Udržitelný, obnovitelný, bezpečný

27. 11. 2010 | 16:48
Přečteno 6304 krát
Čas od času se stane, že se zcela běžná slova stanou naléhavá, téměř povinná a korektní a dokonce vyjadřují jakýsi podivný morální imperativ. Za slovy jako udržitelný (rozvoj), obnovitelný (zdroj), bezpečná (energetika) se většinou skrývají obavy z nejisté budoucnosti a za nimi plánovači. Přestože nejsme schopni vidět ani do poměrně blízké budoucnosti, mají mnozí lidé pocit, že musíme plánovat, jako bychom ji znali. Mít dlouhodobou strategii působí racionálně a mít vizi, je často cesta k politické moci, přestože by to měla být spíš cesta do Bohnic.

Marně protestoval nobelista a objevitel skleníkových plynů Paul Crutzen proti pěstování biopaliv (na severní polokouli !) a upozorňoval bruselskou komisi, že při takové produkci (transport, pěstování, výroba) je spotřeba fosilních paliv jen o pár procent nižší, než kdyby se nedělalo nic a co horšího, náročná řepka spotřebuje mnohonásobně více dusičnatých hnojiv a jak známo je kysličník dusný největší skleníkový plyn. V celosvětovém měřítku, varuje The Economist, je pěstování biopaliv dokonce zločin, protože vede k hladomoru; jak jinak, když orné půdy ubývá a lidí přibývá, nemluvě o zrychleném kácení pralesů a erozi.

Ani hrůzná představa, že jsou fosilní paliva většinou čistší než ta obnovitelná s plánovací komisí nehne, (věří zřejmě na rozdíl od ekonomů, že brzy nebudou), ba naopak ona ještě zesílí své úsilí. Kupodivu snadno vnutí státům unie (kariérním politikům!) astronomicky drahý dvacetiprocentní závazek výroby elektřiny z obnovitelné energie. Kdykoli jedu okolo fotovoltaické plantáže, mám chuť stát se ekoteroristou a spáchat dobrý (a navíc estetický) skutek – hodit na ně tak pár cihel!

Energetika udržitelná, obnovitelná, bezpečná. Jak dobře to zní: voda, slunce, vzduch, ještě, že nemáme odliv a příliv a přesto je to (zatím!) naprostý nesmysl. Nepředbíhejme budoucnost! Odkud se berou apokalyptické představy o světě? V principu je sice pravda, že jsou fosilní paliva přes stále efektivnější technologie dobývání a nová naleziště uranu, ropy, uhlí a plynu nakonec neobnovitelná. V ekonomické historii zatím však vždycky platilo: něco nového se najde. Proč nemám věřit, že tomu tak bude i nadále? Já prostě ve srážku zeměkoule s kometou nevěřím, přestože je také čistě teoreticky možná.

Letos došlo k převratné geopolitické události: cena zemního plynu se poprvé vymanila ze závislosti na ceně ropy. To znamená, že bude klesat a nepochybně se přiblíží ceně uhlí. Už šest let se totiž zrychluje počet nově objevených standartních ložisek plynu a stále levnější technologie na dobývání plynu z břidlice přibližují masivní exploataci zatím neuváděných světových zásob počítaných na bilióny metrů krychlových a stovky let. Zkapalnění plynu z něho už dávno vytvořilo autopohon a umožňuje dodávky bez plynovodu. Letošní od roku 2004 už třetí izraelské naleziště nazvané Leviathan je tak velké, že z této malé země vytvoří plynovou velmoc a hloupému nápadu vytvořit rusko – iránsko – venezuelský kartel odzvoní zvonec. Nebojme se světového energetického trhu, bojme se plánovačů neb vše je jinak.

LN 24. 11. 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

V uzavřeném systému není udržitelný ŽÁDNÝ (ekonomický) rozvoj. Můžeme uvaŽovat nanejvýš o udržitelném STAVU.Toho nového,co lze najít je čím dál méně, pane Tomský.
27. 11. 2010 | 16:54

Admirál napsal(a):

Pane Tomský, souhlasím s Vámi. Když se ta energoekologická velekopatření hodí poctivě pod tužku, tak je člověk z výsledku překvapen.

Jinak se musím zeptat, neopisujete od Václava Klause? Co takhle antialarmismus?
27. 11. 2010 | 17:03

ZAM napsal(a):

"Odkud se berou apokalyptické představy o světě?" Z hlav šikovných manažerů zeleného průmyslu s pomocí zelených politiků (často totožných s manažery) s echem zeleně naladěné části veřejnosti. Ještě, že u nás je ta část malá.
27. 11. 2010 | 17:08

ZAM napsal(a):

Sladký:
Jaký uzavřený systém máte na mysli? Na Zemi neprobíhá ekonomický rozvoj?
27. 11. 2010 | 17:10

Jedla napsal(a):

Na co všechno jste odborník .... politolig, nakladatel, sovětolog, tomistický filosof, odborník na stát a církev a státní ateismus a neonatologii a porodnictví a ... a teď ještě ekologie, energetika a budoucnost budoucí budoucnosti planety. Hmm.

Tak LN, 24.11.2010?

Právě jste mne přesvědčil, že Fabiáno Golgo měl pravdu: Lidovky krachují. V tom je nepochybná hodnota Vašeho blogu, pan Stejskal může být spokojen :-))
27. 11. 2010 | 17:12

Sladký napsal(a):

ZAM- Omluva, vypadlo mi slůvko trvale. Ano, žádný trvale udržitelný rozvoj není možný, nanejvýš nějaký trvale udržitelný stav.
27. 11. 2010 | 17:18

veverka napsal(a):

Tak to vypadá že tady máme druhýho Klause,ví o ekologii kulový,ale o to zuřivěji o ní píše.
27. 11. 2010 | 17:21

ZAM napsal(a):

Sladký:
Řekl bych, že ani trvalý stav, trvalého v našem vesmíru není nic.

Kde ta reCAPTCHA na to chodí?
U pindy Krysztof
27. 11. 2010 | 17:28

ZAM napsal(a):

veverka:
Nicméně autor má pravdu.
27. 11. 2010 | 17:28

Sladký napsal(a):

ZAM. Vy jste ten Nejvyšší Soudce, bezpečně rozpoznávající pravdu? V čem má pravdu a jak to víte?
27. 11. 2010 | 17:34

Sladký napsal(a):

ZAM- to je jistě pravra, nicméně trvale udržitelný stav je daleko pravděpodobnější a daleko snáze dosažitelný,než trvale udržitelný (ekonomický)rozvoj.

Heště poznámečku, pane Tomský.To, že se doposud vždy něco našlo neznamená,že tomu tak bude i nadále.To, že jsem si doposud nezlomil nohu neznamená, že se mi to nemůže stát.
27. 11. 2010 | 17:38

ZAM napsal(a):

Sladký:
Např. v tom, že např. používání biopaliv v konečném důsledku nepřinášejí ekonomický ani ekologický prospěch. Na to jsem nepřišel já, nýbrž jiní znalci, např. Bjørn Lomborg.
27. 11. 2010 | 17:44

ZAM napsal(a):

Sladký:
Nikoliv, trvalý rozvoj se děje v celém známém vesmíru od jeho vzniku, zato trvalý stav neexistoval nikdy.
27. 11. 2010 | 17:46

Ares napsal(a):

„Odkud se berou apokalyptické představy o světě?“ (Tomský 27.11. 2010)

„Jinak nás čeká zoufalý bezbariérový svět, kde bude stále menší počet zdravých lidí rukojmím postižených. Anebo něco ještě horšího.“ (Tomský 19.11. 2010)
„…..bojme se plánovačů neb vše je jinak.“ (Tomský 27.11. 2010)

Právo na umělé oplodnění by existovat vůbec nemělo (máme adopci) a na stále dražší moderní technologie také ne. Ani starší ženy bez partnera (singles) by neměli rodit děti na útraty společnosti. (Tomský 19.11. 2010)
27. 11. 2010 | 17:47

Sladký napsal(a):

ZAM- řeč byla o (ekonomické) ROZVOJI nikoli o vývoji (vývoj je něco jiného). A Země je -na rozdíl od vesmíru- maličký uzavřený systém.
27. 11. 2010 | 18:00

Vico napsal(a):

Čekám, že příště nám autor ve svém článku vysvětlí, zda metalokarborany zastaví HIV proteázu anebo jde pouze o šílený produkt genových alchymistů.

Ne, že bych s některými pasážemi článku nesouhlasil/biomasa, fotovoltaika/, ale děsivé jsou jako vždy ty zevšeobecňující závěry.

-Mít dlouhodobou strategii je něco špatného/???/

- Nebojme se světového energetického trhu/i s uměle vytvářenými bublinami/

- Spoléhejme na to, že se vždy něco najde :-)

Ano, vždycky se nakonec něco najde. Klidně se však může stát, že to, co se najde bude...hovno.
27. 11. 2010 | 18:05

hoven napsal(a):

po přečtení článku sem chtěl zrovna napsat, že se to rudým asi moc líbit nebude, že někdo narušil kartel venezuela -rusko-irán. když jsem pak mrknul na jejich zlostne oslí hýkání v dikuzi, jenom mě sem se tomu musel zasmát.
27. 11. 2010 | 18:22

Sladký napsal(a):

Pane hoven, vy jste opravdu děsivě jednoduchý človíček.Můžete mi říct, KDO A KDE píše o nějakém kartelu? Kdo je zde "rudý" a proč by případný rudoch měl fandit kapitalistickému Rusku nebo tmářskému náboženskému Iránu?
27. 11. 2010 | 18:26

hoven napsal(a):

sladký,
rudí kapitalsitickému rusku rozhodně nefandí, spíše těm silám v rusku, které ten vývoj chtějí zvrátit a furt myslí studenoválečnicky. já vkládám velký naděje do medveděva, držím mu palce ohledně jeho reforem, a rád bych rusko přivítal ve společenství normálních evropských demokratických zemí. myslím, že tam rusko patří. pproč rudí fandí iránu??? protože nenávidí ameriku.
27. 11. 2010 | 18:38

Vico napsal(a):

Hovene nejprve si zodpovězte otázku, zda-li jste stoupencem "nerudého" Václava Klause.

Pokud si tuto otázku zodpovíte: Ano Václav Klaus je náš nejlepší prezident od dob T.G.Masaryka, popasujte se s nedávným konstatováním našeho pana prezidenta z Kremlu, že budoucnost a to doslova zářivou mají země BRIC, což jsou mimo jiné Rusko a Čína.

Průser, co? :-)
27. 11. 2010 | 18:41

prirodovedec napsal(a):

Tento pan autor se mi zacina jevit bohuzel argumentacne ponekud nedonoseny. Suverenne a kazatelsky a pritom nedbale podavane obecne nesmysly. Mel by prece snad byt sectely, kdyz pry ma neco spolecneho s knihami a umet veci podat v jejich slozitosti.

Pravda jeho spolecenskovedni orientace ho zrejme na rozdil od jinych zde (Pirko, Lex, Ares, scientist ..) pri jeho zrejme povrchnosti znacne diskvalifikuje, ale co se da delat. Diskutujme tedy to co vidim jako jisty projev argumentacni nedonosenosti textu, na jehoz autora yrejme nebylo vcas otevreno argumentacni okno a ktere, pokud prejde ctenarum do krve, zavede CR mezi chude rozvojove zeme daleko spolehliveji nez novorozenci, na ktere se take neotevrelo okno. Citujme:

"Čas od času se stane, že se zcela běžná slova stanou naléhavá, téměř povinná a korektní a dokonce vyjadřují jakýsi podivný morální imperativ."

Nebo naopak jina slova maji nemoralni imperativ napr. politolog = poblitolog, analytik = kanalytik, zurnalista = zumpalista. Obvykle se to stane tehdy, kdyz jedinci (jako autor) si suverenne nalepi nalepku (napr. ze jsou politolog) a zacnou svymi broukopytlikovskymi zjednodusenimi likvidovat dobre jmeno skupine, ke ktere se hlasi a ktera se od nich nedistancovala ...

"Za slovy jako udržitelný (rozvoj), obnovitelný (zdroj), bezpečná (energetika) se většinou skrývají obavy z nejisté budoucnosti a za nimi plánovači."

Za temi slovy se casto predevsim skryvaji lidske zkusenosti (a zjisteni lekaru, prirodovedcu, techniku ...) s pusobenim rizik viz Bhopal, Cernobyl, viz likvidace tradicnich zdroju vody, ryb, ..., viz vybydlena sidliste, viz ceska krajina ramovana tu draty, sloupy, skladisti, ted slunecnimi panely, viz popreni urbanismu zivelnosti, ...

Pouze hlupci jako jsou (samozrejme jen nekteri :) ) politici a ti kteri do toho zjednodusene kecaji nebo kteri se svymi MBA :) degree z toho tyji, zboznuji princip maximalizace okamziteho zisku a viru, ze se to vyrovna a rizika neni treba vazit ... Richard Bellman by se takovym asi musel smat, zajemcum rad dam odkaz, co z neho mam na mysli ...

Jedna se o bezne principy pouzivane ve svete pri konstruovani letadel, kterymi autor leta, pri zabezpecovani poptavky, ktera autora krmi (to neni stupidita autora "neplanovace" ale inteligence autoru logistickych systemu, kteri jaksi musi kontejnerovou dopravu planovat jiz pri nezname poptavce ... aj). Nejhorsi je, kdyz o slozitych vecech ciziho oboru diskutuji argumentacne nedonoseni suvereni nebo fachidioti a bez respektu.

Zkusme jine vazby nez autor: udrzitelne (napr. zasobovani vodou, vyuzivani zemedelske pudy), obnovitelne (strojove parky ve firmach), bezpecna (letecka doprava). Je zrejme, ze problem je ve zneuzivani techto privlastku temi "kampanovitymi", kteri jsou pro (politici, nebo ti, co jim to sype) nebo proti (autor aj. nebo ti, kterym to sype) ne v tech problemech ...

Podivejme se na dalsi slova: "většinou skrývají obavy z nejisté budoucnosti"

To je snad dobre. To je mimochodem ten pokrok od determinismu modelu stredoveku k modelum zacinajicim pany Pascalem, Fermatem, rodinou Bernoulliu ... az treba pres Lukasiewicze k Lofti Zadehovi ... neboli idea zahrnout do rozhodovani riziko je dnes v mnoha disciplinach klicova ... ovsem diluvialni politologové trci ve svych ctvrtohorach.

"a za nimi plánovači"

To nejsou planovaci, ale skutecni analytici, nikoliv kanalytici. To jsou lide, kteri na realne problemy pouyivaji narocne metody, a uvedomuji si jejich omezenost a dosud casto platilo, ze se nedavali strhnout k reklame, ci heslum a zjednodusenim (ala autor).

"Přestože nejsme schopni vidět ani do poměrně blízké budoucnosti,"

Jak kdo (autor podle mne rozhodne ne) a jak v cem. Nadherna ukazka myCechovani, kdy "nedonoseny" hovori za vsechny ...

"mají mnozí lidé pocit, že musíme plánovat, jako bychom ji znali."

Boze muj. Mozna tak nekteri neco planuji, ale prosim autora, aby si neco precetl i z exaktnejsich oboru. To je formulace jak z roku 1550 ...
27. 11. 2010 | 18:41

prirodovedec napsal(a):

"Mít dlouhodobou strategii působí racionálně"

Dokonce to racionalni je, kdyz je ovsem precizne podlozena, profesionalne vypracovana a neni zamenovana s hesly.

"a mít vizi,"

Jen kdyz je oponovana, obstala obhajena ...

"je často cesta k politické moci,"

Bezesporu, viz napr. program pristani na Mesici vyhlaseny JFK byl zrejme strategicky a vizionarsky, politicky z neho tezil jeho nastupce ...

"přestože by to měla být spíš cesta do Bohnic."

JFK a Johnsona by autor asi nepotesil. Nicmene na rozdil od Brezneva by ho asi do Bohnic nestrcili ... Priznejme si, ze kdyby nahodou autor predestrel nekdy vizi (napr. o otevirani oken) nebo strategii (pozor na procento nedonosenych postizenych v populaci), tak zrejme nam dava signal, ze miri do Bohnic.

"Marně protestoval nobelista a objevitel skleníkových plynů Paul Crutzen"

Je vhodne si precist co psal presne nejen na:

http://en.wikipedia.org/wik...

Ale zejmena na:

http://www.mpch-mainz.mpg.d...

To pred cim Crutzen varuje, je prave zjednodusovani pohledu a ignorovani dalsich vazeb (tak typicke pro autora :) ) pri soustredeni na dilci problem ...

"Ani hrůzná představa, že jsou fosilní paliva většinou čistší než ta obnovitelná s plánovací komisí nehne,"

Cetl autor vsechnz argumenty? Predpoklada, ze jsou clenove jeste vice argumentacne nedonoseni nez on? To je bud ponekud usmevna nebo desiva predstava ... :).

"(věří zřejmě na rozdíl od ekonomů, že brzy nebudou),"

Tady nekdo vazne operuje autoritou TECH EKONOMU ve veci fosilnich paliv :). To je mame brat vazne? Po TOM vsem? :)

"Kupodivu snadno vnutí státům unie (kariérním politikům!) astronomicky drahý dvacetiprocentní závazek výroby elektřiny z obnovitelné energie."

Je to hra te komise nebo tech, kteri prostrednictvim svzch koupenych politiku z toho tezi? Viz CEZka fotovoltaika ...

"Kdykoli jedu okolo fotovoltaické plantáže, mám chuť stát se ekoteroristou a spáchat dobrý (a navíc estetický) skutek – hodit na ně tak pár cihel!"

Konecne neco slibneho, co lze oznacit za prislib budoucich blogu snad i s fotoreportazi?

"Energetika udržitelná, obnovitelná, bezpečná. Jak dobře to zní: voda, slunce, vzduch, ještě, že nemáme odliv a příliv a přesto je to (zatím!) naprostý nesmysl."

Ja vim, "clovek nemuze letat", "vlaky nemohou jet rychleji" a "pred autem by mel kracet muz s praporkem" ...

"Nepředbíhejme budoucnost! Odkud se berou apokalyptické představy o světě?"

Mozna z predstav, ze nam vladnou podobne znali jako autor ... :)

"V principu je sice pravda, že jsou fosilní paliva přes stále efektivnější technologie dobývání a nová naleziště uranu, ropy, uhlí a plynu nakonec neobnovitelná."

Mozna je take otazka, zda nektere suroviny nelze vyzuzit efektivneji nez jen palenim :).

"V ekonomické historii zatím však vždycky platilo: něco nového se najde."

V pohadkach bratri Grimmu take. :) Nebylo by vhodne pouzivat krasne slovo historie bez pejorativnich privlastku? :) (jako treba, udrzitelna, ... nebo ekonomicka ... :) )?

"Proč nemám věřit, že tomu tak bude i nadále?"

Inu bude. Ale trosku jinak. Zkratka anticka historie Stredomori hovori o obilnici Sicilii, vzpravi o hlubokych lesich pro fenicke lode ... nejak lokalne se pak ty zdroje vycerpaly ... a nektere civilizace skoncily ... protoze zkratka sve zdroje vydrancovaly a jine asi uz neovladly. Teziste moci se presunulo jinam ... Bylo to takove sebevrazedne ...

"Já prostě ve srážku zeměkoule s kometou nevěřím, přestože je také čistě teoreticky možná."

Ja pro zmenu verim v castou srazku s b.bcem (prosim na nikoho nevztahovat).

"Letos došlo k převratné geopolitické události: cena zemního plynu se poprvé vymanila ze závislosti na ceně ropy."

Nejaky odkaz? Prukazny.

"To znamená, že bude klesat a nepochybně se přiblíží ceně uhlí."

Ze by autor "vedel" jak to bude?
Dale to zni jako jeden skvely strategicky vizionarsky predurceny deterministicky scenar autora.

"Nebojme se světového energetického trhu, bojme se plánovačů neb vše je jinak."

Vcetne planovace autora. Toho se bojme dvojnasob, protoze pise mimo svuj obor a jest argumentacne nedonosen.

Mozna prave pro takova slova tech neznalych musi vedci a technici drit do umoru a resit skutecne realne problemy, aby pak brouci pytlici z jedne ci druhe strany mohli suverenne a bagatelizujicim zpusobem psat a hovorit o slozitych vecech jako o temer marxisticke zakonitosti, jak to bude ...
27. 11. 2010 | 18:41

Sladký napsal(a):

Máte na mysli kontrarevoluční elementy,ztroskotance a samozvance, nepřátele kapitalistického společenského zřízení, kteří zuřivě a hanebně pomlouvají našeho velikého zaoceánského Bratra a Přítele, a snaží se obrátit kolo dějin zpět a zničit pokrokové společenské zužízení? Hahaha, to už tady bylo,jen zrcadlově obrácené.
27. 11. 2010 | 18:43

Sladký napsal(a):

To je pro Pána Hoven
27. 11. 2010 | 18:44

Béda napsal(a):

p. Tomský,

obávám se, že jste opět malinko ulítnul. (Ne že bych nesouhlasil a neměl podobné pocity jako vy, když projíždím kolem fotovoltaické farmy.

Ve svém protiplánovacím článku jste asi omylem zvolil velice špatný příklad. Každá větší soukromá firma plánuje s určitým předstihem - má určitou strategii. U automobilových firem, bych si tipnul tak 5 až 10 let (zavedení několika modelů a pokrytí určitého segmentu trhu v určité oblasti...) V energetice bych si tipnul, že půjde o 20 až 30 let. Asi tolik trvá nežli se naprojektuje, schválí, vystaví, vybuduje úložiště odpadu a uvede v provoz jaderná elektrárna.

Pokud jde o plánování na úrovni české vlády (vlád), pak zde souhlasím, že tato postupuje v souladu s tím co tvrdíte. Rozsah plánování spravidla nepřesahuje jedno volební období a pak je všechno naopak, jestliže je odcházející vláda vystřídána opoziční koalicí. Tento odezdikezdismus nese trvalé výsledky v podobě státního dluhu, bezkoncepčnosti, nekonkurenceschopnosti (ČR je montážní filiálkou někalika světových automobilek) a bezperspektivnosti - ČR nemá žádný ekonomický národní fundament.

Poslední poznámka: plán není jednou daná neměnná dogma. Je to vize, směr které se subjekt drží a podle okolností mírně koriguje svá rozhodnutí.
27. 11. 2010 | 18:44

hoven napsal(a):

vico,
jsem stoupenec václava klause, ale ne vždy s ním souhlasím. především si myslím, že poslední dobou ma na něj destruktivní vliv poblázněný hájek. ale stím, že země BRIC mají budoucnost, o tom snad nepochbuje nikdo. čína má ale velký problem a to je dlouhodobé neřešení sociálního a národnostního napětí . soudruzi by se měli začít vážně zamýšlet.
27. 11. 2010 | 18:50

prirodovedec napsal(a):

Jinak dekuji nekomu nahore, ze nam zjevne dal dalsiho kohoutoviteho (po kohoutovitych zachvevech Peregrina ci Komarka).

hoven: Do toho kartelu patri nejen ti tri, ze? Bavime se o bubacich, ze? Viz domaci zdroje:

http://aktualne.centrum.cz/...

http://www.irucz.ru/cz/zpra...

A mimo jsou jini Norsko, USA, Kanada a dalsi :)? Jeste narazit u Hodonina na vice ropy a ... zlomime kartel OPEC nebo se pridame :)?

hovne, hovne ...

Admiral: :) :)

Jedla: To o LN je dokonale, dokonale :)

Ares: Jako vzdy, to Vase nema chybu (vsak jsem citoval).

Myslim, ze tento blog a diskuse jsou dokonalou ilustraci mych uvah o tom proc kdo bloguje ci necte ci neodpovida u blogu Anuszky ... dekuji kohoutovitemu autorovi ...

Vico: Cetl jsem Vas az po svem vstupu ... libi se mi strucne vystizeni podstaty autorovy argumentacni nedonosenosti ...
27. 11. 2010 | 18:53

MirekS napsal(a):

Opravdu skvělé výroky, pane Tomský!

- Mít dlouhodobou strategii působí racionálně a mít vizi, je často cesta k politické moci, přestože by to měla být spíš cesta do Bohnic - na čelní pozice lidi bez nápadů, myšlenek a vizí, lidi tímto oplývající do Bohnic a zvýšit tam stavy psychiatrů!

- Kdykoli jedu okolo fotovoltaické plantáže, mám chuť stát se ekoteroristou a spáchat dobrý (a navíc estetický) skutek – hodit na ně tak pár cihel! - Co je dobrého a estetického na rozmlácené fotovoltaické plantáži?

- Já prostě ve srážku zeměkoule s kometou nevěřím, přestože je také čistě teoreticky možná. - Pan Tomský nevěří, a proto se tak nestane!

- Letos došlo k převratné geopolitické události: cena zemního plynu se poprvé vymanila ze závislosti na ceně ropy. To znamená, že bude klesat a nepochybně se přiblíží ceně uhlí. - Tedy pane Tomský, Vy jste hlava. Připomeňte nám to, prosím, za 2 roky, za 5 let...

Zdraví

MirekS
27. 11. 2010 | 18:56

prirodovedec napsal(a):

Beda: Zdravim. Proboha neplytvejte svoji drahocenou energii a argumetnacni donosenosti. Radeji na nedonosence otevrete -me okno :).

Vsak vite, ze pan autor neni pres cisla (viz "jeho statistiky" a ty u Makovcove).
27. 11. 2010 | 18:56

Béda napsal(a):

ještě dovětek k energetice.
Jak dlouho asi trvá podle p. Tomského vybudování podmořského plynovodu, plynovodu (ropovodu), dálnice skrze území státu ...? Je to otázka okamžitého rozhodnutí, anebo to vyžaduje určitou perspektivu = plánování?
27. 11. 2010 | 18:59

pgjed napsal(a):

Pane Tomský,

Do čeho, prosím, ještě chcete "zasveceně" mluvit?! Biopaliva jsou velmi složitý problém a podobně, jako v jiných oborech nelze v nich paušalizovat! Navíc hloupost napsaná v The Economist nepřestává být hloupostí, jen má větší publicitu. Nesmysl, vyřčený nositelem Nobelovy ceny, zůstává nesmyslem. Vyjadřovat se jakkoliv ke konkrétnímu případu výroby a užití biopaliva bez uvedení konkrétních reálných čísel, je vrchol stupidity, protože stejná technologie poskytuje v různých podmínkách zcela rozdílné výsledky, pokud jde o obnovitelnost.

I kdyby biopalivo poskytovalo v energetické bilanci produkčního cyklu stejné množství energie jako ekvivalent fosilního paliva, je to přínos, protože nezvyšuje koncentraci CO2 v atmosféře. S tou to pak vůbec není jednoduché, protože zatím nikdo z moudrých alarmistů ani skeptiků nevyčíslil přirozený drift koncentrace v důsledku geochemických a geofyzikálních procesů od humáních vlivů.

Dusičnatá hnojiva, kromě těch fosilních, světe div se, se vyrábí z dusíku, který se získává ze vzduchu. I v těch fosilních hnojivech je vázán atmosférický dusík. a v přírodě existuje něco, jako koloběh dusíku, na jehož konci jsou denitrifikační bakterie, kteé světe div se uvolňují do atmosféry opět dusík.

Se zemědělskou půdou je to rovněž složitější. Dostupné zemědělské půdy je mnohonásobně více, než využívané. Absolutní úbytek dostupné, tedy nemusí nutně znamenat úbytek využívané. Z využívané je pro výrobu potravin využíván jenom zlomek. Drtivá většina využívané půdy byla, je a bude využívána pro produkci technických plodin. Potravinářské plodiny jsou většinou nevhodné z řady důvodů pro výrobu biopaliv. Jde tedy především o změnu využívání technických plodin. Navíc často pěstovaných na půdě, která by třeba v Evropě jinak ležela ladem.

Příčiny úbytku absolutní výměry dostupné zemědělské půdy jsou různé, nicméně vliv biopaliv na tento úbytek je zanedbatelný. Daleko významnější je neschopnost udržitelného intenzivního zemědělství v třetím světě. Mluvit o hladomoru způsobeném biopalivy může hovořit, s prominutím, jenom hlupák. Naopak, zavedení lihu z cukrové třtiny, jako biopaliva v mnohých zemích zachránilo zemědělcům zdroj obživy, vzdor celosvětovému dlouhodobému poklesu odbytu cukru.

Takže, mohu-li vás prosit, věnujte se oborům, kterým alespoň trochu rozumíte a nepleťte se do biopaliv. Stačí, že do nich plácají hlava nehlava neumětelové z Bruselu i odjinud, zelaní aktivisti bez vzdělání a honorářů chtiví povrchní novináři. Je to opravdu velmi složitý problém z oboru chemické technologie a agrotechnologie a vsadím se, že právě pro vás chemie anim agrární vědy nebyly koníčkem.

Navíc si rád pěstujete tvářnost konzervativce. Kecat o věcech o kterých nic nevím věru není příliš konzervativní, byť je to dnes obvyklé a žádané.
27. 11. 2010 | 19:19

stále rebel napsal(a):

Cituji tohoto pravicového „intelektuála“:

„Za slovy jako udržitelný (rozvoj), obnovitelný (zdroj), bezpečná (energetika) se většinou skrývají obavy z nejisté budoucnosti a za nimi plánovači.“

Tak možná pro Tomského.
Pro mne se za těmi slovy skrývá především poselství, že nejsme hovada a nevydrancujeme vše, co budeme moci, ale že svět předáme ve slušném stavu dalším generacím.
27. 11. 2010 | 19:25

Béda napsal(a):

prirodovedec,

taky zdravím a doporučoval bych k problematice zdrojů mnohem zasvěcenější článek
http://www.blisty.cz/2010/1...
27. 11. 2010 | 19:35

Vico napsal(a):

Přírodovědec, pgjed : zdá se, že již není co dodat...
27. 11. 2010 | 19:52

Al Jouda napsal(a):

Tak to já zase na srážku Země s kometou věřím - je to pouze otázka času !
27. 11. 2010 | 20:21

mud.. napsal(a):

prirodovedec
Kdyby ještě žil Jirka Kodet, určitě by o vás prohlásil. Blboňu, tupane, co se stavíte na pupek! Exaktně univerzitně vzdělaný když nezná příčinu, strašně žvaní o příznatcích. Příště několika slovy definujte příčinu problému. A není o čem diskutovat. Staříku, už začínáte svojí nabubřelostí kdekoho sr.t! Snad máte tituly od socialistického zřízení. No a co? Dneska vás určitě moc trápí prostata, že? Naučte se diskutovat. Je to jednoduché. Cincnu a jdu pryč. Kvůli vám skončili kapacity Aktuálně bigjirka, Čochtan, Rumcajs aj. To může být školení za školením o diskuzování (Lektor Paroubek, Uhl, Hořejší... atd. Každý si najde nicku a naváže přátelskou řeč.
27. 11. 2010 | 20:27

Hurá napsal(a):

Tak pane Tomský, tentokrát tedy blábolíte o stošest !
Za 1. Budoucnost je třeba plánovat neboť ji nestvoří nikdo jiný než my sami.
Za 2. Přes obějektivní pravdu o biopalivech se dopouštíte hrubé povrchnosti. Každý umělý a prázdný (vytěžený) prostor v zemské kůře, ale i její místní obrovské přetížení ( např."soutězkou" v Číně)se nám krutě vymstí v podobě gigantický geologických katastrof. Souhlasím ale s tím, že nový a velice levný (přirozený) druh energie bude nalezen.
27. 11. 2010 | 20:31

prirodovedec napsal(a):

mud..: "Kdyby ještě žil Jirka Kodet, určitě by o vás prohlásil. Blboňu, tupane, co se stavíte na pupek!"

Nevim, Vas Jirka Kodet je pro mne az na nektere role neznamy. Asi mate pravdu, potesil by Vas?!

"Exaktně univerzitně vzdělaný když nezná příčinu, strašně žvaní o příznatcích."

Pricina je snad zrejma, autor nepokorne a celkem nelogicky a zjednodusene hovori suverenne o vecech, o kterych celkem nic nevi (viz pgjed) a je legracni. Oglosovana je prostrednictvim projevu teto neznalosti.

Autor se rozhodl byt legracni sam tak, jako Vy ted svym vypadem. Mandrake ci moucha asi nejste, ze? Ten miva lepsi argumenty. Vy jste tady celkem novy ale casem naroky zdejsich diskusi treba zvladnete ...

"Příště několika slovy definujte příčinu problému. A není o čem diskutovat."

Proboha proc. Ja prece nepisi pro Vas. Kazdy zde pise jak chce a kazdy glosuje co chce a koho chce, neni to krasne demokraticke? :)

"Staříku, už začínáte svojí nabubřelostí kdekoho sr.t!"

Myslite? Vy jste vice? :)

"Snad máte tituly od socialistického zřízení."

Kdovi. Co na tom zalezi. Stejne pusobim jinde.

"No a co? Dneska vás určitě moc trápí prostata, že?"

Ne trapi mne, ye v me rodne vlasti clovek, ktery se povazuje za prislusnika elity je uz opakovane smesny svoji argumentacni nedostatecnosti a ze jinemu diskutujicimu tece z klavesnice kanal ...

"Naučte se diskutovat."

Podle Vas? To snad ne ...

"Je to jednoduché. Cincnu a jdu pryč."

Ja vim vy ucvrknete (sveho jedu) a jdete pryc. Proc bych mel ja.

"Kvůli vám skončili kapacity Aktuálně bigjirka, Čochtan, Rumcajs aj."

Hosiku, nevite o cem pisete. K bigjirkovi si prectete Bromuv blog. Nebo si prectete ty drivejsi, napr. kdyz glosoval Hlobila. At nejste za vetsiho hlupaka u stalych diskutujicich nez jste. Stejne si nemyslim, ze zde skoncil a zase objevi.

S Cochtanem jsme snad na sebe nikdy ani nezareagovali vetsinou jsme diskutovali pdo jinymi blogy.

A Rumcajs? Ten urcite resi bagry nebo Manku. Na jeho adresu jsem bezesporu nekolik glos pricinil, protoze byl dobrym prikladem, ale my se zde zname od zacatku a nedovedu si predstavit, ze bych Rumcajse ja odradil od aktualne. :) To spis ma plno prace. Navic jako dvorni konzultant statistickych studii jeho Manky k nemu mam specificky vztah.

"To může být školení za školením o diskuzování (Lektor Paroubek, Uhl, Hořejší... atd. Každý si najde nicku a naváže přátelskou řeč."

Kdo da na skoleni? To snad neberete vazne. Kazdy zde pise co chce a neco editor zkratka maze podle KODEXu.

Od samoeho pocatku zde pisi dlouhe texty a setkani s Vami na tom zrejme nic nezmeni. Kdysi jsem psal i proc. (napr. proto, ze "mudove"takove vstupy ani nectou a nereaguji). Take proto, ze si zde sbiram priklady do vyuky, na ktere pak odkazuji napr. pri vyuce logiky. Pokud si jeste par glos vymenime, jste adeptem na priklad vztahu mezi pricinou a nasledkem (zkratka pro pojmy zobrazeni, funkce aj.). Ale bude to vyzadovat jeste Vasi snahu.
27. 11. 2010 | 21:02

Čest práci napsal(a):

Soudruhu přírodovědečku, proč tak dlouze, maladjustovaně? Než se dobereš jádra pudla už nevíš co jsi chtěl na začátku. Asi spíš píšeš z nudy. Méně znamená více. I když u tebe asi nikoliv.Čest
27. 11. 2010 | 22:17

prirodovedec napsal(a):

"Cest" :): Aha stalker. Proc ty zmeny nicku pri stejnych IP adresach? :) Neco k tematu? Argument? Nebo zase jen hesla (mene znamena vice), nalepky a zdrobnelinky ... problem spise byva se ctenarem jako jste Vy a mud, kteri se neumi soustredit na delsi text ...

Dlouze zkratka proto, ze kdyz sbirate podklady do vyuky, napr. v logice ucite nepripustne zobecnovani, kdyz upozornujete v odbornem predmetu na problem nebezpeci psani o necem o cem autor nic nevi, vezmete tento blog Tomskeho a delsi komentare (svuj, pgjeduv, Beduv), ktere zkratite, okorenite postrehy Arese, Vica a je vse jasne. Student dostava jasne varovani na co ma davat pozor a snizi se sance, ze bude jednou za hlupaka. Kdyz k tomu jeste pridate reakce tech neschopnych argumentovat k tematu na strane autora jako jste Vy a mud se slovy, ze Tomskeho obhajci se zmohli jen na takoveto ty obvykle vypady, je to uz jasne zcela - diky.
27. 11. 2010 | 22:34

prirodovedec napsal(a):

Jeste pro "Cestu". To neni o soudruhovani, levici, ci pravici. To je o hlouposti. Je samozrejme smutne i smesne, pokud englicky knizni bonvivan ... se zmuze na argumentaci jakesovskych kvalit. Kdyz mu ten blog ani nestoji za tu namahu. Pritom si stale myslim, ze tak hloupy, jak podobni "logici minulosti" neni. Pouze podle mne podcenuje ctenare a nevadi mu jit za hlupaka. Kdyz mu to tedy nevadi, tak je to bezproblemove diskutovat. I kdyz "bojlery" a "zagorku" tam zatim jeste nema. Ale treba se dockame.
27. 11. 2010 | 22:39

Čest práci napsal(a):

Nechápeš a zase jen vylučuješ konspirační teorie bez argumentů.Nepíšu o levici či pravici, ale o úrovni tvého příspěvku.Argumentovat v takové změti myšlenkového haraburdí, které se dá těžko uchopit, je ztráta času.Slovy nešetříš a hledat smysl je mravenčí práce. Tvoje výchovou poznamené vidění světa, zamotáš třeba i do diskuze o vaření.A osobní oslovení soudruhu jistě znáš ze svých lepších let.Napni síly i jinam. Můžeš zkusit něco užitečnějšího. Třeba utřít prach.Čest
27. 11. 2010 | 23:09

prirodovedec napsal(a):

"Cesta": OK. To uz je lepsi.

- postreh k IP neni konspiracni teorie.

- pouzivat soudruhovani a psat, ze to neni o levici a pravici vyzaduje zvlastni rozpolceni argumentace. :) Snaha urazit, vytocit. Nemate argumenty tak sup nalepku. :) Tak bezne a tak jalove.

- Zkusim to podle Tebe: ja Te bolseviku :) prece nezadam, abys hledal smysl v mem psani. Z urovne vyjadrovani je zrejme, ze Ti to musi delat problemy. Ale priznani Te slechti.

- O vareni se zde nediskutovala. Ja se tim dlouhodobe netajim, ze vychovou poznacene videni sveta zde pletu do vseho, protoze to je ucelem - posbirat priklady do vyuky aj.

- Extrakty zdejsich diskusi jsou uzitecne, pouzivaji se ve vyzkumu, to bys mel za tu dobu bolseviku vedet. Napr. je zajimave zkusit otestovat podle psaneho shodu jednodoho nicku a jineho. Sice u kratkych textu je to narocnejsi, ale emocni zabarveni a obsah pomahaji. Tesim se na pokracovani, prece jen pro statisticke zpracovani je potreba vice dat. :)

Stalym ctenarum se omlouvam, opet zastupuji rozsafneho - potrebujeme data. :)
27. 11. 2010 | 23:19

Čest práci napsal(a):

Si to po sobě přečti velehoro rozumu a zkus tam najít něco užitečnějšího než to utření prachu.Žvanivý Slimejš střihnutý Broukem Pytlíkem. Důsledek neštastného dětství a současné frustrace z životní situace kompenzovaná internetovým vytahovacím trikem. To jsou zřetelná fakta.Užij si to soudruhu. Čest
27. 11. 2010 | 23:58

prirodovedec napsal(a):

"Cesto": Moucho, moucho ... ci neco podobneho ... i ty jeden bolsane, k veci, k veci ... uz jsem dokonce strucnejsi nez ty ... pochop uz, ze pro tebe nepisu ... diky za diskusni data k tvemu profilu ...
28. 11. 2010 | 00:07

jetotukormoran napsal(a):

Super blog ! Zvlaste prvni odstavec je trefny!
28. 11. 2010 | 00:13

prirodovedec napsal(a):

jetotukormoran: Diky za skvelou vypovidajici glosu.
28. 11. 2010 | 00:38

jetotukormoran napsal(a):

Prirovedec, prosim)))
28. 11. 2010 | 01:08

Pepa Řepa napsal(a):

Přírodovědec Fuj!
Nejste Vy Mengeloid?

Proč upíráte nedonošeným právo na moudrost?
Proč na ně otvíráte okno? Mrzne.

Co Vám udělal O.Sekora?
Proč nekritizujete své Ferdy mravence?
Kde je Vaše velkorysost?
Holt se chybička vloudila. Pravda, ne jedna.

Není pravdou, že se cena plynu přibližuje ceně uhlí. Je tomu právě naopak, zajděte do úhelných skladů.
Standartní ložiska značí, že se nad ložiskem vztyčí standarta. Standardně.

Není sice pravdou, že máme opustit termíny jako plánováné (početí) , bezpečný (sex) či udržitelná (stolice), ale jinak se jedná o článek, který pohladí na duši a vykouzlí úsměv na líci.
Něco ve stylu bratra Wěnceslaua.

Pravda, na pana Pehe tutor nemá. Tento známý poblitolog a ukázkový příklad udržitelnosti, nikdy netrpí zauzlením střev.

Dávkuje své výtvory pravidelně a ihned uteče, nikdy, ze zásady -jak prohlásil- nečte reakce kolemjdoucích.

Takže, přírodovědče, vrahu rumcajsů, cipísků a džordžů všech velikostí, ihned zavřete to okno a styďte se.

Fuj, fuj, fuj!
28. 11. 2010 | 08:19

Karel III napsal(a):

Dobrý, dobrý, dobrý, tak jsem pochopil výše vyvedené fuj, fuj, fuj.

P.S.
Plánovat by se mělo dobře, fixlovat vůbec.
28. 11. 2010 | 08:44

prirodovedec napsal(a):

P.R.: Dekuji. "Fuj! Nejste Vy Mengeloid?"

Po hlubokem zamysleni se musim priznat. Argumentacni zrejme ano. Ale polehcujici okolnosti budiz inspirujici role autora argumentacne podmerecneho bratra Tomislava ...

"Proč upíráte nedonošeným právo na moudrost?"

Hovorime o argumentacni nedonosenosti. Ta nesouvisi s nedonosenosti porodni, ale spise skolni. Vraci se nepozorne dloubani v nose pri matematice a lelkovani pri okukovani krivek lytek spoluzacek misto tech pani ucitelky (na tabuli).

"Proč na ně otvíráte okno? Mrzne."

Takove mozky je pro budoucnost treba konzervovat. Vite sam, jak se dnes jasa nad nalezem kazde slepe vetve vyvoje, jako jsou neandrtalci ...

"Co Vám udělal O.Sekora?"

Pomohl postavou Brouka Pytlika, ktere vsichni rozumi pri jeji zmince ...

"Proč nekritizujete své Ferdy mravence?"

Ktere ME myslite? VV? Bohuse? Zahradnika?

"Kde je Vaše velkorysost?"

Ja myslel, ze ten text je docela velkorysy, bylo by mozne byt duslednejsi ... navic velkorysost vuci argumentacni nedonosenosti se nevyplaci, nedonosenost muze pusobit degenerativne na donosene ...

"Holt se chybička vloudila. Pravda, ne jedna."

Ja jich nasel v textu plno. Vy dalsi? :)

"Není pravdou, že se cena plynu přibližuje ceně uhlí. Je tomu právě naopak, zajděte do úhelných skladů."

:) Nebo premyslet nad:

http://www.kurzy.cz/komodit...

http://www.kurzy.cz/komodit...

"Standartní ložiska značí, že se nad ložiskem vztyčí standarta. Standardně."

Hezke, to mi nemelo ujit. Vy jste pres to umeni: Ten pan je take prekladatel? Pokud ano mezi kterymi jazyky?

"Není sice pravdou, že máme opustit termíny jako plánováné (početí) , bezpečný (sex) či udržitelná (stolice), ale jinak se jedná o článek, který pohladí na duši a vykouzlí úsměv na líci."

S posledni vetou plny souhlas.

"Něco ve stylu bratra Wěnceslaua."

Bratr V.H. je argumentacne velmi donoseny ... podle mne ...

"Pravda, na pana Pehe tutor nemá. Tento známý poblitolog a ukázkový příklad udržitelnosti, nikdy netrpí zauzlením střev."

Dekuji za prevzeti "termitu". Na budouci setkani u neho ...

"Dávkuje své výtvory pravidelně a ihned uteče, nikdy, ze zásady -jak prohlásil- nečte reakce kolemjdoucích."

Coz povazuji za prinosne, jak jsem povazoval za prinosne, alespon nam to nekazi ...

"Takže, přírodovědče, vrahu rumcajsů, cipísků a džordžů všech velikostí, ihned zavřete to okno a styďte se. Fuj, fuj, fuj!"

Otrle asi neposlechnu ... :)
28. 11. 2010 | 10:47

Pepa Řepa napsal(a):

Vážený mengeloide, pane přírodovědče

Mohu Vás o něco požádat?
Jste znalec vědy, pověstný sluchem indiánského stopaře. Přiložil jste ucho k zemi a zachytil šustot protoprotofašismu na druhém kontinentu.
Obdivuhodný výkon.

Dále jste dokázal sám sebe naklonovat a zahltit debatu zástupem dalších malých přírodovědců.
Víme asi oba, co je samohana, ale neměl jsem tušení, jak lze-bez pomoci druhého pohlaví- namnožit sám sebe.
Můžete prozradit, jak se to dělá?

Odhalil jste i argumentační nedonošenost bratra Tomislava, což nedokáže ani ultrazvuk.

Bystře jste ocenil pravidelné vyměšování klausohryzce bratra Jiřího, které by jinak mohlo způsobit zauzlení střev. Komu? Autorovi či čtenářům?

Podal jste tedy samé obdivuhodné výkony vzbuzující úctu a respekt.

Nechtěl byste ještě-při své myšlenkové nadměrečnosti- napsat článek, jaká úskalí čekají na čtenáře autorů argumentačně velmi donošených (jak říkáte Vy), ba přímo přenošených (jak bych řekl já)?

Byla by totiž škoda,kdyby Vaše mimořádné psychotronické, psychoanalytické i psychadelické vlastnosti nenašly uplatnění v běžném životě.

Váš Ignacius Řepa
28. 11. 2010 | 11:36

Vico napsal(a):

Přečetl jsem si noční diskuzi a musím konstatovat, že pro pana Tomského nedopadla špatně. Našel tu velmi silné zastánce:
V prvé řadě je to spíše intelektuálně orientovaný mud/rc/ a dále tzv. člověk s lidu vystupující pod nickem Čest práci.

"Intelektuál" si samozřejmě vybral z přítomných sobě přiměřenou intelektuální váhovou kategorii. Díky tomu tak na ARD - Aktuálně jsme mohli sledovat souboj super těžkých vah

Přírodovědec versus Mud/rc/.

Držitel pásu Bludného balvanu Mudrc spoléhal tzv, na jedinou rozhodující ránu hned v prvním kole/levý hák-blboňu, pravý hák tupane. Pak pokus o direkt sr.t. Následovalo zpracování solaru rychlými údery v provazech -Čochtan,Čochtan,Rumcajs,Čochtan,Čochtan a nakonec nechyběl ani pokus o podpásovku - "utrápená prostata"./

Nicméně přírodovědec kritické první kolo jako obvykle "uskákal" a ve chvíli, kdy mělo dojít na dvanáctikolový maratón ve kterém je Přírodovědec k neporažení, Tomského přívrženec Mud/rc/,pod záminkou natrženého obočí rychle opustil ring.

"Čest práci" začal sympatickou tykačkou. Argumentačně podpořil Tomského několikrát opakovaným pozdravem "čest" a připomenutím svého neradostného štěstí/jakou to má souvislost s klesající cenou plynu, na kterou poukazuje Tomský, se raději ani nesnažím domýšlet/.
28. 11. 2010 | 11:57

Béda napsal(a):

Vico,

a pak nastoupil do maratonu místní boxerský "elegán" Ignacius. Ten se pokusil knokautovat šampiona bez použití jediného (argumentu) úderu, pouze svým pověstným lyrickým šarmem.
28. 11. 2010 | 12:09

Vico napsal(a):

Béda : Ignacius je odsouzen k údělu až do věky věkův nést ve své tornistře politologa Pehe a bratra Václava. Skoro na každém blogu se snaží těch dvou zbavit, ale je odsouzen ten náklad nésti dál. Tady je i Přírodovědec krátký.
28. 11. 2010 | 12:17

Kritik napsal(a):

K článku by stálo za to doplnit, že akce na úsporu energií, o níž se tak vehementně hovoří, vede naopak ke zvýšení její spotřeby. Zde platí tzv. Jevonsovův paradox (příklad naleznete třeba nahttp://www.novinky.cz/veda-skoly/211850-usporne-zarovky-spotrebu-elektriny-nesnizi-dokazuje-studie.html ). Také automobiloví výrobci vám určitě neřeknou, kolik celkové energie se spotřebuje na výrobu "ekologického auta", nicméně dá se předpokládat, že celková spotřeba energie (včetně spotřeby na výrobu surovin pro komponenty auta od těžby surovin počínaje - odborně se to nazývá externality) je podstatně vyšší, než kdyby se vyráběla auta s pohonem na klasická kapalná paliva.
28. 11. 2010 | 12:43

prirodovedec napsal(a):

"Vážený mengeloide, pane přírodovědče"

Nebylo by mozne zpresnit: "ärgumentacni mengeloide", protoze bez privlastku je jen trh a autor ...

"Mohu Vás o něco požádat?"

Dockam, pockam.

"Jste znalec vědy, pověstný sluchem indiánského stopaře. Přiložil jste ucho k zemi a zachytil šustot protoprotofašismu na druhém kontinentu.
Obdivuhodný výkon."

Ano, sam jsem se sebou spokojen, jak predpoved vychazi doma v zemi i jochismu ... jen zeme a mnoha doma je mi lito.

"Dále jste dokázal sám sebe naklonovat a zahltit debatu zástupem dalších malých přírodovědců. Víme asi oba, co je samohana, ale neměl jsem tušení, jak lze-bez pomoci druhého pohlaví- namnožit sám sebe. Můžete prozradit, jak se to dělá?"

Videl jste Matrix?

"Odhalil jste i argumentační nedonošenost bratra Tomislava, což nedokáže ani ultrazvuk."

Byl pouzit zcela bezny tzv. argumentacni ultrazvuk ...

"Bystře jste ocenil pravidelné vyměšování klausohryzce bratra Jiřího, které by jinak mohlo způsobit zauzlení střev. Komu? Autorovi či čtenářům?"

Podle Vas autorovi, podle jinych Vam? ...

"Podal jste tedy samé obdivuhodné výkony vzbuzující úctu a respekt."

Dekuji za uznani vzletnymi slovy.

"Nechtěl byste ještě-při své myšlenkové nadměrečnosti-"

argumentacni prumerecnosti

"napsat článek,"

snad jen vstup do diskuse ...

"jaká úskalí čekají na čtenáře autorů argumentačně velmi donošených (jak říkáte Vy), ba přímo přenošených (jak bych řekl já)?"

Ja si myslim, ze to muzete pozorovat na sobe (a jini na sobe take). Cteni prispevku ruznych bratru Tomislavu a sester Gvendolin jen obtizne kompenzujete naucnou cetbou pravidelnych legend o svatem Jiri drako(klauso)bijci a naucnych textu bratra Wenceslaua. Ani mravoucne vstupy bratra Libora pomahajici zbloudilym dusim zde v diskusich nemaji na Vase postupne argumentacne okorajici srdce ty pozitivni ucinky jako v minulosti. Ani ty zavany poryvu saharskeho pisku ve zdejsi multikulti islamofilni krajine jiz ve vasich slovech tak casto nenalezame a i Vase povestne vlkem odhalene elegantstvi zdejsich diskusi jiz se jevi z glos mnohych byti vzpominkou ... to vse v mem jasnozrivem psycho- nastaveni se jevi jako dusledek cetby i zdejsich nedonosenych textu bratra Tomislava.

"Byla by totiž škoda,kdyby Vaše mimořádné psychotronické, psychoanalytické i psychadelické vlastnosti nenašly uplatnění v běžném životě."

Snad jsem Vase ocekavani vyse naplnil.

"Váš Ignacius Řepa"

Proc ne Petrus? Chapu, ze majovite texty Hynka Vas lakaji vice nez skalovitost druheho ...
28. 11. 2010 | 12:51

prirodovedec napsal(a):

Vico: Dekuji za lichotivy popis meho setkani s argumentacne ... i s argumentacne fundovanym (podobne Bedovi). Myslim si, ze to vhodne diskusi doplnuje a rozviji.

Kritik: Zajiste. Bylo by vhodne to nezjednodusovat a operovat s externalitami na urovni znalosti doby. Pokud mozno vsude. Problemem je, ze na privatizaci zisku a socializaci ztrat je v historii lidstva postaveno mnohe ... Ignorovani externalit je jeden z principu, ktery to umoznuje.
28. 11. 2010 | 13:00

Sladký napsal(a):

Tato diskuse (ostatně stejně jako desítky ostatních) zcela jasně demonstrují přesnost a pravdivost statistických údajů,jasně svědčících o vzdělanostní a inteligenční nadřazenosti voličů pravice. Stačí si přečíst vtipné,kultivované ,stručné a elegantní příspěvky mud(a) čestě a kormorána a srovnat je s rozvleklými,nic neříkajícími bláboly a slinty nevzdělaných,hloupých socek jako například pgjed,přírodovedec nebo vico a člověku je hned jasné, že na naše výzkumné agentury je naprostý spoleh.:o))
28. 11. 2010 | 13:23

Vico napsal(a):

Sladký : Jen bych rád upřesnil, že kolega pgjed je konzervativec "jak poleno" na rozdíl od Tomského, který se na něj jen občas hraje.
28. 11. 2010 | 13:41

Pepa Řepa napsal(a):

Milý přírodovědče
Snad jsem Vase ocekavani vyse naplnil.
---------
Naplnil, věru naplnil.
Zařadil jste se do smečky. Do postrojů.Gratuluju.

A sdělím Vám jedno malé, sladké tajemství, když už to zmińujete.

Vždy, když mi tady byl mazán med kolem huby- abych podpořil názory se kterými jsem většinou nesouhlasil- vždy, když jsem byl označován za "elegána diskusí", mně bylo trapně, nevýslovně trapně.

Ani nevíte, jaký kámen mně spadl ze srdce, jak se mi ulevilo.Okovy vyžadované loyality spadly.
Proto jdou věty ...

Vase povestne vlkem odhalene elegantstvi zdejsich diskusi jiz se jevi z glos mnohych byti vzpominkou ..

...úplně mimo. Nikdy totiž žádné elegance nebylo a kde nic není, ani smrt nebere.

A co Vy, takový brilantní analytik a myšlenkově nadměrečný?

Není Vám trapně, když automaticky přebíráte tvrzení jiných?
Nebylo vám trapně, když jste naklonoval armádu, která se za Vás vydávala?
Nebo jste sto těl a jedna duše?
Brave New World? Alfy s jedním názorem, že se nepozná kdo je kdo?

Někteří ze smečky dokonce vyvodili, že s tímto blogem rezonuji.
Sic! Svatá prostato.

No nic, hlavně, že se štěká.

A čtěte taky něco jiného, než vědecké publikace.Přeceńujete mne, Petrus nejsem,i když-pravda- starého psa novým kouskům nenaučíš.

Ale já do postrojů opravdu nechci,ani do modrých ani do oranžových.
Necítím se ve smečce silnější, jsem tu sám za sebe a naklonovat se nehodlám.

Víte odkud je Ignacius?
Asi ne,když vedete řeči o Máchovi a o Hynkovi.
Je to postava z knihy Spolčení hlupců.

Hezký název, nezdá se Vám?
Třeba na saně se spřežením by se hodil.
Hezkou adventní neděli.
28. 11. 2010 | 13:48

Pepa Řepa napsal(a):

prirodovedec napsal(a):
Vico: Dekuji za lichotivy popis meho setkani s argumentacne ... i s argumentacne fundovanym (podobne Bedovi). Myslim si, ze to vhodne diskusi doplnuje a rozviji.
-----
Chybí ještě poděkovat za pugét, zlomit se v pase a vykroužit piruetu.
Inu smečka je smečka.

Trapně Vám není? Asi ne.
28. 11. 2010 | 13:53

Tenco napsal(a):

"Přestože nejsme schopni vidět ani do poměrně blízké budoucnosti, mají mnozí lidé pocit, že musíme plánovat, jako bychom ji znali. Mít dlouhodobou strategii působí racionálně a mít vizi, je často cesta k politické moci, přestože by to měla být spíš cesta do Bohnic."

"Letos došlo k převratné geopolitické události: cena zemního plynu se poprvé vymanila ze závislosti na ceně ropy. To znamená, že bude klesat a nepochybně se přiblíží ceně uhlí."

Bdím, či spím ?

Nevíte na kterém oddělení je Tomský ?
Zašel bych ho navštívit a probral bych s ním několik vizí a prognóz.

:--()

P.S. Je lepší býti politologem či nakladatelem ?
A co když někdo začne uskutečňovat svou vizi a strategii - tedy zvýšení DPH u knih ?
Co pak ?

Cože ?
Že v Bohnicích se topí plynem ?
Tak to su klidný.
Už jsem úplně klidný.
28. 11. 2010 | 14:03

Vico napsal(a):

Pepa Řepa : Je mi trapně, jéžiš ani nevíte jak

Váš "rudý potkan" :-)
28. 11. 2010 | 14:04

Tenco napsal(a):

Alexander Tomský
Ještě maličkost.
Víte o tom, že vzduch v ostravě zde často nejen vdecjovat a vydechovat, ale že je rozpoznatelný čichem, zrakem a jestli to takhle půjde dál, tak se bude dát i nahmatat ?
Ne ?
Hmm. No tak to je pak těžká diskuse o plánování strategií, když jeden ani nepohne zadkem, aby si prohlédl ostravský vzduch.

P.S. Osobně se domnívám, že se Ostravě mstí Mittal za Bhópal.
Má to i symboliku.
V srdci Evropy, v rozvinuté zemi.
A má to celkem snadné.
Žvatlálek Kajnar mu jde ve všem na ruku.
Prostě - žvatly, žvatly...jako Tomský.

Pak přijde pozvání na žranici - a i za ty žvatly, žvatly se omluví : " To já jen tak věděj, Mittal, to aby řeč nestála a lid měl nějakou tu útěchu. Můžou být klidný - zase mě zvolili.
Jen dýmejte, pokuřujte, já zas vystoupím v televizi, napíšu stížnůstečku...
..kdy že je prosím termín příští trachtace ? "

Slzavé údolí plné absurdit a nesmyslů.
28. 11. 2010 | 14:11

Tenco napsal(a):

re : v Ostravě jde....vdechovat
/včera večer šel i krájet a kudla by se v něm udržela/
28. 11. 2010 | 14:12

Pepa Řepa napsal(a):

To Vico
Pro pána!

https://www.youtube.com/watc...
28. 11. 2010 | 14:18

prirodovedec napsal(a):

"Naplnil, věru naplnil.
Zařadil jste se do smečky. Do postrojů.Gratuluju."

Sice nevim do jake, ale odhaduji, ze do te zde diskutujicich a podle Vas dost mozna k Vicovi a Bedovi podekovanim. Nicmene jsem zde dekoval i jinym, skoro az svihacky opakovane. Vam jeste ne? Ja bych rekl, ze jste si mne zaradil do smecky a postroju Vy. Chybi mi tam u Vas me oblibene "podle mne".

"A sdělím Vám jedno malé, sladké tajemství, když už to zmińujete."

Napjate ctu:

"Vždy, když mi tady byl mazán med kolem huby- abych podpořil názory se kterými jsem většinou nesouhlasil-"

Ja si treba nemyslim, ze Vam byl mazan med kolem ust kvuli podpore nazoru. Videl bych to rozmanite, napr. kdyz to vezmu podle sebe:

- nekdy mne opravdu velice zaujala forma i pro mne byka treba elegantni a trefna. Zkrakta bylo to pro mne obohacujici. To neni pochvala, ale subjektivni konstatovani.

- nekdy to byla forma sermovani v diskusi, tafky, ci rypnuti, stale jsem presvedcen, ze spise jako reakce nez jako prvni krok. Neco jako Vy "elegan a takto"? To sam jiste vite.

Nemyslim si, ze jsem nekdy stal o shodu nebo pochvalu od Vas, mozna v zacatcich nez se clovek kdysi zorientoval, zdalo se mi, ze jsem ale celkem rychle poznal Vas postoj k chvale.

"vždy, když jsem byl označován za "elegána diskusí", mně bylo trapně, nevýslovně trapně."

To ale asi neni problem toho, kdo to napsal, ale toho, koho se to tyka. V momentu, kdy to vlk poprve pouzil, bylo to v tehdejsim kontextu podle, mne trefne. A kazdy prostor i tento diskusni i treba Stredozeme ci Zemeplocha ci Zeme maji sve legendy ...

"Ani nevíte, jaký kámen mně spadl ze srdce, jak se mi ulevilo. Okovy vyžadované loyality spadly. Proto jdou věty ..."

Ja bych rekl, ze loajalitu neslo. Mozna o loajalitu k zajimavemu stylu psani?
Ale vidite jak je to subjektivni. Vas cetba bratra Tomislava Vas osvobodila ve Vasich ocich a mne mozna trosku ochudila, i kdyz i dnes je to zajimave.

"Vase povestne vlkem odhalene elegantstvi zdejsich diskusi jiz se jevi z glos mnohych byti vzpominkou .. ...úplně mimo. Nikdy totiž žádné elegance nebylo a kde nic není, ani smrt nebere."

Vsak pisi "odhalene eleganstvi" a chapu to jako oznaceni pro Vas tehdejsi styl. Jako treba "regrese" pro jisty typ "aproximace".

"A co Vy, takový brilantní analytik a myšlenkově nadměrečný?"

Za toho analytika dekuji co se tyka toho druheho, bud zavadite nove oznaceni nebo pletete terminologii - jedna se o "argumentacni donosenost" nikoliv "myslenkovou nadmerecnost". (neplest prosim argumenty a myslenky a donosenost a nadmerecnost).

"Není Vám trapně, když automaticky přebíráte tvrzení jiných?"

Tvrzeni vlka o eleganci? Glosy jinych o ztrate elegance? Jak vite, ze automaticky? Tehdy jste se tak jevil a pripadalo mi to vystizne oznaceni Vaseho stylu. A ted? Napsal jsem, ze se "jevite podle glos". Mozna si davam pozor na slovicka a neprebiram autoamticky ...

"Nebylo vám trapně, když jste naklonoval armádu, která se za Vás vydávala?"

Proc by melo? Byl to v pocatku hezky projekt, ktery v mem okoli umoznil podle mnohych plytke diskuse zurocit v jejich tvurci praci. Temer od sameho pocatku jsem sem vstupoval pres IP prostrednika (viz kdysi davne diskuse s bigjirkou, a pak i s Carlosem), ktery pak casto pomohl s aktualnimi realiemi. Pak jiz byl jen krucek k tomu, kdyz to zjistili dalsi, kteri si svym ptydepe odkazujicim na zdejsi diskusni svet vytvorili napln pro mimopracovni komunikaci, udelat z toho zdroj dat pro nektere projekty. Navic, kdyz mnohe vypadalo beznadejne tak to mladi temer pysne zverejnili. Meli pocit, ze vytvorili dokonalou nahradu. A dostali do nosu, ze nikoliv, coz mne tesi.
28. 11. 2010 | 14:54

prirodovedec napsal(a):

"Nebo jste sto těl a jedna duše?
Brave New World? Alfy s jedním názorem, že se nepozná kdo je kdo?"

Jak jsem popsal. Je to zabava a bylo to i uzitecne.

"Někteří ze smečky dokonce vyvodili, že s tímto blogem rezonuji. Sic! Svatá prostato."

To vite. Vazne zertujete a nekdo druhy napise vaznou reakci, tvari se, ze zert nepochopil, a pak je potesen, ze jste jeho zert ve Vasem stylu nepochopil ted zase Vy. Svet i zde je plny taju a prekvapeni. Nevim zda rezonujete nebo ne, vychutnaval jsem Vase vstupy a reagoval na ne, protoze takovou vymenu s Vami jsem si uzil urcite vice nez pred rokem zdali kdy (napovidaji mi, at vezmu archiv, ale ...).

"No nic, hlavně, že se štěká."

Ja tu pejsky nevidim.

"A čtěte taky něco jiného, než vědecké publikace.Přeceńujete mne, Petrus nejsem,i když-pravda- starého psa novým kouskům nenaučíš."

Neco i ctu. Ja si myslim, ze neprecenuji. Dalsi neumim posoudit.

"Ale já do postrojů opravdu nechci,ani do modrých ani do oranžových. Necítím se ve smečce silnější, jsem tu sám za sebe a naklonovat se nehodlám."

To je asi ten rozdil. Vyjadreni k psani druhych nevnimam jako zarazeni do smecky nebo problem sily, ale jako vyjadreni nazoru. Kritickeho k autorovi, poteseneho k nekterym spoludiskutujicim i Vam. Jestli pak vznika efekt tymu, je to podle mne celkem priznive pro cleny tymu z vice pohledu.

"Víte odkud je Ignacius?"

ja myslel puvodne na Loyolu s ohledem na Vas vztah k multi kulti a nevericim ... pak jsem si rikal, ze by to bylo zbytecne utocne a Macha mi pripadal pro Vasi svobodomyslnost vystiznejsi.

"Asi ne,když vedete řeči o Máchovi a o Hynkovi.
Je to postava z knihy Spolčení hlupců. Hezký název, nezdá se Vám?"

Nejen nazev. Navic se daji hledat paralely. Kazdy si muze najit svoje. Zustat jen u nazvu, premyslet, kdo je Reilly, kdo Burma, zda se nebuntuje zase jen proti ucetnim (politikum a poblitologum) misto majitelum, kdo je ten vztekly starik vidici vsude komance ...

"Třeba na saně se spřežením by se hodil. Hezkou adventní neděli."

Dekuji. Mate nasnezeno? Ja se drzim spise sveho. Koneckoncu autor jako dukaz (castecny) zde je. Diskutujici zde vetsinou cenim vyse nez blogery, takze bych ten nazev spise vztahl na tu praglovitou blogujici casto suverenni elitu :). Vy spise uvadite na zem hypertrofovane diskutujici, mne zase tesite snaset na zem blogery a jejich fankluby.

A jeste jednou dekuji za skvelou moznost zadiskutovat si s Vami. Je to pro mne velice cenne a inspirujici a pripomenulo mi to ty Vase skvele elegantni vstupy pred mesici a roky.
28. 11. 2010 | 14:55

prirodovedec napsal(a):

P.R.: To me uprimne podekovani s pugetem a predklonem v zaveru meho textu Vam v kontextu meho vyznamne slabsiho podekovani Vicovi a Bedovi a vasich glos k nemu je opravdu ale opravdu nechtene a nesnazim se Vas zaclenit do zadne smecky natoz naklonovat.
28. 11. 2010 | 15:16

Pepa Řepa napsal(a):

Přírodovědec
Potěšení bylo na mé straně.
https://www.youtube.com/watc...
28. 11. 2010 | 15:21

prirodovedec napsal(a):

P.R.: Ja vim, rekni to hudbou, pohybem ...
28. 11. 2010 | 15:27

Pepa Řepa napsal(a):

And you can send me dead flowers every morning
Send me dead flowers by the mail.....
https://www.youtube.com/watc...
28. 11. 2010 | 15:31

Tenco napsal(a):

https://www.youtube.com/watc...

Trvale udržitelné blues.
:))
28. 11. 2010 | 15:50

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, pro melouny zde a jiné ekopošukovité, taktéž pro opravdouvou pravdu milující sockomy , pro neustálé obohacovače diskuzí a jiné vůkol rozvojáky neudržitelné jakbysmet.
Včere předpolednem sedum kiláků od centra Ostravy na obrázcích tu...
http://wbgarden.com/wbgarde...
http://wbgarden.com/wbgarde...
Veselé krizování bude líp. Hlavně bez vás ulhaní...
28. 11. 2010 | 16:32

Tenco napsal(a):

wb garden.com
"Je nepřípustné propagovat v diskusích komerční produkty či soukromé firmy (pokud to přímo nesouvisí s podstatou diskuse) či zveřejňovat na ně odkazy."

Zdroj : http://blog.aktualne.centru...

Bacha, ať k tobě jednou nepřijde exekutor.
To myslím zcela vážně. Bez ironie.
Stačí žaloba pro porušování hospodářské soutěže od dvou , tří firem a je to.

Za tuto nepřátelskou radu neočekávám však opět nic jiného, než sprostoty či bláboly mimo téma, nebo nějakou infantilní básničku.
Jak již bývá zvykem.

:((
28. 11. 2010 | 16:54

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, hnoji bleblo, při všem cos tady za ty roky nakladl, moudro vedle moudra pochopitelně, archiv k dispozici i s časy, ty máš ještě odvahu cokoliv říkat, jen si posluž udavači a bez ironie...
Hnoji podstato jistě voňavá, když ty něco říkáš vážně, jistě už taky moc dobře víš, co dělají ostatní. Tož tak hospodářský soutěžící. Ale že tě to furt bere, za chvíli budeš zase škemrat, bych ti neodpovídal. Viď mudrlante...
Veskriz...
http://vetton.ru/walls/humo...
28. 11. 2010 | 17:16

mb napsal(a):

pro webgardena : člověk životní prostředí neničil a neničí a nikdo rozumný ani nemůže říci, že by k tomu kdekoli na světě docházelo ....

http://www.lidovky.cz/pridu...
28. 11. 2010 | 17:26

Pepa Řepa napsal(a):

Hmmm
Když to tady čtu, tak si dám zase oraz.
Ta naše zlatá povaha česká.

Že na tebe nezbedníku, exekutora zavolám!

Pojď si proň, ty ouředníku,
pojď, vem si ho, zlostníka!“
A hle, tu kdos u světnice
dvéře zlehka odmyká.

Malý, hnědý, tváři divé
pod kloboukem osoba;
o berličce, hnáty křivé,
hlas — vichřice podoba!

Kéž by ta sousedovic koza chcípla.

Měje se tu hezky.
Někdo zvoní.
Asi exekutor.
28. 11. 2010 | 18:07

Vico napsal(a):

Rudý potkan za pěknou básničku posílá kevětiny i s piruetou zde:

http://www.krasnapani.cz/im...
28. 11. 2010 | 18:16

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahé jistě embéčko zelené. Omlouvám se, ale na rozdíl od brčálníků a jiných ekopošukovitých se o svět moc nestarám, ale zatraceně se starám o kousek dědičné, tu u ostravy malé zeměplochy, na které jsem včera oslavoval zrovínka štyrašedesát roků pobíhání. Takže pokud chcete něco vědět od ostravy, ptejte se a já budu enem ukazovat a aji ukazovat, neb od třídy myslím druhé jsem měl fotoaparát směnu jakúsi, tuto otcovi kamarádi ze sojuzu kdysi přivezli. A už mám aji skener na kinofilmy..
Takže včíl o tym všelikým ničení tu. Zapomínáte říkat brčálníci, že to tzv. zdravé životní prostředí, nic proti tomu pochopitelně, je především zdravé též pro všechny naše žijící nepřátelé. Všelijaké pažravé berberky, mšice leptavé a houby a plísně mrtvolné. Nikdy jsem nemusel tolik chemizovat, jak letos a přesto množí se ti parchanti po miliardách a když naletí..
No u nás hobby kluků, kdyby to nebylo tristní, tak je to dost sranda, protože dohromady o nic nejde než o pár stromečků, které pipláme třeba dvacet roků a ony pak den ze dne prostě chcípnou a my je obrečíme.
No ale když ty potvory všežravé naletí pak na velké širé rodné lány, tak se rázem sámošky vyprázdní, a tomu už se říká sabotáž neb destabilizační faktor musí být tu každému jasný. A drahá eu neustále zakazuje účinné preparáty a nahrazuje tyto neučinným a pouze drahým svinstvem.
Proč asi, aby třeba jednou mohli konečně přijít ti praví spravedliví a nastolit zas, tolik rozmanitými obohacovačí diskuzí propagovaný ten jediný pravý pořádek.
Stabilizovaný svět to pochopitelně nikdy nedovolí, ale když se to zevnitř pěkně rozloží rozmanitými pátokolonisty a jinak užitečnými íčky, že.
Děkuji nechci.
Jinak výsledek ničení přírody přírodou jenom na mém pozemečku zde. Zlikvidované genetické originály, stáří pět až dvacet let a stačily pouhé tři dny chemické nepozornosti....
Tož tak teoretici jistě nazupaní, konečně ukažte co umíte, potom možná pokecáme...
Veselé krizování bude líp, bez vás určitě...
http://wbgarden.com/wbgarde...
http://wbgarden.com/wbgarde...
http://wbgarden.com/wbgarde...
http://wbgarden.com/wbgarde...
28. 11. 2010 | 18:49

Čest práci napsal(a):

Vico, i ty intelektuale kojený šarmem tolik podobnému vokovické sorboně. Špatná analýza i pravopis.Působíš komicky.Čest
28. 11. 2010 | 18:50

jetotukormoran napsal(a):

Garden , zahradu mate beautiful, akorat tam postradam sadroveho trpaslika , co takhle odlit hnojare? Z drzici dyni , kterou na 'svem' micurinsky vypestoval.
28. 11. 2010 | 18:50

jetotukormoran napsal(a):

"S" troubo)))
28. 11. 2010 | 18:53

jetotukormoran napsal(a):

Garden , takze vse nej!
K narozeninam , mate u mne 12leteho Johnyho Spacira))))
28. 11. 2010 | 19:02

mb napsal(a):

všechno nejlepší wbgarden ...

jen bych prosil neříkat že černá je bílá a bílá je černá ...

( to platí zejmena pro prezidenta ...)

když prezident řekne že člověk životní prostředí neničil a neničí ... a jako faktický protiargument dáte třeba toto:

Ukázalo se, že zátěž organismu karcinogenními látkami je na severu Moravy mnohem větší než v poměrně znečištěné Praze. To vedlo k výraznějšímu oxidačnímu poškození organismu - má za následek narušení dědičné informace a bílkovin. Může zvýšit riziko vzniku rakoviny, nemocí srdce a cév nebo cukrovky. „Studie provedené ve Spojených státech navíc ukazují, že špinavý vzduch ovlivňuje dokonce i psychický vývoj,“ podotýká Radim Šrám. Zhoršuje také plodnost mužů a ohrožuje těhotné ženy.

STANE SE Z PREZIDENTA REPUBLIKY USVĚDČENÝ LHÁŘ ...( vy wbgardene asi nepopíráte že člověk (mimo jiné) životní prostředí ničí ...

tak tedy všechno nej .... a prosím neříkat že bílá je černá a černá bílá ...

njn .....

člověk životní prostředí (mj. i) ničí ....
28. 11. 2010 | 19:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahé embéčko, pěkně prosím, používáme český jazyk oba dva ?
Pokud ano tak jistě víte, že se o svět moc nestarám a o prezidentech vůkol též moc nemluvím neb bydlím ve lhotě a tu jsem chtěl jenom permanentím lhářům drobně sdělit, že včera bylo u ostravy docela vlídně, skoro nádherně. Elementary, dear watson, že.
Jinak to že furt pěkná a dobrá bílá je původně černá, a jednou snad bude zde i prezidentkou pro přechodné období, bych moh taky zavtipkovat, ale myslím, že by to asi neprošlo...
JTK díky za dvanáctku, ale sem včíl drobet přepit. MB díky taky.
Veskriz..
http://ru.warnet.ws/img4/17...
28. 11. 2010 | 19:24

matematik napsal(a):

Už dávno jsem nečetl tak pobloudilou diskusi, jako je tato. Je tu snad jen jeden rozumný příspěvek, který poukazuje na to, že uzavřený systém se nemůže vyvíjet až do nekonečna. Pozoroval jsem kdysi v práci dva kolegy, kteří se nemohli dohodnout na tom, kdo bude krmit rybičky v darovaném akvariu. Nakonec se na akvarium skoro vybodli oba akvarium spělo k termodynamické rovnováze, která z malého živého útvaru vyrobila hnojivo.

Co je člověk proti velebné přírodě, táže se jednoroční dobrovolní Marek ve Švejkovi. Správně si odpovídá, že hovno. Poroučeli jsme větru dešti tak dlouho, až můžeme přímo vycítit, že přírodě nemůžeme diktovat cokoli. Chce-li lidstvo přežít, musí se podrobit přírodním zákonům. A musíme věci domýšlet. Abychom snížili spad z komínů, zavedli jsme elektřinu a jaksi zapomněli na to, že když ji vyrábíme z uhlí, znamená to jen, že někde postavíme větší komín a celkový spad nezměníme, naopakjej zvýšíme o ztráty.
Biopaliva představují zajímavý moment. Neobstojí arumentace, že jsou čistší než deriváty ropy. Otázka stojí takto: Kolik ropy spotřebuji na výrobu litru biopaliva. Pokud je to skoro litr, pak biopaliva nemají naprosto žádný smysl. Jen budou ty spaliny viset nad krajinou řepky místo nad silnicemi. Vůbec nejhorší je logika našeho předního ekonoma, ekologa a všehooga, jehož jméno nesmíme vyslovit. Dokázali jsme zasvinit planetu včetně moře a jednou, či vlastně už dnes, musíme přejít na její vyčištění. To nás bude stát více, nežli jsme na využití chemie vydělali. Vezměte prostý cyklus: pole, potraviny, výroba masa, mléka, venkovská latrina a odpad na hnůj a odtud opět na pole. Místo toho nastupuje moderní toileta a zbytky potravy plus lidké guano směřuje do moří, specielně pokud jsou řeky regulované. A spolu s tím jdou do řek a moří saponáty a jiný chemický odpad.
Takhle to donekonečna zřejmě nejde a je nutné se tím zabývat. Jinak se jednou zahltíme ve vlastním trusu.
28. 11. 2010 | 23:49

ZAM napsal(a):

matematik
by snad mohl vědět, že Země netvoří uzavřený systém. V ničem.
29. 11. 2010 | 00:30

ZAM napsal(a):

A degradace saponátů je už desetiletí prakticky vařešena.
29. 11. 2010 | 00:32

Gabrielle H. napsal(a):

Gabrielle H. napsal(a):
Milý pan Alexandře Tomský, prosím podívejte se na velmi zajímavá, naděje vzbuzující a zároveň alarmující a šokující videa dr.Klinghardta...
http://derealizacia.wgz.cz/...
http://derealizacia.wgz.cz/...
****************************
Dr.Klinghardt napísal: Jedna z najškaredsich veci, ktoré sme zistili pri otrave amalgámom a plati aj pre iné kovy je, že spôsobujú psychickú zmenu osobnosti. T.z. mnohí ludia nemajú žiadne výrazné symptómy otravy, sú iba iní, ako by v skutočnosti boli, keby nemali žiadnu ortuť v mozgu!!!
****************************
http://derealizacia.wgz.cz/
http://www.zazracna-chlorel...
29. 11. 2010 | 00:32

gaia napsal(a):

autor z liberála se stává anarchistou

asi si začne libovat v destruktivních činnostech, těhotné nutit k potratům, děti, které nejsou OK položit do průvanu a na fotovoltaické elektrárny házet cihlou, zemědělce by radši poslal na pracák a z polí rumiště
ne plánovači, ale on by si měl najít cestu do Bohnic
29. 11. 2010 | 07:44

gaia napsal(a):

wbgarden

že se ti tam množí "škůdci" právě jen dokazuje, že je prostředí znečištěné a tvé rostlinky oslabené.
Tito "3kůdci" totiž napdají slabé a nemocné kusy, aby udělali místo zdravým a perspektivním, ale jelikž tam máš těch slabých hodně, mají oni dost potravy a proto se množí až přemnoží.

Stejně jako na tvé oblíboné Šumavě se přemnožil kůrovec, neb vycítil, že je třeba zničit oslabené stromy a udělat mýtinky pro mladé semenáčky, ale jelikož jsou oslabené stromy všechny, tak to vzal kůrovec šmahem a udělal jednu velkou mýtinu z celé Šumavy.

Dále píši škůdci v uvozovkách, neb příroda nedělí na užitečné, užitkové a škodlivé, to je jen lidské hledisko. v přírodě je místa dost pro každou bytost.

Škůdce jsi pouze ty , když liješ na ta nebohá kvítka a breberky chemikálie a ještě se tím chlubíš!
A to již bez uvozovek!
29. 11. 2010 | 07:54

Luba napsal(a):

Tradičním hegemonům moci se opravdu nehodí onen "alarmismus ekologistů", který je ale velmi racionální - jde o princip předběžné opatrnosti a dobrovolné skromnosti, protože na kulaté "modré nikoli zelené" musíme zákonitě narazit na meze růstu.

Nekonečný růst není možný. Hlavním přírodním principem není konečné vítězství adaptivnějších nad méně adaptivními, ale jde o obsazení a hájení vhodné niky, která umožní danému organismu maximální rozvoj. Maximální seberealizaci.

Zanikne-li nika rychlostí, vylučujíci adaptaci, zanikne i druh.

Např. žraloci jsou téměř stejní milióny let - jsou primitivní, ale v obsazení a hájení svého prostoru mimořádně úspěšní.

Jsou-li však ploutve všech druhů žraloků stejně dobré, požírači
žraločích polévek je spolehlivě zlikvidují ještě před tím, než stačí zničit jejich niku.

Jsou však žraloci k našemu životu nezbytní? Kdyby byli, co uděláme až nám dojdou? Uplácáme si nové? Asi nikoli.

Spíš budeme žrát pro změnu něco jiného, co jejich prostor stačilo obsadit. Třeba medůzy s křenem.

Podobné je to s energetickými zdroji.

Byli bychom ryzí idioti, kdybychom se nepřipravovali na onen zajímavý den, kdy nám fosilní paliva dojdou.

K adaptaci potřebujeme nějaký čas, který musí být kratší, než rychlost zániku niky, světa uzpůsobeného našemu životnímu stylu - to by byl náš konec, jako druhu. Patrně v důsledku válek o zdroje.

Proto je velmi racionální hledat pokud možno nevyčerpatelné energetické zdroje.

Současnému establishmentu tyto snahy, ať už vědomě nebo nevědomě, samozřejmě velmi vadí, protože by to znamenalo konec rozdělení světa, jak ho známe a přesouvání toho nejskvělejšího zdroje moci někam jinam.

Proto tak rádi podléhají vlastnímu sebeklamu - zdroje jsou a budou, jak nás učí historie lidstva.
Jenže 6 miliard lidí dosud na planetě nikdy nežilo. A stále přibývají ...

Můžeme si vybrat - buď válčit - hájit niku a hubit konkurenty, s velkým rizikem jejího zničení a vlastního sebezničení, nebo bádat a adaptovat se díky nálezu nevyčerpatelného zdroje či kombinaci více obnovitelných zdrojů.
29. 11. 2010 | 09:39

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Gájo teoretičko jistě velmi pomýlená, umíš vůbec něco vypěstovat ? Jinak, dovoluji si ti docela něžně oznámit, že žádné oslabené rostliny na zahradě nemám a nikdy jsem neměl..
http://wbgarden.com/nove/wb...
A jak jistě už dostatečně vůkol známo, škůdci jste především vy ekopošukové. To co jste udělali na šumavě a jinde je prostě neodpustitelné. Jedním slovem sabotáž, nejhoršího druhu...
Veselé krizování bude líp...
http://www.sumava21.cz/?f_i...
29. 11. 2010 | 10:04

Vosavbotě napsal(a):

Pane Tomský,

máte úplnou pravdu. Spolu s jedním bláznem z Haškova Švejka vpodstatě tvrdíte, že "uvnitř zeměkoule je ještě jedna, mnohem větší, než ta vrchní". Jinak si Vaše nadšení z objevů nových ložisek nelze vysvětlit.

Já to, s dovolením, pane Tomský vidím jinak: Zdrojů ubývá, lidí přibývá a čím dál tím více lidí chce také čím dál tím více spotřebovávat.

Ale co, jak říkáte "ono se něco najde. Vždycky se něco našlo."

Proti tak inteligentnímu argumentu pochopitelně nelze protestovat. Ono se něco najde, pochopitelně, že ano. Až arabaům ropa dojde, najdou si klacek a půjdou na nás.

Chtěl bych Vás jen upozornit, že od pravěku až po současnost se vždycky našlo něco nového pro starý způsob získávání energie: Dřevo k rozdělání ohně. Nyní však stojíme před otázkou najít něco principiálně nového.

Jinak s Vaším postojem k biopalivům lze částečně souhlasit, ale i v jejich případě lze vymyslet zdravý kompromis.

Jistě je však snažší prohlásit biopaliva, fotovoltaiku a snad i další alternativní zdroje za zlo.

Váš ucelený a jednoznačný názor na spoustu věcí Vám vážně závidím...
29. 11. 2010 | 10:13

Sladký napsal(a):

ZAM Nehodlám s Vámi vést teoretické spory a dokazovat vám, že "otevřenost" (Ve všem?!?)Země je nám k.... Prostě a jednoduše, neustálý,neomezený růst je na ní nemožný a neuskutečnitelný. A tady opravdu platí,že v ničem! A o to tu jde.
29. 11. 2010 | 10:20

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, zdravé kompromisy ekopošuků zde..
http://prikola.net/content/...
http://www.xoxma.lv/uploads...
Veskriz...
29. 11. 2010 | 10:21

Sladký napsal(a):

ZAM Tím spíše ne v ekonomice-tedy ve výrobě a spotřebě.
29. 11. 2010 | 10:28

zdenekb napsal(a):

Pane Tomský, začínám mít pocit, že zkoušíte novátorský styl psaní - v každém blogu alespoň jednou dokonale popřít sám sebe.

Posledně jste se pustil do sociálního inženýrství doktorů zachraňujících nedochůdčata, abyste následně hezky sociálně inženýrsky navrhl odepřít starším a single ženám právo rodit děti.

Dnes vyčítáte "ekoteroristům" víru v "neefektivní technologie budoucnosti" (jako bychom ji znali!), abyste se následně vyznal z toho, jak budoucí moderní technologie z fosilních paliv udělá obnovitelné ("vždyť se vždycky něco našlo"). Víra modrá, nikoliv zelená, proto ekonomická, pokroková a ne-naivní...

Ke všemu se občas rád oddáváte vizím o házení cihel... Co na to v Bohnicích?

Nemáte nějak složitější období?
Zdravíčko slouží?
29. 11. 2010 | 11:06

Vlkodav napsal(a):

No už jsem se dlouho tak nezasmál tomu, že Země je uzavřený systém, fakt dobrý. A co Měsíc, Sluneční systém, naše galaxie, vesmír. Mimochodem nekonečný vesmír. Tak kde je ten systém uzavřen? Nikde.
To jen ti, kteří chtějí strašit a nařizovat si hledají argumenty. Dle mne je správné postupovat rozumě, ale rozhodně ne alarmisticky!
29. 11. 2010 | 11:10

Sladký napsal(a):

Vlkodav- můžeš odletět těžit železnou rudu,ropu,zemní plyn někam do té nejbližší Galaxie. (V Andromedě). Člověče, pokus se aspoň někdy myslet.Ale myslím,že ta výzva je zcela marná.Nikdo nemůže překročit svůj limit.
29. 11. 2010 | 11:28

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

Jupiter je celý z vodíku, dopravit ho na zem, to by si Arabové mohli nechat ropu všechnu a než by ho projezdila všechna auta, to by bylo vody, mohli bychom ji všechnu přeměnit na pivo, nebo zalévat Saharu
29. 11. 2010 | 11:40

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ekopošukovití teroristé limity jak se zdá nemají...
http://www.sos-sumava.cz/to...
Veskriz...
29. 11. 2010 | 11:40

Vlkodav napsal(a):

Sladký

Za pár let bude normální, že budeme těžit zdroje z jiných planet. A do té doby naše zdroje stačí.
Opačný postup, tzn. zabrzdit rozvoj, omezit zdroje a šetřit, by mohl skončit právě tím, že lidstvo nepůjde dopředu a pak by mohlo opravdu špatně dopadnout.
Podívejte se, co jsem dokázali za poslední století, jak jde vývoj kupředu rychleji a rychleji, jak převratné technologie a vynálezy z před 20ti, 30ti let jsou dnes již zastaralé. Pokud neustrneme a neomezíme se tak se o lidstvo nebojím!
29. 11. 2010 | 11:57

Sladký napsal(a):

Vlkodave, na Měsíc jsme se nepodívali už čtyřicet roků...V jedné knize z šedesátých let jsem se dočetl,že lidé přistanou na Marsu nejpozději v roce 1986.Momentálně to vypadá tak,že nejdřív za třicet let, spíše ale nikdy. Fantazie zřejmě (skoro) žádné limity nemá, skutečnost je ovšem něco zcela jiného.Jestli si myslíš,že jsem konzervativec-zápecník jsi na omylu.Myslím,že na Měsíci už mělo být stálé osídlení a na Marsu přinejmenším první základna.Obávám se,že jsme promeškali ten správný okamžik.Tyhle plány jsou čím dál méně pravděpodobné.
29. 11. 2010 | 12:12

zdenekb napsal(a):

Vlkodav:

Potom nechápu, proč je techno-optimismus vyhrazen pouze pro příznivce jádra a uhlí. I u FV a větrníků se přece dá po tomském způsobu moudře poznamenat, že nedostatky "se časem vždycky nějak vyřeší..."
29. 11. 2010 | 12:16

Irn-Bru napsal(a):

"Profesor sovětologie." a jako bonus "tomista". Skills: talking head and spin doctor.
29. 11. 2010 | 12:19

Vico napsal(a):

Vlkodav : Pavlína Filipovská kdysi zpívala, že v roce šetašedesátém už bude všude mír...:-) Když Amíci přistáli na Měsíci, nikdo nepochyboval, že ještě ve dvacátém století člověk vstoupí na Mars.

Technologie jde strašně rychle dopředu, ale/není to z mé hlavy/ ve výrobě energie nikoliv. Pořád to jsou "turbíny", které se v principu nijak zvlášť neliší od těch před sto lety. V mnoha zemích dosud ani nedospěli do "uhelného" období. Plynofikace Česka proběhla relativně nedávno. Hlavní zdroje energie jsou vpodstatě stejné: dřeviny, uhlí, ropa, plyn. Ve zbytných potřebách jde technologie šíleně vpřed, ale v těch nezbytných více-méně šlape vodu.
29. 11. 2010 | 12:23

Vlkodav napsal(a):

Sladký

No let na měsíc v éře studené války byl o něčem jiném, než o využití Měsíce. Ale je fakt, že posunul mnoho odvětví o velký kus dopředu.
Dnes je technologie mnohem dál a už se plánují cesty nejen na Měsíc (téměř všechny velmoci), ale i na Mars. A nyní již jde o vědecké využití vesmíru.

zdenek

Pokud by FV a větrníky byly nasazeny bez nesmyslných dotací a bylo to nejekonomičtější získání energie, tak by vše bylo OK! Ale dnes platíme za to, abychom zastavovali půdu FV a na polích v Brazílii pěstovali biopaliva místo jídla!
29. 11. 2010 | 12:23

zdenekb napsal(a):

Vlkodav:

No a to jsou právě ty počáteční mouchy, které se určitě v budoucnu vychytají, vy ťunťo...! :o).

Asi jako ta dlouho slibovaná totální recyklace jaderného odpadu z elektráren, jejichž stavbu jsme nikdy nedotovali ani korunou... ;o).
29. 11. 2010 | 12:27

Vlkodav napsal(a):

Vico

To je proto, že vývoj jde bud evolučně, nebo revolučně. A například atomová energie, na kterou jste zapomněl, je revoluční typ vývoje.
Další může být studená syntéza, anebo evoluční vývoj získávání energie ze Slunce, příboje, přílivu atd. A na tom je třeba dělat!
29. 11. 2010 | 12:28

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

člověk nezvládl ani vlastní populační dynamiku, ani nepochopil, že se nemá cenu zabíjet kvůli ideologii a vy byste chtěl využívat vesmír
29. 11. 2010 | 12:37

Vlkodav napsal(a):

cyber

Jak chcete zvládnou populační dynamiku?
29. 11. 2010 | 12:42

Sladký napsal(a):

Vlkodave, plánovat může kdokoliv cokoliv,komunistické režimy v tom obzvlášť vynikaly.V kapitalismu se za plánování dokonce mohou inkasovat solidní peníze.Realizace je ovšem něco zcela jiného. (nebo o něčem jiném.:o)
29. 11. 2010 | 12:45

Vlkodav napsal(a):

Sladký

Váš příspěvek nechápu.
29. 11. 2010 | 12:47

Sladký napsal(a):

Vlkodave, kolik je vám vlastně let? Pokud 13 až 15 pak klobouk dolů, jste zřejmě zvídavý a celkem inteligentní hošík.Pokud je vám ovšem více....
29. 11. 2010 | 12:47

Sladký napsal(a):

Vlkodav-"Váš příspěvek nechápu". Nic divného, nechápete skoro nic.Nebo chápete,ale tak trochu naivně. Ještě byste mohl upřesnit,CO z mého příspěvku je k nepochopení. Nepsal jste snaf,že "VŠECHNY VELMOCI PLÁNUJÍ?" Psal.A já jsem vám odpověděl, jak tomu bývá s plánováním.
29. 11. 2010 | 12:50

Vlkodav napsal(a):

Sladký

Omlouvám se, že nedosahuji Vaší inteligence, doufám, že mi přes tento neodpustitelný nedostatek dovolíte s Vámi diskutovat.

Termín plánování nebyl použit ve smyslu socialistického plánování, ale proto, že tyto projekty jsou podporovány a financovány nejenom soukromými společnostmi, ale i vládami velmocí.

A 15 už mi není, takže to asi se mnou bude moc špatné, co?
29. 11. 2010 | 12:57

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

no právě, i ta by měla být trvale udržitelná a ne jednou lidstvo na vymření(třeba po morových epidemiích a 30 leté válce klesl počet obyvatel na 1/3) a pak zas exponenciální růst až na 7 miliard, kdy 1 miliarda přibyla za méně než 20 let.

Pak se něco řeší dost těžko.
29. 11. 2010 | 12:59

Tenco napsal(a):

Sladký
I investoři plánují, pane Sladký.
I W. Buffet.
I podniky plánují, pane Sladký.
I B. Gates.

Jde vždy o míru a meze.

Stejně jako je tomu v přístupu k informacím, které jsou s obojími těmito činnostmi velmi úzce spjaty, mnohdy jejich průběh determinují.

Všichni plánujeme.
To, že naše rozhodování má menší vliv na okolí než rozhodování výše zmíněných dvou pánů a že je zde i jistá asymetričnost v přístupu a pojímání informací pak neznamená, že někdy nemůžeme naplánovat něco dobře respektive k naší plné spokojenosti.

Ba naopak - někdy je naše postavení výhodnější, neb si můžeme dovoliti ten luxus rozhodnout pomocí citu.

:))
29. 11. 2010 | 12:59

Sladký napsal(a):

"Nic se nezdaří podle plánu,Tenco".:o)))
Vzpomínám si, jak překvapení byli socialističtí manažeři poté, co jim kolegové ze Západu sdělili, že je třeba plánovat,plánovat a plánovat. V tomto případě mluvím o plánování ve specifické situaci virtuálního rozhovoru s panem V.
Pane Vlkodave,omlouvám se,ale opravdu nevím,co je na mém příspěvku k nepochopení. Takže polopatisticky. Hitler plánoval, že válku s SSSR skončí za 2 měsíce. SSSR předpokládal,že během několika let dostihne a předstihne USA. USA plánovaly,že v Iráku a Afghánistánu nastolí demokracii. Cesta do řiti je vyznačena plány. :o)
29. 11. 2010 | 13:14

Vlkodav napsal(a):

Sladký

Všechny cesty jsou vyznačeny plány, ty do pekel i ty do nebe.

Jen debilové (lidé s extrémně nízkou inteligencí) neplánují.
29. 11. 2010 | 13:17

Sladký napsal(a):

Vlkodave,ještě jednou. OK,narážka na IQ byla z mé strany příliš korektní..omlouvám se.Ovšem mýlil by se každý,kdo by se domníval,že soudím na základě téhle naší debaty.Vaší nechápavosti a zvláštního stylu uvažování jsem si všiml už mnohokrát.
Poznáte podle chůze ,že někdo kulhá? Poznáte.
Stejně tak lze leccos poznat ze způsobu,jakým člověk píše příspěvky na diskuse.
29. 11. 2010 | 13:21

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

tak jen pozor na ovulaci u Vaší partnerky, jinak půjdou plány do řiti i u Vás

už mnoho pánů plánovalo koupi ferari a nakonec skončili u něčeho praktičtějšího a méně nákladného
29. 11. 2010 | 13:22

Sladký napsal(a):

Vlkodave, řeč není o tom,zda někdo plánuje či neplánuje. Řeč je o tom,že plánovat lety na Měsíc a na Mars znamená velmi málo.ˇˇReč je o tom,že je to více než chabý argument pro vaše přesvědčení o ekonomickém a hospodářském využívání vesmíru.
Zkrátka- já o voze a vy o koze.Posouváte debatu někam úplně jinam.Nevím,zda z nepochopení, nebo úmyslně.Buď jak buď, pokračování považuji za ztrátu času.
29. 11. 2010 | 13:25

Sladký napsal(a):

Narážka na IQ NEBYLA z mé strany příliš korektní.Omluva
29. 11. 2010 | 13:27

Sladký napsal(a):

Cyber toxic- dík za pomoc,přesně tohle se panu Vlkodavovi snažím vysvětlit.Marně, třeba se to podaří vám.
29. 11. 2010 | 13:30

cyber toxique napsal(a):

jojo Vlkodave, Sladký ještě pamatuje období poručíme větru dešti, ostatně já také, tak se asi neschodnete a i vy jednou pochopíš
lety do vesmíru v 60. letech byly zastaveny i kvůli protestům veřejnosti, že je spousta neřešených problémů na zemi a peníze nikde.

a dnes, kdy je problém nezvládnutá populační dynamika a chudoba přijdeš s ideí získávání energie ve vesmíru.
29. 11. 2010 | 13:32

Vlkodav napsal(a):

cyber + Sladky

No je vidět, že o moderním plánování moc nevíte. Každý plán musí být schopen reagovat na rizika, ale musí být schopen se vypořádat i z nepředvídatelnými okolnostmi (např. neplánované otěhotnění partnerky - s tím mám osobní zkušenost).
To je základní rozdíl mezi direktivním plánováním z dob socializmu a mezi moderním pružným plánováním, které se dělá ve strategické části na déle než 5 let (ve srovnání se socialistickými pětiletkami), to je co!
A protože se plánuje strategicky, tak pokud chceme za pár desetiletí k planetám, tak už dnes musíme vyvíjet technologie a postupy jak toho dosáhnout. A tento vývoj by měl být jedním z hnacích motorů vývoje a pokroku, evokovat pokrok v souvisejících oborech a také dávat lidem a lidstvu jeden z cílů, které chceme dosáhnout!
29. 11. 2010 | 13:34

Vlkodav napsal(a):

cyber

Hezká smyčka: hladoví lidé - nezvládnutá populační dynamika - víc lidí - větší hlad - míň peněz do výzkumu a vývoje a víc pro hladovějící - víc problémů a méně vzdělanosti - atd atd - planeta opic!

Toto samozřejmě nebylo úplně korektní, jen jsem se snažil naznačit, že pokud nebudeme alespoň část našich zdrojů věnovat vývoji a výzkumu vesmíru a podobných projektů, tak dle mne skončíme špatně!
29. 11. 2010 | 13:38

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

no já mám pocit, že v poslední době se u nás plánuje podle výsledků voleb, což jsou spíš čtyřletky nebo dokonce dvouletky.Takže i ta pětiletka bylo docela dost.A i ta vždy byla s výhledem do roku 2 000.

A pokud vím, v současné době provádí vesmírný výzkum Čína, mají již svého thajkonauta

(Rusové měli kosmonauta, Američané astronauta) a ti teď trochu polevili.

Třeba to nakonec dají všichni tři dohromady a něco z toho bude,
souhlasím s Nerudou Malý ten, kdo má jen malý cíl.
Ale nesouhlasím s názory Tomského na obnovitelné zdroje, třeba ony jsou opravdu tou spásou a po zdokonalení budou účinnější a výhodné.

A nezdá se mně Váš optimismus ohledně toho využívání Vesmíru, zas Neruda

my bychom vzhůru k nebesům, však hrouda nohy váže.
29. 11. 2010 | 13:50

Luba napsal(a):

Vlkodave,
podle Vašich projevů je mi jasné, že je s Vámi možno vést racionální debatu o původu a významu kruhů v obilí:

http://www.bertjanssen.nl/c...

Co Vy na to?
29. 11. 2010 | 13:58

Vlkodav napsal(a):

cyber

Nejprve děkuji za korektní diskusi, už se to vidí málokdy.

A k tématu:
Vesmírný výzkum jede ve všech vyspělých zemích: EU, Rusko, USA, Čína, Japonsko, Indie, Brazílie atd.

Ale souhlasím s Vámi, že nic není černobílé. Mne osobně by se líbilo, kdyby se nedělali hurá akce. A současný "boj" o záchranu planety je takový "hurá" boj. Žádná okamžitá zkáza ji nehrozí. Ano, musíme se o naši planetu starat, ale rozumě. A současně musíme s Nerudou snít a tento sen se snažit naplnit.
29. 11. 2010 | 13:59

Vlkodav napsal(a):

Luba

Samozřejmě, já jsem pro každou srandu!
29. 11. 2010 | 14:07

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

co je to okamžitá ztráta by se dalo polemizovat.

Znáte ten pokus se žábou?

Když se vhodí žába do vařící vody, tak vyskočí a zachrání se.

Ale když se dá žába do studené vody a topí se podní, že se teplota zvyšuje rovnoměrně a pomalu, tak žába sedí až se uvaří.

Mám strach, že se takto chovají i lidé.
29. 11. 2010 | 14:07

cyber toxique napsal(a):

opravuji okamžitá zkáza
29. 11. 2010 | 14:08

Vlkodav napsal(a):

cyber

Jasně, plíživé nebezpečí je horší. S tím s Vámi souhlasím. Ale tomu by měli odpovídat i reakce. Takže taky postupné a dobře rozmyšlené. Např. nasazení biopaliv, dotace a důsledky ve velké části světa byly příkladem "hurá" akce a ne rozumným a rozmyšleným krokem.
29. 11. 2010 | 14:12

Sladký napsal(a):

Modení plánování,vlkodave? A´t plánuješ jak chceš, prakticky vždy se objeví něco, s čím se v plánu nepočítalo,protože se s tím prostě počítat nedalo.
Ale o tom sakra diskuse není,opakuji už po sedmé. Konstatoval jsem,že na Měsíci jsme nebyli 40 let, na Marsu jsme podle plánů měli naopak už skoro čtyřicet let být-a že tvoje konstatování, že to někdo má v plánu je chabý argument.
Opakuji znovu- plán je jedna věc,jeho realizace něco zcela jiného. Ale mám pocit, že mluvím s hluchým!
29. 11. 2010 | 14:13

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

ano s tím souhlasím a nerozmyšlené a špatné zákony zdiskreditovaly v očích lidí jak biopaliva, tak FV

a přitom je to jedna z cest, jak rozšířit možnosti získávání energie a kam napřít výzkum, aby se ty "mouchy" jak tu někdo píše výše vychytaly.
29. 11. 2010 | 14:19

QQ napsal(a):

ty vole, tady je ten správnej cvokhauz. hned se cejtím tak nějak líp - jakože nejsem úplnej magor :))
takovej intelektuálskej maraton běhavých eg. nic ve zlým, čus QQ
29. 11. 2010 | 14:35

Vlkodav napsal(a):

cyber

Souhlas, bylo to kontraproduktivní. A následky budeme pociťovat ještě dlouho.

A že biopaliva a FV je jednou z možných cest jak jít dál, tak o tom není diskuse! Ale s rozumem!
29. 11. 2010 | 14:39

cyber toxique napsal(a):

QQ

táhni primitive vyrušuješ
29. 11. 2010 | 14:42

Vlkodav napsal(a):

Sladký

Ještě jednou: moderní plány (ne ty z před 40 let, kterými se zaklínáte) jsou konstruovány tak, aby uměly reagovat i na nepředvídatelné okolnosti!
29. 11. 2010 | 14:44

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

no když myslíte, takové plány bych rád viděl
29. 11. 2010 | 14:48

Vlkodav napsal(a):

cyber

Nic není ideální, ale v dnešní turbulentní době s nepředvídatelnými zásahy států Vám při sestavování dlouhodobých plánů nic jiného nezbývá. Ke změnám paradigmatu dochází relativně často a tak i plány s tím musí počítat. Kalkulované riziko, v každý moment umět minimalizovat ztráty a ještě lépe mít vícestupňový plán s možnou korekcí, ale to se dá dělat jen u opravdu velkých projektů.
29. 11. 2010 | 14:52

cyber toxique napsal(a):

Vlkodav

no přála bych vám, abyste měl pravdu.

A v 60. letech jsem se těšil na setkání s mimozemskými civilizacemi, chtěl bych se toho dožít, ale víc jak 20 let se asi neudržím, tak na to dupněte.
29. 11. 2010 | 14:55

Vlkodav napsal(a):

cyber

Já se budu snažit, a jako optimista doufám, že i ostatní!

Přeji Vám prima den, naschle zas někdy, prima jsem si s Vámi pokecal.
29. 11. 2010 | 15:01

Sladký napsal(a):

Cyber toxic- vy jste měňavka? Nebo stran pohlaví doposud nerozhodnutá/ý?
29. 11. 2010 | 16:17

Sladký napsal(a):

Na nepředvídatelné okolnosti neumí reagovat nikdo,ani Bůh,pane vlkodave.Nepředvídatelné je nepředvídatelné.Snažte se to konečně pochopit. A ostatně, o tom není řeč.
29. 11. 2010 | 16:19

Vlkodav napsal(a):

Sladký

Mýlíte se, být připraven i na nepředvídatelné je nutnost.
A ostatně, o tom je řeč.
29. 11. 2010 | 16:22

zdenekb napsal(a):

Vlkodav:

Nechci být hnidopich, ale být připraven na něco, co nedokážu předpovědět... v tom cítím jistý rozpor.

Pokud vybruslíte i z nepředvídatelného, nejste připraven, ale máte prostě kliku.
29. 11. 2010 | 16:52

Vlkodav napsal(a):

zdenekb

Pokusím se to vysvětlit. Být připraven na nepředvídatelné znamená analyzovat každou činnost (investici) a v každém momentě být připraven na neočekávanou změnu. To znamená proces rozdělit na menší části, být schopen uplatnit se i s parciálním produktem, pokusit se vyvíjet produkt pro širší použití a podobně.
Pak, když se stane něco nepředvídaného, tak jste schopen uprostřed plánu najít odbočku či východisko, které neznamená krach, ještě lépe ani ztrátu.
29. 11. 2010 | 16:58

zdenekb napsal(a):

Vlkodav:

Takto podáno je to srozumitelnější. Údajně byl podobně "vynalezen" plísňový sýr... suroviny se výrobci zkazily, ale naštěstí to chutnalo dobře.

Pořád mi to ale spíš než připravenost připomíná improvizaci a znouzectnost.

Vy ale možná mluvíte o tom, že když začnu stavět hotel, stále mám být připraven na to, že v případě nedostatku financí jej lze o patro snížit, pokojíky zmenšit a projekt upravit na vykřičený hotel. To pak už ale nepříznivé okolnosti předvídám a nesetkám se tedy s nepředvídatelnem... :o).

Musím končit, mějte se.
29. 11. 2010 | 17:21

Luba napsal(a):

Vlkodave,
být připraven na nepředvídatelné, správněji by mělo být na nepředvídané,
znamená osvojit si fronésis.

Fronésis je praktická moudrost.
Aristoteles dělil moudrost na teoretickou - sofii a praktickou fronésis.

Fronésis je založena na zkušenostech více, než na prosté inteligenci.
Čím více má člověk různých zkušeností, tím lépe umí předvídat - anticipovat děje budoucí.

Plánovat je třeba. Ale všechno si naplánovat možné není. Plánovat můžete i s využitím pouhé sofie. Ale fronésis využijete, když dojde k něčemu neočekávanému. V nějaké unikátní situaci, se kterou jste doposud neudělal žádnou přímou zkušenost.

Příklad z letectví:

Sofia: Jde o prostý letový plán s náhradním letovým plánem v případě nějaké emergentní situace, kterou jste s posádkou nacvičoval.

Fronésis: Okamžitě dojde ke ztrátě tahu obou motorů (turbíny nasály hejno ptáků). Záložní letiště není v dosahu a pod Vámi je pouze hladina řeky. Na hladině jste nikdy nepřistával, ale jako zkušený pilot a expert, zabývající se bezpečností letového provozu, jste o této krizové situaci již uvažoval a teoreticky "na to máte". Víte tedy, jak letadlo pilotovat, abyste eliminoval nejhorší škody a aby se letadlo nějakou dobu na hladině udrželo.

http://en.wikipedia.org/wik...

Tedy - je třeba plánovat, ale je rovněž třeba tak činit pružně a předvídavě s využitím "sofie" a "fronésis".

V případě "řešení klimatických změn" - pokud jsme lidé homo sapiens sapiens, nikoli homo sapiens stupidus či homo sapiens oeconomicus, plánujeme možné varianty vývoje a dopadů což porovnáme s našimi možnostmi. Ale plán dynamicky přizpůsobujeme aktuální úrovni poznání a průběžným zjištěním efektů realizovaných projektů.

Protože realizací se mohou plánované "dobré záměry" změnit v pravý opak.
29. 11. 2010 | 18:27

urednik napsal(a):

Pan Tomský a jemu podobní ideologové jsou zabavní neboť výsledekem jejich kednání je stav státní správy, který připomíná 50.léta rychlokvašení nedoukové s nulovými zkušenostmi destruují celý stát a tito lidé (vetsinou provadeno uredniky ve veku app 30 let s blbými školami (Plzen) a nulovou osobní zkušeností) jako pan Tomský tím obhahují absolutní nekoncepčnost a kolosální plýtvání veřejnými penězi. At již jdou do ..... Tento stát tj režim od roku 1989 dojede přesně na toto plýtnání. ale to se netýká zdaleka pouze tzv. sociálních výdajů ale předevší gigantických inveatičních výdajů, ale o tom se tu nesmí mluvit.........
29. 11. 2010 | 18:29

Vlkodav napsal(a):

Luba

Ne, připravit se na nepředvídané je připravit se na něco, co si dokážu představit - viz Vačevysvětlení s vypadnutými motory.
Nepředvídatelné je něco jiného - vyrábíte fotofilmy a bum, je tu digitál.
29. 11. 2010 | 19:20

Luba napsal(a):

Vlkodave,
kdybyste si to dokázal představit, znamená to, že to předvídáte.
Předvídavost je o otevřenosti novému. O otevřeném myšlení.
Jde o názor či zásadu, že vše je předvídatelné, jen něco je dosud nepředvídané.

To, že jste nebral v úvahu přednosti nul a jedniček neznamená, že to někdo jiný nevěděl a nepředvídal.

Tedy,
nástup digitalizace byl předvídatelný, avšak Vámi nepředvídaný.

Vaše vlastní individuální zdatnost nebyla na takové úrovni, abyste to byl schopen předvídat. Tedy - představit si to.

Někdo se dokonce domnívá, že fronésis se není možné naučit.
Ovšem to je nesmysl.
Dokonce je možné se něčemu využitelnému naučit v jednom oboru a tuto zdatnost přenést do oboru jiného.

Vrcholoví manažeři pěstují horolezbu (např. Messnerův klub similiantů) a piloti kluzáků obsluhují podpůrné systémy oběhu krevního nebo řídí letový provoz.

Je to jako srovnávat léčitelné s vyléčitelným.

Do roku 2004 si všichni lékaři mysleli, že rozvinutá vzteklina je léčitelná, avšak nevyléčitelná.

Pak přišel dr. Willoughby se svým týmem - a vyléčili Jeannu Gieseovou.
http://en.wikipedia.org/wik...
29. 11. 2010 | 20:29

Vlkodav napsal(a):

Luba,

na rozdíl od Vás já vidím rozdíl mezi známým a neznámým. Samozřejmě je to o subjektu a čase!
29. 11. 2010 | 21:08

MilanK napsal(a):

Pan Tomský vychází z ekonomického myšlení dvacátého století. Ve věci životního prostředí se argumentuje tím, že čím je společnost bohatší, tím je životní prostředí kvalitnější. Jak se společnost zprůmyslňuje, roste znečištění. Zlom nastává při výše HDP =X. Další růst DPH životní prostředí zlepšuje. Tedy trh vyřeší i kvalitu života. Tvrzení je podepřeno statistikou. Autor pak toto tvrzení rozvíjí směrem, který si stanovil. To není ale úplná pravda z důvodů:
- Trh vyřeší cenu konkrétního produktu v daném místě a v daném čase. To je jeho funkce.
- Růst kvality životního prostředí je především dáno plnohodnotnou demokratizací společnosti, která formou hlasování všech plnoletých občanů a veřejného mínění občanských společností – jejich hodnotu oceňuje trh - úkoluje společnost. Kdyby byla hlasovací práva podle pana Jocha, tak by jedni dýchali horský vzduch ve Švýcarsku a druzí by se dusili v údolích.
- Kapitalismus pomohl všem lidem k růstu jejich životní úrovně budiž proto chválen. To, že požadují i kvalitní životní prostředí si musejí vybojovat v demokratických volbách. Jak zní citát klasika ekonomie „žádný oběd není zadarmo“
Aby dodal autor věrohodnosti svým tvrzením o nepotřebě vizí a strategií, rozuměj zásahy státu, míchá hrušky s jablky a z této směsky vytahuje co právě potřebuje. Jenom pro zajímavost: přistáli by Američané na Měsíci, kdyby neměli vizi a strategii jak ji dosáhnout?
To co autor prosazuje úplné tržní prostředí je možné, ale za podmínky, že externality budou započítány do výrobků. Ale protože platí, že vzduch, voda, příroda patří všem a nikomu a přirozenou vlastností kapitálu je maximalizovat zisk, musí tady být zákony a vize společnosti. Čína za pět let bude jedničkou na světě z důvodů, že právě stát má globální vizi a strategie jak ji dosáhnout.
29. 11. 2010 | 22:08

karel janacek napsal(a):

myslim ze pan tomsky je po svych dvou silenych prispevcich na tema postizenych deti, jiz zcela out, to znamena, ze je clovekem, s nimz se nemluvi
29. 11. 2010 | 22:26

Vladimír napsal(a):

Vážení politologové a ekonomové! Sežrali jste všechnu moudrost světa, stejně jako ústřední výbor KSSS. Nikdy jste se ani nenamáhali nic prostudovat z přírodních věd, přitom bohorovně víte, jak se věci mají. Takže konkrétně pane Tomský, nezajímá vás bezpečnost jaderných elektráren? Nechcete plánovat, kam uložit radioaktivní odpad s poločasem rozpadu 100 tis. let? Třeba k vám na zahradu? Jste si tak jistý, že ropné písky a břidlice jsou spásou? Víte vůbec něco o mizerné enrgetické bilanci rovnající se např. vámi zatracované řepce? Víte, jak se ropné písky těží a co po těžbě zbude? Když je to tak skvělé, proč už všichni se na to nevrhli? Bohužel tzv. liberální ekonomové a komunisti mají jedno společné: bezmeznou víru v Pokrok. Tato víra je založena na čisté ideologii, nikoliv na tvrdých faktech. Liberální ekonomové převzali v tomto štafetu od bolševických politruků.
29. 11. 2010 | 23:37

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující a zajímá vás vůbec co na to vaše blábolení říká PRACUJÍCÍ OBČAN ČR, který vás musí za tyto bláboly živit a jistě k vašemu vzdělání očekával mnohem více konkrétních směrů a cílů k budoucímu blahu národa? Tak se tedy seznamte na http://www.vymenilijsmepoli..., s čímž se do této doby ztotožňuje již 564.475 naštvaných občanů. No rozuzlení vašich neshod již budete asi muset nechati na někom jiném, že? A vidím, že čím více selského rozumu se dostane do rozhodovacího procesu, tak tím lépe. Protože vy se nám jevíte úplně přestudování a přemoudřelí a tudíž nepoužitelní pro normální život. Tak si hezky čtěte a mudrujte a kdyby jste v následujících dnech třeba zaslechli nějaké radostné zpěvy a viděli zase tance na náměstích, tak teprva si uvědomíte, že UŽ JE TO TADY A ZASE, protože je to zákonitá nutnost vývoje ekonomicko-společenské formace, což znaméná vývoje LIDSTVA NA TÉTO PLANETĚ a konkrétně to postihlo NAŠÍ VLAST, protože pro to vytvořily předpoklady vlády, zákonodárci, bezpečnostní a obranné složky státu, způsob produkování spravedlnosti, řízení státu a všechna negativní zasahování ze strany státu do ŽIVOTA PRACUJÍCÍHO LIDU a jejich důstojnosti a bezpečnosti aj. Prostě pohár hořkosti již přetekl a důsledky budou v réžii VĚTŠINY A TO JE DEMOKRACIE V PRAXI. Tak to vidí 4. odboj a Pepa z depa.
30. 11. 2010 | 09:58

ZAM napsal(a):

Vladimír:
"liberální ekonomové a komunisti mají jedno společné: bezmeznou víru v Pokrok. Tato víra je založena na čisté ideologii, nikoliv na tvrdých faktech." Takže tvrdá fakta tvrdí, že pokrok neexistuje?
30. 11. 2010 | 17:44

BOYER27Gayle napsal(a):

freelance writer
15. 07. 2011 | 11:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy