Státní odbory a mýtický stát

01. 10. 2010 | 10:11
Přečteno 7657 krát
Potkal jsem náhodou v levné jídelně rychlého občerstvení důchodkyni vdovu, která si zde jednou týdně dopřává kuřecí křidélka, a když se na ulici vyřítili demonstrující státní zaměstnanci, snad z úleku se se mnou dala do řeči. Jen málokdy dnes spolu cizí lidé hovoří.

Dva hodní synové za ni platí nájemné. Jeden je úspěšný manažer v soukromém sektoru, druhý státní zaměstnanec. Tomu prvnímu už před třemi lety přestal plat stoupat a postupně ztrácel i roční prémie, tomu druhému stát automaticky každý rok přidával, dokonce i v době recese, kdy hospodářské platy klesaly a lidé ztráceli práci. Co k tomu dodat! Zaměstnanci se dnes holt dělí na dvě skupiny na ty obyčejné a na ty – privilegované.

To průmyslová revoluce a ohromné armády dělníků soustředěné do nových výrobních povolání – hutník, horník, železničář vyvolaly v život novodobé cechy, které podobně jako řemesla ve středověku usilovaly o monopolní postavení svých členů, jakkoli byl jejich zápas o minimální mzdu, osmihodinovou pracovní dobu a hygienické podmínky práce zcela pochopitelný. Evropa není Čína a chudoba cti netratí. A když se konečně začaly mamutí průmyslové podniky v Evropě rozpadat, rozpadaly se s nimi i odborové svazy. Poslední záchranou odborářů/funkcionářů se měl stát stát – znárodněné automobilky, hutě a doly skutečně přežívaly na dotacích až do slavné konfrontace s železnou lady Thatcherovou. Dnes, kdy po odečtení bezprizorních cizinců, pracuje v evropském průmyslu stěží dvacet procent a vznikl vysoce mobilní trh (má se soukromým kapitálem 19. století nepatrně společných rysů), se lidé v systému nabídky a poptávky snadno domluví. Odbory se tak staly anarchismem, ostatně jejich úsilí o monopolní na ekonomice nezávislé mzdy, bylo nelegitimní stejně ve středověku jako dnes.

A znovu se na scéně objevil stát. Neuvěřitelně nafouklý a byrokratický. Ač nemáme více zločinů, požárů a dětí – máme třikrát více policistů, hasičů a učitelů o úřednících nemluvě, těch máme desetkrát víc. Každy pátý zaměstnanec je zaměstnancem státním placeným z daní a našich dluhů. A s nimi se do státní sféry nastěhovaly i odbory. A nakonec i krize.

A tak máme zaměstnance, kteří musí počítat s hlavním účetním firmy, s tržními cykly, s nedostatkem investic, s případným bankrotem svého zaměstnavatele i se ztrátou zaměstnání. A ty druhé, teď vyděšené, že se jejich pečovatelský stát, změnil v macechu. A přitom ubohých deset procent, o které přijdou, nevrací jejich průměrné privilegované platy ani na úroveň předkrizovou, roku 2007. A proto do ulic, do roztrhání plic!

Chápu dětinskou psychologii potrefených. Stát se nafukovat neměl. Neměl vytvářet dojem, že platy zaměstnanců věčně porostou, jako by peníze tiskl. V porovnání s Angličany a Iry jsou české škrty zanedbatelné a nezaměstnanost nízká.

Jsou jako děti ti naši odboráři (kdo dává a bere, nevejde do nebe), a stát považují za jakousi mýtickou bytost, netuší, že je živíme my, plátci daní. Neví, že stát, kde je průměrná mzda vydržovaného vyšší než průměr toho, kdo jej živí, je recept na hospodářskou zkázu. Nevědí, že je lépe pro nás pro všechny vydržovat na podpoře nějaký čas nezaměstnaného úředníka, než jej vydržovat v umělém zaměstnání za dvojnásobný peníz. Mají nároky na naši kapsu a budoucnost našich dětí! Netuší, že žádná finanční práva neexistují. Vydírají nás, protože nemají ponětí, že každé i nepatrné zvyšování daní vede nakonec k větší chudobě. Bohužel jim sekundují i někteří ekonomové, když tvrdí, že snížení státních výdajů a uvolnění přebytečných zaměstnanců povede k poklesu HDP, ba dokonce, že růst platů je růstem HDP. Ano, čistě matematicky, tak jako dluhy a povodně.

Můžeme si přát jen jedno, aby naše legitimní vláda byla stejně tvrdá jako železná lady – odbory už dávno legitimní nejsou.

Psáno pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

valdštejn napsal(a):

Milý pane , hlavně živíme vyžírky jako jste Vy . Cojste vůbec kromě psaní žvástů udělal Vy ?
01. 10. 2010 | 10:21

zdenekb napsal(a):

autor:
"Odbory se tak staly anarchismem, ostatně jejich úsilí o monopolní na ekonomice nezávislé mzdy, bylo nelegitimní stejně ve středověku jako dnes."

Ten anarchismus nechápu (neměl jste na mysli "anachronismus"?) Navíc si dovolím upozornit, že ve středověku odbory, ani tržní ekonomika tak nějak neexistovaly.
01. 10. 2010 | 10:22

Jan napsal(a):

Lež jako zápletka článku.
Od roku 2006 mi nikdo nepřidal ani korunu !!
Zato daně se snižují ostošest.
Taky Vám paní asi neřekla , že ji byt platí ten první syn, protože vydělá 2-3 tolik než ten druhý.
Kdo pracuje pro stát je hlupák.
Jsou ale lidi co mají rozum a ví , že stát potřebují. A alespoň poděkují, když už nezaplatí.
Kdo a na co potřebuje Vás pane Tomský?
01. 10. 2010 | 10:33

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný a pravdivý příspěvek pane Tomský. Čím více lidí je svým pracovním příjmem závislých na státu, tím hůře pro celou společnost.
01. 10. 2010 | 10:34

Xara napsal(a):

Odbory podle ČR.
Táta oddorářú Falbr vyšplhal do koryta po jejich zádech.Další Dušek bere milion měsíčně.Odboroví lídři jsou lidé kteří ani nevědí co zastupují nastrčené figurky ČSSD a ODS.Jako všechno.Za peníze daňových poplatníků se dá dělat naprosto všechno.tak zde máme práci i 400 hodin,spánek na pracovišti,agentury,otroky, to vše před očima odborových předáků.Jenom kroutím hlavou.Nebylo by lepší sem pozvat Němce aby zde udělali pořádek vevšem!!!
01. 10. 2010 | 10:38

Gekon napsal(a):

valdštejn
Jak konkretne Vy zivite autora?Pokud vim tak se zivi sam jako OSVC.
Pravdepodobne vubec nevite co pisete..
(nejste nahodou urednik)
01. 10. 2010 | 10:41

StandaT napsal(a):

Souhlas. Stát už není pro občany, stát je pro státní zaměstnance.
01. 10. 2010 | 10:45

zdenekb napsal(a):

"...vznikl vysoce mobilní trh, a lidé se v systému nabídky a poptávky snadno domluví..."
:o)

Neměl se článek jmenovat spíš "Alexander Tomský v KFC a mýtický Trh" ?!?

Ještě dvě věci je třeba zdůraznit:

1/ státní zaměstnanec neznamená automaticky nepříjemný, nedožraný a zbytečný ÚŘEDNÍK. To je jen taková kulišárna na lidi, kterým hned nedocvakne, že protestovat v ulicích byli hasiči, lékaři a učitelé.

2/ při srovnání průměrného zaměstnaneckého platu v soukromém a státním sektoru se pravidelně neuvádí, že v tom státním pracuje více než dvojnásobek kvalifikovaných a vysokoškolsky vzdělaných lidí než v privátním...

Srovnání mezd by pak mělo hned jiný nádech a mnozí by se nad tím, že "ve státním se platí víc" přestali pohoršovat.
01. 10. 2010 | 10:46

JanBau napsal(a):

Autor potkal náhodou v levné jídelně...paní s dvěma syny,která mu sama začala sdělovat, jakým zbůsobem shání peníze na nájem... jeden pracuje v soukromém a druhý ve státním sektoru, aby se to krásně dalo srovnat, a zrovna náhodou pochodují venku odboráři...

Krásně si to autor vymyslel, článek plný obyčejné nenávisti nějak přeci začít musí.

Mají být Němci smutní, že nějaká německa železná lady nezavřela "mamutí průmyslový podnik" Volkswagen, který mmch. odbory má a významný majetkový podíl po dlouhou dobu vlastnil nenáviděný stát? Nejsou na tom Němci dnes lépe než Britové a Irové se svou bublinovou ekonomikou ? Možná Tomského inspirace, moje rozhodně ne.
Snadná domluva na vysoce mobilním pracovním trhu ? Pro koho je snadná a je to vůbec domluva ?
01. 10. 2010 | 11:00

BETTER DEAD THAN RED napsal(a):

To: zdenekB

V případě, že použiji vaši statisktiku o vyšší kvalifikaci, tak mi logicky taky vychází, že stát díky vyšším platům stahuje z trhu práce kvalifikovanější pracovní sílu. To znamená, ze v soukromém sektoru, který v podstatě žíví sektor veřejný (ten spíše spotřebovává, než produkuje)se díky tomu snižuje produktivita (beru li v úvahu, že kvalifikovaný zaměstanec má vyšší produktivitu a s tím související nižší příjmy do státního rozpočtu. Takže suma sumárum:
1) platíme jim vzdělání
2) dáme vyšší platy

Je to podle vás v pořádku??
01. 10. 2010 | 11:14

Marcus Agrippa napsal(a):

Oops. Copak to má být?! Předvolební propaganda proti státním zaměstnanců a odborům ( případně hra na závist )?!
01. 10. 2010 | 11:15

státní zaměstnanci všech států spojte se napsal(a):

Hm, protože stát zaměstnává "prý" více vysokoškoláků proto musí mít "zákonitě" vyšší průměrný plat.

Běžte už s touto výmluvou k šípku a ve skupině státního "stáda" vysokoškoláků snižte mzdy nebo s deseti procenty z nich ukončete pracovní poměr. Nebo kombinaci obou.

Ostatně hodně státních VŠ v médií lká jaké "hrůzy se dějí" neb oni půjdou do soukromého sektoru a pak "macešský státe" zápláčeš za to, že ses opovážil plýtvat jejich intelektem. Tyhle ukřivděné hochy a holky doporučuji propustit IHNED.

U soukromníka šly vysokoškoláci taky se mzdou dolů. Jinak to co dělají někteří VŠ zaměstnanci státu za mizernou práci raději ani komentovat nebudu.

Odbory jsou anachronismem a nejlépe by bylo je rozpustit, protože ty nadělají ještě hodně škody.

Slovy pantátů z ČSSD - musíme podpořit vnitřní poptávku a zajistit další místa ve státním sektoru pro snížení nezaměstnanosti - říkám adios.
01. 10. 2010 | 11:22

Luba napsal(a):

Pane Tomský,
takže odbory legitmní nejsou?
Zato tunelování, krádeže ve velkém, neplacení daní, lichva - to všechno je legální, že?

Podívejte se,
kdyby u nás neexistovala vrstva privilegovaných nedotknutelných a nestoudných zbohatlíků, pro které platí poněkud jiná pravidla, než pro všechny ostatní, byla by i větší ochota u lidu obecného k uskromění se, k šetření, atd.

Ale jelikož lidé vidí, že stát dlouhodobě vedou bandité a lháři, bylo by od nich poněkud perverzní, masochistické, nechat na sobě mlčky dříví štípat.

Proč stávkují hlavně lidé, poskytující výrobně činným spoluobčanům služby?
Protože patří spíše ke střední třídě a mají více sebevědomí, než dělníci a zemědělci.
Z neznámých důvodů své práci přikládají větší důležitost, či dokonce nezbytnost.

Kdyby existovali jen samí slušní a sociálně citliví zaměstnavatelé, odbory by patrně nevznikly.

Měl Baťa ve svých podnicích odbory? Neměl, protože nikdo necítil potřebu je vytvořit.
Pracovití lidé se necítili být vykořisťováni.
Plat dělníků Baťových závodů byl cca třikrát vyšší, než v kterémkoli jiném podniku.

Odbory byly živeny zezdola pocitem velké nespravedlnosti v odměňování, absencí jakékoli elementární jistoty v zaměstnání a potřebou mezilidské solidarity.

Dobrým příkladem je životní anabáze odborářského bosse Jamese Hoffy. Jeho příběh zfilmoval Danny de Vitto:

http://en.wikipedia.org/wik...

https://www.youtube.com/watc...

P.S.:
Blbí šéfové rozumí jen síle masy a jednotlivci jsou pro ně nedůležití, až neviditelní.
A odbory ty jednotlivce a jejich nezajímavé problémy zviditelňují.
01. 10. 2010 | 11:26

arnazach napsal(a):

Kdyby se mi stalo tolik náhod najednou:

- zrovna jsem v levne jidelne
- zrovna tam basti kridylka chuda duchodkyne, co tam chodi jednou tydne
- zrovna jde kolem demonstrace, a tak se pani poleka a rozpovida
- zrovna ma jednoho syna ve statni sluzbe a jednoho v soukrome firme

taky bych se o tom snazil napsat. A kdyby ne, co je vic nez pravdepodobne, mozna bych si to taky vymyslel. Vzdyt je to tak poucne!
01. 10. 2010 | 11:26

Hladis napsal(a):

Mno tak ta smyslena historka nema chybu. Pane Tomsky poridte si stroj casu a vrate se zpet do vasi vysnene zlate ery kapitalismu bez odboru a s minimalnim zasahem statu ,doby kdy v USA zil delnik hur nez cerny otrok. To bude pro vas to prave orechove.
01. 10. 2010 | 11:28

Béda napsal(a):

p. Tomský,

- těžká to doba, ve které politolog, nakladatel, profesor sovětologie je nucen pobývat v jídelně levného občerstvení u jednoho stolu spolu s důchodkyní vdovou, kterou jemu podobní obvykle nazývají "sockou, lůzou, parazitem...".

- škoda, že vám vdova neřekla jaký státní zaměstnanec je ten druhý syn. Jestli učitel, lékař, hasič, policista, úředník...

- odbory to není jenom boj o mzdy, pane Tomský. To je především boj o každý jednotlivý paragraf Zákoníku práce, který si v minulosti vyvzdorovali krví zaměstnanci na kapitálových elitách. (počínaje délkou pracovního času, ochranou těhotných žen, mladistvých, solidární systém pro strýčka příhodu, nárokem na dovolenou...) Obecně se tomu říká sociální stát, resp. systém sociální soudržnosti, který se vy "osvícení" neoliberálové pokoušíte všemi způsoby zlikvidovat a pracovní a životní podmínky zaměstnanců vrátit do 19. století.

- současná krize, pane Tomský je dítětem finančních oligarchů (jejich rozežranosti) a jejich institucí, nikoliv sociálního státu. Ten v USA pokud vím téměř neexistuje.

- není 10% jako 10 procent, pane Tomský. U lidí v nepřerušovaném provozu (hasiči, zdravotnictví, policie) to může být spolu s nadtarifní složkou spíše 20%. Krom toho se souběžně zdražuje (energie, doprava - vyšší mýto náklaďáků, dojde k okleštění stavebního spoření, změnám v hypotékách atd., atd..)

Jediný čím jsem si jist, je že korupce neskončí (pravděpodobně nabere novou svěží neoliberální dynamiku) a že proces sociální diferenciace společnosti decimující střední vrstvy ve prospěch rozšíření nižších vrstev a bytnějícího procenta suprelity nabere novou dynamiku.
01. 10. 2010 | 11:28

Rumcajs napsal(a):

Píšu jedničku s hvězdičkou.

Největší vykořisťovatel je státní zaměstnanec. Ještě chvilku a budou nás mlátit důtkama, abycho zvedli výkon.
01. 10. 2010 | 11:36

hanah napsal(a):

Mám bývalou spolužačku, která dosáhla vzdělání ve stejném oboru jako já. Já jsem OSVČ (od té doby co to bylo umožněno), ona pracuje od ukončení školy ve státním sektoru.
Nedávno jsme se sešly a ona se mi vysmívala - shánět si kšefty, bojovat s konkurencí, platit si daně a soc.a zdrav. pojištění, nést za sebe i za druhé odpovědnost, mít denně stresy, platit si kancelář, zajišťovat úklid...
Zatímco ona - popisovala mi celoživotní pohodu - přijde do práce po deváté, dají s kolegyněma kávu, pak je porada, pak se jde na oběd za stravenky, pak zase káva, koukne do nějakých lejster, něco sesmolí (její slova, nezesměšňuji to) a už se balí k odchodu. K tomu jazykové kurzy zdarma, fitness zdarma jednou týdně, dovolenou navíc plus příspěvek na ni, třinácté platy apod. Ale hlavně - stálý příjem. Stresy ? Starosti ? Proč ?

Teď byla na demonstraci.
01. 10. 2010 | 11:39

poste.restante napsal(a):

autor

Vy máte tu drzost napsat si do profilu "politolog".

S podobnou snůškou nesmyslů by bylo snad přesnější DEMAGOG.

Jestliže ve většině vyspělé západní evropy, ke které my zatím pouze vzhlížíme mají obory mnohem silnější postavení, nežli u nás, pak se ptám, jak je možné, že na pravdy, které tu kážete oni už dávno nepřišli a v pozvolném, komunisty nepřerušeném, vývoji tyto odbory už dávno nedemontovali.

Pokud se i člověk Vaší inteligence snižuje na úroveň rozeštvávačů jedněch skupin proti druhým, pak jde, nezlobte se, o obyčejnou ubohost. Anebo záměr.

Jistěže je mnoho oblastí, které potřebují změnu.
Ale demontovat "anarchistické" (nebo spíše anachronické?) odbory?

Ani náhodou.
01. 10. 2010 | 11:44

stále rebel napsal(a):

(tržní stalinismus)

„Druhým problémem, na nějž Fisher často poukazuje, je byrokracie. Neoliberálové stále sebevědomě tvrdí, že kapitalismus byrokracii, tuto nemoc socialismu, odbourá. Fisher na příkladech ze své praxe ukazuje, že toto jejich protibyrokratické úsilí nakonec byrokracii jen posílilo. Taková míra byrokracie, jaká svírá člověka žijícího v době pozdního kapitalismu, nemá v dějinách obdoby. Fisher pro tuto byrokratickou deviaci zavádí pojem „tržní stalinismus“. Stejně jako Stalin dbal na to, aby každý úspěch Sovětského svazu byl „byrokraticky“ vykázán, to znamená převeden do řeči úřadů anebo do uměleckých děl, tak i neoliberálové „preferují symbolické úspěchy před úspěchy skutečnými“ (jako příklad Fisher uvádí všemožné audity, evaluace, zprávy atd.).
Kniha Kapitalistický realismus přináší jedno zásadní poznání: ničím neredukovaný kapitalismus je už dávno podpořen velmi účinným modelem myšlení, logikou opírající se o pevný ideologický fundament. Dosavadní pokusy tuto logiku problematizovat vedou spíše k její stabilizaci – Fisher nedává odpovědi na to, jak tomuto trendu zabránit, ukazuje nicméně alespoň na některé paradoxy, jež jsou v rámci kapitalistického realismu neřešitelné a jimiž se lze v jeho kritice spolehlivě zaštítit.“
http://www.denikreferendum....
01. 10. 2010 | 11:48

Stařeček napsal(a):

pane Tomský v něčím by se s Váma dalo souhlasit. S demontováním odborů ale v žádném případě. To se spíš připojím k názorům o zeštíhlení státních zaměstnanců. Třeba těch co podle průzmumů polovinu pracovní doby surfují po internetu a z nudy hrají hry a klábosí. Předem ale musím dát dotaz. Kdo to ale svědomitě provede. Zatím vždy a to za komunistů, stejně jako dnes se přidá práce těm co podávají výkony a flákači se zase nepřetrhnou. Kdo zruší ty co chodí po městě s pendrekem od ničeho k ničemu. Že to není státní zaměstnanec, ale obecní? A kdo platí obce? To spíš předpokládám, že přijde z důvodu zdravotního poškození o práci a podporu ten policajt, který údajně zalehl lupiče z banky. Oni ti státní zaměstnanci také nemůžou za to, že dělají ve velké míře činnosti, které k ničemu nejsou a jenom škodí. Kdo pořád vymýšlí ty nesmyslné činnosti, ty ptákoviny. Nedívím se, že by chtěl být každý státním zaměstnancem s těmi výhodami co mají. Dost ale řečí, mnohé je už napsáno výše a mnohé bude doplněno později.
01. 10. 2010 | 12:02

Targus napsal(a):

To Alexander Tomský:

Odbory nejsou ani anarchizmem, jak tvrdíte, ani anachronizmem, jak jste asi původně chtěl napsat.
Kdyby nebylo organizovaného dělnického hnutí, dělali bychom dnes ve středověkých podmínkách a bydleli v zemljankách.
Nynější problémy vznikají z čisté nenažranosti kapitálu, viz tato krize, nikoli z bezuzdných požadavků lopat.
01. 10. 2010 | 12:02

Targus napsal(a):

Ještě jsemse chtěl pana Tomského zeptat, zda dotyčná paní pojídala křidélka v proslulém KFC.
U nás se tato zkratka překládá jako
Klub
Fajnych
Cyganuv
Nikoli cikánů čili Romů, jak by se mohlo zdát, ale cigánů - takto lhářů, mluvků, kecalů, bajkařů.
K těm by se tahleta srdceryvná story docela hodila.
01. 10. 2010 | 12:09

Rumcajs napsal(a):

Targus:

Živnostníci žádný odbory nemaj a nemyslím, že by se měli špatně.
01. 10. 2010 | 12:11

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Tomsky,
idealnim statem je pro vas zjevne Cina, Indie, Zimbabwe - zadne odbory, zadne socialni zabezpeceni - proste jako v tech blahych casech v polovine 19. stoleti...

..
01. 10. 2010 | 12:18

vaclavhorejsi napsal(a):

"Odbory se tak staly anarchismem"

Pozor na spravne pouzivani cizich termitu!

..
01. 10. 2010 | 12:20

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
víte co to byly ( jsou ) cechy?!
01. 10. 2010 | 12:25

Béda napsal(a):

Marcus,

cechy - profesní komory, oborová sdružení (autodopravců...)
01. 10. 2010 | 12:27

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Vím a neuznávám. Ale že bych je viděl stávkovat, to si nepamatuju.
01. 10. 2010 | 12:28

Rumcajs napsal(a):

Prof.Hořejší:

Proboha profesore, proč hned od zdi ke zdi ?
01. 10. 2010 | 12:29

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
cechy fungují na stejném principu jako odbory. Jen prosazování zájmů členů cechu není tak vidět. Ostatně stávka je naprosto normální věc v civilizovaném světě a odbory jsou obecně brané jako partner zaměstnavatele. Zvykněte si ( chceme snad patřit k civilizovaným zemím ).
01. 10. 2010 | 12:33

Student napsal(a):

Targus
Chcete rict ze "nenazrana lopata" by se chovala ,pokud by vlastnila kapital jinak nez ti dnesni nenazranci?Obavam se ze jeste hur..
01. 10. 2010 | 12:38

Hladis napsal(a):

To Rumcajs
Ne tato sdruzeni nestavkuji jen v mnoha zemich demonstruji nebo rovnou lobuji a podplaceji aby dosahli sveho. Ale to se nepocita ze.
01. 10. 2010 | 12:40

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Partner co zapaluje auta ?

Zajímavé.

Odbory (státní) pro mě nejsou partnerem ale skupina lidí, která vytvořila nezákonnou kartelovou dohodu.

S nestátníma odborana je to už situace malinko jiná, ale uznávám, že člověk je ve své podstatě hajzl, ať má nataženy montérky nebo frak a tak musí být síli vyrovnány.
01. 10. 2010 | 12:41

Rumcajs napsal(a):

Hladis:

Jak jsem řekl, jsem proti cechům. Je to ve skutečnosti (I když mnohem méně silná) stejná lobistická banda, jako státní odboráři.
01. 10. 2010 | 12:45

stále rebel napsal(a):

Reakce na Ruma, ale směřováno ostatním, pro toho génia to nemá cenu.

Když se živnostníci mají dobře, proč neplatí daně?
http://www.mfcr.cz/cps/rde/...

Necelé 3 miliardy za rok 2009, čekalo se tuším 13, ale stejně je to oproti zaměstnancům málo. Podobně je to s nemocenským a jinými odvody.
01. 10. 2010 | 12:45

zdenekb napsal(a):

BETTER DEAD THAN RED:
Vycházíte z několika mylných úvah:
- nejde o dvojnásobek VŠ vzdělanýchpočetně, ale % zastoupením
- soukromý sektor neživí státní, ten živíme všichni (i státní zaměstnanci) ze svých daní
- znovu opakuji, že státní zaměstnanec neznamená automaticky úředník; soukromé školy a nemocnice své učitele a lékaře jistě oproti veřejným přeplatí, že by státní nějak "deformovaly pracovní trh" nehrozí

- váš zjevný sen - mít ve státních službách nevzdělané a špatně placené lidi - nesdílím...

- vaší úvaze "kvalifikovaný zaměstanec má vyšší produktivitu a s tím související nižší příjmy do státního rozpočtu" nerozumím, přiznávám...
01. 10. 2010 | 12:46

Jedla napsal(a):

Ale když šlo o DPH za knížky, to jste byl proti rozpočtové kázni, že? (http://blog.aktualne.centru... )
Tak pro úplnost: Tu paní s dvěma syny jste si zjevně vybájil, trochu trapně, ale budiž, holt literární licence.
Nyní porovnám neméně literární dva bratry (určitě také mají maminku, a ta to zase vyprávěla mě):
Oba jsou lékaři. Jeden je privátní stomatolog, druhý je chirurg na onkologickém oddělení velké nemocnice. Oba jsou - vzato do důsledku - živi z veřejných peněz, a sice z vybraného zdravotního pojištění.
Ten zubař nikdy nikoho před smrtí nezachránil, nikdy neviděl pacienta umírat, nenosí si domů stres. Stěžuje si, že se již dlouho (několik let) nezvýšila cena bodu za zdravotnický výkon, a pojišťovny mu každý rok předkládají dodatek ke smlouvě o úhradě péče s omezením celkové výše fakturovatelných výkonů, takže mu v posledních letech nerostly příjmy, náklady ale ano - energie, vodné-stočné, služby. Když Fisherova vláda přidala pár korun na tarifních platech sestřiček ve státním, dokonce i jeho zaměstnankyně měla drzost přijít za ním s žádostí o zvýšení platu!
Jak reaguje pan doktor - soukromník? Snížením svých výkonů. V pátek už neordinuje vůbec, ostatní dny jen pět hodin, ta sestra odešla a najal důchodkyni jen na zkrácený úvazek. Výkonů vykáže pojišťovnám úplně stejně, dodrží bez problémů dodatek /roční limit/ ve smlouvách, jeho praxe má stále stejné příjmy, nyní nižší náklady, doktor má více, zaměstnankyně méně, pacienti déle čekají, mají delší objednací časy, na pohotovost a rentgeny chodí do státního tak jako dříve, to se nezměnilo.
Druhý bratr celé roky slouži noční a víkendové služby, zákonný limit 416 hodin přesčasové práce několikanásobně překračuje (běžná praxe), přesto NIKDY nevydělával tolik, co jeho bratr. Zato trpí stresem, jeho pacientům jde o život, umírají. Dosud měl za to, že mu za jeho kariéru od atestace celkem jedenáctkrát poporoste do vyššího platového stupně (těch je 12), nejprve po stovkách, nyní když má již skoro třicet let praxe, vždy zhruba o tisícovku. Nezabývá se účetnictvím, ale řídí oddělení (více lidí než jeho bratr) a ví, že za náročnou operaci (dva operatéři, anesteziolog, dvě instrumentářky, sálová sestra, 4 hodiny práce, pomocné práce (sterilizace, úklid, likvidace bioodpadu...), přímo spotřebovaný materiál, energie atd., zaplatí pojišťovna asi pět tisíc korun. Je mu tedy jasné, že špitál jede finančně "nadoraz". Žádné pacienty ale neodmítá, naopak, v posledních letech jich přibývá, co je nad limit pojišťoven, musí špitál dělat bez úhrady.

Nyní mu bylo řečeno, že je krize, a ze základního platu mu vezmou čtyřicet procent, klesne na úroveň prvního platového stupně, tedy na úroveň lékaře bezprostředně po atestaci. Snad by mohl dostat osobák, je to ale skoro nemožné - nemocnice přijde o 10%, a protože z nízkých nástupních platů nemůže vzít (už teď jsou tam doplatky do minimální a do zaručené mzdy), musí úsporu "udělat" na lidech špičkových. Pan doktor zaměstnanec státu dostane dáreček - za více než trojnásobný výkon v hodinách, a neporovnatelný v náročnosti a odpovědnosti, klesne pod jednu třetinu příjmů svého bratra soukromníka.
Sranda ovšem je, že pan bratr stomatolog s mnohem vyššími příjmy i nyní platí mnohem méně státu: Sociální a zdravotní pojištění totiž odvádí jako OSVČ z redukovaného (třetinového) základu. Od zdanění takzvané superhrubé mzdy se to ještě prohloubilo - redukovaný základ pro pojistné snižuje nyní i základ daně.

Hádejte, pane nakladateli Tomský, kterého z bratrů jsem potkal na demonstraci?

Tady je zajímavý text, pane Tomský. Je od kandidáta do senátu, kterého budu volit.
http://www.zaloudik.cz/tisk...
01. 10. 2010 | 12:46

Hladis napsal(a):

To Rumcajs
Podle vas stejna banda ,tak mi navrhnete realisticky a zivotaschopny system ,jak by to melo fungovat ,aby obe strany tj. zamestnanci a zamestnavatele zili v koncenzu ,kdyz kazdy kdo ma stejny zajem s ostatnimi vzdy vytvori kolektiv ,ktery bude tento zajem prosazovat. To jsem zvedav co tedy vymyslite bez toho ,aby jste nedospel ke katastrofe.
01. 10. 2010 | 13:02

JC napsal(a):

Uf, slet eráru.

Žádný celoživotní erárník nikdy neprodal ani jeden rohlík, aby mu došlo kolik úsilí stojí vydělat jednu korunu.

To se to pak blinká jak soukromníci krácením daní okrádají stát a erárníci to placením daní zachraňují:-)))).
01. 10. 2010 | 13:04

Xavier napsal(a):

Jedla:
Aplaus!!!
01. 10. 2010 | 13:07

JC napsal(a):

Hladis,
Věc se má tak, že v malých firmách do 25 zaměstnanců byste odbory hledal lupou.
Každý kope sám za sebe/na smluvním základě/ a žádné bafuňáře k životu prostě nepotřebuje.
Ale budiž, aby mě nikdo nepodezíral, že někomu bráním se v ROH spolčovat.
Problém současných odborových svazů vidím hlavně v tom, že svůj hlavní cíl - korigovat vztah zaměstnanec vs. zaměstnavatel si svévolně rozšířily na to být jakýsími mluvčími pracujícího lidu ve vztahu k vládě a potažmo jako prodloužená ruka levicových partají.
P.S.Lidem placeným státem, bych samozřejmě organizování se v ROH a účast na stávkách zakázal zákonem.
01. 10. 2010 | 13:14

juvel napsal(a):

Žijeme ve společnosti, která razí zásadu, že každý se musí sám o sebe postarat. V duchu tohoto hesla se zaměstnanci organisují do odborů, aby uhájili svoje práva a aby v tvrdé tržní společnosti neklesala tržní hodnota jejich práce. Kvůli svým zájmům se různým způsobem organisují i jiné složky společnosti, podnikatelé, právníci, lékaři, zemedělci a j. a nikdo se tomu nediví. Tento článek je neuvěřitelná ztráta soudnosti vysoce vzdělaného člověka v moderní společnosti. Snad je to jen momentální zkrat a výpadek v nějakém krizovém hnutí mysli.
01. 10. 2010 | 13:22

Marcus Agrippa napsal(a):

juvel:
jste si jistý tím, že vysoce vzdělaný člověk se nechá unést podobným způsobem?
01. 10. 2010 | 13:28

Rumcajs napsal(a):

Hladis:

Například komora daňových poradců - v okamžiku kdy padla povinost být v této komoře, padly i ceny za jejich služby.

Proč povinnost být v lékařské komoře ? ... atd.

Komory nechtˇ jsou, ale musí být dobrovolné a nesmí mít žádné výhody. Jako např. že jedinej kdo může vařit pivo ve městě je nějakej pan Brouček.

Odbory nechť jsou, ale neměly by mít výhody proti zaměstnavateli. To znamená, jestli chtějí kdykoliv vstoupit do stávka, musí mít zaměstnavatel možnost je kdykoliv bude chtít do té práce nepustit ...atd.
01. 10. 2010 | 13:29

Vico napsal(a):

Tomský napsal podivuhodný příběh.

Expozé : Levná jídelna rychlého "odčervení". Tomský v obnošeném kabátě/aby ho nepoznali "anarchičtí" odbojáři a jako posledně nemusel čuchat k pěsti a odpovídat po čem voní/po hřbitově?/ vchází dovnitř a objednává si toxické obalené stehýnko ze zdechlého čínského kuřete/sbírá se z ulic pekingských předměstí/.

Vedle popíjí chudá důchodkyně za třicet ká z bezedného pohárku obarvenou vodu dle fíglu popsaného blogerkou Makovcovou. Oba ztroskotanci se dají do řeči.Důchodkyně řekla, že má dva syny. Tomu prvnímu už před třemi lety "přestal stoupat".Druhý je státní zaměstnanec. Tomu pravidelně přidávají a proto stávkuje.

Hlučící dav mezitím odtáhl. Vzduch je čistý. Tomský opatrně vykoukne ze dveří. Zachumlá se do předpotopního šusťáku a rychlým krokem odchází napsat článek. Něco o životě prostitutek z E 15.
01. 10. 2010 | 13:30

Hladis napsal(a):

To JC
Mno moji zamestnanci take odbory nemaji. Pan Rumcajs mluvi v obecne rovine a ne konkretne o zivnostnikovi s par zamestnanci. Tam je vytvoreni odboru blbost.

Co se tyce statnich zamestnancu ,tak muzu souhlasit ze prehnana moc odboru ,ktere jsou napojene na komunisticke subjekty jako zde v Recku je extrem. To ale neznamena ze by zadne odbory mit nemeli jen by mel byt vztah vyrovnany.

V CZ je myslim situace jina a od CZ odboru jsem vylozene hlouposti neslysel. Naopak s vetsinou veci s nimi souhlasim.
01. 10. 2010 | 13:32

Rumcajs napsal(a):

člen menzy stále rebel:

Já bych všem těm co odejdou ze státní správy rozdal živnosťáky a klidně ať třeba 5 let neplatí žádný daně.

Určitě nás to všechny vyjde levněji.
01. 10. 2010 | 13:33

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
s podobným uvažováním, ale skončíte v mínusu tak jako Kalousek s Nečasem. Pak to budete nesmyslně nahánět na DPH.
01. 10. 2010 | 13:35

Rumcajs napsal(a):

M.A.

To těžko .

V I variantě mi peníze bere a ve II mi nebere nic.
01. 10. 2010 | 13:40

stále rebel napsal(a):

Pro pologramotu Rumcajse.
Cituji:
„člen menzy stále rebel“

Členem menzy být nelze, lze se tam však najíst.

Nebyl jsem to já,. Kdo tvrdil, že se mají živnostníci dobře.
01. 10. 2010 | 13:43

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
bere státu ( pokud neplatí daně ) a ve výsledku i Vám. Stát nemá na své fungování a musí to někde"dosypat". Ale přes DPH to jde většinou dost špatně. Ale Kalousek si asi nevšiml, že už nejsou uzavřené hranice a spotřebitel má možnost nákupu jinde.
01. 10. 2010 | 13:43

zdesta napsal(a):

juvel. Ideologický fanatik nemá soudnost,tudiž ji nemůže ztratit.
01. 10. 2010 | 13:48

Hladis napsal(a):

To Rumcajs
Pokud nekde dojde ke stavce ,tak to musi byt uz hodne velky problem a ne banalita a znamena to ze je nekde chyba v zamestnavateli. Kdyz jsem byl v cechach pracoval jsem ve strojirenske firme a majitel vzdy i tomu poslednimu delnikovi vysvetlil proc ted premie nebudou nebo proc musi propustit a hlavne uvedl racionalni dovody kazdeho kroku ktery udelal. Nikdo nestavkoval a nebouril se protoze presne vedel jaka je situace a odbory nikdy nemeli zadne silene pozadavky. Kdyz sel zisk nahoru sly i platy a obracene.

Naproti tomu zamestnavatel pro ktereho je delnik jen polozka na papire ,ktera mu generuje zisk se muze dockat problemu. Delani neproplacenych prescasu, prekracovani zakoniku prace, nezvedani platu ikdyz sam ma velke zisky........a jine chutovky.

Co z toho vychazi. Ze stavky se vetsinou docka hlavne nekomunikativni ignorant a diletant. A to plati i pro stat.

BTW: Vynechal jsem extremni scenar prebujelych odboru ala Recko kde jsou nerealne pozadavky. To proste v CZ neni.
01. 10. 2010 | 13:58

Rumcajs napsal(a):

člen menSy stále rebel:

Maj se minimálně tak dobře, že nestávkují.

M.A.

Všude okolo mají vyšší DPH.
Jinak mi řekni kterou daň bys zvedl a která zároveň nemá vliv na cenu produktu.
01. 10. 2010 | 14:01

xx napsal(a):

Xara: Jaké Němce by jste sem chtěla zvát ? Snad ne ty odborové předáky z VW co jezdili za peníze koncerny za děvkama do thajska aby byli povolnější ve vyjednávání. Takový pořádek tu už máme, ten nám nemusí nikdo zavádět, na to stačíme sami.
01. 10. 2010 | 14:02

Rumcajs napsal(a):

Hladis:

S jediným problémem s ktrerým souhlasím je, že odejde.

Jinak zaměstnanci nestátních firem myslím stávkují jen vyjímečně. Tohle je doména státních zaměstnanců, kteří s z nestátních udělali své rukojmý a otroky.
01. 10. 2010 | 14:04

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
oni taky všichni okolo mají daleko vyšší životní úroveň ( ČR je sotva na 50% průměru EU - cca 2000 euro ). O to je horší, že v ČR je daleko dráž než v Rakousku nebo Německu. Daň? Začal bych cenou energií - teď plánuje Nečasova vláda zdražení nejen el.energie ale pro jistotu všech energií ( asi aby se to srovnalo ).
01. 10. 2010 | 14:08

BETTER DEAD THEN RED napsal(a):

to zdenekb

Té úvaze jste ani nemohl rozumnet, byla spatne napsana. Omlouvam se:-)

Namam sice empiricka data, ale opet mi vychazi, ze podle vas erar zivi erar. Tak budeme vsichni statni zamestnanci a stat z nasich dani uzivime. Centralni planovani co, to by byl neco?. Co vy na to?
1) Ja si myslim, ze prece jenom vice do eraru prispivaji soukrome subjekty tim nemyslim jenom zamestance, ale soukromý sektor obecne.
2) Mit nevzdelance ve statni sprave neni mym snem a stat nejake zamestnance mit musi - dokonce i ty kteri produkuji a ne pouze spotrebovavaji, ale bohuzel mi prijde, ze system je nastaven spatne - jednak si ho evidentne nemuzeme dovolit (leda ze by jste vzali napr. duchodcům nebo si pujcil) a malo zohlednuje vykon.
Opet otazka na vas? Je nejaka studie ohledne produktiviti prace v statnim sektoru a soukromem? Pokud je vyssi vzdelanost v %, tak by mel byt produktivnejsi verejny sektor. Pokud je, tak neni neco spatne se soukromym sektorem. Nemeli by jsme opravdu zavest centralni planovani? Pokud neni, tak je taky neco spatne, protoze vzdelanejsi pracovnici nejsou produktivnejsi.

5)Prosim netvrdte, ze zdroje jsou. Jenom snizit platy politikum a zbavit se korupce.
01. 10. 2010 | 14:13

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Životní úroveň je dána výkonnosti ekonomiky. Čí je chyba, že máme jen asi 350 tis. na hlavu ?

Zdražení EE je zásluha ČSSD. Nakopal bych jim za to do ....
01. 10. 2010 | 14:15

schapper civil napsal(a):

Pane Tomský, komu sloužíte? Bohu či mamonu?
01. 10. 2010 | 14:16

stále rebel napsal(a):

Pro BETTER DEAD THEN RED
Můžete mi to přeložit?
01. 10. 2010 | 14:18

patriot napsal(a):

V ČR je registrováno půl milionu nezaměstnaných, v Evropě asi 23 milionů.

Kolik z těchto lidí bylo propuštěno nebo odešlo ze státního sektoru? 1%? 3%? 5%?

Je třeba jasně říci, že veškeré dopady tržního systému nesou výhradně pracovníci soukromé sféry, kteří zároveň svými daněmi státní mašinerie financují. Je třeba rovněž říkat, že státní zaměstnanci jsou privilegovanou skupinou, které se tržní systém v podstatě netýká. Jejich počty bobtnaly bez ohledu na skutečné potřeby, zvykli si na své jistoty, teplá místečka, třinácté platy, doživotní výsluhy….

Ve státním sektoru zkrátka panuje socialismus a vůči ostatním zaměstnancům to není fér.

Když kapitalismus, tak pro všechny!
01. 10. 2010 | 14:19

Hladis napsal(a):

To Rumcajs
Nevsiml jsem si ze by v CZ statni zamestnanci stavkovali kazdy mesic jako nekde jinde a delali z ostatnich rukojmi. Mozna v Recku bych statni zamestnance (ne vsechny) s chuti nakopal za jejich lenost a totalni lajdactvi a za tu drzost stavkovat aby se dal mohli flakat v situaci kdy klesaji ke dnu ,ale CZ je nekde jinde.
01. 10. 2010 | 14:23

Marcus Agrippa napsal(a):

patriot:
je vidět že na některé to primitivní štvaní a hraní na závist funguje. Mám kolegu který pomáhal zakládat odbory v jedné nadnárodní firmě ( engineering ) a jak už to bývá v zaostalejších zemích jako je ČR zvykem - všichni dostali okamžitou výpověď. Jenže pánové se nedali a vedení firmy dali k soudu. Holt chce to bojovat a ne závidět jiným.
01. 10. 2010 | 14:25

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Mě když zákazník řekne že o mě nestojí, tak sklapnu kufry. Čím to, že odboráře vyhodíš dveřmi a on přijde oknem ?

patriot:

Naprostý souhlas.
01. 10. 2010 | 14:29

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
tak je pravda, že na odborové předáky ze soukromého sektoru v USA najímali firmy i vrahy, ale tak daleko snad zajít nemusíme. Chce to jednat s lidma férově a slušně - pak třeba nebudou mít potřebu nějaké odbory ani zakládat.
01. 10. 2010 | 14:33

Pocahontas napsal(a):

A kdy se objeví samoživitelka? Té přeci Tomský pořád vykládal, že nejdůležitější věcí na světě je svoboda a ideály J.J. Rouseaua.
Není to stávkování vlastně projevem svobody?
Není právo na stávku pilířem demokracie?
Není to projev svobody slova?

Autor je čím dál víc zkostnatělejší, alespoň tak to z jeho článků na mne působí.
01. 10. 2010 | 14:45

Béda napsal(a):

Patriot,

státní zaměstnanec. Kdo to je? Jsou všichni stejně produktivní? Maji všichni stejnou odpovědnost za důsledky své práce? Zaslouží si být vedeni paušálně v jedné účetní kolonce? Lékař vedle učitele, byrokrata, vědce, hasiče, zdravotní sestry, policisty, vojáka? Proč jsou vždy posuzováni rovnostářsky a paušálně? (ve smyslu všem 10% dolů (samozřejmě kromě poslanců, prezidenta, senátorů a soudců)
01. 10. 2010 | 14:46

xx napsal(a):

zdenekb: Vy jste mi připomněl Škromacha a jednu mou dávnou rozmluvu s ním. Ten chudáček mi tvrdil, že jako ministr platí větší daně než já a tak přispívá do statního rozpočtu mnohem víc než já. Ani ve snu ho nenapadlo, že jeho daně jsou vlastně jen snížení příspěvku statného rozpočtu na jeho plat a do rozpočtu on nic nepřináší, jen z něho bere o ty daně méně.

Státní zaměstnaci přece žádné daně neplatí, pokud se jim formálně vypočítávají, je to jen obětina byrokratické hydře. Ve skutečnosti by státní a obecní úřady mzdové účetní vůbec nepotřebovali, ale zaměstnanost je holt na prvním místě, že.

Nějak jednoduše, aby to pochopili všichni:

funguje to úplně stejně jako v rodině. Když berete s manželkou dohromady 25000 čistého a dáte dětem kapesné 1000 korun na měsíc, tak se váš celkový příjem nezvýší ani o korunu, pokud děti celé kapesné neutratí a třeba stovku vám z toho vrátí. To si můžete doma sami zkusit a uvidíte že takhle se vydělávat fakt nedá. Jedinou cestou jak zvýšit rodinný rozpočet je, poslat děti na brigádu a něco jim z výdělku sebrat. Pak se dá hovořit o přínosu pro rozpočet.

Nic složitějšího v tom nehledejte jenom proto, že stát je větší než rodina, nebo že stát má větší rozpočet a více položek v něm než běžná rodina. Princip je naprosto stejný. Má dáti, dal a punkt.
01. 10. 2010 | 14:53

Rumcajs napsal(a):

M.A.

No oni často byly odbory součástí mafie.

Moje skušenost je taková, že odbory měli tendenci zakládat lemplové, co nic neuměli.

Slušnej a šikovnej zaměstnanec neměl nic takového zapotřebí, protože o něj byla rvačka.
01. 10. 2010 | 14:53

Realista napsal(a):

Pane Tomský, doufám, že už Vás to mlžení přestane brzo bavit. Železnou lady si prosím nechte tam u Vás v Anglii a dejte s ní u nás pokoj, podobně uvažujících politiků je tady mraky. A ani nepotřebujou Vaše řiťolezectví, své zájmy si prosadí sami. Nepřipadáte si trochu klaunsky jako jejich příštipkář? Takový ten až užitečný idiot, dalo by se říct.
01. 10. 2010 | 14:53

zdenekb napsal(a):

BETTER DEAD THEN RED:

Myslím, že trochu překrucujete. Erár samozřejmě neuživí sám sebe, a nenapsal jsem to. Jen že daně platí jak soukromníci, tak zaměstnanci státu a erár živí společně.

Soukromníci možná přispívají víc.
Ono totiž základním cílem "eráru" (jak tomu říkáte) je poskytovat kvalitní veřejné služby. Základním cílem a motivací každého soukromníka je vytvářet zisk. Proto mi srovnávání "produktivity a příspěvků" obou sektorů nepřipadá úplně fér.

Pokud máte na mysli produktivitu práce jednotlivých státních pracovníků, u úředníků by jistě mohla stoupnout (ale úředníci jsou oblíbený cíl).

U lékařů a sester ve veřejných nemocnicích, učitelů ve veřejných školách není (dle mého názoru a zkušenosti) o nic nižší než v těch soukromých.
01. 10. 2010 | 14:57

xx napsal(a):

Béda: s těmi platy je to jenom symbolika. To že poslanci, soudci a prezident mají vyjímku je mimořádně trapné, teda jestli jí mají. Myslím že si sundali jen 4% a soudci nic, že ?

Jediné rozumné by bylo, snížení stavů o 10% a to včetně poslanců ! Tam by to procento mohlo být naopak o něco větší, třeba 50%,konečně užitečná progresivní sazba :-))
01. 10. 2010 | 14:57

Pocahontas napsal(a):

Rumcajsi, už jste s tou volnou soutěží trapný
01. 10. 2010 | 15:01

poste.restante napsal(a):

Rumcajs

Moje zkušenost je zase taková, že nebýt odborů, tak si zaměstnavatel mohl dělat s lidmi úplně co chtěl. On toho i tak mohl víc než bylo zdrávo.
To víte, jedna velká po r. 89 "zprivatizovaná" firma a jinak široko daleko nic.

Lemplové, co nic neuměli, ale byli příbuzní majitele tam dělali šéfy. Slušný a šikovný zaměstnanec tam byl za blbce, který mohl buď držet hubu, anebo se odstěhovat rovnou z kraje.

Takže bych prosil nezevšeobecňovat. Život je pestřejší, nežli se občas v Řáholci zdá.
01. 10. 2010 | 15:03

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
ve kterých letech a kde jsi tuto zkušenost získal? To o mafiánských odborech nebudu vůbec komentovat ( to bysme taky mohli dojít k závěru, že Spartakus byl zločinec, který okradl římskou elitu o jejich těžce vydřené otroky ).
01. 10. 2010 | 15:05

poste.restante napsal(a):

Když se dva perou...

Kontrolní otážka, šoudruži:
Ve sporu státní versusu komerční zaměstnanci se asi směje kdo?
01. 10. 2010 | 15:05

JC napsal(a):

Béda,

Otázka nezní zda erár ano či ne, ale
zda erár přiměřený nebo zbobtnalý.

Takže,když to vezmu "po vašem" a současný stav vezmu jako 100%
Vy nemáte problém s 3x více policajty ke zvýšení vnitřní bezpečnosti,3x více lékaři a sestrami ke zkvalitněnní lékařské péče, 3 x více učitelů ke zkvalitnění výuky, 3x více hasičů ke zkvalitnění ochrany majetku a 3x více uředníků ke zkvalitnění výkonu státní správy.
Bédo, kdo na ty jejich platy bude vydělávat ?
01. 10. 2010 | 15:07

xx napsal(a):

zdenekb: Produktivita u úředníků je bohužel na vysoké úrovni. Ta by mohla klesnout klidně na 5% a bylo by nám lépe.

Jinak, státní sektor svými daněmi erár nijak nevytváří, ani se na tom nepodílí. Ten jej pouze více či méně podle sazeb daně spotřebovává.

A prosím pěkně, nedělejte ze státních zaměstnanců světce. Kdyby to ve státním sektoru bylo jak říkáte a cílem bylo vytvářet kvalitní veřejné služby, proč by vůbec za to ti lidé chtěli mzdy ? Proč by stávkovali při snižování platu o pouhých 10%, když to nedělají pro zisk, ale čistě ze své dobrotivosti a lásky k lidem.

Zkuste pochopit dvě pravidla a pochopíte jak svět kolem nás funguje:
1) neexistuje nic jako oběd zadarmo
2) není to laskavost řezníka, čemu vděčíte za svůj oběd.

První pravidlo říká, že i když se něco někomu jeví jako zdarma, ve skutečnosti to jenom zaplatil někdo jiný.

Druhé pravidlo pak říká, že touha po zisku a sobecké zájmy jsou ty co pohání kola ekonomiky dopředu a nikoli laskavost a dobré srdce. U řezníka si můžete koupit maso jenom proto že řezník touží po zisku. Když to tak nebylo, na maso se stála fronta a nezřídka člověk odcházel s prázdnou nebo alespoň s něčím co původně vůbec nechtěl.
01. 10. 2010 | 15:08

Rumcajs napsal(a):

poste.restante :

Pokud je to jak říkáš, musel onu firmu potkat krach.

Hubu držet nemusel. Mohl si založit svou firmu.

Jinak si představ, že Manka dělá u nadnárodní společnosti, odbory tam nemají, ona není v odborech a přitom mají docela dost sociálních výhod a zaměstnavatel ji vychází dost vstříc.

Ad 1 je to dáno tím, že Manka něco umí, ad2 že umí zabrat,ad3 že zase umí vyjít vstříc svému zamměstnavateli a zůstane bez keců dýl, když je to potřeba.

Já myslím, že takový lidé rozhodně odbory nepotřebují.
01. 10. 2010 | 15:09

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Mezi lety 90-2010.
01. 10. 2010 | 15:14

tomského nové šaty napsal(a):

tak jak už někdo trefně poznamenal přede mnou, můžete nám sdělit, jak se živíte vy? vy jste povoláním syn, žid nebo lehkožil? tak nechápu do koho se trefujete.jakkoli by jste měl i v něčem pravdu (to nepředjímám), tak morálně nemáte vůbec právo takto rozšafně někoho kritizovat.někoho, kdo aspoň nějaký pot za své peníze vypotí na rozdíl od vás. vy potíte jenom blogy z leknutí...
01. 10. 2010 | 15:17

JC napsal(a):

xx,
To sice přesné, ale to levoun nikdy nepojme.
On si myslí, že je jiný.
P.S. Než mu seberou 10%:-))))
01. 10. 2010 | 15:17

xx napsal(a):

Rumcajs: diskuse kolem odborů mi připomněla seriál jistě pane ministře a epizodu kde šlo o nově otevřenou nemocnici bez lékařů ale s pěti sty skutečně přepracovanými úředníky.

Zejména ta část kdy povolali odborového předáka Frejzra který zamezil propuštění těch zbytečných úředníků z prázdné nemocnice rozpoutáním stávky zdravotníků.

Ačkoli je to britský seriál z osmdesátých let, velmi věrně popisuje stav veřejného života u nás.
01. 10. 2010 | 15:18

Pocahontas napsal(a):

Rumcajs

odbory ale také vystávkovali 8 hodinovou pracovní dobu a nebýt odborů v té zemi, kde sídlí ta nadnárodní společnost, tak si Manka o tom co píšete mohla nechat jen zdát.

Jste již trapný s tou volnou soutěží po druhé to opakuji.

Nemluvě o kecech o zakládání svých firem.K tomu je potřeba Kapitál!!
A kolik banky dnes půjčí člověku, který byl propuštěn z práce? Vy jste se snad zbláznil.

Globalizace je kvůli tomu, aby se mohl kapitál koncentrovat a bylo ho čím dál víc. Jen tak se mohou zakládat firmy a vytvářet nadnárodní společnosti.
01. 10. 2010 | 15:19

poste.restante napsal(a):

Rumcajs.

To už tady někdo psal, že u Bati také nebyly odbory.
Když zaměstnavatel je slušňák, nemají odbory ve firmě co řešit.

Otázka zní, co dělat, když je zaměstnavatel gauner?

A druhá otázka.
Jsou všichni zaměstnavatelé slušňáci?

Kecy o zakládání vlastních firem si nechte do golfového klubu.

Např. uklízečka se vzděláním na úrovni ZDŠ si vlastní uklizečskou firmu na vesničce s 300 obyvateli nezaloží.

Diskuse není o tom, jestli Manky potřebují odbory.

Jiné pohádkové bytosti na tom třeba už tak dobře nejsou. Nemohou si vybírat, kterému zaměstnavateli dovolí, aby je zaměstnal. Máme je rovnou zastřelit
01. 10. 2010 | 15:23

poste.restante napsal(a):

xx
Tak se na ten seriál někdy podívejte opravdu pořádně.

A ne jen na ty scény, které se Vám hodí do krámu.
01. 10. 2010 | 15:25

JC napsal(a):

Pocahontas,
Ale jděte indiánská pricezno.
Copak neznáte ??
"where's the will, trere's the way."

Nebo chcete-li :
"Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody" ?
01. 10. 2010 | 15:28

Hladis napsal(a):

Ja nevim. Rumcajs,XX atd.. vy proste uhybate do extremu ,ktery by nemohl fungovat. System podle vasich pravidel by se podobal otrokarstvi a skoncil by opet revoluci. Schvalne tu rozepiste kompletni predstavu vaseho systemu a jsem si jist ze vam vyjde totalni nesmysl. Uz to o tom aby vsichni byly OSVC je proste hloupost. To je uplne to samy jako levy extrem komunismus ,ktery pouzivate kdyz se to hodi a ktery tu nekteri z leva i nepokryte prosazuji. Proste pohybujete se uplne ve stejnem extremu jen na druhe strane. Neco mezi pro vas neexistuje a dojit ke kompromisu je s vami asi nemozne.
01. 10. 2010 | 15:31

Pocahontas napsal(a):

poste.restante

no on ten Baťa také nebyl zas takový lidumil.Ale zbohatl na válečných zakázkách, neměl konkurenci, neb zničil všechny soukromé obuvníky( názorně např. ve filnu Láska mezi kapkami deště jak Menšík nadával na Baťu a házel flaškou po jeho reklamě na zdi), měl peněz dost a viděl, že si je do hrobu nakonec nevezme. A na chudém Zlínsku, kde lidi dřeli bídu možnost zaměstnání byla skutečně zlepšením.A on pochopil, že udržet si lidi je výhodnější než fluktuace a pořá někoho zaučovat.Ale zas takový zázrak to nebyl.
01. 10. 2010 | 15:31

poste.restante napsal(a):

JC

Aha. To musím říct svému známému, který už 3 roky hledá práci, že se mu vlastně jen nechce podnikat.

Ale raději mu to řeknu jen po telefonu. Nerad bych chytil pár přes držku.
01. 10. 2010 | 15:31

StandaT napsal(a):

První odborář vznikl tak, že dělník, kterého jeho kamarádi pověřili, aby chránil jejich zájmy, je zradil za pár drobků ze stolu panstva.

První sociální demokrat vznikl, když odboráři nestačili drobky, ale chtěl sedět s pány za jedním stolem.

První komunista vznikl, když sociální demokrat nechtěl být jen jedním z mnoha a ještě k tomu trpěným mezi pány u stolu, ale chtěl sedět v jeho čele a rozhodovat.

První odborář ve státní správě vznikl, když komunista zjistil, že si může udělat svůj osobní hodovní stůl.
01. 10. 2010 | 15:31

poste.restante napsal(a):

Pocahontas

Já netvrdím, že Baťa byl lidumil.

Byl to podnikatel a uměl si to spočítat.

Ale respektoval jednu hlavní zásadu:
"Naštvaný dělník je špatný dělník."
01. 10. 2010 | 15:33

slávek miloslav abrahám napsal(a):

p.Tomský, kdybych byl jako všichni ze zásady anonymní diskutér, tak bych plkal jedovaté sliny asi a taky ze sásady, ale že nejsem, tak se mi váš váš článek líbí :-)
autor blogu kavárenského povaleče s dýmkou
01. 10. 2010 | 15:34

Rumcajs napsal(a):

Pacahontas:

Odbory fungují ve vztahu zaměstnanec - zaměstnavatel. Co sem motáš zákony ?

Že vybojovali 8 hodinou pracovní dobu ? Ty srandysto, vždyť nikdo není proti aby byla i kratší.

A kapitál ?
Zrovna nedávno mi někdo vykládal, že současný bolševici poskytli bývalému bolševikovi bezúročnou půjču na nákup fabriky.

Tak si skoč za Dolejšem.
01. 10. 2010 | 15:34

Pocahontas napsal(a):

JC

ještě řekněte, že nemám pravdu?

a Rumcajs je extremista, to má Hladis pravdu.
01. 10. 2010 | 15:34

poste.restante napsal(a):

StandaT

A to raději nechtějte vědět, jak vzniknul StandaT. :-)
01. 10. 2010 | 15:35

zdenekb napsal(a):

xx, JC:
Děkuji, že používáte takto srozumitelné příklady, aby i zpozdilí "levouni" pochopili...

Bohužel úplně mimoběžné, protože reagují na něco, o čem jsem vůbec nepsal.

Že státní zaměstnanci pracují kvůli výplatě, o tom nepochybuju. Že "nic není zadarmo" jsem si také stačil všimnout, díky.

Jen jsem napsal, že:
- soukromé školy a soukromé nemocnice se u nás kvalitativně nijak nevymykají veřejným, takže o nějak výrazně odlišné produktivitě práce zaměstnanců to zrovna nesvědčí

- že právě u veřejných škol, nemocnic, dopravy apod. je primárním cílem poskytovat standard - veřejně dostupnou službu. I tu, kterou by soukromník kvůli nízké rentabilitě neprovozoval...
Erár a soukromník mají jiné cíle, motivace a tedy jiný "ekonomický přínos"

(Předem zdůrazňuji, že ty služby by neměly být ztrátové a měly by být provozovány úsporně...)
01. 10. 2010 | 15:35

Rumcajs napsal(a):

poste.restante:

3 roky ? To bude asi pěknej lempl!
01. 10. 2010 | 15:36

BETTER DEAD THEN RED napsal(a):

To zdenekb

Opet jenom muj dojem s tema verejnyma skolama a nemocnicema:

1) mam osobni zkusenost je, ze na skolach ta produktivita nic moc, ale nemuzu generalizovat. Pouze jsme slysel nazor, ze mame nejvice docentu a profesoru na skolach pritom mame ve svete v pomeru k ostatnim nejmene publikaci. (nebo tak nejak)

Jenom nam nas lektor - mimochodem primar - tvrdil, ze vetsi problem v nemocnici je predimenzovanost. Tj. v CR mame moc nemocnic, malo doktoru a sestricek a prilis prisnou regulaci ohledne pracovni doby. Strucne receno mame vice nemocnic nez treba Rakousko (srovnatelne velika zeme,pritom bohatsi). No a pan primar take tvrdil, ze by klidne praci zvladl s polovinou doktoru a sestricek, ale podle zakona jich musi byt xy. No a protoze se kolac deli na tak hodne lidi, tak pak nema zadne rezvervy na odmeny. (Tak hodne jsem to zjednodusil)

to: stale rebel
RADSI MRTVY NEZ RUDY
01. 10. 2010 | 15:37

JC napsal(a):

poste.restante

"To už tady někdo psal, že u Bati také nebyly odbory.
Když zaměstnavatel je slušňák, nemají odbory ve firmě co řešit."

Hele restante, tohle je hláška týdne.
Baťa byl kapitalista jak řemen a s odboráři by vyrazil dveře a ještě by je ve vzduch do riti nakopal.
Odhaduji, že dnes by u něj vydrželi dělat tak Ukrajinci.
čecháček rozmazlenej 40 lety bolševika by 1. den šel na hubu a 2.den by zůstal doma.
01. 10. 2010 | 15:37

Rumcajs napsal(a):

Hladis :

Marně hledám u sebe ten extrém. Že bys mi s tím pomohl ?
01. 10. 2010 | 15:39

poste.restante napsal(a):

Rumcajs

Ne. Má dvě maturity a výuční list. Jenom mu zdravotní problémy brání dojíždět a má (dnes) asi 3 roky do důchodu.

Prostě starý, nemocný pes, přivázaný k baráku, který je v lokalitě, kde ani prodej a přestěhování nepřipadá do úvahy.

Svět to není jen Praha a Řáholec.
01. 10. 2010 | 15:42

Pocahontas napsal(a):

Rumcajs

ještě řekněte, že .."že současný bolševici poskytnou všem bývalým a nezaměstnaným bolševikům bezúročnou půjču na nákup fabriky."!!

samozřejmě někdo podnikat začne, ale nemůže začít podnikat všech půl milionu nezaměstnaných a všichni nespokojení s platem!!Zvlášť když je krize z nadvýroby.
A snižovat plat učitelům, když už mnohdy dnes je učitel největší socka ve třídě , a doktorům, když za hranicemi pracují za 3x tolik a je po nich pořád poptávka a hrozí, že se nemocnice vylidní, je krátkozraké. Najděte si kterýkoli portál s nabídkami práce a já se vsadím, že budou hledat nejméně 5 doktorů.
Pokud tady pořád propagujete tu svoji poptávku a nabídku, lékaři jsou skutečně velmi velmi podhodnocení!!!!!!
01. 10. 2010 | 15:42

poste.restante napsal(a):

JC

Starého Baťu jsem neznal. Jen pár lidí, kteří ho zažili.

S Tomášem Baťou jsem se setkal osobně.

Takže můžu s klidem říci:

JSTE ÚPLNĚ MIMO.
01. 10. 2010 | 15:45

Rumcajs napsal(a):

Pocahontas:

Nemyslím, že doktor po pár letech praxe, když si odnese domů 35 čistého, že je nějaký chudák. Ale jestli na to máš, klidně si u něj připlať. Pokud si dobře pamatuju, tak socani nechtěli dát ani 30 kč. Tek kde nyní berou tu drzost mluvit o podfinancování ?

Půjčit si může každý. Dneska se spousta fabrik povaluje takřka zadarmo. Případně si můžou združit finance. Mě vychází na jedno pracovní místo investice cca půl mega. Když hoši zastaví baráky, banka jim ráda půjčí.

A pak už jenom "Hej rup "
01. 10. 2010 | 15:49

JC napsal(a):

Pocahontas,

Víte na ten hromadný útěk doktorů za lepším se opravdu těším.

Konečně se uvolní místa pro lékaře z Ruska a Ukrajiny, aby místo podávání cihel na stavbách mohli vykonávat důstojné povolání na které se studiem připravovali.

Vítáni jsou také lékaříi z Bulharska a Rumunska.
01. 10. 2010 | 15:50

Klausík napsal(a):

Tomský, zapomněl jste ještě na jednu kategorii lidí. Budižkničemy, kteří jen slintají své hloupé pravicové slinty a obhajují vše, co ultra zloději z vlády vymyslí. Přece sám vidíte, že to je vláda podporující ve velkém korupci, že ji tvoří zloději a podvodníci a za nimiž stojí miliardové podvody. Viz např. Vondra, Šnajdr, Barták, Kalousek a další a kteří chtěji ještě víc okrást občany tohoto státu. Já jen pozoruji, že pružina se stlačuje a už to dlouho nebude trvat a naší novodobí hrdinové, stejni, které tak obdivuje tato vláda šizuňků, vyrazí do ulic s břitvami a budou ukazovat pravici, že jsou stejní hrdinové, jak mašíni. Policie a vojáci tu vládní sebranku nezachrání, protože budou dílem propuštění a dílem okradení vládou o platy.
01. 10. 2010 | 15:51

poste.restante napsal(a):

Rumcajsi

Přestaňte psát jako magor.
Každý, tedy i Vy přece musí vědět, že jsou lidé, kteří na podnikání prostě nemají schopnosti, znalosti i možnosti.

Prostě nemůžeme být všichni podnikatelé, nebo Rumcajsové a Manky, o které se zaměstnavatelé na trhu práce můžou porvat.

Tak co s těmi ostatními, cca 60 -80 % lidí?
Mají podle Vás právo jen držet hubu a makat?
01. 10. 2010 | 15:53

Rumcajs napsal(a):

poste.restante:

Řáholec je vesnice a okolo jsou jen menší města. Přesto ředa fabrik shání nové lidi.

To co uvádíš, je extrém. Pár let před důchodem je opravdu těžké najít lepší práci, páč přijmutí pracovníka je investice s poměrně dlouhou dobou návratnosti.
01. 10. 2010 | 15:53

stále rebel napsal(a):

Pro BETTER DEAD THEN RED.
No nevím, já bych to přeložil „Lépe mrtvý pak rudý“.

Raději mrtvý než rudý bych napsal „Better dead than red“.
01. 10. 2010 | 15:55

poste.restante napsal(a):

JC

Už dnes jsou nemocnice a oddělení, kde víkendové a noční služby drží doktoři bez druhé atestace.

Doufejte, že to nebude zrovna na úrazovce, když tam přivezou někoho z Vašich blízkých.

Anebo si vozte jednoho ukrajinského doktora raději sebou.
01. 10. 2010 | 15:55

Rumcajs napsal(a):

poste.restante.

Ty nevíš, že magor ani major patří mezi nepovolené výrazivo ?

Všichni podnikat nemůžou. To je pravda. Ale může to za ně vzít spousta namakanejch levičáků. Třeba takovej stéle rebel, ten má rozumu na rozdávání, nebo třeba prof. Hořejší... atd.

Hoši neseďte za pecí a hr na to !
01. 10. 2010 | 15:56

Pocahontas napsal(a):

Rumcajs

ty haly, co se povalují zadarmo jsou jen prázdné haly bez technologie. Dále jsou kvóty EU kolik čeho se kde může vyrábět. Asi by těžko šlo zařídit si cukrovar i když jsme byli cukrovarnická velmoc a cukrovka se pěstovala na každém druhém poli. A tak je to se vším.Máte dost jednoduché vidění světa. Nyslí, že jste důchodce, který již ztratil reálný pojem o světě.

A s těmi doktory- farmaceutické firmy mají největší zisky na světě, ještě větší než zbrojařské koncerny. A přitom dobrý doktor je myslím důležitější, než dobrý prášek. Jde jen o nastavení a vhodné přerozdělování a hospodaření. Myslím, že zdroje jsou ( to už taky někdo řekl) ale nedostanou se ktěm, kdo si je zaslouží.

A stejně tak ty odbory by se měly starat, aby se ty zisky dostaly k těm, kdo je vytvořil. Já bych to zas tak nezatracovala.
01. 10. 2010 | 15:57

BETTER DEAD THEN RED napsal(a):

to Klausik,

taky nazor:-). Pryc s nima!! Privedeme si kluky z Cinske komunisticke strany.
01. 10. 2010 | 15:58

JC napsal(a):

poste.restante ,
Jako, že doktor bez 2.atestace neumí udržet člověka na základních životních funkcích ???

A vidíte to ti z Ukrainy umí...
01. 10. 2010 | 16:03

Pocahontas napsal(a):

JC

no právě toho se bojím já jsem v jádru rasista a cizincům a kór pokud by ještě měli jinou barvu kůže moc nevěřím. Nevím proč, je to nějaký reflex bílé vrány nebo co. A při léčení je právě důležitá ta důvěra. Tak bych radši těm českým doktorům přidala. Při dnešní drahotě tak 55 základ měsíčně ani není moc.
01. 10. 2010 | 16:05

BETTER DEAD THAN RED napsal(a):

to stale rebel

mate pravdu, jsem krupan. Ale na moji obranu tak podle slovniku na seznamu, je tam pro slove NEZ i moznost THEN
01. 10. 2010 | 16:05

Pocahontas napsal(a):

BETTER DEAD THAN RED

tomu se říká kouzlo nechtěného
01. 10. 2010 | 16:08

poste.restante napsal(a):

Rumcajs

Znám kraj, kde v okruhu 50 km je jen pár zaměstnavatelů do cca 20 lidí. Krachla tam velká fabrika a lidi nemají šanci sehnat práci už přes rok. Dojíždět se nedá, pokud nechceš vstávat ve 4 ráno a vracet se kolem 7 večer.
Navíc se spoustě lidí ani nevyplatí dojíždět, protože když odečtou náklady na dopravu od platu, vyjde jim lépe sedět doma a brát podporu.

Celé pohraničí je podobných oblastí plné.

To co se Vám zdá jako extrém, je pro jiné běžná realita.

Ale jiná debata je, že je problém sehnat kvalifikované lidi.
A že systém se dá zneužívat a obcházet, takže kromě skutečně nezaměstnaných a nezaměstnatelných existuje i spousta příživníků, kteří makat prostě nechtějí.

A že někteří si myslí, že nepůjdou pod "svou úroveň".

Já slyšel jak brněnská Algida nemohla v létě sehnat lidi, ačkoliv Zetor byl v háji a První Brněnská propouštěla, protože:
"Přece já, 20 roků soustružník, nebudu vařit jogurty, ne."

Ale jak to vše souvisí s debatou o odborech a státních zaměstnancích?
01. 10. 2010 | 16:10

Pocahontas napsal(a):

poste.restante

no že Rumcajs by odbory nestrpěl, lidi by museli makat 14 hodin denně za Rumcajsovu hubičku, a ještě by měl právo první noci a říkal by tomu šikovné podnikání.
01. 10. 2010 | 16:14

poste.restante napsal(a):

JC

Tady přece nejde o zachování životních funkcí.
Ale o zachování fungujícího zdravotnictví.

Podiskutujte s nějakým známým doktorem z nemocnice, a pak přijďte rozdávat rozumy sem. Pokud při tom sám nějaký rozum pochytíte.

Takhle je to debata o ničem.
01. 10. 2010 | 16:16

Rumcajs napsal(a):

Pocahontas:
Můj kamarád v takové firmě pracuje na poměrně vysokém postu a o moc víc jak ten doktor nemá. Jinak mi najdi far. firmu, která se topý v penězích. Najdi mi ji třeba na Pražské burze. Já bych si koupil pár akciií. Můžeš si taky nějaký koupit.
01. 10. 2010 | 16:17

NL napsal(a):

BETTER DEAD THEN RED
Na ty nesmysly chodíte kam?
Rakousko 267 nemocnic = 3,2 na 100 000 obyvatel
ČR 254 = 2,44 na 100 000 obyvatel

Ale vy asi za nemocnice, na rozdíl od definic WHO a OECD považujete i lázně, dětské ozdravovny, hospice a LDNky. To pak není divu, že podle vás máme nadbytek nemocnic. Však také máme více aut než Němci Audin a mnohem více než Holanďané A8.
01. 10. 2010 | 16:22

Rumcajs napsal(a):

poste.restante:

A proč mu tu hrdost mám platit já ? Už jsem to tady psal, tak to zapakuju.

Když onemocní uklizečka, meju i posr. záchody po zaměstnancích. Tak proč by pan soustružník nemohl míchat jogurty ?

Ano, podpora plus další soc. dávky dneska hodí na 1 dítě cca 10 tisíc. Když byla Manka nezaměstnaná, taky jsme to zvažovali. Ale hrdost nakonec zvítězila a Manka radši dojíždí . Nástupní plat 14 hrubého a na dopravu padlo asi 3 tisíce.

Většina lidí by asi zůstala sedět doma.
01. 10. 2010 | 16:23

BETTER DEAD THAN RED napsal(a):

to poste.restante

No myslim, ze to s tim zdravotnictvim souvisi. Jak rikla nas primar je predimenzovane.
Takze vsichni doktori si nemysli, ze padaji vycerpanim na hubu. Nerikam, ze to neni narocna prace, vubec ne, jenom bych netvrdil, ze by vam vsichni doktori davali za pravdu.

Drive treba se sanitkou jezdil doktor. Proc? V US jezdi jenom paramedici a naprosto to staci.

Proc je v CR vice nemocnic nez v Rakousku?

Proc by kazda obecni nemocnice mela mit specializovane pracovniste? atd.
01. 10. 2010 | 16:24

BETTER DEAD THAN RED napsal(a):

to NL:

s těma nemocnicema to mam z prednasky, ale ruku do ohne bych to nedaval. Je to taky uz nejaka doba a mozna je to uz zastarala informace.
Musel bych si to vyhledat. Nechci ani rikat zdroj, abych netvrdil neco co nikdo nerekl. Nicméne, ze zdravotnictvi je v urcitych vecech predimenzovane je myslim pravda.
01. 10. 2010 | 16:30

BETTER DEAD THAN RED napsal(a):

U těch nemocnic tam melo byt OKRESNI
01. 10. 2010 | 16:34

poste.restante napsal(a):

Rumcajs

Pokud se soustružníků a jogurtu týče, jsme zajedno.

Že je pitomý systém, kde sedět doma je výhodnější, nežli dojíždět za prací, v tom asi taky.

Nejspíš bychom, se rozcházeli ve způsobech, jak to řešit, ale to není důležité.

Já jen nechápu, proč tak mnoho vcelku rozumně uvažujících lidí skáče na špek Nečasovi & Co., když chtějí rozeštvat lidi z komerční a státní sféry?

Všimli jste si, jak to pořád zdůrazňují?

A jak i mezi státními zaměstnanci si našli své "židy", tedy učitele.

Prostě jde o to, aby se lidé štěkali mezi sebou a nikoliv s vládou.
01. 10. 2010 | 16:35

Petr napsal(a):

Když jsem dostal výpověď ze zaměstnání zaujala mne věta "projednáno s odbory". Tím jsem se dozvěděl o existenci odborů v organizaci a zároveň pochopil jejich důležitost.
01. 10. 2010 | 16:37

poste.restante napsal(a):

BETTER DEAD THAN RED

Problém není v počtech zdravotníků, ale ve struktuře oddělení a nemocnic.
Nemocnice mnohdy suplují LDN a USP.

Také je asi nesmysl, aby měl malý okres 3 porodnice.

Kdejaký sponzor koupí do "své" okresní nemocnice třeba mamograf, který je ale 4 dny v týdnu nevyužitý, přičemž provoz už musí platit VZP.

atd.

V platech zdravotníků ale rozhodně není ta největší černá díra, kde by se peníze ztrácely.

Jenže tam se to nejpohodlněji škrtá.
01. 10. 2010 | 16:41

ok napsal(a):

Pane Tomský, bohužel musím konstatovat, že jste prolhaný demagog. Skoro mám pocit, že píšete na zakázku, protože zjevně lžete, aniž pro to máte motivaci.
Čeští státní zaměstnanci jsou dlouhodobě po celých posledních cca 10 let placeni výrazně hůře, než za srovnatelnou práci v soukromém sektoru, obzvlášť ti vzdělaní. VŠ ve státní organizaci bere zcela běžně 22 000 Kč hrubého za práci, za kterou v soukromé firmě bere kolem 45 000 Kč hrubého. Podotýkám za práci ve stejné kvalitě a ve stejném pracovním nasazení (časy "kafíčka a pohodičky" skončily cca v roce 1996). Ve státním se výrazně šetří už cca 2 roky (letos nebylo na WC papír, topilo se úsporně už dvě zimy). O standardech běžných v soukromých firmách (rauty, žranice, výjezdní "konference") si řadoví (90%) státní zaměstnanci mohou nechat jen zdát. Na rozdíl od soukromých firem přitom práce neubývá - nebo je snad méně operací, méně požárů, méně soudních případů, méně duševně postižených pacientů, méně osamocených nepohyblivých důchodců, kteří potřebují pravidelný výjezd pečovatelky, aby nemuseli do domova důchodců?
Jste zcela odpojen od reality této republiky, pane Tomský, jste stejný kůl v plotě jako Milouš Jakeš, který nevnímal, co se kolem něj děje "tam dole". A bohorovně proti sobě štvete jednotlivé společenské skupiny "tam dole", hluboko dole pod vaší věží ze slonoviny.
01. 10. 2010 | 16:50

Rumcajs napsal(a):

poste.restante:

No na tom se taky neshodneme. Proč by chtěli někoho rozeštvávat ? Není snad výhodnější tvářit se jak hodný strýček z Ameriky a v klidu si hrabat poslanecká náhrady ?

To co dělají jim přináší jenom neskonalé problémy a pokles preferencí.

Jenže ona není jiná možnost. Škrtá se po celé Evropě a je celkem jeno, jestli tam sedí pravice nebo levice.

To rozeštvání, to je jenom důsledek odborářské nenažranosti a snaha zachovat si brebendy, i když zbytek národa úpí.

Ať to odboráři na na nikoho nehážou.
01. 10. 2010 | 16:51

Rumcajs napsal(a):

ok:

Tak to kecáš ty. Dá se říci, že jediná Manka VŠ teprve dodělává, jinak její kolegové jsou samý VŠ , 2 cizí řeči aktivně a tipni si nástupní plat chlapče...

Jinak v průměru tam berou mezi 20 - 25 tisíc. Až teprpve vrcholovej manažment má nad třicítku. A ti v tý fabrice normálně jedou běžně 10-12 hodin, soboty i neděle.
01. 10. 2010 | 16:58

ok napsal(a):

Co kdybyste raději napsal něco o černé díře zvané pharma industry? V jedné farmaceutické firmě jsem pracoval - zkorumpovanější prostředí jsem nezažil !!! Kontakty na ministerstvo, uplácení lékařů, výjezdní "konference" do exotických zemí, to vže placené ze zdravotního pojištění všech občanů ČR, včetně chudých řadových státních zaměstnanců a živořících venkovských důchodkyň.
Tam se ztrácejí miliardy !!!
Jste lhář, pane Tomský.
01. 10. 2010 | 16:58

Pocahontas napsal(a):

Rumcajs
když tržně léčit, tak proč ne tržně platit?

a akcie si kupte od nějaké farmaceutické firmy tam nemůžete prodělat. A koukám, že ta nadnárodní firma zas takové terno nebude.
poste.restante
od učitelů chtějí hlavně loyalitu a zacpat jim hubu. Ale stejně věřím, že přijde den, kdy to nebude nikdo chtít dělat.

a na porodnice nám nesahejte. Já rodila 2x, při prvním dítěti 3 dny na chodbě na lehátku za plentou nezamhořila oči neb někdo stále chodil, neb bylo přeplněno, podruhé jsem musela čekat na židli až ta přede mnou odrodí(nervy v kýblu že to spadne na zem) a pak hned po ní na nevydensifikovaný stůl. Pak týden v pokoji pro 6 se 6 řvoucími miminy(opět porodnice přeplněna tak se leželo provizorně na gynekologii) nezamhouřila ani oko a domů přišla na pokraji zhroucení a víckrát ani omylem. A někdo bude tvrdit, že je dost porodnic.A že klesá porodnost.
01. 10. 2010 | 17:01

ok napsal(a):

Nevím, v jaké státní firmě vaše Manka pracuje (možná na nějakém ministerstvu?). Já znám velmi dobře poměry v jedné celostátně působící státní organizaci, kde pracuje velké množství kvalifikovaných VŠ. I vrcholový management si o třicítce může nechat zdát !!!!!!!!
01. 10. 2010 | 17:03

Rumcajs napsal(a):

Pacahontas:

Dyk ti říkám ať si je platíš, třeba tržně.

A chybí mi ten odkaz !
01. 10. 2010 | 17:05

Pocahontas napsal(a):

jo ten druhý odstavec byl pro posterestane
01. 10. 2010 | 17:05

Rumcajs napsal(a):

ok:

Jaká ?
Já viděl statistický tabulky a ty jasně říkají že kecáš.
01. 10. 2010 | 17:06

Pocahontas napsal(a):

také je potřeba se rozhodnout, jestli lidé jsou opravdu jen lidské zdroje a po upotřebení je vyhodit ať se z nich stanou sociálně potřební nebo ten lumpenproletariát, nebo zda je pro společnost výhodnější stavět třeba i ty hladové zdi.
01. 10. 2010 | 17:07

ok napsal(a):

Rumcajsi, jste směšný. Prostě nemáte úplné informace, jste oběť manipulace.
Zítra nastupte jako pečovatelka, a dejte vědět, k jaké mzdě se dopracujete.
01. 10. 2010 | 17:11

Alexander Tomský napsal(a):

Tu paní jsem skutečně potkal - já nemám takovou fantazii, abych si ji vymyslel (v KFC na Andělu, Pha 5. Co má kdo, proti štíhlému státu a bohaté společnosti, opravdu nechápu. Všeho s mírou, ne? Za psaní žvástů mě platí - podívejte se vždycky pod každý článek kdo. Anarchismus (místo anarchie) byl nepodařený pokus o rýmovaný vtip(angl pun), ale nepochopili to ani redaktoři E15 a opravili na anarchismus.Samozřejmě, že se ztrácejí miliardy i ve státním zdravotnictví, státní výdaje vytvářejí korupci, ne? a tyjou z něho farmacetické firmy. Ty dvě věci si neprotiřečí. Svět není a nebude dokonalý, ale podnikavý stát je problém - ten má hlídat makroekonomickou rovnováhu - nikoli relativně svobodný trh.
01. 10. 2010 | 17:12

patriot napsal(a):

Marcus Agrippa:

Jakápak závist – pouhý popis skutečnosti.
V ostatním jen potvrzujete, co jsem napsal.

Béda:

Státní zaměstnanec je člověk placený ze státního rozpočtu (na jehož plat se skládají přímí daňoví poplatníci). Souhlasím s vámi, že paušálně 10% dolů je špatně. Osobně bych nejvíce redukoval u politiků, soudců, byrokratů a vojáků, na platy lékařů bych nesahal…
01. 10. 2010 | 17:23

Ford napsal(a):

No tak jsem se podíval jaké platy se nabízeji VŠ v hladové dolině. Ani jedna nabídka nepřesáhla 20 tisíc. Což odpovídá že lidi s VŠ poptávají. A kdyby byly tak špatně placené místa ve státním, tak by jich tam byly hromady.Jenže oni nejsou. Takže buď je to placeno líp nebo je tam za stejné nebo menší peníze pohoda. špatně placené místo se pozná podle toho, že je k dispozici.
01. 10. 2010 | 17:32

ok napsal(a):

Pane Tomský, vy to máte opravdu velmi jednoduché - najdete vhodnou poučku a hotovo dvacet. Jenže situace v české společnosti se výrazně změnila, a vy to vůbec nereflektujete. V rámci mediální "úsporné" kampaně urážíte tisíce poctivých a kvalitních lidí, kteří shodou okolností pracují ve státním, třeba jenom proto, že je prostě baví být hasič nebo sociální "pomocník lidí".
Ty pharma firmy z toho netyjou, ujišťuji vás, že ty soukromé pharma firmy velmi bezuzdně a velmi aktivně to korupční prostředí vytvářejí a budují, a to celosvětově, mají na to velmi vypracované "know-how".
Oceňuji, že reagujete, alespoň to...
01. 10. 2010 | 17:32

Gekon napsal(a):

Pocahontas
Jste slecno nejaka poplatena:)Skutecnosi je ze k nejcastejsim "kecum" lemplu patri casta vymluva na nedostatek kapitalu.K podnikani potreba predevsim mozek nejlepe kultivovany vzdelanim (ziskane pokud mozno mimo zdi statem zrizenych skol).
No a pak samozrejme chut do prace:)
Kapitalu je vsude spousta a pokud prijdete s napadem tak budete mit vsude dvere otevrene.
Pokud chcete take vedet jak to vypada kdyz se podnika s kapitalem ale bez mozku tak si prectete neco o kariere J.Tvrdika..
01. 10. 2010 | 17:37

stále rebel napsal(a):

Na štíhlé státy a řešení dluhů, je nejlépe použít metody neokonzervativců.
Například USA Reagan a Bushové

US Federal Debt as Percent of GDP by President
http://en.wikipedia.org/wik...

Státní dluh Spojených států amerických
http://cs.wikipedia.org/wik...

Veřejné dluhy USA, Japonsko, Něm+Fr.
http://en.wikipedia.org/wik...
http://zfacts.com/p/318.html

A co je ještě zajímavé, že neokoni na ty štíhlé státy potřebují vybrat více daní a i přesto ještě nadělají dluhy

Složená daňová kvóta % k HDP (pramen OECD)

Stát 1975 1985 1990
United States 25,6 25,6 27,3
United Kingdom 34,9 37,0 35,5

Zaplatili to ovšem ti dole

Ovšem zní to krásně, štíhlý stát, nízké daně a kdo má prázdnou hlavu, sotva odolá.
01. 10. 2010 | 17:38

ok napsal(a):

Ostatně to, že lidé oceňují hasiče a lékaře svědčí o jediném - práci hasiče a lékaře si lidé dokážou představit, práci úředníka ne ("on tam jen tak sedí za stolem a popíjí kafe") - jenže on ten úředník popíjí kafe proto, aby 8 hodin vydržel sedět za stolem, pracovat s dokumenty (třeba se zákony, které jsou u nás nesmyslné, bizarní a protiřečící si, nereflektující reálný svět, bez vazby na ekonomii - a ty zákony neprosadili úředníci, ty zákony prosadili poslanci) a být přitom výkonný.
01. 10. 2010 | 17:38

Béda napsal(a):

patriot, Tomský

patriot,

tak to jsme dva.

Tomský,

- co má být štíhlý stát? Jak si jej představujete? Co by měl a neměl obsahovat?
- jak si představujete bohatou společnost? Mám tomu rozumět tak, že bude vysoká PRŮMĚRNÁ životní úroveň a PRŮMĚRNÝ výdělek, přičemž nezaměstnanost a počet exekucí bude narůstat, sociální záchranná síť se rozpadne, zdravotnictví a důchody se zprivatizují, všechno spoplatní, náklady na prostou existenci zdraží, vyšší vzdělání spoplatněním pro určitou část mladé generace znedostupní a pod.?
01. 10. 2010 | 17:41

archiv napsal(a):

Kdo podepsal bystrého pana Tomského, pod takovou krávovinu?

Privátním sektorem jsou:

Bakalovy hory doly; ČEZ & spol., Řebíčkovy zlaté doly; solární elektrárny; IDOS Praha, Diag Human; OMNIPOL atd.

a fráze "chudoba cti netratí" ? No termín SOCKA je termín ryze ODSácký a uctivý jistě nebude ...
01. 10. 2010 | 17:46

ok napsal(a):

Pane Tomský, ještě jednou opakuji:
VŠ v soukromé firmě 45 000 Kč hrubého
VŠ ve státní organizaci 22 000 Kč hrubého

Stejné množství práce, stejná kvalita, stejný stres. Ten vyšší průměr o kterém píšete je jiný proto, že ve státním je malý počet nekvalifikovaných pracovníků (20 učitelů na jednoho školníka).
01. 10. 2010 | 17:47

Luba napsal(a):

Pocahontas
poste.restante
JC

Něco málo o tom prohnaném kapitalistovi Baťovi:

Krátce po vyhlášení mobilizace byli obyvatelé hlavního města K. und K. monarchie, Vídně, očitými svědky silničního pirátství své doby.
Jakýsi neznámý mladík poručil fiakristovi aby nešetřil své koně a ten se tryskem hnal vídeňskými ulicemi nepovolenou rychlostí, dokud jeho polokrevníci nepadli krátce před cílem cesty, Ministerstvem války, vysílením. Celá záležitost byla skandální a neobvyklá. Onen mladý podnikatel urazil trasu ze Zlína do Vídně a zpět v rekordním čase a s nasazením života - během pár hodin získal armádní zakázku pro svou firmu, předčil ve vyjednávacích schopnostech konkurenty a zachránil své dělníky před odvedením na válečná pole 1. světové války.
Tím mužem byl Tomáš Baťa.

Že by jen pro zisk a slávu?
01. 10. 2010 | 17:53

nemet napsal(a):

Pane Tomský, opět jste zplodil klasický dogmatický výtvor, plný stupidního subjektivismu.
Pouze jste se přihlásil k současné vládní tlupě, která u nás nevybíravě začíná rozbíjet "sociální" stát. Nová česká velkoburžoazie s plnou hubou neoliberalismu přivedla tuto společnost do situace o které si hlupáci zvonící klíči mohli jenom zdát.
01. 10. 2010 | 17:59

Pocahontas napsal(a):

Luba
a teď si představte, že by se hnal Audinou 200km za hod, jen aby předběhl své soky.Co byste o něm řekl? Když tak jel Topolánek na tenis do Brna, byly toho plné noviny.A že by už tenkrát korupce?Pochybuji, že by byl při vyjednávání tak neodolatelný.
01. 10. 2010 | 18:00

Frant. Lukeš napsal(a):

Hloupá a neomalená kritika snah státních zaměstnanců nepřipustit snižování svých platů již překročila únosnou mez. Je s podivem, že i relativně inteligentní lidé jako je snad p. Tomský se k tomu připojují.
Já nechci zpochybňovat skutečnost, že ve státní správě pracuje řada lidí, kterí jsou málo schopní, nevýkoní a zbyteční, ovšem státní zaměstnanci jsou učitelé, vědečtí pracovníci, soudci, policisté, hasiči - lidé většinou s vyšší kvalifikací (v průměru) než je obvyklé v soukromé sféře. Ovšem kritikům jako je p. Tomský jsou státní zaměstnanci dobří k tomu, aby poukazováním na jejich oprávněné snahy o udržení (ne zvýšení) mezd rozeštvávali normální lidi s nízkými příjmy, ať již pracují ve státním či soukromém sektoru. Ovšem neslyšel (nečetl) jsem, že by p. Tomský a mnoho novinářů poukazovali na to, že zisky v soukromém sektoru se v podstatě stále zvyšují nebo lehce kolísají při jejich gigantické výši. Např. banky měly v r, 2009 (tedy v roce krize) vyšší zisky než v r. 2008 a letos je mají zase vyšší než je měly loni (alespoň podle mně dostupných údajů). V r. 2008 bylo odesláno do zahraničí na dividendách asi 180 miliard Kč a loňském "krizovém" roce 150 miliard Kč (t.j. kolem 5% HDP). přitom např. ArcelorMittal Ostrava nahospodařil za 6 let asi 40 miliard Kč, které má v kolonce "nerozdělený zisk". To asi p. Tomský považuje za "přiměřený zisk". Je si možno vypočítat
(odhaduji to podle mně dostupných čísel),že za 7 let, kdy ArcelorMittal v Ostravě hospodaří, vydělal v průměru asi 4 miliony Kč na zaměstnance (bylo tam v letech 2003-2009 odhadem kolem 10.000 zaměstnanců, přičemž úhrná průměrná mzda zaměstnance za tu dobu činí odhadem 2,100.000 Kč (průměrně měsíčně kolem 25.000 Kč. To jsou již pěkné zisky. Kdyby z těchto zisků platit ArcelorMittal takové daně jako platí v západní Evropě či v USA (i tam, pokud se nemýlím, má své podniky), zaplatil by o několik desítek miliard Kč více. A t o by státní pokladně pomohlo více než snižování peněz státním zaměstnancům.
Samozřejmě to co jsem uvedl, by zasloužilo rozvést a doplnit, ale i tak je toho dost a proto končím.
01. 10. 2010 | 18:02

Targus napsal(a):

To Student:

Kdyby nenažraná lopata měla kapitál, nebyla by nenažranou lopatou,m nýbrž nenažraným buržoustem. A buržoust, jak známo, není lopata. Jak prosté, milý Watsone.
A odbory tu nebyly pro zbohatlické lopaty, alebrž pro lopaty, které to štěstí neměly a ke kapitálu se nedostaly.
Jak je vidět, studium ve Vašem mozku mnoho stop nezanechalo.
01. 10. 2010 | 18:03

Gekon napsal(a):

ok
O tom jak drou statni zamestnanci dobre svedci nedavny "monitorink pripojeni k internetu".V prumer stravi ti drici vic jak dve hodiny den nakupovanim na aukru,hranim her nebo "pokecem"v soc sitich.Mnoho z nich podniko soubezne.Pokud se jim zda ze jsou jejich vykony nedocenene tak proc proste misto stavkovani nejdou delat neco jineho?
01. 10. 2010 | 18:04

Hladis napsal(a):

To Gekon
Tak nesvar zneuzivani pripojeni k internetu se netyka jen statniho sektoru ,ale i sektoru soukromeho a to v jeste vetsi mire. Staci jen mit spravce site co k cemu aby pocitace prislusne nastavil a bude po problemu. Dalsi veci je ze pochybuji ze zdravotni personal, hasici ,ucitele..... travi svuj cas v zamestnani u internetu. Zkuste neco lepsiho a ne takovy smesny argument.
01. 10. 2010 | 18:12

Luba napsal(a):

Princip soustavy řízení Baťa je vlastně jednoduchý, ale velmi efektivní.

Baťa dokázal udělat to, že cíle firmy se staly osobním zájmem každého dělníka. On sám jim ale neříkal dělníci, podřízení či pohůnci, ale spolupracovníci. Navíc každý spolupracovník věděl, že je v postupu na vyšší pozice limitován jen svými schopnostmi a že si u Bati vydělá víc, než v kterémkoli jiném podniku - musí být ovšem v tom co dělá dobrý.

Nač by byly v takovém podniku odbory?
01. 10. 2010 | 18:16

abc napsal(a):

Naprosty souhlas s panem Tomskym, odobry a prebujely a totalne neefektivni statni aparat je anachronismem. Argument o vyssim procentu vyse kvalifikovanych jedincu ve statni sfere je drze prazdny a zcela mimo realitu (n.b. k cemu snad maji byt kvalifikovani vyse a lepe? etc.) - staci pohlednout na miru hospodarnosti a efektivity statu na pozadi NEUVERITELNE a NEUSTALE roustouciho UROKU statniho dluhu... Nemluve o teroristickem pristupu impotentnich uradu prace a spravy socialniho zabezpeceni k zivnostnikum: tem se vyse pripadne podpory vypocitava nikoli z celkove castky na pojistnem odvedene, ale podle posledniho ucetniho roku: ocitne-li se zivnostnik (a jeho zamestnanci, za ktere vyderacskemu statnimu aparatu odvadi nemale poplatky, stale rostouci DPH, etc.) v dusledku sobeckych financnich eskamoteru Noveho i Stareho sveta na ulici, konciva nezridkakdy s peti, ba ctyrmi tisici podpory na prvni 2 mesice, tremi na mesic treti a ctvrty.., pricemz posledni, sesta popodra nepresahne tisice dva. O tomlhe se asi statnim rozmazlencum nejspis ani nezda. Ale melo by, safra, melo!
01. 10. 2010 | 18:21

Targus napsal(a):

To Alexander Tomský:

1/ kvituji, že se účastníte debaty a snažíte se obhájit své názory.
2/"Samozřejmě, že se ztrácejí miliardy i ve státním zdravotnictví, státní výdaje vytvářejí korupci, ne? a tyjou z něho farmacetické firmy."
Tak nadpoloviční většina z 281 zkorumpovaných hajzlíků odhlasuje zákony umožňující rozkrádačku v řádu desítek procent každoročního státního rozpočtu a Vy místo toho, abyste volal po adekvátní změně zákonů a podstatně tvrdším postupu orgánů činných v trestním řízení, chcete, aby výše zmíněné lopaty chcípaly pod mosty a po příkopech na banální nemoci, protože by náhodou chtěly čerpat z nemocenského pojištění, které si předtím platily po několik desítek let?
A/ Jste normální?
B/ Jak velký máte majetek a jaký je Váš měsíční příjem?
C/ Považujete se na nesmrtelného a nezranitelného?
D/ Chcete tímto způsobem regulovat výskyt momentálně přemnožených mrzáků, dědků a bab?

Jsem jeden z přemnožených, takže by mne zajímalo, kdy asi tak chcípnu. Důchod mi sebrala úřednická vláda, nemocenskou už mi socka neplatí, protože jsem si dovoluji být nemocný déle, než 9 měsíců, sociální dávky se budou rušit, tak teď jen čekám, kdy mi seberou nezbytnou lékařskou péči, abych mohl rychleji chcípnout.
Předem děkuji za vaše odpovědi.
01. 10. 2010 | 18:23

xx napsal(a):

poste.restante: ten seriál znám skoro nazpaměť. Ale nebráním se pohledu jinýma očima, tož klidně mi napište jak to chápete vy, nebo které scény se mi podle Vás nehodí do krámu ? :-))

Hladis: podle čeho usuzujete že já prosazuji aby všichni byli OSVC, to mi tedy není jasné. Myslím že ani Rumcajs by něco takového nemyslel vážně. Já neprosazuji žádný extrém, jen se mi zdá, že je příliš, když o jedné třetině veškerých utržených peněz v zemi rozhoduje jen hrstka vyvolených úředníků.
Levice stále dokola mele cosi o horních 10 tisících, že mají ohromné bohatství a moc. Ale že o 1/3 vejdělků rozhoduje jen hrstka vyvolených ouřadů nikomu žíly netrhá a klidně by jim dala ještě větší díl z vydělaných peněz k rozhodování. Bohatý soukromník je lump a zloděj, úředník je snad světec.

zdenekb: krásně jste uhnul. Já reagoval především na tu vaší volovinu, že státní zaměstnanci platící daně, vlastně taky přispívají do eráru a tak ho spoluvytváří, což je nebetyčná kravina.

Stejně pochybné jsou ty stesky o rentabilitě či nerentabilitě v nemocnicích. Jsem přesvědčen že to není o tom, zda je nemocnice soukromá či ne. Tohle je spíš v úrovni pojišťoven. A nerentabilita veřejných nemocnic vězí spíše v plýtvání,než v nerentabilitě samotných léčebných zákroků. Trošku jsem se o tyhle věci profesně otřel, zejména o zákulisí fakutlní nemocnice, které běžný pacient nevidí. A věřte že tyhle řeči na mne nezaberou. Zavedl bych povinné stáže v nemocnicích pro ty co šíří tyhle argumenty, jako jste vy. Myslím že po týdnu by vás to přešlo.
01. 10. 2010 | 18:26

Targus napsal(a):

To Luba:

Finta je v tom, že Baťové nejsou na skladě. Dnes si s Vámi zaměstnavatel vytře prdel, kdy si vzpomene. Pokud máte jiný názor, uveďte, kolik dělníků pracovalo u Bati přes agentury?
01. 10. 2010 | 18:28

Luba napsal(a):

Pocahontas,
Vaše přirovnání je poněkud přitroublé.
Chcete snad říct, že si c. k. úředníci na Ministerstvu války řekli o úplatek?

Byla jiná doba.
Kvůli zachování cti pánové mezi sebou pořádali souboje na život a na smrt a páchali sebevraždy svou osobní zbraní.

Byl to zvyk, zvláště rozšířený u důstojníků. Kdo by se opovážil uplácet?

Tehdy byly dnešní hokynářské způsoby naší smetánky vlastní jen lidem z okraje společnosti.
01. 10. 2010 | 18:29

Bc Martin napsal(a):

Souhlasím s autorem. Myslím že přesně vystihl jak to vypadá a jak pracuje odborářská lobby.
Většina těh hlupáků co demonstovala u nás a v Bruselu jsou hloupý lidé, co ani neví jak funguje ekonomika a že ekonomika roste do určitého momentu a pak přichází pokles (k tomu dochází jednou za 80 let) a ten příjde vždycky ať vláda škrtá nebo přidává zaměstnancům (je jedno jesli je u moci pravice nebo levice) ale důležité je jak z toho stát výjde. Pokud bude stále přidávat platy tak z toho výjde s obrovským dluhem a nakonec bude muset stejně škrtat jako to dělá dnes sociálně demokratická vláda ve Španělsku. Krizi nezpůsobili banky ale rostoucí státní výdaje na sociální zabezpečení a platy. Odborářským bossům jde stále jen o vliv a proto korumpují některé servilní levicové strany, které jim pomáhají zadlužovat tento stát.
01. 10. 2010 | 18:31

Gekon napsal(a):

Hladis
To bych chtel videt toho zamestnavatele:)
Zdravotnim sestram preju trikrat vetsi plat.Ucitelum polovicni.Hasicum a policistum stavajici.
Ucitele odmakaji zhruba polovinu hodin co ostatni.
Hasici temer bez vyjimky makaj jeste jinde a policie ma podle povesti sve prijmy bokem..
A jen tak mimochodem - co podle Vas delaji hasici po 99% sveho casu?Chcete rict ze porad hasi?
01. 10. 2010 | 18:34

Béda napsal(a):

Bc Martin,

jenom pár otázek.
Jak doposud skončila každá éra panování pravicových koalicí v ČR? kdo udělal největší dluh?

Kdo byl u vlády v Řecku před kolapsem?

Kdo udělal největší dluhy v historii USA?

Závěrem: Pravice nedělá dluhy? vy věříte Kalouskovi?
01. 10. 2010 | 18:37

Luba napsal(a):

Targus,
já bych to formuloval jinak.

Je mnoho podnikavců a málo podnikatelů s přirozenou autoritou, budovanou po léta.

Každý chce rychle zbohatnout - nechali si někým vsugerovat, že bezohlednost a sobectví je žádoucí, jen když to něco vynese.

Skutečnému podnikateli záleží na osudech spolupracovníků a na spokojenosti zákazníků.
Nic nejde dělat jen pro peníze.

Na prachy vše převádí jen úchyl nebo ekonom. Nebo úchylný ekonom.
01. 10. 2010 | 18:38

Gekon napsal(a):

Hladis
To bych chtel videt toho zamestnavatele:)
Zdravotnim sestram preju trikrat vetsi plat.Ucitelum polovicni.Hasicum a policistum stavajici.
Ucitele odmakaji zhruba polovinu hodin co ostatni.
Hasici temer bez vyjimky makaj jeste jinde a policie ma podle povesti sve prijmy bokem..
A jen tak mimochodem - co podle Vas delaji hasici po 99% sveho casu?Chcete rict ze porad hasi?
01. 10. 2010 | 18:39

Rumcajs napsal(a):

ok:

Kam ty na ta čísla chodíš, to teda nevím. Řekni mi, jaké profese porovnáváš ?

Zajímalo by mě jedinné místo ve státním sektoru, kde se strháš.

Doufám tedy, že mezi soukromý sektror nepočítáš ČEZ či ČSD.

P.S.

Nedávno proletěla informace, že policejní úředníci si propláceli statisícové odměny. Když odchátel Ráth z ninisterstva, rozdal svým loutkám tolik, že nějaká menší africká republika by z toho vyžila celý rok.

Vzpomeňme jenom plat pana Horymíra Kubíčka, ředitele TM v Olomouci. Základní plat 60 tisíc měsíčně + další brebendy v hodnotě 150 tisíc měsíčně.

No řekněte kolegové z privátu, kdo z nás na to má ?
01. 10. 2010 | 18:41

Targus napsal(a):

To Luba:

Výjimečně s Vámi souhlasím. Problém je v tom ,že dnes to už ani ti zaměstnanci jaksi nechtějí pochopit a většina z nich spekuluje nikoli, jak lépe pracovat a více vydělat, nýbrž jak nejlépe zaměstnavatele okrást či podvést.
Zdroj: 15-leté zkušenosti.
01. 10. 2010 | 18:42

Rumcajs napsal(a):

Luba:

No oni když si zaměstnanci přijdou pro peníze, tak je žádný kecy moc nezajímají ale jenom peníze. A finančák jak by smet.
01. 10. 2010 | 18:43

Targus napsal(a):

Gekon:

Už jste někdy zkusil někoho něco naučit, zvláště pak v momentě, kdy máte v kolektivu 30 kusů tak 15 - 20 rozežraných fakanů?
Za 4 hodiny budete ždímat dres. Kromě toho mají učitelé spoustu dalších povinností, které jaksi nejsou vidět. Jen nesmyslné papírování jim zabere nejméně hodinu až dvě denně, mají-li to dělat poctivě, jak to po nich chtějí dementi z ministerstva.
01. 10. 2010 | 18:47

gekon napsal(a):

Luba
Problem je ze jste stejna jako mnoho ostatnich prijal socanskou retoriku.Davat rovnitko mezi podnikatele a zlodeje je dobra finta ale bohuzel nam skodi vsem.
Kazdy podnikatel je si dobre vedom ze velka cast hodnoty jeho firmy je v lidech .
Take je kazdemu z nich jasne ze musi poskytovat neco uzitecneho-jinak nema sanci-lido dorovolne nic nekoupi.Jedin snad ze by jim k tomu urednik vytvoril takove podminky ze by nemohli jinak:(
Za to chcete uredniky platit?Opravdu chcete vic uredniku?A vazne chcete po zbytek zivota nadavat na podnikatele kdz je jedinym resenim presne pojmenovat zlodeje a zabranit mu v dalsi cinnosti..
01. 10. 2010 | 18:51

Targus napsal(a):

To Rumcajs:

Souhlas. Pamatuji si na poslední hromadný vyhazov před 6 lety. Přišli 3 borci a mluvčí řekl:
Ků÷va, my ti serem na fíírmu, dej vypláátu a nedůůpej do našíího vyučtovááni.
Pochopitelně s podpisem ve výplatnici podepisovali i převzetí výpovědi a byl jsem za největší svini v okrese.
01. 10. 2010 | 18:53

Hladis napsal(a):

To Gekon
To by jste videl osobne jich znam celkem dost co si hraji online hry v pracovni dobe. Primo jsem se stim setkal i v mem predchozim pusibisti kde se vesele surfovalo nez to spravce site zarazil. Problem je u zamestnancu kteri internet potrebuji. Tam to jde zarazit jen spiclovanim coz ne kazdy dela. Tito zamestnanci patri mezi hlavni zneuzivatele a vesele je potkate na diskuzich a v onlinehrach. Aby nedoslo k omylu mluvime o sektoru soukromem a vetsinou o osobach na manazerskych tz. vedoucich pozicich.
01. 10. 2010 | 18:55

Gekon napsal(a):

Targus
Vim to moc dobre.Dbva roky jsem ucil na jednom nejmenovanem ucilisti.Z toho pracovniho vypeti jsem se musel lecit kazdy den stavenim vlastniho baraku.Souhlas jedine s tim ze tupouni z ministerstva jsou tupouni.(Neni problem jim poskytnout to co chteji slyset -zabere to par minut)
Radeji bych si od Vas precet jaky je vas nazor na ten kapital...:)
01. 10. 2010 | 18:55

Jedla napsal(a):

Myslíte, že nick "Alexandr Tomský" (01.10.2010 17:12:54) je opravdu autor? (Pan Stejskal by to měl poznat podle IP adresy, my tu možnost nemáme).

Jestli ano, pak ho lituji.
"...státní výdaje vytvářejí korupci, ne?" píše, chudák.

Ne. Existují státy s mnohem vyšším podílem peněz protékajících přes veřejné rozpočty, a přesto mají mnohem nižší zátěž korupce, klientelismu a podobných jevů. A naopak, i v zemích třetího světa s mizivými funkcemi státu a nepatrnými výdaji státního rozpočtu si kdejaký celník jako vystřižený z pohádky o třech veteránech řekne o bakšiš. Takže státními výdaji to nebude, korupce má jiné zdroje. Ostatně: modelový příklad korupce je už od dob Chammurapiho kodexu (Babylónie, 1686 před našim letopočtem) uplacený soudce soukromého sporu. Jak, propána, souvisí s přebujelým státem? Spíše naopak, ne? Nemožnost dovolat se práva je deficitem, nikolif hypertrofií státní moci a autority.
Korupce je jen jedním z problémů, tento stát má i potíž s ochranou trhu, antimonopolní agendou, špatný bankovní dohled státu nás stál stovky miliard na přelomu století, problémy má stát i s výběrem daní s cenovou regulací; když jsme u léků, pořád se ještě nevyřešila naprostá nedostatečnost (nikoliv přebujelost) Státního ústavu pro kontrolu léčiv, na který Julínek přehodil agendu lékové politiky ministerstva bez patřičného posílení /zaštiťoval se - jak jinak - Evropskou unií/ - a miliardy jsou v luftě.

My máme totiž světový unikát - jsme první protistátní stát na světě! To by ani Jaroslav Hašek nevymyslel - jsme švejkovatější než Švejk, a nejšvejkovatější je takový Švejk, který o tom neví. Poznáváte se, autore?
01. 10. 2010 | 18:55

gekon napsal(a):

Hladis
Manazer je od toho manazer aby sam zvazi cemu se bude venovat .Prachy si musi vydelat a z meho to nejde takze "no problem".
U urednika je to trosku jine..
01. 10. 2010 | 18:58

Rumcajs napsal(a):

Tak to je bomba, co jsem zrovna četl.

Lidový dům snížil platy o 5% a propuští.

No to je síla. Copak oni neví, že tím sníží koupěschopnost a podvážou ekonomický růst ?

Chachachaááááááá !
01. 10. 2010 | 19:05

Hladis napsal(a):

To Gekon
Kontrojete spravne ze u manazera v soukromem podniku je to vec jeho zamestnavatele a majitele a vas to zajimat nemusi kdezto urednik statni ,ktereho platite z dani se nekde flaka. Jen jsem poukazoval ,ze brouzdani na internetu neni jen vysadou statnich zamestnancu. Tudiz jako padny argument to neberu.
Jelikoz ziji v Recku setkavam se s hlouposti a lenosti uredniku na kazdem kroku ,tak opravdu nemam zajem na jejich nejake prehnane ochrane ,ale je treba oddelit uredniky a lidi prave jako zdravotni personal atd....
01. 10. 2010 | 19:16

poste.restante napsal(a):

Gekon

Tak Vy jste učil dva roky?
A podle toho, že Vy jste byl učitel na baterky usuzujete, že i všichni ostatní jsou takoví?
01. 10. 2010 | 19:18

poste.restante napsal(a):

ad Baťa
Oslovilo mne více diskutérů

Jen stručně:
Baťa nebyl ani Ježíš Kristus ani zplozenec pekel.
Byl to především schopný podnikatel.

Pro mne je ale nejpodstatnější, že naprostá většina jeho zaměstnanců jej chválila a nedala na něj dopustit.
A nemyslím, že to byli jen hlupáci, kteří se nechali oblbnout.
01. 10. 2010 | 19:21

poste.restante napsal(a):

Pocahontas

Žádné porodnice rušit nechci. :-)
Byl to jen příklad oddělení, kde péče není obvykle akutní a dojezdové doby nehrají tak podstatnou roli, jako třeba u úrazových oddělení.
01. 10. 2010 | 19:24

poste.restante napsal(a):

Rumcajs

Ne. Není výhodnější tvářit se jako hodný strýček.

Je naopak výhodné poštvat lidi z komerční sféry na ty vypasené státní zaměstnance, rozuměj úředníky, kteří se opovážili ozvat proti snižování svých mezd.

Lidi se budou štěkat mezi sebou, jak to tady někteří předvádí a aspoň si nikdo nebude všímat, jak se nenápadně privatizují činnosti a funkce, které doposud zajišťoval stát.
Jak dál funguje systém "ruka ruku myje".
A také, jak pomalu a nenápadně osekávají práva obyčejných zaměstnanců.
01. 10. 2010 | 19:32

Emissary napsal(a):

Hm, Rumci, SuPe,

jediné, co jsem pochopil, prý stejný stres a stejná kvalita. Ten "ok" je mimozemšťan? Státní sektor má stres? Ty vole, to je novina.

Hm, "xx" je dobrý, fakt dobrý.

Rumci,
já jsem se opravdu flákal. A jediným mým cílem, tedy kromě univerzálního štěstí, bylo zjistit, zda vlk (nepleť si to s Vlkem, protože on nebyl opravdu nikdy velkým) byl velký. To se ovšem nepodařilo prokázat. :)

Pane Tomský,

vynikající blog, to jste okopíroval, nebo jen měl inspiraci? :)
01. 10. 2010 | 19:33

Emissary napsal(a):

No jasně,

a poste.restante je jen blaf, výkřik do tmy. Jak jinak.
01. 10. 2010 | 19:36

Hladis napsal(a):

To XX
To o tech OSVC bylo spise na Rumcajze. Ale ja se ptal aby jste nacrtli ideu jak vas system ma fungovat. Rumcajs to nekde placnul ve 4 bodech a byl to dobry nesmysl leda tak na zasmati. Vy vsichni si pochavalujete Tomskeho blog ,ktery je leda tak pro smich a clovek ,ktery napise toto http://blog.aktualne.centru... no prominte ale Tomsky je opravdu smesny stejne jako jeho blabol o reckem bankrotu kde mu kontroval Sedlacek. Tomskeho blogy jsou dobre na zasmani a ne na seriozni uvazovani. Co se tyce penez tak ty vzdy bude rozdelovat uzka skupina uredniku at bude ve vlade kdokoliv. A abych nezapomel ten extrem jsou reci o zruseni odboru a o navratu zpet o 130 let do systemu divokeho kapitalismu. To se muzeme rovnou vratit k otrokarstvi jako nejefektivnejsimu systemu ze vsech.
01. 10. 2010 | 19:39

Pocahontas napsal(a):

poste.restante

no tohle může napsat jen chlap.

To JE akutní a dojezdové doby hrají podstatnou roli.

Odvolejte, že je porodnic hodně, jinak vyhlašuju pátek jako den odporu proti chlapům!!! A chci kvóty, jinak se nikam nehnem mužský pohled na svět je odporný!!!
01. 10. 2010 | 19:41

poste.restante napsal(a):

Emissary

Zatímco Váš příspěvek do diskuse je plný věcných argumentů. :-)

Jak jinak
01. 10. 2010 | 19:42

Emissary napsal(a):

No jo,

pane Tomský,

asi ten blog se měl nazývat:

Odbory a mystický stát.

Odbory jsou totiž vždy státní. :)

Dobrý večer, pane Tomský, jsem velmi, velmi rád, že píšete. Opravdu velmi rád. Vaše texty jsou nepřekonatelné, až na drobné výjimky, ale i ty jsou mnohdy vyjímečné.
01. 10. 2010 | 19:45

stále rebel napsal(a):

Pro Bc Martin.
Cituji tě:
„hloupý lidé, co ani neví jak funguje ekonomika a že ekonomika roste do určitého momentu a pak přichází pokles (k tomu dochází jednou za 80 let) a ten příjde vždycky ať vláda škrtá nebo přidává zaměstnancům (je jedno jesli je u moci pravice nebo levice) ale důležité je jak z toho stát výjde.“

Můžeš mi říci, proč jsi nám o tom neřekl dříve? Kdybychom to věděli, mohli jsme se na to připravit.

Jinak vážně, myslel jsem si, že jsi hloupý, ale už to má takový rozměr, že to vypadá spíše na legraci.

PS: Na ta y(i) dávej pozor.
01. 10. 2010 | 19:45

poste.restante napsal(a):

Pocahontas

Byl jsem u třech porodů svých potomků.
Popisuji realitu malého okresu, kde je malá nemocnička, kde počet porodů byl tak nízký, že i VZP zvažovala zrušení smlouvy.

Když totiž porodník neodrodí určitý počet za rok, stává se z něj fušer.

Vy byste raději kvalitní porodnici půlhodiny od místa bydliště, anebo "rizikovku" pět minut od baráku?
01. 10. 2010 | 19:46

Emissary napsal(a):

poste.restante,

moje věcné argumenty jsou často skryté, ale mnohdy jsou devastující každému ze socialistů. A ne každý má dar je vidět. :)
01. 10. 2010 | 19:48

poste.restante napsal(a):

Emissary

Nejsem tedy ten šťastlivec, který by byl obdařen. Zkusím s tím žít. :-)

Ale musím Vás zklamat.
Oznámením, že mé příspěvky jsou jen blaf a výkřik do tmy, se necítím být nijak devastován.

To s Rumcajsem či Carlosem mohu být klidně ve sporu, ale alespoň vím proč.

Vy býváte jindy taky lepší. Copak, špatný den?
01. 10. 2010 | 19:59

Emissary napsal(a):

Vůbec ne,

poste restante.

Celou diskusi jsem narychlo prošel. Zkuste s tím žít. :)

No, to já také vím, proč jste s nimi ve sporu. PROBLÉM JE, že Vy to nevíte. :)

Jsem, jaký jsem. Naopak, dnes mám celkem dobrý den.
01. 10. 2010 | 20:12

Targus napsal(a):

To Gekon:

ÁÁ, pán učil na vysoké indiánské, tak to ano. Vzhledem k tomu, že jste si barák stavěl sám, popř. s učni v rámci praxe a z učitelského platu, bylo to zcela zřejmě za hlubokého socíku a polovinu činil nakradený matroš. Klid - neprásknu to, já kradl taky :-)
Proberte se, člověče, škola dnes a před dvaceti lety, jsou zcela jiné pojmy.
Jen malá perlička, učitel musí ke každé známce každého žáka každý kvartál, pololetí, či konec roku zplodit jednu stránku formátu A4.
Tuhle krávovinu jste zplichtil za dvě minuty u míchačky?
Podotýkám, že nejsem učitel, nemám vystudovaný pajdák a pro pedagogy všeho druhu jsem měl vždy jen slova výsměchu.
01. 10. 2010 | 20:18

poste.restante napsal(a):

Emissary

Vidím, že pokračujete ve stejném stylu. Výkřik, obvinění či dehonestování oponenta a víc nic.

Nu což. Počkám si.
01. 10. 2010 | 20:21

MirekS napsal(a):

Pane Tomský,
jak je to vlastně jednoduché. A jak to jde lehce zařídit. Má ty prostá čistoto, nebo má ty čistá prostoto? Stoupenci plošných škrtů mají jistě radost. A zabrnkat na strunku výdajů daňového poplatníka, to je vděčné. Kdybyste nám to s tím státním aparátem předvedl, jak to dělat. A pak vlítněte na ty Řeky, ať je už čistá a neposkvrněná i EU.
Anebo radši ne, méně škody z pár popsaných (elektronických) papírů...

Zdraví

MirekS
01. 10. 2010 | 20:22

turista napsal(a):

Vážený pane.
Vyprodukoval jste neuvěřitelně ubohý blog plný pravičáckých žvástů, simmplexních úvah a nenávisti. Pracuji zčásti ve státní nemocnici a zčásti v nemocnici, která je a.s. Podmínky i náplň práce se v obou zařízeních moc neliší. Ani platy ne. Jsme placeni ze zdravotního pojištění nikoliv z rozpočtu. Musím vám připomenout, že i my máme děti jako vy, řádně platíme daně a přispíváme i na vaši budoucí penzi jako vy na naši. Odbory jsou nutné proto, aby si z nás zaměstnavatelé nedělali trhací kalendář. A tchatcherismus, který tak obdivujete je dávno na smetišti dějin, protože preferoval ty bohaté a privilegované degresívním zdaněním a jinými výhodami jako např.třicetitisícovou mateřskou ze státní kasy pro vysokopříjmové maminky. Volný trh bez regulace selhal. Rozbil se na hamižnosti a nepoctivosti svých protagonistů.
01. 10. 2010 | 20:22

Emissary napsal(a):

poste.restante,

taková malinká a jemná. Nic, co byste si nezasloužil. :)

https://www.youtube.com/watc...
01. 10. 2010 | 20:25

turista napsal(a):

Vážený pane Tomský. Váš blog je tak dehonestující a simplexní, že vám doporučuji ho zlikvidovat.
01. 10. 2010 | 20:26

A proto teprve krize přijde........ napsal(a):

To: xx
.
Naprosto perfektní výklad o tom, že státní zaměstnanec nikdy žádné daně neplatí. Toto je třeba neustále zdůrazňovat, neplatí ani daně, ani zdravotní ani sociální pojištění. Neplatí nic, protože si nic nevydělají.
01. 10. 2010 | 20:30

poste.restante napsal(a):

Emissary

Díky, ale já raději spíš Pink Floyd, nebo Oldfielda či Jarreho.

Poslyšte.
Nechcete se raději bavit k věci?
Když už se mnou ztrácíte čas? :-)
01. 10. 2010 | 20:31

Emissary napsal(a):

poste.restante,

no, na to jsem si již zvykl.

https://www.youtube.com/watc...

To Vás asi potěší.
01. 10. 2010 | 20:36

xx napsal(a):

Hladis: rozhlédněte se po světě. Problém je v tom, že u nás nemáme nikde odbory. U nás jsou jen karikatury odborů. Špičky odborů sedí v politice, jiní politici se dostaly do politiky přes odborovou sesli. Vesměs odbory jednají velmi politicky, ze setrvačnosti levicově, přitom z podstaty se jedná spíš o úzké zájmové uskupení hájící sobecké zájmy svých členů. Odbory všeobjímající, celorepublikové, to je relikvije z doby komunismu, kdy z odborů udělali komunisté revoluční odborové hnutí což jde spíše proti podstatě a účelu odborů.

Jednou jsem viděl pořad o odborech v USA. Tam fungují odbory oborově a skutečně je vidět co dělají. Sice je to trochu dvojsečná zbraň, ale fungují jako odbory a ne jako hlásná trouba politiky. Například, řidiči kamionu co nejsou v odborech berou až 60% mzdy řidičů odborářů. Prostě tam odbory jednají za zaměstnance a ne za politickou stranu jako u nás. Proti takovým odborům nelze nic namítat, sám bych se k nim připojil.

Jinak co se týče vaší argumentace ohledně mých představ, nejsem extremista za jakého mne máte. Návrat ke kapitalismu 19 století si opravdu nepřeji a nechápu jak jste na to přišel. Jenom mi připadá rozumné, udržovat co možná největší poměr mezi produktivní a neproduktivní částí zaměstnanců ve prospěch těch produktivních. Produktivními zaměstnanci rozumějte prosím ty, kteří tvoří hodnoty a plní státní kasu ( nejen dělníci pochopitelně ), nikoli ty co z ní jen více či méně berou. Tím ale nechci říct, že policisté nebo hasiči nejsou potřeba a měli by se zrušit. I když je klidně možné, že i soukromé hasiče nebo policisty bychom klidně mohli mít a fungovalo by to bez potíží minimálně stejně jako teď.

A jak je to s tím flákáním ? Já upřímně věřím a mám i jistou zkušenost, že obrovské množství úředníků trpí skutečnou přepracovaností. Agendy je opravdu hodně a zpracovat jí trvá velmi dlouho. Proto ty dlouhé čekací lhůty a ještě je nedodržují. Oni fakt nestíhají. Problém je v tom, že valná část agendy úředníků vzniká z potřeb jiných úředníků a pro ostatní lidi je to zcela zbytečná činnost nemající pražádný smysl.

Nedávno byl skvělý vtip v Simpsonových, šáša Krusty dlužil na daních a tak mu finančák všechno sebral, včetně Krusty Burgeru. Přejmenovali to na Finance Burger nebo jak to tam bylo a Homer si tam šel koupit burger. Obsluha mu dala vyplnit žádost se spoustou dotěrných majetkových otázek a když to Homer vyplnil, obsluha dala razítko a povídá, v pořádku, přiďte si za dva až šest týdnů.

Jen se lze dohadovat, že to proto, že jeho žádost putovala od úřadu k úřadu ( přecijenom je to v USA a ne u nás, u nás by musel lítat Homer s lejstrem ) a než to posoudili a zvážili a vypracovali odbornou analýzu, soupis materiálu, energetickou náročnost a ekologické dopady a obecné statistiky, takhle dlouho to reálně trvalo a to ještě pracovali svižně a přesčas aby to vůbec zvládli v termínu. Vyrobit Hamburger je poměrně složitá procedura vyžadující rozvážné plánování zdrojů, dodržování ekologických zásad, přesné plánování dodávek, dohlížení, kontroly jakosti všech surovin i finálního výrobku, zkrátka není to žádná sranda.
01. 10. 2010 | 20:39

Emissary napsal(a):

poste.restante,

no, prosím, k věci.

A co Vás zajímá? :)
01. 10. 2010 | 20:41

Tencokida Hnuj napsal(a):

Autor
Několik nicků Vás tady nařklo, že jste ve Vám vedených podnicích zanechal dluhy a nmáte k nim.
Co je na tom pravdy ?

Abych si udělal jasno, zda se stylizujete do role konzervativního politologa či konverzativního.

Co mají podle Vás dělat odbory ?
Navrhovat 20 % snížení platů ?

Tak jo. Ale vláda ať teda nyvrhne 20 % zvýšení platů.

Za sebe si myslím, že ouřadové by měli držet basu, když spousta lidí z nestátního sektoru přišla o místo a mnozí si je udrželi jen za cenu snížení mzdy.

Ale takhle primitivním způsobem se pouštět do odborů a dělat z nich okrajový, dětinský, nesvépravný spolek ?
Vždyť jim takhle vlastně děláte reklamu !

A nezapomeňte ! Islám klepe na dveře !

Kdo si myslíte, že proti němu bude bojovat ? Rozvrácená společnost ?

Ta JÍM BUDE POHLCENA !
01. 10. 2010 | 20:43

xx napsal(a):

xx: a k té byrokracii, samozřejmě seriál jistě pane ministře a díl o tom jak Humhrey chtěl potrestat jeden místní úřad za to, že neposílá správně vyplněné formuláře, přitom jak se ukáže jedná se o jeden z nejlépe hospodařících a fungujících úřadů v zemi. Ale nevyplňují formuláře a statistiky tak mají být potrestáni.

Opět velmi poučné a opět si z toho asi beru jen co se mi hodí a tu pozitivní úlohu státu a úředníků tam nechci vidět.
01. 10. 2010 | 20:52

Mogula napsal(a):

Tady někdo netuší o čem píše. Ono celkem ani nejde o nějakou 7/10, ale spíš o to, že se úřady stanou pašalíkem pana ředitele a zásluhovost bude posuzována dle donášení, alpinismu a povolnosti. Ono srovnávat soukromou firmu, kde panu řediteli někdy jde i o vlastní peníze a úřad, kde se pan ředitel řídí zcela jinými zásadami není zcela namístě.
01. 10. 2010 | 21:10

Hladis napsal(a):

To XX
Moc to generalizujete a hazete do jednoho pytle.

To ze se par odboraru vysplhalo do politiky ? Po slozeni funkci v odborech je to jejich vec stejne jako Tuma predcasne opustil guvernera CNB a hnedle je clen TOP09 a kandiduje na primatora ,tak proc by nemohl nekdo z odboru udelat totez. Nikde neni zadny stret zajmu.

Moje zkusenost s odbory je vesmes pozitivni ikdyz jsem tam ,kdyz jsem byl zamestnanec ,nikdy nevstoupil a ani nechtel. Reknetemi kde odborari vylozene buzeruji firmy ? Vzdyt skoro zadne stavky nebo demonstrace v cechach nejsou. V cechach panuje az prekvapivy klid. Nikdy jsem nevidel odbory chtit nerealne az silene pozadavky. Oni haji zajmy clenu tim ze vyjednavaji kolektivni smlouvu se zamestnavatelem a ne sve "sobecke" zajmy. Nevidel jsem ze by si zamestnavatele nejak stezovali na pristup odboru. Me pripada ze mluvite o odborech reckych ,ale urcite ne ceskych. Nechci rict ze ceske odbory jsou bezchybne ,ale kdyz je porovnam s ostatnimi tak se chovaji racionalne.

Odbory v USA neznam nemuzu slouzit.

Mea Culpa hodil jsem vas vsechny do jednoho pytle a zgeneralizoval jsem to. Ja taky nechci aby nademnou stala armad uredniku ,dloubala se v nose a protoze je otravuju me hazeli klacky pod nohy. Toto si uzivam dost s reckymi urady a na ceske vzpominam s laskou. Mno to je extrem soukroma policie a hasici. To by jste musel rozvest jak si to predstavujete protoze to proste nejde. To budu platit za ochranu bezpecnostni sluzbe a kdyz bude horet ,tak nejdriv zaplatim na drevo kulatou sumu a pak zacnou hasit ? To je prece hovadina.

Podivejte treba danove priznani na jeden papir. Vsechny strany stale slybuji ze to provedou uz kolik let. Skutek utek. Vetsina uredniku se opravdu neflaka ,ale efektivita tam chybi a neni to jen jejich vina. Ty regule podle kterych pracuji nekdo vytvari. Kdopak to asi je.

Bohuzel jako OSVC nemam cas sledovat televizi jako kdysi ,kdyz jsem byl jen zamestnancem :)

Byrokracie je vsude at v USA nebo u nas. Kdo ze ji vytvari ? Politici a je jedno zda sedi napravo nebo nalevo.
01. 10. 2010 | 21:34

denda napsal(a):

Citát (ukradl jsem u Tribuna).

Zatímco dříve platilo, že to nejhorší, co jste mohli o někom říci, bylo, že se prodal, dnes platí, že to nejhorší, co může o někom říci, je, že je na trhu neprodejným zbožím.
(Robert Reich)
01. 10. 2010 | 21:42

Ferda napsal(a):

Tomský zde vystupuje v roli slouhy velkokapitálu nebo místní zlodějské kleptokracie. Možná je za to placen, možná se jen snaží být jako oni, sdílet s nimi jejich názory.. Pro zloděje zajisté bude výhodný slabý stát se slabou správou. K tomu také stačí jen zdecimovat tuto správu, rozbít ji na jednotlivce, kteří jsou snadno manipulovatelní. Určitě zná pověst o Svatoplukovi, který ukazuje na prutech svým synům, že jednotlivé je lze zlomit snadno, ale svazek ne. Proto odbory jsou takovou přítěží. Ti dělají z lidských zdrojů (jak jsou lidé degradování v dnešním kapitalsmu) ten svazek, který se nedá jen tak zlomit. Navíc v naší vytunelované zemi jsou platy v průměru 5x menší než na Západě. A zatímco tam je relativní prosperita, u nás přesto ne. A Tomského ještě pobuřuje, že se ještě někdo bouří, že je mu tato relativně almužna ještě krácena těmito zloději.
01. 10. 2010 | 21:45

Jindra napsal(a):

Pracuji ve státní správě téměř 20 let. Vždycky se na nás lidé dívali přes prsty. Ale ta hysterie, kterou vyvolali dnešní mocipáni ve spolupráci s médii, tak to tu ještě nebylo. Co je dnes najednou odborníků, kteří ví, že úředníků je desetkrát tolik, než je třeba, že jen surfují na internetu, popíjí kafíčko a užívají si skvělých výhod. Proč už teda všemi milovaní pravicoví politici, z nichž většina je ve vládě nebo parlamentu více než 10 let, už dávno proti tomu nezakročili ? No asi proto, že by ztratili vděčné předvolební téma, kterým přivábí české závistivé stádo, které věří lžím typu třináctý plat, příspěvek na dovolenou nebo na fitnes nebo tvrzení o poklesu průměrného platu v soukromém sektoru narozdíl od růstu platů ve státní sféře.
Než začnu nadávat na úředníky a zbytečnou byrokracii, tak si musím uvědomit, kdo ji vytváří. Je to vláda a poslanci, kdo vymýšlí nové a nové agendy, jednoduché agendy zesložiťuje (např. různé vícerychlostní čerpání dávek)a na úředníkovi je, aby tyto agendy v souladu se schválenými zákony vykonával. Úředník na okresní úrovni si žádné papíry nevymýšlí
A ještě jedna věc nakonec:Pokud někdo chce radikálně snížit počet úředníků, nechť poctivě řekne, o které služby státu nestojí !
01. 10. 2010 | 21:58

Targus napsal(a):

To Jindra:

Celkem Vám věřím, nicméně jsem sechopen Vám vyjmenovat řádově desítky zbytečných úředních činností a potvrzení pro potvrzení, která slouží vyloženě pro buzeraci obyčejných lidí. Tam by se zcela jistě našlo mnoho zbytečných seslí a kanclů.
Pokud máte zájem, agenda, která přibyla za 20 let jen v mém oboru - silniční dopravě.
1/ každoroční potvrzení o finanční způsobilosti - zcela zbytečný cár papíru, byznys pro pojišťovny, které berou prachy za nic.
2/ hlášení o hopodaření s odpady
3/ hlášení o hospodaření s nebezpečnými odpady
4/ agenda okolo silniční daně
5/ agenda okolo výběru mýta
6/ několik veletočů s profesními průkazy, potažmo pravidelným školením profesionálních řidičů
7/ statistická hlášení o tržbách a transferu zboží v rámci a mimo rámec EU.

Jen v těchto ubohých 7 bodech najdete prostor pro úsporu tisíců úředníků v rámci ČR.
Takto mohu pokračovat ve kterémkoli oboru.
01. 10. 2010 | 22:15

poste.restante napsal(a):

Jindra
Vystihnul jste podstatu.
Je komické, když proti úředníkům brojí ti, kteří jim vymýšlejí práci, tedy politici.

Ostatní:
Došlo k neúměrnému nárůstu počtu úřednických míst? No ano. Ale kdo vymýšlí pravidla, podle kterých vyplnit daňové přiznání je pomalu činnost pro vysokoškoláka?

Proč například někdo nekoordinuje nákup software pro celou státní správu?

Zažil jsem následující situaci:
Pracovnice Okresního úřadu (již zrušeného) naplnila agendu systému, třeba sociálních dávek. Jednou měsíčně vytáhla ze systému souhrnná data, vytvořila z nich tabulku v Excelu, tu vytiskla a odfaxovala do Prahy na příslušné ministerstvo.
Zde sedělo několik referentek a přepisovalo špatně vytištěné faxy do vnitřního informačního systému ministerstva. Pochopitelně nekompatibilního se systémy jiných ministerstev.
Opravdu si někdo myslí, že tuhle pitomou a nesmyslnou činnost prováděly ony úřednice z vlastní vůle?

Proč je v tomto státě 14 krajů, přičemž v jednom návrhu ODS jich bylo kdysi tuším 36?
Opravdu potřebuje desetimilionová zemička 14 sad úřadů.
Obzvláště "komicky" to vyvstane, když si zjistíte, že EU přiděluje některé peníze na úrovni tzv. NUTS 2, které musí mít minimálně milion obyvatel.
Takže u nás se spojují 2 i 3 kraje, aby mohly být příjemcem těchto peněz a dohadují se, jak je rozdělí.

Tohle vymysleli úředníci?
01. 10. 2010 | 22:20

poste.restante napsal(a):

Targus

Máte pravdu.
Ale je to chyba těch úředníků?
Myslím řadové referenty.
Šéfové, ti by měli být právě placeni za to, aby systém zjednodušovali a navrhovali změny.
01. 10. 2010 | 22:22

Jindra napsal(a):

To Targus:
Pojišťovny nejsou státní správa, jinak máte pravdu. Jen ty tisíce jsou trochu přemrštěné. Celkem je v státní správě něco přes 100 tisíc úředníků (bez učitelů, hasičů, policistů a zdravotníků), takže v resortu životního prostředí a dopravy byste ty Vaše tisíce těžko hledal. Nicméně platí to, co jsem už napsal: Zeptejte se především politiků, pro je byrokracie přebujelá.
Jinak je pravda, že na každém úřadě je průměrně desetiprocentní personální rezerva,takže snížení počtu úředníků v tomto rozsahu je možné.
01. 10. 2010 | 22:27

hoven napsal(a):

10% se mi zdá málo, dá se jít dolů aspon o 30%. aby měli proč řvát.
01. 10. 2010 | 22:36

poste.restante napsal(a):

xx

Když opustíte demagogii, dá se to, co píšete číst a dokonce i souhlasit.

Jen nevím, proč Vás překvapuje, že odbory jsou levicové.
Měly by snad odbory bojovat za nižší daně pro vysokopříjmové skupiny?

Odbory jako relikt socialismu?

Zkuste říci v Polsku, že Solidarita je komunistický výmysl.

Možná u nás, kde bylo členství povinné a lidé vůči tomu získali odpor. Ke všem těm příspěvkům na "Fond solidarity" a spol.

Odbory mají takové postavení a takovou sílu, jakou jim dají jejich členové. Síla jejich vystoupení a akcí.
Proto mají odbory u nás jiné postavení, nežli na západě Evropy či v USA.

Masáž médií a pravicových stran je vcelku logická.

Ale vždycky, když mne někdo přesvědčuje o tom, že je nějaká činnost či organizace zbytečná, položím si jednoduchou otázku:

A komu pomůže, v čím zájmu je, aby daná organizace neexistovala?

Obvykle je pak vše mnohem jasnější.

Slabé odbory, stejně jako slabý stát jsou v zájmu jedině těch, kterým vadí silný partner a kontrola. Toť vše.
01. 10. 2010 | 22:38

poste.restante napsal(a):

hoven

Váš odhad (- 30%) je založen na jakých podkladech?
Tedy kromě hospodských řečí?
01. 10. 2010 | 22:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý výkřik, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 10. 2010 | 22:41

Skogen napsal(a):

Velmistře Tomský, také vám ta kuřecí křidélka chutnala?
01. 10. 2010 | 23:31

hoven napsal(a):

poste restante
pruměrnej plat ve státní správě je cca 23 tisíc. po snížení o 30% by byl cca 16 tisíc. což je plat, o kterým se spoustě lidem ani nezdá. a ty narozdíl od státních zaměstnanců pracujou. já bych státnim zaměstnancum možná snížil platy ještě víc. kromě toho bych odboráře poslal na převýchovu praci do nějaký soukromý fabriky( nejlepe asijských investorů) na tři měsíce k výrobní lince za 15 hrubýho. myslim si, že by jich přežilo tak 10 až 15 %. a ti co by přežili by se možná začali chovat slušně.
02. 10. 2010 | 00:51

Pocahontas napsal(a):

poste.restante

no myslím, že půl hodiny je už dost. Nedávno tu v blogu paní z Indie kritizovala, že v Indii jsou porodnice 50 km od sebe, že je to moc a že kvůli tomu umírají ženy i děti. Copak jsme my též rozvojová země, že to bude také tak?
Na blogu paní Makovcové se píše o spoustě postižených dětí vinou zpraseného porodu. Pro vás musí být dojezdová vzdálenost pro úrazy, které se staly třeba při odchodu z hospody nižší, než pro akutní porod?
Asi záchrana starců po infarktech je důležitější, než nová generace.
Ať mně nikdo netvrdí, že porodnic je dost. Já mám své zkušenosti velmi negativní.

Ale dřív se přeci rodilo doma, tak proč v rámci šetření nezrušit třeba všechny porodnice? A proč v rámci šetření nezrušit třeba celé lidstvo?
Příroda by si oddechla a u nás v deštném pralese funguje vše, jak má i bez peněz a odborů. Škoda jen , že kvůli ziskům těžařských firem ho již mnoho nezbývá.
A proto teprve krize přijde...
to jste mně rozesmál. Veřejná služba je mnohdy důležitější, než výroba nějakých šuntů. A postindustriální společnost má být založená hlavně na službách, neb výroba má být tak produktivní, že se v ní uživí jen omezený počet lidí. Budou za nás totiž pracovat stroje!!!
A lékař si na sebe vydělá- udržuje totiž to nejdražší co člověk má -totiž zdraví, které však mnohý ocení až když ho ztratí.
I učitel tvoří hodnoty- vzdělané lidi, naši budoucnost. Je to ta nejhumánnější služba. Zkuste si své dítě týden učit třeba číst a psát sám a uvidíte, že to velmi rád přenecháte někomu jinému a platil byste za to rád na dřevo, jen abyste se této povinnosti zbavil.

hoven
běžte si na měsíc učit puberťáky na druhý stupeň nebo učiliště a budete tvrdit, že práce v kamenolomu byla selankou.

A to si představte, že ti učitelé po 15 letech praxe to dělají za 17 hrubého.
02. 10. 2010 | 08:32

Dr.Kongo napsal(a):

Je vidět, že je v kursu politika, která má rozdělit lidi v duchu hesla "rozděl a panuj".Postavit údajně privilegované zaměstnance, t.j. státní, proti neprivilegovaným, soukromých, v rámci státních zaměstnanců ty relativně potřebné, např. zdravotníky a hasiče proti těm naprosto nepotřebným, t.j. úředníkům všech druhů.Možná jsou v tomto státě nějací privilegovaní státní zaměstnanci,ovšem nejsou to řadoví úředníci.Možná by se pan Tomský divil,ale můj plat je po 12 letech na úřadě stejný jako před 5 lety a veškeré tzv. zvyšování platů, ať už zvýšením tarifů v minulosti nebo i postup do vyššího tarifu na základě odpracovaných let bylo u mého zaměstnavatele vždy kompenzováno odpovídajícím snížením osobního ohodnocení (pokud ho dotyčný měl),takže nyní již až na výjimky nikdo na našem odboru skoro žádné osobní ohodnocení nemá (max. 200-300 Kč). Jistě, i v rámci úřadu jsou zase jiné odbory z hlediska mezd privilegované.Jen to možná nejsou zrovna ty, které by si to skutečně zasloužily,a nejsou to určitě odbory vykonávající tu klasickou státní správu, se kterou se nejvíc setkávají obyčejní občané,jako stavební, sociální,dopravní úřady.To je tzv. pravicová politika v praxi, protože náš úřad, který z dobrých důvodů nejmenuji,ovládá již více než 10 let též nejmenovaná politická strana. A je mimo jiné tak důsledně pravicová, že dovedla hospodaření úřadu (města) tam, kde je.To jest v p....i.
02. 10. 2010 | 09:29

marty napsal(a):

trefně a výstižně napsáno.....
02. 10. 2010 | 09:34

stále rebel napsal(a):

Místo chemiků a různých pravicových ideologů by problému měli hovořit ekonomové.

„Ke státnímu dluhu a strategiím, které by mohla vláda zaujmout, se vyjadřuje ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní se radikální škrty v situaci chabého a nestálého ekonomického oživení rovnají sebevraždě

ak byste tedy ohodnotila způsob „šetření", který bude ve finále stát daňové poplatníky víc? Rozestavěné silnice se přeci budou muset dostavit a jen jejich zakonzervování bude stát miliardu.

Obecně, ten princip Kalouska, to je princip účetního, který prostě škrtá, co se nehodí. Ale tato situace vyžaduje ekonomický přístup a hlavně vizi, která v českém prostředí, nejen v ekonomice zoufale absentuje. Výdajový problém se spíše týká udělování státních zakázek a organizaci státní správy, nikoliv primárně sociálních výdajů. Vždyť tolik diskutovaná podpora v nezaměstnanosti činí jedno procento všech výdajů a podmínky a délka a výše jejího udělování patří mezi nejméně výhodné v celé EU. Problémem zůstává silný klientelismus a nepotismus. Často ani nejde o peníze, ale různé protislužby „já na brachu, brácha na mě“. Je důležité uvědomit si postavení ČR v globální ekonomice a pokusit se formulovat vizi, která ovšem bude mít politickou legitimitu obyvatel. Takového úkolu ale současná vláda není schopna.“
http://denikreferendum.cz/c...
02. 10. 2010 | 10:00

Targus napsal(a):

To poste.restante:

Nikoli, to není chybou úředníků, ani jejich šéfů. Je to dáno mizernou prací pánů poslanců, vlády a zcela bezduchým přebíráním normativů z EU ve stylu Já jsem Hujer a kdo je víc, anebo chcete-li Poturčenec horší Turka.
Mám vazby na zahraničí, vím, jak to funguje jinde. V mnohých případech je zátížení agendou minimální, nařízení z Bruselu jsou přijímána a vykládána v mnohem přijatelnější a přátelštější podobě, než ty sračky, které produkují ministerští vymatlanci u nás.
Klasický případ - získání profesního průkazu řidiče vozidla nad 3,5 t. Nestačí autoškola a řádný zácvik 200 hodin na vozidle, jak to bylo kdysi. Místo skutečného nácviku v reálném provozu musí řidič absolvovat školení v délce 280 hodin, přičemž samotnému řízení vozidla se věnuje 10 hodin!!!
A teď ten největší paradox - nejdříve kterýsi debil v ČR stanovil rozsah školení naprosto neodvisle na Bruselu a následně ministerstvo dumalo, co do těch 280 hodin nacpat. A tak se novopečení profesionálové učí místo couvání nebo jízdy po městě naprosto nepoužitelné teoretické kraviny, jak fungují elektronické systémy nových vozidel, píšou testy ze životosprávy a skládají rekvalifikační zkoušky na lapiduchy - vše samozřejmě opět jen formou papírových testů, nikoli simulací relálných situací.

To Jindra:

Finanční způsobilost se dokládá daňovým přiznáním, přičemž nezáleží na finanční kondici firmy (na čem záleží, neví ani moc účetní či ekonom, dokonce ani úředník. Kontroluje pouze jediný řádek v přiznání, nic jiného jej nezajímá). Pokud firma "neprojde" nemůže podnikat, protože je údajně ohrožena její schopnost dostat závazkům vůči státním institucím. Na to konto se pak musí pojistit u některé z pojišťoven za desetinu částky, která je po ní žádána státem jako garance. A není to málo (330.000 Kč na první dopravní prostředek a 180.000 na každý jeden další). Přitom je postižený nucen podepsat bianco směnku, eventuálně se zaručit majetkem.
Víte ještě o nějakém oboru, který je tak bezuzdně ždímán pojišťovnami za přímého dozoru státního aparátu?
A k Vašemu názoru o počtech úředníků asi tolik. Jen na této agendě dokládání finanční způsobilosti se živí 5(!) úředníků v Moravskoslezském kraji. Vynásobíte-li toto číslo počtem krajů, jste na 70 - slovy sedmdesáti kusech.
02. 10. 2010 | 10:40

poste.restante napsal(a):

Pocahontas

Nevím, proč chcete být za každou cenu v opozici.
Nikde jsem netvrdil, že rození dětí je méně důležitější, nežli záchrana při infarktu.
Ale pokud vše probíhá normálně, dá se vcelku odhadnout, kdy k porodu dojde a dostavit se v předstihu. Což se u úrazů a infarktů většinou nedaří.

To, že některé nemocnice před pár lety omezily porodní oddělení a když pak přišel "baby boom", neuměly zareagovat, je prostě fakt.

Ale mně nešlo právě o porodnice.
Prostě si myslím, ne vím vcelku určitě, že některé nemocnice provozují poddimenzovaná oddělení, která ani potřebný počet případů za rok.
02. 10. 2010 | 10:49

poste.restante napsal(a):

Targus

Souhlas.
Přesně tohle jsem měl také na mysli.
Sám znám několik podobných příkladů z jiných oblastí.

Soudný úředník kraviny nevymýšlí, protože ví, že by pouze vyrobil pro sebe práci navíc za stejný plat.

Jenže pak ještě existují tupouni, šéfové a politici.
Ti musejí dodat své pozici zdání důležitosti a významu a proto právě tyhle pitomosti vymýšlejí.
A oni přitom tyto agendy vykonávat nemusejí, takže jim o nic nejde.
02. 10. 2010 | 11:01

stále rebel napsal(a):

„Ve zprávě Světové banky „Doing Business 2009“ bylo hodnoceno celkem 181 zemí. Česko se umístilo až na 75. místě. Z členských zemí Evropské unie hůře dopadlo pouze Polsko a Řecko“
http://www.financninoviny.c...

Před pěti lety jsme byli na 50 místě.
02. 10. 2010 | 11:17

NL napsal(a):

Jen tak pro zajímavost. Doufám, že už nikdo nevěří, že máme nadbytek nemocnic. Toho čeho máme při pohledu na statistiku nadbytek jsou nemocniční lůžka. Ale to jen z důvodu, že nemocnice suplují nedostatečný sociální sektor. Žebříček seřadím podle nemocničních lůžek. Samozřejmě chybí země, které neudávají počet pečovatelských lůžek.

nemocniční lůžka, pečovatelská lůžka, lůžka celkem

1. Německo -817, 965, 1 782
2. Česko - 718, 263, 981
3. Francie - 711, 863, 1 574
4. Belgie - 656, 1 229, 1 885
5. Finska - 652, 1 011, 1 663
6. Lucembursko - 556, 684, 1 240
7. Švýcarsko - 530, 1 207, 1 737
8. Irsko - 516, 519, 1035
9. Holandsko - 425, 1029, 1 454
10. Norsko - 351, 951, 1 302
11. Británie - 337, 865, 1 202

U Británie jde jen o lůžka spadající pod NHS.
Některé země nerozlišují mezi ošetřovatelskými lůžky a pečovatelskými a tak vykazují méně nemocničních lůžek, než odpovídá skutečnosti. Takovým případem je například Holandsko.

Co je ještě důležité. Nemocničními lůžky se samozřejmě nemyslí, ve shodě z definicí pro nemocnice lázeňská lůžka, lůžka v sanatoriích a hospicích, pečovatelská lůžka pro fyzicky a mentálně handicapované a lůžka v nemocnicích poskytujících jednodenní péči. Tohle je mimochodem důvodem, proč se v Česku pořád traduje ten nesmysl o nadbytku nemocnic v porovnání s jinými evropskými státy.
02. 10. 2010 | 11:35

Alex napsal(a):

Tedy pane Tomský, kam na ty příměry a myšlenky chodíte?

Odbory tu budou do té doby, dokud tu budou zaměstnanci. Myšlenka, že zmizela profese kováře,tudíž se odbory staly anarchismem (pane profesore Hoření - autor se nepřeklepl, to byste byl stran pana Tomského optimistou), to je myšlenka skutečně vysoce intelektuální. Rád si přiznám, že na takové úvahy pane Tomský nemám.

Obdobně s tím uvolněním státních zaměstnanců. Moje logika mi říká, že nejprve najdu efektivitu, aby občan neztrácel ve styku s úřady čas ve frontách a pak ty zaměstnance uvolním. Ovšem intelektuálovi jako Vy či Kalousek holt stačí teze o přebujelé administrativě a mantra o minimálním státu. Tedy před takovou logikou pane Tomský sedám doslova na zadek.
Na vysvětlenou - pan Kalousek se vyjádřil v jednom tv pořadu jasně a nedvojznačně - jak jinak snížit administrativu než část uvolnit a pak se ta eektivita najde sama. Skutečně se tak vyjádřil.
02. 10. 2010 | 11:50

stále rebel napsal(a):

02. 10. 2010 | 12:00

Alex napsal(a):

Ještě mi to pane Tomský nedá. Já myslel, že železná lady byla železná ve vztahu k odborů ohledně nějaké privatizace nikoli k legitimitě existence odborů. Nicméně chápu, že někdo má logiku takovou a jiný makovou. A tu slabomyslnou - tu beru pane Tomský dobrovolně na sebe.
Jenu radu bych Vám dát chtěl. Zkuste než o čemkoli začnete špekulovat - vynechat ty mantry. Zkuste myslet přímo a ,logicky. Berte nebo nechte ležet. Pro mne jste opravdu hodně úsměvná intelektuálská raritka.
02. 10. 2010 | 12:06

kouzec.ova@gmal.com napsal(a):

Dlouho jsem zvažoval, zda má cenu reagovat na nesmysl vytvořený p. Tomským, protože tvůrce stejně nereaguje na kritiku svého výtvoru. Ale v duchu Werichova sloganu, že z blbostí je nutno bojovat, neboť nás jinak zavalí, jsem se odhodlal k reakci.Takže hned v prvním odstavci je nesmysl o levném fastfůdu a dává nahlédnout o reálnosti úvah pisatele.V dalším odstavci něco prdolí o růstu platů v soukromém a státním sektorů. Jako důkaz mu slouží nesmyslný ukazatel o výší průměrných platů, což je takový rohlík k oblbování naivků. Je známo, že růst platů u úředníků je vyšší, čím je vyšší jejich postavení. Čili nejvíce rostou ty platy v úzké vrstvě šéfů a nejméně těm dole, kterých je nejvíce.Kdyby byl p. Tomský myslícím člověkem a ne novodobým politrukem=politolog, tak by se pídil po platech s největším zastoupením (tzv. modus). A co se týče toho, že platy rostly i v době krize, se není co divit. Vždyť tandem Topolánek-Kalousek tvrdili, že krize se nás nedotkne a pak jsme na ni dobře připraveni.Dále pak pokračuje, že zaměstnanců v průmyslu je jen 20% a jejich odbory se pak snaží diktovat své podmínky zbytku společnosti. Jaksi zapomíná, že těchto 20% vytváří ten základní produkt, bez něhož by ten zbytek společnosti by si mohl uplácat svůj domeček z hlíny a svítit loučí a topit dřevem z lesa. Nejvíce by se mu líbilo,kdyby odbory zmizely a svět se vrátil do dob vzniku kapitalismu, kdy zaměstnavatel se snadno "dohodne" se zaměstnancem co mu za jeho práci dá. Čili podle hesla „rozděl a panuj“, kdy si zaměstnavatel dělá se zaměstnancem co se mu líbí a zásadně ne podle „v jednotě je síla“, kdy se musí skutečně zaměstnavatel dohodnout na pravidlech odměńování a pracovních podmínkách. Poté následuje plk o klesající zločinnosti, počtu požárů a dětí. K prvnímu se jen musí hořce zasmát, když mi po revoluci již jednou vykradli byt, nepočítaně sklep, 3x chatu, 2x auto. To nepočítám kapesní krádeže a pokusy o ně. Jen omezenec může takto argumentovat, když musí vědět, že krádeže do 5 tisíc jsou jen přestupky, že mladiství nejsou trestaní, přehlíží nárůst vražd a jejich brutalitu. Co se týče požárů bych podotkl, že s poklesem dozoru na bezpečnost práce, vzrostl počet požárů v podnicích. K tomu si připočtěte nový úkaz, požáry s ekonomických důvodů. A co vytížení hasičů při nehodách, živelných pohromách. Těch je dle mínění autora také méně. Poslední se týká poklesu počtu dětí a s tím nadbytečného počtu učitelů. S tím mi nějak nejde dohromady snaha současné vlády o podporu získání mladých učitelů a jejich udržení ve školství. A co týče poklesu počtu dětí, není to chyba v systému. Vždyť by mělo být logické, aby dospělý myslící jedinec si za sebe zajistil náhradu pro dobu až nebude schopen se o sebe postarat. Přece nebudeme vytvářet další státní zaměstnance, kteří se budou o staré lidi starat. Ještě tvůrce článku zapomenul na to, že méně marodíme, tak je nutno i méně doktorů. To, že máme státních zaměstnanců více, není jejich chyba, ale chyba jejich šéfů, managerů, kteří nejsou schopni racionálně jejich práci řídit, ani ohodnotit. Ti jsou příčinou krize a ne odbory. Ty nic neřídí, ani nekontrolují. Tito šéfové umožňují soukromým firmám se přiživovat na státních financích, vytvářet neúměrné zisky. Těch se protikrizová opatření vůbec nedotknou. A proti tomu hlavně bouří odbory. Je to o nevyváženosti postihu za krizi. Ti co ji nezpůsobili, ti ji odnesou nejvíce a ti co za ní odpovídají nejvíce jí nepocítí vůbec. Své zisky si zajistí snížením platů svých zaměstnanců.
Tolik jen k k zamyšlení nad ideologickou zaslepeností novodobých politruků, která je stejná jakou u svých soudružských předchůdců.
02. 10. 2010 | 12:08

Hladis napsal(a):

To kauzec.ova
Hazete perly svinim. Musite si uvedomit ,ze mate co do cineni s novym extremismem ktery je jeho hlasnou troubou protipolem komunismu a Tomsky je (politrukem),ale jen pokud se to nedotkne primo jeho jak jiz naznacil neco o "barbarech pred branami". Vyzkouseli jsme si extrem levy tak ted by jsme potrebovali i ten pravy at to je komplet. Lidi asi proste musi padnout na drzku v obou pripadech a mozna ze pak zacnou hledat racionalni reseni. Bohuzel v Recku si vyzkouseli oba extremy a stale v odezdikezdizmu vesele pokracuji coz moc optimismu nepridava.
02. 10. 2010 | 12:43

Hladis napsal(a):

Pomotal jsem jednu vetu vlozenim textu tak oprava: Musite si uvedomit ,ze mate co do cineni s novym extremismem ktery je protipolem komunismu a Tomsky je jeho hlasnou troubou(politrukem),ale jen pokud se to nedotkne primo jeho jak jiz naznacil neco o "barbarech pred branami".
02. 10. 2010 | 12:45

Tenco napsal(a):

kouzec.ova@gmal.com
citace :"To, že máme státních zaměstnanců více, není jejich chyba, ale chyba jejich šéfů, managerů, kteří nejsou schopni racionálně jejich práci řídit, ani ohodnotit. Ti jsou příčinou krize a ne odbory. Ty nic neřídí, ani nekontrolují. Tito šéfové umožňují soukromým firmám se přiživovat na státních financích, vytvářet neúměrné zisky. Těch se protikrizová opatření vůbec nedotknou. A proti tomu hlavně bouří odbory. Je to o nevyváženosti postihu za krizi. Ti co ji nezpůsobili, ti ji odnesou nejvíce a ti co za ní odpovídají nejvíce jí nepocítí vůbec. Své zisky si zajistí snížením platů svých zaměstnanců."

Tímto jste pana politologa vysvlékl donaha.
Jestli mi rozumíte. :))
02. 10. 2010 | 12:59

Targus napsal(a):

Kouzecová je stará sprosťačka. Ještěže Stejskal chrní nebo nezná význam slova "pierdolić".
Nicméně já bych se neostýchal použít ve vztahu k osobě politruka Sáši Tomského - Korčagina ještě mnohem tvrdší výrazy.
Jen kdyby ten Stejskal nečíhal... :-)
02. 10. 2010 | 13:19

Bc Martin napsal(a):

Zákoník práce je jednostraný a nadržuje zaměstnancům. Zaměstnavatele ochraňuje jen málo. Například pokud si zaměstnavatel založí firmu a vloží do ní určité peníze, najme si zaměstnance, který nepracuje a je nucen ho/je vyhodit, tak mu ještě potom musí vyplácet odstupné po dobu 3 měsíců. Pokud firma zbankrotuje tak je na tom byt především ten podnikatel, který příjde o peníze, které do podniku vložil a ještě pak musí vyplácet peníze svým zaměstnancům po dobu 3 měsíců. Důsledek je ten že nikdo se moc do podnikání nehrne protože ví že na tom by mohl být mnohem hůř než firmu založil
02. 10. 2010 | 14:32

poste.restante napsal(a):

Bc Martin
Ciatce
Zákoník práce je jednostraný a nadržuje zaměstnancům.
konec citace

Jestli to nebude tím, že zaměstnanec je většinou ten, kdo tahá za kratší konec.

Např.:
Zkuste odhadnout, kolik procent zaměstnavatelů může vydírat své zaměstnance výhrůžkou vyhazovu z práce.
A teď zkuste odhadnout, kolik procent zaměstnanců může vydírat svého zaměstnavatele výhrůžkou, že odejde.

Už je Vám to jasnější?
:-)
02. 10. 2010 | 14:40

Tencokida Hnuj napsal(a):

BcMartin
A co zkušební doba a možnost propustit v ní zaměstnance kdykoliv ?
Hmm. Co se týče další úvahy - Vy jste ještě nikdy neslyšel o fenomenu zvyaý zisk a nenároku na něj ze strany zaměstnanců ?
O pravidelně prodlužovaných smlouvách na dobu určitou, kdy pak nenáleží žádné odstupné ?
O nerovnosti při sjednávání odměny za práci, vaplývjící z podstaty věci ?

Do podnikání se nikdo nehrne především kvůli pakáži na úřadech a neochotě v bankách. Plus nekalá konkurence.
02. 10. 2010 | 14:40

stále rebel napsal(a):

Pro Bc Martin.
Proč pořád bláboliš o tom, čemu vůbec nerozumíš.

Cituji:
„příjde o peníze, které do podniku vložil a ještě pak musí vyplácet peníze svým zaměstnancům po dobu 3 měsíců.“

Co to je za kravinu?

Když si podnikatel založí například s.r.o. nebo a.s. tak ručí jen tím, co do firmy vložil jako základní kapitál, popřípadě co z upsaného základního kapitálu ještě nesplatil, ničím více.
02. 10. 2010 | 15:15

Hladis napsal(a):

To Bc Martin
Mno rekl bych ze jste totalni ucho ,ktere ani nevi naproste zaklady podnikani a vztahu zamestnavatel-zamestnany. Tipuji ze jste student a na praci jeste ani nesah ,protoze tento vztah vi snad kazdy kdo byl v zamestnaneckem pomeru. Bude lepsi pokud se nebudete vubec vyjadrovat k otazkam o kterych vite houby.
02. 10. 2010 | 16:06

Targus napsal(a):

To Bc Martin:

Tohleto Bc znamená Bácnutý, anebo rovnou B...c?
Podle toho,co tu vypouštíte do ovzduší, bych typoval na IQ někde mezi houpacím koněm a šumící travou.
Vážený, já jsem podnikal (a jsem nucen tzv. podnikat i nadále) a zaměstnával, nemusíte tu nikoho školit. Jestliže podnikatel skončí se ztrátou, je to jen a jen jeho problém, měl zvážit pdnikatelská rizika v oboru.
Ztráty se socializují (jestli víte, co to znamená) až na úrovni miliard - a to ještě ne u všech, nikoli na úrovni pár ušmudlaných mio. Tam si to vyžere podnikatel až do dna. Problém doplácení mezd zaměstnancům je však podružný. Předcházejí totiž dluhy státu (sociální a zdravotní pojištění, daně, poplatky, následují banky. A tihleti Vám vyškrábnou oči a urvou koule bez umrtvení, vážený.
02. 10. 2010 | 21:46

S u c h e c napsal(a):

Tomský:
Kojzar by se styděl něco takového vydat.

Kongo, Kouzec:
Co říct. Nehažte perly sviním.

P.S.
Pod Sobotkou vychvaluje SuP Jakéhosi "xx", který to zde prý natírá všem.

Emisárek s Rumíčkem:
Jsta jako Stan Laurel a Oliver Hardy.
Jen se tomu nelze smát.
02. 10. 2010 | 23:47

gaia napsal(a):

také nevím co je na xx světoborného, že to evokuje chytrého kluka.
Nezměnil nám SuP nick a nechtěl sám sebe pochválit?
04. 10. 2010 | 08:48

SuP napsal(a):

gaia -
Nezměnil. Zkrátka souzním. Co je na tom divného? Má trpělivost a dobrý sloh i argumentační základnu.
04. 10. 2010 | 09:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

SuP
Pýthagorás to kdysi nazval harmonií nebeských sfér.
Apropo - to se nám ale to nebe opět pěkně vymodřuje, že ?
Tedy alespoň tady. Tedy když se kouknu z okna ven.
04. 10. 2010 | 12:28

SuP napsal(a):

Vykydale -
Nebe MÁ bejt modrý. Naopak když začne oranžovět, je průser na obzoru. Ale to Ty, drobný investor určitě víš.
04. 10. 2010 | 14:03

gaia napsal(a):

SuP

vzduch je bezbarvý, modrá barva je jen iluze, je to vjem, který zachytí oko, neb vzduchem prochází nejlépe modrá část spektra. Ostatní se absorbuje. Je-li ale ve vzduchu vlhkost,poměry se změní a my vidíme barvu jinou. Je to ale jen vlastnost tyčinek a čípků v oku, jak jsou citlivé na vlnové délky světelného spektra.
04. 10. 2010 | 14:50

Tencokida Hnuj napsal(a):

SuP
Vrať se do školy, mrchožroute. /Gaio - do které třídy ? - šesté ??/.

Ty žiješ iluzí, SuPe. Násobenou častým požíváním kokotin a chlastu.

Jdi do sebe. Pak teprve ze sebe.

Tak nebudeš bez sebe.
04. 10. 2010 | 15:12

gaia napsal(a):

ano toto se bere ve fyzice v 6. třídě v optice.
04. 10. 2010 | 15:36

SuP napsal(a):

gaia -
Nepsal jsem o vzduchu, ale o nebi.

Vykydale -
Abyses neopupínkoval. Nemáš nahrávat když v sobě nemáš hravost.
04. 10. 2010 | 17:30

gaia napsal(a):

SuP

však také žádné nebe není, je jen atmosféra.
04. 10. 2010 | 18:00

SuP napsal(a):

gaia -
Atmosféra blbá, ale nebe modrý.
Špenát zelenej, kečup rudej.
Zelí kyselý, mrkev sladká .....
Nekaž mi poučky. I tak už je to náročný. :-)
04. 10. 2010 | 20:02

Karla* napsal(a):

Tak dlouhá debata se nedá přečíst, přidám jen to, co mmne napadlo hned u druhého odstavce v této didaktické povídce. Klišé -úspěšný manažer.
Copak je úspěšný kterýkoli manažer ve firmě, která nemá zakázky nebo odbyt, tudíž na výplaty - prpopuští a stagnuje?

Pro vás, pane Tomský, je úspěšným ten, kdo post obsadil, nikoli kdo ho naplnil, kdo jeho obsahu dostál. Není to nesmysl? Nebo TOHLE je ta ryzí pravicová logika?
05. 10. 2010 | 06:49

Terry napsal(a):

Reklamní flash animace Petra Nečase "Volte ODS" na dneších http://aktualne.centrum.cz/:

"KORUPCI NEBUDU TOLEROVAT VE VLÁDĚ ANI V ODS".

Kurňa - ve vrcholné politice a vedení ODS je "čistý" Nečas od poloviny 90. let, a TEPRVE TEĎ mu to vadí?

Farizejství nejvyššího kalibru!!!!

Topolánek to řekl dobře (i když až tak "hromadně" to nemyslel):

"Ať jdou do prdele všichni!"

Už ne iniciativa a výzvy "Děkujeme, odejděte!" - na to jsou naši "demokratičtí" politici nedemokraticky hluší.

Chce to "razantnější" výzvy..
06. 10. 2010 | 09:08

auto insurance quotes michigan napsal(a):

Heya i am for the first time here. I found this board and I to find It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to present one thing again and aid others like you helped me.
I was recommended this blog by my cousin. I am now not positive whether this publish is written by way of him as nobody else know such specific about my problem. You are amazing! Thanks! <a href="http://michigancarautoinsurance.com/">Michigan No Fault Insurance</a>
29. 07. 2011 | 19:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy