Evropa potřebuje pořádnou změnu, ne Merkozyho paskvil

07. 12. 2011 | 08:58
Přečteno 9890 krát
Navrhovaná změna smluv je výsměchem všem příčinám současných i budoucích krizí. Evropu nyní nezachraňuje Merkelová se Sarkozym a jejich rozpočtová disciplína, nýbrž Mario Draghi a jeho tiskárna na peníze.

Oba evropští kanonýři tref do černého se sešli v pondělí a stanovili agendu zítřejšího jednání Evropské rady. První, nejdůležitější a vlastně jediný bod je změna evropských smluv, která má umožnit lepší kontrolu rozpočtové kázně.

Prý tím dojde k větší federalizaci Evropy.

Podobný závěr považuji za špatný vtip a urážku všech evropských občanů. Obdobná změna smluv jen a pouze vytvoří nového a podobně neschopného pohrobka Paktu stability a růstu.

Pacht stability a růstu

Aby bylo jasno, nikdo z evropských politiků si nikdy nedělal seriózní iluze, že by Pakt kdy mohl fungovat. Jeho porušení Řeckem vedlo ke kreativnímu účetnictví. Porušení Francií a Německem nevedlo k ničemu. I současná revize smluv povede k tomu, k čemu už vedlo posílení paktu v roce 2005. K ničemu.

Většina nutná k uvalení sankcí byla prakticky nezformovatelná. A i kdyby ji francouzsko-německé duo teď reformovalo, neschopnost Paktu tím zdaleka nekončí.

Uvalit finanční sankce na někoho, kdo se příliš zadlužuje, dává stejný smysl jako připoutat závaží k nohám člověka, který si šel zaplavat za cedulí “Nebezpečí! Zákaz plavání!”

I další důvody ale hovoří proti změně smluv, jaké zamýšlí právě Merkozy.

Stálo prase na terase, houpalo se na vocase, spadlo dolů, udělalo bác

Neurvalé veřejné finance jsou hlavní příčinou krize v Řecku a do jisté míry v Portugalsku (tedy v zemích, které dohromady tvoří nějaká tři procenta evropského domácího produktu). Prakticky ale nikde jinde. Ostatní PRASATA (jak krásně je v češtině nabíledni nevkus akronymu PIGS) držela své dluhy před krizí na oprátce. Marně.

Irsko vykazovalo s výjimkou jediného roku nepřetržitý přebytek od roku 1996 až do začátku krize, kdy jeho dluh klesl pod pětadvacet procent. Španělský dluh rovněž klesal rok co rok od poloviny 90. let, před krizí patřil k nejnižším v eurozóně a vláda hospodařila s přebytkem mezi léty 2004 a 2007.

Dluh snižovali i další hříšníci, kterým teď investoři a ratingové agentury sahají po krku, včetně Belgie, Francie a Itálie. Celkový Evropský dluh před vypuknutím finanční a hospodářské krize pomalu ale jistě klesal a bezmála všechny evropské státy hospodařily s primárním přebytkem.

Jinak řečeno. I kdyby se před hospodářskou krizí všichni přetrhli, aby novou fiskální disciplínu dokázali udržet, současné dluhové krizi by se nevyhnuli. Stejně jako se jí nevyhnulo fiskálně vzorné Irsko a Španělsko.

Uprostřed hospodářské krize státy prostě utrácejí, ať chtějí či nechtějí. Žádný nový pakt, změny smluv, zlatá pravidla nebo vyvolávání Margaret Thatcherové na tom nic nezmění.

Stejně tak platí, že bez hospodářské krize by k žádné dluhové krizi v Evropě nedošlo, přestože by státy nadále nedbaly Paktu stability a růstu.

Ona plánovaná změna smluv by byla bezmocná a zbytečná jak v krizi tak mimo ni.

Super Mario

Co se tedy na jednání německo-francouzské dvojky tak zalíbilo investorům, že poslali úroky na italských a španělských dluhopisech na střednědobá minima? Spletli se snad?

Prvním důvodem pozitivní reakce bylo vyloučení možnosti, že se finanční trhy budou podílet na restrukturalizaci celého evropského dluhu. Investoři jednoduše odepsali část rizika, že přijdou o část z dluhopisů rizikových zemích v případě hromadného odpisu.

Druhým a hlavním důvodem byl slib v současnosti nejmocnějšího člověka v eurozóně, Maria Draghiho, že Evropská centrální banka se postaví aktivněji k hašení dluhopisových požárů, jestliže se evropští lídři domluví na vzájemném dozoru svých rozpočtů.

Nejednalo se tedy o pozitivní reakci investorů na domluvu samotnou, ale na podmíněnou intervenci ECB, jestliže k domluvě dojde.

Jinými slovy, eurozónu zachraňuje Mario Draghi a jeho tiskárna na peníze jménem ECB. Nikoli Merkelová, Sarkozy a jejich rozpočtová disci-plína, se kterou si trhy zaslouženě utírají... nos.

Když už, tak už

Jestliže nucená rozpočtová morálka nefungovala s pravidly i bez nich, v krizi i mimo ni, něco s ní není v pořádku. Byla a je totiž k ničemu a ohrožuje státy v hospodářské krizi víc než bezhlavé utrácení v době prosperity.

Jestliže existuje odpověď na evropskou dluhovou krizi, pak není v tom, že v Bruselu budou posílat zpět každý rozpočet, jehož schodek přesáhne tři procenta.

Eurozóna je o téměř dvacet procent méně zadlužená než USA, má nižší agregovaný deficit i budoucí trend zadlužení. Přesto má o dobrých pár stupňů nižší průměrný rating a půjčuje si zhruba za dvojnásobek.

Jestliže tedy existuje opravdové řešení krize, pak to není v buzeraci jednotlivých států, ale v nalezení demokratického způsobu, jak vytvořit opravdovou fiskální unii, díky níž státy nebudou padat jak elegantně poskládané dominové kostky, nýbrž budou mít tu možnost se o sebe zapřít. Třeba s vyšším centrálním rozpočtem, třeba s evropskou státní pokladnou, třebas se společnými dluhopisy, třeba s centrální bankou s odlišnými cíly... především ale s demokratickou kontrolou a skrze veřejnou diskusi a demokratickou změnu smluv. Co zítra navrhne Merkelová se Sarkozym, nebude obsahovat ani jedno.

Pozn. aut. Pozdější článek z 2. března (Nečas je Cameronův poskok) nechce protiřečit následujícímu textu, který kritizuje ambice paktu zpřísnit nominální fiskální pravidla, nýbrž upozornit na následky české neúčasti na druhé části paktu (koordinace fiskálních a ekonomických politik) a odsoudit stranění Petra Nečase britským hospodářským a politickým zájmům.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Taoiseach napsal(a):

Aleš Chmelař

V podstatě máte pravdu, ale mějte na paměti, že v Evropě jde všechno velice pomalu, protože je snaha hledat kompromis a protože nacionalističtí populisti jsou vždycky ze zásady proti (čemukoli).

Taky moc nerozumím tomu, co přesně myslíte "demokratickou změnou smluv" - byla snad nějaká změna "nedemokratická"? Demokracii by pomohlo posílení pravomocí přímo voleného parlamentu. Pak by tam snad i naše strany nekandidovaly "zasloužilé" politiky, které potřebují odložit.
07. 12. 2011 | 09:20

Petr napsal(a):

Zachránit EU půjde těžko. Ale prvním předpokladem úspěchu je komplexní, úplná výměna líné, neschopné a předražené byrokratické eurohydry, jejímž hlavním úsilím, mimo vymýšlení kvót na cukr, zakřivení okurek, klecí pro slepice jen v některých státech, zabírání polí slunečními elektrárnami a pěstování pro zvěř jedovaté řepky, bezdotykových baterií, zákazu uležení gulážů a dalších nesmyslností, je stálé cestování mezi Bruselem a Strasburkem, abyk jejich obrovským a stále se zvyšujicím platům, přibyly i další obrovské diety.
Politici se ale bojí na mocnou eurohydru sáhnout. A tak krach bude neodvratitelný.
07. 12. 2011 | 09:37

Mard napsal(a):

Dokud budou změny EU prosazováni nikoliv voliči, ale násilně elitami shora proti vůli většinových voličů, tak nemá EU budoucnost. Elity se domnívaly, že časem "blbí občané" pochopí že sjednocená EU je lepší. Nicméně to se nestalo, nový EU občan je zřídkavým jevem a většinově se obyvatelé EU spíše identifikují se státem v němž žijí než s EU. To nejen třeba tím že si nikdo z obyvatel nedovede představit zrušení národních fotbalových týmů a vytvoření jedné EU jedenáctky, která by reprezentovala všechny státy sdružené v EU, ale ani v podstatnějších věcech, jako je třeba federální eurounijní daň. Pokud tedy elity si budou chtít zachovat své voličské hlasy a neskončit mimo politiku, tak budou muset dle nálady voličů změnit své chování, neboť v jiném případě budou vytlačení nacionalistickými stranami, které mají silně vzrůstající popularitu v celé EU. To povede k tomu že plány tandemu Německo-Francie mají malou šanci na uskutečnění, neboť ani jejich představitelé Sarkozy a Merkel pravděpodobně neuspějí v dalších volbách.
07. 12. 2011 | 10:01

xcv napsal(a):

Proč si Merkozy myslí, že pokud někdo nedodržuje vlastní pravidla, bude pak dodržovat jejich? :-)))

Jak ho potrestají?
Dají mu pokutu na kterou mu budou muset půjčit, protože nemá prostředky na vlastní provoz?
A když mu půjčí, tak mu tím ten deficit ještě prohloubí....
Nebo tam pošlou EU vojsko? Protektora ?
Co kdyby zase někoho napadlo,
udělat referendum o tom, zda tu půjčku na pokutu chce?
07. 12. 2011 | 10:36

Taoiseach napsal(a):

Petr

Pokud jde o tu byrokracii, zametl bych napřed před vlastním prahem. Mám na mysli to, že státní zakázky jsou u nás dvojnásobně předražené. Nebo víc.
"Politici se ale bojí na mocnou eurohydru sáhnout."
Nepovídejte - a koho se v tomto případě vlastně bojí?

Mard

Odkudpak víte, jaká je "vůle většinových voličů"? Nikdo nemůže popřít, že Evropský parlament byl demokraticky zvolen (že má malé pravomoci, je jiná věc), takže vůli voličů odráží právě on.
Pokud jde o spolupráci Francie a Německa, je celkem jedno, kdo vyhraje příští volby. Stejně jako spolupracovali De Gaulle s Adenauerem, Giscard se Schmidtem, Mitterand s Kohlem nebo Chirac se Schröderem, bude spolupracovat i příští president s příštím kancléřem - :) .
07. 12. 2011 | 10:36

Maximus napsal(a):

Vtípek pro tento den:

Jaký je rozdíl mezi politikem a zlodějem ?

Správná odpověď:
Jediný rozdíl mezi politikem a zlodějem je v tom,
že toho prvního jsem si vybral já a ten druhý
si vybral mě!
(-:
07. 12. 2011 | 10:40

český maloměšťák napsal(a):

K otázce zadlužení jsem zjistil dnes zajímavá fakta zde :

http://www.cnbc.com/id/33506526

"....Although the perspective of debt-to-GDP can be a revealing way to understand the sustainability of a country's debt position, the future of a country's external debt relies on both domestic economic policy and the ability of an economy to attract foreign investments...."

TO ATTRACT FOREIGN INVESTMENTS !!!! /zahraniční investice se dají přilákat buď pobídkami, levnou pracovní silou, infrastrukturou a vzdělanostní strukturou, fungujícím právním státem a ustáleným daňovým systémem.....nebo nízkou cenou v případě , že je investováno do již existujícího majetku(např. nějakého přístavu v Řecku)....nebo potenciálem trhu (jeho velikost např.)/
Co v tomto ohledu nabízí ČR/EU/ ? Co se daří zlepšovat - co naopak stagnuje a co je v úpadku ?

"...A massive external debt could possibly trigger an exchange rate devaluation, especially if a country relies heavily on imports, creating a situation where money will be more difficult to tax in the future, debts will be more difficult to repay with less valuable currency and issues of fiscal sustainability arise...."

V tomto kontextu není až tak zajímavá pozice ČR jako exportní země, ale dynamika čínských importů do EU. A angažovanost té které země v rámci PŘÍMÝH exportů nebo REEXPORTŮ na asijské trhy.
Každý nový čínský import do EU totiž potenciálně vytlačuje ČR z trhu a každá investice /vskutku téměž každá - protože českou už není žádná významnější
firma (snad kromě ČEZu)/ evropské firmy na čínském trhu znamenají velké problémy pro budoucnost českého fiskálu - ti, kdo jej chtějí financovat pomocí zvyšování zdanění domácí spotřeby by zasloužili zmrskat..../

Jednoduše řečeno - Evropská Unie nefunguje na bázi kooperace , ale unijní země si velmi často konkurují . Což je nesmyslné a nelogické.
V takovém rámci - bez fair zdanění /floor tax/, společné odpovědnosti /eurobondy/, společné monetární politiky /ECB, euro/ a především společné obchodní politiky...nemá cenu hovořit o nějakém "Plánu".
Nejde o plán. Jde jen o odložení a tak i prohloubení problémů v budoucnosti.
-------------------------------------------
Po rozkliknutí získáte tyto informace :

http://www.picassodreams.com/picasso_dreams/2009/12/percentage-of-gdp-to-external-debt-default-is-inevitable.html
07. 12. 2011 | 10:50

český maloměšťák napsal(a):

Mard
" Dle nálady voličů "
Můžete to upřesnit ?
Jak, jak často, kde, na jaké úrovni...
Bude brána v potaz i nálada např. Víta Bárty či Pavla Drobila ?
07. 12. 2011 | 10:52

Yosif K napsal(a):

Velevazeny panko Chmelar, zabyvate se prilis cisly a malo realitou.
Realita je ta, ze:
A) Irsko neregulovalo realitni boom - z prilisnych ohledu na dostupnost bydleni pro proletariat. Bohati lide ku kupu bytu realitni boom nepotrebuji. Nerelgulovalo - ted na to doplaci, pomalu se vzpamatovava.
B) Spanelsko, Italie a Francie jsou kreativni ucetni kuliferdove - specialne jejich zdivocele levicove bandicky rozhhazujici davky mezi proletose jako dive. Velmi velmi pravdepodobne maji "OBS" pekne hromady contingent liabilities. Spanelske kralovstvi mozna bude muset par svych cajas tahat z hnoje. Divim se jak jiznim soudruhum muze absolvent "London School of Economics" verit? To jste nemeli zadne lessons o "Window dressing"? Nebo jste zrovna chybel ve skole? Nebo to neni politicky korektni ve vztahu k jiznim socanskym companeros?
C) Menova unie muze byt zachranena. Chce to jen jedno - rozhazovat mene socialnich davek mezi proletariat. Specielne v jiznich statech, ktere toho mnoho nevyrobi - za konkurence schopne ceny. Platy proletosu a byrokratu budou muset jit dolu. To jde samozrejme hure v EUR nez v drachmach a pesetach, ale jde to. Uz to jde.

Jedina racionelni rada pro budoucnost je: Proletari vsech evropskych zemi zatnete zuby a nedelejte blbosti......... pak mohou byt sanovany finance Italie, Spanelska, pak muze byt i Euro zachraneno......

Pokud Vam pripadaji finance Italie zdrave, priblizujete panu Spidlovi. Ten opevoval jeste pred 3 mesici ze "Italie dava na penze 12% HDP, ma dvakrat vyssi penze nez CR, ma dvakrat vyssi zadluzeni (120% HDP) a NEMA ZADNE PROBLEMY S FINANCOVANIM".

Tak ted mudraku Spidlo uz Italie ty problemy ma - a zcela pravem. Nejak jste to zakrikli a ted se strasne divite 'zlym financnim trhum". Pane Spidla kupte si socanske recke nebo italske nebo spanelske bondy vy sam ze sbeveho bruselskeho platu. To by byla solidarita se spanelskymi companeros!!!! Penize na prodrbani v Bruselu mate. Totez doporucuji zde pritomnym levicovym soudruhum. Kupte si bondy jiznich socanskych vald - podrzite zivotni uroven jizanskych proletaru! Ze se Vam nechce? Tak i vy jste tedy ty "zle financni trhy"!!! Hahaha.... kupujte soudruzi kupujte.....

A Montiho vlada uz ty neunosne penze demontuje (ne ze bych nekdy nechtel mit penzi ve vysi 80% platu - ale soudny clovek chape ze kaxdy rozpocet a kazde zadluzeni a kazde benefity proletosu maji sve meze).
07. 12. 2011 | 11:01

Maximus napsal(a):

Eúrozóna přesněji řečeno měna € má problém (total error)
jak by řekli ajťáci. Teprve po několika letech krize v roce 2008 prověřila projekt zvaný euro €, zda byl správně nastaven a ukázalo se, že projekt společné měny bez shodné fiskální politiky v zůčastněným zemích nemůže dobře fungovat. Chybí toho veľa jak by řekli bratia Slováci. Společné rozhodovací centrum, které by mělo právo korigovat a upravovat rozpočty jednotlivých zemí vč. výběru části(kolik?) daní z jednotlivých zemí a jejich disponováním, chybí společné korporátní daně a navíc sociální systémy zemí jsou příliš rozdílné atd.! Jednotlivé státy by se musely vzdát v podstatě teprve nyní své suverenity. Zatím to byla jen hra na společný pakt. Takže eurozóna má dilema, tři cesty, buď transformace na skutečnou federaci a to není tak jednoduché jak se zdá nebo se rozpustit (provést totální formát) popř. zmenšit na společenství zemí ochotných provést dost velké zásahy do své suverenity (ubdrade), zejména té co nakládá s jejich financemi!
Pak tu bude ovšem nastolena celá řada problémů, typu kdo bude šéf, jak budou řešeny případné přečiny či nedodržení dohodnutých zavedených ekonomických pravidel, kdo bude arbitr když třeba některá země překročí záporné saldo HDP.
Mají být občané příslušné země trestáni nebo jejich neschopní politici? Zkrátka řešení se rýsují, ale tipnul bych si, že Merkozy budou tlačit na třetí variantu, tu
násilnou nedemokratickou a následky? To se nedá vůbec odhadnout!
Pěkný den všem!
07. 12. 2011 | 11:05

Yosif K napsal(a):

Pane cesky malomestaku - tak vam se nelibi vzaejmna konkurence?

"Jednoduše řečeno - Evropská Unie nefunguje na bázi kooperace , ale unijní země si velmi často konkurují . Což je nesmyslné a nelogické."

Konkurence vam pripada "nesmyslna a nelogicka"? A co tedy nevrhujete? Potlaceni konukrence a alokaci zdroju pres senilni pantaty ve Statni Planovaci Komisi?
To uz jednou v CSSR bylo........

Jinak podprra domaci spotreby - OK - ale z jakych penez? Pujci snad na to zle financni trhy? Nebo snad pan Obcan a pan Cesky Malomestak osobne? A na jaky urok? na jedno procento p.a.???? Hahaha....
07. 12. 2011 | 11:06

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K
Navrhuji zrušit minimální mzdu, sociální transfery, veřejné zdravotní pojištění, státem vyplácené důchody, daň z příjmu , podpory v nezaměstnanosti, policii a justici.
Vše přenechat neviditelné ruce trhu - zejména finančního - a prozíravým politikům - zejména těm mafijním.
A je to.

Již několikrát jsem vás žádal, ať můj nick nezmiňujete. Nutí mě to pak na vás reagovat, což ve mně následně vyvolává pocity zmaru.... a také mým neuronům to nedělá dobře na játra.
07. 12. 2011 | 11:12

Kanalnik napsal(a):

Autor:

Mozna byste mohl konkretneji napsat, co Mekrelova a Sarkozy navrhuji, a proti cemu se vymezujete. Takto ma vas clanek sice razanci, ale neni jasne proti cemu a pro co (pro co je sice jasnejsi, ale neuvadite, jak se tam dostat). Nezapominejte take, ze jsme uprostred diskuze o budoucnosti EU a mnoho se jeste zmeni, nez se dosahne nejakeho konkretniho vystupu.
07. 12. 2011 | 11:19

český maloměšťák napsal(a):

http://www.financninoviny.cz/zpravy/geithner-usa-neplanuji-dat-mmf-penize-na-podporu-eurozony/725008

Není nad mírové mise....tu v Pakistánu, tu v Kosovu /2. největší americká vojenská základna mimo území USA/, tu v Íráku, tu v Afghanistanu.
To se hned pozná kámoš.

http://www.romanovodori.cz/tema/kosovo-s-olovem-v-krvi/
07. 12. 2011 | 11:40

Yosif K napsal(a):

Pane Maximus - resejni krize muze byt zcela demokraticke - chce to jen radikalni omezeni benefitu proletosu ze zemi "dolce farniente". Zdroje na velke benefity uz nejsou. Ale mensi benefity se ufinancovat daji!
07. 12. 2011 | 12:50

Yosif K napsal(a):

Pane Tschechische Kleinburger - zrusit socialni transfery primo ne - ale co takhle socialni transfery o 5%-10% omezit, aby se vyrovnal rozpocet? Vyrovnany rozpocet vamn nic nerika? Z toho by se snad ceskoslovensky proletariat nezblaznil?

Nebo by se snad z toho zblaznilo vedeni CSSD?
Doma mate vyrovnany rozpocet, nebo si pujcujete az do uplneho bankrotu?
07. 12. 2011 | 12:57

český maloměšťák napsal(a):

Pane Yosifovský všeználku - já si půjčuji na to, co mi slouží v takovém modu, že to vydělá mně i mému okolí.
Ale nejsem chemik - ani zubař.
Jsem pouhý český maloměšťák. Nemám na to školy - abych si půjčil - a pak lidem rozeslal složenky. Nebo si koupil za jejich peníze vilu. Třeba na Floridě.

No - na druhé straně buďme rádi, že ten chemik nedělá třeba v Semtíně. Nebo ten zubař v IKEMu. Peníze jsou jen papírky - ale půl města v luftě... nebo huba plná zmrvených zubů - to už je panečku skutečné neštěstí.

Ta obsese mým nickem je asi trvalá, že ? Asi ten hrách házím na stěnu marně, co ?

Apropo - vy si nikdy nepůjčujete ?
Hmm - placení propagandisté vlastně tak moc nepotřebují, že ? Stačí jim plechová huba a konto v bance.
07. 12. 2011 | 13:10

Yosif K napsal(a):

Velevazeny panko Chmelaar, dovouji si Vas citovat:
"Jinak řečeno. I kdyby se před krizí všichni přetrhli, aby novou fiskální disciplínu dokázali udržet, dluhové krizi, jakou zažíváme dnes, bychom se nevyhnuli. Stejně jako se jí nevyhnulo fiskálně vzorné Irsko a Španělsko."

Lepe receno zdanlive fiskalne vzorne Irsko a Spanelsko.
Takze nemate nemate a nemate pravdu, mily pane Chmelari. Nejvetsi hrochy lze vypichnout takto:
A) Irsko nedostatecne regulovalo sve banky - podobne jako v USA jakoby pod heslem "aspon jedna vilka ci novy byt do kazde proletarske rodiny, HURAAA". Nasledne pak sanovalo ze statniho rozpoctu tyto spatne regulovane banky ve vysi 30% rocniho GDP. Takze melo schopdek rozpoctu 30% GDP. Schodek roazpoctu 30% GDP - tohle vam pripada jako vzorna fiskalni disciplina? Hahaha......
B) dtto ve Spanelich - az na to, ze tam vybuch spatnych hyposek pro proletose teprve hrozi.
V Britanii hypotecni krize vyvrela a byla vyhasena, nejistoty byly vyjeveny, rating Britanie je lepsi. Ve Spanelich hypotecni krize jeste nevyvrela, nejistoty jsou vetsi, rating horsi. A to presto ze PAPIROVE zadluzeni Britanie a Spanelu vypada temer stejne.
07. 12. 2011 | 14:38

Yosif K napsal(a):

Pane Tschechische Kleinburger
aniz bych nekriticky obdivoval CHEMIKA nebo zapiral jeho byt ve Veleslavine - mam za to, ze on barak na Floride nema.

Kondo na Floride za 14 mega ma shodou okolnosti byvaly proletar a nynejsi kristalove pruzracny pritel proletaru KOLOTUK, ktery umi zasantrocit par miliard a pak si vycashovat nezdanenych 70 mega (tedy toto je co verejne priznal, mozna nekde v Karibiku na nej cekaji dalsi hromadky). Nyni uz to Kolotuk muze preklepavat simulaci lehke prace v advokatni kancvelari a pri golfu na Floride.

Toto je typicke pro levicove kuglofy - par let hlasaji zurivy boj proti bohacum a pujcovani penez na prilepsovani proletariatu a pak zmizi do noveho konda na Floride s nezdanenymi desetimiliony az stamiliony. No jeste ze maji na blogach socdemacky smyslejici priznivce.

Dobri lide se daji zase dohromady, oranzove kuglofy zase prinesou ku korytum a pujcovaci kolotoc se zase roztoci na plne obratky.
07. 12. 2011 | 14:51

Yosif K napsal(a):

Aaaaa - tak tohle je placena prace pana Chmelare - propagace socdemackych bludu za bruselske penize:
"V současnosti pracuje pro Evropskou sociálně demokratickou stranu na portfoliu globální finanční reformy."

Samozrejme - pak jemu takova jednoducha vec jako prikrceni zbytecnych benefitu pro proletare nemuze ani prijit na mysl. To jej ani nesmi napadnout. Kdopak by potom volil jeho zamestnavatele? Hahaha....

Benefity pro proletare dle jeho panu uz musi jenom rust a rust a a rust a nikdy jinak.....

Ted jeste jen zjistit, KDE TY ZDROJE JSOU??????
07. 12. 2011 | 14:58

mb napsal(a):

... solidní ...
07. 12. 2011 | 15:10

ghándí napsal(a):

soudruh chmelař celý bog láteří nad dluhovou krizí, aby nakoinec, jako správný sockomouš, navrhnul řešěení ještě většíma dluhama. pár obratů ze sockomoušské kodované řeči " mít o koho se zapřít" - vyžrat ty, kterým ještě něco zbylo, "třebas společnými dluhopisy" -dluhy nedluhy, my sockomouši budeme budoucnost na dluh prožírat dál.
07. 12. 2011 | 18:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"nalezení demokratického způsobu, jak vytvořit opravdovou fiskální unii" mělo předcházet před zavedením €. Připomnělo mi to výrok V. Klause, který v této souvislosti pronesl o zapřahání vozu před koně. Zase měl pravdu.
07. 12. 2011 | 18:42

Eko-nom napsal(a):

Souhlasím s posledním odstavcem Vašeho článku, ale zároveň se ptám, jestli je opravdu tak špatné stanovovat hranici pro možné zadlužování států. Nebylo by nejlepší pokud by se uskutečnilo i to?
Samozřejmě to ale není řešení, jenže věřím, že to alespoň malý krůček kupředu a dneska jsme rád, že se Evropa neposouvá zpět a nehraje si na raky....

eko-nom.blog.cz
07. 12. 2011 | 20:32

buldatra napsal(a):

Praktická ukázka oddlužení(možné řešení pro Evropu):

Je líný den v jednom malém městečku. Slunce pálí, ulice vylidněné. Časy jsou nelehké, všichni jsou zadlužení, lidé žijí na úvěr.
V ten den projíždí městem bohatý turista. Zastaví se v hotelu, položí na pult 100 eur řka, že si chce prohlédnout pokoje a strávit tam jednu noc.
Hned, jak turista odejde na prohlídku, majitel sbalí 100 eur a běží splatit dluh u řezníka.
Řezník bere 100 eur a běží splatit svůj dluh u farmáře za vepře.
Farmář hned běží zaplatit dluh u prodavače krmení.
Prodavač krmení jde zaplatit dluh místní prostitutce, které se také těžce dotkla hospodářská krize, a začala poskytovat své služby na úvěr.
Taktéž prostitutka jde splatit dluh hoteliérovi za nezaplacený pokoj.
Hoteliér rychle položí 100 eur na pult, aby bohatý turista nic nezpozoroval. V tom okamžiku se objeví turista a bere si zpět svých 100 eur řka, že pokoje nejsou vyhovující a odchází.
Nikdo nic nevyprodukoval, nikdo nic nevydělal, ale celé město je bez dluhů, a vzhlíží do budoucna s optimismem.
08. 12. 2011 | 00:40

Petr napsal(a):

Maximus:

ajtáci říkají správně "fatal error" :))

Maximus napsal(a):
Eúrozóna přesněji řečeno měna € má problém (total error)

ale jinak docela dobré.
08. 12. 2011 | 17:28

Macíček velkoobchodník napsal(a):

Ten Chmelař je nějaký pošuk. Summit teprve bude a on už, jak věštec z koule, slintá ty své kydy. To setkáni přece bude o diskuzi, jak dál. Ještě není nic dohosnuto a hle, mladíček už trousí nenávistné kydy, jak Klaus a jeho spolubandité. To se tam setkají jen naprostí blbci, místo aby poslechli spasitele a mesiáše Chmelaře
08. 12. 2011 | 17:44

Rektor napsal(a):

To Macicek
Dobre zhodnoceni clanku !
08. 12. 2011 | 19:24

volby napsal(a):

Není možné, aby jeden utrácel a druhý hospodařil s penězi. Banky musí být banky, půjčovat jen ze skutečných peňez, ne z aktiv tvořených dlužními úpisy.
08. 12. 2011 | 21:00

rbe_czi napsal(a):

Možná zbytečně moc agresivní článek, ale závěr je stoprocentní. Bohužel eurozóna je hlavně o politice a chci vidět, jak se politici v klidu vzdávají "národní suverenity" ve prospěch federalismu. Bez kterého ovšem nemůže ezóna dlouhodobě fungovat...
09. 12. 2011 | 06:42

Ian.J. napsal(a):

Když pouhá buzerace krizi nevyřeší, je třeba přitvrdit. Nejlépe státy rovnou znásilnit a zřídit nad nimi protektorát. Hlavně demokraticky. Zřejmě to znamená strašit katastrofickými výhledy, zaplatit miliardy na propagandistickou kampaň a nakonec lidem předložit referendum, které se v případě potřeby nejapně zopakuje, jak jsme si na to již v EU zvykli. Těžko čekat demokracii v EU, která je od začátku záležitostí elit, které ji občanům po kouskách vnucují.

Krizi může vyřešit jenom zpacifikování rozežranosti kapitalismu a podřízení velkého kapitálu státům, tedy demokratické vůli většiny, kterou ale politici nesmí interpretovat po svém. (Velký kapitál představuje v první řadě moc nad lidmi a až potom vlastnictví.) K takovým krokům by EU sice byla vhodným nástrojem, nejdříve by ale muselo k demokratickým reformám dojít ve většině jejích členů. Bez toho vše nakonec skončí socialismem miliardářů.
09. 12. 2011 | 09:14

Irish napsal(a):

To Yosif K
Zarazi mne, ze pri vasem pristupu napadate Irsko, ze neregulovalo realitni boom. Jak ho melo regulovat podle vas? A hlavne proc?
09. 12. 2011 | 10:21

Fujrer napsal(a):

Nikdo si nedelal seriozni iluze? Jak takove pako muze delat praci na portfoliu globalni financni reformy a co je to vlastne za skupinovy terapeuticky krouzek?
09. 12. 2011 | 10:24

Yosif K napsal(a):

09. 12. 2011 | 10:21
Pane irish - V Irsku zkrachovaly nejvetsi banky. Nejvetsi Anglo-Irish.

Pokud banka pujcuje lidem kteri chteji 70% na byt a sami uz maji 30% svych tak je banka pomerne ve vate. Pokud dluznik prestane platit, je nadeje ze banka svych 70% z prodeje temer noveho bytu nejak vytluce. Ceny nemovitosti malokdy spadnou o celych 30%, navic vetsina dluzniku nejake procento splati, nez je neco postihne ze nemohou platit.
Bohuzel toto procento (Loan to Value - LTV) neni z lidumilnych duvodu nijak regulovane. Pokud banka chce a) vyhovet politickemu tlaku nebo b) proste vytriskat vice penez z vice zakazniku, zacne nabizet hyposky na 90% nabo na 100% ceny nemovitosti. V nekterych pripadech dokonce na 110% ceny nemovitosti. Toto je dost sebevrazedne - regulator to mel pridusit.

Problem nastane, kdyz vypukne krize - ceny nemovitosti spadnou o dejme tomu 30%, lide ztrati praci, prestanou platit hyposku novou hned v zacatku, banka jejich byt proda za 70% a 30% trati.
Pokud ma velke portfolio takovychto hyposek socialne slabsim dobrakum - pokud ma v tech hyposkach treba 40 miliard EUR a pokud z nich cvrtina hyposku polozi, muze se bance stat, ze ma na krku prodej baraku a bytu za 10 miliard EUR. Na tom by mela tratit teoreticky "jen" 3 miliardy EUR - ALE: pokud se pokusi ty baraky a byty okamzite prodat na trhu, srazi ceny novych bytu a baraku jeste o dalsich deset dvacet procent dolu.
Relaitnui trh takhle brutalne preasknul v Irsku, ve Spanelsku, v USA i ve Velke Britanii.
Pokud dobre sleduji aktualne.cz, tak realitniu trh pada i v praze. Nastesti v Cesku se nevyskytliu tak genialni bankeri, aby pujcovali na cenu nevoho baraku ci bytu rovnou 110% a nastesti si vybirali dluzniky, kteri ZATIM neprisli o praci, takze se zatim v CR nekona bankovni krize US-Irsko-Spanelsko-Britskych rozmeru.

Samozrjme ve vsech ctyrech vyse jmenovanych statech behem stavebni konjunktury politici chrochtali blahem:
a) nizka nezamesntanost mezi nekvalifikovanymi proletari (bohuzel nemohou vsichni delat na montazi plochych TV nebo notebooku.....)
b) rust HDP
c) rust (docasny) zisku bankovniho sektoru
d) do ekonomie lide tlacili spoustu penez - vyssi trzby v maloobchodu atd.

Vseho do casu. Kdyby se to pribrzdilo drive, pad na hubu by byl mnohem mirnejsi.
Cesko ma svym zpusobem kliku, ze urady pomalu vyrizuji stavebni zadosti - tim se realitni bubliny castecne brzdi........

Znamej Ircan mi rikal ze u nich doma prodavcaji na pobrezi nadherny byty - novostavby - tripokojak za 40 tisic EUR. Pred krizi se prodavaly ty stejny byty za 100 tisic EUR. Stavby techle bytecku byly tak z 90% financovany "mazanymi" bankeri. Po Irsku je neprodejnych nemovitosti patrne za desitky miliard EUR - soude dle tyoho co irska vlada musela nalit do bank aby je udrzela v chodu.

Asi by se vyplatilo nejakej byt v Irsku koupit a cekat az se to tam spravi. To ovsem muze nejaky cas trvat.
09. 12. 2011 | 19:38

Yosif K napsal(a):

09. 12. 2011 | 09:14
pane Iane J cituji Vas:

"Krizi může vyřešit jenom zpacifikování rozežranosti kapitalismu a podřízení velkého kapitálu státům....."
Mooc pekne, moooooc pekne......
Hahaha.... zrovna tak mohu napsat ze:
"krizi vyresi jen zpacifikovani rozezranosti proletariatu a lumpenproletariatu a podrizeni zdivocelych vyderacskych band rudych odboraru statum........"

...a bohuzel bude to vice pravbda nez to co pisete vy. Staty ktere systematicky "pacifikovaly" kapitalisty cca pred 2o lety skoncily v odpadkovem kosi dejin...... pokud si to neracite pamatovat.......
09. 12. 2011 | 19:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy