Keynes a Orwell v Irsku

27. 04. 2012 | 11:54
Přečteno 2442 krát
„Nevyhnutelné nikdy nenastane, zato neočekávané vždycky,“ prohlásil kdysi slavný ekonom, avšak Irové tenhle výrok přisuzují jinému Johnymu, svému učenci a filosofovi, Mahaffyovi, který dokázal svým ostrovtipem občas překonat i nepřekonatelného Oscara Wildea. A tak po víkendovém projevu premiéra, který varoval, že referendum o fiskální smlouvě (31. května) se netýká německé vlády nad Evropou, ale jen nezbytné stability společné měny a budoucnosti Irska v eurozóně, se irská diskuse a zápas o 39 procent nerozhodnutých voličů, rozhořela naplno. Je chvályhodné, že vláda po fiasku demokracie v Řecku a Itálii poslechla ústavní soud a odhodlala se riskovat lidové hlasování. Znamená to, že Irové, světová literární velmoc a mistři anglické rétoriky, vytěží ze své absurdní situace maximum, a smrtící síla slov bude ještě dlouho zaznívat po celém světě.

O čem vlastně je tohle referendum? O irské způsobilosti být v eurozóně? Těžko. Z eurozóny se nevyhazuje. O členství v Unii? Také ne. Irové své původní nadšení ztrácejí pomalu. Tak snad o ekonomické budoucnosti Irska, jak tvrdí krizový premiér, čili o fiskální disciplíně více méně maastrichtských kritérií. Ale ta přece Irsko splňovalo i před krizí a v letech 2003 – 2006 nemělo ani tzv. teď nepřípustný strukturální deficit (-0,5). Ten je ovšem těžko definovatelný, takže jej nelze předhodit lidovému plebiscitu. Cynici tvrdí, že je hlasování o tom, zda v budoucnu může Irsko počítat s případnou půjčkou. Zvlášť nepěkná otázka, solidární Unie přece nevydírá, i když přinutila bývalou irskou vládu, která na to padla místo banky, splácet spekulativní dluhy Angloirské banky (31 miliard eur) a to i s dávnými vysokými úroky, ačkoli je z devadesáti procent vlastnili cizinci. Nebo snad právě proto? Čeho se tedy týká to poslední a jediné ústavní referendum v celé Unii, jež už nemá podle lisabonské smlouvy moc veta? Nepochybně i proto bylo hlasování odloženo na téměř nejzažší datum po francouzských a řeckých volbách, aby volič věděl, že o moc nejde, a za 4, 2 miliardy na kampaň volil správně. Nový nevyhnutelný (cyklický) francouzský prezident přece s fiskální smlouvou, jak řekl, pořádně zamává a případné referendum teď slíbil i prohrávající kandidát Sarkozy.

Velký problém s referendem má v Irsku (i jinde hlavně v Holandsku) levice, čili keynesiánci, ti totiž považují teorii anticyklických zásahů vlády do hospodářství za zdravý rozum. Stát má v přebytku své výdaje tlumit, ve stagnaci zvyšovat. A teď má platit opak?

Ale ne. Jde o daleko prostší věc. V Unii jde vždy jen o jedno, zrušit politiku: vytvořit unitární a univerzální správné a jednou pro vždy platné a pro všechny závazné pravidlo vymahatelné evropským soudem. Proto přichází ke slovu Velký Bratr – myslet dál je už zločin.

LN 24. 04. 2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

"...Zvlášť nepěkná otázka, solidární Unie přece nevydírá, i když přinutila bývalou irskou vládu, která na to padla místo banky, splácet spekulativní dluhy Angloirské banky (31 miliard eur) a to i s dávnými vysokými úroky, ačkoli je z devadesáti procent vlastnili cizinci. ..."

Mohl byste, pane autore, toto své jednoznačně velmi konkrétní tvrzení doložit ?
/EU přinutila ..../

Děkuji.
27. 04. 2012 | 12:16

Ives napsal(a):

Referendum v Irsku? mohou být šťastní, že je mají, u nás na to máme sbor nenažraných prasat(vláda+parlament+senát), které se chovají přesně jako v Orwelově Farmě zvířat. Kdo z vás by kdy řekl, že naše současná prasata budou od těch totalitních k rozenání jen podle audin, mercedesů a výše korupce, o které se bývalým bolševikům ani nesnilo? Morálka, rétorika, touha po korytě, moci a výhodách je stejná.
27. 04. 2012 | 12:23

dříve čtenář napsal(a):

pane tomský, kdybyste se odstěhoval na Ukrainu, bylo by v unii o jednoho zažraného euroskeptika méně.
27. 04. 2012 | 12:26

Ives napsal(a):

Příteli z malého města, EU skutečně nevydírá, jako důkaz poslouží poslední opakované referendum v Irsku. Vždyť Irové sami ho chtěli, nikdo jim nevyhrožoval dvojkolejní Evropou, periferií EU apod:-))))
27. 04. 2012 | 12:26

trtkos napsal(a):

Dneska uz nejsou euroskeptici, ale eurorealiste...
Nechapu ty cvoky, kteri po tolika do oci bijicich pripadech jeste porad veri predrazenemu a silenemu socialistickemu cirkusu EU.
Nechapu, ze se u nas najde po dlouhodobem radeni komunistu tolik blbcu, kteri veri v budovani zarnych zitrku v nove a jeste silenejsi "RVHP".
To uz je snad zly sen...
27. 04. 2012 | 12:39

No, napsal(a):

když se to tak vezme..
..že EU je organizačně a vnitřními mechanismy a způsobem jednání církví.

Až to vezmete vážně,
mnoho zatím jakoby zmatečných věcí vám bude srozumitelných a nerozporných.
Princip seniority,
princip subsidiarity (tedy že vyšší rozhodne,
co bude řešit nižší samostatně v rámci instrukcí),
neodporování ale naopak chválení a úcta k autoritě,
důležitost neformálních porad na kurii,
separátní klauzurní porady starších,
veřejné děkování a chválení stále a znovu opakované,
strašení nedozírnými následky a odvolávání se na věčné nevyslovené a posvátné hodnoty,
pohrdání odchylně uvažujícími atd
začnou být jasné a srozumitelné.
(®..sdovolenim zkopirovano odjinud)
27. 04. 2012 | 13:08

aviatik napsal(a):

Co když se nepředstavitelné opět jednou stane skutkem?

Pak uvidíme, co taková veta v korektní Evropě mají za váhu.
Veto bude nejdřív přeslechnuto, pak ignorováno a nakonec budou Irové zpíváním starých ukolébavek přesvědčeni, aby se laskavě rozhodnuli ještě jednou, tentokrát správně.

Základní axiomy Správného nového světa jsou:
-nikdo nemuže odmítnout za své (jemu úradkem majitelů světa připadlé) bankéře platit dluhy ze hry
-každý se musí rozhodnout sám, ale jedině správně
-myslet dál je zločin, jak tentokrát správně uvádí Tomský.
27. 04. 2012 | 13:21

český maloměšťák napsal(a):

http://www.irishtimes.com/newspaper/finance/2012/0406/1224314438393.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Anglo_Irish_Bank

"...On 15 January 2009, the Government announced that it would take steps that would enable the Bank to be taken into State ownership. The Anglo Irish Bank Corporation Act, 2009 provided for the transfer of all the shares of the Bank to the Minister for Finance and was enacted under Irish law on 21 January 2009. On the same date, the Bank was re-registered as a private limited company..."

"...At issue is the use of bonds issued by the European Financial Stability Facility temporary fund or the European Stability Mechanism permanent fund to replace the €31 billion Anglo Irish Bank promissory note scheme.

These IOU notes carry a high interest rate, meaning the total cost to the State would be over €47 billion by the time the final repayment is made in 2031.

Instead of these IOU notes, Mr Noonan wants to use EFSF or ESM bonds with a much longer term, perhaps for as long as 30 or 40 years. Such bonds would be in addition to the EFSF aid Ireland is getting under the EU-IMF bailout pact agreed in November 2010.

Although European Central Bank officials in Frankfurt see potential for a workable deal with such an arrangement, the attitude in Berlin is that any proposal to use the bailout funds will not work. This stance is rooted in the conviction that German MPs are in no mood to approve the granting of additional aid to Ireland via the EFSF.

The fund cannot be deployed without the unanimous endorsement of euro zone countries. Furthermore, all German disbursements must be specifically approved by the Bundestag.

German negotiators are understood to have made the argument that it would difficult to persuade MPs to support additional EFSF aid to Ireland when they are repeatedly told the Irish bailout is a euro zone success story.

Although the economic rationale of the proposal is well understood, the provision of further rescue aid to Ireland from the funds is deemed not possible from a political perspective.

At the same time, there is a willingness to explore any alternative ways of reducing the debt burden...."

Pane Tomský, jak byste postupoval Vy ? A kde byste našel shodu pro svůj způsob řešení ?

Opět děkuji za odpovědi, kterých se zde nikdy nikdo nedočkal a nedočká.
27. 04. 2012 | 13:47

aga napsal(a):

No

Ale ovšemže. Ani se tím nijak netají - sídlem církve je Babylonská věž, symbolika vlajky je také zřetelná:

http://cz.altermedia.info/uvahy-a-komentare/za-vm-hledej-i-ivelnho-katolka_804.html

Kdo ovšem nemá oči k vidění a vidět nechce, nevidí...
27. 04. 2012 | 14:02

Alexander Tomský napsal(a):

Zdravím českého maloměšťáka.

Ano, přiznal to bývalý premiér, četl jsem o tom v irském i anglickém tisku, ECB nechtěla na bankrot přistoupit, bála se tzv. kontaminace a Komise ji podpořila. V Evropě také nezkrachla na rozdíl od Ameriky ani jediná banka.

Srdečně,
Alexander Tomský
27. 04. 2012 | 14:54

český maloměšťák napsal(a):

Alexander Tomský
Pane Tomský, to není opět fér. V USA padlo skutečně několik desítek bank, ale žádný velký finanční ústav. Ty byly také zachráněny/ BAC, C, AIG..../ - při pomoci peněz daňových poplatníků a vládních garancí.
Vaše tvrzení o " donucení" je tak velmi manipulativní - Vy sám je nyní korigujete (zcela oprávněný strach z kontaminace a zřetězení oslabení úvěrové funkce bank v jiných zemích /mj./).

Díky za reakci.
27. 04. 2012 | 15:04

Roy napsal(a):

Tomský ...jenukázka realitě vzdáleného klausismu
27. 04. 2012 | 15:35

Bazzy napsal(a):

Ten konec mi přijde malinko od věci, přesto však stojí za zamyšlení:

Co když existuje "unitární a univerzální správné a jednou pro vždy platné a pro všechny závazné pravidlo"?
Co když k tomu nepotřebuje ani Velkého bratra, ani Evropskou unii ani referendum v Irsku?
Co když právě tato pravidla (určitě jich je více než jedno) rozhodnou o způsobu naší budoucí existence a je tedy důležité je najít, poznat, identifikovat se s nimi a přizpůsobit se jim?
Teď mi přijde malinko od věci referendum v Irsku ...
27. 04. 2012 | 15:47

český maloměšťák napsal(a):

Malá aktualitka k zemi, kde včera znamená již zítra :

http://zpravy.kurzy.cz/320281-zisk-mercku-prekonal-odhady-diky-lecivum-na-diabetes/

Takže na jedné straně zde máme vysychání fundací programu Social Security / kolaps za cca 20 let...disability fund do 5 let/...a na straně druhé nárůst obezity.
Nůžky udělají šmik, šmik...pokud se něco nezmění v disproporcích distribuce disponibilních práv ke zdrojům../.uffff./..
----------------
Ještě k reakci pana Tomského :
http://seekingalpha.com/article/271658-number-of-u-s-banks-drop-by-77-in-first-quarter
"...On March 31, 2011 there were 6,453 banks in the United States, 77 less than existed on December 31, 2010.

There were 6,773 banks in existence a year earlier, March 31, 2010, so the banking system has 320 fewer banks at the end of the first quarter this year than one year ago.

At the start of the recession in December 2009, there were 7,284 banks in the banking system, 831 less independent units than existed at the end of the first quarter of this year...."

http://www.ecb.int/press/pr/date/2011/html/pr110114.en.html

/v této statistice jsou ale zahrnuty i pošty, úvěrová družstva...ale je zřejmé, že i zde dochází k restrukturalizaci - co se týče snižování počtu bank/
27. 04. 2012 | 16:08

aga napsal(a):

Bazzy

A jak si představujete takový brainstorming hledající to závazné pravidlo v praxi? A i kdyby bylo, skutečně jste přesvědčen, že by se na něm více jak dva lidé svobodně, trvale a nezištně shodli (nepočítám cíkrkve a sekty, v jejich rámci je to samozřejmé)?

Já měl vždy za to, že jeho hledání je čistě soukromá záležitost, ale mohu se mýlit...
27. 04. 2012 | 16:18

Pane dej napsal(a):

Predstava,
ze diky ... ziskanemu casu
se zbankrotele staty a zbankrotele banky vytahnou za vlastni pacesy z bahna
pri soucasne kolabujici realne ekonomice
odpovida pouze urovni pologramotnych bruselskych tajtrliku a nema s realitou nic spolecneho
Evropa (nejen) je bankrot
odpočítávání běží
protahovat agónii, to nema smysl
vysněné perpetuum mobile prostě nemůže fungovat ...
zbytek je jen medyjalní masáž

neznam akutní problém, který by EU uměla vyřešit
Umí je spíše vytvářet

akdyby jurové v Brusele (Vošinktonu, a onde) věděli co s tím,
tak už by to dávno udělali, že? :-))))))))))))
anebo nechtěj ? :-)))))))

v podstatě probíhá 3.WW - ekonomická válka!
bez střílení a ničení s tím,
že jde o totéž jako v té 1 a 2.ww

Moc jednoho / dvou států nad celou Evropou / xxxxxx, etc.
27. 04. 2012 | 16:26

helemese napsal(a):

http://jdem.cz/ujsx5

EP..Schulz..veľmi zaujímavý úvod:

„Po prvýkrát v histórii EU sa stáva kolaps EÚ realistickým scenárom.

Blízka kooperácia medzi Európskou komisiou a parlamentom je preto dôležitý signál, že obraňujeme úniu. Je to potrebné hlavne v čase, kedy xenofóbia rastie v množstve členských štátov, budúcnosť eura je otázna a otvorené hranice Európy v Schenghenskej zóne sú ohrozené. V posledných mesiacoch sme videli znepokojujúce trendy smerom k renacionalizácii a „summitizácii“: lídri štátov a vlád si nárokujú rozhodovať stále viac a viac záležitostí za zatvorenými dverami a teda v rozpore s metodikou únie. V poslednej kríze vidíme dokonca vytvorenie bezparlamentných zón. Tým myslím fiškálny kompakt, ktorý je krokom k vytvoreniu fiškálnej únie mimo kontroly parlamentov, čím sa obchádza Komisia.“

Počuť takéto tvrdé vyjadrenia od vysokopostaveného politika by bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné :-))))))))))))
Ak by jednotlivé krajiny nemali euro,
vyrovnanie nerovnováh by sa zabezpečilo už dávno :-))
27. 04. 2012 | 16:42

taky se těšíte ? napsal(a):

http://jdem.cz/ujsz5

http://jdem.cz/ujs25

espana..ekonomika je v režimu volného pádu
c.nezaměstnanost téměř 25%, (mladí cca 51%),
„Kéž by Španělsko stihl ještě stejný osud jako Řecko!“
Čím dřív vyhlásí platební neschopnost,
opustí eurozónu a nechá oslabit novou měnu,
tím dřív se může postavit zpět na nohy.
Jenom německé a francouzské banky se ještě nestihly zbavit španělských dluhopisů, takže zatím je bude Evropská centrální banka podporovat.
To ale nebude trvat věčně.
Španělsko má osud jasný,
otázkou je pouze načasování.

huŽaby to už ruplo
A přát bysi toměl každý, komunení lhostejný osud jeho blízkých.
Každý, kdo nechce další dlouhá léta sypat peníze do důchodových fondů či do zdravotního systému,
aby pak až sám bude potřebovat čerpat zjistil,
že už tam nic není.

Jenže mám obaMy, že všichni proroci brzkého zhroucení eurozóny, dolaru, nekrytých měn, centrálního bankovnictví, demokratického socialismu, etatismu a intervencionismu, jsou na tom podobně jako p.Kodet s "dávám bolševikovi rok, maximálně dva".

Mám obaMy, že většina lidí podceňuje schopnosti a vůli vládnoucí "elity" systém udržet za každou cenu.
A bohužel přes růst všemožných represí a regulací, zdanění, atd.. režim stále má mnoho rezerv a možností, jak si existenci prodloužit.
Ještě stále nejsme u ostnatých drátů, měnových reforem, umístěnek, znárodňování (např. penzijních fondů)
ani u opravdu masivního tisku peněz (např. na vykoupení veškerého jižanského dluhu).
To by opravdu musela přijít nečekaná a velká rána od trhů, aby elita nestačila zareagovat a vše se jí rozsypalo pod rukama.
Protože jejich snahou je a bude už NIKDY nedopustit žádného Lehmana - každý stát a každá důležitější banka či firma bude zachráněna či zestátněna.

ALE dokud nezměníme současnou podobu monetárního systému,
který nás trvale zadlužuje,
tak čeká osud řecka všechny
a nepomůžou žádné reformy,
jen to oddálí...
27. 04. 2012 | 17:22

donal napsal(a):

no pročet jsem článek a diskuzi a nedá mi to a musím reagovat všude mi chybí do rovnice jedná neznáma a tou neznámou jsou země BRICS a stím spojené současné světové dění mám dojem že nevyhnutelné nastane at si to západní země budou přát či ne a půjde to zcela mimo kontrolu západního světa
27. 04. 2012 | 18:29

Bazzy napsal(a):

pan aga:
něco málo tuším, ale nic moc. Špatně se k tomu hledají zdroje;) Když začneme od důležitých věcí: např. "žádné války" podepíše skoro každý.

Našel jsem princip, který je značně univerzální, je to "nerušit", ve smyslu nezasahovat tam, kde pro to není dobrý důvod.

pan donal:
jasně, a je to dobře, zbohatnou, začnou mít podobné problémy jako my a budeme si více blízcí.
28. 04. 2012 | 11:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy