Smrtelná past euforie

17. 09. 2011 | 12:19
Přečteno 7530 krát
Svět nikdy nebude dostatečně vděčný třem velkým mužům 20. století, kteří porazili komunismus. Ano, ten neuchopitelný triumvirát lidského ducha zná v naší civilizaci snad každý – politik, papež a pisatel, prezident Ronald Reagan, Jan Pavel II. a Alexandr Solženicyn. Avšak za nimi v rozmazané dálce se skrývá ještě jeden vítěz, ještě jedna nezřetelná osoba, postava bez tváře a beze jména: mudžahedín. Tvrdý a nelítostný válečník z vyprahlé pouště a nehostinných hor, jednou nezlomný afghánský horal bojující za nezávislost kmene jindy asketický arabský bojovník za novou internacionálu světového řádu Ummy.

Na rozdíl od nuzných obyvatel sovětského impéria, toužících po Západní materiální prosperitě trhu a svobody, puritánský bojovník koránu netouží po statcích tohoto světa, natož po volnosti, chce porazit nenáviděnou svobodu mamonu, pornografie a žen. Dobře zná svoji výhodu i slabost Západu, dobře ví, že každá civilizace má budoucnost jen tehdy, pokud udrží svou sociální soudržnost, čili svou obecně sdílenou civilizační víru, za níž stojí žít a umírat. Vždyť všechny mohutné říše zahynuly na vnitřní rozklad. A také sami mudžahedíni zažili nepředstavitelný omamný úspěch své víry na troskách sovětské techniky. Deset let vedli drsní muži pustiny partyzánskou válku proti vládcům unavené ideologie a změkčilým nedobrovolným vojákům z měst, jimž nakonec nepomohla ani jejich těžká obrněná technika. Možná dokonce, že mudžahedíny jejich vlastní vítězství i nečekaný pád ateistického impéria překvapil – místo nekonečného zápasu, pouhé desetiletí, možná ani neznali všechny souvislosti jeho rozkladu, jedno je ale jisté, úspěch inspiruje. Strategové mezinárodního džihádu vymysleli geniální plán – vlákat do afganistánské pasti i to druhé impérium Satana.

Měli ostatně dokonalý precedent, jak probudit zaoceánského Leviathana – japonský útok na Pearl Harbour. Uplynulo už deset let od šokujícího náletu unesených civilních letadel na newyorské obchodní centrum a sídlo americké armády. Už celé desetiletí beznadějné velmocenské války s partyzány, protože roztroušenou a pohyblivou guerillu lze zničit jen když nemá kam utéct a jen za cenu devastace civilního zázemí a masivního zabíjení, na které liberální demokracie nemá povolení. K tomu ještě donedávna problém války na dvou frontách dnes ve srovnání s minulostí tak nepředstavitelně drahé. Ze zpětného pohledu vypadá irácká okupace jako strategická chyba z euforie nad vítězstvím po dlouholetých konfliktech globálního zápasu ze sovětskou velmocí – Korea, Berlín, Kuba, Vietnam – tolikrát na hraně světového nukleárního požáru. Amerika přecenila svoji sílu, když se stala jedinou supervelmocí světa. Teď, vyčerpaná po finanční krizi a v hospodářské stagnaci nemá na dlouhodobý konflikt vůli ani peníze. Její evropští spojenci spíše symbolického významu ji postupně na válečném poli opouštějí.

Na rozdíl od sovětů však mají Američané za sebou i úspěchy. Světová síť i mozek internacionály (Al-Kajdy) je v rozkladu, teroristické útoky se opět odehrávají převážně v islámském světě a v Rusku, v tom západním jich znatelně ubylo. Podle amerických generálů se útoky Al-kajdy nakonec skutečně soustředily do Iráku (původně tam zřejmě nebyly) a jejich zásoba sebevrahů se vyčerpala. A v této zemi tří kmenů se po desetiletí vzájemného vyvražďování situace přece jenom pomalu konsoliduje a heterogenní společnost se učí spolupracovat. I letošní arabská povstání mládeže proti diktátorům, ať už dopadnou jakkoli, byla inspirována daleko víc západní stylem života a svobodou než touhou po pořádku muslimského bratrstva.

Západ stojí na třech pilířích, které se pomalu bortí – na tradici Athén, Říma a Jeruzaléma. Ale jen abrahámovský monoteismus vložil existencionální smlouvu s Bohem do srdce společnosti, jak říká vrchní anglický rabín Jonathan Sacks. Jen jeden národ vlastnil společenskou smlouvu a proto jediný přežil hrůzné útrapy starověku i novověku. Jen zde lze nalézt sílu k neustálé obnově civilizace, která by se jinak jako všechny říše dávno propadla do nicoty. Američané jsou národ s duší církve (Chesterton) a proto bude schopen revitalizace, tak jako to kdysi dokázal Izrael Jozuy, Ozeáše a Ezry. Je ovšem smutným svědectvím doby, že upadající Evropu dnes ovládají neojakobínští budovatelé a inženýři nového světa, kteří ani netuší, vyjádřeno slovy velkého českého básníka Vladimíra Holana, „že bez ryzí trancendentály, se nikdy nic, ach nikdy nedostaví.“

Týžden, 12. 09. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

On napsal(a):

Cit.: "Svět nikdy nebude dostatečně vděčný třem velkým mužům 20. století, kteří porazili komunismus. Ano, ten neuchopitelný triumvirát lidského ducha zná v naší civilizaci snad každý – politik, papež a pisatel, prezident Ronald Reagan, Jan Pavel II. a Alexandr Solženicyn."
Prezident Reagan tak brilantně porazl komunismus, že se z toho USA do dněška nevzpamatovaly. Ještě jedno takové vítězství a jsou ztraceni
17. 09. 2011 | 12:42

irinek napsal(a):

Pane Tomský,
"...triumvirát lidského ducha...Ronald Reagan..."
To snad nemůžete myslet vážně.
17. 09. 2011 | 12:47

Bunny napsal(a):

to irinek:
Aspoň je zde otevřeně uvedeno, kde se autor duševně inspiruje. Pak se nelze divit plodům jeho ducha.
17. 09. 2011 | 12:49

Béda napsal(a):

Tomský

kde jste byl se svým nedělním kázáním v době, kdy se západ na věčné věky sbratřil se saudskoarabskými wahhábistickými diktátory, kde jste byl kdy podporoval mudžáheddíny, kde jste byl v době podpory kosovských muslimů?
17. 09. 2011 | 12:51

stále rebel napsal(a):

Škoda více slov na dresu tohoto politruka.
17. 09. 2011 | 12:55

Grandgousier napsal(a):

Pane Tomský, vaše schopnost být politrukem lidské hlouposti, zpátečnitví neudivuje.
Tak jste opět vystavěl monumentální pomník, patrně v reálu převyšuje i onu rezavějící a drolící se Vlast nad Volgogradem. Za triumf lidského ducha mohu považovat Erasma Rotterdamského, Umberta Ecco, Milana Kunderu, Jaroslava Seiferta, Václava Havla, i Solženicina s tisíci jemu podobných, Brooka, Kanta, Hegela, Marxe,
pana Nováka odvedle, který přežil Gulag a stal se moudrým mužem, stejně jako pana Firstla, odnaproti, který přežil koncentrák a vězení z počátku padesátých let a dodnes ztvrdí, že nic nepochopil ač vystudoval několik universit. Za pádem komunisamu jistě nestojí nějaké tři osobnosti, jistě ne Papež, Reagan a Solženicin, resp, jistě ne oni na porvních místech. Pády režimů se nedějí, což byste měl vědět, díky nějakým třem osobnostem, ale jakýmsi kolektivním úsilím mnoha tisíců ospobností. Pokud jde o pád ruského imperiálního socialismu, pak asi stejně efektivní a synergickou s americkou politikou zbrojení bylaq německá východní politika a především rozkladnost brežněvovswkého režimu s jeho neofeudálními tendecemi, ostatně jeho byste byl vzorným mluvčím...K čemu to vedlo, je dnes zřejmé. Je s podivem, že jste kdekoliv a kdykolicv mohl být vysokoškolským učitelem, spíše bych Vás očekával v oddělení propagandy na nábřeží.
17. 09. 2011 | 12:57

Minorita napsal(a):

Bože, to jsou zase mentální výkaly...Je příznačné, že ti, co by měli mlčet, nemají co říci, či ti, co mystifikují už z podstaty, mají největší touhu svět obohatit o svá nepostradatelná moudra.
Výše je vidět, jak to dopadá, když má někdo "velké oči" a jen nadpis přesáhne intelektuální možnosti autorovi. Bohužel pro společnost nejen v zdejších šířkách, sázka na prázdno je v kurzu a vítězí...
17. 09. 2011 | 13:06

český maloměšťák napsal(a):

Soucítím s akcionáři firmy, která platí za takovéto příspěvky.
A současně jim radím - aby v zájmu ochrany svých investic něco podnikli.
Jinak budou tratit.
17. 09. 2011 | 13:12

recaptcha napsal(a):

ano grandgousier,píšete mi z duše.snad bych ještě přidal gorbačova.ale to by si pan tomský musel vyrvat mozek z hlavy,aby něco takového řekl.viděl jsem tohoto politruka jednou vystoupit v národním divadle při té stejskalově a sedláčkově taškařici a je to síla.ale i takoví lidé jsou třeba,abychom věděli proti komu se vymezovat a bojovat.tady vidíte,jak může i zdánlivé vzdělaný muž blábolit...
17. 09. 2011 | 13:13

minatomirai napsal(a):

Člověk žasne, jak se vedle těch titánů 20. století dostal jednooký mula Omar, na jehož hlavu je vypsaná odměna 25 milionu dolarů, který je všechny (včetně těch tří, pokud ještě žili) obelstil u Tory Bory, když vesele uháněl na svém 50ccm mopedu do západu slunce, s ve větru se třepotající černou páskou přes nevidoucí oko - vstříc svobodě.

Takže pane Tomský, z příběhu statečného muly Omara je zřejmé , že mudžahedín ví velice dobře, co je to svoboda.

P.S.
Ronald Reagan byl sice charismatický, ale během své nepochopitelně dlouhé admistrativy věděl zřídkakdy, co dělal či co se dělo okolo něho.
17. 09. 2011 | 13:16

Varnsdorfík napsal(a):

Pane Tomský, vy jako myslíte ten úžasný západ co teď chodí žebrat ke komunistické číně a k Putinovi o další půjčky aby nemusel vyhlásit bankrot a rozprodat to co zbylo???

Nejhorší jsou tyhle čecháčkovské korouhvičky co píšou jak se líbí pánům a potom se celá republika divíme co všechno je u nás možné
17. 09. 2011 | 13:19

minatomirai napsal(a):

Je s podivem, že jste kdekoliv a kdykolicv mohl být vysokoškolským učitelem, spíše bych Vás očekával v oddělení propagandy na nábřeží.
-------------------------------------------------------------------------------------
Myslím, že je víceméně držen mimo přednáškové síně z jeho krátkého CV na této straně. Zabýval se výzkumem, což se většinou děje v hlubinách archívů, a to doslova i metaforicky.
17. 09. 2011 | 13:22

Martin Konvička napsal(a):

Pane Tomský,
Vím, že jsme na jedné straně, a přesto musím polemizovat.

U Ameriky nejde o přecenění síly, ale o vnitřní rozklad. Příliš mnoho lidí, mnohdy ve vlivných pozicích na školách, v úřadech a médiích, si tu zemi - respektive "západ" jež reprezentuje - už desítky let přeje oslabit. Spojí se proto s kýmkoli, naopak s příslovečným "prostým Američanem" se neshodnou na ničem. A bez podpory domácích kulturních elit, a mladé generace, se civilizační zápas vyhrát nedá.

Přidejme pokrytectví, které v USA, a jinde na Západě, vidíme na všech stranách. Pokrytectví, které Bushovi zabránilo jasně pojmenovat nepřítele, čehož jen využili demokraté v čele s Obamou.

Konečně, ty tři pilíře. Ano, jsou zborcené, ale možná jsou zborcené i proto, že jsme je přestali chápat. A akcentujeme tu jeden, tu druhý (jako americká pravice křesťanskou morálku na úkor antické radosti ze života, a naopak), aniž bychom mezi nimi hledali rovnováhu, přičemž jen díky té rovnováze býval západ kdysi silný.

Rezignovali jsme na kultivaci našich hodnot, a teď, když vlastně žádné nemáme, se mnozí snaží obracet do minulosti, místo aby hleděli dopředu. Má to spoustu příčin, mohli bychom o nich mluvit dlouho. Mohli a musíme, protože bez renesance západu, třeba v jiné podobě než před 50 či 100 lety, Západ zanikne.
17. 09. 2011 | 13:22

voroshilov napsal(a):

Mno...cim dal vice sovetolog upada do vlastni virtualni reality,ten marast nema cenu komentovat,leda ze by nekdo mel vecne pripominky.
17. 09. 2011 | 13:24

Martin Konvička napsal(a):

A neutrální poznámka.

Ten vnitřní rozklad je vidět na místních trollech - rasista "miratomirai", který hájí šáriu v rodinném právu pro britské dívky, a "český maloměťák", který už ani nevím, co provedl.
Dle slovníku Evropané, jedni z nás, dle světonázorů CENZUROVÁNO. Co dělali v Aténách s občany, kteří neuznávali základní hodnoty své polis? Nakolik si vzpomínám, dostávali na výběr mezi vyhnanstvím a pohárem bolehlavu.
17. 09. 2011 | 13:26

MInorita napsal(a):

PS:
Jestli ve VB university tohoto typu produkují podobné duševní titány, tak se nedivím ničemu... A že autor dokonce přednášel na místní VŠ ?
Ale no tak, takových kanónů s obdobnou intelektuální výbavou v Čechách je :-)))
17. 09. 2011 | 13:32

Realista napsal(a):

Pane Tomský, jako vždy jste to správně rozkryl a vidíte do toho. Nicméně už o vás víme a jdem po vás. Už se vám to krátí...
https://www.youtube.com/watch?v=UjW9qh0kyFg
https://www.youtube.com/watch?v=-f978x-kYac
17. 09. 2011 | 13:34

voroshilov napsal(a):

Ubohost Tomskeho je pruhledna uz z prvnich radku,XX stoleti musi bejt predevsim vdecne za Lenina,Trockeho,Churchilla,Stalina,Rooswelta,Ghandiho,Kennedy a Luthera Kinga ktere zmenili a tvarovali svet.Te dva bridilove a vatikanska klika v tom hrali pramalou roli.
17. 09. 2011 | 13:35

Ahmed napsal(a):

Tady transcendentála není pouze čistý konzum a řev těch co o něj postupně přicházejí tím jak se žije na dluh.

Evropa je v hajzlu no a co? Byla už několikrát mrtvá. Pak přijdou zas jiní kádři a jede se na novo.

Salam alejkum. Ahmed
17. 09. 2011 | 13:36

voroshilov napsal(a):

Autor jeste zapomnel Gorbaceva,Havla,Sacharova,Mussoliniho,Hitlera,Brzezinskeho...to je povedena rodinka nepratelu sovetskeho komunismu.
17. 09. 2011 | 13:41

český maloměšťák napsal(a):

Martin Konvička
Takové jako jsou oni - kteří vedou bitvu s nesprávným nepřítelem - a tak stojí na straně toho skutečného - takové v Římě nechávali ukřižovat.
Dnes je však jiná doba. Žijeme ve světě přeci jen o něco humánnějším.
Dnes tedy mohou svobodně své bludy šířit.

Věřím, že mají velmi malý počet posluchačů /doufám, že jen tři nebo čtyři/.

S bolehlavem jste mimo. Sokrates nezávaděl nové bohy a nekazil mládež. Jako to za peníze daňových poplatníků činí jistý pan biolog Konvička /nebo za co ty daňové transfery pobírá/.
Ostrakizován byl např. i Perikles./ve srovnání s ním jste nula/

Měl byste přestat kecat do věcí, o kterých víte tak akorát z pohledu z okna vagonu 2. třídy. Zesměšnujete jak sebe - ta i "svou věc".
Konáte tak ve směru obého medvědí službu.
Vaše věc.

Mrzí mě, že se nechávám - takovým jako jste vy, vyprovokovat.
Doporučuji ostatním - aby tak neučinili.
To chtějí - takoví ti Konvičkové etc ....odvracet pozornost od skutečných a fundamentálních problémů...a když narazí na chytřejšího než jsou oni...jen sprostě provokují /někdy ale jen povykují/.

Maucta, Konvička.
17. 09. 2011 | 13:47

Cstovatel napsal(a):

Grandgousier:

Vy považujete triumf ducha Marxe? Toho bezduchého zastánce totalitní ideologie,který ve světe rozšířil zvrácenost jménem komunismus. Toho levicového fanatika, který do světa vnesl "třídní boj".
17. 09. 2011 | 13:50

Dr. Laikus Demokraticus napsal(a):

TO SI DĚLÁTE LEGRACI, ne?

Komunismus se porazil sám, svou ideologickou liknavostí a všeobecnou uzavřeností. Vzpomeňme si na rok 1968, nikdo nám nepomohl...a zase by nás v tom nechali, včetně všech jmenovaných. Takže komunismus ve skutečnosti asi nezáměrně demontoval Gorbačov, zatímco Reagan demontoval USA, jak dnes vidno z jejich obrovských ekonomických a politických potíží. To je Reaganovo pravé dědictví, mudžáhedín pak nemá s Janem Pavlem II, ultrakonzervativním fundamentálně laděným charismatikem, společného vůbec nic. Nijak jsem si podobné figury neoblíbil, ale přece jenom alespoň rétorikou je bývalý papež z dost jiného světa, nemyslíte?

Ne, vy asi opravdu NEMYSLÍTE...
17. 09. 2011 | 13:51

voroshilov napsal(a):

Zajimave jestli taktez obdivuje Tomsky Napoleona,Bismarka a Kaisera?
17. 09. 2011 | 13:51

voroshilov napsal(a):

Pred par dny drzeli cely den ve strachu Kabul pouhe 5 atentatniku,tomu ja rikam"prece Americane dosahli vice uspechu nez Soveti"!
17. 09. 2011 | 13:55

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

Soudruhu voršilove proč jsem pleteš břídili typu Lenin,Trocký a Stalin, který akorát mají na svědomí tisíce mrtvých.
Co změnil Kennedy nebo Roosevelt, nic. Zatímco Regan přispěl k pádu komunistického režimu a změně v celé východní Evropě. Ještě ve výčtu Tomského osob, které se zasloužili o pád komunismu a významným postavám 20. století, chybí Margaret Thatcherová, která se o pád komunismu zasloužila stejně jako Regan a víc než Solženicyn.
17. 09. 2011 | 13:56

stehno napsal(a):

Ta opěvovaná Amerika už je vyčerpaná, slušně řečeno jako starověký Řím, V čem je ta její přednost? Ty jejich rituály před vlajkou - nemá to analogie v 30. letech 20.stol?
17. 09. 2011 | 13:57

Martin Konvička napsal(a):

maloměšťák:

Lichotí mi, že mě srováváš s Periklem - není zlé být vedle něj nula.
Něco ti pošeptám to ouška: ty jsi nula ve srovnání se mnou.
Já vedle Perikla, ty vedle Konvičky. Nula od nuly pojde.
17. 09. 2011 | 13:58

Cestovatel napsal(a):

Dr. Laikus Demokraticus:

Zdejší inteligenti tady spojují Regana a současnou krizi se, kterou nemá nic společného. Počátky krize, když už vás to tak zajmá jsou v době vlády Billa Clintona

http://ekonomika.idnes.cz/vinici-krize-sefove-fed-george-bush-bill-clinton-a-stovky-dalsich-pht-/eko-zahranicni.aspx?c=A110126_181432_eko-zahranicni_jvo
17. 09. 2011 | 13:58

xxx napsal(a):

Spojovat do stejne kategorie Reagana, Jana Pavla II. a Solzenicina muze jen ....!
Ze utok na Irak, prekracujici realne moznosti rozpoctu USA a de facto valku na dvou frontach byla chyba uznavaji dnes i Amici/tedy bez ceskych "expertu"/.
A ceska "pravice"?
Smes exkomancu zkrizenych s narodovci z duvodu snahy o zachovani nakradeneho.
17. 09. 2011 | 13:59

český maloměšťák napsal(a):

Komunismus nikdy nikde neexistoval.
Možná u Hutteritů.

Bludy, bludy....prázdné floskule...výroky o Marxovi těch, kteří v životě Marxe nečetli...

Toť také ti , co rozkládají Západ. Načichlí asijským kolektivistickým duchem. Neboli - věřím tomu, co mi nakuká páterek nebo můj skupinový vedoucí tu v "Mladých Modrých Ptácích", tu v Protiislámské lize" ...tu mi to přes média do kebule pošle Kmotříček Národa.
Budiž k nim Číňan jednou milosrdný.

Za Reagana dosáhla dynamika subvencí /daňových , v podstatě - sociálních transferů farmářům rekordní dynamiky, počet ministerstev se zvýšil, také počet federálních úředníků.../.
On nastartoval dynamiku zadlužení země - proto, že nepochopil to, o čem hovořil ve vztahu k globalizaci Kennedy. /možná , že pochopil, ale jeho přátelé v byznysu a ve financích mu přiskřípli tipec/.

To Reagan pomohl stvořit Bin Ládina.
Když už jsme u toho.
Za peníze amerického daňového poplatníka - a za cenu zadlužení Američanů.

Mějte se, bojovníci s chimérami....v podstatě spolupracovníci skutečného nepřítele Západu.
Je mi z vás nanic.
17. 09. 2011 | 14:00

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
O hodnoceni skutku tady nejde,Lenin Trocky a Stalin zalozili novy stat ktery pred tim a potom nemel obdoby,a celkem zmenil svetove dejiny.(Take dik Stalinu jeste pises cesky a Tomsky nehleda sve zidovske rodice jenom v nemeckych ucebnicich dejepisu).
17. 09. 2011 | 14:01

Martin Konvička napsal(a):

stehno:
S vyčerpáním "Ameriky" souhlasím; jen bych v tom nekoupal samotnou Ameriku, a přidal bych západní Evropu, a Kanadu ... prostě euroatlantický Západ. Neboli, ano, USA jsou v dupě, ale my tam jsme s nimi.
Je to důvod k radosti? Myslím, že naopak. Protože nemůžeme přemýšlet jen o tom, co bylo, ale i o tom, co bude - a co by mohlo být.

Neboli asi takto: ten vyčerpaný Západ v sobě pořád nese potenciál (ve věcech "velkých", jako je věda a technika, i "malých", jako jsou vztahy mezi lidmi, chování ke slabším, k přírodě...), který stojí za to uchovat. Pretendent trůnu, radikální islám, v sobě nic takového nenese. Ano, jsou tací, kdo v islámu jakési klady vidí - nevědí, o čem mluví. Západ je v troskách, ale záleží jenom na nás, co na těch troskách znovu postavíme. Nemusíme ovšem stavět nic. A potom pánbůh s námi, protože islámskou alternativu vidíme v Somálsku, Afgánistánu, Jemenu...
17. 09. 2011 | 14:03

český maloměšťák napsal(a):

Martin Konvička
Už jste spadl do osobních útoků ...a opět - jak to v tomto stavu u vás bývá zvykem...začínáte tykat /klasické umělé navýšení nedostatku ega/.

Soudruhu Konvičko /asi jste si tak tykali i jinde/ - soudruhu Konvičko - ty jsi velmi kontraproduktivní. /až na ty tři čtyři podobně postižené jako ty/.
Víš proč ?
Ty tu propagandu děláš špatně. Takovým tím sedláckým, zastaralým způsobem.

Lidé už jsou přeci jen o něco dál....měl bys to sebereflektovat.

Co včera večer - spočítal jste důkladně všechny můry ? A co - nepřebývá náhodou jedna ?
:)))

Nereagujte - musím teď jet za byznysem. Kontrola portfolia.
17. 09. 2011 | 14:08

Cestovatel napsal(a):

Mezi významné osobnostem XX. století patří:

Churchil,Charles de Gaulle, Roosevelt,Ghándí, Dalajláma, Regan,Gorbačov a Thatcherová

Všechny tyto osobnosti měli přesah i mimo svůj stát. Churchil,Roosevelt a de Gaulle se zasloužili o pád nacismu v Evropě, Ghándí a Dalajláma ovlivnili mírová hnutí po celém světě, Regan, Gorbačov a Thatherová se zasloužili o pád komunismu ve východní Evropě.
17. 09. 2011 | 14:09

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
Sodruzka ucitelka,prosim prosim,otazka jak de Gaull se zaslouzil o pad nacismu?
17. 09. 2011 | 14:11

Grandgousier napsal(a):

Cestovatel. Jistě, Marxe. No je zřejmé, že pro Vás bude i Ježíš komixovou postavou, Jan Hus i Lutter. Myslím, že jste četl Marxe, pokud vůbec, je v nějaké stalinské verzi. Sovětský socialismus a jeho normalizační verze s Marxem má společného málo, nic, zato má ho hodně společného s pravoslavím a ruským imperialismem, hloupostí a lumpenproletářským neofeudalismem. Nechytejte se hesel, jejichž obsah neznáte, možná se dopouštíte omylu až oidipovského.
17. 09. 2011 | 14:12

jája napsal(a):

Pane Tomský, Vaše vyzdvihování malých mezi velikány, Reagan, který nevěděl, co jiní jeho jménem činí, šéf Vatikánské mafie a Ruský dosident, kde máte Churchila, Gándího, Hitlera, Lenina, Gorbačova, Mao ce Tunga, Rooswelta a\y další, kteří byli skutečnými velikány třebas v negatním slova smyslu. Můžete klidně žvanit své bláboly a myslet, že jim tady lidé uvěří. Oni Češi o vyplachování mozků něco vědí, již 70 let to trvá a stále je skupina lidí, kteří ne a ne věřit, ve smylu slova o víře, věřit kecům politiků a politologů, všemožných mesiášů o dobru pro lidi. Stačí si poslechnout Hitlera a jeho projevy o boji proti bolševizmu, tak můžete tleskat, nebo Stalina o boji...., či Šaškozyho o ochraně civilistů, to je z poslední doby. Stále stejné lži pro masy a stejní lidé, kteří to masám mají vtlouci do hlavy. ...uý se mi chce zase zvracet.
17. 09. 2011 | 14:12

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

Stát, který něměl obdoby v násilý a tyranii vlastního obyvatelstva. To co jste napsal by se dalo napsat o jakémkoliv státu který vzniknul ve 20. století.
A že bez Stalina by jsme tu nepsali česky to je hloupost. Protože pokud by nás neosvobodil Stalin tak by nás osvobodili Západní spojenci a dnes by jsme na tom byli o hodně líp.
17. 09. 2011 | 14:12

Grandgousier napsal(a):

Cestovatel. Jistě, Marxe. No je zřejmé, že pro Vás bude i Ježíš komixovou postavou, Jan Hus i Lutter. Myslím, že jste četl Marxe, pokud vůbec, je v nějaké stalinské verzi. Sovětský socialismus a jeho normalizační verze s Marxem má společného málo, nic, zato má ho hodně společného s pravoslavím a ruským imperialismem, hloupostí a lumpenproletářským neofeudalismem. Nechytejte se hesel, jejichž obsah neznáte, možná se dopouštíte omylu až oidipovského.
17. 09. 2011 | 14:14

jája napsal(a):

cestovatel - vaše znalosti dějin jsou na hraně 5 a 6 tř. pomocné školy v Postoloprtech.
17. 09. 2011 | 14:15

stehno napsal(a):

Martin Konvička
V ty hodnoty západní Evrpoy už snad nikdo nevěří - jak by pak mohli vzniknout takové události jako II.světová válka. - o co byli Evropané odlišnější?
Dějiny Evropy jsou plné válek ( a to i v dobách, kdy se skoro 100 % populace hlásilo ke křesťanství).
17. 09. 2011 | 14:15

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
Aha,uvedli mne do omylu prokleti bolsevici.
Samozrejme ze Vas s husarem za pouhy rok osvobodili americane a francouzy(!)kdyz to za 4 roky nedokazali neschopni rusaci!
Sklanim se pred vasi moudrosti!
17. 09. 2011 | 14:18

Grandgousier napsal(a):

Cestovatel. Vzhledem k tomu, že český jazyk obrodili především rakouští Němci, patrně by vše bylo jinak.
17. 09. 2011 | 14:19

Cestovatel napsal(a):

jája:

Vy vyzvyhujete tyrany? Jestli byl Regan malý a nepatří mezi velikány tak mezi ně nepatří ani Mao-ce_Tung kterému jediné co se podařilo je zbídačit miliony lidí ani Lenina za totéž. Váš výčet je značně tendenční. Spírku převážně levicové orientovaných osobností (kromě Churchila) doblňujete partičkou tyranů. Kde máte Thatcherovou,de Gaulla,Konráda Adenaura, Eisenhowera a další kteří také významě ovlivnili XX.století
17. 09. 2011 | 14:22

Grandgousier napsal(a):

voroshilov. Nejsem si jistý, zda lze psát o osvobození, ono to nebylo daleko od dělení Polska, resp. Pobaltí či Finska- ani vojensky ani kulturně. Prostě to byla okupace či anexe území na etapy a pokud by sovětský režm vydržel, patrně bychom dnes měli dvojí nápisy, i azbukou psané a prezident by nesl hrdý titul gubernátora. Pátá kolona je tady víc než slušná.
17. 09. 2011 | 14:23

Cestovatel napsal(a):

jája:

Zato vaše znalosti historie nedosahují ani prvního stupně základni školy.

Je zábavné jak mě, který má vystudovanou historii na vysoké škole poučuje nějaký nýmand z internetu že mám znalosti na úrovni základní školy.
17. 09. 2011 | 14:25

Grandgousier napsal(a):

STEHNO. Právě proto ty západní hodnoty vznikly, to ale nepochopíte.
17. 09. 2011 | 14:25

voroshilov napsal(a):

Je Cestovatel nejaky placeny komik?
Asi bohuzel neni,takovy uroven dnesniho ceskeho skolstvi,ten ovsem nepropadl u maturity z matiky ale ze vsech predmetu,skonci u lopaty.
17. 09. 2011 | 14:25

Martin Konvička napsal(a):

stehno:
Nechejte toho nihilismu.
Já i Vy jistě známe hodně Evropanů. Nejsou snad přátelští, solidární, pracovití, obětaví, zvídaví ... atd.? Ti moji ano, aspoň většina z nich.

Že vznikla nějaká válka?
Válek bylo. Psychologické a společenské příčiny známe - národ, otřesený masakrem ve Flandrech, zbavený svých nejlepších synů a následně ponížený poválečným uspořádáním (nejen v zahr. politice - vemte si zadlužení, ztrátu úspor, všechny ty během války zmrzačení muže a nevěrné ženy...), naletěl "prorokovi", který uměl perfektně vystihnout všechnu tu bolest - a tvrdil, že na ni má náplast, že líp. Bohužel to byl duševní mrzák, ten "prorok"; nikdo jiný ale nebyl k mání. Byla to válka jako mnohé jiné, jen holt vedená efektivními technologiemi.
Každá kultura a civilizace má své "Druhé světové". Jsme hodně sebestřední, s tou naší evropskou vinou.

A přece - není na světě civilizace, která by tak pečovala - alespoň in verbo - třeba o kulturní dědictví (a nejen "naše"), přírodu (opět, nejen "naši"), sociálně slabé a nemocné (a opět, nejen "naše").
Pochybujete? Zajeďte si do Ruska, do Číny nebo do Indie. Tam teprv - až se rozkoukáte - uvidíte lhostejnost, tvrdost, sobectví. Přemýšlejte o afrických národních parcích - kolik z nich by existovalo bez "bílého" muže? O všech těch nemocnicích, očkovacích programech, misiích. Já vím, možná to všechno dělá víc škod než užitku, ale která jiná civilizace se kdy SNAŽILA škodu nedělat?
17. 09. 2011 | 14:26

Cestovatel napsal(a):

Grandgousier:

Palacký nebo Dobrovský byli rakouští Němci?
17. 09. 2011 | 14:28

voroshilov napsal(a):

Grandgouiser:
Dost uboha demagogie,za 40 let socialismu nikde nebyli dvojazycne napisy v azbuce a nikdo jsem ani do Polska nikoho s titulem gubernator,mistodrzici nebo rissky protektor neposilal,lhari!
17. 09. 2011 | 14:30

stehno napsal(a):

Pane Martie Konvičko a není to jen důsledek dvou až třísetleté nadvlády onoho bílého muže?
17. 09. 2011 | 14:32

Martin Konvička napsal(a):

stehno: co přesně?

Předpokládám, že jste též "bílý". Jinou možnost nemáte. Pokud nějak přepjatě vnímáte "vinu západu", ničím tím nepomůžete.
Za prvé - všechny civlizace a "rasy" mají své máslo na hlavě (a mnohé víc, než západ), a za druhé - alternativa je Somálsko nebo Pákistán, nebo Haiti nebo Kongo.

Plus, pls., říkejme "bílý muž" v uvozovkách - nejde o barvu. Dnes se za západ bijí spíš nebílí lidé - plukovník A. West, spisovatelka Hirsi Ali, publicistka Wafa Sultan, například.
17. 09. 2011 | 14:37

stehno napsal(a):

Martin Konvička:
myslím, že základní lidské hodnoty uznává každý člověk (Homo sapiens sapiens), to ostatní z nás už dělají naši "vůdci", kterým bohužel často podléháme.
Každá země si prošla jinou historií a proto nelze srovnávat ani dnešní legislativu na od sebe vzdálených koncích světa. O zmiňovaných státech - historicky v tom mají prsty "bílí muži" - nebo se mýlím?
Pákostán - část bývalého britského Indického císačství, Somálsko složené z Italské a anglické kolonie atd, Kongo - soukromé panství belgického krále, atd.)
17. 09. 2011 | 14:48

Vico napsal(a):

Volatilita Tomského myšlenek zřejmě plynule přešla do trvalé duševní recese. Výběr triumvirátu, který se zasloužil o pád ruského impéria připomíná text jedné přisprostlé písničky. Část ocituji :

Papež,papír, prdel
jak se to rýmuje:
Papež - to je víra
V prdeli je díra
papírem se utírá
jak se to rýmuje...

V tom je ta nádhera demokracie. I ex-sovětolog Tomský, který se přetransformoval v duševního sebevražedného mudžahedína v prášku/uvést do varu a za neustálého míchání metličkou nechat deset minut povařit/, nám tu může rozdávat svá moudra.
17. 09. 2011 | 14:48

Stařeček napsal(a):

jak se tak koukám, zase tu máme každý své bohy a Cestovatel tomu tady dává korunu. Ono nezáleží kdo, hlavně aby nás někdo osvobodil, že ano. Nebýt tehdejšího SSSR, západ sám by Hitlera nikdy neporazil a až by padl bez toho SSSR ten západ, patrně by přišla na řadu i USA. To by už ovšem Československo a jeho obyvatelé dávno neexistovali. Já myslím, že i sám západ a USA potřebovaly ty miliony sovětských vojáků, jako potravu pro ty kanony.
17. 09. 2011 | 14:55

Martin Konvička napsal(a):

Stehno,
Mýlíte se docela dost.

1. všichni jsme stejní, mění nás vůdci
Ano, i já zastávám existenci prazákladní a sdílené "human nature" (což není až tak samozřejmé, mnozí zejména humanitní vědci to popírají). Ale též její vnitrodruhové variability - etnické, populační, i individuální, a též její proměnlivosti třeba selektivním párováním.
V důsledku toho všeho stejní nejsme - můžeme ale hledat sdílené rysy, nebo nastavit společnost tak, aby se v ní, různosti navzdory, dalo žít.
A společenské uspořádání, trvá-li dost dlouho, zas může měnit lidskou podstatu.

Vezměte islám (ale můžete třeba hinduismus nebo konfucianismus, já se islámem zabývám, proto jej volím jako příklad). Společnost po staletí selektovaná na ženskou podřízenost A mužskou indoktrinabilitu A rychlé množení A absenci romantické lásky. Výsledky známe - typický "Arab" (všimněte uvozovek!) jako neustále frustrovaný, navenek pyšný, uvnitř po lásce a uznání toužící, agresívní bolestín.

2. prsty bílých mužů
Mají, ale jsme strašně sebestřední, bereme na sebe i věci, s nimiž nemáme co do činění.

Pákistán - SZ Indie - byl po 1000 let bojištěm dvou civilizací. Milionové genocidy, opakovaně vybita celá města, opakované masakry elit. Přemnožování všech přítomných jako jediný způsob, jak přežít. Když tam přišel "Bílý muž", někdy v 1700s, místní vládcové RÁDI přijímali jeho ochranu - výměnou za značnou autonomii. Jeďte se tam podívat, ten britský nátěr tam je, ale je malinký, v oborech do té doby nových (např. železnice, něco státní správy). Trval ostatně krátce. Sledujte i vývoj poté - srovnejte si ekonomické apod. statistické ukazatele Pákistánu a sousední Indie. Stejní lidé, stejný jazyk, 5000 let společných dějin..

Somálsko totéž. Jak dlouho bylo evropskou kolonií - a co tam bylo předtím? Islám tam přišel tuším v 8. století. Pak se 900 let zabývali pirátstvím, loupežemi, obchodem s otroky, trochou pastevectví. Jen se holt vrátili, kde byli.

Kongo - ať nemluvíme jen o islámu - bylo belgické s bídou 70 let (1890s - 1960s). Z toho prvních 20 let trvala základní explorace, zmapování, stavba železnic. Teď mají 50 let samostatnost - a z toho tak 30 let byli miláčkem západních investorů. Opravdu není naše vina, jak fungují.

Co z toho plyne?
Že západní sebenenávist je k ničemu.
17. 09. 2011 | 15:07

voroshilov napsal(a):

Starecek:
Tss,to mu nesmis rikat,dnes se na zakladce uci zcela jinak.
17. 09. 2011 | 15:10

Necestovatel napsal(a):

Cestovateli - nás by osvobodili západní spojenci???? A proč nás tedy v Mnichově předhodili Hitlerovi a zadarmo??? Proč nezasáhli když slyšeli o zvěrstvech Hitlera během války, o koncentračních táborech aj.??? Řeknu vám to pane, Pokud Hitler likvidoval židy, cigány a taky Čechy, hlavně komunisty, pokud táhl ruskem a ukrajinou a nechával tam jen spálenou zemi a oběšené na stromech, tak západ spokojeně přihlížel.
Teprve až když v roce 44 bylo jasné že stalina nikdo nezastaví, a hrozilo že zavede komunismus až po břehy atlantského oceánu, tak honem přispěchali aby urvali pro kapitalistický svět alespoň kus Evropy. A že se Němci v podstatě vzdávali Američanům bez velkého boje, zatímco s Rusy bojovali do konce se taky ví.

Pane, komunisti byli v mnoha ohledech prevíti. Ale když budeme místo mozku používat ideovou zaslepenost a překrucovat fakta stylem od východu vše špatně, od západu vše výtečně, tak napácháme / a už jsme napáchali / škody větší než ti komunisti. A vy jste bohužel velmi horlivý představitel tady tohoto
17. 09. 2011 | 15:16

Dr. Laikus Demokraticus napsal(a):

Jo a ten Solženicin, velmi dobrý odvážný spisovatel to kdysi byl, ale hrál si na Tolstého, ovšem bez jeho myšlenkové úrovně, což je případ mnoha zdejších web ideologů. Když ho Západ přijal za svého, to se mu tam pak žilo, junákovi, ale potom najednou, když už jeho azyl nepotřeboval...vida ho, bohatýra, do Západu kopá. Jsem naprosto proti jakémukolliv piedestalování kohokoliv, někoho vynášet a jiné zatracovat, to se musí přísně historicky zkoumat, holenkové! Jinak skončíme jako známý bijec údajně zrůdných intelektuálů Paul Johnson...nebo jako nešťastný mister Tomský, který tu sebevražedně rozdroluje svůj úctyhodný exilový odkaz.
17. 09. 2011 | 15:30

Béda napsal(a):

Řekl bych, že vědec Tomský je v oblasti politologie a sovětologie něco podobného jako vědec JB Buquoy v oblasti historie.
17. 09. 2011 | 15:36

arnazach napsal(a):

voroshilov:

Ne, ruské nápisy tu skoro nebyly, jenom sem přijely tisíce ruských tanků a v každém městě byly ruské komandatury. To se Vám zdá málo?
17. 09. 2011 | 15:38

voroshilov napsal(a):

arzanach:
Pripustim ze tady bylo rekneme 10 milionu vojaku SA,ze v kazde visce stali jak to se rekne nemecky"komandanten",jak to ovlivnilo chod zeme,jak se to dotklo obycejneho obcana?
Ja ani v propagandistskem zvastu CT"Vypravej" nevidim odporne mongolske drzky ktere neco zakazuji a znasilnuji ceske zeny,mozna mate svedectvi zverstv okupantu rocnik 1970-1989?!
17. 09. 2011 | 15:48

minatomirai napsal(a):

A rychlé množení A absenci romantické lásky.
-----------------------------------------------------------
Martina nám úplně tím studiem islámu zblbla. Nikdy se jí nedostala do rukou muslimská poezie, která co se romantiky týče, nemá asi obdobné. Všem známý Taj Mahal byl projevem muslimské romatické lásky, to jenom pro ilustraci. Ukaž mi něco podobného například ve vzpomínaném hinduism nebo budhismu. Vidělas někdy hinduistické či budhistické chrámy? Nemyslím vygooglované. Neviděla, stejně jak jsi nikdy nebyla v jednimé muslinmské zemi, znalkyně islámu.
Můj pes o něm ví více než ty.
O Indii víš stějně tolik, co o všem ostaním - faux, semiznalec.

další perlička z pera Martiny, znalkyně dějin:

Kongo - ať nemluvíme jen o islámu - bylo belgické s bídou 70 let (1890s - 1960s).
Z toho prvních 20 let trvala základní explorace, zmapování, stavba železnic.
---------------------------------------------------------------------------------
Ha (pokud pomineme Martinino rychlé naklusání na Wiki a honem zpět s narychlo přečtenými a nepochopenými informacemi)a k tomu jeden a půl milonu mrtvých, což není špatná bilanace nen jednu malou evropskou kolonizující zemi.
Tomu se aspoň říká barbarismus.

Pokud bychom měli zachraňovat tyto hodnoty, tak není co zachraňovat. Ono to v současné době není o moc lepší, jenom těch obětí přímo z rukou Evropanů není tolik, zprostředkovaně však přesně tolik a více.

Trdlo jedno nevzdělané.
17. 09. 2011 | 15:55

minatomirai napsal(a):

Jo a ten Solženicin, velmi dobrý odvážný spisovatel to kdysi byl, ale hrál si na Tolstého, ovšem bez jeho myšlenkové úrovně, což je případ mnoha zdejších web ideologů. Když ho Západ přijal za svého, to se mu tam pak žilo, junákovi, ale potom najednou
----------------------------------------------------------------------------------
Slušný spisovatel bezesporu, žádný literární gigant. Zlomilo ho samotné Rusko, když se vrátil, korupce, neschopnost, kriminalita. Tak trochu zbláznil a stal se z něho nacionalista. V USA žil celou dobu v ústraní a nijak se politicky neangažoval. Klasický Rus, v jeho případě i inteligentní, ale bez zvídavosti, která je typická pro Američany například. Jinak mají tyto dva národy mnoho společného, nicméně ruská lenivost a historický nedostatekj střední třídy a středisk vzdělanost (je to zkrátka velká země) se nikdy Americe nepřiblíží v žádné oblasti.
17. 09. 2011 | 15:59

arnazach napsal(a):

voroshilov:

Zvěrstvo bylo už to, že jste nás v noci přepadli. Jinak je pravda, že jste stříleli většinou jen v rozrušení.

Ostatně za zásadní chybu prezidenta Beneše pokládám, že přijal demisi nekomunistických ministrů a jmenoval Gottwaldovi novou vládu. Kdyby neustoupil, byla by občanská válka. Přijeli byste už v roce 1948 a lidi by od začátku věděli, která bije.
17. 09. 2011 | 16:01

voroshilov napsal(a):

arzanach:
Kdyz vas prepadli Nemci v 1939 tak jste jeste hajlovali furherovi na Vaclavaku,a na nestastne Polsko ktere vam sebralo Tesinsko dosud vzpominate se slzou v oku.
Jste opravdu zvlastni narod!
17. 09. 2011 | 16:06

Martin Konvička napsal(a):

"Všem známý Taj Mahal byl projevem muslimské romatické lásky, to jenom pro ilustraci."

... po jehož dostavění nechal stavitel usmrtit architekta a všechny umělce. Když láska, tak láska.
... taky se rádo zapomíná, že ten slavný Tádž je stavba z circa 17. století (negoogluju), tedy přibližně z doby, kdy Evropané stavěli Sanssouci a Versailles; pak ten bílý mramor zrcadlený v jezerech poněkud šedne ...
... jinak i dnes v islámu najdeme "romantiky". Takový princ Alwaleed bin Talal Al-Saud žije se svou milovanou Amírou v mrakodrapu s vybaveném veškerým západním luxusem, včetně armády západně oblečených, svůdně nalíčených a zcela nezahalených sekretářek a asistentek ... které, v rozporu se saudským lidovým folklórem, ani neznásilňuje, ani s nimi nepořádá orgie, ale normálně je dobře platí a kamarádí s nimi ... jako každej opravdu sympatickej šéf s otcovskými sklony. Jenže tomu se neříká "progress" nebo "romantika", ale pokrytectví.

Víš, miratomirai, zastáváš se šárie v britském rodinném právu, což může jen sexistické prase, navíc jen pro muslimské dívky, což může jen rasista.

Vše ostatní jsou kecy.
17. 09. 2011 | 16:08

minatomirai napsal(a):

Ostatně za zásadní chybu prezidenta Beneše pokládám, že přijal demisi nekomunistických ministrů a jmenoval Gottwaldovi novou vládu. Kdyby neustoupil, byla by občanská válka. Přijeli byste už v roce 1948 a lidi by od začátku věděli, která bije.
--------------------------------------------------------------------------------

Toto je čistá spekulace, jak ale jinak. Beneš byl paranoidní president bohužel, zkušenosti z války k tomu jenom přispěly, Jeho rozhodnutí po válce byla nešťastná.
Pokud člověk čte dokumenty ze spojeneckých setkání, Stalin nikdy nežádal o připojení Československa do svého satelitní sféry. Byl to bohužel víceméně Západ, který nás nepřímo nabídl a nechal nás padnout. Nikdo by si neměl dělat velké iluze o tom, v jakém postavení jsme se jako země nacházeli před válkou navzdory po Kruppovi druhému nejlepšímu zbrojnímu průmyslu a malé, nicméně dobře fungující demokracii. Pro Brity jsme byli zemí druhého řádu, mluvili o tom otevřeně, Hitler a jeho ideologie měla mnoho stoupenců nejenom v UK, takže nás předhodili bez větších problémů. Navíc nebyli vázání žádnou opravdu zavající smlouvou o vojenské pomoci.
Tady byl provedený klasický komunistický puč, nikomu to moc nevadilo, protože to bylo po válce a osvobodil nás nakonec Ivan.
17. 09. 2011 | 16:12

minatomirai napsal(a):

Víš, miratomirai, zastáváš se šárie v britském rodinném právu, což může jen sexistické prase, navíc jen pro muslimské dívky, což může jen rasista.
---------------------------------------------------------------------------
Přesně tak, Martino, ale ty jsi pouze googlem a wiki vzdělaná, tedy polovzdělaná, protože ani v těchto neumíš hledat.

Nevím, proč bych nutil shariu na nemuslimy nebo podobné židovské zvykové právo na nežidy. Stále ti unikají souvislosti, což není u nevzdělaných fanatiků neobvyklé, spíše pravidlem.

Doporučuji tedy na tento sobotní večer trochu sexu, Martino, nebo háčkování průhledné halenky.

P.S.
osobnímu útoky si moc nepomůžeš, děvče.
17. 09. 2011 | 16:15

voroshilov napsal(a):

miniatomirai:
Ruska lenivost...vite,ovladat 1/6 sveta a zit v sibirskem mrazu pulroku muze opravdu jenom ozraly lenoch!
Historicky nedostatek stredni tridy...To v Anglii 19 st.byla stredni trida primo vsudepritomna,Dickens potvrdi!
Stredisk vzdelanosti...nevim,co to je,asi zvlastni skola pro americke cernochy?
Nevzdelani rusaci vsak dokazali vyhrat valku,mit kosmicke prvenstvi a vyslat tisice kvalifikovanych odborniku do emigrace v USA a Izraeli.
17. 09. 2011 | 16:18

minatomirai napsal(a):

Kdyz vas prepadli Nemci v 1939 tak jste jeste hajlovali furherovi na Vaclavaku,a na nestastne Polsko ktere vam sebralo Tesinsko dosud vzpominate se slzou v oku.
---------------------------------------------------------------------------------

O tom, kdpo hailoval na Václavu, se šíří zbytečné mýty. Praha byla německá odjakživa, nejlepší němčinou se mluvilo v Praze a Berlíně nakonec, jenom na okraj.
Nevím, proč by Češi hailovali, neměli k tomu ten nejmenší důvod.

Je však prokazatelné, jak celá Ukrajina při postupu německých armád vítala svoje německé osvoboditele. To spíše hovoří za sebe.
17. 09. 2011 | 16:22

minatomirai napsal(a):

voroshilov
Anglie tvořila, vymýšlela, Rusko nikoliv, protože nikdy nemělo dostatek center vzdělanosti, k čemuž pochopitelně přispěla rozloha země.
Osobně nemám žádný problém s Rusy, dokázali jste mnoho; bez ruské pomoci by válka nebyla vyhraná, o tom nemám ty nejmenší pochyby a patří Rusům dík, ale jako národ jste bohužel intelektuálně leniví. Prostě tak to je. V porovnání s Američany, kteří mají stejnou lásku ke své zemi, vyznávají přibližně stejné hodnoty jako Rusové, je to obrovská země, tedy srovnání se nabízí.

Rusko je za zenitem, pokud nějaký mělo. Je to spíše tragedie, co se tam děje.
17. 09. 2011 | 16:27

arnazach napsal(a):

voroshilov 16:06

Jistěže se během války našli kolaboranti a udavači, jak u nás (stejně jako se našli v 1968), tak u vás, ale je naprosto absurdní si myslet, že byli v 1939 schopni zaplnit Václavák.

Vy to dobře víte, jenom potřebujete provokovat a urážet naše předky. Tady může plkat každý, co chce, pokud neřekne "hovno" nebo "prdel". Jestliže toho zneužíváte, je to Váš problém.
17. 09. 2011 | 16:35

voroshilov napsal(a):

Aha,my pred mesicem videli co Anglie vytvorila-tem stovkam rabujicich demonstrantu asi Minimumraj zapomnel vysvetlit jak se maji skvele a ze take patri ke vyssi tride.
Anglie tvorila,Rusko nikoliv...-take nemuzu vzpomenout zadneho produktivniho slavneho tvoriveho Rusa,mel by se podivat jestli vlastne jeste neziji v zemljankach a piji vodu z kanalu(i kdyz kde by si line ozrale rusaci vzali kanaly?)

Tfuj,malem jsem omylem povazoval miniatomiraje za normalniho diskutera,a je to obycejna fasistska rusofobska propaganda,no nic pokracujte...
17. 09. 2011 | 16:35

Martin Konvička napsal(a):

minatomirai

Osobními útoky? Ale běž.
Tak o židy ti jde, ty zcestovalá - vzdělaná - všeobecně protřelá - essence mužného chlapáctví? No, vždy mi vrtalo hlavou, proč se tolik mužů na slovo vztatých tak bojí toho strašného Žida, a asi bude dál, neb tuhle psychiatrickou záhadu nerozluštím. A ani nechci.

Co ale rozluštěno mám, je psychologie standardního islámofila.
Nepoznal jsem žádného, který by to měl v pohodě - u druhého pohlaví. Zopakuju ti to, pokud ti to pořád nedošlo.

1. sebestřední saďouři bez špetky empatie, jimž každá žena nakonec utekla (ti věří, chudáčci, že muslimka jim neuteče)
2. opak pravý, tj. sebestředná subčata s komplexem z malého nádobí (věří, že panna jim to zbaští)
3. pedofilové (těch jediných je mi líto, ti předtím si trable způsobili sami)

Případy 1&3, jakož i 2&3, se mohou kombinovat.

Hodně islámofilů se najde mezi cestovateli. Není divu - neschopni najíž štěstí doma, bloudí po světě a hledají "dobrodružství". Zejména okukují holky - no, kdo ne. Ale ani tam se nechytaj, ani na holky za prachy nebývá dost keše. Ale někdy se zadaří. Mívá to ale k stáru svoje následky, začíná to bolestí v kolenou.

Proč se s tebou vůbec bavím?
Potkal jsem hodně týpků, co chválili štíhlé cudné zahalenky z ulic Marakéše či Zanzibaru; většinou ale včas vystřízlivěli. Ti, kdo ne, ti nepřetali snít, listujícíc si k stáru v překladech arabské poezie (edice Střelka) a nostalgicky slzíc nad žloutnoucími fotkami z Tádže (Indie malý okruh, 7 dní, z toho 2 dny průjem).

Je mně tě líto - rasistického islámofila si normální ženská neváží, a ex-muslimky, ty jimi pohrdají co nebezpečným hmyzem. Jak smutný osud, ta internetová anonymní adorace islámského sexismu.
17. 09. 2011 | 16:38

minatomirai napsal(a):

Martino, nudíš mne, voroshilov je o něco málo zajímavější (nejsem rusofob, voroshilove, naopak, pokud je někde ve světě vidím, většinou se s nimi bavím, pokud je vzájemný zájem o debatu. To jsi nepochopil, ale nechce se mi do toho nořit, poznám, kdy je to zbytečné.)

Měl jsem správný odhad, že jsi ženská, v hlavě nemáš nic jiného, než sexuální inuenda. Podívej se, co to znamená, pokud nevíš.

Takže hodně štěstí dnes večer, osprchuj se, slušně se obleč, to štrikování odhoď a vyraž do ulic. Třeba se i na tebe štěstí jednou usměje.
17. 09. 2011 | 16:52

minatomirai napsal(a):

Chlap se přece nebvyjadřuje jako Martina, kterej mužskej druhého obviní ze zcestovatelé esence mužského chlapáctví?

Držím palce, Martino.
17. 09. 2011 | 16:56

voroshilov napsal(a):

Opravdu je to zbytecne mluvit s fasistskym pohrobkem Goebbelsa,tu radost vam poskytne treba trubka-elena ktera nas take nenavidi az jist nemuze,vas tu takovych je...
17. 09. 2011 | 16:56

Martin Konvička napsal(a):

Chromozom Ypsilon z tebe ještě nedělá "muže", minatomiarai, a z těch kategorií 1-3 lze za muže pokládat jen většinu pedofilů, tedy ty, kteří nějak zvládnou čelit svému nelehkému údělu.
Jakmile ho někdo čelí sněním nad štíhlýma zanzibarskýma gazellama (& asociovanou adodrací šárie), tak opravdu "muž" není. Jak říkám, je mně tě líto.
17. 09. 2011 | 17:10

minatomirai napsal(a):

Je mi líto, Martino, pokud máš nějaké soukromé, nepříjemné zkušenosti s pedofilií. Zdá se, že nemluvíš o ničem jiném. V tom ti bohužel děvče nepomohu. Chápu však lépe tvoji verbositu, jistě je to forma terapie.
Doufám, že doporučená odborníkem.
17. 09. 2011 | 17:14

Grandgousier napsal(a):

To Cestovatel. K nádornímu původu. Jde o to, jak definujeme národnost. Pokud jazykem, kulturou a místem původu , pak Jungmann byl původem saský Němec, Nosticové možná saští Němci, možná z Lužických Srbů...Palacký pochází z protestantské oblasti (!) s převahou českých Němců (80%), v rodině se patrně mluvilo německy, Žerotínové pocházeli z Moravy, Dobrovský, dle jména Doubravský , rodina nemluvila česky, patrně historicky původem česká rodina, ale obyvatelstvo dostávalo v roce 1753 příjmení i podle jazyka kněze, nikoliv podle vlastního jazyka. Kynští byli původem česká šlechta. Gordon Schauer smíšený německo-český původ atd. atd. atd. Byl bych opatrný s tou národností...Národnost je věcí osobní volby, resp. volby moci.
17. 09. 2011 | 17:21

Grandgousier napsal(a):

To vorošilov. Pokud si nepamatujete dělení Polska a ruskou anexi Polska, pak je to , samozřejmě, smutné, stejně jako si nepamatujete sovětskou anexi polských východních území. Že by v Bělorusku byly vesnice a města dle pravoslavného střihu - to nejsou, dokonce tam zbylo i pár Poláků, ale nápisy jen v azbuce. Přitom historicky to území nikdy nebylo ruské a i v rámci Aksjakovových, Busljebvových tradic byli Poláci součástží jejich poanslovanské masy... Takže tak by asi vypadalo Česko, dnešní Karlsbad (město velmi německé) je jen malou ukázkou a výstrahou. Ostatně výstrahou je i sovětská likvidace hradu v Královci a přejmenování města na Kaliningrad, likvidace berlínského zámku. To je ten zvláští přístup některých zemí k dobytým územím. Ostatně celá pražská Pankrác byla za Husáka zastavěna vojenskými továrnami podle sovětského vzoru, dnes nahradily jemnou výrobu pro sovětské rakety a letadla pojišťovny. Taky nic moc, ale lepší než se dožít továrny na tanky v Národním museu.
17. 09. 2011 | 17:33

Neovčan napsal(a):

Minatomirale 16.22- Kdo hajloval na Václaváku .- Historicky největší shromáždění v dějinách Václaváku bylo na odsouzení atentátu na Heydricha. To je prostě fakt a lhát o tom je hloupé. A v té době nežili v Praze jen Němci, zdaleka ne
Jinak že čecháčci jsou mistři v převlékání o tom nemusíme snad diskutovat - stačí si vzpomenout na nadšené prvomájové průvody a 99,9 % účast v komundírských volbách, ale v prosinci 89 už byl jakeš, Husák, Štěpán a 10 milionů lidí, kterým komunisti hrozně ublížili a všichni žádali rehabilitaci.
Prostě taková národní povaha, a protože to ve společnosti nějak začíná bublat, pozoruji jak už se zase národ připravuje na převlékání kabátů. Všimněte se že se dnes nikdo nechce hlásit k tomu že by někdy souhlasil nebo měl něco společného s Havlem nebo Klausem, zatímco ve své době by vás utloukli kdyby jste si dovolil je kritizovat.

Ono to chce odhodit ideové klišé a poučky a dívat se, naslouchat a hlavně používat mozek
17. 09. 2011 | 17:36

Cestovatel napsal(a):

Grandgousier:

Takže kdybych se odstěhoval do Bavorska tak budu Němec? Nejde o to odkaď pochází ale za co se považovali oni a jejich rodiče. Pokud jejich rodiče byli Češi a Jungman,Palacký nebo Dobrovský se cítili Čechy a hlásili se k české národnosti tak nemůžee říct že byli Němci i kdyby žili v oblasti s 80% většinou Němců.
17. 09. 2011 | 17:39

ex-nemo napsal(a):

Opět krásný blábol, těším se na nějaký další neb sranda musi byť.
Ten druhý odstavec je obzvlášť kouzelný, odkud to pan Tomský asi opsal ? Doufám, že si ho pan autor vložil do paměti; až z Afganistanu odtáhnou s hanbou Američani a on případně opět převleče kabát, bude stačit změnit jen pár slov a může ho použít znova.
Jinak ovšem - komunizmus nebyl poražen, nevěříme přece pohádkám. On jen změnil svou formu,která umožní další generaci komunistů bohatnout rychleji a podstatně víc než za té původní ideologické fáze. Ale kvete nadále ve velké části světa, k níž bohužel patříme.No a pan Reagan neudělal nic jiného, než že dal k tomu požehnání. A Solženicyn - dej mu Pán Bůh slávu - to věděl a taky mnohokrát veřejně řekl.
17. 09. 2011 | 17:43

Vlkodav napsal(a):

Neovčan

Všimněte se že se dnes nikdo nechce hlásit k tomu že by někdy souhlasil nebo měl něco společného s Havlem nebo Klausem.

Tak takových lidů je mnoho, nepleťte si váš názor s realitou, podívejte se, kolik procent lidí věří prezidenovi!
17. 09. 2011 | 17:44

Elena napsal(a):

nu nazdar,
nevedela som že česky intelektual,
bude vyspevovat mudžahida bin ladina
ktorý bol zasobovany zbranami zo zapadu
na boj zo sovetskou armadou v afganistane
Rodiny kamarat busha staršieho za federalne prachy
zosnoval vycvikove tabory , ktore boli po zuby ozbrojene
s petroliarskeho groša,

tento blog ma hodnotu kožky a peria
17. 09. 2011 | 17:49

Grandgousier napsal(a):

voroshilov. Není lépe se smířit s tím, že jsem příslušníkem velkého národa, který má prostě jiný potenciál. Stavba moskevského metra, nejprve kopány mělké tunely obyvatelstvem, co dům to tunel na dvorku, všichn i z komunálek na dvůr, každý se svou lopatou,, pak změna projektu, ražení tunelu ve skále, štíty byly dovezeny z UK, tři měsíce před otevřením první linie moskevského metra se zjistilo, že nejsou schody. Schody byly objednány z UK. A tak to je v Rusku se vším. Přečtěte si toho Prochorova, kterého Vám tady někdo doporučil a sepiště si neruská jména všech těch ruských generálů, vědců, techniků, a zjistěte si odkud přišli. Ostatně i Katka Veliká, že! Rusko mohlo být kulturní a hospodářskou velmocí podobnou USA, překážky jsou náboženské a obecně kulturní... Nejen likvidace kolonistů 19. století z celé Evropy, ale i za Stalina, např. likvidace amerických vesnic v Rusku, přijeli na pozvání a za tři roky je usvědčili z nepřátelství, protože potřebovali ukrást jejich traktory a kombajny...Myslím,k že českým kolonistům z řad komunistů se stalo něco podobného. Pomiňme sovětský zbrojní program, na který byli najati Němci samotným Stalinem...Jihoruské pláně 17.století, které Rusové nebyli schopni osídlit po válce s Turky osdílilo německé a rakouské, francouzské i řecké obyvatelstvo. Dnes tam věrchušky a lid jezdí za odpočinkem a staví si italské vily a paláce. Pokud vím, mnoho staroruských navrátilců se vrací zpět do Argentiny, Bolívie atp. nehledě na putinovská vábení. Stačilo přičichnout. Ruské obce v Bulharsku docela vzkvétají, stejně jako ty v USA a Jižní Americe. Ruská inteligence na Západě poměrně uspěla. Proč asi? Odpověď "Ruskaja systema upravlenija...." To není rusofobství, to je realita.
Pokud jde o Čechy hajlující na Václaváku, samozřejmě, pro mnoho Čechů bylo soužití s Němci zcela přirozené po staletí, ona to nebyla jen kolaborace, u většiny určitě ne taková, jakou projevila po roce 70. Drtivá většina Čechů je líná být vlastencem...pokud to něco stojí. Mnohdy to nechápou ani Češi dnešních generací. V protektorátu byla jedna z nejvyšší porodností českých žen od roku 1918 do roku 2011. Intelektuálně je ruská společnost významně silnější než česká, patrně díky duchovní koexistenci se Západem, která v mnohém připomíná 60.léta v ČSR. Mocensky je však ruská elita na úrovni Zimbabve či současných českých elit... Moskevské domy, stavěné německými zajatci dodnes stojí a omítka z nich nepadá, domy stavěné o deset let později sovětskými silami jsou zchátralé, v Moskvě se chruščovky bourají kvůli dezolátnímu stavu. Ostatně Francouzi za dob revoluce přejmenovali měsíce a dny, ale platily všechny stejně a nepopřely fyzický čas, za Stalina měl sovětský lid časů několik, den nebyl 24 hodin, měsíc nebyl 30/31 dnů, každá továrna měla svůj čas, své dny, své hodiny. Vedlo to k chaosu a chaos se řešil s pomocí KGB. Takže není proč se rozčilovat, prostě je to realita.
17. 09. 2011 | 18:01

Okradený napsal(a):

Vlkodave, až se k vám někdo přidá, že obdivuje to jak klaus
-rozdal zadarmo celý náš průmysl, takže nám dnes nic nepatří a ještě ročně vyplácíme 240 miliard na dividendách
- bravurně založil rozkrádání akcéí sinha - Bacs- Pepa z Honkongu, po které by ve slušné Evropě politik 10 let nemohl na veřejnost a u nás se stal nato předsedou parlamentu a následně prezidentem
- pod jeho vedením máme tak zbídačenou republiku že není na důchody, na nemocnice, pohotovosti, požárníky školy, rychlíky, dopravu na venkov atd

Pak nám to pane honem sdělte, já bych takové ovečky totiž rád poznal
17. 09. 2011 | 18:06

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

Charles de Gaulle se podílel na plánování vylodění v Normandii a on díky kontaktům z francouzkým odbojem pomohl aby odboj znepříjemnil život nacisům ve Francii sabotážema a tím napomohl k porážce nacismu.
Nejsem placený provokatér a vy jste zdřejmě ani do školy nechodil když nevíte ani takové základy.

Necestovatel:

Ano osvobodili by nás západní spojenci bez ohledu na to jak by se vyvíjela situace na východní frontě. Spojenci dokázali koordinovat útoky proti nacistům i bez SSSR. V Michově nás nechali proto že věřili že to pomůže míru. Jinak ani ti vaši Sověti toho nic moc neudělali v Mnichově a na nacisty hned po Mnihově nezaútočili a nakopak se s nacisty spojili paktem Molotov-Ribentrop. Stalin sám požádal západní spojence aby otevřeli západní frondu. Spojenci nebojovali proti nacistům až v roce 1944 ale už v roce 1943, kdyse vylodili v Maroku a v téže době bojovali u Egypsko Lybijských hranic u Tobruku s nacisty s Romelem.

Mám takový dojem že vy se spíš díváte na 2. světovou válku silně ideologicky, kdy věříte že komunisté že nebyli tak zlí jak západ tvrdí a věříte v opačnou doktrýnu kterou tu hlásali komunisté východ dobrý a západ špatný. Ve skutečnosti to bylo složitější. Západ nechtěl válku proto v Mnichově ustoupil Hitlerovi. Stalin byl silně protizápadní a stále vyhrožoval že na západě rozpoutá komunistickou revoluci, proto mu ze začátku spojenci nechtěli pomoc. Když komunističtí vojáci přišli k nám tak taky znásilňovali civilisty a rabovali. To je skutečnost s kterou se leckdo musí smířit.
17. 09. 2011 | 18:06

Grandgousier napsal(a):

Cestovatel. U Palackého bych si nebyl jistý, za koho se považovali rodiče a u Dobrovské jsem si jistý, že ne za Čecha, Palackého knihy tiskl tuším frantfurtský nakladatel vč. českých verzí, který se velmi angažoval v české věci....Prostě národnost je cosi jako příslušnost ke sportovnímu klubu, dokonce má i podobné důsledky, tu rvačky fanoušků pod barvou klubů, tu nějaká ta válčička ve jménu národa... Pokud se odstěhujete do Bavorska, budete mluvit vzorně německy a bavorskými dialekty a rozhodnete se , nehledě na vůli rodičů, že jste Bavor, pak jste Bavor a budete o tom schopen přesvědčit i okolí.... Psal jsem voroshilovovi o Katce Veliké, nebyla Ruska a usmyslela se, že bude Ruska a je Ruska z největších, někteří dokonce zapomněli, že není Ruska...nýbrž Pomořanka (pro Rusy z těch největších nepřátel). Národnost je volba. Když se rozhnodnete, že budete Číňan a ztotožníte se s tím plně, tak jím můžete být i v Jihoafrické republice.
17. 09. 2011 | 18:08

Grandgousier napsal(a):

Cestovatel. Ještě dodám, pro Palackého rodiče bylo daleko důležitější, že byli protestanty. Ostatně celý Berlín, Sasko byly po třicetileté válce plné protestantů z jihu, kteří se stali posléze Němci či Švédy či Holanďany. Národnost je výmysl 19.století. asi to potřebovali v souvislosti s rozvojem průmyslu a potřebou nadregionálních celků.
17. 09. 2011 | 18:12

Elena napsal(a):

hele pane Tomsky,
šak tie dejiny sa beru vcelku dokelu,
ano je pravdou že alkaida a taliban boli bojovnikmi proti sovetskej okupacie afganistanu, to znamena boli zapadnym spojencom že,
potom sa karta obratila a mi sme chceli aby alkaida a taliban začali pestovať bavlnu, past ovce a kozy, lenže čomu sa človek nauči za mlada to mu zostane a tak sa z nych stali terorišty,

ale podotknem pre cely svet, chapete pane Tomsky?

neni dobre takto pisať jednostranne , lebo stale sa využivaju ruske zakladne v strednej azie na boj z hentimi terorištami, pardom na začiatku mudžahydami hrdinami na konci terorišty,
to je tak vam všecko zapletene v hentom svete
17. 09. 2011 | 18:13

Vlkodav napsal(a):

Okradený

Polovina lidí věří prezidentovi.
17. 09. 2011 | 18:19

Elena napsal(a):

a ešte pane Tomsky ,
otvorte obe oči lebo mate jedno prižnurene a hento druhe otvorene,

asi preto ste vynechal časť druheho dejstva s dramatyckeho dyvadla zvaneho afganistan
17. 09. 2011 | 18:22

Presl napsal(a):

Cestovateli- tedy vy opravdu dovedete vyprávět. S tím osvobozením ze strany západu se spíš přikláním k názoru že se pobaveně dívali jak jim hitler ničí konkurenci / a vyplení jim slovany / a zasáhli až v polovině roku 44 když bylo jasné že Stalin vyhraje a pak ba zavedl socialismus v celé Evropě.- to nemohli připustit
S tím znásilňováním od Rusů to byla opravdu velmi ubohá podpásovka. Nechte příslušníky kteréhokoliv národa žít v zákopech 6 let v podmínkách , jaké byly na ruské frontě, nechte je táhnout tisíce kilometrů spálenou zemí s jejich obyvateli oběšenými na stromech nebo upálených ve stodolách a pak ukažte jak se budou na dobytém území chovat jako Mirek Dušín. Zejména čecháčky bych chtěl v té situaci vidět.

Srovnávat to s Američany, kteří válku skoro neokusili, byli dobře krmení, vykoupaní a navonění a ještě před vycházkou fasovali žvýkačly, čokoládu a kakao a nylonky, takže jim plzeňské ctnostné paničky udělaly za pár punčoch uplně cokoliv - tak to jsme zase spíš narazili na ubohost čecháčků než na něco pozitivního
17. 09. 2011 | 18:25

Elena napsal(a):

za všeckym hladaj ženu ako hovoria frantici,
neviem čí Reagan bojoval proti komunizmu ale do Rajisy bol buchnuty pouši, Nensy žiarlila ako šialena, keby Rajisa nemala strašne rada americke butiky, nekoketovala s Reagan , Gorbi ten bol pod papučou, splnil Rajke všecko čo jej videl na očach, tak sme zburali železnu oponu, viete vo tom pane Tomsky taky prd
17. 09. 2011 | 18:39

Béda napsal(a):

Jenom pár drobností:
"Svět nikdy nebude dostatečně vděčný třem velkým mužům 20. století, kteří porazili komunismus. Ano, ten neuchopitelný triumvirát lidského ducha zná v naší civilizaci snad každý – politik, papež a pisatel, prezident Ronald Reagan, Jan Pavel II. a Alexandr Solženicyn..." Tomský vyovil z klobouku nazdařbůh 3 jména a hodil je do placu. Kupř. zavlečení SSSR do války v Afghánistánu (tuším Brzeziňského plán) nehrál žádnou roli. Gorbačov také ne. Klíčový byl krom Reagana, papež a Solženicin. (když už tak Sacharov, Vysockij... nic)

A hned rozvíjí svou ekvilibristiku. "Na rozdíl od nuzných obyvatel sovětského impéria, toužících po Západní materiální prosperitě trhu a svobody, puritánský bojovník koránu netouží po statcích tohoto světa, natož po volnosti, chce porazit nenáviděnou svobodu mamonu, pornografie a žen. Dobře zná svoji výhodu i slabost Západu, dobře ví, že každá civilizace má budoucnost jen tehdy, pokud udrží svou sociální soudržnost, čili svou obecně sdílenou civilizační víru, za níž stojí žít a umírat. Vždyť všechny mohutné říše zahynuly na vnitřní rozklad. A také sami mudžahedíni zažili nepředstavitelný omamný úspěch své víry na troskách sovětské techniky. Deset let vedli drsní muži pustiny partyzánskou válku proti vládcům unavené ideologie a změkčilým nedobrovolným vojákům z měst, jimž nakonec nepomohla ani jejich těžká obrněná technika." Sovětologický žvanil úplně opomíjí roli USA coby osnovatele léčky, zásobovatel zbraněmi, cvičitele mudžáheddínů ve způsobech vedení nekonvenční války, roli Pákistánu... Byla to jenom válka islámu a SSSR.

A v září 2001 se úskočný, geniální a lstivý jeskynní konspirátor (skládající se z několika výcvikových horských základen) rozhodnul zaútočit na USA a prakticky celý západní svět.

Podle génia Tomského "a rozdíl od sovětů však mají Američané za sebou i úspěchy. Světová síť i mozek internacionály (Al-Kajdy) je v rozkladu, teroristické útoky se opět odehrávají převážně v islámském světě a v Rusku, v tom západním jich znatelně ubylo. Podle amerických generálů se útoky Al-kajdy nakonec skutečně soustředily do Iráku (původně tam zřejmě nebyly) a jejich zásoba sebevrahů se vyčerpala." Génius asi zapomněl, že vláda Talibánu navrhovala vydat bin Ládina k prošetření jeho údajných zločinů do USA blízkého Pákistánu, což amíci ultimativně odmítli. USA jsou podle Tomského zřejmě již blízko vítězství a v těžké ofenzivě. Sice se stále častěji válčí kolem prezidentského paláce v Kábulu ale vítězství je na dosah...
17. 09. 2011 | 18:39

Elena napsal(a):

za všeckym hladaj ženu ako hovoria frantici,
neviem čí Reagan bojoval proti komunizmu ale do Rajisy bol buchnuty pouši, Nensy žiarlila ako šialena, keby Rajisa nemala strašne rada americke butiky, nekoketovala s Reagan , Gorbi ten bol pod papučou, splnil Rajke všecko čo jej videl na očach, tak sme zburali železnu oponu, viete vo tom pane Tomsky taky prd
17. 09. 2011 | 18:39

schlimbach napsal(a):

Sakryš, to jsem si dal, že jsem to přečetl celé - odplivl jsem si a teď to musím uklízet - no, co se dá dělat, neovládl jsem se -(

Bože, napsat něco tak prostoduchého a hloupého, je to vůbec možné???
17. 09. 2011 | 20:05

Elena napsal(a):

a nabuduce pan Tomsky nezabudnite napisat ako vasa diplomacia ovlivnila posledny summit v Belerade, lebo tak ako na nem chrapal švancenberg, triasol sa aj tadžmachal
17. 09. 2011 | 20:22

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Když zdeletujeme první dvě věty, tak docela chytrej blog.
17. 09. 2011 | 20:58

voroshilov napsal(a):

Grandgouser:
Nedostavej mne svojim grafomanstvim ani prepisovanim dejin,na to tady najdes jine rusofoby...
17. 09. 2011 | 20:59

voroshilov napsal(a):

shlimbach:
To mas dobre,ja na precteni te slataniny a hadky s prostoduchymi jedinci utratil celych 20 minut zivota.
17. 09. 2011 | 21:10

Grandgousier napsal(a):

Mně to, voroshilove, zvláště u Tebe baví, takový pytel zkvašené řepy jako Ty se jen tak nenajde.
17. 09. 2011 | 21:34

schlimbach napsal(a):

vorošilov - je to příliš vysoká cena - 20 minut života
17. 09. 2011 | 21:34

voroshilov napsal(a):

Grandgouiser:
Neupadej do smrtelne pasti euforie,diskutovat s tebou ani s tvym arijskym bratrickem uz nehodlam i kdybys jeste 50x zmenil nick.
17. 09. 2011 | 21:55

Al Jouda napsal(a):

V jednom bude mít pan Tomský asi pravdu a to v tom, že vpád SSSR do Afghanistánu uspíšil jeho rozklad. Vzpomínám si, že když jsem tuto zprávu slyšel z radia, tak jsem si v duchu pomyslel : Konečně šlápli do h...na.
17. 09. 2011 | 23:53

ghándí napsal(a):

komunismus porazil gorbačov a jelcin. všichni by si měli uvědomit, že pokud by ro rusové nepustili, tak je to tady dondes, jako v kldr. gorbačov povolil první šroub a pak už ta voda nešla zastavit. my si myslíme, že sme tady dělali nějakou sametovou revoluci. h...o! lidi mávali s vlajkama jenom proto, že jim to KGB dovolila. tím nechci říct, že by většina upřímě nesnášela komunisty. jenže vetšina nesnášela komunisty už od roku 1948 a celých 40 let to nikomu nebylo nic platný. až rusové řekli, dělejte si co chcete, tak teprve potom tady byvalý komunisti začali zakládat OF.
18. 09. 2011 | 00:55

Paja napsal(a):

to autor adorovat tyto velikány a zapomenout při nejmenším na
Sir Winston Leonard Spencer-Churchill
a
Andrej Dmitrijevič Sacharov
............ blahoslavení chudí...
18. 09. 2011 | 01:15

Platan napsal(a):

Dr. Laikus Demokraticus napsal(a):
Komunismus se porazil sám, svou ideologickou liknavostí a všeobecnou uzavřeností.

Ale prdlačky švagrová, socialismus se rozsypal, prototože nedokázal motivovat pracovní sílu k vyššímu výkonu a produktivitě. "Ideologická liknavost"...? Co si pod tím vlastně představujete? Třeba jako že bylo v Husákově málo propagandy...? :-)
18. 09. 2011 | 02:07

otokar napsal(a):

Článek sám stál za hovno, ale diskuse byla famózní. Díky, pane Tomský,pište směle, budu číst rovnou diskusi.
Nejlepší byla Elena.Většina ostatních výborná,včetně voroši,je to Rus, to je marný,ale není blbej.
Jeden se tu poučí víc, než na VŠ ve Skalici.
18. 09. 2011 | 04:35

Silvie napsal(a):

Modlení v Paříži

17. září 2011

Jde samozřejmě o to, zdali je Evropa křesťanská nebo muslimská nebo žádná. Žádná být nemůže, protože není „žádná síla“ nebo „žádné nábožrenství“ nebo „žádný myšlenkový proud“. Agresivní drajv má dnes islám, asi tak jako před sto, no, jistě ještě před dvěma sty lety mělo křesťanství, které bylo plné sebevědomí a bez skrupulí „obracelo na víru“ kohokoli kdekoli, bez ohledu na to, co „kdekoli“ bylo svaté. Křesťanství – tedy my, křesťané, jsme přišli k rozumu a už to neděláme. No a vida, on to nikdo neocení a dělá nám teď to, co jsme dělali jiným.
Proto je třeba se uskromnit. Nevyvážet ani náboženství, ani politiku, nikoho neučit demokracii, natož pak svatému přijímání. Ale to neznamená, že by někdo měl ovládat území naše. Vždyť ti muslimové, kteří se modlí v ulicích francouzských měst, nepřišli do Francie proto, že by se jim tam líp modlilo, ale proto, že křesťanská kultura zde vytvořila ekonomické podmínky lepší, než jaké vytvořila kultura jejich. Po staletích krveprolévání dospěla křesťanská kultura k toleranci, k jakési zralosti a moudrosti. Není ale pravda, že moudřejší vždy ustoupí. Je třeba stanovit určité hranice a určitá východiska. Proto je třeba přivítat zákon, podle něhož má být francouzská ulice sekulární. Lepší zákon by byl, kdyby stanovil, že má být křesťanská, protože – kdyby byla jiná, tak by v ní nevládl takový blahobyt a netáhli by sem obyvatelé arabského světa, který nedokáže svým lidem nabídnout nic jiného než bídu a bigotní strnulost.

Ondřej Neff
18. 09. 2011 | 07:38

Silvie napsal(a):

Toto nám chystají islámofilové!!!


Německy tu mluvíme jen my tři, stěžují si děti v berlínské škole

17. září 2011 16:26

Tři děti smutně stojí na školním dvoře. Ačkoliv jsou ve své zemi, ostatním spolužákům nerozumějí. Jedenáctileté Talina a Svenja a devítiletý Jason žijí v berlínské čtvrti Kreuzberg, jsou ale jediné německé děti ve své škole. Ostatní mluví převážně turecky nebo arabsky. Reportáž o trojici školáků přinesl německý deník Bild.
Svenja, Jason a Talina - poslední německé děti základní školy v berlínském Kreuzbergu | foto: BILD.de

Základní škola Jense Nydahla v Kreuzbergu má 313 žáků. Přes 99 procent z nich pochází z rodin imigrantů, rodiče 285 z nich žijí ze státní podpory.

Trojice německých dětí to ve škole nemá lehké. Při vyučování musejí vysvětlovat spolužákům německá slova. Ostatní děti, většinou z muslimské komunity, jim říkají posměšně jedlíci vepřového masa.

"Když šla do školy, uměla už číst a psát některá slova. Její spolužáci neuměli říci ani děkuji, prosím nebo dobré ráno," vzpomíná na první školní rok matka jedenáctileté Taliny, která dnes chodí do 6. třídy.

"Je to špatné, že je ve škole tak málo německých dětí," stěžuje si matka devítiletého školáka Jasona. "Přála bych si víc spolužáků, kteří mluví mou řečí," přidává se školačka Svenja. Že je mezi dětmi jen málo Němců, se nelíbí ani jiným rodičům. "Je to škoda, takhle se naše děti těžko učí řeč," říká pětatřicetiletá Aslankara, matka šesťáka Burakcana.

"Snažili jsme se dostat do školy víc německých dětí, teď se ale soustředíme na ty, které tu máme," řekla Bildu jedna z vychovatelek. "Školní jídelna už nenabízí vepřové," dodala.

Starosti rodičů i učitelů ale nechávají chladnými berlínské politiky. "Je úplně jedno, kolik dětí přistěhovaleckého původu tam chodí," citoval list berlínskou radní pro školství Moniku Hermannovou ze strany Zelených

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nemecky-tu-mluvime-jen-my-tri-stezuji-si-deti-v-berlinske-skole-pvr-/zahranicni.aspx?c=A110916_153253_zahranicni_mad
18. 09. 2011 | 07:53

Targus napsal(a):

Jak tu tak na to aktivistické dílko nevěřícně hledím a luštím duševní zvratky politruka Tomského, jakož i diskuzi, která se pod tím nadělením rozběhla, vychází mi z toho jediný možný závěr.
Tomskému došly prachy, pročež byl nucen sesmolit za mrzký peníz další oslavnou ódu, z níž se dělá špatně i jemu a zdejší debatéři mu to zbaštili nejen i s navijákem, ale i s celým košíkem umělých návnad.

Nebylo by od věci zeptat se pana Stejskala, jak se tento výplod chorého či těžce uplaceného ducha shoduje se záměrem poskytovat na těchto stránkách prostor pro věcnou a korektní debatu.
18. 09. 2011 | 10:23

Pepa Řepa napsal(a):

Ale no tak, pane Tomský.
Tři králové, říkáte?
R+P+S?

Kdepak, byli(y) čtyři.
J+L+P+Z
Pomůcka pro lučtitele Bédu.
Roční období.
18. 09. 2011 | 10:23

český maloměšťák napsal(a):

Taková historická zemlbaba jako ta, co kuchtí Cestovatel...nu, k snědku není, ale člověk se dobře pobaví.
Mám rád přirozeně hloupé, takto nekřečovité vypravěče.
Jsou tak bezelstní....tak křehcí....nenadávejme jim - oni nás obveselují....já v tom vidím velké poslání - v tom čím dál tím víc brutálnějším světě....je třeba takových.
-----------------------
Tohle znáte ?

http://www.uloz.to/5365254/idiocracy-absurdista-xvid-cz-avi-avi?utm_source=search&utm_campaign=0&utm_medium=all

Není to úplně špatné. Na Hollywood. Pár dobrých scének se situačním humorem.
:))
18. 09. 2011 | 11:05

ghándí napsal(a):

já si myslím, měřeno intenzitou prskání socbolševiků, že tomský trefil do černého. více takových bloků. začalo to tady být trochu monotemtické, samé peheo bláboly o globálním kapatalismu a pochrochtávání rudooranžového elektoriátu.
18. 09. 2011 | 11:08

Petr z Tábora napsal(a):

Zajímavý příspěvek pane Tomský. Nepatřím k té většině diskutujících, od kterých jste to schytal.
Těmi třemi jmény si nejsem jistý, ale RR mezi ně určitě patří.Nebyl žádný genius. Byl populární, dokázal se obklopit schopnými spolupracovníky a stanovit jasné cíle pro svou administrativu. I tak by ale bez Gorbačova neuspěl. On a KGB se pokusili něco udělat se zaostáváním SSSR a neuvědomili si, že socialistický systém je s modernizací v rozporu.
Bohužel současná Čína dokazuje, že i socialistická diktatura se dokáže ekonomicky přerodit, převzít prvky kapitalismu a zachovat svou ideologii. Naštěstí jejich pragmatismus pozitivně ovlivňuje jejich zahraniční aktivity.

Irácká okupace jistě byla americkou chybou, ale kdyby na začátku pochopili tamější myšlení,vzdali se nastolování západní politiky, tak tu okupaci mohli zvládnout a už dávno vycouvat.
Japonský útok na Pearl Harbour USA probudil, protože to tak chtěli. Nebylo jistě náhodou, že tam nebyly žádné letadlové lodě, které byly pro tehdejší moderní námořní válku rozhodující. Obdobně chtěli do Afganistán,u aniž předem vyčerpali všechny možnosti nátlaku na Taliban.

Nemohu neocenit, že reCAPTCHA bez škrtání je uživatelsky příjemnější.
18. 09. 2011 | 11:39

rejrej napsal(a):

Nadnesenost autora blogu,jeho odtrženost od reality-to je permanentní vlastnost blogů Tomského,z nichž abnormální hloupost čiší na každém řádku.
18. 09. 2011 | 12:23

Kritik napsal(a):

Přestože autorovo tvrzení, že za rozpad komunistického impéria mohl Reagan, Jan Pavel II a Solženicin je naprosto nesprávné (za rozpad totiž mohl konzumismus), jsou autorovy úvahy o příčinách nadcházejícího konce Evropy navýsost oprávněné. Není zde stmelující prvek, kterým byl pro izraelity transcedentní, ale osobní Bůh. A bez něho zanikly všechny světové říše. Proč by nezanikla Evropa?

Jen jen škoda, že nástrojem zániku Evropy bude nejspíš islám. Pevný ve víře, silný v boji. Položme si však otázku: Nebude islám zničen také konzumem? Vždyť současně probíhající vzedmutí aktivity islamistů je zřejmým produktem strachu islámských duchovních o budoucnost jejich společenství. Nebo si můžeme položit otázku: Je současný vzestup vlivu islámu něčím podobným, jako řada událostí křesťanských společenství v minulosti, která se nazývala "probuzením"?
18. 09. 2011 | 12:45

Martin Konvička napsal(a):

Kritik:

Islám konzumem - bohužel - zničen nebude.
On totiž nic nevytváří - jen parazitně konzumuje, co vytvořili jiní, a současně uchovává tvrdou majetkovou nerovnost & pokračuje v divokém přemnožování.
Tím je zajištěno, že bude vždy dost chudých frustrovaných, tlačících na více islámu, další expanzi. Je dokonalým "strojem" nejen k ovládnutí všeho, co se mu nepostaví plnou silou, ale současně ke zničení sama sebe. Bohužel až potom, až nebude kde brát.

Současný vzestup skutečně je islámskou renesancí či "reformací" - tedy tím, po čem pořád volají naivní PCMC.

V jedné věci s Vámi nesouhlasím. S tou větou "jen škoda... bude nejspíš islám".
To je ufňukaný fatalismus, kapitulantství. Je jenom na nás, kdo nakonec zničí koho. Evropan, který si chce činit nárok dýchat vzduch, má s islámem bojovat, ne fňukat. Islám porazit lze, je vnitřně sláb a dávno by byl poražen, kdyby civilizovaní lidi nefňukali, ale jednali.
18. 09. 2011 | 13:06

Emissary napsal(a):

Pan Tomský je bystrý pozorovatel.

Komunistické režimy povětšinou padly, protože byly ekonomickými nesmysly. Kdyby nebyly vystaveny srovnání se Západem, ekonomickou agonii by zřejmě prodlužovaly až do současné doby, stejně jako třeba komunistický režim v KLDR.

Ekonom Sedláček kritizuje růst z filozofického hlediska, ale zapomíná, že bez růstu by on sám a my všichni s ním jme ještě pořad na stromech a žili, mysleli a konali jsme jako zvířata (mnozí budou kontrovat, že žijeme stejně tak, cena je pro ně příliš vysoká).. Cena je možná vysoká, ale bez růstu by byla mnohem vyšší. Tady si ekonom filozof Sedláček neuvědomuje důsledky svého konání. Asi chce vypadat dobře a je mu to jedno. :)

Člověk ve svém vědomí a konání je tvor nespokojený, jenom nespokojenost se přesunula do jiné dimenze. Jeho nespokojenost způsobuje totální devastaci hodnot, na kterých dosáhl současnou pozici. A je zřejmé, že ho celkem mrzí. :)

Politik, papež i pisatel přispěli k rychlejšímu pádu neživotaschopného režimu, každý svou měrou a dle svých možností. Sami o sobě by to nedokázali, režim již dlouho „podléhal zkáze“ a nakonec shnil sám od sebe. Puritánský bojovník koránu žije ve středověku zejména v náboženských ohledech, v ekonomické a vědomostní oblasti dlouhá staletí nic nevymyslel, fanatická víra mu dodává sílu, pak na ničem nezáleží, jeho víra je to jediné, na čem záleží. Evropan je na tom opačně, na víru dávno zapomněl, zabývá se jen sám sebou a svou „jedinečnosti v politické korektnosti“ či v „bortěním mýtů“ pohlaví a pohlavní orientace. Spojené státy mají ještě naději.

Zdejší „kvalitní diskuse“ jen napovídá, v jaké je Evropa beznadějné situaci, není schopná oddělit podstatné od nepodstatného, neboť pisatelé na to nemají a ani to nechtějí, pak takový schlimbach si i odplivne. Pisatelé pozor, začíná „experiment Schlimbach“, poslední stádium úplného zničení lidstva. Někdy si myslím, že nic lepšího si lidé nezaslouží. :)
18. 09. 2011 | 13:08

smoula napsal(a):

Ja mam na svetove deni teorii ze "Ze kazdej chvilku taha pilku a ze komu se zeleni v apatyce nekoupi."
18. 09. 2011 | 13:10

Martin Konvička napsal(a):

smoulo,
Tu teorii máte špatně, protože tu pilku tahá ten, kdo ji tahat chce - a něco pro to dělá.
18. 09. 2011 | 13:33

JenTak napsal(a):

Souhlasím s vámi, pane Tomský.
Někteří tu pod vašim blogem protestují, nesouhlasí s ním, ale to je tak všechno co proti těmto vašim názorům mohou dělat.
18. 09. 2011 | 13:36

český maloměšťák napsal(a):

Je zábavné sledovat zejména místní figurky - jak se vždy přijdou pod takovými bláboly ujišťovat o své pravdě.
Doufám, že ve společnosti o ničem nerozhodují - že mají vliv jen na své trafikanty, holiče a manželky. /jejich děti snad jsou jinde/.
Takto uklidněn byxh snad mohl nyní do té přírody vyrazit - ne ?

Či i já se sem takto přišel sám sebe ujistit ?

Ach - to by bylo ale hrůzné...todlencto....
18. 09. 2011 | 15:07

Targus napsal(a):

Pan Tomský není bystrý pozorovatel.
Podivuji se nad skutečností, s jakou elegancí pan Tomský a s jakou sklerotičností zdejší čtenáři pominuli aktuální stav ekonomiky ČSSR, potažmo celého soc-prc tábora na konci 80. let.
Nikoli podvratná činnost katlické církve, nikoli Solženicynova literární činnost (pominu jeho zděšení, když poznal realitu v USA), nýbrž menší ekonomická síla tzv. socialistického tábora a absence skutečnéh tržního prostředí zapříčinily zaostávání ekonomik, které dovedly tento blok k ekonomickému kolapsu, jenž pak zcela logicky vedl ke změně režimu.
Je nutno přiznat, že tehdy byli u moci polodementní dědci obávající se cokoli změnit, aby nepřivodili pád své moci, na rozdíl od dnešního establishmentu, který je schopen všeho. Názorný příklad pružného vedení při zachování vlády vidíme v Číně, kdy mnohem tužší režim je schopen ustát převratné ekonomické změny bez sebemenšího zakolísání.
18. 09. 2011 | 15:18

grőssling napsal(a):

Jó, historia magistra vitae. Co takhle trochu zmodifikovat Tomského prozíravé zvolání takto :

Svět nikdy nebude dostatečně vděčný třem velkým mužům, Metternichovi, Wellingtonovi a Bloecherovi za to, že nás zbavili hydry buržoazní demokracie a občanské rovnosti a vrátili Francii do rukou Ludvíka XVIII, z Boží vůle zákonného panovníka. Ten potom opět nastavil v zemi pořádek, kdy mohlo hrabátko pověsit kočího za špatně zapřeženého koně.

No a o hrdinských výkonech amerických okupantů už nemá vůbec smysl mluvit. Maně tak vzpomínám na americký film z vietnamské války. Když měl americký prapor v akci už namále, zavolali letectvo s napalmem, slavně protivníka porazili a potom ještě zavolali hordu novinářů, aby se jim pochlubili jací že jsou to kabrňáci.
Jó takhle se to dělá.

Ale jak dlouho, ale jak dlouho.
18. 09. 2011 | 16:19

grősslin napsal(a):

Targus také napsal,

obvyklou zaříkávačku, že
ne oni slavní tří, nýbrž menší ekonomická síla tzv. socialistického tábora a absence skutečného tržního prostředí zapříčinily zaostávání ekonomik, které dovedly tento blok k ekonomickému kolapsu, jenž pak zcela logicky vedl ke změně režimu.

Targusi, nedávno jsem jen tak dumal, ČSSR mělo 200 000 člennou armádu a určitě k ní 50 000 občanských zaměstnanců. Dnes máme sotva 1 divizi, nějakých 20 000, z větší části nebojeschopných žoldáků. Myslíte, že by tento stát ihned nezbankrotoval, kdyby měl mít 150 000 vou armádu ( ekvivalent Čechy/Slovesnko ), hradil všechny sociální benefity včetně dotovaných potravin a bydlení jako reálný socialismus? Tato slavná ekonomika by to nevydržela ani měsíc, natož aby postavila metro, dálnice a energetiku z níž parazituje tento režim velkoburžoazie a není dnes schopen tuto základní infrastrukturu ani udržet v chodu.

Targusi, prosím, dejte o sobě vědět popěvky o slávě zdejšího kapitalismu, až po minulé zimě vládnoucí buržoazie opraví alespoň všechny okresní silnice.
18. 09. 2011 | 16:29

Dalibor Štys napsal(a):

To Martin Konvička

Oni nejspíš Římané měli taky pocit, že barbaři, co na ně porůznu útočí, nic nevytvářejí jen berou.

Různých tureckých, egyptských a indonézských, ale i docela dost iráckých a pakistánských, postdoků se na univerzitách po celém světě vyskytuje už docela dost. Začínají nahrazovat Číňany a Korejce z 90. let 20. století, po těch už je poptávka doma. (Samozřejmě, je tu trvalý a sílící příliv rusky mluvících, abych byl kompletní.) Ti všichni mají dvě výhody: jsou soutěživí a nemají předsudky (případně nemají jinou možnost a maji co ztratit). Takže z nich vypadávají desítky publikací ročně. I když se "domácí" autoři nad jejich úrovní porozumění podstatě věci ušklíbají, nakonec se sami v argumentaci i mezi svými na víc než na počítání publikací a impakt faktorů nezmohou.

Tolik o vrcholu pyramidy, kterým by měla být ona "anglosaská věda".

O tom, kolik se vyrobí vysavačů Elektrolux ve Švédsku či tenisek Adidas v Německu také už není tak úplně korektní mluvit.

Tak, jako ti Římané, už nakonec taky nevěděli kdo je vlastně jejich a kdo cizí. Docela by bylo zajímavé slyšet, jaký newspeak tehdy používali. Holt jsme svou identitu prodali.

Příklad: Onehdy v Estonsku jsem seděl u večeře s jednou Nizozemkou a bavili jsme se o euru. A já se lehce podivil jak levně svůj zbožňovaný gulden směnili za mnohme méně kredibilní euro. A ona na mne vyjela, že nejsme žádní kamarádi, když jsme v EU a nemáme euro. Po mírně vzrušené debatě - z její strany - kdy padla otázka, jestli Švédové a Dánové jsou taky takoví zlotřilci atd. z ní vypadlo, že jí se hlavně líbilo, že si při příjezdu do Estonska nemusí měnit peníze. Domnívám se, že tento turistický argument byl jedním z hlavních, když vlády přechod na euro svým voličům prodávaly. Težko s tím něco naděláme, tahle dáma je například šéfkou regionální rozvojové agentury a otáčí docela dost dotačních peněz. Pohříchu na svou mzdu za něž pak létá po světě nakupovat.

Co já vím, tak Římané v době pax Romana taky cestovali po poměrně velké část světa. Všude to vypadalo tak nějak podobně a byla pohoda, jenže za pár let tam už nebyly knihovny a po ulicích poletovali šílenci v černých hadrech s křížem na krku (viz film Agora).

Problém je, podle mne, především v lidském stádovém chování az něj vyplývající hoogenizaci chování. A to při určité velikosti sídel převáží. Pak jakákoliv ne zcela konformní byť věcná debata, která je nutná pro efektivní práci, vyžaduje překonávání tak velkého odporu, že přestane být možná. Přijdou barbaři, něco zachovají, neco zničí. A mnozí myslitelé té doby už ani nevědí, jestli tomu náhodou nemají přitakat.
18. 09. 2011 | 16:31

Martin Konvička napsal(a):

Dalibor Štys

Nemám sil a čas na polemiku, kterou jsem vedl nesčetněkrát, a tak Vám jen řeknu - vy zaměňujete westernizované postdoky a pár podnikatelů (analogie, z dob toho Říma, možná tak romanizovaného krále Marobunda) s obecným kulturním millieau, které sebou islám nese.

Brainwash od kolébky se v muslimských rodinách děje, zákaz sňatků dívek s nemuslimy je nezpochybnitelný, vražd ze cti se ve "staré EU" každoročně odhaduje několik stovek, Británie(!) musela přijmout paragraf zakazující ženkou obřízku (která ovšem není enforceable) - a to jsme u pár projevů.

To všechno je strašné, ale mnohem strašnější je, když víte, jak je islám snadno zranitelný - já s nimi pracuju, já vím, že ti kluci a holky si nepřejí nic jiného, než se islámu zbavit, ale neví jak (je tam strašlivé penalizace ze strany komunity, rodiny) - a nikdo se k tomu nemá, a to z fatalismu, zbabělosti, prosté intelektuální lenosti ... a taky proto, že laborka a granty běží, takže co řešit.

Film Agora je, samozřejmě, skvělým podobenstvím, neb popisuje paralelní situaci.
Koukněte na něj pořádně - ano, cosi přežilo, cosi se zase zrodilo. Vzpomeňte si ale, jak stárnoucí Hypatia sedí nad hrstkou svitků, které zachránila z kdysi obrovské slavné knihovny, a je vděčná za možnost konverzace se svým žákem, nicméně konvertitou, který už všechno taknějak vzdal.

A nepřejte si dožít chvíle, kdy budete se štůčkem separátů prosil o pozornost některého ze svých žáků, dnes nadějného Pákistánského postdoka.

Protože po té Hypatii přišla další ... za 500 let?
18. 09. 2011 | 17:03

Kritik napsal(a):

Martin Konvička

Islámu se dá docela dobře čelit, vždyť je to v podtextu autorova článku, když píše o Izraelitech. Je to dokonalá obrana. Co však chcete dělat, když tu jedinou možnou obranu zde lidé odmítli? Domníváte se snad, že když budeme válčit jako Američané, že zvítězíme? Zkuste se těch Američanů zeptat, jak vítězí.

Tímto nehlásám zbabělost, ale návrat k osvědčeným zbraním, které síly nepřátelské našemu světu dokonale přemohou. Pokud to není zřetelné, tak nepíši o judaismu, ale o křesťanství. Boj se totiž odehrává ne na válečných bojištích se střelbou a výbuchy, což realita ukazuje že výsledky jsou mizivé, ale na poli ve válce podstatně krutější a zákeřnější: Na duchovním válečném poli.
18. 09. 2011 | 17:21

Martin Konvička napsal(a):

Kritik,
Osobně se nedomnívám, že odpovědí je křesťanství - alespoň pro tuto část světa ne.

1.
Ač se to nezdá, i v ČR exsituje La Résistance (viz link: vrchol ledovce). Dělá to, co je dělat třeba, a pouze za tento rok vytáhla z řad islámu nejméně 6 muslimů, včetně cizinců. Je to málo, ale zdaleka nevím o všem, a je to ta nejúčinnější metoda, jak islám likvidovat - brát mu lidi, zejména pak ženy.
No, a ti "naši", kteří se na těch akcích podílejí, nejsou motivováni křesťanstvím, často to ani nejsou křesťané, spíš obecným humanismem, a netaháme ty lidi ke křest., ale k poznání a pochopení normálního života.
Naopak od křesťanů, aspoň těch viditelných, nevím o takových aktivitách - vím o fňukání nad úpadkem víry (Duka), o bezostyšné kolaboraci (Halík) a občas dokonce narazím na tvrzení, že islám je lepší, než současný ateismus (ale to jsou marginální hlasy, doufám).

2.
Hlavní problém vidím v tom, že pro křesťany je problém kritizovat islám principielně, vytknout mu jeho nad-řazenost, jeho manipulaci s věřícími od kolébky, jeho exkluzivitu třeba v rodinných vztazích.
Efektivní deislamizace totiž probíhá ve dvou fázích. Muslim se nejprve musí setkat s totálním a principélním odmítnutím (zesměšněním, potupením) islámu - musí vidět, že jeho protivník kašle na islámskou hrdost, kašle na supermana-mohammeda, neuznává jeho nadřazenost, naopak jeho islámského údělu lituje. Toto, a ne nějaký dialog, jak ho prosazují křesťané, postaví deislamizátora na roveň muslima, což je cosi, co muslimská mysl nesnese. Ve druhé fázi, zatímco trvá šok z kognitivní disonance, je muslimovi nabídnuto normální lidské přátelství a láska. Funguje to - ale křesťané si nikdy netroufnou na ten první krok, na zpochybnění (ne nutně odmítnutí!) boha, proroka a víry. Jako by se za něco styděli.
Podotýkám, že budu rád, když mě vyvedete z omylu, nejlépe poukazem na deislamizační aktivity našich či evropských křesťanů. Budu velmi rád - ona je to občas dřina.

http://www.facebook.com/stranazelenych/posts/197209497015174#!/profile.php?id=100000281689092&sk=wall&v=wall
18. 09. 2011 | 17:44

Martin Konvička napsal(a):

Kritik, pokračování.

3.
Dalším problémem je křesťanský vztah k sexualitě. O té často mluvím, a mám k tomu důvod, sexuální frustrace (a partnarské, rodinné...) totiž jsou onou škvírou ve dveřích, kterou islám na Západ proniká. Nebudu se opakovat, vtip je v tom, že v islámu neexistuje romantická láska (ta v křest. ano), ale zejména "sharing", opravdové vzájemné otevření se partnerů (což často neumějí ani křesťané, či západ obecně). Obojí je přitom páčidlem, kterým lze islám efektivně narušovat - no a problém je známá křesťanská rezervovanost v tomto ohledu.
(Uvedené však není problémem křesťanství, spíše křesťanů, či spíše těch křesťanů, kteří ještě zbyli - modernější pohled křetanství na lidskou sexualitu by mnohé vyřešil, křesťanský přístup by naopak mohl obohatit současný duchovně vyprázdněný vztah zápaďanů k erotice).

4.
S předchozím dost souvisí, že to, co zbylo z křesťanství, působí navenek anachronicky, naivně, nestydím se říci že až hloupě. Duchovno se ztratilo ve formě, forma v pěstování pocitů ublíženosti. Křesťanství prostě není moderní, není sexy, neumí pracovat s výzvami a možnostmi současné doby. Chce to nového Džízusa, nebo raději miliony Džízusů, kteří ty křesťany, ale i ne-křestany, nakopou do zadele.

5.
Teď mě napadla paralela s Izraelity. Oni, pokud vím, tu starověkou formu většinou nepěstují. Pěstují esenci (a tou je, co si budeme povídat, vědomí výlučnosti a vyvolenosti), a pěstují ji dobře. Esencí křesťanství je imho oběť a láska - cosi co u dnešních křesťanů opravdu vidíme jen zřídka, a když, tak s celou řadou dogmatických podmínek a výhrad a moralizování. A to je - k ničemu.

Tedy vlastně nakonec ano, křesťanství JO, ale to by křesťané opravdu museli následovat Krista, a ne fňukat, jak jsou zneuznaní a tejraní.
Nebo ještě jinak - neobjedeme se bez té oběti a lásky, neobejdeme se bez renesance našeho vztahu k sobě navzájem, k bližnímu, obci, vlasti, prostě bez všech těch silných slov, kterým bylo tak módní se smát - i já se jim smál.
Pokud mají křesťané v něčem pravdu, tak v tom, že islám je výzva - buď tu rukavici zvedneme, nebo dopadneme jako stárnoucí Hypatia - ti šťastnější z nás tedy.

Snad stačí.
18. 09. 2011 | 17:59

Silvie napsal(a):

Proč nelze věřit muslimům ani pozdrav!!!

Muslimové lžou o výstavbě nové mešity v Hradci Králové

Občané protestují proti stavbě mešity v Hradci Králové. Muslimové do televizní kamery tvrdí: Chceme jen malou komůrku pro tři studenty. Na muslimském webu ale avizují stavbu komplexu s mešitou za 15 milionů. Kdo nám tady lže?

.

Lokální televize vysílá reportáž. Na kameru mluví předseda muslimské obce v Hradci, Ismail Hamad. Stavbu mešity vehementně popírá: “Doslova stavba mešity, to už vůbec také ne. My si chystáme, nebo my si scháníme menší objekt, kulturní islámské centrum, aby si tam ti studenti mohli vigovat“ Pro TV Hradec pak říká: "Stavět si mešitu, to v žádném případě.Tady ani není tolik žijící muslimové, abysme pro ně stavěli taková velká věc."

Jenže na muslimském webu tvrdí něco jiného. Minimálně když si myslí, že jejich slova nikdo nevidí. Na islámském webu administrovaným z Malajsie podávají svůj anglicky psaný inzerát: "Bratři a sestry, ve jménu Alláha, my, muslimská komunita v Hradci Králové v České republice, plánujeme výstavbu islámského centra v Hradci Králové. Náš cíl je 15 milionů Kč (586 955 EURO), protože jsme již našli ve městě budovu, která je velmi vhodná pro naše islámské centrum." Následuje účet u Reiffeisen Bank v Hradci Králové, ale i další účty na Novém Zélandu, ve Velké Británii, Malajsii a dalších státech. Vlastně Hamad zas až tolik nelhal, pouze uvádí veřejnost v omyl: mešitu nebudou stavět, pouze koupí budovu, kterou v mešitu přestaví. Už ji mají vybranou: jedná se o dlouho opuštenou budovu hotelu na ulici Brněnská.

Proč ale muslimové mezi sebou mluví o islámském centru za 15 milionů a na veřejnosti o místnosti pro 3-4 studenty, aby se po škole měli kde modlit? Vypadá to, že muslimové z Hradce veřejnosti lžou. Není to hřích? Abychom nalezli odpověď, musíme se podívat na způsob, jakým muslimové přemýšlejí. Zatímco v křesťanské kultuře je lhaní považované za hřích, v islámu v žádném případě. Lhaní je v islámu důležité a za určených okolností je dokonce jednou z povinností pramenících z koránu. Je to takzvaná "takíja"(taquia, arabsky opatrnost nebo cílená přetvářka). Takíja znamená lhaní nevěřícím ve prospěch islámu. Takíjou se také rozumí přátelské jednání s nevěřícími, za situace, kdy muslimové nejsou v přesile.

No dobře tedy, řeknete si. Co ale ta mešita? Nebo chtějí "jen" islámské centrum? Opět musíme zabrousit do muslimského světa, abychom pochopili, co je "islámské centrum". V muslimském světě se islámským centrem rozumí komplex islámských služeb a zařízení sdružených okolo mešity. V islámském centru najdete tedy mešitu, islámskou knihovnu a další prostory s islámskými službami. Muži a ženy samozřejmě odděleně, tak jak nařizuje korán. Islámské centrum je tedy více než mešita. To potvrzují i hradečtí muslimové na dalším muslimském webu, kde si mezi sebou oznamují, že v budově, kterou si ke koupi vytipovali, budou:
"3 garáže, pozemek pro venkovní aktivity, kuchyně, kanceláře, umývárna pro muže a byt. Dále zde bude hlavní modlitebna, oddělená na prostory pro muže a zvlášť ženy, umývárna pro ženy a studovna."
To už je něco jiného, než malá komůrka pro tři studenty, jak nám tvrdili do kamery, že?-)

Jiří Novotný 2010 (kráceno)
18. 09. 2011 | 18:14

Kritik napsal(a):

Martin Konvička

Pokud to správně chápu, tak duchovnímu boji také přikládáte velkou váhu. Ale křesťané nemohou někoho zesměšňovat, zvláště ne pro jeho víru. Jedinou aktivitu, kterou mají křesťané vyvíjet, je hlásání evangelia. Na tomto poli však pro křesťana neexistuje ústupek. Neexistuje, aby ustoupil nějaké jiné víře, aby dal všanc jiné víře svůj lid a svou zemi.

Ale jak mají křesťané hájit svou zemi, když je samotné drtí ateistická, přesněji pohanská většina jejich vlastního lidu, která nechápe, v jakém smrtelném ohrožení se nachází?
18. 09. 2011 | 18:15

Dalibor Štys napsal(a):

Martin Konvička

Tak proč se vám to nedaří změnit? Je to tím, že vaši vlastní lidé za vámi nestojí, radši jedou do Šarm-al-Šaichu na dovolenou.

Já mluvím těch, kteří z toho svou cestou vystoupili: ale k tomu museli mít "neglobalizovaného" partnera, který je pochopil, a dost času. Můžete jim ho poskytnou, budete jejich osobním neformálním učitelem po pět-šest let? Vydržíte se starat a chránit je aby jejich hrdost neutrpěla, protože hrdost, vlastnost v globálním světě nepoužitelná, je to, co drží kočovné kmeny v poušti. Milióny islámců nezměníte, jestli máte nějakou zodpovědnost, tak za své vlastní lidi, Čechy.

Pocit, že držím svých pár posledních svitků, mám v rámci ČR často už teď. A nejsem v tom zdaleka sám, promluvte si s profesory třeba na ČVUT. A, sorry about that, největší vinu na tom nese představa, že je jedno, čemu moje věda slouží, hlavně když dostanu grant. To čeští vědci v první řadě, protože oni měli učit na univertzitách a profilovat je, přivedli zemi k tomu, že jediný matematicky (=exaktně) podložený obor, který má dostatek studentů na výběr, je matematická ekonomie. Nové technologie místo aby se pěstovaly na univerzitách zoufale produkuje pár malých firmiček. A ty si k tomu musí dělat i většinu základního výzkumu, protože ono je tak snadné si vyhádat na prezidiu další investici.

Váš názor vám neberu, ale pro mne je mnohem záslužnější starat se v první linii o české (nejlépe technické) talenty a v druhé případně integrovat pár Bělorusů a Ukrajinců. To jde obojí najednou v počtech desítek, integrovat průměrného Inda nebo Araba je práce na celý úvazek v poměru 1:1.
18. 09. 2011 | 18:25

Silvie napsal(a):

Geniální rozbor multi-kulti poddruhů
Multikulturalisté v ČR. O původu druhů

Autor: Stanislav Janský | Publikováno: 12.8.2011 | Rubrika: Multikulturalismus
Česká republika je jako součást rozvinutého Západu postižena i mnoha jeho neduhy. Jedním z nich je etablování agresivních multikulturních skupin. Jejich cílem je jako u každé správné levicové ideologie vytvoření "nové a lepší" společnosti a zničení té stávajíci (podle nich "zastaralé"). Cílem mého příspěvku, ale není poukazovat na ideologii multikulturalismu. Spíš se trochu odlehčeně podívat, co je to za lidi a co je k jejich postojům vede :-). V zásadě můžeme najít 3 různé druhy multikulturalistů.


Skupina první - multikulturalisté nadšenci - většinou mladí lidé. K multikulturalismu je přivedla směsice naivity (špatně pojatého idealismu) a hlouposti. Najdete je na demonstracích proti "rasismu a za toleranci". Dívky by se nejraději veřejně milovaly s černochy, aby ukázaly, jak jsou tolerantní. (U nás problém, nejsou tu černoši a Vietnamci jsou moc malí :-)). Mladíci zase pobíhají po světe v tričku s Che, či strýčkem Ho (Co na tom, že jsou to oba masoví zločinci...). Pijí pivo a kouří trávu. Rádi se účastní anonymních diskusí a nebojí se být agresivní v anonymním davu, či když mají velkou přesilu. Někteří pocházejí z dobrých rodin, jiní ne. Většinu živí rodiče, či stát. Mnoho z nich studuje různé humanitní obory, ale část žádné vzdělání nemá. Část z nich dostane časem rozum a část z nich se posune do skupiny č. 2.
Ač to zní děsivě, právě oni jsou ze všech multukulturalistů nejtolerantnější. Sice budou protestovat proti "fašistům", blokovat povolené demonstrace skupin s jiným názorem. Ale asi o nich neuslyšíte názory na nutnou státní/byrokratickou likvidaci jejich protivníků ( ať již fysickou , či společenskou.).
18. 09. 2011 | 18:25

Martin Konvička napsal(a):

Kritik:
Absolutně zásadní.
Nic jiného už vlastně ani nedělám ... ;)

Jinak ale - zdvořilý nesouhlas.

1. Proč by křesťan neměl zesměšnovat nablblou a destruktivní (pro kř. dokonce "satanskou") víru? Nečinil to snad Džízus s farizeji a zákoníky skoro pořád?

2. Nemyslím, že křesťany někdo "drtí". Občas nějaký vůl ano, ale často to je vyprovokováno právě křesťanským bolestínským moralizováním (např. ve věci sexuality, homoušů, potratů) - to se pak nedivme.

3. No a nakonec - chápala snad většina Džízusa? Podle mě nechápala, a stejně ho to nezastavilo. Pokud křesťan potřebuje souhlas většiny .... :(

Abych ale byl konstruktivní - Osobně to vidím na nějakou syntézu křesťanství právě s pohanstvím (v tom dobrém smyslu slova), a dokonce i s "morálním neznabožstvím", která musí nastat, a to pokud možno předevčírem. Jinak jsme v dupě, navzdory všem grantům a impaktovým publikacím, o kterých mluvil kolega Štys.
18. 09. 2011 | 18:25

Silvie napsal(a):

Skupina druhá - multikulturalisté businessmeni. Zde se již z multikulturalismu stala obživa a pro mnohé velmi výnosný business. Čast z nich se rekrutuje ze skupiny multikulturalistů nadšenců. Přerod obvykle nastane v okamžiku, kdy rodičům došla trpělivost s podporou potomků, či oni ucítili přiležitost přijemného a pohodlného zaměstnání. Část z nich přivedla k multikulturalismu nenaplněná ambice po moci a touha ovládat/šikanovat druhé. Řada z nich pracuje v médiích (nejraději mají ta veřejnoprávní, kde není žádný tlak na výsledek, tedy sledovanost). Na rozdíl od skupiny multikulturalistů nadšenců znají dobře situaci s přistěhovalci a proto se bez rozpaků uchylují k lhaní a často otevřenému překrucování faktů, čí si vymýšlejí neexistující příběhy. Jistě v zájmu "vyšších" cílů.... Bez rozpaků budu útočit na každého, kdo je proti multikulturalsmu a nebudou se štítit žádné lži ani hanebnosti. Jsou si vědomi, že ohrožuje jejich dobré bydlo. O ideologii jim již nejde, protože často sami již v multikulturalismus moc nevěří. V noci se děsí, že by také museli v životě prokázat nějakou odbornost a nedej Bože skutečnou práci. (třeba i v té novinařině). Další velká část se uchytila v různých NGO. Elitou této skupiny jsou ti "nejschopnější" a "nejdravější", kteří se dokázali uchytit v "Evropských" institucích. Ti totiž mimo přijemně placeného a nenáročného zaměstnání mají i moc. Moc rozdělovat peníze na "granty". Proto je snem každého multikulturalisty businessmana postoupit na tento stupínek. Obecně pohrdají skupinou "nadšenců". Jsou to pro ně hlupáci, kteří z toho nedokáží nic vytěžit. Ale občas je využívají jako užitečné idioty. Oni jsou předsi příliš důležití a zaneprázdnění na nějaké demonstrace proti "fašistům a xenofobům"... obvzlášť pokud by to bylo bez účasti médií, nebo v zimě. Jejich snem je jednou to dotáhnout do skupiny č. 3.
18. 09. 2011 | 18:27

Silvie napsal(a):

Skupina třetí - multukulturalisté filosofové a mega businessmeni. Většinou mimořádně bohatí lidé. Kterým ale nedělá problém si nechat vyplácet příspěvky na osobní koníčky (film - Odcházení), či se účastnit nějaké výhodné privatizace (Becherovka), nebo podporovat nějaký pochybý ekologický maga tendr. Jejich primárním znakem je elitářství a mají obvykle mega ego a mesiášský pocit, že by měli za ostatní rozhodovat. Oni znají nejlépe, co je pro ostatní dobré! Milují rúzná mezinárodní fora, kde mohou filosofovat o světě a pronášet svá moudra do médií. Většina z nich žije v luxusních homogenních čtvrtích (tam muslima, Cikána, či Vietnamce nepotkáte) a jsou zcela odtrženi od reality běžných občanů. Skutečnost, že ji občas nahlédnou, jim nebrání cynicky ostatní poučovat o "toleranci". Všechny ostatní multikulturalisty považují za užitečné idioty a se vzláštním despektem shlížejí na nižší skupiny multikulturalistů businessmenů, kteří se podle nich pachtí za ubohým granty. Rádi se připojí k štvanicím na ideové protivníky, ale špinavou práci raději přenechávají těm nižším multikulturním kastám. Sami chtějí protivníky likvidovat za pomoci státní byrokracie a médií, která často ovládají.

Multikulturalisty ze všech skupin spojuje následujíci. Agresivní netolerance k jiným názorům než jsou ty jejich. Stará zkušenost praví, že nejméně tolerantní jsou lidé, kteří mají tolerance plná ústa.... Nenávist k vlastní západní kultuře a lidem, kteří je živí. (On pristěhovalec z Afriky, nebo Asie je mnohem tvárnější a exotičtější, než soused, kterém mu by se mohlo přestat líbit, že je živí..)

Není jich mnoho, ale jistou moc mají. My zase máme svobodné volby a tam je můžeme nevolit a naopak volit ty, co je chtějí odstřihnout od našich peněz...:-)
18. 09. 2011 | 18:27

Kritik napsal(a):

Marin Konvička

Možná se vám křesťané jeví takoví ufňukaní, jak píšete. Nicméně, podle mé osobní zkušenosti jsou to bojovníci v pravém slova smyslu. tedy ti opravdoví křesťané. Viz třeba časopis "Zápas o duši" nebo vysílání TWR.

A opravdu hořekujeme, jak je nás málo. Jako si Eliáš stěžoval Bohu: "Zbyl jsem sám." A Bůh mu odpověděl: "Je vás 7000."

Na druhou stranu křesťané dobře vědí, že Ninive bylo zachráněno od zkázy jen proto, že obyvatelé se rozhodli k pokání. Pozorujete v Evropě něco takového? Pozorujete snad návrat k Bohu? Za odklon od Boha mohou následovat jen Boží soudy. Budou snad islamisté jejich vykonavateli?

Musíme si uvědomit, že Bůh židů a křesťanů vždy počítá jen se zbytkem. To ostatní, ať se nám to líbí nebo ne, vlastním přičiněním zahyne.
18. 09. 2011 | 18:30

Béda napsal(a):

Další perla autorova tvořivého rauše se ukrývá v závěru:

..."Západ stojí na třech pilířích, které se pomalu bortí – na tradici Athén, Říma a Jeruzaléma..."
Jakou asi tradici Jeruzaléma má autor na mysli? Jeruzaléma s Jerichovýma troubama, Jeruzaléma křižáckých výprav, rozděleného Jeruzaléma se zdí nářků? Kolikrát si kladu otázku, jestli ta zeď má patřit Židům anebo Palestincům?

"...Američané jsou národ s duší církve (Chesterton) a proto bude schopen revitalizace, tak jako to kdysi dokázal Izrael Jozuy, Ozeáše a Ezry..." Američané jsou především kolonizátoři, kteří provedli genocidu původních obyvatel jejichž zemi si posběranci ze všech možných koutů světa přivlastnili. Američané, to je změť etnik, národností, církví - to je multi kulti v tom nejpůvodnějším významu.

"...Je ovšem smutným svědectvím doby, že upadající Evropu dnes ovládají neojakobínští budovatelé a inženýři nového světa, kteří ani netuší, vyjádřeno slovy velkého českého básníka Vladimíra Holana, „že bez ryzí trancendentály, se nikdy nic, ach nikdy nedostaví.“
Připadá mi to jako sobotní plácání hladového holiče, opojeného vlastní slovní ekvilibristikou. Když už chtěl Dr. blábolil používat starověká přirovnání mohl zkusit Babylonii a zmatení jazyků.
18. 09. 2011 | 18:31

Dalibor Štys napsal(a):

Martin Konvička

Teda, já vidím křesťany, kteří moc nebrečí, naopak, jsou docela agresivní. Je to docela smutná historka, klášter v Nových Hradech byl naprosto otevřený a pod vlivem obnovitele pátera Bonfilia a šikovných správců to bylo centrum kultury. Navíc i místo, kde se člověk mohl levně a kulturně ubytovat a najíst a nadýchat přitom příjemnou duchovní atmosféru. Před pěti lety klášter převzalo papežské misijní společenství Rodina Panny Marie. Díky jeho, převážně slovenským a německým, kněžím, se klášter postupně úplně uzavřel a pěstuje zvláště v dětech, které do kostela chodí, pocit nadřazenosti že ani na ulici nepozdraví.

Možná odtud také část mého jiného názoru, pochází z jiné zkušenosti. Jsme jako oni, je to jen otázka nastavení mysli. Kdybyste vyrostl na historkách o tureckých nájezdech, jako lidé od Nitry, a navíc chodil od dětství samozřejmě do kostela, kdoví, jaký názor byste tu dnes hájil.
18. 09. 2011 | 18:43

Martin Konvička napsal(a):

Kritik:

Netvrdím, že všichni křesťané - znáte otce Zakharia Botrose?
Mít v Česku jednoho takového, tak tady prostě islám není, mít pět takových v každé západoevropské zemi, a jednoho ve Vatikánu navrch, slaví se do příštích Vánoc Te Deum v Mekce.

Jenže máme co? Halíka, a zástup jeho obdivovatelek, které mi do očí řeknou, že "nemohou nikomu brát jeho víru" (hecoval jsem místní Mariánské sdružení, aby zkusily odmuslimovat jednu stážistku - to pro Dr. Šťyse).

No a zbytek toho, co říkáte, je prostě - šílené.
Je v tom zase ta exkluzivita, to my x oni, to "ostatní nechť zhynou". Jenže zápas s islámem se hraje především na počty, a pokud Vás zbyde ta hrstka pravověrných, jak naznačujete, tak možná budete spaseni (nebudete: a tím nespochybňuju spásu, ale to, že zapomínáte na lásku, včetně té lásky k "zatraceným"), ale ještě předtím si odžijete pár generací v ponížení a zotročení.

Viz osudy egyptské, aramejské, mesopotámské a kdovíjaké církve. To Vás čeká, pokud nenajdete společnou řeč s "ateisty". Ti budou aspoň mrtví, a nebudou se na to muset dívat.
Uvědomte si, že nakonec jde o počty
18. 09. 2011 | 18:43

Martin Konvička napsal(a):

Dalibor:
To, co jste popsal, je právě ono "agresívní bolestínství".
Džízus by je vypráskal.
18. 09. 2011 | 18:45

Dalibor Štys napsal(a):

Martin Konvička
No, já to tak nevidím. Tahle parta prošla Kazachstánem, Afrikou a Jižní Amerikou, tam je křesťanství mladé, silné a expanduje. Oni jsou sebevědomí a Čechy jsou pro ně misijní území. Tak, jako pro Džízasovy apoštoly.

Páter Bonfilius, to byl svatý člověk za nímž v Nových Hradech šli i ateisti, včetně mne. A personál, v kterékoliv funkci, by se pro něj rozkrájel. Taky byl sebevědomý, proč by ne, měl ve své práci enormní úspěchy.

Myslím, že pražský ani budějovický (zevnitř budov AV) pohled není ten jediný a ani správný. To vám říkám jako rodilý Pražák. Předchůdce dnešních žáků, jak psali Suchý se Šlitrem.
18. 09. 2011 | 18:56

Kritik napsal(a):

Martin Konvička

Píšete: "No a zbytek toho, co říkáte, je prostě - šílené."

Tento svět stvořil Bůh. Je to jeho vlastnictví a on si sám rozhoduje, co s ním udělá. Ať se to vám nebo mě líbí, nebo ne.

A exkluzivita pro křesťany? Křesťané o ni nerozhodli a nerozhodují. Jak jim to můžete vyčítat! Obraťte se na Boha, pokud se vám to nelíbí. Žádný křesťan nemůže rozhodnout o vyvolenosti své nebo někoho jiného. Křesťan vám může dát jen to, co je v jeho moci. Vyvolenost to není ani náhodou. Křesťan vám dokonce nemůže ani předat evangelium (=dobrou zprávu) když ho nechcete přijmout, přestože ho má. A přijmutí je jediná cesta k vyvolenosti.

Je to jako příběh, který řekl světoznámý kazatel John Vernon McGee:

Představte si, že přijedete do velké světové metropole. Procházíte se v centru a tam uvidíte klenotnictví. Je to obchod, kde se prodávají ty nejdražší šperky na světě. Vejdete dovnitř a tam vás přivítá prodavač. Usměje se na vás a řekne: "Mám tu pro vás dárek. Podívejte se - je to ten nejdražší šperk, který na světě existuje. Je to pro vás přichystán. Vezmete si ho? Je úplně zadarmo."

Co odpovíte? Že ho nechcete? To je potom váš problém a také vaše hloupost.
18. 09. 2011 | 19:02

Dalibor Štys napsal(a):

Kritik

Bůh, to je ta postavička co se baví umíráním milionů ve válkách, v nemocech a co je nejhorší, genocidách? Ten slitovný co "lehce potrápil" svého kamaráda Joba.

No, tu hru s ním nehraju. Pokud jsem díky tomu prohrál svou duši, boží smůla.
18. 09. 2011 | 19:08

stehno napsal(a):

Na obou stranách to je jen manipulace ideology a to mocní světa potřebují. ( mocipáni si pak sednou k jednomu kulastému stolu a porcují kořist).
18. 09. 2011 | 19:12

Béda napsal(a):

Když je zde řeč o křesťanství. Včera jsem zachytil zprávu, že jakási skupina shromáždila podklady a odevzdala do Haagu podání v rozsahu 20.000 stran, kde obviňuje katolickou cirkev ze zakrývání a vyviňování pedofilie a pos.. Předvolána by měla být hlava církevního státu.
18. 09. 2011 | 19:17

Martin Konvička napsal(a):

Kritik:

V tom posledním příspěvku jste ilustroval dvě věci současně, a sice:

1. odpověď na otázku, proč tolik jinak rozumných a slušných lidí, když přijdu s kritkou islámu, kontrují, "Křesťanství není lepší", a
2. proč jsou křesťané při obraně před islámem součást problému, a nikoli řešení.

Exhibujte si s tím Vaším bohem - vaše věc.

Nemá vám totiž cenu připomínat, že úplně stejně exhibovali, v 8. století a dál, vaši předchůdci v Antiochii a Alexandrii a Kartágu a Jeruzalémě a Konstantinopoli. Pár jich tam ještě (všude) zbylo, jako muzeální exponáty a varování, kam vede dogmatická zpupnost.
Islám však nezastavili a spásy, jíž zjevně dáváte přednost před světem vezdejším, taky nedošli (ptal jsem se Džízuse).

(Islám zastavili až Římané, a až tehdy, když věroučné kecy nahradili tvrdým pragmatismem. Jo, v tu dobu to znamenalo potlačit herezi - ale to na to měli sílu. Dnes ji nemáte, a tak se ptejte, co by dělali Urban II., nebo Los Reyos Católicos, nebo Don Juan d'Austria, dnes. Pochybuji, že by vedli povýšenecké kecy).
18. 09. 2011 | 20:28

Paul Muni napsal(a):

Wilhelm Hauff, Karl May a Alexander Tomský ve stínu padišáha.
19. 09. 2011 | 00:13

Targus napsal(a):

To kritik:

"Mám tu pro vás dárek. Podívejte se - je to ten nejdražší šperk, který na světě existuje. Je to pro vás přichystán. Vezmete si ho? Je úplně zadarmo."

Pokud je ten šperk zadarmo, pak nemá žádnou hodnotu. S předměty bez hodnoty se nezatěžuji. Nic není zadarmo, ani evangelium.
Pokud má být tím šperkem evangelium, už jsem ho četl. Potíž je v tom, že těch evangelií je příliš mnoho a každé o sobě tvrdí, že je to nejpravější a nejlepší. Zase nic.
Pokud je tím šperkem víra v boha, takového, co se vyžívá trýznění nevinných, není mi třeba.
Pokud Bůh prohlásil Zemi za zónu boje dobra se zlem, nevidím na tom nic, proč bych jej měl vzývat. Stejně jako nemá cenu vzývat zlo. Buď nás semele duševně, anebo zlikviduje fyzicky. Život je krutý a nespravedlivý. Kdo si to uvědomí a srovná se s tím, tomu se žije lépe.
19. 09. 2011 | 16:30

Suva napsal(a):

Pane Tomský, na složité problémy, hledáte jednoduché a špatné odpovědi. Hledáte hrdiny a proto najdete Mašíny a nebo v mezinárodním měřítku jiné hrdiny, kteří byli zrovna u moci. Neberete v úvahu evoluční vývoj a také to, že pod záminkou boje proti komunismu se vedly boje o diametrálně odlišné věci, které se potřebovaly skrýt. Pokud se potřebovalo válčit, tak se důvod vždy vyrobil to platí co je svět světem. Na druhé straně bych od Vás očekával víc invence na osvětlení proč komunismus vznikl a mohl tak dlouho existovat. Vzdělaní lidé by neměli vyrábět takové ploché klišé pokud ovšem nejsou jenom poskoky momentální vládnoucí garnitury.
23. 09. 2011 | 09:56

Martin Horsky napsal(a):

Vynikajici uvaha - a musim se priznat ze si na zajimave cteni z ceskych zdroju stale jeste zvykam. Reagan, Svaty Otec, A. Solzenicyn - co udelali asi svet oceni tak za 50 let. Stejne jako George W. Bush. (Je OK zacit jecet...)
Nesouhlasim ale s tak vysokou mirou respektu k tem 'tvrdym a zboznym horalum'. Sektu Taliban podporuje podle poslednich pruzkumu asi 10% afghanske populace. Ovsem 90% z ni ma smrtelny strach, coz dela kazdou formu podpory normalni afghanske spolecnosti velice problematickou. Z americkych vojaku a civilistu co administruji pomoc nema hruzu Afghanec zadny.... Vzdelane Evropanstvo - mate lepsi alternativu ochrany civilizace nez americke chapani lidskych prav, americky business a technologii a americkou namorni pechotu? (To jsem si myslel.... :) )
26. 09. 2011 | 19:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy