Ošklivé slovo – agflace

04. 02. 2011 | 10:49
Přečteno 4213 krát
Lidové bouře proti zkorumpovaným režimům v Tunisku, Jemenu, Egyptě a Jordánsku nic dobrého pro svobodu a demokracii nevěstí. Tuniskou rodinnou kleptokracii zřejmě nahradí puritánská diktatura mnohem tvrdších islamistů. Její vůdce se už z exilu vrátil. V Egyptě ještě přežívá ve střední vrstvě (a mezi kopty, kteří se bojí islamistů) naděje, že generálové nepochopitelně oblíbené armády (kdekdo v ní má syna) udrží moc a islámské bratrstvo i s jeho 60 % podporou společnosti k vládě nepustí. Otázka je, zda diktátorův policejní režim nakonec nevyvolá občanskou válku.

Příčin kolapsu arabských diktatur je několik, ale teprve jejich vzájemné propojení vytvořilo výbušný koktejl v nejchudších zemích, tedy v těch, které nedisponují ropou. Růst politického islamismu (+ internet) už celá desetiletí diskredituje legitimitu samozvaných vůdců a zároveň vytváří dojem, že příčinou všeho zla je odklon od islámu (historické dynastie jsou na tom o něco lépe). Diktatury ovšem (na rozdíl od obměňované vlády demokratické) principiálně zodpovědné za všechno jsou, zvláště nedokáží – li zajistit přijatelnou životní úroveň a zlikvidovat vysokou nezaměstnanost mladých mužů pod třicet, která je v Tunisku dokonce nadpoloviční, v Egyptě 40 % procentní a v Saudské Arábii 30 %, jenomže Saudští občané mají zámožnější příbuzné, jejich průměrný HDP je desetkrát vyšší než egyptský a nebohatá domácnost je na tom i navzdory astronomické koncentraci bohatství v rukou majitelů státu přece jen mnohonásobně lépe než v Egyptě.

Jaký podíl má chudoba na vzedmutí lidové nevole v ulicích nevíme (stále platí anti – marxistické: ne samých chlebem živ je člověk) a na světě je mnoho chudších a přitom stabilních zemí, ale tuniský pouliční prodavač ovoce, který se po konfiskaci svého vozíku na protest upálil, nepochybně revoluční rozbuškou byl. Jedno je jisté! Revoluční očekávání a to nejen těch, kteří riskují na ulicích svůj život, budou i materiální a nebude uspokojeno. Puritánský režim korupci sice vymýtí, ale hospodářskou prosperitu nenastartuje a egyptští generálové nezmění ani jedno ani druhé.

A co je pro obyvatele chudé Arábie nejhorší – svět čeká agflaci. Světové ceny potravin rapidně rostou. Agentura OSN pro zemědělskou produkci (FAO) hlásí, že jen za minulý rok vzrostly ceny základních plodin o 25 % a pomalu se opět blíží předkrizové úrovni z roku 2007 a evidentně budou růst i nadále, protože má velmi mnoho příčin: zemědělská technologická inovace 80. let se vyčerpala, orné půdy hlavně růstem městských aglomerací v Číně a Indii pomalu ubývá a lidí na světě stále ještě přibývá (73 milionů vloni). Nová rostoucí střední vrstva v Číně, Indii i jinde konzumuje stále více mléčných výrobků a masa, na které připadá vysoký podíl zelené produkce.

Osetá plocha bývalého světa sovětů se dokonce zmenšila o 30 milionů hektarů a výnosy z ní jsou ještě mizernější než za Chruščova, dnes poloviční v porovnání se Západem (Neschopnost oligarchického státu zaručit majetnické právo zemědělcům).

S tím vším pochopitelně nic nanaděláme, ale děsivá je zpráva z USA. Největší exportér potravin světa vyvezl vloni o 30 % kukuřice a obilí méně. Špatná úroda? Nikoli. Pěstování biopaliv.

Možná nadešel čas, aby bylo pěstování všech rostlin včetně cukrové třtiny na výrobu autopohonu prohlášeno za zločin proti lidskosti.

Hlad na revolucí zmítaném středním východě bude velmi špatným rádcem.

LN 3. 01. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Ten první odstavec - také to tak vidím.

Ne těch nepokojích je vidět, jak je oblíbené kamenování, ale kdo to vlastně kamenoval, to asi nebyli ti z toho muslimského bratrstva anebo ano, je to tak zamotané...
04. 02. 2011 | 11:06

scallop napsal(a):

Takze Brazilie je pro vas zlocinny stat proti lidskosti ?

No spis jste nepremyslel o tom, co pisete. To se stava.
04. 02. 2011 | 11:08

AC napsal(a):

"Nová rostoucí střední vrstva v Číně, Indii i jinde konzumuje stále více mléčných výrobků a masa.."

To vypadá jako výčitka:-)

Hele, on jí maso!
04. 02. 2011 | 11:09

Viola napsal(a):

Zaslechla jsem, že někteří Egypťané také protestují proti cestovnímu ruchu , proti cizincům v zemi, možná cítí, že bohatí cizinci vyvolávají závist v občanech a tím pádem odpor k systému, který je u nich. Asi ne nadarmo v Iránu se moc cestovní ruch nepěstuje, ikdyž je tam mnohem více zajímavých památek, než jen pyramidy.
04. 02. 2011 | 11:12

Viola napsal(a):

A s tím automobilismem by se také mělo něco dělat, vždyť auto je zbraň. Mělo by se uvažovat i v této oblasti o odzbrojení. Pořád se staví silnice, kdo to potřebuje, plno kamionů, vozí se sem a zase tam bůhvíco a kdoví na co a kčemu. Moc se plýtvá, silnice užírají úrodnou půdu. Zemědělci nejdou protestovat za 60 000 platy, ikdyž by i mohli podle toho jak raketově budou růst ceny potravin.
04. 02. 2011 | 11:35

Yosif K napsal(a):

Pane AC - to neni vycitka, to je potesitelny fakt. Arabsky proletariat v neropnych statech ma ovsem neklolikerou smulu zaraz:
1)Cina vice vyrabi, lide se maji mlepe, jedi vice
2)Arabsky neropny svet mene vyrabi (arabske statni fabriky vedene domacimi lemply nedokazi konkurovat pilnejsim cinanum) arabsky neropny svet se tedy ma hure
3)Arabsky neropny svet se na konjunkture zemedleskych vyrobku nejask moc prizivit nemuze - diky katastrofalnimu prelidneni versus dostupba zemedelska puca jsou arabove NEJVETSI CISTI DOVOZCI MPOTRAVIN NA SVETE.
4)Nestastny napad zelenych blaznu + zemedelskych mafii = podporovat vyrobu etanolu z potravinarskych plodin je dalsi faktor, ktery zene cenu potravin vzhuru - v zavislosti na cene ropy.

Dluzno podotknout ze na tomto ozebracoivani ma svouj podil i ruzne strany zelenych v cele s Bursikem a islamofilnim geniem p Shadi Shana - vsichni sedli na spek zemedelskym mafiim a i v CR se rozejela VYROBA BIOLIHU. Mohutne zastitena socanskuym vudcem a masinfirou Grossem.

Jo arabsky proletariat - krome jeho vrozene pile a vzdelanosti jej postihlo jeste todle......
04. 02. 2011 | 11:39

Yosif K napsal(a):

pane AC - nutno podotknout ze na kseftech s biolihem se mohutne podili i naivni pokrokovy soudruh Barack Hussein OBAMA, ktery s partickou svych kamaradu investoval do vyroby biolihu v Illinois........ coz mu zajistilo vdek tamejsich zemedelcu.....
04. 02. 2011 | 11:42

Xury napsal(a):

Pro AC:
to je jen konstatování.
Pro scallopa:
Brazílie nikdy nebyla velkým vývozcem potravin pro základní spotřebu - na rozdíl od USA. To ovšem neznamená, že pěstování plodin na palivo je vhodná cesta.
Navíc v blogu jde evidentně o nadsázku.
04. 02. 2011 | 11:44

Jája napsal(a):

Pane autore, jenom na okraj, asi jste odborník na zemědělství, kolik že mají v USA a Kanadě výnosy z hektaru u obilí ve srovnání se západní Evropou? Asi to nebude nic moc. V Rusku a dalších východních zemích by museli dovést miliony zemědělců, aby začali okopávat lány obilí, ale to asi nehrozí. Při nedostatku techniky je potřeba hnožství lidí, Kreml zřejmě nechce rozprodat svou zem, jako na "západě".
A je demokratické, když lidé chtějí změnu, chce jí většina, tuto změnu neumožnit, protože se nemšině nelíbí a považuje jí za špatnou. Jednou máme demokracii a jednou se nám nehodí kdo krámu> Zajímavé.
04. 02. 2011 | 11:52

Tenco napsal(a):

http://www.bbc.co.uk/news/business-11389725

Někdy fundamentalističtí agitátoři zapomenou na jednu starou pravdu :
"Když je špatné počasí, tak se neurodí".

Ale jak vidno, stromeček se ovětvil.
Zábavné.

Jistě že těch příčin je více. Ale zrobit si nejdříve klacek a pak si vyrobit nepřítele ...

Ubývá zde skutečně dobrých blogů s informační hodnotou.
Škoda.
04. 02. 2011 | 11:53

Cech napsal(a):

Autoritativní režim byl v Egyptě uměle instalován,proto za to Egypťané nemohou.
Lidé v této zemi požadují zásadní politickou změnu. Mají přitom na mysli svobodné volby, svobodu shromažďování, svobodnou činnost médií, svobodu vyjadřování a ochranu sociálních práv.
V ulicích protestují lidé, kteří mají pocit marginalizace a odcizení, kteří odsuzují korupci a chtějí šanci na práci a naději do budoucnosti.
Z Vašeho článku je cítit ta hrozná obava,která Vás snad až dusí.
Tato obava vyplývá z následujících shodných předpokladů.
Korupce na nejvyšších místech a rozkrádání spojené s přerozdělováním a snahou autoritativně řídit stát.
Tento fakt je to co zakrýváte zemědělskou politikou.To jak vývoj vykrystalizovat v Egyptě a jaká je paralela v ......To co zabezpečilo bídu v Egyptě i Tunisku je cílená korupce na nejvyšších místech,rozkradení SR pomocí několika firem atd.

Vás pane Tomský děsí ta paralela, že část našich lidí může mít pocit marginalizace a odcizení,odsuzovat korupci a dožadovat se šance na práci a mít alespoň nějakou naději do budoucnosti.
04. 02. 2011 | 11:57

Viola napsal(a):

Yosif K,

zemědělec, který pěstuje rostliny jinak, než pro jídlo, není zemědělec, ale průmyslník. To je hrozné, jak se mění význam slov. A vůbec jak vzniklo slovo zemědělec? Od země a asi dělat - čili on by se vlastně měl starat o zemi, měl by ji vytvářet, mělo by mu země růst, měl vy vytvářet úrodnou zem, černozem, zdravou zem, ale je to přesně naopak, jen ji zneužívá na pěstování něčeho, co dál už zemi neposlouží a neozdraví ji.
04. 02. 2011 | 11:58

AC napsal(a):

Xury

Konstatování, vím. Jen jsem si vzpomněl- občas lze nebo bylo možné zaslechnout mezi dětmi: Mamííí, on něco jedl!
Néé, nejedl, on mami lže!
Ajo, jedl, ještě máš pusu od marmelády!
04. 02. 2011 | 11:58

Viola napsal(a):

Cech

to jsem na tu svobodu (šaríja) zvědavá.
04. 02. 2011 | 12:00

trumpeta troubivá napsal(a):

Rumcajs: Díky. Je únavné neustále odrolovávat ty litanie na NEleváky.
04. 02. 2011 | 12:20

Čochtan napsal(a):

Což takhle měnit suroviny pro biopaliva za ropu, pak by mohly ropu produkující státy živit i ostatní Araby, nejen svá švýcarská konta. Jen, malý problém: bude Arab ochoten živit Araba ? Evropští politici ve své bezmezné debilitě jsou k tomu ochotni.
04. 02. 2011 | 12:21

Tenco napsal(a):

Viola
Už jste někdy slyšela o tom, že se z brambor, obilí, rýže či kukuřice dělá šnaps ?
A docela ve velkém.
Šnaps asi není jídlo, že ? Nebo ve vašem případě jo ?
Nebo jsem zaslechl povídačky, že se ze stromů vyrábí palivo , skříně a tak.
Též se nedají moc jíst.
/I když - prý se piliny přidávají do paštik. Jsem zaslech./

Viola
Já jsem zase zaslechl, že někteří lidé z odvětví cestovního ruchu podporují Mubaraka.
Ale jediný důvod je ten, že pro cestovní ruch nejsou demonstrace tím pravým ořechovým.
Proto asi ta reakce těch druhých lidí, o kterých jste zase zaslechla něco vy.
Btw - ministr vnitra se omluvil za provokace Mubarakovývh příznivců, často z řad represivních složek - to víte ?

Mě by spíše zajímalo, jestli Tomský pije šnaps a topí dřevem.
To by mě teda zajímalo.
Ehm..teď mě tak napadlo - papír se asi též dělá z biomasy, ne. Vyrostlé z půdy.
Kruci - jí Tomský knihy ?
Jestli ne, tak by ho měli označit za spolupachatele zločinů proti lidskosti.

Ha, ha, ha...
/Aspoň k něčemu tendle blog je. Humor léčí. :))/
04. 02. 2011 | 12:21

trumpeta troubivá napsal(a):

Sorry, to patří pod Drobka.
04. 02. 2011 | 12:21

Martin napsal(a):

Egypt má dobrý výběr - náboženští fundamentalisti, kteří zruinují zemi nebo generálové což bude to samí akorát pokud budou chytří a budou vzřícní k západu nezavedou zemi do izolace. Pochybuji pane Tomský, že fundamentalisti vymýtí korupci. V Íránu je korupce stále vysoká a to tam vládne fanatik Ahmadínežád.
04. 02. 2011 | 12:49

Viola napsal(a):

Tenco,

autor napsal "Možná nadešel čas, aby bylo pěstování všech rostlin včetně cukrové třtiny na výrobu autopohonu prohlášeno za zločin proti lidskosti."

Co je legračního na tom, že někteří zemědelci nejsou hodni toho jména? A lesy jsou plíce země, když je někdo vykácí, měl by je nahradit.
04. 02. 2011 | 12:53

Stařeček napsal(a):

pane Tomský, naši vládcové jsou ale jiného názoru. Místo zemědělství pro obživu, řepku a naftu a úrodnou půdu na sklady a solární panely. Místo podpory využití spotřebičů s malou spotřebou elektřiny, zvýšení její výroby. Holt moudří to vládcové. Nač pěstovat potraviny a chovat zvířectvo. To přece koupíme za peníze vyvezeného zboží. Jenom nevím kterého.
04. 02. 2011 | 12:54

Viola napsal(a):

tenco,

a ten šnaps je více než jídlo, je to lék, jen je třeba znát dávkování a také neužívat jej v čisté podobě, ale přidávat do něj léčivé byliny.
04. 02. 2011 | 12:56

Občan napsal(a):

To autor:

1) Chudoba NENÍ "výsadou" muslimských států. Chudoba, a to rostoucí, zatěžuje i všechny "vyspělé" země s výjimkou některých severských států.
2) Proti chudobě se bouří lidí i jinde, ale nic není tak silně zájmovou oblastí USA, jako je muslimský Blízký a Střední východ s obrovskými zásobami ropy a zemního . To je, spolu s územími vhodnými pro rozmístění amerických zbrojních systémů, to jediné, o co zde jde.
3) Pokud už ani nerozlišujete mezi pojmy "arabský" a "muslimský", pak Váš blog nemá žádný smysl. Nechápu totiž, jak můžete prohlásit o Tunisanech, že to jsou Arabové. Tunisané jsou Berbeři a jsou na to patřičně hrdí.
A já blogy kulturních ignorantů nečtu.
04. 02. 2011 | 12:56

voroshilov napsal(a):

Co tam Tomsky blaboli o osecne plose a Chruscevu?
Rusko je treti nejvetsi expoter obili na svete,na rozdil od Chruscheva ktery zbytecne pohnojil celinu a sadil misto psenice kukurici.
Letni pozary a rozhodnuti Putina omezit vyvoz malem vyvolalo paniku na mezinaridnich trzich a svetove zdrazeni ceny,Tomsky,pis radeji o evgenice!
04. 02. 2011 | 13:04

voroshilov napsal(a):

Jaja:
Kde maji ty miliony migrantu okopavat pudu,na Sibiri nebo za Polarnim kruhem?
Neupodobuj se autoru blogu.
04. 02. 2011 | 13:08

Faust napsal(a):

Jojo... a to jsme kdysi byli soběstační ve výrobě potravin.
Námitka: já vím taky, že to NĚCO stálo... ale byli jsme sobestační.
Teď jenom s hubou dokořán hledíme na tzv. nedostatek potravin, na kamiony, brázdící Evropu a převážející zbytečné, protože na místě vyrobitelné, poživatiny.
Jo: ať žije řepka olejka, FV apod.
Jo: ať žijí prognostici, hlásající zánik priméru a propagující rozvoj terciéru a dokonce kvartéru... budeme si vzájemně prodávat hamburgery (otázka je, kdo "vyrobí" to maso do nich.
Jo: a ať žijí dotace... (míněno ve starých zemích EU).
Otázkou je, proč se tímhle nezabývá vláda, která IMHO to má, či měla mít, v kompetenci.
Čekají nás zlé časy...
A nedá mi to, abych neopakoval (wbgarden promine)
... budujte MALÉVIL, malověrní, budujte MALÉVIL...
třeba jednou vás řádka brambor ochrání od hladu.
04. 02. 2011 | 13:21

AC napsal(a):

Faust

Podepisuji.
04. 02. 2011 | 13:27

Franta Adamec ze Straznice napsal(a):

A preca sa toci
---
Soudruzi disidenti! S tím vším pochopitelně nic nanaděláme, ale děsivá je zpráva z USA. Největší exportér potravin světa vyvezl vloni o 30 % kukuřice a obilí méně. Špatná úroda? Nikoli. Pěstování biopaliv.

Možná nadešel čas, aby bylo pěstování všech rostlin včetně cukrové třtiny na výrobu autopohonu prohlášeno za zločin proti lidskosti.
04. 02. 2011 | 14:09

Občan napsal(a):

To Faust:

My jsme to tuhle probírali s Čochtanem (bylo to v pozdních nočních hodinách a už jsme neměli sílu se prát :o))) ).

Takže jen zopakuji naše resumé:
Fofrem opravit a zateplit barák
Spřátelit se s majitelem nejbližšího lesa
Kultivovat zahrádku (a pokud možno ji rozšířit)
Postavit skleník
Začít včelařit
Studovat stará řemesla
Opatřit si viničku
Udržovat dobré vztahy se sousedy
Postavit studnu

To stačí - s takovýmlhe zázemím se nemáme čeho bát

A naše město má ještě jednu výhodu - když odstřelíme oba velké mosty, necháme jen můstek k lesu a opevníme město a les, vytvoříme soběstačnou enklávu s vlastní vodárnou, ČOV a elektrárnou. Tjůdadůdadůdadůůů
04. 02. 2011 | 14:26

Jedla napsal(a):

No, autore,
už je jasné, proč Vás zdejší diskutér liberál navrhuje na prezidenta. To aby měla www.hradniparticka.cz dál dost materiálu na tu prču. Tolik ad personam.
Ad res:
agflace, tedy růst ceny potravin (na mezinárodním trhu a v dolarech) je zajisté problém.
1) "Chceš-li zvýšit cenu komodity, založ pro ni burzu." Tak zní empiricky ověřené moudro, jehož platnost jsme si u nás ověřili poté, co ČEZ začal prodávat energii přes energoburzu sám sobě (svým dceřinným společnostem) s oddůvodněním, že je-li z německa vyšší poptávka, nelze domácnostem ani podnikům u nás prodat kilowatt levněji, neb by to byl zločin proti akcionářům. S potravinami je to malinko jinak, ceny komodit od pšenice a rýže, přes sóju po mléko rostou díky spekulacím "na budoucí růst ceny", kdy obrovské objemy komodit jsou skupovány "na papíře" (přesněji v datové, virtuální podobě) aniž by se fyzicky hnuly z místa a aniž by kupující měl v úmyslu z nich vyrábět potzraviny. Prostě spekulace na růst ceny, prodají se stejně virtuálně dál, až to bude výhodné. Nikdo se z toho nenají, dokud "investor" - spekulant, nedosáhne na svůj zisk.
2) Dolar je čím dál méně "podloženou" měnou, ale proto, že (podobně spekulativní) útoky na euro a čínská politika slabé měny ho dál drží uměle vysoko, roste rychle cena "komodit" - od kovů po potraviny. Ten vliv je mnohem větší než vliv pěstování biopaliv na orné půdě. Schválně: Jak se chovají ceny plantážových komodit (bavlny, kávy, palmojádrového oleje...), které nejsou "z orné půdy" (jde o trvalé porosty, dlouhodobě pěstované na tomtéž pozemku) a kde se majitel plantáže nemůže "z roku na rok" rozhodnout pro osetí své půdy řepkou na bionaftu či třtinou na ethanol?
3) Pěstování biopaliv na orné půdě je sice podporováno (netržně), ale ne tak moc, aby to bylo porovnatelné se subvencemi do zemědělství jako takovými. Kdyby "se odbourala" podpora biopaliv, ale současně "se odbouraly" dotace do zemědělství jako takové, bylo by to relativně dobré pro zemědělce v chudých zemích třetího světa /ne už pro tamní nezemědělskou populaci/, katastrofa pro zemědělství v bohatých zemích včetně USA, a katastrofa pro světovou potravinovou produkci celkem. Zemědělství na naší "severní hemisféře" (ve vyspělých zemích) by úplně skončilo. Zemědělství "chudého" jihu by to ekonomicky prospělo, ale celková produkce potravin by se drasticky snížila, a nezěmědělské populaci rozvojových zemí bychom svou kupní silou /díky kurzům našich měn, ne díky nějaké naší pracovitosti/ jejich potraviny jednoduše vykoupili do posledního zrnka rýže.
4) Útočíte-li, autore, na podporu pěstování biopaliv, pak vezměte laskavě na vědomí, že na udržování značné rozlohy zemědělsky využitelné půdy ladem, zcela bez produkce, se vynakládá mnohem více. Proč? Zjistěte si to sám. V každém případě dotace do zemědělství "nezůstanou" za prsty zemědělcům, nybrž překapou do cen potravin. Díky těmto dotacím je vyprodukována většina světovýé produkce potravin a je na "trhu" dostupná za dolarové ceny směšně nízké pro nás (uklízečka ve škole si za svou hodinovou mzdu koupí výsledek desítek hodin práce kvalidikovaného zemědělce, kterému to ovšem z části "dorovná" dotace), na které jsme si ovšem zvykli, ale současně za dostupnou dolarovou cenu pro obyvatelstvo v rozvojových zemích. Ale vy jste přece zastáncem volného trhu a nepřítel státních intervencí, není-liž pravda? Takže vyšší cenu potravin na burzách byste měl s jásotem vítat a jen žádat alikvótní pokles státních dotací, ne? Najednou ne? Najednou se Vám vyšší ceny nelíbí, zachoval byste dotace a chtě dále netržní, subvencemi ovlivněné, ceny potravin? A nebo tudy vůbec neumíte přemýšlet? Umíte jen papouškovat pár frází svých volnotržních soudruhů, hodí se vám jen některá fakta? Podpora paliv ne, podpora potravin ano, podpora vzdělání a zdravotnictví ne, podpora nakladatelům vašich knih ano? A nebo je tu druhá cesta - antiglobalizační - tedy odpor proti volnému trhu pomocí kvót a cel. Pak bychom mohli svým zemědělcům ve vyšších cenách potravin zaplatit za práci bez dotací a současně nevykoupit všechno jídlo z rozvojového světa. To je podle Vás lepší? Odkdy? Za komunistů prý nebyly banány...
04. 02. 2011 | 14:52

Faust napsal(a):

Občane...

no dyk jo :-)

Všechno splněno, aji "strážni" městečko by se, když tak, snad ubránilo... :-)

A to jsem byl donedávna občanem hrdé Žižkovské republiky... jenomže poté, co si developeři usmysleli, že to je pro ně vhodný terén, tak ne... všude baráky, ani kousek zeleně pro ev. pole. :-)

Holt Malévíl - obyvatelstvo měst bude nuceno loupit stravu na venkově.
04. 02. 2011 | 15:21

Občan napsal(a):

To Faust:

na Žižkově máte také pohodu :o))
Na kopec hodíte zeleninu a vinice, jako to bylo ve středověku a nahoře v parku můžete pást husy (my je s vámi budeme vyměňovat za med a vosk). No a mezi záhonkama zelí, mrkev, brambory a cibuli.
Ty developerksé lepenkáče půjdou zbourat razdva!!!

Kurnik, já mám hlad! Slepičí polívka s mrkví a nudličkami by bodla :o)
04. 02. 2011 | 16:09

Faust napsal(a):

Občane,
to je právě to ono: už nejsem občanem byvší hrdé Žižkovské republiky, neboť...
no prostě se zastavují každé volné kousky.
Jste nečetl anabázi Nákladového nádraží Žižkov??
Velmi ilustrativní, velmi... má tam vzniknout MĚSTO pro cca 30 tis. lidí.
No a to je děs běs.
To raděj ve vesničce mé střediskové (strážním městečku).
To se dá, když tak, opevnit... :-)
04. 02. 2011 | 16:20

jezevec napsal(a):

Populační exploze v islámských zemích vyprodukovala spousty mladých mužů,kteří nic neumí, neseženou jakoukoliv práci, flákají se a jsou plní hormonů. Tohle nemůže dobře skončit.
04. 02. 2011 | 17:49

camponotus napsal(a):

Kde nic není, ani čert nebere, když je toho moc, tak to také jde k čertu. Filozofie islámu je nekontrolovatelně se množit a expandovat, už jich je plno v jižní Itálii, Řecku a Španělsku. Mám obavu, zda budeme mít dost cementu na stavbu mešit. S Alláhem na věčné časy a nikdy jinak! Jesu Kriste, Bůh nejen Tebe, ale i nás opustil, stvořil svět z ničeho a proto nestojí za nic.
04. 02. 2011 | 20:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující text ("blbec"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 02. 2011 | 21:59

glo glo glorija napsal(a):

Hm a německé vepřové srazilo cenu na trhu v ČR a vepříny se zavírají.
04. 02. 2011 | 23:09

xxx napsal(a):

To jedla: Bajecne napsane. Poslat sluncinasemuzlatemu vazane v kuzi! A jeden vytisk prosim darovat p. Petru Havlovi.
05. 02. 2011 | 16:22

Tenco napsal(a):

jedla
Přidávám se k xxx.
Akorát nevím , kdo je to sluncenasezlate.
06. 02. 2011 | 13:24

Hakim napsal(a):

DEMOKRACIE MÁ SLOUŽIT JEN ZÁPADU?

Pane Tomský, nepletete si všeobecné hodnoty (svobodu každého člověka volit svého vláce) a vlastní zájmy (levná ropa)?
Můj upřímný pocit po přečtení vašeho příspěvku: Sobecký materialistický rasista.
10. 02. 2011 | 17:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy