Poslanci nedávno schválili antidiskriminační zákon a spoustu lidí dobré vůle tím velmi potěšili, já mám ale pochyby. V debatách o právních detailech a stranických motivacích se tak trochu utápí podle mne daleko zásadnější otázka – je vůbec antidiskriminančí zákon morální, spravedlivý a správný?
Pár týdnů je ve frenetickém světě dnešních médií věčnost a vajíčkové krupobití vystřídala na titulních stránkách novin čerstvá várka rozličných neštěstí, skandálů a volebních výsledků. Přesto onen nedávný výstřelek politického hulvátství probudil z dřímoty diskuzi o jedné staré bolístce sociální demokracie, která by tak rychle zapadnout neměla.
O „mafiánském kapitalismu“ se obvykle mluví v souvislosti se státy, kde politické vměšování do hospodářství deformuje tržní mechanismy. Tuto praktiku mají v obzvláštní oblibě nejrůznější druhořadí diktátoři v třetiřadých ekonomikách. V takovém systému je podpora vládnoucího režimu nejjistější, a obvykle i jedinou cestou k podnikatelskému úspěchu. Není důležité, CO člověk zná, nýbrž KOHO zná. Jánabráchismus válcuje principy právního státu. Vzhledem k událostem posledních pár měsíců a týdnů však můžeme termín „mafiánský kapitalismus“ bez uzardění vztáhnout i na naši vlastní zemi.
Úvod autora blogu: Tento článek sem nedávám, protože bych nenáviděl Izrael a nevynechal jedinou příležitost židovský stát pohanět (ve skutečnosti je to spíš naopak), nýbrž jako další učebnicovou ukázku neuvěřitelného cynismu, chladnokrevnosti a arogance politické moci obecně. Pokaždé, když čtu něco podobného, vzpomenu si na výrok Lorda Actona, že moc má sklon korumpovat a absolutní moc korumpuje absolutně a že velcí vůdcové jsou téměř vždy amorální. Všichni teď budou psát o volbách, tak aby měli co číst i ti, které Evropa nezajímá :)
Prezident Obama míří do Saúdské Arábie a ministr financí Geithner se právě vrátil ze své důležité návštěvy Číny. Spojené státy tak částečně normalizují vztahy se zbytkem světa a obnovují základní diplomatickou slušnost. Zároveň však jednají o reformě – nebo nereformě – toho, jak bude světová ekonomika fungovat po skončení krize.