Hegemon

09. 04. 2012 | 14:59
Přečteno 5953 krát
Evropu obchází přízrak, a dnes už nejen v pravicových, konzervativních a populistických médiích nebo v řeckých demonstracích, kde občas vlají vlajky unie s hákovým křížem, ale dokonce i ve francouzské volební agitaci levice, která odmítá “fiskalunion” teutonské disciplíny. Hrůzný hegemon. Německo. Poprvé od války projevuje Německo (opět sjednocené) svou moc. A tak ma Evropa znovu německý problém. Německo je pro evropskou mocenskou rovnováhu od pádu Francie příliš velké.

Francouzská levice má jasno. Německo má platit! Žádné nové dluhy, deflace, stagnace, recese, jižní státy z bryndy nedostane. Je to, jako by chtěl někdo hladovkou nabrat sil. Samozřejmě tak jednoduché to není. Seškrtání státních výdajů na rozdíl od zvyšování daní uvolní soukromý sektor, jedinou ekonomiku, kterou máme, a povede jednou opět k růstu. Taková je ostatně i německá ortodoxie, vždyť to kvůli nákladům na sjednocení sami Němci provedli a šlo to. A doporučuje to Americe i významný ekonom Kenneth Rogoff z Harvardu v knize o ekonomických krizích “Teď je to jinak” (This time is different), protože dluhy nakonec každého doběhnou.

Problém je v tom, že to dost dobře nejde u tak různorodých ekonomik v zajetí eura, které poškodilo nejen slabé státy jihu, ale i dynamiku severu (Finsko, Irsko, Slovensko, Pobaltí). Jak si může financministr Wolfgang Schauble a německá kancléřka myslet, že dluhová deflace a zvyšování daní (Španělsku už zase rostou úroky z obligací) a razantní snížení deficitu navrátí konkurenceschopnost, jež se na jihu Evropy propadla na tak astronomické hodnoty v rozmezí mínus 20 – 30 % v porovnání s Německem? A to dnes za světové stagnace, německé průmyslové konkurence a fiskální protiinflační politiky Bundesbanky, která se už chystá předběžně, ze strachu z inflace, tlumit úvěry, aby zvýšila produktivitu. Jeden španělský ekonom to nazval dynamikou z pekla a předpovídá masivní emigraci (50 % mladých pod třicet je bez práce) a zhroucení hospodářství. Konspirativní teorie tvrdí, že si to Schauble nemyslí, že jen nevidí jinou cestu, jak oklamat a donutit německé voliče k větší integraci – a proto nejdřív ta přísná pravidla fiskální unie a potom peníze, ostatně dají se tisknout. Ať tak nebo onak, je to fanatik.

V Německu opravdu panuje dlouhodobý eurooptimistický konsensus (dnes nejnižší nezaměstnanost za dvacet let) a na obzoru se opět rýsuje velká koalice. Domácí kritici sice žbrblají, že všechny limity, které si vláda předsevzala byly porušeny (ECB nakonec “tiskla” peníze a nakupovala bez-cenné papíry, Řecku byl dluh za německé ztráty v bankách snížen, euroval navýšen), ale koalice přesto drží a populistické anti-unionistické hnutí nehrozí. Usměvavá kancléřka na návštěvě v Praze vykládala, s jakou vášní dělá politiku a jak se všichni z krize poučili a jak je už konečně za námi. A zdůraznila: “Nezapomeňte, že pro nás je euro víc než pouhá měna, je to symbol evropské integrace.” Schauble to řekl kdysi ještě tvrději: “Eura se nikdy nevzdáme, je to smysl naší politické existence.” Opravdu? Ani za cenu dalších veřejných protiněmeckých sebevražd v Řecku (Dimitris Christoulas nebude možná jediný), rozvratu poloviny Evropy, všeobecné chudoby mimo Německo a poválečného míru a stability, do které Německo tolik investovalo?

A tady je podstata dnešní německé otázky i starého německého problému. Tenhle hegemon na ruby, pacifistický, pronásledován strašlivými přízraky minulosti, má znovu velkou Ideu, uvěřil opět ve své historické poslání. A proto, žádné pragmatické řešení eurokrize jako třeba rozdělení eurozóny na severní a jižní není v dohledu. Musí se dobudovat do hořkého konce.

Jak to kdysi trefně vyjádřil německý kancléř Willy Brandt, který strávil dlouhá léta ve skandinávském exilu a mohl srovnávat: “Bůh obdařil Němce všemi ctnostmi kromě smyslu pro uměřenost.”

I dobrá vůle je nebezpečná, když neodpovídá realitě.

Týždeň, 10. 4. 2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

"Seškrtání státních výdajů na rozdíl od zvyšování daní uvolní soukromý sektor, jedinou ekonomiku, kterou máme, a povede jednou opět k růstu. Taková je ostatně i německá ortodoxie, vždyť to kvůli nákladům na sjednocení sami Němci provedli a šlo to."

Government Spending Lifted Germany Out of Recession

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=aFUXFe61jqYQ

",,,Government spending rose 0.4 percent from the first quarter and helped to boost private consumption, which gained 0.7 percent, the Federal Statistics Office in Wiesbaden said today. Construction investment increased 1.4 percent. GDP advanced a seasonally adjusted 0.3 percent, the office said, confirming an initial estimate from Aug. 13. The unexpected return to growth in Europe’s largest economy followed four quarters of contraction. .."

http://economistsview.typepad.com/economistsview/2010/08/government-expenditures-and-gdp-growth-in-the-us-and-germany.html

Jinak jsem dost dobře nepochopil, co nám vlastně autor a to i díky díky přizpůsobeným faktům, chtěl sdělit.
Že Německo je strůjcem budoucího hořkého, Klausem a Tomským prorokovaného konce EU ?
Nebo co vlastně ??

Snad mi to někdo vysvětlí.

"...It was government spending that revived the sick man of Europe,” said Andreas Scheuerle, an economist at Dekabank in Frankfurt. “The domestic cash-for-clunkers scheme revived private consumption while global stimulus packages helped boost net exports. The question now is whether the recovery will be sustained once the programs run out.”
09. 04. 2012 | 15:33

kokoshka napsal(a):

Pane Tomsky,Nemci tahnou za sebou cely eurokolchoz a plati odškodne a reparace jako mouřeninove,krmi VAS a ruzne řecke socky,take plati za vymyšleny holochvost-takže bud'te zticha,bez nemcu byste psal do bulvaru!
09. 04. 2012 | 15:36

Yosif K napsal(a):

CM napsal:
"...It was government spending that revived the sick man of Europe,” said Andreas Scheuerle, an economist at Dekabank in Frankfurt. “The domestic cash-for-clunkers scheme revived private consumption while global stimulus packages helped boost net exports. The question now is whether the recovery will be sustained once the programs run out.”
09. 04. 2012 | 15:33

Vysvetleni je snadne - ano,rozhoz pujcenych penez podporuje rust. Ovsem i rozhoz pujcenych penez ma sve meze. Pokud neverite ze rozhoz pujcenych openez ma sve meze, nakupujte za sve uspory recke dluhopisy. Je to docela snadne - jsou k dostani s ohromnou slevou...... nekupte to mili socanci..... ale za sve......
09. 04. 2012 | 16:00

Joe Ratata napsal(a):

Nezapomínejte,že vice jak polovina české ekonomiky platí daně v Německu a podobně je tomu na Slovensku a v Maďarsku(i když tam jde asi více do Rakouska),o něco méně v Polsku,Rumunsku a Bulharsku.Ekonomický drank nach Östen tentokrát vyšel a přináší Německu nemalou dodatečnou hospodářskou sílu.
09. 04. 2012 | 16:02

Carlos V. napsal(a):

Velice hloupý článek. Argumentem proti EU není přece fangličkářství upalování vlajek jiných zemí. Už vůbec není argumentem využíváí starého protiněmeckého antagonismu.

Nemám rád německý klerikálně/sociální prostředí. Ale vemme si Evropu po druhé světové. Všechny státy na tom byly lépe než Německo, pokořené, pobořené, s miliony mrtvých. A stejně - po pár desítkách let je zase ekonomickým leaderem, platícím rozvoj většiny Evropy.

Proč se hegemonem nestala Francie, Španělsko či Itálie ? Kde se vzala bída PIIGS ? Vše je otázkou přístupu, a je zjevné, ž ten německý fungoval nejlépe.

Mnoho lidí útočí na Německo, které prý "ožebračuje" lid jiných zemí. Byla to snad vina Němců, že vybudovali tak silnou ekonomiku, že může půjčovat a invesovat do ostatních zemí ? A je vinou Němců, že si svoje investice chrání ? A je vinou Němců, že nechtějí platit za úplně všechny hříchy jiných a nechat si zcela rozvrátit ekonomiku ?

Jeden by se divil, že Němce ještě baví PIIGS - a třeba i nové členské země subvencovat. Jistě, chrání stabilitu svého odbytu a svých investicí. A nelze se jim divit, že za své peníze chtějí vliv. Pakliže by ale Němci ustoupili - a přestali "vydírat", nejspíše by přestali i platit či udržovat Euro. To by byl pád...

Projekt EURa je podle mě špatný, bez jednotné rozpočtové, daňové a sociální politiky nemůže efektivněfungovat. Celá EU má tolik chyb, že je otázkou, nakolik je vhodné bt plnoprávním členem. Ale je nesmysl ostřelovat EURo i EU z pozic čecháčkovských antiněmců - a ani z pozice rozpočtově "liberálních" ekonomik.
09. 04. 2012 | 16:34

Kritik napsal(a):

Že Němci při svém tažení na východ (drang nach osten, tentokrát bez použití zbraní) ovládli Česko, je celkem zřejmé. Nestálo je to ani mnoho úsilí. Že se jim to daří i směrem na západ opravdu potvrzuje zvláštní úlohu tohoto národa.

Nelze se divit, že se Britové bojí, aby přírodní překážka La Manche se nakonec neproměnila v německou dopravní tepnu.

P.S.
Podobně Američané již dávno, a to velmi aktivně, vystupovali proti kolonialismu. Ale přitom sami zkolonizovali téměř celý svět.
09. 04. 2012 | 17:17

Petr Havelka napsal(a):

Pane Tomský,

ano, Německo bude hegemonem. Nic jiného mu totiž nezbývá. K tomu Vašemu roubování v závěru

"A tady je podstata dnešní německé otázky i starého německého problému. Tenhle hegemon na ruby, pacifistický, pronásledován strašlivými přízraky minulosti, má znovu velkou Ideu, uvěřil opět ve své historické poslání. A proto, žádné pragmatické řešení eurokrize jako třeba rozdělení eurozóny na severní a jižní není v dohledu. Musí se dobudovat do hořkého konce."

Podsunujete Německu "Ideu", samožezřejmě podpásově, Vaše kydy o historickém poslání.

Postoj Německa je přece velmi pragmatický (varianta severní jižní je přece stále přítomna). Německo potřebuje klidnou Evropu. Spojilo s ní svou budoucnost. To jsou ty Vaše rádoby plky "strachu Německa z inflace", inflace Německu hrozí díky nalití peněz ECB do ekonomiky, tedy do finančního trhu. Finanční trhy hledajíkam by bezpečně peníze bezpečně "uložily" a to je právě Německo. To je ten paradox pane Tomský. Peníze přes finanční trhy netečou tam, kde je potřebuje evropské státy tedy EU (Řecko, Španělsko, Portugalsko), tečou do Německa :)

Německo ručí doslova hlavou za nalití peněz ECB na záchranu eura. Jestli se to nepovede, půjde srát celé euro, tedy i jižní i severní. O tom to je.

Velkou "Ideu" ze strany Německa, aby v tom člověk špendlíčkem hrabal, spíše velké obětování, ale to bylo také z donucení, poněvadž angažovanost německých bank v "infikovaných" zemích nebyla malá.

Děkuji Německu.
09. 04. 2012 | 17:19

Joe Ratata napsal(a):

vorošo
Řekové nejsou žádné socky.U nich turistický ruch nikdy neupadne.Oni se jen kvůli sporům s Tureckem uzbrojili.A Francie jim ochotně půjčovala,aby kupovali její zbraně.Angažovala se tolik,že teď to ohrožuje jí samotnou.
Řekové by měli udělat na všechny věřitele dlouhý nos,vyhlásit bankrot a začít nanovo.Uklidnit se,sebrat majetky boháčům co je do toho zatáhli a maximálně se soustředit na turizmus a zemědělství.
09. 04. 2012 | 17:40

donal napsal(a):

hodně dobrý článek:

http://www.blisty.cz/art/62948.html

doporučuji přečíst všem

na základě faktu uvedených v tomto článku budou jednou naše elity v basde doufám a tomský s nima
09. 04. 2012 | 18:16

vico napsal(a):

Evropská unie je možná z nejhoršího venku/možná ani ne/ a Tomskému kvůli tomu praskl žaludeční vřed. Co jiného to je, než hnis, kterým tu napěchoval další svůj článek.

Tomský napsal, že německý ministr financí je, přesně cituji," Ať tak nebo onak, je to fanatik". Tomský se prostě přestává ovládat a díky tomu je jeho ledví, jak pod tomografem. Takhle podobně psal, když v USA k Tomskému zděšení, zasedl do Bílého domu nikoliv bílý muž. Tehdy přes zlostí zkřivená ústa zase vzýval prozřetelnost, aby vše vyřešil atentát. Kdo si chce dát tu práci, nechť si v archivu nalistuje, že tomu opravdu bylo tak.

Tomský opravdu svými formulacemi ulehčuje kritickou polemiku.Nechť ty jeho žvásty trhá, kdo bude mít čas a chuť.

Zoufalcovi Tomskému, který onehdá litoval, že Evropané jsou až příliš změkčilí a zhýčkaní, neb jim chybí nějaké kataklyzma jak koze drbání, je najednou řecký důchodce Dimitris Christoulas dobrý.

Ani jeho demonstrativní smrt v Athénách nepřiměla Schaubleho ke zrušení společné měny!!! Na, co čeká? Snad ne na nebohého Tomského? Ani jeho oběť by ho nepřiměla ke změně názoru? Inu fanatik.
09. 04. 2012 | 18:20

český maloměšťák napsal(a):

donal
Těžko vysvětlovat tomskinům, že pojem "Řecko" či " Německo" je v určitých druzích popisů pojmem hloupým a infantilním.
A aby rozlišili ekonomiku taženou domácí poptávkou a exportem - tak toto už by byl úkol pro Sisyfa.

Někdy mám podezření, že oni ty své mdvědí traktáty /ve smyslu očekávání akcionářů - v tomto případě čsp. Týždeň/ píšou tak, že nejdříve napíšou závěrečný odstavec a pak dohledávají a překrucují data - kvůli dalším, respektive předchozím odstavcům a normostraně.

P.S. Lidi dneska ale zkonzumujou všecko. Když to dobře zabalíte....a vevnitř pocukrujete....
09. 04. 2012 | 18:38

dang napsal(a):

Už zase lidem podstrkujete,že čistě mezinárodní mohutná bruselská administrativa je opět Velkoněmecko.Už jenom z faktu,že Belgičané sami dvakrát-v 1.a 2.sv.válce-na rozdíl od nás -za ztrát na životech v půlmilionech svých lidí bojovali proti Němcům-Vám musí být jasné,že to tak není.V Bruselu se rozhoduje pravidly stejnými pro všechny,ne zájmy Německa.Kdo prodal svůj majetek Němcům nebo má u něj půjčky-si řeší svou situaci,zda udělal nebo neudělal dobře.Jednací jazyk Bruselu je angličtina.Němci pokud mají půjčí někomu za úroky.Jako každý.Řekové patří těsně k západní Evropě ještě v dobách sociálně-demokratických kancléřů-Palme,Schroeder,kteří už dnes mnohde spíše nejsou.Tedy pokud počítali se svazkováním Evropy přes jejich tradiční Papandreo-rodinnou sociální demokracii-to příliš nevyšlo.Řekové procitají ze snu,že fangličkářský kosmopolitismus vlajkonošů pomyslných možností a svobod přinese víc než slanou vodu.Té mají okolo sebe dost.
Toxické peníze si musí každý stát u sebe hlídat sám.Pochybuji,že existuje vůbec země,která by neměla nejvíce nejlépe placených v bankovním sektoru.Hloupý stát prodělá nezávisle na existenci Bruselu.Řekové nebyli nikým oklamáni,pouze klamali sebe sama.Žili v sebeklamu,že Brusel je pohodlí.Brusel vnáší nový prvek:pravidla,která lze umět nebo neumět využívat.Kdo umí,získává,kdo neumí-jako ve všem-prohrává.ČR neměla dobře rozmyšleno,co v jejím případě znamená politika vyrovnávání životní úrovně členských zemí EU.Lidé zde např.vůbec nevěděli v jakých starých domech se bydlí v západním Německu,jak neluxusně se žije v řadě oblastí Rakouska,Itálie,Španělska,Portugalska.Jak se žije ve Finsku.Atd.Kolik se platí lékařům v USA.Že v USA velká většina bydlí v dřevěných domcích,ne jako zde ve zděných.Že nezaměstnaní v USA přespávají v parcích.Sebevraždy,kriminalita.
Breivik v Norsku ukázal stupeň napětí v Norsku.V Německu se uvažuje zavést jedinou společnou platovou úroveň.
09. 04. 2012 | 18:45

Maximus napsal(a):

Článek hodný pravého českého ratlíka, štěkajícího za vysokým plotem nebo okopávače kotníků.... Ale v článku jsou pěkné obraty, třeba tato věta pěkně míří na naše hospodářské novátory a ekonomické chemické pokustóny, ale to autor asi nezamýšlel:

"Seškrtání státních výdajů na rozdíl od zvyšování daní uvolní soukromý sektor, jedinou ekonomiku, kterou máme, a povede jednou opět k růstu."
Zní to jako od Nečase či Kalouska, ovšem realita u nás už je poněkud jiná, oproti původnímu záměru. Lidé totiž už přestávají mít peníze a další část z nich se bojí je investovat a půjčovat si je je rovněž v této době kdy mohou přijít o zaměstnání velmi nebezpečná záležitost. Však jsem si už několikrát a naposledy o víkendu všiml, že v supermarketech kde jindy řádilo nákupní šílenství, bylo najednou místa povícero. Jo, Kalouskovy reformy už začínají zabírat↓. Jak už jsem jednou napsal, ono když seberete třeba 20 mld.Kč z mezd a platů občanů, tak je to sakra velký rozdíl oproti stejné částce vzaté např. ze stavby dálnic. A to je jenom začátek, Kalousek chce letos zadávit z rozpočtu 24 mld.Kč. příští rok 2013 to je tuším téměř 42 mld.Kč a pak to chce korunovat v roce 2014 částkou 83 mld.Kč! Nezlobte se na mě, ale ten člověk se doslova zbláznil, hoďte na něj síť! Ovšem ostatní díry kde utíkají státu příjmy v desítkách miliard korun nechávají chemika v klidu, další šílené výdaje jako např. církevní restituce plánuje, ale podtrhování kupní síly obyvatelstva ho nezajímá. Jenže se krutě plete. Ono totiž už existují hmatatelné záporné výsledky a začíná to doléhat už i na drobné soukromníky tj. na část jeho dosavadní voličské základny. No nic, komu není rady, tomu není pomoci, by řekl klasik. Jenom jsem si naprosto jistý, že tenhle postup plošných škrtů a omezování výdajů místo chytrých strukturálních změn v SR a umění vybírat daně povede k tomu, že tato parta u moci ztratí i ty poslední voliče. Možná, že ODS a TOP09 chtějí v popularitě dohonit VV. Pak je ovšem jejich chování možné pochopit.
Jinak v článku lze vyčíst i správné postřehy, Německo je opravdu dnes hospodářský hegemon s velmi výkonným zpracovatelským průmyslem, o tom není pochyb, ale zavedení společné měny Euro bez..... cituji Carlose V.
"bez jednotné rozpočtové, daňové a sociální politiky nemůže efektivně fungovat". Ano, to je to, co bude pořád vést tuto partu do kopru a bude to příčina všech dalších potíží. Většího hospodářského sblížení zainteresovaných států ovšem nelze bez dalšího přesunu "státních" kompetencí těchto zemí eurozóny do centra dosáhnout! A to je začarovaný kruh, který eurozónu v budoucnu asi rozdělí na dvě sféry.
Pěkný večer!
09. 04. 2012 | 20:03

pepa napsal(a):

Ponecháme-li Kalouska na financích ještě dva roky, tak předběhneme Řecko a bankrot ČR dosáhne chemický idiot, aniž pochopí vývoj ekonomiky, prostě se proškrtáme do bankrotu ČR sami, pod vedením najatýho národního vraha ekonomiky ČR, a EU nám českým kverulantům "ráda" nepomůže!!!
Máme svojí měnu a tak si můžeme průser vydelvalovat např. 1:50!!!
Kolik bude stát ilo masa a litr benzínu je elitě jedno, oni si levně nakoupí nemovitosti i naše ledviny!!!

Chceme na takový národní masakr koukat v klidu a nechat jim obranu s policií, namísto všelidového povstání proti zločinu u koryt???

Jak Kalouska do basy i s ostatními ministry a pachateli??? Co nejdříve s pomocí EU!!! Jinak to vidím velmi divoké.
09. 04. 2012 | 20:58

Kanalnik napsal(a):

pane Tomsky, podivejte se pred spanim pod postel, jestli tam nahodou neni schovany nejaky Nemec, nebo snad sama Merkelova; dobrou noc ;)
09. 04. 2012 | 22:22

jozef napsal(a):

To je teda pekny surrealizmus.
Pan profesor politologie pisal tie dristy v tiezvom stave?

Europu obchadza strasidlo nemeckeho hegemonizmu "dobre vule",strasidlo "hegemonismu naruby",hegemonismu pacifistickeho...
Precizna nemecka realpolitik teda len zo svojej dobrej vole,len z cireho idealizmu odmieta Tomskeho,Robejskove etc. mudre navrhy na rozdelenie eurozony,vykopnutie Grecka,PIGS ap.
Problem nasepkavacov rozvrau je v tom,ze nik v eurozone zavisly na stabilite eura,nezela si jeho rozvrat.Nik,nielen Nemci,ktori vlastnu sebaobranu maju najlepsie premyslenu a organizovanu.

Pan profesor Tomsky: ste plateny za tento zufaly surrealizmus v librach,alebo v dolaroch?
Racte si konecne vsimnut,co si uz mnohi vsimli,ze plati:ak ma dolar-vysavac problemy,ostatni su vo velkom svrabe.Ale ak ma problemy euro - padaju aj americke akcie!
09. 04. 2012 | 22:57

Franta Kousek napsal(a):

Také to může být tak, že Kalousek se nezbláznil, ale vše dělá na něčí objednávku. Těžko si člověk představí jiný rozumný výklad jeho "práce". Totéž platí i o jeho působení za Topolánkovy vlády. A Topolánek o tom ví asi mnohem víc, než Nečas. No, spě(j)me dál. Až se prospíme, může být pozdě, přinejmenším pro naše děti. Pro děti topolánků a kalousků a podobných kousků ovšem ne.
09. 04. 2012 | 23:08

Madoff napsal(a):

Když jste koupili toxické deriváty a platíte dolarem a ratingují Vás US, není Vám pomoci. Shalom.
09. 04. 2012 | 23:24

honolulu napsal(a):

Maximus, pepa a dalsi.
Snad si nemyslite, ze odstranite-li Kalouska , ze ho nejak potrestate nebo, ze vam bude lepe.
Vase pristi vlada a vas dalsi "novy Kalousek" bude tak poskakovat, jako ten kdo vas vlastni bude piskat.
Vy jste se zadluzili a tim jsou z vas NEVOLNICI.
Vy se z toho nedostanete, dokud nechcipne cely ten nesmyslny slepenec (EU) a dokud se nenajdou v narode lide, kteri prohlednou a budou rozumet lumparnam, ktere na vas podraznici chystaji jako navnadu.
Vsichni ti vasi "doktori" ekonomie jsou NEKVALIFIKOVANI se s nimi utkat. Nad nema JDE VYHRAT, ale malo jedincu rozumi jejich psychologii. Ta se na "universitach" neuci.

U nas (pro zmenu) nam posledni dobou finnacni instituce strasne lzou a znazi se krast jako cikani v elektrice. Tam dva dolary a hned vedle stovku a nebo si vymysly nesmyslne poplatky, ktere vam strhavaji z konta. (Tajne ci chybne poplatky). Samozrejme, ze na to prijdete, ale dostat penize od nich nazpet potrebuje trpelivost a praci.

Cesi nedejte se ! Rozehrejte svinaky jeden proti druhemu ! Zatajujte penize napr. v Lucembursku. Osidte Kalouska, nebo se nedostanete do nebe - vy hrisnici.

Podivejte se kolik hlupaku na Aktualne CZ nadava Klausovi, ze hleda protivahu EU v Moskve.
S certy se musi bojovat VSEMI prostredky, a to i za pomoci jinych certu a hlavne hlidat a analyzovat kazdy jeji tah.
10. 04. 2012 | 03:55

honolulu napsal(a):

To vite co se stalo v Praze minuly tyden ?
Kalousek delal inventuru a hruzou mu zacaly padat vlasy.
Zdesen dobehl k nejlepsimu americkemu doktorovi v Praze a krici :

"My hair is falling out ! HEPL !...My hair is falling out !
Can you give me something to keep it in ?"
"OF COURSE," said the doctor reassuringly, and he handed to Kalousek small box.
"WILL THIS BE BIG ENOUGH ?"

Pro ty, kteri se teprve zacali ucit jazyk pristich vlastniku Evropy, zde je preklad :

"Moje vlasy mi padaji ! POMOC ! Moje vlasy mi padaji !
"Muzete mi dat neco, jak je drzet ?"
"SAMOZREJME !"..Odpovedel doktor s jistotou a podal Kalouskovy malou krabici.
"BUDE TO DOSTATECNE POSTACUJICI ?"

(Divite se, ze chodi na frtana ? Ja se mu nedivim..)
10. 04. 2012 | 05:44

Maximus napsal(a):

honolulu
Při vší úctě k Vám, EU nám tady nezavedla kupónovou privatizaci státního majetku začátkem 90-tých let a kdy se zejména přes "fondy" doslova tento majetek rozkradl a zašmelil. Jen část firem tady po "kupónovce" byla schopna dobře hospodařit. EU nám tady nerozkradla 22 velkých bank v první dekádě "budování" kapitalismu české verze. Nakonec ani EU tady nezavinila státní dluh překračující nyní 1500 mld.Kč, ze kterého jsme nesplatili dosud ani penny, pardon korunu. Ten dluh byl navršen především každoročními schodky státních rozpočtů a tato vláda v tom vesele pokračuje! Ano, EU je byrokratický přerozdělovací moloch, o tom není pochyb, ale nestojí za našimi primárními hospodářskými potížemi, pouze je umocňuje. Ono totiž na peníze z eu se nabalila parta úřednických přikrádačů a rozdělovačů a přesměrovačů a ti se snaží leccos z toho odklonit a EU na to reaguje podrážděně neb to bylo prokouknuto. Viz třeba bývalé akce party kolem J.Dobeše na min.školství ČR a jinde. Pohled zvenčí je občas také potřeba, ale teď se nyní velmi mýlíte. No a Klaus? Tady se hodí jen německé "raus". Ten byl u většiny špatností, které ublížili této zemi, jeho afinita k Rusku má velmi pravděpodobně jiné příčiny, za komunistů si tady vesele jezdil za studiemi do té zlé kapitalistické ciziny, kdo si to mohl dovolit? Jen prověření nebo ti co se s nima počítalo v dalším dějství. Proto ten komunisty připravovaný prognostický ústav. A Klaus jeho absolvent se najednou po r.1989 objevil v nové roli, vedl chytré řeči, vypadal jako štramák a ekonom západního střihu, lidé mu to doslova sežrali i s navijákem jako ulovená ryba. Velmi pravděpodobně za jeho láskou k Rusku bude asi to, že na něj prostě něco mají a on je průběžne za své činy a chování odměňován a chválen. Ano Rusko je pro ČR velmi důležité jako dodavatel energií, surovin a jako velký potenciální trh a odbytiště zboží. Není třeba dnes Rusům nasazovat psí hlavu. Jenže je třeba si uvědomit, je určitá studená válka mezi mocnostmi pořád pokračuje. Že zájmy mocností míří na ty nejvyšší figury je více než jisté, moc se to neví, ale třeba Tošovský (premiér ČR) skončil v pařátech KGB(FSB) a navíc jej ještě nedávno Rusové cpali do čela tuším světové banky. Nějak se to v médiích v tichosti přešlo. Mosnosti se nestarají o malé posty v politice, ale ty nejvyšší je vždy zajímaly a tak to bylo doposud a také to tak bude i nadále. Klaus má určitou pravdu s EU, ale důvody jeho chování budou velmi pravděpodobně jinde. Věřte tomu, že tady u nás jsou lepší a schopnější politici, jen se jim brání v rozletu popř. se o nich zatím moc neví, ale každý je nahraditelný a u některých by to bylo v zájmu státu, aby skončili v propadlišti dějin....
10. 04. 2012 | 08:29

resl napsal(a):

strašením eu a celou z. evropou jste na stejné lodi s Brežněvem, Lavrovem, Putinem. až ruské vedení ukáže, že se stalo lidmi, tak se k nim ráda evropa přitulí. K zlodějovi a vrahovi se nikomu nechce.
10. 04. 2012 | 09:51

buldatra napsal(a):

Pan Tomský prožil kus života na ostrovech za kanálem, tedy v zemi, která byla svého času hegemonem, nicméně, dnes bývalým a ve fázi řádného sešupu. Byl to hegemon založený na kolonialismu. Způsoby tamního myšlení, částečně přejaté panem autorem nejsou pro nás zvláštním přínosem, protože ono myšlení vede k úpadku. A po úpadku asi touží málokdo.
Němci kolonie neměli, měli a mají jen svůj specifický, dobou prověřený přístup k věci a k práci, ten přístup je systematický a důkladný.
Ona systematičnost a důkladnost se vyplácí, to ví každý dobrý hospodář.
Zpět k nám.
Že ve vedení státu a ouřadů dobré hospodáře nemáme, je naše smůla a měli bychom se nad tím konečně zamyslet. Onen autorem popisovaný hegemon nikdy neprošustroval a nerozkradl, kupónově nezprivatizoval zbytky svého rodinného zlata a stříbra, ale naopak rok za rokem, krok za krokem pracoval na tom, aby ony atributy uchránil a zmnožil. Bez této systematické a důkladné práce by dnes nebyl hegemonem. Vezměme si to už konečně za příklad.

Užitečnější by tedy bylo, kdyby se pan autor zamyslel nad tím, jaký přístup, jaký způsob bychom měli zvolit, abychom nebyli jen jakousi třtinou ve stínu hegemona se klátící, nad způsobem, kterak systematicky vybudovat něco, na co bychom mohli být právem hrdí.
Když jsme své zlato a hrdost prošustrovali.
10. 04. 2012 | 10:14

dříve čtenář napsal(a):

Tomský, pokud si myslíte, že většina Němců je totálně zblblých, protože chce volit současnou kolalici znovu, má možnost se tam přestěhovat a kandidovat místo pravičáků... Otázkou zůstává, jestli by jste dokázal dodržovat jejich zákony a poctivě pracoval? Přiblblým tlacháním se ve vyspělé společnosti málo kdo uživí.
Nedávno jste se tady rozčiloval, jak méně majetní závidí těm, kterým se daří... Už to tu někdo přede mnou popsal, jako zbabělé okopávání kotníků.
Ještě prosím napište něco kritického o jistém německém básníkovi...
10. 04. 2012 | 10:26

scallop napsal(a):

Autor

Takze nemecka EU hegemonie muze za to, ze evropske staty nasekaly dluhy, ktere nejsou schopny zplacet ? Od Vas se clovek vzdy dovi neco zajimaveho ...
10. 04. 2012 | 10:30

nestranný napsal(a):

Paní Merkelová hájí Euro a sjednocenou evropu jak buldok jen proto,že si jako
novodobou Velkoněmecku říši toto vysnila.Německé představy o vládě nad celým
světem nikdy nevymizely a nevymizí.Jen dnes to neprovádějí mocensky,ale ekonomicky
tím,že vlastně veškerý evropský kapitál je soustředěn převážně v německých bankách.
Je smutné.že mezi ,,státníky"se dnes nenachází nikdo,kdo by toto pochopil.Pak se najdou navíc mladí pitomci,kteří tomu ještě tleskají.
10. 04. 2012 | 11:29

Pepa Řepa napsal(a):

Někteří moji spoluobčané-budoucí právníci- jsou moc, ale opravdu moc ošliví
Žádná úcta k potentátkám.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Proboha-pripaz-Sotva-Merkelova-odletela-uz-je-obeti-nejapneho-vtipu-228454
10. 04. 2012 | 11:52

honolulu napsal(a):

Maximus, (08:29)
Na vsechny zlodejny se nakonec vzdy prijde a jednou se lide nauci branit. System obrany se jmenuje CHECK AND BALANCES.
Tento system zarucuje, ze zadna skupina neni natolik silna, aby monopolizovala zlodejny ci politickou moc na ukor vetsiny jinych. To jde napravit.

Me nejvice desi na EU to, ze privazi a "integruje" do Evropy narody ktere bilou civilizaci znici. A to je vec, ktera NEJDE napravit.

Ma babicka pracovala jako sluzka ve Vidni ve svych mladych letech
a kdyz byla uz stara, tak se tam chtela jet podivat. Toto jeji prani bylo tak "realisticke", jako jet na kafe do jine konstelace.

V pripade, ze vas president jezdil za komousu na zapad, tak byl kovany soudruh. Proc jste ho vubec volili ?
Proc verite nekomu kdo je VYMLUVNY. Cechy jde opit rohlikem. Tomu narodu neni pomoci, kdyz voli stale stejne lidi.

Maximus urcite vite, ze dluhy se nesmi delat ! Ani narod ani jedinec ! Dluh znamena zotroceni a obrovske zbidaceni. Recko padne ! Investice do Recka jsou stracene. 22 % oficialni nezamestnanost je v Recku. Potom bude na rade Italie a Spanelsko. Proto je EU tak nebezpecne.
1) - integrace a
2) - finnancni fantazie.

Proto piste Maximus. Mlatte je klavesnici vsechny a informujte lidi.
10. 04. 2012 | 13:06

Mick napsal(a):

Víte moc dobře,že na jihu si stále vylácejí na co zdaleka nestačí jejich ekonomika.Už jsou tu vidět i SUV bavoráky italských neplatičů daní,stojí pár set tisíc.Italský stát to leta toleroval.A nejen v Itálii.Co to je,když na jihu se krade a Němci to mají platit.Běžte si mávat před Buckinghamský palác Union Jackem,jste úplný minoň,jak otevřete ústa. Mick
10. 04. 2012 | 13:16

Skalder napsal(a):

Dobrý článek.
Bohužel, o většině jeho kritiků se to říci nedá. Pan Tomský upozorňuje na rizika integrace, a mnozí to interpretují jako jejich přivolávání. O čem se nepíše, to neexistuje. EU = Velkoněmecko ? Tahle rovnice opravdu neplatí a pan Tomský také nic takového netvrdí. Pokud ovšem Němci budou poslední, kdo bude schopen a ochoten EU platit a pokud je budou lidé na evropském jihu (příp. východu) upřímně nenávidět za problémy, které si způsobili převážně sami, pak jako by se stalo. A bude úplně jedno, jak to Němci či stoupenci integrace mysleli.
10. 04. 2012 | 14:16

Marie Terezie napsal(a):

Radši budu součástí fungujícího Německa, než nefunkčního Česka.
10. 04. 2012 | 15:13

SansLogique napsal(a):

Možná by si měli místní chytráci položit otázku, jak to, že Německo má peníze a ostatní evropské státy je nemají. A že vlastně i to slavné Německo má 80% HDP dluhu, což přes všechnu Kalouskovu snahu pořád ještě dramaticky víc, než máme my.
Ovšem tady na to nikdo nepřijde, protože na to nestačí mít jednu doprava zakroucenou mozkovou buňku, v TV jim to neřeknou a Klaus ani Mach jim to taky neprozradí...
10. 04. 2012 | 15:22

nestranný napsal(a):

ad Marie Terezie:
Tak jim skočte šipku do zadku a odstěhujte se tam.S lidmi jako vy to nikdy nikam nedotáhneme.Je velice smutné,jak málo národní hrdosti našim lidem zůstalo.
Hodné způsobilo.že se jako vždy i dějiny tohoto národa překroutily a tak
překroucené se natloukají ve školách do hlav naší mládeži.Ti jsou z toho
nakonec tak zblblí,že už ani nedovedou posoudit co mohla být pravda a co ne.
Nebylo vždy všechno špatně a ne zase dobře.Ale jednoznačné stanovisko,že raději být
v područí Německa se téměř rovná vlastizradě.
10. 04. 2012 | 18:28

karelhá napsal(a):

Pane Tomský děkuji! Článkem jste vyprovokoval diskutéry, u kterých se čtenář poučí.
Je jen škoda, že nikdo nevymyslí,co má superexportér Německo dělat se svými přebytky, kam investovat v konkurenci těch, kteří si své peníze jen tak prostě natisknou, nebo jen tak naklikají.
Pokud ale třeba německá banka půjčuje na vývoz zbytečných německých zbraní předluženému Řecku, měl by to být pouze její soukromý podnikatelský neúspěch, o zisky se taky nedělila.
10. 04. 2012 | 20:15

k+k+k napsal(a):

Nestranný:
A mohl byste mi říci, na koho z Česka mám jako být hrdý, na co v Česku mám být hrdý? Osobně neznám NIKOHO a NIC. Už jsem to jednou psal, jedinou výjimkou jsou Olomoucké syrečky. Oponenti sice tvrdili že ne, že Češi vyvinuli radiolokátor Tamara a že máme profesora Holého a ještě něco dalšího, jenže to jsou výjimky, fungující spíš státu navzdory, než jeho zásluhou, nemluvě o tom že ani pan Holý není relevantním konkurentem Bayeru a že ta Tamara přišla na svět tak dávno, že se mi nechce věřit, že by se např. u Siemense nevědělo, jak taková věc funguje, nemluvě už o tom, že kdyby to poskytovalo nějaký reálný přínos mimo vojenskou oblast, dávno by to v řízení letového provozu fungovalo po celém světě...
Jo, to naši borci v čele s Koženým, Pitrem či Krejčířem, to je jiná káva. Ty zná každý a málokdo se jim může rovnat, ale na ně pyšný nejsem, stejě jako na naše politiky: z těch je mi nevolno (aby to Stejskal nemusel mazat, nenapíšu na blití).
11. 04. 2012 | 07:48

k+k+k napsal(a):

A jen dovětek: Co je to ta vlast? To jako stát, kde mne mohou vyvolení spoluobčané okrádat třikrát snsdněji, než v tom Vámi tak obávaném Německu? Proč Podivuhodná země (tak Česku Němci říkají), ta naše skvělá vlast, oproti Německu poloviční výkon ekonomiky a lidé čtvrtinové platy? Proč neukáže světu, zač je toho loket, proč zdejší géniové nevrhnou na světové trhy výdobytky své tvůrčí extáze :-)...?
11. 04. 2012 | 07:55

G.Kannler napsal(a):

Pane Tomsky a vy tem splaskam co tady sirite o Nemecku i sam verite??
Tak to je vam podobne!
Takovehle demagogicke nazory muzete mit jen Vy a ti zamindrakovani anglicane!!
Nez budete zase neco takoveho destruktivniho rozsirovat, tak nejdrive zapnete mozek jestli nejaky mate!!
11. 04. 2012 | 15:17

Fišer napsal(a):

Vy všichni, kteří obhajujete Německo a jeho politiku popsanou panem Tomským si nevidíte ani na špičku nosu. To jste si do dnešního dne nevšimli, co už Měmci dosáhli z toho, oč usilovali pomocí II. svět. války ? Měli bychom se spíše zamyslet nad tím, jak se u nás realizují reformy. Státní kase to nepomůže, pouze málopočetné skupině lidí a ostatní skončí pod mostem. A to jen nastavením obrácené ekonomiky.
Pane Tomský máte pravdu.
11. 04. 2012 | 15:21

G.Kannler napsal(a):

Pane Fiser! Koukam ze jste zrovna takovy zakomplexovany muzicek jako pan Tomsky!!
Mimo toho pisete z cesty,asi proto to ze to mate v te vasi hlavince trochu popletene!!
To co pisete nema absolutni souvislost,ale jak uz jsem psal nejak vam to tam nahore
nesouhlasi!!
Mam pro vas spatnou zpravu,a sice ze u vas nevidim sanci ze by se to mohlo
zlepsit.Je mi vas lito!!
11. 04. 2012 | 18:41

Mik napsal(a):

Ze Spojených států už vím,že žádné ,,narodní"kromě dumpingu cen neexistuje.Za pár let ani navenek nepoznáte jestli to je bolševická Čína ,kde zavírají lidi jako byl náš Havel a dokonce mrzačí nebo USA.Číňani Ameriku zvnějšku dokonale zkopírují.Vyhnou se ale demokratickému procesu.Až budou dost mocní začnou svůj model vnucovat ostatním.Také je vidět,že Češi si prostě svoje zástupce lidu zvolit ani ve skutečnosti nemohou.Fakt,že kohokoliv kdo se o to pokusí mafie okamžitě zkorumpuje nebo vyloučí z procesu.Obdoba ruských poměrů.O demokracii se nejedná.V podtatě je to stejné jako by místo jedné strany prospěchářů (KSČ) dnes existuje v parlamentu několik klonů té samé struktury.Pravý Český vlastenec a národovec,pokud to v posmoderním světě je možné,spíše nikoliv se stranám a vyhne obloukem aby se procesu korupce mohl vyhnout.Nejhorší je ,že oligarchové kteří rozhodují,nemají tradice mnoha generací a nejsou kultivovaní
natolik aby mohli vtisknout zemi demokratický charakter.Mají absolutní moc.
11. 04. 2012 | 20:05

Jindrich napsal(a):

Pane Tomsky vy mate balkansky mozek a porad skatulkujete lidi podle narodnosti.
Moderni obcane dnes rozdeluji lidi na pracovite, poctive, pratelske - nebo zlodejske prizdisrace kteri kradou a stale si stezuji ze jim nekdo ublizuje !
Jste zkratka old fart a dnesnimu svetu nerozumite !
Ucte se od deti !
11. 04. 2012 | 21:45

ceska bramboracka napsal(a):

Podobne jako v ostatnich blozich se prispevatele shoduji ze autor bud bloud nebo ze je placen v librach ci v dolarech. Na pisatele blogu je podobne jednotny nazor jako na politiky a financniky ci revizory PID.
12. 04. 2012 | 09:02

JARLE HALSNES napsal(a):

Tomský, Tomský,
Evropa nemá problém Německý, ale SVŮJ. Štačí, když se někde jinde budou dělat lepší auta než Mercedes,BMW, Porsche, nebo Audi, stačí mít lepší chemičky než Bayer, lepší elektrotechniku než Siemens, dělat lepší vědu, mít lepší zemědělství a je to.
Pokud ovšem budeme uvažovat po česku, to je jiná: Češi měli problém s Habsburky, pak tu bylo to Německo za války, pak zas Rusové, a teď naposledy EU/Německo2. Jenže to už jaksi nejde, to už nevypadá, že Česko má problém, to už vypadá že Česko JE ten problém.
Tak přestaňte fňukat, milý Tomský, přestaňte se zaobírat Německem, o jehož moci nerozhoduje nikdo jiný, než Vaše a Klausova oblíbená Neviditelná/všemocná ruka trhu a raději vymyslete, jak to zaonačit, aby Česko nezbídačovala jeho vlastní vláda, aby se tu přestalo krást a aby slušní, skutečně pracující lidé (TO NEJSTE VY!!!) se mohli spolehnout na svůj stát a aby proto pro něj byli ochotni něco udělat.
13. 04. 2012 | 14:55

Cerny napsal(a):

Pane Tomský, myslíte to vážně tyto názory ?
Ok ale velmi ale velmi se mýlíte.
Kdybychom si sedli spolu na hodinku někam na kávu tak vás vyvrátím než ji dopijeme.
Kroutíte myšlenky s jediným cílem : nějak to udělat aby z toho vyšel vítěz eu.
Jak můžete takovéto věci mluvit když víte jak to bylo ?
16. 04. 2012 | 12:46

Didita napsal(a):

Dobrý den,
pracovala jsem po převratu v Německu. V rozhovoru s jedním mladým kolegou padla z jeho strany věta: "nevím, proč bych si měl pořád sypat popel na hlavu za nějaké válečné zločiny, když jsem tenkrát nebyl ještě na světě."Byla to poznámka namířená na jeho okolí. Je to už dvacet let, ale ještě se nic nezměnilo. Ten postoj je v Němcích zakořeněný a nemá to vliv jen v tom působení "dobra" za každou cenu. Ono je to dobro posvěcené a nesmi se kritisovat. Je třeba podporovat menšiny, uprchlíky i když se odmítají asimilovat, vnutit všem zdravou stravu, jízdu na kole normy na všechno ap. Nelze říct že císař je nahý; to se nesluší! Co je horší, přenáší se to do řícících složek EU a od nich k nám. Potíž je, že co nejde kritisovat, to nejde ani napravit. A tak zůstáváme v zájmu dobra na cestě do zkázy.
Máte pravdu, ale Vaši čtenáři si asi ještě nepromluvili se skutečným Němcem!
18. 04. 2012 | 23:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy