Poslanci, dělejte svoji práci!

27. 11. 2013 | 10:35
Přečteno 5769 krát
Je měsíc po volbách, ale jako bychom se nebyli schopni posunout kupředu. Ne snad, že by výsledek voleb byl nějak nejasný. Většina politických činitelů a médií si však na styl předvolební kampaně natolik zvykla, že se jen neochotně pouští do nějaké více koncepční práce. Přitom je nejvyšší čas. Je třeba konstituovat Dolní sněmovnu parlamentu. To není nic jednoduchého, zvláště když se sněmovna skládá převážně z nováčků, kteří znají legislativní proces nejvýše z televize.

Již první náznaky bohužel ukazují, že fungovat jako poslanec používající vlastní mozek je daleko složitější než být do parlamentu zvolen. Zejména poslance vítězných stran čeká perná zkouška. Na jejím počátku stála zběsilá PR kampaň mladých aktivistů z Rekonstrukce státu. Oč nečitelnější byly jejich úmysly, o to jasnější byly jejich cíle.

Pro lepší paměť si dovolím stručné shrnutí. V předvolebním období skupina mladých rozhněvanců obcházela kandidáty politických stran a nutila je k podpisu návrhů tzv. protikorupčních zákonů. Kandidáti až na světlé výjimky zpravidla podlehli a rezignovali na vlastní kritické myšlení. Neodradilo je ani to, že v případě zvolení se přiloženým podpisem zavazují skládat účty nikoliv voličům, ale aktivistům. Jako polehčující okolnost snad může platit stará známá vytáčka, že před volbami a po volbách jsou dvě různé věci. Nyní je však po volbách a legrace končí. Jakýkoliv podpis přidaný po novou legislativní úpravu bude ovlivňovat životy nás všech. A proto vás, vážené poslankyně a poslanci, žádám, abyste zapnuli vlastní mozek. Ti z vás, kteří absolvovali nějaké právní studium, obzvláště.

Nic proti zákonům omezujících letitou bolest, ale navrhované normy jsou špatně koncipované a mohou v současné podobě spíše škodit. Napsány byly evidentně v poblouznění vlastní důležitosti, bez náležité znalosti provázanosti zákonů a fungování procesů ve veřejné správě a vztahů mezi jednotlivými sektory. O které návrhy zákonů se vlastně jedná? Jde především o Registr smluv a novelu Jednacího řádu. Registr smluv skýtá hned několik pastí, do nichž se zákonodárce může dostat, pokud schválí předloženou normu z pera aktivistů, do jejichž rad si dovolím zahrnout i poslance Farského, šlechetného a neúplatného starostu Semil. A co vlastně je špatně?

Pojďme popořádku. Registr smluv nepočítá v §5 se zveřejňováním smluv v plném rozsahu, tedy se všemi dodatky, ale pouze s vybranými informacemi. Podstatné informace jako například o cenu, podmínky plnění, sankce a další ustanovení, tak lze při troše dovednosti vypustit. A ještě k tomu legálně.

Registr dále nepočítá se zveřejnění smluv ex ante, tedy uzavřené před platnosti zákona. Komu taková praxe připomíná slavné, „čo bolo, to bolo, terazky som majorom“, ten se nemýlí. V jejím důsledku bude možné nadále vyplácet veliké částky z veřejných rozpočtů a opět s pocitem naprosté legálnosti. K dosažení takové inovace není zapotřebí žádného registru. Bohatě na to stačí prostá vyhláška.

Za veliké nebezpečí však považuji ustanovení §7. Zde se mluví o tom, že smlouvy musí být v registru zveřejněny nejpozději do 3 měsíců, jinak jsou neplatné. K tomu mě napadá jediné: státe, připrav si peníze na náhradu škod, které mohou jít až do miliónů v případě, že tě budou podnikatelské subjekty žalovat za ušlý zisk, nebo jiné. Úředník, který z jakýchkoli důvodů smlouvu včas nezveřejní, odpovídá za škodu do výše 4,5 násobkem platu. To stát, obec nebo kraj mohou pořádně krvácet.

Celé ustanovení tak obsahuje i nemalé korupční riziko. Lze přeci motivovat úředníka k tomu, aby smlouvu nezveřejnil. Norma se tím může stát i nástrojem konkurenčního boje, stejně jako zdrojem nesmyslných trestních oznámení podávané bez rozmyslu a náležité znalosti problematiky na komerční subjekty některými protikorupčními organizacemi. Je proto nezbytné zvolit jiný typ sankcí za nezveřejnění smlouvy. Ty stávající představují pro fungování státu neadekvátní rizika.

Druhou normou je novela Jednacího řádu. Zde se v § 86 navrhuje, aby součástí předkládaných zákonů bylo i zhodnocení „korupčního rizika“ a zveřejnění údajů všech osob, s nimiž zákon byl konzultován. Tato norma na první pohled zdánlivě směruje k omezení nekalého ovlivňování zákonodárství. Zachovejme si však chladnou hlavu a položme předkladatelům pár otázek. Jaká bude vynutitelnost takovéhoto ustanovení? Jak se budou hodnotit korupční rizika? Škálou od 1 do 100? Co bude ještě v pořádku? Bude už hodnota 49 neakceptovatelná nebo ještě ano? Kdo to posoudí? Nebo se schvalovatel podívá z okna a řekne, podobně jako v případě jiných slavných indexů, že tohle je ehm v pořádku? Ve zveřejňování údajů všech, s nimiž byl zákon konzultován, problém nevidím. Ovšem jak se vynutí v praxi, to si neumím představit.

Na závěr si dovolím ještě jeden apel k čerstvě zvoleným poslankyním a poslancům. Nemálo zákonů v minulosti nebylo přijato nikoliv kvůli nějakým nekalým vyšším silám, lobbistům či „pátým“ kolonám v parlamentu, ale proto, že poslanci nedělali svůj džob tak, jak měli. Nevěnovali se zákonům, nediskutovali o nich na klubech a nebyli ani přítomni na svém pracovišti. Jednoduše nepracovali kvalitně! Chápu, že je opojný pocit být v parlamentu a využívat všech s tím spojených statků. S těmito statky jsou však spojeny povinnosti. Pokud poslankyně a poslanci až nyní čtou Jednací řád a slibují v TV, že s tím problém nebudou mít, chci jenom upozornit, že na studium měli čas více než měsíc. Jako daňový poplatník chci vidět profesionální zákonodární sbor, ne partu najatých zaměstnanců nebo volných radikálů, simulujících Braunův pohyb. Ostatně, milé poslankyně a poslanci, kolik z Vás si již přečetlo Ústavu ČR?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pája napsal(a):

Ta poslední otázka je hezká. Skutečně by mne zajímala odpověď.
27. 11. 2013 | 10:52

Miroslav Pivoda napsal(a):

"Jako daňový poplatník chci vidět profesionální zákonodární sbor, ne partu najatých zaměstnanců nebo volných radikálů, simulujících Braunův pohyb."

Jako daňový poplatník,bych chtěl posílit spolehlivost služby veřejnosti:
https://sites.google.com/site/fmriliedetectors/vysledky-pruazkumu
27. 11. 2013 | 11:24

QQQQ napsal(a):

Jo čte se to dobře, má to i jádro ale směrování je k stále "dokonalejším zákonům" a to je jádro pitbula.
A stačí tak málo, pokud řidič vozu "sprominutím kde jaký trouba" má předpokládat že za zatáčkou je spící ožrala, náledí, stojící tank. A je za to že nepředpokládal, nepřizpůsobyl ....... zákonně trestán. Ať i politici mají předpokládat dosah svích činů - taky pod trestem - a to se pak budeme divit co je to demokracie, co je to právo a pořádek. To už tu nebudou výpalné jako za OZ energie to se vsadím vážně - ruku na to.
27. 11. 2013 | 11:44

xx napsal(a):

Proboha jenom to ne. Jen ať se handrkují o funkcích. Hlavně ať nic nedělají.

Jak říkal Oliver Cromwell - Když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý majetkem ani životem.

Jen ať proboha nic nedělají, kdo nic nedělá, nic nezkazí !
27. 11. 2013 | 11:56

Madison napsal(a):

No jak je mezi aktivisty i poslanec Farský, tak se opět můžeme těšit na něco podobného, co kdysi předváděl poslanec Marek Benda s těmí přílepky k zákonům, o kterých nikdo nevěděl.
27. 11. 2013 | 12:49

VFISCHER napsal(a):

NA ČTENÍ ZÁKONŮ A PRAVIDEL NENÍ ČAS !

Teď je čas řežby o koryta a licitace kdo s kým komu co a hlavně za kolik ! Dále bude pokračovat podle zákonů padajících lejn výměna náměstků a ředitelů odborů na příslušných ministerstvech a jiných úřadech, aby se mohlo co nejrychleji rozjet dojení státních zdrojů do těch správných kapes. Nějaké předvolební sliby či programy, zákony nebo ústava, to vše je jen pro zblblý plebs.
27. 11. 2013 | 13:20

uwe napsal(a):

Paní Krnáčová by si hlavně měla přečíst ty zákony, co tady tím svým ods-áckým slovníkem nevybíravě a manipulativně kritizuje.
To, co tak kritizuje, tam totiž ani omylem není.

A mimochodem, to, že tenhle jedovatej slint užívá termíny typu "mladí rozhněvanci," "nucení poslanců k podpisu," "normy jsou špatně koncipované a mohou...spíše škodit" a nezapomene se urážlivě otřít o "poslance Farského, šlechetného a neúplatného starostu Semil," dost jasně svědčí o tom, kdože za touhle agitkou stojí.
Že by někdo z Íčkova píárka, z tý modrý partičky, co bojuje za udržení pilířů korupstánu?!
27. 11. 2013 | 15:12

jenicek napsal(a):

Brownův pohyb, protože ho objevil Brown, a ne Braun.
Jinak souhlas.
27. 11. 2013 | 16:09

evix napsal(a):

Líbí se mi, že jste daňový poplatník, vychovali jsmne s manželem dvě děti, taky daňové poplatníky. Daňový poplatník já jsem taky a pracuji v průmyslu.
Taky bch chtěla aby poslanci a poslankyně pracovali. Snad je hnutí ANO a Úsvit donutí makat a nestanou se druhými VV...
27. 11. 2013 | 16:28

Libertad napsal(a):

Nejdříve, -po prvém přečtení-, jsem si myslel, že jste "agentka zlojedů".
Po druhém a třetím přečtení, jsem došel k názoru, že byste se měla spojit s "mladými aktivisty z Rekonstrukce státu" a pomoci jim devět navrhovaných zákonů sepsat tak, aby se nemohly stát předmětem kritiky nějaké další "Adriany Krnáčové". Zajisté jim pomůžete zdarma neboť jistě máte zaměstnání. A nebo tímto blogem nějaké hledáte?
Nemám pocit, že:
a) by "mladí aktivisté z Rekonstrukce státu" někoho nutili k podpisu
b) by kandidáti -co podepsali svůj souhlas s prosazováním devíti navrhů zákonů "Rekonsrukce státu" se svými přiloženými podpisy zavazovali skládat účty aktivistům a nikoliv voličům.

Pro mně mladí aktivisté z Rekonstrukce státu jsou
občané, kteří chtějí změnit naší českou bažinu korupce v prostředí, kde slušnost a pravdomluvnost nebudou považovány za slabost. Za to bychom jim měli poděkovat než je -na hranici slušnosti- kritizovat.
S pozdravem ať se daří

Sidonio Libertad
27. 11. 2013 | 16:44

evix napsal(a):

Druhý den Sněmovny začal ustavením patnáctičlenného mandátového a imunitního výboru, do jehož čela byl zvolen Marek Benda z ODS. Bude to zřejmě jediný výbor, který povede občanský demokrat.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/volba-vedeni-poslanecke-snemovny-dq7-/domaci.aspx?c=A131127_085043_domaci_kop
Autorko, poslanci už pracují, akorát toho **** tam neměli zvolit!
27. 11. 2013 | 17:11

zbyněk napsal(a):

Máme novou poslaneckou sněmovnu, která bude zakrátko skládat poslanecký slib a u něho začínají hlavní problémy naší země. Je třeba jej změnit, neboť je to první počin poslanců, námi zvolených.V jedné z pasáží slibují, že budou hlasovat dle svého svědomí a vzápětí jsou nuceni hlasovat dle svědomí svého předsedy. Vzepřou-li se a své svědomí následují, jsou prohlášeni za přeběhlíky, v případě lepším jsou přesvědčeni trafikou. Navrhuji pasáž o svědomí vypustit, je nesmyslná a činí z poslanců křivopřísežníky, aniž se stačili rozkoukat.
27. 11. 2013 | 18:24

petrof napsal(a):

o naprosté bezradnosti, diletantství a nekompetentnosti současného politického uskupení, svědčí docela přesvědčivě, dnešní navolení vedení sněmovny:

nezkušený, nemastný a neslaný Hamáček - 195 hlasů
naprostá novicka a údajná starostka Jermanová - 151 hlasů
komunistická zrůda a estébácký fízl Filip - 151 hlasů
lidovec Bělobrádek, který to vlastně asi dělat ani nebude - 135 hlasů

PS. ...jediný, kdo se baví a zjevně si tu šlamastyku užívá, je Mirda Kalousek...ntssss
27. 11. 2013 | 21:38

Yosif K napsal(a):

Před rokem socalisté opakovali do omrzení mantru z TI že v čechách "Kalouskovci rozkradou ročně 200-300 miliard Kč".

Dnes jsou o tomto potichu jako s teplou bábou.

Řeči o tom že někde leží na zemi 200-300 miliard Kč, které očividně přestali rozkrádat Kalouskovci najednou zmizly.
---Sobotka chce přihodit pár miliard důchodcům - zvyšte daně.
---Sobotka chce přihodit pár miliard učitelům - zvyšte daně.
---Sobotka chce přihodit pár miliard na dálnice - zvyšte daně.
---Sobotka chce přihodit pár miliard na vědu - zvyště daně.

Kde je do p....le těch "200-300 miliard ročně co rozkrádali kalouskovci"?
Jediný kdo mluví o úsporách PŘED ZVYŠOVÁNÍM DANÍ JE BABIŠ.
Kde je těch 200-300 miliard údajně rozkrádaných Kalouskovci ročně?

Nabízí se několik vysvětlení:
Kampan o tom že Kalouskovci rozkrádají 200-300 miliard ročně byla falešná, špatně spočítaná, ne-li přímo vylhaná.
Nicméně se něco rozkradá, to je jisté, akorát že ani s príchodem "vlády levicových odborníků" se těch 200-300 milard zatím nikde neobjevilo.

Strany těch 200-300 miliard ročně zatím nijak nehledají (mimochodem nemluvila o 200-300 rozkradených miliardách ročně někdy také pí Adriana Krnáčová?????)

Strany se zatím nemohou shodnout zda čtvrtý místopředseda bude Okamura nabo Kalous...... a o tomto mohou hlasovat donekonečna.....
27. 11. 2013 | 21:44

Jan Novák napsal(a):

Ročně se rozkrade 100 miliard korun. To je skutečnost a kradou všichni. Je to částka, která už musí bát někde znát. Neexistuje vůle s tím něco dělat. Příkladů by se našlo hodně.
28. 11. 2013 | 09:51

Sláma napsal(a):

autorka napsala: " poslance Farského, šlechetného a neúplatného starostu Semil"
Autorka mě rozesmála, předpokládám, že se jednalo o pokus o sarkasmus.
Farský patří spolu s Drábkem k těm politikům TOP09, kteří rezignovali na jakékoliv politické a občanské ctnosti. Jejich jediným cílem je tunelovat a odklánět.
Farský je, stejně jako Drábek, schopen zcela otevřeně lhát bez vyjádření jakékoliv emoce. Jedná se zjevně o naprostou absenci svědomí a/nebo dobrého vychování.
Semily byly vyhlášené jako "Rudé město", takže předpokládám že i Farský je z nomenklaturní komunistické rodiny.
28. 11. 2013 | 10:23

schroth napsal(a):

Pani Krnáčová, oceňuji váš článek, dobře. Jen doufám, že zákon o registrech v této podobě přijat nebude, moc mi připomíná podobně udělané bezzubé zákony z dílny nedávné trojkoalice. Hlavně aby se vlk nažral, koza ať zdechne.
Trpce jsem se pousmál jmenování Marka Bendy za šéfa imunitního výboru. To zas budou výklady...
28. 11. 2013 | 11:42

resl napsal(a):

poslanci se zatím zabývají zákony, které by je mohly poškodit, později zvednou ruku pro kdejakou pitomost, kterou jim doporučí poslanecký klub, předseda, prezident, marťani, bezdomovci, jen nevyužijí peníze na odborníka. proč taky, žádný tady není a rodina má hlad.
28. 11. 2013 | 12:53

michal skop napsal(a):

autorka

vzhledem k tomu, že jsem jedním z těch, co podporují Rekonstrukci a to hlavně kvůli tomu zákonu o zveřejňování smluv (neboť je mojí snahou, aby veřejná data byla opravdu veřejná; na základě dat, co mám, jsem přesvědčen, že se to společnosti vyplatí):

Ten zákon je upravenou kopií slovenského z roku 2010: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2010-546
Tam funguje ok, nedávné zajímavé použití bylo, když vláda stávkujícím učitelům řekla, že nejsou peníze a oni jí ukázaly opak dle smluv Ministerstva školství. Také způsobil existenci webu http://otvorenezmluvy.sk/ (doporučuji k prohlédnutí)

Za sebe mohu říci, že nejsem rozhněvaný aktivista, jako spíše klidný pasivista.

Pokud se podívám na paragraf 5 zde
http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/smlouvy-na-internetu
tak tam naopak cena je ve variantě 2 vyjmenovaná jako povinná.

Zveřejnění do 3 měsíců - opět to je ve slovenském vzoru a pokud je mi známo, nikdy se to za ty 3 roky k ničemu nekalému nepoužilo.

Jinak s tím, že poslanci mají pořádně pracovat, souhlasím. Ale přebírání fungujících nápadů a postupů (již odladěné legislativy) ze zahraničí je dle mě správná cesta.
28. 11. 2013 | 13:17

Yosif K napsal(a):

Bývalá řediteůlka TI měla nějaké potíže se zašantrošeníim účetnitcví TI.

Všude je něco......
30. 11. 2013 | 01:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy