Euro za každou cenu

15. 01. 2011 | 13:05
Přečteno 4151 krát
Tak je to tu! Stejně jako v případě nešťastného Irska, Portugalská vláda je přesvědčena, že na to má (zatím). Europolitické špičky jsou přesvědčeny, že na to nemá. A protože nejvíc z portugalských dluhů vlastní bankrotující Španělsko, na které záchranný euroval nemá (zatím), je potřeba pustit na trh tu a tam nějakou pochybnost o portugalské schopnosti bankrot ustát, neboť v dluhové unii se bankrotovat nesmí (zatím), a přinutit neochotnou vládu, aby požádala o půjčku. Podle vyjádření zahraničních ministrů Německa a Francie, žádný nátlak na Portugalsko neexistuje. Proč? Protože státy Unie jsou v rozpočtové politice suverénní (zatím)!

Že po ponižující půjčce obě vlády Irska a Portugalska prohrají volby, je evidentní. Euroskeptici a ekonomové mají jasno! Euro je dlouhodobě neudržitelné, a tak politici pouze kupují čas. Lidský život je krátký a život politika ještě kratší. Eurooptimisté a europolitici mají také naprosto jasno, jak nedávno poněkud hystericky vyjádřil prezident Sarkozy: „Evropa a euro je totéž,“ čili hodnota absolutní, hodnota samotné Unie a hodnota ekonomice nadřazená. Opravdu? Podívejme se na problém ze skutečně nadřazeného hlediska euronihilisty. Krize bankrotujících států má dva základní prvky, jedním je přímo monumentální zadlužení nejen státu, ale i soukromého sektoru, a druhým je ještě hlubší propad produktivity. Aby hospodářství těchto států (včetně Itálie) začalo být opět konkurenceschopné, potřebuje deflaci, aby se dostalo v produktivitě na úroveň severní Evropy, musely by se snížit platy a ceny dokonce o 30 % (The FT, 9. 1. 2011), což je politicky naprosto neproveditelné.

Ani jeden problém tudíž není řešitelný. Záchranné půjčky zadlužení jen prohlubují a oddalují krizi, vždyť 6% půjčka Irsku je vyšší než jeho hospodářský růst. Portugalský státní a veřejný dluh dohromady dosahují už teď děsivých 325 % HDP a nikdy nebude v recesi splatitelný. A co je vůbec nejhorší: deflace zvyšuje reálnou hodnotu (kupní sílu) místního eura, a tím i starého dluhu. Proto je bankrot, třebaže v rámci eurozóny, nevyhnutelný, přestože o něm nechtějí budovatelé unie (zatím) ani slyšet. Problém extrémního dualismu ve výkonnosti v rámci eurozóny to však vůbec nevyřeší, ten se bude stále prohlubovat a znamená buď radikální snížení životní úrovně jedněch,stačí si vzpomenout na sedmdesátá léta, kdy byla severní Evropa plná portugalských, španělských a řeckých gastarbeitrů, nebo radikálně vysoké a hlavně stálé dotace Zaalpských zemí. A proto i další krizi. Babo raď!

Německá kancléřka s tím už svou velkou zkušenost má. Odhaduje se, že západní Němce stála sanace východního Německa 1,6 bilionu eur, nemluvě o dotacích v podobě nákladů na přestěhování parlamentu a vlády do Berlína a a sociální náklady na třímilionovou emigraci mladých lidí z východu. A přesto je produktivita východoněmeckého hospodářství stále relativně nízká. A přitom se jedná o miniaturní problém národního státu ve srovnání s tím, co by trvale polykaly jižní státy Evropy. Proto také z politických důvodů trvá na fiskální disciplíně a pravidlech, na trestech pro viníky (včetně bankrotu), a jiných opatřeních, které mají uklidnit občany, avšak strukturální krizi eura neřeší, ale brání se vytvoření integrované dluhové unie. Ví totiž, že Němci neomezenou finanční odpovědnost (za suverénní i nesuverénní dluhy) akceptovat nebudou. Myslí si snad opravdu někdo, že budou?

Je to však to jediné, co unitární stát může vytvořit.

LN 13. 01. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Svět se v prdel obrací, jak pravil klasik, a EU se řítí tamtéž. Nezbyde než odhodit balast a EU omezit na pár států. Co ale bude z Portugalska, Španělska Italie a Řecka, to neví ani Bůh.
15. 01. 2011 | 13:53

Tenco napsal(a):

Čochtan
Portugalsko, Španělsko, Itálie a Řecko.
Jednoduchá odpověď.
Netřeba se dovolávati B´ha.
15. 01. 2011 | 13:56

Čochtan napsal(a):

Pane Tomský, k Vaší poslední otázce: Nebudou ! Němci jsou už hodně nas..ní a zařínají to dávat najevo. Vidím to dnes a denně kolem sebe. Díky za dobrý článek.
15. 01. 2011 | 13:56

mirekP napsal(a):

Na fungování EU mám hodně podobný názor (možná ještě o něco horší).
Bez strukturálních změn ve fungování jednotlivých zemí opravdu padáme (myslím tím celé EU) do silné závislosti "bohatších" zemí, popř. skrytých jednotlivců.
15. 01. 2011 | 13:59

Čochtan napsal(a):

Tenco,
jasně, zkrachují. A co pak ? Ledaže by prodali některá území, např. ostrovy.
V Řecku se lidi bouří už teď, a to zatím nic není proti tomu co přijde při krachu.
15. 01. 2011 | 13:59

Tenco napsal(a):

Čochtan
Kdo zkrachuje ? Soukromé banky ?
Ach tak - máš na mysli státy !
Proč ne - jenže pak mohou začít krachovat i další státy. Jmenuje se to vývoz poklesu, snad až krachu.
Svět je příliš propojen na to, aby se vše svěřilo neviditelné ruce trhu.
Což ví i Čína. /aktivity via bondy zemí EU, eurobondy, investice v Řecku../
Jen pitomci , navyklí na hry s nulovými součty, si myslí, že je nějaký poražený a nějaký vítěz. /to není osobní invektiva !!/

Lid potřebuje chléb, hry a perspektivu.
Chláb se dělá z obilí, kvásku a vody. Toho všeho je na Zemi dosti.
Hry se vždycky nějaké najdou. :))
No a po krachu se možná vyjasní i ta perspektiva.

Hlavní je se poučit. A udělat potřebné změny. Pokud to mají být změny na úrovni celé EU, musí všechny země postupovat jednotně.
Pokud ne - EU se nerozpadne, ale změní.
Jestli k horšímu nebo lepšímu - na to my dva, Čochtan, moc velký vliv mít nebudeme.
Já osobně totiž zjišťuji, že nemám vliv dokonce ani na to, abych se dovolal u místních mocenských struktur svých práv.

Řecko snad nějaké ostrova prodává. Pireus snad již z velké části patří Číně.
Snad chce Čína investovat i do řeckých telekomunikací a železnic...
Komunistická Čína !
Nu, i ta Komčína ví, že se má "Buy on the rumours, sell on the facts."
Stejně jako každý správný soukromník - např i soukromá banka. Často významný to věřitel /majitel ?!?/ států.

Nic ale není tak horké, aby to nemohlo být ještě hořčejší. :(((
15. 01. 2011 | 14:22

hoven napsal(a):

je to jednoduché, politiky jako je sarkozy nebo merkelová vyženou volby a přijde tam někdo, kdo bude ten problem ochotný řešit. mam jenom strach, aby to nebyli extremisti, ale ono to k tomu spěje. v zemích, jako řecko nebo portugalsko určitě, protože to sociální napětí se tam bude zvyšovat. a co udělají ti politici, kteří to celé svou vlastní tupostí a ignorantstvím zbůsobili???? -svedou to na finanční trhy!
15. 01. 2011 | 14:58

yara ze země krys napsal(a):

Nejhorší na celém článku je to, že obsah je reálný a pro další vývoj se nabízí několik variant k řešení celého problému. První varianta je jako dosud řešení oddalovat vše a nic tím nezískat, jen čas a o to někomu jde, díky tomu západní banky vytáhnou z těchto zemí zpátky část zapůjčených peněz a to vše zamázně EU z peněz daňových poplatníků, dále je tu nepravděpodobná možnost rozdělit Eurozónu na dvourychlostní tj. severní a jižní (ovšem to Francie nezkousne)nebo se nabízí další pravděpodobnější řešení takové, aby státy, které jsou poštižené nesplatitelným dluhem, prostě vyspoupí z Eurozóny se vším všudy. To nejsprávnější řešení, které by zajistilo "funkčnost Eurozóny" by bylo takové, že by všechny státy Eurozóny přijaly naprosto shodnou měnovou a zejména fiskální politiku. Tady však je nepřekonatelný odpor celé řady států a tím je dáno, že celý projet Eura půjde do kopru. Je opravdu jen otázka času, stávající stav je neudržitelný. Škoda, myšlenka to byla vznešená a velkorysá. Takže někdy příště, až lidé tak někdy za 200let dospějí. Vždyť i náš král Jiřík z Poděbrad chtěl svého času zárodek něčeho jako je EU, ale byl nepochopen!
Pěkný den všem!
15. 01. 2011 | 14:59

yara napsal(a):

Omluva za prav.chyby, sorry, příště si to po sobě přečtu.
15. 01. 2011 | 15:06

SuP napsal(a):

yara -
To slibuješ zbytečně často. Vulkáne. Ono to muselo ven?
15. 01. 2011 | 16:12

Kelt napsal(a):

Řecko,Irsko atd.přijatá řešení jsou neřešení-řečeno s naším klasikem.
Není zachraňováno ani Řecko,ani Irsko.Jsou zachraňovány banky v Německu,Anglii a jinde.
Proč nenechat sem tam nějakou banku padnout?Trh by se pročistil a ostatní by investovaly s větším rozmyslem.
Návrat zpět je nemožný(euro),spíš se domnívám,že státy eurozóny by měly sjednotit svoji fiskální politiku.
Korporátní irská daň 12,5% musela nutně přilákat měkký kapitál a spekulanty.
Daňový dumping nemůže dlouhodobě přinášet pozitivní výsledky.
15. 01. 2011 | 17:18

hoven napsal(a):

kelt,
sjednocení fiskální politiky není řešení. to by pro země jako je řecko nebo portugalsko znamenalo dramatický šetření a snížení životní urovně a němci by je museli masivně dotovat. to je ale nepřijatelný pro němce. řešení je rozpad eurozony.
15. 01. 2011 | 17:59

yara ze země krys napsal(a):

SuPovi:

Máš pravdu, jseš hoden svého nicku, páč sup má ostříží zrak a zřejmě i paměť. Zkusím se polepšit a za trest udělám 10 dřepů a 20 kliků! S tím vulkánem jsi se trefil, v Praze začala řádit střevní chřipka a našinec je velmi oslaben! Zkusím to zlepšit dobrým svařákem. Ale stejně si myslím, že se dříve nebo později všechno tady v EU pěkně pose..! (-:
15. 01. 2011 | 18:01

SuP napsal(a):

yara ze země krys -
Tak si to tolik neber! Jsou tu horší.
15. 01. 2011 | 18:34

Dalimír napsal(a):

Dávno se ví že jakékoliv spolky jen čert miluje tak nepochopím proč si lidé dělají stále stejné problémi ! Dal.
15. 01. 2011 | 19:09

Kruťas napsal(a):

Nemusím Klause, ale v poslední době se přikláním k jeho názorům. Z EU se stává úřednický pseudostát a není daleko doba, kdy budeme nosit jednotné uniformy, žrát syntetickou stravu, mluvit pseudojazykem a klanět se čínským investorům, kteří koupí evropské dluhopisy.
15. 01. 2011 | 19:28

DF napsal(a):

Tak jak může někdo spustit inflaci tím že zvýší emisí $ a následně vyváží dluh.Vývoz dluhu tedy nastartování slušné inflace která řádně umázne z dluhu.To samé se projeví na ne €.Prostě je již viditelná krásná inflace a to bude šupec mimo €.
15. 01. 2011 | 20:12

yara ze země krys napsal(a):

Kruťasovi:

Myslím, že V.K. kritizoval EU z naprosto jiných pozic než dnes.
Přečtete si jeho kritiky EU z dřívějška a nenajdete tam nic o fiskální a měnové kritice Eura! To až v poslední době. V.K. jde proti EU už od začátku a "zlí kritici" tvrdí, že je naúkolován od Alfa samce. V matematice, ale i jiných oborech existuje tzv. průnik
množin. A tady se jedná náhodou o průnik zájmů a zde se jedná o zájmy politické a ekonomické! Náhodou stál názorově na té správné straně a teď ze sebe dělá nejchytřejšího a vševědoucího děda vševěda!
15. 01. 2011 | 21:01

je napsal(a):

Úřednický pseudostát se stal z CR a ne že se stává z EU.
Propad 220 mlr v r.2010 - to jsou zejména úřednické platy státní správy,obecní správy a hradu (650 vojáků a několika set úředníků k ochraně jednoho právně dle ústavy nezodpovědného prezidenta). O EU a Eurozonu nemám obavy. Evropě totiž nic jiného nezbývá než spolupráce a integrace. Po našich zastupičích můžeme jenom chtít,aby závazky jako přijmout Euro co nejdříve,plnili. jinak at jdou od válu
15. 01. 2011 | 21:04

hoven napsal(a):

yara,
klaus kritizoval euro a všechny pokusy o federalizaci EU od samého počátku. fiskální unii kritizuje až ted, protože o ní v evropě dříve nikdo nemluvil. nicmeně klaus právě před takovýma nápadama vždy varoval. těžko klaus pracuje na zakázku spojence německých socialistů, zaměstnavatele schrodera a z boží vule presidenta na věčné časy putina. mocnosti federalizaci EU podporují, protože je to pro ně jednodužší. američani chtějí mít v evropě jeden telefon a rusové taky. s celkem se lépe jedná.
15. 01. 2011 | 21:16

Al Jouda napsal(a):

Ať se zde nějaký euroskeptik vyjádří, jakou chybu udělali braťja Slováci, když přijmuli Euro !
15. 01. 2011 | 21:21

daniel napsal(a):

EU = byrokraticka firma hlt a chlamst.
15. 01. 2011 | 21:37

yara ze země krys napsal(a):

hovenovi:

Tvrdíš, že o fiskálu mluví až nyní. Jenže to ho usvědčuje o tom, že celé problematice jako celku zřejmě dříve nerozuměl a že zřejmě netušil, že aby řádně celý finanční systém fungoval, tak nejde jen zavést měnové pravidla (ECB a vágní pravidlo o 3% hranici kam nesmí spadnout roční HDP každého státu Eurozóny), ale že pro řádnou funkci každé měny sestávající hned z několika států je podmiňující shodný systém fiskálních pravidel a všeho co s tím souvisí (sociální politika, důchody atd.)! Jinak dochází k žití
jedněch na úkor druhých a to nemůže dlouho vydžet! Nečetl jsem nikdy v dřívější době odborný detailní ekonomický a kritický rozbor V.K. k této problematice! No k tomu Půťovi, možná ses nevšiml, že V.K. dvakrát pomohli do funkce presidenta hlasy komunistů. Možná sis nevšiml, že V.K. mluví vždy pravicově a jedná vždy levicově!
15. 01. 2011 | 21:55

hoven napsal(a):

yara,
ale ne, klaus tomu ruzumí více než dobře. on od začátku upozornoval na ten hlavní duvod všech těch problémů, který neska má eurozona a to je vedle dluhů především rozdílná výkonnot jednotlivých ekonomik. klaus od začátku varoval před sešněrováním všech zemí do jedné košile. to je přímo jeho výraz. fiskální unie a dodržování přísných fiskálních pravidel ten problém neřeší. to se ti snažil ve svem blogu vysvětlit tomský proč ne. kdyby měly státy jako je řecko nebo portugalsko začít dodržovat přísná fiskální pravidla a zaroven si nechaly euro, tak by musely šetřit takovým zpusobem, že by se v těch zemích ocitla pětina obyvatel v takové chudobě, kterou evropa nepoznala od druhy sv. války. odkazuju také na neoliberální manifest soudruhů pehete a šterna. stát muže škrtat sve vydaje jenom v hranici unosnosti, a vedle toho řešit dluhy jinýma prostředkama. řecko by potřebovalo devalvovat měnu. ale nemuže , protože má euro.
15. 01. 2011 | 22:15

yara ze země krys napsal(a):

hoven:
Právě, že stejná fiskální pravidla hry jsou pro řádné fungování každého seskupení států jako je třeba EU, základní podmínkou. Když v každém státě tohoto sekupení budete mít různé daně, různé odchody lidí do důchodů, různé soc.transfery a platby do systému, různé úrovně platů atd., atd. a hlavně nebude řídící a dohledové centrum, tak to nikdy nemůže dobře fungovat a vzniknou problémy, které EU nyní má. Všimněte si, že třeba USA ač je vytvořena z mnohem více států než je EU, tak základní pravidla hry u měny a fiskálu ctí a má je stejné pro všechny státy. Nemusí mít třeba institut trestu smrti ve všech státech, ale to jaksi nevadí. Musím už končit, tak zatím...
15. 01. 2011 | 22:25

Zacheus napsal(a):

Problém je ovšem v tom, že otázka existence či neexistence eura není vůbec mocnými tohoto světa chápán jako problém ekonomický - tady je jasné i méně chápavému občanu kterékoli země EU,že tento projekt v podstatě zkrachoval. Už třeba proto, že není možné mít jednotnou úrokovou politiku na různě vyvinuté ekonomiky. Co jedné ekonomické soustavě pomůže, druhou zahubí - viz problémy Irska, které - na rozdíl od Řecka- nefingovalo svoje hospodářské výsledky, chovalo se rozpočtově odpovědně, a přesto je na pokraji krachu a je mu poskytována pomoc od těch, kteří za jeho ekonomické nesnáze ve velké míře mají také svoji politickou odpovědnost.

Tady vůbec nejde o ekonomické kategorie nebo snad o zájem na zajištění slušného života obyvatel členských zemí EU. Zde jde o politický zájem. Vize skutečně mocných tkví ve vybudování jednotné světové vlády ( Nového světového pořádku) s jednotnou exekutivou, s jednotnou měnou, s jednotným náboženstvím ( proto například protikřesťanské zaměření EU ), s jednotnou evidencí obyvatel ( elektronické občanské průkazy, čipy, nebo například cestovní pasy), kdy Evropská unie se svým směřováním k jednotnému superstátu je zřejmě jakýmsi předstupněm tohoto vývoje. Proto ta hysterie francouzského prezidenta, proto snahy reagovat na současnou krizi ještě další a rychlejší centralizací Evropské unie. A proto bude i euro zachováno, navzdory všem ekonomickým zákonitostem " na věčné časy a nikdy jinak".
15. 01. 2011 | 22:43

hoven napsal(a):

yara,
nebudu už po třetí psát, že fiskální unie problem v eurozoně neřeší a proč, protože tě to nezajímá. duvod proč federace funguje v USA, rusku a nikdy nebude fungovat v Evropě je ten, že v evropě neexistuje evropanství. . ale ty to zjevně nechápeš a ani nejsi schopný o tom přemýšlet. mysli si, že fiskální unie něco vyřeší, škoda, že se nemužeme vsadit. rozpad eurozony už nemá co odvrátit.jedině, kdyby to němci chtěli zaplatit. o tom pochybuju.
15. 01. 2011 | 22:47

yara ze země krys napsal(a):

hovene, ty nebudeš moc chytrý, bavíme se tady o fungování měny a podmínek pro její fungování a ty tady meleš něco o evropanství. Opravdu nemá cenu s tebou diskutovat, už na tebe nebudu reagovat, to je ztráta času patlat se s hovnem. Jestli má Klaus jenom takové odborníky-zastánce, tak je na tom ale hodně špatně!
15. 01. 2011 | 22:53

ten co se nepodepisuje napsal(a):

Takovou blbost jako společnou měnu si ve své říši, která měla trvat na věčné časy nevymysleli ani Rusové.
Euro by snad mělo šanci přežít, kdyby existoval evropský superstát se všemi atributy.
A protože šance něco takového zařídit je celkem nulová, tak stejná je šance na přežití Eura.
15. 01. 2011 | 23:09

hoven napsal(a):

yara,
to evropanství je ale jednou z podmínek fungování společné měny. bez toho, aby němci sypali peníze do zemí jako řecko, ta měnová a fiskální unie fungovat nebude. nebudu už po čtvrté psát proč.
15. 01. 2011 | 23:23

sasa napsal(a):

hoven: musim s tebou souhlasit evropanstvi je dulezite, ale ne pro Euro. Nemci nesypou penize Rekum, oni jim je draze pujcuji. A nedelaji to kvuli nim, ale kvuli nemeckym bankam. Podle me nastal nyni problem tim, ze v soucasne dobe pujcuji centralni banky vladam prostrednictvim parazitujicich komercnich bank, takzvanych financnich trhu. Ty banky prichazaji k penezum moc levne, nemusi se snazit a vymysleji ruzne hovadiny jako je vyroba v Cine :-)
15. 01. 2011 | 23:32

xx napsal(a):

yara ze země krys:
Pokud se nepletu, tak v USA mají daně rozdělené na federální a daně jednotlivých států. Takže o jednotě daní bych asi nemluvil. Stejně tak penzijní systémy, a i dluhy jednotlivých států se liší.

V případě EURa bych odhadoval, že problém bude spíš v načasování, kdy do systému jednotné měny vstoupily jednotlivé členské země eurozóny a v jakém stavu měly finance a ekonomiku.

Ono není nic jednoznačné.

Například Argentinu zachránilo pevné navázání své měny na dolar před hyperinflací. Ovšem následně po asijské krizi jí to akcelerovalo do katastrofální propasti a teprve odpoutání od dolaru zase umožnilo zvednout se ze dna hluboké krize a rabování, kdy přes 50% lidí spadlo pod hranici chudoby.

Přestože Argentina, prakticky zkrachovala (nebyla schopná splácet dluhy), lavinu krachů dalších zemí to nestrhlo. Tady bych z krachu Řecka nebo Portugalska nedělal něco co by mohlo spustit lavinu a vyústit v kolaps světa. Řecko je sice předlužené, ale celková výše dluhu je poměrně nízká. Pokud by Německo přemýšlelo, zda nechat Řecko padnout a zachránit vlastní banky držící Řecké dluhy jednorázově, nebo natrvalo držet Řecko nad vodou neustálýma půjčkama, zvyšujícíma dluh Řecka do alelujá, pak jako výhodnější se jeví jednorázová záchrana domácích bank a ponechání Řecka svému osudu.
Politicky to už tak jednoznačné není a to je myslím hlavní důvod, proč Němci od toho ještě nedali ruce pryč. Otázkou je, zda jednou zvítězí kupecké počty nebo politicko-mocenské zájmy vizionářů jednotné Evropy jako světové velmoci.

Zrovna v době zavádění Eura v roce 1999 jsem byl ve Francii. Ještě se tehdy platilo franky, ale ceny byly všude už dvojí, ve francích a v Eurech. Pamatuji si, že lidi na to dost nadávali a nesli změnu obecně nelibě. Není to žádný výsledek výzkumu, ani ankety. Jenom vzpomínka. Prostě jsem se nesetkal s nadšeným pokřikem a jiskrou v oku, ale spíše s brbláním. Otázka je jak je to dnes, od té doby jsem tam nebyl.
16. 01. 2011 | 00:29

hoven napsal(a):

sasa,
oni jim pujčují peníze a je jim jasný, že je nikdy nedostanou zpátky. ten záchranný fond je v podstatě dar. řekové to nejsou schopný splatit, proto jim už nepujčí žádná banka, ale jenom EU a MMF. ale i kdyby řekové všechny svoje dluhy nakonec splatili a chtěli dodržovat všechny fiskální pravidla a nadale hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, tak budou muset ty svoje státní výdaje tak osekat, že to bude sociálně neunosný. to nejde. řekové si nemužou zaroven nechat jouro a zároven mít vyrovnaný rozpočet. řekové potřebují devalvovat vlastní měnu, nebo se položí. oni si mužou nechat jouro jenom pod podmínkou, že provoz jejich státu budou rok co rok dotovat bohatší státy eurozony. to je tvrdá realita. proto jsem psal o tom evropanství, protože ty bohatší státy, respektivě jejich občané, budou muset mít chut ty státy na jihu dotovat. jinak to nepujde.
16. 01. 2011 | 00:48

hoven napsal(a):

sasa,
společná měna je projekt pouze do dobrých časů, když jsou k dispozici tzv "špidlovi zdoje" čili dluhy jinými slovy. dokud si ty státy mohly pujčovat, všichni byli spokojení, jenže ty jejich dluhy dosahly takové urovně, že už jim nikdo dal pujčovat nechce (kromě MMF za tvrdých podmínek). zazvonil zvonec a euru a sociálnímu státu je konec.
16. 01. 2011 | 01:02

Maximus napsal(a):

Nutné formy fiskální koordinace a součinnosti v EU!
První, základní, a přesto dosud hrubě nenaplněnou formou fiskální koordinace v rámci EU je vymezení a dodržování pravidel fiskální disciplíny ex-post (tato forma existuje v podobě nenaplněného Paktu stability a růstu a spočívá v definování závazků pro dosažení maximálně přípustné výše deficitu k HDP, doplněné účinným sankčním mechanismem v případě prohřešku; zejména účinnost sankcí se doposud ukázala jako nulová).

Druhá forma fiskální koordinace na velmi dílčí bázi existuje a rozvíjí se od konce 60. let, v zesílené podobě od přelomu 80. a 90. let v souvislosti s přípravami na vznik JVT (jednotný vnitřní trh); spočívá ve sbližování pravidel pro formulaci daňové i výdajové politiky; její plný koncept by patrně obsahoval pravidla harmonizace daňových sazeb i výdajových rámců a struktur. Dosavadní realita je o poznání skromnější a zahrnuje pouze dílčí pokus daňové harmonizace v případě nepřímých daní (DPH, spotřební daň) a srážkové daně z úroků z vkladů a příbuzných typů příjmů. Ostatní typy daní, jakožto výdajové rámce v celé své šíři zůstávají ve výlučné kompetenci a autonomii členských států.

Počínaje touto třetí formou fiskální koordinace se na půdě EU jedná zatím výlučně o teoretické a ideové koncepty, jež nejsou prozatím v praxi jakkoliv realizovány: jedná se například o nedávno navrženou koordinaci ex-ante tvorby rozpočtů a rozpočtových výhledů, jež by spočívala v povinnosti členských států seznámit své partnery i Evropskou komisi před započetím rozpočtového procesu v příslušné zemi s hlavními strategickými rozpočtovými prioritami pro následující rok a s krátkodobým výhledem.

Další možná opatření již mají radikálnější povahu a jejich možné zavedení by bylo stran určitých zájmových skupin nahlížejících na proces evropské integrace komentováno jako projev ztráty národní autonomie a svrchovanosti. Patří k nim:
zřízení specifické unijní autority pro výkon rozpočtového dozoru;
nový rozpočtový rámec a struktura rozpočtu EU přizpůsobená novým okolnostem (větší váha rozpočtu EU v porovnání s nynějším stavem vůči rozpočtům národních států); toto opatření může být vnímáno jako mezičlánek, jehož naplnění by mohlo vést ke konečnému přiblížení se vizi fiskálního federalismu);
nová struktura rozpočtové politiky, vymezující fiskální kompetenci unijní, národní a regionální (municipální) v podobě přizpůsobeného fiskálního federalismu; tuto možnost lze vnímat jako
střednědobě reálně neprosaditelný koncept, ale z pohledu velmi dlouhodobého (například několik dekád) jako možnost, kudy se fiskální politika v rámci EU může ubírat.
Pro řádnou funkci Eura je nutné a potřeba silnější fiskální a politické koordinace v rámci EU, jinak Euro padne. Při zamyšlením se nad nynější i budoucí strukturou rozpočtu EU je možné najít inspiraci i v rozpočtu USA a potažmo najít možné směry dalšího vývoje fiskální politiky v EU.
16. 01. 2011 | 01:30

karelhá napsal(a):

Pokud by bankovky byly objemnější, musely by na ně banky stavět velkosklady kolem měst. Nejen na dolary a eura, ale i na koruny.(Možná se mýlím, třeba všechny ty peníze nejsou ani natištěné, ale mají i podobu pouhých čísel na monitorech).
V makrofinancích to je stejné jako v hospodaření jednotlivce až na "maličkost", že státy produkují nové a nové peníze. Ale jednotlivec za totéž jde do chládku; oprávněně, potištěný papírek nemá užitnou hodnotu ani čistého papírku a je to zdroj podvodem získaného prospěchu.
Pořád všichni rozebírají dlužníky jako jediné pachatele problémů, ale nemluví se o věřitelích. Kdo jsou ti věřitelé zvaní finanční investoři, co to je za peníze které půjčují (vnucují), a které chtějí s pořádným úrokem zpět? A k čemu a komu ty další a další půjčky vlastně slouží?
Je jisté, že půjčky na zaplacení půjček (i s jejich úroky) žádnou hodnotu netvoří, jenom dál zvyšují objem nadbytečných peněz. Ale kdo a jak tenhle růst růstu peněz zastaví, pokud vládám vládnou věřitelé?
16. 01. 2011 | 04:29

Textilák napsal(a):

Chytří
Co se stane až opravdu jižní státy a to včetně Francie budou krachovat a nebude pro ně euro udržitelné. Tyto státy dodávají do severních zemí
velké množství ovoce , zeleniny a jiných potravin. Platíme za ně dost ? Proč jsou jižní státy tak málo efektivní ? Není to náhodou i těmi dotacemi které deformují ceny a jsou ve své podstatě jednou z mnoha příčin vedoucích ke krachu jižních zemí? A Irtsko ? Nízké zdanění nízká produktivita bez tvorby vlastního ekonomického potenciálu,všežeroucí bankovní lichva a jste tam kde nemáte být.
A co nás čeká ? Zdražení potravin a jejich nedostatek, pokles životní úrovně a nesmyslný růst nákladů, feudální systém soukromých armád chránící zbohatlé globální parazizity a diktatura zbytku
16. 01. 2011 | 10:53

Tenco napsal(a):

Maximus
Dobrý komentář.
Aktualně zde : http://www.reuters.com/article/idUSTRE70E1AQ20110115
16. 01. 2011 | 12:23

Občan napsal(a):

To Textilák:

Pokud se rozpadne EU a státy se uzavřou do sebe, nestane se vůbec nic. V nejhorším případě ty severské státy vrátí ke svému vlastnímu ovoci a to jižní bude zase jen (pochopitelně luxusním a drahým) obohacením svátečního jídelníčku. Tak, jako tomu bylo po staletí. To, co dnes nazýváme nesmyslně "globalizovaným trhem", nemá s trhem nic společného a je to zcela nepřirozené.

Po staletí jsme jedli jablka, hrušky, mrkev, zelí, cibuli, v létě ještě třešně a meruňky. V zimě jsme letní ovoce měli sušené nebo naložené (ve středověku v medu). Nikoho ani nenapadlo chtít mít na zimním stole čertvé papriky nebo jahody. Totéž platí i o mléčných výrobcích a mase - v zimě toho bylo málo a to málo bylo často solené nebo v sádle naložené nebo uzené. Stovky generací tak spokojeně žily.

A celkově se také nestane nic. Jižní státy budou mít své celoroční jahody, čerstvé mořské plody, čerstvé sýry. Průmyslové produkce se to nedotkne - tu dnes mají všechny evropské státy. Jen se zase vrátí do přirozeného stavu - bude se vyrábět doma a doma také spotřebovávat. Nebude se prostě převážet tisíce kilometrů daleko a to málo, co bude předmětem mezinárdního obchodu, bude luxusní a drahé. Tak je to přirozené a tak tomu bylo po staletí.

Ale může nastat jiná situace v případě, že se státy neuzavřou do sebe a "globalizace" bude pokračovat dál. Pak bude zle a nejhůř to odnesou malé země jako jsme my.
Proto jsem pro EU, a to silnou, integrovanou, sociálně orientovanou a jasně vymezenou vůči jiným blokům. Jedině tak máme šanci přežít a zachovat si nějakou slušnou životní úroveň.
Proto také, pokud tu pan Tomsky brojí proti EU a Euru, je mi jasné, že už jsme je měli mít dávno. Bohužel máme vládu, která uvažuje stejně destruktivně jako on.
16. 01. 2011 | 14:44

hoven napsal(a):

občan,
pokud se rozpadne EU, tak se stane hodně. evropa bude zachráněna ekonomicky , politicky i kulturně. rozpad EU je pouze otázkou času. nedá se odvrátit. je jen otázka, zda se to udělá rychle a relativně levně, nebo zda si evropa šahne na sve dno a zaplatí za prodlužování agonie EU vysokou cenu. vsadím si na to druhé.
16. 01. 2011 | 16:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
Platí todle univerzálně pro všechny politické útvary, hovne ?
Třeba i pro USA, Číně etc. etc.? Anebo vůbec - platí to obecně ?
Tedy jako že pro to, co má snahu se integrovat/předpokládejme že za účelem získání určité výhody či lepší odolnosti vůči vnější zátěži/, je nejlepší, když to v určitém okamžiku vzdá ?
Mohl bys dát nějaké příklady z historie ? Třeba z historie Spojených států amerických ? Nebo obecně - z dějin evoluce ?
Docela by mě totiž zajímalo, o co opíráš své věštby. Na jakém základě je sypeš z rukávu jednu za druhou. Víš tvé logické uvažování mě zajímá. :((

Btw - todle s oblibou dělali i komunističtí proroci - stane se to a todle ,a pak zas to a ono...a většinou to teda dopadlo zcela jinak. :(
No nic ve zlém, ale docela mě chlapci /liberál, hoven/ bavíte , jak tady po všech možných blozích suplujete Prognosťák i Delfy.
A to bez zcela bez haňby a takříkajíc jedním vrzem. :)))))
:)))
16. 01. 2011 | 17:06

hoven napsal(a):

kydač,
dobrá otázka. určitě to obecně neplatí. integrace muže být velice dobrá a prospěšná věc. myslím, že ale základním předpokladem pro integraci je vůle občanů . ta v EU chybí. všechny referenda, které v evropě proběhly, byly proti integraci .( francie, nizození, irsko). to je problem. EU je projekt politiků, nikoliv občanů. každá integrace je spojená s přerozdělováním a solidaritou. ta v evropě taky chybí. například většina němců nechce ani slyšet o tom, že by dotovala například řeky. federalizace take mimo jiné znamená, že by jednotlivé státy musely ustoupit ze svých narodních pozic a hájení národních zájmů, ćož je u většiny evropských zemí naprosto nepředstavitelné, zejmena u německa a francie. je to dáno především složitou evropskou historií. podle meho názoru může být integrace za určitých okolností dobrá , v evropě je ale neproveditelná a kontraprodiuktivní. např. euro nadělalo více škody než užitku. ty výsledky vidíme už ted. eurozona ma před sebou rozpad.
16. 01. 2011 | 21:07

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
Francie byla snad zakládající člen EU, no ni ? I Holandsko a Irsko, no ni ?
http://en.wikipedia.org/wiki/European_integration

O nechuti Němců "dotovat řeky" moc nevím, ale Labem už zase táhnou lososi. Tak snad nebude tak zle. :)

Vůle občanů je předpokladem pro ledasco. Například fungující zdravotnictví, vymahatelnost práva či následně vznikající loajalitu vůči státnímu celku jako takovému. V tom souhlas.
Ale hoven, nezdá se ti, že svádět vlastní nezájem, lhostejnost, potažmo jalovost na EU, či na jakousi vágní "vůli občanů" je nečestné a nesportovní ?
Víš - co to je za vůli, která není schopna vyjádření ani v takových ryze lokálních záležitostech, jako jsou rozkrádačky na radnicích, v institucích, vymahatelnost práva a možnost odvolat grázly a ignoranty ve veřejných funkcích ?
Ty bys chtěl aby TAKOVÁ vůle měla rozhodovat o integraci EU ? Hmm. Člověče - jestli tomu tak dokonce je, tak se nedivím, že se ta integrace posírá.
Když k tomu ještě přidáš obecně známý a zhusta ze strany establishmentu kvitovaný vliv soukromých bank a podobných subjektů na trhu ovládaném tou neviditelnou rukou - tak to se nedivím, že se to takhle posírá tím tuplem.

No, já si myslím, že třeba co se týče oné integrace, tak ty - oné USA, též mají zajímavou historii. Dokonce se ti to tam jednou servalo.
Ale funguje to.
Tedy - možná že ledasco funguje už dneska v hen tej Číně lépe, než v USA, ale čistě mezi námi hoven - kdybys měl volit, šel bys do USA nebo do Číny ?

Takže znovu se vracím k předchozímu dotazu - jak ty na ty věštby alá Prognosťák plus Delfy zusammen , kam ty pro to chodíš /nejnověji : "V Evropě je integrace neproveditelná a kontraproduktivní".
Ty , hoven - nejsi ty ten "Euroškeptýk" ?!?
16. 01. 2011 | 22:31

Pavel Brno napsal(a):

Tencokydá hnůj,
ano - příklad z evoluce je třeba lišejník - integrace řasy a houby. Jenže např. kočka s myší se integruje blbě (Německo s ČR). V EU je samozřejmě pozitivní integrace ve volném obchodu a volných hranicích (problém je imigrační politika). Ale to hlavní: evoluce porazila socialismus,i ten národní a jistě mi nebudete tvrdit, že EU není čím dál víc socialističtější :-(
16. 01. 2011 | 22:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pavel Brno
Integrace ve smyslu evoluce od jednobuněčných k vícebuněčným...
Ne ve amyslu blábolů.

O evoluci společností jsem nepsal jako analogii změn ve společnostech. asi jste špatně rozuměl i tomu.

Jestli je Evropa socialističtější a socialističtější...Máte na mysli ve vztahu k sociálně slabým či např. solárním baronům nebo bankéřům ?
Upřesněte.
Vždy se snad jedná o vztah, no ni ?

Máte tam hrubku a kroužek navíc. Neměl byste tolik pít. Škodí to játrům.
16. 01. 2011 | 23:34

hoven napsal(a):

kydač,
zakládající člen EU?? co si pod tím představuješě? staáty, které podepsaly maastricht?? evropa se začala integrovat po druhy sv válce, problem je v tom, že nikdy nikdo nedefinoval cíl te integrace, nikdo neví, co má být výsledkem. respektivě se o to mezi politikama vedou spory, ale většina občanů v EU to neví a nezajímá je to. ta integrace je překotná, zcela se odcizila občanům. tva představa o tom, že organy EU vyřeší naše domácí problemy s korupcí jsou uplně zcestné. základní atribut demokracie spočívá v tom, že zvolený politik je pod dohledem voličů a skládá jim v dalších volbách účty. jak by naší zemi spravoval švéd nebo němec v bruselu?? jak on by se zajímal o problemy zdejších občanů a hlavně jak by jim rozuměl??? ne všechno, co je možne v USA je aplikovatelne na evropu.
16. 01. 2011 | 23:48

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
Cíl - tedy jakýsi přesný prováděcí předpis, jak budou věci fungovat v budoucnosti - tohle měli komunisti.
Nikde jsem netvrdil, že domácí problémy má řešit Brusel.
Možná sis to v kebuli opět takhle poskládal dohromady, ale uznej - za todle já nemůžu.

Nekladu USA jako opisovatelný vzor. Pouze jsem uvedl analogii, kdy je zcela zjevné, že integrace přes noc a bez problémů - tak taková integrace se možná dá naservírovat na komunistickém podnose a opepřit delfskou věštbou.
Takhle ale věci nefungují.

Rozhodně jdou ale věci vpřed lépe v dobách míru.
Který je v Evropě /až na balkánské excesy/ už skorem 70 roků.

Základním atributem demokracie je rovnost všech před zákonem. Skládání účtů až po uplynutí volebního období - to mě , hoven spíše zavání systémem "Rozděl a panuj", stejně jako ta tvá fiktivní, imaginární politická odpovědnost během volebního období. Protože zákon, aby fungoval, má být srozumitelný, conejjednoznačnější a především reálně vymahatelný.

Ten zakopaný pes, hoven , neleží v Bruselu. Brusel je jen takový hromosvod, fackovací panák. On totiž ten Brusel, hoven, bez Evropanů by byl jen takovým hovnem. :(( :))
Ale to je na delší debatu.
17. 01. 2011 | 11:43

hoven napsal(a):

kydač,
pokud se v EU nezačne debatovat o tom, že dvacet let integrace EU přineslo evropě pouze zpomalování ekonomickeho rustu a ztrácení vlivu ve světě a neřešitelné dluhové problemy zemí jako je řecko, irsko a portugalsko, tak se nikam nepohnem. zakladem by mělo být nalít si čistého vína.
17. 01. 2011 | 18:24

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
Jestli sis stačil všimnout, tak od 80. let Čína transformuje svou byrokraticky řízenou ekonomiku v ekonomiku tržní.
Jestli sis stačil všimnout, tak např. v roce 1990 činil čínský GDP 60 % ruského.
Po roce 2000 je tomu naopak.
V roce 2010 je Čína na čtyřnásobku GDP Ruska.
etc etc /Indie, Brazílie.../
EU je stále na prvním místě, před USA.

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2001rank.html

To není tak špatná výchozí pozice, co říkáš ?

Na hlavu to taky není nejhorší :
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2004rank.html

Čisté víno je lepší než vinný střik.
Ale tvé islamisticky pojímané fatalistické vize Evropy řítící se do totálního kolapsu...
Hoven, že jsi včera pil ?

P.S. Prostě se naše životní úroveň o něco sníží a ta čínská zvýší. Asi je to tak správné. Když tedy v hen tej globalizácii se moc komparativních výhod stále bude jen zmenšovat.
Bylo hůř. Kdysi se snižovala životní úroveň egypťanů a ta evropská se naopak zvyšovala. Třebas.
Důležité je, aby nebyla válka.
17. 01. 2011 | 19:42

hoven napsal(a):

kydač,
pokud považuješ snižování životní urovně ze normální, tak tě nemam jak přesvědčit, že EU je špatný projekt. takže jsem se vlastně pletl, když jsem psal, že nikdo neví, co je cílem integrace. pro tebe je to snižování životní urovně. takže ty jsi vlastně spokojený. vždycky je duležitý si stanovit cíl, ktereho můžu dosáhnout......
17. 01. 2011 | 20:42

Cheap True religion jeans napsal(a):

It said that jeans can match with your every outfit perfectly. And it is loved by both men and women for the endurance and practicality. True religion is one of the high-end jeans in the United States. The <a href=http://www.true-religion-jeans-sale.com/>Cheap True religion jeans</a> dominate the field of jeans. The <a href=http://www.true-religion-jeans-sale.com/>Cheap True religion jeans</a> store online provide you with many kinds of discount religion jeans.
18. 01. 2011 | 03:52

pich napsal(a):

Lidovými vypravěči analitiky se to tady jen hemží.
Bojovníci proti EU vytahují na pomoc taťku Klause, jako by to byl nějaký bůh. Navíc i bohové mohou být šílení.
EU je drahá, skoro předražená malá jistota že se třeba Maďarsko nerozhodne k zabrání Slovenska či si němci nevezmou opět české pohraniči. A že to tady v Evropě nebylo nějak nesnadné, jsou obě světové války příkladem. Že se to mele jinde ve světě je sice pravda ale zatím to nikdy na světovou nevypadalo.
A že má EU své slabiny, je jen zásluhou všech těch otevřených či o to hůř, skrytých nepřátel.
S eurem to je horší, předběhlo příliš dějiny a mělo být až třešní na dortu.
Také horečné rozšiřování o Rumunsko a Bulharsko EU nepomohlo.
Ale je na politicích, na jejich zodpovědnějším rozhodování, aby se EU nerozpadla.
My, lidoví analytici to nezachráníme. Aspoň by jsme ale neměli oslavovat všechny ty skeptiky, ať jsou titulování sebevíc.
Za mír v Evropě to stojí.
22. 01. 2011 | 17:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy