Pod terorem řecké symetrie

02. 03. 2011 | 19:33
Přečteno 9419 krát
Jak je to možné, ptají se mě teď často mí humanitně vzdělaní přátelé a známí, že nás dnes smrtelně ohrožuje další daň na knihy, jako by nestačila ta desetiprocentní, v Evropě neobvyklá, která se už o krizi na našem českém knižním trhu docela zasloužila. Vždyť všude v několikanásobně bohatší západní Evropě je knižní daň jen symbolická (mezi pěti a sedmi procenty) a ještě je navíc kompenzovaná masivními dotacemi do knihoven, škol a čtecích programů pro děti.

O tisícovku notně předražených výtisků u každého titulu jsem měl jako anglický nakladatel vždycky postaráno – koupili je knihovny. Ve čtyřech zemích nejsou knihy zdaněné vůbec, ale v mnohem chudší české společnosti relativně malého trhu, má-li být kniha běžně dostupná jako v Anglii, tak by potřebovala finanční podporu; nestačí nezdaňovat, a tak by měl na každý výtisk stát něco přidat anebo alespoň osvobodit knihkupce a nakladatele od daní, máme-li mít vzdělanou společnost a Západ jednou trumfnout. Všichni vědí, že nečtenáři špatně mluví a kdo špatně mluví špatně myslí a kdo špatně myslí… dál už to raději ani nedomýšlejme. Hospodářská škoda, kterou páchají čtvrtanalfabeti, kterých u nás tak rapidně přibývá (dokonce i mezi politiky), je opravdu nedozírná.

Humanitní vzdělanci si myslí, že ministerstvo financí ovládli technokratičtí barbaři, kterým navíc vládní ekonomové přizvukují, že mají být daně z přidané hodnoty jednotné, jeden stejný pendrek na kulturu jako na mrkve.

Je možné, že náš vzdělaný a sympatický premiér najednou zešílel? Že snad neví jak meditace nad psaným textem probouzí myšlení, že i čtení brakové literatury cvičí fantazii, že ono prosté luštění abstraktních znaků nějak hejbe mozkem a také rozšiřuje slovní i koncepční zásobu, že nejenom čtením odborné literatury sdílíme zkušenost a vědomosti celého lidstva? Že by jako katolík (náboženství knihy) netušil, že teprve zájmem o národní literaturu sdílíme duchovní a historickou soudržnost společenství, tak důležitou pro pocit společného údělu i demokracii?

Nikoli, přátelé, nikoli. Takhle to opravdu není. Většina ekonomů nepodléhá chorobě zvané ekonomismus, falešné představě, že mají lidé pouze materiální statisticky měřitelné potřeby a vše ostatní je neviditelné nebo jakási nadstavba, čili luxus. Dobře vědí, že je to naopak, že kultura a vzdělanost vytváří blahobyt, vždyť stačí jen letmý pohled na nepatrný ekonomicky zdatný Izrael, kde vychází více knih než v celé, zubožené a nešťastné Arábii dohromady.

Ne, naši účtaři a vzdělaní ekonomové jsou naopak velcí idealisté, od starých Řeků zdědili estetický ideál symetrie a klaní se denně jeho kráse. Vidíme to i jinde například na nepochopitelném diktátu ženského půvabu. Dnes obstojí jen štíhlé pasy, rovné nosy, dlouhé nohy, atd. a my se divíme že jsou české krásky v soutěžích všechny tak stejně fádní. A přitom sídlí estetika v oku pozorovatele. Příroda nezná ošklivé ženy. V případě knih jde ale o bytí a nebytí národa. Proč bychom nemohli mít dvě tři daňová pásma jako naši kulturnější sousedé? Je to přece ta nejlacinější sociální politika. Bez formulářů a bez složité byrokracie. Zdaňte jako u benzínu vysokou spotřební daní tuky, zdaňte dorty, zdaňte lízátka, když už chcete za každou cenu konat dobro! Nejde-li jinak, zdaňte třeba sůl, vodu a vzduch, to musí lidé konzumovat za všech okolností, knihy však kupovat nemusí. Kniha je často jen na jedno čtení a proto je vždycky drahá. Na knihy je třeba čtenáře naopak lákat. A proto nezdaňujte neviditelnou a neměřitelnou budoucnost národa! Je to zločin.

Na financministerstvu se vždycky tvrdilo, že různé daně odporují logice, že umožňují švindlovat. Jistě! Všechno je třeba dělat chytře, nemůžeme mít topné oleje a motorovou naftu v různém režimu. Můžeme mít ale příbuzné produkty v jednom pytli.

Nerad bych, aby našeho premiéra a jeho financministra jednou osočovali v Bruselu i jinde za kulturní devastaci, jen proto, že podlehli šarmu symetrie. A co teprve statisíce rozhořčených občanů, kteří teď proti nim podepisují petice na univerzitách, v knihovnách i v ohrožených knihkupectvích.

A máme tu i odstrašující příklad ze země našich nešťastných pobratimců – Slováků. Tam to šlo už od roku 1993 hopem, z pěti na šest, pak na deset, na čtrnáct a nakonec na 19 % a trh se zhroutil – dávno už tam nevycházejí monografie, memoárová a biografická lieratura, cestopisy, dějepisné knihy, klasické romány ani odborná a technická literatura ba dokonce ani dobrodružná mužská literatura. Slovenští daňaři, teď nemají co zdaňovat! Slovenská premierka to vzácně pochopila a vrátila daň na deset procent, ale to je, na trh o více než polovinu menší než ten náš, bohužel nedostatečné. Okolo knih pracují většinou chudí idealisté a ti se nadobro vytratili.

Mějme proto odvahu odmítnout ideál symetrických daní, je to představa geometrická a neživotná. Vzdělanost a imaginace jsou veličiny života. Nedusme je. Nechtějme žít pod terorem řecké symetrie. Chtějme být raději slavným národem knihy!

P.S. Dámy a pánové – zde lze podepsat petici na záchranu knih! http://sckn.cz/index.php?p=vyzva#formular

LN 2. 03. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hladis napsal(a):

Hlasna trouba tuheho kapitalismu najednou obratila a stala se socialistickou? Ale kdepak. To ji jen jeji "sympaticti" kamaradi sahnuli na kseft. Krasna ukazka pokrytectvi.
02. 03. 2011 | 19:50

Tenco napsal(a):

"koupily" je knihovny - tvrdé /vše bude po zavedení "Zázračné Reformy Inženýra Kalouska" tvrdší :))/

Je třeba si zvykat. Žádná daňová politika , ale momentální nápady .
Takhle to dopadá, když místo ROZUMU vládne jen NERV.
Momentální nápady a pak hašení požárů, které ty nápady způsobují.

Já bych podepsal petici - ale nesměla by být jen o knihách.

Napište petici, pane Tomský , ale takovou abyste nebyl podezřelý z toho, že straníte.
Například knižním nakladatelům a tak.
:---()

Dnes proběhlo zprávami, že vláda bude dotovat z 60ˇ% firemní školky.
To aby manažeři např. Komerční banky, Vodafonu či ČEZu měli klid na práci a po práci legraci.
Taky zajímavá "Zázračná Standartní Metoda Inženýra Kalouska".

Někdy si připadám jak v pavilonu opic. Fakt.
Kdy je klid po pěšině, dokud nějaká opice nevezme banán druhé.
02. 03. 2011 | 19:51

s... napsal(a):

Stará moudrost tvrdí, že čím více se hovnem mažeš, tím víc smrdíš.
02. 03. 2011 | 19:52

Karel napsal(a):

Na pravicového pohůnka dopadla "reformní" sekyra a teď tu hyká
- "Proč proboha já a moje živobytíčko?"

Celou dobu jste pořádali kampaň proti bradavici a levici, kteří brání "reformám" a chtějí se sockami prožrat (samozřejmě pouze Vaši) skvělou pravicovou budoucnost.
Konečně jste vyhráli, tak se Vaše servilita a přehnaná anální speleologie stala nadbytečnou zátěží. Teď je už Vaše usmolené slouhovství nepotřebné, tito reformní šíbři doprivatizují a rozkradou, co se dá.
Vy jste už nepotřební. Po nich potopa.
02. 03. 2011 | 19:53

Petr Havelka napsal(a):

Pane Tomský,

petici jsem podepsal před pár dny. Stále nemůžu pochopit proč tak vláda rozhodla?

Z mého pohledu to nemá logiku. Příjde mi, že se snad chtějí nechat doprošovat. MK Besser jen cosi zahuhlal a zmlkl, být ním dám hlavu na špalek, protože takhle se za kníhy a vůbec kulturu neministruje.
02. 03. 2011 | 19:54

Ládik!!! napsal(a):

Kulturní člověk si knihu koupí vždy, ať to stojí, co to stojí. Levičák si knihu koupí málokdy, ten čte stejně jen svoji vkladní knížku. Viklající se stůl nepodloží knihou, ale uřeže delší nohu.
02. 03. 2011 | 19:56

Béda napsal(a):

p. Tomský,

Třeba vláda plánuje podporu veřejných knihoven. Takže nezoufejte. Budete si s jinými knihkupci vzájemně konkurovat o to, koho knihy si knihovny koupí a budou je zájemcům půčovat.

Pro úspěšné lidi nějaký nárůst ceny knížky nehraje žádnou roli. A chudí si je budou půjčovat. Snad byste nestál o neúspěšné = chudé zákazníky?
02. 03. 2011 | 19:58

Ovčan napsal(a):

Pane Tomský,namáháte se zbytečně.
Tato vláda má v úmyslu pouze loupit!
02. 03. 2011 | 20:00

Petr Havelka napsal(a):

Ládík, Béda,

Kvůli egu si serete do vlastního hnízda.
02. 03. 2011 | 20:01

s... napsal(a):

Tenco:

Také mám někdy dojem, že jde o NERV, který vede do vykotlané osmičky.

Také souhlasím ohledně petice. Navrhuji sepsat petici za zvýšení DPH na potraviny. Důsledeky této daně se projeví na vzdělánosti stejně jako DPH na knihy. Navíc zatíží policii, justici, zdravotnictví atd. Toto zvýšení DPH bude mít v kombinaci se školnými a pod, na svědomí celkový úpadek obyvatelstva České republiky a konečně i lidské životy. Pokud se mi podaří něco zorganizovat, tak to sem dám. Návrhy textu přijámám pod tímto blogem.

Díky
s...
02. 03. 2011 | 20:01

TomášL napsal(a):

Béda:

"Snad byste nestál o neúspěšné = chudé zákazníky?"

Kšeft jako kšeft, nemyslíte?
02. 03. 2011 | 20:01

TomášL napsal(a):

Stejně si nemůžu odpustit jednu věc a takovou, že humanitně vzdělaní lidi jsou jak kverulanti.
02. 03. 2011 | 20:05

Tenco napsal(a):

Kulturní to člověk, ten Ládík!!! Skutečn zrcadlo pravicovosti.
-----------------------
Ládik!!! napsal(a):
Sladký,
bylo to místo/rozuměj blogy aktualne.cz/ slušných a inteligentních diskusí, dokud se diskutovao k věci. Časem nastoupilo komando lidí, napadající slušné a inteligentní diskutéry. Proto zde "diskutují" už jen lidé typu Kydač, Vlk, ty. Normální
lidé diskutují jinde.

Dále pak Ládíkovy diskuzní příspěvky /kupodivu v původní, nezkrácené :))), podobě/
-----------------------
O Politické korektnosti :
Ládik!!! napsal(a):
Jan Hus své bludy neodvolal a byl upálen. Oteplil tím prostředí?

O politice :
Ládik!!! napsal(a):
Vy jste taky odešel pozdě./rozuměj Paroubek - dle slušného a inteligentního Ládíka jinak také hroch/
02. 03. 2011 | 07:35

O penzijní reformě :
Ládik!!! napsal(a):
Dalším pilířem by mohli být lékaři, kteří by za malý peníz mohli na požádání ukončit zájemci život.

Toto individuum kecá/tedy pomocí změti citoslovců/ téměř do všeho, rochní si v pomlouvání a přitom :

Ládik!!! napsal(a):
špíno jakási -kázání nepotřebuji, platím daně a nevolím. Až budu na obtíž, odprásknu se.
02. 03. 2011 | 08:55

Tedy Ládík nechodí k volbám. A má sebevražedné sklony. :)))
-----------------
Můžete mi prosím vás skutečně někdo poradit, jak se dá na dálku rozeznat imbecil od opilce ?
To mi neříkejte, že to nejde !!! /:)))/
------------------------------------
A doplňující otázka :

Je Ládík!!! prototyp SLUŠNÉHO a INTELIGENTNÍHO diskutéra ?
Anebo je to obyčejný ...... či...... ?
:)))
02. 03. 2011 | 14:08

Odpověď na sebe nedala dlouho čekat :
Ládik!!! napsal(a):
Kydači,
píšu k tématu a své názory, nekydám špínu na druhé. Vytři si oko.
02. 03. 2011 | 17:29

No není nad slušného a inteligentního diskutéra....:(((

--------

Ládíku, pro tebe má význam utrácet za knihy jedině z toho důvodu, aby tě jimi příslušníci tvé rodiny od rozbřesku do soumraku mlátili po hlavě.
Aby ti alespoň občas svitl paprsek inteligence. A společnosti pak paprsek naděje.
:))))
02. 03. 2011 | 20:08

Béda napsal(a):

Petr Havelka,

Když může být 20% daň na potraviny, na energie, na teplo, na dětské potřeby, na ošacení, boty... t.j. na nezbytné věci, nevidím jediný důvod pro to, aby byla sleva na knížkym potažmo na jakékoliv duchovní věci. Bez zbytných věcí - knížek, divadla, kina, obrazů se člověk obejde (obešly se i předešlé generace). Bez nezbytných věcí nikoliv. Umřel by hladem, žízní, zimou...

Ať klidně sníží daň na nezbytné věci a z ušetřeného si lidé určitě budou pořizovat nezbytnosti. Školáci si učebnice, skripta... kupovat budou vždycky. Bohatým a úspěšným může být zdražení ukradeno. Snad panu Tomskému nejde o "duchovní růst" chudých zákazníků? Ti přece budou mít veřejné knihovny, potažmo internet.
02. 03. 2011 | 20:09

Béda napsal(a):

oprava: budou pořizovat ZBYTNOSTI...
02. 03. 2011 | 20:11

Tenco napsal(a):

s...
Já to myslel v žertu.
Nechci se nechat zatáhnout do diskuze nad jednotlivými položkami.
Je to diskuze jiné třídy, kategorie.

Protože já jsem proti tomu, aby zloději, imbecilové a opilci řešili dopady svých charakterových vlastností tím, že budou zvyšovat daně.

A lháři.

Protože tvrdí ústy svých ministrů, že "díky" zločinným praktikám a neschopnosti jsou veřejné rozpočty KAŽDOROČNĚ připravovány o 40 až 120 miliard korun.

Nebudu žadonit o kost, jako pan Tomský.

Je to pod moji úroveň - takovou petici podepsat. Nejsem opilým, imbecilním žebrákem.

Mějte se.
02. 03. 2011 | 20:13

Realista napsal(a):

Pane Tomský, proč ty nářky ? Ta malá část společnosti, která má peníze, plus čas, chuť, dostatek vzdělání a vkusu, to výrazněji nepocítí. A to jsou přeci "Vaši lidé", ne. ? -:) Té, o něco větší část společnosti, která má peníze, ale chybí jí ostatní atributy, je to jedno. A ta větší část společnosti, která nemá peníze, bude mít jiné starosti, než si číst. Jinak bych si dovolil pochybovat o absolutní platnosti Vaší teze, že "kultura a vzdělání" vytváří blahobyt. Vy se domníváte, že česká podnikatelská elita je na nějaké enormně vysoké kulturní a vzdělanostní úrovni ? Kulturní rozhled opravdu není předpoklad k tomu, abyste vydělal spoustu peněz. Buďto jste podnikatel, kde jsou vaše primární dovednosti schopnost jednat s lidmi, navazovat vztahy, prodávat (reklama, marketing), vybírat a řídit lidi - vesměs znalosti, které buďto v sobě máte nebo ne. Nebo jste v manažerské pozici, kde jsou většinou technokratické typy - kde je v dnešní době nejvíc oceňovaná schopnost osekávat náklady - snížíte počet zaměstnanců o pětinu a zbytek donutíte pracovat od 10 % víc. Požadované vlastnosti jsou tvrdost, psychická odolnost a bezohlednost. Opět buď to v sobě máte nebo ne. A pak je ještě skupina úzce zaměstanců, jak se módně říká "klíčových pracovníků", kteří jsou většinou úzce specializovaný a tvrdě na sobě pracují a vzdělávají se ve svém oboru.
02. 03. 2011 | 20:17

Čtenář napsal(a):

Pane Tomský, co že náhle tak nesystémově? Dosud jste vždy pravověrně podporoval všechno od této vlády, tohoto prezidenta. A dokládal to svou zkušeností ze světa. Neměl byste kromě o artiklu, který Vás živí, poučit národ i o tom, že nikde nemají léky s 20% DPH?
Svými dosavadními výstupy jste si nezaložil na věrohodnost objektivního seriózního hlasu. Zrovna Vy byste měl mlčet. Navíc Váš blog působí divně - krok zum krok - snažíte se svým politikům trochu podkouřit, trochu se něžně "zamračit", jak říká pan prezident, když je nakonec neúnosné mlčet k nějaké lumpárně svých lidí.
02. 03. 2011 | 20:18

Petr Havelka napsal(a):

Tady se to sešlo :(

Pro ty ostatní dávám možnost se zeptat pana ministra kultury přímo.

Co s tím jako hodlá dělat

sekretariat@mkcr.cz
02. 03. 2011 | 20:19

Rumcajs napsal(a):

I ty Brute ?
02. 03. 2011 | 20:25

Gerd napsal(a):

Na co vzdělaný národ? Těch pár lidí z vládnoucí vrstvy si své potomky vzdělá v zahraničí. Ze zbylé části národa chtějí mít ideální prototypy na vojáky - silné, blbé, snadno ovladatelné. Jen s tím zvednutím DPH i na potraviny budou mít ty blbce spíše slabé.
Pane Tomský,
nad kulturou tolik nezoufejte, stále existují antikvariáty. A mnohá původně braková literatura se postupem let stala klasikou.
Pokud byste mě požádal o radu, poskytnu Vám ji zdarma. Vydávejte sebrané spisy Václava Klause. Sázka na modrou Vám dosud vždy vycházela, tak proč se najednou ke svému idolu obracíte zády? Věřte trochu V. Klausovi, každý rok jednu knihu vyplodí. Při povinném odebrání veřejnými institucemi (knihovny, školy, ministerstva, diplomatická zastoupení), věrnými straníky (snad jich má být jen 30 000) a různými pravicovými voliči, dostanete náklad knihy na dnešní poměry značně vysoký. Navíc to zvládnete i sám vytisknout. Tak kupřed pravé, pěkně po modré! Hlavně nechoďte po oranžové a nechtějte vydávat spisy velikánů z ČSSD nebo KSČ(M). To byste opravdu, ale opravdu pohořel.
Pěkný večer
02. 03. 2011 | 20:28

Béda napsal(a):

Ještě jedna věc. Vláda kradověrných potřebuje mít v podhradí poslušné ovčany, s prominutím nevzdělané bl**e. Takové, kterým stačí tupé telenovely prokládané stupidníma reklamama, omezující se na četbu bulváru, černé kroniky, aférek politiků a pod. Rozhodně nepotřebuje lidi kritické, porovnávající, s rozhledem a vlastním úsudkem.

Proč myslíte že setrvale devastuje školství a vědu?
02. 03. 2011 | 20:29

Ládik!!! napsal(a):

Kydači,
ty reaguješ jako Pepek Vyskoč. Baví mě to. Lepší, než "Ubrečenci" na ČT1.
02. 03. 2011 | 20:32

Werner napsal(a):

Já věděl, že se nakonec, vy velký pravičáku dokud mu nešlápnou na paleček, ozvete. Knihy miluji nelíbí se mi těch 20 % a tuhle vládu nesnáším ale docela se mi libí jak těď cca po roce od bujarých oslav intoušů na střeše tančícího domu všichni (až na pár hard core tupců co evidentně nechápou co se kolem nich děje) brečí! Jen ať vám to vydrží do dalších voleb, pitomci
02. 03. 2011 | 20:40

Pepa Řepa napsal(a):

Knížky mám rád, podepíšu to, už teď jsou drahé.
Jen nechápu, proč je levnější když se objedná kniha od Amazonu s adresou do Němec a příbuzný mně ji doveze, než když ji objednám přímo do ČR.
02. 03. 2011 | 20:41

Gerd napsal(a):

Pepo Řepo,
ve Vašem případě se jedná o export a na ten se žádné DPH nevztahuje. Možná se podobného nápadu chytnou i Vietnamci a začnou místo textilu prodávat po stáncích knihy. Pekná, jevná, šuší. Čím víc proužek, tím víc Adidas.
Nebo při téhle drahotě začneme knihy nakupovat přes německé knihkupce.
Pěkný večer
02. 03. 2011 | 20:48

Vico napsal(a):

Tomský napsal : "zdaňte dorty, zdaňte lízátka, když už chcete za každou cenu konat dobro! Nejde-li jinak, zdaňte třeba sůl, vodu a vzduch, to musí lidé konzumovat za všech okolností..."

a když chcete konat ještě větší dobro, zdaňte i inkubátory.

Tomský napsal : "Nechtějme žít pod terorem řecké symetrie."

Před pár měsíci tu někdo skřehotal, že s "bradavicí" tu budeme mít Řecko.

S naším "vzdělaným a sympatickým premiérem" tu místo Řecka máme řeckou symetrii.

Asi tak.
02. 03. 2011 | 20:48

Petr M. napsal(a):

Moc děkuji za tento text a petici.
02. 03. 2011 | 20:50

Gerd napsal(a):

Ještě jeden vstup. Vlivem zvýšení DPH bude dražší vstupné na filmy a rozjuchanému duu Mádl Issová poklesne návštěvnost.
02. 03. 2011 | 20:50

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pepo Řepo,

já jsem napsal i ministrovi kultury.

Nechci loudit, ale pokud nás bude víc, třeba si toho v poště všimnou :)

PS: Moc tomu nevěřím, reCaptcha naznačuje funeral
02. 03. 2011 | 20:56

Maximus napsal(a):

Pane autore, Koniáš byl proti Kalouskovi a spol. úplný břídil, jaképak pálení knih, stačí zvednou daň a vše je elegantně zařízeno.
Jo, tady se ještě budou dít věci, tady bude strandy kopec!
02. 03. 2011 | 20:57

rejpal napsal(a):

autor
Rozumím vám, protože s touhle branží mám taky něco společného. Ale nerozumím vám už vůbec, proč podporujete ve všem ostatním tuhle skvadru, která nejen zdraží knihy, ale i třeba léky. Kdybyste byl konsekventní, protestoval byste proti zvyšování DPH en bloc. Takhle to bohužel vypadá jen jako pokus o malou domů.
02. 03. 2011 | 20:57

Ládik!!! napsal(a):

Klasickou literaturu už má každý normální člověk dávno koupenou. Co z nových knih se stane klasikou, to mi může být jedno. Brak kupovat nebudu, může mít DPH i 100%...
02. 03. 2011 | 21:04

TomášL napsal(a):

Rejpale

Už to tak bývá, že lidi se dožívají delšího věku, tedy roste i finanční náročnost ve zdravotnictví. A jelikož nejsou peníze nafukovací, tedy si musíte více zaplatit (buďte rád, že máte takové zdravotnictví, o kterém se nezdálo ani Vašemu dědovi a který platil jakékoliv vyšetření jak mourovatý).

S pozdravem

Tomáš
02. 03. 2011 | 21:04

rejpal napsal(a):

TomášL
Nějak mi uniká, jak souvisí zvýšení DPH s finanční náročností zdravotnictví. A informace je přímo od zdroje - obavy dal najevo dnes i ministr zdravotnictví, který v té chvíli ještě doufal, že léky budou z toho seznamu vyjmuty. A nejde jen o léky. Nemocnice nejsou plátci DPH, takže veškerý materiál se jim zdraží. Vládní odhad se pohybuje mezi 5 až 6 miliardami, nezávislý mezi 10 až 15 (pět až sedm odhadují BEZ léků). Kde oni vezmou peníze? Zase od nás. Obahujete neobhajitelné a argumenty o našich dědech jsou dost laciné. Mimochodem, má máma byla z chudých poměrů, za první republiky onemocněla TBC a neměla se sanatoriem žádné problémy. V dnešním systému by je měla. Zkuste zajistit příbuznému, který je po mrtvici, rehabilitaci v některém ústavu. Nebude to mít jednoduché, a pokud nebudete mít někde známosti, dost možná budete mít smůlu.
02. 03. 2011 | 21:15

Béda napsal(a):

Autorovi regulační daň ve zdravotnictví nevadila. Lidé po zavedení, 30 Kč, poplatku v ordinaci, 100 Kč za lůžko na den, platby za léky a samoléčbu na vlastní náklady namísto nemocenské najednou zázračně vyzdravěli.

Regulační daň na knížku mu ovšem vadí. Přitom mládež je odsouzena kupovat si i zdražené knížky a učební pomůcky, pracháčům to může být jedno a nevzdělancům, jak tvrdí squadra úspěšných škoda perly házet - i kdyby byly knížky zadarmo, stejně jim to podle chytrýsků k ničemu nebude. A kdyby náhodou některým bylo, pak by ještě byli otravní a něco by se jim mohlo nelíbit.

Takže vo co že autorovi vlastně gou?
02. 03. 2011 | 21:20

Exekutor napsal(a):

Ládík
neboj, beru i knihy,
takové Sebrané spisy mají větší cenu než ta tvoje klasika.
02. 03. 2011 | 21:21

klarelhá napsal(a):

Chtěl jsem diskutovat a BEDA, v 02. 03. 2011 | 20:29,
mi to /skoro/ maří!
Soudím, že pro kolonizazci vlastního národa a zavedení neofeudálních poměrů, jsou myslící lidé a vzdělaní občané nejen nežádoucí, ale systému přímo nebezpeční. Takže se nedivím, že stávající vláda knihy více zdaní, ale naopak se divím, že knihy, časopisy a noviny pořádně nezdaní nějakou mimořádnou spotřební daní. Nejspíš proto, že by to zdanění muselo být selektivní.
Cenzuru nebo samocenzuru vláda zavádět nemusí, ta je už dávno realitou danou závislostí medií na příjmech z inzerce .
02. 03. 2011 | 21:25

Kramerius napsal(a):

Dalo se očekávat že ti slaboduší si budou myslet, že nakladatelům jd o byznys.
Tady je faktická informace: po nákladech na výrobu, procentech pro distribuci, knihkupce a honorářích pro autora zbyde nakladateli 15 % zisku... a to hrubého. Račte si spočítat.
Dále: vy, kteří nepovažujete za důležité dovzdělání a vzdělání lidí a kterým se kniha jeví stejně jako třeba lednička byste si měli laskavě uvědomit, že kniha je síla, neboli jak říkají Britové, knowledge is power.
V Anglii od roku 1857 je daň na knihy, noviny a časopisy, tedy informace 0 - slovy NULA:

A ještě něco: pokud napadáte autora jako někoho, kdo se stará o zbytečnosti, tak alespoň pomyslete na své potomky a jejich potomky, neboť - jak je Vám snad známo, naši studenti při mezinárodních soutěžích hluboce zaostávají a to i za Finskem.
A pokud jste nespokojeni se stavem věcí v zemi, tak obraťe své ideje správným směrem a ne návrhy, které mohou vést k ještě menší sebevzdělanosti a informovanosti, neboli k zhloupnutí
02. 03. 2011 | 21:25

antoninovy napsal(a):

"Ale fuj, to jsem se lekla..."

Už jsem si Alexandře myslel, že to s tím hodnocením premiéra myslíte vážně, pak mi došel ten Váš britský způsob břitkého humoru.

Kdyby to vše bylo jen o těch knihách, ach jo.

Zdravím všechny zde

an
02. 03. 2011 | 21:26

TomášL napsal(a):

Rejpal

Děd, po mrtvici, byl okamžitě převezen do DDN i s rehabilitaci(2001). Strýc s TBC(2005) do Jablunkova s okamžitou hospitalizaci (jedná se o vysoce infekční onemocnění). Tedy zkušenosti mluví jinak.


S pozdravem

Tomáš
02. 03. 2011 | 21:32

Medikolog napsal(a):

Pane Tomský, Béda vám to napsal již ve 20.09..

Navíc: I knihovny se musí uživit a tak kupují takové knihy, o které mají čtenáři zájem.
Sebrané spisy Václava Havla a pod. prodáte ve velkém nákladu pouze jako povinnou školní četbu.. jako kdysi sebrané spisy toho kterého mocipána: Povinně zakup, po jeho odejití od koryta zahoď a zapomeň. Pokud možno neotevřené (zásluha v třetím odboji).
Ale líbí se mi, jak (podle Ládíííka!!! levičácky) naříkáte nad vidinou krámu plného předražených ležáků. A teď k tomu i DPH jako na bůček... Zkuste jako kovaný pravičák nabízet modlitební knížky a sebraná zaříkání místo léků a za stejnou cenu. Narozdíl od léků lze knihu zaříkadel a modliteb použít opakovaně a ještě ji odkázat dalším generacím.
02. 03. 2011 | 21:38

rejpal napsal(a):

Kramerius
Pokud jste náhodou vydavatel specializovaný na určitý obor s málo početnou cílovou skupinou, nemůžete vůbec dávat knihy do centrální ditribuce, protože byste byl ve ztrátě. Ty daně celou situaci ještě vyostří. Jenže podobné problémy budou mít nejen vydavatelé knih, ale celá řada dalších oborů. Volání po jedné výjimce doprovázené souhlasem se systémem nic neřeší. I kdyby knihy zůstaly v 10% sazbě, k poklesu stejně dojde. Ona je tu totiž nejen ta daň, ale celá spousta dalších připravovaných poplatků, nárůst cen daný situací mimo naše hranice, deregulace nájmů - v Praze už teď je běžné HOLÉ nájemné za panelákové 3+1 přes 10 000. Spousta lidí si knihy neodepře - jen bude chodit do levných knih a antikvariátů. Ostrouhají vydavatelé a samozřejmě i stát, protože nakonec na DPH vybere stejně nebo méně než předtím. Takže bude muset záplatovat díry zvýšením jiných daní. V době kdy ekonomika neroste nebo se jen váhavě začíná hýbat, je takovýto experiment naprosto kontraproduktivní.
02. 03. 2011 | 21:38

Al Jouda napsal(a):

To autor :
I kdyby byla nulová daň na knihy, tak dnešní mladou generaci to číst nepřinutí. Snad to napraví až masové rozšíření tabletů, které umožňují číst knihy v elektronické podobě. Pak ovšem bude Kalousek se svojí DPH namydlen !
02. 03. 2011 | 21:41

rejpal napsal(a):

TomášL
Mé zkušenosti jsou z let 2009-2011 v Praze. Ale připouštím, že na různých místech se může situace dost lišit. Navíc u akutních infekčních onemocnění si prostě laxnost a přílišnou šetrnost nemůže dovolit nikde nikdo.
02. 03. 2011 | 21:44

TomášL napsal(a):

rejpale

Nyní s Vámi musím souhlasit. Když děláte v oboru, rád bych se zeptal, o kolik Vám padl obrat za poslední 3 roky v procentech a jak se díváte na mladší generaci, která si začíná kupovat iPardy, čtečky elektronických knih atp.?

Děkuji za odpověď

Tomáš
02. 03. 2011 | 21:45

Otázkář napsal(a):

sympatický premiér? Tak nakonec i Tomský má smysl pro humor a pak, že prý je to suchar (jako ten sympatický premiér) :)
02. 03. 2011 | 21:46

antoninovy napsal(a):

Ad Pepa Řepa

richtig, vybrousíme si němčinu, warum nicht, podíváme se do vlastních i cizích knihoven, odfoukneme prach, na klasiku z knihoven veřejných, nakonec, něco na tom možná bude. Jinak, děkuji za Vaše laskavá slova a přání, oceňuji. S tím "jihem", naprosto souhlasím a dochází mi věci a těším se na to - pak.

Ad Gerd

píšete dobře a obsažně, zaznamenal jsem i pod Hořejším s Vlkem, díky za dobré a inspirativní.

S přáním všeho dobrého a s Pax

an
02. 03. 2011 | 21:46

rejpal napsal(a):

TomášL
Jsem trochu v odlišné situaci. Rozpočet výrazně sanuje inzerce (dělám odbornou literaturu pro pár stovek lidí). Jenže ta meziročně padá o dvacet procent. Protože se šetří všude. Snažíme se držet ceny jak to nejníže jde, ale mám výhodu, že pro vydávání té literatury jsou i jiné motivace, než komerční. Jinak bychom krám zavřeli už dávno. Distribuujeme sami, občas něco dáme do pár knihkupectví do komise. Nemůžeme si dovolit 50% marži velkých distributorů. Celé nakladatelství je součástí instituce s více oblastmi podnikání a tvoří ho jeden člověk a pár externistů.
02. 03. 2011 | 21:59

rejpal napsal(a):

TomášL
Ještě jsem přehlédl závrečný dotaz. Tyhle ty hračičky jsou nový fenomén, dnes převážně obhospodařovaný mladými lidmi. Je těžké předvídat, zda časem pochopí, že slovo tištěné má jiné poslání než internet. Sám trávím u počítače a na netu denně spoustu hodin, ale knihu to nahradit neumí. Předností netu je interaktivita, možnosti rychlé aktualizace, ale já sám používám elektronické knihy jen tehdy, když hledám nějakou konkrétní informaci, beletrii by mě v životě nenaopdlo číst z pédéefek nebo podbných formátů. Ale fakt neumím předvídat, zda jak budou knihy novým generacím chybět. A stále je dost mladých, kteří čtou i knihy
02. 03. 2011 | 22:04

antoninovy napsal(a):

Ad Medikolog, Al Jouda

ono to s tím čtením knih u dnešních mladých není zase až tak špatné, jen si všimněte v tramvajích a v metru, pokud tedy čtou a nemají v uších dráty, čtou knihy a ne třeba denní tisk nebo Reflex apod.

Taky jsem v příspěvku výše zapoměl na instituce antikvariátů, tam to začíná žít, to má velkou perspektivu i co do kšeftu, pochopil to i Zdeněk Cibulka, co má Literární kavárny v Řetězové a v Týnské, v té posledně jmenované udělal z regulerního knihkupectví perspektivní antík s knížkami a věřím, že mu to bude šlapat.

Jinak, k situaci s nakladatelským a knižním trhem a s distribucí, je to všechno nějak nešťastně a pomotané, teď se tím nebudu zabývat, ale je fakt, že u nás titulů vychází moc, až příliš mnoho a tak se potencionální kupec v tom nevyzná a zmatený z té přehršle nabídky často odchází jen tak.

A co třeba zase - samizdat, nebo nějaké jiné ekonomicky výhodné a zároveň i na sebe výdělečné edice, pamatujeme přece ještě brožované a nerozřezané levné publikace z první republiky. Proč je třeba vydávat tak polygraficky přepychové a nákladné běžné tituly, asi proto, že na tom polygrafie i distributoři více trhnou, chovají se holt tržně.

an
02. 03. 2011 | 22:05

Tenco napsal(a):

Vyšší DPH na cigarety, šnaps, pivo /jsem sám proti sobě/, zdanění prostituce, vyšší zdanění hazardu, osobních aut s vysokou spotřebou, výrob produkujících exhaláty, služeb obtěžujících hlukem, zábory půdního fondu, reklamu... tomu bych rozuměl.
A supersazba daně na blbost politiků.
Jedinečná šance jak narvat státní kasu až po okraj.
02. 03. 2011 | 22:09

TomášL napsal(a):

rejpale

Děkuji za odpověď!

Na interaktivní se ptám z důvodu, že pomalu a jistě moji vrstevníci přecházejí na čtečky...

Jaký druh odborné lit. děláte?

Děkuji za odpověď

Tomáš
02. 03. 2011 | 22:10

rejpal napsal(a):

antoninovy
Ta výpravbost (často neopodstatněná) může být určitým důsledkem (následkem) posunu k povrchnosti. Ceny knih to samozřejmě výrazně zdražuje, ale zase mají větší šanci, že to někdo koupí. Lidí, kteří si klidně koupí tlustospis vysázený osmibodovým písmem na recyklovaném papíru a bez obrázků, je dost málo. Na druhou stranu, tento typ lidí je ochoten kupovat i drahé knihy (pokud na to má).
02. 03. 2011 | 22:14

rejpal napsal(a):

TomášL
Jeden z oborů potravinářství pro profesionální sféru.
02. 03. 2011 | 22:16

TomášL napsal(a):

Antoninovy

"Proč je třeba vydávat tak polygraficky přepychové a nákladné běžné tituly, asi proto, že na tom polygrafie i distributoři více trhnou, chovají se holt tržně."

Nejenom obsah knihy dělá v dnešní době knihu, avšak i estetika knihy je důležitá. A pakliže je velký sortiment, tak aby kniha upoutala pozornost v regálu, musí být krásná a nepřehlídnutelná a svým obalem volat "tady jsem". Osobně tomu říkám "podprahová reklama knihy". Toť můj osobní názor...
02. 03. 2011 | 22:17

rejpal napsal(a):

TomášL
Souhlasím. A pokud výpravnost odpovídá tématu a pojetí knihy, musí mít každý, kdo tu knihu, vydá příjemný pocit.
02. 03. 2011 | 22:20

Carlos V. napsal(a):

Pane Tomský, ač s pojetím penzijním reformy nesouhlasím, nemohu souhlasit ani s Vašimi argumenty.

Váš argument je de facto voláním po zvýhodnění jedné skupiny lidí. Čtenářů.

Osobně se cítím sám za sebe dost odpovědný, abych si určil zboží a služby, které zakoupím. Nepotřebuji pobídky od státu typu : kup si knihu, vyjde to levněji než mičuda.

Stát tu není od toho, aby lidem šahal do svobodného výběru - a zvýhodňoval někeré požitky. Občan je volič, každý se stejným právem a svobodou, a stát má respektovat jeho výběr - a ne financovat slevu na knihy.

Žádnou daň není radost platit. Ale pokud mám platit nějakou daň, tak upřednostňuju DPH - platím za svoji žravou spotřebu, ne ze své ?píle?.

Opakuji, nad zvýšenou DPH nejásám. Zejména, má-li být výnos použit k tak pochybnému podniku, jako je druhá vlna podpory zaměstnanců penzijních fondů.

Rozhodně ale nepláču nad osudem podnikatelů v oblasti vydávání a prodeje knih. Vítejte ve stejném rybníku jako ostatní.

Podobných lobbystistických výkriků jsme už slyšeli a uslyšíme. Kulturníci bojujou za kulturu obecně, Koenigsmark s Tomským za knížky, určitě se ozvou herci a novináři. A opět - elity národa, co musí být chráněny a bez nich národ zemře ...

A že máme elit - umělce, novináře, lékaře, vědce - ale oni i ostatní jsou hrozně důležití. Už to tu bylo - bez levných hospod příjdeme o spoustu pracovních míst, lidi budou žrát nekulturně buřty a umřou na rakovinu žalodku. A bez levných hotelů nebudou turisti.... atd.

A když nejde o daň, dejte jinou podporu - šrotovné na auta, dotace zemědělcům, odbě na řepku, práci lidem v penzijních fondech a stavbeních spořitelnách.

Nene. Zapomeňme na lobysty a zatěžme všechny stejně. A nepodporujme tunely a přihrávky ať je lobysta sebevýmluvnější.

A dovolte mi ještě impertinentní poznámku. Píšete jako intelektuál, dychtící po levné čtivu, či jako autor, dychtící po maximalizaci odbytu ?
02. 03. 2011 | 22:23

antoninovy napsal(a):

Ad Rejpal et TomášL

Lidé milí, děkuji za odpovědi.

Určitě souhlasím, jak je příjemné a milé, když se člověku ocitne v rukách kniha sličná, s krásnou grafikou,typografií, perfektně vyvázaná a papír tónovaný, hutný trvanlivý.

Jenže, třeba u prvních vydání souačasných autorů bych dával přednost tomu, aby kniha tzv. šla do světa, aby se četla, aby se dostala mezi široký okruh čtenářů, a tak i levně produkovaná kniha, s vyšším nákladem by se vydavateli přece měla rentovat.

Když se dívám na vydání třeba Otakara Březiny s Bílkovou grafikou, Demlovy Šlépěje, to všechno je přece v brožovaných edicích a jak si to sběratelé dnes považují, pár těch věcí mám.

To se dělá přece i ve světě, když dneska ve Státech vydávají po letech klasiky, tak je to hard cover, ale kdysi ta díla spatřila světlo světa v levných edicích, soft covers, přece.

Souhlasíte, nebo je to ještě jinak ?

DSalut

an
02. 03. 2011 | 22:32

Da.Rock napsal(a):

Pane Tomský, já s vámi souhlasím, ale narozdíl od vás mám čisté ruce - já je nevolil.
Vy ano - a to přesto, že se tito kulturně-sociální devastátoři nikdy svým úmyslem sjednotit DPH netajili. Ti, kdo umí číst, si to mohli zjistit v jejich volebních programech. Proč jste neučinil totéž? To chcete bycha honit až teď, když už je pozdě? Proč jste nebil na poplach už před volbami v roce 2006, kdy ODS poprvé vyrukovala s návrhem jednotné sazby DPH?
Když ono se ale tak dobře nadávalo na Paroubka, že?
Jenže kdyby vládl vámi nenáviděný Paroubek, je na knihy ještě pořád daň 5%.
02. 03. 2011 | 22:41

Tenco napsal(a):

Carlos V.
Je pro stát lepší když občan dlí u šnapsu či piva v hospodě, kouříc přitom jedno retko za druhým...
Anebo je lepší, když tentýž občan doma louská Sókrata, Konfucia, Fromma, Diogéna Luurentia, Maxe Webera, Stiglitze, mladého Marxe, Srutona, BUchanana, Koukolíka...
a používá přitom energeticky úsporné osvětlení dlíc přitom v teple svého zatepleného domu ?

Daňová politika, jako jeden z nástrojů tlumících nezdravé návyky a vášně na jedné straně a podporující udržitelnost stávajícího stupně diferenciace, je rozhodně lepší než vzdání se takového instrumentu.

Občan platí daně ne proto, aby se z nich někdo měl dobře, ale aby se cítili dobře všichni. Nebo alespoň většina občanů.

Evoluce je založena na diferenciaci. Z podstaty tomu tak musí být. Svět není statický. Na dynamismus pak je nutno reagovat tak, že musí býti k dispozici nástroje, který tento dynamismus reflektují a odpovídají na něj.

Pouhá cenová modulace nestačí.

Posledním důkazem byla finanční krize.

Exponenciála je hlubokým omylem.

Vždy se jedná o zvonovitou křivku a její parametry. Které člověk - rozumná to bytost je schopen ovlivnit. Svým jednáním. Od toho je člověk člověkem.
V určité fázi pak musí přemýšlet i tak, aby stávající zvonovitou křivku byl schopen alternovat křivkou novou.
Jedním z nástrojů v případě kategorie stát či společnost - jsou právě daňové nástroje.

Je to pořád lepší, než řešit situaci ad hoc.

Mnohdy totiž bývá pozdě a důsledky takových řešení mohou být neodvartné a katastrofální.

Procesy se totiž dají rozfázovat v čase.
Nejlepší metodou pak není skok, ale plynulá modulace. V souvislostech.

Dobrou noc.
02. 03. 2011 | 22:47

rejpal napsal(a):

antoninovy
K otázce současné beletrie a problémů spojených s vydáváním se neumím vyjádřit. Myslím, že problémem je malý trh daný jazykovou bariérou. Kupodivu však i malém trhu jsou problémy s distribucí podobné jako na velkém. A myslím, že trochu problém je i tehdy, když cena je nízká. Knihkupci musí každý titul přijmout do skladu, jsou s tím určité režijní náklady, a pokud mají marži třeba 30 % a finální cena knihy i s daní je řeněme 150 Kč, moc na tom nezískají. Osobně jsem se setkal v jednom knihkupectví s odmítnutím odůvodněným nízkou prodejní cenou knihy. Samozřejmě, pokud jde o titul známého autora, je situace úplně jiná. Ale ze všeho nejvíc záleží na uvažovaném nákladu. Pokud se kniha prodává v nákladu 500 kusů (ale i méně), je i paperback poměrně drahý. Ale každé podnikání má své. Dělat v tomhle oboru má několik úžasných výhod: výsledek je vidět, zpětná vazba se dostaví rychle, držet v ruce hezkou knížku (ale i třeba CD a ještě více klasický vinyl) dává více radosti než prohlížet pdf nebo dívat se na názvy mp3 souborů. Ale třeba jsem jen staromilec a těm, co přijdou po nás už to chybět nebude.
02. 03. 2011 | 22:47

Rumcajs napsal(a):

Pane Tomský, vidíte co jste si nadrobil ? Zbytečně se vystavujete levičáckému hýkání a přitom ve skutečnosti o nic nejde.

Vy máte určitý balík a zhruba polovinu musíte odevzdat. Jestli tou daní nebo tou, je to jedno. Nakonec Vám stejně zbude jen ta polovina.

Jinými slovy. Buď Vám vezmou deset korun na litru nafty a pak si můžete koupit knihu o deset korun levněji a nebo vám těch deset korun nevezmou, no a pak si můžete koupit knihu o deset korun dražší.
U nás v Řáholci tomu říkáme "Prašť, jako uhoď!"
02. 03. 2011 | 22:51

Da.Rock napsal(a):

U vás v Řáholci taky nedomyslíte dál, než k prvnímu keříku.
02. 03. 2011 | 22:53

Rumcajs napsal(a):

Da.Rock:

Co zase nechápeš ty prázdná nádobo ?
02. 03. 2011 | 22:55

Tenco napsal(a):

Rumcajs
Prázdná nádoba se vždy dá naplnit něčím novým.
Nádoba, plná splašků, i kdybys do ní přilil to nejznamenitější víno, bude zase a jen nádobou se splašky.

Dobrou noc.
02. 03. 2011 | 23:01

Carlos V. napsal(a):

Tenco, jasně, zrovna onehdy mi říkal soused, že si chtěl koupit Nietscheho, ale protože byl moc drahý, šel do hospody na deset piv ....

A až bude kniha o deset procent dražšeí, nekoupí ji už nikdo.

Anebo je to jinak. Lidi své záliby kvůli pár procentům daně nezmění. Jeden si leda koupí lahvové domů ... a druhý koupí o knížku za rok méně.

Tomského boj není bojem o pokles vzdělanosti. Jde čistě o jeho prachy.
02. 03. 2011 | 23:02

Da.Rock napsal(a):

Rumcajz: Nechápu tvé mozkové pochody. Ale to věru nejsem sám.
02. 03. 2011 | 23:03

antoninovy napsal(a):

Ad Rejpal, tak se mi něco nepovedlo, rozepsal jsem se k té naší věci a ten Acer mi zase zamrznul, přišlo to do kelu.

Ale nic, to víte, že ta stará dobrá kniha nezhyne, ani ty vinyly, je to totiž konkrétní a haptické a smmyslově milé.

Na ty Ipady moc nevěřím, jak mám zkušenost s laptopy, ten display totiž něco nepěkného dělá s naším zrakem, jak tam jsou ty kmitočty, jak to vlastně nustále mrká a vysílá nějaké záření, vysiluje to zrak, unavuje člověka. Při práci s PC, třeba po dvou hodinách jsem unavenej a nevidím, jako bych složil fůru uhle. Když však zalehnu do pelechu s knihou Tolstého, Hesse, Werfela, mohu si v tom číst a snít až do klidného stavu lucidního před usnutím. Nemluvě o tom, že nebydlím s televisorem. Ignaciánské kontemplace přes usnutím a při ránu, to také, ano.

Tak uvidíme, jak to s námi půjde dál, zdravím i pana Rumcajse, ukázal se tady...

an
02. 03. 2011 | 23:06

Da.Rock napsal(a):

Carlos: Ano, jde i o prachy. Jde i o existenci nakladatelů, autorů, překladatelů, tiskáren a knihkupců. A proč by nemělo jít? Pravicová vláda se zaklínala podporou podnikatelů. A co vlastně pro jejich podporu udělala? Nic. Jen jim to čím dál víc komplikuje.
02. 03. 2011 | 23:07

Tenco napsal(a):

Carlos V.
To vím./Tomského boj není bojem o pokles vzdělanosti. Jde čistě o jeho prachy. /
Tenco 02. 03. 2011 | 19:51

Váš soused není relevantní statistický vzorek.

Metoda cukru a biče funguje v statisticky relevantním souboru.

Věděli to už za starého Říma.
Ví to /bo´užel až dnes / i IMF.
Ví to SEC.
Ví to.....
02. 03. 2011 | 23:07

antoninovy napsal(a):

Hoši, Rumcajsi, Tenco a další, už zase zlobíte, pošťuchujete se a a házíte po sobě křídou a houbou.

Ještě jednou a všichni půjdete za dveře a tam si to s vámi pan školník vyřídí.

Ti nejzlobivější dostanou karcer, víte co to je ? To je ten kvelb pod schodami školní budovy, tam budete po tmě půl hodiny. Tak si to rozmyslete.

Tak se kluci umoudřete, pěkně prosím.

an
02. 03. 2011 | 23:18

antoninovy napsal(a):

Carlos V.

Před časedm jsem potkal tady v Praze onoho pěkného a výtečného malíře Rudu Němce /ostatně, koukal jsem, na aukcích jeho věcí vyjely pěkně nahoru/, a ten mi povídal -

JÁ UŽ NEROZUMÍM NIETSCHEMU
02. 03. 2011 | 23:25

Tenco napsal(a):

antoninovy
Když on si začal...búúúúú

Schovává si tam školník šnaps ?

V tom případě beru. Ale ať jsem tam dřív než Rumcajs.
Jaký ten má splávek.... !!

:)))
02. 03. 2011 | 23:26

Carlos V. napsal(a):

Da Rock. : otázka je, proč podporovat investory právě v jednom segmentu ... a jinde ne. Proč zvýhodnit výrobce a prodejce knih a proč ne mičud ? I sport je společensky prospěšný...

Tenco : metoda cukru a biče funguje. Zejména sociálním inženýrům, přejícím si formovat své stádečko k obrazu žádanému.
02. 03. 2011 | 23:29

aryn whitewolf napsal(a):

Pane Tomský,
jak se tak dívám tak Vaši drazí kamarádi (pro tuto společnost - politický turista Kalousek a ti druzí) najednou nechtějí nic slyšet o vzdělávání národa, těch lidí, kteří je dosadili do jejich teplých křesel a i z literatury si udělali kšeft! Kdyby se naní dalo pořádně vydělat, pak by jsme z literatury měli jen HoNoviny nebo Blesk. Myslím si, že najednou trochu pozdě brojíte za literaturu - nebo jste se už do toho jeich daňového kšeftu nevlezl ???
02. 03. 2011 | 23:33

Tenco napsal(a):

Jistě, neviditelná ruka trhu, že ?
Byla dost viditelná v oněch událostech mezi roky 1929 až 1945.
A několikrát i potom.

Pochopte jednu věc - Adam Smith popisuje ideál. A to optikou sklonku 18. století.

A ten jak známo je nedosažitelný.Tedy ten ideál Sklonek 18. století samozřejmě dosažitelný je.

Ano, já se raději přikloním k malé masarykovské práci a Popperovi než k rezignaci nebo Platónově pojetí organizace společnosti.

Nevadí mi to. Dožiju s tím.

Vy si věřte na osvícené banléře a jejich roli v distribuci kapitálu.
02. 03. 2011 | 23:34

antoninovy napsal(a):

Carlos V.

Sorry, až teď jsem se řádně dostal k Vašemu příspěvku z 02. 03. 2011 | 22:23

Nu, to je tedy gruntovně k věci, konečně, díky.

an
02. 03. 2011 | 23:42

honolulu napsal(a):

Pane Ladik,
pane Rumcajs, Vy jste oba dva z Ostravy, neslo by ve jmenu civilizace namlatit Tencokydovi nekde pred jeho knajpou ?
Byl by to prinos pro Aktualne CZ. Ja to mam trochu z ruky a Ostravu znam, pouze z Google maps. Udelejte neco pro blaho lidstva. Je to vyborny vychovny prostredek. Rikal to uz Micurin, nebo Makarenko ? ? ? Zapomnel jsem jmeno toho velikana. (Nebo aspon reknete Romum, ze ma Tencokyda v trenkach US $ 1000.)
02. 03. 2011 | 23:43

antoninovy napsal(a):

Milý Honolulu

že Vás zaberu do té sorty zlobivých spolužáků a že půjdete za dveře jako první, zlobíte, opravdu zlobíte, nerad bych to dělal, ale nevím nevím, když budete takto pokračovat, navrhnu učitelskému sboru sníženou známku z mravů, zamyslete se nad sebou, žáku Honolulu.

Jestli chcete opravdu postoupit do vyššího ročníku, budete muset na sobě pracovat, aby to nebylo jako s tím školákem z povídky Jamese Thurbera, pravda měl jinou barvu pleti, ale byl sveřepý a špatně to s ním skončilo.

Žáku Honolulu, máte téměř důtku, zamyslete se nad sebou, zapracujte, blíží se školní konferece.

Cheers

an
03. 03. 2011 | 00:07

skeptický napsal(a):

Bohužel rozhodnutí Marie Terezie,že gramotnost poddaných není na závadu a následná povinná školní docházka pro děti poddaných vedla ke komplikacím,protože ne všechny knihy jsou nezávadné.

Závadnost obsahu některých knih,zakazování,vyhledávání těchto,konfiskování a následné spalování je náročná záležitost.

V zájmu korektní unifikace historie budoucnost leží ve vydávání prověřených knih pouze na webu,a všechny papírové knihy budou z bezpečnostních důvodů odstraněny.

Některé problematické texty budou na netu zachovány,a zájemci zjištěni.To se děje už dnes.

Vlastnictví knihy se stane trestným skutkem,popřípadě i hrdelním.
Dnešní Libri prohibiti je totiž neudržitelné.

Gramotnost bude postupně omezována vhodnými vysokoškolskými programy,PC a gender kursy.Vydavatelé skončí v muzeu dějin,jako kdysi dráteníci.
03. 03. 2011 | 06:18

Ládik!!! napsal(a):

honolulu,
Rumcajs je někde od Hanušovic, přes Skřítek je to do Ostravy cca 135km. Myslím, že Kydač si namlátí hubu sám, pokud už se tak nestalo. Stačí, když ji otevře někde na ulici Obránců míru nebo Mostevské (dnes Tavičské).

Pane Nový,
čučím do kompu od rána do večera (s přestávkami) cca 20 let, oči OK - nejdřív monitor s křemíkovým sklem, poslední roky LCD. Oči podle mě odchází věkem, ne kompem.
03. 03. 2011 | 06:20

protivítr napsal(a):

Barbar Koniáš(Kalousek) v moderní ekonomice nepotřebuje pálit knihy, stačí jen lidem vzdělání znechutit, včetně školného, apod.marasmů.
Kde jsou ty ideály dostupného vzdělání a pokroku ve společnosti. To by vzdělaný a chytrý člověk jakým byl Rousseau nepochopil, na rozdíl od nejchytřejšího a nejkrásnějšího člověka na zemi jakým je V.Klaus.
Přeložme řeč našich nejsvětějších mafiánských představitelů, kterým jsme dali právo okrádat nás jejich voliče, VY DEBILOVÉ, PŘÍŠTĚ NÁS VOLTE, NE BUDETE VOLIT POVINNĚ, a jestli ne, tak se Česká nRepublika promění v peklo na Zemi.
Už teď je zjevné, že obrysy pekla v podání našich mafiánů získávají stále silnější kontury....
Pro vás přetlumočil z řeči našich bezpáteřních kreatur váš protivítr...
03. 03. 2011 | 07:01

Sladký napsal(a):

Nečasova vláda zvýší daně NEJVÍC V CELÉ HISTORII. Stačí vám to,pravicoví fundamentalisté? Jste schopni pochopit aspoň tohle, když už jinak naprosto nic?
03. 03. 2011 | 07:35

Ládik!!! napsal(a):

Jejda, Sladký četl titulek.
Sladký, já platím na daních 2500 denně. Jestli mi to zvýší na 2600, to mě nepoloží. Snížím základ.
03. 03. 2011 | 07:43

Sladký napsal(a):

Ládík- víš, že mne nijak nepřekvapuje, že asociální psychopat nevidí nic jiného a nikoho jiného, než sebe?
1.Možná by sis mohl najít předvolební vystoupení Nečase, v nichž tvrdil, že zvyšování daní je levicové a oni daně zvyšovat nebudou. Nezájem,že? Asociální psychopat si cosi odečte.
2.Opatření těžce poškodí miliony lidí a v posledku prohloubí sociální i ekonomické problémy v zemi.Mimo jiné se to projeví i v růstu kriminality. Nezájem,Asociální psychopat si něco odečte.
Škoda slov.
03. 03. 2011 | 07:55

jozka napsal(a):

A jeje, dalsi pokrytec, co mu slapli na kuri oko... Nevim, co tu kvicite, Tomsky, tohle je vase parta, za tu jste se bil vy. A zrovna tohle je ta splnena cast slibu.
03. 03. 2011 | 08:01

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
já tady vyslovuji svůj názor a v dobré víře svůj příklad. Máš s tím problém? Jiný platí denně 500Kč, jiný 25tisíc, jiný neplatí nic - jen bere. Jak byz zařadil ty 3 lidi? Kdo z nich je normální? Knížku si koupím s daní 5% nebo 20%. Odbornou dám do nákladů a mám ji bez DPH. Tvoje měřítka jsou zvláštní.
03. 03. 2011 | 08:03

Milton Friedmannová napsal(a):

v tomhle státě bude drahé všechno. A vzhledem k tomu, že platy jdou mnohým dolů a např. v naší továrně na rukavice bereme od roku 2008 pořád stejně (62,50 na hodinu) a není kam utéci, neb další konkurenční továrny v okolí fůzovaly nebo ukončily činnost, myslím, že budeme muset přestat kupovat spoustu jiných věcí.
03. 03. 2011 | 08:04

Milton Friedmannová napsal(a):

Ládik!!!

měl byste si založit knihovnu a půjčovat dětem chudých rodičů. Nebo nepotřebné knihy věnovat nějaké škole.Víte, co znamená slovo mecenáš? Nějak se nám ze společnosti vytratili.
Vy jste nám celkem ukradený, že vy si knihu koupíte je irrelevantní, jde o celek.
Ale všimli jste si, že v magazínech o bydlení v ukázkových bytech dnes nemá knihovni nikdo, že se na toto v bytech nemyslí, dříve to bylo bežné zařízení pokoje a v magazínech v bytech běžně navrhováno.
03. 03. 2011 | 08:08

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
další titulek je "Stovky lidí mrzly ve frontě".... jak bys to rozvinul? Byli to psychopati?
03. 03. 2011 | 08:08

náš a jejich napsal(a):

Jsme ještě mladí kapilalisté. Neumíme (my bohatší a bohatí) být solidární. Raději kdejakou korunu dáváme těm "neúspěšným", místo toho, aby jsme si je rozdělili mezi sebe! Potom čučíme, když pravice od nich nedostane hlasy pro svoji existenci. Přece každý ví, že ta nedostatečná lůza nám nikdy nebude vděčná. Rozčleňme konečně důchodcovskou vrstvu! Zdejší diskutující důchodci jsou ukryti pod nickami "náš". Diskutující s odlišnými moudrými, individuálními příspěvky jsou ukryti pod nickou "jejich". Vytvořme finanční "fond" pro diskutující "jejich". Posílejme si tu drobnou finanční částku, tu neupotřebenou reklamní drobnost, tu lahvinku pro ochutnání apod. Nepřišlo by vám milé, kdyby třeba nick "Rumcajs, bigjirka, Ládík atd." za diskutující moudra dostali pozornosti? Nebo panu Tomskému pošleme sem tam pro začátek pozornost s pěti nulami?
03. 03. 2011 | 08:09

Jana Pechová napsal(a):

Napadá mě trochu jiný úhel pohledu. Když se dnes v knihkupectvích dívám na ty tuny sra.ek (omlouvám se, ale jiný výraz mě nenapadá), stejně mám pochybnosti o tom, že by čtenář byl tímto výběrem ve výhodě. A to odhlížím od toho, že knihy jsou navíc často plné pravopisných chyb.
Ještě jsem neslyšela, že by cena knihy byla rozhodujícím faktorem pro její koupi, a už vůbec ne pro její přečtení.Proč by se jinak nakladatelé tak často uchylovali k obřím výpravným encyklopediím všeho druhu?
Á propos: zkoušeli jste v posledních letech někdo koupit třeba zlatou ruskou klasiku v odpovídající kvalitní úpravě? Já ano, mnohokrát a marně. Hodnotná literatura se ztratila mezi životopisy nejrůznějších superstar, kuchařkami od celebrit, které se sotva naučily zapnout sporák či tzv. cestopisy lidí, kteří strávili několik týdnů dovolené za hranicemi.
Ať stát či samosprávy z veřejných peněz nějakou rozumnou grantovou politikou podporují vydávání kvalitních titulů. Zvyšovat nakladatelům obrat za brak v nižší sazbě daně mi nepřipadá rozumné.
03. 03. 2011 | 08:10

Ládik!!! napsal(a):

MF -
znám člověka, který má mou darovanou knihu v knihovně ještě nevybalenou, pár let. A jinak - děti nemají zájem o knihy, jen o dvd pohádky, do 6 let jim převážně stačí kreslené. O Štorcha není zájem, ani Foglar už netáhne. Snad v jiné době.
03. 03. 2011 | 08:13

Aktiv napsal(a):

Paní Milton Friedmanová tohle mafiáni a Ládik nevidí, Ládik rád platí do kapes nenažranců, a myslí si, jak tím prospívá celému pokroku demokratického mafiánismu.
Je hrdý člověk, tak mu to neberme...Je prostě jedním coulem vzorem pravicovosti, hlavně se zařadit,a nevyčuhovat, ještě si pomyslí, že jsem levičák...
Ládik se bojí, a je hrdý
03. 03. 2011 | 08:13

Sladký napsal(a):

Ládík-OK ty vyjadřuješ svůj názor a já vyjadřuji svůj názor na tvůj názor a jeho pozadí, na to, že jako typický asociální psychopat myslíš čistě a pouze na sebe.Máš s tím problém?
03. 03. 2011 | 08:13

Ládik!!! napsal(a):

Aktiv,
ty jsi stranický? Já se bojím jen státu. Celý svůj dospělý život se snažím minimalizovat s ním kontakt.
03. 03. 2011 | 08:17

Sladký napsal(a):

Ládík- k těm zmrzlým ve frontě.Opravdu si nemyslím, že jsi hlupák.Naopak.Tím spíš člověka překvapí některé tvoje vysloveně stupidní příspěvky -úroveň absolventa zvláštní školy.
03. 03. 2011 | 08:18

Kvakin napsal(a):

Jak jste přišel na to, že premiér je sympatický ? Nechtěl jste napsat slizský ? Ale třeba máte zálibu v hnusácích ...
03. 03. 2011 | 08:22

Milton Friedmannová napsal(a):

Ládik!!!

vrána k vráně sedá rovný rovného si hledá, pokud má váš přítel nevybalenou knihu v knihovně, kterou jste mu dal, vypovídá to něco i o vás a výběru přátel.

A dále již jen zobecňujete.
Ale jak už říkám, zde bude drahé všechno.(vzhledem k průměrnému platu a tomu, že 60% lidí ho ani nedosáhne.)
A Kožený s Bakalou a vámi asi podnikání s knihami nezachrání.
03. 03. 2011 | 08:24

Dočekal napsal(a):

Odkazy:

http://www.ct24.cz/vysilani/10095426857-interview-ct24/

http://www.ct24.cz/vysilani/10252839638-hyde-park/

http://www.ct24.cz/vysilani/1096898594-udalosti-komentare/

---------------
Teď jsem jen zvědavý na to, kdo ze zdejších diskutujících se přizná k tomu, že volil politické strany, které tvoří dnešní vládní koalici.

Cena knih po zvýšení spodní sazby DPH o deset procentních bodů je prkotina proti tomu, o kolik se zvednou ceny léků, především těch život zachraňujících.
Prasečí chřipka geronty nezlikvidovala. Této vládě tedy nezbylo nic jiného, než postavit ty nejchudší před volbu: Buď vydají své poslední peníze za jídlo, nebo za léky.
Obávám se, že tohle dilema nebude mít pro ty staříčky v žádném případě dobré řešení.
03. 03. 2011 | 08:27

student napsal(a):

Na dobré knihy by neměla být žádná daň a na velmi dobré knihy by měla být státní dotace. A já se hlásím do komise.
03. 03. 2011 | 08:34

Milton Friedmannová napsal(a):

Dočekal

copak pro staříčky, ale pro nás v pracovním procesu, kteří denně dřeme a udržujeme se při síle jen pomocí medikamentů a drog, abychom nepadli. Např. já když 12 hodin šiju pod zářivkami, tak pálí oči jak svině, bez zvlhčujících kapek neušiju po 5 hodinách již nic, ale pojišťovna nepřiplácí nic. Ty nejlevnější stojí ke stovce(hodinu a půl mé práce)
o mastích a prášcích na bolavá záda a záněty svalů nemluvím
03. 03. 2011 | 08:35

zemedelec napsal(a):

Důležité rozhodnutí každého zákazníka asi bude,knihu si koupit mužu,ale potraviny musím a tady ty procenta rozhodují hodne.
03. 03. 2011 | 08:41

Ládik!!! napsal(a):

Vážení levicoví občané,
čím to je, že vás je tolik zášti k druhým? Soudíte jiné podle sebe. Pokuste se podívat dovnitř, co ve vás je. Třeba tam najdete něco dobrého. Ale bude to slisované tím rudým poklopem. Pokuste se nesoudit druhé lidi.
MF - přítel nemusí být zrovna na knížky, dokonce ani nemusí umět číst.
Sladký - na svých 50 let mě svými úsudky překvapuješ.
03. 03. 2011 | 08:41

jozka napsal(a):

To je prca, Ladik vyzyva k nesouzeni druhych :-)
03. 03. 2011 | 08:53

Dočekal napsal(a):

Milton Friedmannová:

Každý svého štěstí strůjcem.
Proč si to nezařídíte tak, jak to má zdejší obveselovač s nickem Ládík!!! ? Tento jedinec, který se vyskytuje v těchto diskusích permanentně v kteroukoliv denní či noční dobu sice nečte knihy, zato ale čte pečlivě všechny příručky Mladého konzervativce.
Co vám tedy brání v tom, abyste následovala jeho příkladu? Práce je přece poslední možnost, jak se dostat k penězům.

Copak vy neznáte heslo "pravounů?"
"Vy umíte pracovat, my umíme vydělávat!"
03. 03. 2011 | 08:54

Aktiv napsal(a):

Ládiku jde vidět, že si potrpíš na hrdosti. Omlouvám se, že jsem tě označil za pravičáka, ale jinak by sis měl vyjasnit jednu věc, nevidím zde jedinného levičáka, jen ty.
Já mám od určité doby, kdy mafiáni začali hrát pravolevé divadlo, aby obrali lidi o majetky, st.majetek, daně, apod. na slova, co je pravé a co je levé notnou dávku odporu, ba nechuti.
Řiďme se logikou věci, spravedlností, rovnováhou, pracovitostí, a nesměšujme tyto hodnoty s levicovostí, nebo pravicovostí. Pragmatismus a sociálně směřovaná ekonomika není idealismus, nebo ideologie, ale praktický nástroj pro fungování svobodné a demokratické společnosti. Právě toto porušování, které se nyní děje umožní vychýlení společnosti do extrémní levice, nebo pravice(chcete-li), nad tím vším však bez úhony bude bdít diktátor Klaus, Havel, navrativší Krejčíř, nebo Bakala, ad.bezkrupulézní prominenti, kteří si zaberou ze společnosti pro své potřeby otroky, mezi nimiž budete i vy.
L´ádiku už jste spal někdy po 16 hodinové prac.době na chladné holé zemi v terezínské pevnosti?
To vás čeká, ve jménu víry v tuto mafiánskou diktaturu, která lže celému národu o svých dobrých úmyslech.
Z vaší pravicovosti v rukách mafiánů už toho moc nezůstane, věřte mi...
03. 03. 2011 | 09:04

F.Švarc napsal(a):

Když něco říká inteligent, měli bychom nad jeho sdělením přemýšlet. Dnes ale nestačí jen vědět, že pan Tomský je z Havlovo rozhodnutí profesor (sovětologie a evropských politických dějin). Ani mne nedojímá, že Havel petici podepsal. Mě zajímá, kde v přehlížení rozhodně již víc než 500.000 nezaměstnaných, a v dalších médii téměř již ignorovaných zprávičkách, že zase nějaká fabrika propouští a zavírá, kde pan Tomský bere tu nehoráznou drzost navrhovat
"Nejde-li jinak, zdaňte třeba sůl, vodu a vzduch, to musí lidé konzumovat za všech okolností, knihy však kupovat nemusí."
Přímo perlu pane Tomský shledávám ve vašem "podpůrném" názoru, že i čtení brakové literatury cvičí fantazii. Máte ten text trochu děravý.
Brakové literatury je dostatek a není nejmenší důvod její další tvorbu jakkoliv z veřejných zdrojů podporovat.
Čím to asi bude pane Tomský, že Havlem a Klausem přebudovaná společnost chce spíš ty mercedesy (co asi rostou na stromě) a dovolené v zahraničí ? Děti ? No to snad spíš psy (a posrané chodníky) jsou středem zájmu a péče humanistů vaší generace.
Pane Tomský, až budete shánět brakovou literaturu, nabízím vám několik vydání (ještě po rodičích) Malá československá encyklopedie, nebo stručné dějiny USA. S manželkou ale věštšinou čteme letáky - co mají v potravinách právě zlevněno, jako asi většina národa, co si nechává denně rvát do schránek tu kultůru. Jste gauner co si nevidí na špičku nosu slavný profesore.
03. 03. 2011 | 09:10

JC napsal(a):

Tomský,
U mě jste jako pravičák definitivně skončil.
Doporučuji vám volit oranžovou partu, která zdaněněním boháčů na tu vaši nulovou DPH vydělá.
A protože se na vás jako na boháče bude vysoké zdanění požadovat, snad vás to donutí odstěhovat se do některého daňového ráje.
03. 03. 2011 | 09:10

Ládik!!! napsal(a):

Aktive,
nálepky pravý/levý je zdejší úzus, tak to ctím. Ale po práci v terezínské pevnosti jsem naštěstí nespal, na zemi spím jen na vandrech nebo autovýletech, a to v posledních 20 letech není často.
03. 03. 2011 | 09:14

Valentin Dostál napsal(a):

Vsaďte se, že knihy s bláboly Václava Klause se budou prodávat
s DPH 0%, ostatní, které jsou ideologicky závadné (podle ODS),
budou na trhu s výší DPH 20%!
03. 03. 2011 | 09:22

JC napsal(a):

Valentin Dostál
Tak to se klidně vsadím.
03. 03. 2011 | 09:27

Rumcajs napsal(a):

Čtěte reklamní letáky !

Ty jsou zadarmo.
03. 03. 2011 | 09:29

snowfox napsal(a):

Rumcajs

Pointa je, že se zřejmě řada z nás domnívá, že ta část balíku, kterou Ti stát sebere, je tak velká, že prakticky jde o loupež. Což se koneckonců občas i prokáže.

Čili nejde o FORMU zdanění, jestli odvod, DPH, nebo spotřební daň, ale objem.

Tahle vláda je údajně úsporná, řízená údajně pravicovejma stranama, které chtějí MALÝ EFEKTIFNÍ STÁT. No nevím. Zatím jediné významnější úspory a sklon ke kvalitnímu řízení jsem zaznamenal u Bárty.

Protože jsem přesvědčen, že jsou ve veřejných financích tak velké 'rezervy', že tohle dodatečné zdanění vůbec není nutné, preferoval bych v první fázi rasantní ořezání sádla.
03. 03. 2011 | 09:46

Dočekal napsal(a):

Rumcajs napsal(a):
Čtěte reklamní letáky !

Ty jsou zadarmo.
03. 03. 2011 | 09:29
---------------------
Výborně!
Dělejte to tak, jak to dělá zdejší absolvent VŠB v Ostravě a budete s ním na stejné mentální úrovni.
Ještě se ale budete muset naučit lhát. Teprve potom to bude dokonalé.
03. 03. 2011 | 09:47

snowfox napsal(a):

Rumcajs

P.S.: přijde Ti ekonomicky zdůvodněné, že je Německo v řadě běžných komodit levnější, než Česko, navzdory vyšší kupní síle?
03. 03. 2011 | 09:49

irinek napsal(a):

Rumcajsi,ty,jako podnikatel,bys měl vědět,že reklamní letáky zdaleka nejsou zadarmo,ale bohatě je platíš v cenách toho šancajku,co si kupuješ. Ale jestli ti stačí ke tvému vzdělání četba těchto tiskovin - proti gustu žádný dišputát.Poznámka k panu Tomskému: Já žasnu!!!
03. 03. 2011 | 09:57

Genon napsal(a):

Autor
Moc neverim tomu ze by dan zmenila pristup Cechu k sebevzdelani.Uz Vas asi cist nebudu:)Tohle opravdu zavani.
Pravicaci
Ac se sam povazuji za cloveka spise pravicoveho (ODS ani TOPku jsem uz hooodne dlouho nevolil) tak budu muset prijmot fakt ze p.Sladky mel pravdu v tom ze bezny volic pravice je stejne tupej jako bezny volic levice.Opravdu budete haji zvyseni dani v teto podobe?
03. 03. 2011 | 10:01

Ládik!!! napsal(a):

Genon -
ať si bylo, jak si bylo, přece jaksi bylo, ještě nikdy nebylo, aby jaksi nebylo ... či tak nějak to bylo.
03. 03. 2011 | 10:05

Sláma napsal(a):

Béda napsal: "Pro úspěšné lidi nějaký nárůst ceny knížky nehraje žádnou roli. A chudí si je budou půjčovat."
Je dost typické, že samozvaní pravičáci nemají ponětí o tom, co píší. Veřejné knihovny, které byly v Česku tradičně značně zanedbávány (jsou takovým nechtěným ocáskem na nejvíce okopávaném vládním resortu, což je pozůstatek hlubokého bolševismu - správně by měly patřit do resortu školství), byly podrobeny škrtformě, stejně jako celý veřejný sektor. To znamená, že již dříve velice omezené fondy na akvizice knih byly drasticky omezeny. Zvýšení DPH o 10% bude znamenat odpovídající snížení počtu knih, které budou moci knihovny pořídít. V běžné knihovně, dokonce i v docela bohaté, jako je Městská knihovna v Praze dnes chybí řada titulů, které u nás vycházejí. Takže se neustále zvyšuje počet knih, které jsou pro nízkopříjmové skupiny obyvatelstva absolutně nepřístupné.
Před časem parlament drasticky redukoval počet knihoven, které byly příjemcem tzv. povinných výtisků (což byl institut, zřízený ještě za Rakouska). Povinné výtisky jsou jakousi naturální daní, kterou platí vydavatelé. Kompenzováno to měli zařazením do nižší daňové sazby. Od podzimu budou knihy paradoxně zdaněny více, než jiné zboží, protože daň bude 20% DPH + povinné výtisky.
Když nic jiného, tak 20% daň na knihy je nemravnost.
To nemluvím o platech knihovníků, které jsou nemravně nízké. De facto je lepší dělat sekretářku, než vysokoškolsky vzdělanou knihovnici.
03. 03. 2011 | 10:21

Robert napsal(a):

Proč podepisovat zrovna tu vaši. Proč ne petici, například na léky, případně na věci pro děti.
Zrovna vy běžte do háje,
03. 03. 2011 | 10:27

Dick napsal(a):

Myslím, že nikoho, ani autora, ani diskutující nenapadlo prosté řešení. A tím je plošné snížení DPH. Souhlasím s jednotnou sazbou, protože opak vede ke švindlům. EU připouští minimálně 15%. Zkusme tedy 10%, protože jsme samostatný stát! Nebo nejsme?
03. 03. 2011 | 10:27

DF napsal(a):

Ládiku,
čím to podle Vašeho soudu je? "A jinak - děti nemají zájem o knihy, jen o dvd pohádky, do 6 let jim převážně stačí kreslené... Snad v jiné době."
U nás je to zejména z toho důvodu, ze kterého jste za posledních 20 let spal na zemi méně často. Není marné doufat, že se to zlepší jenom tím (časem), že/až budou umět samy číst?
03. 03. 2011 | 10:31

Miloš napsal(a):

Nevím proč by měla být na brak snížená sazba. Kvalitní knihy se budou prodávat i se zvýšenou sazbou. A nakladatelé to mají do budoucna stejně spočítané jako parní lokomotivy nebo petrolejky. To je pořád nářků. Nevím, proč by měly mít vhodu knihy canců peheho, paroubkové nebo podobnejch lemplů
03. 03. 2011 | 10:36

Rumcajs napsal(a):

irinek:
Nesmíš kupovat, co na těch letácích vidíš.

Jen si je čti.
03. 03. 2011 | 10:57

Buddy napsal(a):

Autora nemusím,ale jsem rád,že to tady jde podle plánu.Je nutno přitvrdit,aby občanstvo nemělo čas moc přemýšlet a dokonce psát.Nutno přizvednout knutu a jak napsal výše autor, oblíbený a sympatický Nečas by se měl nad tím zamyslet a nejenom žehlit rozkradačky v partaji .Proto,navrhuji páté koloně z Prahy,jejímž miláčkem je jedinečná a neopakovatelná ODS,aby se zasadili o další zvyšování cen naprosto všeho v zájmu světového míru a židovstva.Gojimové nemusejí číst.Stačí ,když makají a táhnou,dostačující jsou zprávy z Novy v podání dvojky obchodní příručí a bloncka a dalších nezávislých tisků.Také je nutno přitvrdit ve vztazích exekutor-občan.Doporučuji aby vykonavatelé mohli svlékat do naha i na ulici.Tady všude vidím ohromné rezervy pro naši pravicově rozkrádající vládu.
03. 03. 2011 | 10:59

Rumcajs napsal(a):

snowfox:

Je to tak. Máme ty samé problémy. Vstupy máme stejné, né-li větší jak Němci.
(Ocel,energie...).
Pak mají náskok v řídících systémech, moderních mašinách,robotizaci + pracovní morálka.

V součtu to ten němec vyrobí 2* rychleji jak my.

A pak si jednu nedej !
03. 03. 2011 | 11:03

Míval napsal(a):

Pane Tomský, ohroženo je toho tady víc, nejen zájmy nakladatelů. Proto si myslím, že pokud petice, tak za odstoupení této vlády. Protože ona se nesnaží ekonomiku zreformovat, ona ji chce totálně rozvrátit. A pak by nastaly mnohem tíživější problémy, než otázka vydávání kvalitních knih - jakkoli je mám rád.
03. 03. 2011 | 11:12

Eiji Wolf napsal(a):

Svoboda? Jo, ale ne moc. A pokud nesvoboda znamená víc do mého korýtka, sem s ní.

Pane Tomský, styďte se.
V devětaosmdesátém jsme volali po svobodě a Vy teď hned v prvním odstavci vychvalujete "masivní dotace".
Mrzí mě, že Vám zjevně nedochází, že stát ty dotace musí nejdřív někde sebrat - a tam ty zdroje budou chybět.

Brojíte proti zvyšování (některých) daní, ale samotný zločinný (násilný) princip zdanění zřejmě schvalujete jako nutný nebo přínosný.
Pokud ne, pak volejte po zrušení všech daní, protože zdanění je škodlivé.
Pokud ano, pak snad raději mlčte, protože jsou-li daně přínosné, více daní = více přínosu... ne?
03. 03. 2011 | 11:13

JC napsal(a):

Rumcajs,
Mno nevím loupežníku, řekl bych že takový VW-Group má docela sjednocené technologie, výrobní postupy, a pracovní výkony. Rozdíl je jen v ceně práce tam a jinde.
U ostatních to bude podobné.
Technologickou zaostalostí se dalo argumentovat před 20 lety ale ne dnes.
03. 03. 2011 | 11:16

JC napsal(a):

Rumcajs,
P.S.
Nedokážu si představit, že by managment jakékoliv nadnárodní firmy, který má 4 "identické" fabriky ve 4 různých zemích některé z nich ulevoval jen proto, že mají její dělníci hlouběji do kapsy.
Jinak, když ty budeš mít 4 bagristy na 4 stejných bagrech tak od nich budeš požadovat +- stejné výkony a nebude tě zajímat že jeden z nich je bezdětný šetřílek a druhý ač má 5 dětí polovinu výplaty prolije hrdlem a druhou prohraje v automatech.
03. 03. 2011 | 11:25

Rumcajs napsal(a):

JC:

A které auta z Německa jsou levnější jak Škodovky ?

Jinak já se bavím o našich firmách.
03. 03. 2011 | 11:26

JC napsal(a):

Rumcajs,
Kvalitativně srovnatelná - žádná právě kvůli nižším nákladům na práci u nás.
03. 03. 2011 | 11:29

JC napsal(a):

Rumcajs,
P.S. Je to ale trochu komplikovanější, protože cena v nemusí odrážet jen náklady a "přiměřený zisk" ale odráží se v ní také postavení na trhu , vliv konkurence, koupěschopnost lidi atd.
03. 03. 2011 | 11:37

Rumcajs napsal(a):

JC:

Moc ti nerozumím.

Bavíme se o tom, proč jsou některé naše produkty dražší jak venku. Pokud si vezmu můj obor, tak je to jasné. Málokdo dosahuje takové produktivity jako na západě. Jestli z linky Zetoru sjede měsíčně několik stovek traktorů, tak z linky New Hollanda je to několik tisícovek. Při zhruba stejné investiční náročnosti si jistě dokážeš spočítat, ža ani s polovičními platy těch, co na tej lince něco dotahujou, nemáš šanci.

Uničov to samé - vpodstatě jako výrobce bagrů vyhořel. Vyhoří na ceně a značce. Pokud nedokáže nastartovat výrobu na několik tisícovek kusů, rovněž se cenově nechytá.

A tak to jde jeden za druhým. Např. Jawa.
03. 03. 2011 | 11:40

Ládik!!! napsal(a):

DF -
časem zmizí rezidua komunismu (zejména duševní). Doufání není marné, stane se to. Ale já už to nebudu vnímat.
03. 03. 2011 | 11:56

JC napsal(a):

Rumcajs,
Jo tak takto ano. Pokud do Zetoru a Uničova nikdo neinvestoval do technologie je pochopitelné že jsou tam kde jsou. Škodovka by bez investice VW na tom byla asi podobně.
Je to ale obor od oboru. Číňani hrnou hadry na 30 let starých mašinách a stejně jsou nejlevnější.
03. 03. 2011 | 11:59

mikynek napsal(a):

Pane Tomský !
Nnechte se prosím odradit zdejší malodušnou sebrankou.Často nevzdělanou a závidící snad i "výhodnou" (pro)invalidní chorobu!
Tito bolševicko-kapitalističtí "produkti", nedohlédnou nutnost svého dosebevzdělávání a kultivace své,aní svých často chtěných či nechtěných potomků ..!
Jinak přeji vše dobré a zdar při Vašem konání !
03. 03. 2011 | 12:01

Antonín Hrbek napsal(a):

Současná vláda není vládou rozpočtové odpovědnosti, ale vládou bankrotářů a ekonomických šílenců. Zvýšení DPH, nota bene již od 1.10 neslouží k zajíštění důchodové reformy, jak tvrdí pan Nečas ale k zalepení děr.

Byly doby, kdy pan Nečas v dresu ODS sliboval jednotnou DPH ve výši 15%. Kdeže tyto doby jsou. Dnes vládne pan Kalousek, kterýá nedokáže efektivně vybrat daně a tak náhodně lepí díry v potápějící se lodi, jak jen může.

Zvýšení DPH přinese cca 58 mld. Pan Nečas veřejně lže, že toto navýšení půjde zcela na zajištění důchodové reformy. Ani náhodou - 22 mld půjde na kompenzaci výpadku výběru pojistného díky sníženým odvodům podnikatelů.

Dále o cca 3 až 6 mld bude nutno doplnit prodstředky na zdravotnictví, protože se zvýší ceny léků, zdravotních potřeb, energií, atd. Část sice uhradí pacienti (počítá se se zvýšením julínkovských poplatků) ale současně bude třeba sanovat zdravotní pojišťovny.

Povodňovou daň již platíme a další jsou na cestě.

Dále cca 6 až10 mld padne na vyrovnání zvýšených nákladů důchodcům a příjemcům sociálních dávek. Takže vznikne nový kanál ekonomického přerozdělování - důchodci zaplatí zvyšené DPH, ale stát jim to, podle pana Bárty v inflační přirážce bohatě vynahradí..

A to opomíjím takovou maličkost, že nikdo nebude schopný zjistit, kolik zvýšení DPH skutečně přineslo, protože k tomu žádná evidence neexistuje. Namísto zjednodušení daňové soustavy příjdou další vyfikundace, včetně zvýšených nákladů na úpravu všech programů, naprosté nepředvidatelnost výsledovky roku 2011 a rozpočtu 2012.

Celé je to pro srandu králíkům. Tak například živnostník pekař zaplatí za mouku 20% DPH, ale chleba bude prodávat s 10% DPH. Jaká asi bude cena chleba?

Zdraží v podstatě skoro všechno a následky mohou být pro celou ekonomiku tragické, protože se podřízne pilíř tuzemské spotřeby. Ale někdo si kapsy pořádně namastí.
03. 03. 2011 | 12:07

Kritik napsal(a):

Tento citát z autorova článku přesně vystihuje stav ve vládě, nikoliv jen na ministertvu financí:

"Humanitní vzdělanci si myslí, že ministerstvo financí ovládli technokratičtí barbaři, kterým navíc vládní ekonomové přizvukují, že mají být daně z přidané hodnoty jednotné, jeden stejný pendrek na kulturu jako na mrkve."

Postoj členů vlády je celkem homogenní: Nepotřebují knihy, protože je nečtou, potřebují však jednoduché výpočty daní, neboť neumí počítat, jsou nejšpíš většinou dyskalukové a Excel neovládájí. Ale jinak jsou všeho schopní.
03. 03. 2011 | 12:08

Rumcajs napsal(a):

A.H.

A to si představ, že socani chtějí ještě větší přerozdělování.

To pak budou ceny !
03. 03. 2011 | 12:09

Rumcajs napsal(a):

JC:

Je to o investicích. Západ měl náskok 50 let a ten se jen tak nedožene.
Teda v průmyslu.
03. 03. 2011 | 12:10

Květoslav napsal(a):

Pane Tomský, ono je to jedno. Mládež žije ve světě internetu, ipodů, Facebooku, e-booku a jiných moderních technologií a světů a knížky číst nebude. Než přečtete jediný řádek z knihy o Libyi přibude na twitteru 40 nových zpráv. Za cenu jediné knihy o mechanice máte na měsíc neomezený přístup ke všem technickým knihám na světě v elektronické podobě. A pokud vás nějaká kniha uchvátila natolik, že Vám z nějakého důvodu nestačí její elektronická podoba (s animacemi, videoukázkami a interaktivními kapitolami), můžete si ji vytisknout doma na laserové tiskárně za cenu nižší, než je cena výtisku v knihkupectví.
Klasická tištěná literatura je mrtvá. My, staříci nad hrobem, kteří chtějí v ruce držet papír, ji ještě pár let budeme držet na kapačkách, ale zachránit ji nelze.
03. 03. 2011 | 12:16

JC napsal(a):

Rumcajs,
To máš těžký protože investorovi nelze poručit.
Asi by bylo lepší , kdybysme místo 3 špičkových automobilek to měli diversifikováno na Škodovku, inovovaný a konkurenceschopný Zetor a Uničov.
03. 03. 2011 | 12:18

Béda napsal(a):

Sláma,

jestliže to o samozvaných pravičácích patřilo mně, pak jste na omylu. Já tyhle deformy a tuto vládu ani omylem nehájím. Jsem zastáncem sociáloního solidárního státu, průběžného důchodového systému, všeobecně dostupného zdravotnictví bez plateb keš, zrovna tak všeobecně dostupného vzdělání všech stupňů bez poplatků za studium...

Jestli jste četl všechny mé příspěvky zajisté víte, že to bylo míněno v kontextu, proč podporovat podnikatele Tomského, když nemajetní budou mít po naražení daně na nezbytnosti s udržením holé existence. Pro nemajetné zůstanou antikvariáty, koupě knih v "použitém zboží" přes internet, pro mladší elektronická média...

Prostě jak by řekl císař pán: šetřit se musí! A nejdřív se musejí okrouhat všechny zbytnosti - reklamní trepetálky, hračky, divadlo, kino, knížky, časopisy... Když dojde řada na nezbytnosti, nastává čas stěhování pod most, podvýživy...
03. 03. 2011 | 12:20

Rumcajs napsal(a):

JC:

Je to tak, jak to chtěl trh.
Takže nic proti.
03. 03. 2011 | 12:25

http://ivopeterka.mysteria.cz napsal(a):

Radši zdanit vzduch, než knihy? Tak to je vážně úlet! K tomu, abyste mohl knihu číst, celkem potřebujete dýchat, jinak i nejtenčí titul nedočtete. Nečas sympatický? Ten notorický lhář? Vzdělaný možná, ale nepotřebuje vzdělané lidi - ti se hůře manipulují. Jinak - opačný náhled na věc: http://pinus.bloguje.cz/885176-dopad-zmeny-dph-na-prodeje-knih-substitucni-a-duchodovy-efekt.php
03. 03. 2011 | 12:25

Béda napsal(a):

http://ivopeterka.mysteria.cz,

ano právě ta slova p. Tomského: Radši zdanit vzduch, sůl... než knihy! dávají jasně nahlédnout oč tomuto podnikateli jde. Pan Tomský za péči o vzdělanost, ducha, kulturní úroveň pouze ukrývá nelibost, že jemu úspěšnému podnikateli, který prosazoval a obhajoval tuto vládu, tato vláda spolu s ostatníma šlápla na živnost a zisky stejně bezohledně jak šlape dlouhodobě na ty "neúsoěšné", kteří se nedokáží bránit, kteří jsou cílovou skupinou zákazníků p. Tomského - bez nich by zisk tohoto podnikatele byl zcela bezvýznamný. Právě na ty, kterým při jejich nízkých příjmech by p. Tomskému nevadilo v jejich obtížné situaci zdanit vedle potravin, potřeb pro děti,... ještě vzduch, sůl...
03. 03. 2011 | 12:37

snowfox napsal(a):

Rumcajs

máš recht, částečně to lze vysvětlit vyšší efektivitou. Potíž je v tom, že v Německu jsou často levnější i české výrobky.

To nevysvětluje levnější benzin, potraviny atdatd skoro ve všech okolních zemích.

Podle mého to jde zčásti za daněmi, které máme pod kontrolou, zčásti za dotacemi, se kterými se moc nenadělá a v neposlední řadě za maržemi.

Jestli se opět zvedne DPH, výsledkem budou skoro neprodejné byty, hromadné výjezdy za nákupy do NDR. Protihodnota? Budeme mít DVA paralelní dobrovolné důchodové pilíře namísto jednoho. Dává to smysl? Proč nedoladěj ten stávající?
03. 03. 2011 | 12:52

TomasB napsal(a):

Kecy, kecy, kecy a ještě jednou kecy! DPH není v žádném vztahu k prodeji knih. Jestli kniha stojí 110,- nebo 120,- je úplně jedno. Čtenář si knihu koupí (tedy pokud mu za to ta kniha stojí), lhostejno jestli bude o 10% levnější či dražší. Netvrdím, že zdražování knih je příjemné, netvrdím ani, že je správné - ale hekat nad zhroucením knižního trhu kvůli zvýšení DPH... Mimochodem, co cédéčka - ta jsou ve 20% standardně.

Co mi to jen připomíná? Jo už vím! Pamatujete jak Špidlova vláda zvedla DPH v restauracích, pamatujete, jak nám prorokovali likvidaci pohostinství? A dneska - kdo si vzpomene.

Knižní trh léta rostl. V roce 2009 zaznamenal pokles (5%) - to víte, krize. Přesto patří ČR k zemím s největším počtem vydaných titulů - v přepočtu na počet obyvatel. Že by byl knižní trh v koncích je tedy kec. Knižní trh mnohem víc ohrožuje iPad, než zvýšení DPH. To ovšem platí pro celý svět.

Chce to klid, studený obklad a případně panáka něčeho ostřejšího. A mimochodem - není pravda že lidé čtou méně a méně - naopak, čtou víc a víc. Jen prostě asi tolik nečtou krásnou literaturu - to je fakt.
03. 03. 2011 | 13:00

Tenco napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Jejda, Sladký četl titulek.
Sladký, já platím na daních 2500 denně. Jestli mi to zvýší na 2600, to mě nepoloží. Snížím základ.
03. 03. 2011 | 07:43
------------------------
Ládíku - a kdy nastal ten obrat ?
Před rokem jsi zde tvrdil, že namáš peníze na to, aby sis pořídil pískový filtr za pár desítek tisíc.
A že tedy budeš dál vyvážet splašky ze svého tříkomorového septiku na louky.

Jak se ti podařilo tak rychle zbohatnout ?

Ty - Ládíku, a nelžeš nám tady náhodou ?
Po celý tok ?

:-----()
03. 03. 2011 | 13:16

Rumcajs napsal(a):

snowfox:

Je to jedno s druhým. Co se týká daní - údajně je máme nižší, jak ti okolo tak těma by to být nemělo.

I když je otázka , kolik se u Němců přelije z těch daní spátky do výroby ve formě dotací. Pak by ty skutečné daně byly trošku někde jinde.
03. 03. 2011 | 13:20

Občan napsal(a):

Muhhaaahaahaaauuuuaaaa :o))))
Tak to je mazec!!!!!
Vyznavač "konzervatismu", laissez-faire, Hayeka a jánevíčmčehoještě z oblasti "liberalismu" a "libertariánství", tu fňuká po státních dotacích a socialistickém nezdaňování vybraných komodit.
No to je nářez, to je maso!
Kucí, kucí, co mi to děláte, to nesmíte, soukat se mi ze škatulek a snažit se nenápadně přeplížit do tábora socialistů. Hušhuš, zpátky do škatule a ať vás ani nenapadne vystrčit ani frňák!
To by se vám líbilo, pacholci pravičáčký - vodrbávat obyčejný lidi, kudy chodíte a pro sebe pěkně státní dotace a privátní socialismusek jen pro některé. Nakakat...

No, a teď už snad vy ostatní chápete, proč je pojmenovávám jako PODVODNIKATELE a PŘÍŽIVNOSTNÍKY. Ničím jiným totiž nejsou - zaměstnance obírají až na kost, daně a odvody neplatí, ale zato stojí věčně s prackou nataženou po dotacích, na které nepřispěli ani korunou. A ještě skuhrají, že jsou daně moc vysoké a stát příliš rozkošatělý. Sebranka jedna pokrytecká...
03. 03. 2011 | 13:28

http://ivopeterka.mysteria.cz napsal(a):

snowfox: Proč nedoladěj ten stávající? No přece proto, že by nemohli soukromým finančním institucím zajistit trvalý přísun prostředků ze státního rozpočtu, kterého dosáhnou touto "reformou". Každý kdo to chce vidět hlavní cíle reformy vidí. Bohužel spousta lidí je stále zaslepených.
03. 03. 2011 | 13:29

Občan napsal(a):

To Tenco (02. 03. 2011 | 19:51):

"Zázračná Standartní Metoda Inženýra Kalouska".

tedy "Zášmik"? :o))
Velice výstižné!

Pro většinu národa to skutečně zášmik bude - ekonomický a definitivní. Z téhle pasti už asi cesta nevede, pokud nebudeme rychlí a kleptokracii kradověrných nesvrhneme.
03. 03. 2011 | 13:31

http://ivopeterka.mysteria.cz napsal(a):

Občane nebojte se, k tomu nedojde, protože mladý, perspektivní člověk přece nemůže volit nikoho jiného než progresivní politiky z TOP09. ;-)
03. 03. 2011 | 13:35

Občan napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
"Kulturní člověk si knihu koupí vždy, ať to stojí, co to stojí. Levičák si knihu koupí málokdy, ten čte stejně jen svoji vkladní knížku. Viklající se stůl nepodloží knihou, ale uřeže delší nohu. 02. 03. 2011 | 19:56 "

Milý modromozečný blbe, kulturní člověk si může koupit knihu pouze tehdy, pokud má co žrát a díky tomu má sílu dojít do knihkupectví. Kkdyž nemá co žrát, nebo se musí rozhodovat, zda si koupit knihu nebo něco do ešusu, rozhodne se pro plnej ešus. Mrtvej si toho totiž už moc nepřečte, kapišto?
03. 03. 2011 | 13:36

Tenco napsal(a):

Maličká technická.
Všimněte si vývoje kurzu koruny k dolaru. A zamyslete se nad budoucím vývojek cen ropy.

Ten polštář se může ukázat být jednou velmi tvrdým.
Už teď je úroková sazba blízká nule. A růst pouze kopíruje inflaci.
Koukněte se např. na úrokové sazby Polska....a růst v Polsku.

Výborné alibi pro jakoukoliv nepovedenou reformu. Až začne koruna padat. A ropa půjde nahoru k 300 USD za barel. A začnou se zvedat sazby úrokové míry.

Skutečně výborná metoda - zvedat v této situaci DPH.
Hodná chemika.

Tomu chlapovi jde o jedno - za každou cenu všem ukázat, že umí bojovat s rozpočtovým schodkem. Už za tento rok vám přinese výsledky svého klání.

VÝHRA ZA KAŽDOU CENU. I ZA CENU ZVYŠOVÁNÍ DaNÍ. /což je mimochodem jen důkaz NESCHOPNOSTI vládce - pokud tedy nejde o krizové situace, jako je obrana země, živelná pohroma obrovského rozsahu, hlad, epidemir moru..../
snowfox
"...Budeme mít DVA paralelní dobrovolné důchodové pilíře namísto jednoho. Dává to smysl?.."

Dává. Dává to totiž do budoucna jistotu skvělých pozic ve správních radách.
Těch míst prostě bude víc.
03. 03. 2011 | 13:42

Ládik!!! napsal(a):

Občane,
kup si knihu od Setona, třeba Svitek březové kůry, tam máš návod na přežití.
03. 03. 2011 | 13:44

Ládik!!! napsal(a):

Kydači, spočítej si to dobře, Topas5 mě stál 55tisíc, dopravu mám zdarma.
03. 03. 2011 | 13:45

Rumcajs napsal(a):

Občan:

Nevěřím, že by tebe chtěl nějaký podnikatel mačkat. Zmáčknou tebe, to znamená se akorát pořádně zasr...
03. 03. 2011 | 13:53

Občan napsal(a):

Za svý, Tomskej, za svý, když už jste ten tradicionalista.
Dycinky to tak platilo - kdo si nenašel nakladatele, sáhnul do kešeně a vydání knihy si pěkně zacvakal ze svýho.
No, a vydavatelé se museli sakra snažit, aby prodali to vydané.
Proč asi tak existovaly takové ty "Kočího levná knižnice", Vilímkovy neilustrované brožované tisky, do kterých se ilustrace daly dokupovat po kouskách samostatně, a podobně; co myslíte?
Takže - jako spisovatel se budete MUSET prosadit. Najít si čtenáře nebo psát tak, aby to četla většina. A jako nakladatel si holt budete MUSET najít autory, jejichž dílka jsou ke čtení. Možná by neškodilo vrátit se ke klasice, tím by se asi uživit dalo. O sliny módních "entelektuálů" kupodivu žádná rvačka není. Esi vono to nebude tím, že obyčejní lidé s VELKÝMI, ale obyčejnými starostmi, stojí spíš o obyčejné příběhy a obyčejné informace...
03. 03. 2011 | 13:54

Tenco napsal(a):

malá technická podpřipomínka :
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/03/03/AR2011030301322.html

Sláma
O tom jsem nevěděl.
Tak to je zneklidňující.
Posílá to všechny ty proklamace famiglie 118 o podpoře vzdělávání a umožnění studovat i lidem z chudých rodin kamsi do říše lží.
03. 03. 2011 | 14:05

snowfox napsal(a):

Občan

Tady nikdo nepřelézá do tábora socialistů. Po blbostech jako zaručeně levnější eletrika a zároveň 13 důchod ze zisků ČEZu se tu nevolá, nebo jste něco podobného zaznamenal?
03. 03. 2011 | 14:33

loula napsal(a):

Vážený pane Tomský, plně chápu vaše rozhořčení nad 20% daní na knihy. Mne ale rozhořčuje něco jiného daleko více. Nevím, o kolik se zvednou náklady na nákup knih ( nevím, jaký je prodej), ale rozhodně to bude zanedbatelné číslo proti tomu co "kulturní" Češi utratí na sázkách a hazardu ( asi 140 mld ročně) a kolik utratí na chlast a cigarety ( asi 120 mld ročně).
Myslím, že kdo se chce vzdělávat, tak sice bude nadávat, ale tuto cestu vzdělání neopustí. A ti, co chlastají a sází, ke čtení nepřimějete, ani kdyby knihy byly zadarmo.
03. 03. 2011 | 14:33

Béda napsal(a):

Konečně se panu Tomskému blýská na lepší časy. Jeho "socanské" vzdechání a hekání, zdá se vyslyšela TOP.

"TOP 09 tříští dohodu o DPH, dala by knihy za potraviny.

Vládní koalice sice už deklarovala, že se shodla na "konečném" seznamu položek, které nepostihne sjednocení daně z přidané hodnoty na 20 procentech, ale TOP 09 bude přesto prosazovat ještě další výjimku.

Chce, aby v nižší, tedy destiprocentní sazbě DPH byly nakonec i knihy a tištěná média...
"Knihy jsem nevzdal," řekl Aktuálně.cz předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "A mám v tom podporu pochopitelně ministra kultury, ale i ministra financí."

Způsoby, jakými této dodatečné výjimky dosáhnout, jsou podle něho dva.

První je přimět koaliční partnery, aby z nyní dohodnutých výjimek některé vyřadily. "Na tahu jsou Věci veřejné, aby ustoupily od některých potravin," říká Gazdík.

Pokud to touto cestou nepůjde, má TOP 09 plán B - chce knihy do nižší daně prosadit jako pozměňovací návrh až ve sněmovně a hledat podporu poslanců napříč spektrem - tedy i v opozičních lavicích."

To se zdá být logické. Mediální magnáti Schwarzenberg a Bakala by neměli být, podobně jako knižní podnikatel zbídačeni daní.

Na chudý lid musí být přísnost. Ale občas se udělá milostivé gesto: Nuže vyholoto, radujte se! Namísto potravin jsem vám zlevnili knížky, časopisy a tištěná média. Potřebujete více číst!
Až vám bude příště kručet v břiše, kupte si noviny! Ty nemusíte kuúpovat každý den, jako potraviny. No vidíte, ještě ušetříte! A ten konkurenční internet, ten si nechte odpojit! Akorát vyhazujete
hromadu peněz. Stejně tam nic není a ještě vás navádí na špatné myšlenky!
03. 03. 2011 | 14:34

Občan napsal(a):

To Tenco:

A ony se proklamace "famiglie 118" někdy z říše lží vypotácely?

Co se těch cen potravin týče, o tom už se mluví asi dva měsíce a naši zemědělci už k tomu svoje taky řekli. Dost dlouho se píše i o spekulativním skupování ěkterých potravinářských komodit našimi veselými finančníky, co nás na blozích oblažují svými výplody.

Chudí lidé se nemají co vzdělávat a eventuálně se z chudoby dostat. Chudí lidé mají morální povinnost chudými zůstat. Protože kdyby přestali být chudými, pak by se středníá vrstva neměla čeho bát a mohla by začít přemýšlet a být vzpurná.
Chudí lidé také mají povninnost pracovat za málo peněz, a to i v případě, že dělají práci kvalifikovanou, a žít skromně. Nene, žádné vzdělávání, ještě by ta lůza mohla začít chtít do něčeho mluvit a o něčem rozhodovat.

Tenco, a teď kápněte božskou! Že jste jim to nevěřil, že chtějí umožnit chudým studium, že ne?
03. 03. 2011 | 14:34

Občan napsal(a):

To Béda:

A já se obávám, že ji to voličští tupani sežerou i s navijákem. A totéž se stane i v socdem v PS PČR. Možná i mezi komunisty se najde pár blbů, kteří na tuhle vějičku skočí.
Haškoidé naopak budou volat po politickém pragmatismu, protože "když jim to neodmávnem, tak o nás budou říkat, že jsme zdražili knihy".
Což je sice pravda, to budou říkat, ale když jim to odmávnou, tak ti samí slizové budou tvrdit "podívejte se, jak ustupujeme levici a podporujeme vzdělávání a rodiny s dětmi tím, že jim umožnímě kupovat dětem pohádky".

Takže, Bédo, ono jim to nakonec projde a tupani jim ještě budou ponížene děkovat za projev lidskosti...
03. 03. 2011 | 14:45

Jan Žura napsal(a):

Bohužel pane Tomský, není to jediný případ idiotismu ve vedení tohoto státu. Jste jedním z mnoha redaktorů, kteří až dosud „smyslupným“ návrhům této a předchozích vlád tleskali. Vše odpuštěno, s těmi knihami to Kalousek a spol. skutečně přehnali.
03. 03. 2011 | 14:52

Tenco napsal(a):

Občan
Pssst.
I monitory mají uši.
Od té doby co to všecko monitoruje ABL. :))))
---------------
Ještě jedna maličká technická - podpodpoznámková.

Chtěli jste mít skutečný romský problém ?
Budete ho tedy mít.

Rovnice vypadá takto :
cena nájmů + (energií + potravin) * DPH + pokles kurzu koruny + růst úrok. sazeb + odliv investic + růst nezaměstnanosti + špatná fiskální politika = ........../každý si dosadí podle toho, kolik má doma psů a zbraní/
03. 03. 2011 | 15:00

Béda napsal(a):

Prostě si připusťme skutečnost. Antikorupční vláda sice původně trvala na snižování schodku a její původní prioritou bylo snižování daní, vycházejíc z toho, že osvobození od daní v čase krize rozproudí ekonomiku a zvýší státní výběry, když ale bohužel odhalila rozkrádání svých ministrů a schopnosti ministra financí, pochopila že jinak nežli zvýšením daní problém se státním schodkem řešit nepůjde.

Její krok - zvýšení DPH byl zcela logický. Peníze je potřeba vybrat především od parazitických "socek", které pouze vysávají stát a úspěšné podnikatele, čímž znemožňují vládě a podnikatelům investovat prostředky do zvyšování zaměstnanosti, investic a zefektivnění hospodaření státní správy.
03. 03. 2011 | 15:04

snowfox napsal(a):

Opět se ukazuje, že top09 jsou převlečení lidovci, byť s fajfkou a lahvi koňaku.
Nakonec v parlamentu udělají plichtu "napříč", s komunisty, koalice nekoalice.
03. 03. 2011 | 15:06

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, jsou to šejdíři, prošustrujou každý rok špatným hospodařením desítky miliard, státní dluh stále roste, tak chtějí po desetikorunách, dvacetikorunách každý den z deseti miliónu obyvatel vysávat do státní kasy. Na vládu je "nalepených" spousta podržtašek a čističů klik, kejvalů a piškuntálů, kteří s nimi/ s ministry a spol/, hrají divadýlko, jen aby státní vemeno úplně nevyschlo, jen aby z cecku v podobě předražených státních zakázek, dotací,.... ještě teklo. Namlsali se holoubkové, namlsali, rozcapili, chtějí své provize a úplatky. Tak jim nakukali, zvýšit daně, aby zas bylo co sosat. A lidem se "věšej buliky na nos", žádný knihy,...je potřeba, aby lidi byli ??? total*****. Tužka.
03. 03. 2011 | 15:10

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Já bych se toho vzdělání nebál. Údajně bude mít titul každý druhý no a jestli každý druhý je bohatý, tak to je slušný výsledek, ne ?
03. 03. 2011 | 15:17

Tenco napsal(a):

ještě malilinkatá podpodpodpodpoznámečka k těm předchozím:

Čína opět zvýšila povinné rezervy. Je na ni vyvíjen silný tlak, aby zvedla kurz měny.
Bernanke neustoupil od své 600 mlrd. expanze./kvantitativní uvolňnování :((/

No a inflace - ta jak známo se krotí zvyšováním úrokové míry, že ?
A kdo za takové situace zvyšuje daně ?

Odpověď zní - buď imbecil nebo opilec.

A vězte, že já - když už, tak bych byl pro to podepsat petici v nastávající situaci ne za knihy, ale za energie a stavebnictví.
/včera nějaký imbecilní opilec z pražské radnice mluvil o tom, že situaci lidí, kteří budou "díky" cenám nájmu a služeb s ním spojených a "díky"dopadu růstu cen jejich spotřebního koše - tedy že jejich situaci budou řešit výstavbou družstevních bytů. :((

Já bych je fakt zavřel všecky do klece, zastřešil cirkusovou plachtou a pak objížděl štace.
100 korun dospělý, děti a vojsko polovic.
Majlant !! Zlatý důl !!!
--------------------

Rumcajs
Vzdělání se fakt neboj.
To máš recht.
Na tobě se stejně nijak neprojeví.
Tak na co nějaké obavy.:)))
03. 03. 2011 | 15:23

Béda napsal(a):

Tužka,

jestli to p. Tomskému vyjde a TOPka prosadí selektivní přerozdělení daní ve prospěch mediálních byznysmanů přispějí oškubaní ovčané (žebráci) svým úspěšným spoluobčanům ze svých skromných prostředků. Obzvlášť děti s metabolickými těžkostmi vyžadující nákladnou bezlepkovou dietu, chronici kupující drahé¨léky... si rádi připlatí na vzdělání a namísto odpovídající stravy a léků si na postižené místo anebo na břicho přiloží léčivou knížku p. Tomského anebo Respekt mediální dvojice Schwarzenberg - Bakala.

A tak to má být. Tak je to správně. Je krize. Všichni se musejí uskrovnit. Jestli to nevyjde, pan Tomský by měl zorganizovat ve prospěch své živnosti charitativní sbírku. Žebráci se s ním zajisté rádi podělí.
03. 03. 2011 | 15:23

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Když tě čtu Tenco, tak si myslím, že základní škola by mohla klidně stačit.

A tím, že se začne znehodnocovat dolar, se u nás spustí inflace ?

Tož synku, to mi trochu popiš.Povídej,povídej, pohádku a malém kůzlátku....
03. 03. 2011 | 15:35

Béda napsal(a):

Vláda se prezentuje jako kabinet rozpočtové odpovědnosti. Počátek letošního roku však mluví o opaku. Utratilo se vůbec nejvíc v historii a to celých 180 miliard korun. Na druhé straně se také vybralo nejméně za posledních 2 roky – 160 miliard. Co s tím Kalousek hodlá udělat? Informuje Petr Holub z Aktuálně.cz.

Ministerstvo financí jako by se doslova divilo, že při neustálém zvyšování DPH a propouštění začali občané výrazně šetřit. Srovnání s dvouletou historií není příliš pozitivní. Daň z příjmů fyzických osob vyneslo o miliardu méně. Oproti krizovému únoru 2009 se však polepšilo o 300 milionů korun. Státní pokladnu podpořila nová tzv. povodňová.

Další nemilou zprávu přináší i sociální pojistné. Přesto, že strop pro jeho odvod se zvýšil až na šestinásobek průměrné mzdy, vybralo se o 150 milionů méně než ve stejném období loňského roku. Pokud bychom však srovnali čísla s rokem 2008, kdy byl zaznamenán o 2,5 miliardy větší zisk. Za takový propad prý může Mirek Topolánek, jehož vláda tehdy prosadila snížení sociálního pojistného o 1,5 procenta."
http://ekonomika.eurozpravy.cz/ceska-republika/23868-usporna-vlada-utraci-nejvic-v-historii-a-ted-sjednocene-dph/

Otázkou je, jak dokázala antikorupční, odpovědná, supršetřivá vláda Petra Nečase utratit nejvíc peněz v celé historii, když podle jejich slov spoří, kde se dá?
03. 03. 2011 | 15:47

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Neustálé zvyšování DPH - rozveď to Bédo .
03. 03. 2011 | 16:08

Béda napsal(a):

Rumcajs,

je to citace ale když chceš: tuším, že ta řada šla zhruba takhle 5% na 9% pak na 10%, a úsporná pravicová vláda pro kterou není nic horšího nežli zvyšování daní - 20%...
03. 03. 2011 | 16:19

Marduk napsal(a):

Vážený autore. Jak jste přišel na to, že tato vláda má jakýkoliv zájem na podpoře vzdělanosti a na intelektuální nezávislosti populace? Svědčí snad pro to plošné rušení středních škol nebo nyní čerstvé zdražení jakýchkoliv tiskovin? Napadlo Vás někdy, že pravým záměrem této vlády je omezení vzdělání, myšlení, vlastního úsudku a tvorba levné, poslušné, ustrašené pracovní síly pro montovny proexportních podnikatelů? Nenapadlo Vás nikdy, že tato vláda i prezident nás záměrně vedou pryč od Evropy a civilizace, směrem k jižní Americe? Pokud Vás to napadlo, nechápu Váš nářek. Pokud ne, věnujte se jednodušším věcem než je psaní.
03. 03. 2011 | 16:24

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Pokud vím, tak to ještě nezvedla. Svádět výpadek SR na DPH, je tudíž dost mimo mísu, ne ?
03. 03. 2011 | 16:24

smartin napsal(a):

Vetsi kravinu jsem v zivote neslysel! Pane normalne to nedelam a jsem zasadnim zpusobem proti tomu, ale u vas musim udelat vyjimku. Pane, vy jste debil!!!

"Nejde-li jinak, zdaňte třeba sůl, vodu a vzduch,..." - víš ty vůbec že se knihy nedaji jist?

"Příroda nezná ošklivé ženy." - to jste asi vycetl v nake chytre knizce co? Mala rada, odlozte knihu a bezte ven a pokuste se rozhlizet kolem sebe;)

Z vaseho blogu je vice nez jasne, ze jste dlouhodobe pracoval na pozici redile nakladatelstvi a ze nejste objektivni.
03. 03. 2011 | 16:32

Dočekal napsal(a):

Rumcajs napsal(a):
Tenco:

Já bych se toho vzdělání nebál. Údajně bude mít titul každý druhý no a jestli každý druhý je bohatý, tak to je slušný výsledek, ne ?
03. 03. 2011 | 15:17
----------------------
Jaký asi tak má akademický titul jedinec s nickem Rumcajs, jinak absolvent VŠB v Ostravě, obor Stavební stroje? Že by inženýr?
Já jen, že se nám tady loni před koncem roku sám pochlubil absolutoriem na VŠ, aby následně tuto svoji vlastní informaci popřel s tím, že jsem si to celé vymyslel.
Vysokoškolák Rumcajs mne navíc obvinil ze lži. Když jsem ho opakovaně žádal o omluvu, padaly z něho jen sprostoty.

Tak nevím. Že by se dnes za to svoje absolvování VŠ nick Rumcajs styděl? Ono je to dokonce pravděpodobné. Vysokoškolák, který píše "obědnávky" a pracuje v "rabolatoři" totiž mohl na té VŠ dělat maximálně tak údržbáře.

Ale to, že se tady tento jedinec vyjadřuje doslova ke všemu, mne docela těší. Já se totiž při čtení těch prudkých výronů jeho inteligence velice dobře bavím!
03. 03. 2011 | 17:48

karel napsal(a):

Pane autore, o crvrtanalfabetech mluvte, az se sam naucite zaklady materskeho jazyka, uroven pata trida, viz koupili je knihovny.
03. 03. 2011 | 18:21

Medikolog napsal(a):

Pane Bédo,

TOP 09 přeci nejde o zdostupnění knih, ale o obírání pracujících a důchodců formou zdražení potravin 20% DPH, protože krmivo musí přijímat pravidelně každá živá bytost... Starostí o vzdělanost národa z různých "DIGESTŮ" apod. svoji asociální loupeživost pouze maskují.
03. 03. 2011 | 18:58

forhend napsal(a):

Knihy ke svému štěstí nepotřebuji. Dneska už nečtu, ale do svých 21 let, jsem přečetl stovky knih...Dnes jsou pro mne důležitější jiné věci, než číst subjektivní názory jiných lidí!
03. 03. 2011 | 19:09

Hladis napsal(a):

Dovolim si zkopirovat z blogu pod Zaoralkem muj text ktery je k tematu.

Tak tohle jsem ,priznam se, necekal. Vedel jsem po volbach ze s vladou jakou ted momentalne CZ ma ,to bude cesta do Recka ,ale to co se ted deje mi vytrelo zrak. Nejenom ze CZ dohani Recko ,ale naopak behem neskutecne kratke doby ho CZ i predhani! Zvysit snizenou sazbu DPH by zde v Recku vedlo k totalni likvidaci uz tak podlomenemu hospodarstvi a revoluci vedouci k posileni KKE (recti staliniste). Ani recka vlada neni tak silena (pres situaci kdy potrebuje penize vem kde vem) ,aby tohle udelala a zvysila pouze zakladni sazbu DPH z 19% na 23%. Naopak zacala hledat penize v potirani korupce, zlepseni vyberu dani ,postihu vsech moznych lidi a firem prisatych na statni rozpocet a rozprodeji statniho spatne fungujiciho majetku.

Pokud se vratim do minulosti ,tak dluh Recka a veskere nynejsi problemy vznikaly stejnou cestou jak se to deje v CZ. To znamena pres korupci a rozkradani ,kdy i pres velke % penez nebyli sluzby (zdravotnictvi/skolstvi/statni aparat....) kvalitni a obcan se na ne nemohl spolehnout. Dale videl ze velci podnikatele a celebrity verejne deklarovali ze dane se neplati a vubec pro ne ne-fungovali zakony jako pro ostatni. Normalni obcan vidici ,ze jeho dane mizi buh vi kde ,se jednoduse zacal vyhybat placeni tez. Situace dosla do te miry ,ze ve spojitosti s balkanskou mentalitou neplatil dane uz nikdo a vse se resilo ruku v ruce s korupci. Jak to skoncilo vi asi kazdy.

Uz ted je jasne (a reference od lidi v pohranici to potvrzuji) ,ze lide budou nakupovat hromadne v zahranici. Nemecti obchodnici se uz tesi ,zatimco cesti mizi (neberu v potaz vietnamce). Uz ted v pohranici najdete jen herny na prani penez a obchody s hadry z Asie. Lide v CZ nejspise prejdou na recky model a budou se vyhybat platbe dani jak jen to bude mozne. Kam toto povede si muzete nazorne prohlednout zde v Recku. Preji hezky vecer ze Solune.
03. 03. 2011 | 19:09

gaia napsal(a):

a co říkáte tomu, že Bakala koupil za 65 milionů barák na Hradčanech a chce tam založit Havlovu knihovnu, chce ji i sponzorovat a Havel má přání, aby se tam vystavovaly jeho bláboly a lidé konečně pochopili, jak se tady 40 let žilo.

Ať se dá Tomský také dohromady s někým takovým a bude mít do smrti vystaráno.
03. 03. 2011 | 19:15

ctenar napsal(a):

Vetsina prispevku na tema zbytnost knihy a kultury ukazuje zivotni (n.b. existencni) perspektivu koncici pred spickou vlastniho nosu. Cina, Indie, Brazilie na nikoho necekaji, bez knizek a kultury nas maji driv, nez reknes hamburger. Dokud budou dostupne hodnotne knihy a kultura, potud bude sance na: a) nas vlastni vyvoj podle nasich pravidel (tj. podle nasi kultury); b) na to byt si vedom hodnot techto nasich pravidel; c) jakoz byt si vedom i toho, proc stoji za to je hajit a rozvijet - v dnesnim a zejmena zitrejsim mezikulturnim konkurencnim prostredi. Cloveka az mrazi, kdo nam vladne a proc vlastne - copak tu nikdo nema nebo uz nechce mit deti? Nebude-li na nase knizky a kulturu, driv nebo pozdeji nemusi byt ani na nas chleba, a tedy..
03. 03. 2011 | 19:22

*** napsal(a):

Všechny články pana Tomského byly až doposud silně pravicově zabarvené. Po přečtení článku na téma DPH a knihy nevím, co se stalo. Není pan Tomský náhodou nemocný?
03. 03. 2011 | 19:46

gaia napsal(a):

***

je stejný pořád, jen chce socialisticky dostávat zvýhodnění a kapitalisticky vydělávat, socializace nákladů a kapitalizace zisků to je jeho heslo
03. 03. 2011 | 19:53

Béda napsal(a):

ctenar,

nemáte to nějak naopak? Nemá to spíš být - Jestliže nebude na chleba, který se kupuje denně, nebude ani na zbytnosti - tedy i knihy, které člověk kupuje jednou za čas?

Proč by jeden, když jej vláda systematicky tlačí do kouta měl kupovat nové knihy? Musí šetřit, uskrovnit se a přejít k levnějším alternativám = antikvariátu, veřejné knihovně, nákupu "použitých" knih na internetu, k elektronické knihovně. A noviny s časopisy mediálních magnátů může v klidu úplně vypustit. Zpráv tohoto typu má plný internet/ a je to v ceně - internetu!

"Učitel národů" ve strachu o svůj profit zde brečí jak malý podvedený kluk, kterému ohrozili velcí kluci - podfukáři jeho byznys. Svůj zištný zájem přitom tento od přírody ukrývá za péči o obecnou kulturu. Přitom jeho elity o kulturu nepřijdou - je tato zvýšená daň nikterak nepřinutí omezovat spotřebu. A dolná patra Tomskému přece nikdy moc nevoněla. Bude se muset obejít bez nich, tak jako ony bez něj.Tak wo co mu gou?
03. 03. 2011 | 19:54

Baba napsal(a):

Neznalý sní o časech, kdy byly české coververze zahraničních originálů rentabilní bez copyrightu.
03. 03. 2011 | 20:02

jan napsal(a):

meditace nad psaným textem podle Vás probouzí myšlení...jistě jste přečetl mnoho knih, pane Tomský, ale vaše myšlení spíš probudí naši neoliberálové a teprve pak snad pochopíte, že se u volební urny chováte poněkud stupidně, když jim dáváte hlas :o)
03. 03. 2011 | 20:05

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující, je viděti, že Vám nakladatelé a knižní podnikatelé k srdci nepřirostli, že? Tak alespoň sami vidí, že padla kosa na kámen i u nich, že? A nebosi to nechají líbit a nepřijdou v sobotu na nám. Republiky aby řekli také své té 118 KOALICI? No prostě všichni co se Vám to nelíbí je vítán a NEMYSLETE SI, ŽE BUDETE ZALEZLÍ DOMA ZA BUKEM a pracující vám vyšlapou cestičku a vy potom budete v médiích se tlouci v prsa jak jste s nimi zatočili, že? To by bylo to samé, jako když po květnovém povstání lidu, když postavil barikády a postavil se na obranu Prahy, tak potom když začaly umlkat výstřely, tak kde se vzali tu se vzali muži v uniformách s vlajkami v ruce a oslavovali to jak zahnali oni fašisty. Tak takové divadlo již znova PRACUJÍCÍ OBČANÉ ČR již znova nebudou trpět, že? Prostě chlapi jdeme do toho HLAVA NEHLAVA ale z tou zdokonalenou metodou zvoucí se HEDVÁBNÁ ZMĚNA. Ať Naše ŽENY VIDÍ, že umíme jednat v rukavičkách, ale co budeme říkat, za to již neručíme, protože husité také zahnali nepřítele ZPĚVEM A JAK UTÍKALI HOLOMCI. Tak zatím 4. odboj a Pepa z depa.
03. 03. 2011 | 20:13

zo Slovenska napsal(a):

Tak pozerám, že pán Tomský akosi zmenil kurz. V časopisu .týždeň, ktorý vychádza na Slovensku, pravidelne konzervatívne komentuje svet okolo. A zrazu, pozerám, že v česku mení politický smer. Heh. Ale ináč je pravda. Že DPH na knihy na Slovensku pochovala vydávanie pôvodnej literatúry. Nuž čo, trh je trh. Čo prežije, prežije, čo nie... je asi slabé...heheh
03. 03. 2011 | 22:06

Jozef napsal(a):

Uff!
To jsou veci!
Blahozelam autorovi /i celej masmedialnej totalite/ k slovu "narod".
Dufam v pozitivnu infekciu,dufam,ze slovo "narod" docka sa rehabilitacie povedzme aj bratislavskom Tyzdni,v ktorom autor pravidelne publikuje.

Pokial ide o informacie o Slovensku,tak nic nove pod slnkom: veci sa maju tak,ako sa maju spravidla,ergo veci sa maju inac,alebo presne opacne!!!,nez informuju seriozne mienkotvorne media.V tomto pripade mienkotvorna autorita menom A.Tomsky.
Totiz desatpercentnu dan na knihy zaviedol /znizil z 19 %/ napriek odporu medii a promedialnych politikov,milujucich rovnu dan pre kazdeho - zlocinec Fico!
A Radicova,medialna top milenka,kormidlujuca dnesny pomateny vladny zlepenec,mala naopak /presnejsie financmajstri Miklos a Sulik/v plane vsetky! dane opat zglajchstaltovat!
Plan nevysiel.Kazdy den nejaky plan dnesnej vlade nevyjde.Nastastie.

Nevadi,media to nejak zakamufluju.Vsak nemusi byt niekto filozof,vsakano,ani nemusi zhola nic vediet o Slovensku,aby mu bolo jasne,ze za vsetkym pozitivnym je Radicova a za tym ostatnym niekto ten iny.

Mimochodom,je zrejme,ze cesky navrh rozpoctu vysiel z poucenia o krizovom vyvoji pri tvorbe slovenskeho rozpoctu.Ten slovensky krizovy vyvoj sa skoncil vseobecnou masmedialnou zhodou,ze lepsie bolo hned zvysit DPH /aj ked predvolebne sluby boli opacne/,ako zvysit DPH az po predchadzajucom nastvani roznych skupin napojenych na skrtany rozpocet.
03. 03. 2011 | 22:39

Béda napsal(a):

Socialista Tomský,

na jednu stranu plná pusa svobodného trhu, rovných příležitostí, minimálních daní, na druhou žadoní o solidarizaci chudých s knižním vydavatelem a žádá daňovou výjimku pro své podnikání. Vůbec mu nebude vadit pokud jeho kamarádi kleptokrati ve vládě zdaní ostatním vzduch, sůl ... hlavně, že se tím vybere dost na to, aby on mohl být zvýhodněn.

Pracvičák Tomský mi připomíná ten vtip s Véčkaři, kteří postavili kampaň na antikorupci a jedna z prvních věcí co udělali v boji proti korupci, když se octli ve vládě byl návrh na zachování korupčních akcií na doručitele.

PS: všichni se mají skládat ne svých daních na to, aby mohli být daňově zvýhodněni miliardáři mediální magnáti Schwarzrnberg a Bakala. To je ale doba pane Švejk.
04. 03. 2011 | 07:03

Radek napsal(a):

Je možné, že náš vzdělaný a sympatický premiér najednou zešílel?

Myslite nejvetsiho mafiana Necase, co hrabe v parlamentu uz 20 let a vede nezlodejstejsi stranu v nasich dejinach, dceri KSC? Myslite, ze zlodeje muze ridit sympaticky a vzdelany clovek? Ne, zlodeje muze ridit jen tvrdej mafian s detskym ksichtem, presne jako je chameleon Necas. Proboha lidi, uz se proberte!
04. 03. 2011 | 09:42

jo napsal(a):

Čemu se chcete bránit? Zvolili jste populisty co VÁM sníží daně, ale vyberou to na VAŠICH zákaznícich takovým způsobem, že to sekundárně ožebračí i VÁS.
04. 03. 2011 | 10:46

tatamanga napsal(a):

Barbaři by bledli závistí! Rušit školní a vzdělávací zařízení, zvyšovat nedostupnost vyššímu vzdělání, lhát, krást, vykořisťovat a zdražovat knihy! Klobouk dolů dámy a pánové, tomu se říká elita národa!
04. 03. 2011 | 11:22

Ives napsal(a):

Konečně jsem se dočkal, netrvalo to ani moc dlouho. Pane Tomský, kde je váš předvolební pravicový zápal? Vy a vaši ideoví souvěrci byste měli, pokud ještě máte bábu a dědka, rychle je navštívit, než umřou, nechat si dát z každé strany po políčku, pak se uklonit a poprosit za odpuštění. Sázka na "nové tváře" se vám opravdu vydařila:-)))))))))))))))))))))))
04. 03. 2011 | 12:19

Svatopluk napsal(a):

DPH 20% za knihy nikoho nepoloží. Jediný efekt bude v tom, že vydavatelé a prodejci knih budou odvádět státu více za DPH, protože už nebudou moci fixlovat s daňovým rozdílem - nakupovat materiál a služby za 20% a prodávat výsledek za 10% DPH. Proto asi ten pokřik. Konečeně, budou-li chtít vydavatelé zvýšit prodejnost knih, mohou o něco snížit autorské honoráře. Jinak je to zcela zbytečný humbuk. Když se někomu líbí kniha v ceně 210,- Kč, tak si ji dozajista koupí i za 220,- Kč.
04. 03. 2011 | 12:56

Svatopluk napsal(a):

DPH 20% za knihy nikoho nepoloží. Jediný efekt bude v tom, že vydavatelé a prodejci knih budou odvádět státu více za DPH, protože už nebudou moci fixlovat s daňovým rozdílem - nakupovat materiál a služby za 20% a prodávat výsledek za 10% DPH. Proto asi ten pokřik. Konečeně, budou-li chtít vydavatelé zvýšit prodejnost knih, mohou o něco snížit autorské honoráře. Jinak je to zcela zbytečný humbuk. Když se někomu líbí kniha v ceně 210,- Kč, tak si ji dozajista koupí i za 220,- Kč.
04. 03. 2011 | 12:59

Tenco napsal(a):

DPH 20 % za knihy nikoho nepoloží, za vodu, za teplo, za potraviny, za bydlení..

Svatopluk - říká vám něco termín "sčítání" ?
A termín "spotřební koš" ?
A termín "lidská blbost" ?

No nic, když se vám tydle termíny nelíbí, kupujte jinde.
:))))
04. 03. 2011 | 13:15

Drobil-Knetig napsal(a):

Pane Tomský, smrtící pro českou společnost je především vysoké množství chudých lidí, kteří knihy nekupují už teď, aby ušetřili. Tušíte vůbec, jak živoří lidé, kteří byli díky prvním úsporným opatřením (již předloni) zbaveni invalidních důchodů, a na trhu práce nemají šanci, protože např. nevydrží pracovat 8 hodin v kuse, o v Ćechách tak "obvyklých" přesčasech nemluvě?
Souhlasím s tím, že 20% na knihy je nesmysl, ale jiné společenské vrstvy živoří už teď, za vašeho bohorovného poučování ve stylu "Ach, nemají chléb? Ať tedy jedí koláče!"
04. 03. 2011 | 13:17

vlk napsal(a):

Tenhle blog, to je rána jako do piána!
Pravicový, vždycky železně pravicový Tomský , najednou lamentuje a píše, že knihy by sinejen zasloužily nulovou daň, ale dokonc e podporu. Samozřejmě , že ze státního! Protože nám vysvětluje, jak je kniha jedinečná. ...
No aby ne , když je nakladatel. To potom jde veškerá pravicovost stranou.
Prý zdražme klidně sůl i vodu, ale knihy, knihy ty nechte napokoji!
Protoež je nikdo kupovat nemusí.
Toje fantastcká logika.
Spodní daň DPH byl a konstruována zejména pro věci k životu nezbytné. ted y potraviny základního charakteru nebo léky. Až potom s edo toho přibalilo spousta dalšího. Co prý je taky nezbytné.
My co máme knihovny z dřívějška , máme nakoupeno.Klasik zůstane klasikem. Pro zbytek , když to bud emermocí potřeba číst , si holt skočíme do knihovny. nicméně , až bud e mít Tomský nějaký velký zdravotní trabl, a bud epotřebovat hodně drahý lék s hodně velkým doplatkem , tak teprv pozná, co ket ten úhelný kámen , jestli onen lék nebo kniha , v jeho životě.

A s tou vodou ? tak to je totální úlet. Zdaňovat vodu ve stejné úrovni jako luxusní a naprosto zbytné znoží typu briliantových prstenů , kaviáru a třeba kožichu z činčily je zhovadilost.
Chtěl hs¨jsen podepsat petici za knihy.. po tomhle blogu Tomského tak neučiním. Nevidím důvod.
Buď je někdo skalní konzervativec a pak i tehdy, když ten konzervatismus řeže do jeho masa nebo je příznivcem daňových výjimek a dotací. OObojí najednou neexistuje. Takže Tomský - o jeden podpis méně!
Ale zkuste znovu oslovit vzdělaného pana premiera a jeho financministra, když je to idealista dle řeckého mustru. Jistě vám rádi vyhoví. Já je nevolil. A já na knihy dosáhnu i tak. Jen vy prostě dostanete pur to, co jste volil. konstatuji to s uspokojením.
04. 03. 2011 | 15:15

Samozivitelka napsal(a):

Alegzi, byly zme z kamaradkou za vzdelanym Necazem a klecely zme pred nym, by zme ho ubrozily, by nezvyzoval debehacko. Zlibyl, ze zme ho prezvedcyly, ze udela, co je v eho zilah, by Tobe zbecielne nezvyzil. Zlibyl tagy, ze eho zeny opdrzi na MDZ ednu knyhu zdarma za 400sta. Nevyme ale akou. Ale ty azy viz agou. Nezabud, ze objednafga vlady e u Te na sdole. Drzime balce tvymu obhudgu. Tva byvala zamestnankyne Uyda L.
04. 03. 2011 | 16:55

zzz napsal(a):

Revoluce poziraji sve deti. I ty "pravicove", ceske. Alespon mohou Tomsky a spol. snit, o tom, ze pod mostem je napadne svetovy namet a prorazi venku.
V CR pod dopadem "Presvec baby" a "slozenky" jejich ctenaru ubude podstatne.
Jidlo, bydleni a teplo domova dostanou prednost, jen dobreho slova se clovek nenaji, pod mosty bude brzy tlacenice a jen laskou se zahreji mladi tak do triceti.
04. 03. 2011 | 21:19

Karel napsal(a):

Smysluplnější, než petice za nižší daň na knihy, by se mi jevila petice za odstranění nekompetentních chemiků z MF či zubařů z Min. kultury atd. Nemáte ten pocit, pane nakladateli?
09. 03. 2011 | 01:06

Karel napsal(a):

Svatopluk
Máte recht. Co je to nějakých 20%. A navíc prý letos už se žádné další zvýšení daní nechystá. Řekli to v TV Kalousek (suverénně), Kocourek(provinile) a možná i Tlučtchoř(s pohrdavým výrazem, jako vždy). Možná zas napřesrok. To už ale budete ve špitále platit za den pobytu 200 Kč a doktorovi do kasičky 120 a u specialisty 400.
09. 03. 2011 | 01:27

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, nemáme tolika času aby jsme přečetli vše a všude. Ale jeden diskutující "Ládík!!!" se dotkl také knížek vkladních a proto se 4. odboj a Pepa z depa ptá, zda to 20% DPH je na formu a nebo i na obsah? To je pro Nás podstatná znalost, aby se nestalo, že by NÁM TU VKLADNÍ KNÍŽKU nechal chemik zdanit sakumprdum i s vkladem. A jest-li to tak bude, tak tu GENERÁLNÍ STÁVKU klidně udělejme již po neděli. Jó a návod na tu generální stávku najdete na www.vymenilijsmepolitiky.cz a také je tam přifařena v návrhu NOVÁ OBČANSKÁ ÚSTAVA ČR, která si představuje jisté nové uspořádání OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI. A je to tam zatím vše písemně bez jakéhokoliv zdanění, víte? To koukáte, to koukáte co občanské iniciativy umí pro Vás udělat bez nároku na ODMĚNU, protože pro PRACUJÍCÍ OBČANY ČR bude odměnou normální, důstojný život v přátelském vztahu se sousedy i s okolím a to i vzdálenými LIDMI NAŠÍ PLANETY. A proto volme státní zřízení, které bude ctíti ZDRAVÍ, PROTOŽE JE VZÁCNÉ, naplní lid ŠTĚSTÍM, PROTOŽE JE KRÁSNÉ a NAŠE VLAST BUDE MÍTI MNOHO DOBRÝCH PŘÁTEL, protože bez nich to nejde. A druhý význam PRAVÝCH PŘÁTEL JE V TOM, ŽE JSOU JAKO HVĚZDY, NEVIDÍŠ JE POŘÁD, ALE VÍŠ, ŽE EXISTUJÍ. A kdo se tohohle bude držeti, určitě nebude zlý ČLOVĚK, VLÁDCE, MOCIPÁN, PODNIKATEL atd. Kapitalisty a koalici nebrat. Tak zatím 4. odboj a Pepa z depa.
09. 03. 2011 | 20:56

Pokrytecký kazatel neoliberalismu napsal(a):

Pan Tomský

propásl skvělou příležitost mlčet!

Proč bychom měli platit DPH na chléb, mléko, vejce či léky, ale nikoliv na knihy?

Jenom proto, že pan Tomský byl kdysi v exilu také vydavatel?

A že pan Tomský těm socanům v knihovnách a vzdělávacích institucích své v Anglii vydávané české ležáky prodával za speciálně navýšenou cenu, aniž by se byť jen na chvilenku zastyděl....

Tomista Tomský nám skvěle předvedl jak umí kázat vodu a pít víno!
12. 03. 2011 | 11:40

Marek Kobera napsal(a):

Zajímavá diskuse. Souhlasím s tím, že pro mě jako čtenáře 10% rozdílu v DPH už nic neznamená. I tak mi budou připadat zajímavé knihy drahé. Ale ať si tedy nakladatelé, potažmo vláda nechá udělat nějaký průzkum, jak to lidé vnímají v konkrétních případech. Co se mě týká, uvítal bych rovnou DPH, tak 30%, aby si náš pan ministr financí pořád nenaříkal na díry v SR. A zároveň by pak stát mohl podpořit nějaké prospěšné věci a nestrkat peníze do různých "černých děr".
05. 05. 2011 | 20:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy