Čunek - politik, který nechápe

05. 03. 2008 | 20:40
Přečteno 15394 krát
Osud nadělil české politice už několik tragikomických postav, ale žádná nebyla tak smutně trapná, jako je osoba předsedy křesťanských demokratů. Nepochopil, že potřebuje pozitivní koncepci na rodinnou politiku strany, a nepochopili to ani jeho spolustraníci, když ho zvolili svým předsedou.

Nepochopili také, že jim Čunek svým okresním rozhledem a požadavkem výměny celého vedení zablokuje stranu, hlavně proto, že na filosofi i křesťanské politiky nemá. Jenže na to, aby shodili celé vedení, na to zas nemají jeho lidovečtí sourozenci.

Trapný projev o problematice romské komunity vzbudil mezi Čunkovými straníky rozpaky. Jeho vágní, zmatené a často protichůdné teze o součinnosti úřadů a politiky rozptýlení, stejně jako útok na tradiční romskou rodinu jim nemohly znít dobře. Není snad lidovecká politika založena právě na tradičních rodinných hodnotách?

Lidská práva jsou svobody a Čunkovo sociální inženýrství, jakési rozptylování Romů mezi majoritní populaci v předem určeném poměru, je s nimi neslučitelné. Tam, kde je paušální, anonymní a necitlivá pomoc státu bezmocná, tam by přece mohla a měla nastoupit citlivá, osobní a cílená pomoc charitativních a občanských sdružení, které by stát mohl masivními dotacemi podpořit. Kdyby Čunek alespoň prohlásil: stát selhal, má sice takovou a takovou koncepci, ale ta je z těch a těch důvodů nedostatečná, neboť má své přirozené meze, ale my křesťané víme, že jenom trpělivé, dlouhodobé působení osobního nasazení a empatie může něco málo učinit; vždyť problém odcizení tu je už po staletí, a také z naší viny... Při takovém projevu by možná zastříhali ušima i nekřesťané.

Co jsme však od lidoveckého předsedy slyšeli? Na chudé přísnost! Bída je (lumpy) pracovat naučí! Je ovšem otázka, zda by zdiskreditovanému politikovi vůbec někdo uvěřil. Nevysvětlený půlmilion českých a ještě navíc v hotovosti z průměrného platu a dětských přídavků - soudy nesoudy, to morálního kreditu určitě nepřidá. Místopředseda vlády je pod jinou lupou než pragmatický starosta obce. Tím určitě nechci obhajovat různé obecní zlodějíčky, jen poukázat na zdravou presumpci viny, která snad přece jen na celostátní úrovni ještě, byť docela dost kulhavě, funguje.

A potlesk vsetínských za stěhování Romů, který Čunka katapultoval do nejvyšší politiky, také nelze ani obhájit, natož přestavět na národní koncepci. Je podivuhodné, že zpočátku nechápal, že okresní jásot nemá na celostátní úrovni žádnou hodnotu. Kdyby měl, vládli by nám už dávno xenofobní Sládkovci. Teď, když pochopil, začal vymýšlet celostátní experimenty a hrát si na sociálního inženýra a je to ještě horší.

Politologovi se vtírá na mysl podivná myšlenka. Nemají komunisté a lidovci něco společného? Jakousi divnou minulost ve společné Národní frontě a také tvrdé jádro voličů. Ani jedni, ani druzí nejsou reformovatelní. Ani jedni, ani druzí nechápou, že v konkurenci stran rozhodují dlouhodobě ideály. Těch komunistů jistě škoda není, ti ať klidně vymřou, konzervativní hodnoty však potřebujeme jako sůl. Pan Čunek ale stále nechápe.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

".. okresní jásot nemá na celostátní úrovni žádnou hodnotu. Kdyby měl, vládli by nám už dávno xenofobní Sládkovci"

Vox populi vox Dei.

Alexander Tomský - politolog, který nechápe.
05. 03. 2008 | 21:01

suchánek napsal(a):

tak jsi si chtěl po nějaké době zadiskutovat, ale myslím, že jste trochu podcenil ve svém úvodním blogu úroveň tohoto prostředí. vše, o čem píšete, už bylo řečeno tisíckrát a prodiskutováno milionkrát a já se vzhledem k vašemu profilu tak těšil. škoda.

není nic staršího, než včerejší noviny...
05. 03. 2008 | 21:03

suchánek napsal(a):

tak jsem si chtěl...
05. 03. 2008 | 21:03

malma napsal(a):

...no ale zatim to spíše vypadá, že vymřou právě ti nereformatelní konzervativní křesťani...jednak nemají nic nabídnout, krom jižní moravy se k nim už nikdo nehlásí a ti současní ve vedení působí jako dokonalí hrobníci...
05. 03. 2008 | 21:05

Kamil napsal(a):

Pane Tomský, nechci soudit, zda je Čunek vinný, nebo ne, určitě je Váš rozbor v pořádku, ale řekněte mi jedno, kolik je v parlamentu nebo senátu lidí, za které byste dal ruku do ohně, že jsou čestnější, že si materiálně nebo finančně nevylepšili své rodinné rozpočty výhodami díky své kariéře veřejného činitele. Vyčítali jste mu, že nechce odejít. Říkalo se odejdi, budeš-li očistěn můžeš se vrátit. Byl očištěn, ale opět výhrady. Takže v tomhle státě stačí, když někdo začne kohokoliv označovat jako padoucha, média se toho chytí a pat se dějou věci. Nejde mi o Čunka, jde mi o princip. A řeknu Vám že jsem poslední dobou neslyšel, kromě médií a politiků nikoho na Čunka nadávat. Buď ho zavřete, nebo ho nechte být. On se tam mezi těmi lumpy ztratí.
05. 03. 2008 | 21:06

RUMCAJS napsal(a):

Chápu to dobře, pane profesore, že rómská kriminalita je způsobena selháním státu ?
Copak by pro ty kluky kudrnatý měl ještě udělat ?
05. 03. 2008 | 21:37

Blecha napsal(a):

Dobrý večer,myslím že jedna skutečnost hovoří za vše. Nebudu rozebírat vztah cikánů(Český naučný slovník nezná slovo Rom) a světlejších ale toto: Proč všichni používají oslovení - Čunek-řekl bych že je vhodné říkat pan Čunek, i většina z vás by to vyžadovala. Blecha J.
05. 03. 2008 | 21:42

Ročník 53 napsal(a):

Skoro bych řekl, že většina politiků si nezaslouží slušné chování. Oni si začali se svojí nemravnosí, výhodami, lhaním a pod.
Čunek je prostě Čunek. To oslovení "pan" si nezaslouží.
05. 03. 2008 | 21:55

Chrobák napsal(a):

Je vidět že vy nechápete pane Tomský.
Trapná písnička ale z vaší strany.
05. 03. 2008 | 21:55

Vaňka napsal(a):

Re Kamil:
Tady nejde ani tak o to, zda byl vinný, či očištěn, tady jde především o ztrátu důvěry. Kromě toho, pokud jste sledoval celou Čunkovu kauzu, dáte mi jistě za pravdu, že ani jeho očištění nebylo provedeno úplně čistě - viz dosud nevyjasněné účasti Andělové, Kučery, Němce atd. v době, kdy šetření probíhalo. Ale jak jsem uvedl, i kdyby byl očištěn a byl čistý jak slovo Boží, stín pochybností zůstane. A divíte se? Pokud se týká jeho zainteresova-
nosti do řešení romské otázky, to už je o něčem jiném. Faktem zůstává, že různých návrhů, způsobů, reálného řešení, pokusů byla celá řada, vždy bez úspěchu. Jako by Rómové tvořili jakési fluidum, které nelze zhmotnit. Obecné konstatování o tom, jací Romové jsou, je bohužel, pravdivé i když se někomu může zdát, že u lidí převládá nená-
vist a rasistické tendence. Přiznejme si, že po všech dosavadních zkušenostech ani jiné úsudky od lidí nelze očekávat. Uvedu příklad: Jedna rómská rodina, 7 členů, z toho 4 děti v různém stáří, jedno z nich, děvče, provdaná. Rodina vlastní 3 automo-
bily, z toho jeden nepojízdný (zadřený mo-
tor). Z celé rodiny pracuje jen zeť, ostat-
ní jsou buď nedospělí, nebo invalidé! Auta nejsou samozřejmě nová, ale i tak se cena, pokud jsem měl možnost zjistit, koupena od 40 do 6O tisíc. Apropó, řidičský průkaz mají otec, dcera, zeť (matka o něj přišla s ohledem na její zdravotní stav). Žijí si normálně,nakupují ve velkém, v zimě kožené kabáty až po zem (ženy), ozdobeni zlatem na rukách, uších i šíji. Protože jsou "údajně" invalidé, nerspektují dopravní předpisy, zastavují a stojí na zákazu zastaveni, parkují, kde se jim zachce. Mládež po večer obráží hospody. Spočítejte si prosím, náklady na životní potřeby této rodiny,kde pracuje, tedy je zaměstnán, zda pracuje nevím, jediný člen rodiny. Může někdo řící, že by v těchto podmínkách normálně "vyžil", k tomu ještě platba pojištění za auta (3x) a to poznamenávám, že vzhledem k levnějším cenám aut s vyšším obsahem motoru (od 2000 ccm výše) mají k dispozici tato auta, kde roční povinné ručení se pohybuje cca plus mínus okolo 5.000,.Kčs za kus. No a podívejme se na to očima řadového občana. Co si asi bude myslet o Romech? Nebudu to rozvádět, ale nic pěkného to nebude. A jsme u věci, tedy u jádra věci. Jakýkoliv pokus hnout s tímto problémem vždy narazí na nějaký antihumánní problém. A Rómové jsou v klidu, tedy, pokud je někdo nevyhazuje jako neplatiče z bytu, nebo nedostanou pokutu za bordel kolem baráku. Nuže, babo raď.
05. 03. 2008 | 22:22

ivan napsal(a):

Dobrý den. Myslím, že je škoda, že toto povídání pana sovětologa se zatím nedostalo do tištěných médií, aby tam vyvolalo podobné reakce jako všeobecně známý článek Ivana Šterna o lidovcích v MFD. Bohužel je také psán příliš primitivním stylem, než aby vyvolal nějaké polemiky na vyšší úrovni, než to provozuji já. Můj dojem je beztak dojem zbytečnosti takovýchto blábolů. Například ochota lidovců měnit své vedení je dosti značná, nevím, co pana Tomského přesvědčuje o opaku. Rozdíl mezi řadovým lidovcem a řadovým komunistou před rokem 1989 by stál také za rozbor, dříve než vypustím líbivou narážku na společnou minulost v NF. Když delegáti sjezdu Čunka volili, tak volili někoho, kdo ukazuje příkladem svého života, jaký je jeho rodinný ideál a nechystali se ho úkolovat, jak má poroučet silnějším stranám o rodinné politice. Dle pana Tomského bude pravděpodobně důkazem jejich hlouposti i to, že nevěděli nic o budoucí štvanici proti jeho osobě, což při psaní svého textu jaksi mimoděk zahrnul z pozice vědoucího do logiky svých myšlenek. Poněkud také postrádám podložení fráze o potlesku vsetínských za stěhování Romů, který Čunka katapultoval do nejvyšší politiky. Volba do senátu je docela dobře popsána v čtrnáctideníku Obelisk pana Marka Irgla z Valašského Meziříčí. Dovolím si to panu Tomskému trochu zkomplikovat otázkou zda nad svým největším soupeřem panem Kubešou neměl Čunek, coby naprosto nezkompromitovaný politik převahu i bez bourání pavlačáku? Také se mi nezdá páně Tomského dojem, že Čunek jaksi ignoruje význam neziskovek konajících práci v ghettech. Odkdy? Odkdy chce celostátní jednotnou koncepci, když tvrdí, že to má být věcí místních samospráv, jakou koncepci zvolí a stát má jenom zaručit takový rámec sociálního systému, který nedemoralizuje? Odkdy je rozptylování ghett proti lidským právům, když tato ghetta sama o sobě fungují jako sociální systémy, které svým členům lidská práva upírají?
Že se stal Čunek celostátně známým je práce jeho odpůrců, ne jeho příznivců.
Potom ještě k tomu půlmiliónu. Co to je za půlmilión? Nějaký další, nebo už ten vysvětlený? Sem s ním. A kdo ho měl jako uplácet, když do roku 98 pořádně o ničem nerozhodoval a právě v roce 98 si ukládal své dnes hojně probírané úspory a hotovost od bratrance a tchýně? Prostě stačilo napsat: Čunek není můj oblíbený politik, protože je škudlil a já nejsem. Čunek není můj oblíbený politik, protože si ho nedokážu představit ani jako novináře ani jako sociologa ani jako politologa, ve všech těchto oborech nad ním cítím převahu. A já bych vám odpověděl, že si ho dokážu představit jako manažera, jako humanitárního pracovníka a jako poctivého člověka. Ale to by nebylo na blog, viďte.
05. 03. 2008 | 22:57

Déžo napsal(a):

to autor: proboha co to kecáte za nesmysly!!! Vy jste taky nejspíš jeden z těch "humanistů"!!! Ale mne už to nebaví dělat jako bílý, platit daně jako bílý a neustále sponzorovat kdejakého vyžírku (a jak to vidím, vč. vás). S takovýmito názory běžte i s Dežomilou do Kazachstánu. A hned!!!
05. 03. 2008 | 23:30

Charlie napsal(a):

pane ivane
souhlas, smekám! S odstupem času se ukazuje ubohost té štvanice.
Důkazy a věcnost mizivá, zato rámus převeliký.
Jen jste měl dělat trohcu víc odstavců (pro snazsší čitelnost)
06. 03. 2008 | 00:15

Vilém napsal(a):

Autor rozsah problému podceňuje a patrně si neuvědomuje povahu konzervatismu ve vztahu k vytváření perzekuovaných menšinových skupin. Stejně tak je podle mého názoru hluboce iluzorní autorova představa o řešení problému prostřednictvím neziskových organizací - tito lidé vytvoří nákladné byrokratické struktury, ale bez zvýšení práv občanů budou škodit podobně jako státní byrokracie.

A útok na lidská práva chudých se zdaleka neomezuje na Lidovce a Čunkovy excesy, nýbrž představoval doslova páteř politiky ČSSD v době její poslední vlády. ČSSD - zcela v souznění s primitivními a egoistickými postoji svých voličů rozdělila obyvatele na slušné a ostatní, samozřejmě podle klíče voličské příchylnosti k ČSSD, a zatímco svým klientským skupinám rozdávala až do destabilizace rozpočtu, na sociálně vyloučené se nedostalo, protože volit zpravidla nechodí. Tím ČSSD vytvořila desítky míst se stejnými problémy jako měl Vsetín, a například místopředseda ČSSD Vícha v Bohumíně se choval stejně zvrhle jako Čunek, jen se mu nepodařilo získat takovou publicitu.
Nápravu proto nelze očekávat ani od změny vlády, protože odpovědné osoby - například Zdeněk Škromach - stále setrvávají na svých místech a po případné změně vlády opět vtrhnou do exekutivních funkcí a zcela v duchu své omezenosti budou bezohledně provozovat vykolejenou politiku sociálních úplatků.

Řešení může přinést jen masivní rozvoj sociálních práv - například minimální garantovaný příjem v duchu návrhů poslance Tlustého. Jak pravděpodobné je jeho zavedení, jistě nemusím komentovat.
06. 03. 2008 | 00:24

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den, pane Tomský
znám vaše články a očekávám, že se budete věnovat novému uspořádání Evropy a zvláště nebezpečí islamizace, tedy tématu, které tady bylo dosud tabu.

Proto beru tento článek jako zahřívací kolo a testování terénu a nehodlám jej komentovat. Popravdě řečeno, mediálně profláknutý celoroční hon na Čunka, za komentář nestojí.

Ve vašem díle přeji mnoho zdaru.
06. 03. 2008 | 06:59

Pepa Řepa napsal(a):

To Ivan
velice dobrý příspěvek.Doufám, že nás autor příště překvapí.
06. 03. 2008 | 07:09

car komančov OO8 napsal(a):

Ja vam nevím,,,mala velká politika,,,kdyby to neviděl na tem vsetíně asi by držel hubu,,ale na proti je poliklinika a kvuli temu sem se stal bědkem,,všude se keca a člověku je teho spěš lito kdyš sa na to díva,,,A ještě radar hyrka a všeci kolem co tančí,,,,ja si řikam skusím asi jak to bylo za mlada ,,podivu sa po,,nějakem ,pěknem bonbonku,,řikam si si dědek skusto..Tak sa divam kolem ono by to šlo ale ja čumim jak puk na novu hokejku.Rozbalim bonbonek,je ten bude sladky a co sa nestane on sa mě lekne,a nasadí jakusi nebo jak sa tomu řika ochranu ,to sem dopad to nikam asi nedoletím ,,chudak moja raketa,,jak ten radar dopadla,,pochyta to,,a ani nevim ,,kde sa to potom stratilo,,mam to hledat nebo jitˇ domu,,Potom si řikam ono je to ta křestˇanska politika asi,,tak idu domu sam a řikam si nikomu sem nic neudělal ,,Tak sem pro radar a kež by sa nemuselu nikdy nikdy ta raketa co ma nasaditˇ tu ochranu na ten bonbon co by letěl nemusela použitˇ.to by byla pěkna kravina nechranit sa kdyš to jde.a čuněk to že na velku plitiku nema je mi zname už davno a není to jenom on takovych je,,,,,Z
06. 03. 2008 | 07:11

Ládik napsal(a):

Co kdybyste zaútočil na Čunka přímo, ne přes blog?
06. 03. 2008 | 07:27

Iva napsal(a):

To: Ivan
Krásně napsáno, přesně tak to cítím a tleskám vám !! Paradoxně děkuji i panu Tomskému, protože díky jeho nemožnému článku vznikla tato pěkná diskuse.
06. 03. 2008 | 08:01

rosomák napsal(a):

O vině p.Čunka měl rozhodnout soud a nikoliv Vesecká sro.Dneska by byl p.Čunek čistý,nebo odsouzený.V civilizovaných zemích se tak děje.
06. 03. 2008 | 08:11

stejskal napsal(a):

Ale nebylo tabu, pane Pepo Řepo ;-)

Tabu je (a nadále zůstává) jen určitý styl, jakým o tomto tématu občas diskutuje pan Čochtan a další (genetická méněcennost, "kalašnikovy" atd).

Co říkáte na to, že i tak bytostně konzervativní politolog, jakým pan Tomský bezesporu je, nepodléhá jistým myšlenkovým stereotypům, tak příznačným pro tuto společnost?

Že by kultivace přemýšlení nad složitými aspekty soužití jedinců různých etnik, vyznání či návyků jakož i chápaní odpovědnosti politika za svá slova i činy v daleko širším slova smyaslu postoupila v Británii přeci jen o něco dále než u nás?

Libor Stejskal
06. 03. 2008 | 08:20

Petr Skalka napsal(a):

Pane Tomský, na filosofy se píše tvrdé - Y ! Nezlobte se, ale pravopisná chyba této razance dobrou úroveň článku trochu snižuje !!
06. 03. 2008 | 08:35

car komančov OO8 napsal(a):

ja fak nevim co někdy řict k chovaní politiku a jinych,,,Ja myslim vydali jsme se na cestu demokracie a taky jsme se přidali k valce proti terorismu.Asi by měla platit taky nějake pravidla a co se nestane dokonce vojaci s povalaní jsou podezření s toho že kradou.Co by se mělo stat kdyš nepopřem realitu to snad chceme popírat. A taky převadění peněz do zahraničí by mělo byt pod kontrolu tak to je a my se ptame co stim kdyš nam nabízí někdo informace o tom my jěště nevime jestli to chce někdo vědět my asi vubec nechapeme na co se daji penize používat v dane situaci ,nechceme to vědět takoví asi jsme.Da se tomu věřit a taky odborum co vyhlašují celonarodní odboj proti čemu vlastně.j¨Jke zajmy by měly odbory chranit. Jinak a to přimo tam kde se to da řešit a ne se stavět proti všem zaměstnavatelum a snažit se řešit problemy ktere jim přísluší a ne v sobě nosit to slavne revoluční chnutí.Tak by to asi mělo byt.::::::Z
06. 03. 2008 | 08:50

Pepa3 napsal(a):

Pane Stejskale, co říkáte na příspěvky Pacho a Vasja? Ty jsou opravdu k věci a plné argumentů. Nebylo by lepší, kdyby se vrátili na iDnes?
06. 03. 2008 | 10:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pánové Pacho a Vasjo,

na těchto stránkách se snažíme diskutovat, ne na sebe hulvátsky povykovat. Váše texty jsem proto smazal.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 03. 2008 | 10:07

Tvrdýk napsal(a):

Pane Tomský, zkuste napsat, co přesně (fakticky) podle vás pan Čunek provedl. Bez faktů budete za "smutně trapnou" postavičku vy.
06. 03. 2008 | 10:08

krutibrk napsal(a):

Dobrý den, pane Tomský, vítám Vás tady. Jinak se ale připojuji k pánům výše. Dobrá, Čunka jsme už "pohřbili" a teď by snad bylo možné věnovat se zajímavějším tématům. V Rusku proběhly presidentské volby, islámský svět a další... Myslím, že to jsou oblasti, kde byste nás mohl svým pohledem obohatit. Díky.
06. 03. 2008 | 10:08

Pepa Řepa napsal(a):

Víte,pane Stejskale, že já se moc k romské problematice nevyjadřuju a to z nedostatku osobních zkušeností.Kdybych bydlel v Mostě nebo mně vykrádali auto jako báře, měl bych jiný pohled Není ani mou snahou vyvolávat ohnivou debatu, tu určitě vyvolá Gabalův průzkum, až ho tady vylepí.Také nechci pitvat nechutný hon na Čunka.

Kde bych si nebyl jistý je Čunkova snaha rozstrkat romské etnikum.To mi připomíná sociální inženýrství multi-kulti, které způsobilo nezvládnutelnou imigraci z islámských zemí i novou Frattiniho snahu rozstrkat nepřizpůsobivé imigranty do nových zemí EU.

Co ale chcete dělat jiného, když budete chtít zrušit gheta? Trochu mně to připomíná královnu koloběžku, která měla přijít oblečená, neoblečená.

Gheta nebo rozstrkání? Co je mezi tím?

A chtějí vůbec rozstrkat? A co asimilovat nebo ne? Nebude křik o znásilňování svébytné kultury?

Pokud vím, všechny ostatní cesty selhaly.Čunek není filosof, ale praktický politik.Té partě ve vládě vadí, je to žába na pramenu Panny Marie Bruselské.
Dříve nebo později přijme jeho tvrdší přístup jiný politik a bude jej vydávat za svůj objev.

Já skutečně mnoho jiných cest nevidím.A je pravdou, že jsem už dost alergický na to, že mám vždy zamumlat mantru o všeřešící toleranci a pochopení, o dlouhodobém bolestném procesu.Tu slyším už půlku svého života, místo toho, aby se v té věci skutečně něco dělalo.A věci se, zřejmě, pořád zhoršují.

Ještě k asimilaci:
"Asimilace je zločinem proti lidskosti," nechal se slyšet turecký premiér. Podobným termínem přitom po 2. světové válce mezinárodní společenství odsoudilo zločiny fašismu.
Erdogan varoval imigranty před zradou své identity, požadoval založení tureckých středních a vysokých škol, implicitně podněcoval k založení turecké politické strany a ptal se Němců, z čeho mají strach.

V českých podmímkách: Co tedy chcete dělat jiného, když asimilace selhává.Jak chcete zachovat živou svébytnou romskou kulturu? Nakoupit 10 000 vozů pro kočování a platit poukázky na benzin s vyplácením diet za ujeté kilometry?
06. 03. 2008 | 10:26

Pepa3 napsal(a):

Pane Tvrdýk, ale o finančních záležitostech pana Čunka není v autorově článku ani slovo. Celý je věnovaný něčemu úplně jinému, a to ještě ne stoprocentně z osobní, ale všeobecné roviny. Tak nejprve než začnete psát a napadat, tak si článek přečtěte. Jinak bude Vaše poslední věta v plném znění platit pro Vás.
06. 03. 2008 | 10:42

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě dovětek
Že by kultivace přemýšlení nad složitými aspekty soužití jedinců různých etnik, vyznání či návyků jakož i chápaní odpovědnosti politika za svá slova i činy v daleko širším slova smyaslu postoupila v Británii přeci jen o něco dále než u nás?

No jak to vezmete.Ta kultivace v Británii došla tak daleko, že létají do vzduchu autobusy i vlaky a to je ještě každou chvíli nějaký atentát zmařen.
V tom máte pravdu, jsme pozadu.
06. 03. 2008 | 10:45

Pepa3 napsal(a):

Tvrdýk : Omlouvám se, je tam jedna věta.
06. 03. 2008 | 10:46

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Stejskale do třetice a snad naposled.

Také si vzpomínám na jakési britské úředníky v Ruzyni.
Že bychom zřídili pobočku na Heathrow a vraceli každého zrzavého Brita, protože jeden zrzoun vymlátil Irish pub na Staromáku?
Člověk se pořád učí.

P.S.Jinak jsou Britové mými oblíbenci. Naprosto vážně.
06. 03. 2008 | 10:59

Kamil napsal(a):

Pro Vaňka, Stejně si myslím, že hlavní důvod proč je Čunek vláčen blátem je vnitrostranický boj. To se stále mluví, že by ve stranách mělo proběhnou střídání stráží, že by staří profláknutí funkcionáři měli být nahrazeni lidmi z komunální politiky a když se jeden takový najde a začne měnit, tak staří pardálové své pozice brání jak se dá a ja jim jedno jak to poškodí vlastní stranu.Hezký den.
06. 03. 2008 | 12:00

Ivan napsal(a):

Na každého člena vlády padá stejná zodpovědnost. Největší ovšem na předsedy. Síla předsedy vlády a odhodlanost spočívá v prokázání čisté politiky. Pan předseda Topolánek dobře věděl koho do vlády bere. Neomlouvá ho že mu jde o udržení vlády. Dokonce dle jeho chování tomu tak není proto, že ji látá za každou cenu. Takže vážení, kašlu Vám na politické strany, protože předvádějí to co vidět je v naší zemi. Ovšem pohled ze zahraničí, musí být otřesný. Každý kdo jednou panu Čunkovi nevěřil a dokáže setrvat ve vládě potom s ním, je horší jeho a to nevím zdali vinen je. A toto již smazat nejde. Je mi hanba za premiéra i za každého člena vlády pro amorální přístup. Toto zdůvodňuji, jestli v takovém postu zapochybuji o morální hodnotě kohokoli, nemohu na tomto postu sním spolupracovat. Neexistuje jiný morální přístup.
06. 03. 2008 | 12:53

radko napsal(a):

pro pana skalku: prectete si vetu jeste jednou a zjistite, ze nejde o hrubku, ale pouze o odskok pismene...
pro pana tomskeho: dekuji za chytry sloupek. myslim, ze pan cunek ma zkratka videni světa odpovidajici cloveku ktery cely zivot prozil na malem meste v malinkem a navic dokonale sekludovanem ceskoslovensku...
06. 03. 2008 | 13:11

Al Jouda napsal(a):

Pan Čunek je nejproflánutější současný politik. Čím déle bude dělat lidovcům předsedu, tím hůře pro ně. Když vleze znovu do vlády, vláda padne ! Jen bafuňáři z ČSSD by mu mohli líbat p...del.
06. 03. 2008 | 14:18

Jan Ebermann napsal(a):

Prosím, hodnoťme Čunka pragmaticky. Jistě ve vládě neoplývá tou nejvyšší inteligencí a vzděláním. Kdo si nejvíce nakradl je rovněž sporné a současně irelevantní. Podstatné asi je, co kdo za své volební období udělá pro své voliče - myslím tím něco hmatatelného. Pokud nám Čunek výrazně zjednoduší stavební zákon, jak sliboval (a pracovitý on je), pak se nesmazatelně zapíše mezi politiky největší. Většina ostatních udělala směrem k občanovi totiž spíše řadu kontraproduktivních počinů.
06. 03. 2008 | 15:00

Méďa Béďa napsal(a):

Ještě že se daří kauzu pana Čunka tak držet při životě. Jinak by se pan Tomský nestačil se svým filosofickým pohledem zviditelnit a to by byla věčná škoda! My totiž tady v Čechách máme vzdělaných, osvícených filosofů, kteří filosofují za kavárenskými okny a praktické problémy nazírají přes kouř svých doutníků, potažmo cigaret, maličko. Praktických politiků, kteří a to zvlášť na malém městě, kde každý starostův počin je OKAMŽITĚ a nelítostně ohodnocen tváří v tvář zase jako máku. Že toto tvrzení není pravdivé? Máte pravdu.To byl fór na lidi podobné p. Tomskému.
Čelil jste pane Tomský denně po 8 let v komunální politice svým voličům tváří v tvář? určitě ne. Vsadím se, že byste si své hraběcí rady nechal pro sebe....
06. 03. 2008 | 15:33

LEVAK napsal(a):

Ve vládě by měli být ti nejlepší,šlechtici ducha.Pokud se tam vrátí Čunek tak celá vláda ztratí morální kredit a bude to jen banda nemorálních existencí!
06. 03. 2008 | 16:42

Luba napsal(a):

Pane Tomský,
možná byste udělal lépe, kdybyste kritizoval své knihomolné akademické kolegy za záviděníhodnou nečinnost, namísto kritikářství pana Čunka.
Pan Čunek je svým založením nastaven na řešení ožehavých denodenních problémů, což byla náplň jeho starostenství. Neříkám, že je čistý jak lilium, ale na začátku své politické kariéry asi byl. Jednáním se špinavci naší "high society" se trochu ušmudlal. Tak to bývá, když chce někdo docílit konkrétního výsledku, a vydá se cestou kompromisů a "mimosoudních dohod".
Pana Čunka si ve Vsetíně váží a mají ho rádi. Patrně pro ně něco dobrého vykonal. Co jste vykonal Vy, pane kritiku? Myslím něco konkrétního, hmatatelného, něco, co nešustí papírem, a co pomohlo lidem.
Pan Čunek rozvířil debatu o rómské problematice a hloupém sociálním systému, který vytváří privilegované vrstvy, co mají všechna práva a žádné povinnosti. Co jste v tom vykonal Vy, pane Tomský?
Pravda, je tu to obvinění z podivných transakcí v řádu statisíců. V tom je pan Čunek mezi naší politickou elitou hotový břídil. Stačí si připomenout úřadování pana Kalouska na Ministerstvu obrany a miliardové neprůhledné státní zakázky, nebo úvěrové podvody a prapodivné podnikání premiéra Topolánka. O tom se jaksi nemluví, že? Není to zvláštní? Proč tedy zrovna Čunek?
On jediný vadí všem. Jaká to drzost, přijít do nejvyšší politiky jen tak, bez pořádného mafiánského krytí, že?
06. 03. 2008 | 17:05

orel napsal(a):

Pane Tomský, oceňuji, že takto nezištně rozdáváte rozumy. Až se budeme v KDU-ČSL o něčem důležitém rozhodovat, určitě vám brnknu. Doufám, že mi zase dobře poradíte - musíte mít ale trpělivost. To víte, my lidovci pomalu chápem.
06. 03. 2008 | 17:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Článek pana profesora Tomského je demonstratívním příkladem poznatku, že politologové jsou paraziti na politice a politicích. Kritizují jim nesympatické a radí, jak by to dělali lépe, kdyby to uměli.
06. 03. 2008 | 17:53

Smuteční host napsal(a):

Pane Tomský, nejsem Rom ani Cikán. V 70 letech jsem volil jako všichni komunisty. Buďte trpělivý, někteří kamarádi již umřeli a ostatní vymřou. Jsem zvědav o čem budete psát potom, určitě Vám zůstanou ti Romové, protože řešení táto otázky neprovede žádná garnitura. ani v novém století. A nebo se tato kauza bude vždy hodit k osočení nebo vyzdvižení nějakého Čunka II. Ano, Vaše rozumy jistě někoho zaujmou. A nemáte náhodou pohromadě nápad, jak romskou otázku řešit? Podělte se s námi. No a Čunek jinak-nezávislé soudy v demokratické společnosti rozhodly o nevině, komunistické soudy by možná rozhodly jinak. V roce 2008 bych to respektoval. Mohu si myslet cokoliv,třeba máme dva Čunky - jeden chybující a druhý nevinný.
06. 03. 2008 | 18:13

Hanys napsal(a):

Dobrý podvečer,dámy a pánové diskutující.Je škoda,že ještě někteří neudržíte své city a dokažete vulgárně v diskusi oslovovat své oponenty.V hospodské diskusi byste neobstáli,tam by dávno byl učiněn konec vaší diskuse.

Pana Čunka nechci hodnotit,jen vyjádřím krátký názor.Dle mého ten pán morálně zklamal a jako takový by měl z politiky odejít úplně,už kvůli svému náboženskému přesvědčení.

Pokud jde o cikánskou otázku u nás v Česku,myslím,že za posledních 50 let došlo k všelijakým pokusům tuto věc řešit a nikdy se to úspěšně nepodařilo.Je to zřejmě proto,že "gadžové " se snaží řešit věc dle svého přesvědčení a hlavně proto,že tomu vnitřně nerozumí.Víme všichni,že cikáni před dávnem přišli do Evropy z prostoru Indie.Víme rovněž,že tamější kultura je zcela odlišná od kultury evropské.Vzpomeňme jen
různé náboženské rituály a pod.čistota prostoru,řek,uliček a pod.(z cestopisných filmů).

Pamatuji dobu,kdy cikáni jezdívali na svých vozech tažených mnohdy "herkami " od vesnice k vesnici a aby neměli hlad tož kradli.Tehdy slepice,trochu sena pro koně a pod.Pak byli přestěhováni do civilisace mezi lidi (gadže) a tuto fazi nemohli zvládnout a dopadli jak dopadli.Pohyboval jsem se půl svého života mezi cikánskými rodinami.K některým jsem chodil i na kafé a poslouchal jejich názory.Bylo mi smutno,když hovořili o vztazích mezi sebou.Moji cikáni byli lidé,kteří se snažili žít civilizovaný život podle gádžů v panelových domech.Byly to rodiny čistotné,jejichž příslušníci i pracovali(Pozemní stavby,telekomunikace a pod.jako kopáči).Zdálo by se,že byli spokojeni.Až na skutečnost,že z opačné strany od cikánů,kteří chtěli zachovávat starý životní styl jim bylo vyhrožováno fysickým násilím až likvidací,pokud se nezmění.Já jsem z toho pochopil jen základní věc,že řešit cikánskou otázku je velmi složité.Nabyl jsem přesvědčení,že snad je ještě jedna cesta,která myslím zatím nebyla žádnou vládnoucí garniturou vyzkoušená.Proč mají tuto věc řešit bílí,když jim nerozumí.Cikáni mají už dnes ve svých řadách vysokoškolsky vzdělané lidí,lidí s maturitami i pracující s racionálním myšlením.Dejme jim tedy možnost,aby si vytvořili jakousi akční skupinu(nevím jak jí pojmenovat),která během nějakých dvou let předloží vládě oficiální návrh na řešení cikánské otázky.Takový dokument zatím cikáni neměli možnost vytvořit.Až bude na světe,pak bude možno v celém národě k návrhu otevřít všenárodní diskusi a pomoci zdánlivě postiženým.Nechci se nikoho dotknout použitím pojmenování cikán.Není to nic hanlivého,vždyť oni sami se mezi sebou takto nazývají.
06. 03. 2008 | 18:31

ap napsal(a):

Nesouhlas, pane Tomský. Pro mě je p.Čunek věrohodný navzdory veškeré mediální manipulaci.
06. 03. 2008 | 19:01

ivan napsal(a):

Dobrý den, pane Tomský, hledal jsem někde po netu Váš mail, jelikož mi bylo trapné reagovat na Váš článek takhle ostře a přitom anonymně, jak jsem to předvedl včera večer. Škoda, nenašel jsem a svůj zde k dispozici dávat nebudu. Jinak si rád přečtu cokoli od Vás na jiné téma, než je Jiří Čunek. S úctou. ivan
06. 03. 2008 | 19:38

jirka napsal(a):

Pane Tomský,
pochvala za článek i za postoje, které nejsou moc u nás populární.
06. 03. 2008 | 19:54

jirka napsal(a):

Pane Tomský,
pochvala za článek i za postoje, které nejsou moc u nás populární.
06. 03. 2008 | 19:55

VH napsal(a):

Pana Tomského mám rád, ale co zde napsal, s romskou realitou nemá nic společného. Praktickou problematiku A.Tomský, jak se ukazuje, vůbec nezná. Pokud by se s tím chtěl lépe seznámit, rád se mu ozvu a doprovodím ho po Ostravě, včetně k vile bývalého romského barona resp. i doprovodím na úřad starostky Ostrava-Mar.hory nebo Ostrava-Vítkovice či ke zdejším salesiánům. Pak bude hovořit jinak. S pozdravem VH Ostrava.
06. 03. 2008 | 20:06

franta 62 napsal(a):

Pane Tomský. Po podobném článku v Lidovkách jsem si s Vámi vyměnil dva maily a docela jsem Vám věřil. Vidím že jsem se mýlil. Stejná "básnička" jak v Lidovkách. Jak ze šuplíku. Čunek, Čunek, hlupák z venkova, rady, vytloukání politického kapitálu atd. Příště by mohly být nějaké vtipy. Třeba jako "Letní opalování s Čunkem" a nebo byste si s jedním z blogerů odtud mohl i zatančit na Čunkově politickém hrobě, až ho opravdu politicky pohřbíte. Opravdu nemáte jiné téma, tohle je již obehrané.
06. 03. 2008 | 20:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřik na adresu autora, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 03. 2008 | 22:25

pavel napsal(a):

http://prostejovsky.denik.c...

jedni z prvních na moravě, kdo začli s vystěhováváním rómů z měst na vesnice bylo město prostějov. domy byly kupovány přes prostředníky, protože jinak by nikdo ten barák neprodal a navíc, kdyby se to dozvěděla obec, tak by tu nemovitost sama koupila.
takže tady si můžete přečíst, jak funguje čunkův recept. nefunguje, protože je to pouze přehození problémů na jiné
06. 03. 2008 | 23:12

Emil R. napsal(a):

Pan Čunek dělá ostudu. Pomalu už začínám věřit obvinění, že masturboval před sekretářkou a chlubil se při tom tím, že má v ruce "půl mega".
Ale teď vážně: ten človíček je neskutečně trapný.
06. 03. 2008 | 23:18

Frasar. napsal(a):

Pánové a dámy!Vaše slova jsou prázdná a bez znalosti věci.Původně pan Čunek pracoval jako dělňas stavební firmy z Gottvaldova a neabsolvoval průmyslovku, nýbrž učební obor s maturitou!Až později vlivem členství u lidovců nastoupil do komunální sféry, zprvu jako zastupitel, jako mnoho jiných, později jako starosta města.Celá jeho geneze je poněkud jiná, než se prezentuje.A v tom je prapůvod všech jeho problémů.Když má někdo ostré lokty, ještě nemusí mít vysoké IQ.Když si lidovci zvolí za předsedu člověka s mizernou odborností, tak je jeho právo být ministrem a dělat pantátu odborně zdatnějším lidem?V tom partajničení jsme ještě hluboko v minulém režimu a navíc podle mnoha zdejších příspěvků zřejmě ještě nepatříme mezi kultivované národy.
06. 03. 2008 | 23:26

Vaňka napsal(a):

To Hanys:

Zmínil jste se o vytvoření nějaké "akční skupiny" či něco podobného a to lidí, z řad Rómů. Musím Vás zklamat, nemáte přehled, protože těch několik VŠ vzdělaných lidí nepořídilo stejně, jako desítky "bílých" dřívě či nyní. Ti obyčejná, ale "skalní" Rómové jich prostě neberou, ba dokonce je vyhánějí či jim vyhrožují, když s nimi tyto záležitosti řeší. Prý jsou zrádci krve atd.
Takže ani to bych neviděl schůdné. Asi budeme muset zůstat u: komu není rady, tomu není pomoci"!
06. 03. 2008 | 23:47

Luba napsal(a):

Frasare,
evidentně přeceňujete své IQ. Znám dost pitomců s akademickými tituly, a ty z nízkého skóre v tomto testu asi podeřívat nebudete. Řekl bych, že to, co více rozhoduje o úspěšnosti v životě je EQ - ukazatel emoční inteligence. A to může mít pan Čunek vysoké. Z blbosti bych tedy Čunka nevynil. Naopak, jako bývalý dělník, který se vypracoval má k problémům "obyčejných lidí" blíže, než kdovíjaký enteligent. To je velmi dobrý kapitál pro vstup do politiky. Vysoce vzdělaných blbců s papíry na hlavu je ve vyšších sférách politiky plno. Podle toho to také vypadá. Jsou to protřelí elitáři, kterým je osobní prospěch vším. Ten pitomý plebs potřebují jen jednou za čtyři roky u voleb - a ke zvolení jim stačí něco lákavého slíbit. Za nesplnění slibů je u nás nic špatného nečeká. Lidé si už zvykli. Čunek ještě stále vidí za literou zákona lidi, kterých se ty v Parlamentu deklamované věty dotýkají. Proto ho vnímám jako toho lepšího, kterého naše "sněmovna lordů" mezi sebe nepřijala.
07. 03. 2008 | 00:12

Gadžo napsal(a):

Ještě k původní problematice článku. Přijeďte k nám do Přerova, projděte se Škodovou ulicí (blízko nádraží) a uvidíte své. Není třeba to komentovat jakýmikoli žalovatelnými výroky. Pak si zajděte do nedalekého TESCA, kde Vaše manželka pravděpodobně přijde v nestřeženém o okamžiku o kabelku(nemusím uvádět čí zásluhou) a ještě za to dostane pokutu od úřadů, že si nedostatečně chránila doklady. Byl bych velmi hrdý na to, kdyby starostu Přerova dělal pan Čunek. Vypadalo by to tam jinak...
07. 03. 2008 | 06:32

Pepa Řepa napsal(a):

To Hanys
Počet organizací, které se touto tématikou zabývají odhadla paní Veselá na několik set.Část je čistě romských.
Kateřinu Sidonovou těžko můžete podezírat z rasismu. V jedné se nechala zaměstnat. Popisovala efektivitu vynaložených prostředků v Respektu na svém blogu. Článek tam už přirozeně není.
Viz blog Františka Kostlána
30.01.2008 20:37:02
07. 03. 2008 | 07:04

Pavel napsal(a):

pane Tomský. Zpravidla nebývám vulgární, ale pokud pan Čunek nechápe, ta Vy víte úplný "hovno". Pan Čunek má naprasto jasno ve svých hodnotách, a chce přiblížit lidem, že křesťanské hodnoty můžou být užitečné a zajímavé i pro ateisty a celou společnost, protože je v ní zakotveno správné chování a jednání. Také je vidět, že čtete jenom něco, ohledně romských rodin pan Čunek nemluvil v kontextu protirodinném (křesťanském chápání), ale, že klanovském. Příslušníci těchto klanů musí odevzdávat vše té obrovské rodině a tak jednotlivec nemá nic a nemotivuje ho to, protože by to stejně musel odevzdat ... To že vidíte pana Čunka takto, zdiskreditovalo právě Vás v mých očích. Je vidět, že tomu opravdu nerozumíte ...
07. 03. 2008 | 08:34

Marek Soldát napsal(a):

Vážený pane Tomský,

upřímně přemýšlím, jestli na tento příspěvek má smysl reagovat. Kritizujete zde Čunkovu koncepci a názor obhajujete jeho kauzami. Házení činů jednoho člověka do jednoho pytle je analogií k házení lidí stejného původu do jednoho pytle, což je přesně to, proti čemu se zde bojuje. Tento článek je dle mého názoru nekonstruktivní a tendenční a zdaleka nerozebírá merito problému.
08. 03. 2008 | 11:30

Pavel napsal(a):

Opravdu trapné, co zde předvedl pan Tomský.Jediné řešení které zde nabídl, jsou hojně státem, tedy námi, dotované, neziskové organizace. Ale skutečné řešení žádné. Jinak samé pomluvy.
08. 03. 2008 | 18:36

bigjirka napsal(a):

Blbější blog jsem ještě nečetl. Diskutovat nemá smysl.
09. 03. 2008 | 23:04

stejskal napsal(a):

A je to. ;-) l.s.
10. 03. 2008 | 12:35

bigjirka napsal(a):

No, to teda je. furt jenom na někoho zvracet a zvracet. Paroubkovu svatebnímu estébákovi se odpustí 27 mega, Čunkovi nikdo nic nedokázal... ČKA za socanů vyhodila melouna za vánoční mejdlo... Což začít nějak ... schody se vždycky zametaly odshora... takže což začít od největších lumpáren? Což dotáhnout třeba Součkovou, která evidentně přinejmenším prošustrovala asi 18M? Že se všichni musí strefovat zrovna do Čunka... takže.. je to...
10. 03. 2008 | 15:20

Pepa Řepa napsal(a):

To bigjirka
já už se tomu musím smát. jen se divím, že na to naletěl pan Tomský.
Pokaždé, když se objeví zpráva, že by chtěl Čunek do vlády tak se zase vytáhne nějaká zpráva o nešťastných vysídlencích ze Vsetína.
Aktuálně.cz se taky činí

http://aktualne.centrum.cz/...

Obvyklé schéma: Zaplačte, že nemá školák kde psát úkoly, politujte někoho, kdo přestal platit nájem.

Zkuste to udělat nebo si došlápněte na Městský úřad, aby vám vybydlený dům zrekonstruoval.
10. 03. 2008 | 17:40

bigjirka napsal(a):

Pepo, kde to žijeme?... ne že by zrouna Čunek byl mým mustrem...
10. 03. 2008 | 20:35

Ondřej F. napsal(a):

Pane Tomský já si myslím, že pan Čunek chápe až moc dobře, jenom nechce být prvním průkopníkem a býti tak morálním vzorem pro všechny své kolegy máslaře, u nás se neodchází, není potřeba...
21. 06. 2008 | 07:05

LittleBig Joe napsal(a):

Pane Tomský. Tak se s odstupem času obávám, že tím kdo zde nechápe, rozhodně není pan Čunek. Znám prostředí Vsetína, Přerova i Olomouce a mohu vás ubezpečit, že vaše vývody jsou mírně řečeno povrchní. Přemýšlím, co vás k takové popletenosti motivuje - žeby to byly lehce získané body k návratu do politiky? Dovolím si tedy dobře míněnou radu - tudy cesta nevede. Zkuste raději více pracovat, budete méně bloudit. A o Čunka či KDU už vůbec starost mít nemusíte nemusíte.
21. 06. 2008 | 12:56

Jirka napsal(a):

Souhlasím s názorem, že užívání názvu Čunek bez elementárního slova "pan" je počesku hnusné až odporné! I v textu Ivana, který polemizuje s p.Tomským používá vůči němu oslovení pan Tomský, ale u pana Čunka výhradně! bez. Ukazuje to na zvrácenou morálku celé společnosti což je o to horší že si to nikdo ani neuvědonuje.
22. 06. 2008 | 03:02

Neopřemyslovec napsal(a):

Jak řešit problématiku Akademie věd a problématiku romských ghet? Obě části občanů jsou příšerními požírači prostředků z prostředků ostatních občanů. Jen se tam lijou peníze. Je zde dilema. Akademici neumí řešit nevzdělance a nevzdělanci neumí řešit vzdělance. Občané s vysokoškolským vzděláním by měli mít právo jen řešit problématiku stejně vzdělaných. Romové jsou z drtivé většiny bez vzdělání. Jejich problém by měli řešit jen občané bez vzdělání či s maximálně odborným vzděláním. Občané s vysokoškolským vzděláním by jim měli pouze připravovat servis. Romové nerozumí ani slovo z akademického žargonu. A vo vo vo tom to je.
05. 03. 2009 | 13:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy