Mým antikulturním nepřátelům - v dobré vůli!

04. 01. 2012 | 11:05
Přečteno 4369 krát
Inu ano. Naštval jsm se a zařekl, že na aktuálně už nevystoupím, nic z toho kromě nadávek vlastně nemám. To když jsem z dobré vůle doporučil Magdu Szabó Dveře, čili výjimečnou světově proslulou, dobrou knihu na vánoce. Vrhli se na mne mnozí, a nadávali, že jde o pokrytectví a jak to, že můžu jako nakladatel, že mi jde o byznys a dokonce ve státním rozhlase a proč by DPH na knihy nemělo být stejné jako na všechno atd. atd? Co na to odpovědět! Ve všech civilizovaných zemích si většina lidí i stát kultury nesmírně cení. Ve Francii kupříkladu mají státní média povinnost recenzovat všechny francouzské knihy, inscenace, koncerty a podobně. Francouzské knihy musí být vystaveny viditelně a přednostně ve výkladu či u kasy. I u nás jsou režiséři, dirigenti, spisovatelé, překladatelé a dokonce i nakladatelé zváni do rozhlasu i televize k rozhovorům o své práci. Proč asi? Protože kultura je věc nadřazená, nekulturní společnost hyne. Potřebuje proto výjimečně i reklamu zúčastněných a daňové zvýhodnění! Mimochodem na kultuře ještě nikdy nikdo, kromě národa, nezbohatl. Z našich světových osobností žijeme dodnes my.

No a výsledek byl opačný, než si antikulturní publikum přálo. Dostal jsem nakonec dvě desítky přátelských dopisů, abych se na blog vrátil (sociologové tvrdí, že každý napsaný dopis reprezentuje desetinásobek podobných reakcí, ne každý hodlá psát) a pozvání do rozhlasu, abych byť po vánocích o knize mluvil. Dnes Čro2, Jak to vidím já. A také pozvání k rozhovoru do Listů Prahy 1.

Takže tak. Přikládám novoroční přání i rozhovor.

Srdečně,

Alexander Tomský


Novoroční


Evropská civilizace už od Julia Verna trpí zvláště na Nový rok zvláštní zálibou v předvídání. Zatímco autora sci-fi fascinoval technický rozvoj a jeho současníci byli nadšeni budoucností, dnešní, přesycená, znuděná a pečovatelským státem ohrazená společnost se příštího přímo děsí. Má obavy, že její nevídáná a nenasytelná životní úroveň nevydrží a že ji za bezuzdný konzum a přebujelé státní instituce čeká starozákonní trest, či alespoň dlouhodobá vleklá ekonomická a politická krize.

A ta už je tu.

Všechno špatné je ale k něčemu dobré, i když tak často nevíme k čemu. Začněme uměřeností (temperamentia), jednou z velkých regulačních ctností starověku. Zakažme dětem i sobě tu horu každoročních sladkostí (49kg cukru na osobu a kojence ve všech potravinách), necháme-li dětem deset procent, bude radost z každého procenta desetinásobná (zákon klesajícího potěšení) a tohle platí nejen o sladidlech. Podívejte se na horu odhozených plastů. Na světě je přitom nepřeberné množství ohromných maličkostí, z nichž plyne větší potěšení než z výletu na Kanárské ostrovy. Když bývali lidé chudí, bývali spokojenější.

Krize má přivést k přemýšlení nad tím, co jsme promýšleli špatně. Co znamená unie? Vynucená svornost nebo dobrovolná spolupráce národů? Zvlášť v politice platí – uměřenost nade vše. Toť prostor svobody. Co nadmíru není na míru. Vyklube se pak ideologie nadřazeného dobra, plán na věčnou harmonii, technokracie patentátníků na rozum, technokracie pachatelů dobra. Jenomže člověk, a to zní hrdě, musí chtít sám a žádná státní ani nadstátní moc neumí zlepšovat lidi.

Největší špatnosti nejsou ty materiální, ale pozor! špatnosti ducha. A ten dnes řádí. Každé individuum chce být autonom a pak se diví, že je tak nějak pořád sám, přestože mění své neméně autonomní partnery. A skutečná svoboda je nejen „rodná s dobrovolnou chudobou“ (Holan), ale i s dobrovolnou vůlí vůči zákonu, jenž takříkajíc visí nad námi, neb ho nikdo z lidí nevymyslel, ledaže byste věřili na nějaké lidskoprávní lidstvo. Duch v chudším těle bude mít na vybranou. Budeme-li si pomáhat, vznikne společenství, budeme méně požadovat od státu a zapomeneme na práva. Život není právo, nýbrž zázrak a dar. A neuvěřitelné dobrodružství. Každé ráno je počátek nové cesty k druhému člověku. Setkání a příležitost a skutek. Každá krize je konec iluzí. Obrat.

A snad nám pak zbyde trochu času na poezii, další zázrak a dar, a to navzdory antikulturní vládě a nové dani.

A tak do Nového roku špatného odměřeně, dobrého přiměřeně, jen lásky té neměřeně.

LN, 30. 12. 2011Život je zázrak a dar

Jako čerstvý maturant odešel v roce 1968 do Británie. „Já vůbec nechtěl, ale máma mne vyhnala.“směje se. „Měla trauma ze sovětské invaze Przemyśla (1939). Režim ji po válce nepustil zpátky do rodného Polska, kam se chtěla i s rodinou vrátit. Přála si, abych aspoň já žil ve svobodné zemi.“ V Británii mu ovšem maturitu neuznali, takže ji musel složit podruhé a anglicky. Pokračoval pak studiem ekonomie a politologie. Bavila ho rétorika, stylistika. To vše jej pak i spolehlivě živilo. Mimo jiné založil exilové nakladatelství Rozmluvy, které vydalo řadu slavných zakázaných autorů – Pithart, Havel, Klíma, Reynek, Škvorecký, Jirous.

Británie, její kultura i zvyky mu přirostly k srdci. Přesto se hned v prosinci roku 1989 rozhodl vrátit do Prahy. Zde vedl úspěšně řadu let nakladatelství Academia, patřící České akademii věd. A teďopět, jako kdysi v Londýně, vydává knihy pod značkou Rozmluvy (ve spolupráci s nakladatelstvím Leda). Píše pravidelně do Lidových novin, E15, ale i do slovenského Týždne. Vystupuje často v rozhlase i v televizních debatách s politicko-ekonomickým zaměřením. A přitom stíhá ještě přednášet na Univerzitě v Hradci Králové. Nezbývá, než se zeptat:

Pane Tomský, co z toho vás nejvíc těší?


Nevím. Jsem zřejmě rozený kazatel, a těší mě, když mohu něco objasnit a někoho inspirovat. Svět je totiž paradox a záhada. Nic není, jak vypadá. Pod povrchem zřejmých věcí je často všechno úplně jinak – nemyslím tím spiklenecké teorie, dějiny nikdo neřídí, ale pravdy skryté. Vezměte si na příklad hrůzné pravdy o EU, Euru a pečovatelském státu, celou tu krizi novodobých budovatelů Evropy. Mám radost, že můžu vyučovat a poučovat mladé, to znamená pokud možno veselým a vtipným způsobem vysvětlovat, že život je zázrak a dar a měli bychom být za to vděčni (komu asi?), takže každé ráno je počátek dobrodružsné cesty, na které potkáme druhého člověka jako radostné setkání a příležitost. A vůbec, že nic není samozřejmé a obyčejné. Docela všední, obyčejný den je plný ohromujících maličkostí jen je vidět – k tomu potřebujeme poezii, umění metafory, abychom, se naučili vidět –„v tom stavení mluvil pes a štěkal hospodář“( Deml), v sadě stkví se z jara tis, tišší sotva našel bys (Palivec), „až té trávy neseté na mém hrobě rozkvete, čí pak moje rodné lány, koho jednou budete?“(Sládek), „až mě vypije poslední sklenice vína“ „nemilují sebe, natož bližního“ (Holan).

Pod stromečkem jsme mnozí našli nějakou knihu. Vy sám jste vydal v uplynulých letech řadu bestsellerů, například romány Khaleda Hoseiniho Lovec draků a Tisíc planoucích sluncí, které se stále výborně prodávají. Přitom ale říkáte, že lidé čtou stále méně, hlavně muži. Čím si to vysvětlujete?

Žijeme v době zániku společenské prestiže knihy, zvláště románu. Ve společnosti rozpadlé na jednotlivce zaniká povědomí civilizace, tradice a pospolitosti, tudíž se rozpadá i kultura. Společnost, to zvláštní předivo vztahů, přestáváme reflektovat, jako bychom nebyli její smysluplnou součástí. Literatura se stává osobní zálibou, hobby, nikoli nutností, natož aby měla význam pro život celku. Nepotřebujeme už vědět, co se s námi všemi děje. Zajímáme se jen o sebe a proto nemáme čas na čtení. Proč muži ztrácejí vztah k imaginaci slova, dost dobře nevím. Vystačí si s holými fakty. Dnes už většinu prózy píší ženy. Muži jako by ztratili budou ctnost.

Že nás čtení obohacuje a zušlechťuje, to my, čtenáři víme. Ale jak to vysvětlit těm nečtenářům?


Tak jak vysvětlíte každý koníček. Těžko, když jde dnes už jen o záležitost individuální poustevnické záliby. Teprve až přijde úspěšný film, tak sáhnou čtenáři (ve větším počtu) i po knize, neboť tuší, že bude lepší. To je ale ubývající menšina.

Teď se navíc projeví zvýšení DPH na knihy...Co se stane s českou literaturou a s nakladateli?.

Je absurdní, že v situaci malého národa, kdy nám hrozí postupný zánik nejen literární kultury, ale i obyčejné gramotnosti a všeobecné kultivovanosti – kdo nečte špatně mluví, kdo špatně mluví, špatně myslí, kdo špatně myslí, špatně jedná – a to bude mít i negativní důsledky ekonomické. Vypadá to, že u nás teď zůstane na trhu po barbarském zdražení jen bulvár jako v Bulharsku. Očekávám do dvou let po druhém zvýšení daně krach zhruba poloviny nakladatelú a knihkupců. Kniha je vpodstatě na jedno čtení – proto je vždycky drahá. Za první republiky měli lidé pocit, že koupí knihy podporují kulturu, stejně jako jsem to zažil v exilu. Moje teta učitelka dětem, které doma svou zamilovanou knížku neměly, sama z vlastní kapsy jednu koupila. Myslím, že se bála, co z nich jednou bude. A jak ji za to byly vděčné! Ještě po letech od nich dostávala dopisy. Většina zemí světa knihy nezdaňuje vůbec, na západ od nás 5 -7 %, ale kompenzují to masívními dotacemi autorům, do knihoven, škol a čtecích programů pro děti. U nás téměř nic, a to jsme malý jazyk, zatímco takoví Skandinávci si své malé jazyky úzkostlivě chrání,.dotují i spisovatele, v Irsku dokonce autoři neplatí daně, a mají tímpádem mnoho světových autorů, takže se jim to nakonec i finančně vyplatí. Ovšem naši političtí barbaři něčemu takovému nerozumí.

Věnujete se také překladové literatuře, a to zejména té britské. Jakou českou knihu nebo autora poslední doby ale považujete za výjimečné?

Ve srovnání se světovou literaturou jsme na tom dnes bídně. Snad Květa Legátová: Jozova Hanule, Ivan Klíma: Láska a smetí, Vaculíkovo Loučení k panně, Viewegova Báječná léta – a to jsme byli v šedesátých letech literární velmoc: Holub, Holan, Škvorecký, Lustig, Hrabal Kundera a mnoho dalších.

Vy ale nejen knížky vydáváte, ale některé i překládáte z angličtiny.Teď naposled Francise Scott Fitzgeralda: Velký Gatsby, jenž u nás vyšel mnohokrát. Proč?

Jazyk se mění a tahle nejslavnější americká kniha 20. století potřebovala po 40 letech nový překlad. Teď je čtivější a modernější než originál. To je výhoda nových překladů.

V Anglii se musí děti osm let v gymnáziu pracně učit alžbětinskou angličtinu, aby vůbec rozuměli Shakespearovi. A také se už kvůli nesrozumitelnost v originále moc nehraje.

Mluvili jsme o tom, že se čeština v posledních dvaceti letech rychle mění, převážně k horšímu.


Jazyk, čili slovní vazby, se zjednodušují, zaniká velmi mnoho slov. Mám pocit, že se tento jinak normální proces zrychluje právě tím, že nežijeme v literárním, ale spíš audiovizuálním světě. Mně obzvlášť vadí to neustálé pronikání základní angličtiny: mé jméno je, všude jen bylo, má, dělá apod. A samozřejmě i vazeb jako Sazka aréna, Vyšehrad hotel, viděl jsem Piskáček Security – a nedávno jsem dokonce četl v novinách „naspeedovaný, vyzdrojovaný…. Brzy budeme říkat: pojedu Škoda autem na Vltava most. Nejhorší je ale nicneříkající otomování - „Temelín je o atomu, “ je to o tom.

Mě nejvíc mrzí, když lidé uzavírají mailovou korespondenci, ale dokonce i telefonické hovory slovy: Mějte hezký den! Nemohl byste, jako člověk k tomu povolaný, vysvětlit, že se to nemá?

To je jednoduché – mějte se tu fajn, mějte se rádi, mějte – alespoň zvratné se anebo běžné – přeju vám hezký den. Jenže ono se to asi bohužel vžije. Angličtina je lingvocidní – požírá ostatní jazyky, protože je globální a negramatická. Pády nahrazuje frazeologií a když se učíte anglicky celé věty nazpaměť, vejde vám to nakonec do krve. Škvorecký kdesi napsal, že překladatelé tak od třetí části překladu začínají podléhat kouzlu anglické frazeologie. Horší je když kazí slovosled – sleposled. To je také na pováženou.

Jsme na samém prahu roku, který zatím nevypadá moc přívětivě, ze všech stran se valí strašidelné předpovědi ekonomů i politiků. Lze na této celoevropské krizi najít něco dobrého, abychom se nového roku nemuseli obávat, něco, čím bychom se mohli uklidňovat?


Samozřejmě. Na všem špatném je něco dobrého, i když materiální ztráty pro ty chudší mohou být značné. Zjistíme, že ne samým chlebem živ je člověk, že existuje mnoho drobných radostí, ohromných maličkostí, z nichž plyne větší potěšení než z výletu na Kanárské ostrovy, a možná i objevíme důležitost vztahů místo konzumu. Možná se lidé naučí vzájemně si pomáhat a vznikne společenství. Možná přestaneme mít požadavky vůči státu a považovat je za práva. Ta tam je dávná hrdost chudých na samostatnost! Možná začneme investovat víc (času) do dětí. Možná si uvědomíme, že neumíme žít. Možná objevíme i kouzlo poezie. Možná. Tak praví kazatel.

Každá krize je ale konec iluzí a to je dobře.

Přestože je zima, těším se už na vaše příští letní přemítání, ve kterém vždy tak krásně a poeticky dovedete vysvětlit, jak má být člověk pokorný k přírodě, pokusit se o návrat ke kořenům a nebrat vážně politiky.

Bohužel, politici se už opět stali „prchavým svědectvím ustavičných hovad.“(Holan).

Ale poezie je věčná, protože život je zázrak a dar.

Listy Prahy I, leden 2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Carlos V. napsal(a):

Je otázkou, proč se pan Tomský hlásí k libertariánům. Asi ho jinde nechtěli.

Patří k Bátorovi - kecy o národu, hoch kultuře a zejména státní podpoře. Konzervativní paternalisté.
04. 01. 2012 | 11:31

Baba Jaga napsal(a):

To: pan Tomský
"Protože kultura je věc nadřazená, nekulturní společnost hyne."
A kdo, prosím, určuje, co je kultura, bez které hyneme (zhyneme?)?
Čeho je moc, toho je příliš.
04. 01. 2012 | 11:33

český maloměšťák napsal(a):

Že nás čtení obohacuje a zušlechťuje, to my, čtenáři víme. Ale jak to vysvětlit těm nečtenářům?
------------
No - některá čtení nás ale obohacují jen o to, že se dozvíme jak je zločinné zvyšovat DPH na knihy. Na rozdíl například od léků, plen nebo pitné vody.

P.S. Zajímalo by mě, jaký poprask by se strhl, kdyby tady například někdo, kdo má na starosti marketing ve firmě vyrábějící generika....publikoval inzertní upoutávky na ně. Nebo někdo z firmy vyrábějící pleny, pitnou vodu, chleba....
(vím - je to nesmysl.....léky, pleny, voda - to jsou přeci samé přízemní, materiální věci´- na rozdíl od knih třeba....)

Všem , kdo se neumí pochválit a své produkty takto vychválit - hezký nový rok vinšuji.
04. 01. 2012 | 11:34

Carlos V. napsal(a):

Ale líbí se mi, že autor už dopředu diskutuje s případnýmy oponenty. Pakliže přeložím jeho květomluvu do češtiny ve smyslu jeho textu, pak každý oponent Tomského textu je ... nekulturní hovado.

Ať si píše, co chce. Jeho rádobypravicové články podpřené reálně socialistickýmy požadavky (ve smyslu státního řízení a ovlivňování) nám říkají jasně, s kým máme čest - elitářský prospěchář.
04. 01. 2012 | 11:43

Almo G™ napsal(a):

Inu ano. Naštval jsm se a zařekl, že na aktuálně už nevystoupím,

--- Jak je vidět, slovo A.Tomského má opravdu váhu.

nic z toho kromě nadávek vlastně nemám.

--- Tomu se ovšem těžko věří. Reklamu v takovém rozsahu zdarma má v teto zemi k dispozici málokdo. Nepochybuji, že se "doporučení z dobré vůle" výrazně projevilo v prodejnosti zmíněné knihy.

To když jsem z dobré vůle doporučil Magdu Szabó Dveře, čili výjimečnou světově proslulou, dobrou knihu na vánoce. Vrhli se na mne mnozí, a nadávali, že jde o pokrytectví

--- To je ovšem silná dezinterpretace zmíněné diskuse. Hlavní námitka spočívala v tom, že autor formou blogu porušil kodex blogera tím, že blog neoznačil jako reklamu, přestože mu to kodex ukládá.

a jak to, že můžu jako nakladatel, že mi jde o byznys a dokonce ve státním rozhlase

--- Opět problematické "převyprávění" posloupnosti diskuse. Tím, že skrytou reklamu provozuje autor léta v ČRo se chlubil sám v závěru diskuse až poté, co vyhrožoval odchodem z blogů. Do té doby jeho angažmá v ČRo nikdo nezmínil.

a proč by DPH na knihy nemělo být stejné jako na všechno atd. atd?

--- Ano, to bude hlavní problém a důvod k předstíranému "prásknutí dveřmi". Ač to autor blogu nepřizná a zde zmínil poznámky k DPH jen jakoby mimochodem, řekl bych, že nejvíce jej rozlítilo, že tehdy do diskuse vstoupil cenzor a výslovně se přidal k těm, kteří Tomského lobbing ve prospěch nižšího DPH na knihy označili za pokrytecké.To ovšem ješitná duše neunesla, ač v rámci zachování dekora ještě velice děkovala za poskytnutý prostor.

Co na to odpovědět!

--- Podle mého názoru by nejlepší bylo neodpovídat a splnit slib.

Ve všech civilizovaných zemích si většina lidí i stát kultury nesmírně cení. Ve Francii kupříkladu mají státní média povinnost recenzovat všechny francouzské knihy, inscenace, koncerty a podobně. Francouzské knihy musí být vystaveny viditelně a přednostně ve výkladu či u kasy.

--- Naštěstí nejsme Francie. Nebo jsem něco propásl?

I u nás jsou režiséři, dirigenti, spisovatelé, překladatelé a dokonce i nakladatelé zváni do rozhlasu i televize k rozhovorům o své práci.

--- Ale to proti tomu přece nikdo nic nenamítá. Ať to tak probíhá dále. Nikdo nekritizuje debaty o kultuře. Jen proti skryté reklamě, která je všude považována za neetickou.

Proč asi? Protože kultura je věc nadřazená, nekulturní společnost hyne. Potřebuje proto výjimečně i reklamu zúčastněných a daňové zvýhodnění! Mimochodem na kultuře ještě nikdy nikdo, kromě národa, nezbohatl. Z našich světových osobností žijeme dodnes my.

--- Tady se Tomský doslova vlámává do otevřených dveří. Tolik slov, aby udělal z námitky vůči skryté reklamě rovnou "antikulturní frontu"...

No a výsledek byl opačný, než si antikulturní publikum přálo.

--- Už je to tady. Kritizuješ porušení kodexu blogera? Jsi součást "antikulturního publika" (nepochybně také zaprodanec a zrádce)!

Dostal jsem nakonec dvě desítky přátelských dopisů, abych se na blog vrátil

--- Jen dvě desítky?

(sociologové tvrdí, že každý napsaný dopis reprezentuje desetinásobek podobných reakcí,

--- Byla by nějaká citace, kteří sociologové to tvrdí? Bez odkazu má toto tvrzení nulovou hodnotu. Takto jde jen o klasickou manipulaci. V sociologické seminární práci by za takovou formulaci práce získala minimální počet bodů. Diplomová práce by nejspíše neprošla obhajobou.

ne každý hodlá psát) a pozvání do rozhlasu, abych byť po vánocích o knize mluvil. Dnes Čro2, Jak to vidím já. A také pozvání k rozhovoru do Listů Prahy 1.

--- Ano, lidé vůči skryté reklamě nejsou imunní. Méně kritičtí a úzkostní lidé a děti skutečně oceňují vystupování stále stejných figur v médiích. Je to známá věc a bývá to zkoumáno jako "efekt pouhého vystavení" (viz http://www.google.cz/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=efekt+pouh%C3%A9ho+vystaven%C3%AD ). Takto např. děti vždy preferují objekty, které už minimálně jednou zahlédli v řadě těch, které neznají. Jen velmi ješitný člověk by v tom však hledal nějaké ocenění mimořádnosti své osoby.

Takže tak. Přikládám novoroční přání i rozhovor.

--- Samozřejmě. Kujme železo, dokud je žhavé. Na just. ostatně, kšeft je kšeft.
04. 01. 2012 | 11:50

Občan napsal(a):

No, hezký :o)))

Ona je snad ta Magda Szabó ČESKÁ spisovatelka, že se tu, pane Tomský, domáháte státní povinnosti ji prezentovat?
Nebo snad jste Vy ČESKÝ nakladatel? Vy jste se snad vzdal britského občanství?
A proč tak lkáte nad vlastním ovocem? Vy, který jste tu léta zeširoka blahořečil zcela neregulovaný primitivní kapitalismus, rovné daně, zdanění spotřeby místo příjmů!!!

A nakonec koukám, že jste si tu státní (resp. veřejnou) podporu přece jen vyfňukal. Tak si to hezky užívejte a speciálně Vám přeji do r. 2012 co nejvíce laissez-faire a DPH na knihy alespoň 50% (já si je totiž už teď radši objednávám v Británii, kde je na ně nulová daň a jsou až třikrát levnější než v ČR).
04. 01. 2012 | 11:53

dl napsal(a):

Vážení přátelé na novinkách běží diskuze zda mít pana Okamuru v přímé volbě za prezidenta české republiky ! Je to intelig.čestný a vzdělaný člověk ! Takže raději on nežli nějaký Přemek Sobotka ze senátu nebo dokonce spící kníže ! Když o tom tak přemýšlím tak pražský hrad to je historická záležitost pro náš národ a proto by neměl ze zásady být sídlem kdovíjakých "nadstranických prezidentů" Dovede si někdo představit takového Haška nebo Gotta na hradě ? Já teda ne ! To by byla šaškárna ! Ale určitě vím že je v čestu dost naivků kteří by tyhle kašpárky za prez.volili ! BA NE ! Bude lépe když tohle zodpovědné konání zůstane při starém a prezident bude volen parlamentem ! Také je důležité aby se upustilo od tradičního hradu a našel se pro příštího pana prez.modernější a méně nákladnější příbytek ! Co třeba tančící palác ??? Poslanci a senátoři kteří budou volit příští hlavu státu by se nad tím měli vážně zamyslet ! Ale pan Okamura je opravdu formát,toho bych nezavrhoval ! Hezký den pražákům ! Dalimil.
04. 01. 2012 | 11:53

Carlos V. napsal(a):

Občan : taokvých "pravičáků" znám dost.
Hospodskýho, co chce zachivat stravenky, aby měl kšeft.
Člověka z finančnictví, co chce povinné penzijní fondy a větší podporu stávajícím.
Stavaře, co chce masivní státní stavby.
atd...

Bohužel, u většiny "pravičáků" nejde o vztah ke svobodě a odpovědnosti, ale jen a pouze o vlastní kapsu, kdy být "vpravo" je pro ně právě teď výhodnější.
04. 01. 2012 | 12:03

xx napsal(a):

Občas potřebuji i česky psanou knihu. To se vždycky musím vrátit do minulého století abych si zakoupil žhavou novinku.
Dnes ve světě rychlého internetu, internetových plateb a čteček knih mi připadá jako výlet do historie, když musím zvednout zadek a trmácet se kamsi do jiného města 20 km abych si mohl zakoupit archaický nosič myšlenek.
Co papíru a energie se spotřebuje na něco co už dávno mělo být pouze exponátem muzea. A jaké jsou ekologické dopady nejen výroby ale i nákupů takových knih.

Tady máte pane Tomský obří rezervy. Svět se dere nezadržitelně kupředu. Ujíždí vám rychlík. Hudebnímu průmyslu už ujel, neměl byste se spíš věnovat tomuto problému ? Dobré knize zvýšení DPH nijak neuškodí a kompenzovat jej můžete bohatě třeba právě vydáváním knih v elektronické podobě, čímž se náklady o něco sníží a zvýšené DPH se vyrovná.

Ale ono je snažší setrvat na svém, nic nového nedělat a jen si pomocí síly státu vylobovat své vyjímky. Za pár budete sepisovat petici jako Bastiatovi výrobci svíček, že. Co je podle vás cesta ? Požadovat státní zákaz elektronické čtečky knih, nebo přestat ignorovat vývoj a začít vydávat knihy v el. podobě ?
04. 01. 2012 | 12:05

Milda Frýba napsal(a):

Já bych radši Přemka Podlahu, ten je lepší než Okamura a Sobotka dohromady, taky intelig.čestný a vzdělaný člověk.
04. 01. 2012 | 12:07

xx napsal(a):

Jen pro pořádek dodám, že čtečku Kindle netřeba kupovat jako zařízeni. Existuje i jako software pro počítače i chytré mobilní telefony. Takže řeči o dostupnosti všem už dnes neobstojí.
04. 01. 2012 | 12:10

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Vážený a milý pane Tomský, zdravím Vás z Jihlavy a přeji vedle pevného zdraví hodně štěstí v Novém roce. Vaše úvahy rád čtu, jsou pro mne inspirací a za to Vás mám rád. Mrzí mne, že diskuse pode Vašimi blogy se zvrhne v zlostné osočování a nadávky, což patrně odrazuje citlivější duše od polemiky, aby sami nebyli napadáni.
Měl bych pro Vás návrh: Co takhle na závěr každé debaty vybrat 3 nejsprostší (nejstupidnější) příspěvky a s Vaší erudicí a břitkým vtipem je zesměšnit, aby se jejich autoři raději přesunuli na jiná diskusní fóra bulvárních médií. Už mě ty kýble žluči a fekálií přestávají bavit. Pan editor dělá co může, ale je na to většinou sám.
04. 01. 2012 | 12:11

xx napsal(a):

A ještě když už je řeč o kultuře, nemohu nevzpomenout boj pana Suchého za dotace od města.

Prý dělá kulturu kterou lidi milují, má stále vyprodáno a proto potřebuje dotace aby ty skvělé představení udržel pro ty plné sály dál.

Nezdá se vám to trochu divné ? Teď nemyslím Tomského, ale ostatní čtenáře diskuse.
04. 01. 2012 | 12:13

Martin napsal(a):

To jste udělal velkou chybu že jste se vrátil, totiž schvalovat fašistickou povinnost francouzského státu pro média a knihkupce pozitivně diskriminovat jeden druh literatury a kultury všeobecně a korunovat to prohlášením "kultura je věc nadřazená", vás katapultuje mimo slušnou společnost. Zbývá se rozloučit slovy klasika "běž běž, val val a už sa nevracaj".
04. 01. 2012 | 12:28

Ondřej Kolář napsal(a):

Když čtu diskusi, myslím na slova knížete Schwarzenberga o národu plebejů. Ale jsou výjimky :-)
04. 01. 2012 | 12:30

stejskal napsal(a):

Pane Šašku,

a Vy myslíte, že zesměšňováním se kýble žluči nějak omezí? Řekl bych, že je to právě naopak. Lidé, kteří je vylévají (a je jedno jeslti pod panem Tomským či třeba Pehe) jsou nejšťastnější, když se jim dostane jakékoliv reakce. To jsou pak teprve orgie (schválně, počkejte si :-)

Nemyslím, že by měl kdokoliv odcházet. Vše, co se tu děje, nějakým způsobem odráží realitu (i když poněkud deformovaně).

Hezký den.

Libor Stejskal
04. 01. 2012 | 12:31

Ondřej Kolář napsal(a):

Souhlasím s panem Stejskalem. Někdy je dobré ty, kteří diskusi používají ke kompenzaci vlastní frustrace prostě ignorovat.
A pro pana Tomského: Lidé, kteří jdou s mainstreamem, bývají málo kritizováni, ale společnosti zřídka kdy něco pozitivního přinesou. Přeji hodně štěstí a motivace.
04. 01. 2012 | 12:35

vico napsal(a):

Když editor před pár dny zveřejnil korespondenci s nejmenovaným blogerem, přemýšlel jsem, kterýpak to bloger s "pravidelně vysokou návštěvností" může být. Tomský mne nenapadl. Má zvědavost teď byla nečekaně ukojena. Připadám si však jako rybář, který místo velké ryby ulovil velkou botu.

Já v zásadě, i díky mému politickému názoru,proti daňovému zvýhodnění kultury nic nemám. Jímá mně však děs a běs, když se zásahu všemocného státu, který by měl možná i NAŘIZOVAT povinné recenze českých knih a POVINNĚ je vystavovat ve výlohách dovolává libertarián Tomský.

Trochu to připomíná, jako když známý obščourník s rozepnutým poklopcem a otiskem levné rtěnky na tváři poučuje auditorium o blahodárnosti pohlavní askeze.

O barbarství naši zparchantělé pravice ,jejíž vítězství Tomský dozajista bouřlivě oslavoval, s autorem polemizovat nebudu. Já tu partu ani nevolil,ani jim ideologicky nenabíjel kanóny.

Opakovaně tvrdím, že Pučmidrát si musí důsledky své volby sežrat až do hořkého dna...a Tomský, který se teď diví, že "ozdravné" vodní dělo místo na ty, jejichž chudoba s ohmataným výtiskem Kytice cti netratí,zasáhlo i jeho, si to musí vyžrat taky.

Aby ho to nemrzelo, může použít stejný recept, který radí jiným - viz "Když bývali lidé chudí, bývali spokojenější."
04. 01. 2012 | 12:35

Carlos V. napsal(a):

Šašek z Jihlavy & pan Stejskal

S panem Pehe lze nesouhlasit, stejně jako s jinými blogery.

Žádný snad ale není tak názorově nekonzistentní, jako pan Tomský - pčesně dle stylu káži vodu, piji víno. Navíc ještě podpořeno hlubokým moralizovaním a povyšováním se na odpůrce.

Pan Tomský si vskutku dobroho odsudku nezaslouží. Kšefťák ať dělá kšeft, ale ať se u toho netváří jak farář.
04. 01. 2012 | 12:39

zdenekb napsal(a):

Myslím, že by si případní zájemci o pochopení toho, nač pan Tomský vlastně reaguje, měli přeci jen projet onu poslední (vcelku krátkou) diskusi. Popisuje ji, řekněme, mírně zkresleně.

Nechci vypadat nepřátelsky, ale on o už v titulku doplnit nadávku slovy o dobré vůli, působí tak nějak neupřímně, protichůdně. Asi jako když zarytý odpůrce státního dirigismu chce určovat co a kde se má publikovat, propagovat, vystavovat...
04. 01. 2012 | 12:40

Carlos V. napsal(a):

vico : prosím, neurážejte libertariány ;-)

Tomský je libertariánem asi jako Bátora a Semín.
04. 01. 2012 | 12:42

Luba napsal(a):

Článek pana Tomského mě podnítil k úvaze,
zda je vůbec možná kultura bez znalostí. Bez vzdělanosti.

Asi ano. Ale nejde pak o kulturu v pravém smyslu slova onoho.
Jde o kulturu pokleslou. O kýč nebo o tzv. underground.

Co je kýčem?
Národní galerista Vlček o kýči:
"Nejde o pravdivé sdělení. Je to nemoc neodpovědného snění, náhražka, sebeuspokojení v iluzích a slasti. Selhává ve výpovědi, podbízí se, usiluje o zmocnění se vašeho srdce na úkor odpovědnosti vůči světu, ve kterém máme naději přežít, jen pokud budeme zároveň citliví i odpovědní."

http://www.novinky.cz/kultura/107066-tomas-vlcek-kyc-je-nemoc-nezodpovedneho-sneni.html

Takže kýč je vlastně lež. Nepídí se po pravdě. Nevybízí k zamyšlení, ale k směřuje k prvoplánovému uspokojení sentimentu.

Magor Jirous o undergroundu:
"... underground je aktivita umělců a intelektuálů, jejichž dílo je nepřijatelné pro establishment, a kteří v této nepřijatelnosti nejsou trpní a pasivní, ale snaží se svým dílem a svým postojem o destrukci establishmentu."

http://cs.wikipedia.org/wiki/Underground

Ptám se, zda undergroundu nejde spíš o destrukci, jako takovou?
Zda destrukce není jeho hlavním programem?

Destrukce a dekonstrukce patří k tzv. postmoderně.
Postmodernisty spojují dva hlavní aspekty: jsou rozčarováni z "osvícenské hegemonie" racionalismu a usilují o vytvoření jakési globální kultury. Logiku nahrazují kvazináboženskou rétorikou a tvrdí, že pokrok je iluzí. Navíc se mezi sebou neshodnou - někteří se snaží o zachování maximální autencity původních kultur, jiní se snaží o multikulturální promíšení.

Jenže iracionalita, destrukce, dekonstrukce nemůže být dobrým programem. Podlehnout chaosu znamená rozklad. Smrt.
Život představuje řád. Lidská svoboda není svobodou od něčeho, ale k něčemu. Nespočívá v porušování řádu. V nedodržování pravidel. Ale je svobodou volby podřídit se i vzdorovat.

I estetika v umění a literatuře má svá nepsaná pravidla. Řád. Ideály. Zlatý řez. Fraktály. Uspořádanost.

Jak pravil francouzský architekt přelomu století 14/15-tého,
Jean Mignot, stavitel katedrál:
"Ars sine scientia nihil est" = Umění bez znalostí je ničím.

http://www.verostko.com/mignot.html

Stejné heslo má ve svém "vývěsním štítu" berlínský Erratik Institut (erratikum = bludný balvan):

http://www.erratik-institut.de/

Jednou z problematik, kterou se tento institut zabývá, je i tzv. psychogeografie - ... zajímá (se) o vztahy psychiky a prostoru (proč nám některá místa asociují právě ony nálady, dojmy…) a zároveň o možnosti, jak se oprošťovat od takto naučených zkušeností a způsobů vnímání."

http://scienceworld.cz/psychologie/namet-ctenare-mesto-zname-a-nezname-uvod-do-psychogeografie-2701

O moderně a postmoderně:

http://solomonsmusic.net/postmod.htm

Mali bychom termín "postmoderna" nahradit prostou pluralitou. Eklektickým přístupem při hledání pravdy. Nikoli rezignovat na pravdu, jako takovou.
04. 01. 2012 | 12:44

Cech napsal(a):

Každá reklama je dobrá zvláště když je zadarmo a ještě Vám za článek zaplatí.

Již z tohoto principu musím být oponentem Vašeho textu teda nekulturní jedinec.
Shodneme se na jediném,že každý socialistický požadavek na ČR je už ve své podstatě pravicový a neodporuje Alistair McCreathovi.

Prostě jediný souhlas je, že se snažíte působit na prohnilou ČR,v žádném případě se nedotknout britského protikorupčního zákona tam jako prospěchář nemáte šanci.
04. 01. 2012 | 12:51

vico napsal(a):

CarlosV. : Urážet libertariány - to bych nerad, pokud jsou srozumněni s tím, že čistá idea libertariánství je jen fata morgánou, za kterou sice lze jít, ale nikdy dojít a spokojí se tak jen s tím, že pohyb je zdravý :-).
04. 01. 2012 | 12:59

melčákova pohanka napsal(a):

Tomský. Já Vás již dlouho nečtu. A tak nevím či odcházíte či naopak zde rozšiřujete své aktivity,soudě podle textů pod blogem? Zeptám se Vás na demonstraci o zvýšení DPH na knihy...
04. 01. 2012 | 13:06

Carlos V. napsal(a):

vico : ale tak je to přece se všemi čistýmy idejemi ;-)

blbé ale kakat si do úst až tak moc jako autor.
04. 01. 2012 | 13:06

Almo G™ napsal(a):

Šašek: Nemyslím, že se pod posledními Tomského blogy objevují kýble fekálií a žluči. Většinou čtenáři jen kritizují nekonzistentnost názorů a činů Tomského, která bije do očí. Vrací se mu tak jako bumerang jeho nedávné povýšenecké a elitářské postoje, kterými zdejší čtenářstvo hojně zásoboval. Podle mého názoru je to dobře. Nikoliv kýbl ale zrcadlo.

Nerozumím ani tomu, proč jedním dechem chválíte cenzorovu činnost a zároveň kritizujete kýbly fekálií a žluči, které zde zůstávají. Pro mě obtížně pochopitelný logický rozpor.

A nakonec: Už nejméně pod třetím blogem čtu vaše vyznání sympatií a obdivu k A.Tomskému. Je pro mě zvláštní, že máte potřebu to neustále opakovat, ale respektuji to. Osobně si však vždy raději přečtu něco nového.
04. 01. 2012 | 13:12

Almo G™ napsal(a):

P.S: Nebylo těch 20 dopisů z Jihlavy? ;-)
04. 01. 2012 | 13:17

stejskal napsal(a):

Nebyl to pan Tomský, pane Vico.

Pokud Vás to opravdu zajímá, pošlete mi mail, napíšu Vám to (možná Vás to překvapí a možná Vám můj první vstup pak dá smysl).

Hezký den.

Libor Stejskal
04. 01. 2012 | 13:19

stejskal napsal(a):

Pane Carlosi V.,

možná máte pravdu. Já si zase myslím, že pokud budeme jiným odpovídat tak, jak se nám u nich nelíbí (tedy se je snažit dehonestovat, ponižovat, podsouvat jim všechno možné; a vůbec nejde jen o pana Tomského, narozdíl od jiných zde často dostávám maily od autorů, kteří opakovaně pochybují o tom, zda má smysl se vystavovat těm všem spravedlivě rozhořčeným anonymům, kteří jim to chtějí natřít, říct pěkně od plic. A jsou mezi nimi jistě i ti, které Vy čtete rád), bude na tom tato společnost stále stejně. Je to jen naše volba.

Hezký den.

Libor Stejskal
04. 01. 2012 | 13:24

Almo G™ napsal(a):

Vážně se z debaty staly orgie. Cenzorsky-osvětové. Není divu, že pak nezbývá čas na mazání sprostot různých "blue jayů", "cestovatelů", "ghándiů"...
04. 01. 2012 | 13:34

třebaKarel napsal(a):

vico , občane ,
moc hezký ,díky .
tK
04. 01. 2012 | 13:37

Carlos V. napsal(a):

Pane Stejskale,
ruku na srdce - stačí si přečíst nadpis a člověku lehce nabyde dojmu, že autorovým záměrem bylo stěží přítelské rozmlouvání o knížkách.

Tak mu s úsměvem vyhovuji a pokračuji v nastíněné cestě.
;-)
04. 01. 2012 | 13:39

JOSEF napsal(a):

"Dualismus podtrhuje přirozenost i postavení člověka. Každý přebytek způsobuje nedostatek. Každá sladkost má svou hořkost. Každé zlo má svoje dobro. Každá schopnost, jež vyvolává radost, způsobuje rovnocenné potrestání, je-li zneužita. Za každým zrnkem důvtipu je i zrnko bláhovosti. Za každou věc, kterou získáváte, něco ztrácíte".
Získaváte POŽITKY za PROŽITKY. LHOSTEJNOST za VZÁJEMNOST. NADŘAZENOST za HUMÁNNOST.
Vy,kteří myslíte "žlučí" a "požitky" - užijte si tohoto marazmu do otylosti. Sluší Vám to! A buďte Vám přáno vrchovatě a nenasytně!
04. 01. 2012 | 13:41

Carlos V. napsal(a):

Josef : Přesně tak. Kolik třešní, tolik višní.
04. 01. 2012 | 13:44

stejskal napsal(a):

Dobře, pane Carlosi, je to Vaše věc. l.s.
04. 01. 2012 | 13:46

Miky napsal(a):

Národní elity určují směr,rychlost a postup rozvoje národa a jeho hodnot.
Opravdu nevím pane Tomský, zda Vaše námaha stojí vůbec za to !?
Pokleslost všeho druhu v tomto státě dosahuje vrcholu.
"Elity"- alespoň ti co se velice rádi za ně vydávají a často se nám vnucují ,převážně kradou,korupčí ,podvádějí,tvrdí že neznají špinavé peníze cpou se do pilitiky ...et.c.-et.c.
Myslíte si opravdu,že je překřičíte ?
Proč nejsou daleko více slyšet opravdové naše elity, lidé z kultury,lidé z akademické sféry... ?
Lidé kterým je kultura drahá a chápou její nezbytnost pro svůj národ.
Je opravdu zbytečné někomu kdo si maximálně početl ve vlastní spořitelní knížce
něco vůbec objasňovat.
Lidé s kulturním zaměřením a hodnotným vzděláním raději často mlčí .
Vědí proč.
04. 01. 2012 | 13:52

aga napsal(a):

pan stejskal 13:24

Nejsem tu tak dlouho, ale z kontextu mi vyplynulo, že schvalujete způsob, jakým Mašínové odpověděli na ať už skutečné či pomyslné křivdy, kterých se jim od režimu dostalo. Nějak mi to neštymuje s tímto příspěvkem. Jste názoru, že ve virtuální debatě máme nastavit i druhou tvář, ale v realitě můžeme podříznout svázaného nevinného člověka, abychom se pomstili režimu, který považujeme za nespravedlivý? Pokud jsem se s těmi Mašíny spletl, smažte prosím tento příspěvek.
04. 01. 2012 | 14:04

krajan napsal(a):

pro xx
Nejste vy náhodou agentem čteček knih? Tvrdí-li někdo,že tištěná kniha je anachronizmus a patří do muzea,pak tímto výkřikem odhaluje dutě znějící obsah svého intelektu.Patří do muzea také divadlo,malířství a malá násobilka?
S p.Tomským většinou nesouhlasím,ale na těchto řádcích má naprostou pravdu co se týče knih i co se týče prznění češtiny.A rozhodně bych mu nespílal jako nakladateli - při jeho šéfování v Academii tak vycházely velice kvalitní (pro xx papírové!!!) knížky.
Jinak lze Tomského na těchto stránkách zařadit,dle mého sozukromého řazení mezi t.zv. červenohaderníky,to jest ty,na které,když něco napíší, se vrhne hejno místních vypelichaných supů.Pro ilustraci: červenohadernící jsou zejména: Paroubek,Paroubková,Pehe,Sobotka,Tomský,Dolejš,John,Zaorálek (omlouvám se těm,které jsem nejmenoval).
04. 01. 2012 | 14:06

stejskal napsal(a):

Dobře, pane ago.

Hezký den i Vám.

Libor Stejskal
04. 01. 2012 | 14:06

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Almo G
to by musel pan editor zaměstnat asistenta, tahle se snadno přihodí, že zatímco vylévá kyblík žluči pod blogem pana Hvížďaly, stačí se někdo vykálet pod blog pana Tomského a naopak.
Panu Tomskému jsem zatím nenapsal, třeba zabrousí na toto forum a dozví se, že pár lidí uvítalo jeho návrat.
Kdyby to šlo, hned bych ho nechal vystřídat pana Narcise, bylo by alespoň veseleji, alespoň do voleb.
04. 01. 2012 | 14:07

Občan napsal(a):

To xx:

Jo, je fakt, že se dá spousta najít na netu, stáhnout a číst na skle. Jenže...
My máme rádi, když si na knihu můžeme sáhnout, čichnout k ní (knihy totiž voní, někdy i trošku páchnou, jindy prostě jen mají takový jako "čuch"), pohladit ji, jen tak na ní spočinout okem cestou kolem polic, listovat v ní, občas ji ošetřit, vkládat do ní papírky s poznámkami jako záložky.
Kniha žije a s ní i my. V životě jsme nevyhodili jedinou knihu - většinou se našel někdo, kdo je chtěl a některé zatím leží v krabicích a na svého nového majitele čekají. Jen některá skripta jsme dali do sběru, a i to neradi.

Kniha je prostě kamarád, přítel, společník. Neumím si představit, že bychom je doma neměli.

Ale třeba jste to myslel jako ironii :o)
04. 01. 2012 | 14:10

aga napsal(a):

Luba

Ona ta destrukce a dekonstrukce má své pevné místo v řádu věcí, stejně jako sama smrt. Problém jnastává, až když se vymkne z kloubů a šílí, stane se oficiálním, salonféhig trendem, a pokud se jí vyznávající zombíci vyštrachají ze svých undergroundových hrobů a svým zesnulým modlám vypravují státní pohřby.

Mimochodem, před chvíli jsem sledoval na TV dokument o kutnohorské kostnici. Ta makabrózní apotheosa smrti je vydávána za "křesťanský" pohled na svět. Jakoby se Ježíš neprohlásil za Život. Příznačně, nechali ji postavit Schwarzenberkové. By mě zajímalo, jak by kníže upravilo Hrad, kdyby se mu podařilo vetřít se na trůn.
04. 01. 2012 | 14:11

xx napsal(a):

krajan: kdepak, agentem čteček nejsem. Nadávkami vašim argumentům váhu nedodáte pane.
Papírová kniha je jen médium vážený. Ale uznávám že u některých knih je obsah natolik bezcenný, že jejich hodnota spočívá pouze v tom provedení a ceně sběrového papíru. Tam by elektronické vydání zcela ztratilo smysl ;)
Každopádně kniha je především o obsahu a ne o formě. A obsah lze získávat a uchovávat v dnešní době elektronicky. A především distribuovat.

Ale budiž, jste staromilec, proč ne. Ale uvědomte si, že v době vzniku knihtisku byste se stejným postojem označoval za "dutě inteligentní agenty" právě propagátory onoho knihtisku, zatímco vy byste považoval za vrchol kulturnosti a tradice ručně přepisované svazky papirů.

Dnes je zkrátka doba elektronických médií. Tyhle nakladatelé mi připadají jako hudební vydavatelé, kteří brečí nad tím, že jim klesají prodeje CD v době, kdy hlavním hudebním přehrávačem je MP3 mobilní zařízení.

Je to stále stejné. V době nástupu CD zase všichni plakali jak mizí doba LP desek. Je to pořád stejné. Nostalgie u některých vítězí.

Papírová kniha prostě patří do muzea, vedle CDčka, LP desky, starých ručně opisovaných svazků, břidlicových tabulek a parních strojů.

To že mne nazvete blbcem na tomto faktu pranic nezmění milý krajane. Nezlobím se na vás pro tu vaší nervozitu, chápu že pro milovníka historie to musí být krutý zážitek, být svědkem odchodu historického artefaktu do hodin dějepisu. Ale co naděláte, plynové lampy už také dávno neosvětlují ulice měst a ponocných též valem ubývá ;) Smiřte se s tím, že lidé objevují nové směry a stále jdou kupředu. Ostatně i kniha byla svého času převratnou novinkou a připravila o práci mnoho tehdejších písařů.
04. 01. 2012 | 14:29

melčákova pohanka napsal(a):

aga. Nespletl. Mám s tím u p.Stejskala také velký problém,protože si myslím,že je takový nenásilný, akademický, kavárenský diskutér a nikoliv žádný hrdlořez!
04. 01. 2012 | 14:30

Luba napsal(a):

červenohadrníci ...
to je hezký termín! :)))
04. 01. 2012 | 14:32

Luba napsal(a):

ago,
z křesťanského pohledu by snad mělo jít o neuctivé zacházení s lidskými ostatky.

Kostnice v Sedlci je nejspíš "postmoderna" doby barokní:

http://www.kostnice.cz/
https://www.youtube.com/watch?v=-c4kmWJ0dd8
04. 01. 2012 | 14:38

stejskal napsal(a):

Asistent by nepomohl, pane Šašku, ani dva.

Vždy by se našel někdo (respektive celá řada těch), kdo by byl přesvědčen, že něco mělo být smazáno a jiné naopak ponecháno. Tak to chodí. Nikde nikomu neslibuji, že vyjdu vstříc jeho představám, a dokonce ani to ne, že odtud zmizí vše, co i já považuji za hrubě urážlivé a pro tyto stránky nepatřičné (o nic takového ani neusiluju, ono by to ani dosts dobže nešlo).

Buď to takto těm, co sem chodí vyhovuje, a nebo ne. To je každého volba. Někdo to tu má docela rád, vidí v tom nějaký smysl, jiný ne (a hledá, co vytknout, často samozřejmě i oprávněně). To je život, netrápí mne to.

Libor Stejskal

P.S. Je mi jasné, že tím, že vstupuji do debat jako diskutér, přitahuji různé výtky, výpady, obvinění i nařčení. Je to normální, opak by byl nepřirozený. A je to opět jen a jen moje volba. Dělám to, co mi dává smysl a přijímám za to zodpovědnost.
04. 01. 2012 | 14:42

xx napsal(a):

Občan: platí co jsem napsal krajanovi. Podobně básní o LP deskách jejich milovníci. Očichávají je, ohmatávají a mají ty obaly už docela rozdrbané, jak s nimi po léta obcují. Ale proboha, jenom to nevydávejme za nějakou vznešenost nebo známku vyšší úrovně kulturnosti či vzdělanosti. Je to jen jakýsi druh návyku. Ten kdo dává přednost elektronické formě knih není nekulturní barbar.

Vždycky mi vadilo, když jsem se musel omezovat ve výběru literatury při cestě na dovolenou. Znáte to, rodina chce k moři nebo rybníku, ale vás to válení u vody vůbec nebere. Tak si vezmete knihu. Ale jakou vzít ? Co já vím na co budu mít příští týden náladu ? Kufr je ale velmi omezující. Čtečka, notebook nebo mobil uveze výrazně větší knihovnu ;)
Nebo cesty do práce a z práce. Ideální příležitost ke čtení. Ale tahejte sebou ty těžké bichle, neustálým přenášením se akorát rozdrbou. Mobil nesete sebou obvykle pokaždé a tři - čtyři knihy na váze vůbec nepoznáte ;)

( to jen tak pro odlehčení debaty ;) )
04. 01. 2012 | 14:45

aga napsal(a):

xx

Z tohoto hlediska je už téměř překonáno i sám tělesný člověk jako médium inteligence. Inteligenci už brzy budeme moci uchovávat mnohem inteligentněji. Člověk jako médium poprávu odejde na smětiště dějin, beztak jsou s ním jen problémy.
04. 01. 2012 | 14:47

kafilerka napsal(a):

Pane Tomský přeji Vám vše nejlepší a místní "hulváty" nečtěte.
Jinak máte bohužel pravdu, žumpa to tu díky nim je a pěkně páchnoucí.
04. 01. 2012 | 14:50

xx napsal(a):

aga: nejsou ale větší problémy spíš s tou inteligencí ;)
04. 01. 2012 | 15:07

aga napsal(a):

xx

Nojo, ani ta se nesmí vymknout z kloubů. Člověk a planeta nejsou disajnováni jako počítač. Inteligence sama musí nakonec nutně dojít ke stejným závěrům jako ta Michalova Mrtvá kočka - život ji jen omezuje v jejím rozletu.
04. 01. 2012 | 15:13

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

xx
Vaše argumenty jsou nezpochybnitelné, u vody by navíc přišly knihy k újmě, od toho jsou konečně sešitová vydání a paperbacky.
Ale vůně nové knihy, navíc hezky graficky upravené ( o ilustracích nemluvě) umožní zapojit do požitků z četby další smysly. Takže je to jako s vírou v Boha - je více cest ke stejnému cíli, některá je rovná a strmá, jiná je delší, klikatá, třeba i trnitá, ale má mnoho barev a vůní, jen si vybrat a nevnucovat lidem zkratku.
04. 01. 2012 | 15:15

melčákova pohanka napsal(a):

kafilerka. Vy také moc nevoníte. Stačí toaletní voda,když jdete z práce a pak samozřejmě sprcha... Mě to naučila manželka,jinak jsem se jen po práci a ráno koupal...
04. 01. 2012 | 15:22

xx napsal(a):

Šašek z Jiíhlavy:
Ilustrace jsou dostupné i v elektronické knize.
Navíc el. kniha má i další výhody, pro ty se slabším zrakem lze zvětšovat písmo, podsvícení zlepšuje čitelnost a netřeba silného osvětlení prostoru ke čtení, dostupnost je řádu sekund od vydání, u knih odborného charakteru je obrovskou výhodou snadné a rychlé vyhledávání.

Naproti tomu stavíte vůni a co ještě ?

Jsem dalek toho něco někomu vnucovat. Ale jenom proto, že někomu voní knihy se dožadovat daňového zvýhodnění proti ostatním druhům zboží mi připadá trochu málo.

Vývoj ne nezadržitelný a spěje jednoznačně k el. podobě knih. Netvrdím že zítra dojde k zániku knihtisku, ostatně i LP desky mají stále své příznivce a použití, ale půjde o okrajovou a nejspíš i drahou záležitost jen pro skutečné sběratele a milovníky papírových knih.

Trh rozhoduje a milovníci starého jen zkoušejí zneužívat státní moc proti trhu, jako v ostatních případech, jako je ochrana památek a další nesmysly.
04. 01. 2012 | 15:27

Madison2 napsal(a):

XX
Plandá tady všechno dohromady, hrušky, jablka a nakonec do toho přidá ještě švestky a myslí si jak je in. Číst si nějakou knihu v mobilu, tak s tím mobilem radši švihnu do popelnice. A to platí stejně i pro čtečky knih a podobné nejmodernější zařízení.
Kniha tady je a ještě bude hodně dlouho. Vše ukáže čas. Vylévat s vaničkou i dítě je samozřejmě nesmysl.
04. 01. 2012 | 15:31

aga napsal(a):

xx

Ve smyslu vaší argumentace nemusíte ani jezdit k tomu moři - stačí, když si je prohlédnete ve své čtečce. Rozdíl mezi skutečným a virtuálním mořem je podobný jako rozdíl mezi skutečnou a virtuální knihou.
04. 01. 2012 | 15:40

xx napsal(a):

Madison2: No jistě, kniha tady bude ještě hodně dlouho, zejména proto, že byste s mobilem raději švihnul do popelnice, než v něm číst knihu. To jistě pokrok zastaví na dobrých 50 let, ne-li napořád.
04. 01. 2012 | 15:44

český maloměšťák napsal(a):

Elektronická kniha ale taky vyzařuje záření....
...na druhé straně ale klasicky napsaný a čtený text může vyzařovat blbost, že.....

Takže opět plichta. :))

Já bych je zdanil obě. Jednotně. Jak v Dánsku. :(((
/pamatujete - na ty hlubokomyslné Kalouskovy a Drábkovy příklady - například právě s tím Dánskem ?? - domácí úkol : co má klasicky psaný text , Kalousek, Drábek, Tomský a selektivně účelově vybraná fakta - co mají společného ??
04. 01. 2012 | 16:00

xx napsal(a):

aga: Ale ne, není podobný. V moři na obrázku nebo videu se nenamočíte a vaše děti nevykoupou, což je hlavní účel cesty k moři ( jakkoli je možné že někdo jezdí k moři jen kvůli jeho vůni ). Elektronické kniha vám naproti tomu svůj hlavní účel, tedy přečtení textu a sdělení myšlenek splní. Nezprostředkuje vám pouze ty vedlejší vjemy, jako je vůně tiskařské barvy a papíru a pod.

Takže to není podobné ale je to naopak velmi odlišné.

Jestli si někdo kupuje knihy primárně aby zaplnil místo v poličce nebo aby čichal vůni barev a papíru, prosím, je to jeho volba. Ale nelze to vydávat obecně za hlavní účel knihy jako takové.
04. 01. 2012 | 16:24

xx napsal(a):

český maloměšťák: no jo to je fakt. Stejné záření jako tato diskuse ;)
04. 01. 2012 | 16:25

aga napsal(a):

Já to nevydávám za hlavní účel knihy. Ovšem hlavní účel moře taky nespočívá v tom, že se v něm ráchají vaše děti. Respektive, pro vás není důležitý nějaký hlavní účel čehokoliv, ale potěšení, jaké z předmětu čerpáte. Pokud někdo radši knihy fyzicky vlastní než čte, případně kupuje drahá první vydání (i když stejná informace je obsažena i v laciném paperbacku nebo ve čtečce), je to jeho věc a jeho právo. Proti gustu prostě žádný dišputát. Známky taky nestojí miliony jen proto, že je můžete lípnout na dopis, a fetišista se nekochá dámskými spodními kalhotkami kvůli jejich hlavnímu účelu.
Ale abychom si rozuměli, nejsem pro zvýhodňování knih a nakladatelů, a už vůbec ne pro zvýhodňování nakladatelů tiskovin.
04. 01. 2012 | 16:47

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

XX
To podsvícení a zvětšování na mne udělalo dojem, začíná to být pro mne aktuální.
Vidím to pro postupný přechod na elektronickou četbu pro svoji osobu perspektivně. A až bude ještě hůř, je zde zvuková kniha pro nevidomé. Nedělám si iluzi, že by mi vnoučata předčítala, ale snad mi dají občas čichnout knižní vůni z nějaké elektronické čichačky.
04. 01. 2012 | 17:01

Skogen napsal(a):

Naposledy jsem měl skvělé kulturní prožitky díky Murakami Harukimu. Knihy byly ve formátu PDB a četl jsem je, tak jako takřka vše za poslední zhruba čtyři roky, prostřednictvím čtečky v mobilním telefonu. Žádná náhražka, plnohodnotná a praktická forma. Čtu hodně, často a rád, tištěná kniha mi nechybí a mnohdy spíš než po fyzické knize sáhnu po její elektronické verzi. Vůbec totiž nejde o šustění stránek, ale o to, co se skrývá za slovy.

A zájmově-ekonomicko-politické stesky nakladatele Tomského? Přes veškerou blazeovanost je v duchu mnoha zdařile popsaných souvislostí diskutéry výše, jeho projev v podstatě nekulturní. Odmítám totitž kukturnost ztotožňovat s povrchním formalismem. A Tomský tak neomaleně lobbuje za svůj okruh zájmů, byť by i byly jeho úmysly křišťálově čisté, že mu nemohu dopřát ani status jednookého krále.

Bez výhrad podepisuji Vica a AG.
04. 01. 2012 | 17:02

krajan napsal(a):

xx
Ty vaše "argumenty" jsou pouze adorací techniky (která se nepochybně přímo bleskově rozvíjí - v tom mne nemusíte přesvědčovat,jsem původně elektrotechnikem,dokonce slaboproudým).A právě proto tvrdím,že takové jednostranné zbožnění techniky vede ke kulturnímu úpadku.V tom má Tomský pravdu.Dáte si doma na zeď elektronický rámeček s obrázkem a koncert vám stačí v tv s quadro zvukem? V případě,že odpovíte ano,je každá další diskuze na toto téma s vámi naprosto bezpředmětná a aga s oním mořem měl/a/ pravdu.
04. 01. 2012 | 17:05

Skogen napsal(a):

krajan, přespříliš zobecňujete. Existuje i ryze elekronická forma umění, leckterý animátor vystačí s tabletem. To není žádný úpadek, nýbrž vývoj ubírající se cestou možného. Umění přece principiálně není závislé na formě, jde schopnost přínosnécho sebevyjádření oslovujícími výrazovými prostředky. Médium je pouhý prostředek, jestliže vám Tomský nabídne vydat cokoliv, ještě to z vás spisovatele neudělá, i když ta kniha šustit a vonět bude nepochybně podobně, jako když vydá Hrabala.
04. 01. 2012 | 17:24

aga napsal(a):

Skogen

Na pana Tomského a jeho aktivity máme názor stejný.

Co se týče umění, obávám se, že moderní oslovující výrazové prostředky oslovují stále "menší" podíl člověka. Čím více smyslů umělec osloví, tím hlouběji bude člověk osloven. Obecně si neuvědomujeme komplexitu našeho vnímání a synergický efekt všech podílejících se smyslů. V debatě ani tak nejde o sebevyjádření se autora, ale o požitek čtenáře. A ve "vychutnávání si" uměleckého díla neplatí žádná obecná pravidla. Knihy v kožených vazbách, na křídovém papíru a s uměleckými ilustracemi prostě pro někoho dovedou ten požitek mnohonásobně umocnit. Nevidím ovšem samozřejmě důvod, aby takovýto požitek byl daňově zvýhodněn, zvláště ve srovnání se základními životními potřebami a léky.
04. 01. 2012 | 17:43

Michal Macek napsal(a):

pane Tomsky

ted sem se urazil - nic jineho nez nadavky?a co ti co s vami povetsinou souhlasi?jako treba ja??
04. 01. 2012 | 17:59

český maloměšťák napsal(a):

Ještě jednu výhodu má elektronická kniha. Když třeba není středa (je ho tam třeba) - a vy tak můžete číst dlouho do rána ....tak můžete takto obcovati i na manželské posteli - neb displej natočíte tak, že milovaná své obvyklé " Zhasni už" použít nemůže - neb by to vyznělo jako pouhopouhá ubohá šikana.

Má to ale háček - pokud máte oddělené komnaty, tak tato radost odpadá. I ve středu.
:))

Já teda zatím mám jen notebook - a čtu v txt nebo pdf... a tak jsem se chtěl zeptat - dá se v tom pdb takříkajíc listovat pohodlněji (například máte text plný odkazů , poznámek - které jsou uvedeny až vzáááádu...no a při klasickém listování si prostě jednou rukou držíte odkazující stránku a druhou odkazovanou - zkrátka a dobře...lze to dělat jinak než že si otevřu jako např. ve Wordu nové okno ???...
...a šustí to při tom listování ??
04. 01. 2012 | 18:03

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

pane autore,
včera jsem slyšel delší rozhovor s Vámi tuším na ČRo 1, mluvil jste velmi poslouchatelně. Takže podle mého snad stojí za to, abyste sem psal. Mám k Vám dost výhrad, ale jsou tu horší, mnohem horší :-).
04. 01. 2012 | 18:10

krajan napsal(a):

skogen
Ale samozřejmě máte také pravdu, umění je dané především výrazovými prostředky a stejně je pravdou,že papírová kniha je jen nosným mediem (v určitých momentech ovšem nenahraditelným - ale to je na nekončící diskuzi.Já jen vehementně protestuji proti tomu,že papírová tištěná kniha patří do muzea - to je kardinální a primitivní zjednodušení. Zrovna tak protestuji proti napadání Tomského,že mu jde čistě o kšeft: kniha je beze sporu zbytným artiklem a další zvyšování její ceny u nás způsobí pád nejen některých nakladatelů,ale hlavně knihkupců a jejich zaměstnanci se ocitnou na dlažbě. To je také téma, které je v problému ukryto.
04. 01. 2012 | 18:29

Jáchym napsal(a):

Pane Tomský,
možná Vás to překvapí, ale jsem rád, že jste se vrátil.
Nejprve k mému předvánočnímu slibu "Tu knihu si koupím.Jáchym 12. 12. 2011 | 12:41".

Nakonec jsem si ji nekoupil. Šel jsem kvůli ní fakt do města, deset minut jsem v ní v knihkupectví listoval, ale nakonec jsem dal přednost jiným dvěma. Určitě bych si ji koupil, kdyby knihy byly levnější a kdyby mi doma nepadaly z přeplněných poliček. U téhle mě příliš neoslovil jazyk - nevím, jestli je to překladem nebo prostě nebylo dost času. Ale přečtu si ji, až bude čas.
Kdybych už měl čtečku a kniha stála v elektronické podobě třetinu,neváhal bych.

Jak je to s mou antikulturností posuďte sám: Musel jsem se zbavit zdrcující většiny knih, které nashromáždily tři generace naší rodiny. Něco si rozebrali příbuzní, něco jsem rozdal, něco šlo do antíku - a něco bohužel do sběru.
Na půdě totiž začal praskat přetížený strop a já se po rozvodu (spolu s naší novou firmou) potřeboval vejít do prostor, které dosud zaujímaly knihy.
(Kdyby se stejné množství n o v ý c h knih kupovalo dnes, stály by prý zhruba dva milióny korun.)
Takže mi zbyl zbytek - knihovna přes dvě stěny,banánové krabice a hlavně police na schodišti od schodů až ke stropu, lezu tam po štaflích, které mají na jedné straně dvě nohy delší, aby stály na schodech rovně.
Doporučuji!!

Ale uznávám, že jsem barbar - začínám část knih a většinu časopisů digitalizovat - foťákem, skener je zoufale pomalý.I takhle to zabere cca 7 vteřin na dvoustranu. Tedy tak tři knihy za hodinu.

Co se týče čteček: Pokud jste na nich někdo přečetl alespoň dvě knihy a zavrhl je, fajn. Ale pokud jste ji nikdy nedrželi v ruce a někdo mluví o blikání a vyzařování elektronického papíru či e-inku pak je to jako protestovat proti tomu, že padesát koní pod kapotou auta utopí ulice v záplavě koňského trusu.
04. 01. 2012 | 19:03

český maloměšťák napsal(a):

Kulturu nelze redukovat na množství přečtených knih.
Například H. Himmler byl velmi sečtělým člověkem.

Naopak jsou na světě lidé, kteří moc nečtou a jednají spíše pudově, intuitivně - a přesto pomáhají odstraňovat a zmírňovat utrpení.

Neboli kdyby Ježíš Kristus psal knihy místo toho, aby žil - nikdy by se nestal Ježíšem Kristem. kdyby Himmler raději žil - než četl, nebylo by možná Dachau a dalších výdobytků tkzv. moderní kultury.

Je to trochu zjednodušené - ale chtěl jsem jen napsat, že například hlasitá hudba může být mučícím nástrojem - tedy jde proti tomu čím je (má být).
Stejně tak je nekulturní lobbovat za knihy a nelobbovat např. stejně hlasite za léky. Které lidské utrpení snižují a eliminují primárně - nebo ovoce, zelenina...také.
Četbou o zdravé výživě se ale ještě nikdy žádné tělo zdravě nenasytilo.

Ale pan Tomský je vyznavač teorie, že prosazováním svých osobních zájmů společnosti prospívá nejvíce. Takže divit se - není na místě.
Divím se jen tomu - že vystupuje primárně jako nabubřelý náfuka a zhrzený autor blogů.
Stačilo pár vyvážených vět - o tom, že nejen knihy jsou kulturou a že tedy i další věci by si zasloužily být v nižší sazbě daní - mimochodem jako občan UK by sem mohl plácnout popis jejich systému VAT.
Kdy tam/Anglie/ mají dokonce sazbu nulovou.

Škoda - tak mohl být jeho comeback triumfální - ne kašpárkovsky laděný....
04. 01. 2012 | 19:33

Jáchym napsal(a):

Co se týče DPH a bezplatné reklamy na knihy zde i jinde:
Zatím jsem jednoznačně pro nulovou DPH na knihy - a léky.Což by se asi liberálům nelíbilo - s výjimkou lékárníků, knihkupců a nakladatelů, že.

Já holt myslím, že když se třeba někdo dva roky dusí proto, že nemá na léky, je to horší, než když se deset minut dusí v plynové komoře s mýdlem v ruce.
Ano, jsem v tomhle ohledu asi levičák, strávil jsem pár dní pod kyslíkem.

Ale když už nemůžeme pořádně dýchat,protože nemáme na léky, ať nám alespoň mohou příbuzní koupit knížku - ať nám to Umění pomůže rozdýchat.

Ideální by snad bylo, kdyby (pozor, dělám si blbou srandu!)byla dvojí sazba DPH pro liberály a neliberály: Uvědomělí liberálové a neocon by měli třeba čtyřicetiprocentní DPH, neliberálové nulovou.Místo Padni komu padni Kdo chce kam, pomozme mu tam!
Možná si to nějaké topneoveverky dají do volebního programu.
04. 01. 2012 | 20:04

xx napsal(a):

Jáchym: liberály označujete koho ? Liberál coby levičák nebo liberál jako pravičák ?

Pokud by se jednalo o liberály pravičáky, tedy česky řečeno, zastánce liberalismu, pak by s vámi souhlasili v té nulové sazbě DPH, ovšem na všechno, nejen na léky a knihy, víte.
04. 01. 2012 | 20:49

mb napsal(a):

vy jste koukám dobrák od kosti: Ve všech civilizovaných zemích si většina lidí i stát kultury nesmírně cení.

... v civilizovaných zemích prezident nekrade pera, nehájí mafiány, tuneláře a korupčníky ( a filosofos jej nehájí)

... takže někde jinde v civilizované zemi snad ... by byla i nižší dph na knihy .... :-)))

kdo nas leta učí že na chudej lid muší bejt přísnost ... ???
04. 01. 2012 | 21:07

Jáchym napsal(a):

xx 04. 01. 2012 | 20:49 :
Dobře,dobře, uznávám, že v politické terminologi je u nás poněkud bordel.
Nejen liberál/konzervativec, ale i levice/pravice.
Nejspíš by to chtělo psát třeba "liberál v tom smyslu,jak tento termín chápal od května do července r.xxxx pan YZ vždy,když psal do deníku NM." :-)

(Když do mně před mnoha lety kamarádi hučeli, ať vstoupím do ČSSD,odpověděl jsem jim, že počkám, jestli tady náhodou nevznikne nějaká sociálnědemokratický strana, že u české sociální demokracie mi zatím vadí tři drobné chybičky: Není česká, není sociální a není demokratická.)
Takže máte třeba i pravdu, nehádám se...
04. 01. 2012 | 21:12

Skogen napsal(a):

český maloměšťák

řekl bych, že pro vaše potřeby PDB vhodné nebude... Je určeno pro zobrazení prostého textu bez nějakého pokročilejšího formátování. Takže tabulky, seznamy, vzorce, citace, stejně jako ilustrace, kaligrafie, apod. nepřichází v úvahu. Je to souborový formát pro mobilní udělátka, kde je PDF k vzteku, protože se nedá rozumně ovládat - a to pak člověk sebrané spisy C.G.Junga opravdu raději tahá s sebou ve fyzické podobě... Což je k vzteku taky...

Na oplátku PDBéčko (v závislosti na čtečce) umožňuje právě to pohodlné ovládání v miniškatulkách typu mobilu, kdy jediným stiskem tlačítka odroluje celá stránka, pamatuje si to naposledy otevřenou stránku, umí to odrolovat podle procent či e-stránek, umí měnit fonty a velikost písma dle čtenářových preferencí, apod... Na PC se ale nehodí.

Šustí to, když máte suché ruce (prsty) ;))
04. 01. 2012 | 22:45

xx napsal(a):

Beru to z pohledu ideologie samotné.

V Evropě liberalismus znamená především obhajobu svobody. V USA tomu říkají libertarianismus. Liberalismus říkají v USA spíše sociálnímu liberalismu ( Demokrati ) který představují v Evropě spíše sociální demokracie. Ale v USA demokraté tak sociální zase nejsou jako socdem. evropská.

Tak jsem se po dlouhé době podíval na stránky parlamentních stran. Top09 to jsou stránky firmy ne strany. Podle obsahu, jen samé PR. Kdo jsou ? No CEO kníže a CBDO Kalousek a nějací další kolegové v nižším managementu.
ODS v sekci kdo jsou píše, že ODS je liberálně konzervativní strana.
ČSSD tam ani kolonku kdo jsme nemá, nebo jí nevidím.
Nejvíc mne ale pobavil popis "kdo jsme" u KSCM, to musím ocitovat:
"Komunistická strana Čech a Moravy je politickou stranou. Pro své označení používá zkratku KSČM.
KSČM je právnickou osobou, působící na území České republiky.
Sídlem ústředních orgánů KSČM je Praha.
Programovým cílem KSČM je socialismus, demokratická společnost svobodných, rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralitní, postavená na maximální občanské samosprávě, prosperující a sociálně spravedlivá, pečující o zachování a zlepšování životního prostředí, zabezpečující lidem důstojnou životní úroveň a prosazující bezpečnost a mír."

To je fakt vtipný. Zasmál jsem se nahlas. Filip má evidentně smysl pro humor.
04. 01. 2012 | 22:47

český maloměšťák napsal(a):

Skogen
Tak zústanu raději v tomto konzervativním.
Navíc je dnes středa. :)))
04. 01. 2012 | 22:49

Skogen napsal(a):

český maloměšťák

no tak to já zas na Nový rok - v duchu toho přísloví, jsem si říkal. Ale stejně to ňák nefunguje... Ani ve středu ne. Tak třeba zase po Silvestru ;))
04. 01. 2012 | 23:07

Špirková napsal(a):

Pane Tomský pište dál, jsem jedna z těch, kteří vás čtou,poslouchají v rozhlase, souhlasí s vámi , radují se nad vaší vtipností , ale nepíší pochvalné příspěvky . Což je asi špatně - bylo by třeba vyvážit to množství žluče a špíny, které se na vás valí. Nedejte se otrávit , buďte zdráv.
06. 01. 2012 | 17:35

Cimburová napsal(a):

Pane Tomský - jste žid a sionista k tomu - ty vaše výplody chorého židovského mozku mají nulovou hodnotu -fandí vám jen ostatní jarmulkáři - jinak jste lidem dost odporný, protože národ se začíná probouzet a hledat viníky - nepište a odstěhujte se do IZRAELE - poprvé uděláte něco pro tuhle vašimi soukmenovci zdevastovanou republiku !
22. 01. 2012 | 00:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy