Evropská krize je krize civilizační

26. 08. 2011 | 20:36
Přečteno 7167 krát
Londýnské rabování, loupení a pouliční násilnosti bezprizorní mládeže, které teď možná inspirovaly i noční žháře aut v německých městech, by nás měly upozornit na některé omyly progresivní ideologie. Z divokého tance nočních tlup totiž vyzařovala ohromná nakažlivá radost z totálního ničení, ale zároveň zachytily všudypřítomné kamery i mladíky, kteří si v rozmlácených obchodech zkoušeli značkové oblečení, jakoby chtěli potvrdit komunistický manifest, že je instituce soukromého vlastnictví krádež a vyvlastnění správné. Ovšem Lenin by z nich radost neměl. Ten chtěl vyvlastnit celý svět a s anarchií a lumpenproletariátem rychle zatočil. Zloději, jak vidno, instinkt vlastnit velmi ctí a uznávají. Mají jen nepatrné pochyby o majiteli.

O samé lidské přirozenosti nás však Rousseau a Freud poučovali, že je nevinná a andělská, prvobytný, nezkažený člověk, nedotknutý civilizační represí.

Tu nezkaženou lidskou duši si sociální ideologové vypůjčili z křesťanského učení, ale tu druhou stránku člověka – náklonnost ke zlému, tu z duše vytáhli a umístili do společnosti, ať už chápané jakkoli. Můžeme jistě souhlasit, že dítě, které prožije nešťastné dětství se v dospělosti s vysokou pravděpodobností bude vrhat na svět, ale neměli bychom popírat, že je zlo mnohem univerzálnější, záhadnější a inklinace vrozená. Zločin není sociálně podmíněn, přestože v patologickém prostředí bují, jinak by neexistovali zločinci mezi zámožnou a vzdělanou vrstvou. A tihle bídníci ničili s radostí andělů zkázy dokonce své vlastní chudé prostředí a nevrhli se třídně na své bohaté sousedy. A také bychom neměli popírat paradox, že i nejhorší amorální prostředí dětských ústavů, totalitní represe a koncentráků „produkovalo“ občas morální giganty.

Naštěstí, pokud se nechceme dohadovat o podstatě zla, máme ještě v živé paměti, kdy normální dospělí, rodiče, učitelé, policisté a soudci tvořili neformální konfederaci civilizované společnosti zdravého rozumu. Ještě před padesáti lety existoval v západní společnosti konsensus, normativ, čili sdílené a vyžadované společenské hodnoty o tom, jak má vypadat slušná společnost.

Liberální levice nejen povýšila (absolutisticky) jedince nad společnost, ale učí (anarchicky) popírat autoritu (s výjimkou politické korektnosti tolerance), ospravedlňuje a tím i podporuje anti-sociální chování ve jménu protestu či z důvodu sociální deprivace a ochraňuje zločince univerzálními lidskými právy, které v praxi znamená nízké tresty.

Taková je naše dnešní krize, nic proti tomu současná ekonomická stagnace defakto nejbohatší společnosti v dějinách. Neprosadíme-li autoritu společenského respektu, morálku sebeomezení a sebekontroly, nebudeme-li potírat anarchii individualismu a egoismu, nezačneme-li používat společenské stigma, zůstane nám jedinný prostředek – holá barbarská moc, po které bude většina čím dál víc volat. A s ní zanikne svoboda. Ano, i represe je potřebná, protože ti, kteří chtějí, jak jsme viděli v londýnských ulicích, také mohou, jestliže je nikdo nezastaví. Dnes ale potřebujeme novou politickou korektnost etikety a slušnosti, která není umělou ideologií, protože rezonuje s tím, co každý člověk v hloubi své duše moc dobře ví.

LN 26. 08. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Autor,

hromada vaty. Začnu od konce. Morálka vyrůstá z ekonomických vztahů a vzorů. Když v ekonomických vztazích vítězí krádež lichva a násilné loupení v přímém přenosu (viz Libye) a prakticky neexistují obecně přijímané medializované kladné vzory - nemůžete čekat, že společenství bude utužováno přirozenou morální autoritou.

Pokud jde o úpadek morálky, osobně bych jej datoval nástupem neoliberálního ultrakonzervativního paradigmatu, který reprezentujete v dnešní době i vy sám. Do doby jeho nástupu bylo tzv. euroatlantické společenství mnohem solidárnější, vstřícnější a homogennější. Extrémní individualizace a povýšení majetku na morální princip, nástup egoismu znamenal raketový rozpad morálních hodnot humanismu.

A nakonec malá oprava: Nejde o evropskou krizi. Jde o krizi celého tzv. euroatlantického civilizačního prostoru - ekonomickou, politickou, mravní.
26. 08. 2011 | 20:51

Duroy napsal(a):

Pane Tomský, levice, nelevice, pravice, nepravice. My se taky máme na co těšit. Od roku 2007 máme otevřeny dvěře pro 60% populačního ročníku na VŠ. Ti lidé se těší, touží po úspěchu, chtějí přemlouvat báby, dědky... A hádejte, co je čeká příští, přespříští rok, kdy se ejhouvnějšími absolventy na našem trhu práce stanou absolventi Vysokých škol. Do 5 let tady máme Anglii, nebo Španělsko, mladé, ambiciozní, pravicové (!) libérály, kterým se zhroutí svět.
Prosím, využijte svých kontaktů na straně vládnoucíh spektra d roku 1990 a požádejte je znovu o zavedení normativu, rád bych to udělal sám, nemám však takový vliv o to více se bojí vysokoškoláka s IQ 85, kteří skočí, na jakoukoli, třeba vaši propagandu.
26. 08. 2011 | 20:55

Cech napsal(a):

Promiňte pane Tomský, jsou věci které lze těžko tolerovat u kohokoliv.

Propagovat příznivý vliv koncentračních táborů a gulagů je více jak neserioznost.

To že dle Vašeho slovníku, "morálního giganta" zavřete do koncentráku nebo do gulagu z něho trosku neudělá.

Vychovávat lidi pomocí koncentráků a gulagů to je něco co nepatří do civilizovaného světa pane Tomský.

Proto vaše definice je odrazem Vašich morálních hodnot.
Viz:
"A také bychom neměli popírat paradox, že i nejhorší amorální prostředí dětských ústavů, totalitní represe a koncentráků „produkovalo“ občas morální giganty."
Proto s Vaším viděním světa nehodlám v žádném případě souhlasit.
26. 08. 2011 | 21:02

Bunny napsal(a):

Autor nechť si své falešné autority strčí za klobouk. Ať jsem tedy anarchista, když je to pro autora synonymum neohnutého hřbetu. Lokajských dušiček tady najde i tak více než dost.
26. 08. 2011 | 21:15

Ládik!!! napsal(a):

Duroy -
Člověk s IQ85 může klidně zastávat vedoucí funkci a podřízení to nepoznají... dočetl jsem se to v nějaké psychiatrii (nechce se mi to hledat, je v almaře). Dnes je jistě možné i to, že zvládne VŠ (nebo si titul koupí či vymění za protislužbu). Zánik evropské civilizace je tady, barbarské kmeny už rodí nové osadníky.
26. 08. 2011 | 21:22

Duroy napsal(a):

To Ladik!!!: Nemusíte číst, stačí si pustit večerní zprávy.
26. 08. 2011 | 21:25

Občan Josef K. napsal(a):

Pane Tomský, to je zmatek, toje zmatek. To už nemá smysl ani rozebírat.
26. 08. 2011 | 21:38

Kritik napsal(a):

Další nářek nad tím, že lidé jsou tak náchylní ke zlu a nejsou schopni ho ze sebe dostat.

Dávný problém. Dávno vyřešený.

Budeme dokonalí a dobří, stačí jen chtít. Tuto vizi praktikoval a formuloval Pelagius. Proti němu stál jeho současník Augustin, který sám ve svém ranném mládí spáchal mnoho zlého. A přišel na to, že sám proti zlu pobývající v něm samém nic nezmůže.

Pravdu má Augustin. Pravdu má totiž Písmo a pokud nejsme mimořádně tupí, tak to vidíme dnes denně kolem nás.
26. 08. 2011 | 21:40

Medikolog napsal(a):

Pane Duroy, vy tomu večernímu pábení o nepodstatném říkáte ZPRÁVY? Eufemismus...
26. 08. 2011 | 21:42

Realista napsal(a):

Pane Tomský, být Vámi, byl bych zcela bez obav. V příštích volbách v USA vyhraje Michelle Bachmann s Rickem Perrym jako víceprezidentem. Jako první akt po inauguraci na stadionu Yankess v New Yorku svolají hromadnou modlitbu, kde poprosí Boha, aby USA ze všech těch sr*ček vytáhnul. Následně se Michelle ve snu zjeví Ježíš a řekne jí, že za všechny problémy můžou komouši v Sovětském svazu a nastal okamžik Božího soudu - Armageddon. A až se rozplyne radioaktivní mrak nad spálenou pustinou, rozhostí se vůkol mrtvolný klid a mír. A bude po všem...
26. 08. 2011 | 21:42

gaia napsal(a):

Kritik

ale Jean Valjean též chtěl být dokonalý a dobrý, ale když měl opravdu velký hlad, tak ukradl pecen chleba.
A Jude Love hrál ve filmu návrat na Cold Mountain velmi dobrého chlápka, ale kvůli plesnivému chlebu málem zabil člověka a pak řekl, hlad dělá z lidí zvířata.
26. 08. 2011 | 21:44

Hurá napsal(a):

Pane autore,
který ovšem stejně reflexe na svá díla nečte, Rousseau i Freud věděli houby o genetické vybavenosti člověka či manipulaci s geny oběma směry. Zlo je v každém člověku (více či méně ) zakódováno. Lze jen genetikům držet palce, aby ten zpropadený gen v DNA brzy našli a opravili ho. A protože je to gen "válečný", je třeba ho držet na uzdě silou. Tady shoda. Všechny další uváděné důvody pro spuštění "nepochopitelné" agrese jsou jistě pravdivé, ale jejich hlavní příčinou je zoufalá přelidněnost každého státu a nesprávné mísení lidských ras. Ale to se nesmí oficiálně oznámit. Takže je vlastně za vším jen lidská hloupost. Smutné.
26. 08. 2011 | 21:44

Ládik!!! napsal(a):

Duroy -
na to nemám žaludek, černou kroniku jsem nikdy nevyhledával. Raději si poslechnu Leonardo, Os. písničkáře a něco užitečného přitom udělám.
26. 08. 2011 | 21:45

srdce ze zlata napsal(a):

není za vším tím zlem a agresí testosteron?
26. 08. 2011 | 21:49

Marcus napsal(a):

S p. Tomským se shoduji, že současná společnost je v krizi. Ovšem příčinu vidím v totální moci peněz, která vede k egoistické a sobecké společnosti. Takže většině společnosti nevadí bezdomovci, narkomani, atd. - tedy patologické jevy ve společnosti.
Asi jsem použil špatné slovo "nevadí" - samozřejmě jim vadí a štítí se jich, když je potkají na ulici - ovšem místo toho, aby chtěli odstranit příčiny vzniku, tak je chtějí zavřít někam do gheta nebo pro ně vybudovat tábor někde u skládky za městem. Musím přiznat, že tento systém, který vyčleňuje část lidí na okraj, kde někdy žijou hůř než zvířata, považuju za špatný.
A budoucnost? Úpadek úrovně vzdělanosti je zcela patrný a pochybuju, že by se to neprojevilo.
26. 08. 2011 | 22:04

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
můžete vysvětlit ,co to je podle vás "neoliberální ultrakonzervativec"? A nerad bych četl odpověd typu: "Alexandr Tomský". Děkuji.
26. 08. 2011 | 22:07

Miroslav Pivoda napsal(a):

Ekonom by řekl, že se nejedná o krizi, ale pouze o recesi.
26. 08. 2011 | 22:08

Duroy napsal(a):

To Medikolog: Pokud odbočím od Tomského, ke zprávám, tak kéž bych dokázal posoudit, zda jsou zprávy produktem společnosti, či společnost produktem zpráv. Pan Tomský žehrá nad rozpadem hodnot, o které se snaží, jako správný konzervativec opřít. Tvrdí, že za rozpadem tradičních hodnot jsou levičáčtí liberálové. Asi myslí Ronnyho a Margaret.
26. 08. 2011 | 22:08

kverulant112011 napsal(a):

Béda 20:51
Myslím si víceméně to samé.

Kritik:
ano, taky souhlasím. Nějak si těmi demokratickými mechanismy generujeme do svého čela příliš často magory. Široširé ignoranty kombinované s gaunery.
26. 08. 2011 | 22:16

Béda napsal(a):

Xury,

"Neoliberalismus: podle kritiků je neoliberalismus ekonomická, ideologická jednostrannost politiky. Jeho zastánci poukazují na nutnost změn, které „přebujelý stát“ a rostoucí regulace trhů vyžadují. Tento spor a toto označení vznikly v sedmdesátých letech 20. století, kdy některé státy začaly snižovat bariéry regulace mezinárodních a vnitřních trhů s cílem docílit volného trhu. Neoliberalismus akceptuje určitou státní roli v ekonomice, jako nezbytnost nezávislých centrálních bank a ochrany práva a bezpečnosti. Zároveň ale vyžaduje omezení role státu ve všech možných oblastech, a tím umožněné snížení daňového zatížení. Neoliberalismus prosazovali například politička Margaret Thatcherová a ekonom Milton Friedman.

Ryze ekonomicky orientovaný neoliberalismus zpravidla ale neznamená liberální postoj v jiných záležitostech politiky a společnosti, proto je také občas nazýván „liberálním konzervatismem“, tedy syntézou konzervativismu a liberalismu. Protože se neoliberalismus ne nutně zajímá o osobní svobodu, etiku, morálku, je často využíván i diktátorskými režimy, jako například Pinochetovým Chile. Ale i Čína, která se otevírá především ekonomicky, ale jinak se snaží zachovat cestu komunismu (zde bych opravil wiki - vládu KS Číny - s komunismem tak jak byl definován to nemá společného vůbec nic), by mohla být takovým příkladem...." wiki
26. 08. 2011 | 22:28

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tomský,

trochu byl to upřesnil, evropská rize je především hodnotová. Po pádu východního blogu byla v podstatě vyhlášena multi-kulti globální vesnice s diktátem PC a tedy vlastně zahozena většina hodnot, na kterých Evropa stála.
26. 08. 2011 | 22:32

Béda napsal(a):

Karel Mueller,

já bych řekl že jde spíš o krizi systémovou, komplexní, snad dokonce o krizi identity.
26. 08. 2011 | 22:37

AC napsal(a):

Ano, co jsem chtěl napsal už v prvním příspěvku Béda a doplnil Karel Mueller. Díky.
26. 08. 2011 | 22:56

zmatený napsal(a):

Bédo
Když opravujete tu wikinu, znamená to, že jte přesvědčen o reformovatelnosti komunistů, však-li.
26. 08. 2011 | 23:11

Viola napsal(a):

Evropská krize může být i mezigererační, vzhledem k tomu, že se opakuje asi co 20 - 30 let. Je to takový paradox revolucionáři jsou poslední dobou evolucionisté. A ti, kteří věří na revoluci - stvoření, evoluci popírají.
26. 08. 2011 | 23:25

kormoran napsal(a):

Evropskou krizi bych spise prisuzoval k myslence : 'Pojdte ! Soudruzi ! Vsichni se chytime za ruce a budeme se mit radi!' )))

No ono to nefunguje a vsimnete si , ze jaksi soudruzi (tvurci onech myslenek-zpusob vydelani si na chleb nas vezdejsi) v tomto case premysleji , jak efektivne z teto drive proklamovane myslenky se vysmeknout a tudiz se vyhnout urcite zodpovednosti.)))

Neni to nahoda , pouze se opakujici perioda ))))
26. 08. 2011 | 23:50

kormoran napsal(a):

Soudruhu Stejskale , jestlize chcete zneprijemnit prispevatelum natolik zivot , tak Captchu nahodte v arabstine , krome azbuky!))
26. 08. 2011 | 23:53

ghándí napsal(a):

nemyslim si, že je evropa v civilizační krizi. radost z ničení a kradení je stejně stará, jako lidstvo samo, dokonce i šimpanzové mají radost ze zabíjení, lžou a kradou. máme totiž společné předky. udržet pořádek ve společnosti je neska stejně těžký ukol jako byl před padesáti, sty nebo tisíci lety. nesouhlasim s autorem , že klíč ke spořádané společnosti je ucta k autoritám. k autoritám koho? je to nesmysl. lidi musí bezpodmínečně ctít pouze zákon. a před zákonem jsou si všichni rovni. to je občanská demokratická společnost, kterou jsme začali po roce 89 budovat. právní stát, který je tvořen svobodnými občany kteří jsou si před zákonem rovni. všichni mají právo volit a být voleni. všichni mají právo podnikat. jen probůh žádné autority.
26. 08. 2011 | 23:53

Vladimir napsal(a):

Pan Tomský se očividně vyhýbá specifikaci důvodů rabování - tedy těch civilizačních excesů (nebo civilizační krize), jak to nazývá.
Myslím, že je ovšem zřejmé, že ta krize je spíše krizí kapitalismu. Pročpak rovnou to ?
Tak prvoplánově je problém v tom, že mladí (ti s rabováním začali, ostatní se pak připojili) buď neměli práci vůbec, nebo jen náhražku práce. Z toho plynula frustrace z nemožnosti dosáhnout jakés takés životní úrovně a také frustrace z vlastní neprospěšnosti pro společnost. Politici v drtivé většině vlád a parlamentů (euro atlantického prostoru) tvrdí s nehoráznou samozřejmostí, že najít sebeuplatnění je věcí každého jednotlivě.
Bouře se odehrávaly i v arabském světě i tam ty bouře vznikaly z jakési frustrace ...

Takže kapitalistický systém, který uznává jen a jen kapitál, který o lidech tvrdí, že to jsou pracovní síly na trhu práce , zřrjmě nepochopil a nechce pochopit, že lidé nejsou jen pracovní síy na trhu práce , že lidé potřebují mít uplatnění atd. Tohle mechanické zaškatulkování, odosobnění, důraz jen a jen na penězích, na materiálnu je rakovina, která jednou kapitalismus rozežere úplně ...
27. 08. 2011 | 00:48

Yosif K napsal(a):

Pane Vladimire - svym zpusobem mate pravdu. Mladi rabovaci nemaji praci, ktera by se jim pri jejich inteligenci oplatila vice nez vyzirani podpor v nezamestnanosti.
Jejich inteligenci a pracovni schopnosti nelze nejak skokove navysit, zbyva vsak jeste jeden recept: Snizit podpory na uroven, ktera by je prinutila nejakou praci vzit.

Jinak prace je v Britanii dost - za praci tam prislo pres milion lidi - nyuni hlavne ze stredni a vychodni evropy. Ti kupodivcu tise makaji, setri penize a nerabuji.......
27. 08. 2011 | 01:02

Yosif K napsal(a):

Pane Vladimire, jste vtipalek non plus ultra. Zatim touha po penezich totalne rozezrala realny socialismus - jeste si trosku pamatuji na rok 1989.
Kapitalismus ma do rozezrani jeste daleko. Staci snizit davky v nezamestnanosti, trabujici hosici si budou muset najit nejakou praci a chute na rabovani je prejdou.......
27. 08. 2011 | 01:06

honolulu napsal(a):

Pane Tomsky,
mam Vase blogs velmi rad. Jsou logicke, velmi dobre psane a vystizne. Absolutne NEROZUMIM duvodum, proc se vzdy nekdo najde, kdo Vas kritizuje. (Sam nepise nic.) Reseni proti kriminalnikum a zlodejum je jednoduche. Dat jim vychovnou lekci po Americku.
Byl by pokoj navzdy.
27. 08. 2011 | 01:14

srdce ze zlata napsal(a):

honolulu

a co když ti mladí lidé bojovali proti režimu útlaku a nesvobodě, jako hrdinové bratři Mašíni?
27. 08. 2011 | 01:20

kočka šklíba napsal(a):

Yosife, nějakou práci vzít? Nevím jak je to ve VB, ale v ČR je nezaměstnanost kolem 8-9%, v některých krajích přes 10%, takže i kdyby jim podpory byly sebrány, práci nenajdou, takže to rabování se může stát normou. Ti lidé postě nemají žádnou perspektivu, žádné pracovní návyky, ani vzory, ptz i jejich rodiče jsou často dlouhodobě nezaměstnaní , minimální vzdělání.
A jak tu někdo napsal, i ti, co budou mít kvalifikaci, vzdělání, zůstávají na podporách. Chyba je v systému, podle mého nepochybně.
Jinak obdivuji ty, co pochopili, co tím blogem chtěl básník říci, já ne, ale asi je na vině vedro ;).
27. 08. 2011 | 01:25

kočka šklíba napsal(a):

Srdce ze zlata :D, to je moc složitá otázka na Honolulu ;)
27. 08. 2011 | 01:27

kormoran napsal(a):

Vladimir , chybny vstup .

Kapitalismus uznava vsechny , kteri obstoji v poptavce - trh .
Prvky socialismu jsou mozne , pouze teoreticky!

Vzdy bude prirozenejsi si priznat ,ze uspesni lovci maji pravo na vetsi sousto , nez 'prihlizejici')))
Videl jste nekdy lva vedouci smecku , ktery by odlovil a pak zvedl pracku rkouc: "Soudruzi ! najim se az po vas"!

Tak to by rekl , dvakrat trikrat , pokud by mel sebedestrukcni sklony s ohledem prave na smecku)))

Problem je v tom , ze homo sapiens se snazi tvrdym prirodnim zakonum vyhnout , myslet si to muze , ale fakt je naprosto opacny!
27. 08. 2011 | 01:31

kormoran napsal(a):

Srdce ze zlata , pockejte si na volebni obdobi , mate na to pravo -odvolit si sve rude soukmenovce a mate i pravo blbe zvanit !

Jinak po vasem vzoru , by s Vami byl zahajen proces , kde by vam stoprocentne hrozila ksanda .Asi tak!!!)))
27. 08. 2011 | 01:38

kormoran napsal(a):

Soudruzko sklibo, zacinam verit na posmrtny zivot soudruzky Svorcove)))))

A neco plodneho a konstruktivniho k blogu by nebylo? Krome napadani?- Presne vase pouziti na oponenty . Bud soudruzko drzte zobak , v jinem pripade 'konstruktivne ' diskutujte! )))

Kritizujete ostatni za neco , co rada soudruzko pouzivate!
27. 08. 2011 | 01:46

srdce ze zlata napsal(a):

kormoran

tak jedni můžou dělat binec a druzí ne?

Co je to za demokracii?
27. 08. 2011 | 01:46

kormoran napsal(a):

Srdce ze zlata ,
Demokracie neni dar!
27. 08. 2011 | 01:59

srdce ze zlata napsal(a):

kormoran

ano o demokracii se musí bojovat. Třeba ty děti BOJOVALY za demokracii.
27. 08. 2011 | 02:02

kormoran napsal(a):

Treba ? Co je to za slovo?

Vam Vy samani porad nedochazi jedna markatni vec! Co bude potom?

Dochazi vam vubec , ze to muzou byt vase deti?
Jak budete jednat , kdyz vam nekdo vyrabuje kram?

Kde jsou ? Ted? Ti Kocaboviti a Stehlikoviti v boji za lidska prava-ucici nezletile deti , ze za facku muze rodic sedet?

Co je to proboha za ksichty?

Ucelove vyvolavaji disproporci ve spolecnosti!
27. 08. 2011 | 02:18

Ing. Břetislav Marek napsal(a):

Jen takový pohled na DEKLASACI systému na Slovensku !
Zo všetkého vidno, aké vážne je už dnes chrániť si našu vlastnú osobnú, ale i národnú identitu, ktorú nám pomáhalo formovať na Slovensku viac ako tisíc rokov kresťanstvo – úctu k tajomstvu človeka ako osoby, kultúru nie smrti, ale života podľa zásad Desatora. Sme vstave vzoprieť sa náporu surových nerestí? Sme vstave ujímať sa nezamestnaných? Sme vstave pomáhať účinne mladým v manželstvách a chrániť bezbranných? Chceme si starostlivo vychovávať deti? Sme vstave napomáhať zdravú kultúru a nepodporovať pustošenie?
Kardinál Ján Chryzostom Korec 1. 1. 2005

I ten kardinál pochopil ten důsledek toho ZLA !!
27. 08. 2011 | 02:49

Ing. Břetislav Marek napsal(a):

Z výsledkov transformácie socializmu na kapitalizmus na Slovensku a vo všetkých bývalých socialistických krajinách jednoznačne vyplýva, že prechod spôsobil úpadok spoločnosti, bez ohľadu na to, aké zákony parlamenty prijali, ktoré vlády tam vládli, a či sa klaňali Vatikánu, Európskej únii, USA, medzinárodným výpalníkom, koalíciám globálnych investorov, slovenskej šľachte alebo slovenským bandám podvodníkov. Z toho vyplýva, že zákon úpadku spoločnosti je jedným zo zákonov kapitalizmu a vyplýva z podstaty kapitalistického systému. Úspešne funguje vo väčšine kapitalistických krajín. Z obrázkov ďalej jednoznačne vyplýva, že socializmus bol zázrakom dodržiavania ľudských práv v porovnaní so súčasným kapitalizmom.

Další poznatek ze studie kapitalizmu na Slovensku !!!
A asi 5x horší je to v ČESKU na to vemte jed !!!
Přeji krásné kapitalistické dny PLNÉ VĚDOMÉ KOLABORACE, KORUPCE a devastace naší krásné vlasti, našich občanů a našich dětí.
27. 08. 2011 | 02:53

jíra napsal(a):

Kormorán - to spíš vy chybný vstup

Toho lva jste si nevybral jako dobrý argument - v jeho smečce obvykle loví lvice, on pak začíná až tím soustem jako první, lenoch...

Hovoříte o přírodních zákonech v souvislosti s právem na větší sousto? Nic proti tomu, kdo má větší tělo, má větší sílu i větší hlad.

Ale viděl jste snad někdy lvy, jak jak pro sebe odloví najednou celé velké stádo? Neviděl, že? Pro leckterého takyčlověka ale taková podobná katastrofa nic neobvyklého, nejen klasický lov, ale i na těch trzích, hlavně když se nabaží vášně, egoismu nebo když se pořádaně napakuje. Takové lidi psychologové nazývají deprivanty. Někdy do loveckého běsnění nacpe ještě psychopatičtěji taky ideologii, loví děti a považuje se absurdně sám za oběť, viz norská tragédie.

I s vaším naivně čítankovým kapitalismem jste vedle, něco takového dnes u nás moc neobstojí, asi jste úplně vypustil tvrdou pravdu o skutečném trhu:

Že třeba veřejné zakázky ovládá korupce, podvody a předražování. Někdo se prostě musí těmi desítkami miliónů až miliardami napakovat, vysát je z fondů atd. Kolik z těch velkých firem je čistě účelově vzniklých jen kvůli tunelům?

Že s trhem firemního majetku jsou u nás zcela normální naprosto nemorální finty a ještě se dotyční považují za pašáky. Peníze jsou až v první řadě? No, ono za tím ale jaksi už nic dalšího v té řadě nestojí, totiž za jakou cenu to ještě je smysluplně lidské, aniž by se to posléze neprojevilo nějakými stupidními (hloupě nás všechny poškozujícími) následky. Jen abychom se nedivili, až se naši naštvaní mladí, co nemohou dlouhodobě sehnat práci, odpoutají a taky se osmělí jako ti ve Spojeném království či poté v Německu. Blíží se to k nám...

Že mnohé nabízené zboží jsou levné šunty kdovíodkud místo zboží, aby to "v akci" lidi vůbec koupili, neboť silně poklesla jejich koupěschopnost i u mnohých z těch, kdo ještě práci neztratili, o důchodcích ani nemluvě. Hlavně když se někdo pořádně napakuje, někdy dokonce i za cenu úmrtí lidí, dětí a nevyhýbá se to ani Číně.

Že finanční trhy ve světě jsou zaneseny velkospekulacemi hedgefondů a kamuflážemi i renomovaných finančních skupin, z nichž se úplně klidně nechávají odstartovat krize. Hlavně když se někdo pořádně napakuje, třeba i na dluzích někoho jiného. Proto to kolísání trhů, lidé už mnohému radši nevěří.

A že nelze uspokojovat trh donekonečna bez ohledu na zdroje, zejména ty přírodní. Leckde už jsou v moři vyloveny skoro všechny ryby, každý rok jsou páleny obrovské hromady upytlačených ale zabavených sloních klů, podvodní svět je leckde zdevastován jak těžbou korálů či čeho, tak ekologickými haváriemi a obce zalévají bahnotoky z rozoraných a odlesněných kopců po každém větším lijáku, ve světě opakovaně s mnoha oběťmi. Naštěstí na to už někde přišli, že takhle dál ne.

Takže jestli má klasický trh vůbec fungovat, nezbývá onomu homo sapiens sapiensis než pochopit, že jeho svět řídí také pro něj specifičtější vesmírné zákony, jež ho polidšťují. Pak teprve může lidský druh doufat, že naplní potenciál oddělit se v tomto duchu od zvířat tak, aby to celá planeta nakonec kvůli němu neodskákala.
27. 08. 2011 | 03:18

honolulu napsal(a):

Ale panove, mate to vsechno popletene !
Tak predne : Kapitalismu existuje mnoho druhu. Kapitalismus regulovany zakony je dobra vec. Zbohatnete v nem dokonce i Vy, cervenoprd.laci.
Zakony musi byt prospesne pro obe strany. Vy je tam u Vas nemate, tak nehodnote, dokud je mit nebudete.
(Zazil jsem to nekolikrat.)
Kapitalismus za B.J. Vorstra v JAR bylo nebe. Akorat byl nedostatek pracovnich sil. Kapitalismus za Reagana v USA byl vyborny.
Bush starsi to zdrbal projektem NAFTA a prumysl se zacal stehovat pryc. Ted je chaos po celem svete.

Nenazranost a lakomstvi je dobra vec, inspiruje to k praci. Penize jsou motivace, abychom si mohli zaspivat : "Amsterodam, Rotterdam, co vydelam, prodrbam".

Nektere RASY jsou pracovite, nektere jsou lenosne, nektere jsou predatorske a jine jsou vrazedne.
Tak si pamatujte, nevzdelanci, ze vse, co je z Afriky, je predatorske. Pracoval jsem tam dlouha leta v busi. Byl jsem posilan "vycuchat" mineraly a zdroje vody, ktere je bud moc nebo malo.

Zapomente na vase poucky z Marxismu o vsech proletarich, s kterymi by jste se meli spojit kolem celeho sveta. Nespojite se s nikym jinak, nez na zaklade stejne kultury a dejinne experience. Jinak to nejde.

Nerozumite tomu, co se stalo v Londyne vubec. Cerni se ve vetsine chovaji tak, jako cela africka priroda. Je to v GENECH.
Jsou to oportunisticti predatori. Neznate je a vidite je podle zkreslenych predstav. Cikany nemate radi, ale oni jsou urcite hodnejsi.

Kdyz uz o tom pisi, vite ze indiansky kmen Cherokee v Oklahome vypovedel ze sveho uzemi 25 000 cernochu v tyto dny ? Proc asi ? Vite, ze je valka mezi Hispanci a cernymi ?

Take vy, levicaci, zde na Actualne CZ nejste prumer a nerepresentujete levicove smysleni. Levice ted pochoduje v tisicich nekde na severu Cech. Akorat nicite a sabotujete svoji naivnosti CSSD. Kadite si do vlastniho hnizda.

Z Masiny je vec vyrizena. Armada jim vzdala poctu, dostali medaili, tak placete zbytecne a pozde.

A budte radi, ze me zde mate, protoze se vam snazim zazehnout svetylko v makuvkach temnych a Alzhaimrem vykradenych.

Kvetiny a potlesk prijmu zitra.
27. 08. 2011 | 04:48

kočka šklíba napsal(a):

Editore, mě velmi těší, že jste si s nickem kormorán vždy tak dobře rozuměl ;). Ptz se nám tu, možná nechtěně, hezky prezentuje. :D. A ve světle vašeho neustálého moralizování je to taková hezká ukázka jak si přejete, aby to naše (myslím občanské) diskutování mělo vypadat. Není jediný, a je zvláštní, že velmi dobře rozumíte podobným typům diskutujících. Ano, samozřejmě není co mazat, vyjadřuje se již bez obscénních invektiv, nic vám nevyčítám, jen konstatuji ;),a bavím se ;).
27. 08. 2011 | 05:18

honolulu napsal(a):

Pani Kocka Skliba, to je muj ideal.
Podle ni se jmenuje sidliste v Praze RAFANDA.

Ja bych chtel byt RAFANEM na levici.

Pani Kocko Sklibo, az prijedu do Prahy, dovolite mi pozvat Vas na gulas do proletarske nadrazni restaurace ? Jednomu nickovi jste to dovolila a ja jsem zarlil. Tak rad bych se od Vas neco priucil o tom Socialismu. Porad mu nerozumim. Pripomina mi prvotne pospolnou spolecnost pri sberu korinku v praveku.

Panove mam v ruce noviny z Clevelandu, jmenuji se PLAIN DEALER.
Je tam psano mnoho chvali a uznani o panu Ctiradu Masinovi.
Prestoze je tato zalezitost ukoncena, tak vas o tom informuji ze zlomyslnosti, abych vam skazil naladu.
27. 08. 2011 | 05:20

Béda napsal(a):

zmatený,

nevím na co narážíte. Tvrsil jsem, že čínský "komunismus" = stát pod vládou KŠ Číny s absencí sociálního státu je jaksi protimluv.
27. 08. 2011 | 05:37

Ládik!!! napsal(a):

Bédo,
nejste Vy volajaký zmätený? KŠ ????? To máte ještě ze skandování na schůzích - "ať žyje kšč, ať žyje kšč!!"
Zdravím Honolulu, tady bylo v noci +25°C, jako v afru.
27. 08. 2011 | 06:17

Sysifos napsal(a):

Jak tu správně napsalo hodně předchozích komentujících - krizi už dnes nezpůsobuje žádná moc pravice, nebo levice. Krizi způsobují úplně jiné společenské jevy - např. nedomyšlená víra v to, že finanční růst každé společnosti může pokračovat bez hranic až kamsi do nekonečna.
27. 08. 2011 | 07:26

Béda napsal(a):

Ládík!!!

že vy se vždycky zaměříte na "podstatné" věci. To, že někde může existoval "komunismus" bez sociálního systému (otázky: komu je určen takový "komunismus", není to náhodou jenom jiná forma státem organizovaného a KS nadekretovaného kapitalismu) se vám nezdá hodné zamyšlení.
27. 08. 2011 | 07:29

Ládik!!! napsal(a):

Bédo,
o komunismu opravdu nepřemýšlím. O čínském už vůbec ne - tam nepojedu, nemám zájem. Navíc tam zdražují víc, než u nás.
Pro mě je podstatné to "kšč". Na Ostravsku je to běžný slangový výraz, zatím tak ale nikdo nepíše (kromě Vás). .... "kaj iděš?" ... "ááá, na schuzu kšč" ... "ty si taky v kšč?"... "tu je každy v kšč" ... "přiď potem do kyvača, dame jedno"....
27. 08. 2011 | 07:43

egoist napsal(a):

Takže levice..hmm, to stačilo napsat Paroubek a nám by se všem rozjasnilo.
27. 08. 2011 | 07:48

MJ napsal(a):

"Elity" nám jdou odstrašujícím příkladem. Co se namluvilo, že reformy musí získat podporu napříč politickým spektrem. Dnes je opozice drcena hlasy koalice, ale nejhorší je, že v opačném gardu to bude úplně stejné. Ani jedna strana netuší v čem problémy jsou, ale každá má hned několik receptů, jak je napravit. Za žádnou cenu nehodlají problém řešit společně.
Vymahatelnost práva je v katastrofálním stavu, nepředvidatelnost výsledku soudního sporu, to stejné. Zajímalo by mě, kolik je procent rozsudků, proti nimž se nikdo neodvolá. To nemá s demokracií nic společného, jen to stojí obrovské peníze a čas. Obojí může být využito k vyřešení dalších případů. Trest nemusí být velký, důležitější je, že přijde vždy a přijde rychle.
Obrovské peníze utíkají bezdůvodně vyplácenými sociálními dávkami. Denně se na to můžeme dívat. Odpadové kontejnery ve městě objíždí cikán v audi 100, a zcela jistě v kontejnerech nejsou vyhozené nepotřebné kanystry s benzínem. Včera jsem na kole zastavil před křižovatkou a dával přednost zprava cikánovi v podobném autě, ten vůbec netušil co se děje, nakonec se s pohrdlivým úsměvem rozjel a asi si myslel, že z něho mám strach". Určitě neslyšel o pravidlu pravé ruky a nejspíš nevěděl, která z jeho rukou je pravá. Kde přišli k penězům na podobná auta, kde berou peníze na benzín a kde přišli k řidičskému oprávnění, mají-li ho?
Nečinnost odpovědných vyvolává pnutí ve společnost, a je známo, že když trvale stoupá tlak, určitě něco praskne.
27. 08. 2011 | 08:19

Ládik!!! napsal(a):

MJ -
to máte ale hodně politicky nekorektní pohled.... nedávno jsem čekal před pokladnami v kaufu (za pokladny nechodím), asi 15 minut - mimoděk jsem dělal průzkum, kdo a co nakupuje. Třetina zákazníků byli cikáni, ani jeden nekupoval sám (vždy se kolem 1 vozíku ochomejtali 2-4 cikáni, často děti). Košíky plné, krize se u nich ještě neprojevuje. Polovina lidí byli důchodci s max. 5 položkami. Zbytek různé bílé fifleny a pár úspěšných manželských párů s plnou náloží.
Klidně by mohli dát v nějakém kaufu on-line webku, místo televizní zábavy.
27. 08. 2011 | 08:38

Scaramontr napsal(a):

"Staci snizit davky v nezamestnanosti, trabujici hosici si budou muset najit nejakou praci a chute na rabovani je prejdou...." - a to je co za oslovskej hýk debilka? Práce je všude kolem plno - můžou třeba zametat ulice, ale kdo jim co za to dá, viď ty blbe? On nikdo na světě nehledá práci, tu každej má - je pro nho tím co rád dělá! Lidé hledají zdroj obživy, volečku - honorovanou, čili placenou činnost a ne "práci", a takovu činnost jim dá v podmínkách diktatury směnné hodnoty jen ten a jen tehdy, pro koho jsou levnější než nejlevnější stroj! Až holografičtí roboti vytlačí lidskou pracovní sllu i ze služeb, tak se stjenak musí kapitalismus zrušit, páč ty hologramy nic nespořebovávaj - nic z toho co vyprodukují si nekoupí! Takže by produkce bez následné realizace ztratila smysl, trdlo jakési, a tudíž se stjeně bude muset stát produkcí veřejnou, odhlasovanou všemi a distribuovanu adresně (zánik peněz jako anonymního klíče).Kapišto?
27. 08. 2011 | 08:41

zemedelec napsal(a):

Pane Jíra. 03:18
Velice dobré a v hodné.
Napadá mne co potom,až půjdou mladí i starší vedle sebe a budou hodně zlí,jak to popíše Tomský.
27. 08. 2011 | 08:47

Viola napsal(a):

Honolulu

"tak vas o tom informuji ze zlomyslnosti, abych vam skazil naladu. "

a to si říkáš křesťan? A nosíš na krku medailonek Panny Marie a křížek? Styď se.
A co Irenka, už si ji zahlídl?
27. 08. 2011 | 08:48

Honey napsal(a):

Ládik!!!

hezké, vy ženu spěchající ze šichty a musející v rychlosti nakoupit zásoby pro rodinu nazýváte bílou fiflenou?A pokud někde vidíte chlapa s ženskou, tak je to hned úspěšný manželský pár? Úspěšný manželský pár má snad služku a nemusí se trmácet někde v Lidlu nebo kde vy to nakupujete.
27. 08. 2011 | 08:51

Hejhula napsal(a):

Tady je zárodek povstalecké rady Severních Čech. Zatím jsou špatně vyzbrojení, ale už brzo jim prý NATO shodí nějaké zbraně a vyhlásí na severu bezletovou zónu:

http://www.lidovky.cz/rasove-napeti-na-severu-vzduchem-letaly-vetve-i-kameny-pgc-/foto.asp?foto1=SPA3d67f0_photo.JPG
27. 08. 2011 | 08:53

honey napsal(a):

klasika já ne to oni
27. 08. 2011 | 08:58

Někdo napsal(a):

Jde o krizi ve společenství nakupeného a přemnoženého druhu. Stačí sledovat přírodu, příroda vám odpoví na položené otázky. Člověk je jen živočišný druh. Každý den dělá převážně to, co jiné organismy, ve vzácných a krátkých okamžicích použije šedou kůru mozkovou, ovšem, před skázou vlastního druhu ho to nezachrání. Člověk je vývojová odchylka, určená přírodou k likvidaci. Zatím to tady na Zemi likviduje pěkně sám, ale všeho do času. Ani filozofové ani politici tuto vývojovou cestu do zdi nezastaví.
27. 08. 2011 | 09:10

Jana Pechová napsal(a):

Pane Tomský,
zlatá slova. Zvlášť ten poslední odstavec, ten vytesat do kamene!
Jenže, jak k tomu stavu dojít?
Čas vzorů je pryč - média by dnes dokázala během jediného týdne rozcupovat na kousíčky i Ježíše Krista.
Nezbývá než doufat v samoočistný mechanismus: lidi dokázal vždy spolehlivě spojit jen společný nepřítel. Ale toho, pokud občas čtete tyto diskuse, zatím lidé nevidí.
27. 08. 2011 | 09:16

Vladimir napsal(a):

ad kormoran.

Tak příklad se lvem už za mne probral tuším Jíra. Asi se zajímáte jen o říši ptáků, když vám unikknou takové hlouposti z říše savců (Lvi a Lvice).

Jinak problém kapitalismu a jiného systému (ať už socialismu nebo jiného, nevějšího) je problém LEVELŮ. Kapitalismus je hodně starý (pár stovek let), lidstvo by už mělo na čase postoupi do vyšší Level :-). Egoismus jednitlicvce může dnes zničit také skoro celý svět. Jó, to je pokrok ...
I Strauss-Kahn si představoval budoucnost jinak, zkazila mu ji obyčejná uklízečka, nebo to bylo jinak ?
27. 08. 2011 | 09:17

veverka napsal(a):

Heh,to jsem se zase po ránu zasmál,prý komunistický manifest a Lenin.A za masivními protesty mladých ve Španělsku(rovněž bez práce a perspektivy,přestože často s VŠ vzděláním) může asi Stalin,za islandskou revoluci(o které se u nás raději skoro nepsalo) Castro a za současnými sociálními bouřemi v Izraeli zřejmě stojí sám otec komunismu zlý pan Marx.Tomský by měl vystupovat někde v kabaretu jako komik.
27. 08. 2011 | 09:42

veverka napsal(a):

Jan Pechová

Vždycky se mi chce zvracet,když si někdo kdo obhajuje loupežné vraždy bere do huby Ježíše Krista.Pokrytectví a faleš z vás kape jak hnis.
27. 08. 2011 | 09:49

Jana Pechová napsal(a):

veverka
Když jsem začala navštěvovat diskuse na aktualne.cz, domnívala jsem se, že sem chodí hlavně lidé, kteří si chtějí rozšířit obzory.
Díky editorovi blogů tu totiž nebyly vidět takové zvratky, jako na jiných diskusích.
Mýlila jsem se. I sem se chodí zvracet.
Toť z mé strany vůči vám vše.
I když stále nechápu, proč ten, kdo má názor na všechno jasný tak nějak apriori, plýtvá drahocenným časem a nervy zapojováním se do diskusí.
27. 08. 2011 | 10:36

Kvakin napsal(a):

Pane Tomský: "atomizované" - svobodné, aktivní a odpovědné - individuum, dělící se jenom na úspěšné a neúspěšné, to je přece kapitalismus od počátků do dneška. Pokud mezi "atomy" zůstávalo něco z předcházejících společenských formací (křesťanská morálka, důvěra v slovo, jistá čestnost v jednání), tak vývoj kapitalismu znamená jen, že "atomy" se od tohoto starobylého balastu očišťují. To za prvé. Jinak dále mluvíte jako L. D. Trockij a jeho obdivovatelé. Pracovní mobilizace a kolektivistické překonání individualismu, nastolení morálky uvědomělého sebeomezení, potlačení anarchistických sklonů přísnou organizací celého života ...Jděte s tímto sociálním inženýrstvím do řitě. Povedlo se to někde ? V Sovětském svazu nebo v Německu ? Jste jen vyplašený maloměšťák. Pokud jste na něco v podnikání sáhnul, krachlo to s hlasem velikým, a Vy se teď obáváte, že propagandistickými tlachy se - za nastávající další recese - neuživíte. Dám Vám radu: staňte se pracovníkem aparátu Věcí veřejných, tam mají exoti s nesmyslnými řečmi dveře otevřené (ty superguru a vězeňský psycholog vítají)a do důchodu to už nějak doklepete.
27. 08. 2011 | 10:41

Dash napsal(a):

Yosif K. napsal(a)
Mladi rabovaci nemaji praci, ktera by se jim pri jejich inteligenci oplatila vice nez vyzirani podpor v nezamestnanosti.
Jejich inteligenci a pracovni schopnosti nelze nejak skokove navysit, zbyva vsak jeste jeden recept: Snizit podpory na uroven, ktera by je prinutila nejakou praci vzit
---------------------------
Pane Yosife
a kde beretu tu jistotu, ze drasticke snizeni podpor tyto lidi prinuti nejakou praci vzit?
Co kdyz se jen rozhodnou krast? Tedy brat si to na co maji podle jejich presvedceni? Tak jak jsme to videli treba v tom Londyne?
27. 08. 2011 | 11:07

Dr. Kaiser napsal(a):

Vážený pane profesore,
Před lety jsem byl přítomen kázání začínajícího letničního kazatele. Komentoval jsem je slovy “tvoje závěry jsou naprosto správné a děkuji za sdělení, avšak pasáže Písma, z nichž vycházíš, se týkají něčeho úplně jiného“. Nešťastník se rozplakal , neboť se na své vystoupení dlouho a pečlivě připravoval, stěžoval si na mne a já byl kázněn starším kazatelem, který mimochodem si ve svém vystoupení (proti kterému se opět – pokud jde o závěry – nedalo nic podstatného namítat) v biblickém citátu “Bůh se vám podává jako svým synům“ zaměnil slovo „podává“ (prosferesthai) za „poddává“. Proč paradoxně závěry byly v obou případech nepochybně pravdivé? Inu proto, že se nadmíru rozšířila argumentace „a la these“. Nedávno jsem kritizoval filipiku proti papežství s tím, že argumenty z Písma, které autor užívá, se týkají zcela jiného tématu a že výraz, na němž autor staví svůj názor, v originále znamená něco zcela jiného. Neměl jsem v úmyslu vyvracet názor. Šlo mi o to, aby si autor uvědomil, že pochybil metodicky, tedy hledáním zdůvodnění svého přesvědčení, nikoli naopak, jak by se slušelo. Odpověď byla, žel, jen prostým opakováním téze. Vážený pane profesore, ve vší úctě, obávám se, že tato ledabylost se projevila i ve Vašem článku. Jako absolvent psychoanalýzy, tedy člověk, který o tom cosi autentického ví, mohu zodpovědně prohlásit, že Freud rozhodně nesdílel s Rousseauem představu o nevinnosti divocha, natož aby tato představa byla plodem křesťanství. Naopak je veden lítý spor mezi katolickým a evangelickým pojetím o to, nakolik je lidská přirozenost porušená. O samotném faktu porušenosti není vůbec pochyb. Jako člověk znalý tomismu to musíte znát.
Jinak bych byl ochoten pod Váš článek otisknout palec. Současně Vám vyslovuji soustrast: Komentáře jsou vesměs k nepřežití.
27. 08. 2011 | 11:08

Sauerkirschmann napsal(a):

Yosif

Taktak Zosife, a já si přisadím - problém je nikoli to, že rabující mládež žije v nuzných podmínkách, ale to, že žije v příliš luxusních podmínkách. Kdyby neměli počítače, tak by neměli jak se domluvit, a kdyby místo v nájemních čtvrtích žili ve favelas a denně se 16 hodin museli starat o to, jak si opatzří žrádlo, tak po zbytek dne by spali jak zabití, a nedělali by bordel.
27. 08. 2011 | 11:14

Thuan napsal(a):

Krize padajici civilizace.
27. 08. 2011 | 11:19

honolulu napsal(a):

Pani Violo,
moc me tesi, ze me mate rada. Pred Hurikanem Irenou jsem schovan horami. Kdybych nebyl, tak bych utikal mezi prvnimi. Takova Irena, ta je jako baba komous. Nejlepsi je uteci.

Pani Jano Pechova,
Veverka, to je stary cert, ktery pouze predstira, ze je veverka a Cech. Me jednou jeden takovy honil po Africe s ostepem.
Poznal jsem ho okamzite. On je divokej Tsonga.

Ladiku,
nekdy myslim na Jiho-Africana co mate v rodine. Jak si privikl na severni zemi ? Jak zvladl cestinu ? Muselo to byt pro neho velmi tezke. Pozdravujte ho a pomahejte mu, jak nejlepe umite.
Burove byli dobri, cestni lide. Reknete mu, ze mi casto zni v hlave Desiderada a Red Roses of Kalahari. Zeptejte se ho proc umrel B.J. Vorstr ? Nikdo z nas to opravdu nevi. Nebylo mu ani 68. Budu hledat Vas prispevek (odpoved) na pristim blogu pana Tomskeho. Amerika mu tu vyhodu, ze kdyz me chytne tesknota, tak mohu uteci na jih. (Florida, Polynesie, Karibska oblast.)
On uteci nemuze. Vyridte mu, ze na Waikiki (Honolulu) najde Durban a nektere ostrovy jsou podobne jako krajina v Natalu.
(Vyridte mu, ze ANC jsou lidozrouti ! At nejezdi domu !)
27. 08. 2011 | 11:44

irinek napsal(a):

Svádět všechno na levici je konstrukce nebe se dotýkající,vyšroubovaná tak,aby vyhovovala názorům pana Tomského.Nestranná objektivita se v jeho konstatováních nenachází,i když ji budeme hledat lupou.
27. 08. 2011 | 11:45

Brdelen napsal(a):

Pechová

"Mýlila jsem se. I sem se chodí zvracet".

Tak proč Tomského čtete?

Kormorán

Kult šelem? Ok. Rabující se chovali jako tygři, naprosto přirozeně!
Anebo se šelma v pralese řídí vašimi pravidly?
27. 08. 2011 | 11:58

ZM napsal(a):

Ládik!!! napsal(a): 26. 08. 2011 | 21:22
Duroy -
Člověk s IQ85 může klidně zastávat vedoucí funkci a podřízení to nepoznají... dočetl jsem se to v nějaké psychiatrii (nechce se mi to hledat, je v almaře). Dnes je jistě možné i to, že zvládne VŠ (nebo si titul koupí či vymění za protislužbu).
----
Na ministerstvech v ČR to možné je, prootže tam se vedoucí funkce obsayují na yákladě jiných kvalit než je IQ :)
27. 08. 2011 | 12:00

Rumcajs napsal(a):

Levice udělala z krádeže hrdinský čin.
Z poctivé práce frašku.
Z úspěchu a bohatství zločin.

Levice vytvořila vrstvu lidí, kteří mají pocit, že jim společnost něco dluží.(Cameron)

Dokud nebudeme vychovávat z dětí jedince spolehající se především na sebe , čerpající ze své práce a ochotných se postarat či pomoci svým nejbližším a místo toho vychovávat generaci parazitující na státním rozpočtu ,flákající se po úřadech práce s pocitem, že stát se musí o ně postarat... vždy to dopadne špatně. Takto vychovaná generace si za pomocí levicových hesel najde zkratku k cizímu majetku třeba i za pomocí násilí.
27. 08. 2011 | 12:10

Brdelen napsal(a):

ZM
Proboha, kdo kdy mohl tvrdit, že k zastávání funkcí je nutná inteligence, že se to zde tak vehementně vyvrací. :-)))
27. 08. 2011 | 12:11

Brdelen napsal(a):

Rumcajs
Co je to poctivá práce? Reminiscence? Ten pojem jsem kdysi slýchával od levounů. Práce je buď placená nebo neplacená!
27. 08. 2011 | 12:16

Rumcajs napsal(a):

Brdelen:

Je taky hodně,nebo málo placená, otrokářská,vykořisťující.... atd.
27. 08. 2011 | 12:20

Haukaraporo napsal(a):

Rumcajs

a ještě je sysifovská práce, např.diskutivat s vámi
27. 08. 2011 | 12:41

archiv napsal(a):

Skvěle, pane Tomský. Svoboda jako poznaná nutnost. Tak už jste se pod to konečně podepsal.
27. 08. 2011 | 12:46

Jaka napsal(a):

Ježišiiriste, co to tu je za slet levičáků?
Například čtu, aby p. Tomský šel své téze vykládat bezdomovcům u popelnic. Co tím pisatel chce říci, je jasné...Takže chudáčci bezdomovci...uff. A že je absolutní pravdivé rčení - každý sám svého osudu tvůrce - to si tyhle jelita nevybavují, že?

Kdo může za něčí bezdomovectví??? Každý sám. Naprostým základem je - mít kde bydlet, takže i kdybych měla ožírat )omítku, vždycky musím mít zaplacený poplatek za bydlení. Kdo tohle pomíjí... jeho problém... ne můj, ne společnosti !!!

Debatovat tady je naprosto zbytečné, jenom negace... Jakoby se tu sešli všichni frustráti. Společnost tohle, společnost tamto, jenom vy se cítíte být na straně poškozené a oprávněné kritizovat. Především k morálce - to je věc výchovy rodičů !!! Dítě do tří let dostává do povědomí ten absolutní mravní a hodnotový základ. DO 3 LET !!! Pokud ho nedostane, už to těžko jen dohání a těžko dožene. Pro dítě je nejdůležitější "učení" vzorem, a to právě do těch 3 let, vnímá, jak rodiče jednají mezi sebeou, jaké mají rozepře a jak při tom jednají. Jak absolutně nekradou/kradou, jak ctí "majetek" (čímž myslím s jakou mírou pokory jednají s materiálnem okolo sebe. Jestli s úctou, tak z děcka určitě nevyrosta fracek rozbíjející, převracející popelnice, sprejer, nezničí výtah, atd.) Jestliže uvidí, že se rodiče hádají, vyroste z něm člověk, kterému nebudou vadit konflikty a klidně, dle míry nátury, je bude vyvolávat taky. Jestliže si budou rodiče nadávat, nebudou se k sobě chovat s láskou a úctou, nikdy se to nenaučí ani ono. Atd, atd.
Společnost s morálkou či mravností NEMÁ téměř nic společného !!! To je naprosto individuální vlastnost získaná výchovou

Pan Tomský má v textu v naprosté většině pravdu, takže nechápu, proč tu ti, kteří mu "nadávají", proč tu chodí, když s ním tak nesouhlasí..
27. 08. 2011 | 12:55

Eiji Wolf napsal(a):

Pane Tomský, nejde o krizi civilizační, ale necivilizovanou.

Jinými slovy - lidé tak moc chtěli věřit politikům, že mohou dostat něco za nic, až tomu skutečně uvěřili. A domáhají se toho. Nikdo lidi nenaučil pořádně myslet (proč taky, myslící jedinci jsou ohrožením pro mocné), takže jim jaksi nedochází, že aby mohli spotřebovávat, musí nejdříve vytvořit něco, co se dá spotřebovat. Bohužel všichni takzvaní "ekonomové" včetně takzvaných elitních (Švejnar, Sedláček, Krugman) je v tom podporují a říkají: spotřebovávejte, onose to tím zlepší.

Doba je postavená na hlavu, politici nám na ni se..., tak co se divíte, že i morálku lidi berou jako něco ohebného.
27. 08. 2011 | 13:13

Brdelen napsal(a):

Jaka
Pan Tomský má v textu v naprosté většině pravdu, takže nechápu, proč tu ti, kteří mu "nadávají", proč tu chodí, když s ním tak nesouhlasí..

Fakt dobrý!
Ale, když vono je to fádní Jako! Bravó Tomský... Souhlas... Přesně tak!..Zlatá slova...S Tomským na věčné časy...

Nepřipomíná ti to něco? No nic, hlavně ti Jako přeji stálé zdraví, ať můžeš včas platit poplatky za bydlení. I když, omítka je zase dobrá na deficit vápníku.
27. 08. 2011 | 13:14

Jana Pechová napsal(a):

Jaka
Společnost tvoří individua a její obraz je pak pomyslným statistickým průměrem chování těch jedinců. Nelze tedy prohlašovat, že společnost s morálkou a mravností nemá téměř nic společného.
To 'téměř' je totiž - jestli tomu rozumím - právě to, po čem pan Tomský volá, když mluví o 'autoritě společenského respektu'.
Základ v rodině vám ale okamžitě podepíšu, to jste popsal opravdu skvěle.
27. 08. 2011 | 13:18

Rumcajs napsal(a):

Haukaraporo:

Tak si běž dočíst komunistický manifest a neopruzuj tady.
27. 08. 2011 | 13:19

Arnošt napsal(a):

Autor:

"Neprosadíme-li autoritu společenského respektu, morálku sebeomezení a sebekontroly, nebudeme-li potírat anarchii individualismu a egoismu....."

Zlatá slova, kéž by se jimi řídili čeští politikové. Ale bohužel současná vláda a lidé, kteří ji podporují, mají jiný názor, pane Tomský.
27. 08. 2011 | 13:32

santawizard napsal(a):

Přistěhovalci v Londýně udělali vzpouru podle vzoru anarchistů ze švýcarska .Soukromníci se nebránili protože všechno bylo pojištěné.Demokracie je zlatá střední cesta mezi diktatůrou a anarchii.Umění vládnout je velké umění.Vyhrožovat anarchii ,že na ně pošlou diktatátory je stejné jako vyhrožovat diktatátorům,že na ně pošlou anarchisty.Všechno ohrožuje demokracii.V Rumburku těžkooděnci brání cigány ,aby je občané nevyvraždili jako na Balkáně.Elita řve na lůzu jako na psa.Ovládat svůj vztek je horší než zlozvyk zdraví škodlivých cigaret!!!!Navečer se potom všichni ožerou .Pivo poteče jako trhák na dračku!!!!!
27. 08. 2011 | 14:01

Béda napsal(a):

Rumcajs,

"Levice udělala z krádeže hrdinský čin. (aha takže levice zaútočila na Libyi, Irák, levice zařídila vytunelování státu zvané privatizace, zřítila ČKA ("Konsolidační" čističku peněz)...
Z poctivé práce frašku. (jakou poctivou práci má autor na mysli? Poctivou práci koho - bankéřů, burzovních makléřů, dělníků, úředníků na přepážkách, zdravotníků...?)
Z úspěchu a bohatství zločin. (z úspěchu a bohatství koho - Béma, Drobila, Hávy, Řebíčka...?)

Levice vytvořila vrstvu lidí, kteří mají pocit, že jim společnost něco dluží.(Cameron) Ano. Právo na práci a na odpovídající - slušnou odměnu za práci umožňující slušný život, právo na vzdělání, právo na život v míru, v bezpečí...)

Dokud nebudeme vychovávat z dětí jedince spolehající se především na sebe, čerpající ze své práce a ochotných se postarat či pomoci svým nejbližším a místo toho vychovávat generaci parazitující na státním rozpočtu ,flákající se po úřadech práce s pocitem, že stát se musí o ně postarat... vždy to dopadne špatně. Takto vychovaná generace si za pomocí levicových hesel najde zkratku k cizímu majetku třeba i za pomocí násilí." (Hezká sebekritika Camerona. A proč tedy takovou generaci nevychovávají, proč oklešťují vzdělávací možnosti mládeže? Proč zbavují mládež organizačními změnami ve společnosti možnosti pracovat, uplatnit své vzdělání a získat za práci slušnou odměnu? Proč organizují společnost tak, že jedna její část je prosta možnosti obživy - není dostatek práce, zvyšují se náklady, klesají mzdy lidí vytvářejících reálné hodnoty, klesá spotřeba a virtuální podvod získává nadvládu a moc nade vším? Hezky to řekl Cameron - neměl by s tím ten .... něco udělat?
27. 08. 2011 | 14:05

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Já ti tady říkám, že aktivita pro seberealizaci musí vzejít od občana, né státu.
A ty tu meleš stále tu svou - zařiďte mi, sežeňte mi, naučte mě....

Právo na práci, na slušnou odměnu - co to je ? To ti má někdo zaručit ? A´t seš lempl a budižkničenu ? Co takhle zaručit právo na zisk ? Nebo povinnost koupit všechno, co já vyrobím ?

Neměl by sis tohle zařídit sám ? To jsi opravdu taková nula, že ti to má někdo zaručovat ? To je to ,co děláš opravdu tak bezcené, že ti stát musí zaručit odkup ?

P.S.
Nikdy neměli děti větší a lepší přístup ke vzdělání, jak nyní. Vždyť dneska mohou studovat i lidé jako ty - tedy s podprůměrnou inteligencí.
27. 08. 2011 | 14:21

santawizard napsal(a):

Béďo:to je proto že krize pokračuje!!!K milionové armádě nezaměstnaných a bezdomovců přibývají další a další.Poptávka po práci je větší než nabídka!Jestli jim stát odepře nezaměstnaneckou podporu tak krizi nepřežijou a budou se bránit.Proto říkám aby se stavěli chudobince pro chudé kapitalisty a lágry pro chudé socialisty nejenom jako pracovní a výcvikové tábory!!!!Chudí a nevzdělaní lidé nemohou konkurovat ze vzdělanýma a bohatýma jak zastavit krizi.Proto bude nakonec revoluce a válka mezi bohatýma a vzdělanýma!!!!!Rád bych tomu všemu rozumně ,ale je to těžký případ.
27. 08. 2011 | 14:30

BÉDA napsal(a):

Rumcajs,

"Jaká část hospodářského růstu za posledních šedesát let byla reálná? Do jaké míry šlo o iluzi, vytvořenou obrovským objemem půjček? Ve snaze udržet tuto iluzi při existenci jsme způsobili planetě Zemi větší škody než za posledních 100 000 let. Ty škody potrvají staletí - prospěch z nich nebude možná trvat ani rok, píše George Monbiot.

Minulý týden přiznal konzultant z Wall Street Nouriel Roubini, jeden z těch mála, kteří předpověděli dnešní finanční krizi, že jsme opravdu v pasti. Vlády si už nemohou dovolit další záchranné balíčky pro banky. Tištění dalších peněz už nepomůže, ani nepomůže devalvace měn. Itálie a Španělsko budou donuceny v podstatě udělat bankrot a Německo už nikomu nic platit nebude. Úspěšný kapitalista Roubini dospěl k tomuto překvapivému závěru: "Karel Marx, jak se zdá, měl částečně pravdu, když argumentoval, že globalizace, finanční instituce puštěné ze řetězu, přerozdělování zisků a bohatství od zaměstnanců ve prospěch kapitálu může vést k tomu, že se kapitalismus sám zničí."

Vlády se snaží reagovat na novou krizi kapitalismu tím, že chtějí zoufale vyvolat staré známé kouzlo, znovu nastartovat motor tvůrčího ničení. Prostředky k tomu však už neexistují.

Určitou nadějí bylo, že v balíku knih, které si s sebou vzal letos v létě na dovolenou šéf britské Labouristické strany Ed Miliband, byla i kniha profesora Tima Jacksona, Prosperita bez hospodářského růstu. Je to revoluční text, vyšel před dvěma lety, a jeho čas teď nastal. (poznámka - zdá se, že bankovnífilosof Sedláček je inspirován názvem Jacksonovy knížky)

Profesor Jackson argumentuje, že finanční krize nevznikla z izolovaných případů špatné bankovní praxe, ale v důsledku systematické deregulace finančních institucí vládami, které se snažily stimulovat hospodářský růst vydáváním další a dalších dluhopisů. Problémem je hospodářský růst a nutnost ho vyvolávat. V bohatém světě už nemá hospodářský růst vůbec žádnou vazbu na prosperitu.

Jackson přijímá argument, že materiální prospěch je klíčovou součástí prosperity a že hospodářský růst je nezbytný pro prospěch nejchudších zemí. Avšak v bohatých západních zemích ochromuje pokračující hospodářský růst a politika, která ho podporuje, prosperitu, kterou Jackson definuje jako svobodu od nebezpečí či katastrofy. Prosperita podle něho znamená mimo jiné zdraví, štěstí, dobré vztahy, silné komunity, důvěru v budoucnost, přesvědčení, že věci mají smysl a cíl.

Ale jak se člověk může osvobodit od růstu bez ohrožení ekonomiky? Za současného systému to možné není - když růst přestane, ekonomika se rozloží. Tak začal Jackson vyvíjet hospodářský model, který by umožnil, aby se ekonomický výkon stabilizoval. Experimentuje se zvýšením poměru investic vůči spotřebě, mění podmínky investic a přesunuje rovnováhu od soukromého vydávání finančních prostředků k veřejným výdajům a přitom silně omezuje užívání zdrojů. Zjišťuje, že životně důležité je přerozdělování příjmů i zaměstnanosti (prostřednictvím kratší pracovní doby), stejně jako obnovená regulace bank, zvýšení daní na přírodní zdroje a znečišťování životního prostředí, opatření proti obsesivnímu spotřebitelství, jako například omezení reklamy.

Jeho systém se příliš neodlišuje od dnešního systému: lidé budou pořád vydávat peníze a spořit, firmy budou stále vyrábět zboží a poskytovat služby, vlády budou pořád vybírat daně a vydávat peníze. Jeho systém vyžaduje větší množství vládních zásahů, než na jaké jsme byli zvyklí, ale ty vyžadují od nynějška všechny alternativy. Důsledky jsou však radikálně odlišné od dnešní situace: vznikne stabilní hospodářství bez růstu, které je schopné vyhnout se finančnímu i ekologickému kolapsu."
Převzato z BL

Takže otázka, milý Watsone: chcete snad říct, že v kolébce odkud se vyváží svoboda, demokracie, příkladné řízení státu krize ... a pod. je něco špatně? Že špatně vychovávají mládež, mají špatně nastavený ekonomický systém, nutící lidi hledat si práci, jinak těžko přežijí...? Co byste jim poradil vy, známý finanční génius aby narostla zaměstnanost? A prosil bych taky poradit, kdo služby a zboží těch nově zaměstnaných a za co bude za stávající situace (vy)kupovat.
27. 08. 2011 | 14:42

mb napsal(a):

celkem solidní (morální) článek ... jen mě zajímá kam byste na škále zařadil Klause, když píšete: Liberální levice nejen povýšila (absolutisticky) jedince nad společnost,

klaus je liberální levice ???

když tvrdí že společnost neexistuje ???

a je jen umelým konstruktem ... ???

nebo je klaus přimo anarchistou ???

jenž vzývá nikým a ničím neomezované já ???

to by me zajimalo pane tomsky kam toho klause řadíte ...
27. 08. 2011 | 14:42

Vladimir napsal(a):

ad Rumcajs: "Levice udělala z krádeže hrdinský čin.
Z po$ctivé práce frašku. Z úspěchu a bohatství zločin".

Ze základů ekonomie (nikoliv socialistické ! ) si vzpomínám, že ekonomové rozlišují ZDROJE bohatství na přírodní a vytvořené PRACÍ (možná je ještě 3. zdroj, ale už si nevzpomínám).

Ty přírodní jsou jistě suroviny (ropa, plyn, rudy, uhlí, ...), ty z pocházející z práce jsou většinou z práce nikoliv jednotlivce, ale z řetězu pracovních příspěvků různých lidí. Jeden pěstuje bavlnu, jiný ji zpracovává na textilní vlákno, další z toho vlákna plete pomožky, další je prodává ...
Kdo na tom svém pracovním příspěvku vydělá nejvíc ? A kdo si zaslouží největší odměnu ? Je prostě nějaký společenský postup rozdělování bohatství - dělení koláče na dílky ... Ten postup se obvykle nazývá TRH - tržní mechanismus, ale faktem zůstává, že jedni považují svůj dílek koláče za spravedlivě nabytý, jiný za nespravedlivě malý. V podstatě to dělení probíhá tak, že někdo pustí houf hladovců do špajzu a oni se rvou o ty koláče ...
To je ten TRH !
Co je na tomto způsobu více spravedlivého , než když se domluví parta zbojníků , kteří s bambitkami vniknou do špajzu a seberou koláče sami pro sebe a ostatní utřou hubu ?

Ti zbojníci, co vykradou špajz můžou být někdy oni bohatí busnismani, jindy to jsou politici, kteří si uzpůsobí (a odhlasují) zákony výhodně pro sebe, jindy to jsou tuneláři nebo lupiči ...
Američaní se domohli svého bohatství tak, že připluli do Ameriky, původní obyvatele zmasakrovali , zahnali do rezervací a začali drancovat zemi. Když vydrancovali Ameriku, opatřili si zbraně a šli drancovat střední východ (Arábii), Afriku, a další ...

No a nakonec si prosadili ve světě názor, že kdo má jiné názory , než oni, nesmí jim závidět jejich bohatství jinak jsou z říše zla a patří vybombardovat ...

Tohle v kostce historie ekonomie posledních 2-3 století.

Jenom ,hlavně nezávidět bohatým Rumcajsi !
27. 08. 2011 | 14:55

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Ti, co vykřikují, že to chce více zásahu státu bych nechal zavřít do blázince. Vždyť stát jasně předvedl, co umí.
Umí nás zadlužit tak, že ve skutečnosti ze všech udělá žebráky. Profesoru Jacksonovi vyřiď, ať radši na nic nešehá, by si jistě ublížil.

Čím by si vysvětlit prosperitu dnešních zemí, které nejsou zatíženy sociálním balastem a řízenou státní ekonomikou ? Co říká na dnešní Čínu,Vietnam....?
Jak je možné, že do krize se dostávají právě země, s přebujelou sociální sítí a státním aparátem ?

Kdo má dneska problém ? Trh a nebo stát ?
27. 08. 2011 | 15:00

Rumcajs napsal(a):

Vladimír:

Ty jsi přesně ten levicovej produkt o kterém jsem mluvil.
Vytváříš si falešnou morálku, která ospravedlňuje tvé zvrácené myšlení a chuť jít si s bejsbolkou do obchodu pro plazmovou televizi.

Dělat nebudeš, podnikat nebudeš... leda krást a zabíjet.
27. 08. 2011 | 15:07

Béda napsal(a):

Rumcajs,

Kdo je to stát? Kdo předvedl co umí? Je(byl) stát ministr financí Klaus, Kalousek, premiéři Klaus, Zeman, Topolánek, Nečas, je/byl stát Řebíček, Gross, Bárta, Drobil, Vondra, Schwarzenberg...? Co říkáte univerzálnímu "sponzorovi" Bakalovi, který si najmul k prosazení svých zájmů "svůj" stát?

Co znamená slůvko prosperita?
"Sčítání obyvatel se v USA provádí každých deset let. Z loňského vyplynulo, že v letech 2005 – 2009 poklesla průměrná hodnota majetku americké domácnosti o 28% - což představuje v dolarech částku 27.000. Přitom nejméně 20% domácností – v absolutních číslech 62 miliony – nemá majetek žádný. Podle téhož zdroje žilo v roce 2009 43,6 milionu Američanů v chudobě To je 14,3 všeho obyvatelstva. Od roku 2008 tnto počet stoupl o 4 miliony.

Ovšem Národní akademie věd (National Academy of Science), která na rozdíl od Úřadu pro sčítání lidu (Census Bureau) má ve svých měřítcích také proměnné životních nákladů, dospívá k číslu 17,3%, tj. 52,765.000...

Na závěr přehledu několik čísel o příjmech. Životní náklady vzrostly v USA mezi roky 1990 a 2010 o 67%, dělnické příjmy však klesaly. Daňová správa (Internal Revenue Service) uvádí - poslední dostupné údaj – že jenom za rok 2009 poklesl příjem o 6,1% - tj. 3.516 $ na dělníka.Průměrný příjem klesl v letech 2007 – 2009 o 13,7%, čili 8.588 $. Přitom od poloviny 70. let neustále dramaticky stoupal příjem nejvyšší vrstvy manažerů (řídících pracovníků). Nejvyšší 0,1% - desetina procenta – v letech 1975 – 2010 svůj příjem zečtyřnásobila, 0.01% - jedné setině procenta – se příjmy zvýšily pětkrát." (převzato z BL - kráceno)
Chcete říct, že USA mají přebujelou sociální síť a státní aparát?

Kdo má dneska problém? Řekl bych trh i stát protože dneska již stát = součást trhu (díky "sponzoringu", který stanovil "tržní" cenu každého politika)
27. 08. 2011 | 15:14

hovorka11 napsal(a):

Alexander Tomský:
To je opravdu "skvělý" článek, který míchá jablka z hruškami a pak nám doloží, že z toho vznikly švestky.

Problém vůbec není v "levicovosti a pravicovosti" myšlení v spektru společnosti, ale k přístupu k informacím, svobodě vyjadřování, zodpovědnosti celého finančního systému, který se z USA uváděl do poslední chvíle jako vzorový pro celý svět a dodnes se lže a podvádí s hodnotami, které uvádí jako důvěryhodné a Evropa ho kopíruje
Jestli někdo pochybuje, že jedině finanční sektor může obchodovat s podvodem a nevlastnit nic a do poslední chvíle tvrdit, že je to pokryto zlatem, tak ať se konečně ! konečně ! pane Tomský probudí.
Nebo nám budete vyprávět nesmysly do samého konce ?

Copak tenhle podvod obchodu se zlatem, které neexistuje nestačí ? Proč nenásledujeme USA a nevytiskneme tolik peněz, aby to pokrylo celý dluh, jak to postupně dělá USA v "zájmu i nás", aby se celý systém rozpadl aq proto je hodnocena nejvyšší možným hodnocením důvěryhodnosti?
Co s tím má dělat levice a pravice ? Vždyť to je rozkrádání, které nemá stranickost !!!
Tahle tunelování světa USA a ČR "pravicovými" hodnotami nemá s pravicovou zodpovědností nic společného, proč to neoliberálové spojují ?

https://www.youtube.com/watch?v=0OkITedQrek&feature=player_embedded#!
27. 08. 2011 | 15:19

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Nechápu, co se mi těmi příjmy amerického dělníka snažíš naznačit ?
Že snad dělník pracující v socialistickém Československu měl víc ?
27. 08. 2011 | 15:22

Béda napsal(a):

Rumcajs,

Berlusconi a Sarkozy zdanili bohaté, Merkelová váhá
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=712084

"...Nejradikálněji si v daném ohledu počíná vláda multimilionáře Silvia Berlusconiho. Šéf rezortu financí Tremonti navrhl, aby dalšími deseti procenty byly napříště zdaněny příjmy nad 150 tisíc eur ročně. Nejvyšší sazba platná pro ty, kdo na Apeninském poloostrově vydělávají 75 tisíc eur a více, přitom činí 43 procent...

Skromná Francie
Baroin byl o mnohem skromnější.

Dodatečnými třemi procenty zdanil příjmy nad 500 tisíc eur ročně. Jedná se o čistě symbolický akt..

Prezident Sarkozy se tímto způsobem snaží čelit kritice levice a odborů poukazujících na to, že hlavní tíhu snižování deficitu státního rozpočtu ponesou nízko- a středněpříjmové skupiny obyvatel.

Ve Francii je špičková sazba daně 40 procent a podléhají jí ti, kdo daní částky od 70 tisíc eur výše...

Kampaň proti "lidským parazitům"
S daňovými úniky se rozhodla začít důrazně bojovat Berlusconiho vláda. Ministerstvo financí proto spustilo počátkem měsíce kampaň proti "lidským parazitům" neplatícím daně...
"Žít z peněz druhých škodí celé společnosti. Pokud bude každý platit daně, rozdělí se daňová zátěž (spravedlivě) mezi všechny."

Finanční experti odhadují, že daňové úniky, zejména ze strany těch lépe vydělávajících, představují přibližně osm procent hrubého domácího produktu země, tedy asi 112 miliard eur.

Z daňových úniků a finančních podvodů byl v minulosti opakovaně obviňován právě Berlusconi, vždy se ale dokázal vykroutit z osidel, které na něj nachystali "rudí soudci"...

Bohatí bohatnou, chudí chudnou...

Dvaačtyřicetiprocentní daň platí v Německu lidé vydělávající 52 900 eur. Díky nejrůznějším daňovým zvýhodněním ale mohou tento tarif snížit až na třicet procent.

Špičková sazba ve výši 45 procent platí pro úzkou skupinu nejbohatších s příjmem nad 250 tisíc eur ročně.

"Levicověji" smýšlejícím členům CDU dává za pravdu fakt, že od poloviny 90. let se příjmy pěti nejbohatších rodin v Německu zvýšily o padesát procent, zatímco platy chudších vrstev společnosti a těch průměrně vydělávajících spíše stagnovaly.

Průměrný plat v Německu dnes činí přibližně 2700 eur, dosáhne na něj ale podobně jako v Česku necelá třetina populace.

ČR má na rozdíl od Německa - a tak jako většina postkomunistických zemí - rovnou daň. Bohatí, stejně jako chudí platí díky daňové reformě zavedené kabinetem Mirka Topolánka patnáctiprocentní daň ze "superhrubé mzdy".
27. 08. 2011 | 15:32

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Bédo mě nezajímá, že máš doma nakopírovaný články.
Ty neumíš mluvit sám k věci ?
27. 08. 2011 | 15:37

Béda napsal(a):

Rumcajs,

snažím se naznačit, že ten trend loupežníče, je obecný. Že raketové bohatnutí bohatých a chudnutí chudých je obecný jev v tzv. západním světě. Že neoliberální paradigma žene svět do konfliktů - sociálních napětí, revolucí resp. válek, virtuálních megapodvodů, násilných krádeží zdrojů. To paradigma, které zde propagují Tomští a obhajují loupežníci.
27. 08. 2011 | 15:44

Normální 1 napsal(a):

Skvělé! Sir Humprey Epelby ze seriálu Jistě, pane ministře by měl z takového blábolu radost...Jen kecat a kecat - hlavně neříct nic, a nevyjádřit žádný jasně rozlišitelný názor...
27. 08. 2011 | 15:51

Vico napsal(a):

Tomský z londýnského kraválu dovodil krizi, která tu byla naposled někdy v době zkázy Západořímského imperia. Navrhuje návrat k pranýři, poctivému konopnému lanu a výpraskovému patentu. Pak se snad vše k dobrému obrátí.

Víc než rozbité výlohy však poslala svět do sraček jiná věc:

- Standard & Poor's připravila začátkem měsíce Spojené státy poprvé v jejich historii o špičkový úvěrový rating AAA. Ostatní agentury nikoliv, ale tato ano...a vzápětí se začaly hroutit burzy. Hele Tomskej, co vy na to se svou dobrou starosvětskou rákoskou. "Neprosadíme-li autoritu společenského respektu, morálku sebeomezení a sebekontroly", mentoruje Tomský.

Čí sebeomezení? Komu chybí ta sebekontrola?

Stejná agentura, která poslala celej ten "globální kapitalismus" jedním ratingem do kopru, je nyní na druhé straně vyšetřována. Vyšetřovatelé podezírají agenturu S&P z toho, že špatně předvídala dění na trhu a hypotéční dluhopisy ohodnotila vysokým ratingem.

Milovník jablečných kvašených nápojů Tomský nám tu vystavil také jakýsi rating. Takový malý vesničkovsky střediskový.
27. 08. 2011 | 15:55

Rumcajs napsal(a):

Béda:

O záhubě nic nevím. Hlavní problém kapitalismu byl pád socialismu. Lidé vyhladovělí pokusy sociálních inženýrů a levicových zločinců strhali železnou oponu a vrhli se západu kolem krku, což silně otřáslo jejich sociálním systémem.

Kdo dělá bordel v Anglii ?
Hlavně přistěhovalci. Nejedná se o žádný střet sociálních vrstev ale střet starousedlíku s přistěhovalci.

Co se týká bohatnutí a chudnutí.... nejhůř jsou na tom společnosti s rovnostářským zřízením. Ti co tuhle falešnost dokázali ze sebe setřást, ti nastoupili cestu prosperity.

Pokud je někdo chudý, pak nevidím žádný důvod k tomu, nestát se bohatým.
Stačí začít se vzdělávat, profesionálně růst a nebo podnikat.

Tvé volání po tom, aby úspěšní byly kráceni na svém úspěchu je volání ubožáka, co nemá svou vlastní hrdost .
27. 08. 2011 | 15:59

Béda napsal(a):

Rumcajs,

loupežníče, dovoltemi poblahopřát ke skvělé zábavě. Takhle jsem se jž dlouho nezasmál.

" Hlavní problém kapitalismu byl pád socialismu. Lidé vyhladovělí pokusy sociálních inženýrů a levicových zločinců strhali železnou oponu a vrhli se západu kolem krku, což silně otřáslo jejich sociálním systémem." Neusiloval náhodou kapitalismus po celou dobu o pád tzv. socialismu? A když k tomu nenásilně došlo najednou zůstal jako opařený. Výsledkem byl vznik homogenní (až na pár ojedinělých výjimek) vznik celosvětové tržní společnosti. Nevím kdo komu se vrhnul kolem krku - někteří tvrdí, že Západ, který 2x prodal ČSR (v Mnichově a v Jaltě) rád šáhnul po dalších východních "koloniích" a dočasně tím odsunul svoji krizi. Ostatně co bylo dříve splnění "přístupových kriterií = devastace vlastní konkurenceschopnosti a odsouzení se do závislého postavení, vstup do "obrnanné" aliance NATO anebo vstup do elitního klubu jako rovný s rovným včetně práva neomezeného pohybu, zaměstnávání...?

"Nejedná se o žádný střet sociálních vrstev ale střet starousedlíku s přistěhovalci." Aha. Takže, podle tohoto výkladu se asi jedná o střet původních Britů napříč sociálním spektrem odshora dolů s přistěhovalci napříč spektrem odshora až dolů. Teď už jenom zbývá definovat, kdo je ve VB starousedlík. Kolikagenerační musí být takový starousedlík?

"Co se týká bohatnutí a chudnutí.... nejhůř jsou na tom společnosti s rovnostářským zřízením. Ti co tuhle falešnost dokázali ze sebe setřást, ti nastoupili cestu prosperity."
Aha. Takže nejhůře dle loupežnické logiky jsou tedy společnosti nejméně "liberalizované" - nejrovnostářštější - nejvíc regulované jako jsou kupř. skandinávské země, Německo a nejlépe jsou na tom země "nejliberálnější" jako jsou USA, VB...?

"Pokud je někdo chudý, pak nevidím žádný důvod k tomu, nestát se bohatým.
Stačí začít se vzdělávat, profesionálně růst a nebo podnikat."
ZNáte to příslová Rumcajsi: prací nezbohatneš, spekulací, zlodějinou a kšeftem ano. Otázka zní: mohou být všichni spekulanti, kšeftaři a zloději?

Jak chápete, loupežníče, podstatu slůvka úspěšný? Jsou podle Řebíček, Gross, Maddoff, Kožený, Pitr, Krejčíř ... úspěšní?
27. 08. 2011 | 16:19

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Kapitalismus usiloval o pád socialismu ? Můžeš mi dát nějaký případ ?
Socialismus se zhroutil naprosto sám a to ekonomicky. Příčinou pádu socialismu byli flákači jako ty, kteří se jenom vezli a né kapitalismus.

Bordel dělali přistěhovalci. Ty máš jiné zprávy ? Ukaž.

Proč se pořád jenom vymlouváš na Grosse s Řebíčkem ? Řekni mi radši jediný rozumný důvod, proč nejsi bohatý ?
27. 08. 2011 | 16:28

Béda napsal(a):

Rumcajs,

hloupému napověz. O čem že to byla ta Studená válka, vysílání RFE, technologická embarga...? Žeby jejich pomocí chtěl Západ udržovat za Železnou linií svého oponenta při životě?

Zkuste si dohledat videa a články k nepokojům ve VB, které původně byly odstartovány již raketovým zvednutím školného.
27. 08. 2011 | 16:34

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Studená válka-myslíš mandelinku bramborovou ? To poslalo socialismus do kytek ?
Hm. To je zajímavá myšlenka.

Ve Švýcarsku školné je. Čím si vysvětluješ, že tam nikdo bordel nedělá.
27. 08. 2011 | 16:40

Béda napsal(a):

Rumcajs,

"Kapitalismus usiloval o pád socialismu ? Můžeš mi dát nějaký případ ?"

Béda re:
"O čem že to byla ta Studená válka, vysílání RFE, technologická embarga...?"

Rumcajs,
"Studená válka-myslíš mandelinku bramborovou ? To poslalo socialismus do kytek?"

Rumcajsi, zdá se, že si nerozumíme. Resp. jeden z nás nerozumí o čem je řeč. Zkuste nad tím zapřemítat.
27. 08. 2011 | 16:57

Faust napsal(a):

"Nuzota z lidí lotry činí,
a vlky z lesů žene hlad..."
(c) Francois Villon: Kšaft (?1463?)
27. 08. 2011 | 17:00

MB napsal(a):

Docela moje řeč. Jen se divím, že panu Tominovi to otiskly Lidovky - asi proto, že na jednom řádečku obvinil levici z individualismu, ačkoliv při jeho inteligenci muselo jít zjevně o překlep - individualismus u nás "protentokrát" nastolila naše milá pravice !
Ale k věci. Jde o krizi sociální, ekonomickou, etickou, energetickou, humanitní, ekologickou, morální.... atd.atd. zkrátka o krizi VŠEOBECNOU. Kam se podíváš, to je v krizi, globalizovaná společnost jede po exponenciále na 7 miliard ze 2,5 mld./1950 na nějakých 9-10/2050 ! Společnost se chvěje, Země se chvěje, vše je v třaslavém pohybu směrem k osudové gigantické krizi technické civilizace (jedna studie EU uvádí za 50 let problém nedostatku vody ve střední Evropě - né někde v Etiopii !). Máme tu sociální nepokoje (Jasmínové revolty, ale už v Evropě anglické bouře, vraždění v klidném Norsku, naopak nenásilnou variantu ve Španělsku šířící se Evropou (M15)...) - jen naše Česko je oázou klidu, že ? Totiž, lidé obyčejní lecos vědí nebo i tuší, ale naši představitelé ? Kdež ! Krize se nás netýká, na palubě potápějícího se Titanicu vyhrává mediální kvapík do kroku ODS,TOP09,VV,a taky ČSSD...
Příští rok 2012 je prorokován jako velmi kritický (Nostradamus, indiánští Mayové aj.). Tendence tu teda je, snad nebude tolik zle, snad se Homo Sapiens ještě vzpamatuje.
27. 08. 2011 | 17:02

Rumcajs napsal(a):

Béda:

A nemohl bys jednou zase přemýšlet ty ?

Copak socialismus, ten ekonomicky nedostižný projekt mohla zničit studená válka ?
Neměl být náhodou poražen kapitalismus ? Neměli náhodou po pádu železné opony proudit davy hladových sem , místo obráceně, jak tomu ve skutečnosti bylo ?

Jdu na nohejbal Bédo. Zatím si dej nějaké duševní cičení, které by tvé IQ zvedlo aspoň na zde vysmívaných 80.
27. 08. 2011 | 17:06

MildaM napsal(a):

To Kormoran - napadáte Vladimíra, ale on nemá chybný vstup.
Píšete:
"Vzdy bude prirozenejsi si priznat ,ze uspesni lovci maji pravo na vetsi sousto , nez 'prihlizejici'))) Videl jste nekdy lva vedouci smecku , ktery by odlovil a pak zvedl pracku rkouc: "Soudruzi ! najim se az po vas"!"

To je ale jen první etapa děje - až se stane, že těch neúspěšných členů
smečky bude tolik, že začnou z požírat ty úspěšné, tak to bude ještě
"přirozenější". A to se právě v Evropě začíná dít.
27. 08. 2011 | 17:08

Béda napsal(a):

Rumcajs,

zjednodušeně: řeč nebyla o tom, kdo zničil anebo mohl zničit projekt tzv. socialismu. Řeč, milý loupežníku byla o tom, jestli se kapitalismus (usiloval) POKOUŠEL ZNIČIT tzv. (reálný) socialismus.

Chápete ten jemný významový rozdíl?
27. 08. 2011 | 17:12

šlapka napsal(a):

Civilizační rámec Okcidentu je dán dosud relativně levným a dostupným zdrojem koncentrované energie zvenčí - ropy.
Zevnitř ho rozkládá špatně distribuovaná energie, respektive statky, které díky ní a práci vznikají.
Zbytek je vata a algoritmy.

Článek je silně účelový. Vymezil se předpoklad, učinil závěr a fakta se vybrala a popsala tak, aby předpoklad a závěr vyzněl správně.
O tom, že by šel ke kořenům - k tomu pan soukromý nakladatel nemá odvahu.
27. 08. 2011 | 17:26

Takahashi napsal(a):

Freud že poučoval o nezkažené, nevinné podstatě člověka? :D Pane Tomský, že Vám tohle otiskly Lidovky se dost divím, poslední dobou jsem měl dojem, že jdou kvalitou nahoru. Nejde mi o ty vaše fašistické názory (pokud ovšem nejsou uvedeny v praxi), ta vzdělanostní hrubka je ale vážně k smíchu. Krajní pravice to má těžké, když je vedená takovými "myslivnami".
27. 08. 2011 | 17:33

Faust napsal(a):

ŠLAPKO:
pan soukromý nakladatel má ODVAHU, když:
a) klekne "jeho" důchodový fond,
b) když Mistr Kalousek hodlá vícezdanit jeho podnikání.
Se divím, že jste tohle nezaregistrovala.
To i ten citovaný Villon měl více odvahy, než politolog.
27. 08. 2011 | 17:36

Dash napsal(a):

Rumcajs napsal(a):

Levice vytvořila vrstvu lidí, kteří mají pocit, že jim společnost něco dluží.(Cameron)
======================
Cameron toto nikdy nerekl. Nikdy neobvinil levici.

In his strongest comments yet on the perpetrators of the violence, Mr Cameron said: “There are pockets of our society that are not only broken, but frankly sick it is a complete lack of responsibility in parts of our society, people allowed to feel that the world owes them something.”

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/crime/8694401/London-riots-water-cannons-to-be-used-on-sick-society.html

Nelzete!
27. 08. 2011 | 17:47

Jan Žura napsal(a):

Pane Tomský, trochu si pletete pojmy a dojmy. převracíte fakta na ruby. Je to článek i diskuze k němu na dvě věci. Hádejte na jaké!
27. 08. 2011 | 17:52

Džentry napsal(a):

Rumcajs: Zrovna jsem jel za ŠVÝCAREM Švýcarem na Zemi živitelku do Č.B. alejí ze 14.stol. kolem rybníka Koclířov. Jeho červený Ford kličkoval, zatroubil jsem, ale asi si myslel, že je v Anglii a jel "SCHVÁLNĚ" vlevo. Vzpomněl jsem si na dalšího Švýcara, co jel v protisměru po dálnici a došlo mi, proč na ně Rum Cajs nedá dopustit. Ostatní věci dělají doma ve sklepech jako Rakušani, kde na ně není vidět.
V roce 90 jsem zaměstnával 3 (slovy 3) Američany, pak dva Kanaďany, učili angličtinu. Patřili mezi tzv. "posties", vysokoškoláky, kteří "doma" nesehnali práci. Bylo jich v Praze více než 40 OOO (slovy 40 000). Nikdo o tzv. humanitně vzdělané v USA nestál. Nechali jsme jim opravit zuby, našli jsme jim pronájem, vařili jsme jim turka. Líbali nám "renki".
27. 08. 2011 | 18:09

laik napsal(a):

východisko, cíl, regulační odchylka, zpětná vaba, zesílení, časová konstanta, kmity, ustálené stavy...
protože toto jsou v technice běžné pojmy, nemohlo by dojít k bankovní krizi pokud by se jí chtěli vyhnout. Další důkaz je stabilní růst Číny. Jde tedy zřejmě o podvodný byznys typů "Madoff" nebo připustme hypoteticky (žertovně): pouze o fatální nastavení zpětné vazby.
27. 08. 2011 | 18:15

amater napsal(a):

z článku a současnosti je zřejmé, kdo a proč se snaží o vyvolání babylonu v cílech, cestách a jazyku, jaká je barva jejich krve.
27. 08. 2011 | 18:21

putain con, modrej cenzore napsal(a):

Ad hominem, i protebe putain con, censore. Dělat nového "experta" ze "sovětologa", pomocného učitele, blbě placeného v Londýnských čtvrtích "undreclass" za pseudo výuku, a týpka až příliš často žijícího na wellfare state podoře a nedopře spatého s tajnou službou, ne tou UK, c'est joli , Prostě to je chudý přistěhovalec do UK. Platí zde že drábsští poklasní jsou horší svého pána. Doufám jen, Sir, že na Vás žactvo aplikovalo doporučení Mr. Balouna ohledně opasku vojenského, vaše visage ráčí vypadat něco jako mezi školním pedofilem a českým pérém presidentským-uchvatitelem
27. 08. 2011 | 18:21

Béda napsal(a):

Rumcajs,

"V Londýně sílí antipatie proti policii, poté, co usmrtila tři civilisty
V pondělí se má v londýnské čtvrti Notting Hill uskutečnit pravidelný výroční multikulturní festival. Očekává se účast až milionu lidí. Na místě mají být tisíce policistů.

Přicházejí však zprávy, že v londýnských komunitách sílí antipatie proti britské policii, poté, co policisté za posledních dvanáct dní usmrtili tři muže, buď elektrickým paralyzátorem nebo k smrti došlo po použití pepřového spreje.

Policie usmrtila v městě Barrow-in-Furness sedmavacetiletého kulturistu, v městě Widnes pětadvacetiletého ligového hráče rabgy a v Boltonu třiapadesátiletého řidiče nákladního automobilu. Všichni tři muži v posledních dvanácti dnech zemřeli po použití elektrického paralyzátoru, anebo pepřového spreje.

Čelný činitel londýnské policie informoval, že četní obyvatelé Londýna vyjádřili nad těmito úmrtími značné znepokojení a poukázali na to, že úmrtí, přestože k nim došlo na severu Anglie, vyvolaly v Londýně značné napětí."

Tak co, bouří se jenom přistěhovalci?
27. 08. 2011 | 18:27

rekkapča napsal(a):

pane Stejskal,
rekapča i 5x
takže: nechme se včas u svého rodinného lékaře očkovat proti spamu, ideální je to 3x a v říjnu (asi to má něco se sexem, spíš než s vřsr)
už jsem navrhoval rekapču česky, nebo násobilku (lidé ji neumí, stroje jo)
27. 08. 2011 | 18:30

statistik napsal(a):

to ladik 08.38
bez se podivat do holesovicke trznice, nebo udělej anketu mezi bezdomovci, kde nakupují
27. 08. 2011 | 18:38

jonáš napsal(a):

Jo, "máme ještě v živé paměti, kdy normální dospělí, rodiče, učitelé, policisté a soudci tvořili neformální konfederaci civilizované společnosti zdravého rozumu" .. možná tehdy jenom neměli ten neodbytnej pocit, že na ně pravíťelstvo séře. Děkuji vám, sire, za hraběcí rady.
27. 08. 2011 | 19:03

Servít napsal(a):

Mnoho psů - zajícova smrt. Mnoho diskutérů - žádné řešení. Příčinou všech politicko-ekonomických krizí je účelová anonymita a zamlženost volebního práva a tím následně i exekutivy. Viz článek "Právní stát":

http://www.seaplanet.eu/index.php/souvislosti/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-je-spoluvlastnictvi-oban-nikoliv-koist-politik
27. 08. 2011 | 19:19

Béda napsal(a):

Servít,

"Příčinou všech politicko-ekonomických krizí je účelová anonymita a zamlženost volebního práva a tím následně i exekutivy." Tak to je vskutku objevná odhalení. Kterépak volební právo má pan na mysli - americké, britské, řecké, islandské, španělské, italské....?
27. 08. 2011 | 19:24

Standa napsal(a):

Pane Tomský, krásně jste popsal v posledních dvou větách prvního odstavce naši ekonomickou, vládnoucí "elitu". Děkuji
27. 08. 2011 | 19:27

Petr napsal(a):

přiznám se, že z takových tezí mám obavu. U nás je totiž všechno začíná a končí na tom, že se takových tezí někdo rád chopí, ovšem naordinuje je někomu jinému, jen probůh né sobě.

Nic proti sebekontrole a skromnosti. Ale v naší praxi se to změní v řízenou chudobu jedněch, zatímco druzí chtějí - a budou - víc a víc mlaskat.
27. 08. 2011 | 20:17

Duroy napsal(a):

Teda pane Rumcajs, nevím, co Vás živí, ve své době jste psal, že jste živnostník. Pokud jste živnostníkem jistě chápete, že potřebujete co nejširší okruh lidí, kteří u vás mohou nakupovat, zboží, či služby.
Sice mi tady ve své době jeden diskutující vysvětloval, že přece v hypermarketu se zvedne DPH stejně jako u mne, ale vy jako kovaný podnikatel víte, jak to bude náročné konkurovat nadnárodním řetězcům.
Pokud máte klientelu jako paní Bendlová se svýma hodinkama, tak vaše názory chápu. Ovšem to si nemyslím, neztrácel by jste čas nějakým plkáním na netu, možná by jste si nějakou loutku, která by vaše moudra uváděla ve virtuálním světě aktuálně.cz, za slušný balík peněz najmul.
hodně štěstí v další práci a podnikání.
27. 08. 2011 | 20:22

C` est moi napsal(a):

"PECHOVÁ"
Conne grosse, vaše názory mne opravdu inspirují. Připadám si jako ndpr. Lukáš, dokud nedostane ve vlaku mířícím na jatka školení od kantorskýho co všechno ví, zná a je mu vše jasné, páč vo to mluvil s hodspodskou elitou už před válkou. V hluboké úctě, Conne grosse. A těším se na vaší odpověď. Ve te foire voir, conne.
27. 08. 2011 | 22:11

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem tři příspěvky, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 08. 2011 | 22:16

jméno je důležitý identifikátor osoby napsal(a):

všechno se děje přirozeně, má to svoje příčiny, říká se tomu kauzální řetězce
27. 08. 2011 | 23:07

Eva M. napsal(a):

Nevážený pane Tomský,
onehda jste zde napsal, že *nedivme se korporacím, že nechtějí platit daně, to je normální* /volně Vás parafrázuji, nemám čas se prodírat Vašimi díly zpět/.
Vaší brilantní logice jistě neuniklo, že jste právě uplatnil jakýsi dvojí metr na morálku....

A tož zkuste to nějak sjednotit, tak, aby ten metr mohl být univerzální.

/psala bych cosi o tom, že úcta k univerzitním profesorům neplyne jaksi automaticky z titulu, měli by ještě cosi osvědčovat, (ani úcta ke králům a komukoli), ale... mám doma rodinného příslušníka s demencí...a... :(---mám trochu pocit, že bych kopala do mrtvoly.. :(...a toto myslím zcela vážně. možná se zjevnou inkoherencí Vašich zde prezentovaných názorů hlásí nějaké zdravotní potíže; s Alzheimrem nic nenaděláme, ale např. s tlakem nebo cukrovkou se něco udělat dá. Zkuste se stavit u doktora./
27. 08. 2011 | 23:20

er napsal(a):

rumcajs nepodnika, cely dny se vali na blozich, mekta bludy a raduje se, jaka je jednicka, kdyz predava tu svoji zvracenou nicim nepodlozenou mantru, ktera nema hlavu ani patu, protireci si a nakonec je hned dalsim prispevkem podnikajiciho ruma popřena nebo prekroucena... Nejzajimavejsi na to je, jak se to vakuum v jeho hlave mohlo vymyt...
27. 08. 2011 | 23:50

jíra napsal(a):

Petr

Vystihl jste jádro věci. Dokud je spravedlnost jen teze, mají chamtivci a jim podobní jen víc prostoru pro sebe, vystačí si sami a najdou rychle spojence. Vlastně i to je ve světě pokrok: V dávných dobách i nedávno je za osvícenost jako zločince rovnou odpravovali na všechny způsoby. Ale pokrok dost malý. Odvaha a láskyplnost není pro teze, ale v srdci, dokázat dobré dílo, nebát se, podělit se, pomoci to dokázat dalším! Dobrých příkladů musí být dost na to, aby nezapadly.

Co tedy udělat dnes lépe? Inspirujme se i u nás. Jak padl minulý režim po zbití studentů 17.11.1989? Lidi si řekli: Už dost, režim právě teď skončil. Právě tahle víra ve změnu paradigmatu rozhodla. Víra, že je to možné.

Jenže už nepřišel druhý krok: Věřit si, že potenciální možnost dát tomu všemu dobrý trend a smysl musíme taky sami naplnit. Mezi lidmi zůstalo u toho zacinkání si klíči. Šanci jsme promeškali. Chyba totiž byla říci si: "Nejsme jako oni." Ne snad toto říci, ale když už bylo řečeno A, tak mělo přijít i B, C...: "Kdo tedy jsme? Aha. Chceme toto. Dokážeme to. Věříme si. Jdeme do toho čelem. Nabereme potřebné zkušenosti cestou. Uvidíme díky dobré zpětné vazbě mnohem víc než jen na špičku svého nosu." Tohle dokázat v každém místě mohlo vytvořit dobré zázemí postupně pro všechny úrovně politiky. Asi tu byla ba samém začátku malá podpora zkušených psychologů pro širokou veřejnost vybabrat se z toho zakletí v bezmoci vládnout si sami, sice kdo hledal, našel je i před převratem, ale tím prošel sotva tak jeden člověk z pracoviště a to je zoufale málo na změnu ducha celé společnosti.

Takže bohužel uspělo velké převlékání kabátů bývalých kovaných mocipánů, mnozí se mohli jako profláklí ztratit jen jako generální management firem a bohužel klidně to nomenklaturním kádrům bylo umožněno posvěcením z nejvyšších míst - a tunely mohly začít naplno, nic jiného neuměli. Byli vychytralí, ale ne dost prakticky schopní a hlavně ne dost morální, inteligence a morálka jsou bohužel dost různé věci. O co méně je zkušených psychologů, o to více je radilů, jak své okolí a běh věcí co nejdokonaleji zmanipulovat, deprivovat. Odtud pojem pro tyto aktéry - deprivanti.

A noví dravci se naučili lavírovat mezi tím vším tak, aby to především je vyneslo nahoru ke korytům a nechutným majetkům za každou cenu. I když rozdali půl majetku země kdoví komu - hlavně sobě nebo za trafiky a úplatky cizímu kapitálu. Lidem to stejně pak zase sebrali zlegalizovaným vyhnáním drobných akcionářů, možná už na začátku s tímhle krokem počítali. Komu jde jen o sebe, má cíl dost jednoduchý, takže obvykle je ve výhodě právo nad spravedlností.

Krásně je to lavírování za každou cenu vidět taky v tom, že rozhodovaly hlasy jak bývalých kovaných komunistů, tak i těch nadále kovaných o tom, kdo bude dalším prezidentem. Inu, kdo v tom umí chodit, na toho u nás nikdo nemá, i když se ztrapní před světem lecčím - zcizením pera či sugescí toho, jak je zeleň planety krásně modrá (že by někomu ten nos čněl moc vzhůru k blankytu? :) ap.

Celkem dosti malým snaživcům, např. nick Rumcajs, tenhle rozpor asi ani dnes nevadí, hlavně že mají taky své drobty, nalžou i sami sobě do kapsy, že stále ještě dost neúplné a děravé zákony tolik nevadí, vždyť oni sami musí hodně makat, aby si drobty zasloužili. Nezajímá je, asi kvůli nižšímu vzdělání, že podpořit lepší soustředění politiky se na redukci každoroční ztráty ukradených 100 mld z veřejných financí by vyřešilo spousty drbání se na hlavě, co ve státním rozpočtu zase proškrtat, aby lidi ještě tolik neřvali. Rovněž podnikám, ale tohle mi vadí.

Zchudnutí veřejných rozpočtů má asi jediný pozitivní efekt: Nutí to politiky tlačit "jasnozřivě" na omezení i přebujelého úřednictva, to si v tom svém bludišti "neumí" ani předat doklad přes chodbu a člověk musí vše oběhávat sám (jiná věc je, kterých se zbaví). Bohužel ale zas jak jinak než za pomoci nechutně předražených miliardových projektů. A bohužel stávající garda politiků asi už neomezí jasnozřivě ani své vlastní finty a počet či následky svých poradců - kamarádů, rodinných příslušníků a všeho schopných rozhojňovatelů stranických financí.

Hezký den
27. 08. 2011 | 23:50

Vladimir napsal(a):

ad Rumcajs. "falešná morálka"
Máš Rumcajsi klapky na očích, jak dávali kdysi sedláci tažným volům ...
Problém je v tom, co je "práce" a co je "lup".
Snažil jsem se naznačit , že loupení (přivlastňování si) je základní činnost člověka od úsvitu dějin. Ovšem někteří hned po úspěšném lupu (jak někteří píší po úspěšném lovu) prohlásí, že co nabyli, je jejich a kdo jim to ukradne, je zloděj a darebák. Problém je v tom, od kterého okamžiku je přivlastnění "úspěšně provedená tvrdá práce" a od kterého to je sprostá krádež. To je otázka morální a otázka filozofická.
Nevím, jestli to chápeš, skoro mne jímá beznaděj ...
Jinak pro vysvětlení mám za sebou víc než 40 roků odvedené práce jak coby analytik, tak coby horník , či ještě další profese ... Chápu, že s klapkami na očích se obtížně rozhlíží po světě ...
28. 08. 2011 | 01:00

kočka šklíba napsal(a):

Kormoráne, kde jsem podle vás: "A neco plodneho a konstruktivniho k blogu by nebylo? Krome napadani?-", budte tak hodný a, bez osobních urážek, pokud to dokážete, napište, kde jsem ve svém příspěvku někoho napadala. Jsem opravdu zvědavá ;).
Hyn sa ukáže, zda jeenak rozumíte psanému a jednak, zda umíte diskutovat ;).
28. 08. 2011 | 03:38

kočka šklíba napsal(a):

Honolulu, znáte rčení: "kdo se bojí, s...e v síni?" ;). Možná ne, ale vám to sedne jak pozadí na hrnec, "milý rhodéský bílý bojovníku" ;).
Od vás bych se nenechala pozvat ani na večeři za tolik, jako svého času za tu večeři utratil jiný emigrant Kožený (dost se podobáte jeden druhému a třetímu a dalším...., zajímavé), tuším v Anglii. Nejsem váš typ. Vy potřebujete úderné, drsné "bojovnice", takové podobné dozorkyním v KT, a zbabělé a také pitomé. To opravdu nejsem. Váš vkus už tady známe ;). A už jste si vybral tu nejlepší :D.
28. 08. 2011 | 03:48

honolulu napsal(a):

Jeeee, to je pekne ! Pani Kocka Skliba me ma "rada"... Tak moc, ze nechce abychom spolu zhresili myslenkami nad porci gulase v nadrazni restauraci. Soudruzka Kocka Skliba se boji vzplanuti sveho srdce pred moji neodolatelnou osobnosti.

Moje sartmantni, vrela, kamaradska povaha je podtrzena - with incretible good look (napsal jsem tuto cast radeji anglicky, aby to nevypadalo, ze se vytahuji svymi dary).

Soudruzko Sklibo, copak jste ve mne nepoznala Vaseho strazneho andela, ktery se snazi Vas zachranit, pred propadem do socansko/komousskym hrisnych temnot ?

Proc nespite ve 4 hod. rano ? Trapi Vas svedomi ?
To ja za tu Rhodesii dostanu jednou v nebi hodnost dustojnika.
(Pana Kozeneho neznam. On je z Rhodesie ?)
28. 08. 2011 | 04:40

honolulu napsal(a):

Pane Rumcajs,
oni Vas nemaji radi. To svedci o Vasich kvalitach a hodnote. Ja Vam to zavidim...
28. 08. 2011 | 04:45

Jorg napsal(a):

Tomský, ty duševní gigante, to opravdu nemáš co dělat a tak píšeš takové vatové nic? Čekal jsem víc. Ty britské školy jsou úplně na nic, když produkují takové myslitele.
28. 08. 2011 | 06:31

scallop napsal(a):

Moxns to uz nekdo napsal, sle prijde mi priznacne, ze dnes odchazi do duchodu generace mladeze ze 60. let, ktera se tak moc bourila proti autoritam (ale sama jeste byla k jejich respektu vychovavana). Dnesek je do velke miry vysledek tehdejsich "uzasnych casu", kdy se borilo to stare, ale nikdo z tech mladych revolucionaru poradne nevedel, co vlastne chce. Clovek si skoro rika, ze si tehdejsi revolcionari dnesnideti zaslouzi,
28. 08. 2011 | 07:03

Béda napsal(a):

Dovolím si malou předověď.

V době, kdy v USA ovládnou politiku extrémní pravičáci (k tomuto typu lidí patří i Tomský) a začnou zavádět své "recepty", t.j. rozloží zbytky sociální záchytné sítě = omezí podpory v nezaměstnanosti, zlikvidují systém potravinových lístků pro nejnuznější z důvodu, že každý si má pomoct sám (zdravím Rumcajse), vísc daňově uleví nejbohatším a přestanou tisknout dolary k sanaci bankovních potíží, dostane se celý systém v suprvelmoci do horké fáze. Začne docházet k velkému sociálnímu pnutí a polarizaci vyhrocující konflikt extrémního bohatství a chudoby, k destabilizaci suprvelmoci (mezi lidma v USA je hodně zbraní) a k fašizaci (určitá část policie je cvičená k potlačování demonstrací, pokud je mi známo část armády dislokovaná na území USA je určena k tomutéž) a k ještě většímu pnutí v mezinárodních vztazích. Pokud jde o ČR, domnívám se, že k něčemu podobnému v menším začne docházet - taktéž k hnědnutí politické scény - poté co naběhnou v platnost zákony, které jsou nyní přijímány triádou a maskovány mediokracií. Do roka bych očekával v ČR jevy podobné tomu, co vidíme dnes v londýnských ulicích.
28. 08. 2011 | 07:12

Silvie napsal(a):

Soudružko kočko,

tak si to tak neberte - vy tady určitě taky najdete spřízněnou duši, nějakého toho proletáře - třeba Bédu nebo Občana. Společně pak můžete spřádat plány o novém uspořádání "spravedlivé a beztřídní" společnosti.
Vám by určitě Dom Perignon nechutnal, dejte si "Bohemku" a utopence.
A přestaňte závidět těm "imperialistickým štváčům"!
28. 08. 2011 | 07:33

Béda napsal(a):

Soudružko Silvie,

krize. Nekončí. Končí. "Budeme bohatnout pomaleji... ČR je ostrůvkem stability v moři krize... Žijeme nejlepší období v dějinách.... Krize je jako chřipka." Otázka: proč se nám vlastně bouří lidé v Řecku, ve Špeněkslu, v Portugalsku, v USA, ve VB?

www.veřejný dluh.cz
- Veřejný dluh České republiky 1 546 167 216 458,- Kč
- Úroky placené ze státního rozpočtu 60 195 659 539,- Kč
- Veřejný dluh na 1 obyvatele 146 483,- Kč (před volbama a
Issovou s Mádlem byl cca 121.000 - volby byly v loňském roce)
- Veřejný dluh vůči HDP 41.77%
- Hrubý domácí produkt (HDP) 3 701 467 003 681,- Kč
- Průměrná rychlost zadlužování 5 232,- Kč za 1 sekundu
- Průměrná rychlost HDP 1 522,- Kč za 1 sekundu (račte odečíst
průměrnou rychlost tvorby HDP od průměrné rychlosti
zadlužování. A namalujte si výsledek spolu s Michlem pro
názornost do nějakého makroekonomického grafu)
28. 08. 2011 | 07:48

Duroy napsal(a):

To Béďa: K předpovědi - http://www.cuni.cz/IFORUM-9646.html
"Velká nabídka škol umožňuje téměř každému, aby vysokou vystudoval. Podle statistiky v roce 2008 odmaturovalo 61%populačního ročníku a na různé vysoké školy pak vstoupilo jen o čtyři procenta studentů méně. Z nich přibližně 70%vybranou školu dokončí. Dobeš se navíc potýká se silnou lobby, aby se počet středních a vysokých škol ještě navýšil, i když už teď je jejich kapacita vysoká a populační křivka klesá. "Od začátku mého funkčního období jsem odmítl šest žádostí o zřízení středních škol," říká Dobeš."

Tento trend s 60 % VŠ populačního ročníku je zde od roku 2007. Připočítám 5 let, máme rok 2012, kdy VŠ se stanou nejčastější skupinou na pracácích, přidám jeden rok, než se zorientují, přijdou na to, že o většinu není zájem a už se tlačí další kolegové z roku 2008, tudíž projevy flustrací a nepokojů v ČR očekávám v roce 2014, či 2015.
28. 08. 2011 | 08:53

Jaroslav napsal(a):

Nepřizpůsobiví Romové masakrují a mlátí české občany:Vláda není schopna tuto situaci řešit a tak v budoucnu si budou muset občané pomoci sami a dopadne to patrně jako v Jugoslávii!
28. 08. 2011 | 09:12

Béda napsal(a):

Jaroslav,

to je dost odvážné tvrzení. Chtělo by to uvést proporci v jaké
"nepřizpůsobiví Romové masakrují a mlátí ČESKÉ (ti Romové nejsou čeští občané?) občany" - kolik případů masakrování Romy a kolik naopak. Že Romové patří mnohem vyšším podílem mezi občany nižšího sociálního spektra, které jsou krizí a neoliberálníma reformama postiženy nejvíc není žádné tajemství. Tudíž lze v jejich komunitě obecně větší radikalizaci spolu s radikalizací ostatních součástí nejnižší sociální vrstvy. Otázka je, jestli bude tato skupina uměle stavěna vůči majoritě a tím uměle zakryt širší význam celého problému.
28. 08. 2011 | 09:25

srdce ze zlata napsal(a):

Béda

vy považujete za radikalizaci, když se někdo pere v hospodě nebo krade stejným sockám v supermarketu peněženky?
28. 08. 2011 | 09:34

Béda napsal(a):

srdce ze zlata,

za radikalizaci považuji každé násilí, které je motivováno skupinově. Příklad: Proběhne kriminální delikt, kterého se chytnou různé etnicky a jinak motivované skupiny a již to "frčí". Z banality se stává širší "problém". K vašemu příspěvku: přitom krade kde kdo: vzpoměňte si na sběratele per, Viktora na Bahamách, europoslance Železného, šafaření na MO ...
28. 08. 2011 | 09:42

srdce ze zlata napsal(a):

Béda

takže krádež se překvalifikuje na tržní chování a bude vymalováno.

Proč se ale říká vtip

jakých je 5 nejhorších slov, které vám může cikán říci?
Já jsem tvůj nový soused.

vedle Koženého Železného a party z MO bych bydlel klidně.
28. 08. 2011 | 09:52

Béda napsal(a):

srdce ...,

když myslíte? Já bych spíše řekl, že by se měl pojmenovat a rozsoudit daný kriminální delikt. V obou případech.

PS: kuriosní je, že zatímco na jedné straně někdo okradl někoho jiného o "pár korun", dělá se z toho věda a podhoubí pro širší konflikt, zatímc na druhé straně když někdo jiný okrade všechny o velké peníze, je to vážený byznysman a politik, vedle kterého je "ctí" bydlet.
28. 08. 2011 | 09:55

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Kapitalismus rozhodně neničil socialismus. Na to jsi mi nedal žádný příklad.
Maximálně probíhal boj mezi totalitou a demokracií a to ještě jenom slovně.

Smiř se s tím Bédo, že socialismus zkrachoval naprosto sám, protože je to utopický ekonomický směr.
28. 08. 2011 | 10:09

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Jo a to tvý plácání o Anglii - naprostá většina lidí jistě policajty vítá, tak jako třeba v Rumburku. Ty jsi fakticky neuvěřitelnej kousek Bédo. Najdeš si anomálii a vydáváš ji za normálii.
28. 08. 2011 | 10:12

Rumcajs napsal(a):

Duroy:

Co tím chtěl básník říct ?
28. 08. 2011 | 10:13

Boris napsal(a):

Trapná a smutná snáška prázdnoty a osočovania autora čpie z 90% komentárov. A.Tomský si zaslúži rešpekt už len preto, že vystupuje navzdory toľkej ničomnosti. Ale k veci:
1/ Veta "Liberální levice nejen povýšila (absolutisticky) jedince nad společnost..."je mylná. Ľavica predsa vždy na "masy". Ledaže ňou autor myslel, (ako to naznačuje v pokračovaní vety) na zneužívanie individuálnych aktov sociálnej revolty vo svojom politickom boji.
2/ Primárne nejde o "...krizi civilizace.", ale o krízu jej produktu - liberálnej demokracie. Túto prežívam a sledujem rovnako intenzívne, ako som prežíval cele obdobie "socializmu". Posledných cca 1ť rokov nachádzam v ich existencii paralelu; oba sú poznačené rovnakou existenčnou schémou:
- "Socializmus" bol založený na násilí. Postupom času sa liberalizoval, aby ale prežil, musel produkovať faktom prispôsobené nové a nové obmedzenia osobných slobôd. Ich vzostupná špirála jednak umenšovala potenciál ľudskej príčinlivosti, ale robila tiež systém čím ďalej tým viac ťažkopádnym, až sa obmedzenia stali hrobárom systému.
- Liberálna demokracia je založená na slobode jednotlivca a preto nachádza zdroj svojho prežívania v ich permanentnom navyšovaní; produkuje stále nové a nové slobody. Mimo iných aj špecifické slobody jednotlivých skupín spoločnosti. To vedie k privilégiám na jednej strane a k prekročeniu hranice "slobody" do stavu obecnej rozvoľnenosti, (nielen spoločnosti, ale aj štátu). Že tento stav neznamená posilovanie demokracie ako nástroja pre správu vecí verejných, ale skôr jeho opak, to sa dnes už zdá byť evidentné.
2/ Nemyslím si, že na tom má zásluhu výlučne "ľavicový liberalizmus". Naopak, myslím si, že zhubnejšie pôsobia slobody, ktoré presadzuje do politického ,(a tak aj do spoločenského) a do hospodárskeho života (neo)liberálna pravica.
3/ Pravica má na našom "prežívaní v hojnosti a slobode" eminentný, pretože z podstaty jej (materiálne bohatého) bytia
väčší záujem, než ľavica. Naviac vlastní jej blízky nástroj konzervatizmu, ktorý má nie malý arzenál nástrojov pre utlmenie "rozvoľňovania". To sú dva dôvody, pre ktoré je úlohou pravice "dať veci do poriadku". (Pokiaľ stav rozvoľnenosti už neprekročil nezvratný bod - viď problémy so zvládaním súčasnej "krízy").
4/ Myslím si napokon, že väčšia časť článku A. Tomského popisuje pravdivo jednu stránku popisovaného fenoménu.
28. 08. 2011 | 10:16

Rumcajs napsal(a):

Vladimír:
To máš jednoduchý.
Pokud se směna provede na základě oboustranné dohody, je to kup.
Pokud je provedena násilně, tedy že jedna ze stran s směnou nesouhlasí,je to lup.

Všechno ostatní jsou levičácký žvásty.
28. 08. 2011 | 10:17

gaia napsal(a):

Rumcajs

a deregulace nájmů je dle této definice lup na druhou, neb zde se směnou nesouhlasí ani jedna strana.

máte podivné definice stejně jako věta
Kapitalismus rozhodně neničil socialismus

je nezodpověditelná, neb nevíme, zda 1.slovo je podmět či předmět tudíž není jasné kdo koho ničil
28. 08. 2011 | 10:30

Béda napsal(a):

Rumcajs,

byly ProMoPro, Řebíčkování na dálnicích ... které proběhly oboustrannou dohodou "kup nebo lup"?
28. 08. 2011 | 10:33

Boris napsal(a):

Trapná a smutná snáška prázdnoty a osočovania autora čpie z 90% komentárov. A.Tomský si zaslúži rešpekt už len preto, že vystupuje navzdory toľkej ničomnosti. Ale k veci:
1/ Veta "Liberální levice nejen povýšila (absolutisticky) jedince nad společnost..."je mylná. Ľavica predsa vždy vsádzala na "masy". Ledaže ňou autor myslel, (ako to naznačuje v pokračovaní vety) na zneužívanie individuálnych aktov sociálnej revolty vo svojom politickom boji.
2/ Primárne nejde o "...krizi civilizace.", ale o krízu jej produktu - liberálnej demokracie. Túto prežívam a sledujem rovnako intenzívne, ako som prežíval cele obdobie "socializmu". Posledných cca 15 rokov nachádzam v existencii oboch paralelu; oba sú poznačené rovnakou existenčnou schémou:
- "Socializmus" bol založený na násilí. Postupom času sa liberalizoval, aby ale prežil, musel produkovať faktom prispôsobené nové a nové obmedzenia osobných slobôd. Ich vzostupná špirála jednak umenšovala potenciál ľudskej príčinlivosti, ale robila tiež systém čím ďalej tým viac ťažkopádnym, až sa obmedzenia stali hrobárom systému.
- Liberálna demokracia je založená na slobode jednotlivca a preto nachádza zdroj svojho prežívania v ich permanentnom navyšovaní; produkuje stále nové a nové slobody. Mimo iných aj špecifické slobody jednotlivých skupín spoločnosti. To vedie k privilégiám na jednej strane a k prekročeniu hranice "slobody" do stavu obecnej rozvoľnenosti, (nielen spoločnosti, ale aj štátu). Že tento stav neznamená posilovanie demokracie ako nástroja pre správu vecí verejných, ale skôr jeho opak, to sa dnes už zdá byť evidentné.
2/ Nemyslím si, že na tom má zásluhu výlučne "ľavicový liberalizmus". Naopak, myslím si, že zhubnejšie pôsobia slobody, ktoré presadzuje do politického ,(a tak aj do spoločenského) a do hospodárskeho života (neo)liberálna pravica.
3/ Pravica má na našom "prežívaní v hojnosti a slobode" eminentný, pretože z podstaty jej (materiálne bohatého) bytia
väčší záujem, než ľavica. Naviac vlastní jej blízky nástroj konzervatizmu, ktorý má nie malý arzenál nástrojov pre utlmenie "rozvoľňovania". To sú dva dôvody, pre ktoré je úlohou pravice "dať veci do poriadku". (Pokiaľ stav rozvoľnenosti už neprekročil nezvratný bod - viď problémy so zvládaním súčasnej "krízy").
4/ Myslím si napokon, že väčšia časť článku A. Tomského popisuje pravdivo jednu stránku popisovaného fenoménu.
28. 08. 2011 | 10:54

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Máš pravdu - regulace nájemného je jednoznačně lup. Kup by to byl, kdyby souhlasily obě strany.

Béda:

Dle mého to můžeš zažalovat. Pak se to dozvíš.
28. 08. 2011 | 10:55

jméno je důležitý identifikátor osoby napsal(a):

1. jo, civilizační to je
2. to neprosadíme, není to možné
3. existuje samoregulující mechanismus:
různé krize, války, pandemie a přírodní katastrofy
4. zatelefonujte mi, udělám projekt a vydělám si nějaké peníze
5. zvracet můžete v krabičkách označených toi toi
6. měl bych být philozophem, páč bych mohl psát do novin
28. 08. 2011 | 11:15

Béda napsal(a):

Boris,

Trapná a smutná snáška prázdnoty a osočovania autora čpie z 90% komentárov. "A.Tomský si zaslúži rešpekt už len preto, že vystupuje navzdory toľkej ničomnosti. Ale k veci:
1/ Veta "Liberální levice nejen povýšila (absolutisticky) jedince nad společnost..."je mylná. Ľavica predsa vždy vsádzala na "masy". Ledaže ňou autor myslel, (ako to naznačuje v pokračovaní vety) na zneužívanie individuálnych aktov sociálnej revolty vo svojom politickom boji."
Odsuzujete jiné za ničemnost a snůšku prázdnoty a přitom hned v úvodu opravujete autora a pokoušíte se vykládat autorova slova... Zajímavé, není liž pravda?
2/ "Primárne nejde o "...krizi civilizace.", ale o krízu jej produktu - liberálnej demokracie..." Název článku je ovšem: "Evropská krize je krize civilizační" - takže opět odporujete autorovi...

Ostaní šroubovaná tvrzení nebudu raději rozebírat. Momentálně bohužel budu mít jiné povinnosti. Snad později.
28. 08. 2011 | 11:21

Aleš napsal(a):

Pan Tomský jako správně erudovaný a zařazený sociolog postupuje zavedeným způsobem:
1. Vystoupí na správnou (v jeho případě pravou) kazatelnu
2. Náležitě znectí teze, hlásané z kazatelny opačné a označí je za zdroj stávajícího rozvratu
3. Velkoryse vyzve (z pozice správně postaveného kazatele) k odhození pravolevého vidění světa a k nastolení obecných hodnot
4. Důrazně varuje svět před výzvami k odhození pravolevého vidění světa a k nastolení obecných hodnot, hlásanými z opačné kazatelny.
28. 08. 2011 | 12:45

Kritik napsal(a):

gaia

Zpozdil jsem se trochu, ale Jean Valjean je právě ten, který je příkladem pro každého křesťana. Ne v krádeži z nutnosti, ale v poznání moci odpuštění.

Jean Valjean je také příkladem úpadku západní civilace, která se sice pokrytecky hlásila ke křesťanství, ale nebyla schopná naplnit ani ustanovení Starého zákona "oko za oko, zub za zub". Přitom si člověk vzpomene na "starou dobrou Anglii" 18. a začátku 19. století, kdy se podobné krádeže chleba trestaly i smrtí. A lidský dav se doslova pral o vstupenky na veřejné popravy, aby mohl být co nejblíže místa exekuce.

Tohle je jedna ze stránek člověka - zlo a jen zlo.

Základem křesťanství je, abychom zlo v sobě samých dokázali odhalit a s pomocí Boží (jinak to nejde) dosáhli proměny.
28. 08. 2011 | 13:04

Aleš napsal(a):

Kritik:
Jak hezky se čte o křesťanství!
Jak hezky se poslouchá křesťan Kalousek!
Jak hezky se čte o tom, jak stát předá církvím nemovitosti za 75 miliard Kč a přímo jim vyplatí 59 miliard Kč.
Za ty prachy bude každý profesionální křesťan v sobě odhalovat zlo i bez pomoci Boží.
28. 08. 2011 | 13:29

Boris napsal(a):

Béda,
Pojmy "prázdnota" a "osočovanie" A. Tomského, (viď tiež reakcie diskutujúcich na jeho profil v tomto istom blogu) nemajú nič spoločné s "opravovaním autora" a s "odporovaním autorovi". Respektíve: Vyslovenie vecného opačného názoru nie je ani "prázdne", ani "osočovaním".
28. 08. 2011 | 13:58

Vladimir napsal(a):

ad Rumcajs: "Pokud se směna provede na základě oboustranné dohody, je to kup."

Jo , podobnými případy - vzájemné dohody, stvrzené na papíře , jsou zavalené soudy a mají na to paragrafy jako TUNELOVÁNÍ, PODVODY...
I války, tak jak probíhaly v minulosti, byly v podstatě kvůli materiálnímu prospěchu. Takže majetek získaný ve válce je poctivě nabytou kořistí (tvrdě odpracovanou) ... Problém je možná s tím, že se někdy váhy - která strana ve válce zvítězí dost houpou ... (2.ww, 1ww, Napoleonské války, Pruské války, Osmanské války, křižácké války, Římské války, ... ).Jen málo válek v historii bylo vedeno kvůli něčemu jinému, než kvůli majetku.
Po vítězi války se nikdo neodváží poptávat na daňové přiznání.
To jen takový malý trochu křiklavý příklad jak jeden může zbohatnout. V míru dochází k něčemu podobnému, méně křiklavému.

Otázka socialismu není o loupeži, spíše naopak ..., je to o humánnějším a racionálnějším rozdělení koláče , při zachování motivace výkonu, při zachování funkčnosti ekonomiky ...

Neboť : peníze jsou krví ekonomiky - jestliže se krev někde městná, hromadí a jinde se nedo$stává, tak organismus kolabuje. U živého organismu se to projevuje jako infarkt nebo mrtvice, ap. ..., v ekonomice se to projevuje krizí.
To jsou (snad) zákony kybernetiky, které platí o jakýchkoliv organismech, ať živých, či neživých ...
28. 08. 2011 | 14:54

Rumcajs napsal(a):

Otázka socialismu není o loupeži, spíše naopak ..., je to o humánnějším a racionálnějším rozdělení koláče , při zachování motivace výkonu, při zachování funkčnosti ekonomiky ...

***

O jakém socialismu mluvíš ? Já takový neznám. Pamatuju si jen ten, z kterého chtěl každý zdrhnout i za cenu, že mu bude veškerý majetek konfiskován a že to zaplatí životem.

Můžeš uvést, kde podle tebe socialismus fungoval ?
28. 08. 2011 | 16:31

Vladimir napsal(a):

ad Rumcajs: "ideál"
Ideály neexistují v praxi. K ideálům se lze jen přibližovat.

Zajímavý systém odpovídající ideálům socialismu je v židovských Kibucech. Ale jistěže ani tam to není dokonalé.

Za bolševika u nás byla karikatura socalismu, ale i tak - oproti tomuhle marasmu, který je u nás teď to bylo v mnoha ohledech lepší. Lepší bylo například to, že ten režim minulý nedovolil, aby lidé padli do chudoby, do bídy, do bezdomovectví , jak to je dnes u nás a možná i jinde. Tolik bezdomovců, co je dnes , tu nebylo ani náhodou, možná bylo 1 procento z dnešního stavu.
Cikáni měli práci, mladí měli práci - a dokonce podle kvalifikace. Nemohly vznikat gheta, jako dnes ...

V 89-ém, kdyby Havel a ostatní tlučhubové naznačili , co tu bude za režim, tak by letěli z balkonu, ani by nemukli ...
Proto lidem lhali, až se jim od huby prášilo. Oni jsou za vodou a myslí si, že jim to nebude nikdo připomíbnat. Ale mýlí se ..., ještě na ně patrně dojde - přijde samet č. 2 a bude poněkud šmirglový ...

"Socík" - tedy minulý režim stačilo reformovat (svoboda podnikání, svoboda projevu, svoboda pohybu, ...), podobně, jako naši pašáci dělají reformy teď , ale ty dnešní reformy to je podvod na lidech ...
28. 08. 2011 | 19:19

ivan tomek napsal(a):

Pane Tomsky, vy udivujete. Z historie si vybirate co se vam hodi, historii starsi 50-ti let proste ignorujete (protoze se vetsinou nehodi k tomu, aby potvrdila vase nazory), z filozofii a ideologii si vybirate striktne co se vam hodi do kramu - a to vse v mire kterou by stezi prekonal nejpruhlednejsi propagandista.

Levicove filozofie a ideologie bezpochyby obcas zpusobily strasne katastrofy, ale za poslednich 2000 let urcite stejny pocet katastrof zpusobily i filozofie a ideologie pravicove, jakoz i nabozensky zalozene (at uz jde o katolicke, protestantske, muslimske, hinduisticke, ba i budhisticke) a dalsi. Celkem kazdy dobry lidsky umysl obcas kompletne zkolabuje, neni to zadna vysada 'liberalni levice' a dalsich zloduchu.

Nepochybuji, ze vase presvedceni lze ospravedlnovat, ale vyberte si k tomu nejaky vyspelejsi zpusob. Verte mi, timto zpusobem mu delate vice skody nez uzitku protoze si neverohodnosti a naprostou neuplnosti svych argumentu podrezavate pod sebou vetev.
28. 08. 2011 | 20:18

Sauerkirschmann napsal(a):

ivan tomek

Vy jste vyučenej na diplomovaného hlupáka, nebo bolševického politruka? Politická levice a pravice se začala formovat až v novověku, tedy nějakých 300 let zpět. A co se týče ještě té pravice a levice, tak ideologie je levicová entita, tudíž pokud v posledních 300 letech způsobily ideologie nějaké problémy, pak byly vždy levicové.
28. 08. 2011 | 20:52

Sauerkirschmann napsal(a):

Vladimir

To je pravda, bolševický systém nedovolil pád do chudoby, protože bolševický systém chudobu rovnoměrně rozprostřel mezi drtivou většinu populace.Jinak ¨poukazovat na bezdomovectví out, protože bezdomovectvím je za prvé postižena naprosto marginální část populace, a z této si tento životní styl 99 procent lidí zvolilo. Zkuste najít jediného bwezdomovce v této zemi, který by nesplňoval alespon jedno z kriterií:

1) kuřák až silný kuřák
2) Nadměrně požívající alkohol až alkoholik
3) Trestně stíhaný
4) Gambler nebo alespon sázkař
5) Asociál nebo alespon rozvedený

Obvykjle ti bezdomovci z těch uvedených bodů splnují hned několik.
A dál je úplně jedno, co jste si vy bolševici v 89 představovali, a kam by Havel letěl, protože Vy bolševici jste prostě ekonomicky dohráli, a dál cesta prostě nevedla. Uvědomte si, že ČSSR byla předposlední komunistickou zemí, kde šli bolševici od válu, a pokud máte malou vejplatu, tak je to proto, protože nežijete v kapitalismu, ale postbolševismu. Kapitalistická země je taková, kde je přebytek kapitálu, a ty země kapitál vyvážejí. A to ČR prostě nesplnuje.
I mladí by měli práci, pokud by jim staří sociálem a komunálem nepřivedli fabriky do stavu, že nebyly schopné v globální konkurenci ustát, a také kdyby o tu práci stáli. Zkuste mi třeba vysvětlit, proč se ti mladí tak štítí oborů, které jsou směřovány na tvorbu reálných hodnot.

A že stačilo socík reformovat??? Prosím o rozvinutí této myšlenky - reformovat v rámci RVHP, nebo snad globálně? S jakýmkoli socíkem za prvé nikdo ve světě nechce mít obvykle nic společného mimo "zpřátelených" zemí. A jestli si vy hlupáku myslíte, že uděláte nějakej šmirgl, protože se Vám nechce dělat, nebo cejtíte, že máte malou vejplatu, tak klidně můžete. Vyhrajete. Kapitál se lekne a uteče tam, kde na něj budou hodní. A tady zůstane taen Váš sociál a komunál, a hromady nezaměstnanejch, počet kterech bude ten současnej stav převyšovat mnohonásobně. Takže místo malejch vejplat nebudete mít žádný vejplaty, na nikoho nebudete muset dělat, a nikdo Vás nebude vykořistovat. A pak si můžete sednou holou zadnicí na zem, plácat o zem dlaněmi, a kolektivně si zazpívat internacionálu, či jiné podobné bolševické skřeky. A až Vám vytráví, a budete zase chtít dělat, tak sem ten kapitál znovu přijde, ale tentokrát čínskej, a první co tu postaví bude fabrika na biče, abyste se Vy lůzometi zase naučili pořádně dělat.
A co se týče reforem, tak prosím o detailní popis toho, jakým způsobem jsou tyto namířené proti normálním lidem - normální lidi mám na mysli ty, kdož dělají nějakou kvalifikovanou práci jejíž výsledky jsou uplatnitelné na globálních trzích, nechlastaj, nehulej, pečujou aktivně o svoje zdraví, nemají ruku nataženou směrem ke státu, a přemýšlí o své budoucnosti.
28. 08. 2011 | 21:14

Béda napsal(a):

"Zkuste najít jediného bwezdomovce v této zemi, který by nesplňoval alespon jedno z kriterií:

1) kuřák až silný kuřák
2) Nadměrně požívající alkohol až alkoholik
3) Trestně stíhaný
4) Gambler nebo alespon sázkař
5) Asociál nebo alespon rozvedený"

To vypovídá za vše. Pán je zřejmě sociolog a statistik.
28. 08. 2011 | 22:17

Vladimir napsal(a):

Bezdomovci.
Bezdomovcem se dnes člověk může stát docela lehce - stačí, když člověk na chvilku ztratí obezřetnost ...
Exekutoři - to je jedna možnost. To, co dělají exekutoři, to se nedá nazvat jinak, než lichva na druhou (a je podporována státem ! ). Kvůli např. jedné jízdence v tramvaji (v Praze dnes něco přes 20 kč) může člověk přijít třeba o 60 tisíc ... Pokud zrovna v tu chvíli člověk přijde o práci nebo se rozvedl , je v háji a jede dolů ...

Jde o to, jestli je v pořádku, že kvůli 20 kč, má člověk přijít o částku 3 tisíckrát větší !!!

Dlouhodobá nezaměstnanost (u lidí přes 50 let docela obvyklá) je další šancí k bezdomovectví ...
Podobně to je u dlouhodobých nemocí (a měl - li člověk např. hypotéku nebo půjčku ...).

Někdy přijde člověk o veškerý majetek kvůli tomu, že kamarádovi nebo příbuznému ručí u banky ...

Gamblerství nebo alkoholismus jsou jistě také, ale ...
Gamblerství je problém , který k nám přišel po sametu. Hloupost politiků, kteří tu přitáhli proherní automaty je nebetyčná.
Hrací automaty mají i ve světě omezené v umístění, náš liberalismus hraničí s tupostí ...
Gamblerství je otázka duševního zdraví (je také léčeno v psychiatrických ústavech, ale nepříliš úspěšně) a duševní zdraví je záležitost také prostředí. Poslední 20 - letá doba je pro suševní poruchy a nemoce opravdu příznivá.
Troufám si tvrdit, že bezdomovectví je rovněž duševní porucha nebo nemoc i když může být výslednicí jiných duševních poruch a nemocí (drogy, gamblerství, alkoholismus, ...).

Jestli někdo tvrdí, že to je problém (bezdomovectví) každého jednotlivce, tak to je omyl ...
Nemoci bezdomovců (tuberkulóza, žloutenka, atd.) se šíří od nich do celé společnosti. Podobně to je s hmyzem - štěnice, blechy, vši ,... I proto (nejen tedy jen z morálních hledisek) by mělo všem záležet aby tato ložiska nemocí ap. nebyla ...
(biblické "Miluj svého bližního jako sebe samého" má i své pragmatické opodstatnění)
28. 08. 2011 | 23:08

Yosif K napsal(a):

Mili diskuteri, p;evicovi i pravicovi, ctete "Theodor Dalrymple" vlastnim jmenem Anthoiny Daniels.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theodore_Dalrymple

Je s nim zajimave interview v sobotnich LN, strana 11. Shrnu v kratkosti, politicky nekorektne: pricinou vlny nasili ze strany bristykeho lumpenproletariatu jsou prilis vysoke a nevhodne styrukturovane podpory temuz.
Zvysovani podpor nikam nevede: "Rabovac rika ze nechce byt bez penez. Rabovac ma pritom vzdelani v cene mionimalne 60 tisic GBP (dochazka do 16 let), nikdy ne4byl bez strechy nad hlavou, bez obe;lceni, bez jidla, bez ploche TV. Ma zadarmo svetlo a teplo. Ma mobil a penize na utratu. A povazuje to za NIC, protoze ma na to (poslednich 60 let) PRAVO."

Kradeze byly v UK temer dekriminalizovany - kradeze pod 200 GBP jsou pouze prestupek.

Cesta kupredu je pouze jedina - snizeni podpor donuti lidi pracovat, zvyseni trestu je odstrasi od kradezi........
28. 08. 2011 | 23:23

Yosif K napsal(a):

Samozrejme - o pritvrzeni trestu nutno se zasadit i u bo0hatych zlodeju - TD mluvi o poslancich rozkradajicich poslanecke nahrady na svuj osobni prospech atd.

Toto ovsem neni domena popuze pravicovych poslancu ani v Britanii - i tam se zapslai do kronik rozkradani velkou merou i laboristicti poslanci.

Nejinak je tomu jiste i mezi ceskymi "oranzovymi prateli proletariatu". Na blogach volaji po boji proti chudobe a vyssimu zdaneni burzoasie, sami si z nahrad kupuji luxusni byty a vesele dani ve Fribourgu ve Svycarsku (Mladek, Jansta).
28. 08. 2011 | 23:29

kočka šklíba napsal(a):

Silvie, potrefená husičko, poznala jste se v dozorkyních KT? Já o vás nepsala, vás neoslovila, takže zřejmě ano ;). Šampaňské mně opravdu nechutná, a ani utopenci, kupodivu. Teď můžete zase napsat něco o bůčku (buřtech, sekané) ...a pivu, případně krabičáku. Máte pravdu a nemáte pravdu milá Silvie, ony by mně buřty a pivo chutnaly určitě dobře s lidmi, kteří nes... v síni, kteří nepřejí smrt komukoliv, kteří myslí, a jsou pro mě obohacením. A naopak Dom Perignon a další snobské pití a také lahůdky mě nelákají ;). Pro mě jsou podstatní lidé, se kterými ráda posedím kdekoliv s čímkoliv, jen když si s nimi mám co říci a vážím si jich ;). Zatímco s lidmi o které bych si neopřela ani kolo, bych nechtěla být ani v jedné místnosti.
29. 08. 2011 | 00:56

jozka napsal(a):

Tak liberalni levice povysila jedince nad spolecnost?

Asi uz to tak bude, Tomskymu definitivne siblo...
29. 08. 2011 | 07:50

Jedla napsal(a):

Milý sovětologu Tomský,

obávám se, že jste opět minul. Ne, levice nepovýšila člověka nad společenství. Ani ta "libarální", a ta sociálnědemokratická už vůbec ne. Je to naopak takzvaně liberálně-konzervativní proud (já to také vnímám jako protimluv, ale oni se tak sami definují - mrkněte třeba na stránky ODS), který na jedné straně touží vládnout společnosti a dere se do institucí společnosti, ale současně společenství, společnost (society) popírá, uznává jen spolčení (company). Pak ničí (pomocí rozpočtových škrtů) instituční bázi společnosti (policie demonstruje, neb nesmí stávkovat, soudy se soudí o vlastní rozpočty, a státní zastupitelství je rozloženo tak, že prakticky se nachází v permanentní stávce), a rozkládá (adorací schopností výdělku peněz, na úkor všech ostatních lidských kvalit) rodinné, komunální, komunitní a konečně i národní společenství.
Takže krize není civilizační. Jen na strop svých možností narazila konzervativní filosofie, a konzervativní politika s neoliberálním ekonomickým kursem (tedy podbízení se a nadbíhání ekonomické globalizaci).
Zkrátka, došlo k jakési koincidenci, náhodné časové shodě, mezi sesypáním "reálného socíku" ve východním bloku a zdánlivým úspěchem konzervativních vlád v Británii (Thatcherová, konzervy) a USA (Reagan, republikáni). Tato pouhá koincidence vyvolala dojem "vítězství", potvrzení "pravd" konzervativců, zahnala do defenzívy levici (Blair posunul labour party doprava svým new labour), no a po dvaceti letech sklízíme plody nadvlády vás, starých konzerv: Předlužení, ekonomickou recesi, morální krizi (být asociální, krást ve velkém, bankovní podvody se vyplácí) a rozpad tradiční společnosti díky individualistické doktríně neoliberálů.
Cesta z krize vede doleva. Placením přímých daní z příjmů a zejména z majetku se přihlásit k zodpovědnosti za společné, za společenství. Pečovat a rozvíjet co má být společné, zarazit privatizace veřejných služeb a veřejného prostoru. Odmítnout ekonomizaci lidského života. Z peněz znovu udělat pouhý prostředek, ne cíl politiky, a diskutovat o rozumnějších cílech pro společenství. Zkrátka, kopnout Vás, konzervativce, do "jisté části těla", abych parafrázoval našeho ministra pro nerušený spánek v úřadě.
29. 08. 2011 | 09:29

JARLE HALSNES napsal(a):

S tou neformální koalicí, co fungovala před 50lety by šlo souhlasit, jen mi nejde na rozum, jak se o její likvidaci zasloužila ausgerechnet levice, která aspoň v Československu vládla v době, kdy to fungovalo a nevládne v době, kdy to nefunguje.
Také si pamatuji, že když jsem něco prošvihnul a kápla na mne sousedka, vyšlo to nastejno, jako by mne načapala vlastní matka, kdežto dnes aby se člověk bál rodičům nějakého lotra byť i jen velmi opatrně něco říci.
Ňa druhou stranu, měli bychom si dát pozor, je lehké prohlásit, že někde něco provedla banda nějakých nezvedenců. Oni samosebou neudělali nic dobrého, ale JAK to udělat MĚLI? (Jistě pamatujete, jak se tu blahé paměti vesměs pochvalně mručelo v souvislosti s našimi mladými, když se tak pěkně šikovali s vajíčky určenými na hlavy sociálních demokratů...)
29. 08. 2011 | 15:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy