Odboj, odpor a moc poezie

04. 10. 2010 | 15:27
Přečteno 3521 krát
Často ohnivé a iracionální debaty o existenci či neexistenci třetího odboje uvedl na pravou míru Václav Vlk st. (LN 29.10). Vždyť tehdy vládl ozbrojený beznadějný mír, totalitní kontrola obyvatelstva a přesto se našli hrdinové – jenomže je neznáme.

Nemohli nebýt anonymní. Především tu ale byla masová a nikterak zcela pasivní rezistence a to nejen proti kolektivizaci na venkově, ale proti ideologické kolektivizaci společnosti a myšlení vůbec. Takovou buňkou odboje byla i naše rodina. Můj otec archeolog odmítl vstoupit do strany a tak si pro něj přijeli přímo na archeologické naleziště. Měl štěstí, byl propuštěn na intervenci obávané stranické funkcionářky, studentské lásky z gymnázia. Archeolog nekomunista ovšem existovat nesměl. Šel k lopatě, jak se tehdy říkalo, ale nevzdal se a vystudoval dálkově inženýrskou hydrogeologii, aby mohl naši šestičlenou rodinu nakonec jakž takž uživit. Přehrady se stavěly všude. Matka obětovala vědeckou kariéru a do zaměstnání nešla. Bylo nepřijatelné poslat dětí do jeslí a do družiny. Chtěla nás uchránit před indoktrinací, což se jí znamenitě podařilo.

Žili jsme v podivném poněkud schizofrenním světě. Jinak bylo doma a jinak navenek. Do pionýra jsme nesměli a z komunistické školy jsme se vymlouvali, jak se jen dalo. Učení se mohlo s maminkou dohnat snadno doma a zakázanými autory byly obložené celé stěny, otec měl své antikváře. Byl i samizdat – většinou opisy ezoterických a psychotronických spisů (Břetislav Kavka) nebo předválečné kritiky komunismu jako byl Bellocův Otrocký stát. Už jako dítě jsem četl papežskou encykliku proti komunismu a pašované knížky z Polska. A lidé se scházeli v malých kroužcích dobře prověřených přátel, diskutovali o nesmyslném plánovaném hospodářství, vyměňovali si informace ze Západu, vymýšleli vtipy na režim a trpělivě čekali kdy „to praskne.“ Jeden otcův kamarád to nevydržel a jeden takový podařený „kameňák“ vyprávěl v autobusu. Ani osm let v uranových dolech jej nezlomilo. Každou neděli obětoval otec západnímu komunistickému tisku a připravoval si seminář pro své přátele. Samozřejmě u těch imperialistických lokajů z L´Humanité, Volkstimme a The Daily Worker prskal jak kocour – ale těch informací! Západní komunistická cenzura na rozdíl od našeho tiskového dozoru nebyla příliš bdělá. Po maďarském povstání, když komunistům otrnulo (pamatuju si ještě na toho pána v hubertusu, co k nám nezván chodíval, jak otce odprošoval), a začaly opět čistky, to málem dopadlo špatně. Otec si natáhl přes celé náměstí anténu, aby slyšel lépe rakouský rozhlas a tak mě nevzali na střední školu a musel jsem jako kdysi on k lopatě. Naštěstí jen na rok. Vždyť v témže roce založili spiklenci v Pardubicích pod jménem Tvář i první nekomunistický časopis. V té buňce byli samí básníci nové protestní poezie: „A židle nad námi měla své příkazy a na trnožích horlil se ji pot“ (Jiří Pištora) a také Jiří Gruša, František Vinant, a Petr Kabeš. Komunistická ideologie se už viditelně rozpadala.

Na počátku proletářské diktatury napsal Jan Zahradníček chmurné verše ze kterých čiší děs dodnes: „Bylo k zalknutí. Nikoli naráz, nikoli všichni najednou, ale nenápadně, tu a tam, tak jak zněl příkaz dne…. poslední zbytky minulosti se vytrácely.“

Na jejím konci už mohl humorista antikomunista Miloslav Švandrlík popsat opačný proces rozkladu: „Doba nadšení, stupidních častušek a vřískavých halekaček definitivně skončila. Budovatelské písně už nepěli ani svazáci…Antonín Novotný sice z ověnčené tribuny ještě žoviálně sliboval, že maso bude, vejce budou, ale nikoho tím v nadšený úžas neuvedl…. Zatímco nejspravedlivější sociální řád skomíral na úbytě, na stříbrná plátna vtrhlo Sedm statečných, kteří rychlopalbou svých koltů vymazávali z paměti slečen Julka Fučíka, Pavku Korčagina i Olega Koševého.“

Národní rezistence zvítězila! Komunismus byl najednou pro smích.

Pro LN 30. 10. 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jack napsal(a):

No já jen doufám, že děti těch, kteří neposílají své děti do školy dnes, aby se náhodou neindoktrinovaly tou zkaženou kapitalistickou morálkou, nám jednou budou také psát tak rozkošné texty o rozpadu hodnot, zvrhlosti existence odborového hnutí, ďábelském nebezpečí všudypřítomné levice atp.
04. 10. 2010 | 15:44

JenTak napsal(a):

V mě překvapujete pane Tomský.
Budu vás citovat: "Do pionýra jsme nesměli a z komunistické školy jsme se vymlouvali, jak se jen dalo."
Všichni ti cikáni (ještě nevěděli že jsou Romově), kteří odmítali posílat děti do komunistických škol byli vlastně odbojáři. Já chtěl být také odbojářem, ale tatínek sundal pásek, a můj odboj rázně ukončil, takže zameškaných hodin jsem měl jen pár.
Chudák nevěděl, že jsem odbojář a chtěl dokonce, abych nosil domů jedničky.
Vy jste se měl...
04. 10. 2010 | 15:44

Michal Macek napsal(a):

o vikendu byl dokument o odchodu sovetskych vojsk z ceskoslovenska - nekdo tam rikal ze se Palach pry neupalil primarne kvuli komunistum u moci ale hlavne na protest proti okupaci.Kdyz ho pry vezli na popaleninove centrum tak na otazku: "proc si to udelal Jenicku?"
pry odpovedel: "Kvuli Rusum...ze nas okupujou..."
04. 10. 2010 | 15:44

mud.. napsal(a):

...„Doba nadšení, stupidních častušek a vřískavých halekaček definitivně skončila. Doba stupidní "pravdy a lásky skončila", "doba stupidních obviňování z xenofobie, rasizmu vůči romských parazitům...", doba socanské populistického žvanění (zdroje jsou, 13-té důchody, daně pro bohaté" skončila... Pane Tomský není tato doba reciklací těch dob? Neskončí to sametovou revolucí poražených?
04. 10. 2010 | 15:56

Pepik Z napsal(a):

Každá doba si nese své, těšil jsem se až komunisti půjdou k šípku, ale toto, co se z toho vyklubalo se mi nelíbí. Máte na čem pracovat vážený pane, zapomeňte na komunisty a budujte spravedlivý kapistalistický stát. Pro začátek postačí, když se zasadíte o to, aby se nerozkrádalo. Já sám nevím jak na to.
04. 10. 2010 | 16:03

gaia napsal(a):

a co má docent sovětologie proti častuškám?
04. 10. 2010 | 16:03

anděl napsal(a):

proč nám Bůh dal obličej na přední stranu hlavy a ne dozadu?
Abychom mohli sledovat kam jdeme a ne odkud jdeme.
04. 10. 2010 | 16:05

Jedla napsal(a):

Pane Tomský,

je rok 2010, podzim. Zmeškal jste s tímto blogem víc než 20 let.

Celá první republika trvala také dvacet let. V roce 1918 a 1919 snad byly tématem ještě Habsburkové. Ale v roce 1938-39 to už byl Hitler, pane Tomský. Ač se Vám to nezdá, historie ani dnes nestojí na místě.

Moje rodina se z pádu "reálného socialismu" radovala v roce 1989. Měla důvod - na rozdíl od Vašeho otce postiženého "lopatou a dálkovým studiem" a matky, která se "vzdala vědecké kariéry" v mé rodině byli muklové z uranových dolů v Jáchymově, kteří ani po Novotného amnestii nešli hned domů, jen jim byl zkrácen trest.

Právě proto víme, co je důležité, a co ne, a že dnes komunisté tématem nejsou, jako nebyli relevantním tématem Rakušané dvacet let od samostatnosti Československa.

Když čtu Vaše blogy, pane Tomský, mám z vás pocit, že kdybyste žil v letech první republiky, byl byste v roce 1938 takovým vlastencem, až byste nadšeně velebil spolek jménem "Vlajka" a rozepisoval se o úžasném vlastenectví a rezistenci svých rodičů trpících kdysi pod Rakousko-Uherskými úřady strašlivým dálkovým studiem.
04. 10. 2010 | 16:13

Sladký napsal(a):

Mám rád myslitele,intelektuály z řad pravice.Jsou pro mne zdrojem zábavy a poučení,povyražení,nad nějž není.
04. 10. 2010 | 16:24

krok napsal(a):

bravo, pane Tomský..nad touhle ptákovinou by se řehnil i můj otec, jáchymovský mukl:-))..fakt jste profesor?..z Plzně?:-))
04. 10. 2010 | 17:12

arnazach napsal(a):

Tak u Berwida-Buquoye se dá poznat, že je to humor. Vlk st. a Tomský, to už je spíš Čechov. Nebo blbá sranda.

Rádio Česko vzpomínky těch lidí, o nichž mluví Vlk, vysílá už
04. 10. 2010 | 18:11

arnazach napsal(a):

už léta
04. 10. 2010 | 18:12

Anička z Kuřimi napsal(a):

Helejte Tomskej,
Vy tu oslavujete třetí odboj a v současnosti probíhá 4 ODBOJ.
Jen si to přiznejte vážení mašínovci.

Představitelé čtvrtého odboje jsou především úspěšní podnikatelé. Z celé plejády připomenu např. Víťu Koženého, Radovana Krejčíře, Tomáše Pitra, nebožtíka Kmotra Mrázka a mnoho a mnoho dalších bezejmenných odbojníků, kteří byli nuceni odejít z vlati.
Na rozdíl od mašínovců, odešli "tichým" způsobem.

Ke 4odboji se jistě přihlásí i Jirka Čunkovic a podobně postižení.
Máme signály, že se hlásí silná skupina z práv. fak. z Plzně.
A proto se i já hlásím ke čtvrtému odboji!!
Pokud sečtu měsíce aktivního odbojnictví, vnoučata budou zaopatřeny.
04. 10. 2010 | 19:01

Al Jouda napsal(a):

Komunisti to měli dobře vymyšlené. Kdyby se jim do strany nedostali lidé toužící po bohatství za každou cenu, tak se ten režim nikdy nemohl zhroutit. Odbojáři byli vlastně ti estébáci, kteří zorganizovali sametovou revoluci a pak už jen tunelovali banky a podniky.
04. 10. 2010 | 19:06

Rumcajs napsal(a):

Al Jouda:

Ale že se jim to nepovedlo úplně všude.

Asi to tas tak promyšlrný neměli.
04. 10. 2010 | 19:36

capsule napsal(a):

Vtrhlo sem nejenom Sedm statečných.Sama hvězda druhé vlny italské kinematografie Monika Vitiová,ne tak dávno přiznala v interview v Karlových Varech,že první vlna italské kinematografie byla byla lepší a úspěšnější než druhá,k níž patří i ona.Kdo z dnešních Staročechů nenosí v srdci dnes již zemřelého,nezapomenutelného italského herce Mastroianniho, u nás z mnoha filmů více než dobře známého? Kdo z bývalých "puberťáků" neobdivoval v 60-tých letech Ginu Lolobridgidu, Claudii Cardinalovou,Sofii Lorenovou? Ale také také se zatajeným dechem sledovali všichni Dietlův Seríál Nemocnice na okraji města. Spěchali z práce,aby to stihli večer u televize.
Odyssea nové ČR ještě neskončila.Místo uvnitř východního sovětského bloku a RVHP s cílem přejít od socialismu k plánovanému komunismu se přešlo cestou privatizace a evropské integrace s celou řadou jiných postkomunistických zemí do EU.Bývalý SSSR se proměnil ve Společenství nezávislých států s ekonomikou a politikou téhož obecného typu.V dějinách bylo běžné,že sedmdesát let trvala jedna situace,pak ji opět na 70 let vyměnila úplně jiná situace.Viz Hunové a po nich Gótové-tvoří dohromady 140 let konce říše Římské-otrokářské společnosti celosvětového rozměru.Etnické zabarvení a sociální podloží se neustále mění i vyvíjejí.
04. 10. 2010 | 20:39

ujo napsal(a):

Pane Tomský skutečně věříte tomu, že v minulém režimu všichni archeologové byli komunisté?
Nebo je to jen básnická licence?
Stejně jako vědecká kariera žřeny s 4mi dětmi ( ovšem dnes by jistě byla možná).
A do Pionýra jste nesměl (oni Vás nevzali?) co tedy ČSM? Opravdu jste jako 15ti letý dělal s lopatou?
Ach jo ,škoda slov k těmto pohádkám
04. 10. 2010 | 20:58

jezevec napsal(a):

Ano, komunismus byl pro smích. Zvláště, když jsme se dostali ke katologu Neckermann , následně srovnali ceny a platy tamtěch a nás. Nevíte proč vždycky ten socialismus zkrachuje, přes veškerou snahu všech chytrých sociálních inženýrů ?
04. 10. 2010 | 22:08

Targus napsal(a):

Pane Aljošo Tomský,

a teď tu "O perníkové chaloupce", ano?
Btw. při tom všem antikomunizmu, který z vás prýští, se divím, že nosíte křestní jméno Aljoša.
Já bych si ho už dávno změnil na něco jako Sigurd, Aaron, Heyward, nebo tak něco. Prostě něco hodně západního. Však víte.
04. 10. 2010 | 22:14

habitant napsal(a):

Já myslím,že dějiny uznávají i řadu menších rozdílů,posléze ústících i někdy do dějinných situací.
Např.že Rusové byli spojeni více s Asií a tíhli více k vědě,Češi více patřili historií k Evropě,tíhli více k umění.
Ruský a německý socialismus měly od počátku jistý podvědomý rozdíl,jak ho zaznamenal V.I.Lenin při návštěvě jednoho ze zakladatelů německého socialismu Augusta Bebela (už od r.1860),autora knihy "Žena a socialismus" .Při společném popíjení piva pociťoval Lenin přezíravý,nakyslý postoj Bebela k ruským socialistům.
Srovnáme-li dvě totality-Hitlerovu a Stalinovu,přece jen se lišily: Hitlerovci pohrdali (a ničili) komunisty,marxisty,židy,liberály,
monarchisty,nacionalisty jiných ras a zemí.Stalinisté měli jiné měřítko:pohrdali vším,co se příčilo teorii marxismu a leninismu.
04. 10. 2010 | 22:17

Vico napsal(a):

Jedla je v poslední době nejzářivější hvězdou těchto stránek :-) Klobouk dolů.

Tomský píše : Archeolog odmítl vstoupit do KSČ, tak si pro něho přišli.

Naštěstí přihlášku nepodepsal, protože za něho intervenovala "obávaná stranická funkcionářka."

Tak to se komisi Ústavu pro studium totalitních režimů příliš líbit nebude.

Dávná studentská láska...asi ve stylu "pod jednou střechou, jsme mládí prožili, ráno, co ráno do školy chodili".

Takže pasivní rezistence nakonec zvítězila. Intenzivní poslech Luxenbourgu a anténa na Vídeň. Na Řád za statečnost třetího stupně by to mohlo stačit.

Tomský, vypněte hruď, ale ne moc, aby vám špendlík s vyznamenáním neproťal prsní bradavku. I když pírsink je vlastně v módě.
04. 10. 2010 | 22:32

habitant napsal(a):

Lze rozlišit více typů rozdílů,z nichž vznikají politické a dějinné situace až kolize:krom přirozených,vědomých,podvědomých,
účelových,zájmových dále ještě ekonomické,historické,národnostně-etnicko-rasové,kulturní,rozdíly v cicilizační vyspělosti a rozvinutosti demokracie.I ideologické a náboženské.Kultivátor-agar situací je tedy na možnosti velmi generativní.
04. 10. 2010 | 22:48

habitant napsal(a):

opravuji na :civilizační
04. 10. 2010 | 22:49

Solivar napsal(a):

k výčtu fyzických obětí fašismu patří dále: téměř všichni významní spisovatelé a novináři,i nositelé Nobelových cen(i němečtí,nemluvě o českých Bass,Poláček,Vančura,Géza Včelička,..),známí politici,sociální demokraté (určitě němečtí,rakouští a čeští),demokraté,,umělci,duševně nemocní,anarchisté,vedení oddílů SA v Německu,profesionální vojáci-důstojníci,mnoho českých legionářů-rukojmí po Heydrichiádě,.belgický král a jugoslávský car,francouzský ministr zahraničí,rakouští kancléři (Dolfus a Schussnig) a další a další,i duchovní,kněží,věřící jako sestra Tereza,že odmítala nosit hákový kříž,....čeští komsomolci v Terezíně ještě i 5.5.1945 zastřeleni,před nimi všech 5 ilegálních výborů KSČ v Čechách a na Moravě
04. 10. 2010 | 23:53

adin napsal(a):

ale i cikáni,řada ruských emigrantů z dob VŘSR,působících na západních universitách poté,i polský hrdina války proti Stalinovi r.1920 při obléhání Varšavy Rudou armádou
05. 10. 2010 | 00:10

skeptický napsal(a):

K tomuhle odboji se teď hlásí dost lidí,co v parlamentu navrhují odškodnění.

Já bych se připojil.Můj strýc zahynul v padesátých letech v Jáchmově.Spadl ze strážní věže.

Proti indoktrinaci jsem aktivně bojoval chozením za školu,pijouc pivo a čuře,do pionýra a do svazu vstoupil s odporem o rok později kvůli dvojce z mravů.
Buržoazní původ jsem nezapřel,měl jsem hedvábný pionýrský šátek.

A v neděli se u nás pil aperitiv,a kamarádova maminka to donesla do školy.
05. 10. 2010 | 00:45

Karamela napsal(a):

Pan Tomský vyrostl v podivném schizofrenním světě a nějak mu to zůstalo :) Haló pane, probuďte se - už 20 let nám tu vládne báječná ruka trhu!
05. 10. 2010 | 07:54

rejpal napsal(a):

jezevec
Socialismus u nás zkrachoval, protože všechna rozhodnutí měla ideologický základ. A dříve nebo později krachuje každý systém, pro který jsou ideologické poučky nad zdravým rozumem a přírodními i společenskými zákony.
05. 10. 2010 | 08:03

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat. Ja, ja, všeci sme byli partyzani...

PADESÁTÁ

Jaký bývá pán
takový je
krám
a taky prosím jaká doba
takoví jsme oba
Já i moja
Zoja

Dříve jasně švarná Hanka
dnes však hrdá
partyzánka

Já též pevný jsem jak Radegast
když zrovna
nezmůže mě
chlast...

Veselé krizování bude líp...
http://de.fishki.net/picsw/...
05. 10. 2010 | 09:54

Tenco napsal(a):

Navrhuji pana Tomského na Podvazkový řád III. stupně za Zásluhy o třetí odboj.

Udělení tohoto řádu však vylučuje možnost být jakýmkoliv způsobem vyznamenán za hrdinské činy vykonané v odboji čtvrtém, zejména pokud by šlo o ozbrojený boj proti zvednutí DPH pro nakladatele a vydavatele.

Čas na rozmyšlenou je 30 dní. Do uplynutí této lhůty se lze k návrhu vyjádřit, avšak pouze slovně, bez přítomnosti svědků, spisovnou češtinou bez vulgárních výrazů a klení.

https://www.youtube.com/watc...
05. 10. 2010 | 11:36

Kritik napsal(a):

Pamětníci si určitě vzpomenou na film "Svatba jako řemen" a na smíchem burácející kino v oné době, kdy se všichni za břicho popadali, když dal uvědomělý důstojník lidové armády svatebčanům jako dar obraz znázorňující pohraničníka na stráži hranic.

Všichni jsme se těšili na spravedlivý, byť drsný kapitalismus, kde bude každý oceněn podle svých schopností a pracovitosti.

Dočkali jsme se. S tím rozdílem, že navrch získali sice ti nejschopnější, ale ti nejschopnější úplně všeho. Ta pracovitost se však vytratila úplně.
05. 10. 2010 | 21:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy