Daně zbytné a nezbytné

11. 03. 2011 | 14:15
Přečteno 3534 krát
Už téměř sto deset tisíc lidí podepsalo petici proti dalšímu dalšímu masivnímu zdanění knih, tisku a kultury. Vláda teď handluje (a vydírá) s masivním zdaněním některých potravin za mírné snížení této daně (a odklad) na 17, 5 %, aby ulomila hrot protestům. Jde o největší demonstraci od restaurace české státnosti. A díky internetové demokracii budou nepochybně další „protestanti“ mohutně přibývat.

Kulturnější část národa se bouří proti omezeným politikům. Jak ale problém nekulturních daní vysvětlit nekulturním lidem, když jsou pro občany mdlého ducha knihy zbytným zbožím a nepovažují za nutné sobě a svým dětem rozšiřovat duševní obzor? A co horšího, nechápou ani, jaký má široké svobodné šíření slova význam pro celou společnost a pro demokracii.

Už v roce 1920 se úspěšně postavil Karel Čapek proti snahám Národního shromáždění zdanit vstupenky do divadla a na koncerty. Omezovat vydávání knih a novin by se tehdy v národě, který se teprve nedávno emancipoval od německé kultury, ovšem neodvážil nikdo. Byl by považován za „chrapouna,“ jak se tehdy říkalo, protože i lidé velmi prostí a nevzdělaní poporovali vzdělanost svých dětí. Aténská demokracie, připomíná Čapek, platila každému obolos za návštěvu divadla, nejen kvůli chudobě, ale i proto, aby se svobodní občané nevymlouvali a byli součástí co nejširšího demokratického společenství. Aby kultura ovlivňovala co největší počet lidí. Atéňané u zrodu naší civilizace pochopili, že kultura je předpokladem demokracie a my dnes už víme, že je předpokladem i civilizační úrovně, jenž je podmínkou sine qua non materiálního blahobytu. Proč je tak těžké dokázat, že čím více kulturních lidí, tím větší naděje pro ekonomiku? Jen proto, že pár negramotů dosáhlo stamilionového majetku? Jde přece o výjimky, jak to ilustruje židovský kupecký vtip: kupuju za dva dolary a za pět prodávám a z těch tří procent mám docela slušné živobytí. Kultura je tajuplná, jak hlásá jiné moudro židovských rodičů: a na housle hrát budeš, i kdyby z tebe měl být jen prachobyčejný manažer, protože budeš lepší manažer.

Proč je zapotřebí vysvětlovat, že naprostá většina velkých vědců techniků a vynálezců, jejichž výskyt má tak zásadní význam pro životní úroveň, jsou lidé velmi sečtělí? Nebo že miliony turistů přijíždějících obdivovat naše (zděděné!) kulturně podnikatelské památky minulosti nám přinášejí peníze? Každá učitelka základní školy ví, že dítě, které nepřineslo do školy svou oblíbenou knížku, protože žádnou nemá, bude mít ochuzený duševní život a každý omezenec je ochuzením nás všech. Společnost je protkána neviditelným předivem vztahů a závislostí. Kultura kultivuje, i když ne všechny (zločinci vzdělanci existují), a na kvalitě všeobecného vzdělání závisí kvalita lidského prostředí a života nás všech, i toho, kdo to ani netuší, protože nečte. Proto musíme občanům přistrčit knihu až pod nos, aby se nevymlouvali. A proto nesmí být drahá.

Tak jako existuje nezbytný kulturní artefakt a zbytné zboží spotřební, tak také existují daně zbytné a nezbytné. A daňová symetrie? Zdaňováním kultury se stáváme absolutní výjimkou v celé civilizované Evropě, chápete to? A tak jako se hloupí účtaři nedávno napálili u nezákladní daňové sazby na naftu a stát těžce prodělal a dosud prodělává, protože arogance egoismu se nikdy nekaje, vyzvrací a začne znovu, plánovaná nejvyšší daň na knihy a tisk v Evropě může znamenat poloviční obrat a státní kasa na zbytnělou byrokracii nedostane ani ň, jenom zlikviduje polovinu trhu. Neučili jste se snad v ekonomii o elasticitě různých druhů zboží, když už je pro Vás vliv knihy a svobodného tisku neviditelný? Náš Velký Mystifikátor a financministr, bohužel neví co dělá. Měli bychom si však likvidátory kultury a kvality našich životů dobře pamatovat, neboť jsme všichni na jedné lodi.

Petice na záchranu kultury: http://sckn.cz/index.php?p=vyzva#formular

LN 10. 03. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vlkodav napsal(a):

Pane Tomský měl jsem Vás rád, ale po Vašem vystoupení v hydeparku jsem si o Vás opravil mínění a Váš boj za kulturu Čechů je nutno vidět Vašimi ekonomickými zájmy.
11. 03. 2011 | 14:22

Tenco napsal(a):

Blog mě nezajímá. Nic nového kromě parciálního skuhrání se nedozvím.
Snad jen dlužno podotknout, že:

"Lidé, kteří mají prázdné žaludky, si nikdy nezoufají nad vesmírem, ba dokonce na něj ani nepomyslí."
(G. Orwell)

A aktuality :
http://zpravy.kurzy.cz/263409-akciova-snidane-11-3-spatna-makrodata-zemetreseni-merkelova-mekne/
11. 03. 2011 | 14:33

voroshilov napsal(a):

Mne se zda ze cely ten humbuk kolem knih ma odvest pozornost od zdrazovani potravin,energii a pod.,odkdy lidi vice zajimaji ceny na tiskoviny nez na jidlo?
11. 03. 2011 | 14:37

student napsal(a):

Lidé, kteří čtou často i myslí. A když myslí, tak zákonitě přijdou na to, že jejich vládci jsou blbí. Zvýšená daň za knihy je tedy pokus jak toto zjištění oddálit.
11. 03. 2011 | 14:39

trafopajka napsal(a):

Tomský prozřel, když jde o bydlo už i jemu, zatímco doteď křičel "jen houšť a větší kapky!"

Je to holt charakter.
11. 03. 2011 | 14:40

neo napsal(a):

/Páni protestující nedomysleli jednu věc.

I kdyby DPH na knihy byla 0, jejich odbyt poklesne v důsledku rostoucí inflace jinde.

Kniha jistě nemá přednost před elektrikou, teplem, nájmy, vodou, jídlem atd..

Takže lze předpokládat, že knižní trh bude více ovlivněn zdražením jiného zboží než samotnou DPH přímo u knih.
11. 03. 2011 | 14:40

franťýk napsal(a):

"/Páni protestující nedomysleli jednu věc.

I kdyby DPH na knihy byla 0, jejich odbyt poklesne v důsledku rostoucí inflace jinde.

Kniha jistě nemá přednost před elektrikou, teplem, nájmy, vodou, jídlem atd..

Takže lze předpokládat, že knižní trh bude více ovlivněn zdražením jiného zboží než samotnou DPH přímo u knih."
To je tak tvrdá pravda, že to nemohl napsat neo.
S tím tvrzením ale bezvýhradně souhlasím. Jen si nejsem jistý, jestli to bojovníkům za kulturu také dojde.
11. 03. 2011 | 14:49

petřík napsal(a):

Pane Tomský, také jsem Vás viděl v TV a přesvědčil jste mě. Že mnohem víc než o podporu kultury Vám jde o podporu Vašeho podnikání. Ostatně: většinu vydávané literatury a většinu představení jakéhokoli druhu bych spíš zařadil do kategorie šoubyznys. O novinách nemluvě. A část produkce bych zatížil navíc ještě spotřební daní, protože jejich prospěšnost pro kulturu je záporná, na rozdíl od rohlíků (třeba), nebo snad máte o tiskovinách typu Blesk jiné mínění? Tak proč mají být noviny (všechny, bez výběru) automaticky zvýhodňované nižší sazbou DPH?
18000 knižních titulů ročně vydaných v ČR mi připadá jako šílené číslo, pokud by se avizované polovina nevydala (o čemž silně pochybuji), lze to jen přivítat.
A nejvíc na odbyt jdou nejspotřebnější škváry, bohužel.

A koho podpořit z paušálně vybrané vyšší daně? Třeba knihovny, kde se dá předpokládat výskyt vzdělanějších osob a tedy možný nákup kvalitnější produkce, kterou lze nazvat kulturou. To, že je nutné se prohrabat deseti špatnými knížkami, abyste se dostal aspoň k jedné slušnější, je jeden z důvodů, proč se nečte.

Nechat stát strom mi přijde jako kulturnější počin než z něj nadělat pár kilo papíru a ten pak potisknout nějakým zbytečným textem, nemyslíte?
11. 03. 2011 | 14:52

neo napsal(a):

franťýk:

věř mi, napsal to neo.

kniha bohužel nemá onu zvláštní fci jako třeba pivo nebo cigarety. Tam může růst daň jak chce, přesto spotřeba moc nepoklesne. Možná zpočátku a pak se narovná.
U cigaret došlo za posledních 15 let ke zdražení snad o 300% a klesla spotřeba nějak výrazně?

To samé pivo.

U knih je to jiné, ty si člověk odřekne snáze.
11. 03. 2011 | 15:00

myrta napsal(a):

Není to upřímné pane Tomský.Vám holt zbude méně v peněžence a osud těch co tam nezbude nic nebo mínus,vás nezajímá.Kolik krachů malých podnikatelů je dnes a denně,těch bude více a chápu vaše obavy,že byste se mohl ocitnout mezi nimi.Ale vzhledem k vaším dřívějším politickým proklamacím,soucit u mně nevzbuzujete.Zajímá vás jen váš byznys pod rouškou kultury národa.
11. 03. 2011 | 15:10

Občan napsal(a):

Vorosha to tentokrát trefil přesně na komoru!
HUMBUK kolem "knih" (ve skutečnosti jde o všechny tiskoviny vč. porna, bulváru, červených knihoven, Tomskýho sebranejch spisků a podobné "literární elity") má jen odvést pozornost ovčanů od zdražování základních životních potřeb a od příprav konečného tunelu na veřejné finance.
Lidi, nedejte se zblbnout!!!

To NEO (15:00):

Neo, ono to má jiné kouzlo.
Pivo si trošku šikovnej člověk uvaří doma sám.
Tabák si vypěstuje nebo se cíga připašují z Polska (či odkudkoli).
KNIHU (záměrně nepíši "tiskovinu") si sám nenapíšete, ani si ji nepřipašujete ze zahraničí. Doba, kdy vydávání vybraných emigrantských spisků dotovala vláda USA, je pryč.

Knihy je třeba chránit, o tom žádná - ale je mi z duše odporné, když na nich chtějí parazitovat pravičáčtí pisálci, kteří jinak obyčejného člověka oškubou dohola a pak do něj kopnou.
11. 03. 2011 | 15:17

vlk napsal(a):

Ach tak??
Tak on důsledný pravičák nejtvrdšího kalibru soudí, že je potřeba psát znovu na totéž téma?

Prostě, když jd eo zdražení sunaru pro kojence, cytostatik pro kriticky nemocné a tisíc e jiných léků, zdražení vody a tepla lidem v panelácích, chleba a ostatních základních potravin, je Tomský v klidu. To vše jsou v podstatě zřejmě luxusní a postradatelné věci...
Když jde o knihy, ted y ne všechny - ty co mám v knihovně, ty co jsou a budou ve veřejných knihovnách, ty co jsou v levných knihách, ty co jsou k mání v antikvariátech - tak ty už nikdo nezdraží- tedy když jde o knihy které by chtěl vydávat Tomský a zvedne se DPH, tak je to zločin!

Chápu pane Tomský , že vaše tvrdé pravicové srdce má taky svou měkkou stránku, že není úplně okoralé. Zejména když jde o vlastní peněženku!
Ta nadvýroba slov , do které onu měkkou stránku svého jinak tvrdého pravicového srdce balí je úplně zbytečná. naprosto.
Tomský, chci vámsdělit, že ten, kdo bud e chtít číst , bud e tak určitě činit i po zdražení. Po zdražení, které provádí VAŠE VLÁDA. Já ji nevolil ani jsem nad ní nejásal. Je to pro men famiglia 118.
Pro vás samozřejmě jen famiglia 17,5. CHápu ten rozdíl mezi námi dvěma.
Jak užjsme napsal - díky vašemu prvnímu blogu tu petici nepodepíši a nepodepíš e ji nikdo z naší rodiny. Jak bychom bez něj byli a to špatně, učinili.
Naopak podobným jako jste vy to zvýšení DPH přeji. Vedle vás pak zejméan všem těm pravověrným novinářským úderníkům, co jich v ČR je.
Co jste chtěli, to máte. Tak nefňukejte! Na sebevědomého pravicového voliče je to docla trapas!
11. 03. 2011 | 15:19

Enkidu napsal(a):

Pane Tomský, cože takové náhlé prozření u kovaného pravičáka. Vždyť za toto jste se bil v mnoha blozích, zvýšení nepřímých daní je přeci opodle Vás spravedlivé rozhodně více než progresivní zdanění bohatých. Tohle je boj o přežití, kde silnější vyhrává, kvalita se prosadí atd. atd. Výjimky jsou z principu špatné, úlevy také etc. etc. Připomínáte mi situaci jistého takynovináře, který dostal výpověď a pak týden brečel nad nespravedlností, že jej již nechtějí a že jej nechtějí někde jinde... Kdyby nešlo o krk mnoha jiným vrstvám obyvatel, než nakladatelům, smál bych se, až bych se za břicho popadal. Nyní mě obestírá pouze pocit trapnosti... Ale možná Vás překoná nějaký redaktor LN či Reflexu, na téma nespravedlnosti DPH u knih a novin by mohli psát třeba Weiss, Zvěřina, Šafr, Holec a další, a´t je nějaká sranda...
11. 03. 2011 | 15:33

Carlos V. napsal(a):

Pane Tomský, ale mě vydavatelů není vůbec líto.

Ani vydavatelů bulváru či společenských magazínů - snad tak nějak se říká těm obrázkovým slintům.

A opravdová literatura ? Inu, prostor ke zlěvnění 7,5% se někde najde. Kdo chce levnou knihu, určitě nepotřebuje barevné obrázky a koženou vazbu. A když si koupím reprint Hradů od Sedláčka, kupuju si dílo a těch pár korun navíc mě nezabije.

Ale je mi Vás líto - vy jste Spasitel, Váš příjem je almužna, a nikdo to neocení
11. 03. 2011 | 15:34

neo napsal(a):

Občan:

můžete mi prosím ukázat nějakou statistiku,která by potvrdila, že si lidi vaří pivo doma a pěstují si tabák?

Nevím o tom, že by růst daní na toto zboží nutil lidi k výše zmíněnému. Ale spotřeba nijak výrazně neklesá. Lidi na cíga a pivo vždycky mít budou. Což se o knihách říci nedá.
11. 03. 2011 | 15:35

Vlkodav napsal(a):

neo:

Pivo si doma uvařit můžeš, ale stojí tě mnohonásobně víc, než kupovaný. Sám vařím doma už pár let. Vždy 20 litrů, prima zábava, doporučuji.
11. 03. 2011 | 15:41

JC napsal(a):

Pane "pravicový" vydavateli.
Ten hrnec s vaší polívčičkou, kterou se neustále snažíte přihřívat už je načisto prázdný.
11. 03. 2011 | 15:42

neo napsal(a):

Vlkodav:

já nepolemizuji o tom, že to někdo dělá. Mě jen nesedí, že by to mělo být něco masivního pokud se zvedne daň.
11. 03. 2011 | 15:43

Vlkodav napsal(a):

noe:

No to je samozřejmý, o to snad nikdo nepochybuje. A hlavně to je ekonomicky nevýhodný :)
11. 03. 2011 | 15:44

Jedla napsal(a):

Domnívám se, pane Tomský, že Karla Čapka jste zmiňovat neměl. Vy ne.
11. 03. 2011 | 15:49

DH napsal(a):

Každý se snaží hájit vlastní zájmy a dělá to tak pan Tomský. Mám k takovému postoji hluboký respekt, protože jen to je něco, co může dotyčnému přinést nějaký výsledek a užitek.

Brblání a hrázení hrachu plnými hrstmi proti dobře opevněným pevnůstkám to opravdu není, vážení levicoví diskutující. Kdo si myslíte, že ty vaše kverulantské větičky čte? Kromě pana Stejskala a vás samotných nikdo - a je to tak samozřejmě dobře. Pokusy řídit a ovlivňovat stát ze samozvané pozice diskusních mistrů na cokoliv jsou naprosto směšné.

O směřování země se rozhoduje jednou za čtyři roky v řádných volbách. To, co se děje mezitím, je čistě na vůli a zodpovědnosti vítězných stran. Na ubohé pokusy poražených levičáků a jejich takzvaně demokratických straniček vybrečet si svým skučením část vlivu a moci jsou zcela marné a mohou vyvolat maximálně shovívaný, či spíše útrpný úsměv.

Jen zodpovědná část občanů, která dobře ví co chce a umí racionálně udělat potřebné kroky k dosažení cíle, si dokáže zajistit vítězství. Rozhádaná a vnitřně rozervaná levice, zmatená a postižená nenapravitelným idealismem a naivním dobrodějstvím, může uspět jen výjimečně a shodou okolností. Věřím a vím, že nás čeká několik desítek let zodpovědné politiky, k čemuž nám blahopřeji a pevně držím palce.
11. 03. 2011 | 15:52

Dočekal napsal(a):

Dotaz na pana Libora Stejskala:

Z jakého důvodu mi v krátké době už podruhé blokujete přístup do těchto diskusí?
11. 03. 2011 | 15:55

rejpal napsal(a):

neo
Nevím jak u cigaret, ale spotřeba piva už klesla po zvýšení spotřební daně. Průmysl se propadl možná i o 15 procent (jsou i jiné důvody, ale daň se na tom podílí taky).
11. 03. 2011 | 15:55

neo napsal(a):

rejpal.
o kolik klesla spotřeba a o kolik ta spotřební daň + DPH?
11. 03. 2011 | 15:57

rejpal napsal(a):

DH
Vida, kolik je mezi námi recesistů... nebo masochistů. Nebylo by lepší navštívit nějakou tu dominu?
11. 03. 2011 | 15:57

rejpal napsal(a):

neo
Přesná data budou koncem měsíce, ale dá se pokles odhadnout o 15 %. A došlo i k přesunu v sortimentu - pije se více lahvové než sudové pivo a lidé kupují levnější značky víc než v roce 2009. Spotřební daň je 32,00 Kč/hl za každé započaté procento extraktu (v zóně 10,00-10,99 320 Kč-hl), zvýšena byla o 33 %.
11. 03. 2011 | 16:04

neo napsal(a):

no to je ono.

prostě daně na alkohol a cigarety rostou raketovým tempem a spotřeba nijak výrazně neklesá.

platí to co jsem napsal výše. Kniha je věc zbytná. Lidé si ji odpustí raději než kuřivo a alkohol a bez ohledu na výši DPH u knih klesne spotřeba, kvůli dražšímu zboží z jiné oblasti.
11. 03. 2011 | 16:09

arnazach napsal(a):

Zde jsem skončil se čtením:

"Jak ale problém nekulturních daní vysvětlit nekulturním lidem, když jsou pro občany mdlého ducha knihy zbytným zbožím a nepovažují za nutné sobě a svým dětem rozšiřovat duševní obzor?"

Má autor nějaká tvrdá data o míře mdlosti ducha určitých občanů? Co mě se týče, budu si kupovat knihy, i když budou o pár procent dražší. Ostatně Amazon kvůli naší DPH nezdraží.
11. 03. 2011 | 16:13

rejpal napsal(a):

neo
V tomhle vůbec nejsme ve sporu. Zdánlivě je dokonce jedno, jestli se zvýší přímá daň nebo nepřímá.
Ale úplně jedno to není. Lidská psychologie nefunguje striktně logicky. Každý, kdo něco prodává, ví, že zboží za 299 se prodává lépe, než za 301, že jsou určité psycholgické hranice, nad ktrými jde zboží hůře na odbyt,a že pohled na cenovku ovlivňuje konzumenta víc, než pohled na výplatní pásku před týdnem (a když chodí peníze na účet, je to ještě horší - kdo nechodí pro výplatu, ale když potřebuje peníze, často vůbec přesně neví, kolik mu přišlo. I proto tak dobře funguje systém debetních karet).
Takže přísně logicky: odbyt zbytného zboží je v první řadě závislý na celkové kupní síle lidí. Alke každý segment je ještě ovlivňován cenovou úrovní v něm samotném. A otázkou je, jakou absorpční schopnost má ten který segment. Kdo prodává paperbacky s životopisy celebrit, moc se bát nemusí. Náklad je tak velký, že to pokryje. Kdo dělá malotirážní literaturu, dostane se do potíží. Tudíž naděje, že změna DPH omezá vydávání braku, jsou zcela liché. A pokud zaniknou nějaká periodika, Rytmus života nebo Blesk to určitě nebudou.
11. 03. 2011 | 16:33

Pepi napsal(a):

Ono to hlavně chtělo přemýšlet při volbách u urny a nevolit pravici a její odnože, která nám všem zvyšuje DPH..!
Tak mi to připadá, že vláda pravice aplikuje systém, jako já kdysi na děti:
nejdříve postrašit občany čertem a Mikulášem = 20% DPH a potom říct lidem, že přijde jenom Mikuláš = 17,5% DPH a oni budou spokojeni..!
- A řešení?, to není další zdanění všech v ČR zvýšením nepřímé DPH daně, ale odstranění pravicové vlády v parlamentu a RESTART novými volbami...
11. 03. 2011 | 16:33

Carlos V. napsal(a):

A taková je naše politická scéna.

Pravičáci bojují za zvýhodnění některých produktů ze "společenských" důvodů.

A levičáci, horující proti anonymním akciím, nedojdou na schůzi.

Bla bla hamty hamty.
11. 03. 2011 | 16:34

neo napsal(a):

rejpal:

já jen nadhazuji, že knihu člověk oželí ať stojí 399 nebo 419, když mu zdraží chleba, máslo, mlíko, plyn...

takže ani nulová DPH nepomůže ničemu.
11. 03. 2011 | 16:40

neo napsal(a):

Pepi:

tys musel být dobrej grázlík, když tě strašil i mikuláš.
Ten tvůj mikuláš totiž nic nedává, ale bere.

že tys viděl ve fusackli každy rok jen huhlí?
11. 03. 2011 | 16:42

Vico napsal(a):

Já jsem, pane autore, "financministra" a mystifikátora nevolil.

Možná, že tento fakt je cennější, než můj elektronický klik pod petici vypracovanou pozdně prozřelými vydavateli /i těch ,kteří nalezli chimérické "modré z nebe" v kanceláři pana Kalouska/.

Mne už nebaví s vámi donekonečna polemizovat nad zhovadilostí vašeho názoru, že tomuto západnímu světu chybí, že od roku 1945 neprožil nějaké ozdravné kataklyzma. Ctěným čtenářům doporučuji si přečíst některé dřívější články autora, po kterých jde mráz po zádech.

Nakonec když jedna taková "kapesní katastrofa" v podobě "ozdravné likvidace" české knihy a českých novin konečně dorazí, ztrácí ultrakonzervativec glanc.

Kupodivu u mne tím paradoxně boduje. Jeho ultrapravicové "selhání", kdy nekvílí blahem nad svým očistným skonem ve prospěch tmavomodré budoucnosti bez přívlastků, autora svým způsobem polidšťuje.

Možná nakonec ten svůj podpis pod petici připojím. Objektivně vzato, mají petenti pravdu...
11. 03. 2011 | 17:09

Jenda napsal(a):

Jak se zachovali nakladatelé a knihkupci na Slovensku? Nejprve řev po zvýšení DPH pravicovou vládou. Po snížení DPH levicovou vládou klid a zachování zvýšených cen.
11. 03. 2011 | 17:51

Hladis napsal(a):

Smesne. Naprosto smesne. Kdepak byly tyto smesne figurky ,kdyz se uz nekolik let devalvuje vzdelanost naroda ? Ne ta je dulezita jen tehdy kdyz jde o vlastni penezenku. Dokud nebylo ani slovo o zvysene DPH na tiskoviny ,tak vse bylo v poradku. Demonstrovalo jen nekolik lemplu od policie a hasicu ci vyderacu doktoru atd... Kdepak novinari a nakladatele. Ti s touto luzou ,jak ji sami popsali ,nechteji mit nic spolecneho. Na to se musi jinak a chytre. Prece tu mame moc nad deniky a internetove portaly. Znenadani clovek zaznamenal naprosty obrat o 180 stupnu ,kdy jeden den byla v denicich duchodova reforma ve stavajici forme potrebna a druhy den uz paskvil. Najednou tu je petice se 100tis. podpisy a agitace za vlastni penezenku v TV ,vzletne fraze o vzdelanosti naroda a potopeni vladnich navrhu v tisku. Korunu tomu nasadil Kalousek s jeho nahravkou. Myslim ze kazdy s nejakou inteligenci pochopil co se vlastne deje a nejspis si odplivnul. Ano seberte vsem okolo co hrdlo raci ,ale hlavne ne me. Pokrytectvi pana Tomskeho je tak okate a divim se tomu,ze sem znovu napsal dalsi blabol ,kterym klesl nekde na dno zumpy spolu s ostatnimi ceskymi zur... eh zumpalisty.
11. 03. 2011 | 18:44

lojza napsal(a):

Sašo, nedej se ovlivnit dnešními diskutéry, tu tvoji petici podepíšeme všichni. Jenom nevíme kde. Máš jako vždy pravdu.
P.S. Sašo, prozraď něco o té slavné poradě šéfredaktorů, nebo, že by tě nepozvali ?
11. 03. 2011 | 19:22

almost glossed™ napsal(a):

Vůbec se mi nelíbí, že tady někdo beztrestně zneužívá přihlašovací údaje autora. Ten člověk se vydává za A.Tomského, poškozuje mu pověst ultrakonzervativce a reformátora, čtenáři na něj reagují, jako by to byl skutečně Tomský a nikdo nezasáhne. Ostuda.

Skutečný Tomský by takovýto blábol (opakovaně!) nenapsal. Dokonce by ho ani nenapadlo poníženě skuhrat, plazit se a doprošovat se o nějakou výjimku z reformního pravidla. Skutečný Tomský je přesvědčen, že slabší nemají právo na přežití a jsou odpadem společnosti. Totéž se týká slabších, nekonkurenceschopných oborů a firem. A skutečný Tomský by NIKDY nepřipustil, že je tím slabším, který musí ustoupit silnějším predátorům a vyvoleným gentlemanům.

Skutečný Tomský přece sám k predátorům a vyvoleným PATŘÍ!

Jak si někteří ze čtenářů mohou myslet, že ono skuhrající a kvílející individuum, které se dožaduje jakési legrační výjimky, může být Pan Alexander Tomský, politolog a nakladatel, anglický gentleman každým coulem, vyšší bytost otevírající okna na nepodařené novorozence, to N E C H Á P U.
11. 03. 2011 | 19:37

liberál napsal(a):

Pro omezence typu Vorsilov a Občan je důležitěší, že se zvedne cena jídla a cena knih je nezajmá. Že knihy jsou důležitou součástí kultury a vzdělané obyvatelstvo by mělo být prioritou každého státu to je nezajmá. Panové zdřejmě pocházejí z nižší vrstvy, kteří ztěží umí číst, knihy se jim hodí leda na podpal a zajímají se jen o svůj žvanec.
11. 03. 2011 | 20:24

Anička z Kuřimi napsal(a):

Píše se rok 2025

A japak vypadá kniha?
Co to vlastně je?
11. 03. 2011 | 21:10

Gerd napsal(a):

Pane Tomský,
tragické je, že zvýšení DPH na knihy o 7,5% považujete za dobrý výsledek. Nejdříve bylo DPH na knihy 5 %, aby za činnosti Kalouska stouplona 10 % a nyní na 20 %. Následné snížení o 2,5 % je stejně úsměvné, jako čachry poslanců s přidáním. Platy si zvedli o 30 %, aby je na konci roku slavně snížili o 5 %, takže si přidali jen 25 %. Cílem ale není likvidace kultury, jen naplnění děravé státní pokladny. Vedlejším efektem bude likvidace kultury.
11. 03. 2011 | 21:32

pavla napsal(a):

Když si nepřečtu, že to psal Tomský, tak ten blok je krutě pravdivý............tak co se vám všem nelíbí , Tomský? zvýšené DPH na jídlo, teplo? na knihy vím že ne....nebo je to jen kvůli Tomskýmu........hrajete si tady všichni na chytrolíny
Vlkodav vám prozdradí recepty na pivo a můžete si to nechat svázat v knihu...
11. 03. 2011 | 21:32

Hladis napsal(a):

To Pavla
Ono mate pravdu ,zde jde o osobu pana Tomskeho nez o obsah. S celkovym sjednocenim dane a tim zvyseni dani u leku, potravin a knih zde asi nikdo nesouhlasi. Ale podporit pokrytecky blog pana Tomskeho uz problem je. Staci si precist ostatni Tomskeho blogy a nazory a zjistite odkud vitr vane a proc lezi tolika lidem v zaludku. Pokud by to napsal clovek jiny s jinym moralnim profilem ,nikdo by problem nemel. Normalne by se mel brat zretel na obsah blogu a sdeleni nez na to kdo je autorem ,ale zde s tim mam problem i ja ,vzhledem k silenym asocialnim blabolum tohoto autora.
11. 03. 2011 | 22:07

kormoran napsal(a):

Ono to neni sranda uzivit socialni spolecnost.

Vezmete si takove mravence.
Ziji v urcite pomerove symbioze - jedna kralovna, tolik delniku, tolik vojaku- finito!
V clovecenstvu je X vudcu , pres X uredniku, novinaru ,posrancu, senatoru, poradcu,ekonomu, vedatoru, soc. pracovniku , odborniku multikulti,hejblat, kolotocu a prolizacek, vojaku dle potreby!
Holt lidi je jako sracek!
Dane - penizky, sroubky, tintirinti, prachy, chechtaky je treba pro rozvinute clovecenstvi nekde slovit!

Sakra ! Nejak jsem v tom 'clovecenstvu' zapomnel na 'delniky'. )) Komu se dneska chce makat?
11. 03. 2011 | 23:10

kočka šklíba napsal(a):

Hladisi zase píšete tak, že bych to jen podepsala :).

Liberále, přestaňte se tady vydávat za vzdělaného, vaše hrozná gramatika totiž svědčí o něčem jiném. Normálně pravopis nikomu nekritizuji do té doby, než se tu začne buď navážet do ostatních v tomto smyslu, nebo napíše například tohle:" Panové zdřejmě pocházejí z nižší vrstvy, kteří ztěží umí číst, knihy se jim hodí leda na podpal a zajímají se jen o svůj žvanec." V 90% vašich příspěvků jsou hrubky, takže mlčte a šoupejte nohami. A to nepíši o obsahu vašich agitek. Tam se vaše prázdnota a nevzdělanost promítá ještě více. a můžete mít vysokých škol kolik chcete, to o ničem nesvědčí, a protože o tom, že úroveň našeho středního a vysokoškolského vzdělání klesá asi raketovou rychlostí, si můžete přečíst zde v mnoha blozích. Vy například jste toho ukázkový příklad.
11. 03. 2011 | 23:12

kormoran napsal(a):

Soudruzko Sklibo !
Spravne jsi to tomu Liberalovi nandala , nebot on neni vzdelany a navic je nenavideny kapitaaalista.
Takovy Vlk pise gramaticky spravne , ovsem ma tam sem tam soudruzske preklepy , vzhledem k ideologii je to samozrejme omluvitelne i mezi nami soudruhy.

Soudruzko Sklibo , hrozne rad Vas ctu .
Je neuveritelne, jaky mate vseobecny prehled a hlavne s konstruktivnim resenim .
Byl bych Vam nesmirne zavazan, kdybyste mi mohla poslat nejake osobni foto( nejlepe v nejake soudruzske akci) , samozrejme s autogramem.
Predem dekuji.
11. 03. 2011 | 23:38

kočka šklíba napsal(a):

Kormoráne, "lidé" s alternativní inteligencí, případně jinými slovy, s inteligencí limitně se blížící nule (doufám editore, že toto je v rámci kodexu, i když vím, že pro nick kormorán máte slabost, takže možná ne ;)) jsou mně lhostejní, takže už žádná vaše, byť sebehorší urážka, mě nedokáže rozhodit, je jen pro mě jako žvatlání dvouletého děcka. I když ne, špatně, žvatlání děcka je roztomilé a hodné pozornosti. Tak jinak, vaše projevy jsou pro mě projevy neidentifikovatelného stvoření, ani zvířata bych přirovnáním k vám neurazila. Řiďte se podle toho .
12. 03. 2011 | 03:53

Tenco napsal(a):

Kormorán
Jestli ty jsi kapitalista, tak sežeru myš i s klávesnicí.
Ty jsi povykující důchodce - možná že restituent, tak maximálně.

A to, že už jsem tě asi desetkrát načapal, jak CIZÍM lidem - ketré osobně vůbec neznáš, říkáš soudruhu, svědčí o jednom.

Že jsi asi byl soudruhem ty.
A stýská se ti po tom.

Takže ta restituce nebyla asi nic moc.
:(((

Kočka šklíba
Kormorán prudí. Pomlouvá a prudí. Navíc každého - kdo s ním nesouhlasí, oslovuje "soudruhu".
Prudí a nadává. Nadává a prudí.
A beztak i smrdí.
:)))
12. 03. 2011 | 15:07

Béda napsal(a):

a.g.

velice výstižné.
12. 03. 2011 | 17:59

Medikolog napsal(a):

Pane vydavateli a obchodníku s knihami Tomský,

co uvést jako argument i ceny titulů z vaší produkce, které současně vyšly např. v Německu ... ceny vaše zde a ceny v Německu se čtyř a vícenásobnými platy a mzdami?
Ceny jídla jsou již v Německu srovnatelné, nebo NIŽŠÍ; a to je Kalousek zvýší "povýšenou" DPH za snižování platů a mezd..
Proč neorganisujete, pane Tomský, petici za NULOVOU DPH na (neluxusní) potraviny, léky, nebo na hračky a plenky pro děti?
12. 03. 2011 | 18:08

agnostik napsal(a):

Pan Tomský
předvádí "kousky" tomistické politické ekonomie:
káže "neoliberální" vodu a rád by coby vydavatel popíjel "socialistické" (mešní?) víno...
17. 03. 2011 | 10:19

http://ivopeterka.mysteria.cz napsal(a):

Pane Tomský, svěřte se nám, koho jste volil? Já si tipuju, že TOP09 v čele s "Velkým Mystifikátorem a financministrem". Takže co jste si zvolil, to teď máte.
19. 03. 2011 | 11:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy