Sestup a pád sociálního thatcheristy Anthonyho “Tondy“ Blaira

06. 09. 2010 | 14:06
Přečteno 3355 krát
Právě vydané paměti, kdysi nejpopulárnějšího anglického premiéra všech dob, jenž jako první socialista vyhrál 3x po sobě volby a jehož první vítězství přijal téměř celý národ s euforií, vyprovokavaly, tři roky po jeho „dobrovolném“ odstoupení, opět kolem jeho osoby, na níž by Angličané nejraději zapomněli, mediální furore.

Recenze a komentáře jsou v nejlepším případě značně uštěpačné a jízlívé, v nejhorším ironicky sžíravé. Špatně skrývaná nenávist komentátorů nepochybně rezonuje s celonárodním pocitem, je to unfair, ale jak už to v nelítostné demokracii chodí, čím větší očekávání tím větší zklamání. Existuje jen málo vzpomínek tak nepříjemných, jako nechtěné připomenutí vlastního naivního nadšení z politiky. Jak jsem mohl být takový blbec, říká si po letech zhrzený volič. A tak každý úspěšný politik nakonec odchází zhanoben a teprve po smrti se někdy a výjimečně dočká jistého ospravedlnění.

Blairovy paměti, jak už to (nejen) u politiků bývá, jsou celkem pochopitelným vlastním hodnocením hlavního aktéra, čili sebeospravedlněním své role a svých dobrých úmyslů, jenomže, a to je pro něj nejsmutnější, čas monumentálních státních dluhů (a ten anglický je ve vyspělém světě vůbec největší) oponou iluzí trhnul a obnažil nahou pravdu přísného thatcherismu – výkonný stát vybírá nízké daně, má hubenou byrokracii a poskytuje sociální pomoc jen v nouzi nejvyšší.

Blair, rétor, jakého Anglie od Winstona Churchilla nepoznala, na svou obhajobu neřekl to podstatné, totiž že náhle po snížení daní a v době světové konjuktury bohatnoucí a velkorysá středostavovská většina národa, která se zbavila železné lady, očekávala kapitalismus s lidštější tváří – přesně to, co on tak výmluvně nabídl. Vždyť uchvátil svou vizí nového sociálního státu, který měl pozdvihnout upadající školství, zlepšit zdravotnictví a sociální podporu – všude, kde to jen jde, měl zavést spoluúčast i konkurenci soukromého a neziskového sektoru a tím podstatně zvýšit služby i efektivitu pečovatelského státu. Jenže ouha! Prý mu v tom zabránil nešťastný duopol moci, jeho věčný a nesesaditelný paleosocialista, rival a šéf státní kasy, Gordon Brown.

Pravda jen částečná; to, že všechny, kdysi tak oslavované parametry sociálního úsilí, dnes vyvolávají rozpaky má daleko hlubší příčiny. Je totiž daleko snadnější utrácet v době přebytku než reformovat! Bez nadsázky lze říci, že trojnásobné výdaje na zdravotnictví nepřinesly téměř žádné výsledky, až na lékaře, kteří se stali nejlépe placenou profesí. Státní maturita rok co rok produkuje lepší známky a brzy se bude známkovat už jen za pomoci plus mínus samých áček, zatímco mezinárodní testy prokazují propad anglických žáků ze šestého na šestadvacáté místo ve světovém žebříčku a stát musí vědce, inženýry, techniky i lékaře importovat. Zavedení minimální mzdy a daňových úlev ani v době největší konjunktury v historii nesnížilo dvoumilionovou armádu dlouhodobě nezaměstnaných, těch pět milonů nových pracovních míst přálo především přistěhovalcům.

A potom přišlo 11. září a anglický premiér obrátil svou pozornost na záchranu světa a stal se válečníkem. Na to, ovšem ani Angličané se svou imperiální minulostí, ani Evropa už dávno nemá žaludek.

Psáno pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

a samoživitelka dnes nebude?
06. 09. 2010 | 16:29

Béda napsal(a):

3.9.2010

"Jediné, co Blair dokázal, bylo umrtvit Labouristickou stranu a přijmout thatcherismus"

http://www.blisty.cz/2010/9...

Nechci ani naznačovat, žeby autor mohl provést rešerši cizího článku, resp. převzít a mírně upravit myšlenky z cizího článku.
Původní zdroj
http://www.guardian.co.uk/c...
06. 09. 2010 | 16:33

alemon napsal(a):

Pokud si bude politika vykračovat jako dosud-cestou přidávání nebo ubírání přídavků sociálního státu (následně chudší nebo bohatší rozpočet),nečekejme od ní že se společnost bude vyvíjet.
Proto je tento blog přínosný.
Až lidé pochopí,že nekvalita liberalismu (ODS) je oponována nekvalitou ideologie sociálního státu (ČSSD), pak mají naději začít nalézat cestu rozvoje.
Jediný modus vivendi pro lidskou společnost je přijatelný:rozvoj.
Ovšem na příkladu anglických lékařů je vidět,že platy mohou stoupnout aniž se to někde projeví.Navíc mohou nepomoci i drahé aparatury.
To je v každém oboru.Vysoká škola většinou vystaví diplom hlavám nabitým pitomostmi a nastupující vysokoškoláci začínají praxi s tisícinou toho,co by praxe potřebovala od nich (umět).Větší skupina u toho zůstane a předvádí celý život rybu na suchu-plácá se v praxi s minimem umění.U lékaře to pak znamená vyřazovat a vyřazovat pacienta z účinné pomoci.U jiných oborů jinak,ale v zásadě je to obdoba.Velmi,velice malá skupina z nich je schopna představivosti,se kterou mohou neobyčejně rozšířit účinky svého vzdělání pozitivně.Efekt ze škol a vzdělání je tak velmi malý a navíc vytváří iluze,zkresluje své pravé schopnosti.Stav společnosti v této otázce je zarážející a alarmující.Společnost by měla trvale tlačit a preferovat tu dnes malinkou skupinu,aby se rozrůstala.Cílově by měla zůstat jen ona,jediná.Sytém zachycení výsledků práce a schopnosti řešit jakékoliv,i netradiční situace,není tak obtížné zavést.Pochopitelně že to bude narážet na odpor nemyslící setrvačné masy specialistů.
06. 09. 2010 | 17:55

Rumcajs napsal(a):

Kdo chce krást,musí rozhazovat na sociální výdaje, jinak mu lid neodpustí.
06. 09. 2010 | 19:05

yorick napsal(a):

Parafráze: Kdo chce vynášet soudy, měl by mít v hlavě víc mozku než peří.
06. 09. 2010 | 21:28

kormoran napsal(a):

Pane Tomsky , ze jste 'Anthony' napsal naschval)))))) i vy jeden sibale)))))
06. 09. 2010 | 22:20

collegua napsal(a):

V úvahách o smyslu politických stran dominuje několik principů,které ovšem přísně vzato jsou pouhé apriorismy.Kupř.že systém dvou stran je vhodná konkurence a prospěšný souboj nebo široká koalice je čas od času potřebná (až Národní fronta),resp.že dominance jedné strany je překonané osvícenectví a monopol moci.To je v absolutním rozporu třeba s tendencí vývoje náboženství a filosofie:od polyteismu (mnoho ) přes dualismus (dvojí) k monoteismu.Osvícenectví se zkompromitovalo,protže bylo obklopeno monarchií,ne samo o sobě.
R.1989 může znamenat pozitivně výměnu kádrů špice,ale nikoliv třeba zrušení principu myslící špice-jedné strany.
Upřímně řečeno všechny parlamentní způsoby vlády založené na soutěži dvou nebo více stran vedou posléze k jednomu:těžit hlasy.A sice cestou líbit se divákovi,který je složen z jednotlivců,kteří naprosto nepostihují souvislosti logiky rozvoje společnosti.Je to jít od chaosu k chaosu věčně.
Mezitím společnosti by nejvíce pomohlo kdyby se řídila jedním programem,založeným na souvislostech rozvoje jejího celku,jejího vnitřního stavu.
Ne to rozmělňovat.
To by ale předpokládalo:
a) demokracii uvnitř takového monopolního subjektu
b)demokracii ve vztazích tohoto subjektu a celé,ostatní společnosti.
Nemaje takou vedoucí politickou jednotku s účinným programem k dispozici,lidská společnost pokračuje aliancemi politických stran dále.To je naprostá analogie barbarského světa období stěhování národů.Primitivní už dnes zaniklé kmenové národy Gótové,Gepidové,Kutriguři,Onoguři,Langobardi a mnoho dalších byli právě tak početní sami nebo svou armádou jako dnešní politické strany (od 30 000 do 200 000),právě tak pro ně byly typické často se měnící aliance a vzájemné opozice a byla i celoevropská plošnost,kontext -jako za dnešních časů EU.Lze stěží předpokládat,že politika založená na analogii s dvěstě let trvajícím barbarismem poloviny prvního tisíciletí bude kdy úspěšnější než politika vyspělého,promyšleného programu,který nezávisí na tom,zda se líbí hlasovacím lístkům.Achillovou patou koncepce jedné špice je výběr lidí do ní.U našich dějin vidíme,jak drastické důsledky mělo pro společnost,žese přirozenou ,dlouhodobou cestou v r.1948 do jejího vedení dostalo poněmčené Gotwaldovské křídlo a "sionizující" křídlo Slánského.Zrovna tak,že v r.1968 nacionálně slovakizující křídlo Husákovo proti česko-centralizujícímu A.Novotnému.
Ovšem výběr lidí je těžko ovladatelný do kterékoliv jmenované výše politické struktury-dvou stran,široké koalice i monopolu.Každopádně potřeba dlouhodobosti,koncepčnosti,vnitřní logiky,konsistence programu rozvoje společnosti je velmi problematická zda a kdy nastane při podmiňování jí důvěrou voličů výhradně.Většinový princip např. v dějinách vědy a lidského myšlení byl z 99% největší brzdou:unikat omylu a nepravdě se úplně nejprve zpravidla dařilo nejprve jedincům (viz Galileo Galiei u církevního soudu:A přece se točí)než to bylo pochopeno ostatními a přijato ke konsensu.I tak,již dávno ověřeno,musí být i dlouho potom školou vtloukáno do nechápavých hlav.
07. 09. 2010 | 07:08

Tenco napsal(a):

collegua
Zajímavý komentář i analogie.

Takový výběr už tady kdysi byl.
Na nejnižších úrovních (démy) vybraní kandidáti byli vybráni losem na vyšší stupeň rozhodování a usnášení se.
Předpokladem ale byla reforma fýl (Kleisthenes). Tak provedená, že partikulární zájmy byly rozbity ve prospěch zájmu celé obce.
Systém měl soje chyby, ale myslím si, že nic dokonalejšího zatím zkonstruováno nebylo.
Časem k tomu dospějeme.
Ale já ani Vy už tady nebudeme.
Což je škoda.
Tedy zejména v mém případě. :))

P.S. Díky technologiím v oblasti komunikace a dopravy JSME městským státem.
Akorát si to neuvědomujem.
Anebo někdo nechce, abychom si to uvědomili.
07. 09. 2010 | 13:32

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:01

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 09:24

car insurance rates napsal(a):

Thanks for the auspicious writeup. It in fact was a entertainment account it. Look advanced to far brought agreeable from you! By the way, how could we be in contact? <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
15. 10. 2011 | 20:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy