 03. 2010 | 16:58

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Myslíte, že právě podle vyvěšení vlajky se pozná demokratická strana?
10. 03. 2010 | 17:00

zdenekbrom napsal(a):

juvel:

Myslím, že Tibeťané to zvládnou.
10. 03. 2010 | 17:00

zdenekbrom napsal(a):

Čochtan:

Stačí se zastavit na nejbližší pobočce SZ :)
10. 03. 2010 | 17:04

Luba napsal(a):

Sněmovnímu patlalovi, traktoristovi Vlčkovi, rozumím:
Vyvěšení Tibetské vlajky nevyjadřuje názorovou pluralitu Sněmovny.

Navrhuji tedy, aby ODS vyvěsili svou pravou vlajku, černý symbol slunce na bílém podkladě v rudém poli, oranžgutani by svorně se zdivočelými soc-dem vyvěsili tradiční rudé trencle se srpem a kladivem, zelení již zmíněnou Tibetějku, HOPáci by nechali vlát své padáky a KDU-ČSL by z oken vystrčili své pr..ele, natřené na černo.

Takto by se symbolicky vyřádili všichni a svět by opět ustrnul, jak je ten Czech republic liberálně demokratickej.
10. 03. 2010 | 17:05

Michal Macek napsal(a):

zdenek brom:

ja si myslim ze ano - zrovna ted je takovy pripad ve svedsku - cinan se infiltroval mezi ujgurske uprchliky a podaval reporty cinskemu agentovi.byl za to odsouzen na 16mesicu za spionaz.cinska vlada vse popira samozrejme.

taky tu byl ten pripad s demonstracemi a peticemi za falun-kung u nas.cinska ambasada promptne zmobilizovala antidemonstranty s plakaty na podporu vlady.tito lide sou samozrejme taky informatori.

asi takhle - netvrdim ze kdyz si date do okna tibetskou vlajecku ze vas hned zacne sledovat cinska tajna sluzba.ale jit s ni mavat pred ambasadu a myslet si ze je jim to jedno a ze si me treba nevyfoti a ja neskoncim v nejake slozce ktera poputuje do pekingu ci kam - to je podle me naivita.

jake to muze mit nasledky nevim - ale na klidu v dusi to cloveku neprida.ja bych teda demonstrovat pred ambasadu nesel nebo posilat jim nejake petice s mym podpisem ci dopisy.nejsem zadnej hrdina...a stydim se za to...
10. 03. 2010 | 17:11

Ládik napsal(a):

Česká tradice velí věšet ruské vlajky. Nějak se to přerušilo, ale Paroubek to jistě uvede na pravou míru; Tibet nám také vysvětlí - čekám to dnes ve zprávách.
10. 03. 2010 | 17:13

buldatra napsal(a):

Řekl bych, že každý si může vyvěšovat vlajky dle své libosti a z důvodů, které může a nemusí veřejně prezentovat, protože to není zakázané. Tak proč to vzrůšo?
Je snad tibetská vlajka zakázaná?

A co si o tom myslí někdo z libovolného cizího státu, je jeho věc. Tady není pánem a nemá nám do toho co kecat. Jeho vyjádření nás může, ale také nemusí zajímat.
Myslím si, že čínští soudruzi mají svých vlastních zákazů ve své vlastní zemi víc než dost.
Bude to asi tím, že nemají čisté svědomí a mají bobky z vlastních lidí.
Strach z jejich nesvobody.
Ale to stále neznamená, že by měli nárok nám do našeho vyvěšování čehokoliv kecat.

Kdyby někdo vyvěsil čínskou vlajku, měl by z toho někdo druhý špatné spaní?

Podle zákazů pozná se míra svobody.
10. 03. 2010 | 17:16

Kelt napsal(a):

Strana zelených vždy bojuje,pokud nic neriskuje a nic je to nestojí.Mohli by třeba zkusit vyvěsit tibetskou vlajku v Šanghaji na letišti-to bych ocenil.To co předvádějí s vlajkou ve sněmovním okně je jejich obvyklá šaškárna,jako ve všem co činí.
10. 03. 2010 | 17:16

Čochtan napsal(a):

Ládíku,
ten co všechno zná, vše umí, všude byl a všemu rozumí, prostě náš Brouk Pytlík, nám vysvětlí i Tibet. Je co se chopí moci.
10. 03. 2010 | 17:18

Koštěvkoutě napsal(a):

Vlajky vyvěšujeme, jen abych cosi komu ukázali, či dokázali, tedy že jaksi s Tibetem cítíme. Ale vždy jen jednou za rok, nebo když má přijet Dalajláma a pak zas dlouho nic.Ten akt je produktem několika politiků, už vůbec ne občanů. Apropó, kdybychom měli vyvěšovat vlajky ke všem státům, kteří si to zaslouží (a že jich je!!!), tak bychom to ani nestíhali střídat. Postoj k Tibetu, stejně jako k jiným podobným státům lze vyjádřit i jinak, ne jenom vlajkou. Ale tím "jinak" se nikdo neřídí, bohužel.A víte proč? Lidi mají jiné, své starosti a nejsou jen tak ledajaké, když třeba nemá půl roku práci. Nebo ne?
10. 03. 2010 | 17:20

zdenekbrom napsal(a):

Michal Macek:

Podpora Fa-lun-kung to už je jiný rozměr. Tam bych ten zájem, a možná i následky, skutečně očekával. Proti vlajce pochopitelně Čína protestuje, ale duchovní podpora nebo prostest - to už je jiná káva.
10. 03. 2010 | 17:21

zdenekbrom napsal(a):

Ládík:

Nemám televizi, takže si pan Paroubek může povídat, co chce. :)
10. 03. 2010 | 17:22

zdenekbrom napsal(a):

Kelt:

Asi tak.
10. 03. 2010 | 17:23

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zdeněk Brom

Tož přejme Biomase jedno z posledních zviditelnění. Už tam dloho nepobude, chudinka.

Brzy každý slušný a poctivý občan tohodle státu vyvěsí ze svého okna úplně jinou vlajku.

Bílou.
10. 03. 2010 | 17:24

grőssling napsal(a):

Pane Brom a zeptal jste se Kocába, jestli takhle můžete psát ?

Bratrstvo pravdolásky má onačejší teorii o Tibetu a ta je správně, ta se tu má šířit.
10. 03. 2010 | 17:28

sasa napsal(a):

buldatra: pokud bachar Vondruska vyvesi z parlamentu sovetskou vlajku, budete souhlasit nebo budete proti?
10. 03. 2010 | 17:29

zdenekbrom napsal(a):

Koštěvkoutě:

Cituji: "Postoj k Tibetu, stejně jako k jiným podobným státům lze vyjádřit i jinak, ne jenom vlajkou." Ano, s tím plně souhlasím.

Cituji: "Lidi mají jiné, své starosti a nejsou jen tak ledajaké, když třeba nemá půl roku práci." Přesné doplnění. Ostentativní vyvěšování vlajky na jedné straně a ignorování starostí občanů vlastního státu je skutečně scestné.
10. 03. 2010 | 17:30

Michal Macek napsal(a):

zdenek brom:

ano - vlajky vesi hodne lidi a taky si nemyslim ze by bylo vubec v silach cinanu je vsechny sledovat.ale pokud nekdo vyjadruje podporu tibetu hodne aktivne tak myslim ze zajem o jeho osobu bude.

tam kde je velka armada a silne bezpecnostni a informaci slozky tam se shromazduji informace - hodne informaci.podivejme se na priklad USA/EU.tam se resily informace o obcanech EU ke kterym ma USA pristup.bankovni ucty atd.ke spouste techto informaci ma USA prostup pres CIA a NSA.a to je EU spojencem USA a jeji obcane vesmes nemaji proti vlade USA nejake velke namitky.presto se informace shromazduji....
10. 03. 2010 | 17:30

Holubář napsal(a):

Zdá se mi být poctivé tvrzení, že tu vesměs hodnotíme věci, o nichž málo víme.

buldatra:
Chápu, myslím, smysl vašich slov a tak soudím, že máte na mysli spíš "Strach z jejich svobody". V tom máte nejspíš pravdu - a já mám strach s nimi. Kdyby se ta miliarda a kus obyvatel Číny dala nekontrolovaně svobodně do pohybu, to by se ještě mohly dít věci!
Nevím jakou máte zkušenost s Čínou vy osobně, já ze tří služebních cest v 90. letech a jsem z toho vyvalený ještě dneska - a to mi věřte, že jsem viděl i jiné kousky světa.
Doporučuji k přečtení esej Stanislava Komárka "Za Velkou zdí" někdy z přelomu tisíciletí - poučné čtení, přičemž právě tohoto autora z nějakého názorového spříznění se soudruhy asi podezírat nelze.
Hodnotit Čínu z pozice středoevropana - Čecha je trochu ošidné.
Ale shodneme se asi v tom - ať si věší každý co chce - někdo trenky, někdo špagát a někdo vlajku podle vlastního výběru (tedy s výjimkou těch s hakenkrajcem nebo srpem a kladivem).
10. 03. 2010 | 17:32

zdenekbrom napsal(a):

grőssling:

Proč myslíte, že Kocáb podal nabídku k rezignaci :)

http://aktualne.centrum.cz/...

Tam jsou jen výmluvy. Skutečností je, že si přečetl teze tohoto blogu a vyvodil z nich jediný možný závěr :)

Ale jinak je mi dost jedno, co pan Kocáb hlásá.
10. 03. 2010 | 17:34

iga napsal(a):

Ceska tradice veli veset tibetskou vlajku.
Cinska tradice veli veset primo Tibetany...
10. 03. 2010 | 17:36

zdenekbrom napsal(a):

iga:

Taková čínská tradice naštěstí neexistuje. Tyto zvyky mají někteří mocní.
10. 03. 2010 | 17:41

Petr Havelka napsal(a):

Pane Brome,

okupuje Britanie v současné době Tibet.

Neokupuje.

Ohledně "míru a pokoje".

Co je na míru a pokoji, když Čína bourá tibetské kláštery a buduje paneláky. Co je na tradici a kultuře, když Čína osidluje Tibet Číňany a dotuje jejich podnikání.

Vyvěšování vlajky je také určitým dílem druh pokrytectví, dalším dílem je to pro část lidí jen zoufalé gesto nad tím co Čína v Tibetu provádí.

Nic se nezmění, dokud Čína nepochopí Tibet. Nepochopí to nikdy, takže Tibet jeho kultura, náboženská tradice a jeho jedinečnost postupně zanikne. V přímém přenosu, za každoročního vyvěšování vlajek a je to škoda.

Dám Vám příklad, co kdyby ještě existovala země, jako antické Řecko, všechna ta nádhera, Akropole, chrámy, kultura, státní uspořádání. Přišli by, třeba ti Briti, obsadili starověké Řecko a začali zde budovat infrastrukturu. Čtyřproudovku na mostních pilířích 30 m od nádherně zachovalého Parthenonu.

Není to v současné době blbost pro změnu velikosti římského kolosea.

Znáte ten přihlouplý vtip. O tom jak se důstojník na raketové základně ptá: Kdo zmáčkl to červený tlačítko. Nikdo! Nikdo to neví.
Pak mávne rukou a řekne: Nakonec, co je mi po Novym Zélandě.
Takhle mi příjdou vaše argumenty. Ále co, co je mi po Novym Zélandě.
10. 03. 2010 | 17:43

Lena napsal(a):

Byly doby, kdy se Čína i Mongolsko Tibetu bály a podlézaly mu. Od toho bych odvozovala tibetskou samostatnost. Pak si jedni domluvili případnou vojenskou pomoc od Číny, bude-li to nutné, za vzdělávání Číňanů. To si ovšem Číňani vysvětlili po svém.

I kdybychom na to nahlíželi jakkoliv, tak

1. Tibeťani nechtěli, aby je Čína obsadila.
2. Číňani za dobu připojení Tibetu vyvraždili pár milionů Tibeťanů.
3. Číňani schválně ničí kulturu a náboženství Tibeťanů.

Kdyby pro nic jiného, tak jsem pro vyvěšení vlajky už jen z důvodu uctění těch zavražděných lidí. A to s klidem i toho 31. března. Rozdíl v těch datech je ale ten, že Angličani už tam nejsou, zatímco Číňani si tam ty své "pořádky" dělají stále. Proto mi dnešní datum připadá logičtější.

Pokud si vzpomínám, tak jsem za komoušů viděla vyvěšenou vlajku Slovenska u nás v Čechách. A nikdo kvůli tomu nic nenamítal. Proč by tedy Čína, maje čistého svědomí, měla protestovat proti vyvěšování vlajky jednoho ze svých států??? Pokud se jí to nelíbí, tak asi hryže špatné svědomí, ne?
10. 03. 2010 | 17:46

Lena napsal(a):

A jinak jsem v Číně a Tibetu taky koukala ... asi jako výše Holubář.

Už jsem to sem dávala, ale pro osvěžení paměti dám zas:
http://picasaweb.google.cz/...
Minulé léto.
10. 03. 2010 | 17:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Konečně zase jeden blog usilující o objektívní pohled.

Leno, kolik miliónů Tibeťanů podle Vás Číňané vyvraždili, když Tibeťanů je teď cca 3 milióny?
http://www.televize.cz/scri...
10. 03. 2010 | 18:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena 10.03.2010 17:53:29:
Aha, tak Vy máte Tibeťany spočítané. Pardón, to jsem nevěděl.
10. 03. 2010 | 18:06

buldatra napsal(a):

to sasa:

budu proti. A bude mě srdečně jedno, co si o tom myslí někdo v Číně.
10. 03. 2010 | 18:08

*** napsal(a):

Vyvěšovat tibetskou vlajku lidmi jako je Bursík, JauJau a Rabas je samozřejmě naprosto o ničem. Pokud by tito lidé tibetskou vlajkou zaštítila svá jednání v Číně o čemkoliv, byla by to velmi vděčně publikovaná a v podstatě i správná mediální masáž. Možná by je i zavřeli Tady na Malé Straně je to však jen způsob úlevy - také na malou stranu. Z toho plyně o jaké se jedná osoby - vyčůránky, z nichž ani nic nekouká a ani nic koukat nebude....

Lex

abychom si ujasnili pojmy. Některé názorové výměny v diskusích na úrovni nickové impertinence se dají u slušně založených lidí kdykoliv unést případně přejít mlčením. Vy jste ovšem případ non plus ultra.
Vy jste takový místní diskusní Materazzi, neznáte míru a necháte se vytočit k nepříčetnosti obyčejnými keksy.
Já se mohu klidně omluvit zde nejen Vám, ale třeba i vlkovi za spálené koláče, kterými jsem ho často zásoboval.
Ale Vy se mně tímhle obyčejným způsobem omluvit nemůžete, Vy byste díky hloubce té urážky měl přijít úplně jinde a úplně jinak, stejně jako Materazzi. Jsem na Vás velmi žádostiv jak to provedete - dejte mi to sem laskavě vědět - rád bych si Vaší omluvu vyslech osobně. Lex, děkuji za pochopení.
10. 03. 2010 | 18:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
"Pokud si vzpomínám, tak jsem za komoušů viděla vyvěšenou vlajku Slovenska u nás v Čechách. A nikdo kvůli tomu nic nenamítal." Ani nemohl, nic takového k vidění tehdy u nás nebylo. Ostatně jak vypadala vlajka Slovenska za komoušů?
10. 03. 2010 | 18:09

sasa napsal(a):

buldatra: a budete souhlasit az ji Vlcek necha sundat?
10. 03. 2010 | 18:10

Petr Havelka napsal(a):

Pane Matyáši,

ty miliony. Tahle chytání za slovíčka miluju.

Chcete to na 20% nebo-li 1/5.

A víte, že jich tam před Číňany žilo 5 až 6 milionů.
10. 03. 2010 | 18:14

Lena napsal(a):

Matyáši,

jenom díky Maovu příkazu, že mají pěstovat pšenici místo ječmene (asi neměla pšenice ten správný kádrový profil) jich na hladomor zemřely 2 miliony.

A že je jich málo? No, je. To tak v určitých případech bývá.
10. 03. 2010 | 18:14

Lena napsal(a):

Matyáši,

pardon: "...měla pšenice...".
10. 03. 2010 | 18:15

papulus napsal(a):

Petře Havelko, že vám neleží na srdci i irácké pamětihodnosti, které kulturní američani za podpory kulturních států v NATO rozflákali a rozkradli. Také budete vyvěšovat iráckou vlajku. Připomenutí pro vlajkonoše. Kdo neví, ozřejmí Topolánek. Invaze do Iráku začala 20. března.
10. 03. 2010 | 18:20

Lena napsal(a):

papulusi,
on je tenhle blog o Iráku? To čučím, já hloupá myslela, že o Tibetu.
10. 03. 2010 | 18:25

Admirál napsal(a):

Tibetská vlajka na každém kandelábru.

Hujeři Pravdoláskomilní kampaňovití v akci.

Vnímám ze sdělovacích prostředků bombastickou kampaň. To je vždy napováženou.

Pravděpodobně je za tím prostá snaha využít mnohonárodní charakter Číny k její destabilizaci a oslabení.

Je vnášení a podporování nacionální nesnášenlivosti tak bohulibé?

Když Tibet, tak proč ne Jižní Osetie?

Víc otázek, než odpovědí.
10. 03. 2010 | 18:29

Čochtan napsal(a):

Vlajka Slovenska ? Vlajka Slovenského Štátu. Tři vodorovné pruhy, od shora bílá, modrá, červená, bez znaku.
10. 03. 2010 | 18:33

Michal Macek napsal(a):

Admiral:

jaka je historie Jizni osetie?existoval nekdy v minulosti samostatny statni utvar Jizni Osetie?
10. 03. 2010 | 18:34

buldatra napsal(a):

Holubáři,

Strach z jejich nesvobody jsem měl na mysli. Tento strach je druhá fáze strachu mocných. První fáze je strach ze svobody.

Já si myslím, že je to stále to samé.
Něco někdo někomu zakáže, protože z toho něčeho, co ten někdo dělá nebo říká, má strach.
No a tím toho někoho, komu to zakázal dost naštve.
Ten, na koho je ten někdo naštvanej, dostane strach a zakáže mu o tom zákazu mluvit s ostatními, aby ti ostatní nezačali dělat naschvál to zakázané.
Těm ostatním totiž už taky něco zakázal, čímž je zrovna nepotěšíl. A tak dál a stále dokola.

A když už je těch zákazů trochu moc, dostane z toho strach i ten, kdo zakazuje.
Není blbej a je mu jasné, že nemůže zakazovat donekonečna všecko a že čím víc toho zakáže, tím víc hrozí, že ho utlučou čepicemi.
A oni ho asi stejně jednou utlučou, pokud ty zákazy nezruší. Tak to prostě na světě chodí.
Strach ze svobody se mění ve strach z nesvobody.

Osobně si myslím, že se kus obyvatelstva Číny do pohybu dá.
Ostatně, nebude to poprvé v historii. Otázka zní: jakým směrem.
10. 03. 2010 | 18:39

buldatra napsal(a):

to sasa:

teť jsem s otázkou na řadě já. Takže saso, jak jste na tom Vy, budete s tím souhlasit?
10. 03. 2010 | 18:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Petr Havelka:
Takže házet tady milióny je chatání za slovíčka?! Jestlipak jste schopen doložit údajných 5 - 6 miliónů Tibeťanů? Úsilvně hledám v pramenech, nikde nic.
10. 03. 2010 | 18:51

Holubář napsal(a):

buldatra:
Díky za výklad, zajímavá konstrukce, která stojí za zamyšlení.

K pohybu Číňanů - oni si ho kdysi zastavili sami. Viz Gavin Menzies "1421: Rok, kdy Čína objevila svět", Mladá fronta 2004, edice Kolumbus.
Od té doby pak seděli doma na zadku a vypadá to, že už je to přestalo bavit.
Číňan nikam nespěchá, neb neplánuje ve staletích, ale v dynastiích.... :-)
10. 03. 2010 | 18:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
Totéž jak s Petrem Havelkou: ty dva milióny zavražděných Tibeťanů přechodem na pěstování pšenice přikázané Mao Ce Tungem můžete doložit? I to hledám marně.
Btw.: Jak to bylo s tou slovenskou vlajkou za komunistů?
10. 03. 2010 | 18:58

zdenekbrom napsal(a):

Petr Havelka:

A chce Británie v Tibetu obnovovovat tradice? Skutečně?

Po Tibetu je mi hodně. jenom už nemám potřebu věšet vlajku, ale soustředuji se spíše na duchovní hledání pomoci, což je mimochodem i pro Tibeťany velmi pochopitelné a dokáží to pochopit spíš, než vlajkověšení. Tibetská tradice je totiž duchovní tradicí.

Čína je abstraktum. Existují Číňané. Ti Tibet chápou. Chápou ho ale skrze své historické vidění, protože jsou s Tibetem velmi úzce skrze historii propojeni.
10. 03. 2010 | 18:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Lena prý viděla slovenskou vlajku u nás za komunistů. :))
10. 03. 2010 | 19:00

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Zkuste si prosím pročíst ten odkaz na historii Tibetu. Vaše tvrzení v prvním odstavci skutečně nejsou tak jednoznačně doložitelná.
10. 03. 2010 | 19:02

DJ napsal(a):

Politiku nechám stranou.
Pro mne je důležitý názor Tibeťanů na situaci v jejich zemi.
A protože jich pár znám, vím, že Číňany považují za okupanty se vším všudy.
P.S.
Lituji každého, kdo si hledá informace ve wikipedii.
10. 03. 2010 | 19:06

Luba napsal(a):

Osobně si myslím, že pouhé vyvěšení vlajky Tibetu je málo.

Všichni věšitelé by měli též povinně zapět tibetskou národní hymnu:
http://www.youtube.com/watc...
a rituálně zatroubit na tibetský národní roh:
http://www.youtube.com/watc...

Má to ovšem jedno riziko - přihlížející okolí by mohly přepadnout náhlé sympatie k Čínské kulturní revoluci.

Inu:
"Nechť jsou šťastny všechny bytosti ..." :)
10. 03. 2010 | 19:07

zdenekbrom napsal(a):

Petr Havelka:

Ještě malý dodatek.

Všímáte si toho, jak lehce tzv. demokratické státy vůči Číně vyměknou, když jde o zakázky a penízky? Island čínskou finanční pomocí hrozí Britům a Holanďanům. Vlajka je symbol a čin je kde?
10. 03. 2010 | 19:11

zdenekbrom napsal(a):

DJ:

Tož politovat můžete každého. Problém je v tom, že tibetský buddhismus zde a tibetský buddhismus v Tibetu se od sebe dost liší. Vyvozovat dalekosáhlé závěry z jeho evropské formy je velmi ošidné.
Známe skutečný názor Tibeťanů nebo vycházíme z toho, co jsme slyšeli od některých? I mezi Tibeťany v exilu jsou výrazné názorové rozdíly.
10. 03. 2010 | 19:15

zdenekbrom napsal(a):

***

Mohu jen souhlasit.
10. 03. 2010 | 19:16

buldatra napsal(a):

Holubáři,

čínská civilizace je mnohem, mnohem starší, než ta naše.

Pakliže je jejich civilizace životaschopnější, než ta naše, převálcují nás.
Že se tak ještě fyzicky nestalo, však možná svědčí i o tom, že nemají zájem o agresi, ale spíš o invazi obchodního charakteru.
Ale i tím nás mohou převálcovat.
Že by právě to byl rozdíl mezi naší a jejich civilizací?
10. 03. 2010 | 19:16

zdenekbrom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Když jde o ideologii, jde matematika stranou.
10. 03. 2010 | 19:17

zdenekbrom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Když jde o ideologii, jde matematika stranou.
10. 03. 2010 | 19:17

Michal Macek napsal(a):

tak tohle je priklad cinu:

http://technet.idnes.cz/goo...

neustoupit aroganci moci - tleskam google
10. 03. 2010 | 19:21

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Papulus ale správně poukazuje na provázanost věcí a na souvislosti. Během války v Iráku, cizí vojska jsou tam mimochodem vnímáma jako okupanté, byly nenávratně zničeny cenné památky a prameny, vyhořely nenahraditelné archivy a knihovny atd. Barbarství je vždy jen a zase barbarství.
10. 03. 2010 | 19:21

Starý Burgunďan napsal(a):

Domnívám se že jedině správná barva vlajky je nyní v Čechách duhová!
10. 03. 2010 | 19:22

zdenekbrom napsal(a):

Michal Macek:

Ano, souhlasím. Doufám, že vydrží.
10. 03. 2010 | 19:24

Lena napsal(a):

Pane Brome,

tak jsem si to přečetla. A je tam míň informací než kolik jsem si přinesla z Tibetu. Takže mi to moc nepomohlo.

Právě v Tibetu před sochami jejich řekněme krále-sjednotitele a jeho dvou manželek - Nepálky a Číňanky jsem se dozvěděla, že od oné čínské princezny ti "nejodvážnější" čínští ideologové odvozují nárok na zabrání Tibetu. Né, že princeznu Wen-Čcheng poslali Tibeťanovi, aby s ním jako nebezpečně mocným králem udržovali přátelské vztahy, ale že to byla vlastně ta princezna, která tam donesla budhismus (také tam sedí se zlatou soškou Budhy v rukou), která tam donesla vliv a převahu Číny. :-)

Někteří lidé mohou mít vlivem filmu 7 let v Tibetu trošku zkreslený pohled. Ale mírumilovnost mnichů není v historii tak samozřejmá. Každý klášter měl své mnichy-bojovníky, kteří se uměli moc pěkně tesat. Výstroj takového mnicha jsem v chrámu taky viděla na vlastní oči.

Skoro bych řekla, ale je to jen můj možná blbý názor, že tohle území je takovou obdobou Palestiny. Viděla jsem tam od mnichů i od obyvatel náznaky odbojnosti. Myslím si, že kdyby měli bojovnější náboženství, že se tam budou bít s Číňanama hlava nehlava.
10. 03. 2010 | 19:27

Lena napsal(a):

Pane Brome,
myslím, že papulus a podobní svými výkřiky, které se tu v určitých podobách stále dokola opakují, nesledují provázanost, ale docela obyčejně se snaží strhnout pozornost jinam stylem: "vy si tu o něčem blbě kecáte a přehlížíte něco jiného. To já nedělám nic a to je naprosto v pořádku, protože ..."
Takové příspěvky si vždy můžete přečíst tam, kde se poukazuje na znečišťování prostředí, porušování lidských práv, neetického zacházení se zvířaty, potřebu pomoci pro postižené válkou nebo katastrofami. Už jsem na příspěvky tohoto typu alergická.
10. 03. 2010 | 19:33

Michal Macek napsal(a):

zdenek brom:

tady je hezky videt moc IT technologii a internetu atd - velke internetove firmy jako yahoo,google,youtube,facebook atd jsou nejen bohate ale take velmi mocne - a nepatri zadnym vladam - sou v soukromych rukou.ted se zase zminim o knizce co sem nedavno docetl - o Kryptonomikonu od Neala Stephensona (je proste bozi :) - cast deje se odehrava v nedavne minulosti,v dobe boomu internetu.mala spolecnost Epyphyte kterou zalozilo nekolik intouskych pocitacovych nadsencu se pousti do podnikani v telekomunikacich v jihovychodni asii (oblast filipin).v imaginarnim minisultanatu Kinakuta (neco jako napr Brunej) chteji vybudovat neco jako velky informaci uzel skrz ktery by proudily informace.jde o to zakaznikum nabidnout rychly,spolehlivy a hlavne bezpecny (odolny kontrole vlad a spionazi) prenos informaci.autor knihz usty jedne z postav mluvi o vladni cenzure informaci a novych technologiich internetu a podmorskych optickych kabelu.rika,ze pred prichodem internetu mely vlady plnou kontrolu nad tokem obchodnich (i jinych) informaci a mohly na jejich zaklade vybirat dane (USA) nebo kontrolovat informace (Cina).s prichodem internetu a podmorskych optickych kabelu se tok informaci postupne dostal do rukou soukromych spolecnosti (IT,telekomunikace) a vlady prisly o moznost kontroly.stalo se to postupne a jim pod nosem a vlady jsou ted mirne receno rozladene a pokusi se bud lehci formout (nejaka regulace) nebo tvrdsi formou (mechanicke preruseni podmorskych kabelu) ziskat kontrolu zpet.tolik knizka...

mzslim ale ze situace je v realite hodne podobna - uz jen to ze Cina nejedna s vladou USA - ale se soukromou spolecnosti skoro jako se sebou rovnym hodne napovida...
10. 03. 2010 | 19:40

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Já vím, že to je jenom základ, ale alespoň něco. Odvolávat se tu na další knihy mi nepřijde fér, protože nejsou hned po ruce.

Velké mezery v poznání Tibetu všeobecně panují do doby oné princezny. Ale i tam se děly věci zajímavé.

S tou princeznou je to právě velice ošemetné. České království Lucemnurkové také získali skze ženu. To jsou právě ty hrátky historie, ze které se dá vyvodit mnohé. Podstatné ale je, že s princeznou vstoupil do Tibetu buddhismus a nahradil tradiční Bön.

Promíšením Bönu a buddhimsu vznikla svébytná odnož buddhismu, od které se ale někteří buddhisté distancují, protože obsahuje mnoho šamanistických rituálů a obřadů - a to někdy velmi svérázných.

7 let v Tibetu je krásný, ale zavádějící film. Kromě bojovných mnichů neukazuje i mnoho podstatných věcí pro tibetský buddhismus, což je škoda.
10. 03. 2010 | 19:41

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

I tento pohled na zmiňovaný příspěvek je možný. Osobně jsem ho vnímal tak, jak jsem napsal.
10. 03. 2010 | 19:43

zdenekbrom napsal(a):

Michal Macek:

Ten poslední odstavec je velmi dobrý. Z toho se lze dozvědět mnohé.
10. 03. 2010 | 19:45

Lena napsal(a):

Pane Brome,

zásadní logická chyba:
"České království Lucemnurkové také získali skze ženu"
Ano, ale:
1. tibetský král (domácí) si vzal přivandrovalou princeznu a žil s ní na svém území,
2. Lucemburk si vzal domácí princeznu a stal přivandrovalým králem na cizím území.
Chápete ten rozdíl?
Paralela by byla, kdyby si sňatkem Gampa zabral Čínu.

S princeznou Wen asi budhismus nevstoupil jako z jediného zdroje, ten tam přinesla i nepálská princezna.
10. 03. 2010 | 19:47

Lena napsal(a):

Pane Brome,

nevylučuji, že s papulusovým příspěvkem máte pravdu, osobně se ale domnívám, že pravdu mám já. Jsem tu už asi 2 roky, takže mám určitou zkušenost (nebo předsudek?).
:-)
10. 03. 2010 | 19:51

Holubář napsal(a):

buldatra:

Mám k tomu hezkou "historku z natáčení".

Zakládali jsme v 90. letech společný podnik v čínském Kantonu (kousek něco přes 100 km od Hong-kongu proti proudu Perlové řeky - špinavé jak prase :-) ). Sice starobylé, ale provinční město, tehdy cca 5,5 milionu obyvatel. Měli jsme sebou primátora našeho města, velkého chlapa staroslovanských rozměrů. Přijal nás kantonský starosta (primátora, to oni neměli), starý malý vysušený Číňan. Náš primátor vypráví, že budeme za rok slavit 700 let od založení našeho starobylého města. Číňan pokýve a říká, že to je obdivuhodné. A že to podtrhuje nově vznikající vztahy mezi našimi městy. I Kanton bude slavit, ovšem až za pár let, a to 2700 let od založení ....

Řekl vlastně - ty barbare, vrať se na strom.

Poměr obyvatel našeho města ke Kantonu byl cca 1 : 30.

A pak hodnoťte Čínu...
10. 03. 2010 | 20:02

VK-Can napsal(a):

Srdecne zdravim pane Brom.

Vybral jste zajimave tema, bohuzel mam obavy, ze je znamo jen malo skutecnych faktu kolem teto zalezitosti
Mam dojem, ze pokud by slo jen o soucasne uzemi Tibetu, tak by Cina nebyla takova "choulostiva".

Pokud ovsem se pujde trochu dale do historie, tak se zjisti, ze pod Tibetske Imperium patril velky kus soucasne Ciny! Zde bude mozna ten zakopany pes!
Totiz soucasny 14ty Dalai Lama se tohoto uzemi nevzdal!!
A to bude asi dost bolave misto pro Cinu. Ta potrebuje uzemi, ne aby se jich musela vzdavat!

Myslim, ze jen malo lidi vi o tomto malem "detailu" ve vztahu soucasneho Dalai Lami a Ciny.
10. 03. 2010 | 20:02

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Pozor na jednu věc. Ona princezna byla součástí státních jednání mezi Čínou a Tibetem, takže mohlo být dojednáno, co se stane, když .... a jaké postavení bude mít jejich potomek. To jsem měl na mysli především.

Dále Tibet následně ovládal sousední království. Inu, i Tibet mohl být svým způsobem někdy okupantem, ale následný boj s Čínou prorál.

S tím papulusem to asi necháme tak, že si oba podržíme vlastní interpretaci :)

Píšete, že jste byla v Tibetu. Měla jste možnost účastnit se i duchovních tradic této země?
10. 03. 2010 | 20:02

zdenekbrom napsal(a):

VK-Can:

Díky za to doplnění. To je skutečně málo známá záležitost.
10. 03. 2010 | 20:05

Luba napsal(a):

Navrhuji zavést jinou fanglíčkářskou tradici, než je obvyklé věšení Tibetějky.

Všichni věší "Tibet", my budeme věšet vlajku Kurdistánu.

Nevím, proč bychom měli dělat něco tak konvenčního, co dělají všichni ostatní vlajkoví bojovníci.

Kurdistánka je hezčí, než Tibetějka a Kurdové jsou nám blíž jazykově i kulturně.

http://www.youtube.com/watc...
10. 03. 2010 | 20:13

zdenekbrom napsal(a):

Luba:

A což začít hledat duchovní porozumění mezi lidmi bez ohledu na národnost?
10. 03. 2010 | 20:14

Petr Havelka napsal(a):

Pane Brome,

píšete

"Všímáte si toho, jak lehce tzv. demokratické státy vůči Číně vyměknou, když jde o zakázky a penízky? Island čínskou finanční pomocí hrozí Britům a Holanďanům. Vlajka je symbol a čin je kde? "

No právě, ale toho čínského povyku kolem vyvěšování vlajek a oficialních návštěv dalajlámy!

Co to vlastně znamené pro naše končiny.
Čína si "povykem" potvrzuje svoji sílu, která je v "kupecké" rovině.

Čína má veliké štěstí, že ji, díky globalizaci, minulo období studené války nebo dejme tomu něco jako "reagonovské" období. Vděčí za to, že "břemeno" neslo SSSR, své velikosti a svému lidu, nicméně na "avizovaný" lidový stát ma v úrovni života vážne disproporce (venkov - město).

Není od věci Evropě a USA v této souvislosti podotknout, co je přednější demokracie nebo peníze.

Obojí zaráz u Číny nejde.

Tibet je jen "velmocenská" marnivost Číny, komunistická nenažranost po nových územích vlivu. V Tibetu nebylo nic, žádné strategické suroviny, skála a kláštery. Tibet je jen dobyté území. V současnosti by mohlo kápnout z turismu.

"Duchovní hledání pomoci"

Ono duchovno časem zahyne na úbytě, protože ČÍna na Tibet jde ekonomicky a má na to sílu.

Dám Vám příklad z domova. Čeho docílili komunisti v Prostějově, přeťali náměstí obchodním domem Prior. V Olomouci postavili Prior 10 metrú od kostela sv Mořice.

Tohle si představte 100krát větší v Tibetu.

Duchovno v Tibetu půjde do háje.
10. 03. 2010 | 20:17

Petr z Tábora napsal(a):

to Lena, Brom:
Pokud bychom chtěli filosofovat, tak hodně stručně přetlumočím názor některých nábožensky založených Tibeťanů:
Kdysi byli Tibeťané velmi válečnickým národem, který způsobil svým sousedům mnohá utrpení. Byli ve své době krutí a neporazitelní. Tento národ jako možná jediný na světě převzal mírumilovné náboženství a odzbrojil. Jejich nynější osud je důsledkem špatné karmy za jejich špatné činy v minulosti. (Obdobně smýšlející lidé takto vykládají i osud Lidic.)
10. 03. 2010 | 20:19

Holubář napsal(a):

zdenekbrom:
Nerad se pletu do vaší diskuse s Lubou, leč dovolím si podotknout, že při hledání duchovního porozumění mezi lidmi bez ohledu na národnost (i tu českou, samozřejmě), je dobré mít vzadu za opaskem připravenou pistoli....
Zásada bezpečnosti!

(Žertuji, samozřejmě...)
Rozpoutal jste tu docela hezkou diskusi, gratuluji. Vy máte v sobě i takto elektronicky nějaké uklidňující kouzlo, takže si tu lidi ani moc nenadávají. To je príma.
Spěte dnes dobře, zasloužíte si to....
10. 03. 2010 | 20:22

Lena napsal(a):

Pane Brome,

já tam byla jen asi týden, tak jsem koukala něco vidět, ale co tak za ten týden stihnete, že?

Co se týče duchovna, tak to já jsem hodně velký barbar. Ale samozřejmě jsem si prošla chrámy, pomeditovala v jednou z nich při zpěvu mnichů, což byl i pro takového ateistu jako já dost velký zážitek, vydržela jsem tam zhruba hodinu a dostala se do stavu spaní-nespaní. Nevím, jak to popsat.

Taktéž jsem obešla při slavnosti koru asi třikrát dokola s tou spoustou Tibeťanů. Za neustálého přísného dozoru čínských vojáků, kteří tam opravdu prudili, jinak se to nazvat nedá. Kamarádka je věřící (nějaká odnož budhismu), takže jsem to absolvovala s ní. A můžu říct, že to má výjimečnou atmosféru. S naší mší se to nedá srovnat ani náhodou.

Dál mě zaujalo, že u každého chrámu byli psi a kočky. Psi spíše tak, že se tam stáhli pro obživu, protože mniši je krmili a měli i "zvířecí doktory". Ale kočičky jsem čekala, že budou divoké. Nebyly, byly vymazlené. Už jen když jsem se na ní soustředila, podívala se na ní, hned začala komunikovat. Chovaly se velmi vstřícně. V Číně samozřejmě nic takového, tam byla zvířata velmi zubožená fyzicky, ale hlavně psychicky. Když tedy člověk na nějaké nesežrané zvíře vůbec narazil.

Mě se v Tibetu líbilo moc. Akorát mě nehorázně štvaly čínské zásahy do všeho. Myslela jsem, že to ještě uvidím, než to Číňani úplně zničí. Přijela jsem pozdě, zničené už to je.
10. 03. 2010 | 20:25

Lena napsal(a):

Havelko,

myslím, že se pletete. Tibeťani uznávají bohyni země a vrtat se v ní je nepřípustné. Tam díky tomu jsou suroviny nedotknuté.

A za druhé se z Himalájí můžou moc hezky posílat rakety. Za prvné je to vysoko a za druhé je to blíž rovníku. Oboje starty raket usnadňuje.
10. 03. 2010 | 20:32

LEVAK napsal(a):

Pane učitel a co tak Tamilové,Kurdové,Korzičané,Baskové etc. ti u Vás nenacházejí milost.Mám dojem,že Tibet je módní a tak vyvěste fangle na tinkltangle a nezapomeňte ale potom svým žákům vysvětlit ten paradox,že v současné demokracii jsou si všichni rovni ale někteří jsou si rovnější!
10. 03. 2010 | 20:34

Lena napsal(a):

Petře z Tábora,

přesně tak. Mě taky říkal astrolog (kterého jsem tak dlouho otmítala s horoskopem, až mi ho udělal zadarmo, jen aby mě přesvědčil, že to funguje), trpím za hříchy minulého života. A to jo, to já trpím jak Job.
:-)
10. 03. 2010 | 20:35

Lena napsal(a):

No, pane Brome, už se nám tu "papulusovití" začínají slézat.
10. 03. 2010 | 20:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

DJ:
Lituji každého, kdo informace bagatelizuje.
10. 03. 2010 | 20:39

J.H. napsal(a):

Namísto nimrání se v čínsko-tibetských vztazích, na nichž stejně nic nezměníme a které jsou pečeny úplně jinde, bez ohledu na to co si myslí a před čínským velvyslanectvím tropí různí spravedliví obhájci lidských práv doporučuji přečíst si cestopisy Svena Hedina, který Himáláj a Tibet procestoval křížem krážem. Jeho podrobné a barvité líčení tibetské společnosti, kajiny, klášterů i podnebí dá čtenáři zajímavé informace s tím, že si sám udělá obrázek o situaci v Tibetu v určitém období. Dále doporučuji knihu Pět let v Tibetu (autora už nevím), která líčí práci v této zemi ve druhé polovině 20. století. Také zajímavý dokument.

Jinak ani Číňané ani Tibeťané nejsou žádní andělé a oba si hájí své. Tibeťané mají tu smůlu, že je jich málo a čínské přesile odolat nemohou. Jinak smlouvu, která byla uzavřena mezi vládou Číny a vládou Tibetu neplnila ani jedna strana.
10. 03. 2010 | 20:43

Lena napsal(a):

Matyáši,

já mám o Wikipedii taky velmi vážné pochybnosti. Ten Tibet je zrovna psaný tak, jakoby autor znal minimum faktů, nepamatoval si dala, tak tam napsal polívku kolem těch dvou čísel, která si náhodou někde našel...

Nedávno jsem tam našla až bych to nazvala chvalozpěv na jednoho odborníka našeho místního českého významu, žádného vědce, který se vyjádřil o skutečném vědci a povahově mimořádnému člověku jako o senilním dědkovi, a to při velmi fundované přednášce tohoto "dědka" během jeho návštěvy z USA, kde pracoval i pro NASU. Asi si ten profil do Wikipedie napsal ten nevychovanec sám, jinak si to nedovedu představit. A to je ten problém. Do Wikipedie nejspíš může psát naprosto kdokoliv.
10. 03. 2010 | 20:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Holubář:
Přesně ty relace, kteeré jste uvedl v 10.03.2010 20:02:33, mnozí zde neakceptují. Poučovat někoho z říše s nepřetržitou histórií několika tisíc let je směšné. Nevšiml jsem si, že by čínští představitelé poučovali lídry jiných mocností.
10. 03. 2010 | 20:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Leno,
takže podle Vás je lepší něco plácnout o miliónech bez důkazu. Taky možný přístup, ne však pro mne.
Wiki není pro mě božská autorita, jsou i jiné prameny, např. tento se Vám může líbit víc:
http://historie-tibetu.webp...
Podle mého fakta jsou fakta, ať už pocházejí odkudkoliv.
P.S.: Jak to bylo s tou slovenskou vlajkou u nás za komoušů?
10. 03. 2010 | 20:55

Luba napsal(a):

Pane Brome,
od někud se ale musí začít :)

Duchovně si můžeme porozumět třeba písní. Je to v naší tradici.

Husité vítězili zpěvem.
Husité byli vlastně první, co sladili Evropu.
Děsem z jejich zpěvu. Jistebnický kancionál hovoří za vše:
http://www.youtube.com/watc...

Když zbraně mlčí, promlouvají múzy:
http://www.youtube.com/watc...

Mimochodem,
nedávno vyšla povedená faksimilie Jenského kodexu, bratru za tři tácy.
http://www.manuscriptorium....

Povšimněte si prosím jedné zvláštnosti, o které můžete později vyprávět svým žákům.

Šat soudobých hříšníků, advokátů a prelátů (ti, kteří lžou) je vybarven sytými barvami a šat prvních křesťanů jemnými odstíny.
Protože potlačená barevnost symbolizuje reformní hnutí proti papežskému Římu, a pokání.
Latinsky "color" = "barva", ale současně to znamená i klam.
http://www.rozhlas.cz/leona...

Toliko tedy historický exkurz o tradicích duchovního porozumění.
10. 03. 2010 | 21:09

zdenekbrom napsal(a):

Petr z Tábora:

Ohledně Tibetu bych dokázal souhlasit. Slyšel jsem také, že některé kláštery si zadaly s jistým druhem magie a z toho se odvozuje jejich současný osud.

Ohledně Lidic bych měl názor poněkud jiný.
10. 03. 2010 | 21:11

zdenekbrom napsal(a):

Petr Havelka:

Domnívám se, že Tibet není jen marnivostí Číny. To místo má své poslání a mnozí Číňané, včetně komunistů, alespoň tuší, že je důležité.
10. 03. 2010 | 21:14

ujo napsal(a):

a co takhle vyvěšovat palestinskou vlajku?
Fakt ale je, že Izraelci žádnou železnici do Gazy nepostavili.
A pak, proč zbytečně riskovat?
10. 03. 2010 | 21:14

zdenekbrom napsal(a):

Petr Havelka:

Domnívám se, že Tibet není jen marnivostí Číny. To místo má své poslání a mnozí Číňané, včetně komunistů, alespoň tuší, že je důležité.
10. 03. 2010 | 21:14

zdenekbrom napsal(a):

Holubář:

Díky. Hodně ale záleží i na těch, kdo do detaty vstupují.
10. 03. 2010 | 21:16

Lena napsal(a):

Matyáši,

to bylo hezké, ale nemám ráda stránky bez autora.
Tyhle se mi zdají o moc lepší: http://www.potala.cz
A počty mrtvých při hladomoru:
http://www.protibet.org/dok...
Tam je přes milion, ty sinoložky, co tam byly s námi a měly to vystudované říkaly víc.

Bohužel svoje knihy mám nedostupné a budou ještě pár měsíců, takže se nemůžu nikam do serioznějšího zdroje podívat než jen na internet.
10. 03. 2010 | 21:19

Navvy napsal(a):

Pane Brome, v rámci našich středoevropských možností a znalostí, velmi zajímavý článek. I když si Britové v Asii počínali velmi brutálně (Indové ví svoje), přece jen už dnes Tibet neokupují. Jenže jak se stavět k současnému vztahu Tibet vs. Čína? My u nás máme sklony fandit těm menším a slabším, aniž bychom se moc zamýšleli nad tím kdo je kdo. U Tibetu to navíc ani příliš nevíme. Informace, které k nám přicházejí jsou příliš rozporné, nepřesné (nemyslím, že úmyslně, ale prostě s ohledem na odlišnost od evropského prostředí), různě filtrované atd. Kdysi dávno jsem četl 7 let v Tibetu a na základě té četby jsem se pokusil získat více informací. A hle - autor byl esesák! To není stejné jako řadový komunista, nebo třeba milicionář. Tam nebyli žádní strejcové. Zato jsem narazil na pro mě neřešitelnou otázku zda režim v Tibetu byl lepší nebo horší než ten čínský - dodnes se mi zdá, že byl horší (méně svobodný), zda nakonec ti Číňané tam nepřinesli vlastně pokrok. Nejsem přesvědčen, že to vím, a tak to vyvěšování tibetských vlajek považuji za určitý projev nevědomosti a nemyslím to nijak špatně. Jen mi to připadá jako nosit tričko s nápisem v neznámém jazyce a nevědět co je na něm přesně napsáno. Myslím, že o tom je tak zhruba i Váš článek.
10. 03. 2010 | 21:20

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Dík za informace. Osobně jsem v Tibetu fyzicky nikdy nebyl. Měl jsem ale tu čest poznat několik duchovních lidí, kteří o tom věděli dost. Nu a v tom spaní-nepaní ten Tibet zas není tak daleko :)

Chápu, že pohled na zničení kulturní dědictví musí otřást každým trochu citlivým člověkem. Jenom pro přesnost zde ocituji sdělení člověka, který by pro Tibet dal i svůj život: "Kde zaniká stará forma, rodí se nová. Očištění je cesta bolestná, ale vede zpět ke kořenům."
10. 03. 2010 | 21:21

Lena napsal(a):

P.S. Matyáši,
Vy jste mě zviklal. S tou slovenskou vlajkou už si nejsem ani trochu jistá.
10. 03. 2010 | 21:21

zdenekbrom napsal(a):

LEVAK:

Pokud jste si nevšimnul, tak jsem se poněkud navrtal právě do toho věšení vlajky a stále dokola opakuji, že je třeba myslet na mír všech lidí a hledat mezi nimi pochopení. Navíc nejsem spasitel světa, takže do jednoho blogu prostě nemohu natlačit vše. Můžete být ale klidný, mantru věnuji i jim - a nebude to poprvé ani naposled.
10. 03. 2010 | 21:24

Jozef napsal(a):

To krvave povstanie organizovala CIA.
Krvavo bolo potlacene. Cina potom zrusila tibetsky feudalizmus s prvkami otrokarstva.

Kto ma zaujem,moze najst dost informacii o Tibete i o historii cinsko-tibetskych vztahov.Nie vsak v masmediach.Masmedia su arenou /studenovojnovej/ propagandy.V masmediach sa realizuju goebbelsovci washingtonskej rise a ich naivne babky.
10. 03. 2010 | 21:25

zdenekbrom napsal(a):

J.H.

Svena Hedina doporučuji též a máte pravdu - každý si hájí své.
10. 03. 2010 | 21:26

Lena napsal(a):

Pane Brome,

tak tam jeďte. To místo má svého ducha. Pojedu s Vámi :-).
Beze srandy. Moc tam ještě chci. Pronajmout si nějakou boudu v horách nebo si domluvit přespání v některém z horských chrámů. A vydat se pěšky do hor tak zhruba na týden. Anglicky tam umí snad úplně každý. Aspoň každý, koho jsem potkala. Chrámy jsou nádherné, lidé milí a hory naprosto mimořádné. Akorát dýchat se tam nedá!
10. 03. 2010 | 21:26

Admirál napsal(a):

A když už jesme u toho, proč nebojkotovat čínské zboží? Jsem pro.

Nějaká vlajka...

To by nám pomohlo, a pravděpodobně by jsme s tím nezpůsobili žádné krveprolití...

Proč furt máme hájit cizí špinavý peřiny?
10. 03. 2010 | 21:28

zdenekbrom napsal(a):

Luba:

Dík za pěkné čtení :)

Mantra je trošičku něco jiného než píseň a dají se s ní dělat zajímavé věci. Takový celonoční zpěv mantry s dalšími lidmi je zajímavý zážitek.
10. 03. 2010 | 21:30

zdenekbrom napsal(a):

ujo:

Můžete začít konat.
10. 03. 2010 | 21:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
No tak jo, je to sice jednostranná, ale podepsaná stránka. "Po staletí žily Čína a Tibet jako sousedé, v roce 1913 vyhlásil Tibet
nezávislost." :)
Tahle je však podepsaná, přece jen to sousedství popisuje podrobněji.
http://www.tibinfo.cz/clane...
10. 03. 2010 | 21:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
"S tou slovenskou vlajkou už si nejsem ani trochu jistá."
Tak, a teď je na řadě Tibet. :)
10. 03. 2010 | 21:33

zdenekbrom napsal(a):

Navvy:

Ano, přesně o tom je.
10. 03. 2010 | 21:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Navvy:
"nakonec ti Číňané tam nepřinesli vlastně pokrok" Přesně.
10. 03. 2010 | 21:36

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

To zní dost zajímavě. Nicméně tady muset dát poradu s mojí drahou manželkou. Tyto prázdniny jsou již mimo, protože jsem vázán závazky dříve danými, ale příští by to šlo.
10. 03. 2010 | 21:39

Lena napsal(a):

Matyáši,

Tibet na řadě nebude.
A s prominutím za to sprosté slovo, ono by to jinak nevyznělo: na ten pokrok, co si tu o něm notujete s Navvy, jak jsem tak viděla, Tibeťani Číňanům serou.
Oni si ho taky Číňani dělají hlavně pro sebe. Dotují tam Číňanům kde co, jen aby se tam stěhovali a přečíslili Tibeťany.
A přivést pokrok za cenu mrtvých, o to byste stál třeba Vy u nás? Jakože by nás sem přišla nějaká mocnost zachraňovat?
10. 03. 2010 | 21:43

Lena napsal(a):

Pane Brome,
:-).
Manželku klidně vemte s sebou. Když Vás tam bude zlobit, vyměníte jí za jaka, no.
10. 03. 2010 | 21:44

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Aby nevznikl nějaký omyl. Nebudu žádat o dovolení, ale o radu. Moje drahá žena dokáže svojí intuicí mnohé správně odhadnout a vytušit.
Spíš bych měl strach, že by se mi tam usadila a splynula s přírodou. A co já tady potom sám :)
10. 03. 2010 | 21:49

*** napsal(a):

buldatra

s vaším napsaným názorový souhlas, vylepší to ještě o novou železnici - za dva dny do Londýna.
Viz dnešní zprávy...
10. 03. 2010 | 21:50

Lena napsal(a):

Pane Brome,

splynout s přírodou je krásné. Tedy pokud není zrovna mráz, neběhají kolem lvi a je co jíst a pít.

Sám byste tu vlčil, to by nešlo. Proto beru svůj návrh zpět.

Jdu se psíky, tak dobrou noc Vám i manželce. A Matyášovi též.
10. 03. 2010 | 21:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
To byl jen pokus o vtip. Nicméně přece jenom: kláštery, mniši, meditace....to všechno je moc pěkné, jenomže ti mniši jsou žebraví a železnice je pokrok skutečný. Číňané to dělají po asijsku, ostatně zrovna tak se svými etnickými spolubratry se nemazlí. Není politika jednoho dítěte vlastně genocída?
10. 03. 2010 | 21:57

Lena napsal(a):

P.S.
Dneska to tu bylo příjemné. To není vždycky pravidlem.
Díky za článek.
10. 03. 2010 | 21:57

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Dobrou noc i Vám :)

Mimochodem, jak se dá zajistit ta cesta do Tibetu?
10. 03. 2010 | 21:58

sasa napsal(a):

to buldatra: ano budu souhlasit, povazuji parlament za reprezentanta CR a ne jednotlivych politickych stran. At si vlajky svych kamosu vyvesuji na stranickych sekretariatech. Na budove parlamentu CR se maji vyvesovat vlajky dle nejakeho radu. Na cochcarnu tato republika dojede.
10. 03. 2010 | 22:00

Lena napsal(a):

Matyáši,

Vy humoristo. Co je to pokrok? Technický pokrok je třeba železnice, to je pravda. Ale je to pokrok obecně? Jsme kvůli ní šťastnější? Anebo kvůli internetu? Nedávno jsem četla, že internet může vyvolávat deprese.

A už fakt pádím. Psiska, jak mě vidí v bundě, otravují, skáčou, štěkají. Tak buď je budu muset zabít nebo jít. Volím to druhé.
10. 03. 2010 | 22:00

Lena napsal(a):

Pane Brome,

kurnik já neodejdu a budu muset dolovat psí hovínka z koberce :-).

Já tam byla na zatmění Slunce, takže to šlo přes cestovku. Ta jedna průvodkyně si to už uměla zajišťovat i jinak. Jezdí soukromě právě do těch hor, do samoty.

Mám se jí zeptat?
10. 03. 2010 | 22:03

ujo napsal(a):

pro autora:
nemyslím si, že vyvěšování vlajek je řešení problémů.
Nehledě na to, že ani zdaleka nemám tolik oken kolik by tolik by bylo potřeba.
10. 03. 2010 | 22:21

mb napsal(a):

pane Brome, obávám se že to máte maličko přeházené ...

přeci ve vztahu Čína - Tibet ... je jasné kdo je v tom vztahu agresor a kdo je v tom vztahu oběť .... řekl bych / obávám se, že to nejde nijak oddiskutovat ....

navíc Dalajlama nechce nic než ( kulturní a náboženskou ) autonomii ...

to jsou minimalistické požadavky ... pro čínu je to prestižní záležitost utlačovat tibeťany a ničit tibetské chrámy, které jsou číně cizí ( zvěrstva která páchali číňané v chrámech rovněž nelze oddiskutovat ...)

Domnívám se, že my, s naším komplikovaným vztahem k velkým sousedům ( německo, sovětský svaz) bychom mohli a měli mít pochopení pro Tibetské ´pocity´...

a o to zřejmě jde, když někdo vyvěsí vlajku pro tibet ...

je to sympatie ke slabšímu, a vztyčená hlava vůči silnějšímu

je to statečné ( možná pouze gesto ) ale gesto statečné ...

s pozdravem mb
10. 03. 2010 | 22:21

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Zeptejte se.
10. 03. 2010 | 22:37

zdenekbrom napsal(a):

ujo:

Tak to se shodneme, o tom jsem psal. Možná jsem špatně pochopil Váš komentář.
10. 03. 2010 | 22:37

Jozef napsal(a):

Dalajlamu
Cinania vnimaju ako nastroj vojny Zapadu proti Cine.
Kedze Cinania povazuju Tibet za sucast Rise stredu a voci mensinam praktikuju politiku pozitivnej diskriminacie,"boj za ludske prava Tibetanov" vnimaju ako drsne nepriatelstvo.

Tato politika Zapadu je velmi kontraproduktivna: na Zapade popularizuje budhizmus a v Cine mobilizuje obranny a scelujuci patriotizmus.
10. 03. 2010 | 22:43

im napsal(a):

@Zbyněk Matyáš
"..politika jednoho dítěte..."

Čína vůči svým národnostním menšinám politiku jednoho dítěte neuplatńuje. Tibetˇané jsou pro Číńany jednou z 56 národnostních menšin, nic míň, nic víc.

Složité vztahy Tibetu a Číny jsou nám předkládány pouze z jednoho úzkého úhlu pohledu. Díky panu Bromovi za fair pokus ten úhel rozšířit.

Jestli čtete německy, zde je odkaz na zajímavý článek o národnostních menšinách v Číně, podrobnější a zevrubnější než na anglické wikině.

http://de.wikipedia.org/wik...
10. 03. 2010 | 22:45

im napsal(a):

@autor

Poznávací zájezdy Čína, Tibet, Nepál....:

http://www.chinatours.cz/za...
10. 03. 2010 | 22:49

zdenekbrom napsal(a):

mb:

Tak tohle mi moje drahá žena také někdy říká :)

Ale k věci:

Pokud budeme akceptovat pouze ten akt obsazení Tibetu Čínou, pak je to zcela jasné. Musíme ale rezignovat na historické a další souvislosti, protože ty by tu jasnost hnedle zkalily.

VK-Can výše poukázal, že s požadavky čtrnáctého dalajlámy to může být mnohem složitější. Navíc v blogu je odkaz na článek o spletitosti náboženských vztahů mezi tibetskými buddhisty. Zvláště ten konec o Mocném blesku je ilustrativní.

K ničení tibetských chrámů jsem výše citoval slova člověka více než zasvěceného. Někteří to skutečně berou jako očistu. Je to těžko pochopitelné z našeho pohledu, ale z buddhistického hlediska je to přijatelné.

Sympatie k Tibeťanům pochopitelně mám, stejně jako k mnohým obyčejným Číňanům. Vlajka pro mne už nic neřeší, dávám přednost duchovní cestě. Vaše vnímání gesta, ale respketuji. Vadí mi ale to teatrální předvádění se některých politiků. To by asi nechápali ani sami Tibeťané.
10. 03. 2010 | 22:50

zdenekbrom napsal(a):

im:

Díky za odkazy. Tou němčinou se jdu prokousávat.
10. 03. 2010 | 22:53

mb napsal(a):

celkem souhlas ZB ... já to vyvěšování vlajky těmi politiky ( asi myslíme zelené ) naopak vítám, protože nikdo jinej to neudělá ... čssd ( paroubek ) jde na ruku číně, o komunistech nemluvě, ods je pragmatická ... takže taky proti silnějšímu nepůjde ... takže já si zelených vážím, i když jsou poněkud teatrální a afektovaní ( Jacques) připouštím ... prij. zbyt. vecera ....

( njn. lidska prava ... klacek lidskych prav :-)))
10. 03. 2010 | 22:56

Jan Vaculík napsal(a):

Zdenku,
díky za zajímavý blog.
Z historie se máme poučit - to jo. Však Britové se poučili a teď už Tibet rozhodně okupovat nebudou.
Já vidím v tom případu pro sebe jedno hlavní vodítko: Britové v Tibetu, stejně jako Heinrich Harrer a jeho členství v SA či v SS - to je už uzavřená záležitost. Ale to, co dnes dělají v Tibetu Číňani, to je současné a otevřené!!!

A ještě zpět k té historii: ukrajinští Vlasovci, Benderovci či národy severního Kavkazu byli za války taky spojenci Hitlera. Nebyla to šťastná volba, nebyla to správná volba, ale byla to volba pochopitelná.
10. 03. 2010 | 23:00

zdenekbrom napsal(a):

mb

Na zelené máme jiný pohled, ale takový je svět. pěkný zbytek večera i Vám.
10. 03. 2010 | 23:06

zdenekbrom napsal(a):

Jan Vaculík:

Okupovat Tibet určitě nebudou. Osud Ladaku, který totálně rozvrací tzv. globalizace, vznáší ale otázku, zda by nenastaly jiné problémy - stejně destruktivní.

Jinak plný souhlas.
10. 03. 2010 | 23:09

Luba napsal(a):

No a co praví o Tibetu muž, kterého by pro jeho politické aktivity označil náš Hradní zeměpán nejspíš za ekoteroristu?

Reinhold Messner v knize "Má cesta" píše:

"... Tibeťané vždy trpěli nedostatkem svobody.
Bohužel je pravda, co Peking uvádí jako výmluvu pro násilné "osvobození": dříve to byly kláštery, které lid utiskovaly.

Ale mladý dalajláma již v zemi zahájil nadějné reformy, s nimiž pak Číňané brutálně skoncovali.

Jako cestovatel, řečník a politik jsem se vždy angažoval za dalajlámovy snahy. Kvůli tomu jsem z čínské strany občas pocítil určité nepříjemnosti.

Od té doby, co jsem byl v jednom klášteře udán čínským špiclem v mnišském rouchu a jindy jsem zase strávil týden v policejní vazbě, jsem se naučil nenápadně pohybovat v této obrovité náhorní zemi.

Tak se mi podařilo vlastními cestami do Amda, Khamu i do pouště Čang Tang.

A právě tam, kam se Číňané neodvažují a kde lidé jako polonomádi kočují stejně, jako před tisíci lety, dál žije duch Tibetu.

Daleko od silnic, letišť a retranslačních věží se stále ještě budují kláštery, malují thangkasy a zpívají mantry.

Proto také žije dalajlámova naděje, že z těchto zdrojů na samém okraji země sněhu znovu Tibet ožije. A já doufám s ním, že Tibet není ztracený a že někdy zase vstane z mrtvých."

Zdroj:
Messner, R. (2007). Má cesta. Praha: Brána, str. 176.

Síla Tibeťanů je v tom, že přisunutí Chanové v těchto vysokohorských podmínkách strádají. Nejsou dost dobře "geneticky" adaptovaní.

Tibet je pro Evropany atraktivní.
Důvodů je možná více, než aktivity nejznámnějšího horolezce a nejznámnějšího mnicha.
Třeba i tento:
http://www.tipyainspirace.c...

Pro milovníky záhad ještě jeden odkaz:
http://www.pknihy.cz/knihy/...

Je pravda, že ty oči na tibetských chrámech jsou pozoruhodné, a že jinde na světě nic podobného neuvidíme.

Až na Yetiho. Ten už si to drandí i po tuzemských výmolnatých stezkách první třídy a po Kuberovských ledopádech.
http://www.youtube.com/watc...
10. 03. 2010 | 23:24

zdenekbrom napsal(a):

Luba:

Váš příspěvek velmi dobře doplňuje slova mého přítele, který vyprávěl podobné věci. Proto jsem přesvědčen, že Tibeťané obstojí a jejich tradice přežijí.
Dokud v Tibetu znějí mantry, je naděje.
10. 03. 2010 | 23:34

topol napsal(a):

Jako počtení to tady není špatný ale co udělat s tím životním prostorem?Je to tak ať chceme nebo ne.Zkrátka vítězí silnější!Určitě i Slavníkovci měli nějaký prapor než je Přemyslovci vyvraždili.A nebo co zbylo z indiánů když do Ameriky vtrhla bílá rasa?Nejsem žádný historik a ani profesor ale co zabezpečit slušný život pro obyčejnýho člověka ať je jakýkoliv rasy!Bude to znít kacířsky ale copak se toho náboženství najedí?Vždyť je to jen oblbovák a na světě je tolik hladu a bídy!Je my bližší kterýkoliv obyčejný člověk ať je žlutý,bílý a nebo černý než nějakej flanďák a vyžírka!Na světě jsou miliony o hladu proč!!
Trochu jsem od vlajky utek ale podle mě jde o lepší život a ne rozeštvávat lidi!
11. 03. 2010 | 05:20

Aktiv napsal(a):

Třeba vyšší moc trestá stejně jako křesťanství i buddhismus. Také jsem nad tím uvažoval. Jenže málo lidí bude vidět pravdu,natož budou schopni pochopit vývoj odklonu lidí od náboženství a ideologií. Kažopádně evoluce mysli člověka v budoucnu nebude předpokládat existenci náboženství,a ani ideologií. Budoucnost je v jedinci,buď jsi nebo nejsi. Nic není potřeba!
Koukám,že se opět s ustupující krizí začínají otáčet kola mamonu-odporné,a pro islámské fundamentalisty o důvod víc nás zase nenávidět!!!Lidé utíkejte opět do mamonu,a s teroristy v zátylku. Pak si neztěžujte!
11. 03. 2010 | 06:50

Zdeněk Brom napsal(a):

topol:

S těmi indiány to je dobrá paralela. Snahy o jejich kulturní genocidu trvají dodnes, ale je to mimo hru, protože jde o mocenské zájmy USA.

Ale i zde nastává zajímavý jev. Spiritualita indiánů nejen přežila, ale nachází novou sílu. Nehledě na to, že se o ni zajímá čím dále víc lidí ve světě.

Zajistit slušný život pro každého člověka je skutečně ideál, který by měl mít respektován. K životu Tibeťanů a indiánů ale duchovní prostor prostě patří a měl by být zachován. I když my si o tom můžeme myslet, co chceme.

Od vlajky jste vůbec neujel. Naopak.
11. 03. 2010 | 07:15

Zdeněk Brom napsal(a):

Aktiv:

Cituji: "Kažopádně evoluce mysli člověka v budoucnu nebude předpokládat existenci náboženství,a ani ideologií. Budoucnost je v jedinci,buď jsi nebo nejsi. Nic není potřeba!"

To je dobrá myšlenka k debatě.
11. 03. 2010 | 07:18

Bach napsal(a):

Zaplavuje nás čínské zboží, nemáme kvůli tomu práci a pomalu už ani peníze, ale havlovci vyvěšují vlajku Tibetu - jako symbol vlastní meditativní pitomosti.
Daleko horší problém jsou Kurdové. Co že to s nimi dělají naši spojenci ve zbrani Turci?
11. 03. 2010 | 07:52

jiří napsal(a):

vyvěšování tibetské vlajky je podobné jako vyvěšování katolického kříže: autor tím dává najevo sympatie s teokratickým feudálním systémem panujícím v Tibetu před r. 1949 a v Evropě před 18. stoletím. Vše ostatní sou blouzivé představy rádoby angažovaných cucáků s latetní potřebou náboženské útěchy a moudra z prostoru "mimo tento svět"
11. 03. 2010 | 08:26

Silvie napsal(a):

Pane Brome,

to byla zase trefa do černého. Dalajlama má sice můj respekt, jako člověk působí nesmírně pozitivně (na rozdíl od současného papeže), ale jinak pokládám vyvěšování fanglí za zpolitizované divadlo.
Ti, co ji vyvěšují, tak činí na odiv, nikoliv ze skutečného zájmu o Tibet. Věřím, že jeho historii, která je skutečně složitá, jak píšete, vůbec neznají. Já ostatně také detailně ne.
Nakonec to, že tzv. lidská práva stojí v hierarchii západních hodnot hodně daleko za ekonomií, prokázal nedávno i Obama.
Za stejně směšné a proklamativní pokládám, když se několik zprofanovaných politiků nechá na dvě hodiny zavřít na Václaváku do vysloužilé tygří klece, aby tak názorně demonstrovali "solidaritu" s kubánskými disidenty.
A ještě lepší je taková hladovka Tamáše proti radaru, škoda ,že to nikdy nedotáhne do konce. Džusy jsou holt dnes sakramentsky výživné.
11. 03. 2010 | 08:27

martys napsal(a):

já bych byl měl nápad: vyvěsit Bursíka...........a tím by se vyřešilo hoooodně problémů
11. 03. 2010 | 08:31

muf napsal(a):

Autor to přesně vystihl - je to pouze módní záležitost - o Tibet ve skutečnosti nikomu nejde. Jinak by jeli do Číny a za práva Tibetu demonstrovali tam.
Proč se nezajímáme např. o súdánský Dárfúr nebo podobně trpící země....
11. 03. 2010 | 08:38

Bara napsal(a):

Tak mě napadla docela zajímavá paralela: vzpomněla jsem si, jak paní Rowlingová vehementně protestovala proti týrání psychiatrických pacientů v České republice vězněním v klecových lůžkách :-)) Taky o tom prd věděla, ale jak byla pobouřená!
11. 03. 2010 | 08:43

John2 napsal(a):

Velmi dobry clanek, ktery ukazuje, jak je situace s Tibetem osidna. Po nekolika letech zivota v Cine si myslim, ze opravdu neni vhodne hodnotit ji kategoricky z gauce v CR nebo mesicni turisticke navstevy. Osobne mam trochu problem s tim, ze neni pro vsechny ty "kulturni genocidy" slyset take druha strana - mladi Tibetane, kteri maji nesrovnatelne lepsi moznosti vzdelani i kariery nez za drivejsiho teokratickeho rezimu. Koneckoncu soucasna politika pozitivni diskriminace vuci mensinam a tibetske pismo na modernich cinskych bankovkach mluvi samy za sebe.
11. 03. 2010 | 08:51

Silvie napsal(a):

A nejvíc mně štve, jak se všichni teď vykašlali na Chille. Přestože by si tihle lidé určitě zasloužili humanitární pomoc minimálně úplně stejně, jako ti na Haiti. Ubozí "divoši" byli nejspíš mediálně vděčnější téma, nežli civilizovaní trpící Chillané.
Až v současné době vylézají z děr ekonomové a otevřeně tvrdí to, za co nás tady v diskusích stírali jako asociály. Že by mělo být zasílání ekonomické pomoci Haiti zastaveno, protože je nesmyslné, že se tam nalilo milóny dolarů, které zmizí v černé díře atd. Že se Portoriko, jako "protektorát" USA alespoň částečně zmotořilo, ale že "svobodné" Haiti nemá na to si samo vládnout.
Proč se ale nikdo neodvážil s tím přijít dřív?
Kdopak za rok předloží účty, jak se hospodařilo s vynaloženými fin.prostředky a jaký to vlastně mělo efekt?!
11. 03. 2010 | 08:51

irinek napsal(a):

Ano,ono to tak krásně vypadá a jak je to morální,když vyvěsím tibetskou vlajku na ouřadu v Čechách!Všichni mne obdivují,jaký jsem hrdina a jak s tibetským lidem soucítím (pěkně v teple toho ouřadu).Ale stejnou akci na náměstí Tien-an-men bych si velice,ale opravdu velice rozmyslel,neboť bych mohl přijít k újmě.Podpis:řadový Čecháček
11. 03. 2010 | 09:05

tom napsal(a):

to holubar, moje historka z nataceni je, ze jsem se v kantonu, doslova, pozvracel z tamniho spinaveho vzduchu, presto tohle mesto , mysim, vcelku presne ukazuje cinskou dynamiku, ktera nemusi byt vyjadrovana nejakymi ekonomickymi cisly, ale kdyz proste vidite ty tisice mravencu, kteri se kazdym dnem zenou za obchodem, tak skutecne hmatatelne vidite, ze t azem ejde dopredu .
k mistne doporucovanym kniham pridavam od fareeda zakarii, komentator newsweeku a cnn, post american world, na adresu ciny se tam uvadi mj. citat j.sachse, ze cina je nejuspesnejsi rozvojovy projekt v dejinach lidstva, nbo nejmenovany americky podnikatel, ze vsech vlad, se kterymi jsme jednali, na nas nejvetsi dojem udelala ta cinska ...a neprimo k tibetskemu tematu se pise, cina se stala velmoci a jako takova si jiz nenecha libit skoleni od zemi, ktere maji dost vlastnich problemu s lidskymi pravy , tohle zakaria neuvadi, ale jestlize vojesnky prepadnete irak, pravdepodobne v rozporu s mezinarodnim pravem a zcela jiste na zaklade smyslenek a v dusledku invaze zde zahyne mozna az dva miliony lidi, tezko muzete zemi o sile Ciny z neceho skolit ..jak je to v tom starem vtipu z radia jerevan? no, a co co, vy zase mlatite cernochy. vice nez vyvesovani vlajek, by tibetu asi pomohlo smerovat diploamaticke usili k tomu, aby cina jako velmoc prijala odpovednost vyplyvajici z tohoto postaveni a uznala, ze uchovani tibetske kultury bude i k jejimu prospechu
11. 03. 2010 | 09:28

scallop napsal(a):

To autor & vetsina diskutujicich:

Vetsinovy nazor z cele debaty (i blogy) je typicky ceske "No vono je to slozity, lepsi se do toho nemichat." Nejak to dopadne i bez nas, ze.

Trocha naivniho nadseni za 'dobrou vec' by neskodila. Ale v zemi, kde pravdolaskovstvi se stala temer nadavka, nejde.
11. 03. 2010 | 10:08

Ladakh napsal(a):

Z Vašeho textu je zřejmé, že jste bohužel nepochopil podstatu toho, oč v Tibetu jde a proč se tibetská (nikoli státní sic.) vlajka vyvěšuje. Není to záležitost koloniální historie, ani čínsko-tibetských vztahů, ale otázka lidských práv. Tedy práv garantovaných všem lidem, bez ohledu na jejich etnickou nebo náboženskou příslušnost. Lidská práva jsou podle své deklarace jíž je Čína signatářem právem všech lidí. Pokud se tedy Čína zavázala k jejich dodržování, měla by je také dodržovat. A to bez ohledu na to co my víme o její historii.

Není mi úplně jasné, proč si budete tibetskou mantru opakovat v kantonské čínštině, je to stejný nesmysl jako byste zpíval českou hymnu v ruštině. Pokud ale máte chuť zopakovat si nějakou moudrou myšlenku čínské provenience, zkuste Konfucia: Vědomosti bez myšlení jsou zbytečné, ale myšlení bez vědomostí je nebezpečné.
11. 03. 2010 | 10:28

John2 napsal(a):

Priznam se, ze mi je mnohem blizsi pohled Toma nez Scallopa, byt si pokazde po prijezdu do Guangzhou libuju, jaky je tam ve srovnani s jinymi cinskymi mesty cerstvy a cisty vzduch :)
11. 03. 2010 | 10:31

Silvie napsal(a):

Scaloop,

já bych se na vašem místě té zdravé nedůvěře v "pravdoláskovství" tak nedivila.
Zejména vezmeme-li v potaz,jak se všichni pravdaláskaři "pěkně vyprofilovali" (Němec, Mlynář, Philip, Havel, Ruml atd.).
Poslední gigantická ostuda - naprosto vážně míněná snaha zbavit Klause( lidmi z blízkého okolí Havla)svépravnosti, mně jednoznačně přesvědčila v tom, že se v názoru na tuto intrikánskou kliku nemýlím.
11. 03. 2010 | 10:31

John2 napsal(a):

Ladakh> Mohl byste prosim blize rozvinout tu myslenku s kantonskou cinstinou? Ja v clanku vidim pouze standardni mandarinsky prepis do pinyinu :)
11. 03. 2010 | 10:36

scallop napsal(a):

To John2:

Tom castecne popisuje realitu "cina se stala velmoci a jako takova si jiz nenecha libit skoleni" (od nikoho, lidska prava Cinu vubec nezajimaji) castecne utopii - Cina jako velmoc zadnou odpovednost ne[prevezme. (Je to prece Rise stredu a ostatni byly od pradavna jen vzdaleni barbari).

Cina (podobne jako Rusko) respektuje jenom silu.
11. 03. 2010 | 10:41

void napsal(a):

Dík za pohled. Historie Tibetu je určitě složitá a Tibeťany si není třeba idealizovat.

Tibet vždy manévroval mezi dvěmi mocnými útvary - mongolskou a čínskou říší. S Mongoly se jim povedlo nalézt formu symbiozy - Mongolové válečníci - Tibeťané duchovní rádci. Po porážce Mongolů to šlo z kopce i s Tibetem - s Čínou se nikdy nepodařilo nalézt trvalý model vzájemného soužití. Bohužel pro Tibet.

Přesto je podle mě dobré připomínat si dvě důležité a navzájem související skutečnosti.

- svět přišel o originální duchovní centrum a jednu větev velkého náboženství/učení - tibetský budhismus. V podstatě všechny kláštery byly v průběhu kulturní revoluce zničeny (z cca 6000 zůstalo cca 20). Všechny budhistické sekty byly infiltrovány tajnou policií a náboženský život byl omezen. Po 60 letech tohoto náboženského umrtvení dle mého názoru přestal na území Tibetu existovat lamaistický budhismus ve své nejvyšší podobě. To co tam můžeme vidět nyní považuji pouze za tu nejjednodušší formu, zbavenou většiny duchovního obsahu. Exil v Indii je příliš malý a příliš energie spotřebovává neustálá snaha o koexistenci/boj s Ćínou. V Nepálu není tibetský budhismus natolik rozšířen (cca 10% obyvatelstva). Zbývá Bhutan - lamaisticky budhismus cca 75% obyvatelstva, bohužel pouze cca 700 000 obyvatel.

- díky čínské politice osidlování - velmi podobné pro okrajové oblasti Cíny osídlené většinově ne čínskou populací (Han Chinese) se Tibetané stávají ve své zemi pomalu menšinou. Bohužel zároveň i občany druhé kategorie. Jejich současné postavení bych přirovnal k našim romům - velká nezaměstnanost, jestliže pracují vykonávají většinou podřadnější práce typu zametání chodníků, prodávání tretek, velmi malé procento na vyšších typech škol apod... . Zároveň jde o lidi velmi hrdé, tudíž i po 60 letech opravdu trpí - stali se vyhnanci ve vlastní zemi, přišli o duchovní vedení - toto se týká především chudších lidí na venkově ve vnitřním Tibetu.

Myslím, že případů podobné duchovní a společenské degradace jednoho národa, nositele velmi originální kulturní tradice, bychom ve 20. století příliš nenašli.

Co jsem psal jsou pouze mé názory - podložené velmi málo zdroji :-) a jednou osobní návštěvou - nikterak dlouhou.
11. 03. 2010 | 10:42

scallop napsal(a):

To Silvie:

Tak se redsi vratime ke lzi a nenavisti, ze.

Mlynář, Philip, Havel, Ruml se vyprofilovali opravdu pekne. Klaus se vyprofiloval jako typicky provincni narodovec.
11. 03. 2010 | 10:47

martys napsal(a):

hlavní otázka zní: může vyvěšení vlajky něčemu pomoct (resp. apson něco málo změnit)?! můj názor je že nemůže - akorát to může uškodit aspon jakž takž dobrým vztahům s Čínou
11. 03. 2010 | 10:51

Michal Macek napsal(a):

v jednom filmu co nedavno davali a ktery se odehraval pred valkou v cine jeden z anglicanu rika:

"cina?jaka cina?zadna cina neexistuje - je to jen soubor ruzne velkych uzemi ovladanych ruzne mocnymi vojenskymi diktatory."
11. 03. 2010 | 11:03

Zdeněk Brom napsal(a):

Bach:

Tomu se potom říká výběrovost lidských práv. Tam prostě podobná politická divadla nevyhnutelně spějí.
11. 03. 2010 | 11:10

Zdeněk Brom napsal(a):

Jiří:

Teda osobně nemám pocit, že bych se zrovna vyvěšování vlajky zastával.

Cituji. "Vše ostatní sou blouzivé představy rádoby angažovaných cucáků s latetní potřebou náboženské útěchy a moudra z prostoru "mimo tento svět"

Z Vás tolerance přímo dýše :)
11. 03. 2010 | 11:13

Olga napsal(a):

Vzhledem k tomu, že všichni žijeme na jedné planetě, považuji nás všechny za jednu rodinu. V každé rodině je složení členů různorodé. To ovšem neznamená, že by některý člen chtěl z rodiny utíkat, aby náhodou nedoplácel na svého bratra. Alespoň v dobré rodině by tomu tak být nemělo. Má-li někdo takové potřeby, tak by mu to měli ostatní rozmluvit, a ne ho popouzet, aby se vzbouřil. Já přínos v rozpadu kterékoliv země nevidím. Mám blíž k teorii spojování. Většína rozpadů byla způsobena ovlivňování zvenčí, a to se mi nelíbí.
11. 03. 2010 | 11:14

Zdeněk Brom napsal(a):

Silvie 11.03.2010 08:27:40 .

Ano, plně souhlasím.
11. 03. 2010 | 11:15

zdenekmihalco napsal(a):

Zajímala by mě statistika, kolik Čechů vyvěsí za rok vlajku tibetskou a kolik vlajku českou...

Osobně se mi zdá, že za fanděním Tibetu u řady lidí je fandění dalajlamovi. Je to nepochybně moudrý člověk, kterých současný svět mnoho nemá (nebo ti ostatní nemají tak dobré PR). Tibetskou nákazu šíří nepochybně též média. Jen málokterá z nich si uchovala odstup např. při předloňských nepokojích v Tibetu http://www.washingtonpost.c...

Taky myslím vyvěšení vlajky u některých lidí vyjadřuje příslušnost k určité sortě lidí - je to asi něco jako dredy:)

Jsem zvědav, jak se bude téma Tibet projevovat do budoucna ve vztazích Západu a Číny, které vzhledem k pravděpodobnému ekonomickému růstu Číny mohou být čímdál vyostřenější. Tibet se zdá být dobrým tématem, kvůli kterému Západ může křepčit a dobrou pilulkou k léčbě žárlivosti a závistivosti Západu, když bude chudnout, zatímco Čína bude bohatnout.
11. 03. 2010 | 11:16

Zdeněk Brom napsal(a):

martys:

Spíše bych pana Bursíka požádal, aby nejprve Tibet navštívil a mluvil s Tibeťany. Potom by mohl přispět na vydání knih o historii a kultuře Tibetu.
11. 03. 2010 | 11:17

Zdeněk Brom napsal(a):

muf:

Přesné.
11. 03. 2010 | 11:18

Zdeněk Brom napsal(a):

Bara:

Ta paralela je dost nosná. Dotyčná autorka místo klecových lůžek totiž nabízela zajímavou alternativu - prostě pacienty nacpat chemickými léky, aby byli klidní. O tom se moc nemluvilo. Byla by chemie lepší. Odborná debata žádná, ale mediální humbuk veliký.
11. 03. 2010 | 11:20

Zdeněk Brom napsal(a):

John2:

Díky za doplnění mozaiky pohledů. S tím gaučovým hodnocením je to velmi přiléhavé.
11. 03. 2010 | 11:21

Silvie napsal(a):

Scallop,

Klaus je sice starý ješita, ale v hlavě to má velice dobře srovnané.
Vše, co říkal o nekompabilitě unie (společná měna a zákony), o podvodech s glob.oteplováním, o LS (včetně zneužívání otázky BD) se do puntíku vyplnilo.
Havel je jenom prázdný tlachal, který rád pronáší řeč o ušlechtilých ideálech, rád se promenuje ve světlech ramp a rád se nechává uctívat. Nikdy z něho ovšem nic smysluplného nevypadlo a nevypadne.
A mimochodem - co je na národovectví tak ohavného?!

Snažit se pokoutně zbavit protivníka svépravnosti, to už zavání hodně nechutnými fašistickými praktikami. Mnoho obdivovatelů Masaryka by bylo nemile překvapeno tím, že se "tatíček" s Benešem pokusili podobně odporným způsobem (nařčení z paralýzy způsobené pokročilou syfilidou)zdiskreditovat tehdy populárního nár.socialistu Stříbrného.
Pokud takovéto metody likvidace pol.protivníků schvalujete, pak je mi vás hluboce líto.
11. 03. 2010 | 11:22

Zdeněk Brom napsal(a):

Silvie 11.03.2010 08:51:54:

To tak je vždy, když pole vyklidí ideologové. Pak se vrací rozum. Chile by si pomoc samozřejmě zasloužila.
11. 03. 2010 | 11:23

Zdeněk Brom napsal(a):

irinek:

:)
11. 03. 2010 | 11:24

Zdeněk Brom napsal(a):

scallop:

Pokud jste dočet až do konce, tak tam máte jasně napsáno, jak se snažím pomoci Tibetu trochu jinou cestou. Cestou, která vychází z tibetské tradice a kterou mi doporučili lidé, kteří o Tibetu vědí hodně. Jinak jde řeč spíše o tom, zda ta vlajka je prostředkem k sebeprezentaci některých politiků nebo skutečnou snahou pomoci. Nu a pak také o tom, že důležitých informací je poskrovnu. Tož tak.
11. 03. 2010 | 11:27

buldatra napsal(a):

Sasa:

Vidím to taky tak.

Budova parlamentu, myslím, má poněkud jiný význam, než budova bezvýznamná, ve které bydlím.
Na tu svou budovu si budu vyvěšovat co chci a kdy chci a každému je do toho, víte co…
Přičemž, že bych vyvěšoval zrovna sovětskou vlajku, to nehrozí.
Na parlamentu by měla viset asi naše státní vlajka. To aby každý viděl, komu ten parlament patří. A snad na počest pozvaného hlavouna z ciziny ta jeho, po dobu pobytu. A to ze slušnosti a aby se cítil u nás dobře a důležitě. Ať má radost.

Vyvěšování sovětské vlajky bachařem Vondruškou na budovu parlamentu si dost dobře nedovedu představit. Asi by mě to donutilo k pláči. A možná by zaplakal i Vlček.
11. 03. 2010 | 11:28

Zdeněk Brom napsal(a):

Ladakh:

S těmi lidskými právy jsem si nějak vzpomněl na přítele Viléma.

Lidská práva nikdo nepopírá, ale mnozí tu poukazují na to, že jsou používána výběrově. Proti Číně je to zbraň,ale o indiánech a mnohých dalších se raději mlčí. Potom narazíte na další problém - proč se oháníme vlajkou, ale ledva Čína zacinká penízky, tak je všechno hned jinaj. Čest ale zde zmiňovanému Google, který neustoupil.
Máte hezký nick. Ladak je kulturně devastovaná země tzv. globalizací. Kde jsou lidská práva.

Pokud Vám to s tou mantrou není jasné, pak je jasné něco jiného. Mluvíte o Tibetu a Tibeťanech, ale ve skutečnosti o nich málo víte. Klasická ideová propaganda.
11. 03. 2010 | 11:34

Silvie napsal(a):

Pane Brome,

můžete mi ale vysvětlit, proč se nestrhla po zemětřesení v Chille taková vlna srdcervoucí (možná i kulervoucí) hysterické mediální kampaně na pomoc postiženým?
Mně to nějak hlava nebere. Omlouvám se ,že odbočuju od tématu, ale vše souvisí se vším.
Kde jsou dnes všichni ti humanitární pracovníci a hysterky toužící po adopci?
11. 03. 2010 | 11:35

zdenekmihalco napsal(a):

Ladakh

Dobrý den, pokud je to otázka lidských práv, není mi zcela jasné, proč stejným způsobem nepodporujeme např.: práva obyvatel oblasti Kivu v Demokratické republice Kongo, proč jsme nepodporovali opozici v Nigeru, proč v takové míře nepodporujeme Ujgury či třeba nebojujeme proti "zkulturňování" dalších asijských menšin třeba ve Vietnamu, Laosu...
11. 03. 2010 | 11:36

Silvie napsal(a):

A když už jsme u Tibetu, co dělali všichni ti mravně pobouření, když se děly ty hrůzy třeba v Sierra Leone? Moc o nich slyšet nebylo.
11. 03. 2010 | 11:37

Zdeněk Brom napsal(a):

John2:

V textu jsem použil formu, kterou mi dali lidé, kteří v těch zemích pobývali a ke kterým mám hlubokou důvěru, takže se nemohu blíže vyjádřit. jenom jsem neuměl vyronit na začátku čínského textu A s polokroužkem nahoře.
11. 03. 2010 | 11:37

Zdeněk Brom napsal(a):

void:

Myslím, že naše pohledy jsou hodně podobné.
11. 03. 2010 | 11:39

Zdeněk Brom napsal(a):

Olga:

Pudaná ruka zmůže skutečně více než zaťatá pěst.

Teď ale nastává velká otázka - co bude tím pojítkem?
11. 03. 2010 | 11:41

Zdeněk Brom napsal(a):

Zdeněk Mihalco:

Hodně souhlasím. Problematika Tibetu je hodně propojena s osobností 14. dalajlámy a to není úplně dobře.

S tím PR to je naprosto přesně.
11. 03. 2010 | 11:43

Zdeněk Brom napsal(a):

Silvie:

Uf, tohle je velmi citlivé téma, kde může být jeden snadno označen za rasistu.

Haiti má prostě zvláštní postavení. Z původně nejbohatší kolonie se stala velmi chudá země, která se etablovala do role svědomí za otroctví. Od cestovatele, který tam přímo byl vím, že názor obyvatel haiti je často takový: "Naši předci se už nadřeli, tak teď ať se stará někdo jiný." Když k tomu přičteme mocenské zájmy USA ...
11. 03. 2010 | 11:47

zdenekmihalco napsal(a):

void

"svět přišel o originální duchovní centrum a jednu větev velkého náboženství/učení" Myslím, že je dobré toto ve sporech věšet/nevěšet práva/nepráva připomínat - i když si myslím, že svět sice patrně přijde o duchovní centrum-mnoho silných kořenů, ale celá větev kvůli tomu odumřít nemusí. Navíc, třeba na ní už vyrostlo dost semen, která teď začínají rašit jinde..
11. 03. 2010 | 11:48

Zdeněk Brom napsal(a):

Zdeněk Mihalco 11.03.2010 11:34:52:

Přidávám se plně k Vám.
11. 03. 2010 | 11:51

Zdeněk Brom napsal(a):

Olga:

Oprava: Podaná..
11. 03. 2010 | 11:52

Michal Macek napsal(a):

silvie:

v sierra leone se navzajem masakrovaly bandy zfetovanych cernochu - to nikoho nezajimalo....
11. 03. 2010 | 12:04

Lena napsal(a):

Jak si tak čtu ty příspěvky, tak už jsem si připadala jako nenormální.

Takže mi nedá, než poděkovat scallopovi, ladakhovi a voidovi za projevenou lidskost.
11. 03. 2010 | 12:04

scallop napsal(a):

To Silvie:

Priklad ohavneho narodovectvi je Klausova privatizace Cechum na dluh. Skodu Plzen prodal Soudkovi i kdyz predchozi (Pithartova) vlada pripravila prodel Siemensu. Soudek zkrachoval, jeho dluhy jsme platili mi vsichni a dnaska je skoda Plzen rozsekana mezi tri vlastniky. Dlasi uzasny priklad narodovectvi je slavny lezak L159, ktery Klaus je predseda vlady odsouhlasil. politik se svetovym rozhledem by to nikdy neudelal.

Narodovectvi je pekna vec, ale leze to do penez ...
11. 03. 2010 | 12:18

scallop napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Docetl jsem az do konce, ale moc nevidim, jak je klepsi Tibetu pomoci. (Bohuzel vetsina blogu je otom, jak je tam situace nejednoznacna. To plati vzdy a vsude, Tibet nemuze byt vyjimka.)

Duvod nevyvesit vlajku, protoze jini to pouzivaji k sebepropagaci, je ubohy. Snad bychom meli mit svuj nazor nezavisle na tech "jinych" !

Muj pocit je, ze behem 3-4 generaci tyhle diskuze zmizi spolu s Tibetany. Dalsi dalajlamove uz nebudou mit takovou autoritu a Cina uspeje v pocinsteni Tibetu. Tibet a jeho kultura, jak ji zname, zmizi.
11. 03. 2010 | 12:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

Michal Macek :))
Tibet je in.
11. 03. 2010 | 12:30

Michal Macek napsal(a):

scallop:

ale ALCA je kvalitni stroj - tady je spis problem v marketingu - neumeji ho prodat.premyslim ze bych si 1 koupil aby jim aspon 1 ubyla....
11. 03. 2010 | 12:31

scallop napsal(a):

to Michal Macek:

Ano, je to krasny velice kvalitni neprodejny lezak. A pekne drahy. Dekuji, nechci ho splacet ze svych dani.
11. 03. 2010 | 12:35

Lena napsal(a):

Teď dávali v rádiu rozhovor s Erikou Steinbachovou, poslankyní CDU a předsedkyní Svazu vyhnanců.

Kromě jiných vyjádření, jakože by třeba sudeťáci mohli mít zdarma tramvaje nebo že by se prezident měl vyjádřit ve smyslu, že jsou naši bývalí spoluobčané a jsou u nás vítáni, mě upoutalo něco, co se pěkně hodí do debaty o lidských právech, okupacích a pozitivní diskriminaci - vše tu padlo.

Paní Steinbachová se vyjádřila, že Češi vlastně za války byli pozitivně diskriminovaní, protože když její manžel přijel ke konci války do Čech, byl velmi překvapen, že tu máme věci, které oni v Německu už dávno neměli. Konkrétně jmenovala pralinky.
:-)
Dále porovnala množství zabitých v Polsku a Čechách, z čehož opět jasně vyplynula ta pozitivní diskriminace.

Takže se mi to jeví tak, že jsme s těmi Němci měli zůstat, když jsme se měli na jejich úkor tak dobře. A taky tedy měním názor a souhlasím s tím, aby Tibeťani zůstali s Číňany.

Zajímal by mě teď názor zastávačů pozitivní diskriminace Tibeťanů na slova paní poslankyně. Protože dle mého názoru s ní musí souhlasit, jinak by měřili dvojím metrem.
11. 03. 2010 | 12:37

Lena napsal(a):

scallope,

další dalajlámové nebudou. Budou jiní vůdci, ale s jiným titulem a z jiných sekt. Ten první už je vybrán.
11. 03. 2010 | 12:39

Lena napsal(a):

Pane Brome,
poslala jsem dotaz na tu organizaci návštěvy Tibetu.
Mohl byste nějak specifikovat Vaše požadavky?
11. 03. 2010 | 12:43

John2 napsal(a):

Zdenek Brom> Ta moje poznamka o mandarinskem prepisu byla smerovana Ladakhovi, ktery ten jazyk povazoval za kantonstinu :) Ten prepis mate v pohode, neni tomu co vytknout.

Kazopadne nekolik lidi v komentarich tu zminuje zanik tibetske kultury a kompletni prevalcovani od Ciny, ale ja si nemyslim, ze to tak dopadne. Tibet je pro Cinu vyhledove obrovsky turisticky byznys, takze bude mit v budoucnu zajem na zachovani maximalniho mnozstvi puvodnich pamatek, podobne jako se podporuji treba festivaly mensin v Guizhou. Sam bydlim v jednom cinskem meste na hranici pamatkove oblasti a vidim, co ty pamatky a puvodni architektura delaji s cenami nemovitosti v okoli.
11. 03. 2010 | 12:46

Michal Macek napsal(a):

scallop:

letoun L39 albatros od nas blahe pameti koupili: SSSR,egypt,lybyje,syrie

nevim to jiste ale myslim ze najeke sly i do: laosu,iranu,vietnamu,albanie,kuby,atd

takze se dalo predpokladat ze nova verze bude mit odbyt - z trhu nas ale vytlacili rusove,britove,americane a francouzi.ja si myslim ze hodne statu bz je bralo: ekvador,indonesie,egypt atd...ale oni jim rekli: chcete dalsi investice ve vasi zemi?kupte nase letadla....

proto se mi libil napad ministra bartaka poslat je do afganistanu - je to idelani bojiste pro tyto stroje,dobre by se tam vyzkousely v narocnych podminkach,lepe by se pak nabizely a nelezely by ladem - bohuzel nasi politici sou sralbotkove....
11. 03. 2010 | 12:54

scallop napsal(a):

To Michal Macek:

Problem byla zakazka bez silne motivovaneho a velkeho zahranicniho partnera. Realita je (a byla i tehdy), ze takto velke zakazky CR neni shcopna prodat sama. (Gripen si pribral BAE hlavne kvuli prodeji.) Klaus takto nepremyslel, protoze toho nebyl (a neni) schopen.

Necht jsou L159 pozuity v Afghanistanu, je-li to ucelne (neumim posooudit). Ale nezapomente slova naseho ctneho prezidenta, ze "cesti vojaci maji sedet doma".
11. 03. 2010 | 13:00

buldatra napsal(a):

to Lena:

s těmi pralinkami jste mě dojala k slzám.
A to ještě ten pán nezgóml, že po válce měli někteří ke gáblu i domácí salám.
Tak mě napadá, neměla by z okna strany zelených v parlamentu, viset vedle tibetské vlajky i sudetoněmecká?
11. 03. 2010 | 13:29

Pocestny napsal(a):

Česká klasika - nemůžeme-li spasit celý svět najednou, nedělejme nic.

Druhá stránka mince....pověsils? Jsi "in", jinak jsi zpátečnický dement....
Perfektní "privatizace" obecného symbolu do podoby pražské společenské posy.

Pozveme pár "flanďáků", aby si na hradě v míčovně "hráli na písku", ale nijak nevyužijeme své "morální" autority k tomu, abychom v předvečer olympyjády přiložili nůž na krk jako v Mockbě 1980.
Tenkrát se západí sportovci nebáli nepřijet na demonstraci bolševické výrobny chemical brothers & sisters kvůli Afghánu, o osm let z něj Rusák odtáhl s nepořízenou, svět zapomněl, po patnácti letech se chytáme za hlavu, co že se nám to tam vylíhlo za darebácký režim....

Ladakh neruinuje turismus, ale poloha na místě, které je "Bejrutem" Himálaje.

Byl jsem v Tibetu před 20 lety, viděl jsem video z nedávné cesty kamaráda, ta změna je děsivá, Lhasa se duševně vbyprazdňuje podobně jako se duševně vyprazdňuje Praha, Řím, Dalajláma je už takový nešťastný Warholovský popartový symbol, mužík v červeném, který je ozdobou traktací euroíkváčů a trapných snobů.

Jediné, co mne napadá, je lítost.

Jo, Brome, jeďte tam, je opravdu lépe nejprve vidět, až pak dělat teoretické závěry....

Jen se připravte na bezútěšnost glaciálního reliéfu, Tibet je poznání pravého významu pojmu pustina...
11. 03. 2010 | 13:33

void napsal(a):

to zdenekmihalco:

tady se již dostávám na velmi tenký led. Mé znalosti této problematiky nejsou dostatečné na fundovanější debatu, takže jenom nastíním jak to vidím já.

Každý větší budhistický klášter v Tibetu (narozdíl od jiných světových budhistických center) fungoval ve třech rovinách ():
- duchovní služba lidem
- politicko-hospodářská správa
- budhistická "univerzita"

to co pokládám za nejdůležitější pro přežití/rozvoj je právě ta třetí rovina. pokud bychom sestavili hypotetický žebříček TOP 100 budhistických univerzit byly by na prvních místech dle mého názoru právě ty tibetské - díky tradici a prostředí ve kterém kláštery fungovaly. a to přesto, že tibetský směr není příliš rozšířen - odhady jsou méně než 10% ze všech budhistů. dále je tibetský budhismus ve své "univerzitní" podobě nejvíce analytický a tudíž nejbližší západnímu způsobu myšlení.

V Tibetu byly tyto roviny v rovnováze a vzájemně se doplnovaly/prolínaly, bohužel se obávám, že nyní rovina univerzitní v podstatě neexistuje nebo je velmi potlačena - nejsou vhodné podmínky- chybí prostředky, politická jistota a lidé - není odkud brát.

I já se domnívám, že se opravdu našla semena, která vzklíčila. Bohužel půda je méně kvalitní, místo je vystavené silným větrům a vody je nedostatek. Proto plodů není mnoho a strom většinu energie věnuje boji o přežití. Možná získáme novou kvalitu, možná strom podlehne.

Pokud si vypujčím něco z hinduismu nacházíme se nyní ve věku kali juga - železný věk - věk nevědomosti jenž je dle wiki popisován následovně: V tomto věku je většina lidí šúdry nebo otroky. Lidé jsou nástrojem žádosti a pokušení. Jsou zkažení, nelaskaví, hádaví, nešťastní a jako žebráci. V lidech je především faleš, lenost, zlo, hloupost, nenávist, strach a slabost. Nad lidmi je temnota, a proto cení vysoko to, co je nízké a špatné. Jsou stíháni neštěstím. Jedí hltavě. Muži jsou vedeni ženami. Ženy jsou pak smyslné a bez studu a rodí příliš mnoho dětí. Jedí mnoho, mluví mnoho a jejich řeč je nepříjemná. Města jsou plná zlodějů a zkažených lidí. Nízcí obchodníci vládnou trhu. Z králů jsou násilníci, kteří vysávají krev svých poddaných. Hospodáři zanedbávají své povinnosti a žebrají po ulicích. Bráhmani upadají na úroveň šúdrů. Sucha a záplavy ničí úrodu a války s hladem vylidňují zemi.

:-))
11. 03. 2010 | 14:18

Zdeněk Brom napsal(a):

scallop:

Tibet přežije i současnou situaci. Je skutečně rozdíl vyvěsit jeden den vlajku a mít pocit, že jsme tedy jako něco pro ten Tibet přece udělali, nebo navázat na tibetskou duchovní tradice a pomáhat Tibeťanům tím, co oni sami uznávají jako pomoc. Jsou to převážně duchovně zaměření lidé, kterým symboly jako vyvěšování vlajky moc neříkají.
11. 03. 2010 | 14:28

Zdeněk Brom napsal(a):

Lena:

Před buddhismem bylo v Tibetu bonové náboženství. Po příchodu buddhismu také nezaniklo, ale vzájemně se obě náboženství pronikla. Tak tomu bude v této zemi i nadále. Čínští vládci na tom nic nezmění. Navíc ani neovládají celý Tibet. To už tu také bylo.

Malý příklad z Čech. Potkal jsem v minulosti s opatem želivského kláštera. Po r. 89 znovu začal spravovat klášter a rekonstruovat ho. Ptal jsem se ho, zda mu nevadí, že už se asi vzhledem ke svému věku nedočká nové tváře kláštera. On se jen usmál a řekl: Jako opat jsem jen jeden v řadě předchůdců a následovníků. Za dobu existence našeho kláštera vymřeli Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci, o moc přišli Habsburkové, přežili jsme Hitlera a nakonec i Stalina a socialismus. Všichni ti mocní zmizeli, klášter a řád zůstal. Jednou přijde i náš čas, pak pokorně odejdeme i my. zatím nenastal."

Tito lidé prostě vnímají svět zcela jinak.
11. 03. 2010 | 14:37

Zdeněk Brom napsal(a):

Lena:

Dodatek:

Rád bych věděl, jestli se dá cestovat bez cestovky. Je-li třeba víza a jaké se musí splnit další formální záležitosti.
11. 03. 2010 | 14:39

Zdeněk Brom napsal(a):

John2:

Díky za upřesnění. Spolu s Vámi jsem přesvědčen, že Tibet přežije.
11. 03. 2010 | 14:40

zdenekmihalco napsal(a):

void

Díky za zajímavé poznámky. O významu budhistických univerzit nebudu polemizovat, protože o tom vím příliš málo.

Ano, se zánikem původního Tibetu svět -možná- pomalu přichází o jeden velmi zajímavý myšlenkový směr. Co se týče hinduistické mahajugy, tak ta mi není moc blízká. Nezdá se mi, že by se kali juga dala vztáhnout k možnému úpadku tibetského budhismu (který podle mě svým způsobem zažívá i rozvoj).
11. 03. 2010 | 14:45

Zdeněk Brom napsal(a):

Pocestny:

Lhasa se možná duchovně vyprazdňuje, ale Tibet není jen Lhasa. Mohli bychom vést spor o tom, kdy to duchovní vyprazdňování začalo, protože se domnívám, že už před vpádem Číny.

Už jsem to tady jednou psal - k poznání tibetské tradice a spirituality není úplně nutné být tam fyzicky přítomen. Pokud jste byl v Tibetu a nic se tam o tom nedozvěděl, pak jste tam byl jako turista, což je hezké, ale s tím hlavním jste se minul.

Toho reliéfu se nebojím vůbec. Skály, pustiny, chlad .... to mi nevadí ani trochu, naopak :)

Nenapsal jsem, že ladak ničí turismus. Ten ničí naše konzumní společnost, kterou někdy nazýváme civilizací nebo glogalizací.

Pro Tibet můžeme udělat hodně. Jenom musíme pochopit, na jakých základech tibetská tradice stojí.
11. 03. 2010 | 14:49

Michal Macek napsal(a):

zdenek brom:

do tibetu urcite jedte ale ja osobne kdybych mel cas a prostredky tak vyrazim do mongolska - taky krasna priroda,zadna policie a vojaci na kazdem kroku,cechy tam maji radi a krome hor je tam skor vse co v tibetu - a tibet zas nema takove krasne plane vlnici se travou,kde s e prohaneji stada koni a nad hlavou vam krouzi orli....pardon trochu sem se zasnil :)
11. 03. 2010 | 14:54

Zdeněk Brom napsal(a):

void, Zdeněk Mihalco:

Omlouvám se, že Vám vstupuji do hovoru.

Chtěl bych se jen zeptat, zda ta semena vidíte v odlehlých částech Tibetu nebo v Evropě, případně USA.

Setkal jsem se také s názory mimotibetských buddhistů, kteří vůči tibestkému buddhismu nebo lamaismu měli poměrně velký odstup. Vysvětlovali to tím, že v Tibetu se do buddhismu přimíchalo příliš mnoho šamanistických prvků původního tibetského náboženství.

Díky za Váš pohled na fungování klášterů.
11. 03. 2010 | 14:57

Michal Macek napsal(a):

zdenek brom:

ale prvni mongol nebo tibetan ktery by se do me pokusil nalejt zkysle kobyli mleko bz se se spatnou potazal :) v ramci druzby bych vzal basicku plzne at poznaji co je dobre :)
11. 03. 2010 | 14:59

Zdeněk Brom napsal(a):

Michal Macek:

To zasnění bylo moc hezké :)

Po včerejším návrhu paní Leny jsem se už zasněně toulal těmi skalami několikrát. teď to chce ten čas a prostředky.
11. 03. 2010 | 14:59

scallop napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Jestlize v Cine nedojde k nejake nenadale krizi, tibetska duchovni tradice zmizi. (Klastery mozna zustanou pro turisty.)

Co Tibetane uznavaji za pomoc uprimne receno nevim. Ale jestli kolem nich kazdym dnem pribyva vice a vice novych Cinanu, tak jiste nejsou radi. Pomoc "navazovanim na duchovni tradici" v zemi ateistu pro ne moc neudela. Myslim si, ze ten "hloupy symbol" (=vlajka) alespon pripomene Cine, ze alespon nekdo jejich likvidaci Tibetu sleduje. jiste, je to malo, ale co je lepsi ?
11. 03. 2010 | 15:46

John2 napsal(a):

Mne na tehle uvahach ve stylu "pomozte Tibetu / Ujgurum / atd." desi jedna vec. Hrozne se rozcilujeme, kdyz Kanada znacne naivne kritizuje situaci Romu v CR, stve nas kampan totalne neznale autorky Harryho Pottera proti klecovym luzkum, ale zaroven spousta lidi "zasvecene" komentuje situaci v Cine, ktere evidentne vubec nerozumi a se kterou nema dlouhodobou osobni zkusenost. Chtelo by to mozna trochu soudnosti - panic, co videl par pornofilmu, bude take tezko expertem na pohlavni styk.
11. 03. 2010 | 16:21

void napsal(a):

to zdenekmihalco, Zdeněk Brom

kali jugu chápu jako příměr, pro stav kdy je kvalita nahrazena kvantitou. Což, aniž bych se chtěl dotknout budhistů na západě, se dle mého názoru přihodilo tibetskému budhismu (možná budhismu obecně, možná všem náboženstvím :-) ?? )

co se týče nových center nevím, ale myslím, že vím co k tomu potřebujete :-). Potřebujete sít center/klášterů - u nás by jsme to asi označili za sít špičkových vědeckých pracovišť. Potřebujete aby si lidé z těchto center mohli vyměnovat názory (hostující profesoři, odborné konference). Potřebujete dostatečně velkou lidskou základnu aby jste do těchto center mohl vybrat ty nejlepší z nejlepších (síto základního, středního a vysokého školství). Potřebujete mít dostatečnou ekonomickou základnu aby jste tyto lidi zbavil nutnosti řešit běžné ekonomické problémy (dárci).

Potom budete mít lidi, kteří zajistí, že toto učení/náboženství bude nadále životaschopné, bude se dále rozvíjet. V opačném případě bude docházet k postupné degeneraci a trivializaci.

Není toto obecně problém všech současných náboženství? Především křesťanství a islám, nemají velmi podobný problém? Nastupuje zjednodušená masová výroba věřících, ale nic dál - pouze základní škola. Špičková vědecká pracoviště již nejsou v klášterech, nebo při náboženských školách, ale na světských univerzitách a jejich zaměření je jiné. Jak dlouho se dá potom daný směr udržet? jak dlouho můžete žít z odkazů starých pár století?

Tento úpadek bylo myslím možné pozorovat v Tibetu také, již v 19. a první polovině 20. století (izolace, ztráta kontaktu s dalšimi centry vzdělanosti v Indii, Cine a Střední Asii). Kvalitní, ale izolovaný systém nemůže dle mého udržet svoji kvalitu dlouho.
11. 03. 2010 | 16:25

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Zkusím opět trochu jiný pohled.

I v samotné Číně je silné duchovní hnutí. Vládce Číny to dost děsí a tvrdě po těch lidech jdou. V podstatě by v Číně po letech vlády komunistů nic nemělo být, ale je. Bohu díky.

Pochopitelně také neznám mínění Tibeťanů a vycházím z toho, co jsem získal od zkušenějších lidí. Proto si myslím, že i v ateistické zemi se Tibetu duchovně pomáhat dá.
11. 03. 2010 | 16:38

zdenekbrom napsal(a):

John2:

To je dobré přirovnání.
11. 03. 2010 | 16:38

zdenekbrom napsal(a):

void:

S tím datováním úpadku jsme se shodli. Vidím to podobně. Hodně podobně pohlížíme i kali jugu.

K novým centrům. Asi to bude znít divně, ale napsat to zkusím. Zkouška Čínou možná odděluje tu kvantitu od kvality. Pravdou je, že ne všichni tibetští mniši byli na vysoké úrovni.

Možná stačí k obnově i skromné prostory a alespoň základní zdroje. Taková "chudoba" bezpečně odradí ty, kteří by chtěli jen pohodlně přežívat. Možná ani ta lidská základna nemusí být tak široká. Tady mi na mysl přichází např. cisterciáci ve svých začátcích a potom v podobě, do které se po svém zbohatnutí dostali. Ale to jsem jen moje úvahy.
11. 03. 2010 | 16:48

scallopmaniacal cantons napsal(a):

To zdenekbrom:

S duchovni aktivitou v nasi zemi Vam drzim palce, ale neverim v zadny uspech. (Ukazte mi nejaky takovy uspech behem poslednich dvaceti let.)

Verim, ze v Cine je silne duchovni hnuti. Ale kdyz prijde na Tibet, Cinane jsou jednotni v tom, ze to byla vzdy cast Ciny a pri jmenu dalajlama znevrazivi. Tibetske nabozenstvi v Tibetu neprezije (jinde pak take ne). Cinsky duchovni rozmer - at je to cokoliv - k Tibetu respekt nema.
11. 03. 2010 | 16:58

John2 napsal(a):

Pane Pocestny, pekne vas prosim, az se uklidnite, prestante pouzivat vsechny veci vyrobene v Cine (vcetne sveho pocitace). Bude to mit dva pozitivni efekty - jednak se vam udela lepe, protoze nebudete Cinu podporovat, a druhak se udela lepe nam, protoze nebudeme muset tyhle vulgarity cist. Vlastni nazor se da vyjadrit i kultivovanejsi formou.
11. 03. 2010 | 17:14

Lena napsal(a):

John2,
nesouhlasím. Mě by se líp neudělalo. Ledaže by chtěla umlčet vlastní svědomí, to by se mi pak jeho zmizením líp udělalo určitě.
11. 03. 2010 | 17:24

John2 napsal(a):

Jeste poznamka k tomu duchovnimu hnuti. Bylo by nestastne predstavovat si Cinany jako lidi, kteri nemaji zadny duchovni zivot. Staci se podivat na zdejsi webove seznamky, kde kolonka nabozenstvi nechybi (vetsinou tam maji mladi lide alternativni smery, par ma buddhismus a jenom velmi malo konfucianismus). Duchovni principy se tu pouzivaji doslova na kazdem kroku - staci se podivat na upravu parku ve mestech, ktere jsou primo urcene pro meditaci. Jenom se to bere jako soukroma vec jednotlivce, nikoliv cosi masivne organizovaneho.

Na druhe strane bylo donedavna mozne navstivit krestanskou msi pouze s cizineckym pasem a i ostatni organizovana nabozenstvi mel stat pod relativne silnou kontrolou. Co se falun gong tyce, tak vetsina mych kamaradu z rad rozumnejsich Cinanu (kterym jsou stejne jako vetsine ostatnich lidi komuniste ukradeni) je prirovnava k nekterym neprilis bezpecnym sektam, co existuji i na Zapade (zjednodusene receno - oblbovak na lidi).
11. 03. 2010 | 17:26

zdenekbrom napsal(a):

Pocestný:

Pana Thomu znám pouze z doslechu a z toho, co jsem od něj viděl a četl.

Čtení knih je dobré, debata asi taky, ale obřad, pokud není pro turisty, to je něco jiného. Navíc už naší dávní předkové věděli, že není třeba vždy cestovat fyzickou formou.

Chápu Váš hněv, ale skutečně nelze hodit všechny Číňany do jednoho pytle. To prostě nejde. Ani jaderná pecka není řešení - násilí plodí jenom násilí. To je prostě zákon.
11. 03. 2010 | 17:27

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Díky za přání.

Osobně v ten úspěch věřím. Otázkou je, co si pod tím úspěchem představujeme. Pro mne je to stále větší skupina lidí, kteří nejen přemýšlí o svém životě, ale aktivně ho mění. O těch se ale v novinách nepíše :)

Jak jsem napsal výše, může být ten odstup k dalajlámovi dán tím, že tibetský buddhismus je v lecčems odlišný. Na určitém stupni duchovního vývoje je dost jedno, kdo je jaké národnosti.
11. 03. 2010 | 17:32

zdesta napsal(a):

Deklarace Práv lidských a Občanských. 1789 (ČlánekXII) Pro zaručení lidských a občanských práv je zapotřebí veřejné moci.Tato moc je tedy zřízena ku prospěchu všech a nikoli pro soukromý užitek těch,jimž je moc svěřena.Až budeme schopni toto ustanovení dodržovat a bude zde fungovat,pak můžeme být kritičtí vůči lidským právům kdekoli jinde.
11. 03. 2010 | 17:34

Holubář napsal(a):

zdenekbrom:
No vidíte, přišlo probuzení, s ním cestující psychopati a je po klidu. Vydržte to.
11. 03. 2010 | 17:45

Holubář napsal(a):

scallop:
1. Soudek zkrachoval, to je fakticky pravda, ale právně ne. Pravda, byl to pěkný hajzlík, ale Škoda a.s. šla do konkurzu až pod vedením někoho úplně jiného. Za Soudka nikdo po právním stránce dluhy nezaplatil (soudy ustál, což ho muselo stát spoustu peněz :-) ). Ty dluhy jste zaplatil za tajemnou skupinu Appian Group s neznámými vlastníky.
2. Neznám kvality L 139 Alka, ale měl jsem před pár měsíci možnost proletět se s L 39 Albatros a tvrdím, že to je fantastické letadlo. Zkuste si to taky!
11. 03. 2010 | 17:54

void napsal(a):

to zdenekbrom:

omlouvám se, ale mám dnes nějak hodně povinností, zkusím nějak smysluplně zareagovat během zítřka.
11. 03. 2010 | 18:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

im:
Připomínkou politiky jednoho dítěte jsem mínil ironicky poukázat na možnost řízené genocidy vlastních etnických Číňanů. S Vašimi názory souhlasím. Německy čtu, ale pomaleji.
11. 03. 2010 | 18:03

zdenekbrom napsal(a):

void:

Vyčkám :)
11. 03. 2010 | 18:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

scallop:
"Cina (podobne jako Rusko) respektuje jenom silu." Dovolím si doplnit některé ostatní země, které jste neuvedl: USA, Velká Británie, Francie, Izrael....atd.
11. 03. 2010 | 18:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

scallop:
"Tak se redsi vratime ke lzi a nenavisti, ze." My jsme ji někdy opustili?
11. 03. 2010 | 18:18

zdenekbrom napsal(a):

Holubář:

Dneska to bylo celkem klidné :)
11. 03. 2010 | 18:21

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem dva nenávistné a urážlivé texty ("žlutí spratci", "zkurvené bolševické svině" byť částečně vytečkováno apod). Takové texty jsou v rozporu se zdejšími pravidly a záměrem těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů
11. 03. 2010 | 19:39

Lena napsal(a):

Tak a máme po Pocestným... :-)
11. 03. 2010 | 20:18

zdenekbrom napsal(a):

!!!

Po vzájemné dohodě s panem Zdeňkem Mihalcem zde znovu vkládám příspěvek pana Pocestného, protože do debaty patří.

Časově patří cca mezi 16:58 a 17:14:

Studium literatury, diskuse s Dalajlámou, s mnichy, účasti na obřadech, to je vše hezké, ale až tam pojedete, pochopíte, co myslím. Dostal jsem kdysi velmi dobrou nalejvárnu od Zd. Thomy, jestli vám to jméno něco říká, Ladakh jsem procestoval po několika dlouhých večerech s Honzopu Baltusem, jestli se tam dostanete, podívejte se na Ronghpuk, uvidíte, jak číňani udělali z úpatí hory hor Bangkok.
Druhý příspěvek bohužel obsahoval skutečně některé urážlivé výroky. Chtěl bych proto požádat pana Pocestného, pokud má zájem, aby ty výroky zvážil a přípěvek případně zopakoval, protože obsahoval i dobrý odkaz na zajímavý dokument.
11. 03. 2010 | 20:22

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Ne tak zcela :)
11. 03. 2010 | 20:23

bigjirka napsal(a):

Ja.. tak už se mažou i tečky? Správně.

Zdeňku, díky za historický exkurs. Závěr mám ovšem jiný: chtějí-li Tibeťané samostatnost, měli by ji mít. S čínskou vojenskou okupací Tibetu zásadně nesouhlasím a nesouhlasím ani s genocidní politikou čínské změny etnického profilu tibetského území. TAKŽE VYVĚSIT!
11. 03. 2010 | 20:35

bigjirka napsal(a):

Nemá pocestný pravdu. Není správné je ztotožňovat se zdífčenými bolševiky. To si chudinky svině nezaslouží, správně pan Mihalco svině chrání.
11. 03. 2010 | 20:37

zdenekbrom napsal(a):

Bigjirka:

Zdravím. Váš závěr respektuji.
11. 03. 2010 | 20:48

zdenekbrom napsal(a):

bigjirka:

Chápu Vaši averzi vůči této straně. Ale ať chceme nebo nechceme jsou tu s námi a jejich napadáním nic nevyřešíme. Pouze je stmelíme.
11. 03. 2010 | 20:51

Pocestny napsal(a):

Mihalco,

jsi o patnáct let mladší, mlíčňáku...viděls prd a tuhle práci máš proto, že jsme kdysi pojmenovávali činy tak, jak náleží. Jinak bys byl svazounem, kterej píše o úspěších kolchozníků v rodném okrese Brutál, Socialistický Sudetenland.
Celkem si dost dovoluješ, mladej.
Vezmu tě klidně zase v květnu na výlet, proletíme se s našima heliboys po Afghánu, udělám ti intinerář, do hodiny se vyzvracíš a to se budeš jenom zdálky koukat....

Mohl bych tě také na noc přivázat ve sklepě Barťáku k radiátoru a do rána tě kopat do hlavy, abys ochutnal, co je to bolševik.

Miluju, když mne mentoruje cucák, kterej má odevšad redakční klíče...
11. 03. 2010 | 20:55

Luba napsal(a):

Vyvěšovat Tibetějky je prostě málo!

Navrhuji bojkotovat veškeré čínské zboží, prodávané vietnamskými trhovci, až do úplného vyhladovění.
11. 03. 2010 | 20:57

zdenekbrom napsal(a):

Pocestný:

Pan Mihalco se snaží zde vytvořit slušné debatní prostředí. Pojďme se vrátit k podstatě debaty. Máte zajímavé zkušenosti z té oblasti, tak se jim pojďme věnovat. Díky :)
11. 03. 2010 | 21:00

Luba napsal(a):

Pocestný,
chápu!

Absťáček je absťáček ...
Vyčkejte do jara. Už se to blíží.
Vyklepeme brouky, provětráme křídla, a bude líp! :)
11. 03. 2010 | 21:03

Pocestny napsal(a):

Brom,
moje pindy jste mohl nechat napospas tomu zoufalci, to není důležité, pro místní teoretiky a kolaboranty v Číně, kteří kšeftují s vrahy je důležitější toto:

Ať klidně tmaže všechny mé názory, nejsou důležité jako výrony zdejších komoušů Zaorálků a Havlů, které sio náš pionýr tak pěkně pase za výplatu.
Důležitá jsou fakta.
Docela by mne zajímalo, jestli pro slušného a korektního Johna je důležitější špinavá škvára nebo tohle:

Tak prosím, chytráku z Kitáje, komentuj:
http://www.youtube.com/watc...
http://www.youtube.com/watc...
http://www.youtube.com/watc...
http://www.youtube.com/watc...
http://www.youtube.com/watc...
11. 03. 2010 | 21:09

Pocestny napsal(a):

Nemám zájem o debatu s lidmi, kteří berou prachy od vrahů..
Dobrou
Komouš nebo mudžahedín, homo erectus.
11. 03. 2010 | 21:10

zdenekbrom napsal(a):

Pocestný:

Znovu: Pan Mihalco s panem Stejskalem se snaží tady vytvořit slušné a věcné prostředí pro debatu. Dokonce se to i částečně daří. Když vidím ten diskusní chlív jinde, tak to je tady o něčem jiném.

Stojím o Vaše věcné příspěvky. Nemusím s nimi souhlasit, ale mnohdy jsou velmi dobré. Doufám, že zítra bude lepší den. Dobrou noc i Vám.

P.S. Znovu Vás žádám - neposuzujte Číňany jako jednolitý blok. To je nefér.
11. 03. 2010 | 21:18

zdenekbrom napsal(a):

Pocestný:

Dodatek:

Ty odkazy jsou zajímavé. S tímto pochopitelně nikdo nemůže souhlasit a předpokládám, že ani nesouhlasí.

Je tu ale několik otázek:
1)Stačí skutečně na zabránění těchto věcí vyvěsit jednou za rok vlajku.
2)Podobné záběry můžeme ale natočit např. i v Iráku a jinde. Proč se neprotestuje i proti nim?

A nakonec z buddhistického soudku:
Známe karmické souvilsoti těchto událostí?
11. 03. 2010 | 21:24

Luba napsal(a):

Pane Brome,
když cestujete, tedy nikoli s cestovkou po hotelích, ale setkáváte se s místními lidmi a ti se k vám chovají tak, jak je to u horalů zvykem - rozdělí se s vámi o první, poslední, zákonitě si k nim a k jejich kultuře a prostředí vytvoříte osobní vztah.

Děje-li se jim křivda, je to pak i vaší věcí.

Není dobré předpokládat u jiného stejnou motivaci, jakou máte sám.

Pro někoho je věšení vlajky Tibetu prázdným gestem. Pro jiného je to osobní záležitostí a věcí cti.

Osobně bych spíš byl pro lepší uspořádání domácích poměrů, než udílení, byť jen symbolických, lekcí z demokracie a dodržování lidských práv jiným státům.

Za vhodnou fanglíčkářskou, do vnitř zaměřenou, akci bych pak logicky považoval stažení prezidentské standardy na půl žerdi, dokud na Hradě bude strašit Klaus.
11. 03. 2010 | 21:47

Pocestny napsal(a):

To jsem napsal výše...
Tady v Praze je to pro polovinu naší íkvémoloděže taková známka, že je jeden "in".
V Iráku se to děje opačně, tam vyhazují do luftu "civilové" (rozeznejte teroristu od civila v lajntuchu) své policajty.
V Kitáji je to opačně, nebo jste už zapomněli, jak zachází kitájec- bolševik s vlastními studenty?
http://www.youtube.com/watc...
http://www.youtube.com/watc...
http://www.youtube.com/watc...

doporučuji Mazalovi zejména poslední link, třeba si vzpomene na to, jak mu rodiče možná povídali, jak vypadá Brutálec přejetej tankem, rovnou před rusáckými kasárnami, Vasil požil a jel se projet...

Zdůrazňuju, že jeden takovej, kterej chtěl tohle udělat nám v Praze, dnes kandiduje za orangutány Jyrky Pupicka do sněmovny.

BJ má recht, nelze urážet nebohé Sus Scrofa příměrem k bolševikovi, tahle mutace/aberace není v Linného systému, tu vyšlechtilo Homo až v minulém století.
Maznice si říká novinář, to je výsměch, tohle není novinář, ale názorový bachař....

Pokochejte se, od koho bere Johny druhej škváru...bolševik sundal vercajk z práporu a vrazil do huby žvejkačku, pro čížka je hned demokratem...
11. 03. 2010 | 21:48

Pocestny napsal(a):

Brom
bolševik nemá karmu, ale buržujky, flašku vodky, piliny v hlavě a kalacha v pazouře, to mu stačilo na světovou revoluci.
11. 03. 2010 | 21:51

Pocestny napsal(a):

11. 03. 2010 | 21:55

Pocestny napsal(a):

11. 03. 2010 | 21:56

zdenekbrom napsal(a):

Luba:

Osobní přátelství samozřejmě vede k hlubšímu prožívání potíží člověka, se kterým jsme se sblížili.

Vyvěšování vlajky, tedy spíš vlaječky - jinou jsem neměl, jsem dříve také praktikoval, ale od určité doby se můj pohled na tu problemtiku posunul. Pomáhat chci dál, ale už jinými způsoby.

S Vaším předposledním odstavcem souhlasím zcela.
11. 03. 2010 | 21:57

zdenekmihalco napsal(a):

"...ještě před dvaceti lety považoval se člověk Vašeho věku za nedochůdče a embryo, které nemůže než se pokorně dát do služeb mazáků, kteří jsou božstvem Vaší budoucnosti. Nikoho nezajímalo, co nosíte v hlavě, prostě, 'mladej, dělej, jak ti řeknem, na svoje nápady máš dost času až ti bude tolik, kolik je dnes nám'. Gerontokratura nejhoršího druhu."
18.01.2009 13:55:34, Pocestny

"Miluju, když mne mentoruje cucák, kterej má odevšad redakční klíče..." "jsi o patnáct let mladší, mlíčňáku...viděls prd a tuhle práci máš proto, že jsme kdysi pojmenovávali činy tak, jak náleží" ... "Celkem si dost dovoluješ, mladej."
11.03.2010 20:55:50 , PocestnyHlavně bacha na gerontokraturu, pane Pocestný :)

Pzn. k mazání dvou příspěvků pana Pocestného: oba jeho texty obsahovaly hrubé urážky. Na požádání jsem panu Bromovi zaslal neurážlivou a zajímavou část jednoho z textů pana Pocestného, a tu pan Brom v rámci zachování kontinuity diskuse vložil do debaty.

Děkuji za pochopení a vraťme se prosím k původnímu, zajímavému tématu.
Děkuji
Zdeněk Mihalco
správce blogů
11. 03. 2010 | 21:58

zdenekbrom napsal(a):

Pocestný:

I bolševik je člověk.

Buddhistická nauka hovoří o tom, že dokonalý stav na zemi nastane ve chvíli, kdy nastane smír mezi všemi lidmi na zemi.
11. 03. 2010 | 21:59

zdenekbrom napsal(a):

Pocestný:

Dávám sem odkaz na prezentaci osudů člověka, který byl komunistickým režimem bezdůvodně zavražděn. Přesto se neuchýlil k projevům nenávisti. Takové lidi považuji za příklad pro svůj život.

http://www.moderni-dejiny.c...
11. 03. 2010 | 22:07

Lena napsal(a):

Pane Brome,

pak se divte, že Pocestného a Bigjirku miluju. Podobných lingvistických cvičení a obratů tu není nikdo jiných schopen. A BJ je navíc dost vtipný - například tu ochranu sviní páně Mihalca vystřihl perfektně a hlavně i pravdivě.

Vyvěšování vlajky ničemu neuškodí, tak proč to neudělat, že? Maximálně nějaký čínský potenták vzteky poprská fízla, který ho o tom bude informovat. Nebo obrazovku PC.

Když už jsem u těch fízlů, tak jsem jich tam pár potkala. Nejkouzelnější byli ti, kteří se s námi před Potalou chtěli mermomocí fotit. Ač focení z duše nesnáším, s čínskými práskači jsem se vyfotila ráda. A honem jsem si vyblejska i je. Ať si užijí mého luzného zjevu. Nevím - může se tu napsat par....ti zas...ý, když je to o fízlech???

Pořád jsem ještě nepochopila, jak vlastně chcete pomáhat Vy? Vždy to tak naznačíte, jakože duchovní cestou. Ale jak konkrétně? Postavíte nám tu koru, abychom po ní mohli chodit, nebo co?

Na dotaz ohledně cesty mi zatím žádný návod nepřišel.
11. 03. 2010 | 22:11

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Koukám, že tu máme dneska den skrytých urážek :)

Pokusím se svoji cestu vysvětlit ještě jednou. Zpěv manter podle buddhistů může ovlivnit mnohé - od drobností po téměř celý kosmos. Mantru lze zpívat i ve prospěch někoho a tím mu pomáhat v jeho osudu, ochraňovat ho .... Je to pomoc, kterou mi dopuručili lidé, kteří mají do buddhismu a problematiky Tibetu mnohem hlubší vhled než já.

Osobně tu wiki také nemusím, ale vzhledem k lehké dostupnosti přikládám odkazy. Je to ale hodně stručné a pouze informativní.
http://cs.wikipedia.org/wik...

http://cs.wikipedia.org/wik...
11. 03. 2010 | 22:22

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Ještě drobnost:

České pohádky také vyprávějí o tom, že Honza, aby osvobodil princeznu, musel být v místnosti s různou odpornou havětí. Aby ji přemohl, nesměl na ni vůbec reagovat, jinak by se na něj vrhla a on by se stal stejnou havětí. To samé najdete i v buddhismu.

Jinými slovy - navážet se do čínských mocipánů je sice zdánlivě efektivní, ale když to promyslíte hlouběji, tak to může přinést ještě větší utrpení pro Tibeťany. To se při mantrách nestává.
11. 03. 2010 | 22:28

Lena napsal(a):

Aha. A nemohl byste tu pomoc taky směřovat na mě? Moc bych to potřebovala. Pošlu souřadnice, abyste věděl, kam to poslat.
:-)

Ne, vážně. Já jsem trošku moc pragmatik. Mě přece jen připadá ta vlajka nebo peníze poněkud hmatatelnější, rychlejší a tak nějak to víc vyhovuje i mému ateistickému naturelu než mantry, motlidby.
11. 03. 2010 | 22:28

Lena napsal(a):

Tak takovou pohádku neznám, mě tatínek vyprávěl o Čertovi, co padal po kusech ze stropu, psu Bodříkovi, který přemohl vlka, Karkulce a pak jsem plynule přešla na psa Baskervillského. Asi budu víc akční než Vy.
11. 03. 2010 | 22:34

bigjirka napsal(a):

Leno, což zakakaný, to by nestačilo? :-)

Víte, nic moc jiného než to vyvěšení vlajky asi nesvedem. Tož alespoň to. A že se tibetské líbilo Hitlerovi, za to snad nemůžou? nekupovat čínské zboží? To už snad ani nejde.

Ano, aktivní bolševik z vlastní vůle a volby nedosahuje svini ani mezi prsty. Proto si chudinka to srovnání nezaslouží. Třeba individuum bachařské, nyní jůdr, praseti se sice podobá, ale mnoho mu schází k tomu, aby se zviřátku užitečnému mohl skutečně rovnat.

Ahoj pohodný, přivítal bych tě, ale ty mne za chvíli zase nasereš... :-/
11. 03. 2010 | 22:35

Pocestny napsal(a):

Mihalco,
já ve dvaceti nechránil bandu gerontolhářů před tím, aby jim každý mohl od plic a rovnou do očí říci, co si o nich myslí.
Správná citace, tak se vymotej ze sukně mámy Stejskalky, a přestaň držet hubu a krok, od tatího Havla a Strejdy ČSobotky přes ní leda nakonec dostaneš.

Brom,
jo jistě, člověk, zapomněl jste dodat "opravdový"

Opera Meresjev
solo:
"Možná ještě dolezu k támhletomu pařezu..."
sbory:
"Nemá nohy, nemá nohy.."

Pokud je bolševik člověkem, budu radši prasetem...devoluce je matkou revoluce
11. 03. 2010 | 22:38

Pocestny napsal(a):

BJ
mohli bychom vyvěsit místo práporů čínskýho velvyslance...

v každé zemi EU jednoho..
11. 03. 2010 | 22:42

Lena napsal(a):

bigjirko,

ono se správně říká, že pes je pes (dá se rozšířit i na jiná zvířata), ale člověk je svině. S tímto faktem se nedá polemizovat, zvláště když se člověk podívá právě na nějakého toho práskače.
A snaha o korektní mluvu a veřejné slušno s tím bohužel nenadělá nic, jen to, že šmejd bude ještě šmejdovatější, protože už mu nikdo nebude moct říct, že je šmejd a nedej bože ho za to ještě "perzekuovat" třeba tím, že se s ním drze nebude chtít stýkat.
11. 03. 2010 | 22:44

Lena napsal(a):

Pocestný,
není to spíš velvyslankyně? Nebo jsem opožděná ve vývoji?
11. 03. 2010 | 22:45

argun napsal(a):

zdeněk brom
Jestli to myslíte s tou cestou vážně, napište mi prosím na mail. Vaše myšlení mě oslovuje. Dobrou.
11. 03. 2010 | 22:52

Luba napsal(a):

Pane Brome,
zdá se, že považujete za žádoucí vzory lidi, kteří zlu neodporují násilím.

Myslím, že to není dobrá cesta.
Destruktivního násilníka totiž nic jiného než násilná represe nezastaví. Jakoukoliv smířlivost si vyloží jako projev slabosti a násilí bude jen eskalovat.
Kdo neodporuje zlu, ten se podílí na jeho šíření.

Blízký je mi postoj pana prezidenta Masaryka:

"S Tolstým se přel o doktríně neodporování zlu. Proti jeho doporučení pasivně čekat, než se dobyvatelé změní v ušlechtilé partnery, postavil jasnou rovnici: má-li být v boji útočníka s obráncem někdo zabit, ať je to útočník.

Bylo mu sedmdesát šest let, když anglickému spisovateli Galsworthymu řekl:
„Jak jsem starý, kdyby mne někdo napadl, vzal bych do těchto starých rukou cihlu, (i kdybych ji měl ze zdi vytrhnout), a hodil bych ji po něm.“

Zdroj:
http://www.lidovky.cz/ln_no...
11. 03. 2010 | 22:53

bigjirka napsal(a):

Velvyslanec je člen věrchušky, tož proč ne. I kdyby to nakrásně byla ženská, stejně bude provaz nahoře.
Zlému já odporuju. Intensita odporu je pochopitelně závislá na situaci.
11. 03. 2010 | 23:01

zdenekbrom napsal(a):

Lena:

Co jsem napsal, je pouze za mne. Nevnucuji druhým a respektuji Váš názor.
11. 03. 2010 | 23:13

VK-Can napsal(a):

Pro pana Broma.

Dovolim si jeste dodatek.
Ctu zajimavou debatu a mnoho myslenek, jak pomoci Tibetu.

2 svetova valka uz je davno za nami, ale jeji dusledky a zkusenosti z ni jsou stale v akci! Naopak ted vice nez kdy pred tim.
Zadna valka se neda vyhrat jen letecky. Letecky ci raketami se muze zasadit tvrdy pocatecni uder, ale potom to musi byt vzdy pozemni armada, ktera to vitezstvi dotahne do konce, pokud muze!

Cili vzdy se hledaji cesty pro pozemni armadu.
Hledaji se vojensky dulezita strategicka uzemi, nutna pro presuny a zasobovani pozemni armady. Mozna to uzemi nebude nikdy treba, ale je dobre ho mit pod kontrolou.
A o to jde ! A nejen v Tibetu!
Ma nekdo vysvetleni, proc by Dalai Lama byl prijiman hlavami statu, ktere tim dokonce riskuji nevrazivost Ciny?
Kvuli tomu, ze by mel nejaky potentát starost o lidska prava v Tibetu ?! Tomu snad nemuze verit ani dite skolou povinne.

Tibet je od roku 1950 okupovane uzemi Cinou. Jeho velikost v te dobe byla asi jako 10 CSR!! Sice jen dva miliony obyvatel, ale hranice mezi Indii, Cinou a Ruskem!
Navic vysoko polozeny hornaty teren, kde helikoptery a jina letadla maji mnohem obtiznejsi podminky k letu! Kdo toto uzemi kontroluje tak je schopen tuto hranici ubranit proti mnohonasobne presile!

Takze myslenka, ze by se Cina vzdala tohoto uzemi v ramci blahosklonnosti k tibestkym obyvatelum a mnichum je sice teoreticky chvalyhodna, ale prakticky je to jako spatny zert!
Tibet je pro obranu Ciny zivotne dulezity. Proto ho vlastne okupovala!

Toto uzemi jinou cenu, nez vojenskou nema. Pro nikoho ! Tento fakt mluvi za vse ostatni. Cina se Tibetu dobrovolne nevzda. Tecka.

Kdo ma pochybnosti at se zajede podivat na Dukelsky prusmyk. Je tam pametnik z boju na konci 2 s.v., kdy mala posadka Nemcu s kulomety v bunkrech stacilo masakrovat tisice a tisice Rusu, protoze kontrolovali strategicke body tohoto prusmyku. Je to zajimavy a hlavne poucny vylet, ktery muze dat tomu, kdo je schopen se divat a myslet zcela jine perspektivy na mnoho udalosti, ktere se ve svete deji.

Lidska prava ?
Ta maji pro velmoci asi takovou cenu jako cerne bryle pro slepeho. Maskovaci!

Vim, ze co jsem napsal neni politicky korektni, ale myslim, ze nas ta politicka korektnost zahubi! Nebo k tomu aspon hodne prispeje.
11. 03. 2010 | 23:17

zdenekbrom napsal(a):

Pocestný:

A co by se tím vyvěšením asi tak dokázalo? Jenom roztočit kola dalšího násilí. Jestli chcete něco skutečně změnit, pak musíte začít u sebe a skrze sebe - příkladem umožnist cestu k řešení.

Nezlobte se, ale tou rétorikou se dostáváte na roveň oněm čínským násilníků. K tomu zase citace od zdroje: "Nám nemůže pomáhat někdo, kdo pomocí popírá naše tradice. Když věší vlajku někdo, kdo v sobě chová nenávist, je to stejné, jako by ji věšel ten, který nás okupuje."

To není nic osobního. Jen předávám, co mi bylo dáno. Je mi skutečně smutno, když porovnám Váš první příspěvek s tím, co píšete nyní.
11. 03. 2010 | 23:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy