Zdravý rozum a ekonomie

11. 09. 2011 | 21:14
Přečteno 3812 krát
Kdekdo se dnes ptá: jak tomu rozumět, jak souvisí ekonomie se zdravým rozumem? Od jedněch slyšíme, že má stát stimulovat ekonomii, jinak spadneme do stagnace/recese (splácet můžeme později v době prosperity) od druhých, že máme škrtat a škrtat, jinak nás dluhy potopí a nastane superrecese a bankrot. Šetřit nebo utrácet? Babo raď!

Protichůdně to zní i z nejvyšších míst od počátku hypoteční krize, (Merkelová/Obama) a nedávno se střetl šéf Evropské banky s šéfkou Měnového fondu. Stimulace nebo kontrakce?

Problém jednoduchý, politicky složitý. Pudl je v tom, že je třeba dělat obě věci naráz a Američané (navzdory sporu Republikánů (méně danit, méně utrácet) s Demokraty (více danit, více utrácet) to vědí, protože na rozdíl od Evropanů těch unijních nežijí v oblacích politické ideologie.

Ekonomiky jsou totiž dvě. Dvě zcela protichůdné materiální oblasti, byť provázané politikou, čili aktivitou těch, kteří nenechají nic na pokoji. Trh a stát. Trh vytváří reálnou zaměstnanost, stát jenom fiktivní, placenou těmi z trhu. Trh vytváří HDP, stát se přiživuje, jednomu ubírá, druhému dává. Trh je zisk, stát je ztráta.

Pokud stát podniká (což by neměl), tak z toho, co sebral, financuje něco, co může být buď zcela ekonomicky zbytečné (například tunel na místě, kde být nemá) nebo něco, co má hodnotu jen částečnou (tunel potřebný, ale korupcí, byrokracií předražený, luxusní nebo nekvalitní). Za nepotřebný tunel stát do hospodářství vrací z vybraných daní, kterými utlumil ekonomiku, něco na mzdách a na vyhozeném leč koupeném materiálu a ztráta je pro celé hospodářství, řekněme 80 %. V případě tunelu potřebného stát hospodářství prodělal řekněme 50 %, vše bude pak záviset na míře byrokracie a korupce.

Stát se má tedy v maximálně míře podnikání vyhýbat. Tunel má postavit podnikatel za své a vybírat mýtné, stát má hlídat, aby tunelář svého monopolu nezneužíval.

Stát je ovšem nutné zlo, bez státní správy, policie, jurisdikce i politiků se neobejdeme, má být skromný, poctivý, jednoduchý, minimální i mocný a tvrdý ve vymáhání pořádku a spravedlnosti. Má být co nejlevnější, protože je jaksi navíc, a dluhopisy jsou symptomy jeho nemoci. Soukromý úvěr může být investice, státní úvěr téměř nikdy.

Takže škrtat nebo utrácet? Jean Claude-Trichet (ECB) je sice v područí europolitiků, ale na rozdíl od právničky Lagardové (MMF), je přece jen ekonom. Stát, takhle zadlužený, který v Evropě spolyká téměř 50 % HDP, leží na ekonomice asi jako permafrost na sibiřských přírodních pokladech a nemá už prostor k růstu. Sebemenší zvýšení daní poškodí hospodářství exponenciálně. Navíc plošné zvýšení DPH na elasticky různorodé zboží zlikviduje na trhu celé segmenty (nebulvární tisk a knihy, nebo kvalitnější potraviny) a stát z nich nic nevydusí, ba může i ztratit, jak prokázalo zvýšení daní spotřebních na paliva. Měli bychom tedy začít po americku stát omezovat a daně snižovat.

Ale kdepak u nás! Škrtat adresně, to bolí – zaměstnace/odbory/voliče/ i politiky a než se hospodářství otřepe a začne růst, je po politikovi. A tak lépe roztrousit mlhu nepřímých daní na kraj i na duše. Potopa až po nás.

LN 16. 09. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

tuhej-bej napsal(a):

ALEXANDER TOMSKÝ
Ja bych stat nepodcenoval. Soukromy sektor je proti statu velmi nestabilni a choulostivy. Kdyby udelal tolik nesmyslu jako stat davno by se zhroutil, zatim co stat jede dal jako by se nechumelilo. Z podobneho duvodu ma rozhodujici vyhodu socializmus nad kapitalizmem.
11. 09. 2011 | 21:33

český maloměšťák napsal(a):

Bla, bla, bla...

Toto je velmi, velmi důležitá zpráva :

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/business-ve-svete/clanek.phtml?id=713608

Otázka však zní - není to opět jen rétorika ?
A hlavně - nebude v roce 2015 už pozdě ?

Dobrou noc.
11. 09. 2011 | 21:39

Kanalnik napsal(a):

"Měli bychom tedy začít po americku stát omezovat..." docela dobry sprym... od kdy se federalni vlada a aparat v USA omezuje? to je stimulus sem a stimulus tam ... vyhazovani penez, dopovani HDP, nic vic... realna ekonomika je pridusena....

autore, kam na takovato rceni chodite...
11. 09. 2011 | 21:45

Viola napsal(a):

Věřící člověk v tom nemá dilema, rozhodně šetřit.
11. 09. 2011 | 21:47

Pavel Krajtl napsal(a):

...už jste někdy zkusil kromě natřásání cizích myšlenek použít vlastní mozek?
11. 09. 2011 | 21:50

Béda napsal(a):

Tomský,

ČR byla po VLSR cíleně proměněna v rozvojovou kolonii. Pro kolonie platí: podhodnocení měny (provedl Klaus), otevření se volnému trhu, likvidace anebo privatizace za hubičku všeho konkurenceschopného nadnárodní korporátokracií, uplacení místních politiků a vtažení do oprátky předlužení, outsourcing anebo privatizace státních služeb (zejména zdravotního a sociálního systému), zdecimování a přivedení obyvatelstva do permanentní nejistoty.

Z této situace není východiska. Šetření podváže ekonomiku,
prohloubí bídu, nezaměstnanost a zvýší dluh. Investice rozproudí ekonomiku a půjčkami naroste dluh předlužené ekonomiky.

Za vlády korporátokracie existuje pouze několik málo "rentiérských" států a naprostá většina (především rozvojových - to je účel) je v dluhové pasti.
11. 09. 2011 | 21:58

schlimbach napsal(a):

Jéžišikriste. to je tak neskutečně hloupý blog, že nemám ani slov -( Skutečně tristní poznatek, když ideologie sežere někomu mozek -(
11. 09. 2011 | 22:20

Marcus napsal(a):

Představme si, že všichni začnou šetřit - omezí spotřebu na naprosté minimum. Firmám prudce klesne odbyt, takže začnou propouštět. Tím se poptávka dále omezí - teoreticky by to mohlo skončit tak, že se v ekonomických vztazích vrátíme o několik století zpět - továrny budou zavřené a každý bude závislý na tom, co si vypěstuje na svém políčku.
A jen poznámka k tomu silnému a štíhlému státu - dle hodnocení pana Tomského na tom musí nejhůře žít ve Skandinávii.
11. 09. 2011 | 22:30

Duroy napsal(a):

To maloměšťák: Ten Váš odkaz na Čínu, to není zpráva pro uklidnění, to je zpráva, která pokud se projeví do skutečnosti, může vyvolat válku, válku tak velkou, že ji Evropa 70 let nezažila....
Pane Tomský, už prosím, ne, ty knihy, to DPH na knihy, mne tak nezajímá, jako DPH na teplo, abych ty knihy nemusel pro teplo pálit...
11. 09. 2011 | 22:31

Grandgousier napsal(a):

Pan Tomský přepisuje historii, zjevně rád, to tady bylo už mnohokrát. Jinak na úrovni prezidenta...
11. 09. 2011 | 22:33

Divobyj napsal(a):

Ano,stát by měl šetřit na státní správě a neměl by podnikat.Peníze z daní by měl vynakládat efektivně,atd.atd.
A kdyže se to bude opravdu dít?
11. 09. 2011 | 22:33

tyrl napsal(a):

Občas padne tesklivé téma jak by bylo dobré, aby stát ukázal občanům kolik za co, kdy a jak utratil.

Argumentuje se Velkou Británií, ale bohužel tak daleko ČR ještě není. Politika v ČR je této myšlence na hony vzdálená a raději kryje rozkrádání státních úředníků pěkně pod povrchem v příšeří.
Navíc žádný politik s tím nepřichází a ještě dlouho nepřijde.

I socani drží basu.
11. 09. 2011 | 22:37

Minorita napsal(a):

Hm, tak litanie tvořené díky dph na tiskoviny na téma "vzdělanost národa" vzaly za své a honem popularizovat všechna neo... ( samozřejmě s konzervativním odérem klubový konzervativče ) ... Teď se dopustím mnou občas kritizované zkratky a zjednodušující adresné personalizace: že jste nepoužil plebsu sdělovaná vaše investičně/finančně/politicko/tržně/ekonomická moudra při správě svých vlastních investic před lety v GB autore :-) . Působíte v tomto světle mírně řečeno komicky. Nicméně již se těším na další vámi zjevená moudra... Konečně, kde jinde by vás brali alespoň trochu vážně...
11. 09. 2011 | 22:38

Čochtan napsal(a):

Když se začne ideologie srát do ekonomie tak to blbě dopadne. Zažili jsme to na vlastní kůži.
EU má taky ideologii. Taky se s.re do ekonomie. Taky to začíná blbě vypadat.
Čím štíhlejší stát, tím lépe.
K čertu s ideologiemi.
11. 09. 2011 | 22:44

Maximus napsal(a):

Pane autore, ten závěr článku se Vám zřejmě asi nepovedl, že by u nás byly velké daně? Zmenšit stát, snížit daně a přestat plošně škrtat? To není přesné, kdepak, zmenšit stát ano, přestat plošně škrtat ano, ale snížit daně už není rozumné, myslím ty stávající. Tento požadavek proti třeba prosperujícím Skandinávským zemím je úsměvný.
Na jednu zásadní a hlavní příčinu všech problémů této země a tohoto státu jste nějak pozapoměl. Hlavní problém této země a tohodle státu je ve zlodějství nás všech ale hlavně politiků a budete se divit, hlavně kradli a kradou ponejvíce ti Vaši oblíbenci z pseudo pravice, ale i ti z levice jsou snaživí hoši. Ve vymýšlení kulišáren a toho jak pro sebe nebo pro svojí stranu přemístit erární finance však vedou o dvě koňské délky zejména hoši z ODS. To kradení má noblesní kabát, ale to je na jinou diskuzi. Vůbec není třeba podceňovat Kalouska, našeho velkého režiséra na MF, ten se také snaží a vždy snažil, jen v poslední době se už nestačí schovat za mimikry zodpovědného hospodáře, vlastně on už se ani nesnaží mlžit, je si naprosto jistý, že si může dovolit všechno! Vždyť jeho ochrana hazardu nebo účast na přípravě ekotendru je přímo transparentní, tento pán je doslova kozel zahradníkem! Rovněž jeho účast na šíleném miliardovém "vyrovnání" s církví je také jasná jak facka. Pane autore, to Vám říkám jako přívrženec pravice, ale té skutečné co dosud v ČR žádná nikdy nebyla a zatím nehrozí, že bude!
11. 09. 2011 | 23:09

Maximus napsal(a):

Oprava ... pozapomněl ...
11. 09. 2011 | 23:11

český maloměšťák napsal(a):

Duroy
???
Vy jste kabalista ?
Nebo jen ortodoxní ricardovec ?
Nerozumím. Mluva v hádankách není moje hobby.

Pro Okcident je velmi důležité, aby směnný kurz juanu/mj./ reflektoval skutečnost - ne jen záměry čínské komunistické byrokracie a věrchušky. Doufám, že Okcident vyvine daleko větší tlak na Čínu - a nejen ve směru upuštění od manipulací s rimimbi.
11. 09. 2011 | 23:45

michal napsal(a):

Je to prosté. Ve chvíli, kdy na jednoho člověka, vytvářejícího hodnoty připadá druhý člověk, co tvoří reklamu a dělá marketing, třetí člověk co jménem státu dohlíží na kvalitu a hygienu, čtvrtý co vybírá daně, pátý co za vybrané daně přemýšlí o multikulturalitě, šestý, co vymýšlí důvody, proč podporovat netáhla a sedmý, který kafrá proti armádě a síle, nevytvoříte a neuhájíte nic.

Druhý jmenovaný může mít svůj přínos, ale od třetího k sedmému je to neproduktivní verbež a tu je třeba omezit. Najdou zaměstnání třeba jako zahradníci a hned tu bude lépe. :)
11. 09. 2011 | 23:48

český maloměšťák napsal(a):

michal
Tou verbeží - to máte na mysli Kalouska /vybírá daně/ nebo Víta /hygiena/ ?
Hmm - vy si myslíte, že historicky může uspět stát, který nevybírá daně či nehlídá dodržování hygienických norem ?
Vy si asi vystačíte sám /žádný daňový transfer ...tedy zřejmě chodíte po polních cestách, zboží rozvážíte proto na trakaři, zloděje střílíte a studujete výhradně za své, no a bebínka vám asi vyfoukává manželka - šamanka...a pravidelně si myjete ušiska i krk, že ?

No, to se hned pozná ....že pán je z té lepší sorty lidí.....

Díky, na závěr je třeba se zasmát...člověk má jít do postele pozitivně naladěn /ale mě pozitivně naladilo to - zatím ale jen prohlášení - Číny.
12. 09. 2011 | 00:20

Béda napsal(a):

ghándí a spol.

Ve státě, kde vládne DLUH je přece úplně jedno co provedete. Původně soběstačné, resp. přebytkové země jsou vládou korporátokracie proměněny v nesvéprávné závislé ekonomiky odkázány na "POMOC". Je úplně jedno jestli jde o USA, odkud korporace přelily práci, kapitál a know how, ČSR/ČR a SR, anebo kteroukoliv kolonii a rozvjovou zemi (až na ojedinělé výjimky)
které si za hubičku korporace zprivatizovaly, konkurenci v nich utlumily anebo Libyi s řádově tisícem tun zlata a desítkama rsp. stovkama miliard dolarů rezerv, kterou proměnily na rozbitou předluženou zemi odkázanou na "POMOC". Předlužené jsou USA, země ze které původně vzešla vláda peněz a korporací, které skoncentrovaly ve svých rukou největší kapitál a moc,
Japonsko, Libye, Irák, Řecko, Lotyšsko, Island, Itálie, Španělsko, v dluhové pasti je ČR, VB,... Dokonce hrozí, že vláda peněz nakonec sežere i průmyslovou velmoc Německo (dluh cca 80% k HDP).

Sype se to celé a prostředky "pomoci" SB, MMF jsou pouze pomocnou rukou korporátokracie, která jí slouží ke zvětšení vlivu a moci.

Nemocný je celý ekonomický systém. Je prolezlý rakovinou skrz naskrz. Může si zde rozumovat Tomský nad tím jestli na rakovinu zabere dieta (samozřejmě s výjimko na jeho byznys) vylepšující rakovinu anorexií anebo vitamíny, které podpoří další bujení rakovinných (= dluhových) buněk.
12. 09. 2011 | 04:47

Karel Hampl napsal(a):

Pane Tomský tímhle chcete pobavit, nebo vyhecovat k diskuzi?
Tvrdíte, že
"...Ekonomiky jsou totiž dvě. ...... Trh vytváří reálnou zaměstnanost, stát jenom fiktivní, placenou těmi z trhu. Trh vytváří HDP, stát se přiživuje, jednomu ubírá, druhému dává. Trh je zisk, stát je ztráta..."¨

Zlé je, že toto propagujete nejen vy, pane Tomský, ale i lidé, kteří vládnou a rozhodují o státě a životech lidí v něm.
Takže podle vás, pane Tomský, je přiživováním státu vzdělávání, léčení, výstavba a udržování infrastruktury, obrana, udržování vlády zákonů?
Podle vás pane Tomský jsou zdravotnictví, školství,silnice a železnice,udržování povodí řek, policie, armáda, zbytečné, pro tvorbu HDP dokonce přímo škodlivé? Jediná šance je tady zřejmě zrušení nebo privatizace nebo jak to vidíte?
A co takhle dovést ten produktivní trh tvořící HDP důsledně do praxe všude, třeba i u inženýrských sítí ve vaší ulici? Proč tam máte jen jednu rouru na pitnou vodu, jednu na splašky? Toto je přece jasný paratizmus státu (obce) tam, kde by měl efektivně působit trh a tvořit DPH.
Hodně se psalo o líných a poživačných lenoších v Řecku. Z hlavy si dávám dohromady čísla(nepřesně o desítky) z Řecka: HDP250, dluh350, nezdaněné peníze řeckých boháčů ulité v zahraničí 550 (odhad).
Dokázal byste vysvětlit, pane Tomský, k čemu slouží a jaké užitné hodnoty tvoří těch 550 miliard ulitých ve fracouzských, německých a dalších bankách? A jestli ty hodnoty patří do první nebo druhé ekonomiky podle vašeho dělení? Nenesou náhodou tyhle peníze úroky z půjček, třeba i tomu předluženému/rozmařilému/línému Řecku? Nebo to půjčování ničím nekrytých peněz je podle vás produktivní podnikání, tvořící užitné hodnoty?
12. 09. 2011 | 06:04

Béda napsal(a):

Karel Hampl,

jednoduchá otázka: čeho součástí je Kalousek, Schwarzenberg, Vondra, Drábek? Jsou to podnikatelé v rouše státu? Co vlastně reprezentují? Zájmy státu, který zadlužují a rozbíjejí? Zájmy trhu, zejména finančníků a globálních korporací? Anebo snad obyvatel - daňovníků? Komu, čemu vlastně slouží jejich politika převodových pák všech penězovodů obsluhujících státní služby do rukou korporací financovaných finančním kapitálem?

Bude výsledkem privatizace zdravotnictví jeho zlevnění, šetření kapsy potenciálního pacienta, zdostupnění a skvalitnění zdravotní péče? Bude výsledkem zavedení školného na VŠ obecně dostupné, kvalitní a levné vyšší vzdělání? Bude výsledkem penzijního opt outu zajištěné stáří a zlevnění celého důchodového systému?

Má odpověď jec nikoliv. Vše jmenované bude ještě dražší a poslouží to především velkým majitelům peněz, novým TOTALITNÍM vládcům nad světem. Budou týt z důchodových penězovodů, obchodu se zdravím, obchodu se vzděláním.
12. 09. 2011 | 07:01

Kvakin napsal(a):

K. Marx a B. Engels psali v polovině 19. století, že stát je jen výbor pro spravování společných záležitostí buržoasie ... Český stát počátku 21. století je už dále. Je efektivním aparátem pro obsluhu záležitostí úzké a pečlivě vybrané klientely. Konkrétní perzóny nechť si každý doplní sám. Pan Tomský by mezi zmíněnými šťastlivci byl nepochybně velmi rád (a nakladatelsky pečoval například o statisícové edice Sebraných spisů Petra Slizouna Nečase pro každou školu a provozovnu a jako dar státu novomanželům), ale asi mnoho povolaných, málo vyvolených. A proto teď tepe stát a šíří iluze o privátním budování tunelů, které se uhradí mýtným. Obvykle se tomu říká hysterie poměry vylekaného maloměšťáka.
12. 09. 2011 | 07:23

Eleshar napsal(a):

Nesmysly.
Je potřeba:

1) Přijmout důslednou a propracovanou legislativu proti rozkrádání státních peněz
2) DODRŽOVAT ji! (korupce je už třeba teď zločin, víme? jen to tak žádný politik nebere) Důsledně a nemilosrdně trestat politiky, úředníky i soukromé subjekty zapletené do korupce (a to i zpětně, podle adekvátní legislativy, samozřejmě), všechno důsledně a přehledně zveřejňovat.
3) Vybírat důsledně daně (odhaduje se, že stát měl vybrat za těch 20 let asi o 200 miliard korun více na daních)

Tyto body 1-3 se dají shrnout do jednoho: CHOVAT SE ALESPOŇ TROCHU NORMÁLNĚ.

Pak, a jedině pak se můžeme bavit o tom, co tu navrhují různí Tomští, Kurasové a jejich oponenti - čili kde a jak stát omezíme a jaké to přinese důsledky, protože jak tu někdo naznačoval, stát není jen zlý úředník, co přerozděluje peníze, které vydělal hodný podnikatel. Stát je učitel, zdravotní sestra, policajt, stát je hasič, školka, knihovna.
A když nebudou tyhle služby dostupné skutečně všem, tak hodný pan podnikatel nebude mít koho zaměstnat, protože lidi budou nevzdělaní, nemocní, špinaví a věčně chudí.
12. 09. 2011 | 07:37

Koplkop napsal(a):

Autor
"Pokud stát podniká (což by neměl), tak z toho, co sebral, financuje něco, co může být buď zcela ekonomicky zbytečné (například tunel na místě, kde být nemá) nebo něco, co má hodnotu jen částečnou (tunel potřebný, ale korupcí, byrokracií předražený, luxusní nebo nekvalitní)"
A víte proč? Protože jsme stále ještě nepříšli na to, jak do čela státu dostat chytré a rozumné lidi. Stát, stejně jako firma, když má ve svém vedení kariéristy a hlupáky opilé svoji mocí, nemůže prosperovat. Ale to není jen problém ČR, to je problém celosvětový. Demokracie nám tento problém stále zvětšuje. Demokracie, kdy s prominutím každý "blbeček" s IQ 85 má naprosto stejný volební hlas. Podívejte se na dnešní volební strategii, kdy se těmto lidem předkládají naprosté ekonomicky nesmyslné sliby. Pak stačí pivko zadarmo a guláš v plastové misce a máme v čele republiky politiky, kteří jsou neschopní, ale schopni všeho. Buď najdeme způsob jak tento demokratický výběr politiků změnit, nebo pak je opravdu jediná cesta převést vše pod soukromou sféru. To povede v dnešní době globalizace a nadnárodních celků ke konečné verzi, kdy svět ovládne ekonomicky nejsilnější, a pak, asi opět nějaký novodobý feudalismus ........
12. 09. 2011 | 08:00

Eleshar napsal(a):

Koplkop:
No to teda nevím... Zvítězila pravice, kterou přeci volí sami inteligentní, pilní a úspěšní lidé, jako tady pan Tomský. O žádných guláších a pivech zadarmo nic nevím. A přesto se stát rozkrádá jako nikdy, dluh roste nevídaným tempem, o kterém se socanům ani nesnilo, a už i vládní patolízalové z NERVu (který zřídila vláda) říkají, že reformy jsou uplacené a vláda zkorumpovaná, odborné finanční instituce kritisují vládní reformy jako neúčinné a zaměřené na vrchní segment populace (horních 15-20 %)...
12. 09. 2011 | 08:10

Maximus napsal(a):

Eleshar
Určitě máte pravdu, ale jak se to dělá? Stačí zajet do zemí jako je např. Rakousko, Německo, Dánsko, celá Skandinávie, Finsko atd. Jenže to by naši politici museli zvednout prd.l a zajet se tam podívat a opajcovat celý systém hospodaření, ale ono se jim nechce. A proč se jim nechce? Odpověď je také známá, protože v těch tunelech na státní kasu sami jedou a pořádek jako je ve výše uvedených zemích zde nepotřebujou!

To, že tam tamní politici rovněž okusili "dluhy" je také známo, ale jejich ekonomiky si s tím docela dobře poradí,
pokud nepříjde exces z venku, nejmarkantněji to nyní dělají Švédi, st.dluh klesá a nikdo tam neřve, není to divné? Jak to ti kluci švédští dělají?
Pěkný den a nenechte se okalouskovat lidi!
12. 09. 2011 | 08:11

Eleshar napsal(a):

Ne, to by naši politice nemuseli jet do Skandinávie, to je se vší úctou kravina (bez urážky). Nám totiž nevládnou debilové. Nám vládnou gauneři. A vzhledem k přísahám, které se skládají při nástupu do funkce, by se dalo říci rovnou, že nám vládou zaprodanci a zrádci. A těmi nějaký výlet do Skandinávie nepohne. Těmi musíme pohnout my, a to směrem ven z okna.
12. 09. 2011 | 08:16

veverka napsal(a):

Problém Tomského je v tom,že je to ideologický fanatik.Není schopen vidět souvislosti a tak si všechno zjednodušil na infantilní zkratku "trh je dobro,stát je zlo".Černá a bílá.Uvažování malého děcka.Neuvědomuje si co všechno je stát a že bez státu by nějací podnikatelé nemohli ani na vteřinu existovat(vždycky se směju když někdo kdo vystudoval ve státní škole,používá státní zdravotnictví,jezdí po státních silnicích,když ho přepadnou volá státní policii atd. atd. atd.nadává na stát).Zcela ignoruje fakt,že ze současné krize vycházejí nejlépe skandinávské státy,kde je zdanění mnohem vyšší než u nás.

A ještě perlička pro fanatiky jako Tomský

OSN: Utrácejte, jinak svět čeká katastrofa

http://byznys.lidovky.cz/osn-utracejte-jinak-svet-ceka-katastrofa-ffv-/moje-penize.asp?c=A110907_095035_moje-penize_apa
12. 09. 2011 | 08:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva texty obsahující hrubé nadávky ("magoři", "blbci") text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 09. 2011 | 09:02

Pankrac napsal(a):

Já si hlavně myslím, že
a. každý má nárok na peníze od státu
b. peníze dostává vláda z Brusele
c. bohatší lidé kradou dávky chudším
d. peníze vznikají v bankomatu a na poště
e. už nevím co se všechno traduje o vzniku bohatství ve společnosti.
Snad jen, že prací to jde velmi těžko a nejen to, unavuje to a hyzdí :-D
12. 09. 2011 | 09:42

Puck napsal(a):

Jsem zvědav, jak pan Tomský ideologicky zdůvodní PPP projekty.

" Stát se má tedy v maximálně míře podnikání vyhýbat. Tunel má postavit podnikatel za své a vybírat mýtné, stát má hlídat, aby tunelář svého monopolu nezneužíval. "

Ideologicky správně, ale jak stát příjde k tomu, že bude stavitelům ( u nás se reálně uvažuje o dálnicích ) vyplácet po 30 let rozloženě stavební náklady + nemalé úroky ? V případě kousku dálnice u Budějovic mělo jít o měsíční splátky 380 mil po dobu 30-ti let. Přitom odhadovaná cena výstavby je 12,5 mld.

:-)
12. 09. 2011 | 09:51

stále rebel napsal(a):

Směs hlouposti a pravicového náboženství.

Cituji:
„Od jedněch slyšíme, že má stát stimulovat ekonomii“.

Takovou volovinu můžeme slyšet jen od Tomského, ekonomii stimulovat nelze, mluví se o stimulaci ekonomiky a to je něco jiného.

O stimulaci ekonomie možná jde v případě neoliberalismu, kdy od sedmdesátých let minulého století se neoliberálové snaží z ekonomie udělat pavědu sloužící určitým zájmům.
12. 09. 2011 | 09:54

cápak Swéden.. napsal(a):

Maximus
veverka
hehehe, plácáte krasodušní a naivní blbosti,
Naděje dnes svádí beznadějnou bitvu s aritmetikou.

data hovori jasne - ve Svedsku je realna nezamestnanost rozhodne vyssi jak 15 %, ze to stat schovava pod ruzne "rekvalifikacni kurzy", predcasne duchody a dalsi kolonky, aby nemusel priznat nezamestnanost je otazka jina.
To jenom liny vnejsi pozorovatel o tom vi kulovy.
a pokud by evropské hospodářství vzali do rukou Němci, byla by to katastrofa. Země nesmírně schopných techniků, inženýrů a exportérů není schopná vyrovnat spolkový rozpočet ani v době konjunktury. Navzdory 65 letům míru a odpuštěným či nesplaceným dluhům má Německo finance v horším stavu než USA.
Pověstná německá disciplina? Blábol. Německo začalo porušovat pravidla Paktu růstu a stability již v roce 2003.

hehe, v kolébce přímé demokracie Athenách měla volební právo asi třetina obyvatel. Třetina byli otroci co tu demokracii zabezpečovali prací a navíc kousek vedle tenkrát našli mohutnou zlatou žílu. To se to demokratovalo. Neplatí ale obecně, že nález zlaté žíly každého obohatí. Někteří s tím dokonce chodí k lékaři.
a ted babo rad
hezky den
12. 09. 2011 | 09:54

kelt napsal(a):

Komentovat mozkové poluce páně Tomského nestojí vůbec za jakoukoliv námahu-jak to vidí řada diskutujících výše.
Tomského vývody navazují již na známý Kalouskův "bonmot",že stát neumí vařit pivo a proto by měl být Budvar zprivatizován-jak je to hloupé ukázaly výsledky státního podniku za posledních několik let.
Podstatně horší a zcela zásadní je fakt,že stát neumí vybírat daně a to ani ty,které si sám nechal jako "prorůstové "schválit parlamentem-přiznání Kalouska v tv Prima,že letošní výběr bude oproti rozpočtu nižší o cca 15 mld./ono to bude 3O,ale to nám sdělí až v únoru příštího roku/.
Další ideologický/bakalický/postulát Kalouska-daněmi nesmíme trestat úspěšné/tuneláře a kamarády napojené na cecík SR/jako další "prorůstový"faktor.
Proto také zruší daně z dividend,aby převody zisků do zahraničí při poklesu ekonomiky nedošly újmy.
Jinak ratingové agentury by se mohly hněvat a Nečas by se nám z toho mohl osypat.
Ideologie zatemnila uvažování a to při perspektivě,že bakalice půjde na delší dobu od válu bude ještě stupňována snaha o přesun dalších nákladů na bedra lidí ve mzdě.
Je již dnes zřejmé,že spirála poklesu výkonu ekonomiky se bude dále prohlubovat,výnosy z daní klesat a tak již dnes vidí Nečalousek východisko v dalším sjednocením a zvýšením DPH až na 2O%-zatím.
To nemůže skončit dobře/Bakalu a spol.vyjímám/.
Smůla,/štěstí jak pro koho/že nemáme obecné referendum.
Někteří "nezodpovědní jedinci" by se mohli nechat inspirovat islandským modelem řešení situace i v ČR.
12. 09. 2011 | 10:00

Duroy napsal(a):

To český maloměšťák: Nejsem bohu zasvěcený. Jen mi dle Vámi uvedeného článku vyplývá, že se na výsluní dere nová velmoc, změní se razantně a velice rychle ekonomická rovnováha ve světě (né, že by se neměnila již dnes, ale bude akcelerovat). A to dle mého bude znamenat světový konflikt.
12. 09. 2011 | 10:01

český maloměšťák napsal(a):

Pankrac napsal(a):
Já si hlavně myslím, že
a. každý má nárok na peníze od státu
b. peníze dostává vláda z Brusele
c. bohatší lidé kradou dávky chudším
d. peníze vznikají v bankomatu a na poště
e. už nevím co se všechno traduje o vzniku bohatství ve společnosti.
Snad jen, že prací to jde velmi těžko a nejen to, unavuje to a hyzdí :-D
12. 09. 2011 | 09:42
---------------
Dovolil bych si malé korekce. Mohu ? :)))

1. Největší nárok na peníze od státu mají firmy, které umí chodit ve veřejných zakázkách
2. Tě je jedno - jestli jdou peníze z Bruselu, nebo z Pekingu
3. Chudí je ale ochuzují - prostřednictvím nemocenských, podpor v nezaměstnanosti, sociálních podpor, zdravotní péče etc etc ...bohaté připravují o jejich poctivé zisky.
4. Peníze nevyrábí komerční banky formou dluhu - naopak - nosí je lidé z rachoty nebo z řepné kampaně /plné nůše či kufry aut/
5. A to já zase vím. Jistý Ricardo/z rodiny sefardini:(((/ tvrdil, že pokud bude Portugalsko vyrábět víno a Anglie látky, tak že se svět nevyhnutelně stane nejbohatším místem ve Vesmíru - hned po ČEZku, MOravě a Slezsku pod vedením "Kalousek a spol. s ručením nulový".

Prací že to jde těžko ?
Eh - neříkejte to nahlas v kancelářích na Wall Street - měli by vás za podivína a komunistu. Oni totiž každou lichou či sudou minutu dokazují, že naopak prací se dají vydělávat miliony dolarů či eur - za hodinu.
:(
12. 09. 2011 | 10:01

Koplkop napsal(a):

Eleshar
Já jsem psal něco o levici a něco o pravici? NE! Já jsem psal po tom, jak jsou dnes "demokraticky" voleni naši zástupci. Vy jste zřejmě zamrzl někde na konci 19 a začátku 20 století, kdy se společnost dělila na proletariát a buržoazii. Dnes je to již vážený pane trochu jinak. Každá politická strana si najímá marketingové firmy, které jim z průzkumů vytvářejí zcela jasnou strategii. Připraví jim jak se mají oblékat, jak se mají česat, usmívat, co mají říkat a co nesmí říkat, na koho se mají zaměřit a jak jej oslovit, v čem mají jezdit, jak se mají tvářit na bilboardu atd. atd. Co to má společného s levicí a pravicí? Nic, je to jen nálepka.
12. 09. 2011 | 10:03

brum brum napsal(a):

P. Tomský, teď když máme, co jsme chtěli
A kdyz uz politici a volici chteji,
aby se to zhroutilo,
at to jde alespon rychle,
horší je ta agonie bez konce,
tak aspoň ať ta hudba hraje a prapory vlají
ono nám to tak nějak vyhovuje.
Nebo aspoň většině.
Všechen ten chlívek.
12. 09. 2011 | 10:08

Ať se Eurohujerům napsal(a):

splní všechny jejich sny a přání!
a duha míru a porozumění se rozklene nad světem a bratrskými národy,
až napřed Itálie zachrání Řecko, pak Řecko Itálii, pak oba společně Španělsko, pak zase Portugalsko, pak Španělsko s Portugalskem zachrání Francii a znovu Řecko.
To bude konečně ten pravý tábor míru a socialismu :-)
Dokonce název RVHP mi přijde pro EU dnešních dnů velice případný
Není to kouzelné? :-))

K. otázka:
Když dáme dohromady patnáct alkoholiků, vznikne tím jeden abstinent?
Zastánci hlubší evropské integrace tvrdí, že ano.
12. 09. 2011 | 10:20

Kamil napsal(a):

Mimořádně hloupý populistický blog, autor svůj známý intelekt někde zapomněl nebo úmyslně odložil. Vrcholem pseudointelektuálské lži je tento odstavec:

cit.: "Trh vytváří reálnou zaměstnanost, stát jenom fiktivní, placenou těmi z trhu. Trh vytváří HDP, stát se přiživuje, jednomu ubírá, druhému dává. Trh je zisk, stát je ztráta."

Incredible! Shame on you!
12. 09. 2011 | 10:25

Béda napsal(a):

Ať se Eurohujerům,

a kdo pomůže USA, Japonsku, Británii, ČR...? Který stát vlastně ve světě ovládaném majiteli dluhopisů nemá dluh? Zkuste vyjmenovat státy s přebytkovou ekonomikou? Kdo jsou ti největší majitelé dluhopisů? Kdo má ty dluhopisy ve svých portfóliích - kdo ty národní státy - jejich obyvatele - drží pod krkem a prakticky stále větší mírou něpřímo vlastní?

Žeby tím zloduchem co drží pod krkem USA, VB, celou Evropu, celou jižní Ameriku, Afriku, naprostou většinu Asie byla EU? Tomu se mi nechce věřit.
12. 09. 2011 | 10:28

český maloměšťák napsal(a):

Duroy
Ono není podtstatné, jestli bude mít Peking nějakou ratingovou agenturu v Londýně, nebo jestli bude mít nějaký obchodní styčný bod v City.

Pro Okcident je důležité to vyjádření via rimimbi. Velmi důležité.
Ale těch rétorických kliček ze strany Číny už bylo mnoho. To jsem také napsal - že zatím jde o prohlášení.
A myslím si, že nestačí jen ta změna kurzu via kurz :)) - ale že je skutečně třeba, aby Evropa ve vztahu k Číně měla nějakou účinnou obchodní politiku. Nejlépe propojenou s transatlantickými strukturami.

Ono stačí pohrozit. Mnohdy stačí skutečně pohrozit - ani se nemusí zavádět nějaká protekcionistická či jiná opatření...pokud je ta hrozba relevantní - obchodní "partner" vyměkne.
Jenže Okcident nemá žádnou účinnou obchodní politiku ve vztahu k Číně.
Spoléhá se na ten Ricardův blud - který je stejně jako adamosmithovská konstrukce pouze ideálnětypickým pojmem. /navíc každá teorie je vystavena nebezpečí, že po smrti jejího tvůrce dojde k jejímu téměř hermetickému uzavření, nabalzamování, mumifikaci...a takovou ji pak dostanou na stůl i dnešní svazáci - mladé trumpety liberálního trehu a obchodu..../.

Pane Duroy - nezlobte se, ale vaše úvaha je v tomto kontextu naprosto zcestná.
Má být opačná :

Díky takovýmto opatřením se podaří zastavit dynamiku úpadku Okcidentu(pod Beránkův blog jsem dal pár čísel), coby množiny států či soustátí, které tradičně ve své společenské smlouvě uznávají, že podnikání a obchod zahrnuje i takové náklady, jako je sociální přirážka či řešení externalit /např. ve vztahu k životnímu prostředí/, uznávají moc a funkci odborů, věří v demokratický diskurz a instituce, netrpí vykořisťování dětí a žen, odsuzuijí krádeže duchovního vlastnictví....

Pane Duroy, to nadávání na muslimy, cikány, politiky /někdy má reálný základ - ale stejně je účinnost opatření znovu dána ekonomickou základnou ..../ - to má odvrátit pozornost od toho, že se Okcident - pod tlakem médií vlastněných korporacemi(které jdou tam, kde je to pro ně výhodné- Ricardo ale tvrdil, že " většina zámožných lidí se spokojí s nižší mírou zisku ve vlastní zemi, než by hledali možnosti výhodnějších investic u cizích národů") a pod tíhou lží, které vycházejí z úst politiků - vzdává svých hodnot. Bez boje se vzdává východní Asii a jiným emerging markets. Svou šibenici si dováží a ještě za ni platí.

/prosím ale abyste to neinterpretoval tak, že by se mělo požadovat , aby emerging markets ihned implementovaly stejné podmínky, za jakých vyrábějí okcidentální státy - to je nesmysl a zahnal by je do chudoby....ale také nesmíme připustit, abychom my klesli na úroveň jejich....a to je to POLITIKUM - to největší politikum, které by Okcident měl formulovat a na základě formulací pak konat...čínských prohlášení a ujištění už bylo na dva vagóny šanonů.....od tohoto politika se odvíjí vše - od zaměstnanosti, přes dobře zaplacenou práci, přes financování zdravotnictví, školství, kvalita životního prostředí, armáda, demokratický diskurz a demokratické instituce...až po důchody./

Je ještě jedna možnost.
Nechat se sinaizovat. Se vším všudy. Vzdát se a čekat na vládu evropského komunistického politbyra.
Řím se bránil - a prohrál.

Jak to asi dopadne s tím, kdo své hodnoty bránit nebude ?
12. 09. 2011 | 10:30

český maloměšťák napsal(a):

Ještě vysvětlení.
Aby se eurofobové nechytili toho politbyra.

Politbyrum zde vznikne , když Evropa nebude mít sílu, jednotný hlas, nebude mít odpovídající postavení ve WTO, ale i jinde ...když opustí transatlantickou vazbu, když se znovu rozpadne v separátní národní státy....
Pak dojde k její sinaizaci-rozpadu ...PAK se ujme moci evropské politbyro.

Pronárodní je dne svěřit příslušné kompetence rozumně jednajícímu centru. To je v dnešní konstelaci velmi pronárodní, nacionální politika.
Jeden transatlantický hlas jako krátkodobá perspektiva také není špatná vize.

Ti hloupí "nicnežnárodovci" jdou proti národu, jdou proti lidu.
Vůbec nejsou sto pochopit, co je příčinou dynamiky úpadku Okcidentu.
Všichni ti pokřikovači, eurofobové...žijí někde v 18. až 19. století.
V podstatě jde o incestní vazbu k matce - touhu navrátit se do bezpečného lůna.
Což jde proti životu.
Život je výzva, nejistota a boj.

Kdo bojuje s nesprávným nepřítelem - stojí na straně skutečného nepřítele.
Kdo nebojuje vůbec - prohraje.
12. 09. 2011 | 10:40

český maloměšťák napsal(a):

re : Prpnárodní je dnes....
12. 09. 2011 | 10:41

ali napsal(a):

velké státní firmy je totiž třeba vzít útokem..to je největší prádelna a tunelárna..tam se přiživují všichni vyčůránkové levouni i pravouni..jenže levičák raději vezme bič a bude mlátit běžného podnikatele či řemeslníka..a že státní sféra krade nejvíc, že stát si sprostě dovolí zadlužit občana s takovou drzostí, že to nemá obdoby, že zvyšování daní není náplast, že nám mažou med kolem huby a pořád se jim daří vyvolávat třídní nesnášenlivost, neboť i ovce jsou chytřejší..to je fakt..
12. 09. 2011 | 10:49

alei šumák, soudruzi napsal(a):

Tak se pumpují peníze,
každý den je dobrý.
Nehledejte v tom logiku,
žádná v tom není.
Kdyz uz politici a volici chteji, aby se to zhroutilo, at to jde alespon rychle !
horší je ta agonie bez konce ,
všem politikům bez rozdílu je šumafuk, co bude za pár let
Kdo by měl zájem něco měnit ?

héhe
Za vládu si mohou voliči,
takže máme presne to co si zaslouzime !
héhe
Na cestě ke krizi totiž ZATÍM VŠICHNI vydělali mnohem více než v krizi ztratili.
A zatím přijatá opatření, tuto skutečnost do budoucna nikterak nemění,
aje vlastně úplně jedno, kdo vládne, či se snaží.
Ono to jde zu grunt poměrně rychle a bez ohledu kdo sedí na Hradě a nebo kdo ve Strakově akademii, Bruselu.howg.
12. 09. 2011 | 10:58

Eleshar napsal(a):

Kolkop:
Ne, tím jsem jen chtěl říci, že občané nevolili na základě volebního guláše a piva zadarmo. Je to dost omezený pohled.

1) Spoustě lidí tenhle systém dosud vyhovuje a mají se v něm více či méně dobře, protože mají větší či menší majetky a změny nahoře u kormidel je ovlivní velmi malým způsobem.

2) Ne úplně málo lidem tenhle systém vyhovuje, protože v něm "umí chodit" a zejména obcházet určitá jeho pravidla, uplácet, aby pak mohli týt z eráru.

3) Spousta lidí si skutečně upřímně myslí, že současné strany zajistí spravedlivou distribuci bohatství, tedy že zůstane u těch, kteří ho vyrobili, a nepůjde k těm, kteří ho nevyrobili. A tací se najdou mezi majetnými i nemajetnými.

4) Spousta lidí, hlavně mezi mými vrstevíky (tj. mladými kolem 20 let) volila současné vládní strany, protože "to bylo cool". Schlafenberg je cool, protože je sprostý a je nad politiku povznesený (čti "když ho něco v práci nebaví, tak usíná"). A hlavně protože "pravici volí draví, úspěšní a inteligentní lidé", takže volbou těchto stran měli pocit, že se zařazují mezi "dravé, úspěšné a inteligentní lidi".

Čili:
Skupiny 1) a 3) jsou v zásadě legitimní. Pokud si mají bohatí lidé vybrat mezi hromadou korupčníků, zvolí si ty, kteří jim sníží daně a budou to kompensovat na chudších. Jinak spousta lidí prostě některé věci nevidí - např. protože jejich rodiče za komunistů četli Mladou frontu, oni sami za komunistů četli Mladou frontu, a tak i dodnes čtou Mladou frontu. Navíc já osobně třeba mám určitý vhled do zákulisí díky rodině, takže vím, jak některé věci fungují a tom nemá většina lidí ani představu. Pak jsou mezi nimi skutečně i ti slepí, zaslepení. Pak jsou tam ti, kteří doufali ve změnu a volili nějakou novou stranu (např. VV) a buď se jim to nepovedlo, nebo jsou teď zhnusení a zklamaní (voliči VV). No a pak jsou skutečně ti blbí (kteří volili např. TOP09, protože si nechali nakecat, že je to nová strana, byť jsou tam takové kreatury jako Kalousek, Severa, Schwarzenberg nebo Parkanová).

Naopak skupiny 2) a 4) už tak úžasné nejsou. Skupina 4) je podle mě nejsložitější. Znám spoustu mladých inteligentních lidí, kteří se do ní řadí. Prostě mladí jsou vždy snáze manipulovatelní. Problém vidím v tom, že záležitost je systémická - aby mladí nebyli tolik manipulovatelní, je třeba rozvíjet v nich od mala určité vlastnosti, např. kritické myšlení. Což se ale nemůže dařit, když máme jedno z nejhůře financovaných školství v Evropě, horší už je jen Balkán. Je třeba, aby mladí Paroubka odsuzovali za to, že je gauner, ne za to, že je ošklivý jak noc. Protože pak uvidí, že současné kádry jsou úplně stejné.
Naopak skupina 2) je nejjednodušší - tu je potřeba odstranit. Vyoperovat z lůna společnosti a pokusit se vyléčit, co je možné - vynutit na nich odpovědnost, zabavovat majetky, zavírat lidi. Kdyby bylo po mém, tak bych vybrané jedince ještě popravil (samozřejmě po boku vrahů a násilníků), ale důležité je vůbec je začít trestat.

Čili o guláš a IQ 85 tu vážně nejde.
12. 09. 2011 | 11:01

Jee napsal(a):

Pane Tomský,

větěinu vašich blábolů již diskutující uvedli na pravou míru.
Zbývá snad poslední, který je o tom, že stát údajně nemá (neumí) podnikat a naopak má podnikání soukromých firem kontrolovat (zneužití monopolu atd.)

Váš text je klamavý, protože vytváří iluzi, že to druhé český stát umí (potažmo chce).

Díky tomuto faktu lze vaší úvahu klidně otočit a stejně hloupě tvrdit, že stát se má držet podnikání, protože jeho kontrolní mechanismy jsou bezzubé, prolezlé korupcí a stát vlastně nic hlídat neumí.
12. 09. 2011 | 11:02

ghándí napsal(a):

béda,
nemyslím si, že je celý system totálně v koncích. akorát se na západě zhroutila marxistická představa , že je možný nekonečný život na dluh, jako kdysi v sovětském svazu. ono je sice pravda, že by v době krize měl stát do ekonomiky uvolnit nějaký peníze, ale na to hlavní se zapomíná - v případě, že nějaké peníze má. těžko může západ pumpovat peníze do ekonomiky, když má takový dluhy, že hrozí, že zbankrotuje. stát by si měl pro případy krizí vytvářet rezervy a přebytky a né v době rustu vytvářet tak hrozný dluhy a vytvářet obludný a neefektivní veřejný sektory.. řecko mohlo zbankrotovat před rokem a všichni by ušetřili několik stovek miliard eur, které se vylily do řeckého kanálu. nyní už řecko před bankrotem nikdo a nic nezachrání. a je dost pravděpodobné, že sebou strhne další země. je to učet za hloupost, za představu, že státy dokážou porazit trh a mužou se vykoupit z krize.
12. 09. 2011 | 11:04

Maximus napsal(a):

cápak Swéden..
Tak podle Vás Němci a Švédi kradou stejně jako my resp. jako naši politici a st.úředníci? To je divné, že se o tom neví. Třeba Němcíí stavějí 1km dálnice v průměru za 289mil.Kč a my jsme to dokázali třeba na D8 za pěkných 800mil.Kč/km. Tak to je to Vaše srovnatelné kradení? A že tam třeba politik odstoupí za naprostou kravinu jako před rokem, že opsal nějakou diplomku či co i když madam Merkelová ronila krokodýlí slzy a tady všechny ty Pandury, ProMo, CASA, Iveca, Gripeny, VZP, nemocniční tunely, předražené dálnice, bordel na železnicích, bordel na magistrátech Prahy, Brna, Ústí n.L. atd., atd. ..... s nikým ani nehne. Pane Vy plácáte kraviny. No a když už budem příště srovnávat, tak pojďme srovnávat s Rakouskem, to z nás většina zná přímo či zprostředkovaně a zkuste nám ve faktech ukázat jak Rakušáci rozkrádají veřejné státní peníze podobně jako My! Mimochodem rakouská nezaměstnanost už od odchodu Rusů v r.1955 osciluje mezi 4-6%!!! Tzn. že zhruba 5% lidí jaksi asi moc nechce táhnout! A u nás to platí némlich.
Pěkný den znalče Švédska, Německa a okolí!
12. 09. 2011 | 11:16

Jee napsal(a):

Eleshar

Palec nahoru. Přes své mládí (a tím méně zkušeností) jste vyrobil slušnou volební analýzu se závěry, ve kterých je hodně pravdy.
Otázkou je, zda tomu budou (chtít) rozumět ti, co vidí příčiny v půllitru desítky grátis.
12. 09. 2011 | 11:16

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Odkdy začla Západ žít na dluh ?
Coje příčinou ?
Že zlenivěl ?

Pouhé škrty nebo stimulace nejsou žádným řešením.
Je třeba jít ke kořenům problémů.

Ty kořeny už kdysi rozpoznal president Kennedy. Ten formuloval názor, že pokud globalizace jedněm přináší nesmírné bohatství a jiným bídu - něco není v pořádku.
A chystal příslušné programy.
Bylo to v době, kdy Západ roztáhl nohy Japonsku, které si naopak připlo pás cudnosti a do ruky vzalo zlodějský pohrabáč.
Historie se jen opakuje - v nepoměrně vyšším a multiplikačním vyjádření./čísla pod Beránkem, krátké glosy i zde - via čínská rétorika ve vztahu k rimimbi/

Já nevím proč zabili prezidenta Kennedyho.
Když se ale podívám, kdo má dnes největší přínos z bezbřeze liberálních globálních obchodů - ledasco mě napadá.
:----()
12. 09. 2011 | 11:16

čísla, soudruzi, nic než suchá čísla napsal(a):

Maximusi,jeden ze symbolů Š - volvo už jsme koupili levně,
na Islandu jsme taky nedávno přikoupili,etc po zemeguli

http://blogs.telegraph.co.uk/finance/files/2011/08/brandnewtable.jpg
Prumerne zadluzeni států je pres 300% HDP
to jsou ΣΣ dluhy statu, spolecnosti a rodin.
Kdo si mysli, ze to je ufinancovatelne, je fantasmagor.
Je to neufinancovatelne a vede to k totalnimu bankrotu.
Stahne to i Cinu.
Politici diky demokracii, rovnemu volebnimu hlasu a tudiz populismu nas vsechny vrhli do bankrotu.

12.9.2011 10:56, Náměstek řeckého MF: Země má peníze do října. Poradce německé vlády: Řecku nebude stačit ani druhá finanční pomoc, musí restrukturalizovat
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1899819/nemecko-bere-z-ceske-republiky-sedmkrat-vice-elektriny-nez-pred-rokem.html
Navrhuji, abychom Nemcum dodavali pouze energii z nasich FVE, a to za plnou cenu. Pak to dava "ekologicky" (ekologisticky) smysl.

12.9.2011 7:13 Moody s agentura v nejbližších dnech sníží raiting 3 největším francouzským bankách - čekají se turbulence. Píše Financial Times

PS
bruselske ucty uz po sestnacte v rade neprosly uspesne auditem a ze Brusel prohlasil, ze pet rozkradenych procent je pokrok od minuleho roku a obrovsky uspech. Není to kouzelné? :-))
12. 09. 2011 | 11:17

Maximus napsal(a):

Omluva za pravopis, ale chvilku jsem viděl rudě!
12. 09. 2011 | 11:17

veverka napsal(a):

Především je potřeba aby média a mediální poskoci jako Tomský přestali lhát.je třeba říkat pravdu,např. o skutečné míře nezaměstnanosti u vzoru našich tuneloklausoidních pravičáků z USA.Skutečnost je taková,že nezaměstnaný v USA je osoba registrovaná na úřadu práce. Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti je daná osoba vyřazena z evidence a přestane být nezaměstnaným. Reálná nezaměstnanost (počet lidí práceschopných kteří nepracují, tj. údej používaný v Evropě i ČR) je v USA přes 18%. Toto číslo je natolik strašlivé, že se ho daří již několik let tajit. Každý novinář, který píše o 9% nezaměstnanosti v USA je zaplacený kašpárek (nebo neinformovaný diletant).
12. 09. 2011 | 11:17

Eleshar napsal(a):

Jee:

Mou volební analýsu shrnuje tenhle obrázek:

http://images.tribe.net/tribe/upload/photo/c06/654/c0665478-2e3d-4382-b02a-818fe436502a

Doufám, že to censura nesmaže:-D
12. 09. 2011 | 11:18

veverka napsal(a):

ghándí

"nemyslím si, že je celý system totálně v koncích. akorát se na západě zhroutila marxistická představa..."

Takže podle tebe jsou neokonský vexláci z Wall Streetu a amerických bank,kteří tuhle krizi způsobili marxisti? Člověče ty bys neměl volně pobíhat mezi normálníma lidma,ale léčit se někde v ústavu.Když jdeš v noci na záchod,zřejmě se klepeš hrůzou aby na tebe z mísy nevyskočil nějakej marxista.Bacha jsou už všude! Ovládají už i americkou vládu.
12. 09. 2011 | 11:25

Pankrác napsal(a):

u mě je stát,
který starý dluhy splácí novýma dluhama,
prostě a jednoduše bankrot.

A říkat si tomu může klido každej jak chce.
12. 09. 2011 | 11:29

zdenekb napsal(a):

Soucitný člověk musí ten tvořivý trh z článku pana Tomského politovat a parazitující stát tvrdě odsoudit... soukromý podnikatel by se bez státu snadno obešel. A kolik by ušetřil!
Už dávno se měl stát zrušit.
12. 09. 2011 | 11:33

Koplkop napsal(a):

český maloměšťák
"svěřit příslušné kompetence rozumně jednajícímu centru"
Naopak jediné rozumné chování, je vrátit se do co nejmenších, samostatně fungujících celků. Vlastní osud vkládat do nějakých "rozumných" rukou se nikdy nikomu nevyplatilo. Jo poradit se se sousedem, svěřit nějaký úkon specialistovi, odborníkovi to je jiná. To má logiku. Ale rozumně jednající centrum? V dnešní době, kdy "volíme" nebo do Bruselu jen dosazujeme, zasloužilé členy různých politických stran? To je sranda nebo co?
12. 09. 2011 | 11:38

český maloměšťák napsal(a):

Koplkop
Hmm - vy se zjevně chcete stát vzdálenou čínskou provincií.
Děkuji - raději budu kooperovat v rámci společné politiky s Německem Anglií. USA, Francií, Polskem....

Každý ke svému.

Hysterčíte. Nejde o OSUD. Jde o to, jakou váhu má mít politický hlas EU na globálním kolbišti./váha hlasu ČR je z podstaty věci samé blízká nule/

Otázkou zdeformovaného výběru politiků jsem se nezabýval.
Když vás to tak trápí / aje to dobře - je to velmim podstatné/ - jistě máte v této oblasti i své představy a návrhy, že ?

Sem s nima.

P.S. Jedna věta vytržená z kontextu - výroba "hastroše" /vytrhnu jednu větu a tu začnu cupovat - nástroj propagandy/.
12. 09. 2011 | 11:45

ghándí napsal(a):

veverka,
krize je normální jev a zpusobují ji nejruznější nerovnováhy v ekonomice. těžko někdo muže ukázat na prstem na finanční spekulanty jako na puvodce krize. spíše se kloním k názoru, že za finanční krizí v roce 2008 byly státní intervence do tržní ekonomiky, zejmena v sektoru hypotek v USA. v současnosti se ale nacházíme v dluhové krizi států , kterou mají na svědomí politici a jejich voliči. "zdroje jsou".....
12. 09. 2011 | 11:45

Občan napsal(a):

Zdravý rozum a ekonomie?

Posledních asi tak pět let dva pojmy, které jsou v naprostém protikladu :o))
12. 09. 2011 | 11:49

ghándí napsal(a):

český malomšťák,
kenedy nebyl sám, kdo měl programy, taky je měl soudruh jakeš, dokonce i soudruh paroubek měl program efektivizace a modernizace. všechny tyhle programy mají jednu věc společnou......nefungují. pokud si nějaký politik myslí, že je tak geniální a má program, at si vezme uvěr od banky na svoje jméno a realizuje ho za svoje vlastní peníze a ne za cizí. protože ty jejich "programy" pak musíme všichni draze splácet.
12. 09. 2011 | 11:51

blbne se na kvadrát napsal(a):

a ono se to už nějakej pátek sčítá.
Pak je to globální průjem socialistů všech typů,
kteří se snaží přesvědčit své voliče a huliče,
že bez práce jsou koláče,
zdroje jsou a dluhy se neplatí
a když tak účet zaplatí bohatí).
Krize existují proto, aby byly pro ekonomiku očistné.
Pokud zase vlády a centrální banky budou fušovat přirozenému řádu do řemesla, touto druhou krizí to neskončí a můžeme se těšit na třetí.

Tři vysoce postavení němečtí činitelé agentuře Bloomberg potvrdili, že Německo má plán B.
A soudruzi, za krach kapitalismu může Ř.,
má ekonomiku, která tvoří kůůrva 2% ekonomiky EU!!!
12. 09. 2011 | 11:54

Koplkop napsal(a):

Eleshar
"Navíc já osobně třeba mám určitý vhled do zákulisí díky rodině, takže vím, jak některé věci fungují a tom nemá většina lidí ani představu."
Vaše představy jsou ty jediné správné že? O tom svědčí Váš text: "Vyoperovat z lůna společnosti a pokusit se vyléčit, co je možné - vynutit na nich odpovědnost, zabavovat majetky, zavírat lidi. Kdyby bylo po mém, tak bych vybrané jedince ještě popravil"
Jak vzletné a hezky řečeno, však už pod Vaším příspěvkem se tetelí jiní stejně smýšlející jedinci. A ono by přitom stačilo postavit do čela států odpovědné odborníky, místo politiků, a ti by nastolili správné zákony a vymahatelnost práva. Pak by skončila éra podplácení, rozdávání dotací a jiných běžných praktik.
12. 09. 2011 | 11:59

Jee napsal(a):

Ali
Jo, jo, státní firmy vzít útokem. Vždyť zde máme spoustu soukromých. Třeba Řebíčkova a jiné. Dokážou některé pouze za trojnásobek co v okolních státech. To de, né?
12. 09. 2011 | 12:03

Koplkop napsal(a):

český maloměšťák
""svěřit příslušné kompetence rozumně jednajícímu centru""
"raději budu kooperovat v rámci společné politiky s Německem Anglií. USA, Francií, Polskem"
To se Vám zdá totožné???? Kooperace je spolupráce, spolupráce znamená společné úsilí ......, to není někomu svěřit příslušné kompetence, tím, že někomu svěříte kompetence tím se vzdáváte jakékoliv možnosti do věci nadále zasahovat.
12. 09. 2011 | 12:08

stále rebel napsal(a):

Pro Koplkop.
Cituji tě:
„Demokracie nám tento problém stále zvětšuje. Demokracie, kdy s prominutím každý "blbeček" s IQ 85 má naprosto stejný volební hlas.“

Co se nám snažíš namluvit, že totalitní státy jsou ekonomicky úspěšnější než státy demokratické? Já si naopak myslím nejen to, že ty demokratické jsou úspěšnější, ale dokonce čím více lidí chodí k volbám, tak ty volby lépe dopadnou. Ani povinnost volit, tedy sto procent nijak nesnižuje kvalitu volených zástupců.
Problém pro společnost představují jedinci tvého typu.
12. 09. 2011 | 12:14

veverka napsal(a):

ghándí

"těžko někdo muže ukázat na prstem na finanční spekulanty jako na puvodce krize"

Já vím,tuhle krizi rozpoutal marxista Bush a kryptokomunista Greenspan.Všichni jsou to strašliví bolševici,co likvidují tvůj milovaný kapitalismus....

A to tím že odstranili i těch několik málo i tak nedostatečných regulací,které tam měli.A pak se roztrhl tvůj vysněný volnotržní pytel neregulovaných hypoték a bublina rostla a rostla.Až praskla.Krizi způsobil neokonský ultrafanatismus a jeho náboženství volného trhu,přesně to které tady předvádíš ty a tobě podobní.
12. 09. 2011 | 12:17

Willard napsal(a):

Pane Tomský,
Vy jste si nevšiml ekonomické krize? Státy zachraňovaly finanční trhy před zhroucením. Trh je vždy zisk (ale jak pro koho, ztráty trhu zaplatili daňoví poplatníci). Ale stát není vždy ztráta, některé funkce státu jsou prostě nenahraditelné bez ohledu na něčí neoliberální pravověrnost.
12. 09. 2011 | 12:17

veverka napsal(a):

"Slavný Nouriel Roubini poskytl rozhovor deníku The Wall Street Journal.

Hlavním viníkem stavu současné americké ekonomiky je podle něj George W. Bush, který v dobách prosperity učinil z přebytkových veřejných financí obrovský schodek.

Cožpak o to, to říká leckdo, zajímavé je, že nový ekonomický guru tvrdí (a vzbudil tím rozruch), že Karl Marx měl pravdu v tom, že kapitalismus nakonec zničí sám sebe. Nelze donekonečna přesouvat peníze z práce do kapitálu a z mezd do zisků. Vzniká tak permanentní přebytečná kapacita, která drží dole agregátní poptávku."

http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-52610270-roubini-a-marx
12. 09. 2011 | 12:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 09. 2011 | 12:20

stále rebel napsal(a):

O krizi a ekonomii doporučuji tento článek od nositele Nobelovy ceny za ekonomii, zvláště část Temné časy makroekonomie.

Paul Krugman - The Profession and the Crisis
http://www.palgrave-journals.com/eej/journal/v37/n3/full/eej20118a.html
12. 09. 2011 | 12:22

český maloměšťák napsal(a):

Koplkop
Opět logický nesmysl.
Pokud nebude váš hlas jedním ze sčítanců a výsledný součet pak nedá nějakou cifru, která má ve směru obchodní politiky / v tomro případě politika Okcident - Čína/ významnější hodnotu...je takový hlas ve svém faktickém vyjádření své váhy blízek nule.

Já vím, že jako fundamentální zastánce klsusoeurofobie a tedy coby odpůrce JAKÉHOKOLIV předání kompetencí EU s tím máte potíže. Že to nejede přes váš " světonázor".
To ale ještě neznamená, že realita se bude utvářet podle toho, co si vykonstruujete nebo přečtete v příručkách.
Tedy smysluplná realita - ve směru skutečně efektivní okcidentální obchodní politiky, politiky která bude bránit tradiční společenské smlouvy JEDNOTLIVÝCH zemí - států - Okcidentu. Ovšem ne pomocí jalových přednáškových turné, sepisováním šedesátkrát zopakovaných prázdných fabulací typu " zbavujeme se státnosti" anebo pomocí trapných úsměšků - ne, bude je bránit ze skutečných, reálných mocensko-politických pozic.

Které - a to snad musíte uznat - i kdyby jen z fyzikálních důvodů - jsou v případě osamoceně vystupující ČR téměř nulové váhy.

Je těžké pro některé pochopit dialektiku moci. Ve vztahu EU a samostatný stát. Já tomu rozumím. Zejména pokud vidí člověk ty psychopatické a zlodějské struktury, které se sebedeklarují jako česká vládnoucí elita, nebo zase naopak ty nejmenované komické strejce a tetky v EP - coby formulátory a legislativce evropské politiky.

Vy jste začal s tématem výběru elit. Že je špatný ten proces. Naťukl jste to - a dal jako protiargument via svěření některých kompetencí EU.
A přitom jste nic nenabídl. Vůbec žádný popis.
Jen se stále oháníte tím " národním státem" - apropo - velmi pochybné kvality, když už jsme u toho. Zejména směrem dovnitř.
12. 09. 2011 | 12:44

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Hmm. Nic k věci. Jen plácání.
Kennedyho programy nemohly fungovat z jednoho prostého důvodu.
Někdo ho zabil.

Ty si myslíš tedy že máme jít cestou "neviditelné ruky" trhu ? Ve směru akceptace dovozu nezaměstnanosti a totality z Číny ? Víš jak to dopadne ? Chaosem - rozvratem Okcidentu. Podle studie Ifo institutu dosáhnou čínské mzdy dnešní dynamikou 50 % úrovně evropských - za 30 let.
Pokud nechápeš ani to - tak je mi tě líto.
Pokud si myslíš, že VŠE vyřeší trh.

To jen zvedáš bílý prapor - nic jiného.

Doufám, že takoví, jako jsi ty se časem dostanou do izolace ...historicky se znemožní. :))))

Co si myslíš že je politika ? Spoléhání se na to, co udělá ten nejmocnější - nebo ten, kdo chce být nejmocnějším ?

V tom případě jsi marxista.
Deterministický marxistický fatalista. Věřící v neodvratnou zákonitost vývoje.
Divné co ? Pasovat takového "pravičáka " za marxistu.

V Římě by tě ukřižovali. Jako zbabělého zrádce. Který vyzývá k tomu, ať se Řím nebrání.
12. 09. 2011 | 12:51

co nám to ti soudruzi z NDR dělají napsal(a):

mutual assured destruction
http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/8755881/Germany-and-Greece-flirt-with-mutual-assured-destruction.html

http://translate.google.cz/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.telegraph.co.uk%2Fmoney%2Fmain.jhtml%3Fview%3DDETAILS%26grid%3DA1YourView%26xml%3D%2Fmoney%2F2008%2F06%2F18%2Fcnrbs118.xml&sl=en&tl=cs&hl=cs&ie=UTF-8
WOW.Německý eurokomisař Günther Oettinger prohlásil, že by Evropa měla vyslat modré přilby, aby převzaly kontrolu nad výběrem řeckých daní a likvidací státních aktiv. Měly by raději být dobře ozbrojeny. Titulky v řeckém tisku hlásaly "Bezpodmínečná kapitulace", "Terorizování Řeků" a dokonce "Čtvrtá říše".
Řekněme to od podlahy.
Dochází k dělení majetku.
Nezmizí.
Pouze se přesouvá k silnějším,bez bojů a zbraní.
Máme věk počítačů a neomezených fin.zdrojů na straně jedné a ještě je komu vzít.

Vítejte v dost zajímavých časech :-))
12. 09. 2011 | 12:54

ghándí napsal(a):

veverka,
v americe spoustu lidí, včetně G.W zapoměli na to, že to není stát, kdo rozhoduje o síle ekonomiky, ale podnikatelé. američani propadli sebeklamu, že si můžou donekonečna pujčovat, protože jsou supervelmoc a mají dolar. nevšimli si, že jim na východě vyrostla konkurence, která umí zboží vyrobit desetkrát levnějc. jestli se chce západ dostat z krize, tak musí přestat žít na dluh a snažit se vyrábět stejně levně jako čínani. protože žadný jiný způsob prostě neexistuje. je to až takhle jednoduchý.
12. 09. 2011 | 12:59

Koplkop napsal(a):

stále rebel
Netvrdím, že totalitní státy jsou úspěšnější, naopak tvrdím, že celosvětově bude třeba přejít k jinému způsobu voleb a zřízení než je ten dnešní. Ne se vracet do minulosti, každý již vyzkoušený model měl své nevýhody a proto byl nahrazen jiným, pokrokovějším.
A nechat rozhodovat všechny bez ohledu na jejich rozum, nahrává právě všem šizungům a prospěchářům dostat se do křesel. Vždy platilo, že nerozhodovali všichni, ale fungovala nějaká rada starších, moudřejších, náčelníků apod. Představ si tu demokracii absolutně.Pak by taková normální rodina se 3 dětmi odhlasovala, že místo oběda bude kopec zmrzliny a večer se všichni budou dívat na detektivku. Děti by totiž měli 3 nerozumné hlasy, proti 2 rozumným. O tom jsem psal.
12. 09. 2011 | 13:00

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
žádný státní programy nikdy a nikde nefungovaly, ale mužete věřit tomu, že pokud by nezabili kenedyho, tak by se stal zázrak a jeho programy by fungovaly.
12. 09. 2011 | 13:01

český maloměšťák napsal(a):

ghándí napsal(a):
český maloměšták,
žádný státní programy nikdy a nikde nefungovaly, ale mužete věřit tomu, že pokud by nezabili kenedyho, tak by se stal zázrak a jeho programy by fungovaly.
12. 09. 2011 | 13:01
-------------
Veškerá ekonomika - a ZEJMÉNA ta tebou vychvalovaná čínská/od Teng Siao Pchinga až po dnešek/ je z velké části tvořená státními programy.
Už se na mě neobracej - ty ses vůbec nezměnil.
Ty jen meleš furt to samé. Tebe nezajímá realita - tebe zajímáš asi jen ty sám - tvoje " moudra".

Já si dokonce myslím, že ta čínská ekonomika je z PŘEVÁŽNÉ části tvořena státním programem. Už přes 30 let.

Unavuješ. Skutečně jen unavuješ. A šíříš defetismus a zmar. V podstatě islamské světonázorové východiska.

Jestli je to jen trochu možné...raději piš jen ty své úvahy typu " Jyrka Paroubek má bradavici...muhehe..."" anebo " Špidla říká, že zdroje jsou" , ano ? V tom jsi nabyl naprosté dokonalosti.V tom ti nemůže konkurovat ani ta Čína.

P.S. Ghándí, že je to super - že dnes už prolhané, zbabělé zrádce nekřižují ?
Co ?
:)))))
12. 09. 2011 | 13:07

Eleshar napsal(a):

ad Koplkop:
"Jak vzletné a hezky řečeno, však už pod Vaším příspěvkem se tetelí jiní stejně smýšlející jedinci. A ono by přitom stačilo postavit do čela států odpovědné odborníky, místo politiků, a ti by nastolili správné zákony a vymahatelnost práva. Pak by skončila éra podplácení, rozdávání dotací a jiných běžných praktik."

Já nevím, proč se do mě pořád navážíte, když nejsme ve sporu:)

Jde mi o to, že mám 3 na sobě nezávislé kontakty do českého právního světa. Jeden z rodiny, jeden ze známosti a jeden profesionální. Ve VŠECH TŘECH lze velmi brzo narazit na působení naší "neexistující" justiční mafie. Mám představu, jak se do určitých funkcí dosazují lidé a co tam pak dělají.

Stejně tak mám osobní kontakt na státní správu (tedy na úrovni obcí). Jde o tu nejnižší úroveň, jakou si můžete představit, politická důležitost naprosto minimální. Už jen o úroveň výše existují kamarádíčkovské jánabráchismy ohledně rozdělování funkcí. O druhou úroveň výše už se to dotýká druhořadých politiků a lidí dosazených čistě na základě stranické příslušnosti - a tam už vesele bují korupce při zadávání veřejných zakázek (z hlediska celkového objemu jde o prakticky "zanedbatelné" částky v řádu statisíců).

No a přes ten jeden právnický kontakt mám jistý vhled, jak to funguje tam, kde už je trochu nějaké té "moci" (resp. možnosti ovlivnit skutečně lidský život, např. tím, že někoho stíháte... nebo naopak že něčí trestní stíhání zastavíte). A tam je o jednak ta justiční mafie, pak normální politické tlaky (podezřelý má známého poslance, poslanec se ozve příslušnému státnímu zástupci nebo soudci, aby jeho známého nešikanoval, nebo se do věci vloží - případně se do věci skutečně vloží a ozve se nadřízenému dotyčného státního zástupce či soudce) nebo normální korupce na ministerské úrovni (když na někoho neplatí tlaky, prostě ho obejdete - koupený nadřízený orgán věc převezme a rozřeší dle vašich představ, např. rozhodne o předání podezřelého ke stíhání do jeho domovské země, kde mimochodem jeho čin není trestný, nebo tak).

Mně jde o to, že abyste mohl "postavit do čela státu odpovědné odborníky", musíte nejprve ODSTRANIT zkorumpované politiky (a ideálně je potrestat a dostat z nich co nejvíce peněz zpět).
A poslední volby, kde občané vesele vykroužkovali spoustu grázlů, mě definitivně přesvědčily, že v rámci systému (při volbách jednou za 4 roky) to prostě není možné, protože grázlové vesele operují dál z pozadí politických stran.

Proto VOTE FROM THE ROOFTOPS!
Jinak moje naděje je, že když zkorumpované hajzly pověsíme na veřejné osvětlení, tak tam nalezou další zkorumpovaní hajzlové, které pak taky poěsíme na veřejné osvětlení, tak třeba napotřetí už se tam třeba nějací ti rozumní dostanou, a kdyby je to pokoušelo, tak už si dají pozor.
12. 09. 2011 | 13:07

Eleshar napsal(a):

Koplkop:
"Vždy platilo, že nerozhodovali všichni, ale fungovala nějaká rada starších, moudřejších, náčelníků apod."

To je v zásadě idea zastupitelské demokracie. Ta přímá asi nemá moc budoucnost přesně z důvodů, které popisujete níže pod tím. Každopádně naše schopnost očistit ji od destrukčních prvků ve volbách je zdá se mizivá. Je třeba naplnit Václavák a vydat se hromadně rozpustit parlament dříve, než to udělají nějací extrémisti.
12. 09. 2011 | 13:13

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
v číně komunisti zcela zavrhli státem řízenou ekonomiku, protože jim tam hrozil hladomor jako v KLDR, a zavedli před 20 lety čistě tržní hospodářství, které vykazuje nesmírně méně regulace a státního zasahování než tržní ekonomiky na západě. to, co udělalo s čínou tržní hospodářství během 20 let, je zázrak. triumf kapitalismu.
12. 09. 2011 | 13:13

Koplkop napsal(a):

český maloměšťák
Ale to není pravda, že jsem nic nenabídl. Pročtěte si můj příspěvek ještě jednou. Já tvrdím, že globalizace, spojování ve stále větší a větší celky, kdy předáváme kompetence a moc do rukou nějakých vzdálených struktur, o kterých nic nevíme, do kterých nemůžeme nijak zasahovat je špatná cesta. Rozumně se chová vždy menší celek. Příklad: Na vesnici, kde se každý zná s každým, je jedno zda je Franta v ČSSD, nebo v ODS. Volím ho proto, že ho znám, že vím, že pro dobro nás ostatních udělal plno dobré práce a že v ní bude pokračovat. Ale jak volím poslance do parlamentu? Podle strany? Podle volebních slibů? Vždyť je nikdo nedodržuje, volené poslance neznám. Jak volím europoslance? Už vůbec nijak.
Takže za prvé, menší celky, za druhé jiný způsob výběru lidí, kteří rozhodují o společných věcech.
12. 09. 2011 | 13:14

Koplkop napsal(a):

Eleshar
"Já nevím, proč se do mě pořád navážíte, když nejsme ve sporu:)"
Jsme ve sporu. Ten spor vedeme o způsobu řešení. Můžeme se shodnout na tom co je špatně, ale neshodujeme se v otázce jak tuto věc vyřešit.
12. 09. 2011 | 13:38

Eleshar napsal(a):

Ghándí:

To není tak úplně pravda. Čínské hospodářství je cenrálně plánováno odhadem z 50 %. Úspěch Číny je dán tím, že byť je supervelmocí, není ve studené válce s USA, nesnaží se je přezbrojit. Obrovskou výhodou Číny je ale to, že těžce redukuje všechny externality z nákladů - bezpečnost práce, sociální podporu, důchody, zdravotnictví... a samozřejmě jí nevadí ani dětská a otrocká práce.

Takhle určitě mocnou ekonomiku vybudujete.
Jenže tady se lišíme s Čínou v prioritách - prioritou Evropy je blahobyt, nikoliv silná ekonomika. Silná ekonomika je jen jedním z prostředků a zatím si uvědomujeme, že nemá smysl budovat hospodářství, když z toho vlastně nebudeme nic mít (ti, kdo ho budují, tj. pracující).
U Číny je prioritou mezinárodní moc, ekonomika je jeden z prostředků, jak se k ní dostat. A na pracujího se*e pes, ten ať klidně chcípne, máme jich další miliardu.
12. 09. 2011 | 13:40

Eleshar napsal(a):

Koplkop:
A jaké je teda to Vaše řešení? Co jsem pochytil, tak mluvíte o decentralisaci. To má svá úskalí, jak naznačili jiní diskutující (větší celek má větší váhu a jiné velké celky ho nemohou šikanovat, např. ta EU vůči Číně a USA), ale budiž.

Zajímalo by mě ovšem, jak to chcete provést, když tu sedí žába na prameni, která na nějaké takovéhle změny není zvědavá a jde jí jen o to, aby se peníze, které odvedou občané do eráru, přelily do soukromých kapes. Někdo takový Vám na nějakou decentralisaci (kde by k odstranění korupce určitě nedošlo, jen by dřívější celostátní korumpovači taky museli decentralisovat na menší úrovně, což je opruz) rozhodně nepřistoupí.

Dále mluvíte o "odpovědných odbornících místo zkorumpovaných politiků". Zde opravdu, ale opravdu (jak by řekl Václav Klaus) nemohu, ale nemohu nesouhlasit. Jsem všemi desíti pro a kdybych měl více prstů na rukou, tak Vás ujišťuji, že ty jsou taky pro.
Jen by mě zajímalo, jak to chcete provést vy, tady už jsem žádný návrh nenašel. Jak jsem psal výše, minulé volby ukázaly, že volení nových tváří není řešením, protože staré tváře vládnou z pozadí (a na kandidátky nikoho, koho by nešlo ovládat, vedle sebe vůbec nepustí). Můžete mluvit o změně volebního systému, ale opět se ptám - kdo ten systém změní? Zkorumpované Bratrstvo modré pracky nebo podplacený Syndikát třešní a růže?
12. 09. 2011 | 13:51

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Naprosto mimo. Nevíš vůbec nic o čínských reformách. Jak byly nastartovány a jak probíhaly a jak probíhají. Jen stále opakuješ své prázdné floskule.
Čínská ekonomika je fundamentálně ale i prakticky stále státní. A bylo tomu tak i v době startu reforem /subvence státních a komunálních podniků, systém dvojích cen, korporatizace bez privatizace, nízký stupeň libaralizace kapitálových trhů, protekcionismus, selektivní financování, vytváření umělých zón obchodu.../

Jediné co může člověk tvého formátu obdivovat na své konstrukci " čistého trhu" je téměř nulová cena člověka - individua - v čínském pojetí společenské smlouvy. Ale to je tradičně čínské pojetí - maximum kolektivní svobody při zachování individulní svobody maximálně na tak nezbytné úrovni, aby to bylo prospěšné kolektivu.

Věřím, že takoví jako jsou ty, nebudou mít nikdy na politiku vliv.
Takoví jak jsou ty - takoví rozkládají Západ./doufám, že alespoň pilně pracuješ a snažíš se konkurovat čínskému zaměstnanci - pracuj, pracuj...dopracuješ se tak k bídě..../

Prosba : Neraguj.
Díky.

Koplkop
Nepochopil jste zhola nic.
Zkuste zabrousit pod Beránkův blog - dal jsem tam pár čísel ohledně dynamiky úpadku Okcidentu a vzestupu Číny. Včetně náznaků příčin.

Naposledy - ČR je ve vztahu k Číně , coby samostatná země ničím. Není ani bodem, je jen jakýmsi satelitem Německa - z pohledu Číňana.
A taková je i mocenská váha samostatné ČR.

S lokalizací globalizace souhlasím - ale není zatím na pořadu dne.
Nejprve je nutno vypořádat se s realitou - pak lze směřovat k lokálním - autarkním /díky technologiím/, vysoce demokratickým / díky vzdělanosti/ a vysoce efektivním/díky kooperaci/ útvarům.
Jestli se nechá Okcident převálcovat Východem - nebude mít už žádnou politiku.
Ani ve směru té deglobalizace - lokalizace /jako vyjádření globu coby množiny lokalit dobrých k žití/.

Existují fráze, floskule, mrtvé hypotézy, ideologie...a pak také existuje realita.
Ta je neúprosná a žádá si, aby se šlo k fundamentům - pokud má být politika reálná a tím i úspěšná.

Všecky ty krize, zadlužení, nezaměstnanost, státní schodky, sociální vyloučenost....mají fundamentální základ.
Tím je kontinuální /a ze strany korporací asi i programové/ vzdávání se tradičních společenských smluv okcidentálních zemí a jejich nahrazování asijským fatalismem, asijským pohrdáním jednotlivcem a v konečné fázi i asijskou bídou a utrpením.

Pokud toto nechápete - je mi to líto.

Ale skutečně platí, že je VELMI národní /nacionální ? - národovecké ? / postoupit v této fázi vývoje určité kompetence centrální moci. /její kvalita je ale jinou věcí - zasloužila by si rozbor...ale je to na NÁS - abychom tam nevolili všechny ty kreaturky, kteří když prosadí české tvarůžky . tak si myslí, že splnili celoživotní úkol...bohužel skutečně fundamentální problémy umí formulovat málokdo...v tom je jistý pocit skepse na místě....stále jen handrkování o nepodstatných záležitostech...to není politika ...to je zmar...lidi s takovými předpojatými, vyprázdněnými a zastaralými názory...jako třeba vy...neschopni prohlédnout....vidět i za kulisy..../

Konec. Myslím si, že je to stejně marné.
Snad někdo jiný chytí tu jiskru poznání....
12. 09. 2011 | 13:53

český maloměšťák napsal(a):

Ještě doplněk.
To "nahrazování asijským fatalismem..."bylo asi lepší nahradit "import asijského fatalismu...."
12. 09. 2011 | 13:56

bez jiskry napsal(a):

český maloměšťák
genytální,
uz mate nobelofku ?

pekny den
12. 09. 2011 | 14:01

český maloměšťák napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/281988-zadluzeni-eu-v-pristim-roce-vzroste-na-83-3-procenta-hdp-odhaduje-evropska-komise/

Vy si myslíte, že je to proto, že Evropané jsou líní ?

Znovu - ta dynamika úpadku je daná něčím jiným, než je "lenost Řeků, Portugalců, Italů, Irů, Španělů, Islanďanů, Maďarů...Čechů ???"

Přemýšlejte. A volejte k zodpovědnosti. Čas běží. Neúprosně.
A slibům Číny není dobré věřit. Už mnohokrát přijeli, usmívali se, řečnili, slibovali...nestalo se víceméně nic.

Ale paralelně s nápravou fundamentů je třeba čistit i domácí svinčík.
Jinak by vše taky mohlo skončit tak, že se prostě jen bude rozkrádat větší koláč.
Což by pak bylo velmi neproduktivní - svěřovat národní kompetence EU - za takovéhoto stavu. Bez nějaké zjevnější dynamiky ve směru nápravy takovéhoto stavu.

/všimli jste si - KDO je proti tomuto předání kompetencí(nejprve to byli komunisté...a nyní to jsou.......:((((() - ale znovu - musí to být především ve směru mocenského posílení ve vztahu k fundamentu, ne JAKÉKOLIV kompetence...

...tedy víte KDO to je...kdo je "národovec", " euroskeptik" ....no - jsou to převážně ti, kterým by vyhovovala společnost jako množina otrockých bytostí, zmítajících se v nejistotě, jejichž jedinou vírou by byla víra v " neviditelnou ruku" /předtím to byla víra v komunismus/ - kterou by samozřejmě ale vládli oni - a třeba i jako čínští nebo ruští vazalové...takovým je totiž jedno - kdo na ně DELEGOVAL moc....takoví chtějí jen mumlat své psychopatické mantry a krást....
12. 09. 2011 | 14:12

český maloměšťák napsal(a):

bez jiskry
Za co ?
To by měl vědět každý...kdo nechce být jen tupým soumarem na jedné straně, nebo /zdánlivě vychytralým/ odsouzencem na straně druhé.
12. 09. 2011 | 14:17

ten zesílenej fičák napsal(a):

(po nevídane medyjální massaži)
jo,je to záblesk rozumu,
že by už návrat? se uvidí
Ona stejně hmota zvítězí nad myšlenkou.
jako vždycky.jde o to jen kdy,
halejujá
12. 09. 2011 | 14:19

Koplkop napsal(a):

český maloměšťák
!ale je to na NÁS - abychom tam nevolili všechny ty kreaturky,"
Nic jste nepochopil. Jste zaslepen svým Okcidentem a Čínou.
12. 09. 2011 | 14:30

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
hahaha, čínská ekonomika je státní a já jsem papež. čína je členem WTO, subvencování je zakázáno a ostatní země se proti němu mužou bránit vyrovnávacíma clama.. 90% čínských firem je soukromých. samozřejmě, že čínská totalitní vláda má poměrně dobrý makroekonomický nástroje, protože se o žádných reformních zákonech a rozhodnutích nemusí s nikým dohadovat v parlamentu. v číně funguje čistý kapitalismus a totalitní vláda. což je nekompatibilní stav a pokud činani neprovedou i politické refromy, jejich ekonomika nakonec zkolabuje. žádná vláda nedokáže řídit ekonomiku a udržovat jí v rovnováze tak dobře, jako trh a cyklické krize. čínani se stále považují za rozvojovou zemi v transformačním procesu a z toho titulu zcela neliberazovali např. kurz juanu, což ale je dlouhodobě neudržitelný. čínský ekonomický zázrak se muže sesypat jako domek z karet.
12. 09. 2011 | 15:02

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Rozhodující ekonomickou silou v Číně jsou státní banky, státní fondy a státní korporace. Což se projevuje mj. i v subvencovaných úvěrech s prime rate.
Neotravuj už.

Žádný čistý kapitalismus není. To je jen ideologická fikce. Pochopp už konečně, že sny, halucinace a vize nnikdy nebyly, nejsou a nebudou reálnými konstelacemi.
Ty si odporuješ v každé druhé větě. Jak může být čistý kapitalismus v totalitní zemi ? Kde komunistická byrokracie rozhoduje o směnném kurzu ? Když se jedná o ekonomiku exportní ?
Chápeš ta alespoň význam toho - co píšeš? Anebo jen poskládáš k sobě slova - a pak čekáš , jak na to druhý zareaguje ? A chytíš se jeho jedné věty...a tu pak cupuješ...ovšem zase takovými alogičnostmi a vysněnými, vyhalucinovanými reáliemi.

Neotravuj. Já už na tebe nemám teď ani čas - ani chuť.

Koplkop
Myslím si, že vy nejste schopen vylézt z eurofobistického a proklausovského zákopu.
Pokud to není způsobeno nějakou závislostí /finance, prebendy, placený diskutér.../- je mi vás upřímně líto. A nemyslím to zle. Pokud skutečně uvažujete takto sám - bez jakékoliv míry ovlivnění zvnějšku - je mi vás líto.
Zkuste se někdy zamyslet - že čas k životu je to nejvzácnější, co máte.
A pak se zamyslte nad tím, komu a jak ho prodáváte.

Na kom si myslíte - že je - aby si zvolil za své zástupce řádné a rozumné lidi ?
Na Ufonech ? Nebo na Marťanech ?

Apropo - pamatujete na vaši anabázi via pomazánkové máslo ? A na vaši hypotézu, že levicově smýšlející lidé mají nižší IQ ? /blog Zaorálek ???/
Předpokládám, že jako správný klausovec a eurofob jste voličem pravice ....což je také celkem tragikomickým vyjádřením via "národní český stát" současnosti..
:))

Co myslíte - je posílení euroatlantické vazby via Evropa s jedním telefonním číslem za účelem zvětšení mocenského potenciálu obchodní politiky Evropy - je to spíše pravicové....nebo levicové myšlení ?
A "nicnežnárodní " ČR - je to spíše produktem levicového - nebo pravicového myšlení ?

S vámi je jedna potíž. Místo odpovědí na otázky - které tady dokonce sám nahazujete /výběr euroelit/ - stále jen točíte flašinetem.

Z toho jednoho ale po chvíli začne bolet hlava. I když třeba ze začátku se ten flašinet poslouchat dal.
12. 09. 2011 | 15:25

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Na - bav se :

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_largest_companies_of_China

Abys neřekl , že jsem nelida.

Pro tvé línější kolegy je pak určen tento zdroj :

http://efmaefm.org/0EFMSYMPOSIUM/China-2010/papers/EFM2010_2.pdf
/všimni si zejména telekomunikací a bankovnictví.../
-----------
Obecně se ale velká část dat , pocházejících z Číny, dá považovat za data nepříliš validní./u listed companies je toto omezeno - zejména u těch , které se obchodují na NYSE, NIKEI/
Nevalidní data má v oblibě korupční stranickomafijní byrokracie. Protože mít výhradní přístup k validním datům je jednou z kompartaivních výhod těchto struktur - ať už působí v totalitních či demokratických státech.
Je to i problém ČR.

Tyto struktury se opírají zejména o občany, kteří se spokojí s nevalidními daty. S takovými daty, formulacemi, návrhy - které jim stranickomafijní /v podstatě fašizující/ struktury předhodí jako "pravdu".
Takoví občané jsou zárukou toho, že se mafijněstranické struktury udrží u moci, jejich moc poroste....
V prostředí ČR soudobé konstelace je pro tyto struktury ideálním stavem stav takový, kdy jim do jejich práce nebude "kecat" nikdo zvenčí - nebude je kontrolovat, nebude jim nic nařizovat.

Poskládejte si to jak chcete - stále to vychází takto.
12. 09. 2011 | 15:40

Koplkop napsal(a):

český maloměšťák
S Vámi je také potíž. Pokud Vám člověk nepřitakává, nesouhlasí s Vámi, nepřemýšlíte o čem píše, nečtete jeho odpovědi a již mu dáte nálepku, pak jeho slova překrucujete a nechápete smysl vyřčeného. Ostatně to tak bývá, i já sám s tím mám problém :-). Nepsal jsem, že levicově smýšlející lidé mají nižší IQ, psal jsem, že lidé s nižším IQ snadněji podléhají levicovým politikům, kteří svoji volební strategii mají zaměřenou právě na tuto vrstvu obyvatelstva.
Levicové nebo pravicové? A co takhle chytré nebo hloupé, prospěšné nebo škodlivé, slušné nebo sprosté. To mně připadá rozumnější dělení. Dnes již nemáme politickou scénu rozdělenou na levo, pravo, a střed. Nechceta snad tvrdit, že ČSSD je levicová strana a ODS že zastupuje pravicové voliče. To by jste mně pobavil.
"vylézt z eurofobistického a proklausovského zákopu." Co to je? Když mám jiý názor než Vy, tak jsem v nějakém zákopu? Jen jestli Vy nebudete v nějakém zákopu Okcidentovském. :-)
Dnes končím stejně pozorně nečtete, příště se polepšete.
12. 09. 2011 | 16:30

Eleshar napsal(a):

Koplkop:
Maloměšťák je zřejmě šílený, ale v lecčems má pravdu (připomíná mi trochu Cibulku). Pokud evropské země chtějí něco znamenat, musejí vystupovat jednotně jako celek. V tom není žádná připosranost, to je prostě matematika. Čína s jednou miliardou duší a polovinou průmyslových kapacit světa je prostě někde jinde než ČR. Je o řády významnější než Německo nebo Francie. Ale sjednocená Evropa se jí může vyrovnat - pokud přijme určité kroky (třeba si uvědomí, že hodnoty je třeba vytvářet a ne danit, tj. přejde ze společnosti služeb na společnost vědy a technologií, v tom průmyslu už Čínu asi nedoženeme, ale taky by nějaký byl prima).

Jak už tu někdo psal v blogu - EU má hromadu nešvarů, které jsou vskutku asi strašně drahé, některé jsou zřejmě i vyloženě blbé, ale jemu to pořád připadá jako poměrně nízká daň za primární přínos EU, a tím je, že se v Evropě už téměř 70 let neválčilo. 70 let v tak zrychlující se době je naprosto bezprecedentně dlouhá doba, tak dlouhé období míru v Evropě nenajdete snad od dob Římského impéria, možná vůbec nikdy v historii.
12. 09. 2011 | 16:44

český maloměšťák napsal(a):

koplkop
Koplkop napsal(a):
"....Levicové myšlení, protože je to myšlení větší části populace s nižším IQ, pak
bývá zneužito pár jedinci k manipulaci a následné diktatuře a autorativnímu režimu...."
25. 05. 2011 | 15:31

Je to váš výrok nebo ne ?
Proklausovštinu a eurofobštinu páně Koplkopa už vyhledávat nebudu...kdo se brodí bahnem, bahnem se umaže....
----------------------------------------------------------------------------------
Eleshar
V čem spatřujete šílenost ? Že se vysmívám lidem, které nazajímají fakta ? Kteří jsou v zajetí svách otrockých představ ?

Jste mimo.
Žádné dohánění pomocí high tech a know how se konat nebude. Uvědomte si, kolik ročně vyprodukuje Čína a Indie inženýrů, vědců...kolik z nioch studuje na Harvardu, na Massach. institut, na Cambridge...
Mimo to - korporace si už zvykly , že předání know how a tajemství výroby high tech výrobků je jakýmsi výpalným...jak se dostat na čínský trh - přes formální i byrokratický protekcionismus.
Dále - co si Čína nekoupí - to ukrade.
Velmi rychle - v globálním světě ztrácí čas význam. Co vznikne ráno v Silicon Valley - to se večer může začít aplikovat v Pekingu.

Také jen sníte. Sice alespoň částečně jste pochopil - podstatu problému, ale stále máte strach vyslovit to slovo - že jde o boj. Vedený ze strany Číny, spolu s 5. kolonou /některé okcidentální korporace/ nečestnými prostředky - prostředky mimo volný trh a obchod /který samozřejmě NIKDY a NIKDE nebyl volný - ani v antice/.
A který má z pohledu Okcidentu fatální dynamiku.

Evropu si musíme opravit sami. Nikdo to za nás neudělá.
Ta pohodička - kdy se lidé válí doma u televizoru anebo nadávají v hospodě - to musí skončit.

Šílený...hmmm...dobře, budu si to pamatovat - zatím jsem takovou nálepku neobdržel...
Ale myslím si pravý opak.
No - nevadí, alespoň že vám to zapálilo trochu...
:)))
12. 09. 2011 | 17:09

Čenda napsal(a):

Pan Tomský je Mudrc. Bohužel však mudrc samouk. Ti se vyznačují tím, že po dvou přednáškách a přečtení jedné knihy jsou už na politologii, ekonomiku, trh, dále si doplňte sami, znalci. Ale nikde se nedozvíte co vlastně vystudovali, na jaké Almamáter a co publikovali.
12. 09. 2011 | 18:54

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
státní banky nejsou rozhodující silou čínský ekonomiky. rozhodující silou čínský ekonomiky jsou soukromé výrobní podniky , které vyrábějí zboží především na export. soudruh kim čolk il má také státní banky a stejně tam mají hladomor.
12. 09. 2011 | 20:30

klaucz napsal(a):

český maloměšťák, šlapka,...
je radost číst vaše komentáře a nechat se jimi inspirovat. Jen čistá realite, vše logicky zdůvedněno, otázky jež nutí k přemýšlení. Vše bez ideologie, předsudků. Velice svěží a pozitivní energie. Komentáře převyšující upachtěné články blogerů.
V osobním životě bohužel málo chválím, neuznávám autority. V tomto případě, ale rád udělám vyjímku.
13. 09. 2011 | 20:42

český maloměšťák napsal(a):

klaucz
Děkuji. Šlapku neznám. :))

Mějte se.
13. 09. 2011 | 23:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy