Na řece Bečvě byly spáchány zločiny dva. První zločin bylo vypuštění kyanidu do řeky, které vedlo k obrovskému úhynu ryb. Druhým zločinem byl způsob vyšetřování této od revoluce největší ekologické katastrofy. Celou věc vyšetřovala komise poslanecké sněmovny.
Citováno z iDnes:
"Poslanecká sněmovna na svém webu zveřejnila zjištění mimořádné komise poslanců k vyšetřování ekologické havárie na Bečvě. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky.
Podle poslanců nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad Valašského Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
V den havárie podle komise mimo jiné pochybil pracovník Oblastního inspektorátu (OI) ČIŽP Brno, který dostal informace od pracovníka vodoprávního úřadu a inspektora OI ČIŽP Olomouc, nevyjel však na místo havárie. Měl přitom podle komise informace, že jde o havárii většího rozsahu s úhynem ryb a že pravděpodobný původce znečištění je v jeho místní příslušnosti. Zástupce OI ČIŽP Brno situaci konzultoval telefonicky.
Zástupce OI ČIŽP Olomouc prováděl šetření jen v Hustopečích nad Bečvou, přitom jako místo zdroje kontaminace už v den havárie byla označena Choryně, náležející do příslušnosti OI ČIŽP Brno. Pracovník tamního inspektorátu podle komise pochybil i tím, že v den havárie neinformoval ředitele OI ČIŽP Brno.
Vzhledem k tomu, že byly zasaženy dva správní obvody obcí s rozšířenou působností, měly podle komise jejich vodoprávní úřady informovat krajský úřad. Ten ale dostal podle zdrojů poslanců informace až den po havárii.
Samotný odběr vzorků nebyl podle komise dostatečně koordinován. V den havárie byl odebrán pouze jeden, avšak ne z potenciálně rizikových výustí. Vzorky měly být podle komise zajištěny maximálně do hodiny od příjezdu na místo, a to nejen po proudu řeky, ale i výše po toku z vyústění, která do Bečvy vedou. To se však stalo až následující den, a to jen z některých vyústění.
Jako problematické se ukázalo i bezprostřední vyhodnocení vzorků, míní poslanci. Byla podle nich možnost vzorky analyzovat v řádu hodin v laboratořích Povodí Moravy, zpracovávaly se ale až ve středu v laboratořích Vodovodů a kanalizací. Komise to považuje za selhání organizace práce ČIŽP a vodoprávního úřadu.
Mezi podezřelými z úniku nebezpečných látek se loni ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb. Že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Policie letos v létě obvinila z otravy Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku, vinu popírají. Vyšetřování začalo v pátek přezkoumávat Krajské státní zastupitelství v Ostravě.
Komise mimo jiné upozornila ve zprávě na to, že z výusti z areálu Dezy vzorek nebyl v týdnu následujícím po havárii vůbec odebrán. Z výusti kanalizace Lhotka nad Bečvou, která je nejblíže místu hromadnému úhynu ryb, byl podle poslanců vzorek odebrán až tři dny po katastrofě, u společnosti Energoaqua den po havárii a následně v dalších dnech.
Podle komise také dřívější výroky Jiřího Klicpery, který zpracovával znalecký posudek, byly způsobilé ohrozit výsledek trestního řízení. Komise se proto rozhodla podat podnět pro výkon dohledu nad znalcem kvůli podezření ze spáchání přestupku. Klicpera na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezpůsobila Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. V květnu odmítl obsah posudku po jeho odevzdání policii pro ČTK komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí.
Poslanci také upozornili na to, že policie vypracovala zadání otázek pro znalecký posudek už v pátek 25. září 2020, přičemž první výsledky poukazující na možnou látku, jež mohla způsobit otravu, byly ve středu odpoledne. Otázky podle komise jednoznačně směřují ke společnosti Energoaqua, přestože u mnoha dalších vyústění nebyly vzorky odebrány. To se snažila policie podle komise řešit až o dva měsíce později při pokusu v areálu Dezy.
Vyšetřovatelé podle komise pochybili i tím, že nebyli vyslechnuti přímí svědci z řad rybářů, stejně jako vedoucí vodoprávního úřadu z Valašského Meziříčí."
Z uvedené zprávy parlamentní komise vyplývá, že v případě řešení největší ekologické krize skončila činnost místního vodoprávního úřadu a České inspekce životního prostředí naprostým debaklem. Tyto instituce selhaly úplně ve všech ohledech a povinnostech, které měly dle zákona naplnit. Podle všeho se úředníci těchto dvou institucí dopustili hrubého porušení svých povinností, které hraničí s trestným činem z nedbalosti. Je třeba okamžitě odvolat ředitele ČIŽP, ministra životního prostředí a šéfa místního vodoprávního úřadu. Nad celým neuvěřitelným selháním úředníků příslušných institucí se vznáší podezření, že to nebyla jen nedbalost, ale možná i úmysl, protože ve hře byl hlavním podezřelým podnik Deza, a sice podnik, který je součástí Agrofertu premiéra Babiše.
Jak se tak blíží volby a sílí ve volebních preferemcích ANO, tak musím říct pár vět o různých generacíh.
Generace našich rodičů, která tvořila základ důchodců po revoluci si uvědoměle utahovala opasky a disciplinovaně volila ODS nebo jiné demokratické strany a svůj směšně nízký důchod po liberalizaci cen brala jako daň za demokracii. Dnešní generace důchodců, tedy moje generace suveréně prodá demokracii populistům za zvyšování důchodů, na které nemáme peníze a musíme se zadlužovat. Jak napsal Ortega y Gasset, jsou generace vynikající, které jsou vzorem, a jsou generace řekněme nepovedené.
Rád bych se spletl a pokud volby vyhrají demokratické strany, tak se mojí generaci rád omluvím.