Pražské peřeje

07. 10. 2010 | 10:44
Přečteno 4447 krát
Máme v Praze bohudík (demokracie není nikdy dost!) zase volby, tentokrát hned trojí, a tak na nás ze všech stran opět civí, strnule zírají nebo poulí své oči ze všech sloupů, kandelábrů a veřejných ploch, které lze ještě polepit. Kdo? No přece oni, ti co slibují. Více mateřských škol, více parkovišť, lepší vzdělání dětí, více zeleně a méně betonu, méně byrokracie, méně korupce a více slušnosti. Škoda jen, že za těch let v komunální politice udělali tak málo, že musí opět slibovat. Teď, jak známo, peníze nebudou.

S výjimkou jednoho tetelícího starosty, jenž tak strašlivě miluje Prahu, že chce být zvolen po třetí, se ani neusmívají – někdo by jim totiž mohl začernit zuby a udělat z nich zombies. Většinou jsme je už viděli až na tu jednu, jež tak monumentálně vyniká v strašidelné nadživotní velikosti nebo pokračuje sloup za sloupem do dáli, až z ní jde strach. Je to jinak docela pohledná dáma zřejmě volební podnikatelka s legračním příjmením, takže ji literárně vzdělaní studenti říkají Rampepurdová. Za tou jedinou nestojí žádná oficiální strana. Její stranou máme být totiž my občané. Pamatujete ještě na Občanské forum z počátku demokracie? To také bylo pro všechny.

Ta jediná má politický program. Zlikvidovat senátory – vzít jim plat. A zavést většinový volební systém do sněmovny. Problém je v tom, že na rozdíl od těch, co prováděli a neprovedli, tahle samojediná může sice chtít, ale nebude moci. Chybí ji k tomu strana.

Senát je opravdu podivná záležitost. Zdědili jsme ho po Angličanech, kteří si kdysi vynutili dolní sněmovnu a tu horní aristokratickou a nevolenou ponechali svému reformnímu osudu. Dnes tam bohužel většinou nominují své vysloužilé a zasloužilé politiky. Nebo, což je ještě horší, ty, kteří udělali kariéru ve straně, ale propadli ve volbách. Co kdybychom místo toho jmenovali do českého senátu svou aristokracii ducha, například všechny předsedy Akademie věd, připomeňme si jen akademiky Wichterleho, Zahradníka, Ilnerovou, Pačese a současného Jiřího Drahoše, a také laureáty státní ceny, emeritní profesory, etitem rektory vysokých škol a významné vědce a snad I spisovatele. Mohlo by jich být méně (nemusíme jich mít sto jako o něco větší Spojené státy), něco bychom ušetřili a oni by si přilepšili ke svému nevalnému důchodu. Dali bychom tím také najevo, že si jich společnost váží a senát by okamžitě získal značnou prestiž.

Myslím, že má dnes taková myšlenka slušnou šanci. Vždyť už všichni politici jednoznačně potvrzují a deklarují svoji slušnost a svůj nezištný idealismus. A jak by se tím zamezilo politickému podnikání! Žádná paní Rampepurdová by už nemusela zbytečně riskovat milióny, aby se dostala do senátu.

Právo, 5. 10. 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Alex napsal(a):

Tak tohle bych podepsal, pane Tomský.
07. 10. 2010 | 10:57

Bc Martin napsal(a):

Senát je pro demokracii nesmírně důležitý, protože omezuje Poslaneckou sněmovnu, aby si dělala co chce. Pokud by totiž jedna strana získala ústavní většinu v Poslanecké sněmovně tak by měla neomezenou moc.
Proto všechny iniciativy za zrušení Senátu jsou útoky proti demokracii.
07. 10. 2010 | 11:07

alesdrobek napsal(a):

Bc Martin - na druhé straně kdyby nějaká strana získala většinu v PS, tak by to neznamenalo nic jiného, než že si prostě většina lidí přeje, aby tato strana další čtyři roky vládla. Byl by to prostě projev vůle lidí a na tom není nic nedemokratického.

Jistě, ona tyranie většiny může být v demokracii problém, ale na tohle už jednu pojistku máme - Ústavní soud.
07. 10. 2010 | 11:13

neo napsal(a):

Bc Martin,

souhlas.
07. 10. 2010 | 11:13

Cech napsal(a):

"Likvidace trafik,toho se Vám zachtělo."
Nyní vážně je to ono ale sám dobře víte ,že jste psal science-fiction politické scény.
V reálu by bylo obrovským pokrokem,kdyby si někdo pouze uvědomil,že věda je a není to hanlivé slovo.Tato skutečnost by již byla velkým pokrokem.
07. 10. 2010 | 11:17

lord napsal(a):

Pane Tomský, myslíte si, že sem do naší krásné české kotlinky patříte? Nebylo by Vám lépe v Anglii. Zbytečně se trápíte. Jak řekl génius pan president Klaus. Vždy je něco za něco.
07. 10. 2010 | 11:20

Carlos V. napsal(a):

Vazeny pane Tomsky,

ponekud precenujete funkci Senatu. Podle meho nazoru by bylo mozne vzit si priklad z Caliguly a jmenovat do Senatu kone.

Sidlo Senatu by se prevedlo do Kladrub, pouze diety by se musely prehodnotit.

A meli bychom uzitecne, moudre a navic krasne senatory. Politicky uzitecne ne mene nez senatory jine.
07. 10. 2010 | 11:21

rejpal napsal(a):

K senátu.
V principu souhlas s Neo a BcMartin, jenže v reálu je senát tak okleštěný, že kromě několika málo příležitostí (třeba při volbě prezidenta), může jen velmi málo. Souvisí to se situací na samém počátku , kdy se do senátu měli "přeprasit" (tehdejší termín užívaný politiky v zákulisí) poslanci z Federálního shromáždění. A nastupující generace poslaců ČR (a SR) si nějaké pravomoci senátu moc nepřála. Původně se rovněž mluvilo o většinové volbě do PSP a proporční do Senátu, což rovněž padlo pod stůl z ryze utilitárních důvodů. A tak máme všechny atributy demokracie, ale s jejich vyvážeností to poněkud kulhá.
07. 10. 2010 | 12:02

Lukáš Tomanoff napsal(a):

Dobrý nápad, už to tu jednou bylo a osvědčilo se to, přesně takhle vypadal náš parlament v letech 1861 - 1918. Horní sněmovna jmenovaná z řad vynikajících osobností koriguje případné populistické výstřelky dolní - volené - sněmovny.
07. 10. 2010 | 12:06

Vico napsal(a):

Právo, pokud vím, je deník s celostátní působností. Ne každý je obeznámen se současnou pražskou billboardovou reálií.

Proto bych rád věděl kdo je oním jediným tetelícím se starostou.

Kdo je ta ona jediná, která v nadživotní velikosti monumentálně vyniká až z ní jde strach.Hanah???

Autor nabízí, abysme jmenovali do Senátu aristokracii ducha.

Kdo MY JMENOVALI? Kdo jsme to my? Vy?

Senát jako instituce na přilepšení nevalného důchodu pro aristokracii ducha.

Ducháček to zařídí...
07. 10. 2010 | 12:10

arnazach napsal(a):

Něco takového jako Bc Martin ve skutečnosti nemůže existovat.
07. 10. 2010 | 12:29

Bc Martin napsal(a):

alesdrobek:

Jistě ale pokud by později lidem znelíbila (udělala by něco protiústavního), tak by měli šanci jí odvolat až za 4 roky.
Nezapomeňte že pravá demokracie musí chránit i menšinu a né být "tyranií většiny"
Pokud jde o Ústavní soud tak ten sice může prohlásit že daný zákon je protiústavní, ale už nemá nic čím by si to vymohla. ÚS nemůže rozpustit sněmovnu nebo odvolat politika.
07. 10. 2010 | 12:39

Realista napsal(a):

Vážený p. Tomský, často jste dost mimo, ale tato úvaha stojí za úvahu.
Obávám se ale každopádně, že měl-li by pravomoc ony "moudré" jmenovat například současný pan prezident, najmenoval by si tam především své patolízaly.
Nevím ani, jestli vůbec celá ta koncepce "rady moudrých elitářů" je nějak zvlášť zdařilá; hlavně rozhodovací pravomoc je dost zpochybnitelná - proč ji mají mít právě a zrovna jen tito? Uznejte sám, od demokracie jde tento krok dost daleko.
Proto nechť se tyto osoby schází a vydávájí své "úkazy" v rámci nějakého neformálního sdružení, které si vydobyde neformální kapitál, a nad Senátem se vážně zamysleme, k čemu ho vlastně máme.
07. 10. 2010 | 12:43

mar napsal(a):

Lukáš Tomanoff:

Souhlasím někdy je lepší nevolený Senát ale s kvalitními lidmi (vědci atd) než volený parlament, který se podbízí lidem různými populistickými hesly.
07. 10. 2010 | 12:45

Terry napsal(a):

Kdysi se osvědčovalo, že stát prospěruje, když ho vede elita.

V naší pseudodemokracii se za "elitu" považuje každý "demokratický" politik, který do politiky vstoupil jen za vidinou svého zajištění (nejlépe doživotního) a stranou byl vyzdvižen do určitého (nejlépe vysokého) postu; nejmarkantnější u bývalého premiéra, amorálního burana a hulváta Mirka Topolánka, s jeho chováním a výrazy "skvělého reprezentanta" českého státu a národa.

Jedině jeho výrok

"Ať jdou do prdele všichni!"

má stálou a univerzální platnost, pro celé naše široké politické spektrum.
07. 10. 2010 | 12:55

mar napsal(a):

Terry:

Zapoměl jste zmínit arogantního a sebestředného Paroubka
07. 10. 2010 | 12:59

Alex napsal(a):

ales drobek
Mně se ta myšlenka aristokracie ducha líbí moc. Senát má brzdný účinek a nikoli jen ve věcech protiústavních. Ve státě, kde si vládní strany s opozicí dělají více méně naschvály, kde se nejsou schopni na dlouhodobých zásadních věcech dohodnout a kde hrozí z každou další změnou po volbách rušení toho, co učinila předchozí garnitura - vzpomeňte na správní reformu - mi taková myšlenka mimostranického senátu sázícího na rozum přijde docela lákavá a rozumná. Jinou věcí je vůle k tomu a shoda na nastavení parametrů pro kandidáty. Možné to dle mého soudu je.
07. 10. 2010 | 13:01

ivanT napsal(a):

Se vsi uctou:

Je-li senat nutny, mel by byt volen. Je iluzi, ze 'aristokracie ducha' je lepe vybavena mit vylucnou roli ve vladnuti a historie potvrzuje, ze ti 'nejmoudrejsi' delaji stejne chyby jako ti 'obycejni'. Vybirat lidi timto zpusobem je arogantni prehlizeni demokratickych principu. Lid urcite nema patent na rozum, ale ma pravo o sobe rozhodovat (a nest nasledky) a ne byt diktovan.

Podobne navrh vysloveny pani R., aby senatori nebyli placeni je podivny. Jednak by asi byli jedini od kterych se ocekava, ze budou pracovat zadarmo, jednak by tento princip musel vest k tomu, ze senatory nemohou nikdy byt lide, kteri si to nemohou dovolit. Pak tedy nejen 'aristokracie ducha', ale i 'aristokracie majetku'.

Demokracie v teto perspektive tak nejak mizi ve zpetnem zrcatku.
07. 10. 2010 | 13:01

gaia napsal(a):

Bc Martin

jmenujte jedinou věc, které senát zabránil. Nějak si nemůžu na nic vzpomenout.
07. 10. 2010 | 13:14

Pacík napsal(a):

Ve Žluticích jsem viděl půvabný volební plakát. Kdosi, kandidující do senátu, sliboval jeho zrušení.
07. 10. 2010 | 13:14

Sladký napsal(a):

Mar- pokud chcete,uvedu vám celou řadu konkrétních až neuvěřitelně hulvátských a buranských příkladu Topolánkových proslovů a chován Uveďte i vy takové příklady projevů a chování J.Paroubka.Pokud to nedokážete,měl byste být zticha a nepsat bezobsažné,pomlouvačné žvásty.
07. 10. 2010 | 13:17

Sladký napsal(a):

Pozor na BcMartina,arzanachu.Nejenže existuje,ale vystudoval historii na Karlově universitě.
07. 10. 2010 | 13:19

Alex napsal(a):

gaia
Senát úplně zabránit nemůže, ale může velmi pozdržet, což při 4-letém volebním období může a hraje mnohdy podstatnou roli. Tím spíše, že jsou další brzdné okolnosti - volby jako nyní, někdy doba po kterou se sestavuje vláda (Topolánkova poslední), atd. atd.
V případě uskutečnění Tomského myšlenky by nepochybně senát měl mnohem větší autoritu a váha jeho rozhodnutí by se jistě zvýšila.
Je to ovšem jen hezký sen. Straničtí politici by něco takového prostě nepřipustili a nepřipustí. Jak bylo řečeno panem Tomským - on ten senát mnohdy jako odkladiště funguje a mnohdy je tak zasloužilému partajníkovi třeba jinak nežádoucímu zajištěn příjem čili živobytí.
07. 10. 2010 | 13:22

gaia napsal(a):

Alex

aha takže brzda.
A dle mého se tam tak nudí, že vymýšlejí vlastní hloupé návrhy. Třeba ten o 3. odboji.
07. 10. 2010 | 13:32

hanah napsal(a):

Hele Vico,
co si mě berete do huby ?
Máte nějaký problém?
07. 10. 2010 | 13:33

FK napsal(a):

Gaia
Pokud si nemůžete vzpomenout: kdyby Senát neudělal nic jiného, než že neschválil řadu návrhů na ústavní soudce, které přišly od p. presidenta, tak se mnohonásobě zasloužil o stát.... Představte si, co to bylo za lidi a co dělali a dělají... zkuste si je najít.
07. 10. 2010 | 13:38

Carlos V. napsal(a):

Alex : Senat muze zakon pozdrzet ? Maximalne o mesic, kdyz teda zrovna nejsou prazdniny.

Jisteze Senat k uzitku neni. Ovsem hodila by se budova Senatu. Protoze nac mit 200 poslancu PS ? 81 by bohate stacilo.
07. 10. 2010 | 13:39

JAHA napsal(a):

Ad: Bc Martin 12:39

V Cesku nemate nijako osetrene rozpustenia snemovne (myslim tej "dolnej" i tej "hornej")?
07. 10. 2010 | 13:41

Luba napsal(a):

Když už musíme mít Senát,
chtělo by to alespoň zeštíhlit, zušlechtit a zrychlit.

Inspiraci by mohli zákonodárci nalézt např. v pohádkách Boženy Němcové.

Jen dvanácte měsíčků by nahradilo dvanáct emeritních akademiků, zastupujících své obory.

Sněmovnou schválený návrh poslankyně Marušky Jahodové by musel v lednu oslovit senátního prof. RNDr. Června, Dr.Sc. z resortu zemědělství tak, aby prošel.
07. 10. 2010 | 14:36

student napsal(a):

Pan Tomský má pravdu, že v senátu by měli být pouze aristokraté ducha. Ale to znamená, že by musel vzniknout nějaký výbor, který je bude vybírat. Místo v tom výboru si zaslouží Tomský, protože vymyslel tu podmínku, dále já, protože jsem vymyslel ten výbor a jako třetího bychom vzali nějakou pěknou ženskou. Placení bychom byli z dobrovolných příspěvků, které by platili všichni zájemci o zařazení mezi aristokraty ducha.
07. 10. 2010 | 14:46

Alex napsal(a):

Gaia
Ještě malý dodatek. Při uplatnění myšlenky Tomského by se nejdenalo jen o brzdu v případě běžných zákonů, ale o skutečnou pojistku v případě ústavních zákonů. Takhle postačí, aby jedna politická strana získala ústavní většinu jak ve sněmovně tak v senátu a můžete mít třeba po lidských právech a listině v zájmu "čínské neoliberální politiky".
07. 10. 2010 | 15:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden výkři obsahující vulgarismy a nadávky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 10. 2010 | 15:36

Stařeček napsal(a):

probůh, jak může ten sousední stát žít a fungovat bez senátu. A to lépe než ten náš.
07. 10. 2010 | 15:39

certain gisincer napsal(a):

Senát je pro demokracii důležitý,
zvláště u nás, v éře samozvaného
Spasitele Václava Klause, stou-
pence demokratického centralismu
podle vzoru sovětského! Proto jeho masivní podpora postbelše-
vických kremelských vládců!
Jenom prostoduší, nejen Pražané,
touží tělem i duší po zrušení
Senátu!
Kdyby Senát neexistoval, nemuse-
ly by být ani volby, Klaus by se
střídal se Zemanem, jak si to
oba "prognostikové" představova-li od počátku! - Nepamätáte sa?
Troubové čeští!
07. 10. 2010 | 16:00

Jouza napsal(a):

My máme nahoře nějaké aristokra-
ty ducha? - Je to snad Klaus,
se svými radami v OSN a v EU?
Vychován v komunismu, neví, co je vůbec aristokracie obojího
)druhu!
07. 10. 2010 | 16:04

ivan stwjskal napsal(a):

carlosovi V: dosti mame dobytku v parlamentu a v senatu jakbysmet! To se mi nezda byt resenim!To spis by mohl prinest positivni vysledek navrh pana Tomskeho! Aspon by dostali vysokoskolsti potentati moznost zda jsou doopravdy jeste potentni!
07. 10. 2010 | 16:43

gaia napsal(a):

Alex

a pokud ji získá, tak je senát k ničemu. Ženská logika, ale tu vy asi nemáte.
07. 10. 2010 | 16:46

Ivan napsal(a):

Lákavá to pohádka, "Alenka v říši divů" po česku. Škoda, že pouze pohádka. DSkutečnost je opravdu jiná, jen hady jsme ochotni na hrudi hřáti.
07. 10. 2010 | 17:05

1984 napsal(a):

Je vzdělání vždy zárukou cti a spravedlnosti? Myslím, že úvaha pana Tomského je poněkud černobílá a dokonce neoriginální, vzdechů podobného druhu se lze na všemožných diskusích dočíst tuny.
07. 10. 2010 | 17:07

Dag Badman napsal(a):

Vy jste humorný. V době, kdy jsou rektory univerzit lidé, kteří buď podvody kryjí nebo jsou neschopní (Plzeň), v době kdy špičkoví vědci tunelují státní rozpočet vymyšlenými pracemi a publikacemi kvůli publikacím?

Aristokratem ducha může být i obyčejný popelář, kdežto haj.líkem i člověk, kterému se tituly nevlezou na řádek společně se jménem. A osobně bych si tipnul, že mezi popeláři těch aristokratů ducha bude víc.
07. 10. 2010 | 17:21

r.m. napsal(a):

Pane Tomský,
občas vás potkávám na ulicích. vždyky se tváříte jak vrchní dědičný klíčník klubu těch pravých jediných elitářů.
Takže byste měl vědět, že Ramnebornová je šikovná plemenná moravanda, co jako aujau pair dětí. Vrátila se jako žena švédského akcionáře a člena vedení Zentivy.
Poté, co dostala na hraní Pražskou informační službu, což pro ni vymyslel manžel, aby měla nějaké kulturní vyžití na úrovni.
Dostala kus Prahy i se sloužícími, tedy zaměstnanci zpuchřelé PIS.
Za její nynější kampaní, je údajně sám předseda místních modrých kovbojů Boris Šťastný.
Ty nejzleší jazyky tvrdí, že spolu obyčejně choděj. A od každýcho chlápka chce moravanda co? No přece grunt, jak jí máma učila.
Ježiši tolik zbytečných slov i závěrů pane nakladateli, vítejte nohama na zemi.
To je to, co vidíte, když sehnete hlavu a podíváte se po čem šlapete, to je realita.
07. 10. 2010 | 17:26

r.m. napsal(a):

bla,bla,bla
)))
07. 10. 2010 | 17:28

Alex napsal(a):

Gaia
Ale ne. Ono jsem to trošku přehnal, ohledně těch lidských práv a listiny tu je ještě ten ústavní soud. Pokud by byl senát hlasem rozumu bez stranických příslušností byla by pojistka proti excesům pevnější. Ono stačí někdy poslouchat či sledovat klause, jak se chová k ústavě, ale i třeba Paroubka ohledně rozhodnutí o zrušení předčasných voleb na základě účelového zákona, kde přednost dostalo obecné posouzení před konkrétní situací.
07. 10. 2010 | 17:58

mar napsal(a):

Sladký:

Paroubek nazýval například lidi na cztekteku alkoholiky a narkomany aniž by měl nějaký důkaz (http://zpravy.idnes.cz/doma...)

Své oponenty uražel a lidi, kteří přišli s transparenty proti ČSSD na míting ČSSD nazval fašisty stejně jako členy Modrého týmu, kteří jen hráli airesoft.

Je spojen s mafiánským klanem Kočků na. Po volební diskuzi se hend nazval "nejlepším diskuterem a jasným vítězem debaty" přitom se opíral jen o průzkum, který si sám udělal.
07. 10. 2010 | 18:22

Bc Martin napsal(a):

gaia:
Například mnoho populistických návrhů (např pastelkovné) na konci volebního období 2006. Ale vzhledem ke špatně nastavenému systému kde k přehlasování stačí 101 poslanců byl přehlasován(jsem osobně pro aby pro přehlasování Senátu byla potřeba ústavní většina 120 poslanců)

JAHA:
Máme to tak, že se musí sněmovně vyslovit nedůvěra (101 poslanců)Pokud má ale jedna strana v parlamentu víc jak 110 poslanců(teoretický příklad, prakticky je to velice nepravděpodobné) a zajistí si loajalitu všech poslanců tak je až do konce volebního období takřka neodvolatelná
07. 10. 2010 | 18:32

Bc Martin napsal(a):

Pane Sladký co jste vystudoval vy, že se tak naparujete? Podle vyjadřování asi práva v Plzni.
07. 10. 2010 | 18:34

krajan napsal(a):

Ježíšmarjá,pane bakaláři M.,nechte už toho psaní a věnujte se raději četbě vaší oblíbené MFDnes,zdroji to všech vašich informací!
07. 10. 2010 | 19:04

Zbyněk napsal(a):

student
máš jedničku.......
07. 10. 2010 | 20:46

matematik napsal(a):

Je mi líto, ale musím souhlasit s Dagem Batmanem v jeho hodnocení akademiků. Dlouhou dobu jsem se naivně domníval, že spolu se schopností vědecké práce jde také etika, morálka, odvaha a solidarita. Ačkoli jsem rozhořčen způsobem, jakým současná vláda zachází s vědci, což je nesrovnatelně horší nežli za komunistů, musím dodat, že si za to mohou akademici sami. Jako celek si totiž nechají úplně všechno líbit a když na ně vláda dupne, stáhnou ohon mezi nohy a zalezou do ulit. Lidé, jako prof.Václav Hořejší, jsou vzácnou výjimkou.

Kdysi jsem se díval v TV na pořad, jehož námětem byla otázka zda si naše společnost váží vědců. Po řadě blábolů, nad kterými bylo možné jen zaplakat, se účastníci diskuse dohodli, že naše společnost si vědců přece jen váží. Názor posluchačů, kteří telefonovali redakci pořadu, se kupodivu lišil.

Říkám kupodivu, protože i lid obecný se na vědce dívá jako na vyžírky, kteří pobírají vysoké platy za to, že se válejí po ústavech a nic užitečného z nich nevypadne. Nedávno mi jeden z diskutujících na centrum.cz napsal zhruba toto: "Hele, matematiku, jestli děláš pro nějakou firmu, tak si možná zasloužíš slušné peníze, když děláš něco, co nikdo nepotřebuje, tak jsi vyžírka!" No, realita je taková, že dělám pro firmu, která se jmenuje "Mezinárodní krystalografická Unie", v níž jsem byl zvolen do dvou komisí a pro kterou jsem napsal nový díl Mezinárodních krystalografických tabulek. Problém je v tom, že tato "firma" je nezisková a práce pro ni není honorovaná. Předpokládá se totiž, že vědci, kteří jsou v komisích, jsou tam proto, že dosáhli významných výsledků a že je tudíž slušně platí jejich domácí universita nebo výzkumná instituce.
07. 10. 2010 | 20:53

matematik napsal(a):

Já jsem za svůj díl Mezinárodních tabulek dostal od Akademie kopanec formou částečného úvazku, který mi přinášel čtyři tisícovky měsíčně. Když jsem se později odvolal k "temu ROHovi" a dotázal jsem se veřejně, zda se jim zdá normální, když jsem za svoji vědeckou práci placen hůže než vrátný, dostal jsem odpověď, že "ústav si mé práce stále váží", ale že je věda podfinancovaná a peníze jsou potřeba pro mladé vědce. V mém případě byl tímto vědcem ruský emigrant, který ovšem pracoval pro velkého šéfa.

Naše vědecká komunita se totiž rozdělila na klany a gangy, dosti analogické klanům a gangům politickým a taky tam nezáleží jen na tom, jak dobrou vědu odevzdáváte, ale i na tom, v jakém jste gangu či klanu. Já jsem individualista par excelence a tak se mě lehce zbavili. Nějakou dobu jsem přežil, protože jsem se v roce 1991 rozhodl, že tady nemusím žít za žebrácký plat a přijal jsem místo přednášejícího na USP (University of the South Pacific) tedy na Universitě Jižního Pacifiku. V pozici odborného asistenta, kterou mi o rok později změnili na ekvivalent docenta, jsem měl plat našich 75 tisíc plus benefits, které vydaly za dalších 20 tisíc, dům se třemi ložnicemi a zahradou, jejíž údržbu platila universita, zdravotní pojištění s právem leteckého převozu do nemocnice v Aucklandu (Nový Zéland) v případě potřeby, úlevy na školu pro děti, jednou za třiroky půlroční dovolená, kde universita platila cestovní výlohy pro celou rodinu. Po tříletém kontraktu mi universita sama nabídla další tříletý kontrakt (normální bylo o něj žádat) a tak jsem tam odjel na další tři roky. Manželka mi, bohužel, těžce onemocněla, operovali jí rakovinu prsu a ač lékaři tvrdili, že za mnou může klidně odjet, psal mi syn, že se bojí a tak jsem ten druhý kontrakt předčasně zrušil a vrátil se domů. Dnes vím, že to bylo špatné rozhodnutí, měl jsem manželku přesvědčit, že není odkázána na fijiskou nemocnici a možná by jí v tom Aucklandu dali lepší péči než doma. Můj vztah k naší společnosti mohu charakterizovat už tím, že kdyby nebylo onoho problémů s manželkou, byl bych na Fiji mezi potomky kanibalů dodnes. Za blbost se ovšem platí a já zaplatil tvrdě za to, že jsem za bolševika včas neemigroval a za to, že když už jsem byl mezi protinožci, tak jsem tam nezůstal. Spolehl jsem se na to, že jsem si za ty čtyři roky ušetřil více než jsme si s manželkou tady vydělali za celý život a na to, že mě moje postavení v mezinárodní vědě chrání před výmysly Kočárníků a Klausů. Obojí byl omyl. DSva miliony mi ukradla Komerční banka s pomocí H-systemu a za práci na mezinárodní úrovni jsem dostal kopanec. Nebudu to dál rozvádět, jen připomenu páně profesorissimův výrok, že
specialisty nepotřebujeme, protože si je vždy můžeme najmout z ciziny. Na to mohu jen říci, že ti mladí indičtí asistenti, kteří mi na Fiji v laboratoři dělali poskoky, by k nám nešli pracovat za profesorský plat. A k nedávným úvahám vlády o tom, jak zvýšit kvalitu našeho výzkumu pozváními cizích odborníků, mohu říci jen tolik, že můj americký kolega a spoluautor onoho dílu tabulek, by k nám možná šel dělat za 150 tisíc měsíčně se smlouvou aspoň na deset let a všemi sociálními výhodami.

Jako nemám důvod, abych si vážil naší vlády, tak nemám důvod, abych si vážil automaticky akademických bafuňářů. Z blogu prof. Hořejšího jsem se nedávno dověděl o poměrně velmi slušné finanční podpoře psychotroniků. To mi už stačí, abych si udělal představu o inteligenci současného establishmentu. A papalášové v Akademii mlčí, ozvou se jen když jsou ohroženy jejich pozice a na mladých vědcích jim záleží stejně jako vládě na občanech. Když vláda omezí přísun peněz Akademii, tak prostě vyhodíme ty starší. A pak vzniká taková absurdita, že sedím v mezinárodních komisích Unie, což není žádná Eurotrafika, s pány, jejichž příjmy v Euro jsou stejné jako moje v korunách.
07. 10. 2010 | 20:54

Bo napsal(a):

to r.m.
o panu Tomském velmi pěkně řečeno :)
Jinak pokud se týká levicově intelektuálních návrhů na zrušení voleného senátu a zřízení rady moudrých (kým volených a kontrolovaných, pane Tomský?), co tedy už jít do krajnosti a zrušit i Parlament celý... taky tam jistě sedí řada nemakačenků a gaunerů (nemusí se nutně překrývat).
To jen dokreslení toho že demokracii nelze omězovat, kdž už jsme se jednou nějak shodli na tom, že je to sice hloupá, ale přesto jediná rozumná forma řízení věcí.
07. 10. 2010 | 21:13

Alex napsal(a):

Matematik
Myslím si, že negativní zkušenosti s politickou garniturou po r.89 a zejména po r.92 má většina oborů. Politici je dosti negativně ovlivnili. Architekti vy také mohli vyprávět. Já jsem tu myšlenku Tomského pojal šířeji, nebral jsem ji tak jak ji autor definoval. Představil jsem si lidi z různých oborů, kteří něco opravdu dokázali a za kterými opravdu něco stojí a moje představa by zůstala u klasické volby. Tedy určitá kritéria, nominace a volba. On je to opravdu spíše takový sen, jako reakce na nynější partajní strany a nesplnitelný.
07. 10. 2010 | 23:02

antonio napsal(a):

Senát? Tradiční nedostatek elit v Českých zemích by takto mohl být /ne/skutečně řešen, neboť při známém českém dvojsklonu (dvojitému /s/ klonu) jednak ke korupci - prospěchářství a elitářství a druhak k rovnostářsví a sociálnímu husitství s plebejstvím a buranstvím (ve společnosti přítomno vše jmenované vertikálně), by takový krásný senát, jak si Vy, pane Tomský představujete (neb pokus o něj), nejspíš inicioval druhou třicetiletou válku v jejímž důsledku by veškeré česky mluvící obyvatelstvo uteklo či vyhynulo...
07. 10. 2010 | 23:10

Aleš napsal(a):

Matematiku, Vaše slova jsou ta pravá v této diskusi.
Alexi, kdo je ten, který určí, kteří neco dokázali - zejména ve světle Matematikových zkušeností? Vždyť je zcela známo, že současný akademický svět je světem feudálních sinekur, ve kterých se volení akademičtí funkcionáři chovají jako na dobytém území. V tom smyslu Tomského blábol na blábol.
07. 10. 2010 | 23:20

Kanalnik napsal(a):

Matematik

dekuji za uprimny a proto pro mne hodnotny komentar
08. 10. 2010 | 00:11

kočka šklíba napsal(a):

Připojuji se ke kanálníkovi, víc ani nemusím dodávat, ale přesto, tohle je ten důvod, teda takovéto příspěvky, proč sem ráda chodím ;).
08. 10. 2010 | 01:49

Qiedo napsal(a):

Ještě jeden neváhá nasadit thymolinový (nebo fotoshopový?) úsměv.Se sakem ležérně přes rameno říká,že důvěra v něj ho zavazuje.A věří,že volič uslyší stejně,jako slyšel na mobilizaci,smlouvu s občany a jiné podobné návnady.

Terry- souhlasím s názorem na úlohu elit.Ale jak ony se vlastně vyprofilují a jak poznají? Držení jakéhokoli diplomu asi tím správným kritériem nebude,že?Myslím,že morální úpadek společnosti je i důsledkem selhání jeho elit (jak po únoru,tak i po listopadu).
08. 10. 2010 | 04:03

Lenka napsal(a):

S tím jiným obsazováním senátu je to správná myšlenka. Něco takového má ovšem už delší dobu v programu strana Koruna Česká.
08. 10. 2010 | 06:38

Vojtech napsal(a):

Ti vedcove maji pravdepodobne dobre moralni hodnoty, bohuzel jsou vetsinou trochu soustli.
Takze kdyz venku prsi tak jim musite rict aby si vzali destnik !
08. 10. 2010 | 06:39

slávek miloslav abrahám napsal(a):

všemi deseti p.Tomský, nebo kolik jich ještě mám na to abych mohl někoho i podpořit :-)

autor blogu kavárenského povaleče s dýmkou
08. 10. 2010 | 06:40

Suchomel napsal(a):

Já vždy posuzuji věci pomocí zpětné vazby. Plácat ničím nepodložené nasmysly o našich elitách je slaboducost. Jednou jsme si nechali zvolit profesora premiérem a než jsme se stačili rozkoukat, bylo rozkradeno. Vládnou si má každý sám. Senát je prokazatelně zcela zbytečnou a drahou institucí volající po zrušení. Už jenom ty kreatury, které tam zvolila naprostá (dementní) menšina národa jsou odstrašujícím příkladem toho, jak také může demokracie na voliče zhoubně dopadnout.
08. 10. 2010 | 07:03

J.Mačák napsal(a):

To s tím jmenováním je myšlenka jako z francouzské revoluce a může ji pronést pouze intelektuál zcela odtržený od reality. Kdo je bude jmenovat? Nějaký veřejný výbor blaha? Nebo zákon - automaticky rektor má být senátorem? Kde je jistota, že rektor - chemik bude o zákonech rozhodovat správně? Kdo ho vymění, když nebude? Zas nějaký jiný výbor? Nebo už nikdo a bude tam navěky? Každý, kdo má určitou životní zkušenost ví, že tito lidé jsou mnohdy v životních věcech jako malé děti, mnozí nikdy nepracovali jinde než na škole, jen vystudovali a pak učili a dělali docentury, nic jiného neznají. Oni mají rozhodovat o celé společnosti? Proč? Co je zárukou jejich správného posouzení? Neznají problémy normáních lidí a jejich život.
Pan Tomský by se měl vrátit někam do r. 1792, tam by se mu to líbilo.
Děkuji, radši nechám volby v rukou lidí. Přes všechna negativa, která to s sebou nese. Ale aspoň lze senátory příště vyměňovat.
08. 10. 2010 | 07:20

jan.f napsal(a):

To by mě zajímalo proč má někdo potřebu pořád tlachat od věci.
08. 10. 2010 | 10:22

Bo napsal(a):

suchomel:
Cituji: "Senát je prokazatelně zcela zbytečnou a drahou institucí volající po zrušení. Už jenom ty kreatury, které tam zvolila naprostá (dementní) menšina národa jsou odstrašujícím příkladem toho, jak také může demokracie na voliče zhoubně dopadnout."
Prosim Vás, kdo to prokázal? Vy?
"Kreatury?" to ani nepotřebuje komentář...to mluví samo za sebe. Proč je napadáte? Něco Vám udělali? Nebo máte potřebu si přes někoho vylévat frustraci a lidi okolo sebe nazývat kreaturami?
"Naprostá menšina" někoho zvolila, a proto je dementní?
Hm, to je asi za Vaše v úvodu zmíněná zpětná vazba... Jinak nechávám každého posoudit Vaši soudnost.
08. 10. 2010 | 10:38

patriot napsal(a):

Bo:

Souhlasím s vámi, že slovo „kreatura“ není nutno používat.

Totéž lze vyjádřit slovem „politik“.
08. 10. 2010 | 12:26

auto insurance rates napsal(a):

What i don't understood is if truth be told how you're not actually much more smartly-preferred than you may be now. You are so intelligent. You know therefore significantly on the subject of this topic, made me in my opinion imagine it from so many various angles. Its like men and women aren't involved unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. At all times take care of it up! <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 04:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy