Ekonomie a teologie medicíny

14. 02. 2011 | 22:45
Přečteno 5972 krát
Po půl ročním handrkování mladých nemocničních doktorů o platy s vládou, která chtěla šetřit, se kolize dostává do finále. Třetina doktorů hrozí v březnu odchodem a kolapsem zdravotnictví, což je nepravděpodobné a vláda zase armádními lékaři, které nemá. Společnost, jak ukazují dvě petice pro a proti, je rozdělena zhruba na dvě poloviny. Jedni křičí: stávka je nemorální, pacient není rukojmí, vláda nesmí ustoupit vydírání. Druzí křičí neméně silně: mladí lékaři jsou obětí zkorumpovaného systému, ve kterém se propadají miliardy, a za obtížné studium, atestace, noční směny a nelidské přesčasy pracují za ubohou mzdu, za kterou by se styděl i státní úředník, který vystudoval kecavou politologii nebo sociologii. Musíme proto platit cenu za neschopnost všech popřevratových vlád změnit systém. Schopní manažeří nemocnic (jmenovaní stranou a vládou!) staví, přestavují, nakupují a bohatnou. Neschopné pojišťovny uhlídat výdaje neumí! Každá krize je ovšem k něčemu dobrá, doufejme, že více peněz lékařům a sestrám bude znamenat i méně peněz na korupci.

Každá velká stávka průmyslové minulosti rozdělovala společnost. Vždycky šlo o ekonomické vydírání a představa společnosti, kde se platy určují silou pěsti a hrozbou ekonomického kolapsu děsila politickou pravici statutu quo, stejně jako dnes. Levice ovšem také věděla, že účel prostředky nesvětí, ale v evropské tradici (na rozdíl od Koránu nebo Číny) chudoba sice cti netratí, ale extrémní a nedůstojná lidské bytosti být nesmí a krádež chleba matkou hladovějících dětí je posvěcena. Doba průmyslových odborů a stávek je už naštěstí za námi a na decentralizovaném trhu nabídky a poptávky se platy jakž takž dohodnou. Monopolní silou dnes disponují jen odbory zaměstnanců nafouklého, byrokratického a neschopného státu.

Spor o přiměřenou mzdu lékařů, ale trhem nelze léčit, má-li být placena ze solidárního všeobecného pojištění a nikoli přímo pacientem, vždyť nefunguje ani v Americe, kde je medicina sice soukromá, ale stát garantuje Medicare (od 65 let) a státní kasa se i tam už také hroutí. A to přispívají Američané na léčení dvakrát víc než Evropané. Medicina je drahá a pod vlivem stárnoucí populace, stále dražších technologií a léků bude v budoucnosti ještě mnohem dražší.

Problém etiky medicínských platů mi kdysi objasnil můj tchán primář, ateista a komunista, budiž mu země lehká, který se v 50. letech postavil proti likvidaci řeholních zdravotních sester: „Jejich laskavou a obětavou péči o pacienty za tyhle peníze nikdo nenahradí! Vlastně za žádné“, dodal o dvacet let později. A tak s úpadkem náboženství (neplést s morálkou) bohužel nezbývá než platit a platit.

Potřebujeme dokonce přeplacené lékaře a sestry, protože jen ten, kdo platí může něco vyžadovat. Taková je cena za sekularizaci společnosti. Můžeme se sice domáhat soucitu, ale opravdová láska k bližnímu je dobrovolná. A může se nám stokrát nelíbit, že o životě a smrti mají rozhodovat peníze, a přesto si na rozdíl mezi základní (někdy nedostatečnou) a (při) placenou léčbou budeme muset zvykat, právě tak jako jsme zvyklí, že riskujeme život v malém autě, když nemáme na mercedes.

LN 10. 02. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

blue jay napsal(a):

Alexandre,
Jsem si jist ze jsi poznal meho otce v Londyne. Dovedes si predstavit ze by dal prednost penezum pred potrebami pacientu?
14. 02. 2011 | 22:55

bob napsal(a):

když se podíváme na nesmyslně přehnaně placené zadarmo drahé EUROPOSLANCE, sportovce, šéfy bank, neschopné vedení státních podniků - ČEZ, LESY ČR apodapod jaké dostávají za to nic prachy, nedivím se doktorům, hasičů, policajtům a dalším lidem, kteří opravdu poctivě pracují, že se jim tento BORDEL nelíbí !!!! Je to opravdu směšný a ubohý systém, který toto dovoluje !!
14. 02. 2011 | 23:05

blue jay napsal(a):

Alexandre, Walter byl otcuv pritel. Mimochodem, tvůj tchán primář, ateista a komunista Walter L. by se za tebe dnes stydel. Asi vis proc Saso.
14. 02. 2011 | 23:12

argun napsal(a):

Pane Tomský přečtěte si po sobě ječtě jednou tuto větu:

"Potřebujeme dokonce přeplacené lékaře a sestry, protože jen ten, kdo platí může něco vyžadovat."

Možná pak pochopíte, jak je nesmyslmá. Obhajoval by jste její logiku i při nákupu v Tescu? Na přiměřenou cenu má nárok nejen prodávající, ale i kupující.

Se sekularizací společnosti ten problém nemí vůbec nic společného. Nepleťte si lékaže s Matkou Terezou.

Toto je asi nejhorší Váš text, který jsem tu četl.
14. 02. 2011 | 23:24

Targus napsal(a):

To blue jay:

Ó, nikoli modrý sojáku, tchán by Sašovi vysekl poklonu, že vystihl stav dnešní společnosti.
Pozor, Saša tu společnost nevytvořil, on ji pouze popsal, a to se snad ještě může, ne?
14. 02. 2011 | 23:29

Targus napsal(a):

To Argun:
Nikoli, ten text není špatný, vystihuje současnou dobu.
Ano platíme a nárokujem si špičkové služby, co je na tom špatně? Za doktorem do Tesca bych teda určitě nešel. To si rovnou zajdu do naši zaplivané čtyrky na dva pančované rumy ze sousedovy pračky a budu se cítit bezpečněji. Soused totiž to Savo spláchne do aktivního uhlí...
14. 02. 2011 | 23:32

antoninovy napsal(a):

Sašo,

tento blog má relevanci především proto, že jsi zmínil bezpříkladnou roli ošetřovatelek - řeholních sester.

Víš, v tom je ten celý point. Skutečná láska k bližnímu, ať jsi Jevrej, křesťan či machometán.

Sloužit, v hluboké lásce ku bližnímu, ve smyslu Starého a Nového Zákona, v Kristovství.

Tady ta slova zaznějí asi strašlivě pro řadu našich čtenářů, ale tato fakta nelze vyslovit jinak, přece.

Jak se vyrovná proklamovaný atheista s faktem, že řeholní sestra bezprisorně slouží nemocným chudákům, co nabídne jako alternativu tento atheista, lékaře, který se pře se státem o výši mzdy?

Víš,teď jsi začal něco, co by mohlo mít zajímavý průběh úvah a diskuse.

an
14. 02. 2011 | 23:33

blue jay napsal(a):

Tarqusi,
Ty jsi meho otce nepoznal. On zemrel tesne pred 50tym vyrocim svatby s moji matkou. Alexander Tomsky opustil rodinu v Londyne, jelikoz ucitil v 1989 par grosu a i neco jineho v Praze. Stal se z nej "politolog". Muj otec a i ten o kterem se v tomto blogu zminuje a nazyva ho "tchan", by ho povazovali za ubozacka.
14. 02. 2011 | 23:38

blue jay napsal(a):

Tarqusi,
Alexander Tomsky opustil deti a manzelku v Anglii. Chtel se totiz stat politologem v CR. Myslis si ze se mu to podarilo?
14. 02. 2011 | 23:50

Al Jouda napsal(a):

Léčba je nyní už dost drahá. Naše vláda jí ale tím, že přidává doktorům na platech dělá ještě dražší ! Nemohl by nám zde někdo zasvěcený předvést kalkulaci ceny nějaké běžné banální operace ?
15. 02. 2011 | 00:02

Vico napsal(a):

Rebelie lékařů zasáhla pravicová srdce asi více, než by se na první pohled zdálo.
Nejhorší a nejbolestnější je válka ve vlastní rodině. Kromě těla je zraňována duše a víra.

Voličský pravicový elektoriát bílých plášťů s nadprůměrným IQ je něco jiného než ryk Pučmidrátů, kteří v době voleb nadávají ve čtverkách nad pivní pěnou.

Kdo nepochopil sílu dobře organizovaného byť nepočetného šiku, který dokázal zvítězit nad stonásobnou přesilou, je odsouzen k věčnému údivu.

Smrtelnou ránu do nechráněných nadledvinek dali ti, kteří před rokem pomohli 118 porodnickými kleštěmi k vítězství.

Tak končí jeden horor v povídkovém souboru Tichá hrůza. Ta povídka se jmenovala "Malý vrah".

Porodník vázán přísahou hippokratovou dospěl k závěru, že proti vůli možná i samotného boha dopomohl k životu někomu, kdo neměl spatřit světlo tohoto světa.Za krátkou dobu malý vrah stačil zabít svou matku a svého otce.

Porodník svou chybu napravil, i když porušil všechny zásady, které jen porušit mohl.

Tomský, s tím souhlasím, napsal velmi slabý text, ale je omluven. Když zradí vlastní, má i Tomský právo na tři dny placeného volna.

Na zvolání Tomského : "Potřebujeme dokonce přeplacené lékaře a sestry" je přesto cosi znepokojivého. To by nevydejchal ani MUDr. Angel :-)
15. 02. 2011 | 00:04

argun napsal(a):

Targus
Nemám moc čas, zítra je náročnej den...

Nevystihuje. Motá totiž dohromady hrušky s jabkama. Duchovní dimenze péče řádových sester o nemocné je jednou z forem, jak ctít pánaboha. To je v pořádku, ale je to zcela jiná společnská kolej, než medicína, kterážto jest veřejnou službou na objednávku státu a v jeho režii. Tedy ta státní, Ta privátní je normální byznys, samozřejmě se zostřenými etickými nároky.

Ale. Z toho, že řádových setřiček stejně jako naší spirituality (v náboženském symslu) valem ubejvá, což je opravdu velká škoda, nikterak nevyplývá, že si nutně musíme kupovat nesmyslně drahou veřejnou službu. Je to naopak, veřejným zájmem jest, aby tato služba, stejně jako kterákoliv jiná za veřejné peníze, byla co nejlevnější. A dále - to, že ta služba bude extrémně drahá, Vám nijak negarantuje její kvalitu. Čtěte Hnízdila, povinná literatura pro každého daňového poplatníka, řekl bych. Je - li ochotem myslet.

"Medicina je drahá a pod vlivem stárnoucí populace, stále dražších technologií a léků bude v budoucnosti ještě mnohem dražší."
Což je pravda, ale také ekonomická past. Pro kohokoliv, ať je levej nebo pravej. Vy rád padáte do pastí? Já ne.

Mějte se, už musím..
15. 02. 2011 | 00:13

argun napsal(a):

Vico nějak jste zaspal dobu. o pár set let řekl bych...

"Kdo nepochopil sílu dobře organizovaného byť nepočetného šiku, který dokázal zvítězit nad stonásobnou přesilou, je odsouzen k věčnému údivu."

Tohle platilo u Thermopyl, tady ale velí jinší pašáci... Ti z falangy reklamy, marketingu a PR. A když nepočetný šik drží přesile břitvu na krakvici, vítezí se dost snadno.

Blbý je, když nás poserové vedou, to u Thermopyl nebejvalo.
15. 02. 2011 | 00:24

Luba napsal(a):

No,
co já vím, byly řádovky oproti civilním sestrám docela drsňačky.
Netřeba si řádové sestry nějak idealizovat. Ty ženy, co po těžké službě nemocným nastupují doma druhou směnu v péči o rodinu si zaslouží rozhodně více uznání, než modlivé nedospělé dospělé.
15. 02. 2011 | 00:25

hoven napsal(a):

nechapu, proč vláda ustoupila vyděračské menšině lekařů. doufám aspon, že jich co nejvíce skončí bez práce
15. 02. 2011 | 01:31

Dalibor Štys napsal(a):

To antoninovy:

Já tedy k soucitu s bližním a ochotě k pomoci v nouzi žádného boha nepotřebuji. Docela naopak, vidím u bližních často boha jako výmluvu či cosi, za co se jde schovat, zdůvodnění patentu na pravdu.

Láska - to slovo církve zneužívají - je slepá. A to církev chce. Pomohu rád tomu, kdo se do nouze dostal nikoliv vlastním přičinením, pomohu nerad tomu, kdo problémům mohl předejít. A jsem natolik troufalý, že si myslím, že to dovedu posoudit.

K tématu blogu: Vím, ze řada lékařů má k pomoci bližnímu podobný vztah. A jelikož mají mnohem větší zkušenost, jejich diferencovaný vztah k pacientům je skutečně dobře podložený. Na všechno nikdy nebude dost peněz, ale lepší využívání prostředků i lidí by bylo možno dosáhnout v méně byrokratizované společnosti s lepšími zákony a tím i menší rolí právníků.
15. 02. 2011 | 05:59

Medikolog napsal(a):

Nepřesné pane Tomský... nepřesné.

Jet malým autem vás nikdo nenutí. Můžete jet autobusem nebo vlakem, který zboří i nákladní mercedes. Léčit se vás oproti tomu nutí nemoc; vlastně demokraticky řečeno, nenutí. Můžete demokraticky a svobodně zemřít jako bezdomovec bez peněz u mercedesu zaparkovanému na prahu zprivatisované nemocnice. Není nad svobodu. Za socíku by vás do toho špitálu odvezli, i kdybyste nechtěl... bídáci.
15. 02. 2011 | 07:31

Franta Adamec ze Straznice napsal(a):

Soudruh ministr Heger se domluvil s komunistickymi odborari, kaslou na pacienty. Komunisticke divadlo pokracuje v CR.
15. 02. 2011 | 07:39

anti politik napsal(a):

No je pravda, že pokud dnes oligarchicko-kapitalistická politika tahá do sporů nějaké poslání tak mele z posledního! Koukám, že v tvrdým kapitalismu mají už zase někteří poslání jako za socíku! Učitelé mají poslání, teď i doktoři a počítám, že i fízláci budou mít poslání pokud budou stávkovat! U těch policajtů jsem se nasmál, když se začali přirovnávat k doktorům a vyhrožovat výpověďmi! Na ty se těším až s tím vyrukujou. Hasiči ti zřejmě mít podporu veřejnosi budou, ale policajti? Pokud vím tak policie má v celém státě jen jednu pověst a to, líných, neochotných lemplů, kteří si dovolí jen na obyč. slušného občana, protože buzerovat kriminálníky by si nedovolila a která nevyřeší pokud ji nedotáhnete pachatele i s důkazy a přiznáním vůbec nic! Samozřejmě krom pokut hned za značkou obec nebo měření aby na třicítce nejel nedej bože nějaký pirát čtyřicet! Policajti asi neví, (a u české policie to je běžná věc nevědět) že je stát nepostavil po boku občanů jako spolupracující organizaci při jejich ochraně, ale proti občanům! Jen blb by si mohl ještě myslet,(je vidět, že policii nic nedochází) že někdo bere policii jako ochranu! Dnes psíš je každý rád když vidí její záda, jak táhnou buzerovat jinam!
15. 02. 2011 | 08:24

zákazník zdravotnictví napsal(a):

Adamec tentokrát napsal krátce, ale PRAVDIVĚ.
15. 02. 2011 | 08:34

Tenco napsal(a):

"Tady kavka, tady kavka, slyšíme se ?"
-"Tady kukačka, tady kukačka. Slyším tě, kavko."
"Mám na palubě žlučník. K urgentní operaci."
-" Kavko, kde jsi, kde jsi ? Chirurgové jsou teď na palubě orla. "
"Jsem někde nad Šumavou."
-" Kavko, musíš to obrátit a letět nad Hradec Králové."
"Kukačko, to nejde. Musím natankovat. Letím na letiště Brdy".
-"Kavko, kavko - v Brdech máme jen oční."
" Tady kavka, tady kavka. Co tedy mám dělat ?"
-" Tady kukačka, tady kukačka. Kavko, to nevím."
/Pauza 10 minut./
"Tady orel , tady orel. Jsme hotovi. Pacient je po operaci kýly. Kam máme jet teď?"
-"Tady kukačka, tady kukačka. Orle, leť do Brd. Nutná operace žlučníku."
"Beru na vědomí. Natankuji na Ruzyni a pak směr Brdy".
/Pauza 15 minut/.
" Tady kavka, tady kavka. Kukačko, orla již netřeba."
- " Tady kukačka, tady kukačka. Proč ?"
" Pacient už je v pánu. "
- " No to se nedá nic dělat . Jak se to stalo, kavko ?"
" Prostě zničehonic umřel."
- "Aha. No nic. Leťte teď do Hradce Králového. Motorkář, otevřené zlomeniny všech končetin a vnitřní krvácení."
- " Rozkaz, kukačko. Zajedem natankovat do Brdů a cobydup jsme tam. "

O čtyři dny později :

"Tady kavka, tady kavka, slyšíme se ?"
-"Tady kukačka, tady kukačka. Slyším tě, kavko."
"Jsme ještě stále ve vzduchu. Jaký je vývoj situace ?"
-" Kavko, kavko - rýsuje se domluva. Zůstaň na příjmu. "
"Uff. Nejvyšší čas. Dochází nám totiž armádní zásoby paliva, kukačko."
-" Kavko, kavko, to asi bude i hlavní důvod, proč Heger ustoupil."
"Kukačko, kukačko - něco nás na palubě všechny před chvíli napadlo".
-"Kavko, kavko - a co ?."
" Tady kavka, tady kavka. Příště budeme nemocné raději převážet do Maďarska."
-" Tady kukačka, proč do Maďarska ?"
"Nikdo nám tam nerozumí, ani my jim - tak jim prostě šoupnem pacienta na příjem. Morálka, soucit a mravnost jim nedá a oni jej ošetří."
-"Tady kukačka, tady kukačka. To je dobrý nápad. Spoustě lidem by to jistě mohlo zachránit život."
"Má to ale jednu malou vadu, kukačko."
" Tady kukačka, tady kukačka. A jakou ?"
- " Všichni pojištěnci se musí naučit maďarsky."
:))
15. 02. 2011 | 09:09

slavwin napsal(a):

Myslím, že je třeba přijetí standartu. Lidé mají na myslí to socialistické zdravotnictví. Slyšel jsem lidi kteří museli rychle do nemocnice jako stavbaři plynovodu Orenburg v Rusku. Lékaři prý připomínali řezníky, nemocniční lůžka na chodbách, otřesná hygiena - v Volgogradě, přitom Rusko bralo nějaké proslavené chudáky a komunistické funkcionáře ze Západu na kliniky do Moskvy na složité a drahé operace. Standart by se neměl lišit od současného stavu, možná bych slevil od některých ukazatelů jako je kojenecká úmrtnost, zachráňovat někoho koho neumím vyléčit, co to má za smysl, věřte že vím o čem mluvím, kdyby mi přes rameno koukala manželka, tak ztropí hysterickou scénu. Zmírňování bolesti a udržování přijatelného psychického stavu považuji také za léčení.
15. 02. 2011 | 09:12

Petr z Tábora napsal(a):

Asi nemá cenu opět rozebírat názory. Jen pro pořádek - ta polovina národa proti akci D-O byla podstatně větší než ta podporující. V akci nebyla zapojena třetina nemocničních lékařů ale 3.800 z 18.000 - toto číslo včera tvrdili na tiskovce po jednání.
15. 02. 2011 | 09:13

Jedla napsal(a):

Porovnávám dnešní autorův blog s jedním z předchozích:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/alexander-tomsky.php?itemid=10908
v němž se rozhorloval nad demonstrací státních zaměstnanců. I nemocniční lékaři jsou státní zaměstnanci; nebudu se opakovat, tehdy jsem reagoval delším textem (Jedla, 01. 10. 2010 | 12:46 ).

Již jsem jindy napsal, že "klasická" stávka je vhodnějším prostředkem k dosažení shody na platech, než hromadná výpověď. Jenže náš modromluvný tis-rozhlas-a-televize každou stávku, byť by byla sebevíce legitimní a její požadavky sebevíce oprávněné, od roku 1990 vždy drtivě odsuzuje, jednostranně (des)informuje, a vždy používá nadávek do vydírání a dokonce braní si rukojmí.

Dnes nemocniční lékaři utrpí své vítězství a ministr za top 09 oslaví svoji porážku. Je dobře, že jsme tuto kondrontaci zažili. Je poučná. A měli bychom si přiznat, že
- k ní nemuselo dojít, kdyby tato společnost nebyla zmasírovaná k odmítání běžné "techniky" kolektivního vyjednávání, tedy stávky na straně jedné a výluky ze strany opačné.
- lékaři by nebyli tak zradikalizovaní, kdybychom po červnových volbách neutrpěli neobyčejně drzou a arogantní vládu, kterou zde vlk trefně nazývá famiglií 118. Proto jsem v úvodu připomněl podzimní Tomského text a svou reakci pod ním - arogantní, nepromyšlená a drzá škrtforma vzala doktorům právě ty iluze, které jim dříva bránily stávkovat. Ale proto, že nechtěli být během stávky modrými přechytralci z novinářských komentářů obviňováni z braní rukojmí a z vydírání, zvolili raději formu výpovědi. Po uplynutí zákonné výpovědní lhůty prostě pracovní poměr a s ním i všechny závazky končí. Není-li smluvní vztah, není-li závazek, není ani vydírání, nejsou ani žádní rukojmí v moci lékařů.
Pacienti přesto v pozici rukojmích jsou - ovšem ne v moci lékařů, nýbrž v moci vládních politiků, modrých škrtačů. Blog paní Hany Brixi je třeba pročíst a promyslet, pane Tomský. Zamyslet se konstruktivně nad budoucností, ne slibovat "reformu transformace přestavby perestrojky chozrasčotu". Nic proti řádovým sestrám, ale budoucnost medicíny je nyní otevřená, a žádný milosrdný rád ji od špinavého byznysu Šnajdra a spol. svými modlitbami ani sebevětším milosrdenstvím nezachrání.
15. 02. 2011 | 09:34

Luba napsal(a):

Pane Tomský,
to je zásadní omyl vás ekonomistů, že:

"A může se nám stokrát nelíbit, že o životě a smrti mají rozhodovat peníze, a přesto si na rozdíl mezi základní (někdy nedostatečnou) a (při) placenou léčbou budeme muset zvykat"

Není vůbec pravda, že za více peněz dostanete i lepší ošetření, nedejbože - více zdraví :)

Prosím - můžete dostat lepší materiál, lepší nemocniční ubytování, lepší stravu. Ale základ je vztah pacient-lékař,
a v mezilidských vztazích "racionalita trhu" jaksi neplatí.
Zde hraje roli spousta emočních a iracionálních "externalit".
V medicíně existují nadstandardy, které žádná pojišťovna neproplácí.

Jak pravil dr. Hnízdil, jenž se věnuje holistické léčbě, jejíž podmínkou je dokonalé poznání pacienta a jeho prostředí - ten potřebný vícehodinový rozhovor s pacientem mu nikdo nezaplatí, protože zdravotní pojišťovny počítají s obvyklou pětiminutovkou.
15. 02. 2011 | 11:10

Tenco napsal(a):

Petr z Tábora
Doposavad jsem si myslel, že poloviny jsou stejné. Tedy téměř stejné. :))
I když - po Melčákovi s Pohankou i tento předpoklad padá.
Omlouvám se za křivé nařčení.

Ale stejně je to zvláštní jev , ta "větší polovina občanů" , že ?
15. 02. 2011 | 12:41

Luba napsal(a):

Tenco,
větší je polovina nahlížená optikou optimisty.
Pesimistovi se jeví polovina jako menší.

Typický paradox poloplné/poloprázdné sklenice :)
15. 02. 2011 | 18:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy