Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi

17. 03. 2011 | 20:25
Přečteno 7382 krát
Vážený a milý pane Schwarzenbergu!

Víme o sobě od dávna, i když jsme se osobně setkali jen několikrát. Posílal jsem v 80. letech z Londýna české knihy do dokumentačního střediska ve Vašem zámečku v Scheinfeldu, na jehož založení a financování jste věnoval nemalé prostředky. Vím dobře, jak jste se zasazoval v Helsinském výboru v Rakousku o dodržování lidských práv a hájil nespravedlivě stíhané ve své vlasti. Patří Vám za to velký dík a úcta všech lidí dobré vůle. Svým osobním šarmem, inteligencí a vtipnými projevy jste si získal i politickou podporu mnoha lidí.

O to víc mne bolí, že jste se nepochopitelně a jako předseda koaliční strany mohl dostat do vleku party, které jste Vy pomohl na politické výslunní, a teď ze špatně pochopené lojality a kamarádství jste je podpořil v bezprecedentním útoku na českou vzdělanost a vliv svobodného tisku. Ano, mám na mysli devastující daň na knihy a noviny. Vám vzdělanci, patriotovi a aristokratovi přece nemusím vysvětlovat, co znamenají knihy v útlém dětství, na které už nyní rodiny s více dětmi nemají peníze, ani jak souvisí kultura knihy s ekonomickou prosperitou. Jen vzdělané národy jsou bohaté a nikoli naopak.

Vaší političtí kamarádi Vám budou tvrdit, že knihy jsou „zboží“ a vydávání běžný „business“ jako každý jiný. Je to možná nezáměrná mystifikace, která neví, že kniha většinou jen na jedno čtení je vždycky příliš drahá a že jde především o to, aby měli přístup ke knize lidé s nižšími příjmy, řekněme na pokraji naší národní kultury. Čím více bude těch, kteří umí číst jenom technicky a tudíž si s radostí nikdy nic nepřečtou, tím nižší bude kultivovanost celé společnosti a kvalita života nás všech. A z ekonomického pohledu je celá akce dokonce přímo absurdní. Vždyť drastické 17, 5 % zvýšení daní na knihy a tisk (při dnešním stálém poklesu prodeje) povede k nepřímo úměrnému snížení trhu – a tak jako kdysi na Slovensku zbydou v obchodech jen ženské romány, pornografie a literatura náboženská. Takhle má vypadat česká kultura? Vždyť stát nic na daních nevybere, stane se pouze likvidátorem kultury, kterou má naopak povinnost chránit. Odmítněte komplot nevzdělaných likvidátorů, kteří si pletou kulturu ducha s fyzickým zbožím. My dnes tak jako dávní obrozenci potřebujeme naopak dobrou knihu do každé rodiny.

A je tu ještě jeden nepříjemný aspekt politický – daň na tisk, je i útok na inteligentní diskusi (bulvár daň nepocítí), nejenom na svobodu projevu, kterou jste kdysi tak vehementně bránil, ale tohle snad přece také víte. Podobně jako Karel Čapek psal na obranu levných knih i Vámi tolik obdivovaný spisovatel G. K. Chesterton.

Opravdu velice mne mrzí, že si takhle kazíte reputaci, a držím se nitky naděje, že stejně jako ministr školství, pohlédnete do zrcadla svého svědomí, uznáte svou chybu a zasadíte se, aby národ Krameria a Vašich zasloužilých předků nestrádal.

V dokonalé úctě,

Váš,
Alexander Tomský

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gerd napsal(a):

Ale no tak, pane Tomský,
kvalitní literaturu si bude možné koupit v antikvariátech a tu Vámi tištěnou holt nebude nikdo kupovat. Zkuste tisknout Kalouskovy paměti, sebrané spisy V. Klause a podobné skvosty.
Žijeme v liberální demokracii (někdo tvrdí že v soudcokracii a demokratúře, ale to jsou určitě jen pomluvy), tak holt demokraticky zkrachujete, protože vyšší sazba DPH vezme peníze z kapes všech, jen potraviny budou dražší. V konečném důsledku se propadne výběr DPH a ČR se opět zadluží. Jako vedlejší efekt tohoto vývoje holt pár zbytných činností přijde na buben. Vzpomeňte si na doby svých oslavných článků na práci ing. M. Kalouska, nejlepšího ekonoma a ministra financí v dějinách ČR, až ztratíte čtenáře. Jistě Vám hřejivý pocit u srdce, že jste napomohl liberálním principům, vynahradí ztrátu Vaší práce nakladatele.
My ostatní si s Topolánkem řekneme: "A tohle znamená, Kalousku jsi jednička!". Nebo zůstaneme u jiné Topolánkovy průpovídky? "Es kommt der Tag ... "

Pěkný večer
17. 03. 2011 | 20:40

Béda napsal(a):

p. Tomský,

taková komedie při večeru. Ani jsem nevěděl jestli mám brečet a litovat vás, nebohého vydavatele decimovaného a "diskriminovaného" státem, anebo vyprsknout v hlasitý smích.

Neoliberál Tomský tady opětovně běduje nad nedostupností kultury pro nízkopříjmové, kterým chtěl minule zdražit vzduch a vodu a některým by s klidným svědomím coby ekonomické přítěži neváhal otevřít okna. Prý zvýšenou DPH na tisk a knihy občan přijde o "svobodu projevu a inteligentní diskusi". Mohl li by pan Tomský napsat ve kterém tištěném mainstreamovém periodiku anebo knížce se něco takového pěstuje?

PS: dovolávat se odstranění této nelidské "diskriminace" u tiskového oligarchy není zajisté špatný nápad. Holt kluci z jedné branže by svůj společný zájem zdůvodněný jako péči o kulturu a vzdělání chudých mohli prosadit. Vzdělanost a kultura chudých by bankrotem Tomského případně snížením prodejnosti Respektu zajisté přišly o hodně. Otázkou je co s tím, když ti nízkopříjmoví po zavedení DPH na nezbytnosti a po následném zdražení všeho nakonec stejně nebudou mít na tištěná média.
17. 03. 2011 | 20:44

Konrad napsal(a):

Doufam ze koalice dan na knihy a tisk prosadi. Kdyz maji neoliberalni reformy bolet bezne obcany, proc nemuzou bolet take bohate nakladatele? Hlasna trouba neoliberalismu Tomsky, vladni reformy vital, ovsem jen do doby nez se dotkly jeho kapsy.
17. 03. 2011 | 20:50

Občan napsal(a):

Pane Gerde,

pan Tomský (já jsem dneska tak strašně slušnej :o)) má jiný problém. On mu totiž zkrachoval v Británii privátní penzijní fondík, víte? No, a v tu chvíli je s celým jeho libertariánstvím amen, jak vidíte sám.
Pokud mu krachne ještě nakladatelství, tak nejspíš bude muset na stará kolena pracovat - a to přece přísluší "neúspěšným levičáckým sockám" a ne libertariánům s hedvábnýma rukama.

Takže asi takňák...

A teď se jdu dívat na Futuramu :-)
17. 03. 2011 | 20:52

mb napsal(a):

+ lesy + čunek + co ještě + tolerance/instalace kalouse ...
17. 03. 2011 | 20:52

Ovčan napsal(a):

Nejsem si zcela jist,že knížepánovi jde primárně o co možná nejvyšší úroveň ČESKÉ vzdělanosti.
Nepopírám,že byly doby,kdy jsem si myslel,že je pro nás přínosem.V mých očích se zcela zdyskreditoval Čunkoauditem a nyní spoluprací s doložitelnými lumpy ve své straně a vládě.
17. 03. 2011 | 20:56

hoven napsal(a):

kniha neni chleba, aby si jí čeek kupoval každej den. a noviny v době internetu nejsou potřeba. aspon lidi přestanou číst bulvár a přestane jim měknout mozek.
17. 03. 2011 | 20:58

Ovčan napsal(a):

Omlouvám se:zdiskreditoval
17. 03. 2011 | 21:00

Da.Rock napsal(a):

Pane Tomský, vaše škemrání u vrchnosti o milost už začíná být trapné.
Vždyť jste je, do prkna, volil, ne? To jste si ani neráčil přečíst jejich volební program? Tam byste totiž zjistil, že sjednocení DPH má pravice ve svém ekonomickém programu na jednom z předních míst a to už od roku 2005.
Příště volte podle programu, ne podle bradavice a nebudete muset ublíženě skučet na blogu.
17. 03. 2011 | 21:03

Béda napsal(a):

Pan Tomský zřejmě zaspal dobu. Kdo chvíli stál již stojí opodál. Internet všechno zlevňuje. Ta tam je doba kamenných obchodů. Tatam je doba boomu tištěných médií.

Není prvním ani posledním, kdo v dnešní nejisté době řeší složité podnikatelské a existenční dilema. Jeho nestydatost neoliberála ovšem nemá žádné meze. Příslušník tzv. elity se v přímém přenosu změnil v žebráka, který se opakovaně doprošuje privilegií a státní podpory pro svůj byznys. Přitom spoplatněný vzduch a voda pro chudáky mu, pokud bude sanován z peněz těch chudáků vůbec nevadí.
17. 03. 2011 | 21:05

s... napsal(a):

Absurdní divadlo. Až vás potkám na ulici, dm vám korunu.
17. 03. 2011 | 21:06

prorok napsal(a):

To Ovcan
Nezdiskreditoval. Takovy byl odjakziva! Holt, stari vice odkryva nitro cloveka.
17. 03. 2011 | 21:07

Ládik!!! napsal(a):

Doprava knihy z internetového obchodu ke mě domů mnohdy přesáhne plánované zvýšení cen knih. A přesto kupuju. A budu.
17. 03. 2011 | 21:08

DF napsal(a):

Ich habe einmal gesagt, dass 18 CZK für mich genug ist.
Wir stellen 35% der Bücher und Zeitschriften.
Er geht an Sie Herr Humor Tomski.
Du kennst mich nicht, Sir Tomski aber für mich Sie kennenzulernen.
Karel Schwarzenberg
Austria
17. 03. 2011 | 21:11

Béda napsal(a):

No vidíte, pane Tomský. První vlašťovka naděje již zde. Ládík!!! se hlásí.

Kde máte ten klobouk?
17. 03. 2011 | 21:16

42 napsal(a):

Podejte mi někdo hadr, z toho článku to pokrytectví přímo kape....
17. 03. 2011 | 21:25

poutník napsal(a):

Na jednom veletrhu odborných knížek loni, v Rakousku, cena v eurech za knihy dosahovala částek, za kterou bych (snad) koupil v korunách. Jsem tím pádem odkázaný na knihovny, antikvariáty, starší zlevněná vydání, sponzory zaměstnavatele. Co nadělám. Nebo pečlivě! vybírat... Případně se popídit, jak na solidární výměnu elektronicky uchovávaných informací...
To, že knihy budou luxusem (svojí cenou), upozorňovali někteří moudří již na začátku 90. let. (soukromý zdroj)
Ten rozdíl v ceně po zvýšení DPH nemůže být až takový. Zvyšují se i jiné vstupy. Záleží také na zlatokopeckém či sebezáchovném instinktu vydavatele, distributorů. Ne?
17. 03. 2011 | 21:29

honolulu napsal(a):

Zvedat dane na knihy a ceny knih, je zlocin proti lidskosti vsude na svete krome Ceska. V Cesku je to jedno.

Cesko ma bohatou tradici na papouskovani oficialni politiky, takze knihy jsou prakticky nepotrebne. Vetsina ceskych obcanu NEUVAZUJE samostatne, ale opakuje fraze. (Dokonce kdysi oficialni politiky soudruha Tondy Novotneho. Cesky obcan vi vse o svete od kdysi vzdelaneho soudruha Tondy Zapotockeho. A o USA vi vsechno od kdysi velkeho Klemi. Gottwalda.)

Ti cesti obcane, kteri nezapadaji do teto veciny ctou nemecky a anglicky a kupuji knihy jinde.

Tak jako se pozna americky namornik podle klative chuze a americky cowboy podle nohou do "O", tak se pozna cesky obcan podle kyvani hlavy. (Odkoukano od oslu v Mexiku.)
"Ano, samozrejme pane, stane se tak pane, mate pravdu pane." atd...Kazdy Cech ma za nejakou dobu nahnedly nos, protoze...(cenzurovano).
Vazeny pane Stejskal, mate na ceste obrazek nadhernych papousku.
Kdyby ho videli "papousci" v Cesku, tak by mohli zlepsit svuj zjev i I.Q. podle vzoru papousku z Floridy. (I.Q. vsak asi tezko.)
17. 03. 2011 | 21:31

veverka napsal(a):

Co sis Tomský zvolil,to máš.Dobře ti tak.
17. 03. 2011 | 21:36

Vico napsal(a):

Tato vláda rovných dépéhářů se zrodila zejména díky tiskovýcm médiím.

MFDnes, LD, HN,Reflex, Týden atd. se doslova utrhli ze řetězu. Jako ta příslovečná sedmá velmoc se pustili do bezuzdné kampaně proti socanům. V jeden den vyšla velikonoční vydání jako přímá výzva k závěrečnému lynči.Levá je jen od toho, aby se její pomocí vytírala prd-l.

Ta masáž byla neskutečná zejména svou neskrývanou nenávistí navozující pocit, že tu žijeme ve válečném stavu. Zbývalo už jen, aby se v celé zemi spustily sirény jako poslední varování pro dosud nerozhodnuté voliče.

Teď jste se tedy dočkali. Je to vaše dílo.

Jak jsem napsal na sousedním blogu, beru vládu Kalouska, Drábka a Nečase za úkaz, který mi někdo jiný nadělil.Položte se na zem nohama směrem k očekávanému výbuchu. Jestliže vám kníže, pokud vám poskytne audienci, věnuje dýmku, berte.Více však nečekejte.
17. 03. 2011 | 21:40

Alex napsal(a):

Teď jde o to, jestli Vám pane Tomský, Jeho knížecí Milost vůbec rozumí. Já mám pocit, že nemá potuchy o čem to mluvíte. I když etikety se sám nevzdá s Kalouskem ho pojí něco nadpozemského, když setrvává ve svazku s tím, jehož buranství či puberťáctví polidštit a zkultivovat nelze. Jeho Jasnosti to zjevně nevadí. Teď je už jen otázkou, co všechno Jeho Jasnosti nevadí.
17. 03. 2011 | 21:42

Béda napsal(a):

honolulu,

podle komentářů pod zdejšími články bych vám protiřečil. Myslím, že docela dost diskutujících uvažuje samostatně, uvažuje kriticky a začíná porovnávat slogany a sliby se svojí zkušeností. Jenom nepatrná menšina papouškuje mainstreamový telemarketing. Doba feudalismu, kdy přišel dráb a namlátil poddanstvu jedině správnou myšlenku do hlavy je již naštěstí pryč. Zdroje informací jsou mnohem širší
a neomezují se pouze na knížky p.Tomského (zkrachuje jeden nakladatel přežije jiný - snad p. Tomský není proti tržnímu principu?)
17. 03. 2011 | 21:46

jarpor napsal(a):

Obávám se, pane Tomský,
že teze, že kulturnost a vzdělanost národa stojí a padá se 17,5 procentním DPH na knihy... je prostě teze nespávná.

Byl jsem dost zklamán, když jsem tyto a další podobné teze slyšel od Vás v Hydeparku... a snažím se odmyslet Vaše "lobovaní" jako vydavatele... Moc se mi to ale nedaří...
Takové "zploštění" otázky kulturnosti a vzdělanosti bych od vás neočekával...
Jako knihu nezničil, film, televize, internet... nezničí ji ani DPH... včetně té knihy dětské.

Hezký večer
17. 03. 2011 | 22:00

JenTak napsal(a):

Pan Schwarzenberg měl šanci dokázat, že morálka zvítězí nad lží pokrytectvím. Souboj se svým svědomím prohrál vysoko na body, a čunkiádou se z něj stal pokrytecký lhář beze špetky morálky.
Člověk by řekl: "Má to na stará kolena zapotřebí?"
Zřejmě má, a vedle jeho dřívějších pochybeních bych se divil, že ho nějaká daň zajímá. Možná ho jen zajímá aby nevyměšoval na veřejnosti, a jak má hlasovat mu řeknou soukmenovci.
17. 03. 2011 | 22:07

Občan napsal(a):

Nojo, tak on má pan Tomský ještě větší problém - on tu totiž podniká jako fyzická osoba.
Takže jako OSVČ za své podnikání ručí celým svým majetkem.
17. 03. 2011 | 22:10

Otázkář napsal(a):

velice pokrytecké a člověk se neubrání zvolání: Dobře ti tak!
17. 03. 2011 | 22:19

Gerd napsal(a):

Pane Občane,

až někdy potkám p. Tomského, jak žebrá na ulici, věnuji mu svůj soucit a podporu. Ale zatím na tom i přes všechny potíže a příkoří není tak zle, a tak žebrá o podporu u vládců ČR. Podle liberálního principu mu ale nakašlou. Zvýšení DPH bude znamenat konec mnoha živnostníků nebo jejich přechod do sféry šedé ekonomiky. Mnozí ze živnostníků placených přímo občany už na téhle bázi jedou pěkně dlouho a těch se DPH nedotkne.
P. Tomský začne tisknout samizdat a jeho příznivci jej budou potajmu roznášet.
Nedá se nic dělat, kupující budou více zkoumat kvalitu literatury a někteří autoři a nakladatelé okrajových proudů nebudou mít šanci na přežití.

Pěkný večer!
17. 03. 2011 | 22:40

BK napsal(a):

Pane Tomský
neponižujte se škemráním před vrchností.
Postavte se hrdě do fronty na pracáku(jsou tam dvě-pravá a levá) mezi ostatní padesátníky, kterým vláda rozpočtové odpovědnosti zvěstovala, že jsou zbyteční a nepotřební. Takových je víc, než si myslíte.
Úřednice, které mají i přes 10000 hrubého, pro Vás jistě budou mít pochopení.
Třeba Vám nabídnou rekvalifikaci.
Vsadit na kulturu je v neoliberálním státě prostě špatný podnikatelský záměr. Nikdo se na Vás nebude zlobit.
Práce je dost. Pro ty, kteří chtějí pracovat. Při úklidu města například.
17. 03. 2011 | 22:43

jezevec napsal(a):

Zvyšování daní samozřejmě nemám rád. Knihy, noviny a časopisy si kupuji skoro pravidelně a zdražení mne naštve, ale ve zvednutí daně o 7,5%, nevidím nijaký dramatický dopad na vzdělanost národa. Pane Tomský Vám se divím, že zrovna Vy, chcete po financovi Kalouskovi daňové úlevy? Pro svůj byznys chcete úlevu a to není fér.
17. 03. 2011 | 22:54

iga napsal(a):

Takže by se podle vás pane Tomský mělo zdražit všechno kromě knížek a novin?
Jenomže hladový a vystresovaný člověk na čtení moc náladu nemá, nezdá se vám?

Mně osobně připadají kroky vlády naprosto fascinující. Systém důchodových pilířů je natolik vratký, že každý z třicátníkuů, který věří, že z něj někdy uvidí korunu/euro je naiva a prosťáček. Jediné pilíře, na kterých je možné postavit světlou budoucnost, jsou dobře vychované děti v dostatečném množství. To je ten jediný po staletí ověřený fungující systém. Vláda se však evidentně rozhodla investovat jinak a nižší sazba DPH na knihy to nijak nevytrhne, takže jí navzdory se hodláme s mužem na stáří připojistit po staru a do těch jejích tunelů budem sypat co možná nejméně. CO se týká knížek, tak v případě, že během cirkusu s DPH vypáčíte pro tist nějakou výjimku, bude to z mého pohledu jedině chucpe.
17. 03. 2011 | 22:55

P Y J U S napsal(a):

pane Tomský , nedávno jste říkal - tuším , že v rozhlase - že 90% vydaných knih jsou úplné pitomosti ( skromně si to myslím též ). Takže snad se oddělí zrno od plev a ještě ušetříme papír , energii , ale hlavně čas , že to nebudem muset číst
17. 03. 2011 | 23:21

yorick napsal(a):

Heh,
nepochopili jste našeho Kňourala. Chápete jak se vám všem zdraží životně důležité kanály Super, Aha, Leo, Viewegh a Mfd?
:)))
17. 03. 2011 | 23:22

Jan Klas napsal(a):

Bože, pane Tomský, jak můžete být ve svém věku tak naivní a obracet se na knížete. Tomu je přece vše to, oč vám jde, šuma fuk. To vám ještě nedošlo? Jaký úder do hlavy ještě bude muset přijít, abyste poznal o jakou osobu jde? Vaše chyba taky je, že nepspojujete kritiku vládních škrtů se sociálnímu škrty jako celkem, proto vaše slova nemají valného smyslu. To jste opravdu takový idealistický intelektuál odtržený od reality? Škoda vašich i mých slov, nic se nezmění...
17. 03. 2011 | 23:28

Sladký napsal(a):

Směšné a trapné,pane Tomský.Máte co jste chtěl, pravicovou vládu rozpočtové odpovědnosti.Zdaňte všechno, jen probůh ne můj obchodní artikl.Nestydíte se? Spolehněte se sám na sebe, pokud krachnete, nic se neděje, jste ještě mladý,schopný,vzdělaný, kdo chce, práci si najde, to je přece jedna z vašich ústředních myšlenek.Tak do toho, všude na vás čekají.
17. 03. 2011 | 23:51

jozef napsal(a):

Pan Tomsky
je dlhorocnym kmenovym autorom
bratislavskej tlace,v sucasnosti pravidelne prispieva do Tyzdna.
Clovek by by preto aj cakal,ze autor bude o Slovensku ako-tak informovany,resp.nebude pisat bludy a lzi.Ale musim konstatovat,ze alebo informovony vobec nie je,alebo je a lze,jako kdyz tiskne.Uz v druhom blogu.

Na Slovensku bola rovna 19 percentna dan ,ktoru zaviedla predchadzajuca pravicova vlada s podporou medialnej totality.
Potom Ficova vlada dan na knihy a lieky v sulade so svojim programom znizila, na 10 percent.

Neviem,ci autor bol niekedy na Slovensku: pornografia a nabozenska literatura sa tu predava v specializovanych obchodoch.V knihkupctvach je to pestre,pravda,v odbornej literature dominuju ceske vydavatelstva.

Pokial ide o denny tisk,tak inteligentna diskusia neprevlada..Dlhe roky dost dominuje antikultura demonizacie a debilizacie.Westrasizmus,antirusizmus...
Manipulacia tisku dosahuje orwellovske parametre.
Sukromny tisk v zahranicnych rukach sa podstatnou mierou zasluzil o sucanost.Temne dramaticku.
18. 03. 2011 | 00:36

Čáp napsal(a):

Když jdu po ránu městem a občas potkám zvratkovou louži, nad soucitem s nešťastníkem zvítězí obyčejný odpor a hnus. Stejný pocit ve mně vyvolávají příspěvky takzvaného JARPORa a s lehce zvednutým žaludkem a odvráceným pohledem se jim musím vyhnout. Jak je možné být tak odporným.
18. 03. 2011 | 00:43

Pacák napsal(a):

Přiznávám přízemnost. Více mi budou vadit dražší léky, potraviny, energie a doprava než knížky. Když kručí v břiše a bolí to, protože není na léky, těžko se hrouží do čtení. I kdy kdo ví, možná bude kniha z antikvariátu jediná útěcha v modrém pošmournu.
18. 03. 2011 | 00:56

honolulu napsal(a):

Pane Beda,
Vy jste v mojich ocich nekorunovanym kralem levice.
Pritom jste jeste ke vsemu i gentlaman a nikdy jste neurazel nas mezinarodni pravicaky. Tesim se na debatu v Narodnim Divadle, kde budete vystupovat.
Chci Vam take pogratulovat, a cele Vasi parte k ovladnuti platformy na Aktualne CZ. (Doufam pouze docasnemu, ze se pan censor vrati k neutralite.)

Nezapomente se zeptat pane Kalouska, jaky ma rozdil mezi prijmem v vydanim a ja Vam po debate vypocitam, za jakou dobu se zblazni, nebo stane alkoholikem. U nas jsou na to matematicke vzorecky..Take Vam chci rict (ja obdivovatel a zastance kapitalismu,) ze 40% dluhu na statnim rozpoctu je dizaster. Kdo to u vas zavinil nevim, ale hodte ho lvum..
Velmi dobre se bavim na Aktualne CZ. Cte ho cely svet. Tak pokracujte at je sranda.
18. 03. 2011 | 01:42

jarpor napsal(a):

Pane Tomský,

pokud si pročtete diskusi, myslíte, že za "kulturnost a vzdělanost" typu : Dobře ti tak..., Máš co jsi chtěl... a další, k Vám směřované osobní útoky opravdu může nějaké DPH ?
Já si myslím, že v té DPH to nebude...

Hezký den
18. 03. 2011 | 07:06

Tupelo napsal(a):

Pane Tomsky,

pisi Vam jako clovek,ktery by byl pro nulovou dan za potraviny a kulturu (nepletu-li se, jako ve Velke Britanii). Ale hodne me vadi, ze lide jako Vy (ale tyka se i schuzky sefredaktoru novin nebo treba pana Vaclava Havla) se ozvou teprve az se zakony zacinaji dotykat jich osobne. Utvrzuje me to v presvedceni o pravdivosti teze, ktera se nedavno objevila (i kdyz v tomto pripade v mirne modifikovane podobe) totiz ze ZISKY se privatizuji a ZTRATY socializuji. Lidi s nizsimi prijmy se daleko vice dotkne treba zdrazeni potravin, knihu si leckdo muze odpustit, ale chleba ne... Snaha Vas (a dalsich jmenovanych) by sla podporit mnohem vice, kdyste nedavali najevo ze Vam jde jen o sve zajmy, ale to ze Vam zalezi i na tech socialne nejslabsich. Cela situace, kdy jednou protestuji JEN lekari, podruhe JEN novinari ci nakladatele, potreti JEN lide telesne postizeni, atd ukazuje smutnou pravdu, jak se nasi spolecnost podarilo rozdelit (zamestnanci x podnikatele, stari x mladi,...) - neni to prekvapive, rozdel a panuj (v nasem pripade mozna rozdel a kradni) znali jiz drive. Takze doufam ze az budou vyhlaseny generalni stavky, ze se zucastnite a podporite lidi, kteri si pak treba budou moci, bez existencnich starosti, koupit v nulove sazbe DPH knihu a vychutnat si ji.
18. 03. 2011 | 07:09

Občan napsal(a):

Sladký napsal(a):
"Směšné a trapné,pane Tomský.Máte co jste chtěl, pravicovou vládu rozpočtové odpovědnosti.Zdaňte všechno, jen probůh ne můj obchodní artikl.Nestydíte se? Spolehněte se sám na sebe, pokud krachnete, nic se neděje, jste ještě mladý, schopný, vzdělaný, kdo chce, práci si najde, to je přece jedna z vašich ústředních myšlenek.Tak do toho, všude na vás čekají. 17. 03. 2011 | 23:51"

Dobré ráno,

máte pravdu, až na jedno :o)
Pan Tomský už vůbec není mladý (r. 1947, takže skoro 64 let). Navíc mu v Británii krachl soukromý penzijní fond a jako novinář (tzv. "svobodné povolání", které se řídí zvláštním právním režimem) nejspíš píše jen na "smlouvu o dílo" (nemá žádný pracovní poměr ani jeho obdobu a je tedy možné, že si neplatí ani důchodové pojištění, které pro "svobodná povolání" není povinné) a příjem má tedy ad hoc. Pokud vím, tak vychovává nezletilce, který je navíc zdravotně postižený. K tomu musí ufinancovat bydlení v luxusním pražském bytě na velmi lukrativní adrese, který možná ještě splácí.
Já z toho mám pocit, že pan Tomský narazil na realitu, které se po celý život úspěšně vyhýbal, a je poněkud překvapen.

Pro člověka, který byl po celý život zvyklý na hýčkání - jednak syn německých universitních učitelů a druhak vydržovaný "disident" - může znamenat pád z takových společenských výšin těžký šok. Viz. krachy makléřů a podobných "živností" navyklých operovat pracovně i soukromě s velkými částkami a majetky a následné sebevraždy skokem z okna kanceláře na Wall Street.
A to říkám zcela bez ironie; i pro daleko obyčejnější lidi je pokles životní úrovně z důvodu věku, ztráty příjmu nebo nemoci velkým traumatem.

Hmm, když jsem to psal, tak jsem zjistil, že se podvědomě snažím o empatii. Marně...
18. 03. 2011 | 07:33

Občan napsal(a):

To Tupelo (7:09):

To, co jste popsal, je nádherný situační sarkasmus. Komunistům je vyčítáno ROZDMÝCHÁVÁNÍ třídního boje a na základě toho je usilováno o jejich zákaz a přitom tato VLÁDA uvedla třídní boj DO PRAXE a stále je u moci.
Navíc je to právě tato koalice, jež má třídní nenávist přímo v popisu práce, kdo podal návrh na rozpuštění KSČM. Nejde mi o komunisty, nijak by mi nechyběli, ale o ten princip.

Jo, nevíte, jestli někdo hlídá Orwellovo hrob? Ten chlápek tam musí rotovat jak ventilátor!
18. 03. 2011 | 07:40

Rumcajs napsal(a):

Pane Tomský, Vy jste se na starý kolen zbláznil.

Ale mi to nevadí. Já Vás budu číst dál.
18. 03. 2011 | 07:43

Ibalgin napsal(a):

Obávám, že dědičně zatížený kníže není tím dobrým adresátem Vašich nářků. Jako liberál musíte být jistě potěšen tím, že se obnovuje v historii již osvědčená suplika k vrchnosti.I když ta Vaše je málo ponížená, musíte přidat při velebení knížete. Pamatujte však na Kozinu.
Pan kníže tady předvádí, co činila aristokracie po celá staletí. Na špinavou prácičku si najde nějakého pobudu, dejme tomu graduovaného chemika, kterého poté, co ho již není potřeba, hodí přes palubu, ideálně nechá popravit za halasení sroceného lidu. A jaké pomocné práce jste pro našeho milostknížete vykonával Vy, pane Tomský?n
18. 03. 2011 | 07:54

důchodce napsal(a):

Pane Tomský, souhlasím a jsem rád za apel na p.knižete.Jste doufám realista. Pokud ano, tak plačete na špatném hrobě. Tento kníže pín ztratil vše šlechtické, morální, slušnost a lesk erbu v okamžiku, když se spolčil spodvodníkem Kalouskem. Toho není třeba identifikovat.Kníže je loutkou, zašedlou obálkou knihy hrůz páchaných Kalouskem, Kníže pán ho zbožně poslouchá, ale jen úvodní část, to podstatné, co Kalousek na tuto společnost vymýšlí, nikdy neposlechne do konce.Usne. Až se probudí, se vším souhasí. A Kalosek vymyslel superúřad. A DHP na knihy se stanou hotovou záležitostí. Co těm nahoře po kultúře a vzdělanosti národa. Mimo jiného, je mi líto těch nádherných dětských knih, které ve formě dárků nebude samozřejmostí: Knihy pro ty nejmladší, kteří se učí na pohádkách věřit, co je jim k víře předkládáno se možná ani nedoví, že pohádky,povídky pro děti utopil nevzdělanec a kejklíž Kalousek v kotli s DPH.
18. 03. 2011 | 07:54

Gekon napsal(a):

K celkove vzdelanosti narody nejvic prispeje kdyz lide prestanou cist bulvar a zivocichopisy tzv.slavnych.Proto navrhuju u knih a tiskovin zvednout dan na dvojnasobek:)
18. 03. 2011 | 08:14

Tom napsal(a):

Vážený pane redaktore, jestli mám dát za knihu 330,- nebo 360,- už vůbec nehraje žádnou roli.
18. 03. 2011 | 08:52

stále rebel napsal(a):

Pane Tomský, kdybyste vydával to, „co je potřeba“, tak byste se nemusel nějakým DPH vůbec zaobírat a často by vám náklady zaplatili daňoví poplatníci. Žijeme v době, kdy se na propagandu vynakládají obrovské prostředky a čím bude hůře, tím více půjde prostředků na různá politická školení.

Nevládne nám obyčejná vláda, ale Vláda rozpočtové odpovědnosti, premiérem je Pan Čistý, inteligentní a vzdělaní lidé volí pravici a podobná hesla jsou ti zodpovědní ochotni platit nejen z veřejných prostředků, ale často i ze svého nakradeného, protože jim to otevře nové tunely.
18. 03. 2011 | 08:58

SuP napsal(a):

Taky si myslím, že člověku, který si nekoupí knihu, protože stojí 160,- je jedno, jestli z toho je DPH 26,70 nebo 14,50. Ten člověk si ji nekoupí, protože je sysyel a kniha ho nezajímá.
18. 03. 2011 | 09:01

Důchodce68r napsal(a):

Pana Tomského znám jen z pár blogů a pár pořadů v rozhlase.
Proto mně přirozeně překvapuje, že se diskuze točí v podstatě jen proti němu. Význam textu je mimo. No prosím, nechť, snažím se to chápat. (Ostatně, už je to dnes všeobecným zvykem - kdo, proč, a nikoliv co.)
Nemohu si pomoci, celá diskuze se mi takto jeví jako hromadný souhlas se zvyšováním DPH. Kalousek by měl radost. Patrně jste všichni trochu víc majetní.

A k textu článku.
Uvažuji jak to udělat, jestli pana Tomského požádat, aby mi dal souhlas k dalšímu uveřejnění pod svým jménem, nebo mu ho ukrást, jak je dnes módní?
Protože s textem do poslední tečky souhlasím, rád bych ho podepsal. ( Pana knížete jsem odepsal od vzniku TOP, ale to už sem nepatří.)

Jen se divím, že nikdo nedává zvyšování dolní DPH do relace s pokračujícím masivním rozkrádáním.
http://www.lidovky.cz/na-web-uniklo-stare-video-ringo-cecha-bez-servitek-mluvi-o-korupci-p98-/ln_domov.asp?c=A110308_170054_ln_domov_ogo
18. 03. 2011 | 09:03

Petr.. napsal(a):

Vážený pane Tomský, myslím, že si toho Schwarzenberga příliš idealizujete! Před časem na Radiu6 se vyjádřil v tom smyslu, že sice jeho předkové byli lapkové, ale teď, že už spravujou svůj majetek poctivě a ke slávě boží .. Podobně to asi bude s tou podporou těch disidentů, něco za něco .. Řekl bych, že je to symptomatické ..
18. 03. 2011 | 09:04

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Tomský, já toto zvšování DPH odmítám celé. Ve většině států je řada položek ještě s nižší DPH než u nás ve snížené sazbě.
Nicméně Vaše hořekování nad knihami a novinami nesdílím. Pokud si někdo myslí, že ta kniha je skutečně dobrá, tak ho dvacetikorunový nárůst ceny neodradí. U novin a časopisů to asi povede k zastavení vydávání některých méně objemových titulů.
18. 03. 2011 | 09:08

krokus napsal(a):

Já bloud se domníval, že doba ponížených suplik skončila kdysi dávno se vznikem republiky.
18. 03. 2011 | 09:16

Důchodce68r napsal(a):

Důchodče,
Přesně tak, moje řeč. (O Vás jsem ještě nevěděl, zdržel jsem se při psaní.) Zdravím Vás.
18. 03. 2011 | 09:17

Roman napsal(a):

Všem výše.
A co když to pravičák Tomský myslí dobře? I s námi? Levičáky? Napadlo to někoho?
18. 03. 2011 | 09:19

celim napsal(a):

No bude trochu problém. Poslouchal jsem v TV rozhovor na dané téma a tam poukazoval na situaci na Slovensku, kde k tomu zvýšení DPH už před pár lety došlo a díky tomu zkrachovala prakticky všechna malá nakladatelství a udržela se prý jen ta velká a to hlavně díky vydávání populární literatury, jakou kupují čtenáři Blesku. Nic jiného tam údajně nevychází a Slováci začali číst knihy z Čech. Bohužel mám obavy, že takhle to dopadne i u nás s tím rozdílem, že my si už nebudeme moci koupit jakžtakž srozumitelné knížky u sousedů. To jsou mé obavy.
18. 03. 2011 | 09:57

Bloud napsal(a):

ejhle, Alexander je neoliberální paleokonzervativec. tot postmoderna!
18. 03. 2011 | 10:00

rudabhb napsal(a):

Za "komunistů" jsem četl 5 knížek týdně, do roku cca 98 3 knížky měsíčně
od té doby max. 1 ročně. Né proto že by byly tak drahé, ale pro to že po každodenní
cca 12 ti hodinové šichtě už prostě fyzicky memohu (max 2 stránky a usínám). A poroč pracuji do úmoru - drahý plyn (topení - je zvláštní že je mojim dětem v této době zima), drahý benzín (musím se nějak z té naší prdele dostat do práce když nejezdí autobusy), drahé jídlo ( je zvláštní že mé děti potřebují jíst), .............
Každý den večer proto chvilku sedíme a diskutujeme "konficius" "Lao C" "sokrates" "klára veselá samková" atd. ("na vzdory dnešnímu režimu")
Ať si nás náš stát likviduje jak chce nás nedostane.
Přeji hezký den.
PS "konficija" mé děti doporučují všem dnešním politikům
18. 03. 2011 | 10:06

Béda napsal(a):

Petr z Tábora,

konečně se na něčem shodneme. Kdyby Tomský jedním dechem nenavrhoval chudákům zdražovat "vodu a vzduch, těm největším dokonce otevírat okna" ale byl pro konstrukci DPH tak, jak je to obvyklé třeba v Británii (ze které přišel), kdyby protestoval proti deformě, která podváže ekonomiku a zaseje nestabilitu a sociální pnutí, pak bych s ním souhlasil a uvěřil mu jeho péči o dostupnost kultury a vzdělání pro méně majetné.

PS: souhlasím také s tím, že koho tato vláda nesrazí do kolen, bude si moct dovolit koupit knížku aťsi bude dražší o 10% nebo ne. Pan Tomský si asi moc dobře uvědomuje, že konkurence internetu, menší sečtělost způsobená vývojovými trendy u mladší generace a snižování koupěschopnosti především početné skupiny méně majetných způsobené daňovým kutilstvím Kalouskova hospodaření bude mít perspektivně decimující účinky na jeho byznys.
18. 03. 2011 | 10:06

Jedla napsal(a):

"Als die Nazis die Kommunisten holten, habe ich geschwiegen; ich war ja kein Kommunist.
Als sie die Sozialdemokraten einsperrten, habe ich geschwiegen; ich war ja kein Sozialdemokrat.
Als sie die Gewerkschafter holten, habe ich nicht protestiert; ich war ja kein Gewerkschafter.
Als sie die Juden holten, habe ich nicht protestiert; ich war ja kein Jude.

Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestierte."

"Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem; nebyl jsem přece komunista.
Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem; nebyl jsem přece sociální demokrat.
Když přišli pro odboráře, neprotestoval jsem; nebyl jsem přece odborář.
Když přišli pro Židy, neprotestoval jsem; nebyl jsem přece Žid.

Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by mohl protestovat."

protestantský pastor a teolog Martin Niemöller
Zajisté, tato česká vláda není nacistická. To bylo Německo, třicátá léta minulého století. Podíváte-li se na program a metody naší současné vlády, je tomu nejblíže Itálie téže doby, Duceho fašismus. Mnohé teze Mussoliniho mají přesný ekvivalent v programech české pravice. Mnohé jeho reformy jsou i našimi dnešními "reformami".
Mlčel autor blogu k tomu, když naši současní fašisté ... atakdále?
Kdyby aspoň mlčel. Aktivně ten hnus podporoval. Proto i zde v diskusi je tolik škodolibé radosti. Zajímalo by mne, zda autor někdy bude schopen sebereflexe.
18. 03. 2011 | 10:14

jazve napsal(a):

Vážený pane Tomský.Domnívám se že na prodej knih nebude mít DPH tak zásadní vliv.Váš problém je ten že jako skalní pravičák vítáte co největší rozevírání nůžek mezi chudnoucí většinou a bohatnoucí menšinou a na druhou stranu tím vzniká váš problém s odbytem literatury.Jsou věci nezbytné jako třeba nájemné,topení,jídlo atd.To se prostě zaplatit musí v první řadě,ty vaše knihy si lidé mohou dovolit koupit až co zbyde.Člověk který je bohatý třeba jako Bakala si koupí jednu knihu stejně jako prodavačka v supermarketu.Proto vám navrhuji,vyprdněte se na knihy a podnikejte třeba v dovozu luxusních automobilů,potom nebudete na těch sockách tak závislý.Takhle si uženete akorát schýzu.
18. 03. 2011 | 10:30

mad sheep napsal(a):

O 7,5% vyssi DPH na urcite nic nezmeni.
Mimo to. Kdo chce cist a na kupovani knih nema, tak si muze zaridit prukazku do nektere z mestskych, nebo dokonce specializovanych soukromych knihoven.
Ja prectu rocne asi 14 knih za 80kc. Pokud chci mit nekterou knihu doma, protoze k ni mam vztah, tak si ji koupim. Ovsem mit knihovnu plnou titulu, ktere clovek precte jednou je tak akorat zberatelstvi.
18. 03. 2011 | 10:30

Tenco napsal(a):

Škoda, že pan Tomský nežije z prodeje prezervativů.
Mohli jsme se aspoň zasmát.
Jak by to Schwarzenbergovi odůvodňoval a co by mu Schwarzenberg odepsal.
:))))

Není nad to , být pravičákem když bijou druhého a levičákem, když chystají klacek na mě. Jaký to povznášející pocit solidarity !!
18. 03. 2011 | 10:36

irinek napsal(a):

Nejsem obhájcem Tomského, naopak.Ale u všech těchto diskuzí se nepočítá s tím,že ono DPH se zvedne i u materiálu,pocítí to doprava,energie apod.Čili-nechali jste se ukonejšit ušmudlaným snížením o 2,5%? Ono to bude daleko víc,to mi věřte (jistý titul zdražil od r.91 z 39,-Kč na 129,-Kč a platí to o všech).Stejně tak se vždycky omílá,že si knížku můžu půjčit v knihovně.To si někdo myslí,že knihovny jsou jakýsi dobročinný spolek,kam přispívají zazobaní multimilionáři? Knihovny to zdražení pocítí stejně,ba ještě hůře, protože prostředky na ně se osekávají už dlouho.Fondy zestárnou,opotřebují se a odvezou do stoupy.Nechť mi tu nikdo neargumentuje povinnými výtisky, to je sice předepsaná,leč iluze.A co si půjčíte potom? Ubezpečuji,že kulové...Samozřejmě,knihy jsou svým způsobem zbytné.Důležité jsou potraviny a další základní potřeby,to mi nemusí nikdo dokládat.Ale jen,aby bylo jasno.
18. 03. 2011 | 10:52

LANDA napsal(a):

Tak nějak si představuji prosazování zájmů ekonomických skupin. Že budete mít hlouběji do kapsy z důvodů vyšších cen potravin, bydlení,léků? Nevadí. Kupte si levnou knihu. Dobrou knihu do každé rodiny!
18. 03. 2011 | 10:52

Kubík napsal(a):

Literárních „skvostů“ přeložených z angličtiny jsou plná knihkupectví a vzápětí prodejny levných knih. V tom případě jde skutečně o zboží, kterému se dříve říkalo brak a vůbec mi zvýšení daně na tyto „skvosty“ nevadí. Zvýšení daně na dětské knihy, krásnou literaturu, naučnou atd. ano. V tom případě to zase nevadí panu „knížeti“, stejně jako rabování peněz českých klientů rakouskou EB. Ať vstane Havel z postele a jde udělat pořádek, on sám a jemu podobní, včetně Vás pane Tomský, jste nás do tohoto marastu dostali.
18. 03. 2011 | 11:01

Nocomment napsal(a):

..už před časem jsem zrušil členství v Klubu čtenářů, protože mi tisíce za knihy ročně zacházely v rozpočtu. Naštěstí klasické literatury mám dost nadosmrti, tak ať si to, co stejně již nekupuji, novodobí buditelé národa zdražují, kam chtějí. Pan kníže české knihy asi také ani nečte, protože česky neumí, tak je mu to taky jedno.
18. 03. 2011 | 11:11

Marie napsal(a):

Třeba se dočkáme dvou knih za cenu jedné.
18. 03. 2011 | 11:12

Jee napsal(a):

Jarpor
Takové "zploštění" otázky kulturnosti a vzdělanosti bych od vás neočekával.
Takové zploštění se dostaví u všech pravounů nedostatečně přisátých na veřejné rozpočty, když jim začne téct do bot. Neočekávané to je jen proto, že dosud jim do těch bot neteklo.
Typického pravouna navíc zajímají jenom jeho vlastní problémy. Proto se například Tomský stará jen knihy a ne o osud pravounů kšeftujících s jinou komoditou, kterým se začínají šklebit žraloci na botách.
18. 03. 2011 | 11:17

Petr napsal(a):

Jen bych chtěl upozornit, že knihkupci a nakladatelé by měli spíše brojit proti celkovému sjednocování DPH. Jelikož zvýšení např. u potravin, léků nebo tepla docela významně sníží reálné příjmy obyvatel, což se určitě projeví na poptávce po knihách, které můžeme považovat za spíše zbytný statek. Důchodový efekt je v tomto případě výrazně větší, než efekt substituční. Čili případné zachování pouze knih a tiskovin ve snížené sazbě DPH by byla jen velmi slabá náplast oproti tomu, co s rozpočtem domácností udělá přesun jiných položek do základní sazby DPH. Pokud jednotlivce od koupě knížky něco odradí, pak to nebude vyšší cena knížky, nýbrž jeho reálné příjmy, které výrazně utrpěli vyššími výdaji v marketu, nebo při úhradách za teplo atd.
18. 03. 2011 | 11:50

irinek napsal(a):

to Petr
Přesně s tím,co tady píšete,naprosto souhlasím.
18. 03. 2011 | 12:23

petřík napsal(a):

Vážený pane Tomský, nenechte strádat národ Přemysla Oráče a nenechte naše dítka umřít hlady kvůli zvýšené DPH na rohlíky
18. 03. 2011 | 12:25

peřík napsal(a):

Vážený pane Tomský, nenechte strádat národ Jana Antonína Bati a nenechte naše dítka chodit ve sněhu bosky kvůli zvýšené DPH na tkaničky do bot
18. 03. 2011 | 12:27

Pepa Řepa napsal(a):

peříku
mně je to fuk nosím mokasiny.

Knihy?
Každej sudokopytník bude muset zvážit priority.
Kniha, bachor nebo čepec?
Jedno z toho. Všechno dohromady nepůjde.
Co Vy, Máňo, co preferujete?
18. 03. 2011 | 13:08

Béda napsal(a):

PŘ,

již vidím nuzáky ožebračené vládou hladové duchem jak střádají a dopřejí si obrázkovou dvacetidílnou sérii monografií od pana nakladatele Tomského (jedno jestli s vyšší anebo o 30 korun nižší DPH/díl) na úkor plínek pro děti, léků, potravin, zaplacení zálohy na elektřinu, poplatku za teplo, vodní a stočné, zvýšeného nájmu. Pod mostem je ve finále bude s kručícím žaludkem hřát vidina dobré perspektivní investice do vzdělání, duchovní pastvy a štosu kvalitní literatury uložené v rohu kartonové škatule.
18. 03. 2011 | 13:18

Pepa Řepa napsal(a):

Bédo
na co kniha? Stejně je to dobrý jen na podložení stolu.
Ale na city zahrát umíte jako slowhand na kytaru. Běžím pro kapesník.
18. 03. 2011 | 13:34

Jedla napsal(a):

Pepo Řepo,

každej sudokopytník ne!

My prasata, pekariové a babirusy jsme také sudokopytníci. A jestli jsme Vám pro smích, pošleme na Vás strejdu hrocha!

Máme žaludky jednokomorové, a nemáme ani bachor, ani čepec natož knihu! S tím si běžte za přežvýkavci. My jsme sudokopytníci nepřežvýkaví. A kdybyste se zamyslel nad velbloudy a lamami, měl byste v tom už úplnou krouhanou řepu s otrubami. Ti mají žaludek složený, přežvykují, a přece nepatří mezi přežvýkavce, neb mají v rámci řádu sudokopytníků svůj vlastní extra podřád.
18. 03. 2011 | 13:39

Béda napsal(a):

PŘ,

otázka není: naco kniha? Otázka zní: proč ne nejdřív vzduch, voda, potraviny, léky, nájem a pak jestli vybyde tak i kniha, dovadlo, kino, noviny...? Pan Tomský to postavil asi takto: zdražte jim třeba vzduch, vodu, sůl, potraviny, nájmy, teplo, energie, plenky, léky, cokoliv co si vzpomenete... Ale knížky a tištěná média nikoliv. To v žádném případě! To by byla přímo svatokrádež! Jak bychom pak mohli zdravě ovlivňovat ducha národa? Představte si pak prodejnost monografií, kuchařek, filosofických traktátů a politických kuchařek našich a světových myslitelů...

PS: úpadek se v žádném případě nemůže týkat školní literatury, odborné a právnické literatury... Po těch je poptávka trvalá a boom zajištěn.
18. 03. 2011 | 13:47

Pepa Řepa napsal(a):

Jedla
Já chtěl původně napsat, že každá kráva a každej vůl bude muset zvážit priority. To by bylo přesnější.

Esli trendy čepeček Luis Vuiton, plnej bachor nebo knihu.
Ale copak tady-v éře pokliticky korektního, tuhého stejskalismu-projde kráva, vůl nebo Milka?

Pokud jde o mě, já mám jasno. Stačí mně zmijovka a mám dietu.
18. 03. 2011 | 13:54

Béda napsal(a):

PŘ,

o vás umělcích je známo, že se spokojíte s minimem. Jak vás znám, jistě žijete s rodinou v jeskyni obklopen básnickýma sbírkama a sebranými projevy obou českých prezidentů.
18. 03. 2011 | 14:02

Pepa Řepa napsal(a):

Ale Bédo, pravdu máte, že jeden má bejt ostražitej. Zvláště před Mladou Frontou.
Zakoupil jsem si knihu Libora Budínského O "ZUBATÉ VAGINĚ A KRÁLI PENISU" s podtitulem "Erotické mýty a hanbaté pohádky ze všech koutů světa".
Myslel jsem, jak se vzdělám,titul hodně sliboval, ale je to slabý, hodně slabý.
Jeho Jasnost z Měšic to umí s erotikou líp.

Ale když jste takovej šetřivej, můžu Vám tady předčítat. Třeba o "Válce penisů".
Zadarmo, Bédo, zadarmo. Z ryzí křesťanské lásky.
18. 03. 2011 | 14:11

Béda napsal(a):

PŘ,

nemíníte snad jeho Jasností starého dvojitého BB? Zde by možná stálo za úvahu titulování jeho Zapšklost.
18. 03. 2011 | 14:15

Béda napsal(a):

PŘ,

do úvah na téma vagím a penisů se s váma nebudu pouštět. Uznávám, že v tomto oboru patříte ke zdejší špičce.
18. 03. 2011 | 14:16

Čenda napsal(a):

Vážený a milý pane Schwarzenbergu!

Prosím zachovejte chladnou hlavu. Každá výjimka je jako spuštění řetězové reakce při štěpení jádra. Dnes vydavatelé, zítra herci, pak instalatéři a popozítří popeláři. Ti všichni jsou ti, co povznášejí národ.
A kdo to zaplatí? No přece ti co vydělávají od deseti do padesáti tisíc měsíčně. Zeptal se někdo otevřeným dopisem těchto lidí, zda jsou ochotni sponzorovat?
Doporučte panu Tomskému, ať se veřejným dopisem obrátí na plátce daní a když sežene víc než padesát procent řekne ano, pak je třeba se touto výzvou vážně zabývat.
18. 03. 2011 | 14:23

vlk napsal(a):

Je to vůbec možný?
Tomský, nekompromisní pravičák a takováhle fňukna?
Když pravicová vlád a přijme pravicové rozhodnutí?

Inu zdá se , že každá prvaicová zásadovost končí o pravicové šrajtofle! tedy té vlstní..
pro mne trapnost nad trapnost!

Jedla
čtu váš blog. Nicméně úplně nesedí.
Vidal bych to v případ ě Tomského takhle:

když zdražovali vodu - nadšeně jsme souhlasil. Nepiji vodu.
Když zdražili chleba-nadšeně jsme souhlasil, Nejím chleba.
když zdražovali dětské plíny, nadšeně jsme souhlasil. Nemám už malé děti.
Když zdražovali dálkové teplo do paneláků,nadšeně jsme s ouhlasil. Nebydlím v paneláku.
Když zdražovali chronicky nemocným léky, nadšeně jsem souhlasil. Nejsem chronicky nemocný.
Když chtěli zavést školné, nadšeně jsem souhlasil. Nejsem socka a vzdělání je zboží.
Když mia le sáhli na knížky,co vydávám, no toto.. není už nikdo ,kdo by se mne zastal. Všichni už platí školné,léky, dálkové teplo,plenky,vodu,chleba-nemají na knížky.
18. 03. 2011 | 14:28

forhend napsal(a):

Knihy ke svému životu nepotřebuji...Do svých 20 let jsem přečetl stovky knih, ale to už je dávno a bez knih se dá žít!!!
18. 03. 2011 | 14:30

Béda napsal(a):

vlk,

jestli ono to nebude u p. Tomského dáno všeobecnou frustrací. V demokratické Británii přišel o důchod v penzijním fondu, v ČR v důsledku DPH bude jeho běžný rodinný rozpočet obtížen zvýšenými výdaji per capita, jeho podnikání se dostane (možná, kdoví jestli nejde pouze o lobbing za větší zisk?) na hranici rentability a navíc postižený potomek, na kterého se po náběhu zdravotní deformy rázem vyhopnou platby keš.

Osobně bych s p. Tomským možná i soucítil a měl pro něj pochopení, kdyby to nebyla taková neoliberální... , která vidí jenom sama sebe.
18. 03. 2011 | 14:51

myslím napsal(a):

Pane Tomský!
Rád jsem s Vámi souhlasil ale teď jste u mne hodně klesl.
Nikdy jsem se neztotožňoval s názory Vlka, ale tentokráte s ním souhlasím. A mám jednoznačný názor, že prodejnost dobrých knih PŘÍLIŠ neovlivní vyšší DPH.
18. 03. 2011 | 14:53

Píďa napsal(a):

Jak se říká: jíst se musí, bez energií se asi také neobejdeme, ale knihu si klidně odpustím .. Někomu to bude vadit, někomu méně. Ono to není 7.5%, začínali jsme na 5-ti. 17 let mám knihkupectví a za poslední 4 roky klesly tržby o 48%. To je k výběru DPH. Jsou tu ještě další dopady: knihovna a školy většinou nepatří mezi plátce DPH, tzn., že i jejich náklady /tím pádem i výdaje státu/ o ty procenta stoupnou. Vzhledem k tomu, že jde právě o státní zařízení, moc na tom erár asi nevydělá. Pana Tomského nechám být. Sympatický mi není, ale už tu dostal dost..
18. 03. 2011 | 14:58

Pavel Bela napsal(a):

Pane Tomský, šovinismus se mi hnusí, o tom můj příspěvek není. Kramerius byl Čechem asi tak stejně jako Vy. O to Vám doufám nešlo. možná jste se neobratně vyjádřil. V dnešní smíšené společnosti je drobátko ujeté apelovat národnostní prvek, je třeba vzývat rozum. Problém spočívá v tom, že jej Vámi oslovení jaksi postrádají
18. 03. 2011 | 15:51

Eva- beag beet napsal(a):

Ja vas pane Tomsky na rozdil od tech zlych chlapu, chapu. I na te fotce je videt, jak moc vas to boliiiiii......

Pepo Repo, mne byste ty pohadky taky predcital?
18. 03. 2011 | 15:56

Jedla napsal(a):

Ano, vlku, to je mnohem přiléhavější. A vynikne to, zvlášť pro ty, kdo znají původní citát.

Pepa Řepa. Dobrá, rozumím, příště si zoologický vstup odpustím. Tu firmu s čepci tedy jaksi neznám, mám já to holt mezery... Vietnamci nebo Číňané?
18. 03. 2011 | 16:08

jarpor napsal(a):

Jee

Generalizujete. A s generalizováním mám vždy "problém"...

Hezký podvečer
18. 03. 2011 | 16:16

Vico napsal(a):

Jedla : Ona není zmijovka jako zmijovka. Ta od Luis Vuiton /opravdu není "zadarmo"/ je proslulá tím, že když si ji nasadíte na hlavu, tak si vás lidi pletou s Karl Lagerfeldem.
18. 03. 2011 | 16:20

revidivus napsal(a):

Předpkládal bych, že budeme komentovat tu věc, tedy DPH na tiskoviny a její souvislosti, případně roli p. Schwarzenberga, ale místo toho tu vidím výpady proti autorovi a osobní výlevy. Myslím si, že vládnoucí strany před volbami slibovaly podporu vzdělanosti, že vyrazné zvýšení DPH je krok opačným směrem, a tedy proti jejich voličům. Knížky jsou u nás proti západním sttům dost drahé (asi logicky, v Německu, Francii, Británii je mnohonásobně větší trh), kupuju tak jednu za měsíc a nerad bych to omezoval. Výmluvy p. Kalouska, že jednotná daň znamená zjednosušení daňových pravidel a přinese úspory, jsou nesmyslné, ta daň se přece vždycky musí spočítat. Domnívám se, že p. Kalousek bojuje za jednotnou a vyskokou DPH, aby se dobře zapsal v Bruselu a až u nás skončí, měl tam zajištěný dobrý post.
18. 03. 2011 | 16:23

medvěd napsal(a):

I knhy jsou zboží jako každé jiné a kdo číst chce tak si zajímavou knihu prostě koupí a nějakých 7-8 % v ceně navíc mu v tom nezabrání . Možná, a v to doufám budou lidé více přemýšlet co si opravdu chtějí číst a co za čtení stojí a přestanou si kupovat ten brak který dnes činí 90% nabídky knih a který je škoda číst i zadarmo. A je tady s další věc že běžné knihy budou časem ke ztažení po internetu a přepych tištěné knihy bude vyhrazen jen skutečně hodnotným dílům a pro milovníky knih. P.S. ještě štěstí že jsme nezačali stavět tzv.Kaplického knihovnu která bude v éře digitalitace zbytečnou. Já osobně mám knihy rád a mám doma na 2.000 svazků ale je mi jasné, že moje děti si z toho časem ponechají pro svoji četbu tak 10% a zbytek skončí ve sběru. Je to nezastavitelný proces ,my jsme neměli nic jiného než knihy ( a občas kino) dnes je dostupnost světové kultury mnohem širší a čtení nahrazují jiné multimediální formy .Prostě vývoj ( a schválně neříkám pokrok) nezastavíš.
18. 03. 2011 | 16:36

xyzy napsal(a):

Zdražte nadměrně Vieweghovy děsivosti, kuchařky a paměti všelijakých
nezáživných osob + další druhy nadbytečné literatury, kvalitní čtivo tak může zůstat na původních cenách. Nešlo by to nějak podobně, co říkáte, pane vydavateli?
18. 03. 2011 | 17:09

Taktoje napsal(a):

Když prodáte Babicovy rady "Jak se nažrat z popelnice" za pětikilo, tak občas můžete vydat kvalitu za padesát...
18. 03. 2011 | 17:14

revidivus napsal(a):

Knížka vůbec není jako každé jiné zboží - dokáže rozesmát, rozplakat, donutit k zamyšlení atd. Tohle autom, lednička ani židle neumí. A když jsme u těch % navíc, tak proč jsou například banky od DPH osvobozené?
18. 03. 2011 | 17:30

Medikolog napsal(a):

Vlku 14.28 a Jedlo,

to by si měl pan Tomský dát vyryté v bronzu do znaku svého nakladatelství - zleva originál, zprava "vlčí versi" .. a doplnit to mým motem: "Jsem pravičák srdcem i duší, ale z finančních důvodů si již reálnou pravicovost nemohu dovolit".
Knižka není jako jiné zboží. Na rozdíl od oběda ji mohu po použití (přečtení) vrátit a uhradit jenom mírné zápůjčné..
18. 03. 2011 | 18:50

Jareček napsal(a):

Mám 1892 knih.V současnosti si nákup knih redukuji.V důsledku zvýšení DPH u potravin možná umřu hladem, ale kniha mě i rodinu zahřeje.Možná i dědici mých knih budou spokojeni, protože na pultech bude jen BLESK nebo paměti našich svatých /VK A VH/.Budou spokojeni, protože zděděné knihy výhodně prodají, aby si koupili skývu chleba.Vidím tragedii úplně jinde, než u knih.
18. 03. 2011 | 18:58

Klaus napsal(a):

pane Tomský,čtěte jenom Klause,Klause,Klause a budete miliardář !!!
18. 03. 2011 | 19:16

pepito napsal(a):

Vážený pane Tomský,
90% tiskovin, podléhajících snížené sazbě daně, jsou s*ačky. Za kvalitní knihu si rád připlatím 50 Kč
18. 03. 2011 | 19:29

semja napsal(a):

tak já v tom jasno pro knihy si zajdu do knihovny,protože jako důchodkyně už na ně nemam delší dobu.Horší bude když si nebudu moci k tomu udělat dobré kafčo a nějakou dobrotu.
18. 03. 2011 | 19:38

Jan11 napsal(a):

Pane Tomský, Vy byste chtěl ty líné socky chránit před negramotností, chcete pro ně přístup ke knihám? To byste ale nesměl být takový asociál. Na těch sockách Vám záleží asi jak na loňském sněhu. Jde Vám o Vaše zisky! A ještě něco, to se obracíte na toho pravého ! Kníže je vskutku milovník českého národa, to tedy sedí. To je nadčlověk, germán, který by nás klidně poslal do pekel, jemu jde jen o majetek. Že nedržíte hubu.
18. 03. 2011 | 19:48

dAVID napsal(a):

Pane Tomský, je to optavdu smutné jak naříkáte. Myslím, že momentálně je knih dost více než za minulém režimu avšak národ asi zrovna moc nevzkvétá. Literrrního haraburdí jsou plné obchody. Bohužel musím přiznat, že jako důchodce si ty úděsné romány nekupuji a peníze raději odevzdávám farmacet. firmám přes naše lidumilné lékárny, a mám co dělat, abych si je vůbec mohl vyzvednout. Na odbornou lit.,kterou potřebují lékaři jistě jim budou stačit ty 30ti koruny. Škoda, že se nezastáváte také nemocných
18. 03. 2011 | 20:06

antoninov napsal(a):

Gerd na začátku, fakt dobrý, nelze nic dodat.

Saša brečí ale na úplně blbém hrobě, má co má a to Akademia neplatí autorům, ale posílá jim knížky, viz Rybár.

Už mne nebaví číst tyto stesky, ať se naučí vydávat na skutečném trhu, mají co chtěli.
18. 03. 2011 | 20:13

RP napsal(a):

Víte já sem proti jakémukoli zvyšování daní a jakákoli daň mi přijde příliš vysoká. Ale lobbovat si na vyjímky pro tuhle věc a tuhle věc a potřebujeme knihy levnější a oceláři potřebujou taky vyjímku a tihle taky - to je přece hnus ! Od toho vznikli ty daňové zákony tak zatraceně složité že jsou jich plné knížky.

Proč nemít jednoduchou rovnou daň x procent z příjmu a je to. Stát přece nemá vybírat vítěze a poražené od toho to jsou trhy. (Ale problém je že kdyby takováhle daň byla tak bysme tu měli rebélii protože ten systém je tak složitý že mu lidi nerozumí a myslí si že platí daleko méně než všechny ty zakuklené daně dohromady). Proč nemít jednoduché daně které by dokázal vyplnit opravdu každy ? Nebylo pak třeba i méně zaměstnanců na finančákách kteří by mohli místo toho produktivně pracovat a daně platit ? A nebylo by ještě lepší míť jen konzumovací daň (jako dnes DPH) pak bysme nepotřebovali výkazy, daňové přiznání a finanční úřady vůbec.

Jenže jak už sem řekl na to je potřeba trochu jiné myšlení o úkolu státu když chcete aby se o lidi staral od kolébky do hrobu tak je holt težké poschovávat ve všech možných daních těch 255 000 Kč kolik stát průměrnému pracujícímu ročně ukradne.
18. 03. 2011 | 21:41

karel napsal(a):

Doted jsem vas pane Tomsky bral a rad cetl a temer se vsim souhlasil, po tomhle clanku vidim, ze jste docela obycejny pokrytec.

I bezdomovec si muze dovolit prukazku do knihovny a precist treba celou knihovnu.
18. 03. 2011 | 22:14

Clavis napsal(a):

Ve Francii, kde jsou příjmy vyšší než v ČR, lze běžně sehnat např. Kunderovy Směšné lásky za 5,60 euro, tedy asi 140 Kč (jedná se o nový výtisk, nikoli z antikvariátu). Český text této knihy si zde v ČR ale našinec koupí za 409 Kč. Jestli to teď bude s vyšší DPH za nějakých 440 Kč, už není takový rozdíl. Problém je někde jinde.
18. 03. 2011 | 22:23

Pepa napsal(a):

RP
Kdo jiný, než pravicová vláda má změnit myšlení o úkolu státu?
Kde jsou slibovaná zeštíhlení správy, samosprávy …?
Proč pořád něco pracně vymýšlíme, když můžeme převzít daňový model sousední země, která je hospodářským motorem Evropy.
18. 03. 2011 | 22:26

Marie napsal(a):

Pepa Řepa
Mně jde nejvíc o ten čepec.
18. 03. 2011 | 23:10

RP napsal(a):

To Pepa :

Máte částečně pravdu. Ale strana sama o sobě nedokáže změnit myšlení obyvatelstva. V evropě k tomu není občanská vůle tady lidi stát vidí úplně jinak - ve spojených státech lidi demonstrují aby jim stát vypadnul že života o "dnech daňových prázdnin" se tam pořádají demonstrace za nižší daně a nižší utrácení. Tady když se pořádá nějaká demonstrace tak jsou to buď nějací extremisti at už neonacisti nebo neokomunisti a nebo někdo kdo si chce další dávku kdo chce více státního utrácení pro sebe nebo kdo chce více regulace a "bezpečnosti" za cenu méně svobody. A to je jeden z důvodů proč se motor civilizace posouvá z atlantiku do pacifiku - v evropě je totiž čímdál méně kapitalismu.

A právě kvůli takové mentalitě tady ani skutečná pravicová strana existovat prakticky nemůže obě dvě hlavní strany rozšiřují stát a více zadlužují. ODS jsou "socialisti lite".
Jinak jestli myslíte daňový systém německa tak tam bych se opravdu nekoukal. Pokud bysme měli stejné podmínky jako německo jaký důvod by měl kdokoliv investovat do naší republiky místo německa - nemůžeme jim konkurovat dopravní sítí a dalšími věcmi. Žádný stát světa nemá ideální daňový systém(a německo se svými vysokými daněmi už vůbec ne) proto jestli chceme něco napodobovat tak bysme měli jít od základů a vědy ekonomie a ne od něčeho co někdo jakž takž implentoval.
18. 03. 2011 | 23:29

Béda napsal(a):

RP, ano v Evropě ubývá kapitalismu a v pacifiku ho přibývá. "Zlatá" Čína. Tak jste to myslel?

Co vládnoucí neoliberální TOP-ka, která ať třetí ve volbách ve skutečnosti v ČR vládne? To je taky levice?
18. 03. 2011 | 23:43

volic pravice napsal(a):

knihy jsou levicovy prezitek flakacu a povalecu. dph zvysit
18. 03. 2011 | 23:47

RP napsal(a):

Čínu jsem zrovna nemyslel. Tam je nějaká ekonomická svoboda je v několika speciálních oblastech na pobřeží. Mluvím Hongkong,Singapur,Australie, Nový zéland což jsou ekonomicky nejsvobodnější země světa, také nesmíme zapomenout na další země tohoto regionu jako Taiwan, Korejská republika, Japonsko.

A přibývá bych zrovna neřekl spíše v současnosti stagnuje.
19. 03. 2011 | 00:25

kolťák napsal(a):

Tak to jste se pane Tomský obrátil opravdu na toho pravýho.Já myslel,že je máte aspoň zběžně zmapovaný všechny.Vypadá to,že jste zanedbal domácí úkoly!!!
19. 03. 2011 | 01:04

louskáčeK napsal(a):

Clavis, všichni:
DPH sem, DPH tam, voliči 118 mají smůlu, všichni ostatní také.
Kuřáci jedné krabky levnějších cigaret denně vydají za kuřivo přes 20 tisíc korun za rok. Což je více než 40 českodrahých Kunderů - přes metr kultúry pro snoba do police... Rezervy jsou.
19. 03. 2011 | 02:34

Pavel Krajtl napsal(a):

Buďme rádi, že se knihy zatím nepálí na hranicích spolu s autory (a vydavateli). Užijme si toho stěstí které nám (zatím) z milosrdenství vrchnosti dopřáváno jest. Nebo snad někdo z Vás potřebuje vzpruhu, že mohlo být hůř, že se uvažovalo o 30% DPH, ale jelikož se K9 dohodla na 17,5% "ušetříme" oproti původnímu záměru...
19. 03. 2011 | 04:37

KObzán napsal(a):

Jsem spíš zvědavej
NA TEN FILM S DIANOU KOBZÁNOVOU!
19. 03. 2011 | 08:40

bim napsal(a):

Celé tahle podpisová akce za levnější knihy je zorganizovaným lobbingem vydavatelů novin (denního tisku, časopisů a jiné pornografie), ÚČELEM PŘEDEVŠÍM REKLAMNÍCH NOSIČŮ,kteří si budou dál cpát kapsy na úkor domorodých zulukafrů, kteří jim k tomu podepisují petice.
19. 03. 2011 | 08:49

Román napsal(a):

...pane Tomský,Schwarzenberg už knížky nečte...
19. 03. 2011 | 17:54

matejkova.h napsal(a):

Dobrý den,

mohla bych poprosit o nějaký kontakt na Vás?
Mám prosbu, která je určena výhradně Vám.

S pozdravem
Bc. H. Matějková
25. 03. 2011 | 17:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy