Karel IV. – antisemita?

24. 02. 2011 | 09:58
Přečteno 8082 krát
Německá televize uvedla nedávno v seriálu nazvaném zjednodušeně „Němci“ dokument o Karlu IV. Ještě před pár desítkami let by vzbudil takový snímek v Česku ostrou polemiku a nové napětí v česko – německých vztazích. Císař Karel je tu představen jako antisemita, který měl podíl na největší vlně pogromů před Hitlerem.

Dnes, ačkoli všechna média o věci referovala, se prakticky žádná rozhořčená diskuse nekonala. A to se Karel IV. předloni umístil v celonárodním hlasování jako největší Čech. Jak je to možné? Především doba národních mýtů a tím i národních bojů o sv. Václava, o Husa, Nepomuckého a Rukopisy je nenávratně pryč. Bylo by velmi hezké, kdyby Češi po vzoru svého největšího historika Josefa Pekaře pochopili, že porozumět a dokonce hodnotit vášně a zápasy doby tak nesmírně vzdálené je velmi obtížné, dnes ovšem převládá vlažný postoj k vlastní minulosti. Tak dlouho se relativizovalo, až vznikla postmoderní lhostejnost.

A co horšího! S nacionalismem a jeho zločiny se vytratil i patriotismus (láska k vlasti a její kultuře) a s ním i všechny jeho přirozené klady: národní soudržnost, starost o blaho celku, vzájemnost a srdečnost i kolektivní normy.

Česká společnost je také, jak vyplývá z anket, poučenější než ta německá. Dobře ví, že císař a český král říše římské (a nikoli národa německého, jak se později říkalo) nebyl v dnešním slova smyslu ani Čech ani Němec, protože národy byly jen regionální kmeny a dřímaly někde hluboko v prenatálním podzemí historie – středověk se považoval za křesťanstvo. Samozřejmě, že Karel jako „český“ panovník, tedy vrcholný reprezentant politického zemského společenství a navíc s císařskou korunou zasloužil měrou výjimečnou o českou státnost: rozšířil království, vybudoval nové město pražské, univerzitu i základy katedrály. Prahu postavil na roveň říšských měst a ona dodnes z jeho slávy žije.

Mnohem složitější je to se středověkým antisemitismem a německý záměr ukázat dobu Karlovy vlády jako politiku největších evropských pogromů před systematickým vyhlazováním Židů za vlády Hitlera, je účelové a zavádějící. Postavení židů bylo od 10. století ve feudální Evropě nepochybně velice prekérní. Byla jim omezena ekonomická aktivita (obchod, lichva) a vymezena ghetta, která patřila pod královskou moc a ta je ochraňovala a někdy, zvláště když byla zadlužena, zneužívala. Proti všeobecným lidovým antisemitským pověrám byla často bezmocná, zvláště, když jim podléhali v krizových dobách fanatičtí kazatelé pocházející z nižších vrstev kleru. Vrcholná katolická teologie středověku (Tomáš Akvinský) kolektivní židovskou vinu za ukřižování Krista nezná, protože vina je výlučně záležitost individuální.

Nezapomínejme také, že byl feudální středověk (lenní systém) velmi decentralizovaný, tudíž značně svobodný a státní moc velmi omezená. Postavení Karla IV. bylo pragmatické, politika je umění možného, a tak své židy v království usazoval a chránil, ale v říši nemohl. A stejně jako jeho předchůdci jejich majetek zastavoval a pogromy předpokládal. Představa, že pogromy inicioval je zneužívání historie.

V hysterické době dýmějového moru (1349), kdy vyhynula čtvrtina obyvatel Západu, se židé stali obětí masové nenávisti, která se táhne jako krvavá niť celými dějinami už od starověku. Po překladu Thory (Pentateuch) do řečtiny začali být židé mezi řeckými intelektuály velmi neoblíbeni. Žádná vágní abstraktní univerzalistická filosofie, židé nespekulují, židé Boha potkali a nesměli Nejvyššího zobrazovat a popisovat lidskými představami. První velký pogrom v historii se odehrál v Alexandrii i první křesťané byly pronásledování jako židovská sekta.

Podstatná otázka, na kterou neznáme konečnou odpověď, tedy zní: proč jsou židé od počátku svých dějin až dodnes nenáviděni a pronásledováni? Jednoduše řečeno: vymykají se logice světa. Žárlivý hebrejský Bůh zástupů si troufl k pohoršení světa vyvolit nepatrný, divoký a neposlušný národ. Obdařil ho biblickým viděním a věděním, před kterým blednou všechna náboženství, ideologie i etické systémy jako pouhé bludy a modly, jako ubohé lidské výmysly. Židé stojí v děsivém existencionálním střetu se světem. Židovská tradice není spekulativní Současný antisemitismus se dnes pohoršuje nad existencí národního židovského státu a usiluje o jeho delegitimizaci, rozuměj zrušení a tím nepřímo i genocidu. Naštěstí mají dnes židé své mocné dědice a přímluvce – jsou jimi paradoxně křesťané, kteří už ví, že židům dluží svého Boha.

Týždeň, 21. 02. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

"(láska k vlasti a její kultuře) a s ním i všechny jeho přirozené klady: národní soudržnost, starost o blaho celku, vzájemnost a srdečnost i kolektivní normy. "

Šly mi slzy do očí, když jsem viděla projev Kaddáfího, bylo mi ho líto. Teď prostě musíme být lidé na modré planetě a církev katolická se o to dlouhodobě v současnosti snaží a Karel IV. byl katolík.
24. 02. 2011 | 10:18

Ládik!!! napsal(a):

Největší Čech je Lucemburk. Jak příznačné. Ale mohlo to dopadnout hůř, třeba jako v Rusku.
24. 02. 2011 | 10:22

petřík napsal(a):

ještě dodám: vůbec nemůžu posoudit občasný výhřez antisemitismu u nás. Dokážu pochopit středověký, nacistický nebo současný arabský, i náš anticikánismus vychází z příliš zobecněné osobní zkušenosti, všude vidím nějaký reálný původ, ale antisemitismus v Čechách, když Žida (který se k židovství hlásí a nějak se od "nás" odlišuje) jsme nikdo za celý život nepotkal? Možná opravdu potřebujeme nějakého facovacího panáka, který "za všechno může?" a naše myšlení funguje v zacyklených stereotypech na mnohem jednodušší úrovni, než si dokážeme připustit?
24. 02. 2011 | 10:23

Ládik!!! napsal(a):

Židům nelze upřít jejich průměrně vyšší IQ a s tím spojené konsekvence. Blbým to vadí, to je zřejmé ve všech diskusích.
24. 02. 2011 | 10:26

vasja napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Největší Čech je Lucemburk.
----------------------------
Pěkná chujovina.
Podle Halachy to byl Přemyslovec. Tak bacha, hochu.
24. 02. 2011 | 10:33

Vochomůrka napsal(a):

a jak se snáší pane Tomský ta fobie z Německa s titulem profesor sovětologie ?
Za větu, že tu jde o "německý záměr ukázat dobu Karlovy vlády jako politiku největších evropských pogromů před systematickým vyhlazováním Židů za vlády Hitlera" by se nemusela stydět ani populistka Bobošíková. Víte co za blbosti se natočí třeba u nás v ČR - a taky z toho nedělá někdo závěry o úkladech českých bestií.
24. 02. 2011 | 10:33

Bunny napsal(a):

to petřík: zkuste u jiného národa či náboženství vyzdvihovat nějakou výlučnost - budete označen za nácka, náboženského fanatika, radikála. Existuje jen jediný, kterému je tolerován supremacismus, rasová diskriminace, aparteid, válečné zločiny. CO vás tedy překvapuje? Nedívá se náhodou česká většina na tu rómskou přes prsty právě pro ten nepoměr práv a povinností?
24. 02. 2011 | 10:39

Naštvaný napsal(a):

No, fakt je ten, že Karel IV. nechal zlikvidovat židovskou čtvrť v Norinberku, aby tam mohl postavit křesťanský kostel a vytvořit vlastní městský střed. Že při tom zahynulo množství obyvatel té čtvrti..., to mu také na cti nepřidá. Ale i lecos jiného. Nicméně jako větší problém dneška vidím tu skutečnost, že Němci o tom píší až teď, i když to vědí již po staletí: proč asi? Uvědomili si, že dnes už nikoho nepřesvědčí, že Karel IV. byl Němec, jak to donedávna doomrzení tvrdili. A že se do evropského vědomí všeobecně prosáklo, že byl Čech, no tak to je už příliš. Tak to tedy, antisemita. Holt není šprochu...
24. 02. 2011 | 10:50

petřík napsal(a):

Bunny: promiňte, mluvím o hodnocení etnika podloženém osobní zkušeností, tak rozsáhlou, aby ji bylo možné zevšeobecnit. Máte nějakou? Já ne. Proto nesoudím a odsuzování Židů dneska, v Čechách a v roce 2011, nechápu
24. 02. 2011 | 10:57

Gandalf100 napsal(a):

Považuji židy v Izraeli za šikovný národ, vysoké procento vysokoškoláků, nejvyšší počet vědeckých článků na jednoho obyvatele, země kde ženy mají brannou povinost, vyrábí vlastní tank...
24. 02. 2011 | 10:59

češka napsal(a):

Pane Tomský,
Židé žijí po celém světě a jsou občany mnoha států.
Jen zlomek žije v Izraeli. Na to se nesmí zapomínat.
Položil jste si někdy otázku, jak je možné, že např. v době Karla IV do Prahy přicházelo mnoho cizinců , např. Italů, kteří se během 1-2 generací asimilovali?
I Slované, kteří byli prodáni a exportováni z Čech prokazatelně v 8.-12. st., se rozplynuli v jiné populaci, zatím co němečtí kolonisté splynuli se zdejším prostředím a nebýt národního obrození , nikdo by si tím hlavu nelámal.
Historie je zapeklitá a bohužel dělení světa po 1. světové válce, vedené strachem Francie z Německa, vypustilo hejno Džinů z lahve.
Vytloukání politického kapitálu cca 90 let poté mi připadá absurdní.
24. 02. 2011 | 11:04

Čochtan napsal(a):

Zajímavý článek, pane Tomský !
Ten si musím promyslet.
24. 02. 2011 | 11:08

náš a jejich napsal(a):

Karel IV. – antisemita? Autore, pravda je vždy geniálně jednoduchá. Největším nebezpečím jsou historici. Lidi se nesmí dívat zpět do minulosti. Člověk do čtyřiceti let nepoužívá "zpětné zrcátko". Člověk dožijící se šedesáti let naopak "zpětné zrcátko" upřednostňuje ( viz staříci a stařenky na této diskuzi). Od minuty zpět úplně ejakujuje. Minutu dopředu bytostně nesnáší. U něho to představuje za (hodinu, den, týden, měsíc, rok, roky) smrt. Tito "předsmrťáci) nejvíce plkají na Aktuálně. Prokletí Čechů spočívá v zákeřných činech. Přemyslovci v roce 995, Karel IV, vražda sv.Václava, Husité, Bílá Hora, akce před ukončení válek (1918, 1939, 1945, 1948, 1968, 1989, apod.). Vždy akce proti již poražených. Karel IV již také vraždil slabší.
24. 02. 2011 | 11:10

Čochtan napsal(a):

Karel IV. – antisemita?
A kdo tehdy v hlubokém středověku nebyl "antisemita" ?
24. 02. 2011 | 11:10

Čochtan napsal(a):

náš a jejich
co je to za divnou češtinu ?
24. 02. 2011 | 11:11

Ládik!!! napsal(a):

Vasja -
ale halachu tady neprobíráme. Po otci Honzovi to byl Lucemburk jak poleno. Přemyslovna byla jenom Elza.
24. 02. 2011 | 11:31

trafopajka napsal(a):

Středověk byl značně svobodný? Tomský, vy jste na svých cestách co nejdál od rozumu už hodně zabloudil...
24. 02. 2011 | 11:44

vasja napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Vasja -
ale halachu tady neprobíráme. Po otci Honzovi to byl Lucemburk jak poleno. Přemyslovna byla jenom Elza.
-------------
Neznám co je Elza, ale jedno vim přesně. Byla to fenka od nějakýho lva a ta s Karlem IV neměla nic společnýho. Afriku ale neprobíráme...
A tak jestli de židům o odškodnění, páč jinej důvod k napsání tohodle článku neni, tak ať jdou po Lucembursku. Klidně zapřu, že byl Přemyslovec. Já svoje prachy odmítám rozdávat. U jejich zídky sem už dolar dal.
24. 02. 2011 | 11:53

Joe napsal(a):

A nebozi zide jsou v tom zase nevinne.Nevim jak je to s traveni studen v dobe morovych epidemii, ale ze nekteri fanaticti zide provadeli ritualni vrazdy, priznal i jeden zidovsky profesor ve sve knize.Zidovsky rozkladny vliv spolecnosti je nepopiratelny.Jejich podpora vsemoznym povstanim a revolucim je dobre znama.Tvrzenim, ze byli diskriminovani, protoze panovnici touzili po jejich penezich je pouze pro mdlejsi rozumy.
24. 02. 2011 | 11:56

Neznalec napsal(a):

Autor klade otázku: "Proč jsou židé od počátku svých dějin až dodnes nenáviděni a pronásledováni?".

Existují názory, že židé "objevili" volný trh již před A. Smithem (to, že vždy byli zdatní obchodníci a obchodem se živili je fakt). Smith pak uvádí, že ti, kteří se nepřizpůsobí nabídce a poptávce, musí vymřít. Tento názor se stává základem sociálního darwinizmu, od kterého se však i sám Darwin distancoval.

Neznám odpověď na položenou otázku, nemohu se však ubránit dojmu, že nenávist k židům souvisí s pocitem, že pokud má někdo umírat, má to být někdo jiný, než trhu nepřizpůsobivý. Hospodářské krize jsou s volným trhem bytostně spjaty, proto jsou možná i židé s krizemi spojováni.
Buď jak buď, Hitler zabíjí židy po té, co v Německu bylo mnoho trhu nepřizpůsobivých nezaměstnaných, Stalin, byť i třeba omylem, zabíjí každého, kdo by na volný trh chtěl jen pomyslet, Španělé ve středověku vyháněli židy ze své země v době hospodářských potíží, atd.

Jsem úplně vedle nebo ne?
24. 02. 2011 | 12:02

buldatra napsal(a):

No, ono je to tak, že kolik historiků, tolik verzí historie.
Takže platí: račte si vybrat.

Německá verze Karla lV je zajímavá v tom, že je neotřelá. Časem možná zas někdo jiný vymyslí něco dalšího a originálního, protože lidská fantazie hranic nezná.
I historik musí vykazovat nějakou činnost, když za to bere peníz, což je lidsky pochopitelné.
24. 02. 2011 | 12:02

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Obdařil ho biblickým viděním a věděním, před kterým blednou všechna náboženství, ideologie i etické systémy jako pouhé bludy a modly, jako ubohé lidské výmysly.
Naštěstí mají dnes židé své mocné dědice a přímluvce – jsou jimi paradoxně křesťané, kteří už ví, že židům dluží svého Boha.

Booze, to su perly!

Allah akbar, p. Tomsky, zase ste zaperlil☺.
24. 02. 2011 | 12:08

slavwin napsal(a):

Také tu nenávist k židům nechápu, domnívám se, že to bude asi tím, že nedovedou v případě převahy ty jiné přehlížet, jako něco bezvýznamného. Láska k národu, nezažil jsem něco, že by mi bylo upřeno proto, že nepatřím k nějakému národu, spíše mi vadil nedělnický původ, nevím co to je? a nebudu jediný. Dosud mne nikdy nenapadlo, že to co nazýváme národní kulturní dědictví bez folkloru máme od vládců, kteří nebyli Češi a katolické církve.
24. 02. 2011 | 12:09

JAHA napsal(a):

cxc
24. 02. 2011 | 12:09

Ovčan napsal(a):

náš a jejich

Na Vašich názorech je znát,že jste hlupáček.Nejchytřejší na světě je sedmnáctiletý kluk.Chytřejší je snad už jen šestnáctiletá holka.
Máte jen malé životní zkušenosti a i vaše historické vědomosti jsou jen povrchní.Tato nešťastná kombinace vede pak k takovým názorům,které Vám při vašem omezeném rozhledu,připadají objevné a ty jediné správné.
24. 02. 2011 | 12:09

jozka napsal(a):

Teda... posuzovat stredovek dnesnimi meritky je hodne ujety. Hlavne ta svoboda ve stredoveku mne pobavila.
24. 02. 2011 | 12:11

Ládik!!! napsal(a):

Vasjo,
víš, že jde o tu, co umřela na tuberu na svatého Vaška 1330. Nad smyslem tohoto článku jsem váhal, ale tvoje vysvětlení bych přijal.
24. 02. 2011 | 12:11

Občan napsal(a):

A vo čomže to vlastně je?

Židé si za své problémy mohou sami.
Nikdy se ani nepokusili někam patřit, jejich náboženství je plné nenávisti a opovržení k jinověrcům, DODNES jejich duchovní hlásají, že vraždění jinověrců je správné a žádoucí, protože to přispívá k "obraně jediné správné víry", jejich doktrina o "čistotě rasy a krve" prakticky vylučuje integraci do jiné komunity.
Ghetta pro židy nikdo nezakládal - ta si vždy vytvářeli a vytvářejí sami, kamkoli vlezou (viz. okupovaná Palestina a jejich "osady"). Ve středověku to navíc bylo zcela běžné, takže Praha za Přemysla Otakara II. měla několik samostatných opěvněných cizineckých kupeckých osad - minimálně vlašskou, německou a židovskou.
Své rasistické a vyvolenecké bludy židé hlásali tak dlouho, až se stali nesnesitelnými pro bezvyjímečně všechny národy a státy světa.
Němci si židů všímají, protože naprosto drtivá většina evropských židů byli a jsou Němci. Což se NYNÍ hodí dvojnásob; jednak jako prostředek pro hlásání německé nenávisti vůči Čechům skrze jejich vztah k chudáčkům ubližovaným Němcům a druhak jako prostředek k hlásání nenávisti vůči Čechům prostřednictvím chudáčků ubližovaných židů (tedy vlastně také Němců).
Pane Tomsky,
Karel IV. NEMOHL být antisemita, protože ve středověku nic takového neexistovalo. Židé vadili jemu i ostatním proto, že to byli jen obchodující kočovníci, kteří neměli zájem se do české společnosti jakkoli začlenit a navíc,p okud se někde rozhodli usadit, okamžitě požadovali různá daňová zvýhodnění, která byla solí v očích VŠEM usedlým řemeslníkům a obchodníkům. VŠICHNI ostatní cizinci a jinověrci, kteří se v Čechách usazovali (v naprosté většině se rovněž živili obchodem), že začlenili do české společnosti. Stejně to platí o všech zemích po celém světě, počínaje východní Asií a konče západním pobřežím USA. Takže to NENÍ NÁŠ problém...
24. 02. 2011 | 12:14

Marcus Agrippa napsal(a):

V Alexandrii pronásledovali křesťané jak židy, tak pohany. Mimoto zničili Alexandrijskou knihovnu. A z křesťanství jakožto odnože judaismu se stalo jedno z nejmilitantnějších a nejnenávistnějších náboženství ( naprosto popírající původní myšlenku ).
24. 02. 2011 | 12:14

Tenco napsal(a):

"... Odpuštění se uděluje za každý prohřešek včetně zabíjení Židů a ničení jejich majetku, k čemuž docházelo bez souhlasu předních občanů či za jejich zády nebo jakýmkoliv jiným způsobem..."
(Karel IV, 1350)

Roku 1350 se již bezpečně vědělo, že Židé nenesou na moru žádnou vinu.
/bula Klementa VI z 26.září 1348 - papež z činu (moru) obvinil ďábla :))/

Přes 300 židovských obcí, zvláště v Něměcku, bylo zachváceno vlnou antisemitismu - jen v Mohuči zemřelo na 6000 Židů.

Pardony udělené "za" pogromy byly také ne příliš častým, ale přeci jen zdrojem pro královský fiskál /Cheb, Vratislav../.

http://respekt.ihned.cz/c1-48340770-karel-iv-jaky-byl

Vše je nutno zasadit do kontextu doby, kdy duši davu ale i jednotlivců zcela ovládla křesťanská ideologie - respektive její interpretace ústy stále četnějších světských pastýřů .
Pořekladlo , že "peníze a sex jsou vždycky dobré na zasmání" je pak nadčasové.
A že ďábel je často mezi námi, akorát že o tom nevíme - to platí taky furt.
:---()
24. 02. 2011 | 12:16

vasja napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Vasjo,
víš, že jde o tu, co umřela na tuberu na svatého Vaška 1330. Nad smyslem tohoto článku jsem váhal, ale tvoje vysvětlení bych přijal.
-------------
Je vidět, že ste moudrý a proto Vás mám tuna nejradějc:))
24. 02. 2011 | 12:17

Marcus Agrippa napsal(a):

Tenco:
byla to církev, která zakázala původ moru zkoumat jinak, než po náboženské stránce. Přitom právě židé jako vesměs vzdělaní lidé tušili, že jeho šiřitelem jsou krysy ( přenašeč na člověka byly blechy ).
24. 02. 2011 | 12:23

Joe napsal(a):

http://hruzovaanezka.wordpress.com/
24. 02. 2011 | 12:32

JAHA napsal(a):

Ad:Marcus Agrippa
"V Alexandrii pronásledovali křesťané jak židy, tak pohany. Mimoto zničili Alexandrijskou knihovnu. A z křesťanství jakožto odnože judaismu se stalo jedno z nejmilitantnějších a nejnenávistnějších náboženství ( naprosto popírající původní myšlenku )."

Podla Plutarcha znicil kniznicu J. Caesar.
Podla Gibbona znicil kniznicu vo 4. storoci patriarcha Theophilus na pokyn (ziadost) cisara Theodosia.
Podla Ibn al-Kifta znicil kniznicu general Amrouh za kalifa Umara.

Podla ceskeho Agrippu - citali sme.

Podla mna ju znicil Marcus V. Agrippa roku 2. septembra 31 pred Kristom, ked porazil egyptsko-antoniovske vojska, co mu nestacilo, tak zaskocil vypalit kniznicu.
Nakoniec, mal i vydarenu rodinu neskor - Caligula, Nero☺.
24. 02. 2011 | 12:49

skeptický napsal(a):

Bůh je věčný

Že křesťané vděčí za svého boha Židům je pravda,zrovna tak,jako je pravda,že Židé vděčí za svého boha Egypťanům,kteří zase vděčili za svého dávno zapomenutým náboženstvím pohanským.

Vysocí kněží každého národa kteří byli zasvěcení do znalosti tajné náboženské doktriny si vytvořil pohádku přizpůsobenou svému jazyku,do které skryli svoje znalosti,a pokusili se ji naroubovat na svoje dějiny,přičemž tyto byly zhusta upravovány a přibarvovány,často vymyšleny.Někteří podlehli pokušení pro svoji vlastní národní oslavu,statisíce pobitých nepřátel,a odtud vyvolenost,která zajisté napomáhá i získání následovníků.

Období židovského otroctví v Egyptě spadá mezi léta 1700 a 1300 př.n.l.,kdy došlo k exodu.Žádné záznamy v egyptské historii či archeologii toho nejsou,exodu rovněž,což by zapadalo do kreativity upravování historie.

Neegypťan Josef egyptský,který se stal vysokým hodnostářem faraonovým,a oženil se s dcerou vysokého kněze byl zasvěcen do mysterií,a předal je svým soukmenovcům.To bylo někdy v době faraona Apepi kolem 1600 př.n.l.

Tora čili Pentateuch ,Pět knih Mojžíšových bylo údajně sepsáno mezi lety 1400 a 400 př.n.l.
Zde je poprvé použito pojmenování jednoho boha,jak ho známe.

Ostatní knihy toho co známe jako Starý zákon byly dopisovány až do 4.stol.př.n.l.,kdy došlo ke konečné formě.

U Ježíše,který má také problémy zapadnout do současných archeologických i historických poznatků,se historie zřejmě opakuje.
Znalosti byly přepsány v jiné podobě(bůh mnoha tváří-zpodobnit se zřejmě dá,a proto každé náboženství zakazuje zpodobnění boha),následovníci získáni.
Pohádka se napsala v následujících dvou stoletích,a skončila jako závazný kánon až ve 4.stol.n.l.
Takže naše dvě bratrská náboženství jsou kompilacemi,jejichž pra původ můžeme hledat na zdech egyptských chrámů.
Boha lze najít i v Illiadě a Odyssei.

Tradice hledání boha mezi Židy je spekulativní viz Kabala,a dnešní rabíni to neradi vidí.

Dodnes ve světě existují rody potomků vysokých kněží,které původní znalosti mysterií předávají z generace na generaci.
Pro obyčejné lidi je význam ztracen.To platí i o papeži.

Smutné na všem je,že bůh je jen jeden,a pastýři své ovečky navzájem štvou proti jiným národům ,kteří mu říkají jinak.

Jeden ho totiž vidí jako 3 x 7 a druhý 3 x 6 + 3,a proto zaslouží zemřít.
24. 02. 2011 | 12:55

Tenco napsal(a):

Neznalec napsal(a):
citace : "Autor klade otázku: "Proč jsou židé od počátku svých dějin až dodnes nenáviděni a pronásledováni?".
Existují názory, že židé "objevili" volný trh již před A. Smithem (to, že vždy byli zdatní obchodníci a obchodem se živili je fakt). Smith pak uvádí, že ti, kteří se nepřizpůsobí nabídce a poptávce, musí vymřít."
-----------------------------------------------------------------
Kdy ? Za Saula ? Za Davida ?

Nonsens.
POkud chcete mluvit o zdatných obchodnících na stř. Východě tak mluvte o Féničanech, Asyřanech, Pelištejcích, Arabech...
Židé se učili /mnohdy jim tento způsob byl vnucen pod existenční hrozbou/ od nich.
B´hužel často na jejich aktivitách jen parazitovali. /píšu o dobách davidovské dynastie až po Jošijáše/

Uvědomte si dále, že proslulý Šalamounův chrám byl takový lepší domek.

Motivy k pronásledování a zabíjení Židů mohou být různé. Podstatné je, je-li k dispozici moc taková, že těchto motivů umí využít stejně jako stimulovat jejich rozvíjení, a to k uspokojení motivací svých.
Ty mohou být ale také různé.
Prostředky pak každý volí takové, které má buď po ruce, anebo takové které mu k rukám přihrne ona moc.
Většinou tak jde o komplex motivací a komplex prostředků.

Z historie se pak neklépe poučíme tak, že do věcí vhlédneme via "Cui bono ?".

Ale je pravda, že většinu lidí zajímá spíše jednoduchá lež, než složitá pravda.
:)))
24. 02. 2011 | 12:58

skeptický napsal(a):

p.s.
Oprava : Pentateuch 1400 - 1300 př.n.l.
24. 02. 2011 | 12:59

Baba napsal(a):

Už se těším, až úřednická lobby prosadí v Parlamentu zákon o českých příjmeních domestikovaných Vietnamců třetí generace.
24. 02. 2011 | 13:15

Občan napsal(a):

Skeptiku, ty "knihy" nikdy napsány nebyly.
Jediný písemný pramen biblických příběhů jsou kumránské svitky. JEDINÝ! A ten vznikl kolem přelomu letopočtu, takže je docela s otazníkem, zda judaismus skutečně byl prvním plně monoteistickým náboženstvím.
V době, kterou zmiňujete, ještě budoucí židé ani netušili, že by si tak měli říkat.
Ani v otroctví nebyli. Faraon jen vyrazil z delty Nilu pár klanů netáhel, která, místo aby si odpracovala povolení k pobytu a osvobození od daní po dobu pobytu, podněcovala povstání a vykrádala státní sýpky. Takže šupem mazali zpátky do pouště, odkud před nedávnem přitáhli špinaví a hladoví. Báchorku o "otroctví" si po až mnoha staletích vytvořili jako součást své ublíženecké ideologie.
24. 02. 2011 | 13:22

Občan napsal(a):

To Baba:

Ale to by mohla být docela poezie!
Třeba paní Kao-Ňang Jasmínkvětová nebo pan Dong-Throng Hořídrak :o)
24. 02. 2011 | 13:25

JAHA napsal(a):

Ad: skepticky

Akoby som cital Tajnosti egyptske od Paula Bruntona☺.

P. S. Pozor, napisal i Tajnosti indicke, le tie tusim vysli iba v anglictine☺
24. 02. 2011 | 13:38

Tenco napsal(a):

Krásně se nám ta švestka větví, krásně...
To bude kvas, to bude slivovička !!

Od Karla IV. k vietnamskýcm příjmením a faraonovi.

Tož tež přidám jednu poudačku.

"Tvému potomstvu dávám tuto zemi od řeky Egyptské až k řece Eufratu, zemi Kenijců, Kenazejců a Kadmonců, Chetejců, Perizejců a Refajců, Emorjců, Kenaanců, Girgašejců a Jebusejců."

První co mě napadlo , když jsem byl ještě malé trdlo, bylo, zda měl Hospodin k dispozici zeměměřiče, antropology a etnoznalce, popřípadě katastrální úřady a tlumočníky.
Anebo to jen tak střihl od pasu. :)

Stejně ale - bylo dříve vejce nebo slepice ?
A když jsme u těch pogromů - byla nejdřív nabídka nebo poptávka ?

:---() :---()
24. 02. 2011 | 13:38

skeptický napsal(a):

Občan

Falšování a vyrábění historie je tu odjakživa,a děje se každých dvacet let.Já se musím držet něčeho,i když vím,že polovina je jen mámení a šalba kurevná.

Ten Josef je tam klíčový,ale možná,že si říkal jinak.I ten internet je čištěn korektními skřítky od závadných informací průběžně.

Pokud používáte vikinu,tak ta je přímo antiseptická.
Dost jsem četl než vynalezli internet;všechny knihovny se tak snadno nespálí,jako něco máznout,a na každém šprochu...

Rozhodně souvislosti mezi egyptskými bohy,Starým a Novým Zákonem jsou,jen je najít.
24. 02. 2011 | 13:39

skeptický napsal(a):

Jaha
Každý si musí pravdu najít sám.
Trvá to dlouho,a nikdo jiný mu ji neřekne.
24. 02. 2011 | 14:00

hovorka11 napsal(a):

"Podstatná otázka, na kterou neznáme konečnou odpověď, tedy zní: proč jsou židé od počátku svých dějin až dodnes nenáviděni a pronásledováni? Jednoduše řečeno: vymykají se logice světa."

Alexander Tomský: jak můžete psát takovýto nesmysl.
Všechno má souvislosti a logiku, absolutně všechno, jen někdo má zájem tento úmysl tajit, nebo nezná skutečnosti.
U Vás jsem přesvědčen, že je to ten důvod první vzhledem k propojenosti k judaismu.
Soustřeďme se soustředíme na současnost,
nemá smysl, abych hledal slova, když už to přesně bylo řečeno přede mnou lidmi kteří neschovávají hlavu do písku a vnímají ty samé souvislosti co já, ovšem 100x opakovaná demagogie...

http://blisty.cz/art/40707.html

Vyjímám:
Jak ovšem v několika svých pracích dokazuje palestinský historik Walid Khalidi a americký historik Rashid Khalidi, sionistický projekt od počátku počítal s exkluzivně „prázdnou“ zemí, v níž je třeba vytvořit židovskou vlast a kde pro domorodce není místo.
-----------------

Právo Židů na vlastní stát není plošně zpochybňováno, naopak uznáno většinou států OSN včetně států arabských. Opět nechápu, jak souvisí židovství se státem Izrael a jeho vládou. Proč máme tajit, že izraelská lobby a vláda představovala zásadní sílu, která prosadila ilegální invazi do Iráku a nyní sveřepě trvá na útoku proti Íránu? Máme mlčet o skutečnosti, že izraelská vláda dodávkami zbraní podporovala v 70. a 80. letech genocidní režimy v Guatemale, Argentině a režim apartheidu v Jihoafrické republice? Nesmí se vědět, že izraelské korporace se podílejí na exploataci nerostného bohatství v Kongu za cenu nesmírného utrpení tamních obyvatel? Proč tedy pranýřujeme zločiny bolševismu a islámského fundamentalismu, když musíme mlčet o těch, jež má na svědomí izraelský stát a vláda?
-----------------------------------
Pan Tomský se opakuje a židovské osady se dál staví za pomoci veta USA v RB OSN.
Kdy tady lidi pochopí, že máme nastavovat hřbet za izraelskou rozpínavost na území, které si z rasových důvodů chtějí i nadále brát, ačkoliv židovství novodobých osadníků nelze vůči místním vyháněným prokázat a přesto je prosazován židovskou lobby ???
Copak jsme židovský stát s protirabským okupačním úmyslem ?
Kdo si osvojuje právo, podporovat při dubnové izraelské návštěvě okupaci- obyvatelé ČR nebo židovská lobby pod heslem "my jsme prožili holocaust, tak ať ho prožijí i jiní" ?

Pořád se opakujete a je vidět že návštěva představitele nejagresivnějšího státu se blíží. Vy se snažíte připravit naše obyvatele na pochopení "trpícího národa", který chce žít v míru při neustálém vyhánění a obsazování starousedlíků.

Jak jsou ty vaše články podobné:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/alexander-tomsky.php?itemid=3506
24. 02. 2011 | 14:06

JAHA napsal(a):

Ad: skepticky
37Pilát se ho zeptal: „Ty jsi tedy přece král?“ Ježíš odpověděl: „Ano, já jsem král. Já jsem se proto narodil a proto jsem přišel na svět, abych vydal svědectví pravdě. Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas.“ 38Pilát mu řekl: „Co je pravda?“

Evanjelium podla Jana.

P. S. Samozrejme, ze vieme, ze bolo vymyslene tak niekedy okolo roku 200, ako nam napisal odbornik, samozrejme vieme, ze Jezis nikdy neexistoval, samozrejme vieme...☺.
24. 02. 2011 | 14:14

skeptický napsal(a):

Jaha

Že Ježíš existovat mohl nezpochybňuji.Existuje mnoho dosti nelichotivých záznamů o jeho původu a lžimesiášství a příliš mnoho antagonismu od jistě dobře informovaných zdrojů.Doma není nikdo prorokem.

Jen ta symbolická omáčka kolem byla udělána potom.
24. 02. 2011 | 14:28

Neznalec napsal(a):

Tenco 12:58
Moje úvaha je v rozměrech Evropy, středovědu a novověku. Tento teritoriální a časový rozměr považuji za určující v položené otázce. Stejně tak není podstatné od koho se židé to či ono naučili, tyto věci majoritní společnost ve svých emocích neposuzuje.
V dalším Váš příspěvek mluví zejména o aspektech sociální kontroly, což jsou věci zřejmé.
Možná jsem Vás nepochopil správně, ale protiargument k mému názoru jsem nenalezl.

Nechci svůj názor tvrdošíně zastávat, jde jen o nápad, který mi trochu vrtá hlavou, protože emoce vůči židům jsou skutečně poněkud atypické (mají dokonce, na rozdíl od emocí k jiným skupinám, i svůj speciální název). Proto hledám specifika v chování židů, která mohou vyvolat nenávist víc, než něco jiného (např. jen pouhá netolerance k jinému etniku). Máte jiné nápady?
24. 02. 2011 | 14:56

Tenco napsal(a):

Neznalec
A proč hned protiargumrnty ?
To si musí nutně dva názory konkurovat ?
To se nemohou doplňovat ? :))

Nemá cenu taxativně všechny ty důvody vedoucí k projevům nenávisti / i když já si myslím, že nenávist, jako afekt je až jevem doplňkovým, sice původní motivaci posilujícím, ale není tím hlavním důvodem ke konání/, jde jednak vždy o konkrétní společenskou situaci, konkrétní jedince, konkrétní stav věcí souvisejících a jednak takové taxativní vyjmenování může vyvolat nenávist už jen tím, že se ho někdo chytí a negativně se vůči němu vymezí, často posilujíc tím svou předpojatost nebo naopak pozitivním přijmutím těchto důvodů obhájí a multiplikuje svou předpojatost opačnou.

V tomto kontextu si skutečně myslím, že obecný lid je mnohdy lepší držet v nevědomosti.
:))) :(((
24. 02. 2011 | 15:13

Neznalec napsal(a):

Tenco: OK
24. 02. 2011 | 15:21

Taoiseach napsal(a):

Alexander Tomský

S Karlem IV. máte pravdu, což o to.

Co se týká Židů (pokud jde o národ, prosil bych velké 'Ž'), račte si vybrat: buď uznáváte apriorní rovnost všech lidí (a s vyvaleným národem se potom jděte vycpat), nebo ne, ovšem potom podněcujete jen a jen nenávist.
24. 02. 2011 | 15:29

JAHA napsal(a):

Ad: skepticky
"Jen ta symbolická omáčka kolem byla udělána potom".

Nuz, nikto netvrdi, ze niekto chodil s diktafonom a zaznamenaval vsetko, co Jezis povedal. Nakoniec, ucenici sa rozisli na rozne strany, takze aj ucili casto odlisne veci. Napr. aj Pavol musel ist do Jeruzalema branit tezu, ktoru hlasal on, ze NEZIDIA nemusia prijat obriezku, aby sa stali Kristovymi ucenikmi. Nie nahodou sa prve tri storocia x krat upresnovalo Verim v Boha, bolo plno verzii, boli vselijake nazory na Jezisa...
PODSTATA veci je inde. OMACKA je v hlavach, ktore nechcu vidiet, ze aj TISICE INYCH knih obsahuju mnohe nezrovnalosti, prikraslenia, zvelicovania, ci umensovania. Namatkou iba Tacitove Dejiny Rima. KAZDY s OMACKOU v hlave vsak spochybnuje JEDINE spisy, ktore sa venuju krestanstvu. Nezda sa Vam to zvlastne, skor signifikantne?

To si myslite, ze sa rozni ludia na roznych miestach (kde vznikli prvotne cirkvi, biskupstva a patrirchaty) neznamymi technickymi prostriedkami dohodli na konspirativnom vypracovani evanjelii, listov, skutkov apostolov...vymysleli si mucenie krestanov a dohodli sa na tom, ze jednu z cisarskych matiek v buducnosti spracuju, aby syna presvedcila, aby sa stal krestanom a tak postupne ti konspirativci prisli k moci? A aby to bolo vierohodne, tak pre istotu sa v prvych dvoch storociach vzajomne vyubcovavali, prenasledovali, zabijali, len aby v 21. storoci im niekto tu OMACKU vykonspirovanu vtedy uveril?

Ano, mohlo to tak byt. Ved Bendova vesmirna flotila dokaze ine kusky!
24. 02. 2011 | 15:30

n.o.s napsal(a):

židé se velmi rádi pasují do role obětí a zcela neprávem, zdánlivě lze na podporu židů uvést řadu argumentů, ovšem ve skutečnosti akceptovat argumenty na obranu židů znamená začít sám sebe obelhávat,

především jejich náboženské texty jsou mimořádně perverzní, starý zákon a talmud patří k nejperverznější literární produkci historie, je zcela lhostejné nakolik je starý zákon pouhou legendou a produkt kněžského falšování historie, historická pravda není smyslem náboženských textů, morální pravda je, čili je naprosto lhostejné nakolik jsou skutky a činy popsané v oněch textech pravdivé, důležitá je je jejich funkce tj. základ jejich identity a morálky.

Pokud opomineme dobu mýtickou a přejdeme do doby historické ukáží se nám židé ve stejném světle, především starověk to měl z židy těžké náboženský fanatizmus a nábožensky motivovaný terorismus byl základ jejich identity, především oni vyžadovali speciální zacházení, jejich ideologie byla obtížně akceptovatelná

Vy nás tolerovat musíte, abychom my vás mohli nenávidět.

tak by bylo možné shrnout jejich ideologii.

Historie je plná jejich nábožensky motivovaného fanatismu

Makabejské povstání, dále náboženský fanatismus na počátku 1.stol. teroristé jako Sicariové, Zealoti, skutky těchto teroristů vyústili v 1. Římsko-židovskou válku, na počátku 2.stol. následovala tzv. Druhá Římsko-židovská Válka (Kitos war) tj. Válka z terorem ve které židovské hordy likvidovali nežidovské obyvatelé,

historické prameny mluví zřetelně, jak ostatně napsal Gibbon ve svém fenomenálním díle Decline and fall of Roman Empire

Humanity is shocked at the recital of the horrid cruelties which [the Jews] committed in the cities of Egypt, of Cyprus, and of Cyrene, where they dwelt in treacherous friendship with the unsuspecting natives; and we are tempted to applaud the severe retaliation which was exercised by the arms of legions against a race of fanatics, whose dire and credulous superstition seemed to render them the implacable enemies not only of the Roman government, but also of humankind.

ale ani toto nestačilo následovala 3. Válka z židovským terorem, tentokrát tzv. Bar Kochbova revolta.

Je zcela patrné že židé jakmile měli možnost jednalo se o fanatiky a teroristy, jejichž praktiky za 2000 let zůstali identické.
24. 02. 2011 | 15:39

češka napsal(a):

Karel IV byl antisemita, no a co.
Neměl rád Semity. Gernány rád měl, Slovany více-méně taky. No a co má být?
Proč někdo tahá záležitosti 14-tého století do současnosti a chce z toho vytloukat politický kapitál?
Je zajímavé, jak se šikují všichni "ukřivdění" .
Stejně jako katolíci, musí platit za své pedofily, tak ten účet podsouvají nám s omáčkou "církevních restitucí". Nikdo se nenamáhal říct, co s tolika penězi hodlají dělat. Chudák Josef II, kdyby to viděl.
24. 02. 2011 | 15:52

elf napsal(a):

Evropa věděla proč ee židům a judaismu brání,zavinili a vyprovokovali dvě revoluce francouzskou a ruskou kterou vedli a finančně podporovali a dvě světové války,z té poslední dodnes těží,(holocaust industry),mají na svědoví stamiliony lidských životů,zůsává otázkou jaký zas zločin světového kalibru budou muset vymyslet aby jim to svět žral,té jejich pohádce o zlých arabáčích z 11.9.už nikdo kromě nich a protiaslámských fanatiků nikdo nevěří,ale to vás asi na London School neučili,že pane Tomský?Jinak,hezký den.
24. 02. 2011 | 15:52

Občan napsal(a):

Šmankote, JAHA:
Evangelia byla sepsána ve 3. - 5. století n.l.!
Do 4. století NIKDO z křesťanů neslavil vánoce.
Jednou z mála historicky prokazatelných "biblických" postav je jen Jan Křtitel, a to ještě jenom díky tomu, že se o něm ÚDAJNĚ zmiňuje Flavius Josephus (údajně proto, že se nezachoval žádný originál jeho knih, vše jsou pouze mnohem mladší opisy a je tedy opět s obrovským otazníkem, nakolik jsou tyto opisy autentické).
A takhle to máte s celou starozákonní i novozákonní dějepravou a s "biblickou archeologií".

Obřízka - to samé. Obřezávalo se v Arábii a na Blízkém východě - z hygienických důvodů. Obřezávali se VŠICHNI, bez ohledu na vyznání. Takže to s tím kázáním proti obřezávání ne-židů je zase pouhá konstrukce, mnohem mladší, sepsaná kdovíkým. A, ano, jedná se většinou o mladší mladé konstrukce - celý Starý i Nový zákon jsou zcela neprokazatelné příběhy, většinou "vypůjčené" z cizích, starších mytologií, nebo vytvořené úplně nově po přelomu letopočtu.
24. 02. 2011 | 15:55

buldatra napsal(a):

pane JAHA,

Co se omáček týká, jsem vždy připraven.
Hlásím, že mám omáčky také rád a to jsem prosím nekřesťan.
Omáčk je náš spojovací článek.
Jsme vlastně jedna velká máčková rodina.(mohu Vám říkat bratře?)
Doluji si o sobě dokonce prohlásit, že su máčkové už od malička. Tak a je to vonku.
Omáčce dám vždy přednost před minutkami, steaky, suši, tatarákem, krvavým biftekem, hambáčem a podobnými pokrutinami.

Klidně Vám odsouhlasím (na zvláštní žádost i odpřísáhnu na holé pupek, za mírný poplatek), že Ježíš žil. Bylo to v těch časech běžně se vyskytující jméno, jako například dnes v Brně a okolí Jožin.
Lze konstatovat, že Bible a křesťanství vč. katolické církve si může být jistá, že v té inkriminované době, Ježíš žil.
Proto, nenechte se zvyklat, buďte pevný ve své víře.
24. 02. 2011 | 16:10

n.o.s napsal(a):

JAHA

Knihovnu v Alexandrii zničili samozřejmě křesťané,

stačí jediný důkaz Theón z Alexandrie (otec Hypatie) byl posledním známou osobou asociovanou s knihovnou, dále pouze křestané ničili záměrně knihovny,

1. likvidace děl nepohodlných osob

Zdá se, že Arius a jeho přívrženci se považují za porfyriány, poněvadž jejich jednání odpovídá tomu jménu. Proto také, najde-li se nějaké dílo napsané Ariem, musí být spáleno, aby prokleté jeho učení bylo důkladně odstraněno a do budoucnosti aby nezůstala po něm žádná památka. Proto nařizujeme: Kdo bude přistižen, že ukrývá Ariův spis a ihned jej nespálí, nechť je potrestán smrtí.

2. likvidace celých knihoven (krátce)

364 císař Jovianus nakázal spálení celé knihovny ve městě Antioch
392 popelem lehla velká část knihovny v Alexandrii
poč 13.stol. zničení knihovny v Konstantinopoli křižáky
16.stol Diego de Landa nechal spálit všechny Mayské posvátné knihy

pokud se týče knihovny v Alexandrii Caesar je zcela mimo, možná bylo spáleno několik doků, sloužících k transportu knih, Canfora myslím jej velmi přesvědčivě očistil, onen canard do jisté míry potvrzuje Orosius, který ovšem dodává

In regard to this, however true it may be that in
some of the temples there remain up to the present time book chests, which we ourselves have seen, and that, as we are told, these were emptied by our own men in our own day when these temples were plundered...

Paulus Orosius, Historie proti Pohanům, kniha 6
24. 02. 2011 | 16:17

n.o.s napsal(a):

Občan

S tou obřízkou máte pravdu Hérodotos oni píše jako o zvyku Egypťanů, obyvatel Kolchidy a Etiopie, ve skutečnosti Hérodotos vůbec žádné židy nezná, pokud vím první zmínka o židech pochází ze konce 4.stol. př.n.l. či poč. 3.stol. př.n.l.
24. 02. 2011 | 16:23

JAHA napsal(a):

Ad: obcan
"Evangelia byla sepsána ve 3. - 5. století n.l.!" A dalsie "objavy".

Tvrdil niekto nieco ine? Ci nechapete ani vyznam slova, ktory pouzivate "sepsana"? Nechapete, ze nikto netvrdi, ze niekto zapisoval Jezisove slova IHNED ako ich povedal? Nechapete, ze sa samotne evanjelia lisia podla toho, kedy boli spisane, akym clovekom (ci viacerymi ludmi), nechapete, ze ked ich spominaju a poznali ich Irenej, Klement Alexandrijsky, Tertulian, museli existovat v nejakej forme uz v 2. storoci (ci ani tito ludia neexistovali?), nechapete, ze bolo spisanych MNOHO evanjelii (teda dobrych zvesti) a jednoducho autority cirkvi uznali za kanonicke IBA STYRI, nechapete, ze v samotnom evanjeliu podla Lukasa (v syrskych prekladoch sa ale pisalo Lukasovo evanjelium) sa hned v prologu uvadza, ze sa evanjelia VYVIJALI, nechapete, ze existovalo X roznych spisov, knih...pouceni...o krestanskom zivote, pravidlach... Nechapete, ze existuje aj tzv. PATRISTICKA literatura, ktora nie je evanjeliom, ale pre sudneho cloveka je zdrojom mnohych pouceni a moznosti pre porovnavanie, nechapete, ze aj miliony inych znalosti o staroveku sa dochovalo IBA prepisovanim niekedy spisaneho a ze prave fragment evanjelia v grectine z 3. storocia je jednym z najstarsich archeologickych nalezov (okrem kumranskych, objavenych neskor), ovela starsim nez vsetky knihy antiky. Skratka aspon trochu citajte, hladajte, porovnavajte (su aj vedecke dokazy na zaklade formulacii viet, jazykoveho rozboru), su aj vedecke dokazy, ze mnohe hmotne veci opisane v evanjeliach, ktore sa do 20. storocia pokladali za vymyslene (jazero - nadrz pri Oslej brane) sa nakoniec archeologickym vyskumom nasli a potvrdili. Potom sa "smankotujte".
24. 02. 2011 | 16:32

JAHA napsal(a):

Ad: buldatra

Ja omacky tiez velmi rad☺!!!. A odsuhlasovat mi nic netreba,toboz za poplatok, materialisto☺.
Ja nikoho nepresviedcam, len konstatujem postoje. Ja som si totiz okrem roznych starych spisov (chcel som ist za socializmu studovat egyptologiu, prinajhorsom archeologiu, ale vrchnost rozhodla, ze ma pre mna miesto akuran na strojarine, alebo chemickej technologii☺) precital i Bendovych Vesmirnych ludi, hlavne spravy velitela. Ved treba poznat rozne nazory. No a ked je evanjelium, ci ine stare krestanske spisy omacka - co je potom vstko ostatne rovnako stare, ale nekrestanske? No a ked clovek cosi vezme z kazdej dostupnej omacky, potom urcite nenapise na SVATE knihy nejakej skupiny ludi (nahodou sa bavime o krestanoch, ale tyka sa hociakej viery, ci nazoru), ze su to vymyslene omacky. Tie ROZNE omacky mu totizto umoznia pohlad z nadhladu. Ale jedna, ta ho drzi dole.
24. 02. 2011 | 16:44

Luba napsal(a):

Pane Tomský,
o císaři Karlovi IV. je známo, že to byl křesťanský mystik, sběratel svatých kostí, a že při jednom turnaji utrpěl vážné zranění hlavy a zlomeninu čelisti.

Pak není divu, že měl spadeno na Židy. Židé kosti nesbírají, turnajům nikdy moc neholdovali, Ježíš pro ně není Mesiáš, ale lidový léčitel, a neberou je ani ty nejrůznější podvůdky s neposkvrněným početím, předurčením, vykoupením hříchů a jiné pohádky, jimiž Církev svatá katolická oblbuje věřící lid, jež chce být ovládán.

Židé jsou zkrátka jiní, v mnohém vynikají a proto jsou primitivnějšími formami života nenáviděni. Toť vše. :)
24. 02. 2011 | 16:51

JAHA napsal(a):

Ad: n.o.s.

Krestania nelikvidovali iba spisy, ale i sami seba (vid rozne spory roznych biskupov hlasiacich sa k roznym nazorom - arianstvo...). Precitajte si niektore patristicke knihy. Napr i ekomunikovaneho dobrovolneho "klestence" Origena. Myslel som si ale, ze sme sa bavili o niecom inom, preto som napisal o troch verziach o vypaleni kniznice.
24. 02. 2011 | 16:59

n.o.s napsal(a):

Mimochodem onen poslední odstavec je fatální nesmysl, jedná se o produkt člověka který má komplex viny -za utrpení židů, což je logická konsekvence křesťanství,

křesťanství jako čiré otroctví mělo jednu pojistku -supersessionismus a z něhož pramenící antisemitismus, jakmile tato pojistka padla není pro křesťana žádné záchrany stal se otrokem, logická konsekvence tohoto otroctví bude redukce nežidů na Ger toshav což je ještě dokonce mnohem horší než Islamizace (neexistuje možnost konverze tedy stát se "plnoprávným" členem komunity).

Židé jednoduše dokázali onen křesťanský defekt jedinec kontrolovaný vinou za něčí oběť a utrpení získat na svou stranu, což je velmi nešťastné.
24. 02. 2011 | 17:05

n.o.s napsal(a):

JAHA

Pokud se nějaký fanatici likvidují mezi sebou je to jejich věc a netrápí mne to, pro mne je katastrofa likvidace předkřesťanské kultury, čirým židovským barbarstvím.

Pokud se týče vaší nesmyslné poznámky na adresu Občana dodám jen jedno Křesťanství stejně jako téměř všechna náboženství mají pramalou oporu v historii, jsou syntetickou konstrukcí vytvořenou elitou, ke kontrole společnosti Ježíš Kristus je totální nesmysl.
24. 02. 2011 | 17:14

JAHA napsal(a):

Ad: n.o.s.

Samozrejme, moja poznamka "obcanovi" je "nesmyslna", t. j. nedava zmysel, kdezto Vase su uz roky plne "smyslu".
24. 02. 2011 | 17:28

Tenco napsal(a):

Hlavní otázkou je motivace LIDÍ, kteří sepisovali Starý a Nový zákon.
Jistě by se dalo /nebýt fanatismu církevních Otců a jejich noshledů/ na dané téma napsat i něco jiného než spekulace, ale to by se tyto KNIHY nesměly vnímat jako něco nedotknutelného, posvátného a kritické úvahy pak nad pasážemi těchto knih jako hří..eh, tedy jako zpochybňování celkového konceptu.
V tomto kontextu smekám např. před Finkelsteinem. Protože kdo jej nečte s předpojatou averzí, musí uznat, že jeho /a samozřejmě i dalších spoluautorů a zdrojů/ pojetí je velmi blízko pravdě. A vysvětluje právě ony motivace.
Zatím jsem ale četl jen jeho knihu o ďavidovském a šalamounském mýtu.
Nicméně se těším na četbu jeho dalších knih.

n.o.s
Opět děkuji za úvahy vedené za použití chladného rozumu.
Pane n.o.s. - ale člověkem cloumají i vášně. :))
Nelze se jim ubránit.
Jaké vášně cloumají Vámi ? A kdy ?
:))))
24. 02. 2011 | 17:33

ZAM napsal(a):

Ládik!!!:
"Největší Čech je Lucemburk" Pouze z poloviny po otci, po matce byl Přemyslovec a vždy se k tomuto rodu hlásil, stačí si přečíst jeho kroniku. Ostatně i ten Jan Lucemburský bez Českého království by byl nula.
24. 02. 2011 | 17:48

Rumcajs napsal(a):

Cizí element je vždy nenáviděn. To je dáno naší stádnosti a zachováním druhu.
Na zábavě si dají do držky dle příslušnosti k obci. Viz Slavnosti sněženek a jak natočíme kančí hlavu.

U židů to má zesilující účinek daný silnou infiltrací mezi ostatními národy, jejich soudržností a bohatstvím. Ten poslední atribut je pak zvláště mocný. Na tomto atributu je založena levičácká ideologie a funguje to, jak říkáme s oblibou my političtí odborníci, napříč politickém spektrem.
24. 02. 2011 | 17:51

n.o.s napsal(a):

Tenco

Podívejte Israel Finkelstein je velmi dobrý, pořád je to ale "jen" mainstream mě se mnohem víc líbí minimalismus, samozřejmě nejsem schopen a ani nemám inteligenci určit kdo je blíže historické pravdě, rozhodně nechci snižovat jeho přínos, ovšem uvědomte si že tato škola (střední cesta) vznikla jako reakce na smrt biblické archeologie tj. likvidace především školy asociované z dílem Albrighta.

Pokud se týče mých úvah domnívám se že se v tomto příliš nemýlím, pokud považujete skupinu jež sesmolila starý zákon a talmud za něco pozitivního tak jistě můžete.
24. 02. 2011 | 17:55

ZAM napsal(a):

Rumcajs:
Většina Židů bohatá nebyla, mnoho jich bylo chudých. Někteří se stali i významnými proletářskými vůdci.
24. 02. 2011 | 18:05

ZAM napsal(a):

Tenco:
Máte se na co těšit.

n.o.s:
Finkelstein je mainstream??
24. 02. 2011 | 18:10

Petr Havelka napsal(a):

Pane Tomský,

ve Vašem blogu chybí jeden výrazný fakt, který v onom dokumentu zazněl
cituji
Později se Karel IV. snažil upravit právní postavení Židů u nás a podporoval i jejich nová osídlení. Zacházel s nimi sice jako se zbožím: zastavoval je, platil své dluhy na jejich úkor a také rušil jejich dlužní úpisy, takový však byl zvyk. Podobně se k Židům chovala i jiná vrchnost, krutě se zacházelo také s jinými vrstvami obyvatel. Karlův výprodej pogromů, jeho „vraždy od psacího stolu“, se však vymykají i z krutých dobových zvyklostí a je možno je soudit nadčasově. Židé by tedy Karla IV. asi ani dnes za „největšího Čecha“ nevolili.

Nevolili by asi ani jeho nástupce Václava IV., za jehož vlády vypukl největší pogrom v českých zemích (i tady se rozumí do příchodu nacistů), při němž o Velikonocích 1389 vybil dav podnícený fanatickým knězem na tři tisíce obyvatel pražského ghetta; král sice neměl na násilí podíl a jeho strůjce potrestal, majetek vyvražděných Židů si však ponechal.

Zdroj:

http://respekt.ihned.cz/c1-48340770-karel-iv-jaky-byl

A jak by k tomu dodal Pan doktor Radkin Honzák. Židé měli rádí krále Zikmunda (to byla ta liška zrzavá), protože pogromy na židy čechům na truc zatrhl :)
24. 02. 2011 | 18:15

pgjed napsal(a):

Pane Tomský,

Některé vaše výroky jsou opravdové "perly". Třeba: "...křesťané, kteří už ví, že židům dluží svého Boha". Bylo by jistě dobré kdybyste rozvedl, co jste tímto výrokem vlastně mínil.

Ano křesťané jsou (většinou) zastánci židů z celé řady praktických i duchovních příčin. Ale svého Boha skutečně nikomu nedluží. Dokonce ani svým starším bratrům židům ne.
24. 02. 2011 | 18:49

Rumcajs napsal(a):

Zam:

Všichni cikáni taky nekradou.Je to určitý atribut, který vyvolává slintání, viz Pavlov.
24. 02. 2011 | 18:51

ZAM napsal(a):

Rumcajs:
Bohatství není atributem Židů, ale to se Vám asi nedá vysvětlit.
24. 02. 2011 | 18:56

ZAM napsal(a):

O slintání nemluvě. ☺☺☺
24. 02. 2011 | 18:57

Tenco napsal(a):

Petr Havelka
"...Počet chebských Židů na konci 14. století dosahoval asi 250 osob. Postoj chebského obyvatelstva vůči Židům se ovšem příliš nezměnil, a tak roku 1430 město žádalo krále Zikmunda o povolení Židy z města vypovědět. Zikmund městu vyhověl, odchod Židů ovšem město ekonomicky poškodil, a tak Cheb již roku 1434 žádal krále, aby povolil návrat šestnácti židovských rodin. Král opět svolil, Židé však o návrat do Chebu příliš nestáli, a tak roku 1457 ve městě žily pouze tři židovské rodiny..."

"...Po opětném zajetí králově byl Bergov, jako nejoddanější straník krále Zikmnuda, z jeho moci jmenován na úřad sesazeného Hullera jako podkomoří. Tam ihned uložil městům a klášterům vysoké daně a uspořádal pogrom na Židy, což přispělo k Zikmundovu obohacení..."

Karel IV. jistě nebyl prvoplánově žádný Židobijce. Byl to člověk své doby a nijak se nevymykal z následujícího kontextu :
Téměř za vším hledej motivace via "peníze a sex jsou vždycky dobré na zasmání"

Vyjádřeno je to i zde.

http://www.znojmocity.cz/zide-ve-znojme-ii-cast/d-1245/p1=1002

Jen na doplnění, pane Havelko. Není to protiargumentace. :))

Největší Čech ?
Herdek..... Hus ? Asi Hus. Že nic "nepostavil" ? Žádný most ? Chrám ?
No, neměl ty peníze a moc. Neměl ani moc udělovat obročí a obohacovat tak papežský fiskál. Ale hledal pravdu. Tak že se ptal.
A já osobně si myslím, že by se nepohodl i s Lutherem. Který vyměnil jen papeže za vrchnost. bez ohledu na její postoj k lidským univerzáliím.
Sókratés též nic nepostavil. Ale ti dva si nejsou podobni jen v tom.
Ale nepátral jsem po tom, jak Hus vnímal Židy.
Docela by mě to zajímalo.

Češi jsou uvyklí přemýšlet v symbolických rovinách. Jako každý malý a často utiskovaný národ.
Když je to pro dobro věci - why not ?
Historie je mrtvá. Je jen zdrojem poučení, možná návodem...
Ale z podstaty žije svým vlastním životem.
:)))
24. 02. 2011 | 18:58

.... napsal(a):

Pane Tomský-nic ve zlém,ale sdílím dojem,že Váš původ je někde na Haliči ve štetlu,jak tvrdí jeden můj známý.

(Osobně - můj také, ale netroufl bych si takto veřejně..Pro Boha!..k čemu?).
Přeji Vám vše dobré. X
24. 02. 2011 | 18:59

Rumcajs napsal(a):

ZAM:

A kdo byl Moliérův Lakomec ?
24. 02. 2011 | 19:00

pgjed napsal(a):

To Občan a Jaha.

Pokud jde o Evangelia, mýlíte se. Knihy N.Z. byly napsány v období 50 - 100 n.l.
24. 02. 2011 | 19:00

n.o.s napsal(a):

ZAM

ano dnes již ano
24. 02. 2011 | 19:06

Tenco napsal(a):

blue jay
Však on se rozpovídá.
Až se zvedne DPH u knih.
To bude vodopád slov.
24. 02. 2011 | 20:32

Elena napsal(a):

Zdravim pána skeptický ,

vďaka za filozoficky zaujmavý príspevok.

bozkavam
24. 02. 2011 | 21:10

badatel napsal(a):

to Rumcajs
Marx,Lenin,Einstein - víte Židé se vyznačují vyšším IQ , než jejich okolí. To na pogromy stačí, že ano.
24. 02. 2011 | 21:55

IN napsal(a):

Zde je odkaz na zmiňovaný dokument "Němci". Diskutované téma začíná od 29. minuty.

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/hauptnavigation/sendung-verpasst/#/beitrag/video/1191708/Folge-4:-Karl-IV-und-der-Schwarze-Tod
24. 02. 2011 | 22:13

hovorka11 napsal(a):

Včera Egypt otevřel pro obousměrný provoz své hranice s Palestinou
http://www.vesti.ru/doc.html?id=430959&cid=9
------------
Snad se už konečně dočkáme rušení koloniálních koncentračních táborů ...
24. 02. 2011 | 22:16

skeptický napsal(a):

Mobilní telefon byl vynalezen v Československu již v r.59.
Zdokumentováno v bondovce pro děti ve filmu pod názvem Zpívající pudřenka.Takže bondovky jsme vynalezli taky.

Ani o IQ tu není nouze,chodíval jsem do mensy,a bylo tam narváno.A taky nás nemají u sousedů rádi,prý kradem.V tom to asi bude.

A že na toho Karla přišli zrovna teď.Nerad někomu dlužím,pokud někomu dlužím svého boha,kolik to bude?

Požít a psát nejde dohromady.
25. 02. 2011 | 00:19

honolulu napsal(a):

Pane N.O.S.,
to jste na omylu s tou knihovnou v Alexandrii ! Pisete o ni z podcenenim...Proc ?
(Antika, to je ma slabost. Mam ji velmi rad.)
Zminena knihovna byla nejdulezitejsi knihovna lidstva ! Knihovna byla vypalena a znicena v boji o Egypt mezi armadou Achillase s Juliem Casearem v roce 48 B.C. Tato knihovna byla znicena nestastnou nahodou 11-tou Rimskou Legii - Claudia Pia, Fidelis. (Marcus Vispanius Agripa s tim nemel nic spolecneho byl v te dobe dite a kakal do plenek v Rime.)
Rozhodne nebyla vypalena Krestany, kteri nemohli existovat 45 let pred narozenim Krista. Rozhodne nebyla vypalena Zidy, kteri v te dobe hromadne utikali z mesta v presvedceni, ze to Casear prohraje. Byli v obcanskych valkach stoupenci Caseara a nemeli v lasce Pompeye. (Gnaeus Pompeius Magnus 106-48 B.C. - Velmi slozita situace - protoze v te dobe zbytky porazenych legii senatu se zacali formovat na vychode od Alexandrie, po uteku z Recka).. Na teto skutecnosti nic nezmenil fakt, ze Pompey byl zabit pri pristani u Egypskych brehu. (48 B.C.)
To vsechno vsak neni dulezite. DULEZITA BYLA TA KNIHOVNA !

V te dobe byla uz pres 300 let stara a rozhodne by byla oknem do Anticke historie, snad vseho o cem dnes nevime. Nejen Egypta, Recka, Kartaga, Etrusku, Assyrie, Babylonu, Hittitu ale i Krety atd....

Me na tom nejvice fascinuje to, ze tam bylo neco o Atlantis ! Egyptane o ni meli dukazy o kterych psal Rek Solon uz 500 let pred Casearem a jeho dobytim Egypta a 200 let pred zalozenim zminene knihovny.
Emperor Claudius 41-54 AD (Spisovatel a historik) plakal o tu knihovnu 90 let po jeji zniceni.
- Pardon, o Karlovy IV nevim nic... to co pisi NENI googlovano, ale ze sbirky anticke knihovny pred mim nosem.
25. 02. 2011 | 00:21

skeptický napsal(a):

Honolulu

S tou knihovnou to ví každý školák(nebo kdysi věděl),nemá cenu to uvádět na pravou míru.Za všechno můžou křesťani.
25. 02. 2011 | 00:26

buldatra napsal(a):

Že za všecko můžou křesťani je přežitý názor.
Dnes už se ví, že za všechno můžou trpaslíci.
25. 02. 2011 | 00:33

skeptický napsal(a):

nadkolego
To jste se zase našťouch na noc,a nemůžete spát.
Do družstva s Vámi.
25. 02. 2011 | 00:49

n.o.s napsal(a):

honolulu

Jste na omylu, nebyl to Caesar který zničil onu knihovnu, v jeho době bylo spáleno jakési překladiště knih, ve skutečnosti existují dvě hypotézy

1. Aurelianus ve válce se Zenobií (incident)
2. Křesťané
Canfora přesvědčivě Caesara očistil, vše ostatní jsou nejspíš mýty, ovšem fakt je že systematicky pouze křesťané likvidovali nekřesťanské chrámy a instituce, jako každá instituce ve starověku měl i tento komplex několik úloh mimo jiné náboženskou (náboženství a ona (proto?)věda oné doby nebyla v konfliktu).
Atlantis? to je Platonův mýtus, nejspíš inspirovaný Helike možná zničením Théry ovšem jeho smysl je čistě filosofický, s historií nemá nic společného
25. 02. 2011 | 02:52

honolulu napsal(a):

To N.O.S. a druhym na zasmani.
Septimia Zenobia
byla kralovnou Palmyry 266-273 AD a vladla po smrti sveho manzela schovana za zady sveho syna - VABALLATHA.
Tato ctizadostiva zena se rozhodla zvetsit svou moc tim, ze se prestehovala do Egypta jako spojenec Rima, ale po ovladnuti vetsi casti Blizkeho Vychodu prohlasila sveho syna za AUGUSTA.
Zenska dokaze vic nez cert ! Emperor Aurelian 270-275 AD. z toho spadl na prd.l v Rime ! Kdyz se vzpamatoval, pochodoval s legiemi pro vse, co mu Zenobia ukradla.
Krasavice Zenobia motivovala sexem generala ZABDASE, aby se postavil proti Aurelianovi nejdrive u Antiochu, kde mu bylo napraskano legiemi Rima a pozdeji u mesta Emesa. A to vsechno
kvuli sexu. (Ten osel stary a hloupy !)
A ted si lide predstavte, ze po viteztvi Aureliana a triumfu v Rime misto popravy kralovny Zenobie se delal sex s Aurelianem a Zenobia dostala penzi, vilu a zila stastne az do pozdniho veku a dlouho po smrti Aureliana, ktereho zabili jeho generalove v roce 275 AD. (Zabadas - milenec a Vaballatha jeji syn padli u Emesy.)
Jezkovy chlupy, ja mam rad ty certovy zensky ! Koncim, jdu nejakou vzbudit.) O knihovne v Alexandrii 48 B.C. az jindy, pane N.O.S..... Zenobia na me zapusobyla
25. 02. 2011 | 05:45

Jan napsal(a):

Pane Tomský, jen blázen nebo fanatik může milovat a být hrdý na útvar jménem Česká republika. Po 20 ti leté devastaci morálky, práva, svobody, mediální masáži, lhaní, podvodů, pomluv a zlodějen. Zatracování velikánů národa, kteří jsou nahrazovány novými vzory jako Mašini, rychlokvaškami z médií atd. Nelze být hrdý na ČR, CŘ je žumpa, naše nové elity jsou žumpa, naše média jsou žumpa, prezident je žumpa a Vy na tomto stavu máte taky podíl.
25. 02. 2011 | 07:41

Rumcajs napsal(a):

badatel:

On někdo na Lenina a Marxe vedl pogromy ?

A to ještě kůli jejich inteligemci ? To je zajínavý názor.
25. 02. 2011 | 08:03

elf napsal(a):

Jan,píšete pravdu,nám občanům politici říkají_"vy si za vše můžete,vy jste si nás zvolili,jsme takoví jako vy"je to lež,kdo volil Džona?Huhlu Čwracenberka,agenta cia Vondru,který se jen lidem směje,Nulu Nečase,Opilce Havla...jejich seznam by byl dlouhý,všechny ty co jim je Izrael milejší jako jejich rodné Česko,co chodí ke zdi nářků a mlátí do ni palicí a prohlašuje o sobě že je český politik?Fuj,je to žumpa na zvracení,ale není naše,to oni nás do ní zatáhli a ještě prohlašují "my nic,to občan",ať pojdou.
25. 02. 2011 | 08:29

JAHA napsal(a):

Ad: pgjed

Divim sa, ze prave Vy ma davate dokopy s "obcanom" a jeho nazormi na krestanstvo. Pokial uz tak trvate na datovani, tak ev. podla Matusa, podla krestanskej TRADICIE vzniklo okolo r. 60 napisane v aramejcine, o 20 rokov podla TRADICIE prelozene do grectiny a rozsirovane ako PRVY URADNY APOSTOLSKY spis o Kristovi, podla krestanskej TRADICIE ho napisal apostol Matus. Podla textu bol urceni Zidom (preto som pisal, ze je potrebne skumat i semanticku a jazykovu stranku). Atd., atd.
Ja som napisal,napr. "... museli existovat v nejakej forme uz v 2. storoci (ci ani tito ludia neexistovali?), nechapete, ze bolo spisanych MNOHO evanjelii (teda dobrych zvesti) a jednoducho autority cirkvi uznali za kanonicke IBA STYRI,..." Viete zaiste, ze sucasna podoba Písma je rozna podla prekladov, takze sa vyvijala a vyvija podla pochopenia suvislosti, najdenia chyb v prekladoch atd. (Len na margo - Cervene more, Trstinove more...). Nemozete preto KRESTANOM ci NEKRESTANOM uvadzat KATEGORICKE uvahy (Vase "mylite sa , napisane boli v rokoch 50 - 100" a basta, pricom aj taky Lukas v prologu - ako v jedinom z evanjelii - uvadza, z akych pramenov cerpal, teda ako sa vyvijalo do podoby, v ktorej bolo spisane, pravdepodobne v rokoch 70-90), ktore su chapane podla katolickeho uzu (som romokatolik a po prestudovani ROZNYCH nazorov a pramenov mi stacia na Vami uvedene kategoricke data i nepriame dokazy, nielen neskorsie priame, upresnujuce) a kedze su katolickeho uzu, nemusia konvenovat vsetkym.

P. S. Co sa tyka Vasej poznamky autorovi Tomskemu k textom, uviedol som hned na zaciatku okrem Vami citovanemu textu este inu perlu.
25. 02. 2011 | 09:18

JAHA napsal(a):

Oprava - okrem inych drobnych chyb - som rimo, nie romo katolik, aby si niekto nemyslel, ze zakladam sektu☺.
25. 02. 2011 | 09:21

Josef Duben napsal(a):

Absolutně souhlasím, zejména s posledním odstavcem. A vzpomínám na milý předvčerejší rozhovor na toto téma.
Zdravím velmi!
Josef Duben
25. 02. 2011 | 10:58

pgjed napsal(a):

To JAHA:

Pane kolego, rozčilujete se zcela zbytečně. já jsem jenom zcela náhodně narazil na vaši repliku občanovi a zdále se mně ne zcela správná, podobně, jako Občanova datace, na kterou se odkazujete. Dovolil jsm si tedy tanto názor poopravit. Svůj názor opírám o níže uvedený citát J. Hellera, což je náš přední biblista:

"Vznik Nového zákona proběhl podstatně rychleji. Všichni badatelé nejsou sice v přesném datování jednotlivých novozákonních spisů zcela zajedno, ale zhruba lze říci, že bylo sotva co zapsáno před rokem 50 a že většina, snad téměř vše, bylo hotovo kolem roku 100 nebo krátce po něm."

Viz:

http://www.vira.cz/Texty/Knihovna/4-Vznik-Bible.html
25. 02. 2011 | 14:14

Martin napsal(a):

Němci si o češích zhusta myslí, že to jsou takoví zaběhlí, nevychovaní Němci. Je to trochu protivné a také komické. Zvlášť, když si uvědomíte, že žádné Německo neexistuje. Německo je jenom Idea...a mimochodem docela reakční :-)
25. 02. 2011 | 16:32

Independent napsal(a):

"Jew and Gentile are two worlds, between you Gentiles and us Jews there lies an unbridgeable gulf...There are two life forces in the world: Jewish and Gentile...I do not believe that this primal difference between Gentile and Jew is reconcilable..." - You Gentiles, page 9
Maurice Samuel
25. 02. 2011 | 19:05

Amarook napsal(a):

to: JAHA
Ste hlupy ako smadna tava, sudruh Jaha!
25. 02. 2011 | 22:40

buddhistka napsal(a):

Obdařil ho biblickým viděním a věděním, před kterým blednou všechna náboženství, ideologie i etické systémy jako pouhé bludy a modly, jako ubohé lidské výmysly.

Jako dlouholetá praktikující buddhistka vždycky ocením, když mi někdo vysvětlí, před čím si mám sednout na zadek...cheche...tomu říkám předpoklad vzájemné tolerance mezi různými náboženstvími (buddhisté prominou, že nesprávně označuji buddhismus za náboženství).
26. 02. 2011 | 13:30

JAHA napsal(a):

Ad: Amarook

Dakujem za odborny posudok. Cestne pionierske, ze zacnem s vyskumom, preco je smadna tava hlupa ako ja (alebo naopak)☺.

P. S. Poprosil by som, aspon na zaciatok, nejake reserse.
28. 02. 2011 | 13:59

Amarook napsal(a):

to: JAHA
Jsem rad, ze jste to vzal s humorem. Ten vyraz jsem se naucil na vojne za dob CSSR a libi se mi, protoze se rymuje.
05. 03. 2011 | 22:08

Marek Kobera napsal(a):

To občan:

Vy jste ale nevzdělaný osel!
05. 04. 2011 | 22:45

Marek Kobera napsal(a):

To n.o.s.: Zajímavé!

Každé slovo ve Vašem příspěvku má dobrý smysl, ale jejich kombinace už žádný dobrý smysl nemá...
07. 04. 2011 | 00:17

tureUrgeligeW napsal(a):

 Udvikling Canada goose punge og håndtasker at masser af mennesker indse en meget vigtig faktor unik i Hvis du vises under falrd <a href=http://www.jakkercanadaparka.com>canada goose tilbud</a> ,
ideen plus det er til resultat i vi om at udvikle dig til Canada Goose jakke nu. Hvis du er spørgsmålstegn at hjælpe undsætning vedligeholdelse et dilemma, a fristelser kunne muligvis være til spilde tltsj <a href=http://www.jakkeparka.com>canada goose tilbud</a> ,
din eksperimenteret med samt testede metoder i parka til base der vil hvad vist sig nyttig foran yrrim <a href=http://www.jakkedks.com>www.jakkedks.com</a> ,
værker igen . Du er svælge rundt nogen hjælp a tilbagetrukket præcis hvem hafic <a href=http://www.parkajakkes.com>canada goose jakke</a> ,
mener at hver enkelt udfordringer kan være fast arbejder med en tå negl . Har du gjort det enklere for mennesker til anser oqefw <a href=http://www.jakkeparka.com>canada goose</a> ,
på vistas Canada goose overfrakker med ændring og realisere forståelse disse detaljer at lindre vyqxj <a href=http://www.jakkedks.com>canada goose tilbud</a> ,
sammen med parka Bestemt vi har aided i flere uset teknikker .
04. 11. 2012 | 01:22

pletcherjpk napsal(a):

Today, travelers securing liquids ought to follow that 3-1-1 rule within the TSA meant for acceptable vacation <a href=http://www.ukburberryoutlet2013.info/burberry-uk-scarves-c-39.html>burberry sale</a> bags.
Designed pertaining to short excursions only. The 3-1-1 back method is good for short excursions only. 2013 <a href=http://www.achetersacslongchamp.org/category/longchamp-pliage>sac pliage longchamp</a> online.

With this must make the very best options for our eyewear. 2013 <a href=http://sacsburberryecharpe.monwebeden.fr/#/news/4189197>sacs burberry</a> burberry online and the weather itself are getting to be hotter in addition to warmer.
we ought to stay indoors and get away from direct experience of sunshine. <a href=http://korsbymichaelkors.webeden.co.uk/>michael kors</a> MK outlet
22. 02. 2013 | 14:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy