Řecká cesta k absolutnu a spiklenecká teorie

28. 09. 2010 | 12:02
Přečteno 7789 krát
Na světovém finančním trhu se stále ozývají nepokojné hlasy, že Řecko nebude schopno za tři roky, kdy vyprší unijní (E) 110 miliardová půjčka získat další peníze a zkrachne. Proto také nedávná nevelká (S) 1,5 miliardová šestiměsíční emise se sice prodala a částečně i neevropským investorům, ale stála Řecko dvakrát víc než druhé nejslabší irské dluhopisy.

Zátěžové testy řeckých bank byly z technických důvodů a se souhlasem MMF i ECB odloženy (málokdo jim věří, ale lepší něco než nic) a financministr Papaconstantinou se rozjel do Paříže, Londýna a Frankfurtu vysvětlovat, proč Řecko nikdy nezbankrotuje. Na rozdíl od bankrotu v roce 1898, který vznikl, světe div se, řetězovými půjčkami na splácení půjček, má dnes Řecko výjimečného sponzora, totiž Evropskou unii. A ta si bankrot podle něj dovolit nemůže: „to by mělo pro eurozónu nedozírné důsledky… Umíte si představit, co by to stálo občany EU? Kdyby bylo Řecko přinuceno k „restrukturalizaci“ (ošklivé slovo bankrot se nepoužívá), proč by potom měli Evropané investovat do své periférie, to by byl prostě konec unie.“ Proč? Protože unie není založena na ekonomice nýbrž na solidaritě. Samozřejmě jej mohutně podpořili unijní bankéři z ECB a dokonce i z MMF. Tečka.

Jenže ouha, dotace nejsou investice. Řecko, jak všichni dobře vědí je naprosto nesolventní. Má slaboučké hospodářství nafouklé masívními „podpůrnými programy“ i dluhy a přesto má 30 % nezaměstnaných mladých lidí do třiceti. Sedm z každých deseti absolventů vysokých škol nyní emigruje. Kapitál prchá ze země. Představa, že se propadající ekonomika zmátoří natolik, aby se podařilo do tří (do pěti do sedmi) let snížit schodek rozpočtu ze třinácti na tři procenta a životní úroveň o třetinu, je jednoduše absurdní. Vláda se k dalším teď už sebevražedným škrtům pochopitelně ani nechystá, protože na rozdíl od státních úspor v Anglii či Česku, jež povedou v blízké budoucnosti k růstu (likvidace přebytečných, z daní a dluhů placených úředníků, (pokud k ní dojde), totiž likviduje ztráty), je Řecké hospodářství tak masívně dotované, že kontrakce na jeho reálnou úroveň se rovná téměř zhroucení společnosti.

Samozřejmě, že tohle všichni vědí, a dokonce snad i v Bruselu, a proto se šíří spiklenecké teorie. V říši, kde ideologie musí vítězit nad rozumem, má Papaconstantinou pravdu a chytří investoři mohou klidně investovat. Vždyť Evropská centrální banka, tak jak to už činí dnes, bude i pod německou kuratelou jednoduše a donekonečna nakupovat řecké obligace. Co když má však pravdu spiklenecká teorie, že podpora Řecku je dočasný trik a bude fungovat jen potud, dokud francouzské a německé banky potichoučku nerozprodají řecké dluhopisy a potom teprve nechají Řecko zbankrotovat, sorry, restrukturalizovat?

Německá lidová konspirační pohádka svědčí o prosté lidské touze, aby se v říši ideologie, kde je léčba bankrotem (tak jako tělesné tresty) zakázaná, stal nějaký zázrak.

Dříve nebo později však Němcům trpělivost dojde. Už teď se politicky nekorektně vyjádřil i bývalý ministr financí Peer Steinbruck (v unii mluví otevřeně jen političtí důchodci): „Řecko se nikdy nepostaví na nohy bez restrukturalizace, to prostě nejde!“ Přeloženo z žargonu ekonomů do lidštiny jeho další věta znamená: má-li být Řecko jednou solventní, jeho věřitelé prostě část dluhů odepsat musí!

Psáno pro LN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hladis napsal(a):

Pan Tomsky si velice preje recky bankrot a da se to i chapat. Ne ze bych nesouhlasil s tim ze bankrot by recky problem vyresil jenze je tu takove velke ALE. Pan Tomsky si neuvedmuje ,ze pokud by tento scenar nastal melo by to dopad na cele EU a pocitili by to vsichni vcetne CZ. Vi to EU ,vedi to i nemci a tak se zatatymi zuby caluji ,nehlede k tomu ze tento problem je i selhani kontrolnich mechanizmu EU. Vse zalezi prave na vuli EU a Nemecka financovat recky problem. Recko se snazi vyjit MMF a EU maximalne vstric a plni vsechny jeho pozadavky ,protoze neplneni by znamenalo konec. Pochybuju ze by EU a MMF hodilo ted Recko pres palubu a reklo "sorry sice jste vsechno splnili ,ale my na vas uz kaslem". To by byl jasny signal ze EU je mrtva.
28. 09. 2010 | 12:34

Paterik napsal(a):

Čím déle se bude bankrot Řecka odkládat, tím bude dražší. Pokud se Řecká ekonomika drasticky nezefektivní, pokud nedojde k omezení řeckého národního sportu - daňových úniků - tak jednou bude stát Řecko unii tolik peněz, že už to národní vlády neobhájí před svými voliči.
28. 09. 2010 | 12:40

od kuchyňského stolu napsal(a):

Už se do všeho kolem EU vrazilo nesmírně mnoho peněz a energie... aby se nakonec nemusely dluhy škrtnout všem, začít od čistého stolu a předejít chaosu a střetům, kdoví jakým...možná by tekla i krev...
28. 09. 2010 | 12:41

Hladis napsal(a):

"Kapital prcha ze zeme" je dobre rici kdo vlastne z recka prcha i s penezi. Vetsinou recke elity vcetne byvalych politiku. Vsichni svorne vyvedli dost pochybne nabyte prostredky z bank reckych do bank svycarskych cehoz dusledkem je slabost reckych bank a premier je prosi k navratu s prislybem odpusteni.
28. 09. 2010 | 12:48

dalimír napsal(a):

Dobrý den všichni ! EU ZATÍM mrtvá není ale brzy bude pokud budeme všichni podporovat takové lenošné a vyčůrané státy jak je řecko !Zde musí jít solidarita stranou jinak se všichni z těch dluhů p.....m! NEJLÉPE to provedli jánošíci , ti se na líné řeky vy....li a měli rech ! Jinak se nikam nedostanem pane Hladis . Dal.@
28. 09. 2010 | 12:50

Hladis napsal(a):

Paterik
Po danovych unicich se ted jde hodne tvrde ,protoze vlada nema jinou moznost a penize potrebuje vem kde vem. Myslim ze vyber se zvedl o 16% ale nejsem si ted jist. Hlavni problem je ze jen male ryby jako zpevaci a jini komedianti, doktori a zivnostnici a zkorumpovani statni urednici konci v teto siti. Velke ryby kumulujici nejvetsi mnozstvi nelegalne nabytych penez ze zeme zdrhli i s nimi.
28. 09. 2010 | 12:54

Bc Martin napsal(a):

Hladis:

CZ to nepocítí pokud nezavedeme Euro. Zasáhne to především země s jednotnou evropskou měnou a kurz Eura klesne.
28. 09. 2010 | 12:57

Paterik napsal(a):

Hladis:

Samozřejmě, že teď vláda najednou procitla a zjistila, že daňové úniky je třeba potlačit. Musela téměř zkrachovat, aby na to přišla. Řecko je bohužel černá díra na peníze, kterou žádné dotace zalepit nedokážou. Především by se tím ustavil velmi nebezpečný precendent, který by záhy mohli chtít využít třeba Španělé nebo Irové. Solidarita by se dosud solventním státům moc nevyplácela.
28. 09. 2010 | 13:02

hoven napsal(a):

v řecku bankrot nastat nikdy nemůže, protože zdroje jsou a dluhy se platit nemusí. socialisti vyzráli nad přírodní zákony
28. 09. 2010 | 13:03

Hladis napsal(a):

To Dalimir
Vy si prejete prohloubeni krize ? Proc si myslite ze se Recku pomaha ? Protoze pomoc Recku vyjde stale levneji nez krize EU a eura! V tom je ten vtip jinak by se na reky kdokoliv z vysoka vykaslal.
Janosici si to od EU sliznou jen se nebojte.
28. 09. 2010 | 13:06

Venus napsal(a):

Nedávno jeden náš ekonom v TV prohlásil, že se dávno dobře vědělo, kam se Řecko řítí, a přece se půjčovalo jakoby nic...až to vyhnilo. Nedá mé prosté duši, aby si nepomyslela, zda za tím nebylo i trochu úmyslu.... sice nejsem ekonom, ale vzpomenu,jak, jistě to byl vtip, kdosi z Němec navrhl Řekům prodat ostrovy... Za vtipem cítím až varovně podloudné zrnko pravdy... státní dluhopisy vesele emisují..
28. 09. 2010 | 13:06

Hladis napsal(a):

To BC Martin
Jasneeee CZ je uplne v pohodeee. Vzdyt i Kalousek rekl ,ze jsme ostrov stability v mori krize. Koruna se vubec nehybe podle Eura a nase ekonomika vubec neni zavisla na tom jak se zrovna EU a hlavne nemci vyspi.... Takovy maly rozpad eurozony, naval spekulantu na Euro a jine chutovky by se nas vlastne ani nedotkly.
28. 09. 2010 | 13:11

ZdeněkJ. napsal(a):

Někdo tady napsal "pokud nedojde k omezení řeckého národního sportu - daňových úniků - ....".
Možná že by jim měl někdo poradit, že by pomohlo snížení daní, to by se výběr okamžitě zvýšil, neníliž pravda.
28. 09. 2010 | 13:12

Paterik napsal(a):

ZdeněkJ:

Možná jim měl někdo poradit, že zvýšení daní podnikům je lék na krizi, že?
28. 09. 2010 | 13:15

Hladis napsal(a):

ZdenekJ.
To jim nikdo radit nemusel to uz zkusila predchozi "pravicova" vlada Nove Demokracie. Prekvapive to recke vratke finance polozilo.
28. 09. 2010 | 13:17

Colt napsal(a):

Hladis

Národní hrdost Řeků,...... Čechů jde stranou (do pr...) pokud jde o prachy. To se hodí zdrhnutí ze země nebo danění v daňových rájích.
Dokud se nebudou danit provozovny v místě podnikání bude tenhle nešvar vzkvétat čím dál tím víc.
28. 09. 2010 | 13:19

Puck napsal(a):

Celý systém státních dluhopisů musí někomu přinášet docela slušný profit. Nejsou to náhodou banky ?
Považte, že jenom ČR vysolí na umoření úroků za jediný rok 50 mld. A to je peníz, který věřitele dostanou jen za to, že na nás byli hodní. No není to paráda ?
A to je náš dluh zanedbatelný . Dále je zřejmé, že peníze, které nám věřitele půjčili, jim nijak nechybí a předpokládám, že by pro ně stejně neměli efektivnější využití. :-)
Pro celý systém státních dluhopisů je podstatné něco jiného, než splácení dluhů. Pro banky je zásadní, aby úroky spořádáně platily všechny, nebo aspoň většina, zadlužených zemí. Takto získaný profit je dostatčně velký na to, aby státeček, jakým je Řecko, bez problémů sponzorovaly. :-)
28. 09. 2010 | 13:32

Bc Martin napsal(a):

To Hladis:

Vy jste asi jeden z těch, co bláhově věří, že krizi vyřeší zvýšení daní pro nejbohatší, zvyšování platů, důchodů a moci odborářských vyžírků
Tak sněte dál.
28. 09. 2010 | 13:36

Hladis napsal(a):

To Bc Martin
Ja nekde neco pisu o zvyseni dani pro nejbohatsi o odborarich atd... ? To mi reknete kde to pisu ? Pouze poukazuju ze snizenim dani si v Recku podkopali prijem do rozpoctu v situaci ,kdy uz tak byl stav financi na povazenou. Tenhle diletantismus vedl k okamzite insolventnosti a je to neco podobneho jako ODS rovna dan kdy byla zaseknuta nejvetsi sekyra v dejinach CZ. Nebo mate jiny nazor ? Jak tak koukam podle toho jak se snazite skatulkovat lidi jste zase dalsi z rady zaslepenych ideologu bez realistickeho uvazovani. Pro vasi informaci jsem podnikatel v reckem svatebnim byznysu ,ale to neznamena ze budu totalni asocial ohanejici se nesmyslama.
28. 09. 2010 | 13:46

Paterik napsal(a):

Hladis:

Zajímavé je, že sama ČSSD spočítala, že návrat k progresivní dani by vynesl 5-10 mld. To je sekera jako hrom.
28. 09. 2010 | 14:05

xxx napsal(a):

To Bc.:
Snizeni dani a tolerance danovych uniku byla i podle mezinarodniho hodnoceni cesta, kterou Nea dimokratia dovedla Recko az k soucasnemu stavu. Nejmenovala se nahodou banka, ktera Nea Demokratii pomahala fixlovat vyvoj ekonomiky Recka GS a neni jejim ceskym pilirem Cara, nejoblibenejsi
politik po plysaku, jinak predseda ZO KSC tamtez/tc. Haydarabad/? A nejde v celem pripade Recka spise o utok na eurozonu,
o to, aby jedinou reservni menou pro svet zustal dollar?
Rozdil mezi bohatymi v BRD a CR: bohati v BRD sami nabizeji podileni se na sanaci ekonomiky a tizi nakladu na ni
/a pokladaji v teto dobe danove uniky za obzvlaste nemoralni/, v CR je tomu naopak.
Proto je V BRD/Dansku, Svedsku, Finsku/ klid a v CR/E,Fr,GB, Rom./ to zacina vrit.
28. 09. 2010 | 14:06

Bc Martin napsal(a):

To xxx

Ve Švédsku se proto chystá snížení daní. Zas tak černobíle to s tím snižováním daní není jak někteří tvrdí.
VB se zpamatovává z 12. leté vlády labouristů, kdy tam udělali díru do státního rozpočtu a účelově zvali do VB imigranty aby si zvýšili počet voličů a ti začli parazitovat na jejich sociálním systému.
Jinak daňové ráje Lucembursko,Monako a Malta jsou na tom mnohem ekonomicky lépe než Švédsko nebo Dánsko
28. 09. 2010 | 14:13

Bc Martin napsal(a):

Ještě něco za v roce 2006 vybrala ČR na daních méně než v roce 2008. Takže progresivní zdanění neznamená hned vyšší výnosy z daní jak se nám snaží namluvit "ekonom" Sobotka
28. 09. 2010 | 14:16

Tencokida Hnuj napsal(a):

Bc Martin
Citace : "Jinak daňové ráje Lucembursko,Monako a Malta jsou na tom mnohem ekonomicky lépe než Švédsko nebo Dánsko. "

I lidi co tam žijí ? Co preferují a jak jsou s uspokojením svých preferencí spokojeni ?
Jaká kritéria používáte pro to - mnohem ekonomicky lépe ? Čísla ? Tedy pro doložení onoho "mnohem" ?

Děkuji za konkrétní odpověď.

P.S. Já osobně si myslím, že velmi dobře jsou na tom na Kajmanských ostrovech, Bermudách a ve Vatikánu.
28. 09. 2010 | 14:25

Hladis napsal(a):

To XXX
Konspiracni nepodlozene teorie bych bez dukazu z toho vynechal. Ikdyz chovani urcitych lidi je zvlastni a proc ND vylozene poslala Recko do kopru je mi zahadou tez. Bud to proste rozkradli a po nas potopa nebo to byli zaslepeni ideologove ci pravda je mnohem prostsi ze to byla banda diletantu.

To BC
jj porovnavat pidistatecky (pocet obyvatel jako jedno vetsi mersto) jako Monako, Lucembursko a Maltu se zememi jako Svedsko to jo ,to je relevantni srovnani jak cip. A Svedsko je v uplne jine situaci a snizeni "urcitych" dani si muze dovolit a hlavne tamnejsi socialni stat nikdo menit nebude jen se provede jeho korekce k vetsi efektivite. Jak se dilo podari ukaze az budoucnost.
28. 09. 2010 | 14:28

Puck napsal(a):

A ještě něco !
Když je celý kapitalismus založen na růstu, proč by měl být růst dluhů výjimkou ?
Příjde čas, kdy se škrtnou tři nuly, anebo šest nul, a je to opět v cajku.
Škrtání není Kalouskův vynález. :-)
28. 09. 2010 | 14:35

xxx napsal(a):

To Hladis : To, cim se lisi uspesne
zeme/Dansko, Svedsko, Finsko, Svycarsko, BRD/ od neuspesnych/Recko,Rumunsko.. a za chvili CR/ je zejmena moralka v podnikani
a odpor ke korupci.
V druhem nas Recko uspesne dohani. A CR Rumuny.
PS.: Ktere ze dvou teorii o chovani ND davate prednost?
To Bc: K vyberu dani: HZP CR mezi r. 2006 a 208 rostlo, nebo klesalo? Pokud rostlo, je mozny i Vami uvedeny paradox.
To Colt.: Vami uvedeny priklad/daneni podniku v miste provozoven, tvrdy postih danovych uniku/v praxi pouziva Estonsko, jedina pobaltska zeme, kterou prilis nepostihla krize a uspesne se chysta zavest euro. A firmy z Estonska neodchazeji.
28. 09. 2010 | 14:45

Dalimír napsal(a):

Vážení nejlépe by bylo dobré nepřibírat do EU takové státy které nemohou být pro tuhle instituci nikdy přínosem ! A tohle už se vědělo dávno kde jsou pracovití lidé a kde jsou převážně lenoši ! Tak jest ! Tohle by si pánové v BRUSELU měli uvědomit ! Dal.@
28. 09. 2010 | 14:48

xxx napsal(a):

To ten...: Na Bahamach, Belize, a na Kajmanech je dobre. Za penize z rozkradeni konkursni podstaty CR VK,VZ,RK....! Tolik statu, kde by jejich statni aparat toto nejen dovolil ale i propagoval/mimo CR,SR a Rusko/ ve svete zase neni, aby tento model mohl byt uspesne vyzkousen ve vetsim meritku!
28. 09. 2010 | 14:51

almost glossed™ napsal(a):

Vždy jen zírám, jak je možné mluvit o potížích Řecka a nezmínit olympiádu, která ho dostala z velké části do kolen.

Už tehdy se podvádělo ostošest, na to se nabalovaly další problémy... Už tehdy se věštily velké potíže Řecka při placení zatajovaných dluhů...
28. 09. 2010 | 14:56

Cid napsal(a):

Pan Tomský si bankrot Řecka nepřeje, to je pomluva, jen si myslí to, co většina normálních lidí. Nejen Řecko si žilo a ještě žije nad poměry, občanům se může vrátit jen to, na co si vydělali, co je navíc, nutně vede k bankrotu a nikdo tomu nezabrání, ani půjčky, ani dotace. Stávající hospodářská rozmařilost se jen obtížně odbourává, vidíme to zřetelně v současné době i u nás. I u nás se začalo šetřit, avšak na nepravých místech, tam, kde utíkají do nenávratna miliardy a desítky miliard, se nic neděje, politikům to vyhovuje, zřejmě z toho mají profit na úkor národa. Konečně by měly být zřízeny soudní tribunály ve státech EU, které by soudily ty, co kradli, neuváženě hospodařili a stát nesmyslně a nebezpečně zadlužili.
Řecko nutně a nezadržitelně zbankrotuje a dárcovské státy spláčou nad výdělkem, Slovensko se zachovalo naprosto korektně a uváženě, proč by mělo šidit vlastní občany a přispívat na rozmařilce. Je třeba stanovit priority - prioritou by neměl být Afghanistán nebo Irák a Kosovo, tam mizí desítky miliard ve prospěch cizích zájmů, Česko z toho bude mít jen ostudu až odtáhne s nepořízenou, jako odtáhli Rusové. Mělo by se pozměnit Masarykovo krédo "Nebát se a nekrást" na "Ty co kradou tvrdě trestat a posílat na nucené práce do lomů, aby měli o čem přemýšlet". Nepořádek začíná u malých krádeží, je nesmysl považovat krádež do 5000Kč za přestupek, je to zlodějna stejně závažná, jako ta miliardová. Doporučuji každému, aby si opatřil kus pozemku, na kterém bude moci pěstovat erteple a kde si postaví stan, až nebude mít na nájem. Asi budeme vzpomínat na doby, kdy to ještě stálo za h....!
28. 09. 2010 | 15:28

Puck napsal(a):

No Cide, o té závažnosti krádeže 5000 Kč, oproti krádeži miliardy, by mohla být velká řeč.
Ale je vidět, že nejste troškař a přízemní mudrlant, správně díte, že princip je stejný. :-)
28. 09. 2010 | 15:40

Stařeček napsal(a):

Dalimíre a proč si myslíte, že přijali do EU nás. No proto, že hledají odbytiště pro své zmetky, tedy výrobky, pro svoji nadvýrobu všude v Evropě. Potřebovaly nové trhy a zničit výrobu a zemědělství u nás. Já v tom nic jiného nevidím
28. 09. 2010 | 15:45

balvan napsal(a):

Bc Martin
Dle eurostatu byl výběr přímých daní 2008 nepatrně nižší než v roce 2006, čili žádný zázrak se nekonal a vzrostl výběr nepřímých daní.
28. 09. 2010 | 15:47

Hladis napsal(a):

To XXX
Cemu davam prednost ? Jo to je tezka otazka. Rekl bych ze to byla kombinace vseho. Ve svetle pozdejsich udalosti byl hlavni duvod namastit si kapsu bez ohledu na budoucnost.

To Dalimir
Mate pravdu pribirat zeme ,ktere nemaji zadny prinos a nakonec se stanou pritezi bylo neprozirave. Ale to neni hlavni problem. Problem je ,ze byla stanovena jista pravidla pro cleny eurozony a mela byt kontrolovana a dodrzovana. Pokud by to fungovalo nic by se nestalo. Vtip je v tom ze je nedodrzovali ani nejvetsi hraci.

To almost glossed
Recka olympiada to byla ukazka dokonaleho rozhazeni a rozkradeni verejnych penez a giganticka cerna dira. Tam se napakovalo nehorazne mnozstvi lidi. (mimochodem to bylo dilo PASOKu) CZ ma stesti ze to Bemovi neproslo.
28. 09. 2010 | 15:56

xx napsal(a):

almost glossed™: ale nejen vám

je tragikomické slyšet že za obrovské zadlužení ČR může Kalousek

stejně tak tragikomické je slyšet, že za stávající situaci Řecka může olympiáda nebo snad pravicová vláda, která v Řecku chviličku vládla.

Jenom ignorant a naprostý tupec takovým žvástům uvěří.

Pokud se podíváme na vývoj Řeckého dluhu, zjistíme že na vině není ani pravicová vláda 2004-2008, ani olympiáda, ale 30 let neuvěřitelného růstu dluhu.

Ani 10 olympiád by Řecko neuvrhlo do tak katastrofálního zadlužení, v jakém se nachází. Náklady na oplympiádu jsou jen zrnkem písku na celé pláži dluhů Řecka.

Tyhle primitivní žvásty mi připomínají nářky lidí nad tím že nemáme německé platy a přitom je vůbec nenapadne, že na ty německé platy nestačí ani celé naše HDP.

Hloupost je prostě nekonečná.
28. 09. 2010 | 16:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl v rozporu se zdejšími pravidly zvýrazněn na úkor druhých, v tomto případě opatřen mnoha desítkami otazníků, jež inkriminované čtyři věty co do zabraného prostoru zdvojnásobily.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 09. 2010 | 16:41

Sladký napsal(a):

XX.Tragikomické je daleko spíše to,že tento člověk je ministrem financí.že .má řešit problémy,na jejichž vzniku a vývoji se významně podílel.
28. 09. 2010 | 16:52

xx napsal(a):

Sladký: Myslíte Kalouska ? Vy patříte také mezi ty, co si myslí že náš dluh vznikl za jedno volební pul období ?

Pokud je něco spíš tragické, než komické, že lidé stále volí tytéž politiky a tytéž strany. Ale náš dluh vznikal postupně, nejprve pomalu a později dramaticky narůstal. Počátek toho dramatického vzestupu dluhu je v roce 2002 Špidlovým výrokem "zdroje jsou". Ano to je ta doba kdy Zeman o Špidlovi prohlásil, že se zbláznil.

A teď si představte, jak na tom je Řecko, když jim tam takový Špidlové dělali dluhy 30 let !! Česká vláda dluží jeden celý roční státní rozpočet. Řecko dluží jedno celé HDP a 15% k tomu !!! Kdyby to chtěli zaplatit, muselo by celé Řecko ( firmy, lidi ) pracovat celý rok zadarmo a všechny vydělané peníze odvádět na dluh a ješte by to nestačilo.

Opravdu si někdo ještě myslí, že za to může olympiáda nebo snad jedno volební období, aby se vytvořil tak obrovský dluh ?
28. 09. 2010 | 17:03

Sladký napsal(a):

xx Polemizujete s něčím co jsem nenapsal.
ŘEkl jsem,že se na něm VÝZNAMNĚ PODÍLEL.
Na jiném místě v diskusi jsem psal i kde a jak.
A ta poukázka,kterou rozeslal před volbami byla vrcholem drzosti. Bohužel,debilizace národa dosáhla už dost vysokého stupně a dále se urychluje a prohlubuje.To,že voliči dali důvěru tak pofiderním a obsdkurním stranám jako je TOP09 či VV je jedním z důsledků.
28. 09. 2010 | 17:13

xx napsal(a):

Sladký: Pokud je mi známo, tak Kalousek jako politik vždy ostře vystupoval proti zadlužování. Tím nechci Kalouskovu vinu nijak umenšovat. Jenom jsem dalek toho, házet na něj vinu ostatních.

Co se týče té poukázky, myslím že to byla dobrá věc. Snad to někomu otevřelo oči. Zapřísáhlým zabedněncům neotevře oči ani nůž, ale ne všichni jsou tak beznadějné případy a jsou schopni si uvědomit velikost dluhu, když jsou s ním přímo konfrontováni.

Mnoho lidí si myslí že to je hloupost, že to nejsou jejich dluhy ale dluhy státu a politiků. Jenomže s dluhy se to má prostě tak, že ačkoli je nadělali politici, zaplatí je daňový poplatník.
28. 09. 2010 | 17:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

Starého maestra /30 let u žlabu/ prostě novým kouskům nenaučíš :

https://www.youtube.com/watc...

Why, why ..? Dřív ses měl ptát. Teď už nevysedej. Vypadnutí za jízdy se trestá.
28. 09. 2010 | 17:40

Hladis napsal(a):

To XX
Historie reckeho problemu zacala pred 30 lety a asi nikdo netvrdi ze za zadluzovani muze jen posledni vlada ND. Problem spis je ze ND mela na to korigovat zavcasu statni dluh a vubec to nemuselo zajit tak daleko. To neudelala a naopak poslala Recko ke dnu. Z tech cisel ,ktere po odstaveni ND vypluly na povrch o hospodareni statu by vstavaly vlasy hruzou asi kazdemu.
28. 09. 2010 | 17:51

MirekS napsal(a):

Jasně pane Tomský, a jakmile se vyřídí Řecko, tak se vlítne na Iry, pak Portugalce, na Španěly a nakonec na Italy. A pro Česko se "uvolní" trhy a konečně to tý Evropě osladíme.

Zdraví

MirekS
28. 09. 2010 | 18:33

Daňový poplatník napsal(a):

Těším se na to, až poprvé uvidím významnějšího politika EU porvé říct něco o snížení (zajisté potřebných a zasloužených) nákladů na chod EU, včetně výslužného pro bývalé pašíky, chrochtající u Bruselského korýtka.
Ono se sice nic snižovat nebude, ale bude to znamení, že další ideologický projekt konečně škube nohama, a pro (původní) obyvytelstvo EU je už dnes možná pozdě, skoro se mi chce napsat, že lépe už bylo.
Jo, a abych nezapomněl, doufám, že to bude ještě před přijetím Turecka a Kosova do EU.
28. 09. 2010 | 18:39

Duroy napsal(a):

To xx: Pokud budeme mít platy jako v německu (mně by stačilo, pokud by poměrově byly na výše SRN z pohledu HDO, jako slovenské mzdy k nám), tak samozřejmě i HDP bude někde jinde.
28. 09. 2010 | 19:21

martys napsal(a):

kecat umí každý.....ale něcopozitivního, konstruktivního - ve smyslu jak situaci řešit, jsem od Tomského neslyšel ani nečetl NIKDY!!
28. 09. 2010 | 19:35

Rumcajs napsal(a):

Jedinej kdo má rozum je Slovensko. Řecký komunista nikdy dělat nebude a tudíž jakákoliv půjčka Řecku je zároveň nevratným darem.

Řecko je úkazkou, kam až může dojít státně-odborářská nenažranost. Čím dřív ji zastavíme tady, tím větší naději máme, že nás Řecký scénář mine.

Bankrot Řecka je nevyhnutelný. Můžeme si jen házet korunou, kdo bude další. Že by zase nějaký jižanský stát ?
Čím to, že čím jsou ty kluci opálenější, tím je hrozba bankrotu a levicového myšlení vyšší ?

Takže já sázím na Španělsko.
28. 09. 2010 | 19:38

xx napsal(a):

Hladis: Jestli je dluh 90 nebo 115% HDP, už není takový rozdíl, obojí je katastrofa kterou jen tak neodvrátíte vlastníma silama.

A vidíte co snaha o řešení přináší za problémy. A uvědomte si že tam šlo ještě o přijetí Eura.

Povrchním zhodnocením situace se snadno dojde k jednoduchým závěrům. Podívejte se ale jak seškrtání nepatrných částek u mnohem méně zadlužené ekonomiky jakou je ČR je problematické a politicky těžko průchodné. Snadno se to řekne, hůř se to dělá.
Mimochodem, právě pravici vděčí Řecko že je v EU, PASOK byl silně proti, akorát že tehdy nebyl u moci.

p.s. ČSSD například tvrdí, že za dluh Řecka může pravice a že za zadlužení ČR může Topolánek s Kalouskem. Takže by jste měl napsat spíš, že nikdo rozumný netvrdí .... :-)) http://www.parlamentnilisty...
28. 09. 2010 | 19:38

xx napsal(a):

Duroy: Co bylo dřív, slepice nebo vejce ?

Aby jste mohl vyplatit vyšší mzdu, musíte ty peníze nejprve vydělat. A když je nevyděláte, těžko je můžete vložit do mezd. Nevím jestli jste si toho všiml, ale mzdy se vyplácejí zpětně, nikoli předem. Hádejte proč asi ?

Bylo by to krásné, kdyby to šlo tak jednoduše, jenomže ono to tak jednoduché není.
28. 09. 2010 | 19:43

martys napsal(a):

rumcajs:
a co teda radíš? kecat v hospodě umí každý
28. 09. 2010 | 19:48

Duroy napsal(a):

To xx: Souhlasím, krásně jste to již několikrát zdůvodnil, já se akorát ptám, proč nemáme mzdy z pohledu HDP na úrovni SRN?
28. 09. 2010 | 19:58

xx napsal(a):

martys: viděl jste někdy pořad krotitele dluhů ? Někdy vznikne situace, že je těžko radit, prostě z některých dluhů se už vymotat nedá a jediné možné řešení je bankrot a dlouhodobé živoření.

Byla tam v krotitelích dluhů jedna paní, co byla předlužená. Nepomohly jí ani záchranné balíčky od rodičů a sestry a dluhové chování jenom zasekávalo hlouběji sekeru do futer. Až už nikdo neměl z čeho půjčovat, obrátila se paní na krotitele dluhů a ti jen konstatovali, že bankrot je neodvratný. Akorát zachránili dům rodičů před exekucí. A paní se ještě rozčilovala, že jí sestra a rodiče nepomáhaly dost. Paní se chovala přesně jako Řecko, přece se kvůli dluhům nebude utrhovat od úst nebo dokonce svým dětem, raději si vezmu další dluh. A tak pořád dokola.

Řecko má bohužel mnohem bohatší zachránce, takže záchranný balík jim vydrží déle, ale neřeší to dluh samotný. Záchranný balík jen oddaluje nevyhnutelné.
28. 09. 2010 | 20:06

xx napsal(a):

Duroy: myslíte podíl mezd na HDP ? Ten nemáme nijak výrazně jiný než Němci.
28. 09. 2010 | 20:22

yara ze země krys napsal(a):

Duroy:
Už jsem to vysvětloval pod jiným článkem. Většina zemí EU dává na mzdy zaměstnanců cca 60% HDP. My tuším něco kolem 58%. Polsko sice třeba 80%, ale to není dobré řešení. Německo má má 4,5x větší HDP než ČR. Z to vyplývá, že nemůžeme mít stejné platy jako Němci. Prostě na to nejsou peníze. Němci mají mnohem větší produktivitu práce a poměr přidané hodnoty u vyrobeného zboží vychází na 1 pracovníka v poměru 1,5 mil.Euro/6,7 mil.Euro!
To jsou trochu starší čísla, ale pro srovnání to postačuje. Zkrátka musíme vyrábět a prodávat zboží, které obsahuje lidský um a né vyvážet suroviny a trpaslíky.
28. 09. 2010 | 20:25

yara ze země krys napsal(a):

Oprava:
Německo má HDP 4,5x vyšší než ČR ovšem na 1 obyvatele! Jedná se o poměrné číslo.
28. 09. 2010 | 20:27

Rumcajs napsal(a):

martys:

1. Zrušit státní odbory
2. Privatizace státních podniků
3. Přitáhnout zahraniční investory daňovou politikou a volnějším zákoníkem práce.
4.Propustit 2/3 státních zaměstnanců
5. Minimalizovat sociální podporu- vázat ji na ochotu rekvalifikovat se,hledat práci a ochotu účastnit se veřejně prospěšných prací.
6. Pro vybrané nadnárodní společnosti schopné zaměstnat hodně lidí a s velkým inestičním potenciálem prosadit daňové prázdniny na minimálně 5-10 let. Sem patří i minimalizace daní vázané na pracovní sílu.

....

Posílit armádu a policii a každýho nenažranýho revolucionáře zavřít až zbělá!
28. 09. 2010 | 20:27

Hladis napsal(a):

To XX
Ale odvratite jen vedet kam sahnout a tady v Recku toho je hodne co by potrebovalo ruku nekoho schopneho. Stat mohl postupne jednat a zbavit se treba OSE,OTE,Olympic Airlines a dalsich...a resit vyber dani a korupci se dalo okamzite jelikoz prislusne zakony na to jsou. To ze nebyla vule s tim hybat ,aby si zainteresovani neotstrihli od penezovodu je jina.

Prinasi problemy ,ale pokud by to zacali delat za vcasu a postupne ,mohlo by jich byt mene a nebolelo by to az tak ze mate na krku generalni stavku.

Cesko je uplne jinde nez Recko a opet bavime se o zpusobu skrtu. Zpusob ,ktery 118 zvolila je diletanstvi a Cesi nemusi jit do skrtu nijak brutalne ,ale postupne. Dal Cesky problem je hlavne v predrazenych zakazkach, klientelismu a korupci a tam se taky ma zacit a ne plosne skrtnout perem a penezovody dal funguji. Pan Hvizdala v poslednim blogu to myslim vystihl presne.

To ze Recko je v EU jeste nic neni tam i at zkrachne ,ale hlavni vec je ze je v eurozone a tam je ten problem.

CSSD muze tvrdit co chce ,ale na reckem dluhu se podileli vsichni jen si muzou nadavat kdo k tomu prispel vic. Stejne je to i v CZ. Kazdopadne Kalousek je katastrofa a ten clovek by mel sedet v base a ne na MF.
28. 09. 2010 | 20:41

xx napsal(a):

Hladis: Vezmu to od konce. Ja proti Kalouskovi nic nemam, je vtipný a některé jeho názory se mi líbí. Sice to nestačí na to abych ho volil, ale nenávist k němu necítím. To že sedí na MF on a ne Sobotka je podle mne štěstí pro ČR.

ČR má dluh 40% HDP, Řecko 115% HDP. To je docela velkej rozdíl. Ale vzhledem k tomu že Řecko se k tomu dohrabalo za 30 let a my jsme těch 40% zasekli prakticky během 10 let, inteligentnímu člověku to stačí aby zpozorněl a minimálně si začal ten dluh hlídat.

Co se týče vašich rad, co mělo Řecko kdy dělat, je to jakoby jste řekl, že se prostě neměli tak zadlužit.
V době kdy pravice v Řecku vyhrála volby, už bylo na tyhle věci stejně pozdě. To je samozřejmě neomlouvá. Nechci z nich smývat vinu a dělat z nich lilie, ale skutečně lví podíl nese PASOK, s tím se už nedá nic dělat. A nepřiznat si to, dostanou se Řekové do stejných potíží znova.

Levice prostě neumí hospodařit nikde na světě. A Čím radikálnější levice, tím horší hospodářský výsledek, bez ohledu na bohatství země kterou ruinuje.
28. 09. 2010 | 20:53

Duroy napsal(a):

To Yara, xx: Sorry, pořád nerozumím: HDP na obyvatele: http://cs.wikipedia.org/wik...
No, wiki, dejme tomu nic moc, takže z eurostatu: HDp na obyvatele 116% průměru EU SRN, 80% ČR.
Produktivita práce, tam jsme na polovině SRN. Prosím, odkud čerpáte své informace?
28. 09. 2010 | 20:55

jezevec napsal(a):

Řeči se o Řecku vedou, ale nebude dlouho trvat že se na-štvou němečtí- ne politici, ale voliči, tak bude řecký problém rychle vyřešen. A to bude v Evropě rachot !
28. 09. 2010 | 20:56

martys napsal(a):

rumcajs:
už jenom bod 3 a to o té armádě a policii jde proti sobě....
a to ostatní jsou taky nesmysly - vše už tady jednou bylo a nedopadlo to nijak slavně
28. 09. 2010 | 21:03

martys napsal(a):

xx:
jenže k toomu splacení dluhu je několik cest a to ještě v podstatě nikdo neví která je ta sprváná.....o tom je ta diskuze
28. 09. 2010 | 21:14

schlimbach napsal(a):

pan Tomský napsal ... na rozdíl od státních úspor v Anglii či Česku, jež povedou v blízké budoucnosti k růstu (likvidace přebytečných, z daní a dluhů placených úředníků, (pokud k ní dojde), totiž likviduje ztráty) ... to mě tedy dostalo :)
28. 09. 2010 | 21:16

xx napsal(a):

Duroy: Jsme docela bohatý stát, 34 ze 176, to je dobrý. Nejsme chudáci nuzáci, jak se nám levice neustále snaží namluvit.

Ty informace je třeba nejen čerpat, ale také jim rozumět tedy umět si představit co znamenají. Setkávám se často s lidmi, kteří mi nadávají do blbců a přitom si sami pletou HDP se státním rozpočtem.

Fakta jsou jasná. Naše HDP nestačí na to abychom měli německé platy. Prostě za svou práci celá republika, ne vy nebo já nebo bohatý manager, ale celá země nedostaneme zaplaceno tolik, abychom mohli mít 3x vyšší plat.

Na to už slyším argument, že kdybychom měli 3x vyšší plat, mohli bychom si i dovolit platit vyšší ceny a hned by na ty vyšší platy bylo.

Jenomže, to bychom nesměli být otevřenou ekonomikou která většinu produkce prodává ve světě.

Řečeno lapidárně, až budeme vymýšlet práci druhým a ne dělat u pásů co vymysleli Němci, budeme brát tolik co Němci. Snad už to je jasnější.

To se levice kasala, jak sem přivedly pobídky pracovní místa a teď si stěžují že nemají platy jako v Německu. Že sem natahali montážní linky pro cvičené opice jim nedochází.

Je to složité, jednoduchý recept prostě neexistuje. Parafrází na jednu komedii, prostě "s tímhle materiálem to máme těžké"
28. 09. 2010 | 21:47

JC napsal(a):

Konec EU a řecký bankrot se blží.
Modleme se.
28. 09. 2010 | 21:49

Gerd napsal(a):

xx,
Kalousek byl vicepremiérem za dob vlád ČSSD. Coby předseda KDU-ČSL měl významný podíl na rozpočtech a tedy i deficitech ČR zejména v období 2003-2005. V roce 2006, kdy domlouval vládu s komunisty, se na něj naštvali členové KDU-ČSL a sesadili jej. Tak si založil novou stranu a pořád má svůj fan club.
Jak je vidět, politikovi v ČR stačí k přízni voličů velmi málo. Neustále prohlašovat pár hesel a na minulost hluboce zapomenout. Stejně na ni zapomněli i voliči.
P.S. Bohuslav Sobotka také nebyl žádným ekonomickým zázrakem, ale Kalousek jej v mnohém ještě trumfne. A to je Sobotka dle mého soudu druhým nejhorším ministrem financí ČR. Hned po M. Kalouskovi.
28. 09. 2010 | 22:09

yara ze země krys napsal(a):

Duroy:
Zadejte si do googlu "podíl mezd na HDP" a prostudujte si tabulky na str.6-7-8 v třetím článku od
firmy Conte s.r.o., který se zabývá energetickou spotřebou a HDP zemí EU. Ty srovnávací tabulky a doprovodný článek jsou sice z r.2003, ale velmi názorně vysvětlují celý problém s HDP, mzdami a produktivitou práce v průmyslu ČR a EU. Na NETu jsou i jiné články, ale zdají se mi zbytečně složité.
28. 09. 2010 | 22:17

Hladis napsal(a):

To XX
Nechme Kalouska Kalouskem pro me je to clovek ktery se zapise do dejin hned vedle lidi jako Moravec a spol. BTW: Myslim ze predpoklad pro spravu financi neni byt vtipny a mit dobre hlasky. To uz radsi Sobotku ikdyz ho nemusim.

Samozrejme ze ten dluh se ma hlidat a ne ho akcelerovat nahoru ,ale CZ neni v situaci jako Recko kde musi drasticky skrtat. Nehlede k tomu ze hlavni problem je uplne jinde nez plosne skrouhnuti platu. Jenze jak rikam to by se musely prerusit penezovody do kapes jistych lidi.

Co melo nebo nemelo Recko delat je uz pase. Jen rikam to ze ND mela dostatek casu a zpusoby na vcelku rychlou konsolidaci dluhu ,aby nedoslo k nejhorsimu. Misto toho udelali pravy opak a celou zemi potopili. Pozde rozhodne nebylo. Co se tyce lviho podilu PASOKu tak to je taky tak pul pravdy. Ve skutecnosti se na tom podileli rovnym dilem jelikoz dluh po Papandreu starsim zdvojnasobil behem 3let !!! Mitsotakis z ND.

Tohle je otrepane klise ze levice neumi hospodarit atd.... To neni o levici nebo pravici ,ale o lidech. Muzeme si tu mlatit priklady typu USA pravice vs. Svedsko levice....Nebo ze pokud korupcnici budou na pravo nebo nalevo budou korumpovat stejne..... Tohle nema cenu.
28. 09. 2010 | 22:18

xx napsal(a):

Gerd: Kalousek vícepremiér ? Jediné co vím, že byl předsedou rozpočtového výboru v parlamentu a dost tvrdě kritizoval zadlužování a když ČSSD fakticky vládla s komunisty, mám v živé paměti jeho ostré
výstupy v PS.
Sobotka byl ministrem finací celé volební období ČSSD, kdy jsme se zadlužovali v době růstu -3% HDP ročně.

Členem vlády byl Kalousek poprvé v roce 2007 jako ministr financí v Topolánkově vládě.

V roce 2006 sice ztratil předsednictví KDU ale odešel z ní až v roce 2009 kdy založil TOP09.

Najděte si fakta
http://icv.vlada.cz/cz/hist...
http://icv.vlada.cz/cz/hist...
http://icv.vlada.cz/cz/hist...

http://www.miroslav-kalouse...
28. 09. 2010 | 22:31

xx napsal(a):

Hladis: Nesouhlasím, v porovnání Sobotka, Kalousek je Sobotka jednoznačně horší. Kalousek vystudoval VŠCHT a pracoval jako vedoucí investičního útvaru v nějakém podniku. Pak šel do státní správy a i tam pracoval jako ekonomický poradce.

Sobotka vystudoval práva a hned po škole šel do parlamentu. Bez praxe a ekonomického vzdělání. Jeho jedinou praxí bylo členství v rozpočtovém výboru parlamentu, kterému Kalousek předsedal.

Tak kdo z nich je větší ekonomický odborník ?? :-)))

Ano ČR nemusí a taky samozřejmě drasticky neškrtá. To vypadá úplně jinak. Problém je, že nemůžeme ani udržet tempo růstu dluhu, i když ještě nejsme předlužení jako jiní. Krize ve světě ještě zdaleka není u konce a propad příjmů bude následovat a proto je třeba se na něj připravit aby to tempo růstu dluhu nepřekročilo neudržitelnou mez.

No nevím, to by vyžadovalo asi hlubší analýzu, jaký podíl viny má který politik. Netvrdím že v tom je Řecká pravice bez viny. Fakt je že levice vládla déle než pravice za uplynulých 30 let. Zkoušel jsem dohledat nějaké podrobnosti ale je toho moc a ucelená data se špatně shánějí.

To není klišé, ale fakt. Levice má prostě takovou politiku, tady nejde o to kdo krade víc nebo míň, kdo bere úplatky nebo ne. Jde o politiku, která vede více či méně k hospodářskému propadu. A záleží jen jak říkáte na lidech, jak moc agresivní tu politiku zavedou. Komunisti byly 100 procentní a přivedli bohatou zemi k devastaci a úpadku. Jiné levicové strany nejsou tak radikální a tak zjevné to není. A samozřejmě také záleží na základně, na jaké levice působí. V relativně bohaté zemi se surovinami slušným lidským potenciálem, kde se usadí v podstatě umírněná a rozumná levice to může fungovat velmi dlouho a ekonomický úpadek bude jen špatně rozpoznatelný. Totéž v chudé zemi bude mnohem víc vidět.

Jakkoli bohatá země kterou uchvátí komunisté vždy padne na hubu. Pokud ovšem ti komunisté sami nezavedou kapitalismus v té nejtvrdší podobě, to se pak země zvedne a začne ekonomicky prosperovat.

Sociální výdobytky a jistoty prostě nenesou ekonomickou prosperitu a bohatství. Tím neříkám že jsou jen špatné. Ale je třeba to mít na paměti a najít a udržet rovnováhu mezi ekonomickou prosperitou a sociálním státem, což je mimořádně obtížné a zatím ve mnoha zemích se to zvrhává k extrémním dluhům, což jen zakrývá tu ekonomickou náročnost sociálních jistot které se vymknou rovnováze.

Řecko je krásným příkladem.

Prostě na sociální stát je třeba vydělat, stejně jako na ty vyšší platy. A tak jako chudší země nemůže mít platy bohaté, nemůže mít ani sociální výdobytky té bohaté země.

Dobře hospodařit znamená v určité chvíli být tvrdý a říct ne. A s tím má levice potíže. Bohužel i některé strany považující se za pravicové ale chovající se spíš levicově nebo středově, jako třeba u nás současná ODS.
28. 09. 2010 | 23:26

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

napsal jste

1. Zrušit státní odbory
2. Privatizace státních podniků
3. Přitáhnout zahraniční investory daňovou politikou a volnějším zákoníkem práce.
4.Propustit 2/3 státních zaměstnanců
5. Minimalizovat sociální podporu- vázat ji na ochotu rekvalifikovat se,hledat práci a ochotu účastnit se veřejně prospěšných prací.
6. Pro vybrané nadnárodní společnosti schopné zaměstnat hodně lidí a s velkým inestičním potenciálem prosadit daňové prázdniny na minimálně 5-10 let. Sem patří i minimalizace daní vázané na pracovní sílu.

....

Posílit armádu a policii a každýho nenažranýho revolucionáře zavřít až zbělá!

tak takhle si představujete šťastný a spokojený život? Vážený pane, jste obyčejný UŽOT.
29. 09. 2010 | 06:16

schlimbach napsal(a):

VŠEM
přžečtěte si definici deficitu státního rozpočtu prosím, možná to leccos napoví pro další diskusi -

Je rozdíl mezi celkovými hotovostními výdaji včetně úroků a celkovými hotovostními příjmy (daňovými i nedaňovými) s vyloučením úvěrových příjmů. Deficit neodráží celkový stav veřejných financí, ale jen prostředků, procházejících státním rozpočtem a jako takový má značná omezení, protože NEODRÁŽÍ REÁLNÝ STAV NÁRODNÍHO BOHATSTVÍ, MAJETKU STÁTU ATD.

Dále v něm nejsou zahrnuty transakce, které probíhají mimo státní rozpočet (státní fondy a další instituce). Nezahrnuje ani vládní pohledávky a závazky, vládní dluhové operace, garance státu za soukromé subjekty atd. – zahrnuje pouze hotovostní operace.
29. 09. 2010 | 06:19

schlimbach napsal(a):

VŠEM

i když je deficit, neznamená to, že jsme ty peníze "prožrali" byly postaveny silnice, dálnice, infrastruktura a další statky, které slouží této zemi. Je jen naše blbost, že se necháváme vtahovat do tupých "bojů" o něčem, co je absolutně "o ničem"

Kalousek a další "odborníci" budou neustále omílat jako mantru deficit rozpočtu, Řecko atd. Deficit je náš, je to naše vlastní věc - není to dluh v pravém slova smyslu, protože je podložem reálnou hodnotou vybudovaných z něj statků. I kdybychom jej smazali - nic by se nestalo, je to účetní zápis, protože ten majetek reálně existuje a aby se srovnal vliv emitovaných ČNB peněz do ekonomiky? Zatnout tipec bankám zvýšením rezervy a limitovat úroky.

Musím říci, že představa Rumcajse, jak vyprodává poslední zbytky naší identity ve prospěch zahraničních subjektů, kteří nejsou tak tupí, jako naše "elity" a peníze si dovedou vytvořit, mne velice zklamala -(
Světe div se, peníze nerostou ani na stromech ani na poli, musí se vytvořit ...
29. 09. 2010 | 06:27

AC napsal(a):

xx

"Ale náš dluh vznikal postupně, nejprve pomalu a později dramaticky narůstal. Počátek toho dramatického vzestupu dluhu je v roce 2002 Špidlovým výrokem "zdroje jsou"."

Vývoj státního dluhu: v mld.

1993-158,8
94-157,3
95-154,4
96-155,2
97-173,1
98-195,7
99-228,4
00-289,3
01-345,0
02-395,9
03-493,2
04-592,9
05-691,2
06-802,5
07-892,3
08-999,5
09-1178,2
10-k 30.6. 1246,1
29. 09. 2010 | 07:54

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Ty už máš zase vycházky ?
29. 09. 2010 | 08:16

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

copak, primitiv se ve vás nezapře?
29. 09. 2010 | 08:23

AC napsal(a):

xx

A kdo co prohlásil v letech následujících, že dluh poskočil o částky ne-li vyšší tak stejné?
29. 09. 2010 | 08:27

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Já to myslím vážně Šlimbo. Vyhledej odbornou pomoc dřív, než bude pozdě.
Takové kraviny, co sem píšeš, nemůže psát duševně zdravý člověk.

Nakonec vystřílíš půlku metra nebo si svoji frustraci vymlátíš na redakci Aktuálně.cz.

Pane Stejskale , bachááááá !
29. 09. 2010 | 08:38

Terry napsal(a):

Hladis napsal(a):
"Pan Tomsky si velice preje recky bankrot a da se to i chapat."

Experti: Evropa drží Řecko při životě zbytečně, stejně ho čeká bankrot (http://finweb.ihned.cz/c1-4...):

"Řecko není solventní. Existuje obrovské riziko, že časem přestane splácet své dluhy," vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Andrew Bosomworth z největšího dluhopisového fondu na světě Pimco. Řecko podle něj přestane splácet své dluhy ve chvíli, kdy za tři roky vyprší doba záchranného plánu. "V nejlepším případě se řecký dluh vyšplhá na 150 procent hrubého domácího produktu, což je i tak krajně obtížná situace pro refinancování dluhu na finančních trzích," dodal Bosomworth.
(konec krátké citace)

Řecká nemoc by se dala vyléčit rychle (http://www.lidovky.cz/recka...):

* LN Jak to vlastně bylo s odhalením, že deficit Řecka je dvojnásobný? Proč nová vláda s odhalením přišla vzápětí po volbách?
Deficit evidentně větší byl. Pokud je mi ale známo, i socialisté to věděli už v opozici. Guvernér centrální banky si k sobě měsíc před volbami pozval šéfy obou velkých stran a oběma řekl, že deficit překročí desetiprocentní hranici. Georgios Papandreu (šéf socialistické strany PASOK, která z opozice vyhrála říjnové volby - pozn. red.) to nebral v potaz a sliboval voličům dárky, jako kdyby schodek byl na těch oficiálních šesti procentech.

* LN Když po volbách oznámili, že schodek není 6, ale 12,7 procenta, byl to šok.
Těch 12,7 procenta ovšem může taky od Papandrea být laciný trik. Spočíval by v tom, že premiér nafoukne schodek za rok 2009, aby v roce 2010 vypadal jako hrdina, který schodek dokázal stlačit. Stejně tak bych ale nebyl překvapený, kdyby ta čísla někdo pořádně propočítal a zjistilo se, že schodek je 14 procent. Prostě každý číselný údaj z Řecka musíte brát opatrně. My jsme špatní počtáři, všechno platí jen přibližně.
* LN Umíte určit jednu hlavní příčinu toho obrovského deficitu?
Letitý zvyk řecké vlády kupovat si voliče tím, že je zaměstná. Typický mladý Řek touží být státním zaměstnancem. Přijde vám to zvláštní? Jemu ne. Protože jakmile získá místo ve veřejném sektoru, získává definitivu. Už ho nikdy nevyhodí, až do důchodu.

* LN Tu definitivu má od prvního dne v práci?
Jistě. Formálně sice běží šestiměsíční zkušební lhůta, ale po jejím uplynutí nikdy nikoho nepropustí. Tudíž člověk, který v 25 letech vstoupí do státní služby, má před sebou 35 let garantovaného platu. A celoživotní penzi. Až umře, přejde penze na jeho manželku. A pokud by po něm zůstaly neprovdané dcery, dostanou státní penzi taky.

* LN Kdy se celoživotní garance pro státní zaměstnance zavedla?
To je už dávno. Je dokonce zakotvena v ústavě. Ovšem v ústavě se připouští i možnost ztráty místa ve veřejném sektoru, pokud by bylo zrušeno. Jenže místa ve veřejném sektoru se zásadně neruší, a když ano, tak za cenu ohromného odstupného. Bývalý ministr hospodářství jednou výslovně řekl, že PASOK ve svém slovníku nemá výraz propustit.
(konec citace)

A v EU není "problematické" jen Řecko (které mj. uvádělo dlouhodobě nepravdivé údaje o své ekonomice = PODVÁDĚLO !!).

V "závěsu" čekají na krach další:

Itálie: Veřejný dluh dosáhne 118,4 procenta HDP! (http://www.prvnizpravy.cz/z...)

Krize eurozóny se vrací: Dolů ji kromě Řecka táhnou Irsko a Portugalsko (http://finweb.ihned.cz/c1-4...)

Radičová: Řešení pro Řecko a další zadlužené země? Dohnat je k bankrotu (http://finweb.ihned.cz/c1-4...)

A mj.
Česko poslalo Řecku 26 miliard. Díky Kalouskovi (http://www.euportal.cz/Arti...)
29. 09. 2010 | 08:58

Xury napsal(a):

Pro Terryho:
Cesko neposlalo peníze Řecku díky Kalouskovi, ale díky tomu, že je členem MMF. Předpokládám, že jste dost starý na to, abyste věděl, že mezinárodní závazky je rozumné dodržovat.
29. 09. 2010 | 09:30

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

a trošku konkrétněji by to nešlo?
29. 09. 2010 | 09:40

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Třeba ten dluh a jeho účetní podoba.
29. 09. 2010 | 09:56

schlimbach napsal(a):

rumcajs

a co se vám na tom nelíbí? Jak asi vznikl ten dluh? Tím dluhem byly financovány třeba dálnice a infrastruktura, tak jak to bylo možné? Protože ČNB emitovala peníze do oběhu? Nebo jak podle vás byly ty akce proplaceny, když na ně bylo počítáno s deficitním financováním? Na jedné straně dluh na druhé straně konkrétní statek. Existuje dlkuh a neexistuje konkrétní statk? Nebo jak to je? Podle vás.
29. 09. 2010 | 10:09

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Stát si půjčuje zrovna jako ty nebo já. Ty mi půjčíš a já si za to koupím autíčko, tedy hmotný statek.

Dlužím ti, nebo ne ?
29. 09. 2010 | 10:20

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

asi to opravdu myslíte vážně. Necítíte trošku rozdíl mezi financováním rodiny a financováním státu, který má svoji měnu a s tou měnou je oprávněn taklé nakládat - tedy pokud ji nedá do rukou někomu jinému. Říká vám něco emisní financování deficitu SR, nebo dluhopisové financování deficitu SR? Asi neříká.
Pokud ČNB emituje do oběhu třeba 10 miliard, a za tyto peníze postavíme několik km dálnic, budou to peníze podložené reálnou hodnotou reálného statku a zůstanou v oběhu. Někdo bude křičet, že to podnítí inflaci a tak navrhme aby byly vydány dluhopisy a je mu jedno, že se stáhnou peníze, které jhsou potřeba v oběhu, aby občané i firmy mohly tvořit a navíc za to ještěš budeme platit úroky. Nebo je budeme platit někomu z venku, kdo si ty peníze na rodníl od nás vytvořil na základě právě toho našeho dlužního úpisu. Myslím, že by to chtělo začít více myslet a jít po stopě peněz od jejich tvorby a vlévání do ekonomiky atd. Potom mě zřeba nebudete posílat do blázince a budete mít co dělat sám se sebou, abyste tam neskončil, až vám ta skutečnost dojde.
29. 09. 2010 | 10:30

xx napsal(a):

schlimbach: těžko to lze takto říct, dluh státního rozpočtu není brán na konkrétní statek, je součástí rozpočtu a nelze jednoznačně rozkrýt za co byl utracen. Státní rozpočet financuje jak ty dálnice, tak ty sociální dávky nebo třeba nákup pro armádu či platy zbytečných úředníků.

Z principu, stát není podnikatel a neplatí pro něj vztah, že dluh je výhodný jako investice.

Stát platí ročně 50 miliard na obsluhu dluhu. Za těmi miliardami nevidím žádný statek ani při nejbujnější fantasii.

AC: Ono to jednou stačilo. Jak se lavina spustí, jen těžko se zastavuje. Řekové by o tom mohli psát knihy.
29. 09. 2010 | 10:35

Hladis napsal(a):

To Terry
Bankrot by to vyresil ,ale Recko je clenem eurozony a to by byla pro Evropu hodne draha sranda. Uz jsem psal ,ze zachrana Recka je levnejsi nez pad eura ,erozony a EU. Ale ano mnozi spekulanti si bankrot preji ,aby se na tom nabalikovali. Pokud by Recko nebylo v eurozone tak at si klidne zbankrotuje treba 3x.

Ten clanek v lidovkach je starsiho data a je da se rici pravdivy ,ale v detailech ne uplne.

Tak PASOK skutecne pred volbami hlasal nerealny program ,kteremu se normalni clovek mohl zasmat. Ostatni ND,KKE, LAOS hlasaly nesmysly taky a jeste smesnejsi. Papandreu mladsi musel vedet v jakem stavu finance jsou o tom neni sporu a vylozene lakal volice na voloviny o kterych vedel ,ze se nemuzou uskutecnit.

Sok to byl normalni lidi nemeli o tom ani tuseni. Osobne jsem tusil ,ze je neco spatne protoze da se rici nic nefungovalo jak melo a pokud si clovek sedl a trochu se zamyslel kam tecou penize ,tak to proste nevychazelo.

To neni hlavni pricina ,ale jen jedna z mnoha. Hlavni pricinou je vylozene rozkradani verejnych financi na silenych zakazkach, na neplaceni dani a korupci. To je nejvetsi kus kolace. Pokud by vlada toto eliminovala bylo schopna i tu nenazranou statni sferu ufinancovat. To je samo utopie protoze nikdy nevyberete 100% dane atd... tudiz privatizace prodelecnych statnich podniku a zestihleni statni spravy bylo a je nutne. To jeste vynechavam mamuti a drahou armadu.

Tu definitivu nema od prvniho dne v praci ale myslim az po 3 letech. Mit definitivu je blbost a taky to pak vypadalo. Tak neefektivni, linou statni spravu jako reckou jsem jeste nevidel.

Propusteni statnich zamestmnancu je v Recku problem ,ktery se dal resit upravou zakonu. Sice by pod okny hulakal dav demonstrantu ,ale jinak by to neslo.

Cesko Recku nic neposlalo. Tady se musim Kalouska zastat.
29. 09. 2010 | 10:36

xx napsal(a):

schlimbach: jak ČNB dává peníze do oběhu ? Nedává je náhodou přes banky ? ;-)
29. 09. 2010 | 10:37

paridela napsal(a):

Dobrý den jezdím do Řecka jsem řek a nezná v řecku kdo by neokrádal stát.
29. 09. 2010 | 10:39

schlimbach napsal(a):

xx

dnes už je to 76 miliard - ta obsluha dluhu a lze jednoznačně určit, na co peníze vydány byly v tom problém není

problém je v tom, jak nás manipulují a oblbují užoti v této věci

stát má své nástroje, jak ufinancovat deficit a vůbec není potřeba k tomu zadlužovat se u soukromých bank,. které peníze vytvoří právě na základě státního dlužního úpisu. Říklám to neustále - peníze nerostou na stromech ani na poli, musí se vytvořit a když je to nutné, zase stáhnout z oběhu a toto náš stát může udělat a měl by to i dělat, ne nás reálně zadlužovat za fiktivní peníze vůči reálným věřitelům, kteří ty peníze nemají a dle zákona je tvoří
29. 09. 2010 | 10:40

schlimbach napsal(a):

xx
jistě že je dává ČNB do oběhu přes banky, ale pokud je dává ČNB, je to dluh nás samých vůči sobě, tak nač tech asi sarkastický smích?
29. 09. 2010 | 10:42

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Tohle jsem ti už jednou vysvětloval na výrobě bagrů. Jenže ty jsi neskutečnej pařez.

Ti, co tu dálnici budovali - dělníci,firmy... ti chtějí jako protihodnotu taky statky. To znamená, že vláda jim za to musí dát statky a né nějaké papírky. Tudíž ji vznikne dluh, který může řešit znehodnocením úspor svých občanů, nebo větším zdanění.

Jiná možnost není. Kromě tedy absurdního světa, kde vládne šílený ekonom Šlimba.
29. 09. 2010 | 10:47

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

ˇjá to Rumcajsi vzdávám, neco tak nevzdělatelného jsem už dávno neviděl. Vy ani nerozeznáte, když se píše o věcech, které si můžete přečíst třeba v Samuelsonovi - jistě by byl rád, že jej posíláte na psychinu :)

Emise peněz do ekonomiky - nemusí vždy vyvolat inflaci, zato dluhopisové financování poškodí všechny zcela jistě, protože zpomalí ekonomiku a zatíží ji dalšími náklady v podobě úroků.
Existuje další cesta a je možná i podle našich zákonů hned dnes, jenže to by se muselo pracovat ve prospěch společnosti, ne pro vlastní kapsu a v hlavě by musel být mozek a ne seno - nechci urazit ale seno.
29. 09. 2010 | 10:52

Pavel napsal(a):

Historie se opakuje, soudruzi bděte!!!
Jen si vzpomeňte soudruzi jak v roce 1985 naší pomýlení soudruzi nadšeně prosazovali sovětskou Pjerestrojku. Naše hospodářství bylo v troskách.proto soudruzi založili Prognostický ústav ÚV KSČ, tak aby mohli po politickém převratu (Sametové revoluci) převzít to socialistické vlastnictví a privatizovat vše českou cestou.. Neboli lhali a kradli a výsledek se konečně dostavil. Na nic nejsou peníze a proto plno úsporných balíčků. Odpovědnost za současný stav z naších politiků nemá nikdo. Všichni mají imunitu. A nejchytřejší a největší ekonom na hradě mlčí, popřípadě pokyvuje hlavou. Miliardy v prohraných arbitrážích už nikdo nedohledá a úspěšní miliardáři jsou už v zahraničí.. Takže soudruzi bděte.. takže osud Řecka nás asi nemine...
29. 09. 2010 | 10:55

von kulak napsal(a):

paridela:

To je spor o tom, kdo je primární - jestli stát nebo jeho občané.

Pokud je primární stát a občané jsou odvození až od něj, může se tvrdit, že všichni okrádají stát, ovšem obvykle se logicky myslící lidé shodnou na tom, že nejprve je třeba aby občané peníze vydělali a pak teprve je z nich možné platit daně státu, čili primární jsou občané a stát je až sekundární, takže spíš stát okrádá občany.
29. 09. 2010 | 10:58

AC napsal(a):

Pavel

Osud Řecka nás nemine? Jste veliký optimista:-)
29. 09. 2010 | 10:59

Petr napsal(a):

Pavel:

Ono je potřeba dohledávat miliardy prohrané v arbitrážích? Já myslel, že arbitráž je něco podobného soudnímu řízení mezi svéprávnými subjekty a žádná arbitrážní instituce nebo soud se nebude zabývat spory institucí, které nemají dohledatelnou a doložitelnou vlastnickou strukturu.

Jste si zase něco pomotali v hlavine, ne?
29. 09. 2010 | 11:04

Petr napsal(a):

Řecko pochopitelně tak či onak zkrachuje - alternativou toho je pouze situace, kdy bude Řecké dluhy donekonečna sanovány platbami z eurozóny nebo restrukturalizuje svoji ekonomiku.

Možnost B zjevně nepadá v úvahu a možnost A není dlouhodobě uhájitelná v demokratické společnosti.

Východiskem je pouze tak či onak nazvaný bankrot nebo zrušení demokracie v EU/eurozóně. Osobně si myslím, že možnost B se intenzivně připravuje delegováním stále větších a intimnější pravomocí národních států na nikým nekontrolované a nevolené nadnárodní instituce, ovládané vesměs profesionálními politiky, obvykle různými eurosocialisty a eurosnílky, obvykle s nulovým ekonomickým vzděláním, ale o to větší chutí k pořádnému socialismu.
29. 09. 2010 | 11:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky obsahující hrubé nadávky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
29. 09. 2010 | 11:11

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Snažil jsem se ti to vysvětlit jednoduchou formou, ale smázli to.

Tož pozdravuj v blázinci.
29. 09. 2010 | 11:13

Rumcajs napsal(a):

P.Stejskal:

Nevím o jaké nadávce mluvíte ? Major je nejnižší důstojnická hodnost .
Dostávají ji absíci při odchodu do zálohy.
29. 09. 2010 | 11:24

stejskal napsal(a):

Hm, tak možná to bude tím, že jsem "dostal" jen podporučíka, pane Rumcajsi.

Zkuste zapřemýšlet o tom, zda-li Váš text (podobně jako ten, který jsem smazal panu schlimbachovi) nebyl především urážlivý, potenciálně generující stupňování flejmu s použitím ještě peprnějších výrazů (nejste tu jediní, kdo neberou na mojí snahu udržet alespoň minimálně funkční diskusní prostředí ohled. Čili reaguji tak, abyste mi nepřidělávali více práce, než je bezpodmínečně nutné).

Hezký den oběma.

Libor Stejskal
29. 09. 2010 | 11:39

AC napsal(a):

Tak teď abys na stejskala poslal Manku:-))
29. 09. 2010 | 11:46

Rumcajs napsal(a):

P.Stejskal:

Já myslím, že to tak hrozný nebylo. Jste nyní odpovědný za to, že Šlimba bude dál setrvávat ve svém bludu a kamkoliv přijde, udělá ze sebe... (nemohl bych pro jednou napsat vola ?)
29. 09. 2010 | 12:07

stejskal napsal(a):

Beru si to na triko, pane Rumcajsi.

Nemohl. l.s.
29. 09. 2010 | 12:24

Rumcajs napsal(a):

Pan Stejskal:

Tož to jste docela drsňák. Já když si představím Šlimbu někde v hospodě, jak tam s pohledem dítěte vykládá o té své reformě, o tom, jak stačí vytisknout papírky a může se stavět dál.... no já mám o něj trochu strach.

Ale jak chcete. Vás pak bude hryzat svědomí.
29. 09. 2010 | 12:46

stejskal napsal(a):

Sry, pane Tenco, "pitomec" je za hranou. l.s.
29. 09. 2010 | 13:15

xx napsal(a):

stejskal: opravdu si myslíte pane Stejskale, že tímhle uděláte diskusi lepší, hodnotnější nebo přimějete někoho myslet si o druhém, že není pitomec ?

Mezi inteligentními lidmi je možné urážet velmi efektivně i bez použití expresivních slov, to také hlídáte a cenzurujete ? Pokud ne, jeví se mi vaše snaha poněkud pochybná. Usilujete nikoli o kvalitní diskusi, ale jen o jakousi čistotu formy, což je nejen zbytečná činnost, ale působí i dost trapně.

Já osobně nevidím rozdíl mezi tím, když napíšu, že je někdo blbec nebo když napíšu že ten někdo ztěžka chápe problém, který je přitom tak jednoduchý až primitivní řekl bych.

Který příspěvek smažete, podle mne jsou oba na roveň, co do sprostoty a snahy zesměšnit nebo urazit či ponížit, nebo jen vyslovit svoje mínění nad názorem druhého.

Jedna stará moudrost praví, že do blbců lze vynadat komukoli, jen ne těm kterých se to bezprostředně týká. Jinými slovy, jen blbec se kvůli označení za blba urazí nebo jinak naštve.

Co s tím ? Hrajeme si na pštrosy a strkáme hlavu do písku, jako politici EU před problémy které evropu ničí ? To mi nepřipadá příliš rozumné.

A prosím neargumentujte mi tady nemoderovanými diskusemi jinde, kde se odehrávají fekální orgie několika pomatených zvrhlíků, kteří diskusi dokonale zničí. To se dá přece rozpoznat a odlišit. Podle mne jsou to dva extrémy, jeden kdy se ponechá diskuse zcela na pospas těmto úchylákům a druhý kdy se úzkostlivě odmazává i každý náznak údajně sprostého slova, aniž by se jakkoli pátralo po obsahu sdělení.

Podle mne extrémy nejdou dobré.
29. 09. 2010 | 13:41

stejskal napsal(a):

Uvědomuji si, že působím trapně, pane xx.

Víte, kdysi mi tyto mé snahy replikoval v Respektu můj kolega Pavel Kosatítk (kterého si velmi vážím; ten text resp. debata pod ním ale už nejsou k mání, tuším). Argumentoval hodně podobně jako Vy.

Jeden z debatujícíh mu dle mého velmi trefně odpověděl: "Pravdu díš, ty píčo" (což zcela vystihuje důvod, proč je třeba hrubé nadávky v debatě eliminovat. A proč to ti, co se o debaty starají, vědí, zatímco uživatelům to většinou přijde jako cenzura, trapnost, "buzerace" atd.)

Ad "A prosím neargumentujte mi tady nemoderovanými diskusemi jinde".

Po třech a půl letech moderování této disuse, prosazení její současné podoby (na začátku to zde vypadalo stejně jako jinde), zkušeností z debat pod zpravodajskými texty i na Aktuálně.cz i jinde (včetně anglicky psaných webů), vědomí si faktu, že nebud-li to zde ošetřovat neustále (tedy o svátcích, víkendech, dovolené, po nocích), velmi rychle se to tu rozjede stejně jako na začátku (či jinde), lepší argument neznám.

Hezký den.

Libor Stejskal
29. 09. 2010 | 13:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tedy , jak už jsem se jednou (nyní ovšem po zásahu pana Stejskala bohužel imaginárně) zmínil, čtouc nelítostný donkichotský souboj schlimbacha s mlýnkem Rumcajsem, byl jsem rozhodnut, zastati se zde pana schlimbacha.
Avšak po zvážení celé situace a souvislostí, uvědomil jsem si, že v naší společnosti to jednoduší lidé (tedy ne pitomci - jak by si někdo mohl z toho vyvozovat, to ne - to bych si vyprosil !) a vlajkonoši mají velmi těžké.
Proto jsem se rozhodl zastati se Rumcajse.

Extremista Stejskal. Tak to tu chybělo.
To je fakt kupa hnoje na dortu.
29. 09. 2010 | 13:57

Hladis napsal(a):

Jaky rozdil je mezi hulvatem a diplomatem ? Hulvat vas posle do prd... ,kdezto diplomat vas tam posle zpusobem ,ze se na tu cestu budete tesit.

Nevim zda nekomu vyhovuje diskuze plna vyrazu ze zdravotni terminologie kde se neresi nic jineho nebo vcelku slusna debata. Ja jsem pro slusnou debatu.
29. 09. 2010 | 14:22

braz napsal(a):

pro Rumcajs

dluh je špatný, víte to vy i Schl...on má ale pravdu v tom, že je lepší odrbat své občany přímo (inflací) než přes státní dluhopisy. Příklad:

varianta A) oloupíte pocestné (občany) o peníze a za ně postavíte lepší silnici přes Řáholec
varianta B) knížepán si půjčí u císařpána s 4% úrokem a postaví tu silnici přes Řáholec. Peníze nakonec sedře z lidí daněmi.

vísledkem je silnice přes Řáholec, ale zatímco u varA občané přišli jen o své peníze, u varB navíc i o ten úrok - a pozor! to neznamená, že silnice je dražší o 4%...jsou to 4% z toho, co se dluží KAŽDÝ ROK (takže za 10 let klidně 40%, pokud se nesplácí jistna)...
29. 09. 2010 | 14:22

Kessu napsal(a):

"pitomec" nemýlím-li se je z ruského "vospityvať" neboli vychovávat. Pitomec je tedy "ten, který je vychováván", což mi přijde docela milé.

Otázka je, esli v kontextu věci to nebylo spíše přání, než realita, neb pokud stačím sledovat, oba pánové (Rumcajs, Schlimba) se výchově statečně brání. Ovšem pokud-by mělo být mazáno kvůlivá tomu, že někdo lže, tak by stačilo, aby v tomhle textovým vokýnku bylo defaultně "Příspěvěk byl smazán....". Diskutér by pouze připojil jméno a bylo by. Dokonale férová diskuze.

Ad Tomský> Ekonomika vs. politika (ideologie). Máme se příliš dobře, aby chléb stačil. Hry jsou potřeba. A hry něco stojej. (A tím fakt nemyslím tu olympošku.) Že si hrajou jiní a ovčan se může jen občas juknout je v podstatě součástí pravidel.

Schlimba> Toho Samuelsona jste četl komplet, nebo jen to co přetiskli v Readers Digest? :)
29. 09. 2010 | 14:25

braz napsal(a):

sorry

...výsledkem
29. 09. 2010 | 14:26

xx napsal(a):

stejskal: proč mám pocit, že stěžejní argument z mého příspěvku ignorujete ? To jste ho nepobral nebo se vám nehodí se s ním vypořádat ?

Chtěl jsem po vás aby jste neargumentoval nemoderovanými diskusemi a co jste udělal ? :-))

Na můj dotaz zda se snažíte jen pulírovat formu a obsah je vám putna jste neodpověděl. Takže se vlastně stejně můžete dobrat stavu, kdy po usilovné práci budete mít diskusi obsahově stejně zvrhlou, ale naleštěnou pochybným leskem slušnosti pro blbé, kteří nepochopí složitější formy urážek, nadávek a zesměšňování.

Jak jsem napsal, každý extrém je na houby. Zaplevelená diskuse stejně jako ta ve které se může cokoli, jen se člověk musí vyhnout zakázaným slovům.

Pokud tedy budete mít zájem vybudovat skutečně obsahově kvalitní diskusi, budete muset opustit tu formální pózu a zkusit jít po obsahu. Sice tam občas padne ostřejší slovo, ale to se stává i mezi velmi inteligentními a moudrými lidmi.

Jestli by jste třeba smazal citaci z Komenského, "Veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest." ? A co parafrázi na Komenského, "spěchají jen hovada" ?
29. 09. 2010 | 14:31

Rumcajs napsal(a):

braz:

Mezi náma holkama to takhle Šlimba nemyslel ale budiž.

Inflace se velice těžko kočíruje... pokud něco takového uděláte, můžete zapomenout na nějakou směnitelnost.Zahraničního držitel by pro tohle asi neměl moc pochopení.

Taky by si lidi asi těžko spořili v dotyčné měně.
29. 09. 2010 | 14:32

Kessu napsal(a):

braz>

Neznáte kompletní SET (Schlimbachova Ekonomická Teorie) - ovšem tím se zas tak netrapte, tu nezná nikdo. Zatím se však zdá, že SET řeší i tu inflaci (i přes emisní financování). Jak, není známo, ale já se nedivím, bo to je něco, co bych taky nezveřejňoval jen tak na Aktuálně, to chce minimálně akademický tisk.

A Váš příklad je bohužel zjednodušený. Neb okradení inflací má drobné druhotné efekty jako je nestabilita měny, neochota investovat, neochota spořit, devalvace, zpomalení ekonomiky atd. atd... které v součtu stojí mnohem víc, než jakékoliv úroky. Historických příkladů nepřeberně, z nedávné historie řekněme Zimbabwané by vám mohli vyprávět. Proto je emisní financování deficitu zakázáno zákonem.
29. 09. 2010 | 14:36

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:

Čím to, že i sebevětší pitomost najde svého obdivovatele ?

Čím to Vykydale, že vůbec nejsem překvapený, že jso to ty ?
29. 09. 2010 | 14:40

braz napsal(a):

Rumcajs

ona by ta směnitelnost samozřejmně fungovala i nadále, tak jako funguje doteď (nebo snad máme nulovou inflaci??). A taktéž lidé spoří se skřípěním zubů stejně. Tedy ti konzervativnější v penězích. Ti pružnější tak, aby se ta inflace eliminovala.
29. 09. 2010 | 14:42

stejskal napsal(a):

Nemyslím, že by zde byla obsahově zvrhlá diskuse, pane xx (možná i proto, že mi její obsah není putna, takže zde dlouho nevydrží porušování zákonů, násilnické výkřika apod.).

Způsb, kterým jsou zde tyto debaty moderovány, se dle mého soudu (a zdaleka nejen mého) osvědčil. V jednom člověku, který navíc vůbec nemá v popisu práce odstraňovat zde nejrůznější odpad po čtenářích (naopak musí dělat v redakci práci, která s moderací vůbec nesouvisí), se ale stejně na víc ani necítím. Neberu si zpravidla větší sousto, než dokážu ukousnout.

A nyní - nemaje dalších argumentů - z diskuse prchám (maje naopak cosi jiného na práci).

Libor Stejskal
29. 09. 2010 | 14:49

braz napsal(a):

Kessu

ano, bylo to zjednodušení - jako každá názornost...a myslím, že i emise dluhopisů nakonec k té inflaci vede, prostě každý úrok jsou peníze uvařené z ničeho...(Money as a dept)?
29. 09. 2010 | 14:50

Rumcajs napsal(a):

braz:

Nulová inflace není, ale na druhou stranu tu máte úrok, který to alespoň částečně kompenzuje.

Jinak odkazuju na Kesu, ten si myslím dal tu práci a vypsal to celkem pocopitelně.
29. 09. 2010 | 14:51

Kessu napsal(a):

braz>

Jo jo. Akorát že u dluhopisů (teoreticky) fungují nějaké ty obranné mechanismy, jako že třeba musíte najít někoho, kdo vám půjčí. A ten pokud není padlej na hlavu si ohlídá, aby ty prachy dostal z5. A nepůjčí vám, pokud ty prachy hodláte jen prožrat... Což je poměrně mizernej argument pod diskusí o Řecku, ale přesto. Úrok nejsou peníze uvařené z ničeho, na ty peníze musí někdo pracovat - rozdíl je akorát v tom, že část výnosu z práce si ukosne věřitel. Ale ta práce tam být musí.
29. 09. 2010 | 15:00

braz napsal(a):

...jenže to je právě ta inflace - v podstatě o ten úrok poklesne hodnota peněz vzhledem k reálné hodnotě...také je to zjednodušení, ale myslím, že takto se to přes systém stejně nakonec promítne
29. 09. 2010 | 15:10

braz napsal(a):

doplnění

mám pocit, že dlužníci (ať už na ovčané nebo státy) jsou programově vytvářeni - lidem je podsouváno, že spořit se v podstatě nevyplatí (inflace) a peníze je třeba "investovat" do reálných hodnot...takže ovce si PŮJČÍ a investují do domu...a málokteré dojde, že pořád nic nemá - reálnou hodnotu drží (jako zástavu) banka...ten, co maká jako šroub na splátky má v reálu stále holá prodloužená záda (abych příliš nezatížil p. Stejskala) :-)
29. 09. 2010 | 15:20

Jan napsal(a):

Perou do nás Mladofrontovníci, že dluhy se platit musí.
Jenže Řecko je platit nebude, že.
Simplifikují a lžou.
Bolševik hadr.
29. 09. 2010 | 15:20

schlimbach napsal(a):

Kessu

čřetl jsem to celé a ne jednou. To co píšete brazovi je zajímavé, ale pokud půjdete ke kořenům,. zjistíte, že jste na velikém omylu. Zákonem je emisní financování zakázáno, ale je to ze zcela jiného důvodu, než píšete. Jinak ČNB může vydávat i pokladniční poukázky a pokud by se infrastruktura financovala skrze ně, místo dluhopisů, nezadlužovala by se naše společnost a navíc, poukázky jsou s omezenou platností, tudíž by se emitované peníze po určité době stahovaly automaticky z oběhu i s využitím bankovního systému,. jenže, jak jsem psal výše, chtělo by to moc přemýšlet a papouškovat něco, co zní tak "logicky" je pžřece jednodušší. Rozhodně nevidím důvod, proč by se měla naše společnost zadlužovat u cizích věřitelů, když financování může zajistit sama a není to jen o emisi peněz. Je to problém skutečně složitější, ale i na aktuálně cz se našlo již dost lidí, kteří to chápou a jsou schopni i ochotni o tom diskutovat i mimo toto fórum. Takže, i když ze mě dělá leckdo duševně chorého člověka, tyto invektivy mi plně vykompenzuje nalezení dalšího případného sympatizanta, který je ochoten se v dané věci angažovat a něco nejen pro sebe, ale i pro své děti udělat.

Pokud si někdy uděláte čas a podíváte se na mé stránky, zjistíte, že úrok není vůbec v mém návrhu potřebný, protože finanční toky ve společnosti jsou realizovány zcela odlišným způsobem od dnešního stavu, Peníze jsou pouze prostředek směny a k jako takovému k němu mají všichni občané rovný přístup - samozřejmě, jak jej dokáží využít, je jen na jejich vůli a schopnostech.
29. 09. 2010 | 15:26

braz napsal(a):

Jan

vsaďte se, že řecký dluh nakonec zaplacen bude - buď OBČANY Řecka a/nebo jiných států
29. 09. 2010 | 15:26

Vlkodav napsal(a):

Jan:

Vždyť už socanský guru tvrdil, že dluhy se platit nemusí, tak to musí být pravda!
29. 09. 2010 | 15:27

Schade napsal(a):

Vážený pane Stejskale, obdivuji Vaši trpělivost. Snažíte se o prosazení samozřejmých pravidel mezilidské komunikace. Po přečtení řady příspěvků lze konstatovat, že pisatel problematice rozumí, má analytické myšlení a činí logické závěry. Souhlasím s Vámi,že v tzv. privátní sféře, mezi blízkými a kamarády lze občas utrousit i expresivnější výraz. Ne tak ve veřejném prostoru. Přiznávám, že jsem při hodnocení sociálního prostoru, jednotlivců silně ovlivněn předchozím studiem psychologie. Za ukázku nepochopení Vaší snahy považuji, když se diskutující posílají na psychiatrii, "diagnostikují", urážejí se mluvou počišťovačů městských kanalizací. A pak se rozhoří polemika:"Co si to ten Stejskal dovoluje." A myslím si, že jste problematiku přesně vystihl větou : " Pravdu díš, ty píčo." Hezký den s přáním nervů pevných jako kotevní lana.
29. 09. 2010 | 15:31

schlimbach napsal(a):

něco již z dávné historie - 1905 -
... Co je v podstatě půjčka, zvláště zahraniční půjčka? Půjčka je vydání vládních směnek, které obsahují procentuální závazek úměrný sumě půjčeného kapitálu. Jestliže má směnka úrok 5 procent, potom za dvacet let stát zaplatí na úrocích sumu, která se rovná půjčené částce, za čtyřicet let zaplatí dvojnásobek, za šedesát let - trojnásobek, ale přitom dlužná částka zůstala nesplacená.

... Z této kalkulace je zřejmé, že stát vyrve ubohým daňovým poplatníkům poslední měďák, aby mohl vyrovnat účet bohatým cizincům, od nichž si půjčil peníze, místo toho, aby tyto měďáky vybral přímo bez dodatečných úroků...
29. 09. 2010 | 15:52

Kessu napsal(a):

Schlimbach>

Váš neutuchající boj za SET je sice chvílemi mírně únavný, ale chvílemi v zásadě sympatický. Tak si dáme další kolo... :)

Naposled jsme sehráli historku s bagrem:

Stát staví dálnici. Na tý pracuje Rum s bagrem a je rád, bo jinak by neměl do čeho píchnout. Stát mu zaplatí dočasnou měnou. Ta se bude nějaký čas točit mezi lidem, který je nakonec použije k úhradě svých závazků vůči státu (daní). V rukou státu pak ona měna pozbude své platnosti.

Takže:

- státu vznikne sekera v příjmech přesně té velikosti, jaká byla emise oné měny (zkráceně OM)
- v příštím období už zas Rum nemá do čeho ďobnout a tak se natiskne nová šarže OM, tentokrát tak velká, aby kryla sekeru z minula + nové investice a jedeme z kopce...
- transakční náklady

K tomu dodávám pár všeobecných informací, které mě tak napadají:
- státní dluh ČR nějakých 1,2 bCZK, z toho bratru 0,9 bCZK je DOMÁCÍ dluh. Ti bohatí cizinci si zas tak neužijou.
- vše je v celku jednodušší, bavíme-li se o financování investic. Jenže státní rozpočet (pokud se nepletu) nic jako kapitolu (či subkapitolu) INVESTICE nemá a nezná.
- I kdyby jsme přijali hypotézu, že stát něco takového jako investice provozuje, opravdu se domníváte, že deficit vzniká pouze dluhovým financováním investic? Nikoliv. Prožerem ho.
29. 09. 2010 | 16:19

zemedelec napsal(a):

Pro Cid
Jiste jste myslel tohle,jestli má nekdo možnost,ukrást 5tisic a ukradne je, je to stejny hřích, jako ten ktery má možnost ukrást mld.a ukradne ji,proto se kolikrát dozvydáme i stejny soudní rozhodnutí,ale mělo by platit neco jiného.
Pro xx
neco o tom špidlovi by jste mohl více napsat jak musel nejdřiv proplácet dluhopisy povodní r1997 v tom prišli povodne další sanace bank atd.Když čísla tak to musí sedet
Pro Schlimbach
Nevzdávejte to,já mám spíž názor,že Rumcajs neco ví,ale potřebuje si neco doplnit,proto vás tak provokuje.
z
29. 09. 2010 | 16:23

Saša Tomský napsal(a):

Saša Tomský
Kdo platil desítky milionů korun ztráty, které jste nadělal díky své neschopnosti v nakladatelském řemesle? Byli to daňový poplatníci, nakladatelství ND i Academia jsou příspěvkovými organizacemi.
Pane Tomský, nestidíte se vyházet na ulici. Neměl byste se za tuto neschopnost omluvit.
29. 09. 2010 | 16:29

braz napsal(a):

kessu

jenže v případě státního dluhopisu je historka s bagrem naprosto stejná, jen ten stát musí na jejím konci někde splašit 5% navíc na pokrytí úroků a to ještě jen v případě, že se hrálo jen jeden rok...místo pozbytí platnosti vrátí obulus věřiteli a zaplatí mu navíc úrok...nebo se pletu?
29. 09. 2010 | 16:39

schlimbach napsal(a):

kessu

tak to vůbec není, bankovní systém musí podstatnou část půjček poskytovat ne na základě vkladů občanů, ale právě na základě poukázek s omezenou splatností, necháme pracovat multiplikační efekt a po ukončení platnosti poukázek budou automaticky peníze bankovním systémem staženy z oběhu, mezitím byly profinancovány všechny vazby v ekonomice společnosti, které bylo nutné propojit, aby vznikly dané dálnice například či jiné statky. Realizací nových programů se dostanou do ekonomiky na krátkou dobu další peníze, muliplikační efekt vykoná své atd. Rezerva pro banky, která je dnes 2 % bude zvednuta třeba na 60% a banky na základě vkladů budou poskytovat pouze dlouhodobé úvěry, krátkodobé budou na základě poukázek a se splatností poukázek budou peníze atomaticky staženy z oběhu ... jde to i jinak, ale na to zde nneí dost místa i tak jsem to velmi zjednodušil ...
29. 09. 2010 | 16:46

Rumcajs napsal(a):

braz:

To je ale pochopitelné. V případě úvěru platíte později. V případě co uvádí Šlimba, platíte hned na prkno.

+ doprovodné jevy co uvádí kessu.

Nezaráží Vás, že to takhle nikdo nedělá ?
29. 09. 2010 | 16:50

schlimbach napsal(a):

braz

nepletete se :)

"fígl" je v tom, aby se stát nezadlužoval, aby vložil do ekonomiky peníze pouze na tu dobu, kdy je třeba propojit vzájemné vazby - lidská práce, suroviny a technika, aby vznikly nové statky s celospolečenským užitkem (do podnikatelských vazeb stát fušovat nebude), tyto peníze budou kryty reálnou hodnotou reálných statků, které za ně byly vytvořeny.
29. 09. 2010 | 16:50

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

co platítze na prkno? Nějaké úroky? z čeho?
29. 09. 2010 | 16:52

Honza L. napsal(a):

Komentář ke článku : Ano, ano, ano :)
29. 09. 2010 | 17:01

braz napsal(a):

Rumcajs a Kessu

původně jsem sice srovnával dluhopisy (do zahraničí) a inflaci, ale v reakci na další - nebylo by přecijen výhodnější (pro nás), kdyby si stát půjčoval od vlastních občanů (tedy od těch, co by mu mohli)?...státní dluhopisy by jim nakonec proplatil jako těm zahraničním věřitelům a ještě by je mohl odrbat o daně z příjmu z úroků...třeba mecenáši typu p. Bakaly by jistě nad touto možností zajásali :-)
29. 09. 2010 | 17:02

xx napsal(a):

zemedelec: Mohl to udělat jako Klaus v roce 1997, prostě rychlé úsporné balíčky.

Jenomže levice má s úsporami ideologický problém a šetřit na výdajích prostě nedokáže. A jaké povodně a sanaci bank platil Sobotka následující 4 roky, že měli deficit čím dál stejnej při zvyšujícím se celkovém objemu státního rozpočtu.

Jestliže v roce 2003 byly příjmy rozpočtu 684 mld a výdaje rozpočtu 795 mld a schodek 111 mld v roce 2004 byly příjmy rozpočtu 754 mld a vydaje 869 mld tedy schodek 114 mld.

O kolik byly v roce 2004 jiné ceny než v roce 2003 (inflace), že muselo dojít k navýšení výdajů o 100 mld. Proc rozpočet po popovodňový rozpočet nestačil v roce 2004 a v roce 2005 už byly výdaje 908 mld při příjmech 824 mld.

To byly povodně každý rok, sanace bank každý rok ? Jaká sanace bank ? Jakých bank a kolik peněz se skutečně vydalo ?
29. 09. 2010 | 17:05

Willy Fog napsal(a):

Nevážený pane Tomský, táhněte už někam, však Vy výte moc dobře, kam Vás posílám!

Pro mne jste jenom obyčejný tlachal, který se kdykoli přikloní k té vítězné straně!

Jste ubožák!

captcha:never herturri
29. 09. 2010 | 17:09

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Zaplatíš to formou inflace. A ta bude raagovat okamžitě. Je to stejné, jako kdybys ty lidí zdanil hned.

braz:

To se i děje. Ale domácí ekonomika není tak silná, aby to kryla celé. Ale zadarmo si státní dluhopis nekoupí ani Šlimba, ani Vy.

Takže úrok stejně bude.
29. 09. 2010 | 17:39

schlimbach napsal(a):

Rumcasjs

to ale není vůbec pravda
29. 09. 2010 | 17:45

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

To je ale krutá syrová pravda .
Vzdej to.
Perpetum mobile nelze sestrojit.
29. 09. 2010 | 17:52

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

tak potřebujeme profinancovat třeba 100 miliard - vy vydáte dluhopisy a budete platit jako mourovatý úroky někomu, kdo si vytvoří peníze, ale do ekonomiky donesete 100 miliard

já vydám pokladniční poukázky na 18 měsíců, vnesu so ekonomiky 100 miliard na 18 měsíců a po 18 měsících je z ekonomiky stáhnu pryč.
Kdo z nás tedy zadělá na inflaci?, když vy nebudete schopen ty dluhopisy ani splatit, budete rád, když budete splácet úroky? Tak jsk je tomu i dnes?
29. 09. 2010 | 18:29

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

ještě k tomu perpetu mobile - už jsme to řešili několikrát - je to kravina non plus ultra, protože v otevřených systémech - a ty jsou všude okolo nás i ve vesmíru v převažujícím množství, uzavřené systémy jsou vzácnou výjimkou, existují zcela běžně systémy s účinnsotí vyšší než jedna. Neexistence perpeta mobile se vztahuje výhradně k uzavřenému systému. Ekonomika je otevřený systém a navíc ani o žádnou podobnost s perpetum mobile se nejedná.
29. 09. 2010 | 18:33

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Jak je stáhneš pryč ?
29. 09. 2010 | 19:23

AC napsal(a):

Takže nakonec měl pravdu "zemědělec":

"Nevzdávejte to,já mám spíž názor,že Rumcajs neco ví,ale potřebuje si neco doplnit,proto vás tak provokuje."

:-)
29. 09. 2010 | 20:15

braz napsal(a):

Rumcajs

ovšemže úrok bude...o tom jsem ale přeci psal...nebo jste to nedočetl?
29. 09. 2010 | 20:28

Rumcajs napsal(a):

braz:

To jsem psal tak nějak dohromady i pro Šlimbu.

Ale podstatné je,domací ekonomika takový dluh neutáhne.

AC:

Pomalým dávkování jednoduchých dotazů se snažím dovést Šlimbu k rozumu.
29. 09. 2010 | 20:34

Rumcajs napsal(a):

AC:

Ale vidím, že Šlimba věří na perpetum mobile, tak to bude marný.

Postaví se cesta a nikdo nic nikomu nedluží. No to je perpetum mobile.
Nebo spíš perpetum debile ?
29. 09. 2010 | 20:37

AC napsal(a):

Rumcajsi,

já sice nejsem ekonom, ale podle odborných reakcí z mého okolí je Schlimbachova teorie efektivnější.
Mimo to, nejste-li čistě náhodou již stařec nad hrobem, zažijete tyto a podobné změny ještě na vlastní kůži.
Takže kdo koho nakonec dovede k rozumu poznáte sám:-)
29. 09. 2010 | 20:51

braz napsal(a):

Rumcajs

nechci malovat (čerta), ale ten dluh je pořád stejný, ať si půjčím tam či tam...ale z "domácích" mi zůstanou alespoň ty daně z úroků...ovšem - byla by otázka, jestli by domácí tolik peněz do kupy dali...
29. 09. 2010 | 20:51

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

je tepelné čerpadlo perpetum mobile? Jeho účinnost je mnohonásobně vyšší než jedna - máte s tím problém?

Rumcajsi, když vy tu cestu profinancujete dluhopisem,. musíte zaplatit nejen ten dluh, ale i úroky - kde na to vezmete peníze?

Já když to zaplatím pokladniční poukázkou s dobou platnosti třeba 18 měsíců, po 18 měsících tyto poukázky přestanou platit, prostě z ekonomiky zmizí, nikomu nic neplatím, protože není komu - ČNB je dala do oběhu jen na omezenou dobu, aby bylo možné propojit lidskou práci, suroviny a techniku, aby mohl vzniknout nějaký reálný statek. Samozřejmě, že po dobu 18 měsíců, kdy jsou poukázky platné, jsou v oběhu a pracují na principu multiplikačního efektu. Více podrobností vám zde nesdělím, protože je zde málo místa. Vaše dotazy akorát ukazují, že máte mylnou představu, jak peníze a dluh funguje v reálu a že logická očekávání a představy podle zkušeností s domácím rozpočtem zde nemají žádnou relevanci. Přirovnávat státní rozpočet a finance státu k rodinnému rozpočtu může pan Kalousek třeba 5 x denně, ale stejně tím nezmění tu skutečnost, že se bohužel, pro nás pro všechny, velice mýlí.
29. 09. 2010 | 20:55

AC napsal(a):

Rumcajs

"Ale vidím, že Šlimba věří na perpetum mobile,..."

A v podstatě má pravdu, s těmi otevřenými systémy to sice asi nechápete, ale to už není jeho problém.
Jinak každé zařízení musí mít samozřejmě svůj zdroj-jde pouze o poměr příkon/výkon.
29. 09. 2010 | 20:58

Tenco napsal(a):

Já jsem rád tomu, že se zde vyskytuje osoba s nickem :)) schlimbach.
Který jako jeden z mála ví, že apel na soudnost, morálku, logiku etc. bez vytvoření mechanismu, jak tyto fenomeny reálně prosadit v rámci společnosti, je blábolismem nejvyššího stupně.
Sociální inženýrství ?

No a co ? Co všechny ty prvobytně poslopné společnosti, kmenová uspořádání, aristokracie, tyranidy, otrokářské společnosti, feudalismus, kapitalismus, vláda finanční oligarchie...
Což to není sociální inženýrství ?
Tak jaksi povlovné, mimoděk se dějící ?

A dnešek ? Realdemokracie ?

Což to není jen paskvil něčeho, co tady před 2500 lety už bylo ?
Karikatura ?

Kleisthenova reforma fýl byla také sociálním inženýrstvím. Mimoděk vedený zájem jednoho aristokratického rodu vytvořil rámec pro fungování zájmu obce.
Kleisthenes byl tyran, samovládce.
Proto měl tu moc, učinit to, co učinil.
Nám vládne lid. :))

Ten tu moc nemá. Tak žvaní o morálce, právu, efektivitě, rozumu.
Přitom díky informační dálnici by MĚL být oním Kleisthenem.

Ale má svá tabu.

Jední z nich je sociální inženýrství.

Sjednocující ideje ?

Země NENÍ NAFUKOVACÍ.

Toť nová ideje - aktuální, rozumné náboženství.

Zbytek jsou krindy pindy vlajkonošů vlastní blbosti a omezenosti.

Pane Schlimbach, já osobně před Vámi smekám.
29. 09. 2010 | 21:11

braz napsal(a):

schlim

mnoo, řekl bych, že když jste ty poukázky vydal proti nějaké hodnotě (práci, zboží, penězům), tak za ně při stahování budete muset taky nějakou hodnotu vydat...
29. 09. 2010 | 21:15

JH napsal(a):

schlimbach

Dobrý den,čtu poměrně často zdejší blogy a několikrát jsem se již setkal s vaší ekonomickou reformou SET a vaše snaha je mi velmi sympatická.ČSSD měla poměrně zajímavou programovou konferenci. Zejména panelovou diskusi a následnou tiskovou konferenci za účasti Bělohradského, Kellera, Sobotky, Zaorálka a Švejnara. Vyzvala širokou občanskou společnost k iniciativě a vlastním návrhům na řešení stávající svízelné politické a ekonomické situace v ČR. Po tom co jsem shlédnul výše uváděné přenosy na CT24 si myslím, že by jste se měl obrátit např. na pana Martin Škabrahu z iniciativy ProAlt - kontakt najdete na http://www.blisty.cz kam často přispívá.(To jsou větší idealisti) nebo Zaorálka z ČSSD, která by vám mohla dodat experty na konzultaci a odbornou oponenturu SET(Zaorálek má působit jako komunikátor mezi veřejností a ČSSD).
Záznamy jsou na http://www.ct24.cz/vysilani...
od 46.minuty. a tiskovka je na http://www.ct24.cz/vysilani...
29. 09. 2010 | 21:21

JH napsal(a):

schlimbach

Ještě jsem zapomněl dodat, že se váš SET se rozhodně českým i evropským bankéřům líbit nebude:). Uvidíme, a ještě mne napadají odbory jejichž ekonomické prognózy jsou zatím v Čechách nejpřesnější
29. 09. 2010 | 21:29

AC napsal(a):

JH

Omlouvám se za vstup mezi vás.

Evropským bankéřům se změny nelíbí pouze tehdy, pokud se jich někdo ptá. Příliš zdivočeli. Neumí či si nechtějí připustit, že může být i jinak.
29. 09. 2010 | 21:38

Tenco napsal(a):

AC
Nejsou žádní evropští bankéři.
Existuje zájmová skupina globálních finančních oligarchů. Věřitelů společností.
Jen aby nedošlo k mýlce.
29. 09. 2010 | 21:46

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Tepelné čerpadlo rozhodně perpetum mobile není a jeho účinost jako poměr energie vstupující ku energii vystupující je pouze tech.term. To snav ví i dítě školou povinné.

Co se týká stažení peněz z oběhu, tak zas plácáš neuvěřitelný nesmysli. Ty jsi těm zaměstnancům zaplatil čím ?
Pokladničními poukázkami ?

Asi ne. Vydal jsi pokladniční poukázky a za ně ti někdo dal peníze, ne ?

Ty peníze jsi dal firmě, ne ?

A ty lidi, kteří odfinancovali PP, ty uspokojíš jak ? Že rotrháš PP ?

P.S.

Jinak poslechni JH ať tu komedii dotáhneš do konce.
29. 09. 2010 | 21:54

Rumcajs napsal(a):

AC:

Neplácej nesmysli chlapče.

Že bys mi ten systém s nekonečným přísunem energie trochu přiblížil ?
29. 09. 2010 | 21:56

braz napsal(a):

Rumcajs

na vaši podporu bych rád pro Schlim uvedl, že ani tepelné čerpadlo nemá účinnost větší než 1...tepelné čerpadlo totiž samo o sobě nic neumí - pracuje v soustavě spolu s tepelnými výměníky...a účinnost této soustavy je menší než 1. Ikdyž je schopné vytápět dům výkonem, který převyšuje jeho příkon, nicméně ten potřebný rozdíl bere jinde (a pouze ho "přenese") do domu...je to stejné, jako by někdo vyvozoval, že když mu náklaďák přivezl domů cisternu nafty, tak motor toho náklaďáku má účinnost větší než 1...ale trochu pozapomíná, že tu cisternu bylo potřeba někde ijnde naplnit. :-)
29. 09. 2010 | 22:04

Tencokida Hnuj napsal(a):

Nevím jestli příroda je perpetem mobilem.
Či jeho součást - Slunce.
Ale z hlediska jsoucen zvaných Rumcajs či braz, si dovoluji s mírným skepticismem tvrditi, že jimi jsou.
Každopádně jsem rád tomu, že Rumcajs, ač se to tak někdy může jevit, žádným perpetem mobile není.
I on se někdy /chtělo se miříci , že dle mého zdání až příliš často/ se musí kdesi napojit jistým, mě zatím neznámým druhem energie.
Neb já dávám přednost pivům skutečným - ne chemickým močkám, byť z hor.

Čas uzrál. Dobrou noc.
29. 09. 2010 | 22:11

schlimbach napsal(a):

braz

tepelné čerpadlo je názorným příkladem otevřeného systému, kdy s minimální energií, která umožní přenos, využíváme neomezené energie z otevřeného systému, jímž je třeba vzduch, nebo teplo ze země.

Možná další, úsměvný příklad - motorem se zanedbatelným výkonem můžete přepravit obrovský náklad přes moře, pokud jej využijete k rozvinutí plachet a pro pohon lodi použijete energie otevřeného systému - větru.

Možná že již chápete, rozfíl mezi otevřeným systémem a uzavřeným systémem. Mluvit o neexistenci perpeta mobile má smysl pouze v uzavřených systémech. Používat tento termín v systémech otevřených je nesmysl. Asi tolik jsem tím chtěl říci.
29. 09. 2010 | 22:16

braz napsal(a):

TH

to Slunce sice energii vydává, ale zase na úkor vlastní hmoty, takže zas nic...důsledků se my naštěstí nedožijeme, ale můžeme se bohužel dožít důsledků toho, že si někteří myslí, že ty ostatní lze (energeticky) dojit do nekonečna...
...tak já jdu tu energii doplnit. Dobrou noc.
29. 09. 2010 | 22:22

schlimbach napsal(a):

Rumcajsi

chce to více pustit uzdu fantazii. Jistě, když vydáte pokladniční poukázky, budou mít podobu elektronických zápisů v bankovním systému a převody hodnot krytých poukázkami budou naprosto stejné, jako převody bezhotovostních plateb, pouze s tím rozdílem, že budou dopovázeny konstantním symbolem, ze kterého bude jasná expirace těchto "peněz". Měl byste si uvědomit, že společnost tyto poukázky bude používat pouze pro financování programů celospolečenského významu (infrastruktura, nemocnice atd.)Je samozřejmé, že tyto "peníze" se dostanou do oběhu a je zřejmé, že se jich každý, kdo je v rámci koloběhu dostane na účet bude chtít zbavit. Každý ale platí nějaké daně, poplatky státu. Proto je evidentní, že se jich nejsnáze zbaví právě tím, že jimi bude platit platby státu. Kupodivu i bez finančních úřadů dosáhnete vedlejšího efektu 100% výběru daní. Emisí poukázek umožníte obcím získat prostředky na realizaci dalších programů, zaměstnáte více lidí, kteří nebudopu ze systému čerpat sociální dávky, čímž se vám uvolní další obrovské prostředky, které dnes nic nenesou, tito nově zaměstnaní lidé vytvoří další statky, které můžete realizovat na trhu i na zahraničním trhu a nezadlužujete společnost. Takže poukázky stáhnete pomocí plateb daní, splátek půjček (tvoří je fiktivní peníze) banku zajímá úrok, jistina se stahuje z oběhu a toto stahování probíhá též multiplikačním efektem.

Pokladniční poukázky v dnešním systému jsou cestou, jak nezadlužovat společnost, snížit nezaměstnanost a vyprodukovat více reálných statků. Samozřejmě, že bankéřům se to nebude až zase tak moc líbit, ale na své si též pořád ještě přijdou. Samozřejmě, pokud by se realizoval můj alternativní návrh reformy, potom by jich potřeba nebylo.
29. 09. 2010 | 22:26

braz napsal(a):

schlim

jenže to je zas energie odněkud sebraná...v případě větru, sluneční energie, kosmického záření se zdroj v poměru k naší spotřebě jeví nevyčerpatelný (aale třeba se ještě pochlapíme)...v případě ekonomik(y) to bude těžko fungovat...
29. 09. 2010 | 22:29

schlimbach napsal(a):

Tenco

díky za smekání :)
29. 09. 2010 | 22:31

schlimbach napsal(a):

braz

že je to energie někde sebraná? Ano, je, je sebraná z otevřeného systému, ale abyste ji mohl využít, musel jste vložit pouze zanedbatelné množství energie k tomu, abyste otevřel dveře tomu obrovskému množství energie, kterou můžete následně využít. Vložil jste například 100 kWh, abyste spustil plachty a vítr dodal lodi energii, která odpovídá například výkonu 200 MW.
29. 09. 2010 | 22:34

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Promiň Šlimbo, ale tu ptákovinu jsem neměl sílu dočíst. Ty jak chceš zametat stopy, začneš to halit elektronikou a elektronickými zápisy. Ale pravda je taková, že ať je nosičem hodnoty cokoliv, nemůžeš se zbavit tohoto dluhu, protože ten co dělal tu silnici, chce za svou práci reálie a né tvoje fantasmagorie.
Představ si, že stát dělníkům zajistí polívku. Kde ji vezme ? Jen tak virtuálně ? Nebo od někoho ? A ten někdo ji dá zadarmo ?
Ne!

Zkrátka a dobře, stát si nechá postavit dálnici a ten kdo ji postaví, chce protihodnou. Žádnou virtuální ale fyzickou.

Stát tedy z uzavřeného systému musí odebrat více polívek, více řízků... atd pro tyto lidi. A těm řízkům a polívkám se milej zlatej říká daně.

Ty jsi prostě totálně zabetonovane v jakémsi bludu a zřejmě se na to nedokážeš už podívat zdravým rozumem.

P.S.

Víš o někom kdo tuhle metodu používá ?
Já, jo. SSSR - a skončilo to hladomorem.
29. 09. 2010 | 22:44

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Perpetum mobile je ale o něčem zcela jiném.

To je právě uzavřený systém, kde jedna energie se mění v druhou beze ztrát.
29. 09. 2010 | 22:46

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:

A víš že, tohle mi taky tvrdil můj spolužák ?

Ale bylo mu tehdy 7 let.
29. 09. 2010 | 22:47

pavel144 napsal(a):

Tak jsem si to tu se zájmen pročetl celé a též jsem si pročetl SET p.Schlimbacha.
Pokud jsem přemýšlel dle krmení masmédií a televizí a především různých ekonomických příruček, pak bych snad dal za pravdu Rumcajsovi, jenže mám problém. Každý soudný nezaujatý člověk vidí, že ať je po dvacet let u moci kdo chce, je to stále horší a horší (a to to funguje dle ekonomických příruček). Je tedy třeba hledat něco jiného. A tuto alternativu zde nabídl p. Schlimbach. Musím ale říci Rumcajsi, že jsem si to musel přečíst na stránkách http://www.ekonomickareform... asi tak 3x, abych to pochopil. A nepovedlo se mi to, dokud jsem se neoprostil od současného pokřiveného ekonomického myšlení v kterém jsi bohužel zabředl - jak to tak sleduji.
Po důkladném prostudování teorie p.Schlimbacha jsem dospěl k závěru, že je to skoro dokonalý systém, který ba jakýkoliv stát, který by to přijal, opravdu z uměle vytvořených problémů, brzy dostal. Je se celý nový systém musí zavést KOMPLEXNĚ a ne zde řešit jednotlivé sekvence a části, které takto odděleně nelze pochopit a tedy vás to ,Rumcajsi, chvílemi dohání k těm expresivním výrokům. Problém ale rozhodně vidím v neochotě Rumcajse si celou SET prostudovat a snažit se ji pochopit.
Rozhodně by bylo lepší pro společnost novou věc vyzkoušet, protože je tu jistá naděje, že by to mohlo fungovat, než křečovitě diletansky setrvávat při současném systému, který jasně ukazuje, že nefunguje a je nereformovatelný!!! Do Řecka totiž dojde zákonitě každý stát, který svůj současný systém nezmění - to snad musí být každému, kdo jen trochu vidí, jasné p. Rumcajsi.
29. 09. 2010 | 23:00

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

opravdu nemohu za to, že se vaše představivost upíná k uzavřeným systémům, které nemohou být z mnoha důvodů funkční. I s těmi poukázkami je to tak, že jsou emitovány do otevřenbého systému, který je průběžný, ty poukázky mnohokrát změní majitele do doby expirace, smění se díky nim mnoho reálných statků a nakonec skončí staženy z oběhu ne proto, že jim to poručím já, ale proto, že lidé nejsou tupí a zaplatí jimi daně a splátky půjček. Poukázky budou emitovány jen v určitém oběmu - nemůžete jimi nahradit veškeré peníze a nikdy jsem to netvrdil - povšimněte si, že jsem jasně napsal, že jimi budou financovány pouze programy a akce celospolečenského významu - například infrastruktura státu, nemocnice atd. Bude to třeba 600 - 800 miliard na období platnosti poukázek. HDP za tu dobu bude nejméně 5,7 bilionů korun a celkových transakcí bude za podstatně vyšší hodnotu - je to kapka v moři, která ale může učinit zázraky. Myslím, že by vám abstraktní vizualizace problémy dělat s ohledem na vaši profesi neměla ... Takže jen malé shrnutí, ani podnikatel ani občan nemusí řešit, jestli obdržel peníze z poukázky nebo ne, protože je vždycky udá státu zpět a rád jimi zaplatí i daně.
29. 09. 2010 | 23:00

schlimbach napsal(a):

pavel 144

děkuji za váš příspěvek a zároveň před vámi smekám, že jste to vydržel a celý text jste 3x prošel a ještě jste věnoval energii k jeho pochopení. Vím, že to není jednoduché a je skutečně třeba se oprostit od současného nazírání na ekonomiku, aby to člověku mohlo dojít. Snad lepšímu pochopení přispěje nové pojednání, které bude doprovázené i schématy, tabulkami a výpočty a hlavně podrobnějším popisem provázanosti systému, ale vidím to ještě nejméně na měsíc práce, než to dopíšu. V každém případě bych vás rčád požádal o jakékoliv připomínky a náměty, které by mohly tuto věc vylepšit či lépe pochopit
29. 09. 2010 | 23:05

Tenco napsal(a):

braz
Úbytek sluneční hmoty vzhledem k energii, kterou vydáváme na naše žvanění zde, je zhruba ve stejném poměru jako úbytek celosvětových zásob neonbovitelných zdrojů energie ve vzahu k lidské chamtivosti, blbosti a neprozíravosti v jejich globálním součtu.
To je skutečné perpetum mobile.
Hnací motor lidstva.
Nevyčerpatelný zdroj víry.
Ve vlastní omezenost.
Staronové náboženství.
29. 09. 2010 | 23:06

pavel144 napsal(a):

A jak já bych pohovořil o perpetu mobile? Krásný příklad je opravdu tepelné čerpadlo. Samozřejmně z hlediska přeměny energií to PM není, ale koukáme-li na to z ekonomického hlediska, pak nás zajímá za kolik peněz docílíme kýženého efektu (např vytápění domku). Osobně mi zajímá pouze energie, za kterou platím. To znamená, že za el. energii zaplatím jen 1/3 (v případě účinnosti kolem 250%)a zbytek energie si odeberu ZDARMA z otevřeného systému (geotermální energie např.). Takže z ekonomického hlediska to je sakra dobré perpetum mobile - a vo tom to je!
29. 09. 2010 | 23:14

Alex napsal(a):

schlimbach
Velice zajímavé. Každopádně díky za to, že jste tu obětoval čas.

Tenco
Vaše glosy mám moc rád.

Rumcajs
Alespoň jste se dnes nedostal k volbě komunistů s čínským neoliberalismem.
29. 09. 2010 | 23:17

schlimbach napsal(a):

Alex

děkuji :)
29. 09. 2010 | 23:19

BilderbergNewWorldOrderTrilaterals napsal(a):

..mr.tomsky,jasne,ze teorie spiknuti nejsou, nebyt ale https://www.youtube.com... a muzete zacit zadanim hesla "criminals rotschild", lehce prejit na the obama deception, pak zase na andreasse clause a jeho prednasku udivenym kapitalismem zocelenym svycarum... a potom na bena fulforda the ultimatum... ale i ceske zdroje jsou pozoruhodne ,ze pochopili tu hru na penize , ktere jsou ,ale ne pro vsechny.. jan keller arogance financi, prof. belohradsky pady bank... etc... gottseidank,ze je tento server, kdyz uz temne sily slusowitzske vygumovaly http://www.zlo.cz... woodrow wilson blahe pameti, vite jak se omlouvil narodu? ze nechal projit zakon xyz Fed-em? a JFK ? co asi bylo posledni kapkou do Dallasu ? slysel jste nekdy o jeho podpisu pod zakon 11110 ? ... jo, nemame hlavy jenom na kliboky... pardon klobouky, tak se maj lachaim...
29. 09. 2010 | 23:28

Rumcajs napsal(a):

Tak hoši !

Zapít prášek a alou na kutě.

P.S.

Šlimbovu reformu může přijmout jedině levičák. Pravičák většinou o ekonomii něco ví.
To samé platí o technice. Náš fyzikář by tady asi dostal infarkt a že byl chudák zvyklí od nás na ledascos.
29. 09. 2010 | 23:29

pavel144 napsal(a):

rumcajs

Tak teď jsi to všem nandal. Salva argumentů proti blbostem, co tu píší ti hnusní levičáci....dál není na co reagovat...jen snad, že ta Schlimbachova reforma je sakra pravičácká.... ale to by jsi si to nejdříve musel přečíst.
A tobě doporučuji si žádný psychoprášky radši nebrat, jsou to vyhozený peníze...vypadá to, že by neměli na co působit
29. 09. 2010 | 23:50

Carlos V. napsal(a):

Pavel144, Alex, Schlimbach:
O napadech pana Schlimbacha jsem si nim uy mnohe napsal. Je to zajimavy teoreticky pokus, ale na tema "co by bylo kdyby".

Nechci se utapet v jednostlivostech - System obecne opomiji problemove oblasti a jejich reseni. Ocekava, ze vse pujde dobre (vzdy bude dost deviz z vyvozu k uspokojeni potreb dovozu) a ocekava, ze lide a firmy se budou chovat podle pravidel.

Ve skutecnosti by byl system velmi krehky a vratky, pri prvnich problemech by se objevil cerny trh, vekslaci, smelinari atd...

Jistou zivotnost by tedy mel jen pri aplikovani dost tvrde totality ... anebo, vymenou obyvatelstva za lobotomizovane jedince jednajici dle manualu :-)
30. 09. 2010 | 02:13

Alex napsal(a):

Carlos V
No sire fakt je, že každý máme jiné gusto. Já raději schlimbachy než skeptiky, jichž je nepochybně také potřeba. Víte nebýt schlimbachů asi bychom dosud neuměli rozdělat ani oheň. Jistě vše nové nebývá obvykle hnedle dotaženo k ideálu a mnohdy jde o slepou uličku. Nejsem nekritickým obdivovatelem. Nicméně směr Vašich výhrad napovídá či potvrzuje, že na tom schlimbachovi něco je.
30. 09. 2010 | 06:56

Béda napsal(a):

"Vláda schválila půjčku ve výši téměř 275 miliard

Vláda schválila návrh dluhopisového programu na úhradu jistin státního dluhu a na odkup splatných dluhopisů z trhu v příštích letech..."

http://www.prvnizpravy.cz/z...
30. 09. 2010 | 07:09

Rumcajs napsal(a):

pavel144:

Argumentů netřeba. Já dal Šlimbovi jasný dotaz, jak stáhne peníze z oběhu a on mi na to řekne, že peníze stáhne tak, že lidé s nima zaplatí daně.
Jinými slovy, stát se příští rok přesně o tuto částku ochudí.

Já prostě na řešení takových ptákovin na úrovni MŠ nemám náladu.

Musí přiznat, že mě překvapuje i Carlos V., který je o této nebetyčné kravině ochoten uvažovat byť jen v teoretické rovině, páč si myslím, že on to má v hlavě srovnaný.

P.S.

Kdybychom to napáskovali na dnešní situaci, stát by dneska stahoval peníze z oběhu ve výši 1,5 biliónu.

Opravdu zajímavá teorie. Cha-cha, CHI-CHI
30. 09. 2010 | 07:24

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

asi čtete něco jiného, než já píšu Rumcajsi, ale to opravdu není můj problém. Já vám napsal, v jakém rozsahu například by se emise poukázek mohly realizovat v období 18 měsíců a také jsem vám napsal, že by se díky těmto penězům mohli zaměstńat nezaměstnaní a ušetřily by se peníze, které dnes jdou na podporu v nezaměstnanosti a z hlediska ekonomiky nejsou zrovna moc efektivní. Nová pracovní mísdta by vytvořila nové statky , nové daňové povinnsoti atd. Nemohu za to,že je pro vás obtížné sledovat jasnou informační stopu. O to více je mi záhadou, kde berete tu jistotu, že váš výsměch by měl patřit zrovna mě :)
30. 09. 2010 | 08:02

braz napsal(a):

Rumcajs

tady se musím Schlim zastat - stát má přeci za tu částku tu dálnici, prostě ji směnil za budoucí daně (nemá sice reálné daně ale těmi vlastně předfinancoval tu dálnici = konečná uzávěrka sedí, na začátku nula, pak papírová hodnota, pak dálnice, pak daně, pak papírová hodnota, pak opět nula)...v tomhle bych problém nehledal...spíš bych viděl problém třeba v bezpečnostním zajištění takových poukazek proti padělání, protože ve fyzické podobě by to byli de fakto peníze atd....a ještě k zastáncům otevřených systémů: lidstvo si o spoustě systémů myslí, že jsou "otevřené" a je možné je dojit do nekonečna - náraz na hranice bývá tvrdý :-)
30. 09. 2010 | 08:32

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

To je jedno na jak dlouho. Zkrátka ty peníze stáhneš z rozpočtu (daňových peněz)... to jsi napsal. Jiný druh stažení jsi neuvedl.

Nezaměstnaní - to je hezké, ale nic nového pod sluncem. O to se pokouší všichni i bez Šlimbovi reformy. Problémy tu jsou dva.

1. Vezmeš tu práci někomu jinému

2. Většina nezaměstnaných je pro práci nepoužitelná.
30. 09. 2010 | 08:37

schlimbach napsal(a):

braz

ty psal jsem, že jsou ty poukázky v elektronické podobě (papírová nemá vůbec smysl) a budou doprovázeny konstantním symbolem, označujícím jejich expiraci. Emitovány budou skrze investora dané zakázky, programu akce, který je dále pošle do ekonomiky skrze bankovní systém, kde díky multiplikačnímu efektu udělají svoji práci a v den expirace zaniknou. Proto mohou být stahovány nejen jako daňové platby, ale také jako splátky půjček
30. 09. 2010 | 08:38

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

ale uvedl - splátky půjček - chce to jen pozorněji číst, ale jestli se nepletu, vlastně jste psal, že jste to ani nedočetl ... tak to potom chápu, kde se berou ty mýty :)
30. 09. 2010 | 08:45

Carlos V. napsal(a):

Rumcajz : inu coby, nejdriv si to musim precist a pak blafat.

A je to svym zpusobem hezke. Ne snad pouzitelne, ale hezke - kristalove umela konstrukce, ktera logicky temer zapada do sebe.

Ale dal rikam, ze nezapada do realneho sveta - kdy existuje zahranici, kdy existuji lidi co chteji vydelat ...

Osobne by se mi system libil. V devadesatych jsem zaspal, a ted by to byla moc pekna prilezitost ty diry vyuzit :-)
30. 09. 2010 | 08:46

Rumcajs napsal(a):

braz:

Neberu Šlimbovi, že to takhle jde. Pouze se lišíme v tom, že Šlimba to uváví jako bezpróblemou metodu, lepší jak úvěr. No a v tom se zásadně lišíme.

Správně uvádíš, že se jedná o směnu za budouci daně. Ale ten daňový výběr proběhne formou znehodnocení takřka okamžitě + doprovodné psychycké jevy.

Zbavování se měny... snižování hodnoty na devizovém trhu ... pokles reálné hodnoty úspor občanů... v konečném důsledku je Šlimbova metoda mnohe dražší a nakonec i neproveditelná nebo spíše proveditelná tak jednou 2* za život. Naposled to udělal myslím Novotný.
30. 09. 2010 | 08:47

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

mezi námi je podstatný rozdíl v tom, že já hledám způsob jak něco udělat, vy hledáte způsob, jak to udělat, aby to nešlo.

Vaše argumentace stran nepoužitelnosti nezaměstnaných pro práci je z mého pohledu velice tristní a pro vás moc lichotivě nevyznívá, ale s tím se musíte srovnat vy sám. Vy za to budete nakonec platit.
30. 09. 2010 | 08:48

braz napsal(a):

schlim

pak je také docela možné, že je podnikatelské subjekty budou odmítat akceptovat namísto peněz s neomezenou expirací a toto odmítání bude sílit s blížící se dobou expirace - nikdo si nebude chtít nechat Černého Petra...ti, co je budou mít se jich pak nebudou moci zbavit jinak než přes stát nebo splátku jistiny - jenže, co když jejich daňová nebo dluhová povinnost nebude tak velká?
30. 09. 2010 | 08:49

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

O jakých splátkách to mluvíš ? Kdo, komu a za co ?

Carlos V.

Když vidím něco, co je od základu nesmysl, přece to nebudu číst. To je jako kdybych si chtěl číst horoskop či nechal vykládat karty.
30. 09. 2010 | 08:50

schlimbach napsal(a):

Rumcajs brazovi

:)

to jsou argumenty :) ty tak přímo vyrývat do kůry stromů v Řáholci :)
30. 09. 2010 | 08:51

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

ty poukázky fungují jako peníze, jen mají omezenou platnost a na jejich základě (protože se v systému stanou také vklady) budou banky poskytovat půjčky a když se splácí půjčky, peníze se stahují z oběhu multiplikační efekt zde působí jak při emisi tak při stahování. Takže stahování peněz není závislé pouze od daňových plateb. Obrovské plůus je v tom, že nezadlužujete společnost a rozvíjíte ji.
30. 09. 2010 | 08:55

braz napsal(a):

Schlim

s ohledem na to, že systém a jeho daně nastavuje "vrchnost", která z daní (luxusně) žije (a mám pocit, že oni to také považují za "otevřený systém"), je vaše snaha srovnatelná s antilopou vysvětlující tygrovi, že by se měl stát vegeteriánem...
30. 09. 2010 | 08:57

schlimbach napsal(a):

braz

přiznám se, že se nyní nechytám
30. 09. 2010 | 09:01

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Jak mají omezenou splatnost ?

Ty jsi těm lidem zaplatil penězma, který platí jenom chvíli ?
30. 09. 2010 | 09:02

braz napsal(a):

Rumcajs

já bych to s tím zbavováním se měny neviděl tak hrrr...spíš ty poukáky vidím jako pokus o skryté úvěrování a do toho se nikomu chtít nebude - každý chce vidělat a když si ode mne takto stát půjčí, budu chtít i nějaký úrok, to je fér...takže bych radši viděl ty státní dluhopisy nabízené občanům...

P.S.: kdo proboha nacpal do té kaptči takové výrazy??? kdo to má luštit?
30. 09. 2010 | 09:03

braz napsal(a):

schlim

s tygrem nebo s expirací?

...ta omezená doba platnosti poukázek může zadělat na problém, že je lidi budou odmítat přijímat...

Rumcajs

opravdu to chce číst pozorně ikdyž s tím nesouhlasím...:-)
30. 09. 2010 | 09:07

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

o.k. mějte se, to opravdu nemá cenu. Buď skutečně nečtete, co vám napíšu nebo si děláte jen legraci a dobře se bavíte - u tohzo vám sekundovat nemusím, evidentně si vystačíte sám.
30. 09. 2010 | 09:09

schlimbach napsal(a):

omezená platnost žádný problém dělat nemusí, to je zástupný problém - podniky je pošlou do plateb DPH a daní, lidé do plateb daní a splátek půjček. Jak jsem psal, ročně ta částka bude ve srovnání s celkovým objemem tranasakcí zanedbatelná.

Zajímalo by mě, co je na úroku fér, když není v systému dost peněz, abyste jej mohl zaplatit?
30. 09. 2010 | 09:13

hanah napsal(a):

Já bych měla nápad. Eurohujerům zvýšit daně o nepatrnou částku asi tak, jako je u nás povodňová daň.
Jak eurohujery rozpoznat? Inu zřídit v bruseli zvláštní úřad, kterému by předsedal Řek. V národních státech pak založit cosi jako spolek přátel EU (pracovní název)pod gescí ministra vnitra, potažmo společnosti ABL. Povinné členství by měli někteří politici (i bývalí) a někteří blogeři a diskutéři na aktuálně.cz.
To by bylo, aby se z toho Řecko nedostalo :-)
30. 09. 2010 | 09:13

Rumcajs napsal(a):

Šlimba :

O.K. Končíme.

Tvé plácání je už nestravitené. Přenechám tě tvým obdivovatelům.
30. 09. 2010 | 09:19

braz napsal(a):

schlim

fér je na něm to, že po mně ho chtějí banky i stát taky - takže proč by to nemělo být obráceně...pokud chcete úrok zrušit, tak to už se dostáváme do jiného levelu a nebude proti vám stát jen naše vrchnost (naši přímí dojiči), ale vrchnost globální...a abych zůstal politicky korektní, nebudu uvádět další souvislosti...
30. 09. 2010 | 09:25

pavel144 napsal(a):

Zjišťuji, že Rumcajs v tom Řáholci nějak osiřel. Patrně bude třeba si najít nějakého jiného loupežníka k diskuzi a podnikání, Rumcajzi. Doporučuji nějakého příslušníka ODS, či TOP09, tam jistě narazíš na správnou vlnu loupežnictví - nějaké Schlimbachovi teorie samozřejmně nečti, to by tě mohlo u jiných loupežníků značně diskriminovat!
30. 09. 2010 | 09:53

schlimbach napsal(a):

braz

moje alternativní reforma je reálná pouze za předpokladu, že stávající systém totálně selže. Není to o tom, jestli selže, ale kdy. Tak jak se situace vyvíjí, to již dlouho trvat nebude. Nikomu jej nenutím, prostě, když dojde na "lámání chleba" bude zde alternativa a buď se využije nebo nevyužije. Emise pokladničních poukázek do oběhu vám nedává žádný podnět k tomu, abyste požadoval jako občan úrok, ani stát úrok požadavat nebude, pouze zatím bohužel bude úrok v bankovním sektoru a můžeme tuto skutečnost brát jako "náklad" zvýšené starostlivosti bank ve věci stahování poukázek z oběhu. Tento úrok ale zaplatí občan, který si u bank vezme půjčku - stejně jako doposud. V žádném případě se ale nebude zadlužovat společnost jako taková a platit někomu výpalné v podobě úroku jenom proto, že byl chytřejší a peníze pro nás si dovedl na rozdíl od nás vytvořit. S nakupováním dluhopisů občany této země to tak horké není a nebude, protože by "užírali" z bankovního vývaru a to bohužel systém zatím nepřipustí a nic na tom nemění ani fakt, že když dluhopisy koupí banky na našem území, zkrátí to úvěrové možnosti pro ekonomiku a občany a zase bude hůř. O prodeji dluhopisů do zahraničí ani raději nepíšu, protože ti, kdo něco takového schválí je třeba obvinit z vlastizrady a zotročení obyvatelstva. Protože ve skutečnosti to nic jiného není.
30. 09. 2010 | 09:55

stejskal napsal(a):

Díky za přání, pane Schade.

Myslím, že celá řada lidí sdílí Váš pohled, nejsou vša dost agresívní (což jim spíše slouží ke cti) na to, aby se prosazovali v prostoru, který oponuje styl, jenž jste výstižně popsal jako "mluvu počišťovačů městských kanalizací".

Prostě se ten - podle mne nezbytný - veřejný diskurs ještě musíme všichni učit.

Hezký den.

Libor Stejskal
30. 09. 2010 | 09:58

braz napsal(a):

schlim

no, v zásadě se v uvažování nelišíme...až na jednu podstatnou věc - až tento systém krachne (a i v tom jsme zajedno), bude to taková rána, že nebude ten váš na co naroubovat...začne se zase hezky odznova nejdříve přímou směnou, pak směnou za zlato, atd...

optimista se učí anglicky, pesimista se učí čínsky, realista se učí střílet...
30. 09. 2010 | 10:03

schlimbach napsal(a):

braz

jste realista? :)

Jistě historie se stále opakuje - pokud se člověk nepoučí. Stále je zde možnost, že nás nová zkušenost poučí a dokonce přinutí myslet a jednat konečně jinak.
Já jsem v tomto ohledu možná najivní optimista :)
30. 09. 2010 | 10:08

braz napsal(a):

Schlim

ano, už od dětství (prak a luk) :-)

nicméně se domluvím i pár dalšími jazyky :-)

popravdě se na ten krach velmi těším, jako strojař dokážu vytvářet hodnoty reálné na rozdíl od těch, co je vytvářejí virtuálně pohybem kurzoru :-)
30. 09. 2010 | 10:13

schlimbach napsal(a):

braz

myslím, že mnoho lidí zjistí, že to nejcennější pro ně dnes - peníze - kupodivu nejsou k jídlu :) a nezajistí jim ani žádnou moc

ale jsou zde proroctví vědmy Vangy a ta se zatím z 95 % vždy naplnila, takže to opravdu zlé rychle - během pár let pomine a mnoho lidí bude muset zkousnout záchranu, odkud je dnes pro ně nepředstavitelná :)
30. 09. 2010 | 10:24

schlimbach napsal(a):

braz

prak - brr brrr, to mi ani nepřipomínejte, páč něco takového v rukou horlivého bratrance mne seznámilo s kamenem vymrštěným do oka - zažil jsem ale u toho zvláštní pocit časové relativity :)
30. 09. 2010 | 10:26

Rumcajs napsal(a):

pavel144:

Neosiřel.
Tyto debaty se Šlimbou už vedlo více lidí, ale evidentně jsem jedine osel, kterej se nechal zatáhnou do téhle nesmyslné diskuze opětovně.
Jak jsem starej tak jsem blbej.

P.S.

Ani bych se nedivil, kdyby se Šlimba neradil s duchem K.Marxe a sem tam to nekonzultovat s ufounama.
30. 09. 2010 | 11:04

Rumcajs napsal(a):

radil...
30. 09. 2010 | 11:05

hanah napsal(a):

Pavel114
máte tam ošklivou hrubku, pane.
30. 09. 2010 | 11:09

Kessu napsal(a):

schlimbach>

- Vašich 600 - 800 mld je 50% - 70% celého státního rozpočtu. Žádný drobný.

- množství peněz v oběhu musí být v relaci po množství statků, které je trh ochoten koupit (a nabídnout). Pokud není, dojde k inflaci (nebo deflaci). Na tomto faktu OM nic nemění - sype do systému peníze, proti které nejsou kryty poptávkou (a samozřejmě odpovídající nabídkou) po zboží či službách.

- Z vašeho otevřeného systému vyrábíte uzavřený. OM je striktně lokální, nesměnitelný...

- Ať to beru jak to beru, je úplně jedno, jestli natisknu OM, nebo standardní peníze. Furt stejnej průser.

- Vaše představa, že si půjčujeme od těch chytrých, kteří tisknou peníze bez ohledu na výše uvedený zákon a ty nám pak půjčují je milná. A pokud je správná, tak dobře pro nás - dojde k inflaci u nich, znehodnocení jejich měny a tím pádem i znehodnocení našeho dluhu.

- Samozřejmě, pokud tisknu peníze, neplatím nikomu úroky. Ale o tom doufám řeč nevedem, že tisk peněz není cestou k výkonné a stabilní ekonomice...
30. 09. 2010 | 11:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
I Vy pane. Asi se Pavel 114 od Vás nakazil.
30. 09. 2010 | 11:26

schlimbach napsal(a):

Kessu

nedělám uzavřený systém, systém je stále otevřený a financování průběžné

těch 600 - 800 mld bylo vztaženo k době platnosti poukázek - 18 měsíců

s inflací to nemá moc co do činění, protože dnes deficit vytváříme a na základě něho se do systému dostávají další peníze - mě jde o to, jak tam ty peníze dostat jen na dobu omezenou, než se propojí práce, suroviny a technika ...

potom tyto peníze jsou staženy z oběhu. Jak jsem psal výše, je třeba upravit výši povinné rezervy pro banky alespoň na 60 - 80%
30. 09. 2010 | 11:44

Kessu napsal(a):

schlimbach>

Není otevřený, uzavíráte ho. OM je striktně lokální.

Dobrá, není to 50% -70%, ale 30% - 50%. Stále žádný drobný.

S inflací to má společného - všechno. Tisknete peníze, které nejsou kryty výkonem ekonomiky.

Zvýšením povinných rezerv ze současných 2% na 60% tyto prostředky stáhnete z oběhu. To je slušná revoluce a rovno nejen zpomalení, ale kompletnímu zabrždění celé ekonomiky.
30. 09. 2010 | 11:52

schlimbach napsal(a):

Kessu

bavíme se nyní o stávajícím stavu, kdy místo deficitu navrhuji pokladniční poukázky. S mým alternativním návrhem reformy to nemá co dělat. O.k.?

Ty poukázky jsou kryty statky, které se díky nim vytvoří a po jejich vytvoření jsou peníze staženy z oběhu, těch 60% bohatě stačí na tvorbu "nových" peněz v ekonomice, tím spíše, když budou v ekonomice kolovat poukázky, je to ale věc názoru a dalších výpočtů - nejsem v tomto ohledu ještě 100% jistý
30. 09. 2010 | 11:58

Kessu napsal(a):

Schlimbach>

Nejsou náhodou pokladniční poukázky dluhopis? Se vším co k tomu patří - úrokem, splatností...?
30. 09. 2010 | 12:01

schlimbach napsal(a):

pokladniční poukázky - ano je to dluhopis, ale s úrokem 0 % v mém návrhu. Možná máte pravdu, že by bylo lepší to nazvat jinak, aby nedocházelo k záměně pojmů, protože nejde o prodej těchto poukázek, ale o jejich použití jako peněz - kolky nebo stravenky a další používáme též jako "platidlo" - budu muset popřemýšlet nad názvem, který by lépe charakterizoval tu funkci dočasného "platidla" s následným stažením z oběhu ...
30. 09. 2010 | 12:17

otonejde napsal(a):

schlimbach:
vydáte pokladniční poukázky, zafinancujete investice do infrastruktury, podpoříte zaměstnanost, hdp. OK. Pak je chcete zpět vybrat, stáhnout z oběhu, někde myslím píšete, že kdyby peníze vytvořené z emise těchto PP byly označené konstatním symbolem, tak jejich majitelé by věděli že budou expirovat a přednostně by jimi platili daně, :) stát by tak ty PP krásně stáhnul. I kdybych toto přijal, tak jak vyřešíte problém ve výpadku daní? Protože přece PP vybrané zpět jako daně hodláte stáhnout z oběhu, v tu chvíli máte výpadek daní ve výši původní emise PP. Vydáte novou emisi, větší? V tu chvíli ale už asi částečně potečnou peníze z PP do běžných výdajů rozpočtu...a jen část na investice. Je to spirála, budete pokračovat, zvětšovat PP a spustíte výraznou inflaci. Na rozdíl od dluhopisů, které někdo nakonec reálně stáhne z oběhu, vy nikdy PP nestáhnete, naopak budete zvyšovat jejich emisi abyste pokryl díru, kterou by v rozpočtu udělalo stažení z oběhu PP odvedených ve formě daní. Váš systém vede jednoznačně k hyperinflaci. Druhá možnost je, že když překonáte špatné roky a nebude třeba vydávat další PP, tak je stáhnete - za cenu bud drastického snížení investic nebo ořezání mandatorních výdajů. Takto by váš systém fungoval jen jako půjčování si daní z budoucnosti (= investic a dalších výdajů budoucích rozpočtů). Možná proto to nikdo zatím nechtěl realizovat, protože je to naprostý blud.
30. 09. 2010 | 12:25

schlimbach napsal(a):

otonejde

o.k., není to blud, odpoledne po 14 hod vám odpovím, musím běžet na schůzku ...
30. 09. 2010 | 12:29

Terry napsal(a):

to Xury napsal(a):
Od Terryho:

Předpokládám, že jste dost starý na to, abyste ...

Starý jsem dost.

Jen nejsem asi dost "otrlý" na to, abych souhlasil s tím, aby (i z našich peněz) se v rámci EU (tam je to pochopitelné: krach Řecka by postihl nejvíc Německo a Francii, jejich banky "vlastní" znehodnocené řecké dluhopisy) a MMF (ten by také krachl?) "pomáhalo" státu, který již od svého vstupu do EU DLOUHODOBĚ FALŠOVAL (!!) své "oficiální" ekonomické ukazatele a tak si "žil nad poměry", dokonce výrazně líp, než hospodářsky silnější SRN (tahoun EU)
.
A ta pomoc MMF a EU jsou pouze VYHOZENÉ PENÍZE. Pouze se KRACH ODDÁLIL. "Vyžerou" si to ti budoucí...

Situaci EU (ve vztahu k Řecku, ale i Portugalsku, Irsku, Španělsku...) vystihuje ten vtip z filmu Sedm statečných:
Chlap vypadl z okna mrakodrapu a v každém poschodí ho slyšeli říkat: "Zatím je to dobrý, zatím je to dobrý, zatím.."

Jediná premiérka Slovenska Radičová si "dovolila" mluvit otevřeně (a to se v EU zřejmě nenosí!): proč by měli ti "poctiví" dotovat "nepoctivce", jemuž stejně není pomoci!

No a s tím Kalouskem:
pane Xury - jen jsem opsal titulek článku (i s odkazem).
Jak jste starý, tak to byste mohl pochopit.
30. 09. 2010 | 13:43

Kessu napsal(a):

Schlimbach>

Začíná mi být z toho kolotoče maličko šoufl, tahle prodloužená jízda za to nestojí.

Takže pokladniční poukázky nejsou pokladniční poukázky, ale alternativní měna - OM. Od separace problému financování dluhu zpět ke kompletní SET, neboť pokladniční poukázky jsou něco jiného, než jsou. Takže tiskneme peníze, i když jim neříkáme peníze, které nemají na inflaci vliv, ačkoliv fungují jako jakékoliv jiné peníze a které jsou kryty statky, které buď neexistují nebo mají nulovou likviditu, takže z hlediska ekonomiky jsou bezcenné. Stát si nepůjčuje, přesto utrácí a nikomu nic nechybí - ani tomu státu nakonec, i když daně, které vybere, se mu vypaří. Všichni maj plné bachory a Keynes přichází z hrobu podívat se, jaký byl břídil.

...pro dnešek týhle Matějský stačilo.
30. 09. 2010 | 14:26

schlimbach@volny.cz napsal(a):

Kessu

krásné, vidím, že jste se pěkně rozejel :)
aby nebyly pochybnosti a kolize v pojmech - budu psát o Investičních Poukázkách - IP ČNB.
Nenutím vás k diskusi, když vás stávající systém a jeho nefunkčnost vyhovuje - prosím, nezapojujte se.
30. 09. 2010 | 15:40

schlimbach@volny.cz napsal(a):

otonejde

omlouvám se za zpoždění, snažil jsem se něco naposat a načrtnout na blog - http://ekonomickareforma.cz odkaz Blogy - blog investiční poukázky ČNB - aby se to nepletlo, nazval jsem ty poukázky investičními. Jinak k tomu vašemu příspěvku. Pokud si na deficit vydáte dluhopisy, musíte kromě jistiny zaplatit i úrok - jak na to vyděláte, když výběr daní deficit nepokrývá? Navrhuji pokračovat v diskusi na uvedeném blogu, neb je tam více místa a je možné vkládat i obrázky, pokud tedy chcete.
30. 09. 2010 | 15:43

otonejde napsal(a):

schlimbach: až budu mít trochu času zkusím si to přečíst celé..., díky za odkaz. Zatím jsem skeptický...
01. 10. 2010 | 13:55

florida auto insurance rates napsal(a):

I just couldn't leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide for your guests? Is gonna be back regularly to inspect new posts <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
16. 10. 2011 | 07:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy